Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολική... αλλαγή στο μπάσκετ!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
geogian13
Πολλά θα αλλάξουν στο ελληνικό μπάσκετ από την επόμενη σεζόν. Η απόφαση είναι ειλημμένη και όλα έχουν πάρει το δρόμο τους. Οι ανακοινώσεις δεν θα αργήσουν και όπως όλα δείχνουν ο ΕΣΑΚΕ θα πάψει να υφίσταται.

Μάλλον δεν θα έχει λόγο ύπαρξης και ακόμα και η Α1 θα διοργανώνεται από την Ομοσπονδία.Δυστυχώς ή ευτυχώς, το ελληνικό πρωτάθλημα θα υποβαθμιστεί, τουλάχιστον ως προς την κανονική του περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός το έχουν πάρει απόφαση και θα αγωνίζονται σε άλλη λίγκα την επόμενη σεζόν, μαζί με σπουδαίες ομάδες από την Τουρκία, το Ισραήλ, τη Σερβία. Σε αυτή τη λίγκα θα παίρνει μέρος και άλλη μια ελληνική ομάδα, πιθανότατα ο Αρης, αλλά ακόμα ο ακριβής αριθμό των ομάδων δεν έχει ξεκαθαρίσει.

Τι θα γίνει με το ελληνικό πρωτάθλημα είναι κάτι άλλο. Θα θυμίζει πολύ τη σερβική και την κροατική λίγκα, που περισσότερο θα έχει το ρόλο της παραγωγής νέων ταλέντων. Οι περισσότερες ομάδες δεν αντέχουν οικονομικά, δεν μπορούν να είναι ανταγωνιστικά και πρέπει να λειτουργήσουν διαφορετικά. Ομως και ο Παναθηναϊκός με τον Ολυμπιακός έχουν ανάγκη από ένα εμπορικό πρωτάθλημα και όχι μια αδιάφορη Α1.

Ginobili
QUOTE(geogian11 @ Jan 8 2011, 14:01 ) *
Πολλά θα αλλάξουν στο ελληνικό μπάσκετ από την επόμενη σεζόν. Η απόφαση είναι ειλημμένη και όλα έχουν πάρει το δρόμο τους. Οι ανακοινώσεις δεν θα αργήσουν και όπως όλα δείχνουν ο ΕΣΑΚΕ θα πάψει να υφίσταται.

Μάλλον δεν θα έχει λόγο ύπαρξης και ακόμα και η Α1 θα διοργανώνεται από την Ομοσπονδία.Δυστυχώς ή ευτυχώς, το ελληνικό πρωτάθλημα θα υποβαθμιστεί, τουλάχιστον ως προς την κανονική του περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός το έχουν πάρει απόφαση και θα αγωνίζονται σε άλλη λίγκα την επόμενη σεζόν, μαζί με σπουδαίες ομάδες από την Τουρκία, το Ισραήλ, τη Σερβία. Σε αυτή τη λίγκα θα παίρνει μέρος και άλλη μια ελληνική ομάδα, πιθανότατα ο Αρης, αλλά ακόμα ο ακριβής αριθμό των ομάδων δεν έχει ξεκαθαρίσει.

Τι θα γίνει με το ελληνικό πρωτάθλημα είναι κάτι άλλο. Θα θυμίζει πολύ τη σερβική και την κροατική λίγκα, που περισσότερο θα έχει το ρόλο της παραγωγής νέων ταλέντων. Οι περισσότερες ομάδες δεν αντέχουν οικονομικά, δεν μπορούν να είναι ανταγωνιστικά και πρέπει να λειτουργήσουν διαφορετικά. Ομως και ο Παναθηναϊκός με τον Ολυμπιακός έχουν ανάγκη από ένα εμπορικό πρωτάθλημα και όχι μια αδιάφορη Α1.

Βάλε και την πηγή....
Vas
Από του χρόνου το πρωτάθλημα θα είναι επιπέδου δεκαετίας αρχών 80.

Πάο-ΟΣΦΠ και μάλλον Αρης θά πάνε στην Μεσογειακή λίγκα (και θα επιστρέφουν στα πλευ οφ).

Το μπάτζετ όλων των υπολοίπων ομάδων θα είναι 100-150 χιλιάδες μιας και ο ΟΠΑΠ θα κόψει την επιχορήγηση.
Μεγάλη πιθανότητα, να γίνει σαν τον Βολει όπου γίνεται ημιεπαγγελματικό.
Στις ομάδες, από τους 14 παίκτες που θα δηλώνονται τουλάχιστον οι 6 θα είναι από ακαδημίες (έφηβοι) αφού οι ομάδες δεν θα έχουν λεφτά.

Dennis_91
Εγώ άκουσα ότι ο οπαπ θα κόψει τις επιχορηγήσεις και από 5εκ που δίνει στις 14 ομάδες(300,000 στο καθένα πάει περίπου) θα δίνει 2,5 εκ στους δύο οικονομικά ισχυρούς στην Αθήνα κ σε μια ομάδα της Θεσσαλονίκης.
Άρα οι υπόλοιπες ομάδες θα μπορέσουν να διαφημιστούν από εταιρίες(στοιχήματος ) του εξωτερικού.
Υπάρχει κάποιο τόπικ για την δημιουργία της Μεσογειακής λίγκας γιατί έχω κάποιες απορίες για αυτήν ?
vastravoud
Σα φορολογούμενος πολίτης μπορω να ΑΠΑΙΤΩ καμία απολύτως ενίσχυση σε Α.Ε. Τι πάει να πει επιχορηγήσεις, χορηγίες ΟΠΑΠ, κλπ; Ούτε Σοβιετική Ένωση να ήμασταν......
Flash
Η πηγή του άρθρου του πρώτου post είναι αυτή: http://www.sportdog.gr/article/5538/allaze...ket-sten-ellada
lefkadian
QUOTE(vastravoud @ Jan 11 2011, 17:52 ) *
Σα φορολογούμενος πολίτης μπορω να ΑΠΑΙΤΩ καμία απολύτως ενίσχυση σε Α.Ε. Τι πάει να πει επιχορηγήσεις, χορηγίες ΟΠΑΠ, κλπ; Ούτε Σοβιετική Ένωση να ήμασταν......


Εχεις ενα λαθος εδω. Ο ΟΠΑΠ ειναι υποχρεωμενος να επιχορηγει ομαδες γιατι τις "εκμεταλλευεται" αποκλειστικα και προνομιακα με το στοιχημα!!! Απο αλλους πορους και με αλλους τροπους ουτε λεπτο σε Α.Ε. αθλητικες και μη...
a bullet for your head
QUOTE(Vas @ Jan 11 2011, 13:12 ) *
Από του χρόνου το πρωτάθλημα θα είναι επιπέδου δεκαετίας αρχών 80.

Πάο-ΟΣΦΠ και μάλλον Αρης θά πάνε στην Μεσογειακή λίγκα (και θα επιστρέφουν στα πλευ οφ).

Το μπάτζετ όλων των υπολοίπων ομάδων θα είναι 100-150 χιλιάδες μιας και ο ΟΠΑΠ θα κόψει την επιχορήγηση.
Μεγάλη πιθανότητα, να γίνει σαν τον Βολει όπου γίνεται ημιεπαγγελματικό.
Στις ομάδες, από τους 14 παίκτες που θα δηλώνονται τουλάχιστον οι 6 θα είναι από ακαδημίες (έφηβοι) αφού οι ομάδες δεν θα έχουν λεφτά.

Ανεξαρτητα των τρεχουσων συγκυριων,εδω & αρκετο καιρο το πραγμα εδειχνε,οτι προς τα κει οδευει...(οτι δηλαδη το επιπεδο του-των πρωταθληματος-πρωταθληματων,θα ξαναγινει οπως αλλοτε...)..
Ολο αυτο θα ειναι απορροια(μονο) των οικονομικων προβληματων & της υφεσης??
il postino
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 11 2011, 18:19 ) *
Ανεξαρτητα των τρεχουσων συγκυριων,εδω & αρκετο καιρο το πραγμα εδειχνε,οτι προς τα κει οδευει...(οτι δηλαδη το επιπεδο του-των πρωταθληματος-πρωταθληματων,θα ξαναγινει οπως αλλοτε...)..
Ολο αυτο θα ειναι απορροια(μονο) των οικονομικων προβληματων & της υφεσης??

oχι βεβαια, αλλωστε οπου υπαρχει φτωχεια ο αθλητισμος ευδοκιμει!!!

απλα, κατι τετοιο ειναι αποτελεσμα της επι σειρας ετων αδιαφοριας του ελληνικου κοινου προς το μπασκετ (το βολευ κτλ κτλ).
vastravoud
QUOTE(lefkadian @ Jan 11 2011, 18:01 ) *
Εχεις ενα λαθος εδω. Ο ΟΠΑΠ ειναι υποχρεωμενος να επιχορηγει ομαδες γιατι τις "εκμεταλλευεται" αποκλειστικα και προνομιακα με το στοιχημα!!! Απο αλλους πορους και με αλλους τροπους ουτε λεπτο σε Α.Ε. αθλητικες και μη...


Να τις επιχορηγεί, με όρους ΑΓΟΡΑΣ όμως και όχι χαριστικών εξυπηρετήσεων.

Γενικά είμαι πλήρως υπέρ του προτυπου ΝΒΑ (η τσ. Λ αν θες). Δηλαδη ΟΛΑ τα έσοδα σε ένα pool και από εκεί μοίρασμα με κριτήρια.
sok
QUOTE
Θέμα Μεσογειακής Λίγκας έθεσε ο Βασίλης Οικονομίδης στο ΔΣ του ΕΣΑΚΕ κι αυτή ήταν η πρώτη συζήτηση που έγινε δημόσια για το συγκεκριμένο θέμα. Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός και Αρης δεν το διέψευσαν, αλλά ξεκαθάρισαν πως δεν υπάρχει κάτι επίσημο.

Το λόγο πήρε ο Βασίλης Οικονομίδης, ο οποίος ενημέρωσε: "Διάβασα δύο συνεντεύξεις του αγαπητού προέδρου της Ομοσπονδίας και πήγα στην Κατερίνη για να τον συναντήσω και να τον ρωτήσω, προκειμένου να ενημερώσω τα μέλη του ΕΣΑΚΕ. "Πες μου τι ισχύει", τον ρώτησα τον αγαπητό πρόεδρο, που έχει σεβαστές απόψεις και θεωρεί πως δεν υφίσταται επαγγελματικός αθλητισμός. Θεωρεί πως όλοι είμαστε ερασιτεχνικές και ότι οι μισές ομάδες δεν θα μπορέσουν να τελειώσουν το πρωτάθλημα. Επίσης υπάρχει και η δήλωση για τη νέα λίγκα από τον Θανάση Γιαννακόπουλο. Στην αρχή τη λέγαμε Μεσογειακή, μετά άλλαξε όνομα, τώρα δεν ξέρω πως θα τη λένε. Μου είπε πως Ισραηλινοί, Βούλγαροι, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός και Άρης είναι σύμφωνοι, το θέμα προχωράει, υπάρχουν τεχνικά προβλήματα, είναι ένα πρωτάθλημα που θα μας απασχολήσει στο απώτερο μέλλον. Δεν θέλω να πω την άποψή μου, μέχρι να βγει κάποιος επισήμως μπροστά και να αναλύσει το πλάνο που έχει εκπονηθεί. Μέχρι τότε προτιμώ να μην μιλήσω. Είπα στον αγαπητό κ. πρόεδρος, "ο Αρης δεν έφαγε 50 πόντους από τον Παναθηναϊκό, τι θα γίνει στη νέα λίγκα, θα φάει 49; Μου είπε πως η νέα λίγκα θα έχει άλλες προδιαγραφές. Θέλω να παίζουν όλοι με καθαρά χαρτιά, μέχρι να παρουσιαστεί κάτι επίσημο δεν θα πω περισσότερα. Η ζωή με έχει διδάξει πως πολλά που λέγονται, δεν γίνονται πραγματικά, αλλά γιατί κάποιοι θέλουν να γ....εί αυτό που υπάρχει. Η Α1 έχει μπει στο μάτι διαφόρων. Αν είναι να γίνει πιο δυνατό το ελληνικό πρωτάθλημα, εγώ είμαι να αναλάβω τις ευθύνες μου. Θα αποχωρήσω άμεσα, αν είναι να σωθεί η λίγκα".

Στη συνέχεια ο Βασίλης Οικονομίδης ρώτησε τους εκπροσώπους των ομάδων.
Από πλευράς Παναθηναϊκού ο Μάνος Παπαδόπουλος είπε: "Δεν έχω εξουσιοδότηση να μιλήσω. Τα έχω ακούσει, τα έχω διαβάσει, αλλά δεν υπάρχει άλλη επίσημη τοποθέτηση, πέρα από αυτή του Γιώργου Βασιλακόπουλου. Τι θέλετε, να μιλήσω για τον Βασιλακόπουλο; Έτσι όπως τα λέμε εδώ, είναι σαν να βάζουμε στο εδώλιο τον Βασιλακόπουλο. Η συζήτηση είναι άκαιρη", για να πάρει το λόγο ο Οικονομίδης. "Πώς είναι άκαιρη;", τον ρώτησε και εξήγησε ο μάνατζερ του Παναθηναϊκού: "Αν αύριο έρθει η Ευρωλίγκα και μας πει ότι θα γίνει κλειστή λίγκα 40 ομάδων, αλλάζουν τα δεδομένα. Δεν υπάρχει λόγος να λέμε οτιδήποτε. Είναι φυσιολογικό ένα ιδιοκτήτης να ψάχνει το καλύτερο για την ομάδα του.

Ο Γενικός Διευθυντής της ΚΑΕ Χρήστος Σταυρόπουλος τόνισε: "Κι εμείς ακούμε και διαβάζουμε. Το σίγουρο είναι ότι θέλουμε ανταγωνιστικό και αναβαθμισμένο πρωτάθλημα. Και πρώτα απ' όλα να τηρούνται όλοι οι κανονισμοί, κάτι που δεν συμβαίνει, γι αυτό και έχουμε φτάσει ως εδώ. Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει".

Ο πρόεδρος της ΚΑΕ Αρης Γιάννης Δαμιανίδης επισήμανε: "Θα μιλήσω πιο ξεκάθαρα γιατί είμαι και ο μόνος πρόεδρος. Ο Αρης είναι τρίτος γιατί δεν έχει το μπακ ράουντ του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού. Υπάρχει προβληματισμός, αλλά όχι και επίσημη συζήτηση. Εχουν εκδηλώσει πολλές ευρωπαϊκές ομάδες τον προβληματισμό τους για τα εγχώρια πρωταθλήματα. Η Α1 είναι ένα διαρκές κλωτσοσκούφι με αυτά που ακούμε κάθε μέρα. Θέλουμε κάτι πιο ανταγωνιστικό, είμαι και πολυμετοχικός σύλλογος. Κάθε χρόνο το πρωτάθλημα γίνεται και χειρότερο. Ο Αρης θέλει πάντα το πιο δυνατό πρωτάθλημα. Επίσημη συζήτηση δεν έχει γίνει με κανέναν, μόνο προβληματισμός υπάρχει"


http://superbasket.gr/?c=308&a=135804
ALdaperan
αν φύγουν οι δυο μεγάλες ομάδες απο το 1θλημα της Ελλαδας

παει το ελληνικο μπασκετ!!!

Προσέξτε οχι το ελληνικο 1θλημα . Παει το ελληνικο μπάσκετ..αμα ξαναδουμε ελληνες παικτες κλπ γράψτε μου...

το είχαν περιθωριωποιημενο που το ειχαν το μπασκετ στο ελαντα, τωρα θα το βλεπουμε με το κυαλι...
kseplenhs
αστειότητες...

καταρχήν θέλω να μάθω ποιές τουρκικές ομάδες θα πάρουν μέρος σε αυτό ΕΠΙΣΗΜΑ.

Aν δεν υπάρξουν πρωτοκλασσάτες τουρκικές ομάδες σε αυτό το εγχείρημα δεν μπορώ να καταλάβω την χρησιμότητα της δημιουργίας του.
Θα ψαρώσει ο κόσμος βλέποντας ομάδες απο την βουλγαρία,την κύπρο και κανένα λίβανο ή κατάρ?

βλέπω μια τεράστια φουσκα που ή που θα πάει άπατη άπαξ και δημιουργηθεί ή δεν θα την φτιάξουν καν.Και νομίζω πως το πιο σοφό είναι το δευτερο...
T.W.Is.M.
Εγω το σκεφτηκα λιγο το θεμα και κατεληξα σε μια αλλη προταση. Κατ αρχην συμφωνω οτι οπως ειναι η δυναμικοτητα των ομαδων δεν μπορει να γινει δυνατο πρωταθλημα. Και κακα τα ψεματα, το ιδιο ισχυει και στην Ιταλια και στην Τουρκια, στο Ισραηλ, τη Λιθουανια, αλλα και πλεον και στη Ρωσια αφου σταματησε να ρεει το χρημα εκει. Μια λυση θα ηταν η επαναφορα στο παλιο καθεστως των 2(ή εστω 3) ξενων, και οπου ξενων εννοω μη Ελληνων, ωστε να μοιραστουν οι καλυτεροι παιχτες σε περισσοτερες ομαδες. Αυτο ομως προυποθετει και αναλογα μετρα σε ολες τις χωρες, πραγμα που μοιαζει απιθανο. Φυσικα για καποιους μπορει να ειναι και οπισθοδρομικο(αν και δε συμφωνω, γιατι θα ξαναδουμε μεγαλυτερο συναγωνισμο και θα ξαναδουμε παιχτες να διακρινονται ατομικα και να μην ειναι μονο πιονια στη σκακιερα).
Ας υποθεσουμε λοιπον οτι αυτο δεν ειναι εφικτο. Η λυση μου θα ηταν η δημιουργια περιφερειακων πρωταθληματων, οπου οι ομαδες θα επαιζαν ολοκληρη την κανονικη περιοδο με καταληξη ενα final 8 και θα επεστρεφαν στα εθνικα πρωταθληματα μονο για πλει οφ βασει της καταταξης του στο περιφερειακο πρωταθλημα. Μεσω αυτων των πρωταθληματων θα δινονταν και οι θεσεις στην Ευρωλιγκα και ολα τα πρωταθληματα θα διεξαγονταν με ιδιους ορους.
Οι περιφερειες θα μπορουσαν να ειναι:
Μεσογειακη με Ελλαδα, Τουρκια, Ισραηλ, Βουλγαρια, Κυπρο
Δυτικη με Ισπανια, Ιταλια, Πορτογαλια
Αδριατικη με Σερβια, Κροατια, Σλοβενια, Βοσνια, Μαυροβουνιο, ΦΥΡΟΜ
Ανατολικη με Ρωσια, Λιθουανια, Ουκρανια, Λετονια, Εσθονια
Κεντρικη με Γαλλια, Γερμανια, Πολωνια, Βελγιο, Τσεχια, Ολλανδια, Μ.Βρετανια
Σκανδιναβικη με Σουηδια, Νορβηγια, Φινλανδια, Δανια, Ισλανδια
(οι υπολοιπες χωρες που δεν ανεφερα πανε σε οποια περιφερεια ταιριαζει καλυτερα γεωγραφικα)

Ολες οι λιγκες εχουν 16 ομαδες που μοιραζονται αναλογα με τη δυναμικοτητα των χωρων. Μια πιθανη κατανομη ειναι:
Μεσογειακη: Ελλαδα 5, Τουρκια 5, Ισραηλ 3, Βουλγαρια 2, Κυπρος 1
Δυτικη: Ισπανια 9, Ιταλια 6, Πορτογαλια 1
Αδριατικη: Σερβια 5, Κροατια 5, Σλοβενια 3, Βοσνια 1, Μαυροβουνιο 1, ΦΥΡΟΜ 1
Ανατολικη: Ρωσια 6, Λιθουανια 4, Ουκρανια 3, Λετονια 2, Εσθονια 1
Κεντρικη: Γαλλια 4, Γερμανια 4, Πολωνια 3, Βελγιο 2, Τσεχια 1, Ολλανδια 1, Μ.Βρετανια 1
Σκανδιναβικη: δεν εχω ιδεα, μαλλον πιο πολλοι Σουηδοι και Φινλανδοι, ισως απο 5 και απο 2 ομαδες οι υπολοιπες χωρες.
Οι τελευταιες 2 ή 3 ομαδες καθε λιγκας υποβιβαζονται στα εθνικα πρωταθληματα και τη θεση τους παιρνουν ομαδες απο την ιδια χωρα ή ομαδες απο χωρα που λογω της γενικοτερης πορειας της αξιζει κι αλλες θεσεις(προσπαθωντας βεβαια να μην εξαφανισουμε τις χωρες με 1 ομαδα στην περιφερειακη της λιγκα). Καθε περιφερειακη και εθνικη λιγκα βαζει τους περιορισμους της σε ξενους ή προσπαθει με καποιο τροπο να ενισχυσει την υπαρξη γηγενων παιχτων στις ομαδες, ωστε να μη χαθει το εθνικο στοιχειο.
Στην Ευρωλιγκα παιζουν 32 ομαδες, 24 απ ευθειας και 8 με προκριματικα. Οι ομαδες προκρινονται με βαση τα αποτελεσματα στα περιφερειακα πρωταθληματα και φυσικα αναλογα με τη δυναμικοτητα του καθε πρωταθληματος. Συνολικα λοιπον προκρινονται 40 ομαδες με μια κατανομη οπως:
Μεσογειακη 6+3(6 απευθειας+3 στα προκριματικα)
Δυτικη 6+3
Αδριατικη 4+2
Ανατολικη 4+3
Κεντρικη 4+3
Σκανδιναβικη 0+2
Στις κληρωσεις-ορισμους μπαινουν πλεον και περιορισμοι για τις ομαδες που προερχονται απ την ιδια περιφερειακη λιγκα(για να χαιρονται οι σεναριολογοι οπως εγω και να βγαζουμε τους ομιλους μια ωρα αφου τελειωσει η τελευταια αγωνιστικη smiley.gif ).

Μετα το τελος των περιφερειακων πρωταθληματων οι ομαδες επιστρεφουν μονο για πλει οφ στη χωρα τους μαζι με τις πρωτες της κανονικης περιοδου των εθνικων πρωταθληματων. Για την καταταξη και τα πλεονεκτηματα εδρας ισχυει οτι οι ομαδες της περιφερειακης λιγκας εχουν παρει τις πρωτες θεσεις της regular season του εθνικου πρωταθληματος. Αυτες οι ομαδες δε συμμετεχουν στο κυπελλο, το οποιο γινεται μονο με συμμετοχη των ομαδων που παιζουν στο εθνικο πρωταθλημα, ετσι ωστε να παρουν και αυτες εναν τιτλο, ο οποιος μαλιστα τους δινει απευθειας συμμετοχη στο επομενο Eurocup.

Βεβαια για να γινει ολο αυτο χρειαζεται συνεννοηση και συντονισμο απο ολες τις λιγκες της Ευρωπης, πραγμα πολυ δυσκολο. Πιο πολυ δηλαδη ειναι για να χουμε να λεμε. Νομιζω ομως οτι θα ηταν καλυτερο απο την κατασταση που βλεπουμε τωρα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.