Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλυτερη πενταδα Ελληνων ολων των εποχων
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
Pages: 1, 2, 3, 4
shtarkws
Με αφορμη τα post του benchwarmer για τους καλυτερους ξενους ανα θεση στην Α1 σκεφτομουν ποιοι ειναι οι καλυτεροι Ελληνες παιχτες ανα θεση στην Ιστορια του Ελληνικου πρωταθληματος,για να ειμαι σιγουρος πως θα συμπεριλαβω οσο το δυνατον τους καλυτερους αναζητησα τα ροστερ των εθνικων ομαδων απο το χρυσο 1987 και μετα.

Οι παιχτες λοιπον ανα θεση ειναι οι εξης

bball.gif Play Maker - Μέμος Ιωάννου,Παναγιώτης Γιαννάκης,Κώστας Παταβούκας,Τζον Κόρφας,Ευθύμης Μπακατσιάς,Λευτέρης Κακιούσης,Νίκος Μπουντούρης,Γιώργος Καλαϊτζής,Άγγελος Κορωνιός,Δημήτρης Διαμαντίδης, Χρήστος Χαρίσης,Νίκος Ζήσης,Θοδωρής Παπαλουκάς,Βασίλης Ξανθόπουλος,Νικ Καλάθης,Κώστας Σλούκας

bball.gif Shooting Guard - Νίκος Γκάλης,Νίκος Σταυρόπουλος,Γιώργος Γάσπαρης,Γιώργος Μποσγανάς,Γιώργος Σιγάλας, Γιώργος Μπαλογιάννης,Νίκος Χατζηβρέττας,Βασίλης Σπανούλης,Κώστας Βασιλειάδης,Γιάννης Καλαμπόκης,Μάικλ Μπράμος

bball.gif Small Forward - Φάνης Χριστοδούλου,Μιχάλης Ρωμανίδης,Νίκος Λινάρδος,Νάσος Γαλακτερός,Γιάννης Μυλωνάς,Νάσος Γαλακτερός, Δημήτρης Παπανικολάου,Τζαννής Σταυρακόπουλος,Στράτος Περπέρογλου,Κώστας Παπανικολάου,Μιχάλης Πελεκάνος

bball.gif Power Forward - Νίκος Λινάρδος,Μιχάλης Ρωμανίδης,Νίκος Φιλίππου,Λιβέρης Ανδρίτσος,Ντίνος Αγγελίδης,Δημήτρης Παπαδόπουλος,Βασίλης Λυπηρίδης,Νίκος Οικονόμου, Αργύρης Παπαπέτρου,Χρήστος Μυριούνης,Φραγκίσκος Αλβέρτης, Γιάννης Γιαννούλης, Γιώργος Καράγκουτης,Αντώνης Φώτσης,Δήμος Ντικούδης, Μιχάλης Κακιούζης,Κώστας Τσαρτσαρής,Παναγιώτης Βασιλόπουλος, Γιώργος Πρίντεζης,Κώστας Καïμακόγλου,

bball.gif Center - Αργύρης Καμπούρης,Παναγιώτης Καρατζάς,Παναγιώτης Φασούλας,Ντέιβιντ Στεργάκος,Τζορτζ Παπαδάκoς,Χρήστος Τσέκος,Γιάννης Παπαγιάννης,Ευθύμης Ρεντζιάς,Ιάκωβος Τσακαλίδης,Λάζαρος Παπαδόπουλος,Γιάννης Μπουρούσης,Σοφοκλής Σχορτσιανίτης,Ανδρέας Γλυνιαδάκης,Κώστας Κουφός,Ανδρέας Γλυνιαδάκης,Δημήτρης Μαυροειδής


Για μενα η καλυτερη πενταδα ολων των εποχων ανα θεση ειναι

1.Διαμαντιδης 2.Γκαλης 3. Φ.Χριστοδουλου 4 Φωτσης 5 Φασουλας

Επισης ενδιαφερον θα ηταν να καποιες fantasy πενταδες για αμυντικο η επιθετικο potential καθως και ποια κατα την γνωμη σας ηταν η καλυτερη εθνικη ολων των εποχων!
Magnus92
ο διαχωρισμος με τις θεσεις δεν ειναι απολυτα σωστος, αδικωντας ετσι καποιους παικτες σε καποιες περιπτωσεις...


Anyway, απο τους διαθεσιμους θα επελεγα τους εξης :

1. ΔΔ
2. Γκαλης
3. Φανης
4. Τσαρτσαρης
5. ..... ( Λαζο μαλλον, αλλα οχι με βεβαιοτητα )
bballbill
Εύκολο.
Βασίλης Ξανθόπουλος
Γιάννης Καλαμπόκης
Μιχάλης Πελεκάνος
Γιώργος Καράγκουτης
Ιάκωβος Τσακαλίδης
Zourinho
QUOTE(bballbill @ Mar 12 2013, 20:38 ) *
Εύκολο.
Βασίλης Ξανθόπουλος
Γιάννης Καλαμπόκης
Μιχάλης Πελεκάνος
Γιώργος Καράγκουτης
Ιάκωβος Τσακαλίδης


Τοσο κακοι παικτες δεν ειναι παντως φιλε μου εισαι αδικος για ολους!

Πενταδα
----------
Ασσος:Γιαννακης
Δυο:Γκαλης
Τρια:Φανης
Τεσσερα:Οικονομου
Πεντε:Φασουλας
--------------
αλλαγη:
Διαμαντιδης, Παπαλουκας, Κορωνιος
Σιγαλας, Σπανουλης, Φωτσης, Σοφοκλης

(στους καλυτερους οι παικτες των Αμπελοκηπων εχουν μια θεση.............. Τζανης, Φλωρος .... και Παπαλουκας στο πανθεον σιγουρα! οχι στην πενταδα βεβαια αλλα στην 100αδα τις τελευταιας 25ετιας)
GreekNick
Λοιπον μετα απο ωριμη σκεψη εχουμε και λεμε :


bball.gif Play Maker Διαμαντιδης τα εχει παρει ολα οπως και ο Παπαλουκας και λογικα θα επρεπε να μονοπωλησουν τη σκεψη μου μεσα στην εξισωση θα επρεπε να μπει και ο Γιαννακης αλλα η ψηφος μου θα παει (με ελλατωμα μονο στην αμυνα ) στον πανμεγιστο Αγγελο Κορωνιο

bball.gif Shooting Guard ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ ΝΙΚΟΣ ΓΚΑΛΗΣ

bball.gif Small Forward Δυο ταλανιζουν το μυαλο μου Φανης Χριστοδουλου και Νασος Γαλακτερος. Η επιλογη μου Νασος Γαλακτερος πιο πληρες κατα τη γνωμη μου και σουπερ αθλητικος για την εποχη του.


bball.gif Power Forward Εδω μεγαλη μαχη νου εμοιαζε οτι θα γινει στο μυαλο μου αλλα τελικα ευκολα διαλεξα Φωτσης


bball.gif Center Ο Φασουλας και ο Λαζος θα ηταν οι προφανες επιλογες αλλα θα ριξω τον ψηφο μου στο Κουφο γιατι στα 24 ειναι βασικουρα στο ΝΒΑ στην ομαδα του εχει κανει τα παντα με τις μικρες εθνικες και το μελλον φαινεται πολυ ελπιδοφορο
BasketZilla
Πληκτρολογω ακουγοντας το final countdown για να κανω ατμοσφαιρα στο γραφειο μου, και ριχνω το ψηφοδελτιο μου σταυρωνοντας την καλπη! Εχουμε και λεμε λοιπον :
1. Γιαννακης
2. Γκαλης
3. Χριστοδουλου
4. Φωτσης
5. Φασουλας
Θα τσακιζε κοκκαλα στην αμυνα και μπροστα δωστε την μπαλα στον νικ να τους παρει μονος του.
tuareg
εγω θα το παιξω λιγο αιρετικος και θα κατεβαζα ομαδα χωρις σεντερ

γιαννακης
γκαλης
δδ
φανης
φωτσης

στην αμυνα μαρκαρει 5αρια ο φανης.....
gspara
Koρωνιος
Γκαλης
Πετροπουλος
Φανης
Κουφος
Timemaster
όχι δε με απατάει η μνήμη μου!!!
υπάρχει ολόιδια συζήτηση όπου σταματήσαμε να γράφουμε εν έτη 2010 εδώ

άμα θέλει κάποιος mod ας τις ενώσει ή ότι άλλο θέλει.

τώρα θα συμφωνήσω με τους παραπάνω ότι κάποιοι παίχτες είναι σε διαφορετικές θέσεις από αυτές που ανέφερες
και θα προσθέσω πως απουσιάζουν από την λίστα μεγάλες μορφές του Ελληνικού μπάσκετ που μεγαλούργησαν πριν το 87

Ακόμα πρέπει να διαλέξουμε από αυτούς που φόρεσαν την Γαλανόλευκη φανέλα ή μπορούμε να βάλουμε στην λίστα Έλληνες όπως ο Κίνης κ.λ.π.


τώρα εγώ θα ήθελα
άσσο τον Γκάλη και όχι δυάρι
σουτέρ τον Αμερικανό
τριάρι τον Διαμαντίδη
στο τέσσερα τον Χριστοδούλου
και στο πέντε τον Τρότζο

εναλλακτικά μιας και το 40% της πεντάδας δε το έχω δει να παίζει θα έβαζα στο δύο τον Χατζηβρέττα και στο πέντε τον Φασούλα.



Βέβαια υπάρχουν παίχτες όπως ο Αμερικάνος, ο Μούμογλου , ο Γκούμας , ο Παπαγεωργίου και πολλοί άλλοι που στην εποχή τους άφησαν εποχή.

Υ.Γ. Προσπάθησα να φτιάξω πεντάδα που θα ανταποκρινόταν στο σύγχρονο μπάσκετ, θα έπαιζε και άμυνα και επίθεση και φυσικά οι παίχτες δε θα ήθελαν από μια μπάλα ο καθένας.
rolleyes.gif
Skiles
QUOTE (Magnus92 @ Mar 12 2013, 20:46 ) *
ο διαχωρισμος με τις θεσεις δεν ειναι απολυτα σωστος, αδικωντας ετσι καποιους παικτες σε καποιες περιπτωσεις...


Anyway, απο τους διαθεσιμους θα επελεγα τους εξης :

1. ΔΔ
2. Γκαλης
3. Φανης
4. Τσαρτσαρης
5. ..... ( Λαζο μαλλον, αλλα οχι με βεβαιοτητα )


Τα ίδια κι εγώ!!
sni79per
ΔΔ
ΝΙΚ
ΦΑΝΗΣ
ΦΩΤΣΗΣ
ΦΑΣΟΥΛΑΣ

κι απο εμενα,αν κ δεν θυμαμαι καλα στεργακο για να κρινω.
louie
πιστευα οτι αν με ρωτουσαν κατι τετοιο θα ηταν δυσκολο να ξεχωρισεις μια 5αδα ετσι ευκολα αλλα διαβαζοντας και τα σχολια των υπολοιπων μου φαινεται οτι οι αποψεις συγκλινουν σε καποιους συγκεκριμενα.

1)διαμαντιδης

2)γκαλης

3)χριστοδουλου

4)φωτσης

5)φασουλας(ο κουφος που τον περιλαμβανεις δεν εχει παιξει α1 αλλα λογο potential και καριερας στο nba ειναι στο μυαλο μου)

επειδη ομως ρωτησες και για το ποια ειναι η καλυτερη εθνικη ολων των εποχων πιστευω οτι ειναι αυτη του 2005-2007. για τα μεταλλια, για τους μεγαλους αγωνες οπως την 100αρα στους αμερικανους αλλα και για τις απιστευτες ανατροπες που εκανε... πραγματικα εκεινη την περιοδο βλεποντας αγωνες της εθνικης οπως και να πηγαιναν ειχες μια σιγουρια οτι στο τελος θα κερδισουμε. μονη σκια η καταρα της ισπανιας...
Dancing Madly Backwards
Απάντηση αναλογιζόμενος και την προσφορά στην Εθνική ομάδα

Παπαλουκάς
Γκάλης
Φάνης
Φώτσης
Φασούλας
yorgos
Διαμαντίδης
Γκάλης
Φάνης
Τσαρτσαρής
Φασούλας

Θα μπορούσα εύκολα να βάλω στο "4" τον Κουφό πάντως. Επίσης, ψήφισα με γνώμονα να υπάρχει ισορροπία άμυνας-επίθεσης και τον καθένα κρίνοντας από το peak του κι όχι τη συνολική διάρκεια. Με δεύτερους Παπαλουκά-Γιαννάκη-Βασιλόπουλο-Ντικούδη-Σχορτσανίτη (πάντα στο peak τους όλοι, σακάτη Βασιλόπουλο και Σόφο ταβερνιάρη δεν τους εύχομαι σε κάνεναν) θα ήταν πληρέστατη ομάδα.

benchwarmer
Έχω γενικά ως ιδέα να φτιάξω 5 topic-poll για τους κορυφαίους Έλληνες όλων των εποχών ανά θέση. Έχω καταλήξει σχεδόν στο ποιες θα είναι οι 10-12 επιλογές σε κάθε poll, απλά είναι αρκετά δύσκολη (και επικίνδυνη) δουλειά στο να μου ξεφύγει κάποιο όνομα (ειδικά για εποχές πριν το '87 που το 90% των χρηστών του φόρουμ δεν έχει σχεδόν καθόλου άποψη), οπότε εάν κάποιος καλός γνώστης έχει δικές του προτάσεις με το ποιες μπορεί να είναι αυτές οι 10-12 επιλογές των poll για κάθε θέση ας τις γράψει εδώ (ή έστω σε πμ), να τις λάβω υπόψην σε σύγκριση με τις δικές μου και να γίνουν τα τόπικς και να κάνουμε μία (5 βασικά tongue.gif ) καλή κουβέντα εκεί smile.gif
HackerBaby
1)δδ
2)Γκαλης
3)Χριστοδουλου
4)Τσαρτσαρης(ευκολα..Ποιος Φωτσης???)
5)Κουφος

και μια ενναλακτικη 5αδα για λιγους των οποιων οι αλλαγες ειναι οι απο πανω...(παρακαλω να μη σβηστει..)
1)Manos Εfstathioy(to mialo)
2)Klean8is bixos(o elouros)
3)aggelos panagiotopoulos(to xalaro agori)
4)achilleas vlassopoulos(o all star ths omadas)
5)basilis pavlopoulos(h allios bagatzilla o odostrotiras)
NBAer
Η καλυτερη πενταδα Ελληνων ολων των εποχων ειναι για εμενα:

PG: Ενας Γκαλης στην θεση ενα.
SG: Γκαλης.
SF: Ενας Γκαλης στην θεση 3.
PF: Ενας Γκαλης στην θεση 4.
C: Ενας Γκαλης στην θεση 5.

Σοβαροτερα τωρα:

PG: Διαμαντιδης
SG: Γκαλης
SF: Χριστοδουλου
PF: Φωτσης ή Οικονομου(οποιος με μισει και θελει να με κανει να βαλω μόνο εναν ας το κανει)
C: Φασουλας
killmil
playmaker Διαμαντιδης
shooting guard Γκαλης
small forward Φανης
power forward Φωτσης
center Φασουλας

Ποιος Τσαρτσαρης ρε φιλε?δεν βλεπεις καθολου μπασκετ?Ο Τσαρτσαρης ηταν ο αναπληρωματικος του Φωτση επι 4 χρονια (2002-2003 σεζον και 2008-20011) στο Παο.επισης και στην εθνικη τοσα χρονια ο Φωτσης ξεκινουσε παντα βασικος.ακομα και ο ιδιος ο Τσαρτσαρης το παραδεχτηκε το 2011 δυο μερες μετα το ευρωπαικο που πηρε ο Παο χαρακτηριζοντας σε σχετικη ερωτηση που του εγινε στο ραδιοφωνο το Φωτση ''ως παικτη παγκοσμιας κλασης οπως ανεφερε και καλυτερο απο τον ιδιο''.ο φωτσης ηταν βασικος σε οποιο συλλογο αγωνιστηκε καθως και την εθνικη.Ο τσαρτσαρης ηταν ενας καλος ρολιστας τιποτα παραπανω.
Τελος σεντερ προτιμησα το Φασουλα αν και πιστευω οτι ο Μπουρουσης ειναι συνολικα καλυτερος.ο λογος που το εκανα ειναι για να υπαρχει μια ισορροπια σε αμυνα και επιθεση και αυτο γινεται καλυτερα με το Φασουλα στη πενταδα και οχι με ενα παικτη που αγκυροβολει στο τριποντο ωρες ωρες και τα αντιπαλα σεντερ κανουν παρτυ κατω απο το καλαθι.
αναπληρωματικοι γιαννακης, παπαλουκας(στον αγαπημενο του ρολο να ερχεται απο το παγκο και να αλλαζει το ρυθμο του αγωνα),Πριντεζης, Μπουρουσης, Σπανουλης, Οικονομου.
Πιστευω αυτη η ομαδα θα κερδιζε τους Ισπανους ακομα και στα καλα τους (2006-2010) και θα επαιρνε πολλα μεταλλια σε μουντομπασκετ και ολυμπιακους αγωνες και σε πανευρωπαικους.ειδικα στους πανευρωπαικους καθε φορα που θα εχανε το χρυσο θα αποτελουσε ειδηση
killmil
βλεπω πολλοι βαζουν Τσαρτσαρη και Κουφο στη καλυτερη πενταδα.
Θα μας τρελανετε?
με τι κριτηρια ο Κουφος θεωρειται ο καλυτερος ελληνας ολων των εποχων.τον εχετε δει καλα να παιζει?
ο Τσαρτσαρης καλυτερος του φωτση.σοβαρα?
gratipa1929
1-Διαμαντίδης
2-Γκάλης
3-Φάνης
4-Οικονόμου
5-Ρεντζιάς
killmil
QUOTE(gratipa1929 @ Oct 24 2014, 17:36 ) *
1-Διαμαντίδης
2-Γκάλης
3-Φάνης
4-Οικονόμου
5-Ρεντζιάς


λαθος ψηφος στον οικονομου.θα το ξαναγραψω αλλη μια φορα και ελπιζω να γινω επιτελους κατανοητος.
Στη θεση 4 ο Φωτσης ειναι ο μονος που πληρει ολα τα κριτηρια για κορυφαιος ολων των εποχων.εχει τους τιτλους(ντικουδης γιοκ),εχει τη διαρκεια (Οικονομου γιοκ,επαιξε καλο μπασκετ μονο για μια τετραετια) και επαιζε ανακαθεν βασικος σε ολες τις ομαδες (εθνικη,παο,ντιναμο,αρμανι,ρεαλ)(τσαρτσαρης γιοκ γιατι ηταν παντα αναπληρωματικος του φωτση),
Πλζ μην εμφανιστει κανεις και μου πει κανα Μυριουνη ή το Φιλιππου.το ταλεντο τους ηταν υποδεκαπλασιο του Φωτση.
επισης πρεπει να τελειωσει η ιστορια με το κουφο
α)ο Κουφος επαιξε 4αρι μονο στα 18 σε κατι αγωνες της πλακας με την εθνικη εφηβων.Ειναι κλασσικος ΣΕΝΤΕΡ.
β)ο παικτης κουφος δεν εχει δωσει σοβαρα δειγματα γραφης για να ψηφιστει ουτε ως καλυτερος σεντερ που ψηφισαν μερικοι.
Ενας παικτης με 5 ποντους μ.ο καριερας που εξαφανιζεται στα πλειο οφ και στους κρισιμους αγωνες και παιρνει λεπτα συμμετοχης στα τελευταια λεπτα παιχνιδιων που εχουν ηδη κριθει δεν μπορει να συγκριθει με παικτες που επαιξαν στην ευρωπη βασικοι και σε ομαδες ευρωλιγκας.Τελος κατι ακομα.
προς καποιους βαζελους πικραμενους
Το ανεκδοτο με το Τσαρτσαρη κορυφαιο παικτη στη θεση 4 πρεπει να τελειωσει.ξερω οτι μερικοι βαζελοι ειναι ακομα πικραμενοι με το Φωτση που ηταν φευγατος και τη κοπανουσε συχνα αλλα ηταν ο καλυτερος απο τους δυο.Απλα ξεπεραστε το.
Η ψηφοφορια λεει ποια ηταν η καλυτερη πενταδα ελληνων παικτων οχι ποιοι παικτες ηταν οι αγαπημενοι σας.Τι δεν κατανοειτε στο τιτλο του θρεντ.
Για το Ρεντζια πριν το θεωρω αδικημενο παικτη που ειχε τη ταμπελα του χαμενου ταλεντου απο το τυπο.Εκανε καλουτσικη καριερα και οχι τοσο χαλια οσο καποιοι του προσαπτουν,Μεχρι εκει ομως.Παικτικα δεν ειχε καμια σχεση με το Μπουρουση και σαν καριερα δεν εκανε ουτε τη μιση απο το Φασουλα.Τελος.
για μενα Γκαλης,Φανης και Φωτσης ειναι σιγουρα οι καλυτεροι στη θεση τους.
Στη θεση ενα ηταν ειτε ο Διαμαντιδης ειτε ο Γιαννακης(η συγκριση δεν ειναι τοσο προφανεστατα υπερ του διαμαντιδη οσο καποιοι νομιζουν αν και ισως τελικα να ηταν στα σημεια καλυτερος) και στη θεση σεντερ ηταν ειτε ο Φασουλας λογω καριερας ειτε ο Μπουρουσης λογω ταλεντου και πληροτητας.
Σπανουλης,Οικονομου και Παπαλουκας θα ηταν υποψηφιοι για δευτερη πενταδα.Τσαρτσαριδες(ΑΙΩΝΙΟΣ ΡΟΛΙΣΤΑΣ και αναπληρωματικος του Φωτση),Κουφοι και μουγκοι δεν ηταν ουτε στη δευτερη πενταδα ουτε πουθενα
bbplayer
QUOTE(killmil @ Oct 24 2014, 10:53 ) *
ο Τσαρτσαρης καλυτερος του φωτση.σοβαρα?


σοβαρότατα. βασικά ουδεμία σύγκριση
mephisto22
Για τον Τσαρτσαρη θα συμφωνουσα κι εγω οτι αξιζει μια θεση στην πενταδα.Απο τους παικτες που εχω παρακολουθησει, ειναι ο πιο ολοκληρωμενος ψηλος.Ειχε παιχνιδι με πλατη, ειχε πλαστικοτητα κινησεων,απειλουσε απο μακρια-πολυ πληρης παικτης και πολυ μπασκετικος.Αν δεν ειχε τοσους τραυματισμους να τον αφησουν πισω, σιγουρα θα εκανε μεγαλυτερη καριερα.
KingCrimson
1.Παπαλουκας (Διαμαντίδης)
2.Γκάλης (Σπανούλης)
3.Χριστοδούλου (Κακιούζης)
4.Φώτσης (Πρίντεζης)
5.Μπουρούσης (Κουφός)

Show time

QUOTE(killmil @ Oct 26 2014, 21:18 ) *
Κουφοι και μουγκοι δεν ηταν ουτε στη δευτερη πενταδα ουτε πουθενα


Διαφωνω ως προς το Κουφο, καθως δεν ειχαμε/εχουμε και πολλους παικτες να κατεχουν τα βασικα της θεσης του σεντερ ,,και μη μου πεις τωρα για Φασουλα, Ρεντζια γιατι προτιμω Λαζο tongue.gif
tuareg
εγω το ξαναλεω...δε θα παιρνα σεντερ γιαννακης-γκαλης στο 1-2 ,μητσος στο 3 πολυεργαλειο,φωτσης-φανης στου ψηλους....μια χαρα ματσαρει 5αρια στην αμυνα ο φανης...στη δε επιθεση θα γινοταν το ελα να δεις με 4 απο τους 5 να βαζουν τη μπαλα στο παρκε και να δημιουργουν οτι ωρα θελουν
yorgos
Παπαλουκάς
Γκάλης
ΔΔ
Φάνης
Ρετζιάς

όλοι στο πικ τους. Αλλιώς σαν διάρκεια:

Γιαννάκης
Γκάλης
ΔΔ
Φάνης
Φασούλας
killmil
QUOTE(mephisto22 @ Oct 26 2014, 21:47 ) *
Για τον Τσαρτσαρη θα συμφωνουσα κι εγω οτι αξιζει μια θεση στην πενταδα.Απο τους παικτες που εχω παρακολουθησει, ειναι ο πιο ολοκληρωμενος ψηλος.Ειχε παιχνιδι με πλατη, ειχε πλαστικοτητα κινησεων,απειλουσε απο μακρια-πολυ πληρης παικτης και πολυ μπασκετικος.Αν δεν ειχε τοσους τραυματισμους να τον αφησουν πισω, σιγουρα θα εκανε μεγαλυτερη καριερα.

ο τσαρτσαρης δεν ηταν πιο πληρης παικτης απο το φωτση με τη καμια.για αυτο και δεν ηταν ΒΑΣΙΚΟΣ στη θεση 4.
Φωτσης=καλυτερο σουτ απο τσαρτσαρη,καλυτερος ριμπαουντερ(τοσο επιθετικα οσο αμυντικα-εχει και το ρεκορ στην ευρολιγκα),παικτης πολυ καλυτερος στο γρηγορο παιχνιδι και στους αιφνιδιασμους απο το στατικο τσαρτσαρη,αριστος στην αμυνα σε βοηθειες και στο να μαρκαρει στους κοντους στις αλλαγες στα μαρκαρισματα(ο τσαρτσαρης προσπαθουσε επισης αλλα ηταν αργος),μεγαλυτερη διαρκεια απο τσαρτσαρη σε χρονια καριερας(ξεκινησε σε υψηλο επειπεδο πολυ πιο μικρος απο το τσαρτσαρη-εκεινος πηγε στα 23), λιγοτερο επιρεπεις στα φαουλ σε σχεση με το τσαρτσαρη που συχνα πυκνα εβγαινε με ντισκαλιφιε των 5 φαουλ.παικτης ορισμος που επαιζε μετωπο στο καλαθι.ο τσαρτσαρης ηταν αργος για αυτο επαιζε με πλατη.δεν μπορουσε να κανει αυτο που εκανε ο Φωτσης και να παιξει με μετωπο.αυτο δεν σημαινει οτι ηταν αποτελεσματικος στο παιχνιδι με πλατη γιατι οι αντιπαλοι ψηλοι ηταν τις περισσοτερες φορες πιο δυνατοι απο αυτον.ο φωτσης στην αμυνα μαρκαρε ολες τις θεσεις απο 1-5.ο τσαρτσαρης δεν μπορουσε να μαρκαρει πολλες φορες ουτε 3αρια και ειχε προβλημα στα σεντερ.
Επαιζε Βασικος αντι του Τσαρτσαρη σε εθνικη και παο,απο τους παικτες με τη καλυτερη φυσικη κατασταση και σπανιους τραυματισμους σε αντιθεση με το Τσαρτσαρη που ηταν γυαλινος.Εχουμε 2014 και παιζει απο το 1999 σε αυτο το επιπεδο.μπορει να καταλαβει καποιος τι παει να πει αυτο?
Ο Τσαρτσαρης ηταν ενας καλος Ρολιστας οταν ηταν στα καλα του.μετα ουτε αυτο δεν μπορουσε να κανει απο το 2010 και μετα.ακομα και ο ιδιος ο παικτης το ειχε πει στις συνεντευξεις του οτι ηταν Ρολιστας.ακομα και ο ο ιδιος παικτης παραδεχτηκε το 2011 μετα τη κατακτηση της ευρολιγκας σε ερωτηση οτι ο ΦΩΤΣΗΣ ηταν καλυτερος παικτης απο τον ιδιο και το ειχα ακουσει εγω προσωπικα σοτ ραδιοφωνο να το λεει.το ελεγε ο ιδιος.
Ο Φωτσης ηταν ο καλυτερος 4αρης ολων των εποχων.Για δευτερη θεση θα ηταν ειτε ο Πριντεζης ειτε ο οικονομου οχι ο Τσαρτσαρης και παλι
ο φωτσης τους υπολοιπους΄σε ταλεντο,διαρκεια,καριερα κτλ.και σε τιτλους το ιδιο.ειχε ιδια προταθληματα με τσαρτσαρη με μεγαλυτερη προσφορα.επισης πολλοι ξεχνανε οτι ο φωτσης ειχε και πρωταθλημα ισπανιας και Ουλεμπ καπ.Εχει κατακτησει σχεδον τα παντα.Στην εθνικη ειναι 6 σκορερ ολων των εποχων και 1ος(ναι πρωτος-αν θελετε μπειτε στο σαιτ της εοκ να το δειτε)απο τους παικτες της τελευταιας 20ετιας ξεπερνωντας και τον Αλβερτη.ο Τσαρτσαρης που ειναι?
AJSlaughter6
γιατι κανένας τον Σπανούλη;;;;;;;;;;;;;;;
-Σπανούλης
-Γκαλης
-ΔΔ
-Φανης
-Φασουλας

Ο Τσάρτσα χειρότερος κατά την γνώμη μου από τον Φωτση,υστερει σε σχεδον όλους τους τομείς,γι'αυτο και ηταν παντα αλλαγη του Μπατμαν
killmil
QUOTE(bbplayer @ Oct 26 2014, 21:24 ) *
σοβαρότατα. βασικά ουδεμία σύγκριση

η εμπαθεια που ειχαν καποιοι βαζελοι με το φωτση επειδη την κοπαναγε.το γραφω λιγο πιο πανω.
ουτε στο ταβλι δεν ηταν για καλυτερη πενταδα ελληνων παικτων ο Τσαρτσαρης.ουτε εκει.
επισης κατι αλλο που πιθανον να μην γνωριζει ο κοσμος για τον Αντωνακη.
παραδεχομενος οτι ο Τσαρτσαρης ηταν ενας ευφυης ψηλος ο φωτσης παλι επαιζε πιο εξυπνα και εκανε τα ελαχιστα λαθη ή λαθος επιλογες στο παιχνιδι του.Ο Φωτσης στα 16-17-18 στις εθνικες ομαδες παιδων(2ος σκορερ ολων των εποχων-σαιτ της εοκ που γραφω πιο πανω) και εφηβων επαιζε πλει μεηκερ.το εχουν γραψει εφημεριδες της εποχης και το εχω δει και εγω με τα ματια μου σε αγωνα το 97 ή 98(δεν θυμαμαι)σε παιχνιδι της εθνικης εφηβων στη γλυφαδα.
αν θες εκτος απο ολα τα 30 επιχειρηματα που σου ηδη εχω πει για τη συγκριση Φωτση Τσαρτσαρη(ποια συγκριση δεν υπαρχει καν)μπορω να σου πω αλλα 30.και μετα αλλα 30.οταν βλεπετε μπασκετ πρεπει να μην πιανετε το κωλο της γκομενας γιατι δεν συγκεντρωνεστε στον αγωνα
berry
μια πενταδα μονο με γκαρντ (τι να κανουμε ειμαστε κοντο εθνος)

γκαλης
σπανουλης
διαμαντιδης
παπαλουκας
γιαννακης

6ος παικτης χριστοδουλου

αν επρεπε ντε και καλα να φτιαξω μια πενταδα πιο μπασκετικη

σπανουλης
γκαλης
διαμαντιδης
χριστοδουλου
φασουλας
killmil
QUOTE(berry @ Oct 27 2014, 15:08 ) *
μια πενταδα μονο με γκαρντ (τι να κανουμε ειμαστε κοντο εθνος)

γκαλης
σπανουλης
διαμαντιδης
παπαλουκας
γιαννακης

6ος παικτης χριστοδουλου

αν επρεπε ντε και καλα να φτιαξω μια πενταδα πιο μπασκετικη

σπανουλης
γκαλης
διαμαντιδης
χριστοδουλου
φασουλας

πενταδα με ολους τους παικτες γκαρντ.μαλιστα.με αυτη πενταδα ζητημα ειναι αν κερδιζαμε εστω και ενα αγωνα.κατι ακομα.πενταδα με γκαλη και σπανουλη μαζι μας εκανε αυτοματως χειροτερους απο τα σκοπια.ο Γκαλης ηθελε μια μπαλα μονος του.το ιδιο και ο σπανουλης.ο πρωτος ειχε 30+ ποντους μ.ο. και αρκετες ασσιστ.ο δευτερος εχει 12 μ.ο και πεντε λαθη
berry
QUOTE(killmil @ Oct 27 2014, 14:18 ) *
πενταδα με ολους τους παικτες γκαρντ.μαλιστα.με αυτη πενταδα ζητημα ειναι αν κερδιζαμε εστω και ενα αγωνα.κατι ακομα.πενταδα με γκαλη και σπανουλη μαζι μας εκανε αυτοματως χειροτερους απο τα σκοπια.ο Γκαλης ηθελε μια μπαλα μονος του.το ιδιο και ο σπανουλης.ο πρωτος ειχε 30+ ποντους μ.ο. και αρκετες ασσιστ.ο δευτερος εχει 12 μ.ο και πεντε λαθη



ψηφιζουμε τους καλυτερους ή βηχουμε ?
επαθα λαστιχο
Βασικά το τόπικ μιλάει για καλύτερη πεντάδα με την έννοια του καλύτερου ανά θέση,οπότε....
Για το θέμα Τσαρτσαρή-Φώτση λέω βασικό τον μπάτμαν και sixth man award πάει στον πάντα καλοξυρισμένο Κώστα.
berry
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Oct 27 2014, 14:59 ) *
Βασικά το τόπικ μιλάει για καλύτερη πεντάδα με την έννοια του καλύτερου ανά θέση,οπότε....



αντε καλα

διαμαντιδης
γκαλης
χριστοδουλου
πριντεζης
φασουλας
killmil
Καλυτερες ομαδες ολων των εποχων
1.Ενωμενη Γιουγκοσλαβια (1990-1993)
2.Ισπανία (2006,2008)
3.Σοβιετική Ενωση (1985-1990)
4.Ελλαδα (2006,Σαιταμα)
5.Λιθουανια (2003).

Εξηγω: η καλυτερη ομαδα που εχει κατεβασει η Ελλαδα ηταν αυτη στο Μουντομπασκετ του 06.παρολο που το ροστερ της ηταν περίπου το ιδιο με αυτης του 2005 η χημεια των παικτων και οι συνδιασμοι τους ηταν καλυτερη.ισως και ο γιαννακης την κοουτσαρε καλυτερα.το 2005 περα απο τη ψυχολογια του νικητη που ειχαν οι παικτες το μπασκετ που επαιξαν δεν διεκδικουσε δαφνες ποιοτητας.σταθηκαμε πολυ τυχεροι σε καποια σημεια και δεν εννοω το παιχνιδι με τη γαλλια μονο.παρολο που οι Γαλλοι ηταν μπουμπουνες,εκτος απο εξυπνοι σταθηκαμε και τυχεροι.επισης κληρωθηκαμε στο τελικο με το Γερμανια που δεν περιμενανε ουτε οι ιδιοι οτι θα πηγαιναν τελικο.κερδισαμε στο ποντο Ισραηλ,Βοσνια και χασαμε απο Σλοβενια σε εκεινη τη διοργανωση.επισης κερδισαμε τη σερβια με 55-54.γενικα πολυ χαμηλα σκορ και κακο αλλα αποτελεσματικο μπασκετ (με καλες αμυνες βεβαια).
Σαιταμα 2006:εξισου καλες αμυνες με τη προηγουμενη φορα,απειρως καλυτερη επιθεση,καλυτερη κυκλοφορια της μπαλας,καλυτερα σουτ κτλ.Εκει δεν ειμασταν τυχεροι.ειμασταν οι καλυτεροι.οποιος εβλεπε μπασκετ εκεινο το καλοκαιρι ακομα και απο τα φιλικα και τους πρωτους επισημους αγωνες εβλεπε οτι η ομαδα ηταν για μεγαλα πραγματα.Ηταν η μονη χρονια που πραγματικα ειχαμε σχεδον ισαξια ομαδα με τους ισπανους και ας χασαμε 23 σε εκεινο το τελικο.ολες τις υπολοιπες φορες οι ισπανοι σαν ροστερ μας ειχαν.μερικες φορες και ευκολα.

Μεικτη ομαδα απο ελληνες παικτες απο ολες τις εποχες:
ποιντ γκαρντ διαμαντιδης
σουτινγκ γκαρντ γκαλης
σμολ φ φανης
παουερ φ φωτσης
σεντερ φασουλας(αμυντικη πενταδα)/μπουρουσης για ποντους στη ρακετα

αναπληρωματικοι παπαλουκας,σπανουλης,γιαννακης,πριντεζης,ο
ικονομου,κωστας παπανικολαου


Αυτη η ομαδα ηταν καλυτερη απο ολες τις παραπανω στη καταταξη πιο πανω πλην απο Ενωμενη Γιουγκοσλαβια.πιο ταλαντουχα απο Λιθουανια του 2003 (και πιο εξυπνη στο παιχνιδι της και κυριως ΑΜΥΝΑ),πιο ταλαντουχα απο Ελλαδα του 2006, και πιο ταλαντουχα και κυριως πιο εξυπνη απο Σοβιετικη Ενωση του 85-90(τεραστιια ομαδα σε ταλεντο,αλλα με χαζη φιλοσοφια-δυστυχως ακομα και τωρα οι ρωσοι παιζουν με τον ιδιο χαζο τροπο).
Ισπανια ισαξια ομαδα σε ταλεντο με την επιλεκτη ομαδα Ελλαδας (ισως και λιγο καλυτερη απο εμας σε αυτο)αλλα οι δικοι μας βασικοι ειναι πολυ καλυτεροι στην αμυνα και στο διαβασμα του παιχνιδιου.πολυ καλυτεροι ομως.
Εκτος το οτι Φανης και φωτσης ειναι τα καλυτερα φοργουαρντ που εχουνβγει ποτε στην Ελλαδα θα ταιριαζαν απολυτα μεταξυ τους και στο παιχνιδι με το διαμαντιδη και το Γκαλη.αν ο γκαλης τιθασευονταν καπως στο να μην κραταει τη μπαλα πολυ (και ας εκανε πολλες επιθετικες προσπαθειες) η ομαδα αυτη θα ειχε τρομακτικη κυκλοφορια της μπαλας.οταν λεω τρομακτικη το εννοω.τρομακτικη.θα εβαζε πολλα ευκολα καλαθια λογω της αντιληψης των παικτων να βρισκουν στιγμιαια τον ξεχασμενο αμαρκαριστο παικτη.και δεν εννοω μονο το διαμαντιδη.εννοω και τα 2 φοργουαρντ.ο δε φωτσης με το φανη αν επαιζαν με το γνωστο τροπο παιχνιδιου τους θα τραβαγαν τα αντιπαλα φοργουαρντ στο τριποντο με αποτελεσμα ο Γκαλης να βαζει ντραιβ ενας με εναν.ο δε μπουρουσης στη ρακετα θα ηταν σχεδον ξεχασμενος με κανενα αντιπαλο παικτη να μην τολμαει να βγει βοηθεια πανω του.
Οι παραπανω παικτες δεν ηταν απλα οι καλυτεροι.μερικες φορες δεν φτανει αυτο.οι παραπανω συνδυαζονταν μεταξυ τους τελεια.σχεδον μπορω να δω το παιχνιδι τους.
στην αμυνα τωρα τα φοργουανρτ θα μαρκαραν και στις αλλαγες τα αντιπαλα γκαρντ.μπουρουσης φωτσης θα μαζευαν ριμπαουντς σαν στραγαλια ,ενω αν ο διαμαντιδης θα βοηθουσε στα σετ μαρκαρισματα τυχον κενα που θα δημιουργουσε ο αντιπαλος του γκαλη.Συμπληρωνονταν μεταξυ τους τελεια.στην επιθεση ο γκαλης ελευθερος απο 2-3 αντιπαλους να τον μαρκαρουν και με τη καλη κυκλοφορια της μπαλας θα σκοραρε αβιαστα και πολλες φορες και ετοιμα καλαθια.επισης η ομαδα θα ηταν γρηγορη και αθλητικη (με καλο αθλητικο Φανη παντα ετσι μεχρι τα 27-28 γιατι μετα εγινε μπομπα).απο τα τριποντο ολοι θα μπορουσαν να ριξουν αναλογα με την εκβαση της φασης.Η ομαδα αυτη θα ηταν ΑΣΤΕΙΑ καλη ομαδα

Μονη ομαδα που θα ηταν και παλι λιγο καλυτερη θα ηταν η Γιουγκοσλαβια.εξισου εξυπνη ομαδα με τη δικια μας σε φιλοσοφια και λιγο καλυτερη ομαδα σε ταλεντο.αλλα παλι με αυτους τους αναπληρωματικους που θα ειχαμε εμεις ισως να ειχαμε περισσοτερο βαθος και ας μην ηταν οι βασικοι μας το ιδιο καλοι με τους δικους τους.λεω ισως γιατι και αυτοι ειχαν βαθος παγκου μεγαλο.

QUOTE(berry @ Oct 27 2014, 15:48 ) *
ψηφιζουμε τους καλυτερους ή βηχουμε ?

ο σπανουλης ειναι ο καλυτερος γκαρντ?απο γκαλη διαμαντιδη παπαλουκα?
Zephyr
1η πεντάδα

1. ΔΔ
2. Γκάλης
3. Παπαλουκάς
4. Χριστοδούλου
5. Μπουρούσης

2η Πεντάδα

1. Γιαννάκης
2. Σπανούλης
3. Σιγάλας
4. Οικονόμου
5. Φασούλας
aionio talento
QUOTE(berry @ Oct 27 2014, 13:08 ) *
μια πενταδα μονο με γκαρντ (τι να κανουμε ειμαστε κοντο εθνος)

γκαλης
σπανουλης
διαμαντιδης
παπαλουκας
γιαννακης

6ος παικτης χριστοδουλου

αν επρεπε ντε και καλα να φτιαξω μια πενταδα πιο μπασκετικη

σπανουλης
γκαλης
διαμαντιδης
χριστοδουλου
φασουλας



1. Σπανουλης

2. Γκαλης

3. Διαμαντιδης

4. Φανης

5. Φασουλας


Και τι δεν εχεις : 15 ρημπ και 5 ταπες μ.ο. (Φασουλας) 2 σκορες (γκαλη - σπανουλη) 2 παικτες που μεσα στο γηπεδο κανουν ΟΛΕΣ τις δουλειες (Φανης - διαμαντιδης) οι 4 στους πεντε μπορουν ανετα να κατεβασουν μπαλλα και πλην φασουλα ολοι με καλο σουτ απ εξω !!!!!!
killmil
QUOTE(Zephyr @ Oct 27 2014, 17:20 ) *
1η πεντάδα

1. ΔΔ
2. Γκάλης
3. Παπαλουκάς
4. Χριστοδούλου
5. Μπουρούσης

2η Πεντάδα

1. Γιαννάκης
2. Σπανούλης
3. Σιγάλας
4. Οικονόμου
5. Φασούλας

ο οικονομου δεν ειχε καθολου διαρκεια σαν παικτης.κλασσικος παικτης που επαιξε καλα για μια τετραετια.(ηταν πολυ καλος οταν το εκανε).το ιδιο και ο ντικουδης(μετα το 2005 ξεφουσκωσε και το 2008 αρχισε να παιζει σε κατι παοκ).μου κανει εντυπωση που εσεις οι γαυροι δεν βαζετε το πριντεζη στο 4.πιστεψε με ο οικονομου ηταν ενα επιπεδο κατω απο φωτση για το συγχρονο μπασκετ και μισο επιπεδο κατω απο το πριντεζη.
ο παπαλουκας τριαρι.μαλιστα.ποτε δεν εχει παιξει 3αρι στη ζωη του.επισης ο διαμαντιδης σπανια επαιζε 3 και σε περιεργες καταστασεις και δεν ηταν τοσο καλος οταν γινονταν αυτο.
γιατι δεν μπορειτε να φτιαξετε μια κανονικη πενταδα και προσπαθειτε να κανετε περιεργες πενταδες(οι οποιες ειναι ακυρες συνηθως) απλα για να χωρεσετε τους αγαπημενους σας παικτες?
επισης ο φανης ηταν καλυτερος σαν τριαρι που ηταν η κανονικη του θεση παρα σαν 4αρι.επαιζε μεν αλλα δεν ηταν Φανης οταν επαιζε 4αρι.

aionio talento
QUOTE(killmil @ Oct 27 2014, 14:34 ) *
ο οικονομου δεν ειχε καθολου διαρκεια σαν παικτης.κλασσικος παικτης που επαιξε καλα για μια τετραετια.(ηταν πολυ καλος οταν το εκανε).το ιδιο και ο ντικουδης(μετα το 2005 ξεφουσκωσε και το 2008 αρχισε να παιζει σε κατι παοκ).μου κανει εντυπωση που εσεις οι γαυροι δεν βαζετε το πριντεζη στο 4.πιστεψε με ο οικονομου ηταν ενα επιπεδο κατω απο φωτση για το συγχρονο μπασκετ και μισο επιπεδο κατω απο το πριντεζη.
ο παπαλουκας τριαρι.μαλιστα.ποτε δεν εχει παιξει 3αρι στη ζωη του.επισης ο διαμαντιδης σπανια επαιζε 3 και σε περιεργες καταστασεις και δεν ηταν τοσο καλος οταν γινονταν αυτο.
γιατι δεν μπορειτε να φτιαξετε μια κανονικη πενταδα και προσπαθειτε να κανετε περιεργες πενταδες(οι οποιες ειναι ακυρες συνηθως) απλα για να χωρεσετε τους αγαπημενους σας παικτες?
επισης ο φανης ηταν καλυτερος σαν τριαρι που ηταν η κανονικη του θεση παρα σαν 4αρι.επαιζε μεν αλλα δεν ηταν Φανης οταν επαιζε 4αρι.



ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΑΟΚ ????
killmil
QUOTE(aionio talento @ Oct 27 2014, 17:29 ) *
1. Σπανουλης

2. Γκαλης

3. Διαμαντιδης

4. Φανης

5. Φασουλας


Και τι δεν εχεις : 15 ρημπ και 5 ταπες μ.ο. (Φασουλας) 2 σκορες (γκαλη - σπανουλη) 2 παικτες που μεσα στο γηπεδο κανουν ΟΛΕΣ τις δουλειες (Φανης - διαμαντιδης) οι 4 στους πεντε μπορουν ανετα να κατεβασουν μπαλλα και πλην φασουλα ολοι με καλο σουτ απ εξω !!!!!!

οι ομαδα μου εχει τα παντα.η δικη σου εχει 3 παικτες που παιζουν αμυνα.η δικη μου εχει 4.η δικη σου δεν εχει καλη κυκλοφορια μπαλας(γκαλης με σπανουλη στην ιδια πενταδα ειναι καταστροφικο-βασικα θα χαραμισεις τον εναν απο τους δυο).επισης οι δικοι μου σουταρουν και οι 5 απο το τριποντο(α και ο μπουρουσης δεν θα πολυχρειαζοταν).το μεγαλο προβλημα της πενταδας σου θα ηταν α)η κυκλοφορια της μπαλας(ανυπαρκτη) και β)οι δυο απο τους πεντε παικτες που εβαλες δεν παιζουν στη φυσικη τους θεση.ξαναλεω ο διαμαντιδης αναγκαστικε καποιες ελαχιστες φορες να παιξει στο 3 και δεν ηταν τοσο καλος.απλα αναγκαστηκε(και ευτυχως πολυ σπανια)

QUOTE(aionio talento @ Oct 27 2014, 17:39 ) *
ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΑΟΚ ????

απο το 2000 και μετα ο ΠΑΟΚ ηταν κατι σαν ΠΑΟΚ

QUOTE(tuareg @ Jun 10 2013, 19:24 ) *
εγω θα το παιξω λιγο αιρετικος και θα κατεβαζα ομαδα χωρις σεντερ

γιαννακης
γκαλης
δδ
φανης
φωτσης

στην αμυνα μαρκαρει 5αρια ο φανης.....

η πιο ενδιαφερουσα απο τις αδοκιμες πενταδες.βασικα αυτη η πενταδα θα μπορουσε να τα καταφερει καλα.και τα δυο φοργουαρντ μπορουσαν να μαρκαρουν σεντερ.οποτε οπως λεμε οι αμερικανοι παιζεις σε οποια θεση μπορεις να μαρκαρεις.
θα ειχε πολυ καλη κυκλοφορια και σουτ.επισης στις αλλαγες θα ηταν καλη.λιγο στο ριμπαουντ ομως...τεσπα καλη θα ηταν.αν ηταν ειδικες συνθηκες αυτη η πενταδα στεκοταν καλα.
aionio talento
QUOTE(killmil @ Oct 27 2014, 15:48 ) *
οι ομαδα μου εχει τα παντα.η δικη σου εχει 3 παικτες που παιζουν αμυνα.η δικη μου εχει 4.η δικη σου δεν εχει καλη κυκλοφορια μπαλας(γκαλης με σπανουλη στην ιδια πενταδα ειναι καταστροφικο-βασικα θα χαραμισεις τον εναν απο τους δυο).επισης οι δικοι μου σουταρουν και οι 5 απο το τριποντο(α και ο μπουρουσης δεν θα πολυχρειαζοταν).το μεγαλο προβλημα της πενταδας σου θα ηταν α)η κυκλοφορια της μπαλας(ανυπαρκτη) και β)οι δυο απο τους πεντε παικτες που εβαλες δεν παιζουν στη φυσικη τους θεση.ξαναλεω ο διαμαντιδης αναγκαστικε καποιες ελαχιστες φορες να παιξει στο 3 και δεν ηταν τοσο καλος.απλα αναγκαστηκε(και ευτυχως πολυ σπανια)


απο το 2000 και μετα ο ΠΑΟΚ ηταν κατι σαν ΠΑΟΚ


η πιο ενδιαφερουσα απο τις αδοκιμες πενταδες.βασικα αυτη η πενταδα θα μπορουσε να τα καταφερει καλα.και τα δυο φοργουαρντ μπορουσαν να μαρκαρουν σεντερ.οποτε οπως λεμε οι αμερικανοι παιζεις σε οποια θεση μπορεις να μαρκαρεις.
θα ειχε πολυ καλη κυκλοφορια και σουτ.επισης στις αλλαγες θα ηταν καλη.λιγο στο ριμπαουντ ομως...τεσπα καλη θα ηταν.αν ηταν ειδικες συνθηκες αυτη η πενταδα στεκοταν καλα.


Ο Γκαλης οταν περασε τα 35 και κατεβηκε αθηνα για Παο τελειωνε τα ματες με 7 και 8 ασσιστς σε καθε ματς
Ο Σπανουλης στον ολυμπιακο σε καθε ματς μοιραζει 5-6 για πλακα !!
killmil
QUOTE(aionio talento @ Oct 27 2014, 18:01 ) *
Ο Γκαλης οταν περασε τα 35 και κατεβηκε αθηνα για Παο τελειωνε τα ματες με 7 και 8 ασσιστς σε καθε ματς
Ο Σπανουλης στον ολυμπιακο σε καθε ματς μοιραζει 5-6 για πλακα !!

οπως ειπες και εσυ οταν περασε τα 35 ο γκαλης.πιο πριν κρατουσε περισσοτερο τη μπαλα.
ο σπανουλης δεν μοιραζει πολλες φορες ουτε 3-4 ασσιστ για πλακα.και οσες ασσιστ βγαζει ειναι απορρεια ενος παικτη που κραταει τη μπαλα 15 απο τα 24 δευτερολεπτα της καθε επιθεσεις.ξερεις τισημαινει καλη κυκλοφορια μπαλας?γρηγορες πασες και καλο διαβασμα της φασης για να βρεις τον ξεμαρκαριστο.ο σπανουλης σου φαινεται να αλλαζει γρηγορες πασες?
θα τους κατεστρεφε ο σπανουλης φιλε.θα χαραμιζε τους υπολοιπους στην επιθεση.και ο γκαλης ακομα που σκοραρε περισσοτερους ποντους και κρατουσε τη μπαλα,εεε τοσο πολυ δεν τη κρατουσε.ο σπανουλης ειναι πεισματαρης,τσαμπουκας οτι θες.ευφυης δεν ειναι.ο γκαλης ηταν ευφυης.πιθανον να ευρισκε τροπο να προσαρμοστει στη πενταδα που σου γραφω εγω χωρις να ειναι ο τυπος που θα σκοραρε εις βαρος των υπολοιπων και της ομαδας.ο σπανουλης δεν θα τα καταφερνε πιστεψε με.παρολο που σαν παικτης ο σπανουλης ειναι καλυτερος απο το παπαλουκα θα προτιμουσα 35 φορες περισσοτερο το παπαλουκα σε μια πενταδα γιγαντων και 50 φορες το διαμαντιδη.ο αλλος θα τους κατεστρεφε.να εισαι σιγουρος φιλε
aionio talento
QUOTE(killmil @ Oct 27 2014, 15:15 ) *
οπως ειπες και εσυ οταν περασε τα 35 ο γκαλης.πιο πριν κρατουσε περισσοτερο τη μπαλα.
ο σπανουλης δεν μοιραζει πολλες φορες ουτε 3-4 ασσιστ για πλακα.και οσες ασσιστ βγαζει ειναι απορρεια ενος παικτη που κραταει τη μπαλα 15 απο τα 24 δευτερολεπτα της καθε επιθεσεις.ξερεις τισημαινει καλη κυκλοφορια μπαλας?γρηγορες πασες και καλο διαβασμα της φασης για να βρεις τον ξεμαρκαριστο.ο σπανουλης σου φαινεται να αλλαζει γρηγορες πασες?
θα τους κατεστρεφε ο σπανουλης φιλε.θα χαραμιζε τους υπολοιπους στην επιθεση.και ο γκαλης ακομα που σκοραρε περισσοτερους ποντους και κρατουσε τη μπαλα,εεε τοσο πολυ δεν τη κρατουσε.ο σπανουλης ειναι πεισματαρης,τσαμπουκας οτι θες.ευφυης δεν ειναι.ο γκαλης ηταν ευφυης.πιθανον να ευρισκε τροπο να προσαρμοστει στη πενταδα που σου γραφω εγω χωρις να ειναι ο τυπος που θα σκοραρε εις βαρος των υπολοιπων και της ομαδας.ο σπανουλης δεν θα τα καταφερνε πιστεψε με.παρολο που σαν παικτης ο σπανουλης ειναι καλυτερος απο το παπαλουκα θα προτιμουσα 35 φορες περισσοτερο το παπαλουκα σε μια πενταδα γιγαντων και 50 φορες το διαμαντιδη.ο αλλος θα τους κατεστρεφε.να εισαι σιγουρος φιλε


Aυτο εγινε στην 2 ετια του Μπαρτζωκα που δεν υπηρχε κανενας ψηλος να ''ακουμπησει΄΄ και να μεινει η μπαλλα στην ρακετα για να παιξει και να ανοιξει το γηπεδο (βλ. μπατιστ πεκοβιτς σοφοκλη κλπ κλπ) και ΜΟΝΙΜΩΣ (ειδικα στο Οακα) του πασαρουν την μπαλλα με παικτη να τον μαρκαρει εξω απο το τριποντο στα 4-5 sec πριν την ληξη τη επιθεσης ! αναγκαστικα σουταρει ! χωρια στα pick n roll που δεν καβει μεσα κανεις ουτε . . . κατα λαθος !!!!


Συγνωμη για το off topic !
Zephyr
QUOTE(killmil @ Oct 27 2014, 16:34 ) *
ο οικονομου δεν ειχε καθολου διαρκεια σαν παικτης.κλασσικος παικτης που επαιξε καλα για μια τετραετια.(ηταν πολυ καλος οταν το εκανε).το ιδιο και ο ντικουδης(μετα το 2005 ξεφουσκωσε και το 2008 αρχισε να παιζει σε κατι παοκ).μου κανει εντυπωση που εσεις οι γαυροι δεν βαζετε το πριντεζη στο 4.πιστεψε με ο οικονομου ηταν ενα επιπεδο κατω απο φωτση για το συγχρονο μπασκετ και μισο επιπεδο κατω απο το πριντεζη.
ο παπαλουκας τριαρι.μαλιστα.ποτε δεν εχει παιξει 3αρι στη ζωη του.επισης ο διαμαντιδης σπανια επαιζε 3 και σε περιεργες καταστασεις και δεν ηταν τοσο καλος οταν γινονταν αυτο.
γιατι δεν μπορειτε να φτιαξετε μια κανονικη πενταδα και προσπαθειτε να κανετε περιεργες πενταδες(οι οποιες ειναι ακυρες συνηθως) απλα για να χωρεσετε τους αγαπημενους σας παικτες?
επισης ο φανης ηταν καλυτερος σαν τριαρι που ηταν η κανονικη του θεση παρα σαν 4αρι.επαιζε μεν αλλα δεν ηταν Φανης οταν επαιζε 4αρι.


Ως προς τον Οικονόμου, Φώτσης και Πρίντεζης τεχνικά είναι ένα επίπεδο κάτω. Το αν ο ίδιος υποτίμησε τον εαυτό του και δεν έκανε την καριέρα που μπορούσε είναι άλλη ιστορία, ο Οικονόμου του ΠΑΟ (προ 2000) είναι χαλαρά στα 1-2 καλύτερα 4αρια του ελληνικού μπάσκετ.
Τον Παπαλουκά τον "στρίμωξα" στην 5αδα όχι γιατί είναι ο αγαπημένος μου παίχτης αλλά γιατί για κάποιο λόγο δεν μου πάει να τον αφήσω εκτός. Άσε που στο ευρωμπάσκετ '05 (αν δεν κάνω λάθος) μπήκε στην καλύτερη 5αδα σαν ... 4αρι biggrin.gif !
Ο Φάνης είναι ο μόνος Έλληνας παίχτης που δεν έχει θέση (πλην σέντερ).

ΥΓ. Να βάλω τον Πρίντεζη επειδή είμαι Ολυμπιακός??? Οκ, τον βάζω στην καλύτερη 5αδα αυτή την στιγμή, όχι όμως στην καλύτερη 5αδα ever.
killmil
QUOTE(Zephyr @ Oct 27 2014, 18:33 ) *
Ως προς τον Οικονόμου, Φώτσης και Πρίντεζης τεχνικά είναι ένα επίπεδο κάτω. Το αν ο ίδιος υποτίμησε τον εαυτό του και δεν έκανε την καριέρα που μπορούσε είναι άλλη ιστορία, ο Οικονόμου του ΠΑΟ (προ 2000) είναι χαλαρά στα 1-2 καλύτερα 4αρια του ελληνικού μπάσκετ.
Τον Παπαλουκά τον "στρίμωξα" στην 5αδα όχι γιατί είναι ο αγαπημένος μου παίχτης αλλά γιατί για κάποιο λόγο δεν μου πάει να τον αφήσω εκτός. Άσε που στο ευρωμπάσκετ '05 (αν δεν κάνω λάθος) μπήκε στην καλύτερη 5αδα σαν ... 4αρι biggrin.gif !
Ο Φάνης είναι ο μόνος Έλληνας παίχτης που δεν έχει θέση (πλην σέντερ).

ΥΓ. Να βάλω τον Πρίντεζη επειδή είμαι Ολυμπιακός??? Οκ, τον βάζω στην καλύτερη 5αδα αυτή την στιγμή, όχι όμως στην καλύτερη 5αδα ever.

α)ο πριντεζης ειναι τεχνικα ενα επιπεδο κατω απο οικονομου και φωτση.οι αλλοι δυο ειναι περιπου στο ιδιο επιπεδο.
β)απο φυσικης καταστασης και ο πριντεζης και ειδικα ο φωτσης ηταν 2-3 επιπεδα πανω απο τον οικονομου.βασικα ακομα και την εποχη που επαιζε ο οικονομου που δεν φημιζοταν για παικτες φυσικης καταστασης αυτος καταφερνε και υστερουσε.
γ)ο παικτης οικονομου εκανε μια πραγματικα καλη τετραετια αλλα πεθανε το 1999 που ξαναγυρισε στην ελλαδα(χωρις να σημαινει οτι στη κιντερ εκανε και πολλα πραγματα αλλα ας πουμε οτι μεχρι εκει κρατιοταν καπως.
δ)ειναι αδιανοητο να συγκρινω ενα παικτη που εκανε μια 15ετια σε αυτο το επιπεδο με ενα παικτη τετραετιας.
ε)ακομα και την εποχη του οικονομου δυστυχως δεν υπηρχαν οι σπουδαιοι παικτες ως ταλεντα.ενας κορωνιος,ενας ρεντζιας,ενας οικονομου ηταν καλοι παικτες αλλα πολλες φορες εμοιαζαν καλυτεροι απο οτι ηταν στη πραγματικοτητα επειδη συγκρινονταν με παταβουκα,αγγελιδη,μυριουνη,καλαιτζη,γιανν
ουλη,μπαλογιαννη,καραγκουτη,μπακατσια,τσακ
λιδη,σουλη,μπουντουρη και λοιπα(ολοι αυτοι εχουν παιξει στην εθνικη ελλαδος σε ΕΠΙΣΗΜΕΣ διοργανωσεις εκεινα τα χρονια),απο την εθνικη περασε και ο σιουτης που επαιξε σε προκριματικους αγωνες για ευρωμπασκετ της Ατταλειας.
καταλαβαινεις οτι δεν υπηρχε μετρο συγκρισης.ακομα και ο Παο που επαιζε ο οικονομου δεν ειχε σχεση με το Παο του τωρα.τοτε επαιζαν σοκ,κουσμα,σταυρακοπουλος,ενας Μπραντς(ο πιο αμπαλος μαυρος ever),Χουπμαν(ο ορισμος του αταλαντου),Μαρτινεθ κτλ.
συνεπως ο Παο τοτε ηταν ενας Ρατζα,Ενας Σκοτ(τεραστιοι και οι δυο),Ο Ντομινικ,Ο Βρανκοβιτς, ο Γκαλης(στα τελευταια του) και ολοι οι υπολοιποι δεκαδες παικτες που επαιξαν τοτε ηταν αγιος ο θεος.ακομα ο γιαννακης με το φανη οταν πηγαν δεν ειχαν σχεση με αυτο που ηταν νεοτεροι.ειδικα ο φανης περασε και δεν ακουμπησε(μην σου πω οτι απομυθοποιηθηκε κιολας).συνεπως καποιοι παικτες περιορισμενου ταλεντου οπως ο Αλβερτης η απλα καλουτσικοι (οικονομου) εμοιαζαν παικτες μεγαλης κλασεως μπροστα στους αλλους.Ηταν ομως?
σκεψου λιγο αν ο Ρεντζιας.ο Οικονομου,ο Παπανικολαου,ο Κορωνιος,ο Αλβερτης,ο Σιγαλας ηταν τοοοοοοσο σπουδαιοι παικτες(καλουτσικοι ηταν-αλλα μεχρι εκει) γιατι δεν καταφερε η εθνικη τοτε να κανει κατι το αξιολογο?στη Ντιζον βγηκαν τελευταιοι,στην Ατταλεια 11οι ενω το 98 στο παγκοσμιο βγηκαν 4οι και εκανε ο τυπος και η τηλεοραση λες και το σηκωσαν το τροπαιο.το θυμαμαι ακομα γιατι τοτε ξεκινησα να βλεπω μπασκετ.
Αντιθετα τωρα ο Παο ειχε ενα Σαρας και ο Φωτσης φαινοταν Φωτσακος ενω δεν ηταν ετσι.Ο Μπουρουσης φαινοταν Μπουρουσακος μπροστα στο Κλειζα αλλα και οι δυο που προανεφερα θα ηταν οι ηγετες της εθνικης ομαδας απο το 96-2002 που ειχε σοβαρη ελλειψη ταλεντου(για τα δεδομενα παντα μιας μπασκετικης υπερδυναμης ετσι οχι για τα δεδομενα καποιας μετριας σε παραγωγη χωρας).
Σκεψου το αλλο.Οικονομου,Σιγαλας,Παπανικολαου,Ρεντζι
ας φανηκε οτι γερασαν γρηγορα.μετα τα 27 τους (ο παπανικολαου και πιο νεος) φανηκε να τους εχουν αντικαταστησει αλλοι στην εθνικη.Ποιοι?παπαλουκας,διαμαντιδης,φωτσης,λιγο πιο μετα ο σπανουλης με το μπουρουση.αν δεν ειχαν αντικατασταθει ολοι αυτοι της παλιας γενιας θα φαινοντουσαν ακομα μεχρι το 2004-5 σπουδαιοι και θα λεγαμε για αυτους.
Δεν ηταν καλυτερος ο Οικονομου φιλε.ουτε πιο αθλητικος.ουτε καλυτερος στο γρηγορο παιχνιδι ουτε καλυτερος στο παιχνιδι πανω απο τη στεφανη ουτε καλυτερος στην αμυνα.Ειλικρινα αμφιβαλλω αν ηταν και καλυτερος σουτερ του Φωτση ο Οικονομου(Θεωρω Φωτση και Ζηση τους καλυτερους σουτερ ελληνες απο το 2005 και μετα)
doctorjekil
Οπωσδηποτε φανης,φασουλας και γκαλης και μενουν 2 θεσεις που θα τις παρουν οι δδ και ο σπαν...βεβαια ειναι αδικο για τον τεραστιο παναγιωτη γιαννακη και τον μεγαλο θοδωρη παπαλουκα
Zephyr
QUOTE(killmil @ Oct 27 2014, 18:17 ) *
α)ο πριντεζης ειναι τεχνικα ενα επιπεδο κατω απο οικονομου και φωτση.οι αλλοι δυο ειναι περιπου στο ιδιο επιπεδο.
β)απο φυσικης καταστασης και ο πριντεζης και ειδικα ο φωτσης ηταν 2-3 επιπεδα πανω απο τον οικονομου.βασικα ακομα και την εποχη που επαιζε ο οικονομου που δεν φημιζοταν για παικτες φυσικης καταστασης αυτος καταφερνε και υστερουσε.
γ)ο παικτης οικονομου εκανε μια πραγματικα καλη τετραετια αλλα πεθανε το 1999 που ξαναγυρισε στην ελλαδα(χωρις να σημαινει οτι στη κιντερ εκανε και πολλα πραγματα αλλα ας πουμε οτι μεχρι εκει κρατιοταν καπως.
δ)ειναι αδιανοητο να συγκρινω ενα παικτη που εκανε μια 15ετια σε αυτο το επιπεδο με ενα παικτη τετραετιας.
ε)ακομα και την εποχη του οικονομου δυστυχως δεν υπηρχαν οι σπουδαιοι παικτες ως ταλεντα.ενας κορωνιος,ενας ρεντζιας,ενας οικονομου ηταν καλοι παικτες αλλα πολλες φορες εμοιαζαν καλυτεροι απο οτι ηταν στη πραγματικοτητα επειδη συγκρινονταν με παταβουκα,αγγελιδη,μυριουνη,καλαιτζη,γιανν
ουλη,μπαλογιαννη,καραγκουτη,μπακατσια,τσακ

�λιδη,σουλη,μπουντουρη και λοιπα(ολοι αυτοι εχουν παιξει στην εθνικη ελλαδος σε ΕΠΙΣΗΜΕΣ διοργανωσεις εκεινα τα χρονια),απο την εθνικη περασε και ο σιουτης που επαιξε σε προκριματικους αγωνες για ευρωμπασκετ της Ατταλειας.
καταλαβαινεις οτι δεν υπηρχε μετρο συγκρισης.ακομα και ο Παο που επαιζε ο οικονομου δεν ειχε σχεση με το Παο του τωρα.τοτε επαιζαν σοκ,κουσμα,σταυρακοπουλος,ενας Μπραντς(ο πιο αμπαλος μαυρος ever),Χουπμαν(ο ορισμος του αταλαντου),Μαρτινεθ κτλ.
συνεπως ο Παο τοτε ηταν ενας Ρατζα,Ενας Σκοτ(τεραστιοι και οι δυο),Ο Ντομινικ,Ο Βρανκοβιτς, ο Γκαλης(στα τελευταια του) και ολοι οι υπολοιποι δεκαδες παικτες που επαιξαν τοτε ηταν αγιος ο θεος.ακομα ο γιαννακης με το φανη οταν πηγαν δεν ειχαν σχεση με αυτο που ηταν νεοτεροι.ειδικα ο φανης περασε και δεν ακουμπησε(μην σου πω οτι απομυθοποιηθηκε κιολας).συνεπως καποιοι παικτες περιορισμενου ταλεντου οπως ο Αλβερτης η απλα καλουτσικοι (οικονομου) εμοιαζαν παικτες μεγαλης κλασεως μπροστα στους αλλους.Ηταν ομως?
σκεψου λιγο αν ο Ρεντζιας.ο Οικονομου,ο Παπανικολαου,ο Κορωνιος,ο Αλβερτης,ο Σιγαλας ηταν τοοοοοοσο σπουδαιοι παικτες(καλουτσικοι ηταν-αλλα μεχρι εκει) γιατι δεν καταφερε η εθνικη τοτε να κανει κατι το αξιολογο?στη Ντιζον βγηκαν τελευταιοι,στην Ατταλεια 11οι ενω το 98 στο παγκοσμιο βγηκαν 4οι και εκανε ο τυπος και η τηλεοραση λες και το σηκωσαν το τροπαιο.το θυμαμαι ακομα γιατι τοτε ξεκινησα να βλεπω μπασκετ.
Αντιθετα τωρα ο Παο ειχε ενα Σαρας και ο Φωτσης φαινοταν Φωτσακος ενω δεν ηταν ετσι.Ο Μπουρουσης φαινοταν Μπουρουσακος μπροστα στο Κλειζα αλλα και οι δυο που προανεφερα θα ηταν οι ηγετες της εθνικης ομαδας απο το 96-2002 που ειχε σοβαρη ελλειψη ταλεντου(για τα δεδομενα παντα μιας μπασκετικης υπερδυναμης ετσι οχι για τα δεδομενα καποιας μετριας σε παραγωγη χωρας).
Σκεψου το αλλο.Οικονομου,Σιγαλας,Παπανικολαου,Ρεντζι
ας φανηκε οτι γερασαν γρηγορα.μετα τα 27 τους (ο παπανικολαου και πιο νεος) φανηκε να τους εχουν αντικαταστησει αλλοι στην εθνικη.Ποιοι?παπαλουκας,διαμαντιδης,φωτσης,λιγο πιο μετα ο σπανουλης με το μπουρουση.αν δεν ειχαν αντικατασταθει ολοι αυτοι της παλιας γενιας θα φαινοντουσαν ακομα μεχρι το 2004-5 σπουδαιοι και θα λεγαμε για αυτους.
Δεν ηταν καλυτερος ο Οικονομου φιλε.ουτε πιο αθλητικος.ουτε καλυτερος στο γρηγορο παιχνιδι ουτε καλυτερος στο παιχνιδι πανω απο τη στεφανη ουτε καλυτερος στην αμυνα.Ειλικρινα αμφιβαλλω αν ηταν και καλυτερος σουτερ του Φωτση ο Οικονομου(Θεωρω Φωτση και Ζηση τους καλυτερους σουτερ ελληνες απο το 2005 και μετα)


Βασικά εσύ κάνεις αντιπαράθεση γενεών, 90's VS 00's biggrin.gif
Λογικό όλοι οι νεώτεροι να είναι πιο αθλητικοί, άλλαξαν οι εποχές, άλλη συντήρηση έκαναν στα '90s άλλη στα 00's.
Την γενιά των 90's δεν ξέρω κατά πόσο την πρόλαβες αλλά την υποτιμάς πολύ. Οι τότε Εθνικές '93 - '98, ήταν υπολογίσιμες και ομάδες 8αδας-4αδας, όχι του πεταματού. Στην Ντιζόν κατεβήκαμε με τα τρίτα και στην Αττάλεια με τα μυαλά πάνω από την σκούφια μας. Εκείνες οι Εθνικές πάντως δεν έχαναν ούτε από Νιγηρίες ούτε από Φινλανδίες, μπορεί να ήταν πολλοί "περίεργοι" χαρακτήρες μαζεμένοι αλλά γατάκια δεν τους έλεγες, ούτε αμπάσκετους. Ε τώρα αν απέναντι τους έβρισκαν Τζόρτζεβιτς και Ντίβατς και Μποντιρόγκα κάθε τρεις κ λίγο, έχουν κ αυτοί το ελαφρυντικό τους, όσο βέβαια έχει και η σημερινή γενιά που ακόμα παλεύει να ξεπεράσει το σύνδρομο των Ισπανών.

Σχετικά με Οικονόμου, δέχομαι ότι αθλητικά και αμυντικά είναι πίσω σε σχέση με Φώτση/ Πρίντεζη, ωστόσο επιθετικά τον θεωρώ αρκετά πιο πάνω και από τους δυο, και σαν σουτέρ και σαν σκόρερ.

ΥΓ. Εύφημως μνεία σε Μιχάλη Κακιούζη και Κορωνιό, αν έφτιαχνα και 3η πεντάδα θα τους είχα μέσα.

KingCrimson
Koiταξτε ο Φασουλας ειναι κορυφαιος απο αποψη διαρκειας, απο τεχνικα χαρακτηριστικα ολοι εσεις που τον τοποθετειτε χαλαρα κιολας στη κορυφαια πενταδα τι εχετε να πειτε
ashton
Μόνο που αυτές είναι καλύτερες πεντάδες της τελευταίας 25ετιας - όχι όλων των εποχών :-)
(Λογικό γιατί εικόνα από τα 50ς και δώθε αναγκαστικά οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε)
G-arenas
1η πενταδα

1 ΔΔ
2 Γκαλης
3 Φανης
4 Φωτσης
5 Φασουλας

2η πενταδα

1 Παπαλουκας
2 Σπανουλης
3 Αλβερτης
4 Τσαρτσαρης
5 Μπουρουσης

3η πενταδα
1 Γιαννακης
2 Ζησης
3 Κακιουζης
4 Οικονομου
5 Λαζος

εχω αδικησει πολυ τον Γιαννακη αλλα σε αυτες τις θεσεις ειμασταν παντα τρομεροι,σε αντιθεση π.χ με τους σεντερ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.