Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ποια ειναι η μεγαλυτερη προσωπικοτητα ever
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
a bullet for your head
Ποιον η' ποιους, θεωρειτε ως τη σημαντικοτερη,εμβληματικοτερη,ισχυροτερη και με τη μεγαλυτερη συνεισφορα στο Ελληνικο μπασκετ,προσωπικοτητα,που υπηρξε ποτε?
Εχω τοποθετησει 11 επιλογες(μαζι με το αλλος),& η ψηφος ειναι πολλαπλης επιλογης...
pinkTimeout
ψηφισα Νικο Γκαλη ..λατρεμενη μορφη του ελληνικου μπασκετ..
και Αφοι Γιαννακοπουλοι γιατι με το παθος που τους διακρινει παραμενουν κορυφαιοι ως διοικηση...
a bullet for your head
Η δικη μου ψηφος ηταν 3πλη...

-Για τον Γιαννη Ιωαννιδη θα παραθεσω ενα αποσπασμα δημοσιευσης μου,απ το τοπικ ''Ιωαννιδης vs Γιαννακης''..(Νο9)..


''Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ο Ιωαννιδης,ειναι ο καλυτερος.Με το ''Καλημερα του'' στην προπονητικη,αρχη του 80',μπηκε στην διαδικασια του πρωταθλητισμου.Ολοι(Οι παλιοτεροι τουλαχιστον)γνωριζουμε,οτι ηταν ο αρχιτεκτονας του ''Μεγαλου αυτοκρατορα ΑΡΗ''.Τα ρεκορ που επετυχε εκεινη η ομαδα,αναγραφονται πολυ καλα οταν ποσταρει ο φιλος weirdo 1977,για να μην σας κουραζω με κατεβατα.Το επιχειρημα οτι ''Επαιζε χωρις αντιπαλο'',θεωρω οτι ειναι αδικο.Η αληθεια ειναι οτι ηταν ευφιης,ειχε αντιληψη κ' διορατικοτητα στο να ''αφουγκραστει'',τις μπασκετικες εξελιξεις,ικανοτατος κ' πεισματαρης ωστε με την δουλεια που παρουσιαζε να καταφερει να πεισει ''επενδυτες'',στο να στηριξουν το ολο ''Εγχειρημα'',εθεσε πρωτος επαγγελματικα στανταρτς,στον τροπο δουλειας κ' στην μισθολογικη λογικη,κ' αρκετα καλος στην επιλογη των ''Γραναζιων της μηχανης του'',ωστε να δημιουργησει την χημεια της ομαδας που μεγαλουργησε για μια δεκαετια.Στο 2ο μισο αυτης ειχε κ' εναν πολυ αξιο αντιπαλο τον ΠΑΟΚ,ενος αναγνωρισμενου κ' αξιου προπονητικου αντιπαλου του Ιβκοβιτς,οπου καταφερνε κ εβγαινε νικητης.Για την αποψη ''Ηταν μαθημενος στα 30'' '',θα πω οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα.Ειναι ο πρωτος που ανοιξε τον ρυθμο,κ ο Αρης κατεχει το ρεκορ με τις περισσοτερες 100αρες,κανοντας την πιο παραγωγικη σε ποντους ομαδα που εχει περασει ποτε απ'τα Ελληνικα γηπεδα.Θιασωτης δε του μεγα Πατ Ραιλι,που το 80',γοητευσε τους παντες με το show time of L.A.Επαιξε σε 3 διαδοχικα final 4,στιγμες πρωτογνωρες για τα Ελληνικα δεδομενα,προσεφερε συγκινησεις εκεινη η μεγαλη ομαδα,αλλα δεν κατορθωσε ποτε να σηκωσει το πρωταθλητριων.Παντως ειχε συμβει το εξης εκπληκτικο:ολη η Ελλαδα,ανεξαρτητως οπαδικων προτιμησεων,παρακολουθουσε κ υποστηριζε τον Αρη!Στον ΟΣΦΠ,ανελαβε μια κατασταση καθολου καλη,κ με την ''Οικονομικη αρωγη'' του προεδρου Κοκκαλη,εστησε το ''Μαγαζακι'' απο την αρχη,πρωταγωνιστησε στο 1ο μισο των 90',κατακτωντας σχεδον τα παντα σε Ελλαδα,κ' στην Ευρωπη πηγε σε 2 final 4(Αν δεν κανω λαθος),αποτυχημενα ομως,μ'αυτο στο Τελ Α Βιβ εναντιον της Μπανταλονα του νεαρου Ομπραντοβιτς,να μην θελει να το θυμαται(Εφτασε πιο κοντα απο ποτε στην κατακτηση του συγκεγκριμενου στοχου).Για αυτους που τον εχουν χαρακτηρισει ''Κολλημενο'' κατα καιρους,θα ελεγα οτι ηταν πολυ smart guy k' flexy,αφου μετα το fast break που εφαρμοσε στον Αρη,εκανε μια μεταστροφη 180 μοιρων, κ πρωτολανσαρε μαζι με τον Μαλκοβιτς στην Ευρωπη το control basket κ' το physical game,κατι που στην αλλη ακρη του κοσμου,αρχισαν να παρουσιαζουν οι Πιστονς κ οι Νικς.Δεν θα τον ελεγα δημιουργο κ' πρωτοπορο των εξελιξεων,ωστοσο αφιερωνε παμπολες ωρες στη μελετη κ' στην ''ανιχνευση τασεων'',οταν ολοι οι υπολοιποι στην Ελλαδα ''Αγρον ηγοραζαν''!Στην ΑΕΚ,καταφερε αμεσα να την κανει να πρωταγωνιστησει, κ' την εφτασε στο τελικο της Ευρωλιγκα(2η φορα για τον ιδιο),εναντια στην μεγαλη Κιντερ Μπολωνια.Στην ολη του διαδρομη,αυτο το οποιο επισης κατορθωσε,ηταν να δημιουργησει πολλες αντιπαθειες,εξου κ' το ''love to hate'',λογω οτι εργαστηκε σε ομαδες που ειχαν πολυ εντονες οπαδικες διαφορες με αλλες,εκανε ακρατο πρωταθλητισμο για μια 20ετια περιπου,το οποιο εκ των πραγματων δημιουργει φθορες,ηταν εγωιστης,οχι επικοινωνιακος κ' το κυριοτερο brutal στη συμπεριφορα του''.


Θα επανελθω αλλη στιγμη,για τις αλλες 2 ψηφους μου...τους κ.Γιαννακοπουλους και φυσικα τον τρισμεγιστο Νικ Γκαλη!

ΥΓ:Δεν το περιμενα..ομως με χαροποιει το γεγονος οτι ο Φαιδων Ματθαιου,εχει παρει ηδη 2 ψηφους!
Green Warrior
Γκάλης μακράν...
kolokotronis
Απλα καντέ την ερώτηση στον εαυτό σας: αν δεν υπήρχε ο ''τάδε'' πως θα ήταν σήμερα το μπάσκετ στην ελλάδα?
Πως θα ήταν αν δεν υπήρχε ο Ιωαννίδης?
Πως θα ήταν αν δεν υπήρχαν οι Γιαννακόπουλοι?
Οι Αγγελόπουλοι?
Ο Κόκκαλης?
Και φυσικά στο τέλος:
Πως θα ήταν σήμερα το μπάσκετ στην Ελλάδα αν δεν υπήρχε ο Γκάλης?
Νομίζω τα σχόλια περιττεύουν και με την πολλαπλή επιλογή εξισώνονται οι προσωπικότητες και οι αντίστοιχες προσφορές τους.
Giorgos#4
επειδη ειναι προσωπικοτητα θα αναφερω τον Γιαννακη ο οποιος ως αθλητης ειχε φοβερο ηθος και ειναι παντα κοντα σε παιδια σε ολκληρη την ελλαδα ....δεν με ενδιαφερει ποσο καλος ειναι σαν προπονητης αλλα τον θεωρω κοσμημα ως παρουσια για το ελληνικο μπασκετ.
sarounas
Κατά την γνώμη μου ο Γιαννάκης και μάλιστα χωρίς αντίπαλο. Τον ξέρουν και οι πέτρες.....
Είναι για πάνω από 30 χρόνια στην πρώτη γραμμή εκ των οποίων στα μισά αρχηγός της εθνικής και έχει γίνει σχεδόν συνώνυμο με την φράση «ελληνικό μπάσκετ»
Το παρατεταμένο ζουμ πάνω του (και όχι στους παίκτες) στο Βελιγράδι κατά την ανάκρουση του εθνικού ύμνου για την κατάκτηση του χρυσού δείχνει και πώς τον βλέπουν οι ξένοι

Καλύτερος παίκτης και μεγαλύτερο ίνδαλμα σίγουρα υπήρξε ο Γκάλης αλλά αποστασιοποιήθηκε νωρίς και πλέον πολλοί νέοι δεν τον γνωρίζουν καν 68.gif
panos75
Νίκος Γκάλης.
Ο άνθρωπος που άλλαξε τον ρου της ιστορίας όχι μόνο του ελληνικού μπάσκετ αλλά ολόκληρου του ελληνικού αθλητισμού.
Αυτός ήταν που ξερίζωσε τη νοοτροπία του ραγιαδισμού η οποία μας χαρακήριζε μέχρι την άφιξη του.
theov
QUOTE(panos75 @ Oct 18 2009, 22:58 ) *
Νίκος Γκάλης.
Ο άνθρωπος που άλλαξε τον ρου της ιστορίας όχι μόνο του ελληνικού μπάσκετ αλλά ολόκληρου του ελληνικού αθλητισμού.
Αυτός ήταν που ξερίζωσε τη νοοτροπία του ραγιαδισμού η οποία μας χαρακήριζε μέχρι την άφιξη του.


+1
kolokotronis
Πάνο μαζί σου.
Σαρούνας είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις για τα καμπ του Γκάλη.
Τι εννοείς έχει αποστασιοποιηθεί?
Ασχολείται με το άθλημα από ένα πόστο που δεν έχει δημοσιότητα.
Πρέπει να γίνει μα'ι'ντανός να πηγαίνει σε όποια συνέντευξή τον φωνάζουν για να τον μάθουν οι νεότεροι?
Δεν ήθελε να γίνει παράγοντας ή προπονητής. Και τι έγινε?
Ας μην ήταν ο Γκάλης και θα βλέπαμε πόσοι θα ήξεραν σήμερα τον Γιαννάκη, αν θα ήταν ο Φασούλας δήμαρχος, αν θα είχε 5 ευρωπα'ι'κά ο παο αν αν αν...
Τελοσπάντων, όπως το βλέπει κανείς.
xxx-4711
1. γκαλης πρωτος μακραν απο τους υπολοιπους
2. γιαννακης δευτερος καλυτερος παικτης μετα τον γκαλη τουλαχιστον την τελευταια 30ετια ο μοναδικος που εχει κερδισει ευρωμπασκετ ως παικτης και προπονητης
3. σπανουλης παπαλουκας οι καλυτεροι της τελευταιας δεκαετιας
4. φασουλας κορυφαιος αμυντικος αγωνιζοταν ουσιαστικα μονος στη θεση του για σχεδον μια δεκαετια χωρις την παρουσια του το 87 δε θα μπαιναμε καν στην τετραδα.

τον ιωαννιδη θα τον τοποθετουσα στους ολετηρες του αθληματος
Magnus92
Που ειναι ο Αλβερτης ρε παιδια ??? Ειναι δυνατον να θεωρειται πιο μεγαλη προσωπικοτητα ο Παπαλουκας ???
sarounas
QUOTE(kolokotronis @ Oct 19 2009, 00:15 ) *
Πάνο μαζί σου.
Σαρούνας είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις για τα καμπ του Γκάλη.
Τι εννοείς έχει αποστασιοποιηθεί?
Ασχολείται με το άθλημα από ένα πόστο που δεν έχει δημοσιότητα.
Πρέπει να γίνει μα'ι'ντανός να πηγαίνει σε όποια συνέντευξή τον φωνάζουν για να τον μάθουν οι νεότεροι?
Δεν ήθελε να γίνει παράγοντας ή προπονητής. Και τι έγινε?
Ας μην ήταν ο Γκάλης και θα βλέπαμε πόσοι θα ήξεραν σήμερα τον Γιαννάκη, αν θα ήταν ο Φασούλας δήμαρχος, αν θα είχε 5 ευρωπα'ι'κά ο παο αν αν αν...
Τελοσπάντων, όπως το βλέπει κανείς.

βεβαίως, πολύ καλό αυτό με τα καμπ αν και νομίζω ότι πάνε πολλά χρόνια που τα έχει αφήσει αλλά υποτίθεται ότι μιλάμε για το επαγγελματικό μπάσκετ γιατί αλλιώς πρέπει να ψάχνουμε τί γίνεται στις γειτονιές

αν η ερώτηση ήταν ποιος ήταν ο αγαπημένος σας έλληνας μπασκετάνθρωπος θα έβαζα τον Γκάλη
αλλά η ερώτηση έχει να κάνει για την μεγαλύτερη μπασκετική ελληνική προσωπικότητα και σε βάθος χρόνου νομίζω ότι ο Γκάλης υστερεί

μου αρέσει η αντίληψη που έχει ο Νικ γενικότερα για τα πράγματα και έχει μείνει μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας αλλά συνολικά ο Γιαννάκης κατά την γνώμη μου έχει πιο πολύπλευρο έργο και σαν δεύτερη μεγαλύτερη προσωπικότητα μάλλον θα τοποθετούσα τον Βασιλακόπουλο αν και υστερεί αφάνταστα στο αγωνιστικό κομμάτι.
panos75
QUOTE(xxx-4711 @ Oct 19 2009, 00:19 ) *
τον ιωαννιδη θα τον τοποθετουσα στους ολετηρες του αθληματος


Για μια ακόμη φορά συμφωνούμε απόλυτα. Όχι μόνο κατέστρεψε το άθλημα επιβάλοντας το ξυλίκι στις αρχές της προηγούμενης δεκαετίας, αλλά ήταν αυτός που άνοιξε τις πύλες των γηπέδων στους ποδοσφαιρικούς χούλιγκαν.

Το πόσο ελάχιστος άνθρωπος είναι φάνηκε ξεκάθαρα στη θητεία του ως υφυπουργός αθλητισμού.

QUOTE(Magnus92 @ Oct 19 2009, 00:27 ) *
Που ειναι ο Αλβερτης ρε παιδια ??? Ειναι δυνατον να θεωρειται πιο μεγαλη προσωπικοτητα ο Παπαλουκας ???


sarounas
ρε παιδιά εσείς το πήγατε σε συμπάθειες και αντιπάθειες 40.gif
kolokotronis
Προσπαθώ να κρατηθώ από τη στιγμή που είδα το θρεντ και την ψηφοφορία με το όνομα του Γκάλη δίπλα στα υπόλοιπα.
Κατ'αρχήν κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να απαντήσει που θα ήταν ο ένας χωρίς τον άλλο, ας πούμε μεταξύ Γκάλη-Γιαννάκη.
Μάλλον ξέρουμε την απάντηση.
Σαρούνας λες για συμπάθειες και αντιπάθειες και πριν τονίζεις ότι δεν μιλάμε για παικτική αξία μόνο αλλά για προσωπικότητες. Μάλιστα.
Μα η προσωπηκότητα δεν περιλαμβάνει και τον χαρακτήρα του ατόμου??
Ο εκάστοτε χαρακτήρας και προσωπηκότητα ενός ανθρώπου δεν δημιουργεί κάποια συναισθήματα στους υπόλοιπους?
Θαυμασμού, αηδείας κ.τ.λ. και συμπάθειας ή αντιπάθειας τελικά?
Θα μιλήσω για τον Ιωαννίδη.
Υπήρξε προπονητής του αιώνιου αντιπάλου σε χρόνια που ο παναθηνα'ι'κός ήταν η ζωή μου.
Τον αντιπαθώ απριόρι. Το ίδιο όμως υπήρξε και ο Τόμιτς π.χ. και πολλοί άλλοι. Για τον κόουτς η γνώμη μου είναι κατά πολύ χειρότερη.
Τα χειρότερα πράγματα στη ζωή για μένα κατά σειρά αχαριστία-ρουφιανιά-υποκρισία.
Ο Ιωαννίδης είναι το τρίτο.
Όταν έγινε υπουργός ένα από τα πρώτα πράγματα που τον άλουσα να λέει είναι ότι ''οι προπονητές πρέπει να εμπιστεύονται και να προωθούν τους Έλληνες παίκτες''. Ωραία.
Σαν τον τόμιτς, τον τάρλατς και τον νάκιτς. Έχουμε και τον σιγάλα θα βροντοφωνάξει κάποιος.
3-1 γράφει το σκορ. Γιατί δεν προτίμησε 3 ελληνόπουλα αντί των γιουγκοσλάβων?
Στην ΑΕΚ? Εκεί είναι το πανυγήρι!!
Στον τελικό που με την μαγκιά του κατάφερε να πάει το 98' από τα 200 συνολικά λεπτά συμμετοχής έλληνες έπαιξαν τα 29!!
Ναι, καλά είδατε, στη δεκάδα είχε τους κακιούζη-χατζη με 11 και 18 λεπτά συμμετοχής.
Μην μου πει κανείς ότι ο τσακαλίδης είναι έλληνας (το απέδειξε μόνος του άλλωστε πόσο έλληνας νιώθει) αλλά και αυτόν να βάλεις το καράβι δεν σώνεται.
Φυσικά όταν κάνεις πρωταθλητισμό τα πάντα πάνε περίπατο και κοιτάς να πετύχεις το στόχο σου.
Ο Ιωαννίδης το κατάφερε αυτό πάμπολλες φορές.
Όταν έχεις περάσει όμως από τη φάση και ξέρεις τι γίνεται, μην μας το παίζεις ότι νοιάζεσαι για τους έλληνες παίκτες.
Σου λέει όμως πόσοι στην ελλάδα θα ασχολούνται με το άθλημα και θα θυμούνται και πόσοι (παππούδες-γιαγιάδες-θείες) απλά θα σκεφτούν ''ο Ιωαννίδης ωοιάζεται για το καλό του ελληνικού αθλητισμού!!''
Καλά έκανε βέβαια, άλλες οι ανάγκες του πρωταθλητισμού και άλλες της πολιτικής.
Το συμπέρασμα όμως είναι ότι η προσωπικότητα που λέγεται Ιωαννίδης είναι πάρα πολύ ικανή αλλά και πάρα πολύ υποκριτική.
Και μετά σαρούνας λες ότι ότι πρέπει οι αντιπάθειες να μείνουν έξω από την επιλογή μας.
Και πρέπει να επιλέξω τον Ιωαννίδη ή τον Γκάλη?
colonel gomelsky
Δεν διευκρινίζεις αν εννοείς μόνο Έλληνες. Ψήφισα την επιλογή "άλλος". Από τις υπάρχουσες θα ψήφιζα το Γιαννάκη (και μόνο). Τι σχέση έχει η παικτική αξία του Γκάλη με την προσωπικότητά του; Επειδή και οι ξένοι συμμετέχουν και συνεισφέρουν στο ελληνικό μπάσκετ οι δύο μεγαλύτερες προσωπικότητες που συνεισέφεραν από πολύ έως ελάχιστα στο ελληνικό μπάσκετ ειναι ο Ζοτς και ο Σάρας.

ΥΓ. Τεράστια εντύπωση μου κάνουν οι ψήφοι σε Παπαλουκά και Διαμαντίδη. Ειδικά στο Διαμαντίδη....

ΥΓ2. Προσθέστε και τον προδότη Βασίλη Σκουντή που κάθεται και ασχολείται πλέον με το Λεβαδειακό και την Καβάλα. tongue.gif
sarounas
QUOTE(kolokotronis @ Oct 19 2009, 01:32 ) *
Προσπαθώ να κρατηθώ από τη στιγμή που είδα το θρεντ και την ψηφοφορία με το όνομα του Γκάλη δίπλα στα υπόλοιπα.
Κατ'αρχήν κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να απαντήσει που θα ήταν ο ένας χωρίς τον άλλο, ας πούμε μεταξύ Γκάλη-Γιαννάκη.
Μάλλον ξέρουμε την απάντηση.
Σαρούνας λες για συμπάθειες και αντιπάθειες και πριν τονίζεις ότι δεν μιλάμε για παικτική αξία μόνο αλλά για προσωπικότητες. Μάλιστα.
Μα η προσωπηκότητα δεν περιλαμβάνει και τον χαρακτήρα του ατόμου??
Ο εκάστοτε χαρακτήρας και προσωπηκότητα ενός ανθρώπου δεν δημιουργεί κάποια συναισθήματα στους υπόλοιπους?
Θαυμασμού, αηδείας κ.τ.λ. και συμπάθειας ή αντιπάθειας τελικά?
Θα μιλήσω για τον Ιωαννίδη.
Υπήρξε προπονητής του αιώνιου αντιπάλου σε χρόνια που ο παναθηνα'ι'κός ήταν η ζωή μου.
Τον αντιπαθώ απριόρι. Το ίδιο όμως υπήρξε και ο Τόμιτς π.χ. και πολλοί άλλοι. Για τον κόουτς η γνώμη μου είναι κατά πολύ χειρότερη.
Τα χειρότερα πράγματα στη ζωή για μένα κατά σειρά αχαριστία-ρουφιανιά-υποκρισία.
Ο Ιωαννίδης είναι το τρίτο.
Όταν έγινε υπουργός ένα από τα πρώτα πράγματα που τον άλουσα να λέει είναι ότι ''οι προπονητές πρέπει να εμπιστεύονται και να προωθούν τους Έλληνες παίκτες''. Ωραία.
Σαν τον τόμιτς, τον τάρλατς και τον νάκιτς. Έχουμε και τον σιγάλα θα βροντοφωνάξει κάποιος.
3-1 γράφει το σκορ. Γιατί δεν προτίμησε 3 ελληνόπουλα αντί των γιουγκοσλάβων?
Στην ΑΕΚ? Εκεί είναι το πανυγήρι!!
Στον τελικό που με την μαγκιά του κατάφερε να πάει το 98' από τα 200 συνολικά λεπτά συμμετοχής έλληνες έπαιξαν τα 29!!
Ναι, καλά είδατε, στη δεκάδα είχε τους κακιούζη-χατζη με 11 και 18 λεπτά συμμετοχής.
Μην μου πει κανείς ότι ο τσακαλίδης είναι έλληνας (το απέδειξε μόνος του άλλωστε πόσο έλληνας νιώθει) αλλά και αυτόν να βάλεις το καράβι δεν σώνεται.
Φυσικά όταν κάνεις πρωταθλητισμό τα πάντα πάνε περίπατο και κοιτάς να πετύχεις το στόχο σου.
Ο Ιωαννίδης το κατάφερε αυτό πάμπολλες φορές.
Όταν έχεις περάσει όμως από τη φάση και ξέρεις τι γίνεται, μην μας το παίζεις ότι νοιάζεσαι για τους έλληνες παίκτες.
Σου λέει όμως πόσοι στην ελλάδα θα ασχολούνται με το άθλημα και θα θυμούνται και πόσοι (παππούδες-γιαγιάδες-θείες) απλά θα σκεφτούν ''ο Ιωαννίδης ωοιάζεται για το καλό του ελληνικού αθλητισμού!!''
Καλά έκανε βέβαια, άλλες οι ανάγκες του πρωταθλητισμού και άλλες της πολιτικής.
Το συμπέρασμα όμως είναι ότι η προσωπικότητα που λέγεται Ιωαννίδης είναι πάρα πολύ ικανή αλλά και πάρα πολύ υποκριτική.
Και μετά σαρούνας λες ότι ότι πρέπει οι αντιπάθειες να μείνουν έξω από την επιλογή μας.
Και πρέπει να επιλέξω τον Ιωαννίδη ή τον Γκάλη?

δεν σε καταλαβαίνω kolokotronis προς τί τέτοιος ζήλος?
και από τί να κρατηθείς? σε τραβάει κανείς? laugh.gif

δηλαδή πρέπει σώνει και καλά να δεις γραμμένο από μένα ότι ο Γκάλης είναι η μεγαλύτερη προσωπικότητα ever? είπα την γνώμη μου όπως κάνω κάθε φορά

αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση
είναι φανερό ότι μιλάμε πάνω σε διαφορετική βάση και δεν έχει νόημα






kolokotronis
QUOTE(sarounas @ Oct 19 2009, 02:05 ) *
δεν σε καταλαβαίνω kolokotronis προς τί τέτοιος ζήλος?
και από τί να κρατηθείς? σε τραβάει κανείς? laugh.gif

δηλαδή πρέπει σώνει και καλά να δεις γραμμένο από μένα ότι ο Γκάλης είναι η μεγαλύτερη προσωπικότητα ever? είπα την γνώμη μου όπως κάνω κάθε φορά

αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση
είναι φανερό ότι μιλάμε πάνω σε διαφορετική βάση και δεν έχει νόημα

Αναφέρομαι μόνο στις λέξεις προσωπικότητα και αντιπάθειες που είπες.
Μην πιάνεσαι από την τελευταία πρόταση. wink.gif
Και φυσικά το γεγονός ότι τα έγραψα σε έντονο ύφος, δεν σημαίνει ότι σου υπέδειξα τι να προτιμήσεις.
Μην μου βάζεις λόγια. peace.gif
giannis_
Εννοειται νικος γκαλης χωρις αυτον δεν θα μασταν εδω π ειμαστε τωρα και ως χωρα αλλα και ως συλλογοι!


Μεταγενεστερα βοηθησαν και αλλοι να γινει το μπασκετ τοσο αγαπητο στην ελλαδα αλλα παντα θα ειναι πιο πισω απο τον νικ


σωκρατης? rolleyes.gif βασιλακοπουλος>? rolleyes.gif
Air and King
Θεωρω οτι ολοι αυτοι οι ανθρωποι που εβαλε ο Bullet στο Poll υπηρξαν/υπαρχουν ισχυρες προσωπικοτητες ειτε θετικα ειτε αρνητικα.Ειναι και υποκειμενικο το θεμα.

Ο Νικος Γκαλης ερχομενως απο το Σιτον Χολλ εκανε πολυ κοσμο να βγει στους δρομους και να παιξει μπασκετ!Τεραστια προσωπικοτητα ως αθλητης ενα ειδωλο που σημαδεψε μια χωρα για κοντα τωρα 30 χρονια!Η μπασκετκη του αξια εκανε τους οπαδους ολων των ομαδων ειτε αυτοι λεγονταν Ολυμπιακοι-Παναθηναικοι-Παοκτζηδες κ.ο.κ να τον σεβονται και να τον λατρευουν και εχω ξαναεκφρασει τη αποψη μου ποτε δεν διχασε!Ειμαι βεβαιος οτι κανενας Ολυμπιακος που σεβεται τον ευατο του δεν θα ειχε προβλημα να γινει ενα αγαλμα του Μεγαλου Νικου Γκαλη εξω απο το Σ.Ε.Φ!

Παρολο που ποτε δεν υπηρξα φαν του Γιαννακη ουτε σαν παιχτη ουτε σαν προπονητη(πολυ θα ηθελα να ειχε φυγει και να ερχοταν ξανα ο Ντουντα) δεν μπορω να παραγνωρισω οτι ειναι μια σπουδαια προσωπικοτητα.Νομιζω οτι οποιος υποστηριζει οτι ο Γιαννακης ειναι οτι ειναι εξαιτιας του Γκαλη υπερβαλει.Και παιχτικα να το δει κανεις δεν ηταν λιγοι οι επικριτες που ελεγαν οτι ο Γκαλης μπορει να εβαζε 40αρες αλλα οταν εκαιγε η μπαλα εριχνε "το μπαλακι" στο Γιαννακη.Και ως ενα βαθμο εχουν δικιο!Επισης ο Γιαννακης εχει και ως ενα σημειο παγκοσμια αναγνωριση σε σχεση με τον Γκαλη,λογικο βεβαια καθως σαν προπονητης εινα στο προσκηνιο.
Ο Sarounas εχει αρκετο δικιο αν σκεφτει κανεις οτι αθλητες παγκοσμιου βεληνεκους Ματζικ Τζονσον-Σακιλ Ονιλ-ΛεΜπρον Τζειμς-Βλαντε Ντιβατς εχουν αγακαλιασει τον Γιαννακη και τον γνωριζουν σαν προπονητη/παιχτη με την Εθνικη!

Ο Παπαλουκας και ο Διαμαντιδης πολυ σωστα βρισκονται στο Poll κατα την γνωμη μου.Εκτος οτι ειναι μεσα στους 3-4 κορυφαιους Ελληνες ολων των εποχων καριεριστες πετυχημενοι ειναι 2 απο τους κυριοτερους λογους που το ελληνικο μπασκετ ξεπερασε την κριση στις αρχες της δεκαετιας και ξαναεφεραν τον κοσμο πισω στο αθλημα κυριως με τις επιτυχιες της Εθνικης.Μεγαλες προσωπικοτητες-μεγαλοι παιχτες-καλα παιδια!

Προτιμω να μην αναφερθω στα αλλα ονοματα καθως διχαζουν.Τον Βασιλακοπουλο ειδικα ουτε θελω να τον ακουω ουτε να μιλαω για αυτον!
a bullet for your head
QUOTE(colonel gomelsky @ Oct 19 2009, 01:48 ) *
Δεν διευκρινίζεις αν εννοείς μόνο Έλληνες. Ψήφισα την επιλογή "άλλος". Από τις υπάρχουσες θα ψήφιζα το Γιαννάκη (και μόνο). Τι σχέση έχει η παικτική αξία του Γκάλη με την προσωπικότητά του; Επειδή και οι ξένοι συμμετέχουν και συνεισφέρουν στο ελληνικό μπάσκετ οι δύο μεγαλύτερες προσωπικότητες που συνεισέφεραν από πολύ έως ελάχιστα στο ελληνικό μπάσκετ ειναι ο Ζοτς και ο Σάρας.

ΥΓ. Τεράστια εντύπωση μου κάνουν οι ψήφοι σε Παπαλουκά και Διαμαντίδη. Ειδικά στο Διαμαντίδη....

ΥΓ2. Προσθέστε και τον προδότη Βασίλη Σκουντή που κάθεται και ασχολείται πλέον με το Λεβαδειακό και την Καβάλα. tongue.gif

Εχεις δικιο οτι δεν το διευκρινησα..βεβαια,ειχα την αισθηση,οτι απ τις επιλογες της ψηφοφοριας,θα καταλαβαινατε οτι προκειται για τους Ελληνες και μονο.. peace.gif ..
Σιγουρα εχουν υπαρξει και ξενοι με πολυετη θητεια που εχουν προσφερει παρα πολλα..ο παλαιοτερος πρεπει να ειναι ο Ντουξαιρ,αν δεν κανω λαθος..(αληθεια..θυμαστε τον Τζονι Νιουμαν,πρωην κοουτς του Παγκρατιου και του ΠΑΟΚ?.. tongue.gif ..Ξεκαρφωτο..αλλα ηταν ''μορφη''..)..
Οσον αφορα τον Γκαλη τωρα...
Εσυ,μονο την αγωνιστικη του αξια,μπορεις να αναγνωρισεις?
Πρωτα απ'ολα,θα πρεπει να λαβουμε υποψιν,την επιδραστικοτητα,το impact που ειχε,οχι μονο στο Ελληνικο,αλλα και στο Ευρωπαικο μπασκετ,στο ιδιο το αθλημα της καλαθοσφαιρισης και στον Ελληνικο αθλητισμο γενικοτερα..
Επισης,ηταν ο ηρωας των παιδικων χρονων πολλων απο εμας..το ινδαλμα μιας εποχης..ενα προτυπο,πολυ θετικο μαλιστα.
Ηταν ο αθλητης,που αποτελεσε τον ''κραχτη'' του αθληματος στην Ελλαδα..που εκανε την πλειοψηφια της τοτε νεολαιας,να στραφει στο μπασκετ,να καθηλωθει στην τηλεοραση,να γεμισουν τα γηπεδα απο κοσμο που ηθελε να παρακολουθησει αγωνες μπασκετ,να γεμισουν τα ανοιχτα ολης της χωρας με παιδια....παρα πολυ μεγαλη υποθεση αυτο..
Ο Γκαλης,ειναι ο ανθρωπος-αθλητης,που αγαπηθηκε περισσοτερο απ τον οποιοδηποτε αλλον,απ τη συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου..ανεξαρτητος οπαδικης προτιμησης..που εχει δημιουργησει ενα μυθο γυρω απ το ονομα του..που ο κοσμος,ακομη τον θυμαται και τον λατρευει..τον σεβεται και τον αναγνωριζει..τη στιγμη που καποιοι αλλοι,ισως να δειχνουν αγνωμοσυνη και μικροτητα προς το προσωπο του...


QUOTE(sarounas @ Oct 18 2009, 23:51 ) *
Κατά την γνώμη μου ο Γιαννάκης και μάλιστα χωρίς αντίπαλο. Τον ξέρουν και οι πέτρες.....
Είναι για πάνω από 30 χρόνια στην πρώτη γραμμή εκ των οποίων στα μισά αρχηγός της εθνικής και έχει γίνει σχεδόν συνώνυμο με την φράση «ελληνικό μπάσκετ»

Αν σηκωσεις τις πετρες ομως..απο κατω μπορει και να μην τον ξερουν..ενω τον Νικ,σιγουρα θα τον αναγνωρισουν..
Σιγουρα εχει προβληθει κατα πολυ,ως το συνωνυμο με το Ελληνικο μπασκετ(ο Γιαννακης).Εμενα προσωπικα,ουδεποτε με επεισε ολη αυτη η προβολη..

QUOTE(xxx-4711 @ Oct 19 2009, 00:19 ) *
1. γκαλης πρωτος μακραν απο τους υπολοιπους
2. γιαννακης δευτερος καλυτερος παικτης μετα τον γκαλη τουλαχιστον την τελευταια 30ετια ο μοναδικος που εχει κερδισει ευρωμπασκετ ως παικτης και προπονητης
3. σπανουλης παπαλουκας οι καλυτεροι της τελευταιας δεκαετιας
4. φασουλας κορυφαιος αμυντικος αγωνιζοταν ουσιαστικα μονος στη θεση του για σχεδον μια δεκαετια χωρις την παρουσια του το 87 δε θα μπαιναμε καν στην τετραδα.

τον ιωαννιδη θα τον τοποθετουσα στους ολετηρες του αθληματος

Φιλε triple x...αν προσεξες,η ψηφοφορια δεν αναφερεται μονο για-σε παικτες.
Εχουν προταθει και αλλα ονοματα απο αλλα ποστα,πχ. διοικητικα,προεδροι ομαδων..
Ο Γιαννακης,ο 2ος καλυτερος παικτης μετα τον Γκαλη?Εχω αντιθετη αποψη..βεβαια το θεμα το poll ειναι αλλο..

Τι σημαινει ''ολετηρες''?



Ειναι εμφανες βεβαια,οτι η 2η ψηφος μου ειναι ο τρισμεγιστος Νικ(βασικα ειναι 100% η 1η μου επιλογη!)..
Θα παραθεσω μια παλιοτερη δημοσιευση μου(Νο7),απ το τοπικ ''Γκαλης vs Διαμαντιδης''..


''Υπηρχε μια ατακα ενος εκλιποντος πολιτικου αρχηγου που ελεγε:''Τα τιμημενα νιατα κ' το δοξασμενα γηρατεια..''.Με αφορμη αυτο ειπα να ανοιξω ενα τοπικ,προκειμενου να δω αποψεις.Το εθεσα σε επιπεδο Εθνικης ομαδας αν κ' σε συλλογικο επιπεδο παλι θα παρουσιαζε ενδιαφερον.Στο προκειμενο τωρα θα ελεγα τα εξης:Οι διακρισεις κ' των 2 τους παρουσιαζει μια ισορροπια.Χρυσο στο Ευρω του 87',κ' αργυρο στο Ευρω του 89' ο Γκαλης,χρυσο στο Ευρω του 05',κ' αργυρο στο παγκοσμιο του 06' ο Διαμαντιδης.Εδω πρεπει να πω κατι.Η εποχη που αγωνιζεται ο Διαμαντιδης(Και γενικα ολοι μετα το 87'),ειναι μια εποχη με την Ελλαδα να ειναι ηδη ανεπτυγμενη κ' καταξιωμενη μπασκετικα,τοσο σε συλλογικο επιπεδο οσο κ στην Εθνικη.Ο τροπος που μας αντιμετωπιζουν ολες οι δυναμεις του μπασκετ καταδεικνυει ποσο πολυ μας σεβονται κ' μας υπολογιζουν σαν αντιπαλους.Ολα αυτα χτιστηκαν στα ''Γερα θεμελια'' που μπηκαν στα 80',οταν το μπασκετ ηταν ''Αναπτυσομενο'' ακομα,οι ''Κραταιες'' δυναμεις ηταν αλλες κ' μεις ημασταν καποια ''Κλικ'' πισω σ'ολα.Παρολα αυτα η παρουσια του Νικ,συνεπικουρουμενου κ' απο τους αλλους ''Σωματοφυλακες'' Γιαννακη,Φανη,Φασουλα κ των υπολοιπων παιδιων,αλλαξε τα πραγματα με την κορυφωση αυτων,το 87' το οποιο αποτελει μια απο τις μεγαλυτερες αθλητικες εκπληξεις-ανατροπες που εχουν συμβει ποτε.Καποιοι ειπαν(Γκομελσκι),οτι κ η Μαυριτανια να διοργανωνε Ευρω,θα το επαιρνε.Ηρθε κ' το ασημενιο το 89',για να δειξει οτι δεν επροκειτο για συγκυρια.Θελω να πω με ολα αυτα οτι,υπηρξε μεγαλος ανηφορος μεχρι η Εθνικη Ελλαδος να καθιερωθει στις συνειδησεις των Ευρωπαιων,ως μια,εκ των κορυφαιων ομαδων.Και σε ολα αυτα ο Νικ μεγαλουργησε.4 φορες πρωτος σκορερ σε Ευρωμπασκετ,2 MVP σε Ευρωμπασκετ,1 φορα 1ος σκορερ σε παγκοσμιο,επιλεκτο μελος της μικτης Ευρωπης,σπαζοντας το φραγμα των 5000π με την Εθνικη κανοντας τον τον μοναδικο αθλητη που το εχει καταφερει,κ' με μεσο ορο κατι παραπανω απο 30π!Οσον αφορα τις αμυντικες του ''Αδυναμιες'' θα ελεγα οτι οποτε χρειαστηκε να παιξει αμυνα το επραξε.Ηταν ο πιο γυμνασμενος αθλητης ομαδικου σπορ στα χρονια του.Πιστευω οτι κ ο Ιωαννιδης στον Αρη,κ οι Πολιτης,Κιουμουρτζογλου στην Εθνικη τον ''Διαχειριστηκαν'' με τετοιον τροπο,ωστε να ζητανε απο αυτον το μεγιστο σε επιθετικες επιδοσεις, κ' δεν ισχυε αυτο οτι οι υπολοιποι κυριως ο Γιαννακης καλυπταν την αμυντικη του ''Αμελεια''.Απλα ο Νικ ηταν machine gun στην επιθεση.Εκτος αυτου του ''Χαρισματος'',διεθετε φοβερη αντιληψη στη πασα.Οι no look πασες του Νικ,εχουν μεινει στην ιστορια.Οι μεσοι του οροι στις ασιστ ηταν παντα ψηλοι,με την 1η χρονια στον ΠΑΟ,να αγγιζει τις 6 ασσιστ ανα παιχνιδι!Στην απορια που εχουν εκφρασει πολλοι κατα καιρους,αν ο Νικ θα μπορουσε να ανταποκριθει με παρομοιο τροπο(Να κυριαρχησει δηλαδη),κ' στο συγχρονο μπασκετ η προσωπικη μου απαντηση ειναι ΑΝΕΤΑ!!Για ποιο λογο?Επιθετικα,τα κυριαρχα στοιχεια ειναι το isolation game κ' η ικανοτητα στο 1 vs 1,η extra πασα,το pick n' roll k' split out game.Αν ο Σπανουλης θεωρειται ως ενας εκ των κορυφαιων στη Ευρωπη σ'αυτα τα στοιχεια,τοτε θα μου επιτρεψετε να πω οτι ο Γκαλης θα εκανε θραυση!Συν το γεγονος οτι οι συγχρονοι ψηλοι ειναι πιο οξυδερκεις κ ταλαντουχοι απο αυτους που ειχε ο Νικ κατα καιρους για συμπαικτες,για να αξιοποιουν τις laser πασες του,κ περισσοτεροι καλοι σουτερ υπαρχουν,για να τους τις στελνει ''Συστημενες''!Ειτε με pick n' roll,ειτε με 1 vs 1,ειτε ετσι ,ειτε αλλιως,ο Νικ θα περναγε τον προσωπικο του αντιπαλο κ' η' θα το εβαζε η' θα αξιοποιουσε τον ελευθερο συμπαικτη του.Αν καποιος ισχυριστει οτι οι συγχρονοι αμυντικοι ειναι ικανοτεροι κ' θα μπορουσαν να τον περιορισουν(Μεσα σ'αυτους κ' ο Διαμαντιδης),εγω θα ελεγα, οτι σιγουρα δεν εχουν δει,ακουσει η' διαβασει για Σιγαλα,Ντακουρι,Ζντοβτς,Φανη,Μαρτσουλιονις κ πολλους αλλους που ειχε αντιμετωπισει σε Ελλαδα κ' Ευρωπη..Σαν ινδαλμα της νεολαιας,ο Γκαλης ηταν ο super man των παιδικων μας χρονων τοτε.Ειχε φοβερο αντικτυπο.Δεν υπηρχε ανοικτο γηπεδο που να μην ηταν γεματο,οι παντες επαιζαν προσπαθωντας να μιμηθουν τον Νικ.Εγινε τραγουδι στα γηπεδικα συνθηματα κ εμεινε στα χρονικα η θεικη ατακα''Ποιος εισαι ο Γκαλης?''η' ''Πως την εχεις δει Γκαλης?''!!Η αναγνωριση απο τον κοσμο κ την νεολαια,ηταν τοτε πολυ μεγαλη σε εκταση,καθολικη θα ελεγα.Simple the BEST!''.
giannis_
QUOTE(a bullet for your head @ Oct 19 2009, 03:37 ) *
Αν σηκωσεις τις πετρες ομως..απο κατω μπορει και να μην τον ξερουν..ενω τον Νικ,σιγουρα θα τον αναγνωρισουν..
Σιγουρα εχει προβληθει κατα πολυ,ως το συνωνυμο με το Ελληνικο μπασκετ(ο Γιαννακης).Εμενα προσωπικα,ουδεποτε με επεισε ολη αυτη η προβολη..

Eχει προβληθει πολυ και λογικο ειναι!Οι επιτυχιες της εθνικης η προσπαθεια επαναφορας του ολυμπιακου στην πρωτη θεση και πολλα αλλα!
Αλλα αν σε ενα δωματιo ηταν ο γιαννακης και ο γκαλης μαζι, ποιος θα ηταν το επικεντρο?Ο νικ.Αν βγει στο δρομο ο νικ σε οποιοδηποτε μερος της ελλαδας(ειτε στο κεντρο της αθηνας ειτε στη θεσσαλονικη ειτε στο πειραια ...αν καταλαβαινετε τι εννοω...) θα τρεχουν ολοι σαν τρελοι για να τον δουν απο κοντα και να του μιλησουν!Με τον γιαννακη δεν θα γινει το ιδιο...
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Oct 19 2009, 03:41 ) *
Αν σηκωσεις τις πετρες ομως..απο κατω μπορει και να μην τον ξερουν..ενω τον Νικ,σιγουρα θα τον αναγνωρισουν..
Σιγουρα εχει προβληθει κατα πολυ,ως το συνωνυμο με το Ελληνικο μπασκετ(ο Γιαννακης).Εμενα προσωπικα,ουδεποτε με επεισε ολη αυτη η προβολη..

Αυτο ειναι το θεμα φιλε Bullet οτι ο Γιαννακης εχει μεινει στο προσκηνιο και γνωριζει μεγαλυτερη αναγνωριση απο τον Γκαλη εκτος Ελλαδας.Στην Ελλαδα ολοι η οι περισσοτεροι ξερουν ποιος ειναι ο Γκαλης και οτι ειναι(να το πω και εδω) ο G.O.A.T του ελληνικου μπασκετ!
Αυτη η προβολη στον Γιαννακη τον εχει γιγαντωσει παραπανω ισως απο οτι το αξιζε δεν παυει ομως να ειναι δεδομενο!

Στα υπολοιπα που λες συμφωνω για τον Γκαλη.Αλλωστε προσωπικα τα μονα μου "ειδωλα" εκτος ΝΒΑ ηταν ο Σαμπονις και ο Γκαλης!
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Oct 19 2009, 03:27 ) *
Θεωρω οτι ολοι αυτοι οι ανθρωποι που εβαλε ο Bullet στο Poll υπηρξαν/υπαρχουν ισχυρες προσωπικοτητες ειτε θετικα ειτε αρνητικα.Ειναι και υποκειμενικο το θεμα.

Προτιμω να μην αναφερθω στα αλλα ονοματα καθως διχαζουν.Τον Βασιλακοπουλο ειδικα ουτε θελω να τον ακουω ουτε να μιλαω για αυτον!

Σιγουρα,αρκετοι εχουν προσφερει πολλα θετικα..οπως και καποια αρνητικα..
Περαν του υποκειμενισμου του καθενος απο εμας,εχει παραχθει εργο και εχει υπαρξει συνεισφορα..λιγο πολυ,ολοι ξερουμε.
Ο κ.Βασιλακοπουλος,εχω την αισθηση,οτι δεν θα συγκεντρωνει και τις περισσοτερες συμπαθειες..παρολα αυτα,& αυτος,απ το δικο του μετεριζι,εχει δουλεψει αρκετα και εχει προσπαθησε επι σειρα ετων,για την αναπτυξη του αθληματος..
Μπορει να υπαρχουν πολλα ''αμφισβητουμενα'' σημεια..το αντιλαμβανομαι..ομως και αυτος εχει προσφερει και σιγουρα μπορει να θεωρηθει ως μια εκ των κορυφαιων προσωπικοτητων..
Βεβαια,οπως εχω αναφερει και στο παρελθον γι'αυτον,αυτα που εχει αποκομισει απ την ''εμπλοκη'' του με το μπασκετ,ειναι περισσοτερα ισως,απ'αυτα που εχει προσφερει..και σιγουρα η οποια σταση του στο ''θεμα'' με τον Νικ,αποτελει ενα ''μελανο σημειο''...

Οι κ.Γιαννακοπουλοι,δεν ξερω κατα ποσο η' σε ποιο βαθμο μπορει να διχαζουν..σιγουρα ομως εχουν προσφερει τα μεγιστα..και αυτο δυσκολα μπορει να αμφισβητηθει απο οποιονδηποτε..
Εδω και παρα πολλα χρονια,εχουν ξοδεψει τεραστια ποσα,καταφερνοντας να προσελκυσουν και να ενταξουν, κορυφαια ονοματα παικτων και προπονητων στην ομαδα του ΠΑΟ..και ποιοι δεν εχουν ερθει..Ντομινικ?Γκαλης?Μαλκοβιτς?Σκοτ?Βολκωφ?Πασπαλιε?Ρατζα?Μποντιρογκα?Φανης?Στογιαν?Γιαννακης?Ρεμπρατσα?Διαμαντιδης?Αλβερτης?Σισκα?Σαρας?Σπανουλης?Η' ο κορυφαιος προπονητης ολων των εποχων στην Ευρωπη ο Ζελικο Ομπραντοβιτς?
Ειχαμε την τυχη να παρακολουθησουμε απο κοντα,στα Ελληνικα γηπεδα,μια πανδαισια αστερων..κορυφαιες και τεραστιες μπασκετικες προσωπικοτητες..για τον ''απλουστατο'' λογο,οτι οι κ.Γιαννακοπουλοι,εκαναν τα αδυνατα,δυνατα...και χωρις να συνυπολογιζουν στις τελικες τους αποφασεις το οποιο χρηματικο κοστος...
Νομιζω οτι ειναι μακραν,οι καλυτεροι διαχρονικα προεδροι, σε οποιοδηποτε αθλημα στην Ελλαδα,της ομαδας,που ειναι η καλυτερη-πιο επιτυχημενη στην Ευρωπη, την τελευταια 15ετια..

Η 3η ψηφος μου πηγε ΄σ'αυτους..

ΥΓ:Χαιρομαι παρα πολυ που βλεπω 4 ψηφους ηδη στον Ματθαιου!
pivot
H μεγαλύτερη προσωπικότητα; δεν νομίζω να θέλει καν ρώτημα : μακράν ο Νίκος Γκάλης.
Η επίδραση που είχε και έχει ο Γκάλης όχι μόνο στο μπάσκετ αλλά σε όλο τον ελληνικό αθλητισμό (ίσως με μια υπερβολή και στην κοινωνία) δεν έχει προηγούμενο. Μένει η ιστορία να καταγράψει αν θα υπάρχει επόμενο (τέτοιου είδος φαινόμενο).

Τώρα επειδή επέλεξε να μην γίνει αυλοκόλακας σαν μερικούς άλλους και αποτραβήχτηκε αυτό τον κάνει ακόμα πιο μεγάλο.

Τωρα όσον αφορά την ύπαρξη Παπαλουκά-Διαμαντίδη εγώ διαφωνώ γενικώς όταν σε τέτοιου είδους ψηφοφορίες "όλων των εποχών" μπαίνουν μέσα εν ενεργεία παίκτες. Σύμφωνοι οι Παπαλουκάς - Διαμαντίδης είναι οι καλύτεροι παίκτες της εποχής μας, όπως και άλλοι στην εποχή τους ήταν οι καλύτεροι. Για να δούμε όμως την αξία τους και την συμβολή τους διαχρονικά πρέπει να το δούμε στο μέλλον αφού έχουν κλείσει την καριέρα τους και περάσει και καμιά δεκαετία.

Είμαι ο τελευταίος που θα υποστήριζα τον Βασιλακόπουλο, αλλά δεν μπορεί κανείς να αρνηθεί την προσφορά του στο ελληνικό μπάσκετ. Εχει του κόσμου τα αρνητικά, συμφωνώ, η ιστορία θα κρίνει πια θα βαρύνουν περισσότερο.

Για τον Ιωαννίδη τα είπε όλα ο μεγάλος Φάνης με μια φράση "έπαιζε και έξω από τις γραμμές του παρκέ" , κάπως έτσι!
Κάποιος φίλος πιο πάνω είπε ότι έδειξε τι αξίζει και κρίθηκε από την παρουσία του σαν υπουργός, με βρίσκει σύμφωνο.
Timemaster
καταρχήν όταν μιλάμε για μεγάλη προσωπικότητα εγώ το εκλαμβάνω ποιος επηρέασε περισσότερο θετικά το Ελληνικό μπάσκετ. Μιας και ο τίτλος είναι (να με συγχωρέσει ο bullet) κακοδιατυπωμένος



Τι σημασία έχει πόσα χρόνια έζησε...
πόσα χρόνια αγωνίστηκε
τι δημόσιες σχέσεις έχει και όλα αυτά;

Και ο Χριστός 33 χρόνια έζησε και δίδαξε μόλις τρία αλλά είναι γνωστός εδώ και 2000 χρόνια περίπου
Το ίδιο και ο Μ. Αλέξανδρος κ.λ.π.

Ο Γκάλης για εμένα είναι η πρώτη επιλογή πολύ μακριά από την δεύτερη και την αιτιολογώ από την μεριά μου αν και το βρίσκω λίγο μάταιο μιας και τόνοι μελάνης έχουν χυθεί για αυτόν τον αθλητή.

Όταν ήρθε στην Ελλάδα το μπάσκετ ήταν ερασιτεχνικό και ΑΥΤΟΣ το άλλαξε. Οι κινήσεις του ήταν πολλές και όχι μόνο μέσα από το γήπεδο που ήταν κορυφαίος.

Είναι πολλές οι ιστορίες ,που αγγίζουν τα όρια του μύθου, για τις προπονήσεις του Άρη που όταν τελείωναν αυτός ξεκινούσε να ανεβοκατεβαίνει τις κερκίδες του Αλεξάνδρειου και να συνεχίζει προπόνηση με τον προσωπικό του γυμναστή και που οδήγησαν στους συμπαίχτες του να γίνουν ποιο επαγγελματικοί προσπαθώντας να ακολουθήσουν το ρυθμό του.
Ήταν αυτός που πρώτος ζήτησε επαγγελματικό συμβόλαιο.

Ενώ η αγωνιστική του παρουσία ήταν τόσο έντονη που επισκίασε όλους τους προηγούμενους μεγάλους αθλητές και οδήγησε την Ελλάδα από την Ευρωπαική αφάνεια με σταθερή ανοδική πορεία έως την καθιέρωση στην κορυφή και το ίδιο έκανε και με τον Άρη.

Είναι ο μοναδικός αθλητής όπου είχε πιστούς υποστηριχτές από όλο το φάσμα των φιλάθλων ανεξάρτητα οπαδικών φρονημάτων ενώ η προσωπολατρία του ήταν τόσο έντονη που επισκίασε κατά πολύ την ομάδα του Άρη και μιλάμε για ομάδα με απίστευτα ρεκόρ εκείνη την εποχή και μερικά πιθανών να μην καταρριφθούν ποτέ και όχι μια περίπτωση όπως ο Χατζηπαναγής στο ποδόσφαιρο που κατάφερε κάτι παραπλήσιο αλλά παίζοντας στον μέτριο Ηρακλη του ενός κυπέλλου.

Όλοι οι τωρινοί Έλληνες καλαθοσφαιριστές επέλεξαν το μπάσκετ για να μοιάσουν τον Γκάλη (δηλώσεις τέτοιες υπάρχουν άπειρες) δημιουργώντας ένα ντόμινο εξελίξεων που έφερε μια ραγδαία ανάπτυξη του αθλήματος.

Όσο για την αναγνωρισιμότητά του ,που έχει τεθεί από άλλους, το θεωρώ πως ακόμα και σήμερα 10 και κάτι χρόνια από τότε που αποσύρθηκε από το μπάσκετ και που εξαφανίστηκε ουσιαστικά από τον αθλητισμό (και όχι μόνο) παραμένει το επίκεντρο όπου και να βρίσκεται και τον γνωρίζουν ακόμα ξεπερνώντας στις εμφανίσεις του ακόμα και άτομα όπως ο Γιαννάκης, ο Ιωαννίδης, ο Φασούλας της ίδιας εποχής που είναι ακόμα στο προσκήνιο από διάφορα δημόσια πόστα.

Γράφοντας όλα αυτά νοιώθω σαν να συγκρίνω τον Σκαλκώτα (wink.gif ή τον Θεοδωράκη με την Άννα Βίσση
ή τον Μάνο Ελευθερίου με τον Καρβέλα. Και τα λέω αυτά για να τονίσω πως η δημοσιότητα ενός προσώπου δεν είναι ανάλογη με το έργο που έχει αναδείξει.


Υ.Γ.1 Οι άλλοι τρεις ψήφοι μου (Ιωαννίδης,Γιαννάκης, Άλλος) θα αναλυθούν (ίσως) αργότερα
Υ.Γ.2 Ματθαίου και ο Αμερικάνος ήταν σπουδαίοι και τρανοί στην εποχή τους αλλά οι συγκυρίες και όχι μόνο δε τους βοήθησαν να αλλάξουν το μπάσκετ.
Υ.Γ.3 Πιστεύω πως Παπαλουκάς, Διαμαντίδης είναι πολύ πρόσφατοι για να τους δούμε αντικειμενικά και για να κρίνουμε πως επηρέασαν το μπάσκετ.
Υ.Γ.4 Παράγοντες όπως ο Βασιλακοπουλος, οι Γιανακοπουλαίοι, ο Κόκαλης κ.λ.π. πιστεύω πως κάνουν περισσότερο κακό στο Ελληνικό μπάσκετ από καλό



QUOTE(pivot @ Oct 19 2009, 11:01 ) *
Τώρα επειδή επέλεξε να μην γίνει αυλοκόλακας σαν μερικούς άλλους και αποτραβήχτηκε αυτό τον κάνει ακόμα πιο μεγάλο.


rolleyes.gif
Dwyane ''the flash'' Wade
νικος γκαλης μακραν απο τον δευτερον!!!ετη φωτος μπροστα!!χιλιαδες κοσμος και ειδικοτερα παιδια ασχοληθηκαν με το μπασκετ χαρη σ'αυτον!!ειναι ισως ο μοναδικος παικτης ομαδικου αθληματος στην ελλαδα τον οποιο αναγνωριζουν και παραδεχονται απαντες!!!ολυμπιακοι,παναθηναικοι,αεκτζηδες,αρεια
οι
...ολοι!!!!δεν προκαλεσε ποτε με την συμπεριφορα του και το ηθος του ειναι αξιο αναφορας!!
ο γιαννακης θεωρω πως οτι εκτισε σαν παικτης το εχει γκρεμισει με την συμπεριφορα του σαν προπονητης και ειδικα τα τελευταια χρονια.
γκαλης χωρις δευτερη σκεψη!!
panos75
QUOTE(a bullet for your head @ Oct 19 2009, 03:41 ) *
Τι σημαινει ''ολετηρες''?


Ολετήρας είναι ο καταστροφέας, αυτός που υποσκάπτει, που εμποδείζει κάτι.

Στα μεγάλα πλην του Βασιλακόπουλου να προσθέσω απλώς την μικροψυχία του. Αυτός ο κύριος είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος που το κλειστό του ΟΑΚΑ δεν έχει ονομαστεί "Νίκος Γκάλης".
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(panos75 @ Oct 19 2009, 13:31 ) *
Ολετήρας είναι ο καταστροφέας, αυτός που υποσκάπτει, που εμποδείζει κάτι.

Στα μεγάλα πλην του Βασιλακόπουλου να προσθέσω απλώς την μικροψυχία του. Αυτός ο κύριος είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος που το κλειστό του ΟΑΚΑ δεν έχει ονομαστεί "Νίκος Γκάλης".


πολυ σωστη παρατηρηση!!!
a bullet for your head
QUOTE(panos75 @ Oct 19 2009, 15:31 ) *
Ολετήρας είναι ο καταστροφέας, αυτός που υποσκάπτει, που εμποδείζει κάτι.

Στα μεγάλα πλην του Βασιλακόπουλου να προσθέσω απλώς την μικροψυχία του. Αυτός ο κύριος είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος που το κλειστό του ΟΑΚΑ δεν έχει ονομαστεί "Νίκος Γκάλης".

Νομιζω οτι ο συγχρονος επαγγελματικος αθλητισμος,αποτελει μια ''εμπολεμη ζωνη''..
Στα 90',που το μπασκετ στην Ελλαδα ειχε εκτοξευτει στα υψη και τα ποσα που διακινουνταν ηταν τεραστια,σιγουρα επικρατουσε ακρατος ανταγωνισμος..μεσα σ'αυτο το πλαισιο κινηθηκε και ο ξανθος..
Σιγουρα δεν βλεπω ''φωτοστεφανα'' πανω απ το κεφαλι του..οπως δεν βλεπω και σε πολλους αλλους..οπως επιπλεον και το παιχνιδι,δεν παιζεται εντος των 4 γραμμων μονο..απο παρα πολλους..δεν θα μπορουσα δηλαδη να πω,πως ο ξανθος διεκδικει καποια αποκλειστικοτητα η' πρωτοτυπια σ'αυτο..

Για τη 2η σου φραση συμφωνω..το τονισα και εγω αυτο το πραγμα..και οχι απαραιτητα το γηπεδο του ΟΑΚΑ η' το Αλεξανδρειο..θα μπορουσε να ονομαστει ''Νικος Γκαλης'' το γηπεδο της Αμαλιαδας καλλιστα...
pivot
QUOTE(panos75 @ Oct 19 2009, 15:31 ) *
Στα μεγάλα πλην του Βασιλακόπουλου να προσθέσω απλώς την μικροψυχία του. Αυτός ο κύριος είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος που το κλειστό του ΟΑΚΑ δεν έχει ονομαστεί "Νίκος Γκάλης".



Υπάρχει και άλλος ένας "μοναδικός" λόγος και τον λένε Παναγιώτη!


ΥΓ. Για την ιστορία, ο επίσημος λόγος, δια στόματος Βασιλακόπουλου, ήταν ότι δεν πρέπει να δίνουμε τα όνόματα ανθρώπων που ζουν ακόμα. Πρόπερσι το κλειστό στο Πύργο ή στην Αμαλιάδα (δεν θυμάμαι πιο από τα δύο) ονομάστηκε "Γιώργος Βασιλακόπουλος"!
panos75
QUOTE(pivot @ Oct 19 2009, 19:37 ) *
Υπάρχει και άλλος ένας "μοναδικός" λόγος και τον λένε Παναγιώτη!


ΥΓ. Για την ιστορία, ο επίσημος λόγος, δια στόματος Βασιλακόπουλου, ήταν ότι δεν πρέπει να δίνουμε τα όνόματα ανθρώπων που ζουν ακόμα. Πρόπερσι το κλειστό στο Πύργο ή στην Αμαλιάδα (δεν θυμάμαι πιο από τα δύο) ονομάστηκε "Γιώργος Βασιλακόπουλος"!


O Γιαννάκης δεν είχε τη δύναμη να σταματήσει κάτι τέτοιο, όσο και να γκρίνιαζε. Ο Βασιλακόπουλος την είχε.

Όσο για το δεύτερο, δείχνει τη μεγαλομανία και την αματροέπεια του ανδρός. Δεν είναι τυχαίο πως είναι κολλητάρι με τον έτερο δυνάστη του παγκόσμιου μπάσκετ, τον Στάνκοβιτς.
petrovic
1) Γκάλης.
2) Γιαννάκης, αλλά όχι μακράν του πρώτου, όπως οι περισσότεροι έγραψαν. Αρκετά κοντά. Καταρχήν σαν παίκτης ήταν αξιολογότατος και βασικός πρωταγωνιστής της "έκρηξης" στα τέλη του '80 ,σε Άρη και Εθνική. Επιπλέον -και αυτό μετράει στη δική μου συνείδηση ΦΟΒΕΡΑ-ήταν αυτός που ως προπονητής έφερε πάλι την Εθνική στις πρώτες θέσεις του κόσμου και ανανέωσε το ενδιαφέρον για το άθλημα. Τα χρόνια 1999-2003 ήταν εφιαλτικά για όλους τους μπασκετόφιλους που γνωρίζουν ότι ο με διαφορά κυριότερος δείκτης για την ποιότητα του ελληνικού μπασκετ είναι η πορεία της Εθνικής Ανδρών. Η Ιστορία έχει ήδη γράψει ότι ο Γιαννάκης ήταν αυτός που μας έβγαλε από το τούνελ και ηγήθηκε στη δεύτερη "έκρηξη" του ελληνικού μπάσκετ
3)Άλλος-Ομπράντοβιτς. Στην πολύ δύσκολη περίοδο (Εθνική ανύπαρκτη,Ολυμπιακός άφαντος, ΑΕΚ πετυχημένη αλλά χωρίς φιλάθλους, Μαρούσι το αυτό, Τσάμπιονς Λιγκ να σαρώνει και ανοίγματα Κόκκαλη σε Ζιοβάνι, Ζάχοβιτς, Καρεμπέ κτλ.) κράτησε άμυνα . Και Ευρωλίγκες έφερε και παίκτες έβγαλε (Φώτσης , Διαμαντίδης , Τσαρτσαρής,Παπαδόπουλος) και γενικά , συντήρησε το ενδιαφέρον


Για τον Βασιλακόπουλο έχω και εγώ-όπως και οι περισσότεροι, εάν κατάλαβα καλά-αμήχανα συναισθήματα. Έχει σίγουρα προσφέρει πολλά, αλλά είναι δύο πράγματα που τον κρατάνε πίσω : 1) η τραγική κατάσταση του πρωταθλήματος, με τις δύο ομάδες να είναι έτοιμες για ΝΒΑ και τις άλλες 12 να μην μπορούν να πληρώσουν μισθούς και να κλείσουν τηλεοπτικά δικαιώματα 2) η σκέψη ότι "ναι μεν πέτυχε πολλά , αλλά είναι και 35 χρόνια πρόεδρος. Ίσως κάποιος άλλος που θα δοκιμαζόταν (π.χ. Γιαννάκης) να τα πήγαινε ακόμα καλύτερα"
Αυτό που έσωσε πάντως την Εθνική, μαζί με την επιστροφή Γιαννάκη, ήταν η συμφωνία να χρησιμοποιεί κάθε ομάδα στο πρωτάθλημα υποχρεωτικά 6 Έλληνες στη δωδεκάδα. Δεν ξέρω πολλά για αυτή τη συμφωνία (πότε επιτεύχθηκε, εάν έγινε νόμος του κράτους, πως αυτός ο νόμος γλίτωσε την επεμβαση του Δικαστηρίου των Ευρωπαικών Κοινοτήτων, εάν είναι απλή "συμφωνία κυρίων "κτλ.) αλλά φαντάζομαι ότι ,έτσι η αλλιώς, ο Βασιλακόπουλος έβαλε το χέρι του. Πραγματική κίνηση σωτηρίας, για την οποία του είμαστε ευγνώμονες.
yorgos
Φοβάμαι ότι αν δεν ήταν ο Γκάλης δε θα ήξερε κανείς μας (εννοώ της γενιάς των 20-35) ούτε το Ματθαίου ούτε και πώς παίζεται το άθλημα. Ένωσε τους πάντες (ο φίλος που είπε πως αδριάντας του Γκάλη θα στηνόταν έξω από οποιοδήποτε γήπεδο της Ελλάδος χωρίς αντιρρήσεις έχει απόλυτο δίκιο) σε μια χώρα που η διχόνοια είναι διάχυτη. Δε μου είναι συμπαθής ως άνθρωπος, ωστόσο προκαλεί μπασκετικό δέος και το ότι είναι αντι-μαϊντανός οφείλουμε να του το αναγνωρίσουμε.

Για το Γιαννάκη... Θεωρώ πως είναι αξιόλογη προσωπικότητα αλλά ο αντίκτυπός του πάνω στο άθλημα είναι μικρότερος από αυτόν του Γκάλη. Σαφώς πιο γήινος, λιγότερο βεντέτα, πολύ πιο συμπαθής ως άνθρωπος, αλλά μάλλον χωρίς το Γκάλη ούτε αυτόν δε θα τον ξέραμε, όπως δεν ξέρουμε τους περισσότερους Έλληνες πολίστες, γκόλφερ ή τενίστες.

Για τον Ιωαννίδη θα συμφωνήσω πως επρόκειτο για καταστροφέα. Από πού να ξεκινήσει κανείς;
1. Ψευτόμαγκας: Θυμάται κανείς τα ταϊμ άουτ με τις καντήλες σε Σιγάλες, Λυπηρίδηδες και λοιπούς και τα "μπράβο Νικολάκη μου" και "ναι, Ζάρκο μου ό,τι πεις" στα αστέρια; Θυμάμαι μια συνέντευξη του Λυπηρίδη στο Τρίποντο που ανέφερε το περιστατικό όπου ο Νικ του μαύρισε το μάτι στο ημίχρονο ενός αγώνα στα αποδυτήρια κι ο ξανθός από τότε του έλεγε "μπράβο Νικολάκη"... Όπου μας παίρνει νταήδες, όπου όχι κάνουμε τις κότες...

2. Ανήθικος: Η μεγαλύτερη ξεφτίλα που έχω δει στο διεθνή αθλητισμό είναι όταν στο ΟΣΦΠ-ΤΣΣΚΑ ο Ολυμπιακός έπαιζε επί πολλά λεπτά 5 εναντίον 3. ΝΤΡΟΠΗ. Περίμενε να πάρει διαφορά 20 πόντων για να αποσύρει δύο παίκτες απέναντι σε μια ομάδα της οποίας η μισή αποστολή είχε πάρει την άγουσα για το νοσοκομείο. Δεν ξέρω και δεν μπορώ να αποδείξω αν είχε ευθύνη στο δηλητηριασμό των Ρώσων, αλλά ή το διακόπτεις το ματς ή παίζεις 3 εναντίον 3, δεν πας να πάρεις πρώτα διαφορά ασφαλείας με αριθμητικό πλεονέκτημα και μετά να κάνεις και το μεγαλόκαρδο... Υποκρισία.

3. Ημιμαθής: Αμέτρητες φορές έχει αναφερθεί σε ρητά λέγοντάς τα λάθος, αποδίδοντάς τα σε άλλους ή απλά κατακρεουργώντας την ελληνική γλώσσα. Το γελοίο δεν είναι να είσαι αμόρφωτος, αλλά το να το παίζεις και πνευματικός άνθρωπος.

4. Αδίστακτος: Ως παίκτης στο πανεπιστημιακό πρωτάθλημα έφτασε μέχρι του σημείου να "ενημερώσει" την αντίπαλη ομάδα (που ο ίδιος παραδέχθηκε πως ήταν ανώτερη) πως η ημερομηνία του αγώνα άλλαξε ώστε να πάρει τον αγώνα στα χαρτιά, όπως και έγινε. Τι σόι άνθρωπος που αγαπά τον αθλητισμό προτιμά να ακυρωθεί ένας αγώνας προκειμένου να κερδίσει αυτός στα χαρτιά; Είναι αυτό παράδειγμα προσωπικότητας;

5. Κλέφτης: Πόσοι θυμούνται την κλοπή των εισιτηρίων του Παναθηναϊκού του 5ου τελικού από τα γραφεία του ΕΣΑΚΕ με τη χρήση σακούλας σκουπιδιών και...του φωταγωγού;

6. Επικίνδυνος: Τον έχω δει ιδίοις όμμασι να δείχνει τα γεννητικά του όργανα στο πλήθος, να ανοίγει το φερμουάρ του (στο αλήστου μνήμης ΠΑΟ-ΑΕΚ με τις...ιπτάμενες αλυσίδες και τα μπουκέτα του Φάνη στον ξανθό), να βρίζει σκαιώς, να πετάει μπουκάλια, να βρίζει μανάδες δημοσίως... Πώς μπορείς να απαιτείς από τον όχλο να είναι πολιτισμένος όταν οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές συμπεριφέρονται ως ουραγκοτάγκοι;

7. Αξιολύπητος: Η πορεία του ως υπουργού, ως ανθρώπου και ως επαγγελματία τον καθιστούν αξιολύπητο στα μάτια μου. Αν το παιδί μου του μοιάσει στο ελάχιστο θα με θεωρήσω αποτυχημένο πατέρα.

Αν υπάρχει κάποιο ελληνικό όνομα που θα έβαζα στη λίστα θα ήταν αυτό του Φάνη και του Μπουντούρη. Αυθεντική μπασκετική αξία ο ένας, υπόδειγμα αθλητή και ανθρώπου ο άλλος. Για το Βασιλακόπουλο θεωρώ πως διακατέχεται από αμετροέπεια αλλά πως βοήθησε πολύ το άθλημα προτού γίνει ο ίδιος τροχοπέδη (διότι οι καιροί άλλαξαν, αλλά τα μυαλά του όχι κι από ένα σημείο κι έπειτα ο άνθρωπος αποτέλεσε μέρος του προβλήματος κι όχι της λύσης).

Γκάλης και με διαφορά. Τόση διαφορά που δεν ψήφισα για άλλον.

a bullet for your head
QUOTE(yorgos @ Oct 20 2009, 02:23 ) *
Για τον Ιωαννίδη θα συμφωνήσω πως επρόκειτο για καταστροφέα. Από πού να ξεκινήσει κανείς;
1. Ψευτόμαγκας: Θυμάται κανείς τα ταϊμ άουτ με τις καντήλες σε Σιγάλες, Λυπηρίδηδες και λοιπούς και τα "μπράβο Νικολάκη μου" και "ναι, Ζάρκο μου ό,τι πεις" στα αστέρια; Θυμάμαι μια συνέντευξη του Λυπηρίδη στο Τρίποντο που ανέφερε το περιστατικό όπου ο Νικ του μαύρισε το μάτι στο ημίχρονο ενός αγώνα στα αποδυτήρια κι ο ξανθός από τότε του έλεγε "μπράβο Νικολάκη"... Όπου μας παίρνει νταήδες, όπου όχι κάνουμε τις κότες...

2. Ανήθικος: Η μεγαλύτερη ξεφτίλα που έχω δει στο διεθνή αθλητισμό είναι όταν στο ΟΣΦΠ-ΤΣΣΚΑ ο Ολυμπιακός έπαιζε επί πολλά λεπτά 5 εναντίον 3. ΝΤΡΟΠΗ. Περίμενε να πάρει διαφορά 20 πόντων για να αποσύρει δύο παίκτες απέναντι σε μια ομάδα της οποίας η μισή αποστολή είχε πάρει την άγουσα για το νοσοκομείο. Δεν ξέρω και δεν μπορώ να αποδείξω αν είχε ευθύνη στο δηλητηριασμό των Ρώσων, αλλά ή το διακόπτεις το ματς ή παίζεις 3 εναντίον 3, δεν πας να πάρεις πρώτα διαφορά ασφαλείας με αριθμητικό πλεονέκτημα και μετά να κάνεις και το μεγαλόκαρδο... Υποκρισία.

3. Ημιμαθής: Αμέτρητες φορές έχει αναφερθεί σε ρητά λέγοντάς τα λάθος, αποδίδοντάς τα σε άλλους ή απλά κατακρεουργώντας την ελληνική γλώσσα. Το γελοίο δεν είναι να είσαι αμόρφωτος, αλλά το να το παίζεις και πνευματικός άνθρωπος.

4. Αδίστακτος: Ως παίκτης στο πανεπιστημιακό πρωτάθλημα έφτασε μέχρι του σημείου να "ενημερώσει" την αντίπαλη ομάδα (που ο ίδιος παραδέχθηκε πως ήταν ανώτερη) πως η ημερομηνία του αγώνα άλλαξε ώστε να πάρει τον αγώνα στα χαρτιά, όπως και έγινε. Τι σόι άνθρωπος που αγαπά τον αθλητισμό προτιμά να ακυρωθεί ένας αγώνας προκειμένου να κερδίσει αυτός στα χαρτιά; Είναι αυτό παράδειγμα προσωπικότητας;

5. Κλέφτης: Πόσοι θυμούνται την κλοπή των εισιτηρίων του Παναθηναϊκού του 5ου τελικού από τα γραφεία του ΕΣΑΚΕ με τη χρήση σακούλας σκουπιδιών και...του φωταγωγού;

6. Επικίνδυνος: Τον έχω δει ιδίοις όμμασι να δείχνει τα γεννητικά του όργανα στο πλήθος, να ανοίγει το φερμουάρ του (στο αλήστου μνήμης ΠΑΟ-ΑΕΚ με τις...ιπτάμενες αλυσίδες και τα μπουκέτα του Φάνη στον ξανθό), να βρίζει σκαιώς, να πετάει μπουκάλια, να βρίζει μανάδες δημοσίως... Πώς μπορείς να απαιτείς από τον όχλο να είναι πολιτισμένος όταν οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές συμπεριφέρονται ως ουραγκοτάγκοι;

7. Αξιολύπητος: Η πορεία του ως υπουργού, ως ανθρώπου και ως επαγγελματία τον καθιστούν αξιολύπητο στα μάτια μου. Αν το παιδί μου του μοιάσει στο ελάχιστο θα με θεωρήσω αποτυχημένο πατέρα.

Ουαου!!!
''Καταιγιδα της ερημου'',η αποψη σου για τον Ξανθο... rolleyes.gif ...

1.Για το 1ο που αναφερεις..ενδεχομενως να ειναι και ετσι..παντως εκανε πολυ καλες επιλογες σε παικτες σταρ και ηξερε να τους διαχειριζεται με τετοιο τροπο,ωστε να αποδιδουν τα μεγιστα..

2.Δεν συμφωνω σε αυτο το παραδειγμα που αναφερεις(δεν το θυμαμαι το συγκεκριμμενο ματς για να πω την αληθεια),στον χαρακτηρισμο ''Ανηθικος''..Unfair μπορει να ταιριαζει καλυτερα..
Αν δεν κανω λαθος,δεν μπορει να διακοπει ενα ματς με τετοιες συνθηκες,συμφωνα με τους κανονισμους..μεχρι 3 παικτες το ματς συνεχιζεται..απο κει και περα,& επειδη δεν το θυμαμαι το παιχνιδι..''επαιζε'' η διαφορα ποντων?Η' το συνολικο γκολ-αβερειτζ?Αν ναι,& εγω αν ημουν στη θεση του το ιδιο θα εκανα..εως οτου ''διασφαλισω'' αυτο που ειναι απαραιτητο..αν οχι..και με τη νικη να ερχεται λογικα..τοτε ειναι Unfair..οχι ανηθικος..
Λες να τους δηλητηριασε αυτος τελικα??Η' αυτος να ειναι ο ''ενορχηστρωτης''??

3.Δεν θυμαμαι ποτε να το παιζει ''πνευματικος ανθρωπος''...μπορει να μην ειχε τη μεγαλυτερη ευχερεια στον προφορικο λογο,η' το αξαν του να ηταν καπως..δεν εδωσα ομως ποτε,τοση βαρυτητα..

4.Αδιστακτος.Δεν αποκλειεται να ηταν αδιστακτος..θα εκανε τα παντα για να κερδισει..θα προσπαθουσε ποικιλοτροπως, παρα πολυ γι'αυτο..μπορει να μην ηταν και ο καλυτερος ''πρεσβευτης'' του ευ αγωνιζεσθαι..και να ηταν killer..εμενα ωστοσο δεν μου προκαλει και τεραστια εκπληξη..ουτως η' αλλως,παρα πολλοι λειτουργουσαν και λειτουργουν ετσι..απλα,καταφερνουν και περνανε πιο απαρατηρητοι..

5.Αυτο που αναφερεις δεν το γνωριζω.Μπορεις να μας δωσεις καποιες περισσοτερες λεπτομερειες?

6.Δεν νομιζω οτι θα ταιριαζε το επικινδυνος..μπορει να μην ειχε τροπους,να ηταν καπως αγροικος..
Τετοιες ιστοριες υπαρχουν παρα πολλες απ το παρελθον..με παρα πολλους πρωταγωνιστες..
Δηλαδη..σημερα,που οι σημερινοι πρωταγωνιστες(παικτες και οι προπονητες που φορανε ωραια κοστουμια αντι το γνωστο σακακι του Ξανθου..),δεν συμπεριφερονται ως ''ουρακοταγκοι''..(ως επι το πλειστον),που δεν ειναι διαχυτικοι στις οποιες εκφρασεις τους,που οι συνεντευξεις τους ειναι ''τυποποιημενες'' & επικοινωνιακα αρτιες..γιατι ο κοσμος στα γηπεδα,δεν συμπεριφερεται πολιτισμενα?

7.Ως υπουργος..και γω περιμενα να κανει πολλες παρεμβασεις και να δωσει λυσεις..που δυστυχως δεν εκανε.
Ως ανθρωπο(σε προσωπικες του στιγμες,με φιλους η' με την οικογενεια του),δεν τον ξερω..οποτε αποφευγω να προβω σε χαρακτηρισμους..ως επαγγελματιας(προπονητης μπασκετ),ειναι περα για περα επιτυχημενος..
Απο κει και περα..στο χερι σου ειναι να δωσεις στο παιδι σου,τις ''κατευθυνσεις'' εκεινες,που κρινεις οτι θα πρεπει να δωσεις..και να του επιστησεις τη προσοχη,για παρα πολλες ''αναποδιες'' που υπαρχουν σ'αυτη τη ζωη..
Ο Ξανθος ομως,που κολλαει με τη διαπαιδαγωγηση του παιδιου σου?? rolleyes.gif

QUOTE(petrovic @ Oct 19 2009, 21:21 ) *
3)Άλλος-Ομπράντοβιτς. Στην πολύ δύσκολη περίοδο (Εθνική ανύπαρκτη,Ολυμπιακός άφαντος, ΑΕΚ πετυχημένη αλλά χωρίς φιλάθλους, Μαρούσι το αυτό, Τσάμπιονς Λιγκ να σαρώνει και ανοίγματα Κόκκαλη σε Ζιοβάνι, Ζάχοβιτς, Καρεμπέ κτλ.) κράτησε άμυνα . Και Ευρωλίγκες έφερε και παίκτες έβγαλε (Φώτσης , Διαμαντίδης , Τσαρτσαρής,Παπαδόπουλος) και γενικά , συντήρησε το ενδιαφέρον


Για τον Βασιλακόπουλο έχω και εγώ-όπως και οι περισσότεροι, εάν κατάλαβα καλά-αμήχανα συναισθήματα. Έχει σίγουρα προσφέρει πολλά, αλλά είναι δύο πράγματα που τον κρατάνε πίσω : 1) η τραγική κατάσταση του πρωταθλήματος, με τις δύο ομάδες να είναι έτοιμες για ΝΒΑ και τις άλλες 12 να μην μπορούν να πληρώσουν μισθούς και να κλείσουν τηλεοπτικά δικαιώματα 2) η σκέψη ότι "ναι μεν πέτυχε πολλά , αλλά είναι και 35 χρόνια πρόεδρος. Ίσως κάποιος άλλος που θα δοκιμαζόταν (π.χ. Γιαννάκης) να τα πήγαινε ακόμα καλύτερα"

Στο 1ο σκελος..ειχα αναφερει και σ'εναν αλλον φιλο,οτι το poll αναφερεται & αναζητα τους Ελληνες(μεγαλες μπασκετικες προσωπικοτητες)..Βεβαια,συμφωνω με αυτα που αναφερεις..ο κοουτς Ομπραντοβιτς και η πολυετη του παρουσια στην Ελλαδα,ειναι πραγματικα πολυ σημαντικο γεγονος.Θα πρεπει να αισθανομαστε ολοι πολυ τυχεροι γι'αυτο.
Βεβαια,σε παρα πολλες του δηλωσεις,δεν ξεχνα να αναφερει τους κ.Γιαννακοπουλους...

Με το 2ο σκελος σου,συμφωνω 100%..
kolokotronis
Το παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ ήταν χάνει βγαίνει και τα πράγματα είναι όπως τα γράφει ο φίλος με τις αλλαγές.
Μάλιστα τη στιγμή που είχαν μείνει 3 οι ρώσοι και ο οσφπ με περισσότερους, ο ένας από τους τρεις παίκτης της τσσκα είχε πάθει διάστρεμμα και κούτσαινε.
Δεν έβγαινε όμως, διότι με δύο παίκτες το ματς σταματάει και η ομάδα ακυρώρεται, από τον κανονισμό!
Το μάθαμε και αυτό με τον κόουτς!!
Αλήθεια πόσοι, σε αυτό το σχετικά καλού επιπέδου σάιτ, το γνώριζαν αυτό?
Εγώ πάντως τότε το έμαθα.
Το αποκορύφωμα όταν οι προς το τέλος του παιχνιδιού οι φίλοι του ολυμπιακού καταχειροκροτούσαν όποια ελάχιστα καλάθια κατάφεραν να σημειώσουν οι δύσμοιροι αντίπαλοί τους...
Όχι φυσικά από ειρωνεία (πιο αντρίκιο θα ήταν), αλλά γιατί πραγματικά εκτιμούσαν την προσπάθεια των ρώσων!!!!!
Όσον αφορά τη δηλητηρίαση σε ένα τόσο κρήσιμο ματς,από αυτό το χωρίς προηγούμενο περιστατικό, ''έτυχε'' να ευνοηθεί ομάδα του Ιωαννίδη...
Σαν να γίνει ένας φόνος και οι μοναδικοί ύποπτοι να είναι η Candy Candy, o Jack ο αντεροβγάλτης και ο Παπαστρουμφ...
Α ρε κόουτς, άντε και πρωθυπουργός γιατί όχι?
yorgos
Φίλε εγώ θα σου απαντήσω, αλλά μετά θα το κόψουμε διότι άλλο είναι το θέμα του ποστ, άμα κάνουμε ένα με τον ιωαννίδη ευχαρίστως να το τραβήξουμε όσο θες. Είμαι καινούριος στο φόρουμ και δεν είναι πρέπον να εκτροχιάσω ένα ποστ με το πρώτο μου σχεδόν μήνυμα, αλλά απαντώ για να μη φανεί πως υπεκφεύγω.

1.Για το 1ο που αναφερεις..ενδεχομενως να ειναι και ετσι..παντως εκανε πολυ καλες επιλογες σε παικτες σταρ και ηξερε να τους διαχειριζεται με τετοιο τροπο,ωστε να αποδιδουν τα μεγιστα..

Συμφωνώ. Αλλά κάτι λεονταρισμοί τύπου "εγώ είμαι μάγκας, σπαθί, δε μου κουνιέται μύγα κλπ" ήταν θέατρο.

μεχρι 3 παικτες το ματς συνεχιζεται..

Ε, αφού μετά το ματς μας έκανε ένα λογίδριο για το fair play γιατί δεν έπαιζε κι αυτός με 3 από την αρχή; Άσε που ακόμη κι όταν οι Ρώσοι ήταν πάλι παρέπαιαν, θυμάμαι το Μοργκούνοφ να παραπατάει τρέχοντας να μαρκάρει τρεις αντιπάλους... Ή παίζεις με 3 και δικαιούσαι να ομιλείς για fair play ή παίζει 5 vs 3 και το κάνεις τουμπεκί, και τα δύο μαζί δε γίνεται, είναι τουλάχιστον υποκρισία.

απο κει και περα,& επειδη δεν το θυμαμαι το παιχνιδι..''επαιζε'' η διαφορα ποντων?Η' το συνολικο γκολ-αβερειτζ?

Όχι, νοκ άουτ παιχνίδι ήταν.

Λες να τους δηλητηριασε αυτος τελικα??Η' αυτος να ειναι ο ''ενορχηστρωτης''??

Δεν μπορώ να το ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι πως ο άνθρωπος έχει περηφανευθεί δημοσίως επειδή κέρδισε αγώνα στα χαρτιά παρασύροντας τους αντιπάλους να εμφανισθούν άλλη μέρα στο γήπεδο. Άρα τον έχω ικανό για όλα. Μόνος του έχει πει πως "π..νιές" στην "αρχιπ...να" δε γίνονται, ο άνθρωπος είναι ο ορισμός της επικινδυνότητας.

Δεν θυμαμαι ποτε να το παιζει ''πνευματικος ανθρωπος''...μπορει να μην ειχε τη μεγαλυτερη ευχερεια στον προφορικο λογο,η' το αξαν του να ηταν καπως..δεν εδωσα ομως ποτε,τοση βαρυτητα..

Είχε μια μανία να λέει ρητά και να τα λέει και λάθος, να διαστρεβλώνει ιστορικά γεγονότα, να παραποιεί ημερομηνίες. Τελείωνε ας πούμε ένα ματς, πέταγε ένα ρητό κι έλεγε πως το είπε ο Μοντγκόμερι στο Βατερλώ, για να το παίξει διαβασμένος. Ε, και την άλλη μέρα διάβαζες στον Παπαδογιάννη (που τα κυνηγούσε αυτά, κάποια στιγμή είχε κάνει και λίστα με τις πατάτες του ξανθού...ατέλειωτη ήταν) πως ούτε το ρητό ήταν έτσι ειπωμένο, ούτε ο Μοντγκόμερι το είπε (το είχε πει ας πούμε ο Μάο!) και ούτε καμία σχέση με το Βατερλώ είχε. Μιλάμε για ΠΟΛΛΕΣ φορές, στα δημοσιογραφικά στέκια χασκογελούσαν όλοι με την αλληλουχία σοφιστειών-μαϊμού.

4.μπορει να μην ηταν και ο καλυτερος ''πρεσβευτης'' του ευ αγωνιζεσθαι..και να ηταν killer..εμενα ωστοσο δεν μου προκαλει και τεραστια εκπληξη..ουτως η' αλλως,παρα πολλοι λειτουργουσαν και λειτουργουν ετσι..απλα,καταφερνουν και περνανε πιο απαρατηρητοι..

Συμφωνούμε. Όμως αυτοί οι άλλοι δεν είναι υποψήφιοι για τη μεγαλύτερη μπασκετική προσωπικότητα μιας χώρας ούτε έγιναν υπουργοί στον τομέα τους. Εκεί έγκειται και η επικινδυνότητα του ανδρός.

5.Αυτο που αναφερεις δεν το γνωριζω.Μπορεις να μας δωσεις καποιες περισσοτερες λεπτομερειες?

Δε θυμάμαι τη χρονιά, είναι πέμπτος τελικός στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός αρνείται να δώσει τα εισιτήρια στο φιλοξενούμενο Παναθηναϊκό (τα οποία εδικαιούτο βάσει κανονισμού πρωταθλήματος) προφασιζόμενος φόβο επεισοδίων (νομίζω πως ήταν λίγες μέρες μετά τη δολοφονία Καρνέζη στη Γλυφάδα), ο Γιαννακόπουλος πάει έξαλλος στον ΕΣΑΚΕ όπου τον πληροφορούν πως το δίδυμο ξανθού-Σαλονίκη μπήκε με πρόφαση κάποια συνάντηση και... "έκλεψε" τα εισιτήρια (!), βάζοντάς τα σε σακούλες σκουπιδιών που πέταξαν από το φωταγωγό. Τι να πει κανείς...

6.Δεν νομιζω οτι θα ταιριαζε το επικινδυνος..μπορει να μην ειχε τροπους,να ηταν καπως αγροικος..
Θεωρώ πως ποδοσφαιροποίησε το μπάσκετ, προσέλκυσε χούλιγκαν, προκάλεσε ακόμη και ανθρώπους που δεν πάνε στο γήπεδο για να δημιουργήσουν προβλήματα (θυμάμαι τον Ιωαννίδη να βγαίνει από τη φυσούνα και να μας δείχνει τα τέτοια του σε αγώνα στο ΟΑΚΑ ΠΑΟ-ΑΕΚ... Τούρκος έγινα κι είμαι πολύ ήσυχος άνθρωπος), έκανε κολλητηλήκια με κάτι...μΜπάμπηδες Ροδέλες και Σία και γενικώς ήταν ένας χούλιγκαν ντυμένος προπονητής.

Δηλαδη..σημερα,που οι σημερινοι πρωταγωνιστες(παικτες και οι προπονητες που φορανε ωραια κοστουμια αντι το γνωστο σακακι του Ξανθου..),δεν συμπεριφερονται ως ''ουρακοταγκοι''..(ως επι το πλειστον),που δεν ειναι διαχυτικοι στις οποιες εκφρασεις τους,που οι συνεντευξεις τους ειναι ''τυποποιημενες'' & επικοινωνιακα αρτιες..γιατι ο κοσμος στα γηπεδα,δεν συμπεριφερεται πολιτισμενα?
Θεωρώ πως αν είχαμε άλλους 2-3 ξανθούς θα θρηνούσαμε νεκρούς κάθε ΣΚ...

Ως ανθρωπο(σε προσωπικες του στιγμες,με φιλους η' με την οικογενεια του),δεν τον ξερω..
Ούτε εγώ. Αλλά τον κρίνω ως δημόσια προσωπικότητα. Και τον βρίσκω θλιβερό.

ως επαγγελματιας(προπονητης μπασκετ),ειναι περα για περα επιτυχημενος..
Πάτησε επί πτωμάτων. Θυμάσαι γιατί ο Παναθηναϊκός δεν κατέβηκε στον 5ο τελικό με τις στριπτητζούδες; Επειδή στον 4ο τελικό ηττήθηκε εντός έδρας με μια διαστημική διαιτησία σε ματς όπου δεν εμφανίστηκς ο διορισμένος διαιτητής αλλά βρισκόταν στις κερκίδες "συμπτωματικά" άλλος και τότε υπήρχε ο κανονισμός πως αν δεν εμφανιστεί ο διαιτητής τότε φώναζαν από τα μικρόφωνα κι αν βρισκόταν άλλος διαιτητής της Α1 στο γήπεδο, τότε ντυνόταν και σφύριζε αυτός. Αν θυμάμαι καλά ο "εξαφανισθείς" διαιτητής ήταν ο Παπαδημητρίου που αργότερα δήλωσε πως χάθηκε "στην κίνηση στο δρόμο για τη Γλυφάδα"... Τέτοιες επιτυχίες, όπως κι αυτές επί της ΤΣΣΚΑ, να τις βράσω. Σε ευρωπαϊκό επίπεδο είναι ο ρέκορντμαν λούζερ σε φάιναλ φορ κανείς δεν έχει καταφέρει να χάσει σε 7.

Ο Ξανθος ομως,που κολλαει με τη διαπαιδαγωγηση του παιδιου σου?? rolleyes.gif
Η συζήτηση ήταν για μεγάλες προσωπικότητες, δηλαδή για ινδάλματα. Θεωρώ πως ο Ιωαννίδης στο χώρο του μπάσκετ είναι ο ορισμός του αντι-ινδάλματος, το τελευταίο άτομο που θα ήθελα να έχει το παιδί μου ως πρότυπο. Είναι ο ορισμός της κακής πλευράς του Έλληνα, όλα τα αρνητικά της φυλής μας τα ενσαρκώνει μαζεμένα (σε μπασκετικό επίπεδο βέβαια, δεν είπα πως είναι χειρότερος από τον Πάσαρη ή το Δουρή).

Αυτά τα όχι τόσο ολίγα. Θα αυτοτιμωρηθώ και θα αυτοεξοστρακιστθώ από το συγκεκριμένο thread ως τιμωρία για τον εκτροχιασμό, για τον οποίο αναλαμβάνω την ευθύνη. Ευχαρίστως να συμμετάσχω σε όποιο θέμα γίνει αποκλειστικά για τον Ιωαννίδη. Αν μη τι άλλο ο άνθρωπος προσφέρει πολύ υλικό (π.χ η μανία του με τις δεισιδαιμονίες είναι θρυλική, κάποτε πήγε και τράκαρε δεύτερη φορά στο ίδιο σημείο επειδή είχε τρακάρει πριν από μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ. Πέρα από το διαβολικό του θέματος υπάρχει και η φιαδρή πλευρά της προσωπικότητάς του).

Συγγνώμη και πάλι στον OP για τον εκτροχιασμό...
a bullet for your head
Φιλε yorgos...
Δεν χρειαζεται να αυτοεξοριστεις,αυτοεξοστρακιστεις,η' να αυτομαστιγωθεις κιολας..
Κατεθεσες τις αποψεις σου για τον Ξανθο..
Βεβαια,μνημονευεις και παραθετεις μονο τα αρνητικα..και τα οποια οντως υπαρχουν.
Απο κει και περα,υπαρχουν και θετικα..και σιγουρα ηταν και αυτος ενας απ τους λογους,που το αθλημα εξαπλωθηκε στη χωρα μας..
Εχει προσφερει πολλα και ηταν ικανοτατος επαγγελματιας.Και βασει ολων οσων καταφερε,μπορει να θεωρηθει και ως επιτυχημενος προπονητης..ισως και ο πιο επιτυχημενος Ελληνας προπονητης.
Πηγε σε 6 φαιναλ-4 και δεν κατεκτησε τη κουπα..ειναι μια πραγματικοτητα αυτη..μονο μια φορα ωστοσο,κατεβηκε ως το αδιαφιλονικητο φαβορι..και απετυχε παταγωδως..
Στα τελη των 80',ηταν πολυ μεγαλη υποθεση αλλα και υπερβαση για το Ελληνικο μπασκετ,το να παει μια Ελληνικη ομαδα, 3 φορες σερι,σε φαιναλ-4 του κυπελου πρωταθλητριων.Μιας και φαινεσαι μιας καποια ηλικιας,θα ενθυμεισαι ποιο ηταν το επιπεδο του Ελληνικου πρωταθληματος και των Ελληνικων ομαδων,σε σχεση με τις αντιστοιχες αλλες Ευρωπαικες υπερδυναμεις.
Την ΑΕΚ,με το καλημερα,την πηγε στο τελικο της Ευρωλιγκα..
Ειχε 6 αποτυχημενες αποπειρες..αλλα 6!Ο επομενος Ελληνας προπονητης σε συμμετοχες φαιναλ-4 Πρωταθλητριων η' Ευρωλιγκα,ποσες εχει??
Την αποψη μου την εχω καταθεσει κατα καιρους..και δεν χρεαζεται να προσθεσω κατι επιπλεον..
Παντου υπηρχαν και θα υπαρχουν ανθρωποι και με θετικες & με αρνητικες πτυχες στη προσωπικοτητα τους..και σιγουρα,υπαρχουν και οι μεν,& οι δε...και οπως σου ανεφερα και παραπανω,παρα πολλοι ειναι εκεινοι,που προσπαθουν παρα πολλα αρνητικα να τα κρυψουν απ τη ''δημοσια θεα''..και να περνανε απαρατηρητοι..(η' ετσι τουλαχιστον νομιζουν...διοτι ουδεν κρυπτον υπο τον ηλιο..)..και που αποτελουν μια κατηγορια,με μεγαλυτερο βαθμο ''επικινδυνοτητας''..
il postino
ΝΙΚΟΣ ΓΚΑΛΗΣ!

χωρις αυτον δε θα γραφαμε σημερα . εδωσε υποσταση σε ενα αθλημα και με την παρουσια του αναγνωρισθηκαν και αυτα που εκαναν καποιοι παλιοτεροι! ισως αδικω τους παλιοτερους , που εγραψαν τη δικη τους ιστορια , αλλα ο γκαλης ηταν αλλο πραγμα. δε ξερω τι ανθρωπος ειναι , και δε με ενδιαφερει , αλλα στο μπασκετ ηταν απλα ο καλυτερος. για μενα ειναι η μεγαλυτερη μπασκετικη φυσιογνωμια της ευρωπης ολων των εποχων αν αναλογιστει κανεις τα σωματικα του προσοντα! ο σαμπονις και ο νοβιτσκι που για πολλους , ακομα και για μενα , θεωρουνται οι καλυτεροι ολων των εποχων ειχαν μποι διπλασιο του γκαλη και αυτο επαιξε μεγαλο ρολο στην καριερα τους.

για γκαλοσημα, για ανδριαντες , για αγωνες τιμητικους και για γηπεδα που πρεπει να παρουν το ονομα του δε θα κανω λογο γιατι δεν εχουν και μεγαλη σημασια στο φιναλε και αυτο γιατι η υστεροφημια του ηταν το τελευταιο που υπολογιζε! και αυτο με κανει να τον γουσταρω πιο πολυ!
gallistis
μονο ενας.ο μεγαλος γκαλης.οπως εχει ειπωθει παραπανω το οτι γραφουμε σε αυτο το φορουμ,σε αυτον το οφειλουμε.αυτο τα λεει ολα.ολοι οι υπολοιποι ηταν παραπληρωματικοι αυτοι του ανθρωπου.και σε ολους τους υπολοιπους μπορουμε να βρουμε και θετικα και αρνητικα(σε μερικους μονο αρνητικα),στο γκαλη δε μπορω να σκεφτω οτι εκανε κατι και ζημιωσε το αθλημα.μπορει σε καποιες επιλογες του να ηταν πολυ αυστηρος ως επαγγελματιας,αλλα παντοτε τον θυμαμαι μεσα στο γηπεδο να προσπαθει.στη τελευταια χρονια του αρη στο πρωταθλητριων,οταν οι μπερυ και γιαννακης ειχαν εγκαταλειψει την ομαδα,ο γκαλης που και αυτος ηταν απληρωτος,επαιζε μονος του παρεα με διαλιαροβουρτζουμηδες προσπαθωντας να υπερασπισθει τη τιμη που ειχε απομεινει στον αρη.και την επομενη χρονια ο μητρουδης τον εδιωξε,κρατωντας τον...γιαννακη.

και κατι ακομη.ξεπερνωντας τα στενα αθλητικα πλαισια,σε μια ευρυτερη κοινωνιολογικη συζητηση,ο γκαλης ειναι ο μοναδικος που δεν τον ακουσα ποτε να λεει¨δε πειραζει¨.να αρκειται δηλαδη μονο στη προσπαθεια.
Alexandris Eleftherios
QUOTE(pivot @ Oct 19 2009, 18:37 ) *
Υπάρχει και άλλος ένας "μοναδικός" λόγος και τον λένε Παναγιώτη!


ΥΓ. Για την ιστορία, ο επίσημος λόγος, δια στόματος Βασιλακόπουλου, ήταν ότι δεν πρέπει να δίνουμε τα όνόματα ανθρώπων που ζουν ακόμα. Πρόπερσι το κλειστό στο Πύργο ή στην Αμαλιάδα (δεν θυμάμαι πιο από τα δύο) ονομάστηκε "Γιώργος Βασιλακόπουλος"!


smiley.gif smiley.gif smiley.gif
suspect
ωραιο δημοψηφισμα.

Η δικη μου λογικη λεει το εξης:

Ο Αμερικανος ανηκει σε αλλη εποχη και δεν θα ελεγα οτι περαν της αγωνιστικης του αξιας, τον θυμαμαι για κατι.
ο Διαμαντιδης ειναι εξαιρετικος παικτης αλλα δεν ειπε κατι που να με συγκλονισει
ο Βασιλακοπουλος δεν επαιξε
ο Ιωαννιδης μου ειναι απεχθης
Ο Παπαλουκας ειναι ενας καλος υποψηφιος αλλα αυτο με την εθνικη φετος....
ο Γκαλης αλλαξε το αθλημα αλλα μετα την αποχωρηση του εξαφανιστηκε
Ο Γιαννακοπουλοι εφεραν τους καλυτερους παικτες και προπονητες στην Ελλαδα αλλα οχι και "προσωπικοτητες"
ο Κοκκαλης... Χμμ... Χο Χο Χο

Προτιμησα τον Γιαννακη γιατι:

Προσεφερε ως παικτης σε συλλογικο επιπεδο
Προσεφερε ως παικτης στην Εθνικη μας
Πηρε ενα Μαρουσακι και το εκανε ομαδα
Επι των ημερων του η Εθνικη μας επαιξε το καλυτερο της μπασκετ ever
Μαζεψε το τουρλουμπουκι του Γκερσον σε χρονο ρεκορ

και συνεχιζει να προσφερει στο αθλημα...
magickaminia
Οσοι παρακολουθησαν την πρωτη εκ βαθεων συνεντευξη του Νικου Γκαλη στην ΕΤ 1 στην εκπομπη Ελληνες θα καταλαβαν ειδικα οι νεωτεροι που δεν ειχαν την τιμη να τον δουν να αγωνιζεται γιατι ο Νικ δε Γκρικ υπηρξε ο μεγαλυτερος Ευρωπαιος μπασκετμπολιστας ολων των εποχων και βεβαια ο Ελληνικος μυθος του μπασκετ. Ευχομαι η Πολιτεια να τον τιμησει εν ζωη καποια στιγμη , γιατι λογω χαρακτηρα ο ιδιος ποτε δεν θατο επιχειρησει. Εγω ευχαριστω τον Θεο που τον ειδα ζωντανα στα παρκε και στην τηλεοραση, γιατι και εμενα μου σφραγισε την πορεια μου στον αθλητισμο μεχρι και σημερα. Να σαι καλα Νικ και να σαι παντα ο ιδιος. blove.gif
a bullet for your head
QUOTE(magickaminia @ Apr 14 2010, 14:16 ) *
Οσοι παρακολουθησαν την πρωτη εκ βαθεων συνεντευξη του Νικου Γκαλη στην ΕΤ 1 στην εκπομπη Ελληνες θα καταλαβαν ειδικα οι νεωτεροι που δεν ειχαν την τιμη να τον δουν να αγωνιζεται γιατι ο Νικ δε Γκρικ υπηρξε ο μεγαλυτερος Ευρωπαιος μπασκετμπολιστας ολων των εποχων και βεβαια ο Ελληνικος μυθος του μπασκετ. Ευχομαι η Πολιτεια να τον τιμησει εν ζωη καποια στιγμη , γιατι λογω χαρακτηρα ο ιδιος ποτε δεν θατο επιχειρησει. Εγω ευχαριστω τον Θεο που τον ειδα ζωντανα στα παρκε και στην τηλεοραση, γιατι και εμενα μου σφραγισε την πορεια μου στον αθλητισμο μεχρι και σημερα. Να σαι καλα Νικ και να σαι παντα ο ιδιος. blove.gif

2 video για να ξελαμπικαρουμε λιγακι απ την μεταγραφολογια των ημερων μας... rolleyes.gif







Δωστε στον Γκαλη οσο ειναι εν ζωη,τον σεβασμο που του αξιζει & αναγνωριστε τη τεραστια προσφορα του στο Ελληνικο μπασκετ & στον Ελληνικο αθλητισμο γενικοτερα.
Ολοι οι αμεσα εμπλεκομενοι φορεις με το μπασκετ(ΕΣΑΚΕ,πολιτεια,ΕΟΚ,ΠΣΑΚ,ΣΕΠΚ,δημοσι
ογραφοι),κοιταξτε να τον ξαναφερετε στο προσκηνιο,ωστε να μαθουν & οι καινουργιες γενιες απο ολους εσας,τον ανθρωπο που ανετρεψε τα μπασκετικα δεδομενα στη χωρα μας...διοτι τα νεα παιδια,οτι μαθαινουν,το μαθαινουν απ τους γονεις τους & απ τους μεγαλυτερους σε ηλικια γενικοτερα...
Τιμηστε τον & αναγνωριστε τον οσο ειναι ακομη εν ζωη...καντε μια τελετη & δωστε το ονομα του σε ενα μεγαλο γηπεδο της χωρας...στο βραβειο του 1ου σκορερ του Ελληνικου πρωταθληματος...ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!
Η συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου τον θυμαται,τον σεβεται & τον αγαπα ακομα....
ΑΦΟΥΓΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...
Τι περιμενετε δηλαδη?
Να κανετε ενα αφιερωμα a la John Wooden?....Κατοπιν ''εορτης''?
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΤΕΙΤΕ απο αλλες χωρες & πρωταθληματα,για το πως ΦΕΡΟΝΤΑΙ στους παλιους μεγαλους παικτες & γενικοτερα μορφες τους...
a bullet for your head
Μου κανει εντυπωση,που μαθαινω για την κατασταση της υγειας του Γιωργου Αμερικανου,απ την προσωπικη ιστοσελιδα του Γιαννη Γιαννουλη,που προς τιμην του μνημονευει καποια πραγματα...

Το οποιο αρθρο,παρατηρησα οτι αναδημοσιευεται & απο αλλα σαιτ...

Θα περιμενα μια καποιου τυπου ευαισθητοποιηση,απο επισημους μπασκετικους φορεις...
Johnaros
QUOTE
«Τέλη Ιουνίου του 1992 και στην Καρδίτσα, την πόλη μου έρχεται ο Γιώργος Αμερικάνος να με δει να παίζω σε έναν αγώνα της πρώτης μου ομάδας του Φιλαθλητικού Ομίλου Καρδίτσας!!! Στην κερκίδα καθόταν στο κέντρο του γηπέδου με τον πατέρα μου και έναν ακόμη... τύπο που πραγματικά δεν θυμάμαι ποιος ήταν και δεν με ένοιαζε και ποιος ήταν...
Τελειώνοντας το παιχνίδι με πλησίασε και ο πατέρας μου και μου είπε ''είναι ο “ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ”''. Έλα που εγώ ούτε καν μίλαγα καλά τα Ελληνικά, ούτε καν ήξερα τον άνθρωπο αλλά και τι γινόταν στη ζωή εκείνη την εποχή...

Ξαφνικά μία μέρα ο “ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ” πήρε τηλέφωνο για να κατέβουμε στην Αθήνα να με κάνει “ΜΠΑΣΚΕΤΜΠΟΛΙΣΤΑ”. Ο πατέρας μου χωρίς να χάσει χρόνο και με την εμπιστοσύνη που είχε σε μένα, ούτε καν ενημέρωσε και φυσικά ούτε ρώτησε την μάνα μου. Έρχεται τρέχοντας στο σπίτι και μου λέει να ετοιμάσω μερικά πράγματα και να πάρω τα μπασκετικά παπούτσια μου. Κάτι κόκκινα λιωμένα Reebok και φύγαμε βουρ για Αθήνα...

Ραντεβού στην πλατεία Βικτωρίας στην καφετέρια του Μίμη Δομάζου και να είμαι έτοιμος για προπόνηση, ήταν η πρώτη του εντολή!!!

Στην αρχή αν θυμάμαι καλά πήγαμε σε ένα ανοιχτό γήπεδο κάπου στο Ψυχικό να κάνουμε μαζί προπόνηση να είμαστε μόνοι μας να δει ακριβώς το τι μπορώ να κάνω, πριν με πάει σε κάποια ομάδα, για να μην ξεφτιλιστούμε όπως έλεγε ο ίδιος. Αυτό γινόταν για καμιά βδομάδα. Είχαμε γυρίσει όλη την Αθήνα και όλα τα ανοιχτά γήπεδα, ώσπου του λέω ότι άμα δεν με βάλεις να παίξω με άντρες όση προπόνηση και να κάνουμε δεν αλλάζει τίποτα για μένα και τότε έβγαλε μία δυνατή βροντή φωνή... “ΡΕ ΕΣΥ, ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΜΑΓΚΑΣ. ΠΩ ΠΩ ΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΡΔΙΤΣΑ”. Ενώ ο πατέρας μου έλεγε μήπως είναι καλύτερα να κάνω κι άλλες ατομικές προπονήσεις για καλύτερα. “ΟΧΙ” ξαναφώναξε με τη δυνατή του φωνή... “ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΚΙΣΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΡΕΙ”, είπε και μετά γέλαγε πάρα πολύ. Αυτό ήταν. Από την επόμενη μέρα ξεκινήσαμε το “τουρ” μας σε διάφορες ομάδες. Με πήγαινε από κατηγορία σε κατηγορία να δει μέχρι που μπορούσα να παίξω, ας ήμουν μόνο 16 ετών!!!

Για αρχή με πήγε στους Αμπελόκηπους, ομάδα όνειρο εκείνη την δεκαετία, γιατί ανέβαινε κάθε χρόνο και κατηγορία. Εκείνη την χρονιά πρέπει να ήταν στη Β΄ Εθνική. Εκεί ήταν ο Γιώργος Καλαφατάκης και για τρεις μέρες έκανα προπόνηση μαζί τους. Εμένα μου άρεσε πολύ εκεί γιατί τα παιδιά ήταν νεαρά σε ηλικία. Ήμασταν κοντά, ο “Καλάφας” ήταν ωραίος τύπος. Δείξανε πολύ ενδιαφέρον και δίνανε κάποια λεφτά αλλά ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ είπε “ΟΧΙ”!!!

Άντε πάλι, πήραμε σβάρνα τα ανοιχτά. Εγώ άρχισα να βαριέμαι με τις ατομικές και έκανε πολύ ζέστη μέσα στο καλοκαίρι. Και με δύο τσάντες έτοιμες για προπόνηση γιατί περιμέναμε τηλέφωνο στο γραφείο του (το μαγαζί του Δομάζου όπως έλεγε) να πάμε στον Έσπερο Καλλιθέας. Εκεί προπονητής ήταν ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΚΟΝΤΟΣ. Κάνω 2-3 προπονήσεις και ο Κόντος καλεί τον Αμερικάνο να με κλείσει, αλλά και πάλι είπε ΟΧΙ!! Αρχίζω να τρελαίνομαι (δεν θέλω και πολύ...). Τώρα που γράφω αυτό το κείμενο καταλαβαίνω το τι περνούσε ο πατέρας μου και δεν το έδειχνε σε εμένα. Και για αυτό θέλω να τον ευχαριστήσω για ότι έκανε και αυτός μέχρι τώρα στην καριέρα μου!! Το βράδυ εκείνο πάμε στο μαγαζί του Δομάζου πάλι να μιλήσουμε, πάλι να δούμε τι θα γίνει. Πάλι, πάλι, πάλι...

Όλο αυτό το πράγμα που γινότανε ήθελε να είναι σίγουρος για την αξία μου, βασικά ήθελε να με δει να παίζω απέναντι σε άνδρες. Αν θα φοβόμουνα, αν θα μάσαγα, αν ρε αδερφέ θα κώλωνα. Μόλις σιγουρεύτηκε, την επόμενη το πρωί με πήγε σε ένα “παλάτι”. Πρώτη φορά έβλεπα τόσο μεγάλο και ωραίο σπίτι, που στο πίσω μέρος είχε ένα γήπεδο μπάσκετ!!!

Και εκεί ήταν ο Μιχάλης Κυρίτσης, ένας καταπληκτικός προπονητής και άνθρωπος που μετά από χρόνια τον γνώρισα καλύτερα. Μου έκανε περίπου μία ώρα ατομική σε κάτι ειδικές ασκήσεις, αντίληψης μπασκετικές βέβαια, αλλά πολύ περίεργες για μένα εκείνη την εποχή. Δίνει το “Ο.Κ” και ο Κυρίτσης και εκείνη την ώρα παίρνει ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ αμέσως κάποιον κύριο Βουτσόπουλο, ο οποίος ήταν πρόεδρος της ΑΕΚ και του λέει ότι έχει ένα ταλέντο για την “ΑΕΚΑΡΑ ΜΑΣ”, θα φτάσει ψηλά μέχρι Εθνική ομάδα. Το εγγυώμαι εγώ του είπε...

Μετά από δύο μέρες, πάμε οι τρεις μας κάπου βόρεια στην Αθήνα, ούτε θυμάμαι που ήταν, και τα λέγανε οι “ΜΕΓΑΛΟΙ”. Εγώ καθόμουν μόνος μου σε μία γωνία και σκεφτόμουν που θα πηγαίναμε διακοπές εκείνο το καλοκαίρι με τους δικούς μου!!! Το ίδιο βράδυ πήγαμε στο γήπεδο της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια σε κάποιο γραφείο κάτω από το γήπεδο και εκεί ήταν και ο Μάκης Ψωμιάδης και καθόμασταν στο πιο μεγάλο τραπέζι που έχω δει ποτέ να συζητήσουμε για το μέλλον μου (Όλα αυτά τα λέω γιατί δεν είχα ξαναδεί τόσα περίεργα και τόσα γκλάμουρ πράγματα στη ζωή μου). Μετά από 5 λεπτά το πολύ αρχίζουν να φωνάζουν όλοι μαζί και εγώ εκεί σε μία γωνία χάζευα κάτι κύπελλα της ΑΕΚ. Να μην ξέρω όμως και να μην καταλαβαίνω ακριβώς τι γίνεται και όλο αυτό να γίνεται για ΜΕΝΑ!!

Σπίτι, σχολείο, εστιατόριο για φαγητό, αυτοκίνητο μόλις πάρω δίπλωμα και 120.000 δραχμές (ή 400 ευρώ τον μήνα σε σημερινά λεφτά) τον μήνα. Άλλο αντί άλλων, οι άλλοι θα σε δώσουμε σπίτι, σχολείο και κάτι λεφτά τον Οκτώβριο!! Μέχρι εκείνη την ώρα εγώ δεν είχα μιλήσει, αλλά μόλις άκουσα Οκτώβριο, πάω κοντά στον πατέρα μου και του λέω... “ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΕΓΩ ΤΙ ΘΑ ΤΡΩΩ;” Εκείνο το βλέμμα του δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Ήταν το βλέμμα, ότι σε ένα δευτερόλεπτα θα σε σπάσω στο ξύλο! ΜΗΝ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΕΙΣ μου είπε σε πολύ άγριο ύψος!!
Τελικά δεν τα βρήκαμε με την ΑΕΚ και πιστεύω πιο πολύ στεναχωρήθηκε ο Κυρ ΓΙΩΡΓΟΣ, γιατί ήθελε πολύ να με πάει εκεί, στην ομάδα που υπεραγαπούσε.

Σε όλη αυτή την διαδρομή που ήμασταν στην Αθήνα, η γυναίκα του Αμερικάνου, η κυρία ΠΕΠΗ μου μαγείρευε δύο μπριζόλες στην καθισιά την μέρα και κάτι φοβερές πίτες. Η Χριστίνα, η κόρη του, ένα ξανθό κορίτσι, να έρχεται συνέχεια μαζί σχεδόν παντού, να έρχεται στα ανοιχτά γήπεδα μαζί μας να βοηθάει με κάθε τρόπο. Δημοσιογράφος, και πολύ καλή μάλιστα, ξεκινούσε και αυτή μαζί με μένα τη νέα της ζωή από όλα αυτά που ζούσα εκείνο το καλοκαίρι. Το πιο “κουφό” για τα μάτια τα δικά μου, ήταν ότι η Χριστίνα ήξερε να σουτάρει, να ντριμπλάρει, πράγμα που πρώτη φορά έβλεπα ένα κορίτσι να κάνει!!!

Κάποιο βράδυ και αφού είμαστε όλοι στεναχωρημένοι που χάλασε με την ΑΕΚ, η κυρία ΠΕΠΗ είναι στην κουζίνα και κάτι μου μαγειρεύει, εγώ είμαι στο σαλόνι και χαζεύω τα κύπελλα και τα μετάλλια και πλάθω τα δικά μου όνειρα να γίνω σαν και αυτόν που έχει κερδίσει τόσα πολλά μέσα από το μπάσκετ. Μπαίνει η Χριστίνα, με φωνές μέσα στο σπίτι και μου λέει... “ΣΗΚΩ ΓΡΗΓΟΡΑ, ΠΑΜΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΟΝ ΔΟΜΑΖΟ, ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ, ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΒΕΖΥΡΤΖΗ ΚΑΙ ΠΕΤΑΤΕ ΓΙΑ ΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΙΣ 11.30 ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΟ. ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΑΜΕ... “ Και πράγματι, χωρίς να πολυκαταλαβαίνω και πάλι εγώ τι γινόταν, εγώ και η Χριστίνα τρέχουμε στον δρόμο με χίλια, φτάνουμε μετά από λίγο στο γραφείο (όπως ονόμαζε το μαγαζί του ΔΟΜΑΖΟΥ) και φεύγουμε με ταξί με προορισμό του αεροδρόμιο του Ελληνικού.

Κάπου στη διαδρομή για το αεροδρόμιο, μέσα στο ταξί τον ρωτάω “Κυρ ΓΙΩΡΓΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ. ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ;” Άρχισε να γελάει δυνατά με την βροντή φωνή του, μου σκάει ένα τεράστιο χαμόγελο και μου λέει... “ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ” και συνεχίζει να γελάει... Έλα όμως που εγώ για ακόμη μία φορά δεν έχω καταλάβει τι γίνεται... 'ΜΑ ΠΩΣ; ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΡΟΥΝ, ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ, ΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ;” Κοιτάω τον πατέρα μου, καθόταν πίσω στο ταξί μαζί μου και είμαστε και οι δύο μας σφιγμένοι και τα μάτια μας καρφωμένα πάνω του. “ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ”, μας λέει “ΠΑΙΡΝΩ ΤΟΝ ΒΕΖΥΡΤΖΗ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΩ... ΒΕΖΥΡΤΗ ΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΓΙΑΝΝΑΚΗ ΑΠΟ ΤΗ ΝΙΚΑΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ!!! Ο ΒΕΖΥΡΤΗΣ ΓΥΡΙΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΠΗΡΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟ, ΤΟΝ ΜΑΤΖΙΚ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ!!! ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΓΙΑΝΝΗ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΦΛΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ Ο ΒΕΖΥΡΤΖΗΣ” και εκεί να δείτε τι γέλια έκανε. Τόσο δυνατά με αυτή την βαριά, την μάγκικη, την αντρίκεια την φωνή του και εγώ κάθομαι πίσω και πραγματικά στον λόγο μου, δεν έχω καταλάβει τι έλεγε ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ τόση ώρα...

Ο ΒΕΖΥΡΤΖΗΣ ΗΤΑΝΕ ΤΟΤΕ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΜΟΥ!!!!!

Οταν με ρωτάνε ποιος είναι ο καλύτερος, από ποιον πήρα τι, ποιος μου έμαθε τα πιο πολλά με ποιον έπαιξα καλύτερα και άλλες τέτοιες παρόμοιες ερωτήσεις, πάντα απαντούσα διαφορετικά όπου φυσούσε ο άνεμος δηλαδή...

Αυτός που μου άλλαξε την ζωή, από ένα συνηθισμένο παιδί της επαρχίας που ήρθε στην Καρδίτσα σε ηλικία 8 ετών από τον Καναδά, χωρίς να μιλάει ούτε 5 λέξεις στα Ελληνικά, που κατέβηκε στην Αθήνα να γίνει ΜΠΑΣΚΕΤΜΠΟΛΙΣΤΑΣ και κατάφερε να γίνει παίκτης σε υψηλό επίπεδο, να κατακτήσει μετάλλια και κύπελλα, να φτάσει στο ύψιστο αξίωμα για τον κάθε αθλητή σε οποιοδήποτε άθλημα να είναι ΑΘΛΗΤΗΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, για σχεδόν μία δεκαετία...

ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ

Και επειδή ξέρω ότι η Χριστίνα θα το δει αυτό σίγουρα, θα το διαβάσει στον Κυρ ΓΙΩΡΓΟ... ελπίζω ότι έστω και για λίγο θα ακουστεί εκείνο το δυνατό σου γέλιο και θα σου δώσει δύναμη να περάσεις και αυτό το εμπόδιο!!!

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΑΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΤΟΝ ΔΟΜΑΖΟ, ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΙΚΤΩΡΙΑΣ...».



Από το σάιτ του Γιαν-Γιαν...
mcmel
Παιδιά εγώ ψήφισα την επιλογή άλλος και αιτιολογώ την κρίση μου ως εξής :
μεγαλύτερη προσωπικότητα ως παίχτη θεωρώ τους σκαπανείς του αθλήματος : Χρηστέα, Στεφανίδη, Ματθαίου, Κολοκυθά,
μεγαλύτερη προσωπικότητα ως προπονητή θεωρώ : Νησιώτης, Μήλας, Ντουξαιρ,
μεγαλύτερη προσωπικότητα ως παράγοντα : Βασιλακόπουλος

δεν συμπεριέλαβα τους σύγχρονούς μου δηλαδή από τις αρχές του '80 και μετά, παρότι ίσως θα έπρεπε, για ένα και μόνο λόγο. Οι σκαπανείς του αθλήματος δεν αναγνωρίζονται και δεν τιμώνται όπως θα έπρεπε.
ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ
Ψηφος στον τεραστιο Νικ..Χωρις δικαιολογιες,χωρις παραδειγματα,χωρις τιποτα.Γραφω αυτην την στιγμη εδω γιατι αυτος ηταν εκεινη την εποχη στο παλε και με εκανε να φευγω απο το γηπεδο κοκκινος απο τα νευρα μου.Ειδικα εμεις οι παοκτσηδες λατρεψαμε να τον μισουμε.
nikolas12
QUOTE(Nikolas12 @ Jan 16 2011, 10:11 ) *
Νταξει μωρε σιγα τι ειναι τωρα ενα κεφαλαιο; Κσλυτερα μην σου πω. Ευχαριστω magnus εφυγε ενα μεγαλο ονομα γισ νσ μπει ενα αλλο. Τα ωραια πραγματα καποτε τελειωνοουν(ψωνιοοοοο).


Προπονητης: Ομπραντοβιτς
Παικτες παλιοτεροι: Γκαλης, Γιαννακης
Προεδρος: Σωκρατες, Γιαννακοπουλοι
Παικτες νεοτεροι: Παπαλουκας, Διαμαντιδης.

Ο Ομπραντοβιτς πρεπει να μπει χωρις συζητηση στο poll. Αυτα θα ψηφιζα χωρις να βασιζομαι στο πολ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.