Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Δημήτρης Διαμαντίδης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35
lakersdynasty
Έλα όμως που δεν είμαι εγώ που διάλεξα τους αγώνες. Απάντησα στην λογική άλλου. Έβαλα εκεί όλους τους αγωνες τους και εξήγησα και σε τι υπερτερεί ο Διαμαντίδης και τι έκανε για τις ομάδες του. Το 2009 Σπανούλης Σαρας Μπατιστ και Πεκοβιτς ήταν οι κύριες επιλογές της ομάδας σε toutches και σκορ.

Ο Διαμαντίδης ως άλλη μια φορά ο αμυντικός της χρονιάς έτρεχε να μαρκάρει αυτούς που δεν έπρεπε να μαρκάρουν οι μεγάλοι σκόρερ της ομάδας γιατί αυτός ήταν ο ρόλος του πέραν της δημιουργίας. Και ακριβώς το ίδιο γίνεται και στον Ολυμπιακό τώρα με τον Σπανούλη. Είναι η πρώτη λύση με διαφορά, αλλά χρειάζεται και ο δημιουργός δίπλα του, χρειάζεται και η άμυνα πίσω του.

Το να μην βλέπεις όλους τους αριθμούς αλλά μόνο αυτούς που θές και το να μην βλέπεις το ότι για να μετρήσουν στην αλλαγή του αγώνα τα όποια σουτ η αρχή έγινε στην άμυνα είναι το μεγαλύτερο ψέμα που παρουσιάζεις πιο πάνω.

Ο Σπανούλης αμυντικά ανδραγαθήματα έκανε απο τη πρώτη του χρονιά στην Ευρωλίγκα. Η άμυνα πάνω του δομημένη όμως δεν ήταν. Πάνω στην ικανότητα του Διαμαντίδη να μαρκάρει 3 θέσεις ήταν και στο να αμυνθεί ψηλά ήταν δομημένη η άμυνα του Παναθηναϊκού είτε ο Σπανούλης ήταν εκεί είτε όχι.

Δεν αρχίζω για το τι δεν φαίνεται. Ίσα ίσα οι αξιολογήσεις είναι ακριβώς τα όσα φαίνονται.

Το ότι ήταν χαμένος ο Διαμαντίδης το 2009 στον (ημιτελικό και) τελικό είναι "Ολυμπιακό" φρούτο. Και πολυ-μασημένο.

http://www.euroleague.net/main/results/sho...easoncode=E2008

http://www.euroleague.net/main/results/sho...8#!boxscore

Και φαίνεται πόσο προσπαθείτε να δείξετε πράγματα όχι που δεν φαίνονται. Αλλά που δεν υπάρχουν.

Πέστε μου αλήθεια ποιος απο τον Παναθηναϊκό θα κυνήγαγε τον Childress αν δεν ήταν στη 12αδα ο Διαμαντίδης. Ο φούφουτός; Ναι χάλια ήταν ο αγώνας εκείνος για τον Διαμαντίδη αλλά πέστε μου ειλικρινά.
Psych
QUOTE (lakersdynasty @ May 20 2015, 00:42 ) *
Έλα όμως που δεν είμαι εγώ που διάλεξα τους αγώνες. Απάντησα στην λογική άλλου. Έβαλα εκεί όλους τους αγωνες τους και εξήγησα και σε τι υπερτερεί ο Διαμαντίδης και τι έκανε για τις ομάδες του. Το 2009 Σπανούλης Σαρας Μπατιστ και Πεκοβιτς ήταν οι κύριες επιλογές της ομάδας σε toutches και σκορ.

Ο Διαμαντίδης ως άλλη μια φορά ο αμυντικός της χρονιάς έτρεχε να μαρκάρει αυτούς που δεν έπρεπε να μαρκάρουν οι μεγάλοι σκόρερ της ομάδας γιατί αυτός ήταν ο ρόλος του πέραν της δημιουργίας. Και ακριβώς το ίδιο γίνεται και στον Ολυμπιακό τώρα με τον Σπανούλη. Είναι η πρώτη λύση με διαφορά, αλλά χρειάζεται και ο δημιουργός δίπλα του, χρειάζεται και η άμυνα πίσω του.

Το να μην βλέπεις όλους τους αριθμούς αλλά μόνο αυτούς που θές και το να μην βλέπεις το ότι για να μετρήσουν στην αλλαγή του αγώνα τα όποια σουτ η αρχή έγινε στην άμυνα είναι το μεγαλύτερο ψέμα που παρουσιάζεις πιο πάνω.

Ο Σπανούλης αμυντικά ανδραγαθήματα έκανε απο τη πρώτη του χρονιά στην Ευρωλίγκα. Η άμυνα πάνω του δομημένη όμως δεν ήταν. Πάνω στην ικανότητα του Διαμαντίδη να μαρκάρει 3 θέσεις ήταν και στο να αμυνθεί ψηλά ήταν δομημένη η άμυνα του Παναθηναϊκού είτε ο Σπανούλης ήταν εκεί είτε όχι.

Δεν αρχίζω για το τι δεν φαίνεται. Ίσα ίσα οι αξιολογήσεις είναι ακριβώς τα όσα φαίνονται.

Το ότι ήταν χαμένος ο Διαμαντίδης το 2009 στον τελικό είναι "Ολυμπιακό" φρούτο. Και πολυ-μασημένο.

http://www.euroleague.net/main/results/sho...8#!boxscore

Και φαίνεται πόσο προσπαθείτε να δείξετε πράγματα όχι που δεν φαίνονται. Αλλά που δεν υπάρχουν.

Πέστε μου αλήθεια ποιος απο τον Παναθηναϊκό θα κυνήγαγε τον Childress αν δεν ήταν στη 12αδα ο Διαμαντίδης. Ο φούφουτός; Ναι χάλια ήταν ο αγώνας εκείνος για τον Διαμαντίδη αλλά πέστε μου ειλικρινά.


Για να αρχίσω από το τέλος, ο Διαμαντίδης το 2009 κυνήγαγε κυρίως τον Γκριρ. Με αποτυχία, την οποία θα την έλεγα "χαρακτηριστική" αν δεν κέρδιζε ο Παναθηναικός.

Δικός σου δεν είναι ο πίνακας; Πως δεν διάλεξες εσύ τους αγώνες; Έχεις δώσει ίδιο μερίδιο δυναμικής σε αδιάφορα ματς με σημαντικά ματς, με ένα πιθανό νικηφόρο τρίποντο με τρία ριμπάουντ που μπορεί να μην καθόρισαν τίποτα.

Μια χαρά βλέπω όλους τους αριθμούς. Δεν έχουν όμως όλοι την ίδια βαρύτητα που παρουσιάζεις, δηλαδή το "αμυντική βοήθεια >= εύστοχο σουτ". Για να πάμε από την άμυνα (όχι πάντα ατομική και ειδικά στο Βερολίνο) στο εύστοχο σουτ έχουν περάσει άλλοι 10 παράγοντες. Ε, δεν είναι όλοι το ίδιο.

Κανείς δεν είπε πως το 2009 ήταν "χαμένος", στο σύνολο ο Διαμαντίδης. Απλά πως στον ημιτελικό (και στα playoff, αλλά είναι άλλη ιστορία αυτά) ο Σπανούλης έπαιζε και για αυτόν.
lakersdynasty
QUOTE(Psych @ May 20 2015, 00:59 ) *
Για να αρχίσω από το τέλος, ο Διαμαντίδης το 2009 κυνήγαγε κυρίως τον Γκριρ. Με αποτυχία, την οποία θα την έλεγα "χαρακτηριστική" αν δεν κέρδιζε ο Παναθηναικός.

Δικός σου δεν είναι ο πίνακας; Πως δεν διάλεξες εσύ τους αγώνες; Έχεις δώσει ίδιο μερίδιο δυναμικής σε αδιάφορα ματς με σημαντικά ματς, με ένα πιθανό νικηφόρο τρίποντο με τρία ριμπάουντ που μπορεί να μην καθόρισαν τίποτα.

Μια χαρά βλέπω όλους τους αριθμούς. Δεν έχουν όμως όλοι την ίδια βαρύτητα που παρουσιάζεις, δηλαδή το "αμυντική βοήθεια >= εύστοχο σουτ". Για να πάμε από την άμυνα (όχι πάντα ατομική και ειδικά στο Βερολίνο) στο εύστοχο σουτ έχουν περάσει άλλοι 10 παράγοντες. Ε, δεν είναι όλοι το ίδιο.

Κανείς δεν είπε πως το 2009 ήταν "χαμένος", στο σύνολο ο Διαμαντίδης. Απλά πως στον ημιτελικό (και στα playoff, αλλά είναι άλλη ιστορία αυτά) ο Σπανούλης έπαιζε και για αυτόν.


Με είδες να βάζω μόνο κάποιους αγώνες των Φ4. Όλοι οι αγώνες των 2 σε Φ4 είναι εκεί.

Και ναι τον Γκρίρ ήθελα να γράψω και λάθος μου. Ο Ομπράντοβιτς προσπάθησε να βάλει πάνω του μέγεθος, αλλά με τον Διαμαντίδη απο τραυματισμό το ματς απ απέτυχε. Ειδικά σε 2-3 φάσεις αρχικά έπαιζε με τρόπο ώστε να παει ο παίκτης του Ολυμπιακού σε διείσδυση και να γίνει trap με ψηλό που δεν έγινε όμως ποτέ.

Ο Σπανούλης σκόραρε και γι'αυτόν όταν αυτός είχε επιστρέψει απο τραυματισμό. Και ναι αν θυμάσαι καλά συγκεκριμένα στο 2ο παιχνίδι με τη Σιενα ο Παναθηναϊκός έχασε εν μέρει επειδή ο Ομπράντοβιτς επέμεινε να δώσει αρκετά λεπτα στον Διαμαντίδη για να μπει στη σειρά. Και ο κύριος λόγος που πήρε την υποψηφιότητα στη 2η πεντάδα της Euroleague ο Σπανούλης ήταν η σειρά αυτή.

Δεν ξέρω όμως πως έπαιξε ο Διαμαντίδης 30 λεπτά στον ημιτελικό αν δεν ήταν πιο χρήσιμος πχ απο τον Περπέρογλου που άρχισε και καλά το ματς και ήταν υγιής. Και το δεν ξέρω κολλάει στο γεγονός ότι βλέποντας ξανά τον ημιτελικό δεν βλέπω τι καλύτερο θα έκανε αυτός σε μερικά σουτ έναντι του Διαμαντίδη.

Πολλοί συνφορουμίτες βλέπουν μόνο τη μια πλευρά του γηπέδου και όσον αφορά ειδικά το Φ4 του 2009, μόνο τη περιφέρεια. Ο Σπανούλης κατέληξε σε 3-4 εύκολα λεϊ απ απ'την αρχή του παιχνιδιού επειδή προσπαθούσε ο Ολυμπιακός να μη ρολάρει ο ψηλός.

Δεν θα πήγαινε πουθενά χωρίς σκόρερ γύρω του ο Διαμαντίδης; Ε να δεις που δεν θα πήγαινε χωρίς καλή άμυνα πίσω του ο Σπανούλης. Αυτή είναι η σύγκριση μου.

Αγώνες αλλάζουν στη μια πλευρά του γηπέδου όταν συμβαίνουν καλά πράγματα και στην άλλη. Στη μια περίπτωση απαλείφονται εντελώς οι υπηρεσίες των συμπαικτών, στην άλλη περίπτωση σχεδόν μόνο αυτές υπάρχουν.

Γι'αυτο και έχουν σημασία για μένα οι αξιολογήσεις και τον ημιτελικών αλλά και των τελικών, αφού αναφερόμαστε σε clutch καταστάσεις.

Και σε αυτούς απαντώ ότι δεν ξέρουν τι λένε όταν αναφέρονται σε one man show απο πλευράς Σπανούλη.

louie
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...-olympiakoy-pic

Ωραία κίνηση που μοιάζει εξωπραγματικη για Ελλάδα
more stars
Βασικά η κίνηση του πιτσιρικά είναι εξωπραγματική.
Απο το Μήτσο δεν περίμενε κανείς τίποτε λιγότερο.
louie
QUOTE (more stars @ Jun 8 2015, 13:46 ) *
Βασικά η κίνηση του πιτσιρικά είναι εξωπραγματική.
Απο το Μήτσο δεν περίμενε κανείς τίποτε λιγότερο.


καλα φυσικα δεν εννοουσα οτι απο την μερια του διαμαντιδη ηταν το θεμα. απλα δεν ξερω αν εχουμε ξαναδει κατι τετοιο στην ελλαδα
silversurfer
Για τον ΔΔ από gazzetta..
j-kidd13
QUOTE(silversurfer @ Jun 16 2015, 10:54 ) *


Το πιο σημαντικο κομματι του αρθρου ειναι το τι εκαναν οι αντιστοιχοι μεγαλοι γκαρντ στην ιδια ηλικια και δειχνει πολλα για την κατασταση στην οποια βρισκεται ο Διαμαντιδης.Στην ιδια ηλικα κανει 10 φορες περισσοτερα απο Παπαλουκα Σαρας και ειναι ο νο 1 κομβικος παικτης ισως για την ομαδα του,και πολλα παραπανω απ οσα ο Ναβαρο.
yorgos
QUOTE
Στην ιδια ηλικα κανει 10 φορες περισσοτερα απο Παπαλουκα Σαρας και ειναι ο νο 1 κομβικος παικτης ισως για την ομαδα του,και πολλα παραπανω απ οσα ο Ναβαρο.


Βέβαια αυτό έχει να κάνει δυστυχώς και με το βάθος και την ποιότητα των ρόστερ των 2 ομάδων. Ο Ναβάρρο παίζει όσο πρέπει, ενώ εμείς ασλεγούμε πάνω στο ΔΔ. Π.χ. επί Ιβάνοβιτς βάζαμε έναν γηραιό και πια αργό μπασκετμπολίστα να πιάνει τον καλύτερο επιθετικό της αντιπάλου. Απαράδεκτον.
t0ny3
Δεν ειναι κατι που δεν περιμεναμε, αλλα και μονο που το ακουμε απο το στομα του και επισημοποιειται με πιανει μια στεναχωρια. Και πολυ καλα θα κανει ομως καθως τα χρονια δυστυχως περασαν και ειναι καιρος να βγει καποιος αλλος μπροστα και να "τραβηξει" τον Παναθηναικο. Τωρα ποιος θα ειναι αυτος κι αν θα μπορεσει να μπει στα παπουτσια του Μητσου, αυτο ειναι αλλο θεμα. Μακαρι ο Νικ να παρει την σκυταλη. Επομενως απο του χρονου το νουμερο 13 δε θα βρισκεται στο ροστερ και δε θα το ξαναφορεσει κανεις!

Ενας χρονος εμεινε, ας τον απολαυσουμε, κι ας τον βοηθησει και η υπολοιπη ομαδα να το απολαυσει. ΠΡΕΠΕΙ να βρεθουμε στο Βερολινο, οχι να το σηκωσουμε, απλα του χρωσταμε ενα τελευταιο Final 4...


rankin
QUOTE(assistant @ Sep 1 2015, 13:28 ) *
η μεγαλυτερη μεταγραφη ΝΒΑer στην Ευρωπη είναι μακραν του Τζος Παουελ προπερσι........


Έτσι ακριβώς!
Ας βγάλουμε επιτέλους τα οπαδικά γυαλιά και ας παραδεχτούμε τον γίγαντα Τζος

QUOTE(t0ny3 @ Sep 2 2015, 03:12 ) *
Δεν ειναι κατι που δεν περιμεναμε, αλλα και μονο που το ακουμε απο το στομα του και επισημοποιειται με πιανει μια στεναχωρια. Και πολυ καλα θα κανει ομως καθως τα χρονια δυστυχως περασαν και ειναι καιρος να βγει καποιος αλλος μπροστα και να "τραβηξει" τον Παναθηναικο. Τωρα ποιος θα ειναι αυτος κι αν θα μπορεσει να μπει στα παπουτσια του Μητσου, αυτο ειναι αλλο θεμα. Μακαρι ο Νικ να παρει την σκυταλη. Επομενως απο του χρονου το νουμερο 13 δε θα βρισκεται στο ροστερ και δε θα το ξαναφορεσει κανεις!

Ενας χρονος εμεινε, ας τον απολαυσουμε, κι ας τον βοηθησει και η υπολοιπη ομαδα να το απολαυσει. ΠΡΕΠΕΙ να βρεθουμε στο Βερολινο, οχι να το σηκωσουμε, απλα του χρωσταμε ενα τελευταιο Final 4...


Τεράστιος παίχτης για πολλά χρόνια ο Διαμαντίδης. Τα τελευταία 2-3 χρόνια όμως έδειξε οτι κάπου έμεινε απο καύσιμα.
Αναμενόμενη η επιλογή του να κρεμάσει τα παπούτσια του.
Ουσιαστικά μιλάμε για το τέλος μιας ολόκληρης εποχής για τον Παναθηναϊκό, αφου αυτός ο παίχτης σημάδεψε την ομάδα για μια ολόκληρη δεκαετία.
Ήταν η εποχή του Παναθηναϊκού "του Ομπράντοβιτς και του Διαμαντίδη", η οποία εποχή μόνο ως "χρυσή" μπορεί να χαρακτηριστεί.

Παρότι με εκνεύριζε πάντα η εικόνα του "καλού παιδιού" που ειχε περαστεί για αυτόν και η οποία (κατα τη γνώμη μου) δεν ηταν καν αληθινή, δε μπορώ παρά να παραδεχτώ οτι υπήρξε πολύ μεγάλος παίχτης και εξέχον μέλος μιας εκπληκτικής γενιάς Ελλήνων γκαρντ.
Επίσης, δεν μπορώ να παραβλέψω οτι τίμησε για αρκετά χρόνια την φανέλα με το εθνόσημο και τον ευχαριστώ για αυτό ως έλληνας φίλος του αθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός πλέον θα πρέπει να ψάξει να βρει τον επόμενο φυσικό ηγέτη του. Όχι τον μεγάλο παίχτη-μεγάλο σκορερ κλπ. Αλλά τον ηγέτη. Τον άνθρωπο που θα εμπνέει τους υπολοίπους.
Ειναι μια διαδικασία στην οποία όλες οι ομάδες μπαίνουν κάποια στιγμή και στην οποία σύντομα θα μπει και ο Ολυμπιακός, καθώς και ο Σπανούλης νομίζω οτι έχει αρχίσει και καίει λάδια...
Reggie Miller 31
QUOTE (t0ny3 @ Sep 2 2015, 04:12 ) *
Δεν ειναι κατι που δεν περιμεναμε, αλλα και μονο που το ακουμε απο το στομα του και επισημοποιειται με πιανει μια στεναχωρια. Και πολυ καλα θα κανει ομως καθως τα χρονια δυστυχως περασαν και ειναι καιρος να βγει καποιος αλλος μπροστα και να "τραβηξει" τον Παναθηναικο. Τωρα ποιος θα ειναι αυτος κι αν θα μπορεσει να μπει στα παπουτσια του Μητσου, αυτο ειναι αλλο θεμα. Μακαρι ο Νικ να παρει την σκυταλη. Επομενως απο του χρονου το νουμερο 13 δε θα βρισκεται στο ροστερ και δε θα το ξαναφορεσει κανεις!

Ενας χρονος εμεινε, ας τον απολαυσουμε, κι ας τον βοηθησει και η υπολοιπη ομαδα να το απολαυσει. ΠΡΕΠΕΙ να βρεθουμε στο Βερολινο, οχι να το σηκωσουμε, απλα του χρωσταμε ενα τελευταιο Final 4...


Κρίμα πραγματικά. Νομίζω ότι είχε ακόμα ένα χρόνο μπασκετ μιας και τα καλοκαίρια δεν ταλαιπωρούταν με εθνικές ομάδες κλπ. Αλλά όπως λέει και ο ίδιος στην συνέντευξή του, τα τελευταία 2-3 χρόνια με την οικογένειά του άλλαξαν οι προτεραιότητές του (και καλά έκανε μεταξύ μας)
Air Kef
QUOTE(rankin @ Sep 2 2015, 12:32 ) *
Παρότι με εκνεύριζε πάντα η εικόνα του "καλού παιδιού" που ειχε περαστεί για αυτόν και η οποία (κατα τη γνώμη μου) δεν ηταν καν αληθινή, δε μπορώ παρά να παραδεχτώ οτι υπήρξε πολύ μεγάλος παίχτης και εξέχον μέλος μιας εκπληκτικής γενιάς Ελλήνων γκαρντ.


Είναι αλήθεια ότι η αχρείαστη και ακατανόητη συστηματική προσπάθεια αγιοποίησής του από δημοσιογράφους επηρέασε σε τρομακτικό βαθμό την αντικειμενική κρίση των μη Παναθηναϊκών για την αξία του ως παίκτη, και ανά περιόδους μισήθηκε πέραν του δέοντος, με αποκορύφωμα εκείνο το εμμετικό πανό που είχε ανέβει στο ΣΕΦ στο 4ο ματς -αν θυμάμαι καλά- του 2010 - που δεν είχε λήξει κι όλας. Αφορμή τότε ήταν η...προσφορά υγρών στον Τεόντοσιτς.

Αυτή η συμπεριφορά των ΜΜΜ, μαζί με κάποιες "ανέσεις" που θεωρούμε πολλοί ότι είχε από διαιτητές (μην σχολιαστεί περεταίρω παρακαλώ, είναι ξεκάθαρα προσωπική αντίληψη που προσθέτω στην γενική εικόνα μου για τον ΔΔ) είχε αιτία να βγαίνει αντίδραση πολλές φορές προς το πρόσωπό του ή την εν θερμώ άρνηση παραδοχής ως κορυφαίο παίκτη της Ευρώπης κτλ. κτλ.

Είναι εντυπωσιακό και τρομερά ενδιαφέρον για μένα, το ότι ο Αντώνης Φώτσης, μία άλλη σημαία του ΠΑΟ που έχει πληγώσει εξίσου τον Ολυμπιακό και αγωνιστικά και εξωαγωνιστικά, που στην αρχή της καριέρας του γραφόντουσαν διάφορα για τον χαρακτήρα του (είχε γίνει και εκείνο το περσιτατικό με την Εθνική Εφήβων/Νέων που συμμετείχε και είχε χαστουκίσει συμπαίκτη του νομίζω), ο ίδιος χαίρει περισσότερης συμπάθειας σε όλον τον κόσμο του Ολυμπιακού, για να μην πω καθολική αποδοχή για την αξία του ως παίκτης και ως χαρακτήρας!

Είναι πραγματικά προς δημοσιογραφική διερεύνηση και μάθημα τα παραπάνω facts, προς αποφυγή μελλοντικών κρουσμάτων. Το 2006 που είχε έρθει Ο ΔΔ Στην Λάρισα για το Ολ Σταρ είχα βγάλει και φώτο μαζί του, μετά από λίγα χρόνια ήταν στην λίστα μου με τους αντιπαθητικούς.

Κακώς. Κακώς γιατί τον έζησα από τον Ηρακλή που έκανε τα πρώτα του βήματα μέχρι την πανευρωπαική του καταξίωση και δεν τον χάρηκα όσο θα μπορούσα.

Θα πρέπει να περάσουν κάποια χρόνια για την αντικειμενική τοποθέτησή του στο πάνθεον του Ελληνικού μπάσκετ, το οποίο θα γίνει σε συνδυασμό και με την όχι και τόσο μακρυνή αποχώρηση του Βασίλη Σπανούλη.
more stars
Παρότι αναμενόμενο και προδιαγεγραμμένο απο τον ίδιο πριν δύο χρόνια, παρότι πίστεψα ότι προετοιμάστηκα...
η δήλωσή του μου έδωσε ένα μικρό δείγμα της μπασκετικής κατάθλιψης που πιθανότατα θα πάθω στον πρώτο αγώνα που ο Μήτσος δεν θα είναι μέλος του παο...

Θα είναι τεράστιο το πλήγμα, το τέλος εποχής δεν μπορεί να το περιγράψει.
Μήτσος δεν ξαναβγαίνει και οι νεαρότεροι στην ομάδα δεν έχουν τέτοιο πρόσπεκτ.

Είναι πολλά.
Είναι η δημιουργία, είναι η άμυνα, είναι οι αντροπές, είναι το μέγεθος του ηγέτη που αναδείχθηκε μέσα απο συγκεκριμένες συνθήκες... είναι τα επιτεύγματα...
Το πολύ μια φορά συναντιέται σε κάθε γενιά. Δεν ξαναφτιάχνεται αυτό το καλούπι.

Ώρα του καλή, αν όντως σταματήσει του χρόνου, και να μην μας ξεχνάει.
Janjuri
Φίλοι Ολυμπιακοί, όχι, δεν τον μισείτε επειδή έφτυσε τον Τεόντοσιτς.
Τον μισείτε επειδή έχει συνδέσει το όνομά του με την πιο λαμπρή περίοδο της ιστορίας του Παναθηναϊκού.

Το να μιλήσω εδώ για τον Δημήτρη Διαμαντίδη δεν έχει κανένα νόημα.Ελπίζω μόνο να φύγει όπως του αρμόζει.Νικητής
more stars
Δεν θα έλεγα νικητής φίλε, αλλα πρωταγωνιστής.
j-kidd13
Το καλο παιδι δεν ξερω πως το βγαζουν οι δημοσιογραφοι που οτιδηποτε σχετικο με εθνικη το κανουν αγιο,αλλα ο κοσμος του Παναθηναικου δεν νομιζω οτι θεωρει κανεις και αγιο τον Διαμαντιδη.Μεσα στον αγωνα δεν γινεται να μην ξεφυγεις οσο καλος χαρακτηρας και ανθρωπος να εισαι.Και ειναι λογικο.Οταν ο αλλος για παραδειγμα ερχεται και σου αμολαει ενα μπουνιδι στα μουλωχτα στο στομαχι,το να τον φτυσεις ειναι λιγο...
Νομιζω ολο αυτο περι καλου παιδιου εχει να κανει με την ταπεινοτητα που βγαζει σαν παικτης,κανενα σταριλικι,κανενα βεντετιλικι ενω θα μπορουσε,παντα αγωνιζοταν σαν ο τελευταιος παικτης της ομαδας,ενω ηταν μακραν του δευτερου ο πρωτος,και σε δηλωσεις του ποτε δεν θα τον ακουγες να μιλησει για τον εαυτο του, Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕ,αλλα παντα μιλαγε για την ομαδα και τους συμπαικτες του.
rankin
QUOTE(Janjuri @ Sep 2 2015, 12:37 ) *
Φίλοι Ολυμπιακοί, όχι, δεν τον μισείτε επειδή έφτυσε τον Τεόντοσιτς.
Τον μισείτε επειδή έχει συνδέσει το όνομά του με την πιο λαμπρή περίοδο της ιστορίας του Παναθηναϊκού.

Το να μιλήσω εδώ για τον Δημήτρη Διαμαντίδη δεν έχει κανένα νόημα.Ελπίζω μόνο να φύγει όπως του αρμόζει.Νικητής


Το να μισείς εναν παίχτη απλά και μόνο γιατι έπαιζε στην αντίπαλη ομάδα, ειναι τουλάχιστον ποταπό και δε νομίζω οτι έχουμε δείξει οι Ολυμπιακοί εδω μέσα ποταπή συμπεριφορά.
Προφανώς υπήρχαν λόγοι για την αντιπάθεια μας. Όπως έγραψε και ο Kef, ο Φώτσης για παράδειγμα ειναι συμπαθής για τους λογικούς Ολυμπιακους. Αν φυσικά θες να μιλήσουμε για τους ουγκανους της κάθε ομάδας, τοτε απλά χάνουμε το χρόνο μας.

Απο εκεί και πέρα, νομίζω οτι όλοι παραδέχονται οτι υπήρξε σπουδαίος παίχτης, είτε με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, είτε με αυτη της εθνικής.
Για παράδειγμα, δε συμπάθησα ποτέ τον Μποντιρόγκα, ούτε ως παίχτη... Πως σου φαίνεται αυτό; Δε μου άρεσε το στυλ του και δε μου άρεσε που έπαιρνε φαουλ σε κάθε (μα σε κάθε) διείσδυση του (οχι μονο ως παίχτης του Παναθηναϊκού, αλλά οπου και αν έπαιξε).

Ο Διαμαντίδης ομως ειναι άλλη κατηγορία. Θεωρώ οτι τίμησε τη φανέλα με το εθνόσημο, για οσο καιρό την πάλευε τουλάχιστον, και κόσμησε τα ευρωπαικά γήπεδα με το πολύπλευρο ταλέντο του, επίσης για οσο καιρό την πάλευε.
Τώρα, η υπερβολική αγιοποίηση, νομίζω οτι ηταν περιττή. Μπορούσε και χωρίς αυτην. Στη τελική, και λίγη αγνή αλητεία εγώ την εκτιμώ.. Αγνή όμως. Οχι με δικαιολογίες μετά.. πχ. "έφτυσα τον Τεόντοσιτς γιατι μέσα στην ένταση του παιχνιδιού εκνευρίστηκα". Κατανοητό. Όχι "εγώ δεν κάνω τέτοια πράγματα. Εγώ κάθε χρόνο πηγαίνω γονατιστός στη Παναγία της Τήνου και προσεύχομαι για τα παιδιά του τρίτου κόσμου..."

Κατα τ'αλλα τα είπαμε. Σεβασμός για το ταλέντο και την προσφορά του. Ανήκει στο πάνθεον των κορυφαίων ελλήνων παιχτών, όντας μάλιστα ο πλέον πολυδιάστατος (ξεπερνώντας πχ τον μυθικό Φάνη).

QUOTE(Air Kef @ Sep 2 2015, 12:00 ) *
Είναι εντυπωσιακό και τρομερά ενδιαφέρον για μένα, το ότι ο Αντώνης Φώτσης, μία άλλη σημαία του ΠΑΟ που έχει πληγώσει εξίσου τον Ολυμπιακό και αγωνιστικά και εξωαγωνιστικά, που στην αρχή της καριέρας του γραφόντουσαν διάφορα για τον χαρακτήρα του (είχε γίνει και εκείνο το περσιτατικό με την Εθνική Εφήβων/Νέων που συμμετείχε και είχε χαστουκίσει συμπαίκτη του νομίζω),


Τι φάση και αυτή τότε;; χαχα
Είχε χαστουκίσει τον Πετρόπουλο που έχω την εντύπωση οτι ηταν ο γιος του τότε ομοσπονδιακού, του Κώστα του Πετρόπουλου (εκτος και αν ηταν απλή συνωνυμία)
Μετά απο αυτό το περιστατικό ο Πετρόπουλος τον είχε κόψει το Φώτση απο την εθνική.
Θυμάμαι δε οτι το περιστατικό με το χαστούκι το είχαν παίξει τότε και στα αθλητικά δελτία των καναλιών στη tv
Nemesakos
QUOTE (rankin @ Sep 2 2015, 13:57 ) *
Τώρα, η υπερβολική αγιοποίηση, νομίζω οτι ηταν περιττή. Μπορούσε και χωρίς αυτην. Στη τελική, και λίγη αγνή αλητεία εγώ την εκτιμώ.. Αγνή όμως. Οχι με δικαιολογίες μετά.. πχ. "έφτυσα τον Τεόντοσιτς γιατι μέσα στην ένταση του παιχνιδιού εκνευρίστηκα". Κατανοητό. Όχι "εγώ δεν κάνω τέτοια πράγματα. Εγώ κάθε χρόνο πηγαίνω γονατιστός στη Παναγία της Τήνου και προσεύχομαι για τα παιδιά του τρίτου κόσμου..."

Κατα τ'αλλα τα είπαμε. Σεβασμός για το ταλέντο και την προσφορά του. Ανήκει στο πάνθεον των κορυφαίων ελλήνων παιχτών, όντας μάλιστα ο πλέον πολυδιάστατος (ξεπερνώντας πχ τον μυθικό Φάνη).


Νομίζω ότι για αυτό φταίνε μόνο τα ΜΜΕ. Αν δεν κάνω λάθος ακριβώς έτσι είχε δικαιολογήσει ο Δ.Δ την κίνηση του με τον Μίλος. Το ότι δεν προκάλεσε σχεδόν ποτέ και ότι οι δηλώσεις του ήταν μόνιμα ταπεινές δεν μπορεί να είναι τόσο κακό πάντως.
Για το προφίλ του δεν νοιάστηκε ιδιαίτερα ποτέ.. Οπότε ασχολήθηκαν σχεδόν αυτόνομα τα ΜΜΕ με αυτό δημιουργώντας αυτόν το μύθο περί άγιου παιδιού.
Απλά είναι διαφορετικό να μην σαρεσει μπασκετικά ένας παίκτης όπως ο Μποντίρογκα με το τόσο ιδιαίτερο στυλ και εντελώς διαφορετικό να μην σαρεσει ένας παίκτης σαν τον Δ.Δ επειδή δεν πιστεύεις ότι είναι το άγιο παιδί. Πολλές φορές η κριτική για τον Δ.Δ ξεκινάει με το ότι πρέπει να είναι αλητης. Rankin δεν το λέω για σενα το τελευταίο. Απλά πολλές φορές σε άπειρες συζητήσεις για τον ΔΔ ακόμα και με τους κολλητους, ακούω για χαρακτήρα και τρελαίνομαι, τα ίδια λένε για τον Παππά πχ, αλλά για τον Τεοντόσιτς παρόλο που αποδεδειγμένα είναι αλητάκος, δεν υπαρχει τίποτα μεμπτο!!
PanosIlio
Ο Διαμαντίδης είναι ένα legend του Ελληνικού και Ευρωπαϊκού μπάσκετ και θα είναι λυπηρό που δεν θα αγωνίζεται από του χρόνου.

Όλα τα άλλα αφήστε τα για την Πράσινη, υποτιμούν και τον ίδιο αλλά και την υστεροφημία του.
Janjuri
Γιατί είπα ότι είναι αντιπαθής επειδή έπαιζε στον Παναθηναϊκό;Τέλος πάντων, θα βγούμε και εκτός θέματος αν συνεχίσουμε.
Απλώς όταν πχ σταματήσει ο Ζήσης, ελπίζω να μην γράφουμε για τον αγαπημένο των δημοσιογράφων κτλ..
rankin
QUOTE(Nemesakos @ Sep 2 2015, 13:10 ) *
Νομίζω ότι για αυτό φταίνε μόνο τα ΜΜΕ. Αν δεν κάνω λάθος ακριβώς έτσι είχε δικαιολογήσει ο Δ.Δ την κίνηση του με τον Μίλος. Το ότι δεν προκάλεσε σχεδόν ποτέ και ότι οι δηλώσεις του ήταν μόνιμα ταπεινές δεν μπορεί να είναι τόσο κακό πάντως.
Για το προφίλ του δεν νοιάστηκε ιδιαίτερα ποτέ.. Οπότε ασχολήθηκαν σχεδόν αυτόνομα τα ΜΜΕ με αυτό δημιουργώντας αυτόν το μύθο περί άγιου παιδιού.
Απλά είναι διαφορετικό να μην σαρεσει μπασκετικά ένας παίκτης όπως ο Μποντίρογκα με το τόσο ιδιαίτερο στυλ και εντελώς διαφορετικό να μην σαρεσει ένας παίκτης σαν τον Δ.Δ επειδή δεν πιστεύεις ότι είναι το άγιο παιδί. Πολλές φορές η κριτική για τον Δ.Δ ξεκινάει με το ότι πρέπει να είναι αλητης. Rankin δεν το λέω για σενα το τελευταίο. Απλά πολλές φορές σε άπειρες συζητήσεις για τον ΔΔ ακόμα και με τους κολλητους, ακούω για χαρακτήρα και τρελαίνομαι, τα ίδια λένε για τον Παππά πχ, αλλά για τον Τεοντόσιτς παρόλο που αποδεδειγμένα είναι αλητάκος, δεν υπαρχει τίποτα μεμπτο!!


Συμφωνώ μαζι σου. Το έγραψε και ο Kef αυτό. Οτι τα ΜΜΕ, για τους δικούς τους λόγους, ήθελαν να χτίσουν μια μορφή μύθου. Μπούρδες.
Εξάλλου τον κάθε παιχτη στο τέλος της καριέρας του τον αποτιμά η ιστορία και νομίζω πως οποιοσδήποτε έχει αγάπη για το μπάσκετ, έχει την ικανότητα να κάνει και την ανάλογη αποτίμηση του Διαμαντίδη και του κάθε Διαμαντίδη..
Επίσης, υπάρχουν πολλές διαφορετικές μορφές "αλητείας" ή "παλιοχαρακτήρα".
Ο Διαμαντίδης, σίγουρα δε μπορεί να χαρακτηριστεί ως φορέας αρνητικής ενέργειας στα αποδυτήρια της ομάδας του. Κάθε άλλο...
Για τον Παππά, μιας και τον ανέφερες, κυκλοφορεί οτι ειναι λίγο μυστήριος στα αποδυτήρια, αλλά εγώ προσωπικά δε μπορώ να εκφέρω γνώμη.
Ας πουμε, κακό στα αποδυτήρια της ομάδας του έκανε αποδεδειγμένα ο Μπουρούσης. Συν τις αηδίες με τις "10 μέρες" κλπ κλπ κλπ... Γκιόζης πραγματικός..
Ο Τεόντοσιτς, ειναι κλασσικός σερβος. Αυτό τα λέει ολα.

Πάντως, νομίζω οτι η αποχώρηση του Διαμαντίδη, απο τον μπασκετικό κόσμο θα αντιμετωπιστεί οπως αρμόζει. Δηλαδή, πρωτίστως με αναγνώριση..
Αναρωτιέμαι ομως, πως θα αντιμετωπιστεί η αποχώρηση του Σπανούλη σε 2-3 χρόνια .. Εκεί θα γελάσουμε!

QUOTE(Janjuri @ Sep 2 2015, 13:16 ) *
Γιατί είπα ότι είναι αντιπαθής επειδή έπαιζε στον Παναθηναϊκό;Τέλος πάντων, θα βγούμε και εκτός θέματος αν συνεχίσουμε.
Απλώς όταν πχ σταματήσει ο Ζήσης, ελπίζω να μην γράφουμε για τον αγαπημένο των δημοσιογράφων κτλ..

Σου εξήγησα.. Ήταν περισσότερο αντιπαθητικό το προφίλ που είχε στηθεί γύρω του παρά, εν τέλει, ο ίδιος ο παίχτης.
Εγω προσωπικά, για να καταλάβεις, και τον Αλβέρτη τον συμπαθώ.. Με τη μαλούρα του.. Άρχοντας
Τον Τσαρτσαρή πχ δεν τον πήγαινα μία... Τον θεωρώ εξαιρετικά βρώμικο παίχτη.
Ο Διαμαντίδης, ηταν λιγουλάκι βρώμικος στο παιχνίδι του και αυτός, αλλά δέχομαι οτι και λίγη βρωμιά είναι μέρος του παιχνιδιού.
Η αγιοποίηση ηταν αυτή που με εκνεύριζε..

Οταν Σταματήσει ο Ζήσης, απλά δεν θα ασχοληθεί κανείς... laugh.gif
shtarkws
Που ειναι το μεμπτο αν ενας παικτης ειναι ο αγαπημενος των δημοσιογραφων? Εκτος φυσικα αν διαρεεει σε αυτους πληροφοριες.

Ο Διαμαντιδης ειναι απο τους μεγαλυτερους αντιδημοσιογραφικους σταρ. Στην καριερα του εχει δωσει ολες και ολες 3-4 συνεντευξεις

Ειναι τετιοιο το μεγεθος της αξιας του, που αναγνωριζεται καθολικα απο παικτες - προπονητες - δημοσιογραφους - φιλους και εχθρους. Οταν συνειδητοποιησουμε την απωλεια του θα καταλαβουμε την τεραστια αξια του.

Φυσικα τα ιδια θα ισχυσουν σε καποια χρονια για τον Σπανουλη
Nemesakos
QUOTE (shtarkws @ Sep 2 2015, 14:24 ) *
Που ειναι το μεμπτο αν ενας παικτης ειναι ο αγαπημενος των δημοσιογραφων? Εκτος φυσικα αν διαρεεει σε αυτους πληροφοριες.

Ο Διαμαντιδης ειναι απο τους μεγαλυτερους αντιδημοσιογραφικους σταρ. Στην καριερα του εχει δωσει ολες και ολες 3-4 συνεντευξεις

Ειναι τετιοιο το μεγεθος της αξιας του, που αναγνωριζεται καθολικα απο παικτες - προπονητες - δημοσιογραφους - φιλους και εχθρους. Οταν συνειδητοποιησουμε την απωλεια του θα καταλαβουμε την τεραστια αξια του.

Φυσικα τα ιδια θα ισχυσουν σε καποια χρονια για τον Σπανουλη



Κανένα μεμπτό είναι η αλήθεια. Αλλά εξαιτίας αυτής της αγάπης, μια τεράστια μερίδα των αντιπάλων των αντιπάθησε. Όπως είπα κ πριν, όχι για το μπάσκετ του αλλά για την καλή συμπεριφορά του...!!
Dred11
Δεν έχει πλάκα αν δεν σε μισούν. Τί θα ήταν ο Ναβάρο και ο Ρούντυ χωρίς το μίσος των αντιπάλων;
j-kidd13
QUOTE(Dred11 @ Sep 2 2015, 14:47 ) *
Δεν έχει πλάκα αν δεν σε μισούν. Τί θα ήταν ο Ναβάρο και ο Ρούντυ χωρίς το μίσος των αντιπάλων;

Συμπαθεις παικταραδες...
rankin
QUOTE(Dred11 @ Sep 2 2015, 13:47 ) *
Δεν έχει πλάκα αν δεν σε μισούν. Τί θα ήταν ο Ναβάρο και ο Ρούντυ χωρίς το μίσος των αντιπάλων;

Ποιος αντιπαθεί τον Ναβάρο;
colonel gomelsky
QUOTE(rankin @ Sep 2 2015, 14:57 ) *
Ποιος αντιπαθεί τον Ναβάρο;


Ο συγχωρεμένος ο Συρίγος, ο Παπαδογιάννης και στα κρυφά τα 3/4 του φόρουμ.
rankin
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 2 2015, 14:00 ) *
Ο συγχωρεμένος ο Συρίγος, ο Παπαδογιάννης και στα κρυφά τα 3/4 του φόρουμ.

Μη δίνεις σημασία...
Αν ο κόσμος ήξερε να κρίνει, ο Λεβέντης θα ήταν πρωθυπουργός εδώ και 30 χρόνια! biggrin.gif

Sorry για το off topic guys...
δεν το συνεχίζω
Air Kef
QUOTE(shtarkws @ Sep 2 2015, 14:24 ) *
Που ειναι το μεμπτο αν ενας παικτης ειναι ο αγαπημενος των δημοσιογραφων? Εκτος φυσικα αν διαρεεει σε αυτους πληροφοριες.

Ο Διαμαντιδης ειναι απο τους μεγαλυτερους αντιδημοσιογραφικους σταρ. Στην καριερα του εχει δωσει ολες και ολες 3-4 συνεντευξεις

Ειναι τετιοιο το μεγεθος της αξιας του, που αναγνωριζεται καθολικα απο παικτες - προπονητες - δημοσιογραφους - φιλους και εχθρους. Οταν συνειδητοποιησουμε την απωλεια του θα καταλαβουμε την τεραστια αξια του.

Φυσικα τα ιδια θα ισχυσουν σε καποια χρονια για τον Σπανουλη


Δεν είναι μεμπτό, και προφανώς είναι από τους γενικά ποιο ταπεινούς υπερπαίκτες έβερ. Αυτό αναγνωρίζεται.

Αυτό που εκνεύριζε είναι ότι παρόλα τα κάποια δείγματα -που εγώ τις λέω εξάρσεις και εξαιρέσεις και όχι κανόνα μίας 15ετίας πλήρους ανταγωνισμού- μη πρότυπου αθλητή ή χαρακτήρα, άκουγες πολλούς δημοσιογράφους να τον χαρακτηρίζουν κατά λέξη ως "το καλό παιδί του ελληνικού μπάσκετ". Αυτό εκνεύριζε, κι από ένα σημείο και μετά σου βγαίνει αντίδραση.
Γιατί να μην έχει ακουστεί η ίδια έκφραση για τον Βασιλόπουλο ή για τον Τσαρτσαρή ή τον Ζήση πχ.
Αυτό. Δεν έχει κάτι άλλο.

Είναι μία προσπάθεια να εξηγήσω και να καταλάβω κι εγώ μαζί δηλαδή, γιατί δεν καταφέραμε να αποδεκτούμε και να απολαύσουμε καθολικά τον Διαμαντίδη, όπως απολαμβάναναμε τον Φώτση, τον Τσαρτσαρή, τον Σάρας.

Έχει να κάνει με αυτό που λέει ο rankin? Δεν μας άρεσε το αγωνιστικό του στυλ; Δύσκολο μετέτοια μαζικότητα. Αυτό που ακούω από πολλούς κόκκινους είναι "μας τα χουν πρήξει με το καλό παιδί" και αυτό τυφλώνει, δυστυχώς.

Anyway. Καλή σεζόν να του ευχηθούμε, πρωταγωνιστής αλλά ηττημένος στο τέλος. tongue.gif
j-kidd13
QUOTE(Air Kef @ Sep 2 2015, 15:22 ) *
Δεν είναι μεμπτό, και προφανώς είναι από τους γενικά ποιο ταπεινούς υπερπαίκτες έβερ. Αυτό αναγνωρίζεται.

Αυτό που εκνεύριζε είναι ότι παρόλα τα κάποια δείγματα -που εγώ τις λέω εξάρσεις και εξαιρέσεις και όχι κανόνα μίας 15ετίας πλήρους ανταγωνισμού- μη πρότυπου αθλητή ή χαρακτήρα, άκουγες πολλούς δημοσιογράφους να τον χαρακτηρίζουν κατά λέξη ως "το καλό παιδί του ελληνικού μπάσκετ". Αυτό εκνεύριζε, κι από ένα σημείο και μετά σου βγαίνει αντίδραση.
Γιατί να μην έχει ακουστεί η ίδια έκφραση για τον Βασιλόπουλο ή για τον Τσαρτσαρή ή τον Ζήση πχ.
Αυτό. Δεν έχει κάτι άλλο.

Είναι μία προσπάθεια να εξηγήσω και να καταλάβω κι εγώ μαζί δηλαδή, γιατί δεν καταφέραμε να αποδεκτούμε και να απολαύσουμε καθολικά τον Διαμαντίδη, όπως απολαμβάναναμε τον Φώτση, τον Τσαρτσαρή, τον Σάρας.

Έχει να κάνει με αυτό που λέει ο rankin? Δεν μας άρεσε το αγωνιστικό του στυλ; Δύσκολο μετέτοια μαζικότητα. Αυτό που ακούω από πολλούς κόκκινους είναι "μας τα χουν πρήξει με το καλό παιδί" και αυτό τυφλώνει, δυστυχώς.

Anyway. Καλή σεζόν να του ευχηθούμε, πρωταγωνιστής αλλά ηττημένος στο τέλος. tongue.gif

Να φανταστω οτι αν αντι για τον Διαμαντιδη το ελεγαν πχ για τον Ζηση,θα υπηρχε η ιδια αντιδραση απο πλευρας αντιπαλων οπαδων.....


QUOTE(rankin @ Sep 2 2015, 14:57 ) *
Ποιος αντιπαθεί τον Ναβάρο;

Εγω.Οσο δεν παει.
michalex
QUOTE (rankin @ Sep 2 2015, 14:57 ) *
Ποιος αντιπαθεί τον Ναβάρο;

Η πραγματική απορία νομίζω είναι ποιος ΔΕΝ αντιπαθεί τον ναβάρο.

Καλή σεζόν να ευχηθούμε στον μητσάρα και ας ελπίσουμε να αποχαιρετίσει με ένα τελευταίο Final4.

Ελπίζω να είναι καμιά ωραία η εμφάνιση της ομάδας φέτος να αγοράσουμε την τελευταία φανέλα με το 13 rolleyes.gif
rchos
Ο Ναβάρο ήταν αντιπαθητικός μέχρι να εμφανιστεί ο Ρούντι.Τότε καταλάβαμε πόσο αχάριστοι ήμασταν που αντιπαθούσαμε τον Ναβάρο.

Ο Διαμαντίδης δεν είναι αντιπαθητικός.Είναι όμως εκνευριστικό το Ντεμοτεχνείο που έχουν φτιάξει γύρω του οι γνωστοί άγνωστοι που δηλώνουν δημοσιογράφοι.Αυτό σε συνδυασμό με το ότι είναι ο αρχηγός του Παναθηναικού κάνει πολλούς μη Παναθηναικούς να λένε φτάνει πια δεν αντέχω άλλο.Δεν είναι παράλογο.Το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο Παπάς λένε.
Υπερμέγιστος παίχτης ο Δημήτρης Διαμαντίδης αλλά το κακό είναι ότι προσπάθησαν να τον πλασάρουν πρώτα σαν άνθρωπο και μετά σαν αθλητή.Αυτό κάποια στιγμή κούρασε και κάποιοι κακώς λόγω αυτού τον υποτίμησαν και σαν παίχτη.
thanath
Το οξύμωρο στην όλη υπόθεση είναι ότι ο Διαμαντίδης από την πλευρα του δεν έχει προσπαθήσει να το παίξει το καλό παιδι ούτε να πλασαρει τον άνθρωπο Διαμαντίδη σαν πρότυπο (εδώ δεν έχει προσπαθήσει να πλασσρει τον παίχτη Διαμαντίδη). Και αντί να λέμε ας πούμε για τους δημοσιογράφους ότι είναι αντιπαθητικοί λέμε για τον Διαμαντίδη... Δηλαδή το μόνο που του προσάπτεται είναι το τι λένε κάποιοι άλλοι γι αυτόν... Τέλος πάντων...

Δυστυχώς όλα τα καλά τελειώνουν.. Ετσι και η καριέρα του Μήτσου φτανει στο τέλος της... Το μόνο που θα αναφέρω είναι ότι του χρόνου το καλοκαίρι του αξίζει μια τεραστια γιορτή στην οποία θα κρεμάστει το 13 για πάντα στο ταβάνι του ΟΑΚΑ... Οσοι τον ζησαμε νομίζω δύσκολα θα τον ξεχάσουμε!
Skonokinis
QUOTE (rankin @ Sep 2 2015, 14:57 ) *
Ποιος αντιπαθεί τον Ναβάρο;


εγώ ας πούμε πέρσι του είχα ρίξει και κατάρα από εδώ μέσα αλλά μου έσβησε το ποστ κάποιος μοντ


αντιθέτως ποτέ δεν αντιπάθησα τον ρούντυ, γούστα
j-kidd13
Συμμετειχα κι εγω,δεν λεω,αλλα μην πολυ πλατιασουμε με το ποιοι και ποσο αντιπαθουν τον Ρουντι και τον Ναβαρο.Οχι τιποτα αλλο,δεν εχει και σχεση με το τοπικ.Να μεινουμε στο θεμα του Διαμαντιδη.
Skonokinis

εγώ τον διαμαντίδη ποτέ δεν τον συμπάθησα ιδιαίτερα γιατί δεν ήταν άλλωστε άνθρωπος που εκδήλωνε συχνά τα συναισθήματά του στον αγώνα για να προκαλέσει και τα δικά σου πχ δεν θα πανηγύριζε τα σημαντικά του καλάθια όπως κάνουν αρκετοί

αντιθέτως συμπάθησα πχ τον μπλουμς που φαινόταν και καλό παιδί αλλά ήταν μυρωδιάς μπόμπερ



με τον διαμαντίδη μας τα είχαν κάνει λίγο τσουρέκια τα τελευταία χρόνια οι δημοσιογράφοι πχ ερχόταν νέος παίκτης? σκάγαν στο αεροδρόμιο και στανταράκι ερώτηση ήταν : ώς σου φαίνεται ότι θα είσαι συμπαίκτης με τον ΔΔ?

...

κάπου είχε καταντήσει αηδία, αλλά η ευθύνη ήταν αποκλειστικά των δημοσιογράφων-αυλοκολάκων και όχι του ιδίου


ο ίδιος ήταν πράγματι αντιστάρ στην συμπεριφορά του εντός και εκτός γηπέδων, σίγουρα δεν ήταν το καλύτερο παιδί και όταν χρειαζόταν έβγαζε νεύρο και σάλιο ενδεχομένως αλλά αυτά είναι μέσα στον πρωταθλητισμό και κατά την γνώμη μου είναι και ωραία εφόσον γίνονται φυσικά με σχετικη φειδώ και όχι για ψύλου πήδημα

θα σημειώσω κάτι που είχα γράψει και παλιότερα για τον σιγάλα που ήταν καλεσμένος σε εκπομπή με περπερίδη νομίζω και ενώ ήταν πια κόουτς σε μικρή εθνική, του πετάει ο πέρπερος κάτι για διαμαντίδη ότι είναι εξαιρετικός χαρακτήρας και ο σιγάλας χαμογελάει και λέει "καλα, δεν ειναι και το καλυτερο παιδί αλλα ας το αφήσουμε αυτό τώρα..."

κόκαλο ο περπερίδης για κλάσματα...και αλλάζει θέμα icon_wave.gif




τέλος έχω να πω ότι ουδείς αναντικατάστατος, τεράστια η προσφορά, δύσκολα θα ξεπεραστεί στο μέλλον καθώς θα γίνει τοτέμ, αλλά θα την βρούμε την άκρη
επαθα λαστιχο
Νομίζω για το θέμα των "καλών παιδιών" τα έχουμε ξαναπεί.Το ότι σου κόλλησαν αυθαίρετα μια τέτοια ταμπέλα κάποιοι δημοσιογράφοι δεν σε υποχρεώνει αυτομάτως να επιβεβαιώσεις το περιεχόμενό της,και μάλιστα σε βάθος χρόνου ολόκληρης καριέρας.
shtarkws
Για να κλείσω το θέμα χαρακτήρα του Διαμαντιδη από την μεριά μου. Θεωρώ ότι είναι καλό παιδί και καλός άνθρωπος. Όλοι οι συμπαίκτες του λέγαν πάντα τα καλύτερα. Ούτε όμως τον θεωρώ άγιο. Σε συνθήκες σκληρού ανταγωνισμού πρέπει να είσαι σκληρός για να επικρατήσεις και για να τελειώνουμε, δεν είναι απαραίτητο ένας παίκτης να είναι απλά καλός χαρακτήρας για να είναι συμπαθής. Αρκεί να είναι τρομερά ταλαντούχος και πετυχημένος. Μετά όλοι συμπαθούν τις επιτυχίες του.

Το τι είδους άνθρωπος είναι ο αρχηγός, θα αποδειχθεί όταν αρχίσουν όλοι αυτοί που συνεργάστηκαν μαζί του, να ξετυλιγουν το κουβαρι της προσωπικοτητας του αφού αποσυρθεί
j-kidd13
Η συνέντευξη του Διαμαντίδη.

http://www.leoforos.gr/basketball/story/86...rh-h-synenteyxh
bodiroga10
http://www.eurohoops.net/el/2015/10/featured/132818

“Ο Διαμαντίδης είναι σπουδαίος, σπουδαία προσωπικότητα, ηγέτης, ένας από τους θρύλους του ευρωπαϊκού μπάσκετ και ο μεγαλύτερος στόχος μου είναι να τον κάνω να αλλάξει γνώμη (σ.σ. για την απόφαση του να αποσυρθεί). Του το έχω ήδη πει αυτό, θέλω να απολαμβάνει το μπάσκετ με τον καλύτερο τρόπο που μπορεί και να μείνει στον Παναθηναϊκό για τουλάχιστον δύο χρόνια ακόμα, επειδή μπορεί και επειδή πρέπει! Αυτή είναι η άποψη μου. Το μπάσκετ χρειάζεται τον Διαμαντίδη και ο Διαμαντίδης χρειάζεται το μπάσκετ. Ο Παναθηναϊκός χρειάζεται τον Διαμαντίδη και όλοι απολαμβάνουμε να τον βλέπουμε να παίζει. Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό επειδή μπορώ να τον κοουτσάρω και να μάθω από αυτόν”.
more stars
Τζορτζεβιτς στο sport24 για Διαμαντίδη...

"Δεν με νοιάζει τι έχει πει. Μπορείς να το γράψεις αυτό που λέω. Δεν με ενδιαφέρει τι λέει και τι σκέφτεται τώρα. Θέλω να ακούσω τι έχει να πει, στο τέλος της σεζόν. Ο μεγαλύτερος στόχος που έχω, είναι να μην τον αφήσω να σταματήσει. Το μπάσκετ τον χρειάζεται, ο Παναθηναϊκός τον χρειάζεται, εμείς τον χρειαζόμαστε. Και εκείνος χρειάζεται το μπάσκετ. Τι είναι ο Διαμαντίδης για το μπάσκετ; Ένας από τους καλύτερους, αν όχι ο καλύτερος, στην Ευρώπη. Η καριέρα του είναι απίστευτη. Είναι υπεράνω όλων όσων έχω δει. Πρέπει να το καταλάβει πως είναι ένας από τους μεγαλύτερους θρύλους που έχουν παίξει ποτέ μπάσκετ στην Ευρώπη. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να καταλάβει, γιατί είναι πολύ ταπεινός.

Γιατί δεν το έχει καταλάβει; Αυτός είναι ο χαρακτήρας του. Στην παρούσα φάση, τον μαθαίνω προσωπικά. Η ταπεινότητα είναι η μεγαλύτερη αρετή ενός σταρ. Το μπάσκετ είναι άθλημα για ευφυείς ανθρώπους και εκείνος κυριαρχεί σε αυτόν τον τομέα. Θα ήθελα απλά, να σταματήσουμε όλοι να μιλάμε για τη δήλωση που έχει κάνει, γιατί αν μιλάμε όλη την ώρα για το ενδεχόμενο να είναι αυτή η τελευταία του σεζόν, θα το σκέφτεται όλη την ώρα. Του έχω πει ήδη πως έχω ως κύριο στόχο να μην τον αφήσω να φύγει.

..."

http://euroleague.sport24.gr/article/37031...athhnaikos.html

Τάνα Σάσα, μπορεί και να τον κρατήσεις τελικά!
louie
Λίστα του hoopshype με τους 20 κορυφαίους παιχτες που δεν έπαιξαν πότε στο nba. Διαμαντιδης μέσα με Γκάλη, Παπαλουκά, μποντιρογκα, όσκαρ σμιντ και άλλους θρύλους


http://hoopshype.com/2015/10/22/who-are-th...lay-in-the-nba/
t0ny3
Πολυ σιγουρος ειναι και για του χρονου ο Σαλε, αλλα δε σταματαει να το δηλωνει με καθε ευκαιρια για την παραμονη του Μητσου και του χρονου! Φοβερη ατακα κι απο τον Παππα.

comrade
Θεούλης ο Παππας, respect biggrin.gif
more stars
Η υπόκλιση των Ισπανών στο nr13...
http://www.sdna.gr/mpasket/basket-league/a...tai-ston-arxigo
michalex
http://www.eurohoops.net/el/euroleague-el-...utm_content=PAO

Αφιέρωμα euroleague για τον ΔΔ. Δείτε το βίντεο.
t0ny3
louie
http://www.metrosport.gr/article/tourki-op...-diamantidi-pic

οι οπαδοι της εφες αποχαιρετησαν τον "legend 13"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.