Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Aνακοίνωση ΠΣΑΤ. ΑΕΚ-ΟΣΦΠ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
Alexandris Eleftherios
Ολόκληρη η ανακοινωση του ΠΣΑΤ εδώ.

Και αυτο που θέλω να σχολιάσω. Που με εξόργισε διοτι εμπεριέχει αρκετή υποκρισία.


ΠΣΑΤ
Για το απαράδεκτο όσο και επικίνδυνο αυτό περιστατικό, το Δ.Σ. του ΠΣΑΤ θα ασχοληθεί τις αμέσως προσεχείς ημέρες, κατά την τακτική του συνεδρίαση, οπότε και θα λάβει αποφάσεις για τους τρόπους αντίδρασης απέναντι στο κρούσμα ωμής βίας σε βάρος αθλητικών δημοσιογράφων και της ενημέρωσης, προσφεύγοντας στα αρμόδια όργανα της Πολιτείας και της Αθλητικής Δικαιοσύνης.

Αυτά με νευρίασαν που διαβασα και εξηγώ το γιατι.

Λέει λοιπον ο ΠΣΑΤ πως ΄΄στο κρούσμα ωμής βίας σε βάρος αθλητικών δημοσιογράφων και της ενημέρωσης''
Εγω έχω να πω το εξής.
Κρούσματα ωμής βίας δεν θεωρούνται οι εμετικοί τίτλοι στις επικεφαλίδες των αθλητικών εφημερίδων που φανατίζουν τον κόσμο και δυναμιτίζουν την κατάσταση πριν και μετά τους αγώνες?

Να θυμήσω τίτλους εφημερίδων Κύριοι του ΠΣΑΤ?
Τίτλοι οι οποιοι αν είχαν γραφτεί σε οποιαδήποτε άλλη εφημερίδα στην Ευρώπη θα είχε εξαφανιστεί ο δημοσιογράφος μαζί με τον διευθυντή της εφημεριδας εν ριπη οφθαλμού !!!

''ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΦΩΣ ΝΤΕΡΜΠΥ ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΗΧΩ ΕΝΩΣΗ ΣΚΟΡ κτλ κτλ κτλ έχουν κατα καιρούς προσφέρει τίτλους που πορώνουν και φανατίζουν τους οπαδούς΄΄

Οπότε ότι σπέρνετε θερίζετε Κυριοι του ΠΣΑΤ. Δεν σας αρέσει που σας το λέω? Συγνώμη αλλα εσείς δημιουργείτε την βία.

Λέτε επίσης. " προσφεύγοντας στα αρμόδια όργανα της Πολιτείας και της Αθλητικής Δικαιοσύνης."
Αν προσφύγετε σε αυτά τα όργανα μην ξεχάσετε να τους ζητήσετε να μηνύσουν και εσάς που βοηθάτε σε αυτή την χαώδη κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα με το πρόβλημα του χουλιγκανισμού αλλα και της έλλειψης αθλητικής παιδείας.

Ναι φίλοι μου. Φταίτε και σε αυτό διοτι δεν δημιουργείτε αθλητική παιδεία όταν βγαίνουν οι δημοσιογράφοι στο ράδιο στις εφημερίδες και στην τηλεόραση και εξυμνούν μόνο το χέρι που τους ταιζει φορώντας οπαδικές παρωπίδες φανατίζοντας τον κόσμο με τις δηλώσεις τους.
Ξέρουμε ποιοι είναι οι δημοσιογράφοι που εργάζονται για οπαδικές εφημερίδες και υποστηρίζουν οπαδικά κάποιες ομάδες.

Όχι δεν είναι κακό να υποστηρίζεις ως δημοσιογράφος κάποια ομάδα αλλα όταν κάνεις ειρωνικά σχόλια για τις υπόλοιπες τότε να περιμένεις και το ξύλο στην γωνία. Ένα ξύλο το οποίο θα το φάς γιατι εσύ όπλισες το χέρι του οπαδού μέσα απο τις χυδαιώτητες των τίτλων σου στις εφημεριδες, μέσα απο τα ειρωνικά σχόλια στα κείμενα σου στα λεγόμενα σου και παει λέγοντας.

Έχω ακούσει δημοσιογράφο ναι μεν να μην βρίζει αλλα όπως λέει μια παροιμία η γλώσσα κόκαλα δεν έχει και κόκαλα σπάει.
Ας προσέχατε λοιπόν.

Όχι δεν δικαιολογώ την επίθεση που δεχθήκατε. Επίσης οι δημοσιογράφοι που δεν ξέρω ποιοι ήταν, μπορεί και να ήταν οι καλύτεροι στην δουλειά τους. Να μην είχαν δώσει δικαιώματα ποτέ.
Όμως δέχθηκαν την επίθεση γιατι ήταν δημοσιογράφοι. Το καταδικάζω αλλα σκεφτείτε αυτά που σας έγραψα αν τα διαβάσει κανείς σας.

Σε καμία άλλη χώρα του κόσμου δεν υπάρχουν 50 αθλητικές εφημερίδες. Ουτε καν σε χώρες που ζουν και αναπνέουν για το ποδοσφαιρο όπως η Αγγλία.
Υπάρχουν μόνο στα οπισθόφυλλα των πολιτικών εφημερίδων. Η σε άλλες χώρες υπάρχουν το πολύ 2-3 αθλητικές εφημερίδες.
Εμείς εδω δεν νομίζω πως έχουμε περισσότερη δημοκρατία απο τις υπόλοιπες χώρες που θέλουμε να έχουμε 50 αθλητικές. Ο αριθμός των εφημερίδων δεν δείχνει ουτε προσδίδει μεγαλύτερη δημοκρατική τάση η περισσότερη ελεύθερη φωνή σε μια κοινωνία.

Ίσα ίσα που συμβαίνει το αντίθετο.

Έχουμε να κάνουμε καθαρά με εφημερίδες οι οποιες ζούν απο τις ΚΑΕ και τις ΠΑΕ και ακολουθούν την γραμμή των ομάδων τους.
Έτσι δημιουργούνται και οι άθλιοι δημοσιογράφοι που φιλάνε το χέρι που τους πληρώνει και οπλίζουν το ΄χερι του οπαδού με τις αθλιότητες που παρουσιάζουν ως δημοσιογραφικά κείμενα.

Εγώ δεν έχω διαβάσει σε εφημεριδα του εξωτερικού μετα απο αγώνες τίτλους ΄΄έτσι γλεντάει ο Πειραιάς΄΄ ΄΄Την είχε πολύ μεγάλη΄΄ και άλλες τέτοιες χυδαιώτητες.

Πρίν τα ψάλετε λοιπόν στην δικαιοσύνη να τα ψάλετε στους εαυτούς σας.
Καλη σας νύχτα.
nikefalin
QUOTE(Alexandris Eleftherios @ Jan 4 2010, 17:33 ) *
Ολόκληρη η ανακοινωση του ΠΣΑΤ εδώ.

Και αυτο που θέλω να σχολιάσω. Που με εξόργισε διοτι εμπεριέχει αρκετή υποκρισία.

αυτό που λες είναι ένα κομμάτι της ιστορίας. Καταρχήν τα μέσα μαζικής επικονωνίας είναι εταιρίες που έχουν ιδιοκτήτες ( είτε φανερούς είτε αφανείς ). Όταν λοιπόν γράφεται κάτι ή λέγεται κάτι υπάρχει ο "υπεύθυνος κατά το νόμο" για αυτό που γράφεται. Είτε είναι ο διευθυντής έκδοσης είτε ο εκδότης ,σπάνια είναι ο ιδιοκτήτης. Τις περισσότερες φορές ( για να μην πω όλες) περνά η "γραμμή του ιδιοκτήτη" με τη συμφωνία του "υπεύθυνου κατά το νόμο" εκδότη, διευθυντή κλπ ( που καλύπτει όσα κομμάτια είναι ανυπόγραφα και σε αυτά περιλαμβάνεται και ο τίτλος, αφού δεν εχω δει ακόμα κάποιον τίτλο να έχει υπογραφή).

Η ευθύνη λοιπόν των δημοσιογράφων δεν είναι αποκλειστική όσο εξαρτάται ο βιοπορισμός τους και από άρρωστα ιδιοκτησιακά ή/και διευθυντικά μυαλά. Δεν είναι βέβαια άμοιροι ευθυνών και αυτοί, αλλά δεν είναι για να τρώνε το ανάθεμα.

Και πάμε στην ουσία τώρα.

ο Αθλητισμός είναι ψυχαγωγία, αγωγή της ψυχής, για τον πολύ κόσμο ή τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι. Είτε συμμετέχει άμεσα ( ως αθλητής ή καθοδηγητής-προπονητής) είτε έμμεσα ως υποστηρικτής ή θεατής σκοπός είναν να φτιάξει την ψυχή του μέσα στα πολιτισμένα πλαίσια που μόλις εδώ και 1 αιώνα περίπου κατά μέσο όρο έχουν θεσπιστεί.

Αν έχουμε πρόβλημα με αυτά τα πλαίσια και θέλουμε να γυρίσουμε στο Χριστιανοί - Λιοντάρια 0 - 5 και στα σκλαβοπάζαρα και στην απόλυτη υποτίμηση των ανθρώπινων αξιών να μου το πείτε αν και δεν θα με βρείτε σύμφωνο παρά μόνο απέναντι σε κάτι τέτοιο.

Σε αυτά τα πλαίσια βασίζεται και ο επαγγελματικός αθλητισμός , παρότι το χρήμα διαφθείρει. Για να μπορεί να υπάρξει χρήμα πρέπει να τηρούνται οι βασικοί κανόνες πολιτισμού.

Εαν για οποιονδήποτε λόγο ένα κομμάτι, ενα γρανάζι του κομματιού "αθλητισμός" δεν δουλεύει σωστά ή υποθέτουμε πως δεν δουλεύει σωστά ( πχ. η ενημέρωση- δημοσιογραφία) τότε ποια είναι η λύση ? Να το καταστρέψουμε εντελώς ? Να "πάρουμε το νόμο στα χέρια μας" ? Να γίνουμε ταρζάν στη ζούγκλα ? Να το εξαφανίσουμε ? Μας φταίει ο Χ,Ψ,Ζ Κόκκαλης, Γιαννακόπουλος , κλπ και την πέφτουμε σε κάποιον που τον συμπαθεί ?

Η βία παράγει βία και ανυπαρξία. Μήπως έτσι , εξηγώντας τα φαινόμενα με τη θεωρία της κότας κα του αυγού ( ποιος έκανε ποιόν, κατά το ποιός φταίει , ποιός έγραψε πρώτος μια παπάρα, ποιός έβρισε πρώτος κλπ) συντύνουμε , βοηθούμε την πλήρη απαξίωση , συνεργώντας άθελα μας σε εγκληματικές πράξεις είτε που έγιναν είτε που θα συμβούν ( και είναι μαθηματικά βέβαιο αυτό)? Μήπως η απάθεια μας σε τέτοια φαίνομενα , το να "δείχνουμε κατανόηση" , αποτελεί επί της ουσίας επιβράβευση της βίας ?

Αν ξεκινήσουμε να θεωρούμε ως αυτονόητη της άσκηση σωματικής βίας εναντίον του οποιουδήποτε, ειδικά εναντίον όσων "γράφουν και μιλάνε( μόνο) προκλητικά" χάνουμε όλο το δάσος. Αφενός κάνουμε αυτό που δεν θα θέλαμε να μας κάνουν ( σωματική βία), αφετέρου δίνουμε προσοχή και άξια στους (κατά τη δικη μας πάντα θεώρηση) ανάξιους λόγου και ύπαρξης.

Τελειώνω με το αυτονόητο : H BIA ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΜΕΤΟΣ. ΜΗΝ ΤΟΝ ΛΟΥΖΕΣΤΕ

ΥΓ. Δεν είμαι δημοσιογράφος ούτε έχω πάει καν σε σχολή. Αυτά που λες για τα πρωτοσέλιδα δεν είναι λάθος. Αλλά είναι μόνο η μία οψη του νομίσματος, Και προπάντων, εαν η απάντηση μας σε όλα αυτά είναι το να δείρουμε καμμιά 30άρα δημοσιγράφους και να τελειώνουμε με τη βία , τότε να το σκέφτουμε. Αλλά είμαι σίγουρος πως δεν είνια αυτός ο τρόπος...
Alexandris Eleftherios
Κανείς δεν δικαιολογεί την επίθεση. Όμως έχει φτάσει ο καιρός να αναλάβουν όλοι τις ευθύνες τους. Κάτι που δεν βλέπω να γίνεται σε αυτή την χώρα.

Ο ένας τα ρίχνει στον άλλον. Ας τα λουστούνε λοιπόν. Ας λουστούν και οι ίδιοι οι δημοσιογράφοι την βία γιατι έχουν βάλει και αυτοι το χεράκι τους στην όλη κατάσταση. Αυτό ήθελα να τονίσω. Όχι πως δέχομαι τέτοιες επιθέσεις η τις δικαιολογώ.



nikefalin
QUOTE(Alexandris Eleftherios @ Jan 4 2010, 18:40 ) *
Κανείς δεν δικαιολογεί την επίθεση. Όμως έχει φτάσει ο καιρός να αναλάβουν όλοι τις ευθύνες τους. Κάτι που δεν βλέπω να γίνεται σε αυτή την χώρα.

Ο ένας τα ρίχνει στον άλλον. Ας τα λουστούνε λοιπόν. Ας λουστούν και οι ίδιοι οι δημοσιογράφοι την βία γιατι έχουν βάλει και αυτοι το χεράκι τους στην όλη κατάσταση. Αυτό ήθελα να τονίσω. Όχι πως δέχομαι τέτοιες επιθέσεις η τις δικαιολογώ.


δεκτή η εξήγηση, αν και όπως υπερτόνισα πάνω δεν είναι ο τρόπος αυτός ούτε η λύση.
Alexandris Eleftherios
QUOTE(nikefalin @ Jan 4 2010, 18:31 ) *
αυτό που λες είναι ένα κομμάτι της ιστορίας. Καταρχήν τα μέσα μαζικής επικονωνίας είναι εταιρίες που έχουν ιδιοκτήτες ( είτε φανερούς είτε αφανείς ). Όταν λοιπόν γράφεται κάτι ή λέγεται κάτι υπάρχει ο "υπεύθυνος κατά το νόμο" για αυτό που γράφεται. Είτε είναι ο διευθυντής έκδοσης είτε ο εκδότης ,σπάνια είναι ο ιδιοκτήτης. Τις περισσότερες φορές ( για να μην πω όλες) περνά η "γραμμή του ιδιοκτήτη" με τη συμφωνία του "υπεύθυνου κατά το νόμο" εκδότη, διευθυντή κλπ ( που καλύπτει όσα κομμάτια είναι ανυπόγραφα και σε αυτά περιλαμβάνεται και ο τίτλος, αφού δεν εχω δει ακόμα κάποιον τίτλο να έχει υπογραφή).

Η ευθύνη λοιπόν των δημοσιογράφων δεν είναι αποκλειστική όσο εξαρτάται ο βιοπορισμός τους και από άρρωστα ιδιοκτησιακά ή/και διευθυντικά μυαλά. Δεν είναι βέβαια άμοιροι ευθυνών και αυτοί, αλλά δεν είναι για να τρώνε το ανάθεμα.


Oπότε για πια ''ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ'' συζητάμε?
Είναι αυτό ενημέρωση? Το πέρασμα της πολιτικής του κάθε ιδιοκτησιακού καθεστώτος?

Είναι ενημέρωση οι εκπομπές τύπου Τσουκαλά? Που βρίζουν χυδαία και απειλούν μέσα απο το γυαλί της τηλεόρασης? Ναι ... Ο Τσουκαλάς δεν είναι δημοσιογράφος αλλα του δίνουν το βήμα και τον καλύπτει ο τηλεοπτικός σταθμός.

Είναι ενημέρωση να βγάζουν στις ραδιοφωνικές εκπομπές ανθρώπους να μιλήσουν για τις ομάδες τους και να αφήνουν τους πορωμένους να εκφράζονται πολλές φορές άσχημα για την ομάδα του άλλου? Και να φανατίζεται το κλίμα?

Είναι ενημέρωση να συζητάνε οι ίδιοι οι δημοσιογράφοι για διαιτησίες και παράγκες διαιωνίζοντας έτσι μια άρρωστη κατάσταση? (Που σε άλλη χώρα αν τολμούσες να αναφέρεις τέτοια πράματα χωρίς αποδείξεις θα πήγαινες φυλακή.) Εδω στην Ελλάδα ο κάθε δημοσιογράφος βγαίνει και λέει οτι π@παριά θέλει χωρίς κανείς να τον πειράξει ποτέ !!!
Ακόμα και αν υπήρχε παράγκα που υπάρχει, η δουλειά του δημοσιογράφου είναι να καλύψει την αθλητική σκηνή.

Αθλητική σκηνή-κάλυψη είναι το σκόρ η κατάσταση της ομάδος, οι μεταγραφές, οι βαθμολογίες η μετάδοση του αγώνα, οι συνεντεύξεις κτλ.
Αθλητικη σκηνή δεν είναι η προσωπική σου γνώμη για το πως μαμάει ο Πειραιάς η για το πως απαυτώνει η Αθήνα. Γιατι έχουν ακουστεί και αυτά. Βέβαια πάντα με προσοχή. Όχι άμεσα αλλα έμμεσα.
(Και γω ΠΑΟ είμαι αλλα δεν σας ενοχλεί αυτός ο δημοσιογράφος του ΠΑΟ στον Σπορ fm?) Έλεος δηλ !!!

Όχι.
Δεν περιμένουμε να μάθουν τα παιδιά μας αθλητική παιδεία απο τους δημοσιογράφους. Εμείς οι γονείς έχουμε την ευθύνη να τα μάθουμε.
Όμως και ο δημοσιογράφος φέρει μεγάλη βαρύτητα και δεν μπορει να φανατίζει τον κόσμο. Θα έπρεπε να κάνει το αντίθετο. Άμα ένα παιδί ακούσει και διαβάσει τέτοια πράγματα απο τους δημοσιογράφους είναι φυσικό να επηρεάζεται και να φανατίζεται με την σειρά του.

Για να πουλήσουν όμως οι εφημερίδες τους και για να γίνουν αρεστοί στους προέδρους των ομάδων τους, γίνονται κοκκινοφρουροί πρασινοφρουροί και πάει λέγοντας.

Αυτό πιστεύω πως πληρώνουν σήμερα.
Όπως και οι πολιτικοί δημοσιογράφοι. Πολλοί απο αυτούς έχουν καλύψει μέχρι και σκάνδαλα πολιτικών για να σπρώξουν το κόμμα τους. Βλέπε κατα καιρούς αυτά που έκανε ο Κουρής ο Κακαουνάκης ο Τράγκας κτλ. Και αυτοί απειλήθηκαν κάποια στιγμή.

Τα καταδικάζω όλα αλλά...
Πιστεύω στην Ελλάδα μια απο τις μεγαλύτερες κατάρες είναι οι δημοσιογράφοι. Όχι όλοι. Αλλα ο τρόπος που λειτουργούν.
Έχουν γίνει στην ουσία η Πρώτη εξουσία!

Για αυτό κοινός τα πήρα όταν διάβασα την κλάψα του ΠΣΑΤ λες και αυτοί δεν έχουν δώσει αφορμές για να υπάρχουν αυτοί οι χουλιγκανς.
Το ΦΩΣ ο Πρωταθλητης το Ντερμπυ η Πράσινη, μπορείτε να μου πείτε ποιοι τις αγοράζουν?
Εγω δεν τις αγοράζω. Τι να διαβάσω? Την γραμμή του Κόκαλη η την γραμμή του Βαρδινογιάννη? Δεν φοράω παρωπίδες ουτε ειμαι κανας πορωμένος.

Εξακολουθώ να πιστεύω πως έχουν τεράστια ευθύνη για τον χουλιγκανισμό στην Ελλάδα γιατι πολλές φορές τον συντηρούν οι ίδιοι για να πουλάνε οι φυλλάδες τους.

ΤΕΣΠΑ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.