Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Κρίση - True lies
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27
PanosIlio
Αν προκηρυχτούν τώρα πρόωρες εκλογές θα κάνω τα αδύνατα δυνατά να μεταναστεύσω πριν καν διεξαχθούν. Θα είναι δράμα αυτό που θα συμβεί sad.gif

Καλύτερα οικονομικός μετανάστης, χίλιες φορές.
Nuntius
QUOTE (tuareg @ Jun 11 2013, 21:00 ) *
Αλλο αυτο ομως κι αλλο να μη βλεπουμε οτι απο καπου πρεπει να γινει καποια αρχη.
Στη τελικη εχω βαρεθει την ελληνικη νοοτροπια του ενταξει να αλλαξουμε αλλα μην αρχισετε απο μενα αλλα απο το διπλανο μου....αυτη τη γαμ.....νη νοοτροπια που μας εφερε εδω που ειμαστε.


Η αρχή να γίνει από αυτούς τους 300 που βρίσκονται στην Βουλή. Να βρεθούν αυτοί άνεργοι και άμισθοι πρώτα και μετά όλα τα υπόλοιπα.

Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι.

Γι' αυτή την κατάσταση δεν φταίνε ούτε οι γιατροί, ούτε οι καθηγητές, ούτε οι εργαζόμενοι της ΕΡΤ, ούτε οι εργαζόμενοι της ΔΕΗ, ούτε οι φοιτητές, ούτε οι ελεύθεροι επαγγελματίες, ούτε οι συνταξιούχοι, ούτε οι μετανάστες, ούτε οι οικοδόμοι, ούτε οι λιμενεργάτες, ούτε κανείς άνθρωπος της μεσαίας ή της εργατικής τάξης.

Γι' αυτή την κατάσταση φταίνε οι πολιτικοί, οι μεγαλοβιομήχανοι, οι καναλάρχες, οι εφοπλιστές και όσοι τους προστατεύουν.

Το πρόβλημα είναι πως αυτή η δεύτερη ομάδα έχει αυτή την νοοτροπία που αναφέρεις και γι' αυτό την πληρώνει η πρώτη ομάδα.

QUOTE (bballbill @ Jun 12 2013, 18:45 ) *
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Καταγγελία του Γραφείου Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, κατά των δημοσιογραφικών Ενώσεων για φίμωση των απόψεών της:

«Πρωτοφανές γεγονός για τη δημοκρατία και την αντικειμενική ενημέρωση των πολιτών, αποτελεί η σημερινή απόφαση των δημοσιογραφικών συνδικαλιστικών οργανώσεων ΕΣΗΕΑ και ΠΟΕΣΥ, να απαγορεύουν το λόγο αποκλειστικά και μόνο σε στελέχη της Ν.Δ.
Αφού έδωσαν εξαίρεση εκπομπής μόνον στον ραδιοφωνικό σταθμό του ΣΥΡΙΖΑ «Στο Κόκκινο», όπου προφανώς αποκλείστηκε οποιαδήποτε άποψη του κόμματος της πλειοψηφίας, στη συνέχεια, άρχισαν να απαγορεύουν οποιαδήποτε παρέμβαση σε βουλευτές της Ν.Δ., σε οποιονδήποτε σταθμό.
Για παράδειγμα στον ΒΗΜΑ FM, που εκπέμπει με ειδική άδεια, επετράπη να ακουστεί μόνον η θέση του ΠΑΣΟΚ και της ΔΗΜΑΡ, ενώ στον αέρα, πραξικοπηματικά, κόπηκε με παρέμβαση της ΠΟΕΣΥ, η συνέντευξη του Βουλευτή της Ν.Δ. κ. Άδωνι Γεωργιάδη.
Γνωρίζαμε ότι οι συνδικαλιστικές δημοσιογραφικές Ενώσεις είναι κομματικά χειραγωγούμενες. Γνωρίζαμε ότι κάθε φορά που ξένος ηγέτης επισκεπτόταν τη χώρα μας ήταν γι αυτούς η καλύτερη μέρα για απεργία.
Θα ευχόμασταν οι δημοσιογραφικές Ενώσεις να ήταν προσηλωμένες στους κώδικες δεοντολογίας όπως ισχύει παγκοσμίως.
Όμως, όπως φαίνεται, για αυτούς δημοκρατία, ελευθεροτυπία και αντικειμενικότητα αποτελεί μόνον η άποψη της μειοψηφίας!
Ζητούμε άμεσα από τον ΒΗΜΑ FM, να επιτρέψει στον βουλευτή της Ν.Δ. κ. Άδωνι Γεωργιάδη να εκφράσει και την άποψη της ΝΔ, όπως άλλωστε είχε προγραμματιστεί!».

http://www.nd.gr/web//guest/press/-/journa...g.cAg6gWlD.dpuf

Πωπω το σκέφτεστε? Να κόψουν τον Άδωνι στον αέρα?


Νταξ, μας δουλεύουν laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Zephyr
QUOTE(PanosIlio @ Jun 13 2013, 08:00 ) *
Αν προκηρυχτούν τώρα πρόωρες εκλογές θα κάνω τα αδύνατα δυνατά να μεταναστεύσω πριν καν διεξαχθούν. Θα είναι δράμα αυτό που θα συμβεί sad.gif

Καλύτερα οικονομικός μετανάστης, χίλιες φορές.


The night is dark and full of terrors φίλε Πάνο ph34r.gif .
Αυτά που τραβάμε τώρα εμείς θα τα τραβήξουν οι υπόλοιποι σε 3-5-10 χρόνια, ανάλογα με το κάθε κράτος. Ήδη μειώνουν τα μεροκάματα στην Γερμανία (μαρτυρία φίλου που δουλεύει εκεί).

ΥΓ. Θα γίνουν πρόωρες εκλογές κ συ θα φύγεις? Που θα βρεις ξανά τέτοιο γέλιο biggrin.gif

ΥΓ1. Σχετικά με την ΕΡΤ, υπάρχουν 2 πλευρές, αυτοί που βλέπουν τους υψηλούς μισθούς της Στάη και του Παπαδόπουλου και χαίρονται που έκλεισε η ΕΡΤ, και από την άλλη αυτοί που οργίζονται για τις χιλιάδες των απολυμένων που δεν έπαιρναν τους σκανδαλώδεις μισθούς των "μεγαλοδημοσιογράφων". Μάγκες, στην μέση είναι πάντα η σωστή οπτική, το είχε πει ο Αριστοτέλης κάτι χιλιάδες χρόνια πριν. Οι ιδεολογίες τυφλώνουν και βάζουν παρωπίδες.
PanosIlio
QUOTE(Zephyr @ Jun 13 2013, 12:41 ) *
The night is dark and full of terrors φίλε Πάνο ph34r.gif .
Αυτά που τραβάμε τώρα εμείς θα τα τραβήξουν οι υπόλοιποι σε 3-5-10 χρόνια, ανάλογα με το κάθε κράτος. Ήδη μειώνουν τα μεροκάματα στην Γερμανία (μαρτυρία φίλου που δουλεύει εκεί).


Δεν με φοβίζουν οι χαμηλοί μισθοί ή η ανεργία, άλλο φοβάμαι.
Nuntius
QUOTE (Zephyr @ Jun 13 2013, 12:41 ) *
Σχετικά με την ΕΡΤ, υπάρχουν 2 πλευρές, αυτοί που βλέπουν τους υψηλούς μισθούς της Στάη και του Παπαδόπουλου και χαίρονται που έκλεισε η ΕΡΤ, και από την άλλη αυτοί που οργίζονται για τις χιλιάδες των απολυμένων που δεν έπαιρναν τους σκανδαλώδεις μισθούς των "μεγαλοδημοσιογράφων". Μάγκες, στην μέση είναι πάντα η σωστή οπτική, το είχε πει ο Αριστοτέλης κάτι χιλιάδες χρόνια πριν. Οι ιδεολογίες τυφλώνουν και βάζουν παρωπίδες.


Πίστεψε με, κανείς δεν λυπάται για την Στάη και τον Παπαδόπουλο. Οι μεγαλοδημοσιογράφοι όλων των καναλιών προστατεύουν τους πολιτικούς, τους καναλάρχες, τους μεγαλοβιομηχάνους και τους εφοπλιστές που ανέφερα σε προηγούμενο post. Θα τον βρουν τον δρόμο τους αυτοί. Ξέρουν που και τι να φιλήσουν.

Το θέμα είναι όλοι οι υπόλοιποι. Και το εξίσου σημαντικό θέμα είναι αυτό που είπε ο Βαξεβάνης σε εκείνο το άρθρο. Πλέον δεν υπάρχει κάποιος φορέας ενημέρωσης που δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντα του Χ, Ψ μεγάλου καναλάρχη.
HLR CENATION
QUOTE(Nuntius @ Jun 13 2013, 13:13 ) *


Γιαννη μ αρεσει που μιλας παντα ηρεμα και πολιτισμενα.Διχνεις οτι εισαι καλλιεργημενο παιδι που ακουει και την αλλη γνωμη χωρις αφορισμους.

Εγω θα διαφωνησω μαζι σου για την ΕΡΤ.

Για πια ΕΡΤ μιλαμε.

Ολοι δεν λεγαμε οτι η ΕΡΤ ειναι αναποτελεσματικη?Οτι ειναι παπαγαλακια της καθε κυβερνησης?Δεν φαγανε τον δημοσιογραφο τον Αρβανιτη μαζι με την συμπαρουσιαστρια του την Μαριλενα αν θυμαμαι καλα το ονομα της επειδη εκαναν κριτικη σττον Δενδια?Για πια ενημερωση μιλαμε ?Πλακα κανουμε τωρα?Οι μερικοι που δεν ξερουνε που βρισκεται το ραδιομεγαρο.

Μονο για τους μικροδημοσιογραφους στεναχωριεμαι τους λιγους,τους ελαχιστους που μπηκαν χωρις μεσο και εμειναν ανεργοι για τους υπολοιπους τους μεγαλοδημοσιογραφους,η που μπηκαν με μεσο στην θεση καποιων αλλων που ηταν ποιο αξιοιο απο αυτους καρφακι δεν μου καιγεται.


Nuntius
QUOTE (HLR CENATION @ Jun 13 2013, 13:30 ) *
Ολοι δεν λεγαμε οτι η ΕΡΤ ειναι αναποτελεσματικη?Οτι ειναι παπαγαλακια της καθε κυβερνησης?Δεν φαγανε τον δημοσιογραφο τον Αρβανιτη μαζι με την συμπαρουσιαστρια του την Μαριλενα αν θυμαμαι καλα το ονομα της επειδη εκαναν κριτικη σττον Δενδια?Για πια ενημερωση μιλαμε ?Πλακα κανουμε τωρα?Οι μερικοι που δεν ξερουνε που βρισκεται το ραδιομεγαρο.

Μονο για τους μικροδημοσιογραφους στεναχωριεμαι τους λιγους,τους ελαχιστους που μπηκαν χωρις μεσο και εμειναν ανεργοι για τους υπολοιπους τους μεγαλοδημοσιογραφους,η που μπηκαν με μεσο στην θεση καποιων αλλων που ηταν ποιο αξιοιο απο αυτους καρφακι δεν μου καιγεται.


Σε μια "δημοκρατία" όπως αυτή που ζούμε είναι προφανές πως η οποιαδήποτε ενημέρωση δεν πρόκειται να είναι αντικειμενική. Προφανώς και οι πάντες εξυπηρετούν συμφέροντα. Η ΕΡΤ ήταν για πολύ καιρό κρατική. Δηλαδή, παπαγάλιζε αυτά που ήθελε το κράτος. Αλλά η ΕΡΤ μπορεί και να είναι δημόσια. Θα μπορούσε να γίνει.

Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο κρατικός και στο δημόσιος, φίλε μου.

Πάρε το πιο απλό, HLR. Κλείνει χθες η ΕΡΤ και σήμερα που πηγαίνει ο τελικός? Στο ΣΚΑΪ. Γιατί άραγε?
bbplayer
QUOTE (Nuntius @ Jun 13 2013, 13:52 ) *
Σε μια "δημοκρατία" όπως αυτή που ζούμε είναι προφανές πως η οποιαδήποτε ενημέρωση δεν πρόκειται να είναι αντικειμενική. Προφανώς και οι πάντες εξυπηρετούν συμφέροντα. Η ΕΡΤ ήταν για πολύ καιρό κρατική. Δηλαδή, παπαγάλιζε αυτά που ήθελε το κράτος. Αλλά η ΕΡΤ μπορεί και να είναι δημόσια. Θα μπορούσε να γίνει.

Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο κρατικός και στο δημόσιος, φίλε μου.

Πάρε το πιο απλό, HLR. Κλείνει χθες η ΕΡΤ και σήμερα που πηγαίνει ο τελικός? Στο ΣΚΑΪ. Γιατί άραγε?


εντάξει σε κρατικό πήγε πάλι tongue.gif
HLR CENATION
QUOTE(Nuntius @ Jun 13 2013, 13:52 ) *
Σε μια "δημοκρατία" όπως αυτή που ζούμε είναι προφανές πως η οποιαδήποτε ενημέρωση δεν πρόκειται να είναι αντικειμενική. Προφανώς και οι πάντες εξυπηρετούν συμφέροντα. Η ΕΡΤ ήταν για πολύ καιρό κρατική. Δηλαδή, παπαγάλιζε αυτά που ήθελε το κράτος. Αλλά η ΕΡΤ μπορεί και να είναι δημόσια. Θα μπορούσε να γίνει.

Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο κρατικός και στο δημόσιος, φίλε μου.

Πάρε το πιο απλό, HLR. Κλείνει χθες η ΕΡΤ και σήμερα που πηγαίνει ο τελικός? Στο ΣΚΑΪ. Γιατί άραγε?


Ok,απλως εγω ηθελα με σεβασμο στην αντιθετη γνωμη να εκφρασω ηρεμα την αποψη μου και να καταγραφει.Η αποψη μου ειναι μια αποψη που παιζει μεσα στον κοσμο και ηθελα να υπαρχει καταγεγραμενη και εδω μεσα.Αυτο ειναι ολο.Καλη συνεχεια στην κουβεντα. smile.gif
Nuntius
QUOTE (HLR CENATION @ Jun 13 2013, 14:05 ) *
Ok,απλως εγω ηθελα με σεβασμο στην αντιθετη γνωμη να εκφρασω ηρεμα την αποψη μου και να καταγραφει.Η αποψη μου ειναι μια αποψη που παιζει μεσα στον κοσμο και ηθελα να υπαρχει καταγεγραμενη και εδω μεσα.Αυτο ειναι ολο.Καλη συνεχεια στην κουβεντα. smile.gif


Καλά έκανες και είπες την άποψη σου ρε συ. Γι' αυτό και σου απάντησα με την δική μου άποψη smile.gif

QUOTE (bbplayer @ Jun 13 2013, 14:01 ) *
εντάξει σε κρατικό πήγε πάλι tongue.gif


Ακριβώς wink.gif
bballbill
QUOTE(Nuntius @ Jun 13 2013, 13:52 ) *
Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο κρατικός και στο δημόσιος, φίλε μου.


Η ΕΡΤ δημόσια είναι, απ'το τέλος που πληρώνουμε μέσω της ΔΕΗ πληρώνεται κι όχι απ'τον κρατικό προϋπολογισμό.
Nuntius
QUOTE (bballbill @ Jun 13 2013, 15:44 ) *
Η ΕΡΤ δημόσια είναι, απ'το τέλος που πληρώνουμε μέσω της ΔΕΗ πληρώνεται κι όχι απ'τον κρατικό προϋπολογισμό.


Δεν εννοούσα ακριβώς αυτό, φίλε μου. Εννοούσα πως είναι διαφορετικό ένα κανάλι να εξυπηρετεί κρατικά συμφέροντα και διαφορετικό να εξυπηρετεί δημόσια συμφέροντα.
bballbill
Α σόρρυ, τώρα σ'έπιασα.

Αυτό το έργο μόνο τώρα μπορούμε να το δούμε που ρίξανε άκυρο στην κυβέρνηση. Για την ακρίβεια, άμα δεν δώσουν και τώρα βήμα στο κόσμο να πει τον προβληματισμό του καληνύχτα.
Nuntius
QUOTE (bballbill @ Jun 14 2013, 18:19 ) *
Α σόρρυ, τώρα σ'έπιασα.

Αυτό το έργο μόνο τώρα μπορούμε να το δούμε που ρίξανε άκυρο στην κυβέρνηση. Για την ακρίβεια, άμα δεν δώσουν και τώρα βήμα στο κόσμο να πει τον προβληματισμό του καληνύχτα.


Δεν σου λέω πως η ΕΡΤ εξυπηρετούσε το δημόσιο συμφέρον και έλεγε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη. Και η ΕΡΤ ένα από τα πολλά παπαγαλάκια της κυβέρνησης ήταν. Κρατικά συμφέροντα εξυπηρετούσε κι αυτή.

Παρόλα αυτά, η ΕΡΤ λόγω του δημόσιου χαρακτήρα της είναι το μοναδικό κανάλι που θα μπορούσε να εξυπηρετεί δημόσιο συμφέρον. Που θα μπορούσε να πει την αλήθεια. Που θα μπορούσε να σταθεί στον πολίτη. Κι αυτό γιατί κανονικά δεν είναι επιχείρηση αλλά δημόσιος φορέας.

Η ΕΡΤ προφανώς και δεν τα έκανε όλα αυτά. Αλλά θα μπορούσε να τα κάνει.
bballbill
ΟΚ.
rchos
Για το θέμα της ΕΡΤ έχουν γίνει από κάθε πλευρά τραγικά πράγματα.

Μια χώρα γεμάτη ξεφτυλισμένους είμαστε και τίποτα άλλο...
Ακόμη μια φορά αποδείχτηκε με τον πιο τρανό τρόπο.


Marciulionis
Το πρόγραμμα της ΝΕΡΙΤ! biggrin.gif
Marciulionis
Κι ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του πρώην διευθυντή ειδήσεων της ΕΡΤ με αρκετά ονόματα, έργα και ημέρες της κυβέρνησης Σαμαρά στην ΕΡΤ.

Ψέμματα και αλήθειες για την ΕΡΤ
Magnus92
Την ανοιγει λεει τωρα το ΣτΕ ... Μεχρι να ξεκινησει η ΝΕΡΙΤ ....
bballbill
Πόσο λέτε να πάει το μαλί στη ΝΕΡΙΤ? Τώρα πρέπει να στοιχίζει γύρω στα 4.2 ανά λογαριασμό η ΕΡΤ, άμα γίνει ΝΕΡΙΤ δεν πρέπει ν' αυξηθεί κι η εισφορά? Περισσότερα γράμματα, περισσότερες υπηρεσίες, εκείνο το Ι ειδικά είναι δυσθεώρατο, ίντερνετ σου λέει όχι αστεία.
επαθα λαστιχο
Γεωργιαδης.....Καμαρωστε τον.
greeneyes13
το ακούσαμε κι αυτό, ο Κωστής Χατζηδάκης είπε πως τώρα που θα ανοίγουν τα καταστήματα τις Κυριακές θα γίνουμε Αγγλία.....

μάλιστα
bballbill
Αυτό το αιώνιο καραγκιοζιλίκι ρε παιδί μου που θέλουν να μας κάνουν σαν κάποια άλλη χώρα. Τί πράμα είναι αυτό? Πρέπει να έχουμε την πιο άχρηστη πολιτική τάξη στο γαλαξία, δεν μπορούν να παράγουν σκέψη καθόλου και πάνε συνέχεια στο εύκολο, στο copy-paste. Ρεζίληδες, κομπλεξάρες.
greeneyes13
QUOTE(bballbill @ Jul 12 2013, 21:39 ) *
Αυτό το αιώνιο καραγκιοζιλίκι ρε παιδί μου που θέλουν να μας κάνουν σαν κάποια άλλη χώρα. Τί πράμα είναι αυτό? Πρέπει να έχουμε την πιο άχρηστη πολιτική τάξη στο γαλαξία, δεν μπορούν να παράγουν σκέψη καθόλου και πάνε συνέχεια στο εύκολο, στο copy-paste. Ρεζίληδες, κομπλεξάρες.

κοίτα αγγλία δεν θα γινουμε ποτέ, γιατί οι έλληνες έχουμε άλλη νοοτροπία ως λαός, όσες φορές έχω επισκεφθεί την αδερφή μου δεν μπορώ να "χωνέψω" πως στους δρόμους σταματούν τα αυτοκίνητα να περάσει ο πεζός (ένα παράδειγμα φέρνω)
δεν λέω οτι είναι καλύτεροι ή όχι από εμάς, σίγουρα όμως έχουν μάθει να λειτουργούν διαφορετικά
απλά έιναι αστείο να προσπαθεί να μας πείσει πως το μόνο που μας διαφοροποιεί απ την αγγλία είναι η κυριακάτικη λειτουργία των καταστημάτων....μας δουλεύουν μπροστά στα μούτρα μας
προσωπικά δεν πιστεύω πως το να δουλεύουν κυριακή τα μαγαζιά θα βοηθήσει το εμπόριο, ο κόσμος δεν έχει χρήματα
bballbill
Επί της ουσίας το μέτρο είναι για γέλια. Το πρόβλημα της Ελλάδας είναι ότι δε μπαίνει καινούργιο χρήμα στην οικονομία μπας κι ανοίξει καμιά θέση εργασίας και δημιουργηθεί εισόδημα.

Η λειτουργία αυτή που εντοπίζεις στους Άγγλους έχει να κάνει καθαρά με την πρακτική και τον έλεγχο. Αν ότι φόρο πληρώνεις το βλέπεις μπροστά σου στην υγεία, στην παιδεία, στο οδικό δίκτυο ότι έπιασε τόπο κι αν ότι παρατυπία διαπράττεις υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί άμεσα κι εσύ τότε με τη σειρά σου διαμορφώνεις άλλη συνείδηση και στηρίζεις το κράτος που στα παρέχει όλ'αυτά. Είναι κάτι που χτίζεται σταδιακά, δε γεννήθηκαν έτσι οι Άγγλοι τους πέρασαν το συγκεκριμένο τρόπο σκέψης με το χρόνο.
επαθα λαστιχο
Mαθηματα Δημοκρατιας απο τον κατρουλη

καμαρωστε τον
HLR CENATION
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Jul 17 2013, 22:37 ) *


Παρακολουθω εδω και δυο μερες την βουλη και τοσο χαμηλο επιπεδο δεν βρισκεις πουθενα αλλου.

Σωστο αυτο που γραφεις.

Οπως απαραδεκτος και ο Βουλευτης του ΣΥΡΙΖΑ ο Διαμαντοπουλος.

Δυστηχως τα ακρα ανεβαινουν.
επαθα λαστιχο
Δηλαδη το αλλο ακρο της αντιδημοκρατικης χρυσης αυγης ειναι ο συριζα?ελεος
bballbill
Ναι ρε φίλε, μειώνεται το φπα στο τσάι.
bballbill


Τί είπε ο τύπος?
Magnus92
Ωραιο... Δειτε το...

επαθα λαστιχο
Και ο τελευταιος λακαμας σε αυτην την χωρα εχει καταλαβει τι ειναι η χρυση αυγη.Καμια δικαιολογια δεν υπαρχει πλεον.
Καλο ταξιδι Παυλο

frenchman7
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 18 2013, 09:55 ) *
Και ο τελευταιος λακαμας σε αυτην την χωρα εχει καταλαβει τι ειναι η χρυση αυγη.Καμια δικαιολογια δεν υπαρχει πλεον.
Καλο ταξιδι Παυλο


Μην είσαι τόσο σίγουρος..
Zephyr
Αν άρχισαν οι σφαγές καταμεσής στο δρόμο, δεν θέλω να ξέρω τι άλλο θα δούμε...
Να ναι καλά εκεί που πάει το παιδί και μακάρι να αποδοθεί δικαιοσύνη.
Zoys
Τώρα το έμαθα. ohmy.gif Ένα τεταρτάκι από το σπίτι μου το μέρος...

Δεν το ήξερα το παιδί, αλλά πραγματικά είναι ντροπή και ξεφτίλα.

Δεν έχω λόγια...
kseplenhs
Όταν κάποιος δεν έχει τίποτα ή μάλλον,όταν τα έχει χάσει όλα,τότε έννοιες όπως "ναζισμός","φασισμός","εθνικισμός" δεν του λένε τίποτα.Είναι απλές λέξεις στο μυαλό του.Ειδικά αν το μορφωτικό του επίπεδο δεν είναι σε σημείο να τα έχει ψάξει υποτυπωδώς ιστορικά(αλλά και θεωρητικά).
Και εκεί που λόγω των απωλειών έχει ένα συσσωρευμένο θυμό,του έρχονται 1-2 κομματάρχες,του τάζουν 5-6 μεροκάματα και ως αντάλλαγμα του ζητούν να είναι stand by.Για τα πάντα.

Οι περισσότεροι πιστεύω έχουμε γείτονες ή γνωστούς ή πρώην συμμαθητές που ξαφνικά έγιναν χρυσαυγίτες.Ολοι έχουν ένα κοινό τόπο.Τίποτα δεν είναι τυχαίο.Έτσι όπως είναι η κατάσταση σήμερα,αν είσαι νεόπτωχος (ή γενικά φτωχός),χωρίς ιδιαίτερη μόρφωση και απο λαικές συνοικίες,πρέπει να είσαι οικογενειακά ταγμένος σε κάποιο κομμα για να μην καταλήξεις να γίνεις χρυσαυγίτης.
bballbill
Εντάξει, ισχύει αυτό που λες αλλά στην προκειμένη βλέπουμε ότι ο δράστης είναι 45 χρονών, δηλαδή όχι κανα παιδάκι, οπότε αλλού πάει το μυαλό.
kseplenhs
QUOTE(bballbill @ Sep 18 2013, 13:43 ) *
Εντάξει, ισχύει αυτό που λες αλλά στην προκειμένη βλέπουμε ότι ο δράστης είναι 45 χρονών, δηλαδή όχι κανα παιδάκι, οπότε αλλού πάει το μυαλό.


Και τι πάει να πει αυτό?Οι 45άρηδες σήμερα δεν είναι άνεργοι?Δεν τους κόπηκαν τα καταναλωτικά δάνεια?Δεν τους κυνηγάνε οι τράπεζες?

Πανεύκολα σε αυτούς τους τύπους ξυπνά ένας ανεξήγητο και απροσδιόριστο εθνικιστιλίκι όταν τα έχουν χάσει όλα και τους πετάξεις ένα σωσίβιο.Με όποιο αντάλλαγμα.Μιλάμε για τύπους που στην πλειοψηφία τους,όταν πέρναγαν λεφτά απο τα χέρια τους,ήταν φοροφυγάδες,την έβγαζαν στις πίστες και η μεγαλύτερη "πατριωτικη" τους κίνηση ήταν να πάνε φαντάροι αφού πρώτα είχαν βάλει μπρος το βίσμα να τους στείλει να κάνουν θητεία στο μπαλκόνι του σπιτιού τους.

Γενικά εδώ στην ελλάδα τις έννοιες τις έχουμε ξεφτιλίσει.Εδώ θα δεις έναν ταλιμπάν κομμουνιστή να μην έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του,έναν νεοφιλελεύθερο να γκρινιάζει επειδή δεν του δίνει δουλειές το κράτος και έναν εθνικιστή που είναι κοινός εγκληματίας ποινικού δικαίου να επικαλείται την νομιμότητα.
morfi
Σήμερα είναι η μοναδική μέρα που έδωσαν πραγματική αφορμή για να ασχοληθείς μαζί τους. Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως της Ελλάδας παραμένει να μην είναι η Χρυσή Αυγή. Έρχονται απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων, δεν θα ασχοληθώ με αυτούς...

QUOTE(kseplenhs @ Sep 18 2013, 12:12 ) *
Οι περισσότεροι πιστεύω έχουμε γείτονες ή γνωστούς ή πρώην συμμαθητές που ξαφνικά έγιναν χρυσαυγίτες.Ολοι έχουν ένα κοινό τόπο.

Όλοι έχουμε γείτονες ή γνωστούς που απαρνιούνται την χώρα και την ιστορίας της. Το πρόβλημα είναι πολύ βαθύτερο. Δεν με ενοχλεί λοιπόν τόσο ο γείτονας που το παίζει Χρυσαυγίτης.
kseplenhs
QUOTE(morfi @ Sep 18 2013, 14:01 ) *
Όλοι έχουμε γείτονες ή γνωστούς που απαρνιούνται την χώρα και την ιστορίας της. Το πρόβλημα είναι πολύ βαθύτερο. Δεν με ενοχλεί λοιπόν τόσο ο γείτονας που το παίζει Χρυσαυγίτης.


Δεν σε ενοχλεί τώρα.Όλο όμως αυτό είναι ένα παιχνιδάκι εξουσίας.Ο γειτονάκος σου αν εδραιωθεί αυτό που "πιστεύει" θα σου κάτσει νταβατζιλίκι πάνω απο το κεφάλι σου και τη γειτονιά σου.Και θα τον έχεις εκεί μπάστακα για ότι του καβλώσει.Μπορεί να γουστάρει απο το μηχανάκι σου μέχρι την αδερφή σου ξέρω γω και εσένα να μην σου πέφτει λόγος.Μπορεί αμα λάχει να μην σε γουστάρει γιατί παλιότερα τον κορόιδευες όταν παίζατε μπάσκετ.
Ποιοί νόμιζες πως γίνονται χρυσαυγίτες?Τίποτα τύποι με ανοιχτά μυαλά??
morfi
QUOTE(kseplenhs @ Sep 18 2013, 14:23 ) *
Δεν σε ενοχλεί τώρα.Όλο όμως αυτό είναι ένα παιχνιδάκι εξουσίας.Ο γειτονάκος σου αν εδραιωθεί αυτό που "πιστεύει" θα σου κάτσει νταβατζιλίκι πάνω απο το κεφάλι σου και τη γειτονιά σου.Και θα τον έχεις εκεί μπάστακα για ότι του καβλώσει.Μπορεί να γουστάρει απο το μηχανάκι σου μέχρι την αδερφή σου ξέρω γω και εσένα να μην σου πέφτει λόγος.Μπορεί αμα λάχει να μην σε γουστάρει γιατί παλιότερα τον κορόιδευες όταν παίζατε μπάσκετ.
Ποιοί νόμιζες πως γίνονται χρυσαυγίτες?Τίποτα τύποι με ανοιχτά μυαλά??

Από το "θα ψηφίσω Χρυσή Αυγή" μέχρι εκεί που λες, έχει πολύ δρόμο που οι περισσότεροι από αυτούς δεν θα τον διανύσουν ποτέ.
priest
Η οικονομικη κατασταση της χωρας εχει οδηγησει τους ανθρωπους στα ακρα ειτε οσον αφορα την κοινωνικη μας συμπεριφορα ειτε την πολιτικη μας συμπεριφορα.

Οταν ο καθενας μας αντιμετωπιζει σωρεια οικονομικων προβληματων δυστυχως οσο και μορφωμενος να ειναι οδηγειται σε ακρεες συμπεριφορες.Η μορφωση δεν συνεπαγεται και παιδεια.

Η χρυση αυγη ειναι απλα το δεντρο αλλα ελαχιστοι βλεπουν το δασος και αυτο κατα την γνωμη μου ειναι η εχθρα που δημιουργειται σε αντιθετα κοινωνικα/ιδεολογικα/οικονομικα στρωματα. Δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω δει να μαλωνουν νεοι ανθρωποι με ηλικιωμενους,ιδιωτικοι υπαλληλοι με δημοσιους, καταστηματαρχες με πελατες κτλ.

Συνεπως σας φαινεται περιεργο που αριστεροι σκοτωνονται απο δεξιους και αντιστροφα?

Ολα πανε κατ'ευχην για την κυβερνηση.Θα αλληλοσκοτωθουμε και αυτοι οπως και ολα τα λαμογια θα επιβιωσουν!

Εν κατακλειδι η ιστορια επαναλαμβανεται...
ssoulliss
QUOTE (priest @ Sep 18 2013, 15:38 ) *
Οταν ο καθενας μας αντιμετωπιζει σωρεια οικονομικων προβληματων δυστυχως οσο και μορφωμενος να ειναι οδηγειται σε ακρεες συμπεριφορες.Η μορφωση δεν συνεπαγεται και παιδεια.


Νομίζω ότι η πρόταση αυτή είναι το ζουμί της κατάστασης που βιώνουμε. Η έλλειψη παιδείας που έχουμε σαν κοινωνία μας οδηγεί να μην σκεφτόμαστε σωστά.

Θυμίζω ότι πριν 6 χρόνια περίπου κάηκαν περίπου 100 άνθρωποι. Τότε όμως δεν αντιμετωπίζαμε τέτοια οικονομικά προβλήματα σαν λαός και πέρασε ξυστά, επιδερμικά θα έλεγα. Αυτοί που κυβερνούσαν βγήκαν και από πάνω. Ούτε τότε είχαμε παιδεία.

Το ίδιο συνεχίζεται και στις μέρες μας με τη διαφορά ότι τα οικονομικά προβλήματα είναι πλέον δυσεπίλυτα!
T.W.Is.M.
QUOTE(morfi @ Sep 18 2013, 14:01 ) *
Σήμερα είναι η μοναδική μέρα που έδωσαν πραγματική αφορμή για να ασχοληθείς μαζί τους. Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως της Ελλάδας παραμένει να μην είναι η Χρυσή Αυγή. Έρχονται απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων, δεν θα ασχοληθώ με αυτούς...


Κι ομως ειναι μεγαλο προβλημα, γιατι δειχνει οτι τιποτα δεν εχει αλλαξει προς το καλυτερο, αλλα μονο προς το χειροτερο. Δειχνει οτι ο κοσμος συντηρει την ιδια αρρωστη λογικη που ειχε και πριν μερικα χρονια. Απλα τοτε την εξεφραζε ταιζοντας και προσπαθωντας να επωφεληθει απο το πελατειακο κρατος των 2 γνωστων κομματων και της ανοχης των υπολοιπων και τωρα που αυτα δεν τον στηριζουν πια κινειται στα ακρα.
Το αν ειναι χειροτερος ο κλεφτης ή ο δολοφονος ειναι περιττο νομιζω να το εξηγησω.
Zoys
QUOTE(morfi @ Sep 18 2013, 14:01 ) *
Σήμερα είναι η μοναδική μέρα που έδωσαν πραγματική αφορμή για να ασχοληθείς μαζί τους. Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως της Ελλάδας παραμένει να μην είναι η Χρυσή Αυγή. Έρχονται απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων, δεν θα ασχοληθώ με αυτούς...

Όλοι έχουμε γείτονες ή γνωστούς που απαρνιούνται την χώρα και την ιστορίας της. Το πρόβλημα είναι πολύ βαθύτερο. Δεν με ενοχλεί λοιπόν τόσο ο γείτονας που το παίζει Χρυσαυγίτης.

Να μας πεις τον αριθμό των θυμάτων από τον οποίο θα αρχίσεις να ενοχλείσαι να ξέρουμε..
rakos
QUOTE (priest @ Sep 18 2013, 15:38 ) *
Συνεπως σας φαινεται περιεργο που αριστεροι σκοτωνονται απο δεξιους και αντιστροφα?


δεν υπαρχει αντιστροφα

QUOTE (morfi @ Sep 18 2013, 14:01 ) *
Σήμερα είναι η μοναδική μέρα που έδωσαν πραγματική αφορμή για να ασχοληθείς μαζί τους.


εχεις δικιο, πριν απο λιγες μερες στο Περαμα επιτεθηκαν με καρφια αλλα δεν πιανεται γιατι οι αλλοι ηταν κομμουνια
επισης δε πιανονται οι επιθεσεις με μαχαιρια σε πακιστανους γιατι αυτοι δεν ειναι καν ανθρωποι

εγω πιστευω οτι μεγαλυτερο προβλημα για την ελλαδα αποτελει ο αποκλεισμος απο το ευρωμπασκετ ας ασχοληθουμε καλυτερα μ αυτο
bballbill
QUOTE(kseplenhs @ Sep 18 2013, 13:58 ) *
Και τι πάει να πει αυτό?Οι 45άρηδες σήμερα δεν είναι άνεργοι?Δεν τους κόπηκαν τα καταναλωτικά δάνεια?Δεν τους κυνηγάνε οι τράπεζες?

Πανεύκολα σε αυτούς τους τύπους ξυπνά ένας ανεξήγητο και απροσδιόριστο εθνικιστιλίκι όταν τα έχουν χάσει όλα και τους πετάξεις ένα σωσίβιο.Με όποιο αντάλλαγμα.Μιλάμε για τύπους που στην πλειοψηφία τους,όταν πέρναγαν λεφτά απο τα χέρια τους,ήταν φοροφυγάδες,την έβγαζαν στις πίστες και η μεγαλύτερη "πατριωτικη" τους κίνηση ήταν να πάνε φαντάροι αφού πρώτα είχαν βάλει μπρος το βίσμα να τους στείλει να κάνουν θητεία στο μπαλκόνι του σπιτιού τους.

Γενικά εδώ στην ελλάδα τις έννοιες τις έχουμε ξεφτιλίσει.Εδώ θα δεις έναν ταλιμπάν κομμουνιστή να μην έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του,έναν νεοφιλελεύθερο να γκρινιάζει επειδή δεν του δίνει δουλειές το κράτος και έναν εθνικιστή που είναι κοινός εγκληματίας ποινικού δικαίου να επικαλείται την νομιμότητα.


Έλα ρε συ. Από απατεωνίσκος φονιάς? Για μένα δε στέκει μια τέτοια μετάβαση. Θεωρώ πιθανότερο ο συγκεκριμένος, τέτοιος να ήταν και πριν την κρίση και πριν τη ΧΑ. Ήξεραν πολύ καλά τι κάναν και ποιον βάζαν στους κόλπους τους γιατί πολύ απλά γνώριζαν σε τι τον χρειάζονταν.
MaJesty23
Πως σχετίζονται οι απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων με την δολοφονία Φύσσα;Τρομερός συνειρμός...

Να σε πειράζει morfi ,πιο πολύ η διχόνοια που σιγά σιγά πλασάρεται ,παρά οι απολύσεις σε ένα υδροκέφαλο κράτος.Δουλεύω σαν ορκωτός ελεγκτής 12 ώρες την ημέρα και Σ-Κ.Δεν θα κλάψω για το υπεράριθμο δημόσιο.Και επειδή γνωρίζω καλά πως λειτουργούν οι δημόσιοι υπάλλήλοι(ΣΔΟΕ ,εφορίες) στον δικό μου χώρο δεν θα κλάψω.Κρίμα αλλα, με πλαστά πτυχία,σύνταξη στα 50 ,εφ'απαξ 200.000 ,αγενείς και αμόρφωτοι ...κάποια στιγμή θα γύρναγε.


Kseplenis μεγάλο δίκιο.Είμαι απο Πατήσια και βαρεμένα που είχα στο σχολείο ,που δεν μπορούσαν να αρθρώσουν λέξη,χαπακώνονται ,βάρη και τώρα περπατάνε λές και θα μας πηδήξουν.Εχω ζήσει πέσιμο τρελό σε φίλο που ήταν μαύρος(έχει ποινικοποιηθεί το διαφορετικό χρώμα).Τον στείλανε σε νοσοκομείο 3 μηνες.Ένα παιδί 2.04 ,τον κάνανε καλά 20 άτομα.Βέβαια τότε (2005) η Χ.Α δεν ήταν της μοδός και τα κανάλια δεν ασχολήθηκαν.


Ολους πρέπει να πειράζει η Χ.Α.
tuareg
https://www.facebook.com/pages/Killah-P-%CE...668584963151693

ελεος με τους ηλιθιους.....ποσο πιο κιμαδοποιημενα μυαλλα πια?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.