Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλύτερος Έλληνας point guard όλων των εποχών
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
benchwarmer
Οι επιλογές είναι αλφαβητικά για να αποφευχθούν οι παρεξηγήσεις. Γενικά ήταν πολύ δύσκολο να καταλήξω σε μια δεκάδα (και σε αυτό και στα υπόλοιπα αντίστοιχα θέματα), ίσως έχω παραλείψει (ή απλά έχω διαφορετική άποψη) για κάποιους που θα ήταν στις δεκάδες άλλων χρηστών, αλλά προσπάθησα όσο γινόταν να καλύψω όλες τις εποχές, έστω και ενδεικτικά. Ούτως ή άλλως η κυρίως συζήτηση είναι για τον καλύτερο, οπότε από τους πραγματικά κορυφαίους δεν νομίζω να έχω παραλείψει κάποιον smile.gif

Ψηφίστε και σχολιάστε ελεύθερα tongue.gif
BasketZilla
Για έναν τριανταπεντάρη όπως εγώ, η σωστή σειρά είναι Γιαννάκης - Παπαλουκάς - Διαμαντίδης. Φαντάζομαι όμως ότι στην ψηφοφορία θα υπερισχύσει ο Μήτσος των άλλων δυο. Προσωπικά θεωρώ σχεδόν προσβολή να συγκρίνουμε καν τον Γιαννάκη με τον Διαμαντίδη ή τον Παπαλουκά. Παικταράς ο 3D αλλά όχι ισάξιος του Δράκου και στις 2 πλευρές του παρκέ. Ο Γιαννάκης ήταν ο απόλυτος αμυντικός της εποχής του και συγχρόνως ο δεύτερος καλύτερος επιθετικός που ανέδειξε ποτέ το Ελληνικό μπάσκετ. Δεν θυμάμαι άλλωστε ποτέ να οδήγησε ο Μήτσος ως ηγέτης την Εθνική ομάδα σε κάποια επιτυχία. Τεράστιος παίκτης αλλά όχι ισάξιος του Γιαννάκη. Η γνώμη μου είναι ότι σε αξία Παπαλουκάς + Διαμαντίδης = Γιαννάκης.
Dancing Madly Backwards
Με καλύπτει η λογική του basketzilla αλλά ψηφίζω Παπαλουκά γιατί ήταν ουσιαστικά ο ηγέτης της Εθνικής στις μεγάλες τις επιτυχίες του 05 και του 06 με εξαιρετικές αποδόσεις σε κομβικά ματς.
Γενικά αυτά που έκανε στο παρκέ στα ντουζένια του με ΤΣΣΚΑ είναι απίστευτα.
Zoys
Η ψήφος μου θα πάει στον Θοδωρή Παπαλουκά. Μακράν ο πιο εγκεφαλικός πόιντ γκαρντ της δεκαετίας που μας πέρασε. Τεράστια μεγέθη τόσο ο Γιαννάκης όσο και ο Διαμαντίδης, αλλά μετράει και το γεγονός ότι ο Τεό είναι καθαρό πλέι-μέικερ.
ssoulliss
Παιδιά Γιαννάκης...Έβαζε τριάντα αν ήθελε, έδινε 6-7 ασσίστ και σε "έπνιγε" στην άμυνα.

Εκείνα τα χρόνια δεν υπήρχε καταγραφή στις ασσίστ και στα κλεψίματα και έτσι δεν έχουμε στατιστικά του Γιαννάκη στα Ευρωμπάσκετ 87-89-91 αλλά και στο μουντομπάσκετ του 90.

pinkfloyd
O Σπανουλης;.....ειναι δυο το ξεχασα hammer.gif
benchwarmer
1 ψήφος Παταβούκας? Seriously? laugh.gif laugh.gif
rchos
Ψήφισα Παπαλουκά.

Δεν λέω τίποτα άλλο γιατί όλοι έχουμε τις αδυναμίες μας.

roko
Κορωνιος γιατι μεγαλωσαμε μαζι του στο Περιστερι και επειδη ηταν παικταρας bball.gif
vonzuchter
Θα κρινω το καθε παικτη οπως κανω με ολους με βαση το πικ της καριερας του. Τον παπαλουκα τα χρονια της ΤΣΣΚΑ τον Μητσο τα χρονια απο το 2005 εως 2011 και τον Γιαννακη στα 80ς. Γιαννακης μονος πρωτος αυτα τα πραγματα που εκανε τη δεκαετια του 80 και ο απολυτος τροπος που κυριαρχησε στα γηπεδα ηταν ανεπαναληπτα. Τωρα στη δευτερη θεση αν μιλησουμε για καθαροαιμο PG τοτε παπαλουκας. Αυτα που εκανε την εποχη της ΤΣΣΚΑ ειναι εκπληκτικα. Γενικα η συγκριση παπαλουκα μητσαρα αδικει και τους δυο γιατι ειναι διαφορετικου ειδους παικτες. Σα να σγκρινεις τον Σιγαλα με τον Σπανουλη ή τον Χατζηβρετα..
thrylos7
Δεν ψήφισα τον Ζήση γιατί αφενός θα 'σπάγαν τα γραφικόμετρα, αφετέρου, θεωρείται combo guard (μέχρι κάπου τη σεζόν 2004-2005 για μένα, anyway...), οπότε περιμένω να τον ψηφίσω στο αντίστοιχο topic!

Στο κατά το κοινώς λεγόμενον pointguardιλίκι, δεν υπάρχει άλλος σαν τον love-to-hate Παπαλουκά.
duncan21
Δε ψήφισα Διαμαντίδη γιατί θα 'ταν αντιδεολογικό,δε ψήφισα Παπαλουκά γιατί ως Ολυμπιακός έχω περισσότερες κακές παρά καλές αναμνήσεις από δαύτον κι ας γάζωνε τους πάντες με την Εθνική,συνεπώς ποιος μένει?
j-kidd13
Σαν καθαρα πλευμεικερ,οργανωση κλπ,ο Παπαλουκας εχει το προβαδισμα,και αν ειναι αντιδεοντολογικο για τον κουτς μια ο Διαμαντιδαρος,για μενα ο Παπαλουκας ειναι εκατο-μια!!! icon_drunk.gif
Παρ ολα αυτα δεν μπορω να παραλειψω οτι μπασκετικα ηταν μαγος,και ο δευτερος καλυτερος οργανωτης μετα τον Σαρας στην ευρωπη τα τελευταια χρονια(τουλαχιστον για μενα).
Τωρα για τον Γιαννακη,δεν εχω παραστασεις απο αυτον αγωνιζομενο για να τον κρινω και θα ταν ατοπο να το κανω.Οποτε ψηφισα εκει που εχω αποψη.
rchos
QUOTE(j-kidd13 @ Oct 7 2013, 20:59 ) *
Σαν καθαρα πλευμεικερ,οργανωση κλπ,ο Παπαλουκας εχει το προβαδισμα,και αν ειναι αντιδεοντολογικο για τον κουτς μια ο Διαμαντιδαρος,για μενα ο Παπαλουκας ειναι εκατο-μια!!! icon_drunk.gif
Παρ ολα αυτα δεν μπορω να παραλειψω οτι μπασκετικα ηταν μαγος,και ο δευτερος καλυτερος οργανωτης μετα τον Σαρας στην ευρωπη τα τελευταια χρονια(τουλαχιστον για μενα).
Τωρα για τον Γιαννακη,δεν εχω παραστασεις απο αυτον αγωνιζομενο για να τον κρινω και θα ταν ατοπο να το κανω.Οποτε ψηφισα εκει που εχω αποψη.


Παπαλουκά ψήφισες δηλαδή?
j-kidd13
QUOTE(rchos @ Oct 7 2013, 21:11 ) *
Παπαλουκά ψήφισες δηλαδή?


Λες να εκανα ολη αυτη την εισαγωγη και να ψηφισα τον Διαμαντιδη?
Το διευκρινησα....Συνολικα ειναι καλυτερος ο Διαμαντιδης για μενα,δεν το συζητω,αλλα καθαρα σαν πλευμεικερ ναι,ψηφισα Παπαlook...Και ας του κατεβαζω τα καντηλια της Μητροπολης οταν τον βλεπω... laugh.gif
yorgos
QUOTE(duncan21 @ Oct 7 2013, 20:46 ) *
Δε ψήφισα Διαμαντίδη γιατί θα 'ταν αντιδεολογικό,δε ψήφισα Παπαλουκά γιατί ως Ολυμπιακός έχω περισσότερες κακές παρά καλές αναμνήσεις από δαύτον κι ας γάζωνε τους πάντες με την Εθνική,συνεπώς ποιος μένει?


Μα δεν τον έχουν τον Κατσικάρη στην ψηφοφορία...
kseplenhs
Η περήφανη ψήφος σε μηνά γκέκο αντιστοιχεί σε μένα.Ανήκω στο ένδοξο 1,8% του πλυθησμού της ανθρωπότητας που ξεχωρίζει το καλό λάδι...
Tobias Funke
QUOTE (kseplenhs @ Oct 15 2013, 13:31 ) *
Η περήφανη ψήφος σε μηνά γκέκο αντιστοιχεί σε μένα.Ανήκω στο ένδοξο 1,8% του πλυθησμού της ανθρωπότητας που ξεχωρίζει το καλό λάδι...



Μου αρέσει που όταν ψήφιζα Κορωνιό το έκανα επειδή σκεφτόμουν ότι δεν μπορεί να έχει μόνο μία ψήφο παραπάνω από τον Γκέκο. Πρέπει να επιστρατεύσω το δεύτερο account στο οποίο δεν θυμάμαι το password.

Στο επιθετικό κομμάτι, καλύτερος κι από τους τρεις που τον περνάνε.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.