Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tο ψυχαναγκαστικό φαουλ.
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
Alexandris Eleftherios
Εντάξει...

Πότε κάνουμε φάουλ ???

Αν τελειώνει το παιχνίδι και δεν θες να φας τρίποντο κάνεις το φαουλ και καθαρίζεις. Στέλνεις την αντιπαλη ομάδα για 2 ποντους.

Αν το παιχνίδι είναι στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και έχει η ομάδα να δώσει φαουλ και ειναι το σκορ στο +2 η -2 αν έχεις να δώσεις φαουλ χωρίς να τους στείλεις βολές, και πάλι το κάνεις. Το κάνεις για να κρατήσεις την διαφορά η για να μην αυξηθεί έτσι ωστε να κρατήσει την ψυχολογία σου στην αναπαυλα του 3 δεκαλέπτου.

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΓΕΛΑΩ ΜΕ ΑΥΤΟ...

Γιατι ορισμένοι προπονητές σκίζονται να δώσουν φάουλ στην τελευταία επίθεση π.χ. του πρώτου δεκαλέπτου. Πάσυ θυσία δηλ να χρεωθεί παίκτης της ομάδος σου με φάουλ? Για ποιο λόγο? Τι λόγος υπάρχει οταν βρισκεσαι στο πρώτο δεκάλεπτο? Για να μην μειώσει η αντιπαλη ομάδα στην τελευταία επιθεση? Σιγα τα αυγά !!! Έχεις ακόμα 30 λεπτά να παιχτούν και εσυ θυσιάζεις παίκτης σου με φαουλ ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ επειδή έχεις να δώσεις φαουλ. Ε ΚΑΙ ??? Μα στο πρώτο δεκάλεπτο?

Εγω προσωπικά το βρίσκω ανόητο. Συμφωνώ με τις 2 παραπάνω περιγραφές που έκανα. Όταν έχουμε να δώσουμε φαουλ το κάνουμε σε σημεία του παιχνιδιου που κρίνεται το παιχνίδι και ΟΧΙ για ψυχαναγκαστικούς λογους γιατι εγω έτσι το βλέπω.

Έβλεπα εναν αγώνα προχθές και ο εκφωνητής φώναζε ΚΑΝΕ φαουλ ΚΑΝΕ φαουλ, αφου έχει η ομάδα να το δώσει. Και ολα αυτα στο πρώτο δεκαλεπτο στο τελος. Και φυσικά η ομάδα το έκανε και χρεώθηκε με φαουλ ενας παίκτης της που στο 37 του παιχνιδιου βγηκε με 5 φαουλ εκτός !!!
Δηλ δεν θα ήταν πιο χρήσιμος να παίξει και τα 40 αντι να κάνει το ηλίθιο φαουλ στο πρωτο δεκάλεπτο? Και τι κέρδισε η ομάδα με αυτό? Να μην φάει ΊΣΩΣ, 2-3 πόντους στην τελική.

Αν ημουν προπονητής ΠΟΤΕ μου δεν θα έβαζα παίκτη να κάνει φαουλ στο τελος του πρωτου δεκαλεπτου. Το θεωρώ βλακεία.
Να ήταν στο τρίτο τέταρτο δεκάλεπτο στο τέλος να το καταλάβω.

Εσεις πως το βλέπετε ρε παιδιά? Υπερβάλλω?
CrossoverOnE
QUOTE(Alexandris Eleftherios @ Feb 5 2010, 21:45 ) *
Εντάξει...

Πότε κάνουμε φάουλ ???

Αν τελειώνει το παιχνίδι και δεν θες να φας τρίποντο κάνεις το φαουλ και καθαρίζεις. Στέλνεις την αντιπαλη ομάδα για 2 ποντους.

Αν το παιχνίδι είναι στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και έχει η ομάδα να δώσει φαουλ και ειναι το σκορ στο +2 η -2 αν έχεις να δώσεις φαουλ χωρίς να τους στείλεις βολές, και πάλι το κάνεις. Το κάνεις για να κρατήσεις την διαφορά η για να μην αυξηθεί έτσι ωστε να κρατήσει την ψυχολογία σου στην αναπαυλα του 3 δεκαλέπτου.

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΓΕΛΑΩ ΜΕ ΑΥΤΟ...

Γιατι ορισμένοι προπονητές σκίζονται να δώσουν φάουλ στην τελευταία επίθεση π.χ. του πρώτου δεκαλέπτου. Πάσυ θυσία δηλ να χρεωθεί παίκτης της ομάδος σου με φάουλ? Για ποιο λόγο? Τι λόγος υπάρχει οταν βρισκεσαι στο πρώτο δεκάλεπτο? Για να μην μειώσει η αντιπαλη ομάδα στην τελευταία επιθεση? Σιγα τα αυγά !!! Έχεις ακόμα 30 λεπτά να παιχτούν και εσυ θυσιάζεις παίκτης σου με φαουλ ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ επειδή έχεις να δώσεις φαουλ. Ε ΚΑΙ ??? Μα στο πρώτο δεκάλεπτο?

Εγω προσωπικά το βρίσκω ανόητο. Συμφωνώ με τις 2 παραπάνω περιγραφές που έκανα. Όταν έχουμε να δώσουμε φαουλ το κάνουμε σε σημεία του παιχνιδιου που κρίνεται το παιχνίδι και ΟΧΙ για ψυχαναγκαστικούς λογους γιατι εγω έτσι το βλέπω.

Έβλεπα εναν αγώνα προχθές και ο εκφωνητής φώναζε ΚΑΝΕ φαουλ ΚΑΝΕ φαουλ, αφου έχει η ομάδα να το δώσει. Και ολα αυτα στο πρώτο δεκαλεπτο στο τελος. Και φυσικά η ομάδα το έκανε και χρεώθηκε με φαουλ ενας παίκτης της που στο 37 του παιχνιδιου βγηκε με 5 φαουλ εκτός !!!
Δηλ δεν θα ήταν πιο χρήσιμος να παίξει και τα 40 αντι να κάνει το ηλίθιο φαουλ στο πρωτο δεκάλεπτο? Και τι κέρδισε η ομάδα με αυτό? Να μην φάει ΊΣΩΣ, 2-3 πόντους στην τελική.

Αν ημουν προπονητής ΠΟΤΕ μου δεν θα έβαζα παίκτη να κάνει φαουλ στο τελος του πρωτου δεκαλεπτου. Το θεωρώ βλακεία.
Να ήταν στο τρίτο τέταρτο δεκάλεπτο στο τέλος να το καταλάβω.

Εσεις πως το βλέπετε ρε παιδιά? Υπερβάλλω?

Aν και ειμαι της αποψης μακαρι να απαγορευοταν τετοιου ειδους φαουλ ωστοσο απ τη στιγμη που επιτρεπεται νομιζω δεν ειναι μια μονο η σωστη χρηση της τακτικης.Εξαρταται τι ομαδα εχεις,με τι ομαδα παιζεις σε τι κατασταση βρικεται η ομαδα σου κλπ...αν προβλεπεις πχ οτι θα ειναι κλειστο παιχνιδι που μπορει να κριθει στο καλαθι μπορει στο τελος να μετανοιωσεις που ειχες ευκαιρια να δωσεις φαουλ ακομα και στο πρωτο 10λεπτο και δε το κανες.Επισης μπορει να θεωρεις οτι εχεις ομαδα με βαθος παγκου και ενα τετοιο φαουλ δε θα σου στοιχιζε ιδιαιτερα στη συνεχεια του αγωνα.Γι αυτο απο καθαρα τακτικη αποψη (οπως ειπα κατα ταλλα τα σιχενομαι αυτα τα φαουλ) δε νομιζω οτι ειναι κατι που λες με βεβαιοτητα ναι να γινεται η οχι να μη γινεται αλλα πρεπει να εχεις ικανοτητα κρισης για να κινεισαι αναλογα σε καθε παιχνιδι.
Εξαλλου το μπασκετ ειναι "τζογαδορικο" αθλημα και πολλες φορες παιζεις ΚΑΙ με τη τυχη.Θυμιζω τον αγωνα της Εθνικης με τη Τουρκια στο τελευταιο Ευρωμπασκετ.Στο τελος ο Καζλαουσκας κατα τη γνωμη μου τζογαρε και οπως αποδειχτηκε καλα εκανε.
cydonian
Εμένα μ αρέσει ο κανονισμός του NBA όπου αν κάνεις 2 φάουλ στα τελευταία 2 λεπτά του 12λέπτου ο αντίπαλος πάει στις βολές. Έτσι αποφεύγεται αυτό το πράγμα με τα συνεχόμενα φάουλ "όταν έχουν να δώσουν".
il postino
στο ευρωπαικο στυλ μπασκετ συνηθως δε χαριζεται ουτε μια φαση! ειτε ειναι στην αρχη ειτε στο τελος , κανεις δε χαριζει τιποτα! ε και στο τελος του πρωτου δεκαλεπτου δε θα παρει εντολη βασικος παικτης φορτωμενος ηδη με ενα φαουλ να παει αυτος να σταματησει την επιθεση....

εχει λογικη Λευτέρη.

μην παρασυρεσαι απο το σπικαζ , που ωρες ωρες αναρωτιεσαι αν παρακολουθεις ,οχι τον ιδιο αγωνα αλλα , το ιδιο αθλημα!
T.W.Is.M.
Εγω παντως ειμαι εντελως αντιθετος με τη λογικη του φαουλ οταν εισαι στο +3 στην τελευταια επιθεση. Οχι απο πλευρας σκοπιμοτητας αλλα απο πλευρας ομορφιας του παιχνιδιου. Ναι, ειναι φαουλ που στερει απ τον αντιπαλο πολλες ελπιδες να γυρισει το ματς. Με την ιδια λογικη ομως, στερεις πολλες ελπιδες απ τον αντιπαλο για τη νικη αν πας και του τραυματισεις τον καλυτερο παιχτη του στο πρωτο λεπτο ή αν τον αντιμετωπισεις βρωμικα και τον αναγκασεις να παρει τεχνικες ποινες και να αποβληθει. Θα πρεπει να το κανουμε κι αυτο?
Οσο για το γιατι οι προπονητες δινουν εντολες για φαινομενικα ανουσια φαουλ, νομιζω οτι ειναι θεμα ψυχολογιας. Εμποδιζεις τον αντιπαλο να σχεδιασει μια επιθεση οπως τη θελει και του χαλας την αυτοσυγκεντρωση. Και υποσυνειδητα ειναι και κατι ακομα. Θελουν να γινονται πρωταγωνιστες του αγωνα στη θεση των παιχτων...
CrossoverOnE
QUOTE(T.W.Is.M. @ Feb 19 2010, 21:17 ) *
Εγω παντως ειμαι εντελως αντιθετος με τη λογικη του φαουλ οταν εισαι στο +3 στην τελευταια επιθεση. Οχι απο πλευρας σκοπιμοτητας αλλα απο πλευρας ομορφιας του παιχνιδιου. Ναι, ειναι φαουλ που στερει απ τον αντιπαλο πολλες ελπιδες να γυρισει το ματς. Με την ιδια λογικη ομως, στερεις πολλες ελπιδες απ τον αντιπαλο για τη νικη αν πας και του τραυματισεις τον καλυτερο παιχτη του στο πρωτο λεπτο ή αν τον αντιμετωπισεις βρωμικα και τον αναγκασεις να παρει τεχνικες ποινες και να αποβληθει. Θα πρεπει να το κανουμε κι αυτο?
Οσο για το γιατι οι προπονητες δινουν εντολες για φαινομενικα ανουσια φαουλ, νομιζω οτι ειναι θεμα ψυχολογιας. Εμποδιζεις τον αντιπαλο να σχεδιασει μια επιθεση οπως τη θελει και του χαλας την αυτοσυγκεντρωση. Και υποσυνειδητα ειναι και κατι ακομα. Θελουν να γινονται πρωταγωνιστες του αγωνα στη θεση των παιχτων...

Οπως ξαναειπα ουτε γω ειμαι υπερ τετοιων φαουλ αλλα νομιζω οτι το επιχειρημα σου περι τραυματισμων στους αντιπαλους ειναι ακραιο.Γιατι υπαρχει και ο αντιλογος που λεει στο βωμο της ομορφιας με την ιδια λογικη να κανουμε το παιχνιδι πιο ελευθερο με κανονισμους streetball με βηματα που να μη σφυριζονται φαουλ που να μη δινονται κλπ....Η μεση λυση ειναι παντα το καλυτερο...
Air Kef
Τα φάουλ, όταν έχεις να δώσεις στα τελευταια δευτερόλεπτα των δεκαλέπτων, γίνονται για να διακόψεις την αντίπαλη επίθεση.

Βάζεις την αντίπαλη επίθεση να κάνει επαναφορά και να ξαναστηθούν οι παίκτες απέναντι σε 100% οργανωμένη άμυνα..

Όποιος έχει παίξει σοβαρό μπάσκετ, καταλαβαίνει. smile.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(CrossoverOnE @ Feb 20 2010, 01:59 ) *
Οπως ξαναειπα ουτε γω ειμαι υπερ τετοιων φαουλ αλλα νομιζω οτι το επιχειρημα σου περι τραυματισμων στους αντιπαλους ειναι ακραιο.Γιατι υπαρχει και ο αντιλογος που λεει στο βωμο της ομορφιας με την ιδια λογικη να κανουμε το παιχνιδι πιο ελευθερο με κανονισμους streetball με βηματα που να μη σφυριζονται φαουλ που να μη δινονται κλπ....Η μεση λυση ειναι παντα το καλυτερο...


Δεν ειναι ακριβως επιχειρημα. Το φαουλ στην πραγματικοτητα ειναι παραβαση κανονισμου. Ο τραυματισμος ειναι αποτελεσμα μιας ακραιας παραβασης κανονισμου. Αν φτανουμε σε παραβαση του κανονισμου για να βγαλουμε εκτος συστηματος τον αντιπαλο(οπως σωστα λεει ο Air Kef πιο πανω), δε θα μπορουσαμε να παμε και στα ακρα? Και ασε το ενδεχομενο τραυματισμου, που ειναι και παρεξηγησιμο(και σωστα ειναι). Ο εκνευρισμος του αντιπαλου για να προκαλεσεις αποβολη δεν ειναι τροπος αντιμετωπισης? Το φαουλ σκοπιμοτητας εφοσον ειναι παραβαση κανονισμων για μενα ειναι αθεμιτο μεσο. Χρησιμοποιειται και θα συνεχισει να χρησιμοποιειται δυστυχως ομως.
CrossoverOnE
QUOTE(T.W.Is.M. @ Feb 20 2010, 16:53 ) *
Δεν ειναι ακριβως επιχειρημα. Το φαουλ στην πραγματικοτητα ειναι παραβαση κανονισμου. Ο τραυματισμος ειναι αποτελεσμα μιας ακραιας παραβασης κανονισμου. Αν φτανουμε σε παραβαση του κανονισμου για να βγαλουμε εκτος συστηματος τον αντιπαλο(οπως σωστα λεει ο Air Kef πιο πανω), δε θα μπορουσαμε να παμε και στα ακρα? Και ασε το ενδεχομενο τραυματισμου, που ειναι και παρεξηγησιμο(και σωστα ειναι). Ο εκνευρισμος του αντιπαλου για να προκαλεσεις αποβολη δεν ειναι τροπος αντιμετωπισης? Το φαουλ σκοπιμοτητας εφοσον ειναι παραβαση κανονισμων για μενα ειναι αθεμιτο μεσο. Χρησιμοποιειται και θα συνεχισει να χρησιμοποιειται δυστυχως ομως.

Aρα καταληγουμε οτι εφοσον οπως σωστα λες το φαουλ ειναι πραγματι παραβαση θα πρεπει να υπαρξει μεγαλυτερη αυστηροτητα ωστε να περιοριστουν οι παραβασεις τετοιου ειδους.Η θα μπορουσε να ειναι "αγραφος" νομος οπως πχ ειναι το να παιρνεις time out στο τελος χωρις ουσιαστικο λογο και θεωρειται κατακριτεο.Τιποτα απο τα 2 δε προκειται να γινει βεβαια αλλα απλη κουβεντα κανουμε.Παντως το συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι αν θελουμε το συγκεκριμενο "θεμα" να εκληψει πρεπει να διορθωθουν τα κενα στους κανονισμους γιατι υπο αυτο το πρισμα υπαρχει τρυπα.Τωρα τοσο το φαουλ σε σημειο προκλησης τραυματισμου οσο και η επιτιδευμενη προκληση εκνευρισμου στον αντιπαλο νομιζω οτι απο το μεγαλυτερο μερος του μπασκετικου κοσμου αποφευγονται και υπαγονται στον αγραφο νομο αντιστοιχο αυτου που προειπα για τα time out.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.