Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Basketforum.gr Chat
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
kolossos
Δημιούργησα το κανάλι #basketforum.gr στους servers της grnet στο irc. Εκεί θα μπορούμε να τα λέμε και με πιο άμεσο τρόπο. Για να μπορέσει να συνδεθεί κανείς χρειάζεται να κατεβάσει το mirc από το www.mirc.co.uk και μετά να πληκτρολογήσει μέσα στο παράθυρο status του προγράμματος τις 2 παρακάτω γραμμές...

/server nana.irc.gr
(με αυτή την εντολή γίνεται σύνδεση... οταν τελειώσει η σύνδεση...)
/join #basketforum.gr
dizzy_fingers
Xα!!!
Ωραίος είσαι βρε!
Εγώ μόλις είχα δημιουργήσει δωμάτιο στο matric.mirc.gr για το νέο φόρουμ που θα μετακινηθούμε σε λίγο καιρό.
Εκεί δε θα χρειάζεται να κατεβάσετε το mirc, θα έχει έτοιμο τσατ το λογισμικό του φόρουμ.

Να σε ρωτήσω κάτι Κολοσσέ.
Μπορείς να κάνεις ένα chat room register, ώστε να μη μπορεί να το χρησιμοποιεί άλλος?
Δεν είμαι πολύ έμπειρος σε αυτά τα θέματα και έχω αρκετές απορίες...
kolossos
dizzy δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό το matric kai se poion server θα είναι τελικά σηκωμένο το chat. Πάντως αυτά τα ενσωματωμένα από όσα έχω δει μέχρι σήμερα δεν είναι και πού εύχρηστα. Η καλύτερη λύση θα ήταν ο καθένας να μπορεί να μπαίνει απο όπου θέλει, αν και δεν ξέρω τεχνικές λεπτομέριες για το πως γίνεται αυτό

QUOTE
Μπορείς να κάνεις ένα chat room register, ώστε να μη μπορεί να το χρησιμοποιεί άλλος?


Κάθε κανάλι από την στιγμή που κατοχυρώνεται απο κάποιον, περνάει στην κατοχή του. Αυτό το άτομο μετά έχει τον πλήρη έλεγχο του καναλιού. επίσης μερίδιο του ελέγχου μπορεί να δώσει και σε άλλους χρήστες για την καλύτερη φύλαξη του καναλιού. Με λίγα λόγια μπορεί σε περίπτωση που κάποιος παραφέρεται να τον πετάξει έξω ή ακόμα να του κάνει και μόνιμο μπαν. βέβαια υπάρχουν και άλλα πράγματα που μπορείς να ελέγχεις αλλά πιστεύω να σε κάλυψα στην ερώτηση που έκανες με αυτά τα βασικά biggrin.gif
dizzy_fingers
Που μπορώ να κάνω register κάποι chat room?
Παίζει κανά λινκ?

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
kolossos
Έχω κάνει ήδη register το κανάλι στον server που μπένουν οι περισσότεροι Έλληνες. Άμα μπεις θα σου δείξω και πως περίπου λειτουργεί
dizzy_fingers
Τώρα για κάποιο λόγο δε με συνδέει...
Θα το κοιτάξω αύριο.

Καληνύχτα!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.