Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Διαμαντιδης vs Σπανουλης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
Pages: 1, 2
a bullet for your head
Καταρχην θα πρεπει να πω,οτι η αποκτηση του Σπανουλη απ τον ΟΣΦΠ,ειναι μια παρα πολυ μεγαλη μεταγραφικη επιτυχια,τοσο σε ουσια,οσο & σε γοητρο-επικοινωνιακο σκελος.
Απο & κει περα,πηρα τη πρωτοβουλια να ανοιξω ενα διπλο poll...
Πρωτον,γιατι δεν ειχε ανοιχτει ποτε καποιο poll,οπου συγκρινονταν οι 2 πρωην συμπαικτες στον ΠΑΟ(πλεον),αλλα συμπαικτες στην Εθνικη ομαδα..
Και δευτερον,γιατι ακουστηκαν παρα πολλα,οσον αφορα τις απολαβες που ζητουσε & τελικα πηρε ο Σπανουλης..
Manu7
Φυτίλια θες να ανάψεις και συ bullet? rolleyes.gif
ALdaperan
κατ ' εμε περισσότερο ταλέντο έχει ο σπανούλης , και οι δύο όμως είναι πολύ εργατικοί κυρίως ο διαμαντίδης

ψήφισα διαμαντίδη σαν καλύτερο παίκτη γιατί πολύ απλά κάνει πολλές δουλειές μέσα στο παρκέ , μπορεί να παίξει άμυνα σαν τον καλύτερο αμυντικό, να σκοράρει σαν σούπερ σουτέρ, να πάρει ριμπάουντ , να κλέψει , να ταπώσει, να καρφώσει να δώσει ασσίστ

οχι οτι πολλά απο αυτά δε μπορεί να τα κάνει και ο σπανούλης αλλά ο διαμαντίδης τα κάνει όλα αυτα πολύ καλά , τον βοηθάει και το σώμα του που είναι ψηλός
a bullet for your head
QUOTE(Manu7 @ Jul 12 2010, 22:32 ) *
Φυτίλια θες να ανάψεις και συ bullet? rolleyes.gif

Ο προλογος μου δεν σε καλυπτει?... rolleyes.gif
Weekendman
Δεν λέω καλό πολύσυνθετο μπασκετικό εργαλείο ο Διαμαντίδης αλλά ο άνθρωπος που όδηγησε τον Παναθηναικό και στα 2 τελευταιά παιχνίδια των πρόσφατων Τελικών επιθετικά ως τραυματίας με φήμες πέρι Ολυμπιακου να πλανονται πάνω απο το Κεφάλι του ,και στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν φοβόταν το ΣΕΦ είναι ο Σπανούλης
Και θα ξαναπώ(μέχρι αηδίας) οτι η Εθνική τις μεγάλες αγωνιστικιές υπερβάσεις της με ΗΠΑ 2006 και Ισπανία το 2007 τις έκανε με καταπληκτικό Σπανούλη και κάτι λέει αυτό...

Τα λεφτά που αξίζουν είναι ουσιαστικα τα ίδια απλά ο Διαμαντίδης όπως βλέπουμε και στην περίπτωση της απόλυτης άρνησης του για ΝΒΑ είναι ο τύπος της σιγουριάς για αυτο δεν πίεσε τον Παναθηναικό για περισσότερα...
Manu7
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 12 2010, 22:36 ) *
Ο προλογος μου δεν σε καλυπτει?... rolleyes.gif

Το poll θα ήταν πιο αντικειμενικό αν άνοιγε πριν μισό χρόνο πριν τουλάχιστον.
Είναι δύσκολο να κρίνουν πολλοί τώρα άσχετα με την περιρέουσα ατμόσφαιρα.
SG3ptshooter
To ότι πριν δεν υπήρχε πολλ ίσως να συνέβαινε επειδή δε χρειαζόταν αυτό το πολλ.

Σήμερα η αξία του πολλ και μέχρι να κριθούν οι τίτλοι της επόμενης σεζόν είναι ανάλογη ενός πολλ "οι Παναθηναϊκοί ψηφίστε το πάνω και οι Ολυμπιακοί το κάτω να δούμε πόσοι είμαστε" με λίγους γκεστ που στηρίζουν κάποια άλλη ομάδα.

Ο Σπανούλης καρπώθηκε μία υπεραξία που μόνο από τον Ολυμπιακό μπορούσε να βρει, που ήθελε να τον πάρει από εμάς. Δε με απασχολεί και τόσο το χρηματικό προσωπικά ώστε να με προβληματίσει ιδιαίτερα. Ο καθένας εισπράττει όσα κρίνει σωστό κι ανάλογα με τις προτεραίοτητες του.

Αγωνιστικά έχουν γραφτεί και θα γραφούν τόσα που δεν υπάρχει κάτι πρωτότυπο να γράψω. Θεωρώ το Διαμαντίδη καλύτερο, άλλωστε γι' αυτό είναι κι ο αγαπημένος μου παίκτης την τελευταία εξαετία.

Μόνο να αποφύγουμε τα "Αγκωνίδης" ,"ανήθικος φιλοχρήματος" κλπ. Για μένα δεν έχουν υπόσταση άλλωστε.
a bullet for your head
QUOTE(Manu7 @ Jul 12 2010, 22:42 ) *
Το poll θα ήταν πιο αντικειμενικό αν άνοιγε πριν μισό χρόνο πριν τουλάχιστον.
Είναι δύσκολο να κρίνουν πολλοί τώρα άσχετα με την περιρέουσα ατμόσφαιρα.

Γιατι θετεις ζητημα αντικειμενικοτητας?
Οι συγκυριες ηρθαν ετσι & μου εδωσαν την ιδεα & το εναυσμα να ανοιξω ενα διπλο poll.
Manu7
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 12 2010, 22:54 ) *
Γιατι θετεις ζητημα αντικειμενικοτητας?
Οι συγκυριες ηρθαν ετσι & μου εδωσαν την ιδεα & το εναυσμα να ανοιξω ενα διπλο poll.

Ε προφανώς θα το θέσω bullet.Όσο να'ναι επηρεάζεται η αντικειμενικότητα με τις τελευταίες εξελίξεις.Είναι αυτονόητο αυτό νομίζω.
a bullet for your head
QUOTE(Manu7 @ Jul 12 2010, 22:57 ) *
Ε προφανώς θα το θέσω bullet.Όσο να'ναι επηρεάζεται η αντικειμενικότητα με τις τελευταίες εξελίξεις.Είναι αυτονόητο αυτό νομίζω.

Αποψη σου.
Εγω νομιζω οτι οι συγκυριες,δεν μπορουν να επηρρεασουν στο βαθμο που εσυ ισχυριζεσαι,το διπλο ερωτημα που εθεσα.
Οπως ειπα & παραπανω ομως,αποτελεσαν το εναυσμα προκειμενου να το ανοιξω.
kolokotronis
Ρε μπούλετ, είναι δυνατόν να πιστεύει κάποιος ότι ο ένας είναι καλύτερος και πιο επιδραστικός παίκτης και να θεωρεί ότι πιο πολλά λεφτά πρέπει να παίρνει ο άλλος? tongue.gif

Τό θέμα για μένα δεν είναι τι θα ψηφίζαμε τώρα.
Το θέμα είναι ότι μετά από τόσα χρόνια ο κόσμος του παναθηνα'ι'κού έχει δείξει ξεκάθαρα την προτίμησή του, όταν έπαιζαν και οι δύο στην ίδια ομάδα.
Για κάποιο λόγο έγινε αυτό.
Ή μήπως, αν μπορούσαν να διαλέξουν οι ολυμπιακοί ποιον από τους δύο να έπαιρναν σήμερα, θα προτιμούσαν οι περισσότεροι τον Σπανούλη?
Air Kef
QUOTE
Αποψη σου.
Εγω νομιζω οτι οι συγκυριες,δεν μπορουν να επηρρεασουν στο βαθμο που εσυ ισχυριζεσαι,το διπλο ερωτημα που εθεσα.
Οπως ειπα & παραπανω ομως,αποτελεσαν το εναυσμα προκειμενου να το ανοιξω.



Ώρες ώρες ρε bullet απορώ αν είσαι real thing ή αν απλώς περνάς την ώρα σου.
Στο άλλο πολ που ο Γιαννάκης είχε όσες ψήφους και ο Ντούντα για προπονητης στον Ολυμπιακό την νεα σεζόν πίστευες ότι οι περισσότερες ψήφοι του Γιαννάκη προέρχονται απο Ολυμπιακούς που θέλουν να παραμείνει, όταν ακόμα κα οι 4-5 από τους 100 φίλους του οσφπ που γράφουμε εδώ μεσα γράφαμε ότι έτσι που ήρθαν τα πράγματα καλύτερα να φύγει.

Ανάθεμα αν έστω και το 1/10 των ψήφων είναι αντικειμενικός σε αυτό το πολ.

QUOTE(kolokotronis @ Jul 12 2010, 23:19 ) *
Ή μήπως, αν μπορούσαν να διαλέξουν οι ολυμπιακοί ποιον από τους δύο να έπαιρναν σήμερα, θα προτιμούσαν οι περισσότεροι τον Σπανούλη?



Βασικά μετά και τους φετινούς τελικούς δεν παιζει να υπάρχει εστω και ενας φίλος του ΟΣΦΠ που θα ήθελε τον ΔΔ να φεύγει από τον ΠΑΟ, και πόσο μάλλον για να βάλει την κόκκινη φανέλα.
a bullet for your head
QUOTE(Air Kef @ Jul 12 2010, 23:26 ) *
Ώρες ώρες ρε bullet απορώ αν είσαι real thing ή αν απλώς περνάς την ώρα σου.
Στο άλλο πολ που ο Γιαννάκης είχε όσες ψήφους και ο Ντούντα για προπονητης στον Ολυμπιακό την νεα σεζόν πίστευες ότι οι περισσότερες ψήφοι του Γιαννάκη προέρχονται απο Ολυμπιακούς που θέλουν να παραμείνει, όταν ακόμα κα οι 4-5 από τους 100 φίλους του οσφπ που γράφουμε εδώ μεσα γράφαμε ότι έτσι που ήρθαν τα πράγματα καλύτερα να φύγει.

Ανάθεμα αν έστω και το 1/10 των ψήφων είναι αντικειμενικός σε αυτό το πολ.

Στο αλλο poll ο Γιαννακης ειχε περισσοτερους ψηφους απ τον Ντουντα... rolleyes.gif ...& απλα ειχα πει,οτι δεν μπορει ολοι του οι ψηφοι να προερχονται απο Παναθηναικους...
Σε προβληματιζει-ενοχλει τοσο πολυ,η ψηφοφορια του 2πλου ερωτηματος?
Αφαιρεσε την τοτε & κρατα το θεμα ως τοπικ,ετσι απλα...
traveller
QUOTE(Air Kef @ Jul 12 2010, 21:30 ) *
Βασικά μετά και τους φετινούς τελικούς δεν παιζει να υπάρχει εστω και ενας φίλος του ΟΣΦΠ που θα ήθελε τον ΔΔ να φεύγει από τον ΠΑΟ, και πόσο μάλλον για να βάλει την κόκκινη φανέλα.


ωραία , αυτή η σοφιστία μου άρεσε laugh.gif

Μόνο που μπορεί και να διατυπωθεί ανάποδα :Όπως αποδείχτηκε , ο Διαμαντίδης δε φεύγει από τον Παναθηναϊκό. Πόσο μάλλον για να πάει στον Ολυμπιακό. Άστον σε μας να μας ...καταστρέψει και βασίσου στο Θόδωρα και στον Τεόντοσιτς

Δεν το άνοιξε για καλό ο bullet αυτό το poll και έχω και 4 φάουλ, είμαι επιρρεπής α λα Πέκο icon_drunk.gif

Στο θέμα μας τώρα : Ο Σπανούλης μπορεί να είναι ότι είναι αλλά Διαμαντίδης δεν είναι. Κι ένας λόγος που έφυγε ήταν και αυτός. Το έχω γράψει μήνες τώρα.

Ο Διαμαντίδης μπορεί να μην ήταν καλός (με βάση αυτά που έχουμε δει από αυτόν) στους τελικούς σε σχέση με το Σπανούλη αλλά όλη τη σεζόν δε σερνόταν όπως ο Σπανούλης. Διαλέγετε και παίρνετε
Επίσης το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ του Διαμαντίδη κόντρα στον Ολυμπιακό, ο Σπανούλης δεν το έχει δει ούτε στα πιο τρελά του όνειρα.
Air Kef
QUOTE
Μόνο που μπορεί και να διατυπωθεί ανάποδα :Όπως αποδείχτηκε , ο Διαμαντίδης δε φεύγει από τον Παναθηναϊκό. Πόσο μάλλον για να πάει στον Ολυμπιακό. Άστον σε μας να μας ...καταστρέψει και βασίσου στο Θόδωρα και στον Τεόντοσιτς


Πρώτα από όλα, μιλαω εξωαγωνιστικά.
Ο ΔΔ είναι ο αρχηγός, ο ΔΔ είναι συνυφασμένος με τον ΠΑΟ, ο ΔΔ ειδικά φέτος στους τελικούς προκάλεσε τόσο πολύ ώστε κατάφερε να ανέβει το πιο εμμετικό πανό που θυμάμαι εγώ σε ελληνικό γήπεδο.
Αυτόν τον ΔΔ δεν τον θέλει κανένας Ολυμπιακός στην ομάδα του, όπως δεν θέλαμε τον Αλβέρτη ή τον Χατζηβρέττα από ένα σημείο και μετά, ή τον Μπατίστ και τον Τσαρτσαρή.
Τον Περπέρογλου, θεωρητικά, ανετότατα τον βλέπω με τα κόκκινα, το ίδιο και τον Σάρας ή τον Φώτση.
Αυτόν τον ΔΔ τον θέλω στον ΠΑΟ, ώστε να λατρεύω να τον μισώ και να τον κερδίζω, όποτε μπορώ, στον τελικό Κυπέλλου πχ. μπόρεσα, στον 3ο τελικό, όχι.


Αγωνιστικά τώρα, αφού είχαμε και την ειρωνία για τον Τεοντόσιτς και τον Θόδωρα, έχω εκφραστεί πολλάκοις για το πόσο πολύ μου αρέσει να βλέπω τον ΔΔ να παίζει μπάσκετ (καθόλου) και για το τι θα λέω στα παιδιά μου για τους μπασκετμπολίστες της γενιάς μου.
Χιλιες φορές να χάνω αλλά να βλέπω όλη την σεζόν τον Τεοντόσιτς και τον Παπαλουκά, παρά να κερδίζω απολαμβάνοντας όλη την σεζόν τον Διαμαντίδη να προσπαθεί να κερδίσει φάουλ παίζοντας με πλάτη ή να κάνει θεαματικά σπλιτ άουτ.
Του αναγνωρίζω πολλά πραγματα, ότι δίνει ότι μπορέι στο γήπεδο, είναι αρχηγός, σκίζεται, δουλέυει όσο λίγοι παίκτες σε σημείο που να μην τον αφήνεις εδώ και 2 χρόνια μόνο του στα 6,5 μέτρα ή σε σημείο να σηκώνεται για τάπα ή λέι απ μπροστά σε οποινδήποτε, αλλά τι να κάνουμε, οι Τεό βλέπουν γήπεδο με ραντάρ και έχουν 10 διαφορετικούς τρόπους να βγάλουν ασσίστ, αυτοί μας αρέσουν και από αυτούς πρέπει να μαθαινουν μπάσκετ οι μικροί.


Τώρα αν με πείραξε το πολ, καθόλου, αντιθέτως με πειράζει η υπερ-αυτοπροβολή.
Air Kef
QUOTE
Μόνο που μπορεί και να διατυπωθεί ανάποδα :Όπως αποδείχτηκε , ο Διαμαντίδης δε φεύγει από τον Παναθηναϊκό. Πόσο μάλλον για να πάει στον Ολυμπιακό. Άστον σε μας να μας ...καταστρέψει και βασίσου στο Θόδωρα και στον Τεόντοσιτς


Πρώτα από όλα, μιλαω εξωαγωνιστικά.
Ο ΔΔ είναι ο αρχηγός, ο ΔΔ είναι συνυφασμένος με τον ΠΑΟ, ο ΔΔ ειδικά φέτος στους τελικούς προκάλεσε τόσο πολύ ώστε κατάφερε να ανέβει το πιο εμμετικό πανό που θυμάμαι εγώ σε ελληνικό γήπεδο.
Αυτόν τον ΔΔ δεν τον θέλει κανένας Ολυμπιακός στην ομάδα του, όπως δεν θέλαμε τον Αλβέρτη ή τον Χατζηβρέττα από ένα σημείο και μετά, ή τον Μπατίστ και τον Τσαρτσαρή.
Τον Περπέρογλου, θεωρητικά, ανετότατα τον βλέπω με τα κόκκινα, το ίδιο και τον Σάρας ή τον Φώτση.
Αυτόν τον ΔΔ τον θέλω στον ΠΑΟ, ώστε να λατρεύω να τον μισώ και να τον κερδίζω, όποτε μπορώ, στον τελικό Κυπέλλου πχ. μπόρεσα, στον 3ο τελικό, όχι.


Αγωνιστικά τώρα, αφού είχαμε και την ειρωνία για τον Τεοντόσιτς και τον Θόδωρα, έχω εκφραστεί πολλάκοις για το πόσο πολύ μου αρέσει να βλέπω τον ΔΔ να παίζει μπάσκετ (καθόλου) και για το τι θα λέω στα παιδιά μου για τους μπασκετμπολίστες της γενιάς μου.
Χιλιες φορές να χάνω αλλά να βλέπω όλη την σεζόν τον Τεοντόσιτς και τον Παπαλουκά, παρά να κερδίζω απολαμβάνοντας όλη την σεζόν τον Διαμαντίδη να προσπαθεί να κερδίσει φάουλ παίζοντας με πλάτη ή να κάνει θεαματικά σπλιτ άουτ.
Του αναγνωρίζω πολλά πραγματα, ότι δίνει ότι μπορέι στο γήπεδο, είναι αρχηγός, σκίζεται, δουλέυει όσο λίγοι παίκτες σε σημείο που να μην τον αφήνεις εδώ και 2 χρόνια μόνο του στα 6,5 μέτρα ή σε σημείο να σηκώνεται για τάπα ή λέι απ μπροστά σε οποινδήποτε, αλλά τι να κάνουμε, οι Τεό βλέπουν γήπεδο με ραντάρ και έχουν 10 διαφορετικούς τρόπους να βγάλουν ασσίστ, αυτοί μας αρέσουν και από αυτούς πρέπει να μαθαινουν μπάσκετ οι μικροί.


Τώρα αν με πείραξε το πολ, καθόλου, αντιθέτως με πειράζει η υπερ-αυτοπροβολή.
MaJesty23
ποια πρόκληση του Διαμαντίδη ρε παιδιά;Off-topic αλλά...Θα βλέπα την ψυχραιμία σας ,αν τρώγατε μπουνιά σε εγχείρηση,η σε σημείο που πονάτε...!
Για μένα ο Σπανούλης πάντα ήταν η αδυναμία μου και τον έχω υποστηρίξει πολλές φορές...Λατρεύω το style του!Αλλα πιο χρήσιμος είναι ο Διαμαντίδης και πρέπει κάποιος να είναι ανίδεος για να μην το βλέπει rolleyes.gif !Για ανάσες πάει στον πάγκο και μετράω τα seconds να μπει ξανά μέσα...!
colonel gomelsky
@Air Kef: Ρε συ και μένα μπορεί να μου αρέσει να βλέπω πιο πολύ τον Αρόγιο, αλλά αυτό είναι τελείως υποκειμενικό κριτήριο.\

Τεσπα ο Διαμαντίδης είναι πιο σταθερός, καλύτερος αμυντικός (όχι ότι ο Σπανούλης είναι κακός), καλύτερος σουτερ. Ο Σπανούλης είναι γρηγορότερος και έχει μεγαλύτερο επιθετικό ρεπερτόριο. Κάνει βέβαια κατάχρηση στην τρίπλα και είναι επιρρεπής στο λάθος.

Κατ εμέ ο Διαμαντίδης είναι καλύτερος ώστε να χτισεις την ομάδα γύρω από αυτόν και ο Σπανούλης ιδανική προσθήκη για κάθε ομάδα.

Επίσης -αυτή τη στιγμή- ο Σπανούλης είναι καλύτερος παίκτης και από τον Τεόντοσιτς και από τον Παπαλουκά.
rchos
QUOTE(colonel gomelsky @ Jul 13 2010, 13:23 ) *
Τεσπα ο Διαμαντίδης είναι πιο σταθερός, καλύτερος αμυντικός (όχι ότι ο Σπανούλης είναι κακός), καλύτερος σουτερ. Ο Σπανούλης είναι γρηγορότερος και έχει μεγαλύτερο επιθετικό ρεπερτόριο. Κάνει βέβαια κατάχρηση στην τρίπλα και είναι επιρρεπής στο λάθος.

Κατ εμέ ο Διαμαντίδης είναι καλύτερος ώστε να χτισεις την ομάδα γύρω από αυτόν και ο Σπανούλης ιδανική προσθήκη για κάθε ομάδα.

Επίσης -αυτή τη στιγμή- ο Σπανούλης είναι καλύτερος παίκτης και από τον Τεόντοσιτς και από τον Παπαλουκά.



αυτη η αποψη πλησιαζει πολυ και την δικη μου.παρα πολυ.ακομη και η τελευταια προταση.


φυσικα η αληθεια παραμενει οτι ο χρονος που το τοπικ ανοξε δεν ειναι και ο καλυτερος δυνατος.οταν τα παθη ειναι αυξημενα δεν ειναι καλη περιοδος για συγκρισεις.
ο ενας μολις πουλησε το μεγαλειο του παναθηναικου και ο αλλος πριν λιγο καιρο τολμησε να διαπραξει εγκλημα εναντιον ενος αγιου παιδιου που φοραει την τιμημενη κοκκινη φανελα.
colonel gomelsky
Έχεις δίκιο για το χρόνο, αλλά μόνο αναφορικά με την "ανώνυμη" ψηφοφορία. Στα γραπτά φαίνεται ποιός κρίνει και με ποιά κριτήρια.

Πάντως δεν διάβασα κάποιο ποστ που να υποβιβάζει αγωνιστικά τον Σπανούλη λόγω της επιλογής του να πάει στον ΟΣΦΠ. Και γω -όπως ξέρεις- ό,τι του έχω σούρει είναι εξωαγωνιστικό και πάντα με βάση τα δικά μου κριτήρια.
Timemaster
καταρχήν δε κατάλαβα τι εννοήτε επιδραστικός παίχτης;
ποια κριτήρια κάνουν κάποιον αντιδραστικότερο από κάποιον άλλον;

Στο θέμα της ψηφοφορίας τώρα.
Πστεύω πως ο Διαμαντίδης προπερσυ είχε φτάσει στο πικ του και εδώ και δύο χρόνια έχει προτηκή πορεία εξετίας και των τραυματισμών.
Από την άλλη ο Σπανούλης τώρα είναι στη καλύτερη του περίοδο και θα μπορεί τα επόμενα 2 χρόνια να προσφέρει περισσότερα από τον Διαμαντίδη.

Ακόμα ο Σπανούλης είναι παίχτης που θα πάρει την ομάδα στην πλάτη του και με τα ξεσπάσματά του μπορεί να κερδίσει μόνος του ένα παιχνίδι. Ο Διαμαντίδης από την άλλη είναι η ομάδα και κάνει πολλές δουλειές μέσα στο παιχνίδι.

Με βάση τα παραπάνω πιστεύω πως ο Σπανούλης τώρα και για τα επόμενα δυο χρόνια θα είναι καλύτερος και καλός παίρνει περισσότερα χρήματα αλλά αν ήμουν Ολυμπιακός θα ήθελα τον Διαμαντίδη στην ομάδα γιατί τέτοιος παίχτης μου λείπει . Τα ξεσπάσματα του Σπανούλη τα έπαιρνε η ομάδα από Τεόντοσιτς, Παπαλουυκά, Τσιλλτρες Κ.Λ.Π. αλλά το πανταχού παρών του Διαμαντίδη δε το παίρνει από πουθενά.
rchos
QUOTE(colonel gomelsky @ Jul 13 2010, 13:34 ) *
Έχεις δίκιο για το χρόνο, αλλά μόνο αναφορικά με την "ανώνυμη" ψηφοφορία. Στα γραπτά φαίνεται ποιός κρίνει και με ποιά κριτήρια.

Πάντως δεν διάβασα κάποιο ποστ που να υποβιβάζει αγωνιστικά τον Σπανούλη λόγω της επιλογής του να πάει στον ΟΣΦΠ. Και γω -όπως ξέρεις- ό,τι του έχω σούρει είναι εξωαγωνιστικό και πάντα με βάση τα δικά μου κριτήρια.


εγω πιστευω παρα πολυ στην ανθυποβολη.
πιστευω δηλαδη οτι ο χ οπαδος του παο σημερα εχει διαφορετικη αποψη για τον σπανουλη απο οτι πριν ενα μηνα.πολυ απλα γιατι υπεγραψε στον ολυμπιακο.το ιδιο και ο ψ οπαδος του ολυμπιακου.πιστευει οτι ο σπανουλης ειναι πολυ καλυτερος απο οτι πριν απο ενα μηνα που ηταν μελος του παναθηναικου.

αυτο οι περισσοτεροι ουτε που το καταλαβαινουν.δεν καταλαβαινουν οτι πριν ενα μηνα εβλεπαν αλλιως εναν παιχτη και τωρα τον βλεπουν αλλιως.πειθετε ο εαυτος τους οτι αυτο ισχυει χωρις να το καταλαβουν.

υπαρχει επισης και κατι αλλο.οταν ειναι πολυ κοντινο καποιο γεγονος που αλλαζει την αποψη καποιων για εναν παιχτη υπαρχει περιπτωση ο χ και ο ψ που υποστηριζουν αλλη ομαδα να πιστευουν το ιδιο πραγμα για εναν παιχτη απλα ο ενας να εστιαζει στα θετικα και ο αλλος στα αρνητικα του ιδιου παιχτη.
αν λοιπον εγω κανω ενα ποστ και εστιασω στα αρνητικα του διαμαντιδη και στα θετικα του σπανουλη θα εχω πει μονο αληθειες και θα εχω βγαλει τον σπανουλη καλυτερο παιχτη.θα εχω πει ομως μισες αληθειες.οποτε το αποτελεσμα που α βγζω ειναι παραπλανητικο.
οταν λοιπον τα γεγονοτα ειναι νοπα ειναι πιο πιθανο ο οποιοσδηποτε χ η ψ να κανει καποιο απο τα παραπανω.οποτε ουσιαστικα ειναι και ανουσια η ολη συγκριση αυτη την εποχη.
il postino
ειχα γραψει τις προαλλες , σχετικα με τη φιλοδοξια του σπαν να γινει το αφεντικο εκει που θα επαιζε τηνεπομενη σεζον , οτι θα μπορουσε κατι τετοιο να το επιτυχει και στον παναθηναικο!!! ειναι 28 ετων , στην καλυτερη δυνατη ηλικια για δυαρι , ειναι εμπειρος , εχει κινητρο , εχει ποιοτητα , ηξερε την ομαδα τελεια!!

ο σπανουλης θα μπορουσε να αναδειχθει , με τις ευλογιες ολων μεσα στην ομαδα, στο επομενο αφεντικο , αγωνιστικα , του παο αλλα βιαστηκε!!! ας μην αλλαξουμε θεμα ομως!

αλλο στυλ ο ενας αλλο ο αλλος! απο τον δδ παιρνεις οργανωση χωρις λαθη , παιρνεις πασα αφου παντα αυτη ειναι η πρωτη επιλογη του ,παιρνεις πολυ καλο σουτ , παιρνεις φοβερη αμυνα (ομαδικη - ατομικη) που μεταφραζεται και σε αριθμους (κοψιματα , κλεψιματα , ριμπαουντς , χαμηλο σκορ απο αντιπαλο , λαθη απο αντιπαλο) , παιρνεις αναληψη ευθυνων στα ζορικα. επισης ο δδ ξερει πλεον να φτιαχνει το συμπαικτη του. με το παιχνιδι του θα προσπαθησει να βαλει τον συμπαικτη του που ειναι σε κακη μερα μεσα στο παιχνιδι !

ο μπιλυ ειναι λιγο διαφορετικος στο παιχνιδι του! εχει το καλυτερο ντραιβ , μαζι με τον λα -μαδερ φακερ-μπομπα , στην ευρωπη , εχει αρκετα καλο σουτ , παιζει και ποιντ με πολυ καλη πασα και μαλιστα σπεσιαλιστας στο P&r , παιζει πολυ καλη ατομικη αμυνα , ειναι ψυχακιας με την καλη εννοια , τρελαινεται να παιρνει το τελευταιο σουτ και πανω απο ολα , ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ!!

η διαφορα τους εγκειται κυριως οτι ο δδ προσφερει σε περισσοτερους τομεις του παιχνιδιου σε σχεση με το μπιλυ. ακομα και στην πολυ κακη του μερα θα πιασει τον αντιπαλο επιθετικο και θα του πεταξει τα αντερα στο τρεξιμο! απο την αλλη , οπως εχει λεχθει , ο σπαν μπορει να πιασει ενα διαολεμενο 2λεπτο και να σου κανει το παιχνιδι μπαχαλο!!!

bullet μου sorry , αλλα δε θα ασκησω το εκλογικο μου δικαιωμα αυτη τη φορα! γουσταρω και τους 2 τοσο πολυ που δυσκολευομαι!! ισως να διαλεγα τον μητσαρα γιατι ειναι πιο πολυπλευρος αλλα ο μπιλυ ειναι και 2 χρονακια μικροτερος....

το σιγουρο ειναι οτι θα τους βλεπουμε μαζι ....και αυτο το καλοκαιρι στην εθνικη!! για το επομενο επιφυλασσομαι wink.gif
a bullet for your head
QUOTE(Weekendman @ Jul 12 2010, 22:42 ) *
Τα λεφτά που αξίζουν είναι ουσιαστικα τα ίδια απλά ο Διαμαντίδης όπως βλέπουμε και στην περίπτωση της απόλυτης άρνησης του για ΝΒΑ είναι ο τύπος της σιγουριάς για αυτο δεν πίεσε τον Παναθηναικό για περισσότερα...

Ο Διαμαντιδης οντως,λογω χαρακτηρα αλλα & σταθερων συνηθειων,δεν πιεσε τον ΠΑΟ για περισσοτερα.
Αυτο δεν σημαινει ομως,οτι δεν θα μπορουσε καλλιστα να αποσπασει συμφωνιες,αναλογες με του Παπαλουκα.
Αν ηθελε...& αν εβγαινε σε πλειστηριασμο,οι κορυφαιες Ευρωπαικες ομαδες,θα 'διναν μεγαλες μαχες για να τον αποκτησουν.

QUOTE(SG3ptshooter @ Jul 12 2010, 22:51 ) *
To ότι πριν δεν υπήρχε πολλ ίσως να συνέβαινε επειδή δε χρειαζόταν αυτό το πολλ.

Μαλλον δεν προεκυψε...& οχι οτι δεν χρειαζοταν.


QUOTE(Timemaster @ Jul 13 2010, 19:39 ) *
καταρχήν δε κατάλαβα τι εννοήτε επιδραστικός παίχτης;
ποια κριτήρια κάνουν κάποιον αντιδραστικότερο από κάποιον άλλον;

Επιδραστικος ειναι ο παικτης του οποιου η παρουσια & συνεισφορα ειναι σημαντικη & πολυπλευρη & επηρρεαζει εν πολλοις την εικονα & την αποδοση της ομαδας.
Ειναι ο παικτης ο οποιος θεωρειται ακρογωναιος λιθος & μπορει μια ομαδα να χτισει γυρω απ'αυτον.


QUOTE(il postino @ Jul 13 2010, 22:13 ) *
ειχα γραψει τις προαλλες , σχετικα με τη φιλοδοξια του σπαν να γινει το αφεντικο εκει που θα επαιζε τηνεπομενη σεζον , οτι θα μπορουσε κατι τετοιο να το επιτυχει και στον παναθηναικο!!! ειναι 28 ετων , στην καλυτερη δυνατη ηλικια για δυαρι , ειναι εμπειρος , εχει κινητρο , εχει ποιοτητα , ηξερε την ομαδα τελεια!!

ο σπανουλης θα μπορουσε να αναδειχθει , με τις ευλογιες ολων μεσα στην ομαδα, στο επομενο αφεντικο , αγωνιστικα , του παο αλλα βιαστηκε!!! ας μην αλλαξουμε θεμα ομως!

Αν η αποδοση του Διαμαντιδη αρχισει να φθινει οπως του Αλβερτη για π.χ.,τοτε αυτος που λες ισως & να ισχυε.
Ωστοσο,αυτο που πιστευω ειναι πως ο Διαμαντιδης εχει τουλαχιστον μια καλη 3ετια(ενω ο Σπανουλης μια 5ετια),θεωρητικα τουλαχιστον.
Που σημαινει πως & για τα επομενα 2 με 3 χρονια,ο Σπανουλης δεν θα μπορουσε να αναλαβει πληρως τα ηνια & να γινει το αφεντικο του ΠΑΟ..

Κατα τη γνωμη μου,ο Διαμαντιδης ειναι μεγαλυτερη μπασκετικη αξια απ τον Σπανουλη.
Περαν των διακρισεων σε ομαδικο επιπεδο,το παλμαρε του ειναι παρα πολυ πλουσιο & σε ατομικες διακρισεις.
5 φορες καλυτερος αμυντικος της Ευρωλιγκα,1 MVP Final 4,μια φορα αναδειχτηκε ως κορυφαιος του Ελληνικου αθλητισμου,ενω το 2007 το περιοδικο Superbasket τον ανακηρυξε ως τον κορυφαιο Ευρωπαιο παικτη,οντας ως ο 2 Ελληνας παικτης που το καταφερνει μετα τον Νικ.
Ο Διαμαντιδης μαζι με τον Παπαλουκα,συγκεντρωνουν τις περισσοτερες πιθανοτητες,για να μπορεσουν να πλασαριστουν πισω απ τον μεγαλο Νικ,στους κορυφαιους Ελληνες μπασκετμπολιστες ολων των εποχων.
iraklis peristeriou

το μόνο poll που έχει νόημα είναι μεταξύ ΔΔ και NG (Nikos Galis).
a bullet for your head
QUOTE(iraklis peristeriou @ Jul 23 2010, 02:51 ) *
το μόνο poll που έχει νόημα είναι μεταξύ ΔΔ και NG (Nikos Galis).

Ειχα ανοιξει παλιοτερα ενα τοπικ...
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...ic=5295&hl=

Βεβαια ο Νικ...ειναι θεος μοναδικος... blove.gif
Marciulionis
Εγώ ψήφισα το Σπανούλη, για όλους τους λόγους που έχω αναφέρει σε διάφορα άλλα polls και versus ανά το φόρουμ καικάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να ψάξει. Αυτή τη στιγμή τον θεωρώ τον καλύτερο Έλληνα παίκτη και η αλλαγή περιβάλλοντος δε θα με κάνει να αλλάξω τη γνώμη μου για τις μπασκετικές του ικανότητες. Όσο κι αν πιστεύω ότι πήρε πολύ λάθος απόφαση για την εξέλιξη του σαν παίκτη άλλα και τη καριέρα του σε βάθος χρόνου.
vastravoud
Πάντως δε νομίζω ότι ο Διαμαντίδης προκάλεσε τον Ολυμπιακό. ΟΚ, έγινε η μανούρα με τον Τεοντόσιτς αλλά αυτά συμβαίνουν. Κι ο Μπουρούσης εκανε το σκηνικό με το "10 μέρες", αλλά τέτοιες κακές στιγμές συμβαίνουν πάντα, σημασία έχει να ζητάς συγνώμη(όπως και έπραξε άλλωστε ο Μήτσος). Μου φαίνεται βλακώδες να στραβώσει ο κόσμος του Ολυμπιακού με τον Διαμαντίδη απλά και μόνο για το συμβάν αυτό. Ποτέ δεν έχει πουλήσει οπαδιλίκι και πάντα μανουριάζει με τον κόσμο όταν κάνουν επεισόδια.

Παικτικά νομίζω ότι ο Διαμαντίδης είναι ένα κλικ πιο πάνω από τον Σπανούλη, αλλά από εδώ και μπρός ΤΩΡΑ είναι που τα καλύτερα μπορεί να είναι μπροστά για τον Βασίλη. Μια καλή τριετία πάντως άνετα την έχει ακόμα ο Μήτσος.

edit: Ο Μπατιστ και ο Τσαρτσαρής τι έχουν κάνει;
Weekendman
QUOTE(vastravoud @ Jul 24 2010, 20:31 ) *
Πάντως δε νομίζω ότι ο Διαμαντίδης προκάλεσε τον Ολυμπιακό. ΟΚ, έγινε η μανούρα με τον Τεοντόσιτς αλλά αυτά συμβαίνουν. Κι ο Μπουρούσης εκανε το σκηνικό με το "10 μέρες", αλλά τέτοιες κακές στιγμές συμβαίνουν πάντα. Μου φαίνεται βλακώδες να στραβώσει ο κόσμος του Ολυμπιακού με τον Διαμαντίδη απλά και μόνο για το συμβάν αυτό.

Παικτικά νομίζω ότι ο Διαμαντίδης είναι ένα κλικ πιο πάνω από τον Σπανούλη, αλλά από εδώ και μπρός ΤΩΡΑ είναι που τα καλύτερα μπορεί να είναι μπροστά για τον Βασίλη. Μια καλή τριετία πάντως άνετα την έχει ακόμα ο Μήτσος.

Πρόκληση σοβαρή αυτη που έκανε ο Διαμαντίδης και μανούρα με τον Τεόντοσιτς(αν και οχι θεμιτη ασφαλώς); έχοντας ζήσει τις εποχές που ο Πάσπαλι εξηγούσε με όχι κοσμιο τρόπο γιατί σούταρε με το δεξί χέρι, την ανταλλαγή ύβρεων Σούμποτιτς-Ιβκοβιτς η το ξύλο στο ΑΕΚ-ΠΑΟ το 1998 είναι αστείο να αξιολογούμε αυτα που συνέβησαν πρόσφατα ως καμιά σοβαρή πραγματικά πρόκληση...(τωρα αν άλλοι είναι άτολμοι να επιβάλουν ποινές ενω πρέπει δικό τους κακό)

Και τον Σπανούλη τον έβριζε μερίδα του κόσμου του Ολυμπιακού αλλά ενθουσιάστηκε όταν έγινε μεταγραφή, και αν έρχοταν ο Διαμαντίδης θα είχαμε πιθανότατα και εδώ κωλοτούμπες απο κάποιους αν και προφανώς λόγω Τεόντοσιτς και να ήθελε να έρθει Ολυμπιακό ο Διαμαντίδης δεν θα προχωρούσε το πράγμα!
Marciulionis
QUOTE(Weekendman @ Jul 24 2010, 20:39 ) *
αν και προφανώς λόγω Τεόντοσιτς και να ήθελε να έρθει Ολυμπιακό ο Διαμαντίδης δεν θα προχωρούσε το πράγμα!


Καλά αυτό το τελευταίο αποκλείεται και να το εννοείς και να το πιστεύεις! Θα έθετε βέτο ο Τεόντοσιτς στη μεγαλύτερη μεταγραφή όλων των εποχών στο μπάσκετ για μια ρόχαλα την οποία ούτε καν πήρε είδηση την ώρα του μάτς? Ή θα έβγαινε ο Τσουκαλάς και θα έλεγε δεν τον θέλουμε...???
Weekendman
QUOTE(Marciulionis @ Jul 24 2010, 20:52 ) *
Καλά αυτό το τελευταίο αποκλείεται και να το εννοείς και να το πιστεύεις! Θα έθετε βέτο ο Τεόντοσιτς στη μεγαλύτερη μεταγραφή όλων των εποχών στο μπάσκετ για μια ρόχαλα την οποία ούτε καν πήρε είδηση την ώρα του μάτς? Ή θα έβγαινε ο Τσουκαλάς και θα έλεγε δεν τον θέλουμε...???

Ξέχασες και την μικρή συνέχεια στον τέταρτο τελικό απο πλευράς Τεόντοσιτς εκτός απο όλο τον θόρυβο...
ξέρεις αν το κλίμα μεσα στην ομάδα δεν είναι καλό προκύπτουν προβλήματα ,ένα καλό παράδειγμα ήταν ο Ολυμπιακός 2010 τους τελευταίους μήνες όπου υπήρχε μια μικρή ένταση και αναρχία ,λες να ακολουθούσε το ίδιο λάθος η ομάδα...

Για τους οπαδούς αναφέρθηκα σε ορισμένους που θα έκαναν κολοτούμπες και κάποιοι απο αυτούς προφανώς θα ήταν και οπαδοί όποτε δεν θεωρώ τους οπαδούς τόσο ανυπερβητο εμπόδιο οσο νομίζεις οτι πιστεύω...

Υ.Γ Μου αρέσει που δημιουργούμε θέματα που δεν υπάρχουν!
Marciulionis
QUOTE(Weekendman @ Jul 24 2010, 21:00 ) *
Ξέχασες και την μικρή συνέχεια στον τέταρτο τελικό απο πλευράς Τεόντοσιτς εκτός απο όλο τον θόρυβο...
ξέρεις αν το κλίμα μεσα στην ομάδα δεν είναι καλό προκύπτουν προβλήματα ,ένα καλό παράδειγμα ήταν ο Ολυμπιακός 2010 τους τελευταίους μήνες όπου υπήρχε μια μικρή ένταση και αναρχία ,λες να ακολουθούσε το ίδιο λάθος η ομάδα...

Για τους οπαδούς αναφέρθηκα σε ορισμένους που θα έκαναν κολοτούμπες και κάποιοι απο αυτούς προφανώς θα ήταν και οπαδοί όποτε δεν θεωρώ τους οπαδούς τόσο ανυπερβητο εμπόδιο οσο νομίζεις οτι πιστεύω...

Υ.Γ Μου αρέσει που δημιουργούμε θέματα που δεν υπάρχουν!


Ευτυχώς το τέταρτο τελικό δε τον είδα και δεν έχω εικόνα από όσα γίναν. Πάντως θεωρώ ότι έχει αρκετό νου ο Τεόντοσιτς να καταλάβει ότι μια ενδεχόμενη συνύπαρξή του με το ΔΔ μόνο καλό θα κάνει και σε αυτόν και στην ομάδα του.

ΥΓ: Κουβέντα να γίνεται να έρθει το βράδυ tongue.gif
Weekendman
QUOTE(Marciulionis @ Jul 24 2010, 21:43 ) *
Ευτυχώς το τέταρτο τελικό δε τον είδα και δεν έχω εικόνα από όσα γίναν. Πάντως θεωρώ ότι έχει αρκετό νου ο Τεόντοσιτς να καταλάβει ότι μια ενδεχόμενη συνύπαρξή του με το ΔΔ μόνο καλό θα κάνει και σε αυτόν και στην ομάδα του.

ΥΓ: Κουβέντα να γίνεται να έρθει το βράδυ tongue.gif

Απο την εμπειρία παρακολούθησης σπορ ,σε μακροπρόθεσμο επίπεδο αυτές οι κόντρες και ακόμα μεγαλύτερες εξαλοίφονται συνήθως,την αγωνιστική αξία και χρησιμότητα παίκτων όπως των παιδιών της Wind Παπαλουκά και Διαμαντίδη η του Σπανούλη εννοέιται την αναγνωρίζουν όλοι ,και φυσικά και ο Τεόντοσιτς...

Υ.Γ Σωστός! biggrin.gif
lakersdynasty
QUOTE
There’s one other thing that I don’t understand about Greece. And that’s why Spanoulis handles the ball more than Diamantidis. Spanoulis is quicker, but can get out of control. Almost all of his passes come from the air, which gets him in trouble. He had seven turnovers in last week’s exhibition against the U.S. and another four in this game against Spain.


http://hangtime.blogs.nba.com/2010/09/04/n...m-greece-spain/

blech.gif
Air and King
Ο Διαμαντιδης ειναι καλυτερος παιχτης απο τον Σπανουλη και αυτο δεν θα αλλαξει..Στα καλα τους και οι 2 ο Διαμαντιδης ειναι μια κλαση πανω...
Δεν εχει σημασια αν ειμαι Ολυμπιακος και αν ο Διαμαντιδης ειναι μισητος για εμας...
Ειναι ο πληρεστερος Ελληνας μπασκεμπολιστας της Ιστοριας...Δεν ειναι ισως σε τιποτα ο καλυτερος(αν και στην αμυνα μαλλον ειναι ο καλυτερος) αλλα ειναι σε ολους τους τομεις του μπασκετ καλος..Μπορει να σουταρει,να πασαρει να κλεψει μπαλες,να κανει ταπες,να παιξει σκυλισια αμυνα μεχρι και να βαλει νικητηρια καλαθια.Ολα αυτα σε υψηλο επιπεδο.Το μονο του ελλατωμα ειναι ισως οτι το παρακανει με τον αλτρουισμο...
Και δεν ημουν ποτε κανενας θαυμαστης του οσο αφορα το μπασκετικο του στυλ..Αλλα ο ζηλος,η διαρκεια ο μη κορεσμος ειναι αξιοθαυμαστα..
Πιστευω οτι μολις σταματησει το μπασκετ θα θεωρειται ο 2ος κορυφαιος Ελληνας παιχτης ολων των εποχων πισω μονο απο τον Νικο Γκαλη...
PARISINOS
QUOTE(Air Kef @ Jul 12 2010, 23:39 ) *
Αγωνιστικά τώρα, αφού είχαμε και την ειρωνία για τον Τεοντόσιτς και τον Θόδωρα, έχω εκφραστεί πολλάκοις για το πόσο πολύ μου αρέσει να βλέπω τον ΔΔ να παίζει μπάσκετ (καθόλου) και για το τι θα λέω στα παιδιά μου για τους μπασκετμπολίστες της γενιάς μου.
Χιλιες φορές να χάνω αλλά να βλέπω όλη την σεζόν τον Τεοντόσιτς και τον Παπαλουκά, παρά να κερδίζω απολαμβάνοντας όλη την σεζόν τον Διαμαντίδη να προσπαθεί να κερδίσει φάουλ παίζοντας με πλάτη ή να κάνει θεαματικά σπλιτ άουτ.
Του αναγνωρίζω πολλά πραγματα, ότι δίνει ότι μπορέι στο γήπεδο, είναι αρχηγός, σκίζεται, δουλέυει όσο λίγοι παίκτες σε σημείο που να μην τον αφήνεις εδώ και 2 χρόνια μόνο του στα 6,5 μέτρα ή σε σημείο να σηκώνεται για τάπα ή λέι απ μπροστά σε οποινδήποτε, αλλά τι να κάνουμε, οι Τεό βλέπουν γήπεδο με ραντάρ και έχουν 10 διαφορετικούς τρόπους να βγάλουν ασσίστ, αυτοί μας αρέσουν και από αυτούς πρέπει να μαθαινουν μπάσκετ οι μικροί.


Ειδα αυτο το τοπικ καπως καθηστερημενα (καλυτερα βεβαια γιατι γεγονος ειναι οτι εκεινη την εποχη δυσκολα θα ηταν κανεις αντικειμενικος) τωρα που εκανε ποστ ο Αιρ ( btw που χαθηκες εσυ ρε μεγαλε???)

Δεν θα απαντησω στην ερωτηση του τοπικ, μιας και πιστευω οτι η πιο αντικειμενικη απαντηση ειναι η αντιμετωπιση που ειχαν και οι δυο απο τον κοσμο του ΠΑΟ πριν ακομα φυγει ο ενας απο τον ΠΑΟ. Ο διαμαντιδης ηταν και παντα θα θεωρειτω καλυτερος παιχτης. Ολοι στον ΠΑΟ εκτιμουσαν απεριοριστα τον σπαν, ωστοσο στην ιεραρχια του ΠΑΟ παντα ηταν νουμερο 2.

Τωρα εκανα quote το ποστ του Αιρ κεφ , απλα για να πω οτι ενας απο τους λογους που χαιρομαι που εφυγε και ο σπαν και ο σαρας απο τον ΠΑΟ, ειναι επειδη επιτελους θα ειχαμε την ευκαιρια να δουμε τον πραγματικο διαμαντιδη.

Ο μητσος δεν επαιρνε ποτε το recognition που του αξιζε , μιας και παντοτε τα τελυταια 5 χρονια επαιζε στην πιο πληρη περιφερεια της ευρωπης (με διαφορα απο τη δευτερη). Ειτε μιλαμε για το 2006 με τριαδα σπαν, γιακα , μητσο (συν στεπανοβιτς) , ειτε μιλαμε για το 2007 με μητσο, μπετσι, ντελκ, σισκα, βουγιανιτς , χατζηβρεττα, ειτε μιλαμε για την τελευταια τριετια με σαρας, σπαν, μητσο, ντρου, περπε, , ο μητσος αναλωνοταν σε χαμαλοδουλεια ακριβως για να καλυψει τις αδυναμιες των υπολοιπων (κακιστη αμυνα σαρας, υψος του γιακα, αμυνα ντελκ, λαθη σπανουλη) και ουσιαστικα βλεπαμε μονο εκλαμψεις του πραγματικου του εαυτου , μονο στα δυσκολα.

Οταν η ομαδα ρολαρε, απλα επαιζε παιχνιδι διαδικαστικου χαρακτηρα, και περισσοτερο ειχε το ρολο μιας δικλειδας ασφαλειας ωστε να χαλιναγωγει τις υπολοιπες πριμαντονες και να καλυπτει τα λαθη και τις αδυναμιες τους (πιο χαρακτηριστικη φαση απο την ταπα στον ακερ , που κυριολεκτικα εσωσε τον απαραδεκτο σισκα απο λιθοβολισμο, μιας και περιττο να πω τι θα ειχε ακουσει ο λιθουανος αν ειχαμε χασει το πρωταθλημα με τις απαραδεκτες εμφανισεις του και μετα μας ανακοινωνε οτι ειχε συμφωνησει και 1 μηνα πριν τους τελικους με την ΤΣΣΚΑ)...

Ο διαμαντιδης λογω χαρακτηρα ποτε δεν εβγαινε μπροστα , παρα μονο οταν χρειαζοταν. Και λογω του τρομερου ταλεντου εκεινης της περιφερειας , δεν χρειζοταν σχεδον ποτε, η τουλαχιστον μονο στο 10 τις εκατο των ματς. Σε ολα τα υπολοιπα αφηνε τον σαρας να κανει τις νοου λουκ του, αφηνε τον σπαν να κανει τις μπουκες του, τον γιακα να σουταρει τα οφ μπαλανς απο τα 9 μετρα , και τον σισκα να το παιζει ποιντ φοργουορντ λες και ειναι ο τζορνταν.

Ολα αυτα ειχαν ως αποτελεσμα τον μυθο οτι παιχτες σαν τον σπαν, τον σαρας, τον σισκα , τον παπαλουκα , τον τεοντοσιτς ειχαν περισσοτερο ατοφειο ταλεντο, πολυ καλυτερο court vision, και ηταν εν γενει πιο εντυπωσιακοι.
Ολα αυτα ειχαν ως αποτελεσμα τον μυθο οτι ο μητσος ειναι ο παιχτης που " δίνει ότι μπορέι στο γήπεδο, είναι αρχηγός, σκίζεται, δουλέυει όσο λίγοι παίκτες σε σημείο που να μην τον αφήνεις εδώ και 2 χρόνια μόνο του στα 6,5 μέτρα ή σε σημείο να σηκώνεται για τάπα ή λέι απ μπροστά σε οποινδήποτε" αλλα που στην τελικη δεν ειναι οσο καλος ειναι οι υπολοιποι, οπως πολυ γλαφυρα περιγραφει ο ΚΕΦ.

Χαιρομαι λοιπον που επιτελους αυτη τη σεζον του δινεται η ευκαιρια να ηγηθει μια περιφερειας που χωρις να ειναι κακη ( μαλλον οντας εξαιρετικη αφου με νικολας , σατο ισως να συνθετουν την καλυτερη τριαδα ) δεν εχει 49 παιχτες. Ετσι επιτελους εχει την ευκαιρια να δειξει το πραγματικο του ταλεντο και να καταριψει πολλους μυθους.

Πρωτον οτι δεν ειναι σκορερ. Οχι μονο ειναι (13,7 ποντους μεσο ορο στην πρωτη φαση ) αλλα μπορει να την βαλει μεσα στο πλεχτο με ολους τους τροπους. Με διποντο, με τριποντο, με μπαζερ μπιτερ, με βολες, με οφ μπαλανς (ακομα θυμαμαι το τριποντο στο προσωπο του λεμπρον), mid range (βλεπε προχθεσινο μπαζερ ) , long range (βλεπε προχθεσινα τριποντα) , με ποσταρισμα, απο επιθετικο ριμπαουντ (βλεπε μπαζερ με ολυμπια, μπαζερ με ολυμπιακο), με ντραιβ ( ακομα βλεπει εφιαλτες ο μαρκοτα).

Δευτερων οτι δεν εχει την court vision του παπαλουκα, του τεοντοσιτς η του σαρας. Πρωτος στις ασσιστ στην ευρωλιγκα με 5,5 και του εχουν κλεψει και τις ασσιστ στην ιταλια (κανονικα εχει 6,2) , νουμερα που ειναι καλυτερα απο αυτα των σαρας και παπαλουκα μεχρι και στα πραιμ τους.

Τριτων οτι δεν ειναι εντυπωσιακος παιχτης. Αυτα που ειδαμε απο τον διαμαντιδη στα τελευταια ματς δεν τα εχουμε δει σχεδον απο κανεναν. 13 ποντους μεσα σε 72 δευτερα, μπαζερ μπιτερ σε συνεχομενα ματς, αλλεπαλληλα νταμπλ νταμλ σε ποντους και ασσιστ...Εκπληκτικες ασσιστ, το παλικαρι ειναι φετος one man show . Παιχτης που να ειναι πρωτος στο ρανκινγκ στην ευρωλιγκα οντας οργανωτικο πλευ μεικερ. 19 ρανκινγκ οταν το καλυτερο που εχουν κανει οι σαρας και παπαλουκας ειναι 16 (ο παπαλουκας εχει λιγοτερο και απο 16).

Θα μου πειτε ακομα δεν τελειωσε η σεζον. Σωστο και ισως προτρεχω. Ωστοσο ειχα προβλεψει απο την αρχη της χρονιας κοντρα στα προγνωστικα , οτι φετος η δυναμη του ΠΑΟ θα ειναι στον ασσο , και αυτο γιατι επιτελους θα βλεπαμε στον ασσο, και αρα στο τιμονι του ΠΑΟ για πρωτη φορα full time , τον δημητρη διαμαντιδη...

Ολα αυτα χωρις να προσπαθω να μειωσω τον σαρας η τον παπαλουκα. Ωστοσο για μενα ο διαμαντιδης ειναι ο πιο underrated παιχτης στην ευρωπη λογω του απομακρου χαρακτηρα του. Δεν θελει τη δημοσιοτητα , δεν θελει να ειναι μπροστα στους προβολεις και αυτο φαινεται και στο παιχνιδι του. Φετος ομως ομως θα ειναι στο επικεντρο των προβολεων , πολυ απλα γιατι για να κερδισει θα αναγκαστει να βγει στο προσκηνιο θελει δεν θελει. Και ηδη το κανει. Με αποτελεσμα ολοι να απολαμβανουμε το πραγματικο μεγαλειο του...
rankin
Νομίζω ότι με τον τρόπο που δομήθηκαν οι 2 ομάδες φέτος, οι 2 αυτοί παίχτες ανέλαβαν το ρόλο του ηγέτη στην ομάδα τους
και καθώς ο ηγέτης φαίνεται στα δύσκολα, η ερώτηση του topic, θα έχει την ευκαιρία της να απαντηθεί αγωνιστικά.
kolokotronis
Ο φίλαθλος-οπαδός μιας ομάδας, μέσα του ξέρει αν η ομάδα του είναι καλύτερη ή χειρότερη από την βασική της αντίπαλο ή αν κάποιος παίκτης της είναι αντίστοιχα καλύτερος ή χειρότερος από κάποιον παίκτη της αντίπαλης ομάδας.
Η ύπαρξη όμως της αντιπαλότητας, ειδικά αν αφορά τους δύο αιωνίους, δεν τον ''αφήνει'' να το παραδεχτεί, ακόμα και αν είναι οφθαλμοφανές.

Φαντάζομαι ότι το έχετε παρατηρήσει και δεν αναφέρομαι μόνο στους σούπερ κολλημένους.

Εχω πιάσει τον εαυτό μου να το κάνω και εγώ και υποθέτω και πολλοί από εσάς.

Το να το παραδέχεσαι, όταν μάλιστα μιλάμε για τον Σπανούλη, την μεγαλύτερη μεταγραφή από πλευράς σήριαλ και μεταγραφή που έγινε από τον έναν αιώνιο στον άλλο για ένα παίκτη που αποδεδειγμένα είναι στους κορυφαίους παίκτες της ευρώπης, για μένα χρειάζεται @@.

Προσωπικά θα μου ήταν υπερβολικά δύσκολο να το παραδεχτώ, άσχετα τι πίστευα πραγματικά μέσα μου.

Για το λόγο αυτό, ένα τεράστιο ρισπέκτ από μένα στον Air and king.
Maximos 13 Athens
Parisinos: Απλά RESPECT 77.gif
il postino
QUOTE(il postino @ Jul 13 2010, 21:13 ) *
ειχα γραψει τις προαλλες , σχετικα με τη φιλοδοξια του σπαν να γινει το αφεντικο εκει που θα επαιζε τηνεπομενη σεζον , οτι θα μπορουσε κατι τετοιο να το επιτυχει και στον παναθηναικο!!! ειναι 28 ετων , στην καλυτερη δυνατη ηλικια για δυαρι , ειναι εμπειρος , εχει κινητρο , εχει ποιοτητα , ηξερε την ομαδα τελεια!!

ο σπανουλης θα μπορουσε να αναδειχθει , με τις ευλογιες ολων μεσα στην ομαδα, στο επομενο αφεντικο , αγωνιστικα , του παο αλλα βιαστηκε!!! ας μην αλλαξουμε θεμα ομως!

αλλο στυλ ο ενας αλλο ο αλλος! απο τον δδ παιρνεις οργανωση χωρις λαθη , παιρνεις πασα αφου παντα αυτη ειναι η πρωτη επιλογη του ,παιρνεις πολυ καλο σουτ , παιρνεις φοβερη αμυνα (ομαδικη - ατομικη) που μεταφραζεται και σε αριθμους (κοψιματα , κλεψιματα , ριμπαουντς , χαμηλο σκορ απο αντιπαλο , λαθη απο αντιπαλο) , παιρνεις αναληψη ευθυνων στα ζορικα. επισης ο δδ ξερει πλεον να φτιαχνει το συμπαικτη του. με το παιχνιδι του θα προσπαθησει να βαλει τον συμπαικτη του που ειναι σε κακη μερα μεσα στο παιχνιδι !

ο μπιλυ ειναι λιγο διαφορετικος στο παιχνιδι του! εχει το καλυτερο ντραιβ , μαζι με τον λα -μαδερ φακερ-μπομπα , στην ευρωπη , εχει αρκετα καλο σουτ , παιζει και ποιντ με πολυ καλη πασα και μαλιστα σπεσιαλιστας στο P&r , παιζει πολυ καλη ατομικη αμυνα , ειναι ψυχακιας με την καλη εννοια , τρελαινεται να παιρνει το τελευταιο σουτ και πανω απο ολα , ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ!!

η διαφορα τους εγκειται κυριως οτι ο δδ προσφερει σε περισσοτερους τομεις του παιχνιδιου σε σχεση με το μπιλυ. ακομα και στην πολυ κακη του μερα θα πιασει τον αντιπαλο επιθετικο και θα του πεταξει τα αντερα στο τρεξιμο! απο την αλλη , οπως εχει λεχθει , ο σπαν μπορει να πιασει ενα διαολεμενο 2λεπτο και να σου κανει το παιχνιδι μπαχαλο!!!

bullet μου sorry , αλλα δε θα ασκησω το εκλογικο μου δικαιωμα αυτη τη φορα! γουσταρω και τους 2 τοσο πολυ που δυσκολευομαι!! ισως να διαλεγα τον μητσαρα γιατι ειναι πιο πολυπλευρος αλλα ο μπιλυ ειναι και 2 χρονακια μικροτερος....

το σιγουρο ειναι οτι θα τους βλεπουμε μαζι ....και αυτο το καλοκαιρι στην εθνικη!! για το επομενο επιφυλασσομαι wink.gif

επεσα και σε κατι μεσα!!!

θα συμφωνησω εν μερει με τον rankin καθως στο μελλον θα εξαχθουν ασφαλεστερα συμπερασματα ως προς την αποτελεσματικοτητα τους αλλα κατι τετοιο ειναι σε διαρκη συναρτηση με χιλιους δυο αλλους παραγοντες!!! το αν θα καταφερει ο δδ ή ο σπαν , δηλαδη, να οδηγησουν τις ομαδες τους σε τροπαια δεν εξαρταται αποκλειστικα απο τους ιδιους!!

πχ ειδαμε προσφατα το σπαν να ηγειται μιας μεγαλης ανατροπης μεσα στη μαλαγα και τον δδ να κανει μυθικο παιχνιδι στην Πολη αλλα αμφοτεροι εφυγαν με σκυμμενο κεφαλι!! το αποτελεσμα αυτο ομως δεν αναιρει την εμφανιση τους.

μεχρι τωρα υπαρχει ενα σημαντικο στοιχειο στη συγκριση αυτων των 2. απο τη μια βλεπουμε εναν σπαν να κανει αυτα που ξεραμε, να σκοραρει , να πασαρει, να ηγειται ! απο την αλλη ομως βλεπουμε εναν δδ να κανει αυτα που εκανε και στο παρελθον αλλα να εχει προσθεσει πολυ περισσοτερο σκορ και να εχει αναλαβει περισσοτερες πρωτοβουλιες (και ειδικα οταν βαραινει η μπαλα) .

ο διαμαντιδης για μενα κανει απιστευτη χρονια. ειναι παικτης που προσφερει παντα ο,τι λειπει απο την ομαδα και το λεω αυτο γιατι πιστευω οτι η κατακορυφη ανοδος του σε νουμερα δεν οφειλεται τοσο στη φυγη των σπαν-σαρας οσο στο οτι μεχρι τωρα ο νικολας και ο σατο δεν εχουν προσφερει ακομα αυτα που πραγματικα μπορουν (λογω τραυματισμων και προσαρμογης). ο διαμαντιδης εν μεσω αντιξοοτητων ανταποκρινεται τελεια και αυτο ειναι ενα ακομα Plus στη συγκριση του με το σπανουλη, ο οποιος δεν εχει χρειαστει ακομα να παιξει χωρις , ας πουμε, τον τεοντοσιτς διπλα του και να βγαλει 40λεπτα αγωνα σε δυσκολο ματς!

μετα απο 3 μηνες λοιπον σε διαφορετικες ομαδες, ο διαμαντιδης παρουσιαζεται καλυτερος απο τον σπανουλη και μαλιστα το παιχνιδι του ειναι τετοιο ωστε να θεωρειται ισως ο καλυτερος παικτης στην ευρωπη φετος! η πολυπλευρη προσφορα σε ολα τις πτυχες του παιχνιδιου ειναι αυτο που κανει τη διαφορα απεναντι σε ενα μεγαλο γκαρντ σαν τον σπανουλη, ο οποιος εχει πολλα να δωσει (και να δειξει) ακομα στον ολυμπιακο.

τελος,μια παρατηρηση. ο σπανουλης για να συνεχισει να βρισκεται σε τοπ επιπεδο μετα τα 30 του πρεπει να μετακινηθει μονιμα στον ασο και θα πρεπει να αρχισει να σκεφτεται σαν ασος!
rankin
Καθώς μιλήσαμε για παραδοχές της ανωτερότητας του αντιπάλου, θα πω ότι ο Διαμαντίδης αυτή τη στιγμή ξεκινάει απο πολ ποζίσιον στη σύγκριση.
Ναι μεν, δείχνει να είναι πολυτιμότερος, όμως εδώ έχουμε την ευκαιρία να τους δούμε και κόντρα τον έναν στον άλλο.
Ο Σπανούλης έχει την ευκαιρία να αποδείξει αν είναι ή αν δεν είναι, καλύτερος
Βέβαια ο Διαμαντίδης βρίσκεται σε μια στρωμένη ομάδα της οποίας είναι μέλος απο μωρό παιδί αντίθετα με τον Σπανούλη που πρέπει να αναδειχτεί μέσα απο μια καινούρια ομάδα ή οποία τυγχάνει να ψάχνεται ακόμα. Αν υπήρχε ακόμα ο Λίνας και ο Τσιλς θα ήταν αλλιώς τα πράγματα.

Όπως και να χει, μέχρι το τέλος της χρονιάς θα έχουμε καταλήξει σε παραπάνω συμπεράσματα

vastravoud
Σωστή η τελευταία παρατήρηση του ilpostino! Κατά τα λοιπά, μεγάλο respect στον Parisino, το έγραψε τέλεια.

Όπως και να 'χει, κάνουν σπουδαίες χρονιές και οι δυο τους smile.gif
Air and King
QUOTE(kolokotronis @ Dec 18 2010, 11:00 ) *
Προσωπικά θα μου ήταν υπερβολικά δύσκολο να το παραδεχτώ, άσχετα τι πίστευα πραγματικά μέσα μου.

Oταν παμε στο γηπεδο θα βρισουμε τον αντιπαλο και μαλιστα χοντρα πολλες φορες αλλα οταν κατσουμε να μιλησουμε για μπασκετ ολοι ξερουν ποιος ειναι ο καλυτερος...
Ο Διαμαντιδης ηταν ειναι και θα ειναι καλυτερος παιχτης απο τον Σπανουλη...Οτιδηποτε αλλο κατα την αποψη μου ειναι για καποιους που απλα εθελοτυφλουν...
Μπορει να υπηρξαν στιγμες που ο Σπανουλης να ηταν πιο φορμαρισμενος αλλα καλυτερος παιχτης-αξια δεν ηταν ποτε απο τον Διαμαντιδη...
Και επαναλαμβανω δεν ημουν ποτε κανενας φαν του Διαμαντιδη ως μπασκετικο στυλ..Αλλα αν ο αλλος ειναι καλος παιχτης με διαρκεια,τιτλους,impact το τι αρεσει και τι δεν αρεσει περισσευει οταν κρινουμε αντικειμενικα...

Υ.Γ.Καλο το post του Parisinou αν και πιστευω οτι δεν χρειαστηκε ο Διαμαντιδης να περιμενει στα 30 του μετα την φυγη τον Γιασικεβιτσιους και Σπανουλη για να δειξει περισσοτερες αρετες..Ουτως η αλλως συνολικα και κυριως σε βαθος χρονου ειχε μεγαλυτερο impact στην ομαδα του και απο τους 2...
Germany96
Θα συμφωνήσω με τον Air&King (καλώς τον icon_wave.gif) ότι η σύγκριση του topic έχει ξεκάθαρη απάντηση που δύσκολα θα αλλάξει και στα επόμενα χρόνια. Πέρα από στατιστικά κι ατομικές διακρίσεις, η σημασία του πολυδιάστατου του ρόλου στην μεγαλύτερη δύναμη του Ευρωπαϊκού μπάσκετ τα τελευταία 15 χρόνια του δίνει σαφές πλεονέκτημα έναντι του Σπανούλη.
QUOTE(PARISINOS @ Dec 18 2010, 06:12 ) *
...Δευτερων οτι δεν εχει την court vision του παπαλουκα, του τεοντοσιτς η του σαρας. Πρωτος στις ασσιστ στην ευρωλιγκα με 5,5 και του εχουν κλεψει και τις ασσιστ στην ιταλια (κανονικα εχει 6,2) , νουμερα που ειναι καλυτερα απο αυτα των σαρας και παπαλουκα μεχρι και στα πραιμ τους...

Το παιχνίδι του Διαμαντίδη είναι κορυφαίου επιπέδου σε πάρα πολλά επίπεδα κι αυτό είναι που τον κάνει τόσο σπουδαίο παίκτη αλλά στην ικανότητα του στην πάσα παρ’ ότι φυσικά κι εκεί ανήκει στους καλύτερους, δεν είναι το ίδιο καλός με τους παίκτες που αναφέρεις.

Μπορεί να παράγει ειδικά φέτος καταπληκτικά νούμερα αλλά με μια πιο προσεκτική ματιά κάποιος βλέπει ότι και στην στατιστική αποτυπώνεται η μεγαλύτερη ικανότητα των συγκεκριμένων παικτών. Ο 34χρονος Jasikevicius προερχόμενος από απραξία μηνών, στην μάλλον τελευταία του σεζόν, δίνει σημαντικά περισσότερες assists ανά λεπτό από τον Δημήτρη (0.25-0.18) κι ανά κατοχή (0.60-0.47) -για να το κάνω πιο ξεκάθαρο αν ο Saras έπαιζε τον χρόνο που παίζει κι ο Διαμαντίδης θα έδινε σχεδόν 8 assists ανά αγώνα- ενώ σε πολύ λιγότερα αγωνιστικά λεπτά παράγει περισσότερες Assists που οδηγούν σε lay-up ή κάρφωμα (2.4-2.3) που είναι προσπάθειες πολύ μεγαλύτερης ευστοχίας από τα περιφερειακά σουτ που παράγουν ως επί το πλείστον τα kick-out του Δημήτρη.

Ο Παπαλουκάς πέρυσι, που για πολλά παιδιά στο forum (κι ακόμα περισσότερα έξω από αυτό) σερνόταν, κορόιδευε την κοινωνία κι ήταν χειρότερος του Παπαμακάριου, στην πρώτη φάση της Euroleague (για να συγκρίνουμε όμοιο δείγμα με αυτό που έχουμε για τον φετινό Διαμαντίδη) έδινε 7.6 Assists ανά αγώνα ενώ αγωνιζόταν 5 λεπτά λιγότερο. Δηλαδή ανά λεπτό η διαφορά ήταν τεράστια (0.29-0.18) όπως και ανά κατοχές ενώ είχε το αστρονομικό Assists/TO ratio του 4.08 που φυσικά δεν μπορεί να συγκριθεί με το (πολύ καλό αλλά χαοτικά μακριά από τέτοια υψίπεδα) 1.76 του Διαμαντίδη φέτος. Επίσης ο Παπαλουκάς τερμάτισε πέρυσι την διοργάνωση στην δεύτερη θέση των παικτών με Assists που οδηγούν σε lay-up ή κάρφωμα (πίσω μόνο από τον Teodosic) και το 2.7 που είχε μπορεί να μην φαίνεται πολύ μεγαλύτερο από το φετινό 2.3 του Δημήτρη αλλά αν λάβουμε υπόψη ότι στην συνολική σεζόν αγωνιζόταν ο Θοδωρής 7 λιγότερα λεπτά απ’ ότι αγωνίζεται ο Διαμαντίδης τώρα και ότι το δείγμα περιλαμβάνει παιχνίδια όλων των φάσεων (άρα και υψηλότερης δυσκολίας και σημασίας) τότε η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη.

Όλα αυτά λαμβάνοντας υπόψη μας ότι ο Διαμαντίδης κάνει πολύ περισσότερα πράγματα μέσα στο παρκέ απ’ ότι οι βετεράνοι πρώην super-stars που σε αυτές τις σεζόν είχαν ως κύρια (στα όρια του αποκλειστική) προτεραιότητα την τροφοδοσία των συμπαικτών τους (ενώ ο Saras αγωνίζεται και σε ομάδα πολύ χαμηλότερης δυναμικότητας). Παρ’ όλα αυτά δεν αλλάζει το γεγονός ότι στο συγκεκριμένο κομμάτι του παιχνιδιού ακόμα και σε μπασκετικά γεράματα παραμένουν ανώτεροι του Διαμαντίδη.
apkat
Ρε germany96 στο χω ξαναπει..Χαιρομαι να διαβαζω τα ποστ σου....!!!Σε ορους facebook τεραστιο Like στο ποστ σου( tongue.gif tongue.gif )και γενικα στο τοπικ εξαιρετικα υψηλου επιπεδου συζητηση..!!
vastravoud
Συμφωνώ ότι ο Παπαλουκάς και ο Σάρας έχουν ανώτερο ένστικτο για πάσα. Πάντως αξίζει να σημειώσουμε ότι τη χρονιά που ο Παναθηναϊκός έκανε το τριπλ κράουν, Σπανούλης, Σάρας και Μήτσος είχαν σχεδόν ταυτόσημο λόγο ασιστ προς λαθών.

By the way, χαίρομαι που οι ερωτήσεις για "καλύτερο" παίκτη και "ποιος αξιζει περισσότερα λεφτά" ειναι διαφορετικές. Όπως έχω πολλάκις πει, διαφορετικοί παίκτες είναι καλύτεροι για διαφορετικές ομάδες Φυσικά, εξυπακούεται ότι κανείς από τους δύο(ούτε και οποιοσδήποτε άλλος αθλητής των μεγάλων συλλόγων στην Ελλάδα) δεν "αξίζει" τα χρήματα που παίρνει. Είναι όλοι τους απίστευτα κωλόφαρδοι που έχουν πέσει σε εποχές μεγαλομανών προέδρων.
Air and King
Νομιζω οτι και ο Parisinos ξερει οτι ο Σαρας και ο Παπαλουκας βλεπουν πιο πολυ γηπεδο απο τον Διαμαντιδη...Αυτο φαινεται βλεποντας τους να αγωνιζονται..Απλα ισως ηθελε να τονισει οτι δεν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα...
Ο Διαμαντιδης ομως ειναι πληρεστερος κατι που επισης φαινοταν και φαινεται...
Σαν pure ταλεντα στην πασα Σαρας-Παπαλουκας-Μιλος ειναι στο υψηλοτερο επιπεδο..
Hakeem
O ΔΔ τα κάνει όλα σχεδόν τέλεια. Ο Σπανούλης κάνει πολυ καλά αρκετά πράγματα, αλλά και λογω μεγεθους και παρουσίας στην άμυνα, ο Διαμαντίδης είναι πιο χρήσιμος. Στους 100 προπονητές, οι 99 θα παίρνανε τον Διαμαντίδη στην ομάδα τους
legend33
Συγγνωμη που επαναφερω το θεμα παρολο που το τελευταιο σχολιο ειναι πριν 5 χρονια αλλα με αυτα που κανει ο Σπανουλης στα 33 του παρακαλω μπορει πλεον να θεωρηθει οτι ξεπερασε και Διαμαντιδη και Παπαλουκα;
yorgos
Όχι. Απλά στα 32 του είναι καλύτερος απ' ό,τι είναι στα 34 του ο ΔΔ και ο Παπαλουκάς στα 35.

Συνολικά για μένα έχει μικρότερη καριέρα και από τους δύο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.