Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Διαφημίσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στο γραφείο του προέδρου > Νέα-ανακοινώσεις
dizzy_fingers
Όπως θα έχετε προσέξει ήδη, στο πάνω μέρος του φόρουμ, έχουν μπει διαφημίσεις.

Αυτό ήταν ένα απαραίτητο βήμα για να προχωρήσει το b'forum, καθώς όπως οτιδήποτε στη ζωή, έτσι και η συντήρηση ενός φόρουμ (αλλά και η επέκτασή του) χρειάζεται λεφτά.

Ο τρόπος που δουλεύουν οι διαφημίσεις, είναι pay per click.
Δηλαδή, με κάθε κλικ που θα γίνεται σε ένα από τα λινκ που εμφανίζονται, ένα ποσό χρημάτων θα πηγαίνει στον λογαριασμό του basketforum.

Θα σας παρακαλούσα όμως να κλικάρετε μόνο ότι θεωρείτε άξιο επίσκεψης και να μην κλικάρετε χωρίς λόγο και ασταμάτητα (σε τυχόν περίπτωση που θέλετε να βοηθήσετε).

Αυτό δεν το θέλω για δύο λόγους:
1) Γιατί θέλω να είμαι ειλικρινής μαζί σας. Ναι μεν το έβαλα για οικονομικούς λόγους, αλλά δε θέλω να σας αποσπάσει την προσοχή από αυτό που κάνετε τόσο καιρό στο φόρουμ, ούτε στο 1%.
2) Γιατί οι άνθρωποι που διαχειρίζονται τις διαφημίσεις μπορούν να καταλάβουν πότε κάποια κλικ είναι κανονικά και πότε αυτά γίνονται συνεχόμενα από ένα άτομο, με αποτέλεσμα όταν γίνεται το δεύτερο, ο λογαριασμός να διαγράφεται.

Επίσης, επειδή έχω τη δυνατότητα να παραμετροποιώ την εμφάνιση των διαφημίσεων, μπορείτε να μου πείτε αν κάτι σας ενοχλεί στο μάτι για να το αλλάξω έτσι ώστε να σας αποσπά όσο δυνατόν το λιγότερο από το φόρουμ?
Έβαλα τα χρώματα άσπρο-μαύρο-πορτοκαλί για να "δένει" με την εμφάνισή μας.


Τέλος, αν δω ότι υπάρχουν αντιδράσεις σε αυτήν την κίνηση και εφόσον αυτές είναι έντονες, θα αφαιρέσω τις διαφημίσεις.

peace.gif
Alexmei
Από ότι βλέπω είναι 4 οι διαφημήσεις. Μπράβο! 41.gif

Αλλά έχω μια απορία για την διαφήμηση που λέει: "Get paid to Blog" Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είανι. Μπορείς να μου πεις;
dizzy_fingers
Πληρώνεσαι για να blogάρεις...?...δεν ξέρω περισσότερα.
Τις διαφημίσεις αυτές δεν τις διαλέγω εγώ και βγαίνουν τυχαία.
Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να διαλέξω τί είδους διαφημίσεις δεν θέλω να εμφανίζονται.
liolias
Αν κανω δεξι κλικ και ανοιγμα σε νεο παραθυρο θα πηγαινουν στο basketforum??
dizzy_fingers
Ναι, βεβαίως.
kolossos
Παραφράζοντας το σύνθημα των οπαδών του Παναθηναϊκού...
"Όποιος δεν κλικάρει.... ποδοσφαιρικός είναι ρε!"
tongue.gif 19.gif biggrin.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif cool.gif
Alexmei
σόρρυ Ντίζζυ αλλά δν καταλαβαίνω... θα προσπαθήσω να μάθω. Thnx παντως
dizzy_fingers
Όχι, κάτσε να σου εξηγήσω εγώ πως δουλεύει. Γι'αυτό άνοιξα το τόπικ, για να εκφράσετε τις απορίες σας και να τις απαντήσω.
Πού ξέρεις, μπορεί να σου χρειαστεί στο μέλλον wink.gif.

Λοιπόν, εγώ έχα διαλέξει να δείχνω στο forum διαφημίσεις μέσα από αυτό το κουτί που έβαλα.
Την ίδια στιγμή, κάποια άλλα site έχουν διαλέξει να πληρώνουν για να φαίνονται στις διαφημίσεις όσων site έχουν διαλέξει να βάζουν αυτό το κουτί.

Έτσι, λοιπόν, τα λεφτά που δίνουν αυτοί για να φαίνονται στις διαφημίσεις, τα παίρνουν όσοι διαλέγουν να δείχνουν διαφημίσεις (μεταξύ αυτών και το b'forum).

Εγώ από την πλευρά μου δε μπορώ να διαλέγω "θα δείξω μόνο αυτό κι αυτό το site στο φόρουμ μου", αλλά μπορώ να διαλέγω "θα δείχνω μόνο αθλητικά site στο φόρουμ μου ή θα δείχνω και άλλου είδους διαφημίσεις".

Το πως κυκλοφορούν τα λεφτά σε αυτό το πρόγραμμα συνεργασίας μπορεί να εξηγηθεί με υπεραπλουστευμένο τρόπο ως εξής:
- Βάζω το κουτί στο φόρουμ μου.
- Από αυτό κλικάρουν ας πούμε...10.000 άτομα σε έναν μήνα προς ένα site.
- Αυτό το site βλέπει πως έλαβε 10.000 επισκέπτες σε έναν μήνα.
- Αυτό το site πληρώνει 10.000 επί την τιμή που έχει προκαθορίσει ανά κλικ (συνήθως αυτή η τιμή είναι της τάξης 0,0Χ$) σε εμένα.

Και κάπως έτσι...γυρίζει ο κόσμος smile.gif.


Κολοσσέ, καραlol biggrin.gif...αλλά δε θέλω να σας πιέζω να κλικάρετε. Ότι βρίσκετε ενδιαφέρον μόνο wink.gif.
Alexmei
Ωραία τώρα μια άλλη απορία. Στο Blog and get paid τι κάνεις ακριβώς;..... Γιατί δν καταλαβαίνω την λέξη blog.
dizzy_fingers
QUOTE
Γιατί δν καταλαβαίνω την λέξη blog.

Γιατί δεν έλεγες πως αυτή ήταν η απορία από την αρχή? 40.gif

Blog είναι το προσωπικό online ημερολόγιο κάποιου.
Αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις μύρια από αυτά.
Επομένως, σε αυτό το λινκ σε πληρώνουν για να έχεις ένα τέτοιο blog.
Αν έχεις απορία για το συγκεκριμένο site και όχι για τις διαφημίσεις στο b'forum, τότε γράψε τις κάπου αλλού, καθώς δεν ταιριάζουν σε αυτό το τόπικ.
Ή ακόμη καλύτερα, αν έχεις απορίες μπες στο site τους και ψάξε για πληροφορίες.
Alexmei
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 31 2006, 05:28 PM) *
Γιατί δεν έλεγες πως αυτή ήταν η απορία από την αρχή? 40.gif

Blog είναι το προσωπικό online ημερολόγιο κάποιου.
Αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις μύρια από αυτά.
Επομένως, σε αυτό το λινκ σε πληρώνουν για να έχεις ένα τέτοιο blog.
Αν έχεις απορία για το συγκεκριμένο site και όχι για τις διαφημίσεις στο b'forum, τότε γράψε τις κάπου αλλού, καθώς δεν ταιριάζουν σε αυτό το τόπικ.
Ή ακόμη καλύτερα, αν έχεις απορίες μπες στο site τους και ψάξε για πληροφορίες.



Εγώ νόμιζα ότι πληρώνουν το φόρουμ για να έχουμε μπλοκ εκεί σαν μέλη του b'forum... γι αυτό είχα την απορία peace.gif
kop-13
Εγώ θα ήθελα μόνο την προσωπική σου διαβεβαίωση οτι οι διαφημίσεις δεν οδηγούν σε dialers κ άλλα τέτοια!
Κατα τ'άλλα αξίζει βοήθειας το forum!
dizzy_fingers
Δεν απαντάω καν σε αυτό το σχόλιο...
Ακατέργαστος
Γενικά μου την δίνουν οι διαφημίσεις αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα!!!
Ποτέ δεν έχω κάνει κλίκ σε κάποια από αυτές...! wink.gif
half-man half-maverick
εισαι ο πρωτος που ξηγιεται για αυτο το θεμα.σε κατι αλλα "φορα" που ειμαι βομβαρδιζομαι συνεχεια απο διαφημισεις του στυλ "κανε κλικ για να εχεις ηχοους ρεψιματος για ρινγκτοουν" και οι μοντς κανουν τις παπιες
dizzy_fingers
Κι αυτοί όμως δεν έχουν άλλη επιλογή...το hosting κοστίζει και οι διαφημίσεις είναι αναγκαίες.

Εγώ το σκέφτομαι να επαναφέρω τις διαφημίσεις στην πρώτη σελίδα μιας και τα έξοδα τελευταία τρέχουν...
colonel gomelsky
QUOTE(dizzy_fingers @ Nov 9 2009, 12:53 ) *
Κι αυτοί όμως δεν έχουν άλλη επιλογή...το hosting κοστίζει και οι διαφημίσεις είναι αναγκαίες.

Εγώ το σκέφτομαι να επαναφέρω τις διαφημίσεις στην πρώτη σελίδα μιας και τα έξοδα τελευταία τρέχουν...


Πέρα από τον πολύτιμο (ομολογουμένως) προσωπικό σου χρόνο και την πιθανή συνδρομή για το ανέβασμα του σάιτ, τι άλλα έξοδα μπορεί να υπάρχουν;
Flash
QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 10 2009, 14:20 ) *
Πέρα από τον πολύτιμο (ομολογουμένως) προσωπικό σου χρόνο και την πιθανή συνδρομή για το ανέβασμα του σάιτ, τι άλλα έξοδα μπορεί να υπάρχουν;


Υπάρχουν έξοδα για τον server, για το domain και για την ανανέωση της πλατφόρμας. Μην τα υποτιμάτε, δεν είναι διόλου αμελητέα.
colonel gomelsky
QUOTE(Flash @ Nov 10 2009, 16:43 ) *
Υπάρχουν έξοδα για τον server, για το domain και για την ανανέωση της πλατφόρμας. Μην τα υποτιμάτε, δεν είναι διόλου αμελητέα.


Δεν ξέρω αν φάνηκε από το ποστ μου διάθεση υποτίμησης, δεν είχα τέτοια πάντως. Just a simple question που λεν και στο χωριό μου. smiley.gif
dizzy_fingers
Θα παρατηρήσατε (προφανώς) ότι επανενεργοποιήθηκαν οι διαφημίσεις.

Λόγω δυσκολίας τους τελευταίους μήνες στην πληρωμή των εξόδων, αναγκαστήκαμε να προβούμε σε αυτήν τη λύση.

Ευχαριστώ για την κατανόηση.
Flash
Επίσης, εναρμονιζόμενοι πλήρως με τις επιταγές των καιρών και του ΔΝΤ, σύντομα θα απαιτηθεί συμβολική συνδρομή ύψους $1.235 και premium μεγάλης παραγώγής posts της τάξης των 10 cents για κάθε post άνω των 10 που δικαιούται να κάνεις 1 χρήστης σε μια μέρα.

Να είστε πάντα καλά.
Germany96
Μπηκα κι εγω στο ποδοσφαιρικο topic να διαβασω σχολια για τον τελικο Bayern-Inter κι αφου χαρηκα αρχικα που ο συντροφος gomelsky στηριζει τον δικαιο αγωνα των Βαυαρων, επειτα μου γεννηθηκαν αποριες βλεποντας αυτο:

Στην αρχη ειπα οτι ο kseplenhs εβαλε χορηγο επικοινωνιας biggrin.gif Αλλα κατι μου βρωμισε με τον Garnett να διαφημιζει παπουτσια, περιμενα τουλαχιστον Αναστοπουλο με Rexona tongue.gif Οποτε μπαινω και στο παρων topic και μου λυθηκαν οι αποριες.

Βλεπω οτι κι ο Flash προετοιμαζεται για τσαρος της Οικονομιας στο BasketForum και δηλωνω αλληλεγγυος στην τιμια προσπαθεια του. Μιας κι η παραμονη του στο Ηνωμενο Βασιλειο τον εχει επηρεασει λιγακι, προτεινω να κανει και μια αλλαγη στο avatar του. Αν το αντικαταστουσε με το κατωθι, θα ηταν πιο ταιριαστο με τις πολιτικες του εξαγγελιες:
Flash
QUOTE(Germany96 @ Apr 30 2010, 01:00 ) *
Βλεπω οτι κι ο Flash προετοιμαζεται για τσαρος της Οικονομιας στο BasketForum και δηλωνω αλληλεγγυος στην τιμια προσπαθεια του. Μιας κι η παραμονη του στο Ηνωμενο Βασιλειο τον εχει επηρεασει λιγακι, προτεινω να κανει και μια αλλαγη στο avatar του. Αν το αντικαταστουσε με το κατωθι, θα ηταν πιο ταιριαστο με τις πολιτικες του εξαγγελιες:



Με συγκινεί η αλληλεγγύη σου και μετά χαράς υιοθετώ την πρόταση σου.

Γεια σου ρε Μαργαρίτα λεβεντιά smiley.gif
Germany96
Οχι μονο εχεις το πιο αρρωστο avatar (εχουν κλεισει οι ψηφοφοριες για τα Basketforum Awards gdi.gif ) αλλα οπως θα ελεγε κι η πιο διασημη Μαργαριτα ολων των εποχων (μετα την πιτσα μαργαριτα εννοειται): "your timing is impeccable". Καθως ξημερωνει εργατικη Πρωτομαγια κι η Ελλαδα μαστιζεται απο τα πιο αντιλαικα μετρα εδω και δεκαετιες, τουλαχιστον εχουμε για παρηγορια την υπερηφανη αρχηγο των Tories να μας κρατα συντροφια αυτες τις δυσκολες ωρες hammer.gif
Flash
QUOTE(Germany96 @ May 1 2010, 03:53 ) *
Οχι μονο εχεις το πιο αρρωστο avatar (εχουν κλεισει οι ψηφοφοριες για τα Basketforum Awards gdi.gif ) αλλα οπως θα ελεγε κι η πιο διασημη Μαργαριτα ολων των εποχων (μετα την πιτσα μαργαριτα εννοειται): "your timing is impeccable". Καθως ξημερωνει εργατικη Πρωτομαγια κι η Ελλαδα μαστιζεται απο τα πιο αντιλαικα μετρα εδω και δεκαετιες, τουλαχιστον εχουμε για παρηγορια την υπερηφανη αρχηγο των Tories να μας κρατα συντροφια αυτες τις δυσκολες ωρες hammer.gif


Να βάλω Ρόναλντ Ρίγκαν που λόγω επαγγέλματος ήταν και πιο φωτογενής ;

Ή Μητσοτάκη για κάτι πιο kinky ;
kaukasios
QUOTE(Flash @ May 1 2010, 15:11 ) *
Να βάλω Ρόναλντ Ρίγκαν που λόγω επαγγέλματος ήταν και πιο φωτογενής ;

Ή Μητσοτάκη για κάτι πιο kinky ;

να βαλεις μητσοτακη?προκαλεις την τυχη σου εσυ!!!!! smiley.gif smiley.gif
morrison
Τι εγιναν οι διαφημισεις;
Πανω που συνηθισα τον Γκαρνετ να κραταει παπουτσια αναμεσα στα ποστς... rolleyes.gif
Alexmei
Dizzy, δεν ξέρω αν μπορείς εσύ να κάνεις κάτι, ή αν γίνεται από τις εταιρίες που βάζουν διαφημίσεις, αλλά μάλλον από εσένα γίνεται αν μπορεί να γίνει κάποια ρύθμιση.

Μπορεί όταν πατάμε σε κάποια διαφήμιση να ανοίγει άλλο tab ή παράθυρο; γιατί έτσι όπως είναι τώρα είτε βγαίνεις από το φορουμ, είτε χάνεσαι από το τοπικ. Παρατήρησα ότι δεν μου γίνεται σε όλες τις διαφημίσεις. Δοκίμασα στη διαφήμιση κάτω από το πρώτο ποστ και ανοίγει σε άλλη σελίδα, ενώ στην αρχική σελίδα η πρώτη διαφήμιση με βγάζει από το φορουμ.


Δεν θεωρώ λύση να πάω στην πίσω σελίδα μέσω του history ή τπτ τέτοιο. Οι λινκ νομίζω πως πρέπει να ανοίγουν σε άλλο παράθυρο, όχι στην ίδια σελίδα.
Flash
Και γιατί δεν κάνεις απλά δεξί click ==> open link in new tab να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ;
dizzy_fingers
QUOTE(Alexmei @ May 24 2010, 00:51 ) *
Dizzy, δεν ξέρω αν μπορείς εσύ να κάνεις κάτι, ή αν γίνεται από τις εταιρίες που βάζουν διαφημίσεις, αλλά μάλλον από εσένα γίνεται αν μπορεί να γίνει κάποια ρύθμιση.

Μπορεί όταν πατάμε σε κάποια διαφήμιση να ανοίγει άλλο tab ή παράθυρο; γιατί έτσι όπως είναι τώρα είτε βγαίνεις από το φορουμ, είτε χάνεσαι από το τοπικ. Παρατήρησα ότι δεν μου γίνεται σε όλες τις διαφημίσεις. Δοκίμασα στη διαφήμιση κάτω από το πρώτο ποστ και ανοίγει σε άλλη σελίδα, ενώ στην αρχική σελίδα η πρώτη διαφήμιση με βγάζει από το φορουμ.


Δεν θεωρώ λύση να πάω στην πίσω σελίδα μέσω του history ή τπτ τέτοιο. Οι λινκ νομίζω πως πρέπει να ανοίγουν σε άλλο παράθυρο, όχι στην ίδια σελίδα.

Αυτήν την ερώτηση μάλλον πρέπει να την κάνεις στη Google smile.gif.
Κατά τ'άλλα η λύση του Flash είναι μάλλον η ιδανικότερη.
Alexmei
QUOTE (dizzy_fingers @ May 24 2010, 11:31 ) *
Αυτήν την ερώτηση μάλλον πρέπει να την κάνεις στη Google smile.gif.
Κατά τ'άλλα η λύση του Flash είναι μάλλον η ιδανικότερη.



ok thnx man
dirk31
Το παρακατω απευθυνεται σε αυτους που διαχειριζονται το φορουμ:

Γενικα παντα θεωρουσα λαθος την υπαρξη διαφημισεων καθως παντα χαλανε την ποιοτητα του site.Δεν σας κρυβω οτι και σε μεγαλα sites που μπαινω που παρεχουν ενημερωση ειναι πολυ ενοχλητικες οι διαφημισεις.Κατ'εμε στοχος θα επρεπε να ειναι η υπαρξη ενος αλλου συστηματος μεσω του οποιου να μπορειτε να βγαζετε κερδος οπως π.χ donations ή VIP positions για μελη.Πιστεψτε με με τον κοσμο και τα μελη που εχει το φορουμ θα ηταν πολυ αποδοτικο.Επισης,οι διαφημισεις δεν ειναι απαραιτητα pay per click.Εγω αν ημουν στη θεση σας για να βαλω διαφημισεις δεδομενου του κοσμου που εχει το basketforum θα εβαζα pay per impression δηλαδη καθε φορα που υπαρχει ενα page view απο καθε χρηστη να παιρνεις ενα μικρο ποσο.π.χ στα 10.000 impressions παιρνεις 3$.Πολυ μικρο ποσο βεβαια αλλα πιστευω αξιζει περισσοτερο.Διοτι κακα τα ψεματα λιγοι εως κανενας δεν παταει πανω στις διαφημισεις.Ποιος ο λογος καποιος να κανει click στις διαφημισεις?Επισης κατι αλλο.Δεν εχετε δικο σας server?Πληρωνετε σε hosting εταιρια?Νομιζω οτι καλυτερο θα ηταν να εχετε το δικο σας σερβερ ετσι ωστε να απαλλαχθειτε απο τα εξοδα του χοστινκ.Αποψη μου
dizzy_fingers
Αγαπητέ dirk από προτάσεις και θεωρίες άλλο τίποτα...
- Paypal donations είχαν μπει. Καταλαβαίνεις από το γεγονός πως τελικά καταφύγαμε στις διαφημίσεις πόσο donation έπεσε...
- Τα google adsense πια δεν υπολογίζονται ανά κλικ αλλά με cpm (cost per million), αλλά λίγη σημασία έχει. Το διαφημιστικό ενδιαφέρον για μπασκετικό site (ειδικά τώρα σε εποχές κρίσης) είναι μηδαμινό και συνοψίζεται σε αυτά που βλέπεις πχ στο basketblog. Υποθέτω πως θα μπορούσα να χτυπήσω μερικές πόρτες, αλλά πρώτον: αυτό στο παρελθόν δεν είχε επιτυχή έκβαση, δεύτερον: δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε την όρεξη να ασχοληθώ τόσο με ένα site το οποίο δε μου προκαλεί κανένα ενδιαφέρον πια - ειλικρινά μπορεί να κλείσει το μπ###λο, δε με νοιάζει καθόλου πια.
- Για το τελευταίο ίσως χρειαστείς λίγη περισσότερη μελέτη. Δε γίνεται να υπάρχει upscale site χωρίς να πληρώνεις hosting κάπου. Πιθανόν να έχεις ακούσει κάπου το "δικός μας server" όπου εκεί όμως εννοείται dedicated server αντί για vps.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
dirk31
QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 8 2010, 18:20 ) *
Υποθέτω πως θα μπορούσα να χτυπήσω μερικές πόρτες, αλλά πρώτον: αυτό στο παρελθόν δεν είχε επιτυχή έκβαση, δεύτερον: δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε την όρεξη να ασχοληθώ τόσο με ένα site το οποίο δε μου προκαλεί κανένα ενδιαφέρον πια - ειλικρινά μπορεί να κλείσει το μπ###λο, δε με νοιάζει καθόλου πια.


Γιατι το λες αυτό?Θεωρω οτι προσφερει αρκετα πραγματα το basketforum οχι τοσο ως προς ενημερωση αλλα ως προς τη κριτικη.Γενικα το βρισκω ενδιαφερον το site και ποσο μαλλον αν εσυ εισαι ο δημιουργος του site τοτε ειναι παραξενο να μην θες να ασχοληθεις πια.Ενταξει γουστα ειναι αυτά.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.