Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλύτερος Ελληνας Προπονητής
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
a bullet for your head
Πριν λίγο καιρό, είχε βγει οφ-τοπικ μια κουβέντα που είχε ξεκινήσει με αφορμή τον Τζορτζεβιτς. Σκεφτηκα λοιπόν να ανοίξω αυτό το τοπικ-poll. Εβαλα 7 επιλογές συν την επιλογή "Άλλος". Ποιον Θεωρείτε καλύτερο Έλληνα προπονητή, στην παρούσα φάση?
colonel gomelsky
Πρόσθεσε και τον Πεδουλάκη αλλιώς δεν έχει καμιά αξία το πολ κατά τη γνώμη μου. Χωρίς να τον θεωρώ τον καλύτερο.
a bullet for your head
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 2 2015, 23:55 ) *
Πρόσθεσε και τον Πεδουλάκη αλλιώς δεν έχει καμιά αξία το πολ κατά τη γνώμη μου. Χωρίς να τον θεωρώ τον καλύτερο.

Δεν έχει αξία ε; biggrin.gif Δεν μπορώ να προσθέσω κάτι γιατί πέρασε ο χρόνος! Αν μπορεί κάποιος μοντ να τον προσθέσει ας το κάνει, δεν έχω πρόβλημα
a bullet for your head
Την ψήφο την έριξα στον Μπαρτζωκα. Πριν χρόνια είχα δηλώσει πως δεν με επειθε. Με την πορεία του την σεζόν 2009-2010 , άλλαξα γνώμη. Εκείνη την χρονιά με το Μαρούσι έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ. Με τον Ολυμπιακό κατάφερε και έγινε ο πρώτος Έλληνας προπονητής που κατέκτησε την Ευρωλιγκα, γράφοντας έτσι ιστορία. Πλέον του δίδεται η δυνατότητα να ξαναπαίξει στην κορυφαία Ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση. Μακριά απο την αφόρητη πίεση της αντιπαλότητας μεταξύ των αιωνίων και με καλό μπατζετ, εκτιμώ πως θα έχει το καλύτερο επαγγελματικο περιβάλλον που ειχε ποτέ και θα δείξει πράγματα.

QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 2 2015, 23:55 ) *
Πρόσθεσε και τον Πεδουλάκη αλλιώς δεν έχει καμιά αξία το πολ κατά τη γνώμη μου. Χωρίς να τον θεωρώ τον καλύτερο.

Μόλις προστέθηκε στις επιλογες, τσουπ, ήρθε και το ψηφαλακι biggrin.gif Αν εκανα ενα αντίστοιχο poll το 2003-2004 για πχ., τότε ο Πεδουλάκης θα έπαιρνε και την ψηφο μου. Τον θεωρουσα τότε ίσως τον καλύτερο Έλληνα προπονητή και πιστεύω ότι αδικήθηκε εκείνη την χρονική συγκυρία. Μετά την θητεία του στον Πανελλήνιο, δεν ξαναείδα εκείνον τον παλιό, καλό Πεδουλάκη.
salonikatasos
ιτούδη ψήφισα.
πλέον εξάγουμε προπονητές,όπως κάνουν οι γιουγκοσλάβοι εδώ και 2 δεκαετίες,παρόλα αυτά η σχολή μας δεν πλησιάζει καν τη δικιά τους. η ελληνική σχολή ακολουθεί τον κλασσικό τρόπο παιχνιδιού που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια από τις ελληνικές ομάδες,την καταστροφή δηλαδή του παιχνιδιού του αντιπάλου κι ότι βρέξει ας κατεβάσει στην επίθεση.
εξαίρεση ο μπαρτζώκας που έδειξε κάποια διαφορετικά στοιχεία με τον ολυμπιακό,αλλά θα κριθεί φέτος που θα είναι σε μικρότερη ομάδα,με μικρότερους στόχους και αρκετά λεφτά για μεταγραφές,αλλά και ομάδα από το 0.
ο ιτούδης από την άλλη δεν έχει καμιά σχέση με την ελληνική σχολή,αφού 15 χρόνια ήταν δίπλα στον κορυφαίο προπονητή της ευρώπης και διαχρονικό εκπρόσωπο του γιουγκοσλαβικού παιχνιδιού. την περασμένη σεζόν απέτυχε και αυτός,αλλά δεν παύει να έχει τις μεγαλύτερες προοπτικές για να γίνει επιτέλους ο πρώτος έλληνας προπονητής που θα ανήκει στην ελίτ της ευρωπαϊκής προπονητικής
colonel gomelsky
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 3 2015, 01:26 ) *
Την ψήφο την έριξα στον Μπαρτζωκα.


Τι να πω... Την εκτίμησή μου θα την έχεις πάντα, αλλά την -έστω κατανόηση- για τις αποψεις σου την έχω χάσει. Τεσπα δημοκρατία, κουβεντούλα, πολ, όλα καλά. Ψήφισα ήδη άλλος πριν μπει ο Άρτζι.
a bullet for your head
Υπήρξε Έλληνας προπονητής που ανήκε στην Ευρωπαϊκή ελίτ προπονητών και αυτός ήταν ο Ιωαννιδης. Από κει και περα, θεωρώ την 3αδα Μπαρτζωκα-Ιτουδη-Σφαιροπουλου, πολύ δυνατή-καλή και διαθέτει όλα εκείνα τα στοιχεία για να αναρριχηθει στο υψηλότερο σημείο. Αυτός που αδικειται κατα κάποιον τρόπο είναι ο Βαγγέλης Αγγέλου. Ίσως θα έπρεπε ήδη να έχει απαγκιστρωθει απ'τον Ντουντα και να κάνει...σόλο καριέρα!
D-Wade
Δεν είναι ότι εκτιμώ τις ικανότητες του Γιαννάκη αλλά πρέπει να μπει στο poll σαν ξεχωριστό όνομα. Δε γίνεται να είναι ο Πρίφτης ή ο Αγγέλου που έχουν προπονήσει τις κωλοπετινίτσες μικρομεσαίες(ΑΡΗ δεν αναφέρομαι σε σένα) και να μην είναι ο Γιαννάκης που έχει κάνει 2-3 μεγάλες επιτυχίες
a bullet for your head
QUOTE(D-Wade @ Sep 3 2015, 01:48 ) *
Δεν είναι ότι εκτιμώ τις ικανότητες του Γιαννάκη αλλά πρέπει να μπει στο poll σαν ξεχωριστό όνομα. Δε γίνεται να είναι ο Πρίφτης ή ο Αγγέλου που έχουν προπονήσει τις κωλοπετινίτσες(ΑΡΗ δεν αναφέρομαι σε σένα) και να μην είναι ο Γιαννάκης που έχει κάνει 2-3 μεγάλες επιτυχίες

Το poll αναφέρεται στην παρουσα φάση. Η τελευταία 5ετια δεν ειναι και η καλύτερη που διενυσε ως προπονητής. Αρχικά σκεφτηκα πως οι 7 επιλογές ήδη ήταν πολλές. Μπήκε άλλη μία εμβόλιμα. Αν θες ρίξε την ψηφο σου στο "άλλος".
D-Wade
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 3 2015, 02:01 ) *
Το poll αναφέρεται στην παρουσα φάση. Η τελευταία 5ετια δεν ειναι και η καλύτερη που διενυσε ως προπονητής. Αρχικά σκεφτηκα πως οι 7 επιλογές ήδη ήταν πολλές. Μπήκε άλλη μία εμβόλιμα. Αν θες ρίξε την ψηφο σου στο "άλλος".

Sorry δεν είδα το ''στην παρούσα φάση'' Δεν μου πάει το χέρι να ψηφίσω κανέναν. . . Ίσως τον Μπαρτζώκα που μας έφερε ευρωπαικό 41.gif biggrin.gif
sinkazama82
QUOTE (D-Wade @ Sep 3 2015, 02:14 ) *
Sorry δεν είδα το ''στην παρούσα φάση'' Δεν μου πάει το χέρι να ψηφίσω κανέναν. . . Ίσως τον Μπαρτζώκα που μας έφερε ευρωπαικό 41.gif biggrin.gif


Για Α1 Σούλης, μακράν του δεύτερου, γενικά όμως ο Ιτούδης
shtarkws
Ο Γιαννακης γιατι δεν ειναι στην λιστα?
j-kidd13
Αυτοί που ξεχωρίζω είναι διαχρονικά ο Σφαιρόπουλος,και ο Ιτούδης.

Περι Γιαννάκη,είχα συζήτηση με τον τεράστιο admin χθες,βλέποντας το documentary για το Ελλάδα-ΗΠΑ,δεν του διατύπωσα βέβαια σωστά αυτό που ήθελα να πω,και διαφωνήσαμε,νομίζω πως ο Γιαννάκης είχε προοπτικές για να γίνει καλός προπονητής,ή πιο σωστά,αποτελεσματικός προπονητής.Έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ με τον Ολυμπιακό,θυμάμαι και καλά παιχνίδια με την εθνική,αλλά κυρίως πιστεύω πως θα ήταν προπονητής του αποτελέσματος πρωτίστως,και μετά του θεάματος.Τον χάλασε η παρουσία του στον Ολυμπιακό,οι αντιδράσεις του,το ρίξιμο στην διαιτησία κλπ.Θα μπορούσε να είναι στους καλούς προπονητές της ευρώπης,στη λίστα που τσεκάρει κάθε καλή ομάδα που ψάχνει για κοουτς.Αλλά το έχασε κάπου το παιχνίδι.
TakeshyKurosawa
Περιμένω να δω πως θα τα πάει και φέτος ο Σφαιρόπουλος σε Ελλάδα και Ευρώπη. Ο Ιτούδης ήταν αποτυχημένος όπως χαρακτηρίστικαν και Καζλάουσκας, Μεσίνα.. Άσχετα αν παίζει η τρελή αντίφαση των δημοσιογραφίσκων της σειράς στην Ελλάδα που θέλουν να βγάλουν αυτόν επιτυχών ενώ τους άλλους 2 που έκαναν την ίδια πορεία αποτυχόντες.
Επίσης ο Μπαρτζώκας θα κριθεί καλύτερα φέτος, γιατί ίσως η αχίλλειος πτέρνα του ήταν όντως το υπερβολικό κόμπλεξ του με τον ΠΑΟ.
tolistriant
QUOTE (a bullet for your head @ Sep 3 2015, 01:44 ) *
Υπήρξε Έλληνας προπονητής που ανήκε στην Ευρωπαϊκή ελίτ προπονητών και αυτός ήταν ο Ιωαννιδης. Από κει και περα, θεωρώ την 3αδα Μπαρτζωκα-Ιτουδη-Σφαιροπουλου, πολύ δυνατή-καλή και διαθέτει όλα εκείνα τα στοιχεία για να αναρριχηθει στο υψηλότερο σημείο. Αυτός που αδικειται κατα κάποιον τρόπο είναι ο Βαγγέλης Αγγέλου. Ίσως θα έπρεπε ήδη να έχει απαγκιστρωθει απ'τον Ντουντα και να κάνει...σόλο καριέρα!

Εξαιρετικό το poll και πολύ δύσκολη η απόφαση. Συμφωνώ απόλυτα με την 3αδα όπως και με τον Αγγέλου. Ψήφισα Σφαιρόπουλο όχι μόνο για την περίοδο στον Ολυμπιακό αλλά και για την πορεία με τον Πανιώνιο. Επίσης μου έχει κάνει εντύπωση ότι οι παίκτες του Ολυμπιακού σε κάθε συνέντευξη τους, εξυμνούν την προετοιμασία του coach στο κομμάτι της ψυχολογίας, πέρα από το αγωνιστικό. Απέρριψα Ιτούδη διότι είχε μια υπερπλήρη ομάδα πέρυσι και κατάφερε να μην πάει στον τελικό του F4(προφανώς δεν τον θεωρώ αποτυχημένο, αλλά αποτυχημένη χρονιά της ομάδος του). Ήμουν λοιπόν ανάμεσα στον πρώτο Έλληνα που κατέκτησε την Ευρωλίγκα και στον Σφαιρόπουλο. Κατέληξα Σφαιρόπουλο γιατί χωρίς να είναι δικό του το ρόστερ,κατάφερε να φτάσει μέχρι τον τελικό της Ευρωλίγκα και να κατακτήσει το πρωτάθλημα.
Μηχανολόγος
Πιστεύω ότι οι 2 καλύτεροι είναι οι Ιτούδης και Σφαιρόπουλος από άποψη γνώσεων από αυτά που έχω παρακολουθήσει και προσπαθούν να βελτιωθούν ακόμα σε λεπτομέρειες του παιχνιδιού. Από άποψη κοουτσαρίσματος και στυλ παιχνιδιού θα πάω με τον Ιτούδη γιατί 2 χρόνια τώρα οι ομάδες του παίζουν ελκυστικό μπάδσκετ.
colonel gomelsky
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 3 2015, 01:44 ) *
Υπήρξε Έλληνας προπονητής που ανήκε στην Ευρωπαϊκή ελίτ προπονητών και αυτός ήταν ο Ιωαννιδης.



Στην ελληνική ελιτ θέλεις να πεις. Γιατί στην ευρωπαϊκή με 0/6 δεν μπαίνεις. Όσες δικαιολογίες και να βρούμε για κάθε αποτυχία.
a bullet for your head
QUOTE(sinkazama82 @ Sep 3 2015, 10:26 ) *
Για Α1 Σούλης, μακράν του δεύτερου, γενικά όμως ο Ιτούδης

Αν ο τίτλος του τοπικ ήταν " Ο πιο υποτιμημένος-αδικημενος Έλληνας προπονητής", ο Σουλης θα έβγαινε επίσης, μακράν του 2ου.

QUOTE(tolistriant @ Sep 3 2015, 11:50 ) *
Εξαιρετικό το poll και πολύ δύσκολη η απόφαση. Συμφωνώ απόλυτα με την 3αδα όπως και με τον Αγγέλου.

Θεωρώ τον Αγγέλου ικανό-έτοιμο-καταρτισμενο-έμπειρο και θα ήθελα να τον δω ως head coach σε μια καλη ομάδα.

QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 3 2015, 12:05 ) *
Στην ελληνική ελιτ θέλεις να πεις. Γιατί στην ευρωπαϊκή με 0/6 δεν μπαίνεις. Όσες δικαιολογίες και να βρούμε για κάθε αποτυχία.

Στην Ευρωπαϊκή. Κακος-Ατυχής ο απολογισμός αυτός, ωστόσο 6 final4 ήταν πολύ σπουδαίο επίτευγμα. Δηλαδή ο Παβλισεβιτς που του έφταιγαν οι ξεφουσκωτες μπαλες στο Ιβανωφειο, ήταν καλύτερος, επειδή πήρε Πρωταθλητριων;
Nemesakos
QUOTE (a bullet for your head @ Sep 3 2015, 12:51 ) *
Θεωρώ τον Αγγέλου ικανό-έτοιμο-καταρτισμενο-έμπειρο και θα ήθελα να τον δω ως head coach σε μια καλη ομάδα.


Δεν τον είδαμε? καλό ξεκίνημα στον Άρη, τραγική χρονιά με Εφές...
a bullet for your head
QUOTE(Nemesakos @ Sep 3 2015, 12:54 ) *
Δεν τον είδαμε? καλό ξεκίνημα στον Άρη, τραγική χρονιά με Εφές...

Δεν ξεκίνησε με τον Άρη. Είχε κοουτσαρει την ΑΕΚ και τα Τρίκαλα. Στην Εφες πήγε αν θυμάμαι καλά, μεσουσης της σεζόν σε μία κακή χρονική συγκυρία, ενώ ήταν κοινό μυστικό πως θα ερχόταν ο Ντουντα.
Zoys
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 3 2015, 13:03 ) *
Δεν ξεκίνησε με τον Άρη. Είχε κοουτσαρει την ΑΕΚ και τα Τρίκαλα. Στην Εφες πήγε αν θυμάμαι καλά, μεσουσης της σεζόν σε μία κακή χρονική συγκυρία, ενώ ήταν κοινό μυστικό πως θα ερχόταν ο Ντουντα.

Και σε μια Efes που είχε τη χειρότερη στελέχωση ρόστερ των τελευταίων ετών.
Nemesakos
QUOTE (a bullet for your head @ Sep 3 2015, 13:03 ) *
Δεν ξεκίνησε με τον Άρη. Είχε κοουτσαρει την ΑΕΚ και τα Τρίκαλα. Στην Εφες πήγε αν θυμάμαι καλά, μεσουσης της σεζόν σε μία κακή χρονική συγκυρία, ενώ ήταν κοινό μυστικό πως θα ερχόταν ο Ντουντα.


2005-07: Βοηθός προπονητή στη ρωσική Δυναμό Μόσχας

2007-08: Προπονητής στην ΑΕΚ

2008-09: Προπονητής στα Τρίκαλα

2010-12: Βοηθός προπονητή στον Ολυμπιακό Πειραιώς

2012-13: Προπονητής στον ΑΡΗ Θεσσαλονίκης

2013-σήμερα: Προπονητής στην τουρκική Αναντολού Έφες

Γνωστό ότι θα πάει ο Ντούντα ναι... αλλά δεν σημαίνει κάτι.. Το δείγμα του σαν πρώτος προπονητής στην Εφές, σε τέτοιο επίπεδο ήταν πολύ πολύ κακό!

ssoulliss
Νομίζω ότι ο Ιωαννίδης εκείνα τα χρόνια άφησε το στίγμα του σε όλη την Ελλάδα. Βρήκε πολλούς μιμητές σε συμπεριφορές. Όμως δυστυχώς σε θέμα δουλειάς δεν τον ακολούθησαν και πολλοί. Πάντως σίγουρα είναι από τους κορυφαίους αν όχι ο κορυφαίος Έλληνας.

Θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να είναι και ο Γιαννάκης μέσα στη συζήτηση.

Υ.Γ. Τρόπαια έχει πάρει και ο Καζαλίνι(Μιλάνο) και ο Νόβοσελ(Τσιμπόνα) και ο Παβλίσεβιτς(Τσιμπόνα και Σπλιτ) που σωστά αναφέρθηκε πιο πάνω.
Psych
Αυτό που κατάφερε ο Μπαρτζώκας με τον Ολυμπιακό ήταν ψιλο-επικό.

1) Ο Ολυμπιακός κατέκτησε δεύτερη συνεχόμενη Ευρωλίγκα (αυξημένος συντελεστής δυσκολίας).

2) Στον ημιτελικό η ΤΣΣΚΑ υπετάχθη πλήρως, και αντί "εκδίκηση" και κουραφέξαλα, σχεδόν βλαστημούσε για να βάλει καλάθι.

3) Στον τελικό η Ρεάλ ήταν 17 πόντους μπροστά σε μια φάση (αν θυμάμαι καλά). Οκ δεν έγινε και τίποτε.

3) Αντιμετώπισε μια απείρως ακριβότερη ομάδα, στο παιχνίδι της, με ολοκληρωτικό μπάσκετ.

Και όλα αυτά στη δεύτερη σεζόν του στην Ευρωλίγκα. Στην πρώτη, το Μαρούσι έφτασε τόσο κοντά στους 8 παίζοντας ουσιαστικά χωρίς έδρα.

Επικός ήταν και ο τρόπος που έχασε δυο πρωταθλήματα Ελλάδας, φυσικά (ειδικά το 2014) αλλά οπως έχει χιλιοαναφερθεί αυτά δεν έχουν να κάνουν με την προπονητική του αξία.
επαθα λαστιχο
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 3 2015, 12:05 ) *
Στην ελληνική ελιτ θέλεις να πεις. Γιατί στην ευρωπαϊκή με 0/6 δεν μπαίνεις. Όσες δικαιολογίες και να βρούμε για κάθε αποτυχία.

Αλλο όμως το 0 στα 6 του Ιωαννίδη και άλλο του 0 στα...δεν θυμάμαι αρκετά πάντως του Ρενέσες.Ο Άρης και στα 3 FF πήγε ως outsider,σε κανένα δεν είχε έστω την δεύτερη θέση στον μεγάλο όμιλο που έβγαζε τις 4 ομάδες του FF.Φαβορί αν χρίστηκε ποτέ,ήταν λόγω του τιρινίνι του '87 και αυτό αυστηρά εγχώρια άποψη.Γιατί να μην διαβαστεί 3 στα 3,δηλαδή επιτυχημένος στόχος η παρουσία στα FF?Το 0/2 με τον ΟΣΦΠ το συζητάμε*,με την ΑΕΚ δεν βλέπω από που και ως που ήταν κάτι λιγότερο από θρίαμβος η πορεία μέχρι τον τελικό.

*Η μεγάλη μου ένσταση έχει να κάνει με τον τελικό του '94,που θεωρώ τελείως λανθασμένη την κραταιά άποψη περί σταχτοπούτας Μπανταλόνα και "απώλεια σίγουρου τροπαίου" από πλευράς Ιωαννίδη
a bullet for your head
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 3 2015, 14:52 ) *
με την ΑΕΚ δεν βλέπω από που και ως που ήταν κάτι λιγότερο από θρίαμβος η πορεία μέχρι τον τελικό.

Η πορεία του με την ΑΕΚ ήταν νομίζω μια πραγματική υπέρβαση. Θυμαμαι από παλιοτερες συζητήσεις, πως το βασικό επιχείρημα όλων όσων δεν υποστήριζαν τον Ιωαννιδη, ήταν τα 6 χαμένα final4. Σε αυτό το επιχείρημα χωρανε και αντεπιχειρηματα. Προσωπική μου άποψη είναι ότι παραμένει ο κορυφαίος Έλληνας προπονητής. Μένει να δούμε αν κάποιος απ'τους τωρινούς εκπροσώπους, μπορέσει να τον ξεπεράσει.
PanosIlio
QUOTE(Nemesakos @ Sep 3 2015, 13:06 ) *
2013-σήμερα: Προπονητής στην τουρκική Αναντολού Έφες

Γνωστό ότι θα πάει ο Ντούντα ναι... αλλά δεν σημαίνει κάτι.. Το δείγμα του σαν πρώτος προπονητής στην Εφές, σε τέτοιο επίπεδο ήταν πολύ πολύ κακό!


Ο Αγγέλου ήταν μισή σαιζόν πρώτος προπονητής στην Εφές, ο Ίβκοβιτς ήταν πέρσι πρώτος, με τον Αγγέλου βοηθό, και συνεχίζουν και φέτος μαζί.
a bullet for your head
QUOTE(Zoys @ Sep 3 2015, 13:05 ) *
Και σε μια Efes που είχε τη χειρότερη στελέχωση ρόστερ των τελευταίων ετών.

Εχω εκφράσει την άποψη, πως σε αυτό που πάει να στηθεί στην ΑΕΚ, καταλληλοτερος θα ήταν ο Αγγέλου. Του χρόνου λήγει και το συμβόλαιο του "και του Ντουντα". Νομίζω ότι έφτασε ο χρόνος για να απαγκιστρωθει απ'τον Σοφό.
a bullet for your head
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 3 2015, 01:36 ) *
Τι να πω... Την εκτίμησή μου θα την έχεις πάντα, αλλά την -έστω κατανόηση- για τις αποψεις σου την έχω χάσει. Τεσπα δημοκρατία, κουβεντούλα, πολ, όλα καλά. Ψήφισα ήδη άλλος πριν μπει ο Άρτζι.

Τι να πεις; Πες μας με το "Άλλος", ποια είναι η δική σου προτίμηση, έτσι για την κουβέντα. Πάντως απ'ότι φαίνεται απ'τα εως τώρα αποτελεσματα, ο Μπαρτζωκας χαίρει μίας εκτίμησης.
yorgos
Η γνώμη μου είναι πως ο Αγγέλου ήταν εξαιρετικά κακός στον Άρη και ακόμη χειρότερος στην Εφές, το κοουτσάρισμά του αγγίζει τα όρια της παράνοιας (και οι δηλώσεις του το ίδιο). Ενδεχομένως σε άλλα στοιχεία της προπονητικής να είναι καλός (λέγεται για την ανα΄δειξη ταλέντων, διαβάζω δηλώσεις νέων παιδιών με τα οποία έχει εξαιρετικές σχέσεις), δεν το γνωρίζω.

Ο Μπαρτζώκας σε όλη του την καριέρα έδειξε πάρα πολύ καλά στοιχεία. Είναι άτυχος που έπεσε πάνω στον Πεδουλάκη που στο διάβασμα και στην αποδόμηση του παιχνιδιού του αντιπάλου είναι εξαιρετικός, και σε συνδυασμό με την απαράδεκτη διαχείριση -ψυχολογικά- των ντέρμπι έχασε το παιχνίδι χωρίς να φταίει η πολύ καλή του κατάρτιση. Τα ίδια θα λέω κι αν αποτύχει στην Κουμπάν, είναι εξαιρετικός κόουτς, όπως το ίδιο λέω και για τον Πεδουλάκη (που έχει μαζέψει πολύ θετικά σχόλια από μπασκετανθρώπους που εκτιμώ, ο τελευταίος είναι ο Γιασικεβίτσιους), ελπίζω να τον ξαναδώ σε πάγκους του εξωτερικού. Ειδικά για τον Μπαρτζώκα, η απόλυσή του είναι κατάφωρη αδικία, αν δει κανείς το ματς του Κυπέλλου, οι παίκτες δεν ακολούθησαν ούτε μια από τις εντολές του, έχαναν τη μπάλα στο κατέβασμα, ο Σλούκας έχανε βολές, ο τελευταίος που φταίει σε εκείνο το ματς είναι ο Μπαρτζώκας, που πλήρωσε το καφριλίκι κάποιων, αλλά και τις δικές του ψυχολογικές αδυναμίες.

Ο Σούλης είναι πάρα πολύ αδικημένος, αλλά αφού δεν πήγε στον Ολυμπιακό πέρυσι και στον Παναθηναϊκό φέτος, μάλλον δε θα μάθουμε ποτέ αν έχουμε δίκιο. Παίρνει πολύ καλό βαθμό, αλλά θα μείνουμε με το ερωτηματικό μήπως έξω από τα νερά του γίνεται Βουγιόσεβιτς.

Ο Γιαννάκης είχε δείξει καλά στοιχεία, αλλά η καριέρα του πήρε την κατιούσα. Αποκλείεται να ξέχασε το μπάσκετ που ξέρει, αλλά και οι καριέρες των προπονητών έχουν τα πάνω και τα κάτω τους.

Ο Ιτούδης μου αρέσει πάρα πολύ. Θεωρώ απαράδεκτο να κρίνεται η χρονιά του από ένα ματς, στα νοκ άουτ ματς όλα μπορεί να γίνουν , ακόμη και πράγματα εκτός λογικής, αλλά γενικά η εικόνα του είναι εξαιρετική. Αν τώρα πάει σε 6 Φ4 και χάσει και τα 6, ε εντάξει εκεί πάμε σε άλλες λογικές.

Για τον Ιωαννίδη δε θέλω να μιλήσω, θεωρώ πως τέτοιοι κόουτς ανήκουν σε άλλη, πιο ταβλαδόρικη εποχή, μαζί με τον Κυρίτση, τον ευρωκόουτς κλπ του στιλ "γιατί δε βάζετε τα σουτ ρε" και στουκάρουμε το αμάξι μας στο ίδιο σημείο για να κερδίσουμε το ματς αντί να κάνουμε ένα πλάνο. Δεν είναι κατόρθωμα να πάει κανείς σε 3 Φ4 με τον καλύτερο Άρη όλων των εποχών απέναντι σε μεγαθήρια όπως η Ντεν Χέλντερ, ούτε να παίρνεις την ομάδα με την καλύτερη φροντ λάιν της ιστορίας και να αποτυγχάνεις συνεχώς.

Τέλος για το Σφαιρόπουλο θεωρώ πως είναι εργατικός, μου αρέσει η μεθοδικότητά του, ακολουθεί την ελληνική σχολή με σκληρή άμυνα, προσήλωση στα plays, πολύ pick n roll, αλλά τρικ και μαγικά δεν κάνει. Είναι σοβαρός, σταθερός και με φανταστική χρονιά πέρυσι, χωρίς να έχει το ανάλογο υλικό, χωρίς να έχει επιλέξει ο ίδιος τους παίκτες, παρότι στο παρελθόν είχε και χρονιές underachiever. Θα τον έβαζα κάτω από Μπαρτζώκα, Πεδουλάκη, Ιτούδη, αλλά σίγουρα πολύ αξιόλογος, μου αρέσουν και οι επιλογές που κάνει στους ξένους, θα τον έλεγα σίγουρη δύναμη, αλλά όχι τρομερά καινοτόμο ή εξωφρενικά ταλαντούχο.

Ο Ιτούδης πάντως που βλέπω στο γκάλοπ να προηγείται, μάλλον θα είχε λιγότερες ψήφους αν δεν βρισκόταν στο εξωτερικό. Όποιος είναι στους αιώνιους φθείρεται υπέρ του δέοντος και είναι κρίμα, δεν εκτιμάμε αυτό που έχουμε, συνηθισμένο φαινόμενο η αχαριστία στη χώρα.
SteveNashidis
Ψήφησα συναισθηματικά τον Μαρκόπουλο γιατι του αναγνωρίζω την προσπάθεια πως χωρίς μπάτζετ παρουσιάζει ένα αξιοπρεπές σύνολο, δυναμικό και πολύ συμπαγές. Σίγουρα δεν είναι ο καλύτερος από άποψη τίτλων/προβολής αλλά τι θα έκαναν όλοι οι καλύτεροι που παραθέσατε αν είχαν την ομάδα του Σούλη;;


Ο Μπαρτζώκας είναι ο πρώτος Έλληνας που πήρε Ευρολίγκα μην ξεχνιόμαστε. Αλλά δεν τον ψήφισα γιατί θα με φάει ο airg tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.