Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλύτερος Έλληνας power forward όλων των εποχών
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
benchwarmer
Οι επιλογές είναι αλφαβητικά για να αποφευχθούν οι παρεξηγήσεις. Γενικά ήταν πολύ δύσκολο να καταλήξω σε μια δεκάδα (και σε αυτό και στα υπόλοιπα αντίστοιχα θέματα), ίσως έχω παραλείψει (ή απλά έχω διαφορετική άποψη) για κάποιους που θα ήταν στις δεκάδες άλλων χρηστών, αλλά προσπάθησα όσο γινόταν να καλύψω όλες τις εποχές, έστω και ενδεικτικά. Ούτως ή άλλως η κυρίως συζήτηση είναι για τον καλύτερο, οπότε από τους πραγματικά κορυφαίους δεν νομίζω να έχω παραλείψει κάποιον smile.gif

Ψηφίστε και σχολιάστε ελεύθερα tongue.gif
benchwarmer
4 ψήφοι, 4 διαφορετικές επιλογές ήδη smiley.gif Ήμουν απόλυτα σίγουρος ότι αυτό το τόπικ θα ήταν το πιο ανοιχτό από τα 5 και με διαφορά, οπότε εδώ θα ήταν και πολύ πιο ενδιαφέρον να ακούσουμε και την αιτιολόγησή σας..
ssoulliss
Αν θεωρείτε ο Κολοκυθάς πάουερ φόργουρντ,τότε είναι αυτός ο κορυφαίος.

Παρότι οι περισσότεροι δεν τον έχουμε δει.
sacarame



Πρώτος ο Φώτσης;;;Ελα ρε παιδιά...
yorgos
Ψηφίζουμε με βάση τη συνολική καριέρα ή το πικ του καθενός;
benchwarmer
QUOTE(yorgos @ Oct 6 2013, 01:05 ) *
Ψηφίζουμε με βάση τη συνολική καριέρα ή το πικ του καθενός;


Εγώ γενικά έχω στο μυαλό μου τη συνολική καριέρα όταν φτιάχνω/ψηφίζω σε πολλ, αλλά μπορεί ο καθένας να ψηφίσει όπως νομίζει..
vonzuchter
πω η συγκριση τραρτσαρη φωτση πολυ παλουκι. Ωραιο θεμα συζητηση΅θα ηταν αν ησουν μανατζερ/προπονητης και εχτιζες τη δικη σου ομαδα ποιον θα υπεγραφες αν ειχες μια μονο κενη θεση για PF? Φωτση ή Τσαρτσαρη? Και οι δυο εννοειται 27-32 ετων στο πικ τους οχι στα τελευταια τους ουτε στο ξεκινημα τους.
thrylos7
Δεν έχω σοβαρή άποψη, αλλά ψήφισα Ντικούδη, γιατί δεν άντεχα να τον βλέπω να έχει 0 ψήφους και ο Τσαρ να έχει 7.
duncan21
Αν και προτιμώ Τσαρτσαρή για το μπάσκετ που ήξερε(hook με απίστευτα φάλτσα,ραχιαίες όταν κατέβαζε καμιά φορά τη μπάλα αυτά που με τρελαίνουν δηλαδή),ψήφισα Φώτση γιατί έχει παίξει καλύτερο μπάσκετ και ήταν πιο αποτελεσματικός(καλύτερο peak αν θέλετε) παρότι μονοδιάστατος στην επίθεση.
Green Warrior
Δύσκολη επιλογή ψήφισα Φώτση λόγω της συνολικότερης παρουσίας του αν και έχω μεγαλύτερη αδυναμία στον Τσαρτσαρή. Καλύτερη πεντάδα κατ'εμέ:

Διαμαντίδης, Γκάλης, Χριστοδούλου, Φώτσης, Φασούλας
colonel gomelsky
Τσαρτσαρής από μένα. Πολυνίκης με σημαντική συνεισφορά αλλά κυρίως ο πιο πλήρης παικτης που έπαιξε τη θέση και με πολύ καλά μπασκετικά προσόντα και αντίληψη. Από Γκούμα και Κολοκυθά δεν έχω εικόνα.
Dwyane ''the flash'' Wade
Όταν είχε φτιαχτεί το poll είχα ψηφίσει Τσαρτσαρή. Αν ψήφιζα τώρα θα έδινα την ψήφο μου στον Πρίντεζη με κλειστά μάτια. Από τους δύο παλιούς δεν έχω εικόνα και για μένα ο Πρίντεζης είναι ήδη το κορυφαίο τεσσάρι.
το_καλύτερο_3d
Παιδιά είπαμε,ο οπαδισμός έχει και ενα όριο.Και το λέει ο άνθρωπος που μερικές φορές παρασύρεται και δεν βλέπει τα πράγματα αντικειμενικά..
Φώτσης και ντικούδης πάνω απο πρίντεζη??Ημαρτον.
Και προφανώς έχω εικόνα και των δύο.
Για μένα ο πρίντεζης μπαίνει πάνω και απ τον μέγιστο τσαρτσαρη.
Χρόνια τώρα ειναι το καλύτερο 4αρι στην ευρώπη.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(το_καλύτερο_3d @ Jan 24 2017, 14:27 ) *
Παιδιά είπαμε,ο οπαδισμός έχει και ενα όριο.Και το λέει ο άνθρωπος που μερικές φορές παρασύρεται και δεν βλέπει τα πράγματα αντικειμενικά..
Φώτσης και ντικούδης πάνω απο πρίντεζη??Ημαρτον.
Και προφανώς έχω εικόνα και των δύο.
Για μένα ο πρίντεζης μπαίνει πάνω και απ τον μέγιστο τσαρτσαρη.
Χρόνια τώρα ειναι το καλύτερο 4αρι στην ευρώπη.


Μη το βλέπεις έτσι. Δεν είναι θέμα ''οπαδισμού'' αλλά και προσωπικων προτιμήσεων. Εμένα ας πούμε μου άρεσε πολύ ο Φώτσης στα καλά του αλλά δεν σημαίνει όμως πως τον θεωρώ καλύτερο του Πρίντεζη.
Conan1982
Ο Πρίντεζης για μένα αλλά ψήφισα...Οικονόμου.
Μ' άρεσε να τον βλέπω αν μπορεί να θεωρηθεί αυτό κριτήριο και νομίζω αδικείται από τους ψήφους που έχει.
το_καλύτερο_3d
QUOTE (Dwyane ''the flash'& @ Jan 24 2017, 13:37 ) *
Μη το βλέπεις έτσι. Δεν είναι θέμα ''οπαδισμού'' αλλά και προσωπικων προτιμήσεων. Εμένα ας πούμε μου άρεσε πολύ ο Φώτσης στα καλά του αλλά δεν σημαίνει όμως πως τον θεωρώ καλύτερο του Πρίντεζη.

Το poll λέει "Καλύτερος Έλληνας power forward όλων των εποχών"
Αν έλεγε ποιος power forward σας αρέσει πιο πολύ θα το καταλάβαινα.
Τωρα πρέπει να κρίνει κάποιος "αντικειμενικά" και να ψηφίσει.
Γι'αυτο λεω οτι μπαίνουν οπαδικά κριτήρια στη μέση.
Τελος παντων.
Quincy
Όταν άνοιξε το poll ο Πρίντεζης δεν ήταν τόσο ξεκάθαρα μπροστά από τον Τσαρτσαρή και τον Φώτση. Για αυτό διαμορφώθηκαν έτσι τα αποτελέσματα.

Από τότε ο Πρι μετρά 4 ακόμα πολύ καλές σεζόν -μαζί με την φετινή- ενώ ο ένας σταμάτησε κι ο άλλος θα πρεπε να έχει κάνει το ίδιο tongue.gif
Giwrgos1
Oικονομου για μενα αν και απο το 1997 και μετα ακολουθησε πτωτικη πορεια
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(Giwrgos1 @ Jan 24 2017, 19:43 ) *
Oικονομου για μενα αν και απο το 1997 και μετα ακολουθησε πτωτικη πορεια


Μήπως εννοείς από το 1999 και μετά?? Που πήρε το πρωτάθλημα στο ΣΕΦ και εφυγε.
geogian13
Where is Φάνης??? ohmy.gif ohmy.gif
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(geogian13 @ Jan 24 2017, 20:51 ) *
Where is Φάνης??? ohmy.gif ohmy.gif


Στους small forward smile.gif
yorgos
Δε θα μπορούσα να ψηφίσω Οικονόμου. Πολύ χρήσιμος αλλά μονοδιάστατος και κυρίως φελός στην άμυνα. Τις ψήφους σε Φώτση, Τσαρτσαρή, Πρίντεζη τις κατανοώ. Μάλλον Πρίντεζη θα ψήφιζα...
Air Kef
Νομίζω ο Πριντεζης μετράει 5 σεζόν ως τοπ-3 4αρι που παίζει στην Ευρωλίγκα, και τα τελευταία χρόνια νομίζω είναι το καλύτερο και σταθερότερο. Δεν ξέρω αν κάποιος από τους Φώτση-Τσαρτσαρή θεωρήθηκε έστω και για μία σεζόν ΤΟΠ 4αρι της διοργάνωσης - από τα τοπ ήταν σίγουρα και για πολλά χρόνια.

Το πλην του Πριντεζη ότι με την Εθνική δεν έχει κάνει ποτέ ένα ΠΟΛΥ καλό τουρνουά και εκεί μετράει μόνο αποτυχίες - χωρίς να είναι ο αποκλειστικός υπεύθυνος, ίσως είναι απλά κακότυχος που έπεσε πάνω σε μία τεράστια κοιλιά της ομάδας.

Πρίντεζης κι από μένα (για τους 2 παλιούς δυστυχώς δεν έχω καμία εικόνα).
ssoulliss
QUOTE (Air Kef @ Jan 25 2017, 22:42 ) *
Νομίζω ο Πριντεζης μετράει 5 σεζόν ως τοπ-3 4αρι που παίζει στην Ευρωλίγκα, και τα τελευταία χρόνια νομίζω είναι το καλύτερο και σταθερότερο. Δεν ξέρω αν κάποιος από τους Φώτση-Τσαρτσαρή θεωρήθηκε έστω και για μία σεζόν ΤΟΠ 4αρι της διοργάνωσης - από τα τοπ ήταν σίγουρα και για πολλά χρόνια.

Το πλην του Πριντεζη ότι με την Εθνική δεν έχει κάνει ποτέ ένα ΠΟΛΥ καλό τουρνουά και εκεί μετράει μόνο αποτυχίες - χωρίς να είναι ο αποκλειστικός υπεύθυνος, ίσως είναι απλά κακότυχος που έπεσε πάνω σε μία τεράστια κοιλιά της ομάδας.

Πρίντεζης κι από μένα (για τους 2 παλιούς δυστυχώς δεν έχω καμία εικόνα).


Δεν συμφωνώ με αυτό. Στα τελευταία 2 τουρνουά(2014-2015) συνολικά, νομίζω πως ήταν ο καλύτερος μας παίκτης. Έχει και το μεγάλο σουτ με την Τουρκία το 2009 στον προημιτελικό.

Ο Τσαρτσαρής ήταν ο τέλειος tweener, όμως από τα 30 του είχε ραγδαία πτώση. Ο Ντικούδης έπαιζε πάντα καλά σε μεγάλα ματς. Ο Οικονόμου έκανε πολύ καλά τουρνουά με την Εθνική κυρίως('95,'96,'98).

Τον Πρίντεζη με τον Φώτση θα τους συγκρίνουμε όταν σταματήσουν. Εντελώς διαφορετικοί παίκτες με θετικά στοιχεία έκαστως.
I'm #4
Τσαρτσαρής. Και γιατί άντεξε σε υψηλές συνθήκες πρωταθλητισμού διαχρονικά. Και γιατί αποτέλεσε γρανάζι της καλύτερης ομάδας του Παναθηναϊκού. Και γιατί μπορούσε να παίξει το ίδιο άνετα τόσο στο ποστ, όσο μακρυά από το καλάθι.

Ο Πρίντεζης είναι σε καλό δρόμο να τον ξεπεράσει. Αλλά θα χρειαστεί σίγουρα 2-3 καλές έως πολύ καλές σεζόν για να το καταφέρει.

MaJesty23
Λατρεύω Τσαρτσαρή...Για μένα ήξερε τρομερό μπάσκετ.Και πλάτη και φάτσα στο καλάθι,αξιόλογος χειρισμός (Ο Φωτσης ας πούμε απαράδεκτη τρίπλα καθως τριπλάρει όρθιος).Πολύ καλος σε άμυνα επίσης,γρήγορα πόδια και πλάγια βήματα.

Κοινώς εάν κάνω ποτε γιο θα τον πήγαινα στον Τσαρτσαρή να μάθει μπάσκετ και όχι στον Πρίντεζη.

ΑΛΛΑ tongue.gif ,επειδή ο Τσαρτσαρής για μένα έκανε καριέρα, αλλά ποτε δεν διεκδίκησε ρόλο πρωταγωνιστή,ήταν πάντα ένα γρανάζι σε μια καλοκουρδισμένη μηχανή(Εθνική και Παο) ψήφισα Πριντέζαρο.Ο Γιώργος όταν ξεκίνησε ήταν μόνο μούσκουλα, tongue.gif .Και έχει καταλήξει να είναι ένα τα τελευταία χρόνια ένα από τα καλύτερα (για μένα το καλύτερο 4αρι) στην Ευρώπη.Έχει γίνει σημείο αναφοράς σε μια κορυφαία ομάδα ,πήρε 2 ευρωλίγκες όντας πρωταγωνιστής.

Τον πάω και πολύ τον άτιμο.Εχει χαμογελάρα και φαίνεται ωραίο τυπάκι... biggrin.gif
I'm #4
QUOTE (MaJesty23 @ Jan 26 2017, 12:31 ) *
Τον πάω και πολύ τον άτιμο.Εχει χαμογελάρα και φαίνεται ωραίο τυπάκι... biggrin.gif



laugh.gif biggrin.gif biggrin.gif Να τον βάλουμε να παίξει σε διαφήμιση της Colgate τότε.

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά θα χρειαστεί να κάνει ακόμα 2-3 μεστές χρονιές. Είναι και μικρός ακόμα, νομίζω. 31?
Zoys
Πρίντεζης φυσικά. Στέκεται από το 2011 και πέρα σε πρωταγωνιστικό ρόλο στον Ολυμπιακό, ως ο δεύτερος καλύτερος παίκτης πίσω από το Σπανούλη. Ταχύτητα, έκρηξη και σουτάκι σήμα κατατεθέν βεβαίως που τον καθιέρωσε ως έναν εκ των κορυφαίων στη θέση του στην Ευρωλίγκα. Φώτσης, Ντικούδης, Τσαρτσαρής (και ο Οικονόμου, αλλά δεν έχω και πολύ εικόνα από αυτόν) ακολουθούν, αλλά σαν χρήσιμα γρανάζια σε καλές ομάδες όπως σωστά αναφέρθηκε. Μπασκετικά βέβαια έχουν τελείως διαφορετικά χαρακτηριστικά και είναι δεκτό να πει κανείς ποιον προτιμά. Εγώ μετά από Πρίντεζη θα έβαζα ας πούμε τον Ντικούδη που μου άρεσε περισσότερο σαν μπασκετικό στυλ από τον υπερβολικά κάθετο Φώτση (που είχε όμως και το καλύτερο σουτ από όλους) ενώ και ο Τσαρτσαρής αναμφίβολα ήξερε πολύ μπάσκετ κι ας μην ήταν ποτέ στα επίπεδα που έφτασε ο Φώτσης στα καλά του χρόνια.
benchwarmer
Το 2013 που έφτιαξα το τόπικ δεν θυμάμαι καν τι είχα ψηφίσει ο ίδιος tongue.gif Οικονόμου μπορεί..

Τώρα πλέον σίγουρα Πρίντεζη. Και τις τελευταίες μέρες που ξεθάφτηκε το τόπικ μετά από 4 χρόνια, αν μετράω καλά έχει 5 ψήφους και κανείς άλλος πάνω από 2, κάτι τέτοιο...
Dred11
Κανονικά δεν πρέπει να ψηφίσω κανέναν. Σαν παίκτης του Ολυμπιακού ο Πρίντεζης είναι μακράν ο καλύτερος. Στην εθνική πάντως είναι μηδενικό. Δεν μπορώ να τον ψηφίσω αλλά δεν μπορώ να ψηφίσω και τους άλλους. Παιδικός μου έρωτας ήταν βέβαια ο Ντέιβιντ Στεργάκος.
MaJesty23
QUOTE(Dred11 @ Jan 26 2017, 12:46 ) *
Κανονικά δεν πρέπει να ψηφίσω κανέναν. Σαν παίκτης του Ολυμπιακού ο Πρίντεζης είναι μακράν ο καλύτερος. Στην εθνική πάντως είναι μηδενικό. Δεν μπορώ να τον ψηφίσω αλλά δεν μπορώ να ψηφίσω και τους άλλους. Παιδικός μου έρωτας ήταν βέβαια ο Ντέιβιντ Στεργάκος.


Πρόλαβες Στεργάκο??Πόσο αιώνων είσαι tongue.gif ?Εγω τον πρόλαβα αλλα δεν έχω αναμνήση πως παίζει....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.