Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το νέο site του ΕΣΑΚΕ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
oh bane bane
Πώς σας φαίνεται το νέο site του ΕΣΑΚΕ;

Προσωπικά, θεωρώ ότι η κύρια αλλαγή είναι στο design και όχι στο περιεχόμενο.
Στα συν, η δημοσίευση προγραμμάτων αγώνων, κανονισμών, ο μοντέρνος σχεδιασμός, οι δυνατότητες multimedia (video, φωτογραφίες, wallpapers klp.)

Στα μείον, οι λίγες αλλαγές σε επίπεδο πληροφόρησης, και η απουσία σελίδων για κάθε ομάδα.

Περιμένουμε να εμπλουτιστεί σύντομα το site με περισσότερα multimedia, στοιχεία των ομάδων (ρόστερ, γήπεδα κλπ.), περισσότερα wallpapers και link για το basketforum biggrin.gif
Warrior
Aπο το αθλιο προηγουμενο 68.gif ειναι σιγουρα πολυ καλυτερο!Εμπαινες στο παλιο και νομιζες πως ησουν
σε ερασιτεχνικη ιστοσελιδα...

Μπορει να γινει πολυ καλυτερο.Θελω να δω τι υλικο θα εχει οταν αρχισουν οι αγωνες...


www.esake.gr
ashton
συμφωνώ με τον Warrior.

Σίγουρα είναι καλύτερα από πριν.
dizzy_fingers
Εγώ παιδιά έχω καταενθουσιαστεί...

Σχεδιαστικά έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά και μου αρέσουν οι νέες προσθήκες.
Ίσως να είναι απότομη η μετάβαση από το παλιό στο καινούριο και να μου φαίνεται έτσι...

Τα βίντεο δεν έχουν ήχο?
ashton
Eίχε κατεβάσει κανένας το mediaguide της περσινής περιόδου (150ΜΒ) ;
Το πρόσεξα το weekend αλλά μου κοβόταν το κατέβασμα μάλλον γιατί ήταν στη φάση της αλλαγής του site....
dizzy_fingers
Δεν τόλμησα να το κατεβάσω...τί έχει και είναι τόσο μεγάλο?

Ξεχάσανε να συμπιέσουν τις εικόνες?
jokey
Που είναι το mediaguide?
ashton
to url einai auto
http://www.esake.gr/YearBook/YearBook2005-6.zip
katebasa kana 12mb kai ebgale oti egine finished, xwris na exei katebei olo to 150mb...
weirdo1977
εμενα γιατι δεν μου ανοιγει ρε παίδες ;
hellenic
Kalo einai to site bre paidia!Sigoura den einai telio omos kai mono to kainourgio design sou gemizei to mati!Den miazei pia me D ethniki islandias!Kati leei!
Papaloukas 4 ever
Το κατέβασα το yearbook (154 MB), όντως είναι πολύύύύύύύύύύύ πολύύύύύύύύ αργό (μου πήρε 7 ώρες). Έχει όλο αρχεία PDF και για αυτό είναι τόσο μεγάλο.
ashton
Ναι και εγώ το κατέβασα τελικά χθες.. Χρειάστηκε κάνα 5ωρο-6ωρο...
(που δεν κατέβαζα και τίποτα αλλο)
Είναι όλες οι σελίδες σε pdf.
Αν το είχαν κάνει pdf από κανένα OpenOffice, θα ήταν αέρα 40-50% μικρότερο σε μέγεθος.
rchos
στην αρχη παρολο που δεν με εντυπωσιασε δεν ηθελα να το κρινω.αλλα σημερα για συγκεκριμενο λογο επισκεφτηκα το σαιτ της σουπερ λιγκας του ποδοσφαιρου.οποτε οι συγκρισεις ηταν αναποφεκτες και πολυ αρνητικες για το σαιτ του εσακε!δεν ξερω πως θα ειναι στις ενημερωσεις και λοιπα αλλα στο θεμα της αισθησης που σου δινει ειναι ενα σαιτ που αν πρωτοξεκιναγε στην αρχη της δεκαετιας τοτε θα ηταν τελειο.σημερα δειχνει αρκετα ερασιτεχνικο!δηλαδη αν εβαζες καποιον να μαντεψει απο τον σχεδιασμο μονο ποτε αρχισε η λειτουργια του σαιτ αυτου δεν υπηρχε περιπτωση να σου πει πριν απο 2 μερες!βεβαια θα περιμενω για τυχον βελτιωσεις!
dizzy_fingers
Δε μπορείς να πεις ότι είναι απαρχαιωμένο σχεδιαστικά.
Υπάρχουν αρκετά site καινούρια τα οποία ακολουθούν την ίδια λογική του ESAKE.

Αυτό που μπορεί να πει κανείς στη σύγκριση εσακε-σούπερλίγκας, είναι ότι το δεύτερο site είναι πιο "επίσημο" και πιο λειτουργικό (συνήθως οι όροι εμφανίσιμο - λειτουργικό, στο διαδίκτυο είναι αντιστρόφως ανάλογοι).

Σε γενική ανάλυση, ναι, δεν είναι και το πιο εμβαθυμένο σε περιεχόμενο site, το esake.gr αλλά η σχεδίασή του δεν είναι απαρχαιωμένη.

Απλά ελπίζουμε στο μέλλον να στραφούν προς το περιεχόμενο και να αρχίζουν να βάζουν διάφορα έξτρα (για παράδειγμα, μιας και αναφέρθηκε η σούπερλίγκα, αμέσως αμέσως κάνει μπαμ η έλλειψη βαθμολογίας στην αρχική ενώ το κουτί με τα στατιστικά "ως τώρα" είναι πολύ καλό)

Το περιεχόμενο είναι που κάνει ένα site να αξίζει...όχι τα ρούχα του.
NBAholic
150 ΜΒ είναι πολύ για media guide. Δεδομένου ότι σήμερα κυκλοφόρησε το yearbook της Α1, με τα ετήσια στατιστικά των τωρινών παιχτών της Α1, αξίζει να σώσω τον οδηγό; Τι άλλο έχει;
weirdo1977
εγω ακομη δεν μπορω να το δω, ουτε με ie ουτε με firefox...
Alexmei
εμένα μου αρέσει πάρα πολύ... είμαι αρκετά ενθουσιασμένος. Το προηγούμενο ήταν λες και δν είχαν πληρώσει για να το φτιάξουν....αυτό που έχει και μαύρο-πορτοκαλί χρώμα θυμήζει πάρα πολύ το μπάσκετ.... 41.gif
dizzy_fingers
Ναι, μας αντιγράψανε tongue.gif biggrin.gif!
liolias
Το site ειναι εξαιρετικο.Πολυ καλη δουλεια.
PARISINOS
Τωρα ανακαλυψα την αναγεννηση και δε μπορουσα να το πιστεψω. cool.gif

Ευτυχως που βγηκε καλο γιατι το 2020 αργει λιγο...
Alexmei
φένεται είδαν το site της ομοσπονδίας της Δανίας... 19.gif 19.gif
ashton
Στο site του ΕΣΑΚΕ υπάρχει σε pdf και ο οδηγός 2006-07
(το οποίο είναι ενημερωμένο πρόσφατα, αφού δεν έχει Βετούλα και έχει Πένλαντ-Γκάρμα πχ)
http://www.esake.gr/basket/odigos_opap_esake.pdf
NBAholic
Πόσο έκτρωμα πια έχει καταντήσει το σάιτ του ΕΣΑΚΕ: Δυσλειτουργικά και εκτός φιλικής στο χρήστη θέσης κουμπιά για links, τα live scores σε παραπέμπουν στη...σελίδα των ομάδων αντί να σε παραπέμψουν στο παιχνίδι, τα live στατιστικά κολλημένα στο 0 καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα, το play by play το ίδιο, τα boxscores φυσικά παραδοσιακώς δυσλειτουργικά (μετά τις ασίστ είναι οι τάπες, μετά τα φάουλ, μετά τα κλεψίματα...) και πιθανότατα κι άλλα που δεν έχω την υπομονή να ψάξω.

Πιο τραγικός, βουλευτής...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.