Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΟΙ 'ΦΙΛΑΘΛΟΙ' ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ: ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
Nik7
ήθελα να μιλήσω γι αυτο το θεμα γιατι αποτελει ενα λόγο για τον οποίο δεν πολυπατάω στα γήπεδα του μπασκετ.
πιστεύω επίσης οτι ειναι ενας λόγος που πολλοί φίλαθλοι-γονείς επικαλούνται για το οτι απέχουν απο τις κερκιδες ισχυριζόμενοι οτι δεν ειναι δυνατόν να φέρνουν παιδιά σε χώρο οπου κυριαρχεί η καπνίλα.
προσωπικά αυτό ειναι ενα θέμα που με σοκάρει και μ'εξοργίζει.
θεωρώ αδιαννόητο να ανέχονται οι διοργανωτές-υπεύθυνοι των ΚΛΕΙΣΤΩΝ γηπέδων τους ΚΑΦΡΟΥΣ που καπνίζουν.
δεν ειναι μονο η έλλειψη στοιχειώδους σεβασμού προς το διπλανό τους, αλλά κυρίως προς τους αθλητές που αγωνίζονται και-αντικειμενικά-εχουν ανάγκη απο μια καθαρή ατμόσφαιρα για να παίξουν.
τυπικά το κάπνισμα απαγορεύεται στα κλειστά γήπεδα για λόγους υγιεινής αλλά ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.
στην πράξη και ειδικά στα ντέρμπι τα γήπεδα μοιάζουν με θαλάμους αερίων.
θεωρώ οτι κάτι πρεπει να γίνει για αυτό το τριτοκοσμικό (ναταν το μονο....) φαινόμενο που επικρατεί στα ελληνικά κλειστα γήπεδα.
αν έχετε καμία προταση καλό θαταν ν'ακουστεί!
Gravedigger
Εγώ πιστεύω πως θα έπρεπε να απαγορευτεί αν και είναι εξαιρετικά απίθανο έως αδύνατο να γίνει κάτι τέτοιο.Κάθε φορά που μπαίνω στο γήπεδο βλέπω μια θολούρα και αυτό με ενοχλεί όπως και το να μυρίζω τον καπνό...(ακούς BfB???).
tasos12
Και που να έρθετε στο γήπεδο του Αιγάλεω. Χαρακτηριστικό ήταν το σχόλιο του Γκέρσον που είπε δε ξέρω τι καπνίζουν σε αυτό το γήπεδο. Το γήπεδο είναι μικρό, μονίμως γεμάτο κόσμο και πραγματικά πολλές φορές η ατμόσφαιρα είναι αποπνικτική. Φαντάζομαι ότι είναι πρόβλημα και για τους παίχτες αυτό, αλλά μάλλον οι δικόί μας έχουν συνηθίσει...
thrylos7
Εδώ κάποιοι αν τους πεις να το σβήσουν για ευνόητους λόγους αρπάζονται και είναι έτοιμοι για καυγά! Τί να λέμε τώρα..

Δεν έχουμε Παιδεία ως λαός (είμαστε και "παρτάκηδες"), οπότε τα πράγματα είναι ζόρικα, αφού ακόμη κι αν θεσπιστεί κάποιος κανονισμός, νόμος ή οτιδήποτε σχετικό (λογικά πάντως, υπάρχει ήδη), δεν πρόκειται να εφαρμοστεί, όχι μόνο γιατί δεν έχουμε μάθει να πράττουμε σύμφωνα μ' αυτούς, αλλά γιατί, στη συγκεκριμένη περίπτωση, δε νομίζω να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος για ν' αναγκαστούμε να τους εφαρμόσουμε. Εδώ εισέρχονται στο γήπεδο άλλα κι άλλα πράγματα, τα τσιγάρα είναι το πρόβλημα;

Στο Παλέ πάντως, κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου, οι διάδρομοι είναι γεμάτοι από τους φιλάθλους που θέλουν να καπνίσουν κι αυτό είναι θετικό. Αλλά ακόμη κι ένας από τους διπλανούς σου (με την ευρύτερη έννοια) να καπνίζει, "έγινε" η δουλειά... Πόσο μάλλον όταν υπάρχουν σε κάθε σημείο του γηπέδου αυτοί.

Προσωπικά, είμαι υπέρ της αυστηρής κατάργησης του καπνίσματος στα γήπεδα και της όσο δυνατόν μεγαλύτερης ευαισθητοποίησης των καπνιστών (λέμε τώρα), όσον αφορά τη ζημιά που προκαλούν στους γύρω τους, που το μόνο που δε θέλουν είναι να έχουν άλλη μια πηγή κινδύνου για την υγεία τους.
sherman
Συγνωμη, μιλαμε για κανονικα τσιγαρα?? smiley.gif smiley.gif

Για καντε μια βολτα προς τα πεταλα των φανατικων.....
vastravoud
Ακόμα και στο τεράστιο ΟΑΚΑ, η ατμόσφαιρα την Πέμπτη ήταν ώρες-ώρες αποπνικτική.

Επιτέλους ας απαγορευτεί το κάπνισμα σε ΌΛΟΥΣ τους κλειστούς χώρους σ' αυτή τη ρημάδα χώρα....
Green Warrior
Το θέμα δεν είναι μόνο απλά να απαγορευτεί αλλά κυρίως να εφαρμοστεί η απαγόρευση και το πιο δύσκολο λόγω του γεγονότος ότι δεν έχουμε αθλητική παιδεία δυστυχώς αυτό δεν μπορεί να γίνει προληπτικά από τους ίδιους τους φιλάθλους το οποίο είναι πιο αποτελεσματικό 68.gif Οπότε αναγκαστικά ο μόνος τρόπος είναι να εφαρμοστεί κατασταλτικά το οποίο είναι πάλι δύσκολο δυστυχώς ειδικά στα μεγάλα γήπεδα όταν μάλιστα υπάρχουν και οι οργανωμένοι...

Πάντως αυτή η κουβέντα μου θύμισε ένα περιστατικό το ΄93-΄94 με τον Ιωαννίδη στη Γερμανία σε αγώνα με την Μπάγερ Λεβερκούζεν..
nikefalin
QUOTE(Green Warrior @ Dec 9 2007, 16:05 ) *
Το θέμα δεν είναι μόνο απλά να απαγορευτεί αλλά κυρίως να εφαρμοστεί η απαγόρευση και το πιο δύσκολο λόγω του γεγονότος ότι δεν έχουμε αθλητική παιδεία δυστυχώς αυτό δεν μπορεί να γίνει προληπτικά από τους ίδιους τους φιλάθλους το οποίο είναι πιο αποτελεσματικό 68.gif Οπότε αναγκαστικά ο μόνος τρόπος είναι να εφαρμοστεί κατασταλτικά το οποίο είναι πάλι δύσκολο δυστυχώς ειδικά στα μεγάλα γήπεδα όταν μάλιστα υπάρχουν και οι οργανωμένοι...

Πάντως αυτή η κουβέντα μου θύμισε ένα περιστατικό το ΄93-΄94 με τον Ιωαννίδη στη Γερμανία σε αγώνα με την Μπάγερ Λεβερκούζεν..


Υπάρχουν τρόποι να εφαρμοστεί η απαγόρευση , θέλει κότσια και διάθεση από τους φορείς και τους συντελεστές του αθλήματος.
Καμπάνια διαφημιστική με πρωταγωνιστές τους παίκτες, σεκιουριτάδες να κάνουν συστάσεις , παίκτες να σταματούν τους αγώνες ενόσω παίζονται και άλλα τέτοια.

Θέληση δεν υπάρχει για όλα αυτά , αφού αυτοί που υποφέρουν περισσότερο (οι παίκτες) σε κάθε ευκαιρία μιλούν για τον "υπέροχο κόσμο" που βρίζει τις μάνες των αντιπάλων και μετατρέπει τα γήπεδα σε τεκέδες
IlyaZ
Λοιπόν, εγώ είμαι καπνίστρια και θα σας πω μόνο το εξής: Χθές στο ΟΑΚΑ τα μόνα άτομα που βγήκαμε έξω να καπνίσουμε ήμουν εγώ και ένας κύριος. Οι τύποι στην πόρτα μας κοίταζαν καλά-καλά λες και ήμασταν ΟΥΦΟ και προσωπικά ένιωσα για άλλη μια φορά και πολύ μ@λ@κ@ς, διότι, ως συνήθως, δυο θέσεις μπροστά μου καθόταν ένας τύπος που κάπνιζε πούρο -το οποίο μου φέρνει εμετό- και βεβαίως δεν του είπα τπτ, γιατί, ποιο το νόημα; Εδώ έχουν τα παιδιά τους δίπλα και καπνίζουν, για το ξένο το παιδί που αθλείται θα τους νοιάξει; Είμαστε και πολύ κάφροι πάντως.
Air Kef
Ρε παιδια το καπνισμα απαγορεύεται εδώ και τόσα χρόνια.10 ταμπέλες εχει καθε γήπεδο.

Αλλα συνηθως γίνεται αυτο που λεει ο θρυλος7.Ετοιμοι για καυγα ειναι οποιος του πεις ευγενικα "σβήστο".
dankan
το να μπινεις στο γηππεδο και να ειναι το γηπεδο τεκες ειναι οτι χειροτερο,οτι υπαρχει απαγορευση υπαρχει αλλα κανεις δεν την εφαρμοζει (ουτε η ιδια η διοικηση και ποσο μαλλον φιλαθλοι και οπαδοι),μια λυση που υπαρχει ειναι να εφαρμοστει συστημα εξαερισμου δυνατου που να μπορει να αποροφαει την καπνιλα,τωρα θα μου πειτε πως ετσι του δινεις του αλλου την εντυπωση πως δεν απαγορευεται το καπνισμα,αλλα απο το να βασανιζονται οι παικτες και καπιοι φιλαθλοι που δεν καπνιζουν ειναι καλητερα ετσι...
center
Το χειρότερο είναι να καπνίζουν οι ίδιοι οι αθλητές που κάθονται στην κερκίδα περιμένοντας να τελειώσει ο αγώνας που προηγείται για να αρχίσει ο δικός τους...Αυτό έγινε ένα σαββατοκύριακο που πήγα να δω την ομάδα της πόλης μου και ήρθε ένα παιδί,αθλητής (λέμε τώρα) του βόλλευ, έκατσε κοντά και άναψε τσιγάρο..Όλη η κερκίδα τον έκραζε να το σβήσει αλλά αυτός.. το χαβά του...Μικρό γήπεδο αλλά δεν μπορούσε να συμμορφωθεί και να σεβαστεί όχι μόνο εμάς αλλά και τους αθλητές που ήταν σε μικρή απόσταση από αυτόν... shot.gif shot.gif
Kafromania
Θα συμφωνησω με τον thrylo7 γιατι ειχε συμβει μια φορα σε εναν αγωνα πριν 2 χρονια.Ο διπλανος μου ζητησε απο αυτον που καθοταν μπροστα του να σβησει το πουρο και αυτος αμεσως σηκωθηκε και αρχισε να τον βριζει.

Τι να πω??????????????
Λιγος σεβασμος πια ρε παιδια τουλαχιστον προς τους αθλητες.Ειπαμε για μερικους εθισμος αλλα υπαρχουν και καποια ορια.

Αφου υπαρχουν και ταμπελες σε καθε γηπεδο "ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ" δεν τις βλεπουν????

Κατα τη γνωμη μου πρεπει να ληφθουν αυστηροτερα μετρα κατα του καπνισματος σε κλειστους αθλητικους χωρους. 41.gif 41.gif 41.gif
xoxli44
Δε συμφωνω 24 ειμαι δεν εχω καπνισει ποτε κ ουτε προκειται.Παντα οι περισσοτεροι κοιτουν τη παρτη τους οποτε κ σβηστο να πεις στα α.......... θα σε γραψουν.Αν βγαλει προστιμα η πολιτεια σαν κ αυτα του νεου κωδικα οδικης κυκλοφοριας για τους καπνιζοντες(εννοω ποσα)μπορει κ να μειωθουν αυτοι που καπνιζουν σε χωρους που δεν επιτρεπετε.
Peritri
Ένας από τους λόγους που θα θυμάμαι τον τελικό του περσινού final four θα είναι και αυτός. Ό,τι δηλαδή μπροστά μου κάθονταν κάτι ''φυντάνια'' οργανωμένοι που ούτε και εγώ δεν ξέρω τι κάπνιζαν και είχα μαστουρώσει και μόνο από τη κάπνα. Βέβαια, δεν είπα τίποτα μη της φάω κιόλας αφού πιο πριν σε παράκληση άλλου φιλάθλου να καθίσουν κάτω για να βλέπουμε είχαν απαντήσει με το κλισέ ''να πας σπίτι σου από το καναπέ να το δεις''. Άσχετο το δεύτερο σκέλος αλλά ήθελα να το πω κάπου να φύγει από μέσα μου...
Jabar
Οπου και να μπω τα ρούχα μου τα μαλλιά μου αρχίζουν να βρωμάνε τσιγάρο. Ανθρωποι εξαρτημένοι μου επιβάλλουν να είμαι παθητικός καπνιστής. Σε πρόσφατο αγώνα της ΕΣΚΑ που παρηκολούθησα ο προπονητής άναψε δύο τσιγάρα σε ένα ημίχρονο.Δεν παρατήρησα αν αυτό έγινε κάτω από την ταμπέλλα απαγορεύεται το κάπνισμα.
mpalla
QUOTE(tasos12 @ Dec 9 2007, 03:16 ) *
Και που να έρθετε στο γήπεδο του Αιγάλεω. Χαρακτηριστικό ήταν το σχόλιο του Γκέρσον που είπε δε ξέρω τι καπνίζουν σε αυτό το γήπεδο. Το γήπεδο είναι μικρό, μονίμως γεμάτο κόσμο και πραγματικά πολλές φορές η ατμόσφαιρα είναι αποπνικτική. Φαντάζομαι ότι είναι πρόβλημα και για τους παίχτες αυτό, αλλά μάλλον οι δικόί μας έχουν συνηθίσει...

Δεν συνηθίζεται η κάπνα με τίποτα. Μπορώ να είμαι όλο το βράδυ σε μαγαζί τίγκα στον καπνό και να μη με νοιάξει καθόλου. Τη στιγμή όμως που παίζεις και τρέχεις και ανοίγουν τα πνευμόνια σου, ένα τσιγάρο είναι θάνατος, δε συζητάμε καν για ολόκληρο "νέφος"....
DimBog
Τραγικο να καπνιζουν μεσα στο γηπεδο!
Marciulionis
Ναι συμφωνώ γιατί οι ομάδες μας αποκτούν ένα σημαντικό πλεονέκτημα όταν παίζουν με ευρωπαϊκές καθώς οι παίκτες τους δεν έχουν συνηθίσει να παίζουν σε τέτοιες συνθήκες εν αντιθέσει με τους δικούς μας smiley.gif
Alexmei
Καπνίζουν μπροστά στους αστυνομικούς (στην Ρόδο τουλάχιστον) και δεν κάνουν τπτ. Αλλά τι να πει κανείς, όταν ο άλλος είναι..... shot.gif

Πιστεύω πως κάνει και κακό στους παίχτες καθώς μεταδίδεται πολύ γρήγορα ο καπνός, ειδικά σε μικρά γήπεδα όπως το Βενετόκλειο.
I love this game !!!
Πολύ ωραίο το θέμα και αμέσως παραθέτω τη γνώμη μου.

Δεν θα περιοριστώ μόνο στο κάπνισμα. Ακολουθεί μια ιστορία που πιστεύω όλοι σας κάποια στιγμή την έχετε ζήσει:

Πήγα στο ΟΑΚΑ και είδα τον αγώνα ΠΑΟ - ΟΣΦΠ. Έφθασα στο γήπεδο με το τρένο. Δεν ήξερα που ήταν η είσοδος αλλά ακολούθησα άλλους και το βρήκα. Εκεί αντιμετώπισα άλλο πρόβλημα. Δεν μπορούσα να βρω που είναι η θύρα απ'όπου έπρεπε να μπω. Τελικά μετά από δύο γύρους γύρω από το στάδιο τα κατάφερα. Αφού ταλαιπωρήθηκα μέχρι να μου κόψουν το εισιτήριο μπήκα μέσα στο γήπεδο. Καινούργιος γολγοθάς για να βρώ που είναι η θέση μου. Τελικά την βρήκα... ε και? κάποιος άλλος καθόταν στη θέση μου και μάλιστα μου "την είπε" κιόλας γιατί πέντε λεπτά πριν τον αγώνα που πήγα, το να θέλω και να κάτσω στη θέση μου ήταν παράλογο (γι αυτόν). Τελικά αφού επέμεινα έκατσα στη θέση μου. Δυστυχώς στις μπροστινές μου σειρές υπήρχαν πολλοί που κάπνιζαν με αποτέλεσμα όλος ο καπνός να έρχεται πάνω μου και η ατμόσφαιρα να είναι αποπνηχτική . Δεν ήξερα τι να κάνω, με ποιους να τα βάλω... Ημίχρονο: ήθελα να πάω στις τουαλέτες. Δυσκολεύτηκα γιατι δεν ήξερα που ήταν. Τελικά τα κατάφερα. Δεν συζητάω για να πάω να φάω κάτι... 4 καντίνες για 15.000 κόσμο δημιουργούσαν τεράστειες ουρές. Ο αγώνας τελείωσε ... καλά που θυμόμουνα πως ήρθα στο γήπεδο και ακολούθησα τον ίδιο δρόμο. Τα ρούχα μου εννοείτε ότι ήταν μέσα στην κάπνα αλλά στο τέλος είπα " δε βαριέσαι αφού κέρδισε η ομάδα μου, χαλάλι".

Όχι δεν είναι χαλάλι !!! Γιατί στο ίδιο γήπεδο πριν λίγα χρόνια στον αγώνα Ελλάδας - Αργεντινής για τους Ολυμπιακούς Αγώνες σε ένα κατάμεστο γήπεδο (από Έλληνες) δεν κάπνιζε κανένας ??? γιατί ήταν εύκολο να βρω τη θέση μου ...και πολλά άλλα παρομοια "γιατί" ????

Απλά γιατί υπήρχε σωστή σήμανση και προσωπικό να ασχοληθεί με τους θεατές. Στις κερκίδες σε κάθε διάδρομο υπήρχαν τουλάχιστον 4 άτομα -ταξιθέτες να σε βοηθήσουν. Με το που κάποιος "πονηρός" πήγε να καπνίσει αμέσως το προσωπικό με ευγενικό τρόπο τον ενημέρωνε ότι δεν μπορεί να καπνίσει και του έλεγε ότι θα μπορούσε να πάει έξω σε συγκεκριμένο χώρο. Δεν μπαίναμε -οι θεατές- στη διαδικασία να μαλώνουμε με τον καθένα.

Όντως δεν έχουμε παιδεία αλλά πως θα αλλάξει αυτό? ας κάνουν αρχή τα σωματεία. Κανόνες υπάρχουν το θέμα είναι πως θα επιβάλουν στους θεατές να τους ακολουθήσουν.

Συγγνώμη που έγραψα τόσα πολλά και ίσως να σας κούρασα. Μακάρι κάποια στιγμή να σεβαστούν τους κανόνες και να χαιρόμαστε και εμείς αυτό το δίωρο στο γήπεδο.
Rondo
Μάλιστα...Εννοείται ότι το κάπνισμα αγγίζει τα όρια της εγκληματικής ενέργειας μέσα σε ένα κλειστό γήπεδο...
Το χειρότερο της όλης υπόθεσης είναι ότι έχει αυξηθεί σε απίστευτα μεγάλο βαθμό το κάπνισμα χασίς μέσα στο γήπεδο...Αυτό που μου συνέβη την τελευταία φορά που πήγα ήταν πραγματικά απίστευτο...Λίγο πολύ είναι γνωστό σε όλους ότι στη θύρα των οργανωμένων δεν είναι και σπάνιο φαινόμενο να μαστουρώνουν, αλλά πλέον έχει ξεφύγει επικίνδυνα η κατάσταση, πίνουν ορισμένοι σε όλες τις θύρες...Μία παρέα νεαρών παιδιών περίπου στην ηλικία μου ήρθε και έκατσε στην από κάτω σειρά από εμένα...Όλα καλά μέχρι που άρχισαν το κάπνισμα, μόνο που το τσιγάρο ήταν χοντρό και βρώμαγε...Ένα ζευγάρι που καθόταν δίπλα τους, τους είπε ότι ενοχλεί αυτή η μυρωδιά και η απάντηση ήρθε ακόμα πιο προκλητική<<τι να κάνω εγώ τώρα???>>Αποφάσισα ότι δεν θα βρωμίσω εγώ για χάρη κανενός ανεγκέφαλου και έφυγα μαζί με την παρέα μου από εκεί...Και ρωτάω από την πλευρά μου... Γιατί έρχονται στο γήπεδο τη στιγμή που μόλις μαστουρώσουν δεν καταλαβαίνουν τι τους γίνεται??? Γιατί είμαστε υποχρεωμένοι να ανεχόμαστε κάθε άνθρωπο που δεν ξέρει τι του γίνεται??? Δηλαδή έχω φτάσει σε σημείο, μόλις ανάβει κάποιος τσιγάρο στο γήπεδο, να τον κοιτάζω για να δω αν πρέπει να φύγω ή όχι... Ποιοι δεν έχουν θέση στα γήπεδα, αυτοί που πάνε να δουν και να ευχαριστηθούν μπάσκετ στηρίζοντας παράλληλα την ομάδα τους, ή αυτοί που πάνε για να πιουν και να μην ξέρουν ποιο δεκάλεπτο παίζεται, σε ποια θύρα είναι και άλλα τέτοια...Νιώθω αηδία για όλα αυτά... 68.gif 68.gif 68.gif
shrtjohn
η κατασταση ειναι απαραδεκτη γι αυτο το θεμα δεν ειναι καλο ουτρεε για τουσ αθλητεσ αλλα και για τους φιλαθλους. οταν πηγα στο σεφ ειχα πεθανει καθομουν και ψηλα βεβαια αλλα δεν εχει και τοση σημασια. οσοι καπνιζουν ειναι πραγματικα απαραδεκτοι.
lakersdynasty
QUOTE(shrtjohn @ Jul 3 2008, 22:27 ) *
η κατασταση ειναι απαραδεκτη γι αυτο το θεμα δεν ειναι καλο ουτρεε για τουσ αθλητεσ αλλα και για τους φιλαθλους. οταν πηγα στο σεφ ειχα πεθανει καθομουν και ψηλα βεβαια αλλα δεν εχει και τοση σημασια. οσοι καπνιζουν ειναι πραγματικα απαραδεκτοι.


Ψηλα ειναι ακομη χειροτερα. Και εγω ειχα περσι διαρκειας πισω απτο καλαθι αλλα παντα καθομουνα στο πανω διαζομα και στα παιχνιδια που ειχε το ΟΑΚΑ πανω απο 7-8 χιλαδες κοσμο ειδικα το γηπεδο αχνοφαινοτυαν απτην καπνιλα. blink.gif

Για να μην πω για τις εισπνωες που εκανα. Αλλο πραγμα. glare.gif
sotiris berpos
QUOTE(I love this game !!! @ Jun 8 2008, 07:45 ) *
Πολύ ωραίο το θέμα και αμέσως παραθέτω τη γνώμη μου.

Δεν θα περιοριστώ μόνο στο κάπνισμα. Ακολουθεί μια ιστορία που πιστεύω όλοι σας κάποια στιγμή την έχετε ζήσει:

Πήγα στο ΟΑΚΑ και είδα τον αγώνα ΠΑΟ - ΟΣΦΠ. Έφθασα στο γήπεδο με το τρένο. Δεν ήξερα που ήταν η είσοδος αλλά ακολούθησα άλλους και το βρήκα. Εκεί αντιμετώπισα άλλο πρόβλημα. Δεν μπορούσα να βρω που είναι η θύρα απ'όπου έπρεπε να μπω. Τελικά μετά από δύο γύρους γύρω από το στάδιο τα κατάφερα. Αφού ταλαιπωρήθηκα μέχρι να μου κόψουν το εισιτήριο μπήκα μέσα στο γήπεδο. Καινούργιος γολγοθάς για να βρώ που είναι η θέση μου. Τελικά την βρήκα... ε και? κάποιος άλλος καθόταν στη θέση μου και μάλιστα μου "την είπε" κιόλας γιατί πέντε λεπτά πριν τον αγώνα που πήγα, το να θέλω και να κάτσω στη θέση μου ήταν παράλογο (γι αυτόν). Τελικά αφού επέμεινα έκατσα στη θέση μου. Δυστυχώς στις μπροστινές μου σειρές υπήρχαν πολλοί που κάπνιζαν με αποτέλεσμα όλος ο καπνός να έρχεται πάνω μου και η ατμόσφαιρα να είναι αποπνηχτική . Δεν ήξερα τι να κάνω, με ποιους να τα βάλω... Ημίχρονο: ήθελα να πάω στις τουαλέτες. Δυσκολεύτηκα γιατι δεν ήξερα που ήταν. Τελικά τα κατάφερα. Δεν συζητάω για να πάω να φάω κάτι... 4 καντίνες για 15.000 κόσμο δημιουργούσαν τεράστειες ουρές. Ο αγώνας τελείωσε ... καλά που θυμόμουνα πως ήρθα στο γήπεδο και ακολούθησα τον ίδιο δρόμο. Τα ρούχα μου εννοείτε ότι ήταν μέσα στην κάπνα αλλά στο τέλος είπα " δε βαριέσαι αφού κέρδισε η ομάδα μου, χαλάλι".

Όχι δεν είναι χαλάλι !!! Γιατί στο ίδιο γήπεδο πριν λίγα χρόνια στον αγώνα Ελλάδας - Αργεντινής για τους Ολυμπιακούς Αγώνες σε ένα κατάμεστο γήπεδο (από Έλληνες) δεν κάπνιζε κανένας ??? γιατί ήταν εύκολο να βρω τη θέση μου ...και πολλά άλλα παρομοια "γιατί" ????

Απλά γιατί υπήρχε σωστή σήμανση και προσωπικό να ασχοληθεί με τους θεατές. Στις κερκίδες σε κάθε διάδρομο υπήρχαν τουλάχιστον 4 άτομα -ταξιθέτες να σε βοηθήσουν. Με το που κάποιος "πονηρός" πήγε να καπνίσει αμέσως το προσωπικό με ευγενικό τρόπο τον ενημέρωνε ότι δεν μπορεί να καπνίσει και του έλεγε ότι θα μπορούσε να πάει έξω σε συγκεκριμένο χώρο. Δεν μπαίναμε -οι θεατές- στη διαδικασία να μαλώνουμε με τον καθένα.

Όντως δεν έχουμε παιδεία αλλά πως θα αλλάξει αυτό? ας κάνουν αρχή τα σωματεία. Κανόνες υπάρχουν το θέμα είναι πως θα επιβάλουν στους θεατές να τους ακολουθήσουν.

Συγγνώμη που έγραψα τόσα πολλά και ίσως να σας κούρασα. Μακάρι κάποια στιγμή να σεβαστούν τους κανόνες και να χαιρόμαστε και εμείς αυτό το δίωρο στο γήπεδο.



Ειναι ακριβός οπως τα λες . . .
ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ! ! ! ! !
Δεν θελουν οικογένεις
δεν θέλουν παιδάκια
δεν θελουν καθαρη ατμοσφαιρα
δεν θέλουν οπαδους ολων των ομάδων
Θελουν πουστριλικια και γαμοσταυρίδια
Θέλουν καρεκλες φωτοβολιδες και πέτρες
Θελουν στα ματς σε γήπεδα 18.000 400 και 400 και στο τελοσ σπασμενο το γιπεδο . . .

Το τσιγάρο κοιτατε μετα ? ? ? ? ? ?

Αν το τσιγάρο ειναι εγκληματική ενέργεια
τότε οι παράγοντες τι είναι???
toro_loco
Να κάνω και λίγο αντίλογο...

Τελικός πρωταθλήματος... Το σκορ είναι ισόπαλο και θέλει 2 λεπτά...
Ε... Δεν μπορώ να μην καπνίσω...
nikefalin
QUOTE(toro_loco @ Jul 19 2008, 02:49 ) *
Να κάνω και λίγο αντίλογο...

Τελικός πρωταθλήματος... Το σκορ είναι ισόπαλο και θέλει 2 λεπτά...
Ε... Δεν μπορώ να μην καπνίσω...

για 2 λεπτά υπομονή δεν θα σε βλάψει εαν γνωρίζεις οτί μόνο για 2 λεπτά θα ενοχλήσεις πέρα από τον κόσμο γύρω σου και τους αθλητές που τρέχουν και επιδιώκουν το αποτέλεσμα χωρίς να είναι αναγκασμένοι να αναπνεύσουν τον καπνό σου την ώρα που τα δίνουν όλα είτε στην άμυνα είτε στην επίθεση.
Βέβαια είναι και θέμα παιδείας και αυτοσεβασμού
το παράδειγμα του φετινού Προολυμπαικού τουρνουά οπού ελαχιστότατοι "ξεφεύγουν" τα λέει όλα
vikos1908
Εάν δεν μπορείς να μην καπνίσεις, τότε να μείνεις ΕΣΥ σπίτι σου που ενοχλείς και ΟΧΙ αυτοί που δεν ενοχλούν. ugly_tocktock.gif
Alexandris Eleftherios
Εδω καπνίζουν χασισάκι στο τσιγαράκι κολλήσατε? smiley.gif
Έχω μυρίσει χασις στο ΟΑΚΑ απο την θύρα των καλοπαιδων μας ουουουουουουουου !!!!!!!!!!!!! rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.