Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τιμ Χαρνταγουει vs Κεβιν Τζονσον
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
a bullet for your head
Ειπα να συνεχισω αυτον τον κυκλο συγκρισεων που εχω ξεκινησει..
Δυο απ τους αγαπημενους μου ποιντ-γκαρντ,στα τελη 80' κ σε ολα τα 90'..
Εκπληκτικοι παικτες,με πολυ καλες καριερες.
Ποιος κατα την γνωμη σας ηταν καλυτερος παικτης?
j-kidd13
Εγώ προτιμώ τον Τίμοθι(έχω δει και περισσότερους αγώνες του ..)Συγκροτούσαν ένα φοβερό δίδυμο με τον Ζο στο Μαιάμι.Μάστορας στην crossover τρίπλα,σου ξεβίδωνε τη μέση και σε πέρναγε για πλάκα....
NBAholic
Με μικρή διαφορά θα επιλέξω τον KJ, λόγω της μεγαλύτερης επιτυχίας του στα πλέι οφ. Σε σειρές όπως το '90 με τους Λέικερς ή το '94 και το '95 με τους Ρόκετς, έδειξε ότι υγιής ήταν καμωμένος για μεγάλα πράγματα. Χώρια οι αριθμοί του (20+ πόντοι, 10+ ασίστ μ.ό επί 3 σερί χρονιές, σχεδόν 4) ή το γεγονός ότι οι Σανς, στην πρώτη του χρονιά σα βασικός, από μετριότατοι έγιναν από τις σοβαρότερες ομάδες της λίγγας. Ακόμη και στους τελικούς του '93, όπου ο Τζόρνταν οργίασε, ο Κέβιν Τζόνσον έπαιξε κατά γενική αποδοχή την πιο υποφερτή άμυνα πάνω του (αν κι από την άλλη δεν τα πήγε καλά στην επίθεση).
Ο Τίμι έπαιξε κι αυτός σε πολύ υψηλό επίπεδο, αλλά δεν ξέρω αν τον έφτανε στο 100%, ενώ είναι γεγονός ότι στα καλά του δεν είχε τόσο πολλές ευκαιρίες να δείξει το ταλέντο του στα πλέι οφ.
Air and King
Παρολο που δεν ημουν και πολυ φαν και των δυο θα πω οτι προκειται για δυο καλα ποιντ γκαρντ.Ο Tιμ Χαρνταγουει "ετρεχε" τους θεαματικους Γκολντεν Στειτ Γουοριορς και συνεθετε τους "Run Tmc" μαζι με τον Μιτς Ριτσμοντ και τον Κρις Μαλλιν/Μιουλλιν.Πολυ καλος στο ενας εναντιον ενος και πρωτομαστορας στην crossover(μεχρι να μπει στο ΝΒΑ ο Αιβερσον).
Ο Κεβιν Τζονσον παρολο που δεν ξεκινησε ειδανηκα την καριερα του στο Κληβελαντ μιας και υπηρχε ο Μαρκ Πραις στο Φοινιξ οπου εγινε ανταλλαγη για τον Λαρρυ Νανς εκανε μια καλη καριερα παιζοντας τελικους το 93 μαζι με τον Μπαρκλευ απεναντι στους Μπουλς του Τζορνταν ενω στην συνεχεια επεσε θυμα του Χακιμ και του "δολοφονου" Μαριο Ελλι.
Παιχτης με καλη διεισδυση και καλη ντριμπλα και πολυ καλος πασερ.
Προτειμω τον Κεβιν Τζονσον διοτι εκανε πιο αξιοπροσεκτη καριερα απο τον βραχυσωμο Χαρνταγουει οπως και καλυτερα παιχνηδια ατομικα στα πλευοφ.

Υ.Γ Ποτε δεν ξεχναω οπως φανταζομαι οι περισσοτεροι το "θρυλικο" καρφωμα "Ιn your Face" στον καλυτερο παιχτη εκεινη την περιοδο στο ΝΒΑ τον Χακιμ.Πρεπει να εχεις πολλα κοτσια για κατι τετοιο και ο KJ ειχε.
a bullet for your head
Οπως ανεφερα οταν ανοιξα το τοπικ,κ οι 2 ηταν απ τα αγαπημενα μου ποιντ-γκαρντ.
Οταν οι Ματζικ,Αιζαια αρχισαν να φθινουν,οι Τζονσον κ Χαρνταγουει,πιστευω οτι ηταν αξιοι συνεχιστες τους,τουλαχιστον οσον αφορα το φαντεζι της υποθεσης(ειχαν και αποτελεσματικοι).Ο Στοκτον εξακολουθουσε να ειναι η σταθερη αξια,ομως κ αυτοι ηταν πλεον αναγνωρισιμοι.
Και οι δυο ηταν βραχυσωμοι,με πολυ καλο μυικο συστημα,ταχυτατοι κ με εκπληκτικη ικανοτητα στο 1 vs 1.
Για τον Χαρνταγουει,εχω ξαναπει,οτι ηταν ο παικτης με την καλυτερη διπλη κρος-οβερ ντριμπλα.
Φοβερη ικανοτητα στο 1 vs 1 και τελειωνε τα ντραιβ του με αξιοθαυμαστη ισορροπια στο αερα.Στεκοταν στον αερα,εκανε σπασιμο της μεσης,κατι σαν τον Γκαλη.. blove.gif
Οι Ουωρριορς του ταιριαζαν γαντι λογω του μπασκετ που επαιζαν..(επαιξαν τοτε πολυ ελκυστικο μπασκετ,ενω κ οι Ουωρριορς εκαναν διανα,επιλεγοντας τον πρωην παικτη του κοουτς Χασκινς..).
Εκτος της μοναδικης του ικανοτητας να τελειωνει αποτελεσματικα τα ντραιβ του,διαβαζε κ πολυ καλα τις φασεις κ ηξερε ποτε κ σε ποιον να πασαρει την τελευταια στιγμη.
Καλος αμυντικος επισης,οχι ομως κ τοσο καλος η' κλασικος σουτερ(οπως επισης αλλωστε κ ο Τζονσον).
Και ο Χαρνταγουει μετα την ρουκι του σιζον,εβγαλε 3-4 σεζον με περιπου 20π,10ασ(οπως κ ο Τζονσον),ενω διαβασα οτι ηταν ο 1ος παικτης μετα τον Οσκαρ Ρομπερτσον,που εφτασε τοσο συντομα τους 5000 ποντους κ τις 2500 ασιστ.
Σιγουρα,δεν ειχε την μεγαλη ευκαιρια στην καριερα του,για να παιξει σε ομαδα που θα κανει αμεσο πρωταθλητισμο.
Και με τους Ουωρριορς κ με τους Χιτς,ειχε ενα ''ταβανι''..
Ο Κεβιν Τζονσον απ την αλλη,θεωρω πως αν δεν ειχε τοσο σοβαρους τραυματισμους στην καριερα του κ αν κατορθωνε να παρει κ δακτυλιδι,θα ηταν στο πανθεον των ποιντ-γκαρντ..
Με το καλημερα,ανεβασε την ποιοτητα των Φοινιξ και με τον Τζειμπερς,εφτιαξαν ενα πολυ καλο-αθλητικο διδυμο.
Ομως καπου κ αυτος επιανε ''ταβανι''..εως την ελευση του Σερ Τσαρλς,οπου του δοθηκε κ η πραγματικη δυνατοτητα να διεκδικησει το πρωταθλημα κοντρα στους Μπουλς..(δυστυχως,επειδη σε αυτη την σειρα των τελικων υποστηριζα το Φοινιξ,ο Τζονσον ηταν κατωτερος του αναμενομενου..).
Παικτης με εκπληκτικη ταχυτητα,''στεγνο'' μυικο συστημα,εξαιρετικος αθλητης,αφησε εποχη με τα εκπληκτικα του καρφωματα απεναντι σε πολυ ψηλοτερους αντιπαλους του,σαν τελειωματα των ντραιβ του..και ηταν μολις 1.85μ..
Το καρφωμα στον Χακιμ εμεινε στην ιστορια..ομως τα ειχε καταφερει με εξισου εντυπωσιακο τροπο κ στους Ητον,Τζον Ουιλιαμς..αλλα και σε αλλους..ενας ''προγονος'' δηλαδη των Φρανσις κ Μπαρον Ντειβις..
Περαν ολων αυτων,διεθετε ηγετικη προσωπικοτητα κ οξυδερκεια στο παιχνιδι του.
Οπως ειχα αναφερει κ σε αλλα,παλιοτερα ποστ,μου αρεσε παρα πολυ..εκεινα τα χρονια,ηταν ο αγαπημενος μου ποιντ-γκαρντ..
Τωρα πλεον εχει μεταπηδησει στον πολιτικο στιβο..του ευχομαι κ εκει να διαπρεψει..
Air and King
bullet ωραιες οι συγκρησεις που ετοιμαζεις μεταξυ παιχτων.Ομολογω οτι παντα μου αρεσαν οι συγκρησεις παιχτων.Αν εχεις ορεξη(που εχεις απο οτι βλεπω) ετοιμασε τιποτα πιο "δυνατο" με μεγαλυτερους παιχτες "να αναψουν λιγο τα αιματα".
Μια ενστασουλα μονο.Ο Στοκτον(τον οποιο ουδεποτε συμπαθουσα) κατα την την αποψη μου πηρε τα σκηπτρα απο τον Ματζικ και τον Τομας που συν της αλλης ηταν και πριν αυτοι αρχησουν να "γερνανε" ενα απο τα κορυφαια πλειμεικερ στο ΝΒΑ.Ο Χαρνταγουει και ο Κεβιν ηταν πιο αθλητικοι.
Aλλα ως προς το θεαμα εχεις δικιο αυτοι ηταν πιο χαρησματικοι.
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jan 31 2009, 17:44 ) *
bullet ωραιες οι συγκρησεις που ετοιμαζεις μεταξυ παιχτων.Ομολογω οτι παντα μου αρεσαν οι συγκρησεις παιχτων.Αν εχεις ορεξη(που εχεις απο οτι βλεπω) ετοιμασε τιποτα πιο "δυνατο" με μεγαλυτερους παιχτες "να αναψουν λιγο τα αιματα".
Μια ενστασουλα μονο.Ο Στοκτον(τον οποιο ουδεποτε συμπαθουσα) κατα την την αποψη μου πηρε τα σκηπτρα απο τον Ματζικ και τον Τομας που συν της αλλης ηταν και πριν αυτοι αρχησουν να "γερνανε" ενα απο τα κορυφαια πλειμεικερ στο ΝΒΑ.Ο Χαρνταγουει και ο Κεβιν ηταν πιο αθλητικοι.
Aλλα ως προς το θεαμα εχεις δικιο αυτοι ηταν πιο χαρησματικοι.

Κοιταξε να δεις..
Θεωρω οτι καλο ειναι να μνημονευονται κ παικτες που δεν συγκαταλεγονται στους ''κορυφαιους των κορυφαιων''..
Που ομως στην εποχη που αγωνιστηκαν,ηταν αναμεσα στους καλυτερους του πρωταθληματος,ηταν μεγαλα ταλεντα,ο κοσμος ειχε μεγαλες προσδοκιες απ αυτους,ακομα κ οταν αυτοι αγωνιζονταν στο κολεγιακο πρωταθλημα και αφησαν κ αυτοι το προσωπικο τους στιγμα κ ''αγωνιστικο αποτυπωμα''..
Εως τωρα που εχω βαλει τα ονοματα των Κολεμαν,Λ.Τζονσον,Ουεμπερ,Σπριουελ,Χιουστο
,Στακχαουζ,Τ.Χαρνταγουει,Κ.Τζονσον,πιστευω οτι τους αξιζε κ σε αυτους μια αναφορα μεσω των συγκρισεων..
Για την ενσταση σου δεν τιθεται ζητημα..διοτι οπως ανεφερα,ο Στοκτον ηταν η σταθερη αξια στην θεση του ποιντ-γκαρντ..
Ομως οι Χαρνταγουει,Τζονσον,διαδεχθηκαν τους ''μεγαλους'',οσον αφορα την φαντασια κ τον εντυπωσιακο τροπο παιχνιδιου..
Στα καλα τους δε,ειχαν θεσει κ αυτοι την υποψηφιοτητα τους,για τον καλυτερο ποιντ-γκαρντ,την εποχη που αγωνιζονταν..
Ηταν πολυ αξιολογοι παικτες..
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 31 2009, 18:00 ) *
Κοιταξε να δεις..
Θεωρω οτι καλο ειναι να μνημονευονται κ παικτες που δεν συγκαταλεγονται στους ''κορυφαιους των κορυφαιων''..
Που ομως στην εποχη που αγωνιστηκαν,ηταν αναμεσα στους καλυτερους του πρωταθληματος,ηταν μεγαλα ταλεντα,ο κοσμος ειχε μεγαλες προσδοκιες απ αυτους,ακομα κ οταν αυτοι αγωνιζονταν στο κολεγιακο πρωταθλημα και αφησαν κ αυτοι το προσωπικο τους στιγμα κ ''αγωνιστικο αποτυπωμα''..
Εως τωρα που εχω βαλει τα ονοματα των Κολεμαν,Λ.Τζονσον,Ουεμπερ,Σπριουελ,Χιουστο

�,Στακχαουζ,Τ.Χαρνταγουει,Κ.Τζονσον,πιστευ
οτι τους αξιζε κ σε αυτους μια αναφορα μεσω των συγκρισεων..
Για την ενσταση σου δεν τιθεται ζητημα..διοτι οπως ανεφερα,ο Στοκτον ηταν η σταθερη αξια στην θεση του ποιντ-γκαρντ..
Ομως οι Χαρνταγουει,Τζονσον,διαδεχθηκαν τους ''μεγαλους'',οσον αφορα την φαντασια κ τον εντυπωσιακο τροπο παιχνιδιου..
Στα καλα τους δε,ειχαν θεσει κ αυτοι την υποψηφιοτητα τους,για τον καλυτερο ποιντ-γκαρντ,την εποχη που αγωνιζονταν..
Ηταν πολυ αξιολογοι παικτες..

Δεν διαφωνω και οπως βλεπεις συμμετεχω σε ολα τα poll αλλα θεωρω οτι μπορουν να γινουν πιο καυτες συγκρησεις που εχουν αφησει εποχη.
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jan 31 2009, 18:05 ) *
Δεν διαφωνω και οπως βλεπεις συμμετεχω σε ολα τα poll αλλα θεωρω οτι μπορουν να γινουν πιο καυτες συγκρησεις που εχουν αφησει εποχη.

Κατι θα σκεφτω μεχρι την επομενη συγκριση.. smile.gif
Παντως περιμενω κ ''αντιπροτασεις'' σας.. tongue.gif
Ετσι,για να ειμαστε κ λιγο στην ''τσιτα''.. 69.gif
panagiotisTheDream
Ίσως ένα poll Karl Malone - Kevin Garnett να είχε ένα ενδιαφέρον, λέω εγώ τώρα..... rolleyes.gif rolleyes.gif
δύο από τα μεγαλύτερα PF που έχουν περάσει από το ΝΒΑ..
Anaz
Γιατι δεν βαζετε poll ομως ρε παιδια σε αυτες τις πολύ ενδιαφερουσες συγκρισεις???
Στη συγκεκριμενη δεν θα παρω μερος, γιατι δεν ειμαι αντικειμενικος.Ο Τιμ ηταν ο αγαπημενος μου παιχτης ως πιτσιρικας.. biggrin.gif
Giorgos#4
KJ γιατι δεν εβλεπες συχνα ποιντ γκαρντ να κανουν τοσο θεαματικα καρφωματα! δεν ξερω αν συμφωνειτε αλλα μου θυμιζει κατι απο βαρωνο!
a bullet for your head
QUOTE(Anaz @ Feb 4 2009, 19:39 ) *
Γιατι δεν βαζετε poll ομως ρε παιδια σε αυτες τις πολύ ενδιαφερουσες συγκρισεις???
Στη συγκεκριμενη δεν θα παρω μερος, γιατι δεν ειμαι αντικειμενικος.Ο Τιμ ηταν ο αγαπημενος μου παιχτης ως πιτσιρικας.. biggrin.gif

Απο σημερα υπαρχει και poll.. biggrin.gif
Εριξα τη 1η ψηφο στον Κεβιν Τζονσον!
Boom Dizzle
Τους συμπαθω και τους δυο!Ο KJ πραγματι θυμιζε κατι απο Βαρωνο,ηταν πολυ θεαματικος αλλα η ψηφος
μου θα παει στον Τιμ Χαρνταγουει ισως γτ θεωρω την ομαδα των Χιτ εκεινη την εποχη εξαιρετικη ενω ο
Τιμ με τον Ζο συνεθεσαν εξαιρετικο διδυμο.

Α...Ο KJ νομιζω ειναι δημαρχος στο Σακραμεντο! smiley.gif
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jan 31 2009, 13:58 ) *
Υ.Γ Ποτε δεν ξεχναω οπως φανταζομαι οι περισσοτεροι το "θρυλικο" καρφωμα "Ιn your Face" στον καλυτερο παιχτη εκεινη την περιοδο στο ΝΒΑ τον Χακιμ.Πρεπει να εχεις πολλα κοτσια για κατι τετοιο και ο KJ ειχε.







Και οχι μονο στον Χακιμ...αλλα και στο ''μαμουθ'' τον Μαρκ Ητον και στον Τζον ''Χοντ Ροντ'' Ουλιαμς!
Ο Κεβιν Τζονσον εκτος απο εντυπωσιακος,ηταν και πολυ ουσιωδης παικτης ταυτοχρονα..μεγαλη παικτουρα,που αν δεν ειχε και τοσους τραυματισμους στη καριερα του,θα ηταν ακομα πιο ψηλα στις συνειδησεις ολων..
Εντωμεταξυ,βλεποντας τα εως τωρα αποτελεσματα του poll,με λυπει που εχει μολις μια ψηφο...
Βλεπω πως επεσε και 2η.. biggrin.gif ..ετσι...ετσι...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.