Help - Search - Members - Calendar
Full Version: O καλυτερος Showman που εχει περασει ποτε
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > History
a bullet for your head
Σκεφτηκα να ανοιξω ενα poll,που να αφορα τους καλυτερους showmen που εχουν περασει ποτε απ το ΝΒΑ..
Η ψηφος ειναι ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ..
Επειδη η ιδεα μου αυτη ηταν της στιγμης..εχω και το ''Αλλος'' σαν επιλογη..

Μερικα video...























aegeansheed


Shawn Kemp

p.s. Δύσκολο να ορίσεις τον showman. Θα έβαζα μάλλον και Barkley, Rodman ακόμα.
Air and King
Oταν μιλαμε για σοου για μενα υπαρχουν 2 ονοματα.
Ο ταχυδακτυλουργος Πιστολ Πιτ Μαραβιτς και ο Μαγος Ματζικ Τζονσον.
Απλα αυτα που εκαναν δεν χρειαζοντουσαν αθλητικα προσοντα οπως "τα" του Τζορνταν η Καρτερ και λοιπων αλλα μπασκετικη ευφυια.Θα τοποθετηθω αργοτερα πιο πολυ!
a bullet for your head
QUOTE(aegeansheed @ Sep 18 2009, 20:58 ) *
p.s. Δύσκολο να ορίσεις τον showman. Θα έβαζα μάλλον και Barkley, Rodman ακόμα.

Σε μια πιο διευρυμενη εννοια,μπορουμε να πουμε οτι και ο Σερ Τσαρλς η' ακομη περισσοτερο ο Ροντμαν ειναι showman..
Παρολα αυτα νομιζω οτι πρεπει να εστιασουμε περισσοτερο στα ballhandling skills,τις φαντεζι επιννοησεις,τις no look ασσιστ,τα δυσκολα τελειωματα των φασεων,τα εκπληκτικα καρφωματα..
Παντως ολες οι προτασεις ειναι ευπροσδεκτες.. wink.gif ..Νομιζω οτι ειναι ενα θεμα,που μπορει να αναπτυχθει μεγαλη συζητηση.
a bullet for your head
Η ψηφος μου ηταν 6πλη..

-Ματζικ Τζονσον
-Μαικλ Τζορνταν
-Τζουλιους Ερβινγκ
-Τζεησον Ουιλλιαμς
-Αλλεν Αιβερσον
-Πητ Μαραβιτς

Σαν τους πιο ''αιρετικους'', θα χαρακτηριζα τους Μπομπ Κουζι,Πητ Μαραβιτς και Τζεησον Ουιλλιαμς..
Ειδικα οι 2 πρωτοι,ηταν πολλα χρονια μπροστα απ την εποχη τους...οσον αφορα την επινοητικοτητα και τα τρικς..γελασα λιγο με τον Ρεντ Αουερμπαχ στο 1ο(αν δεν κανω λαθος) video,που μιλησε για τον Κουζι..
Ο Ουιλλιαμς..ενταξει..το παλληκαρι ειναι απλα απιστευτος..
Οπως απιστευτος ηταν και ειναι ο μοναδικος..Αλλεν Αιβερσον..
Απ τους ''Αερινους'',η προτιμηση μου ειναι σαφης.. rolleyes.gif
Μαικλ Τζορνταν και Τζουλιους Ερβινγκ...

Ο Ματζικ..ηταν κατι το μοναδικο και πρωτοποριακο για την εποχη του..Μεγαλος Ταχυδακτυλουργος της μπαλας..
il postino
απο μαραβιτς εχω δει ελαχιστα εως καθολου , αλλα ψηφισα τζ. ουιλιαμς! ο τυπος επαιζε οχι για να κερδισει αλλα για να κανει τα δικα του! αφερεγγυος εντελως αλλα απιστευτος ζογκλερ!!!!

στον πρωτο αγωνα του στο νβα , απεναντι στους σονικς εσκασε μια προσποιηση στον πεητον που τον αφησε παγωτο! αλλα το Peak Του ηταν η πασα με τον αγκωνα στον γουεμπερ ο οποιος ηταν κατω απο το καλαθι ακριβως και ενω η μπαλα εφυγε σφαιρα περνωντας απο 3-4 παικτες! για μενα ο πιο θεαματικος που εχω δει ποτε μου . ηταν πιο εντυπωσιακος απο τους εγχρωμους αθλητες που ειχαν τα σωματικα προσοντα να πετανε στον ουρανο και .. ουρανοκατεβατοι (α ρε χατζη) να καρφωνουν!!!!!!! επισης σε παρομοιο στυλ ηταν στα ξεκινηματα τους και οι μπρεντ μπαρι και μπομπ σουρα!!!!!
a bullet for your head
Μου διεφυγε ο Τζεησον Κιντ.. rolleyes.gif ..(Ευτυχως,εβαλα και το αλλος..)..
Μεγαλη ικανοτητα στη πασα,φοβερες επινοησεις,πολυ καλη αντιληψη του παιχνιδιου,καταφερε και ''παντρεψε'' με τον καλυτερο τροπο την ουσια με το θεαμα..(Οπως και ο Ματζικ φυσικα..)..

kobe #24
ο κυριος Ντενις Ροντμαν smiley.gif
Pierce
quoting τον εαυτο μου απο το τοπικ του Μαραβιτς

QUOTE
Ο ιδιος παντως ειχε δηλωσει''ο καθενας μπορει να σουταρει,αυτο δεν ειναι τιποτα.Ο μεγαλος στοχος ειναι να κανεις ενα σοου για να ευχαριστησεις το κοινο''




nuff said απο μενα smile.gif
red pyramid88
Με επιφύλαξη (μιάς και όπως είναι λογικό είναι πολλοί οι παίκτες που δεν έχω δεί) καλύτερο σόου στα καρφώματα πιστεύω έκανε ο Carter ενώ απο πάσες ο Mr.White Chocolate (a.k.a. Jason Williams). Δε μπορώ να διαλέξω κάποιον απο τους 2 μιάς και μιλάμε για 2 διαφορετικά στυλ και προσωπικώς γουστάρω τόσο τις απίθανες ασσίστ του Williams όσο και τα απίστευτα καρφώματα του Air Canada wink.gif

Ο Jason Richardson και ο Amare δε μπορούν να θεωρηθούν και αυτοί μεγάλοι showmen?
a bullet for your head
QUOTE(red pyramid88 @ Sep 19 2009, 19:35 ) *
Με επιφύλαξη (μιάς και όπως είναι λογικό είναι πολλοί οι παίκτες που δεν έχω δεί) καλύτερο σόου στα καρφώματα πιστεύω έκανε ο Carter ενώ απο πάσες ο Mr.White Chocolate (a.k.a. Jason Williams). Δε μπορώ να διαλέξω κάποιον απο τους 2 μιάς και μιλάμε για 2 διαφορετικά στυλ και προσωπικώς γουστάρω τόσο τις απίθανες ασσίστ του Williams όσο και τα απίστευτα καρφώματα του Air Canada wink.gif

Ο Jason Richardson και ο Amare δε μπορούν να θεωρηθούν και αυτοί μεγάλοι showmen?

Το poll ειναι πολλαπλης επιλογης..οποτε μπορεις να επιλεξεις παραπανω απο μια περιπτωσεις..
red pyramid88
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 19 2009, 19:53 ) *
Το poll ειναι πολλαπλης επιλογης..οποτε μπορεις να επιλεξεις παραπανω απο μια περιπτωσεις..


Μιλούσα για τη περίπτωση που πρέπει να θεωρήσει κανείς 1 παίκτη ως τον καλύτερο showman, όχι για το poll wink.gif
Basketikoc
Τζακσον,Αιβερσον,Γουιλιαμς και Αλλος φηφισα εγω.Οι 3 πρωτοι γιατι ηταν παρα πολυ θεαματικοι παικτες ο καθενας με τον δικο του τροπο.Τζακσον και γουιλιαμς με τις μαγικες τους ασσιστ και Αιβερσον με τις Κροσσοβερ του.Ο αλλος κατα τη γνωμη μου ειναι ο Σακιλ καθως και σε All-star games αλλα και σε πολλα παιχνιδια εχει προσφερει πλουσιο θεαμα εντος και εκτος παρκε και σιγουρα ειναι ενας απο τους παικτες- διαφημηση για το αθλημα.
il postino
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 19 2009, 18:27 ) *
Μου διεφυγε ο Τζεησον Κιντ.. rolleyes.gif ..(Ευτυχως,εβαλα και το αλλος..)..
Μεγαλη ικανοτητα στη πασα,φοβερες επινοησεις,πολυ καλη αντιληψη του παιχνιδιου,καταφερε και ''παντρεψε'' με τον καλυτερο τροπο την ουσια με το θεαμα..(Οπως και ο Ματζικ φυσικα..)..


τι παιχτης!!!

θυμαμαι σε ενα αγωνα , νομιζω στη ρουκι χρονια του , απεναντι στους σανς , ειχε βρεθει στην επιθεση κατω ακριβως απο το αντιπαλο καλαθι οταν καποιος συμπαικτης του (οχι παντως οι αλλοι 2 της γνωστης 3J) εξαπελυσε ενα τουβλο! παιρνουν οι σανς το ριμπαουντ και φευγει η μπαλα στον ελιοτ λαμοντ περυ, τον καλτσακια , ο οποιος ηδη ηταν στο κεντρο του γηπεδου. ο περυ ,γνωστος για την ταχυτητα του ντριπλαροντας , ξεχυθηκε στον αιφνιδιασμο για να καρφωσει αλλα φευ! τον προλαβε ο κιντ και του κολησε τη μπαλα στο ταμπλο!!! ο ενας ξεκινησε απο το κεντρο του γηπεδου και ο αλλος απο τη baseline!!!!

απλα 77.gif
Air and King
Ο μεγαλυτερος σοουμαν ηταν ο Πιτ Μαραβιτς με 2ο τον Ματζικ Τζονσον.
Αρκει καποιος να ψαξει να βρει παιχνιδια του Pistol και θα καταλαβει οτι καποια πραγματα που εκανε αυτο το φαινομενο δεν τα χωραει ο ανθρωπινος νους!

Οτι μαγικη κινηση εχει κανει ο καθε παιχτης την ειχε κανει πρωτα ο Μαραβιτς εστω και με το δικο του στυλ εστω και και οχι τοσο τελειοποιημενη.Απο No-Look Pass απο ντριμπλες πισω απο την πλατη και στα καπακια cross-over.Απο fadeaway σουτ μεχρι λευαπ με σπασιμο της μεσης και οτι ειδους προσποιηση (δεν) μπορει να φανταστει κανεις!
Το Dream Shake ειστε σιγουροι οτι το πρωτο εκανε ο Χακιμ??Μαλλον λαθος κανουν οσοι νομιζουν κατι τετοιο.Ο Μαραβιτς το εκανε πρωτος!

Ο Μαραβιτς ηταν το μεγαλυτερο ταλεντο που επαιξε ποτε μπασκετ.Μπορει να μην εγινε ο καλυτερος παιχτης ever οπως φαινοταν στο Κολλεγιο αλλα σαν ταλεντο και φαντασια ακομα και ο Ματζικ απεχει!

Οταν επαιζε στο LSU γεμιζαν τα γηπεδα μονο και μονο για να δουν το νουμερο #23 που πρωτοτιμησε εστω και στο κολλεγιο ο Θρυλικος Pistol Πιτ Μαραβιτς!

Η φανελα με το #23 ειναι κρεμασμενη διπλα στο #33 του Σακιλ στο Πανεπιστημιο της Λουιζιανα!
koutsou10
εγω ψηφιζω φυσικα ματζικ,τζορνταν,τζεησον γουιλιαμς,αζαια τομας κ φυσικα αλλος εννοωντας τον κομπε(γτ δεν ειναι μεσα στο πολ φιλε μπουλετ?),εννοειται πως δεν ειναι με αυτην την σειρα κ ειναι αυτοι οι παιχτες που εχω προλαβει ετσι?
T.W.Is.M.
Magic Johnson-το συνωνυμο του showtime.Χρειαζεται κατι αλλο?
Michael Jordan-εστω κι αν το σοου υπηρχε στα πρωτα χρονια της καριερας του και μετα κυριαρχησε η αποτελεσματικοτητα, ειναι ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα του πως μπορει καποιος να ειναι εντυπωσιακος και αποτελεσματικος
Bob Cousy-χωρις να τον εχω δει, διαβαζω οτι ηταν απο τους καλυτερους χειριστες ολων των εποχων και φυσικα μεγαλος πασερ. Παιρνει την ψηφο για ενα παιχνιδι που ειχε αφησει το χρονο να κυλησει τριπλαροντας για αρκετα δευτερολεπτα και κρατωντας τη νικη για τους Σελτικς(εκτος κι αν το θυμαμαι τοσο λαθος και ηταν αλλος που το εκανε αυτο)
Julius Erving-Ο προηγουμενος ιπταμενος πριν τον Τζορνταν, αφου μπαινει ο Τζορνταν, αξιζει κι αυτος την ψηφο μου
Αλλος aka Shaquille O'Neal-ομολογω οτι την ιδεα την εκλεψα απο τον Basketikoc, που τον ανεφερε λιγο πιο πανω. Τον ψηφισα οχι για αυτα που εκανε μεσα στο παιχνιδι, αλλα για αυτα που εκανε στο περιθωριο των παιχνιδιων, οπως για παραδειγμα η περσινη του εισοδος στο all-star game. Ηξερε(και ξερει) να τραβα τους προβολεις πανω του και γι αυτο τον χαρακτηριζω showman.
merlin1
and doctor is MOVIIIIIIIIIIIIIIIIIING!!!!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.