Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΑΕΚ-ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
radical
Με δεδομένη της ενίσχυση των ΑΕΚ-Αρη, και το γεγονος οτι ΟΣΦΠ-ΠΑΟ παραμενουν ακομα οι δυνατοτερες ομαδες που θα διεκδικησουν το πρωταθλημα, μεταξυ των ΑΕΚ-Αρη-ΠΑΟΚ ποια ομαδα πιστευετε εχει το πλεονεκτημα για την 3η θεση? Ειναι βεβαια ακομα πολυ νωρις, αλλα με βαση τα διαμορφωμενα ροστερ και τους προπονητες της καθε ομαδας.
akratacity
εγω ψηφιζω παοκ λογω μαρκοπουλου και μεγαλυτερου ελληνικου κορμου

βρηκε τον ηγετη του με τον βασιλειαδη και 2 καλους ρολιστες στα προσωπα των μαρκοβιτς και ντουβνιακ

με 2-3 ξενους ακομα θα ειναι υπερπληρης (δυο πενταρια και εναν ασο)
gratipa1929
Πιστεύω η ΑΕΚ θα είναι τρίτη, ειδικά αν κάνει 1-2 μεταγραφές ακόμη, έχει τους καλύτερους ξένους ανάμεσα στις 3 αυτές ομάδες συν Μαυροκεφαλίδη-Σάκοτα-Σαρικόπουλο.

Ο ΠΑΟΚ δεύτερος σε πιθανότητες, λόγω ελληνικού κορμού.

Δυνατό αουτσάιντερ σαφέστατα ο (ενισχυμένος) Άρης, καθώς δεν νομίζω να προσεγγίζει το επίπεδο της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ φέτος.

Άρα ΑΕΚ-ΠΑΟΚ-Άρης η πιθανή σειρά κατά τη γνώμη μου, αν και είναι παααρα πολυ νωρίς για προβλέψεις smiley.gif
yorgos
Noμίζω ο Άρης έχει πιο ισορροπημένο ρόστερ, καλύτερη έδρα και περισσότερο ενθουσιασμό (τουλάχιστον από τον ΠΑΟΚ, ακόμη και η ΑΕΚ νομίζω με την ποδοσφαιρική ομάδα στην Α' Εθνική δε θα έχει την ίδια ορμή ο κόσμος της, μακάρι να κάνω λάθος).

Αν έπρεπε να μαντέψω θα έβαζα Άρης-ΑΕΚ-ΠΑΟΚ, κρατώντας μια πισινή για το Σούλη που εδώ και χρόνια βάφει αβγά με πορδές όσο λίγοι.
assistant
ψηφιζω ΠΑΟΚ λογω Σουλη και ομοιογένειας...
Timemaster
έτσι για να έχαμε να λέγαμε...
το ρόστερ της ΑΕΚ (το έκλεψα από το φόρουμ της) είναι

PG: Γουόρεν, Σκραμπ, Παπαντωνίου
SG: Κάρτερ, Κατσίβελης, Μωραϊτης
SF: Χέρστον, Παύλος, Καμαριανός
PF: Μαυροκεφαλίδης, Σάκοτα, Μιλόσεβιτς
C: Όρτον, Σαρικόπουλος, Τσαλμπούρης

το ρόστερ του Άρη είναι
PG:Γουοτερς, Ξανθοπουλος, Φλιωνης
SG: Μακνηλ , Ζαρας
SF: Πελεκανος , Μουρτος
PF: Οκαρο ,Τσουπκοβιτς , Σιμτσακ
C: Χαγκινς , Κοεν

και του ΠΑΟΚ είναι :
Τσόχλας, , Χαραλαμπίδης, Ντούβνιακ, Βασιλειάδης Σαλούστρος, Δέδας, Μαργαρίτης, Μάρκοβιτς, Κακαρούδης.
και ουσιαστικά δεν έχει κλείσει ακόμα τους ξένους του.

Από άποψη ρόστερ νομίζω πως για την ώρα (με διαφορά στήθους) το καλύτερο-ισορροπημένο το έχει ο Άρης (βέβαια δεν έχω ψάξει και τόσο καλά όλους τους παίχτες) ενώ στα δύσκολα έχει και την καλύτερη έδρα. Τον χρίζω δεύτερο φαβορί με πιθανότητες 35%

Η ΑΕΚ ,που έκανε φέτος από την αρχή καλή ομάδα, έχει σαν πλεονέκτημα τα χρήματα που μπορεί να διαθέσει για αλλαγές μέσα στη χρονιά αλλά έχει παίχτες που πραγματικά δε ξέρεις αν θα ανταποκριθούν όπως ο Κατσίβελης και ο Μαυροκεφαλίδης. Τους ξένους δε τους αναφέρω καθόλου μιας και είναι λαχείο ούτως ή άλλως. Πιστεύω πως το χρήμα φέρνει τις νίκες οπότε και με 2-3 διορθώσεις στη μέση της σεζόν η ΑΕΚ θα πάρει την τρίτη θέση με πιθανότητα 45%

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ κάθε χρόνο χωρίς ομάδα ξεκινάει και εν συνεχεία παίρνει την τρίτη θέση. Η μόνη από τις τρεις που κράτησε κορμό κάτι που της δίνει ένα αρχικό πλεονέκτημα. όμως νομίζω φέτος τα οικονομικά προβλήματα αλλά και ο αυξημένος ανταγωνισμός θα τον λυγίσουν. Βέβαια περιμένουμε και τους ξένους του. Πιθανότητα 20%

rolleyes.gif
a bullet for your head
QUOTE(yorgos @ Aug 22 2015, 20:24 ) *
Αν έπρεπε να μαντέψω θα έβαζα Άρης-ΑΕΚ-ΠΑΟΚ, κρατώντας μια πισινή για το Σούλη που εδώ και χρόνια βάφει αβγά με πορδές όσο λίγοι.

Ο ΠΑΟΚ έχει 4 θέσεις ξένων να καλύψει. Αν μπορέσει ο Σουλης να κάνει καλές επιλογες, θα έχει και πάλι μια καλή παρουσία! Αν με τους 4 ξένους, κατορθώσει και πάρει και κανέναν πιτσιρικά σαν τον Μιλιεντιγιεβιτς''Που είχε ακουστεί'', θα είναι σούπερ! Θυμάσαι πού με ρωτουσες για τον Bhullar? Επειδή βλέπω πως θα χρειαστεί οχι έναν, αλλά 2 παίκτες για να καλύψει το C, θα έριχνα 2 ονόματα...τους Juvonte Reddic, που έπαιξε στην Ιταλία πέρσι με 2 ομάδες και τον Arinze Onuako, που αγωνίζεται τα τελευταία χρόνια στην D-League.
a bullet for your head
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 25 2015, 01:59 ) *
Ο ΠΑΟΚ έχει 4 θέσεις ξένων να καλύψει. Αν μπορέσει ο Σουλης να κάνει καλές επιλογες, θα έχει και πάλι μια καλή παρουσία! Αν με τους 4 ξένους, κατορθώσει και πάρει και κανέναν πιτσιρικά σαν τον Μιλιεντιγιεβιτς''Που είχε ακουστεί'', θα είναι σούπερ! Θυμάσαι πού με ρωτουσες για τον Bhullar? Επειδή βλέπω πως θα χρειαστεί οχι έναν, αλλά 2 παίκτες για να καλύψει το C, θα έριχνα 2 ονόματα...τους Juvonte Reddic, που έπαιξε στην Ιταλία πέρσι με 2 ομάδες και τον Arinze Onuako, που αγωνίζεται τα τελευταία χρόνια στην D-League.

Επειδή δεν άντεξα στον πειρασμό, εκτός των 2 ονομάτων, θα ρίξω αλλα 2 ονόματα, που αγωνίζονται σε θέσεις που κρίνω πως ο ΠΑΟΚ χρειάζεται ενίσχυση. Τους Darington Hobson, συμπαικτη του Kuzmic στην D-League και τον Josh Akognon. Με 4 καλούς ξένους''συν τον Μιλεντιγιεβιτς, αν μπορει να τον πάρει'', και με την εγγύηση που ακούει στο όνομα Σουλης Μαρκόπουλος, για μένα ο ΠΑΟΚ, θα έχει τις καλύτερες πιθανότητες για την 3η θέση, μπροστά από Αρη-ΑΕΚ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.