Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Συγκριση Ροστερ ΠΑΟ-ΟΣΦΠ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25
qspock
QUOTE(Ginobili @ Jul 5 2008, 14:31 ) *
Πλέον εναποθέτω τις ελπίδες μου στον Ολυμπιακό....


Κι εγω στον Ολυμπιακο τις εναποθετω, ως η μονη ελληνικη ομαδα που θα κατεβει με αξιωσεις για την κατακτηση της Ευρωλιγκας.

Πλεον, με αυτα που διαβασα και φερεται να ειπε ο Ομπραντοβιτς για την θεση 5, ΑΝ ειναι αληθεια γιατι δυσκολευομαι να τα πιστεψω, εχω χασει πασα ιδεα.

Με τα υπαρχοντα δεδομενα, τα play-offs φανταζουν πλεον ως το ανωτερο σκαλοπατι που μπορει να φτασει αυτη η ομαδα ΑΝ δεν εχει τραυματισμους.
Γιατι αν πει να λειψει για μερικα ματς -οπως περσυ- ειτε ο Τσαρτσαρης ειτε ο Πεκοβιτς, ΕΧΕΤΕ ΓΕΙΑ ΒΡΥΣΟΥΛΕΣ...

Τον βλεπω απο τωρα τον ΠΑΟ: Σπανουλης με την μπαλα, χωρις στιρηγμα στους ψηλους, γυρω γυρω ολοι και ντουγκρου πανω σε ολη την αμυνα. Αν πασαρει στον Γιασικεβιτσιους, θα εχουμε σουτ με 1 πασα. Το ιδιο και στον Νικολας. Και στην αμυνα απο κατω? Μπατε σκυλοι αλεστε...

Ωραια... 41.gif 68.gif
dominik
φιλε gspock νομιζω πως γινεσαι υπερβολικος..
δεν ειναι δυνατον να λες οτι ο ολυμπιακος ειναι η μονη ομαδα που κατεβαινει με αξιωσεις και οτι τα πλει οφσ ειναι το ανωτερω σκαλοπατι για τον παο.. 68.gif
προσωπικα η ομαδα μου φαινεται πολυ πιο δυνατη απο περσι που πολλοι τη θεωρουσαν πρωτο φαβορι για την ευρωλιγκα και ειναι λαθος να αμφισβητουμε ολοι τοσο ανοιχτα τον ΟΜΠΡΑΝΤΟΒΙΤΣ που εχει πετυχει τοσα πολλα με πολυ χειροτερα ροστερ... ph34r.gif αυτος ξερει σιγουρα καλυτερα απο μας!
πρεπει να δουμε πρωτα την ομαδα και μετα να την κρινουμε...αλλωστε το γεγονς οτι κλεισαμε τις μεταγραφες τοσο νωρις πιστευω οτι φανερωνει σωστο προγραμματισμο και οτι οι παικτες που πηραμε ηταν αυτοι που χρειαζομασταν..
τωρα αμα φυλανε κατι μεγαλο για το τελος οι κοντοι,θα δειξει... wacko.gif
Kar66
Αρκετοί εδώ μέσα (στην συζήτηση για τις μεταγραφές του ΠΑΟ συγκεκριμένα), αλλά όχι όλοι, δίνουν την αίσθηση ότι ο μ.ο. ηλικίας τους δεν τους επιτρέπει να έχουν αναμνήσεις από το F4 όχι του Παρισιού το 1996, αλλά ούτε της Θεσσαλονίκης και των ομάδων που κατέβασε ο Παναθηναικός, αλλά και των ρόστερ.

Να δω τι άλλο θα ακούσουμε για τον Ομπράντοβιτς και για την ομάδα γενικότερα. Περισσότερους προπονητές της εξέδρας (και δη αρνητικούς) δεν έχω ξανασυναντήσει μαζεμένους.
horizon
QUOTE(Kar66 @ Jul 5 2008, 18:59 ) *
Αρκετοί εδώ μέσα (στην συζήτηση για τις μεταγραφές του ΠΑΟ συγκεκριμένα), αλλά όχι όλοι, δίνουν την αίσθηση ότι ο μ.ο. ηλικίας τους δεν τους επιτρέπει να έχουν αναμνήσεις από το F4 όχι του Παρισιού το 1996, αλλά ούτε της Θεσσαλονίκης και των ομάδων που κατέβασε ο Παναθηναικός, αλλά και των ρόστερ.

Να δω τι άλλο θα ακούσουμε για τον Ομπράντοβιτς και για την ομάδα γενικότερα. Περισσότερους προπονητές της εξέδρας (και δη αρνητικούς) δεν έχω ξανασυναντήσει μαζεμένους.


εχεις δικιο σε αυτο που λες,και εγω εχω γραψει κατι παρομοιο λιγες σελιδες πισω..
το final 4 του 96 το βγαζω διοτι δεν ηταν κοουτς ο ζοτς..και ο τροπος παιχνιδιου εχει αλλαξει αρκετα απο τοτε
ομως
στο final 4 του 2000 ειχαμε πλει μεικερ..(η πιο βασικη θεση στο μπασκετ)τον τρελο τζεντιλε που επαιζε και 2 αν θυμαμαι καλα τον ''τραυματια'' κατας και τον ρολλιστα κοχ..στο 2 ειχαμε ΜΟΝΟ τον αλβερτη και τον τζεντιλε(1-2) στο 3 ΜΟΝΟ τον μποντιρογκα στο 4 τον γερο ροτζερς και τον πρωταρη φωτση και στο 5 ΜΟΝΟ! τον ρεμπρατσα..
στο final 4 του 2002 ειχαμε στον 1 τον μουλαομεροβιτς με μπακαπ τον καλαιτζη(!) στο 2 τον φρανκυ με αλλαγη κουτλουαι που επαιζε και 3 οπου εκει ειχαμε παλι μονο τον μποντιρογκα ενω στο 4 ειχαμε μονο τον ροτζερς και 5 μιντλετον με παπαδοπουλο...
στο final 4 του 2007 ειχαμε 1 διαμαντιδη μονο με αλλαγη τον τραυματια βουγιανιτς στο 2 τον σανι με αλλαγη τον χατζηβρεττα στο 3 μονο σισκα στο 4 τσαρτσαρη και ντικουδη και στο 5(?) μπατιστ και τον γερο τομασεβιτς

φετος ειμαστε υπερπληρεις παντου για τα δεδομενα του ζοτς..που κατι παραπανω ξερει..και αν συγκρινουμε με τις προηγουμενες ομαδες οντως ειμαστε υπερπληρεις..

ισως να χρειαζομασταν αλλον ενα ψηλο..αλλα κι'αυτο πιστευω το λεμε(μαζι και εγω) μονο και μονο επειδη ο ολυμπιακος εχει αρκετους ψηλους..ρεαλιστικα δεν πολυχρειαζομαστε αλλον παικτη..οπως εχω ξαναγραψει ειμαι περιεργος να δω πως ο γιαννακης-μετριος κατ'εμε προπονητης-θα διαχειριστει τοσους παικτες βεντετες στην ομαδα και ειδικα στους ψηλους(7 παικτες για 2 θεσεις)

η τσσκα για παραδειγμα που μαζι με εμας ειναι η κορυφαια ομαδα στην ευρωπη εχει στους ψηλους σμοντις λορμπεκ μορρις και ζεβροσενκο αντε και αυτον τον καουν που αγορασε πριν κανα μηνα...

συνεπως αμα το δουμε ψυχραιμα και λογικα η ομαδα ετσι οπως ειναι τωρα ειναι μια χαρα...εξαλλου και ο περπε για να γινει παικτης επιπεδου διαμαντιδη κλπ πρεπει να ψηθει σε μεγαλα παιχνιδια εχοντας βασικο ρολο στην ομαδα οπως ο μητσος τις χρονιες 05-06..

γι'αυτο αναθεωρησα..και πιστευω οτι δεν χρειαζομαστε περαιτερω ενισχυση..(ενα δωρακι βεβαια δεν θα ηταν και ασχημα αλλα οκ κι'ετσι biggrin.gif )

υ.γ. qspock αν δεν εισαι ολυμπιακος (που ειμαι σιγουρος οτι εισαι)- γεγονος που δικαιολογει το τι γραφεις- σημαινει οτι δεν παρακολουθεις και πολυ μπασκετ...ο παναθηναικος και η τσσκα και φετος θα ειναι οι δυνατοτερες ομαδες και τα αδιαφιλονικητα φαβορι για αρκετους προφανεις λογους.
ο οσφπ ενισχυθηκε παρα πολυ αλλα οπως εχουμε γραψει χιλιαδες φορες τα χρηματα δεν φερνουν τους τιτλους και καταλαβαινεις πολυ καλα τι εννοω..σιγουρα ο ολυμπιακος θα κυνηγησει ολους τους τιτλους με αξιωσεις..αλλα ως εκει....οσο αυτο για το ταβανι..αστο καλυτερα..

υ.γ2. τζινομπιλι ελπιζω να κανεις πλακα για το διαρκειας..γιατι προσβαλεις και εμας τα 18χρονα της σαλονικης που του χρονου θα κατεβαινουμε 15-20 φορες για να δουμε την αγαπη μας στα γηπεδα(μπαλα-μπασκετ)ενω εσυ εισαι διπλα...
qspock
Ειστε σοβαροι? Οταν λεω play offs εννοω αυτα στα οποια δεν εφτασε φετος ο ΠΑΟ, οχι την Α1... Εσεις τον Παννεληνιο και τη Λαρισα νομιζατε εννοω πως δεν θα περασει?

Καλα, δε μιλαω αλλο, δε συννενοουμαστε. Καλη τυχη και φετος στον ΠΑΟ, η αποψη μου ειναι πως στους ψηλους πασχει απελπιστικα. Και θυμαμαι ολες τις ευρωλιγκες που εχει κατακτησει, τα σεντερ που διεθεται και το ΠΩΣ τις κατεκτησε.
horizon
QUOTE(qspock @ Jul 5 2008, 23:03 ) *
Ειστε σοβαροι? Οταν λεω play offs εννοω αυτα στα οποια δεν εφτασε φετος ο ΠΑΟ, οχι την Α1... Εσεις τον Παννεληνιο και τη Λαρισα νομιζατε εννοω πως δεν θα περασει?

Καλα, δε μιλαω αλλο, δε συννενοουμαστε. Καλη τυχη και φετος στον ΠΑΟ, η αποψη μου ειναι πως στους ψηλους πασχει απελπιστικα. Και θυμαμαι ολες τις ευρωλιγκες που εχει κατακτησει, τα σεντερ που διεθεται και το ΠΩΣ τις κατεκτησε.

φαιναλ φορ εννοεις...ιδιου μηκους αποτυχια ειναι η μη εισοδος μας στο φαιναλ φορ με την μη κατακτηση του πρωταθληματος..οποτε μια χαρα συνεννοουμαστε
αυτο που ειπες για τους ψηλους το απανταμε ολοι πιο πανω και βλεπεις οτι δεν ισχυει...

ελπιζω με αυτο το ''ΠΩΣ'' να μην εννοεις αυτα που σου πουλαει το φως και ο πρωταθλητης...
Ginobili
QUOTE(Kar66 @ Jul 5 2008, 15:59 ) *
Αρκετοί εδώ μέσα (στην συζήτηση για τις μεταγραφές του ΠΑΟ συγκεκριμένα), αλλά όχι όλοι, δίνουν την αίσθηση ότι ο μ.ο. ηλικίας τους δεν τους επιτρέπει να έχουν αναμνήσεις από το F4 όχι του Παρισιού το 1996, αλλά ούτε της Θεσσαλονίκης και των ομάδων που κατέβασε ο Παναθηναικός, αλλά και των ρόστερ.

Να δω τι άλλο θα ακούσουμε για τον Ομπράντοβιτς και για την ομάδα γενικότερα. Περισσότερους προπονητές της εξέδρας (και δη αρνητικούς) δεν έχω ξανασυναντήσει μαζεμένους.

Το να εκφράζουμε την γνώμη μας...και να μην συμφωνούμε αποκλειστικά σε όλα όσα βλέπουμε να διαδραματίζονται από το προπονητικό τιμ....δεν σημαίνει ότι γινόμαστε και προπονητές της εξέδρας..και μάλιστα αρνητικοί...
Καλώς ή κακώς....έχουμε κάποια χειροπιαστά δεδομένα,και βάση αυτών μπορούμε να αναλύουμε και να εκφράζουμε την γνώμη μας.Ο Παναθηναικός φέτος ήταν η χειρότερη ομάδα της Ευρωλίγκα στα ριμπάουντ....και το χειρότερο...δεν ήταν φέτος η μοναδική χρονιά... wink.gif Επίσης στα κρίσιμα παιχνίδια της Ευρωλίγκα,χάσαμε από την αδυναμία μας στην ρακέτα.(Στο χρονικό διάστημα μάλιστα που έλλειψε ο Τσαρτσαρής...η εικόνα ήταν απογοητευτική...ο καημένος ο Μπατιστ έτρεχε να συμμαζέψει μόνος του τα ασυμμάζευτα sad.gif ) Στα παιχνίδια με τον Ολυμπιακό...γινόταν πάρτι από κάτω.Το παιχνίδι μας ήταν απίστευτα μονοδιάστατο,και στηριζόταν κατά 90% στο περιφερειακό σουτ.
Επίσης φέτος...ο Παναθηναικός δεν έπαιξε καλό μπάσκετ.(Σαφώς χειρότερο των προσδοκιών).
Κουτσά στραβά πάντως...καταφέραμε και πήραμε το πρωτάθλημα...εκμεταλλευόμενοι την υπεροπλία μας,και την ύπαρξη παικτών μεγάλης προσωπικότητας(Μήτσος,Σάρας) στην περιφέρεια έναντι του Ολυμπιακού.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Ζοτς,να μην πάρει κάποιο όνομα 3άρι,και ήμουν υπέρμαχος εδώ και πάρα πολύ καιρό αυτής της άποψης.Ο Κέτσμαν,όντως συνιστούσε ιδανική επιλογή για μας.



*Ο Ζοτς είναι για μένα,ο κορυφαίος Ευρωπαίος προπονητής ΟΛΩΝ των εποχών.Ε,και??????? Τι σημαίνει αυτό????? Ότι δεν έχω το δικαίωμα να διαφωνώ μαζί του,ή δεν έχω δικαίωμα να κρίνω τις επιλογές του...μη τυχών και με χαρακτηρίσει κάποιος,αρνητικό προπονητή της εξέδρας??? blink.gif

Κατά την γνώμη μου,ο ΠΑΟ θέλει οπωσδήποτε ένα ακόμη 4-5άρι.(ΌΧΙ ΟΝΟΜΑ)...αλλά όχι και από τα εφηβικά για να βοηθάει στις προπονήσεις... w00t.gif Καλώς ή κακώς,ο μεγαλύτερος αντίπαλος μας,ο Ολυμπιακός υπερέχει στους ψηλούς(και όχι μόνο στην ποσότητα...)
Και επειδή δεν μου αρέσει να παρακαλάω...αν ο Βούισιτς και ο Σόφο...θα έχουν προβλήματα για να μην παίζουν...καλό είναι να φροντίσουμε για εμάς.

Και αμάν πια!!!!! Βαρέθηκα!!! Κάθε χρόνο...μα κάθε χρόνο λέμε ότι ο ΠΑΟ χρειάζεται να ενισχυθεί στους ψηλούς,κάθε Σεπτέμβρη λέμε ότι τώρα πια το λύσαμε το πρόβλημα....και μετά κάθε Ιούνη πάλι...τα ίδια λέμε...ενίσχυση στους ψηλούς..γιατί είμαστε αδύνατοι....Νισάφι πια!!

Έχω 3 χρόνια διαρκείας,και παλαιότερα πάλι πήγαινα στους αγώνες,και στο Σπόρτιγκ.Πήγαινα όταν οι άλλοι καθόντουσαν να δουν Τσάμπιονς λιγκ,ή την Εθνική στο Καραισκάκι,πήγαινα με το Μαρούσι,που είμασταν 1000 άτομα...(αμέσως μετά την κατάκτηση της Ευρωλίγκα),πήγαινα κι όταν ο Ζοτς διαμαρτυρόταν γιατί το ΟΑΚΑ ήταν άδειο....Έχω καθαρή την συνείδηση μου...αν δεν ανανεώσω...αυτός που θα πονέσει περισσότερο,θα είμαι εγώ.
Kar66
Εσείς έχετε βγάλει την ομάδα άχρηστη πριν ακόμα παίξει. Ο ΠΑΟ πήρε από τα καλύτερα 4αρια και ίσως τον καλύτερο ψηλό που κυκλοφορεί. Τι άλλο θέλετε πια? Έλεος δηλαδή. Έσεις τα θέλετε όλα έτοιμα και σίγουρα. "Μην γίνει τραυματισμός, μην πάρει ο Ολυμπιακός αυτόν να τον πάρουμε εμείς, μην παίξει ο Σάκοτα, τι δουλειά έχει ο Αλβέρτης". Επιβάλετε απόψεις αντί να κάνετε εποικοδομητική κριτική.

Όλη η άνωθι ανάλυση δεν μου λέει τίποτα. Αναφέρεται στην χρονιά που πέρασε. Έχουν κριθεί οι νέοι παίκτες? Ερωτώ. Έχουν? Απαντώ εγώ. Όχι, δεν έχουν!

Το νισάφι πια χωρίς να έχετε ιδέα για το πως θα ανταποκριθούν οι παίκτες είναι αλαζονικό. Η κριτική του στυλ "ίσως θα έπρεπε να ενισχυθεί λίγο ακόμα η ομάδα στο 4-5" είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετική με το "νισάφι πια" και άλλες παρόμοιες εκφράσεις και αντιδράσεις όπως "δεν ξαναπαίρνω διαρκείας" και ΠΑΡΑ το γεγονός πως έχουν αποκτηθεί Πέκοβιτς και Φώτσης των οποίων δειγμα γραφής Ευρωπαικά υπάρχει. Απομένει να αποδειχθεί και πως θα ενσωματωθούν στην ομάδα και μέχρι να γίνει θεωρώ τις αντιδράσεις σας είναι υπερβολικές έως και κατευθυνόμενες. ΑΝ τραυματιστούν, θα κάνουμε κάτι. Με τα αν όμως δεν κάνεις ομάδα. Αυτά είναι, επαναλαμβάνω, για τους προπονητές της εξέδρας.

Θα τολμήσω να πω πως οι κινήσεις του Ολυμπιακού έχουν οδηγήσει ορισμένους να ΑΠΑΙΤΟΥΝ μεταγραφές επιπέδου (όχι τον προηγούμενο γραφόντα πάντως) προφασιζόμενοι πως η ομάδα δεν έχει κάνει καμία μεταγραφή αξίας.

Προσωπικά αρνούμαι να παρακολουθήσω άλλο την συζήτηση αυτή. Αναμασάτε τα ίδια και τα ίδια, γκρινιάζετε για τα ίδια, απαιτείτε τα ίδια συνέχεια με αποκλειστικό σκοπό να παπαγαλίζετε και να συγκεντρώνετε δημοσιεύσεις.

Έλεος πια.
Jumpman23
QUOTE(Kar66 @ Jul 6 2008, 00:54 ) *
Εσείς έχετε βγάλει την ομάδα άχρηστη πριν ακόμα παίξει. Ο ΠΑΟ πήρε από τα καλύτερα 4αρια και ίσως τον καλύτερο ψηλό που κυκλοφορεί. Τι άλλο θέλετε πια? Έλεος δηλαδή. Έσεις τα θέλετε όλα έτοιμα και σίγουρα. "Μην γίνει τραυματισμός, μην πάρει ο Ολυμπιακός αυτόν να τον πάρουμε εμείς, μην παίξει ο Σάκοτα, τι δουλειά έχει ο Αλβέρτης". Επιβάλετε απόψεις αντί να κάνετε εποικοδομητική κριτική.

Όλη η άνωθι ανάλυση δεν μου λέει τίποτα. Αναφέρεται στην χρονιά που πέρασε. Έχουν κριθεί οι νέοι παίκτες? Ερωτώ. Έχουν? Απαντώ εγώ. Όχι, δεν έχουν!

Το νισάφι πια χωρίς να έχετε ιδέα για το πως θα ανταποκριθούν οι παίκτες είναι αλαζονικό. Η κριτική του στυλ "ίσως θα έπρεπε να ενισχυθεί λίγο ακόμα η ομάδα στο 4-5" είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετική με το "νισάφι πια" και άλλες παρόμοιες εκφράσεις και αντιδράσεις όπως "δεν ξαναπαίρνω διαρκείας" και ΠΑΡΑ το γεγονός πως έχουν αποκτηθεί Πέκοβιτς και Φώτσης των οποίων δειγμα γραφής Ευρωπαικά υπάρχει. Απομένει να αποδειχθεί και πως θα ενσωματωθούν στην ομάδα και μέχρι να γίνει θεωρώ τις αντιδράσεις σας είναι υπερβολικές έως και κατευθυνόμενες. ΑΝ τραυματιστούν, θα κάνουμε κάτι. Με τα αν όμως δεν κάνεις ομάδα. Αυτά είναι, επαναλαμβάνω, για τους προπονητές της εξέδρας.

Θα τολμήσω να πω πως οι κινήσεις του Ολυμπιακού έχουν οδηγήσει ορισμένους να ΑΠΑΙΤΟΥΝ μεταγραφές επιπέδου (όχι τον προηγούμενο γραφόντα πάντως) προφασιζόμενοι πως η ομάδα δεν έχει κάνει καμία μεταγραφή αξίας.

Προσωπικά αρνούμαι να παρακολουθήσω άλλο την συζήτηση αυτή. Αναμασάτε τα ίδια και τα ίδια, γκρινιάζετε για τα ίδια, απαιτείτε τα ίδια συνέχεια με αποκλειστικό σκοπό να παπαγαλίζετε και να συγκεντρώνετε δημοσιεύσεις.

Έλεος πια.



Μαζί σου ,πες τα ''Χρυσόστομε..'' ΄έλεος δήλαδη......χαλαρώστε μάγκες! peace.gif
Ginobili
QUOTE(Kar66 @ Jul 5 2008, 21:54 ) *
1)Εσείς έχετε βγάλει την ομάδα άχρηστη πριν ακόμα παίξει.
2)Επιβάλετε απόψεις αντί να κάνετε εποικοδομητική κριτική.



3)Προσωπικά αρνούμαι να παρακολουθήσω άλλο την συζήτηση αυτή. Αναμασάτε τα ίδια και τα ίδια, γκρινιάζετε για τα ίδια, απαιτείτε τα ίδια συνέχεια με αποκλειστικό σκοπό να παπαγαλίζετε και να συγκεντρώνετε δημοσιεύσεις.

Έλεος πια.

1)Αυτά είναι δικά σου λόγια.Μην παρερμηνεύεις όπως σε βολεύει.

2)Μάλλον εσύ θέλεις να επιβάλεις την γνώμη σου.Δεν απαιτώ να συμφωνήσεις μαζί μου,ότι ο ΠΑΟ χρειάζεται κι άλλον ψηλό.

3)Αν δεν σου αρέσουν οι απόψεις των άλλων,προφανώς και δεν σε κρατάει κανείς να συμμετάσχεις με το ζόρι στην συζήτηση.
qspock
QUOTE(horizon @ Jul 5 2008, 23:43 ) *
φαιναλ φορ εννοεις...ιδιου μηκους αποτυχια ειναι η μη εισοδος μας στο φαιναλ φορ με την μη κατακτηση του πρωταθληματος..οποτε μια χαρα συνεννοουμαστε
αυτο που ειπες για τους ψηλους το απανταμε ολοι πιο πανω και βλεπεις οτι δεν ισχυει...

ελπιζω με αυτο το ''ΠΩΣ'' να μην εννοεις αυτα που σου πουλαει το φως και ο πρωταθλητης...


Αμ ειδες που δεν συννενοουμαστε... Εννοω τα PLAY OFFS της ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ, στα οποια ΔΕΝ εφτασε φετος ο ΠΑΟ.

Στο αλλο σου σχολιο, θα σε παρακαλεσω να μην βιαζεσαι να βγαζεις συμπερασματα, καθως μιλαω για ελλειψη ψηλων και ποσο επηρεασε η παρουσια-απουσια τους απο την ομαδα του Παναθηναϊκου στους τελικους.

Δυστυχως, το forum εχει παρει μια "οπαδικη" ταση μεγαλυτερη απο το παρελθον, με αποτελεσμα ολοι να νομιζουν πως ειμαστε προβατα και φανατισμενοι. Ομως, επειδη το συγκεκριμενο forum ανεκαθεν ειχε συζητησεις υψηλου επιπεδου και ποιοτικες αποψεις με επιχειρηματα, καλο ειναι να συνεχισει σε αυτον τον δρομο και να μην γινει ενα οπαδικο forum. Ας κρατησουμε σε καλο επιπεδο τις συζητησεις μας, αλλιως θα χαθει το ενδιαφερον.
dirk10
euroleague και πρωταθλημα δεν βγαινει με αυτους τους ψηλους εχει δικιο ο τζινομπιλι.καποιος εγραψε οτι ο σακοτα μπορει να σκοτωσει την αντιπαλη αμυνα εχει δικιο αλλα μπορει να σκοτωσει και σενα με την αμυνα του 68.gif πιστευω οτι κανει λαθος ο ζοτς οι μονοι π εχουνε στο 4-5 ειναι τσαρτσαρης φωτσης πεκο μπατιστ.
Flexo
Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι πως την περασμένη σεζόν θεωρούμασταν το φαβορί για την κατάκτηση της Ευρωλίγκα, ενώ φέτος που έχουμε αντί για Τομάσεβιτς τον Πέκοβιτς και τον Φώτση, είμαστε λίγοι;

Επειδή ο ΟΣΦΠ αγοράζει τα σέντερς με το πανέρι πρέπει να κάνουμε το ίδιο;

Πέρσι γιατί δεν μίλαγε κανείς για την front line μας;
Επειδή μας φέραν όνομα μεταγραφή;

Φαίνεται πως τα κριτήρια πολλών Παναθηναϊκών δεν είναι μπασκετικά, αλλά έχουν να κάνουν με το μάρκετινγκ και τα ονόματα.
horizon
QUOTE(qspock @ Jul 6 2008, 11:04 ) *
Αμ ειδες που δεν συννενοουμαστε... Εννοω τα PLAY OFFS της ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ, στα οποια ΔΕΝ εφτασε φετος ο ΠΑΟ.

Στο αλλο σου σχολιο, θα σε παρακαλεσω να μην βιαζεσαι να βγαζεις συμπερασματα, καθως μιλαω για ελλειψη ψηλων και ποσο επηρεασε η παρουσια-απουσια τους απο την ομαδα του Παναθηναϊκου στους τελικους.

Δυστυχως, το forum εχει παρει μια "οπαδικη" ταση μεγαλυτερη απο το παρελθον, με αποτελεσμα ολοι να νομιζουν πως ειμαστε προβατα και φανατισμενοι. Ομως, επειδη το συγκεκριμενο forum ανεκαθεν ειχε συζητησεις υψηλου επιπεδου και ποιοτικες αποψεις με επιχειρηματα, καλο ειναι να συνεχισει σε αυτον τον δρομο και να μην γινει ενα οπαδικο forum. Ας κρατησουμε σε καλο επιπεδο τις συζητησεις μας, αλλιως θα χαθει το ενδιαφερον.


ρε συ..τα πλει οφ της ευρωλιγκας ποια ειναι δεν σε καταλαβαινω?το φαιναλ φορ δεν εννοεις?ε και εγω σου γραφω οτι η μη εισοδος μας στο φαιναλ φορ ειναι αποτυχια οπως για παραδειγμα αποτυχια ειναι και η μη κατακτηση του πρωταθληματος...και οτι σιγουρα δεν ειναι ταβανι για τον παναθηναικο το φαιναλ φορ..αρα συνεννοουμαστε
τωρα εσυ θα μου πεις οτι βλεπω με πρασινα γυαλια..αλλα γνωμη μου ειναι οτι το φαιναλ φορ ειναι ταβανι για τον ολυμπιακο και αν δεν βγαιναμε εκτος τοπικ θα στο εξηγουσα...
για τους ψηλους γραφεις για την απουσια τους στους τελικους για την χρονια που μας περασε..εχεις δικιο..αλλα για φετος..αντι του ντικουδη ηρθε ο φωτσης και αντι του ζιζιτς ηρθε ο πεκοβιτς..οποτε δυσκολα ο παναθηναικος θα πονεσει στους ψηλους - ακομα και κοντρα στον ΥΠΕΡπληρη οσφπ - αφου εχει 4 ετοιμους σε καλη ηλικια(!) και πολυ ποιοτικους παικτες..και για να αποδειξω την πληροτητα της ομαδας παρεθεσα λιγο πιο πισω τις ''ελειπεις'' ομαδες που κατεκτησαν την ευρωλιγκα...

για το τελευταιο μου σχολιο εχεις δικιο συγγνωμη..αλλα ετσι οπως το εθεσες και εσυ ''ΠΩΣ'' τι να υποθεσω και εγω..οσο για το φορουμ εχω δει αρκετους ολυμπιακους να αραδιαζουν επιχειρηματα που διαβασαν στο φως κλπ..γι'αυτο και η αναφορα μου εκει... peace.gif
mojotzotzo
^play off ειναι η φαση των 8 στην ευρωλιγκα...
a bullet for your head
[quote name='Ginobili' date='Jul 6 2008, 01:59 ' post='216023'

2)Μάλλον εσύ θέλεις να επιβάλεις την γνώμη σου.Δεν απαιτώ να συμφωνήσεις μαζί μου,ότι ο ΠΑΟ χρειάζεται κι άλλον ψηλό.

[/quote]
Χρειαζεται ενισχυση ενος ακομα ψηλου,για να θεωρειται πληρης κ σ αυτην την θεση.Συμφωνω μαζι σου κ πιστευω οτι ο ΠΑΟ θα προβει σε καποια αποκτηση.
Anaz
QUOTE(Flexo @ Jul 6 2008, 13:08 ) *
Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι πως την περασμένη σεζόν θεωρούμασταν το φαβορί για την κατάκτηση της Ευρωλίγκα, ενώ φέτος που έχουμε αντί για Τομάσεβιτς τον Πέκοβιτς και τον Φώτση, είμαστε λίγοι;

Επειδή ο ΟΣΦΠ αγοράζει τα σέντερς με το πανέρι πρέπει να κάνουμε το ίδιο;

Πέρσι γιατί δεν μίλαγε κανείς για την front line μας;
Επειδή μας φέραν όνομα μεταγραφή;

Φαίνεται πως τα κριτήρια πολλών Παναθηναϊκών δεν είναι μπασκετικά, αλλά έχουν να κάνουν με το μάρκετινγκ και τα ονόματα.
*προσοχη ακολουθει σεντονι.. tongue.gif
Και παραμενει ο Παναθηναικος μεσα στα φαβορι (ΑΝ δεν εχει προβληματα τραυματισμων). Αυτο ειναι καθολικα αποδεκτο νομιζω. Ο Qspock υπερεβαλε λίγο θετοντας το ταβανι στους 8, αλλα αυτη ειναι η μπασκετικη του αποψη και δεν εχει να κανει με οπαδικα συναισθηματα που βιαστηκατε να του χρεωσετε. 68.gif

Και περσυ μιλουσαμε για την ελλειπη φροντ λαιν του Παο!Μαλιστα σε αυτην αποδίδουμε στον μεγαλυτερο βαθμο και την αποτυχια στην Ευρωλιγκα. wink.gif

Για την ακριβεια απο τον Παο εφυγαν Ντικουδης, Τομασεβιτς, Ζιζιτς και ηρθαν Σακοτα, Φωτσης, Πεκοβιτς.
Προφανως οι Φωτσης, Πεκοβιτς ειναι πολυ πιο ποιοτικοι απο τους προκατοχους τους και ΛΟΓΙΚΑ θα προσφερουν πολυ περισσοτερο. Το θεμα ειναι ομως οτι συγκρίνοντας τις δυο 3αδες ειναι εμφανης η διαφορα οσων αφορα την ΠΟΣΟΤΗΤΑ λύσεων στο παιχνιδι ΚΟΝΤΑ στη ρακετα.. rolleyes.gif

Και εδω ερχεται ουσιαστικα και η διαφορα με τον Ολυμπιακο. Μιας και γινεται πολυς λογος θα επιχειρησω μια συγκριση. (ΟΧΙ ποιοτητας!!) Οι 12αδες των δυο ομαδων οπως φαινεται να διαμορφωνονται μοιαζουν αρκετα σε φιλοσοφια και δομη..Ριχτε μια ματια..

ΔΔ, Σαρας --------------- Τεο, Μιλος
Νικολας, Σπανουλης ---- Γκριρ, Χαλπεριν
Χατζηβρεττας, Κετσμαν -- Πελεκανος, Αμερικανος 3αρι

Ως εδω -στην περιφερεια- οι 2 ομαδες μοιαζουν παρα πολυ! Και παμε παρακατω..

Βασιλοπουλος --- Περπερογλου.
-Ο Βασιλο ειναι 4αρι που ο Μανουσελης θελει να τον κανει 3αρι, και Περπε 3αρι που θελει ο Ζοτς να τον κανει 4αρι! tongue.gif Καθαρα φοργουορντ και οι δυο με τον Βασιλο ομως να υπερτερει χαμηλα αφου ειναι περισσοτερο 4αρι απο τον Περπε.

-Σοφο, Βουισιτς --- Πεκοβιτς, Μπατιστ.
Τα δυο "καθαρα" 5αρια των δυο ομαδων

-Πριντεζης, Ερτσεγκ, Μπουρου --- Σακοτα, Φωτσης, Τσαρτσαρης
Εδω τωρα ειναι εμφανης η διαφορα στο στυλ των παιχτων των δυο ομαδων. Ο Σακοτα δεν πατα ρακετα με τιποτα. Ο Πριντεζης (ο αντιστοιχος πιο ελαφρυς της 3αδας του Ολυμπιακου) εχει "δεσει" λίγο και εχει αρχισει δειλα δειλα και να μαθαινει κινησεις κοντα στο καλαθι. Ο Ερτσεγκ ειναι πιο ψηλος και μπορει να παιξει και στο 5, ενω ο Φωτσης οχι. Ο Μπουρου αμυντικα ειναι 5αρι, επιθετικα τωρα μαθαινει, ο πιο κοντος Τσαρτσα ειναι 4αρι αλλα εχει και καλο παιχνιδι με πλατη και γερο κορμι.

Αθροιστικα λοιπον η 6αδα του Παναθηναικου των φοργουορντ,σεντερ ειναι πιο "ελαφρια και περιφερειακη" απο αυτη του Ολυμπιακου! wink.gif

Εν τελει θεωρω προσωπικα οτι ο Παο χρειαζεται αλλο ενα 5-4αρι ο οποιος ουσιαστικα θα παρει τη θεση του Σακοτα και θα κλεινει την δωδεκαδα, και θα αποτελει και μια καλη εναλλακτικη σε περιπτωση τραυματισμου ψηλου. Επειδη ουτως η αλλως δεν χρειαζεται κανα "πρωτο ονομα" η ομαδα, ενδεχομενως να μεινει η θεση του 6ου κοινοτικου κενη και να αποκτηθει αυτος ο παιχτης στη πορεια και αναλογα τι θα εχει συμβει ως τοτε.
Αν και το θεωρω ρισκο να ξεκινησει η ομαδα με μολις 13-14 παιχτες και (για ακομα μια χρονια) περιορισμενες ποσοτικα λυσεις ΧΑΜΗΛΑ στην ρακετα, και να περιμενει ενας παιχτης που θα αποκτηθει μεσα στη μεση της χρονιας να προσαρμοστει αμεσα.
Πιο πιθανο λοιπον βλέπω απλα να ειναι σε σταση αναμονης, και ενδεχομενως να λοξοκοιταζουν και προς τις κινησεις του αιωνιου, για να δουν πως θα κινηθουν βγαζοντας προς τα εξω οτι οι μεταγγραφες εκλεισαν..Ετσι κι αλλιως δεν τους βιαζει κανεις.
Ginobili
Anaz...ξέχασες να συμπεριλάβεις και τον Βουγιούκα στους ψηλούς του Ολυμπιακού... smile.gif
Anaz
QUOTE(Ginobili @ Jul 6 2008, 21:50 ) *
Anaz...ξέχασες να συμπεριλάβεις και τον Βουγιούκα στους ψηλούς του Ολυμπιακού... smile.gif

Οντως, ναι. Δεν τον υπολογισα γιατι ουσιαστικα ο Βουγιουκας θα ειναι εκτος 12αδας. Αλλα και παλι αυτο πραγματι ενισχυει περισσοτερο αυτο που λεμε. Οτι ΠΟΣΟΤΙΚΑ ο Ολυμπιακος εχει συνολικα περισσοτερες λύσεις χαμηλα στην ρακετα και τα φοργουορντ/σεντερ του Παο ειναι πιο ελαφρια και περιφερειακα απο τα αντιστοιχα του Ολυμπιακου.
Η 4αδα ουσιαστικα των Φοργουορντ του Οσφπ προσφερει περισσοτερες επιλογες ΚΟΝΤΑ στην ρακετα, και επιπλεον ο Ολυμπιακος εχει και τον Βουγιουκα.

Ο Γλυνιαδακης δεν ταιριαζει ρε παιδια ούτε στον Ζοτς ούτε στις αναγκες της ομαδας.Μην ασχολειστε!
Εγω το'χω ξαναπει..Εναν Ερτσεγκ ηθελε-θελει ο Παο..
Marciulionis
Εγώ πάλι από όταν αποκλειστήκαμε από την ευρωλίγκα ακόμα είχα πεί ότι το μόνο που χρειάζεται η ομάδα είναι ένα 5άρι και ένα 4άρι και θα σαρώσει τα πάντα. Χαίρομαι που γίνανε αυτές οι κινήσεις κι ο Ομπράντοβιτς μοιάζει να έχει παρόμοιες απόψεις. Τα πολύ μεγάλα ρόστερ ποιο πολλά προβλήματα δημιουργούν παρά λύνουν. Επίσης δεν είχα υπολογίσει όταν έλεγα το παραπάνω ότι θα αποδεσμευτούν και ο Ντικούδης και ο Ζίζιτς και ο Πρκάτσιν. Περίμενα το Ζίζιτς να τον κρατήσουμε. Επίσης πιστεύω ότι ένας ακόμα παίκτης θα αποκτηθεί αλλά και να μην γίνει αυτό δε καίγομαι και μας βρίσκω πολύ καλύτερους από πέρυσι.

Όσο για τη παντοδυναμία του Ολυμπιακού στη ρακέτα που σας έχει τρομάξει είναι πολύ πιθανότερο να βγάλουν αυτοί τη σεζόν με Μπουρούση-Βουγιούκα βασικούς στο 5 παρά να τραυματιστούν συγχρόνως οι Μπατιστ-Πέκοβιτς.

Κατά τη γνώμη μου το ρόστερ είναι πλήρες σε όλες τις θέσεις και το μόνο που θα ήθελα είναι ο Σίσκα πίσω... Τα υπόλοιπα που λέτε για αδυναμία στη ρακέτα και περίπατο του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα είναι υπερβολλές στο βαθμό της ανοησίας.

Επιπλέον εκτιμώ ότι θα παίζουμε πολύ συχνά με 3 κοντούς και θα βλέπουμε καταιγισμό 3πόντων καθώς όλοι σχεδόν οι παίκτες έχουν εξαιρετικό σουτ και πάντα καταφέρνουμε να βγάζουμε πολλά ελεύθερα. Άλλα θα έχουμε και πολύ καλύτερο παιχνίδι στη ρακέτα αφού θα είναι εύκολο να απομονωθούν οι 2 εξαιρετικοί στο 1 με 1 σεντερ μας στη ρακέτα και είτε να σκοράρουν είτε να βγάλουν τη μπάλα σε κάποιον ελεύθερο.
danibra
QUOTE(Anaz @ Jul 6 2008, 21:57 ) *
Οντως, ναι. Δεν τον υπολογισα γιατι ουσιαστικα ο Βουγιουκας θα ειναι εκτος 12αδας. Αλλα και παλι αυτο πραγματι ενισχυει περισσοτερο αυτο που λεμε. Οτι ΠΟΣΟΤΙΚΑ ο Ολυμπιακος εχει συνολικα περισσοτερες λύσεις χαμηλα στην ρακετα και τα φοργουορντ/σεντερ του Παο ειναι πιο ελαφρια και περιφερειακα απο τα αντιστοιχα του Ολυμπιακου.

Ο Γλυνιαδακης δεν ταιριαζει ρε παιδια ούτε στον Ζοτς ούτε στις αναγκες της ομαδας.Μην ασχολειστε!
Εγω το'χω ξαναπει..Εναν Ερτσεγκ ηθελε-θελει ο Παο..


Συμφωνω απολυτα οτι ενας τετοιος παικτης θα ηταν ιδανικος για 5ος ψηλος στον παο και οτι ο ολυμπιακος διαθετει ποσοτικα διαθετει περισσοτερες λυσεις κατω απο το καλαθι αλλα να σου επισημανω οτι θα ηταν λαθος να παιζουν περισσοτερο απο 20 λεπτα οι σχορτσιανιτης και βουισιτς που ειναι ευπαθεις στους τραυματισμους αν θες να τους εχεις σε καλη κατασταση τους τελευταιους μηνες της σεζον οποτε ο ερτσεργκ θα πρεπει να παιξει 20λεπτα απο την 1η σεζον.Οσο για τον πριντεζη μου φαινεται αδιανοητο οτι θα ποσταρει καποιον απο τους 4 καλους ψηλους του παο η γενικα καποιον απο τους πρωτοκλασσατους ψηλους της ευρωλιγκα.Αντιθετα γινεται για πλακα το αντιθετο καθως εκει αποτελει τρυπα στην αμυνα και να προσθεσω οτι για ελαφρυ 4αρι το σουτ ειναι απαραδεκτο! 68.gif
a bullet for your head
Αθροιστικα λοιπον η 6αδα του Παναθηναικου των φοργουορντ,σεντερ ειναι πιο "ελαφρια και περιφερειακη" απο αυτη του Ολυμπιακου! wink.gif

Πιο πιθανο λοιπον βλέπω απλα να ειναι σε σταση αναμονης, και ενδεχομενως να λοξοκοιταζουν και προς τις κινησεις του αιωνιου, για να δουν πως θα κινηθουν βγαζοντας προς τα εξω οτι οι μεταγγραφες εκλεισαν..Ετσι κι αλλιως δεν τους βιαζει κανεις.
[/quote]
Θεωρω καλη την αναλυση σου.Διαφοροποιουμαι μονο στα εξης:Ο Μπουρουσης σαν 4αρι λειτουργει κ συμπεριφερεται μονο στην επιθεση,δηλαδη παιζει με προσωπο,επιδιωκει το μακρινο σουτ κ τρεχει καλα το γηπεδο για το υψος του.Στην αμυνα ομως δεν μπορει να ελεγξει στο 1vs1,ουτε αντιπαλο 4αρι με ταχυτητα κ περιφερειακα χαρακτηριστικα ουτε αντιπαλα guard μετα απο αλλαγες στα screen.Οι Περπερογλου κ Βασιλοπουλος θεωρω οτι ειναι καθαρα small forward,με το επιθετικο τους παιχνιδι να τεινει προς την περιφερεια,με τη διαφορα οτι ο Βασιλοπουλος λογω του δυναμισμου στο παιχνιδι του κ της πιο πληθωρικης ικανοτητας του στην αμυνα,μπορει να ελεγξει καλυτερα ενα αντιπαλο 4αρι στο 1vs1 κοντα στο καλαθι.Εχουν χρησιμοποιηθει κ οι 2 στη θεση 4 σε κοντα σχηματα,επιδιωκοντας οι προπονητες τους ισως καλυτερη αμυντικη λειτουργια κ προσαρμογες,αυξηση του ρυθμου παιχνιδιου,καλυτερη κυκλοφορια στο 5vs5,αυτο ομως σε συγκεγκριμενες χρονικες συγκυριες κ για συγκεγκριμενους λογους.Τελειωνοντας συμφωνω οτι προκειται για επικοινωνιακη πολιτικη αποπροσανατολισμου κ οτι θα αποκτηθει 1 ακομα παικτης ρακετας.
Jumpman23
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 6 2008, 23:00 ) *
....Τελειωνοντας συμφωνω οτι (A) προκειται για επικοινωνιακη πολιτικη αποπροσανατολισμου κ οτι (Β) θα αποκτηθει 1 ακομα παικτης ρακετας.


Δεν ξέρω πραγματικα για το αν ισχύει το...(Α) ,αλλά παντως έχω & εγώ 1 διαισθηση για το (Β) οτι θα γίνει....ΜΟΥ ΒΡΩΜΑΕΙ ΜΗΝ ΠΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ 101%!!!!!!! rolleyes.gif
Forward
Συμφωνώ με τον Anaz για το θέμα του Βασιλόπουλου, ο Παναγιώτης είναι πρώτα 4αρι και μετά 3αρι και έχει βάλει και αρκετό μυϊκό όγκο και φαίνεται αυτό και στις πρόσφατες φώτο της εθνικής. Ο Περπερογλου είναι οδοντογλυφίδα και είναι περισσότερο 2-3αρι που παίζει στο 4 όπως και ο Ουινστον και ο Σισκαουσκας και φέτος που υπάρχει και ο Φώτσης και ο Σάκοτα πολύ δύσκολα θα τον δούμε σε αυτήν την θέση.

Βασικά στους ψηλούς οι δυο ομάδες έχουν τις εξής επιλογές:

Στο 4:

Αλβερτης –Σακοτα -Τσαρτσαρης-Φωτσης

Ερτζεγκ-Πριντεζης-Μπουρουσης-Βασιλοπουλος όπου η δική μου εκτίμηση είναι ότι θα πάρει περισσότερο χρόνο στο 4 παρά στο 3, το γιατί δεν πείρε αρκετό χρόνο στο 4 φέτος είναι γιατί δεν υπήρχε άλλη αξιόπιστη λύση στο 3. Τώρα θα μου πείτε ότι στην εθνική παίζει στο 3, ναι και πριν από αυτόν έπαιζε ο Κακιουζης, δεν παύει να είναι 4-3αρι ο Βασιλόπουλος. Θα συμφωνήσω ότι επιθετικά είναι 3αρι αλλά αυτό είναι δευτερεύον, πρωτεύων είναι η θέση που παίζει στην άμυνα ο κάθε παίκτης. Ας πούμε ο Τσαρτσαρης είναι ποιο 4αρι επιθετικά αλλά τα στατιστικά τους στα 2π είναι περίπου στα ίδια, υπερτερεί ελαφρός ο Τσαρτσαρης και ο Βασιλόπουλος υπερτερεί αισθητά στο 3π, το πόσες επιθετικές κινήσεις έχει ο κάθε παίκτης δεν έχει να κάνει με την αποτελεσματικότητα και πρωτεύων είναι η θέση που παίζει στην άμυνα.

Στο 5:
Τσαρτσαρης – Πεκοβιτς - Μπατιστ

Ερτζεγκ – Βουγιουκας – Σοφο - Βουισιτς - Μπουρουσης

Και εδώ όπως και πάνω ξεκινάω με την τελευταία επιλογή και καταλήγω στην πρώτη.
Θεωρώ δηλαδή πρώτη επιλογή τον Μπουρουση στο 5 και τον Βασιλόπουλο στο 4. Όπως θεωρώ πρώτη επιλογή τον Μπατιστ και φυσικά τον Φωτση.

Στο 3:

Αλβετης αν και είναι βαρύς πλέον για να παίζει 3αρι, Περπερογλου, Κετσμαν

Βασιλοπουλος, Πελεκανος, Ξένος

Ο Χατζηβρεττας παίζει και στο 3 και έχω την εντύπωση ότι και ο Χαλπεριν που είναι στο ίδιο ύψος μπορεί να παίξει στο 3 σε χαμηλά σχήματα.

Στο 3 ίσως να παίζει ακόμα και ο Φωτσης όπως και ο Ερτζεγκ ο Σακοτα και ο Πριντεζης.

Στο 3 επίσης παίζει και ο Διαμαντιδης αλλά και ο Παπαλουκας.

Βασικά δεν θεωρώ απαραίτητο ο Παναθηναϊκός να πάρει άλλο ψηλό αλλά χωράει ακόμα ένας για 3-4η επιλογή στο 5.

12αδα ΠΑΟ

Διαμαντιδης, Σαρας
Σπανουλης, Νικολας, Χατζηβρέττας
Κετσμαν, Περπερογλου
Φωτσης, Τσαρτσαρης, Σάκοτα
Μπατιστ, Πεκοβιτς

12αδα Ολυμπιακού

Παπαλουκας, Τεοντοσιτς
Χαλπεριν, Γκριρ
Ξενος, Πελεκανος
Βασιλόπουλος, Πριντεζης, Ερτζεγκ
Μπουρουσης, Βουισιτς, Σοφο
Turamarth
QUOTE
Ας πούμε ο Τσαρτσαρης είναι ποιο 4αρι επιθετικά αλλά τα στατιστικά τους στα 2π είναι περίπου στα ίδια, υπερτερεί ελαφρός ο Τσαρτσαρης και ο Βασιλόπουλος υπερτερεί αισθητά στο 3π,


Τσαρτσαρής
A1
2p : 58%
3p : 34%

Euroleague
2p : 65%
3p : 44%

Βασιλόπουλος
A1
2p : 51%
3p : 37%

Euroleague
2p : 47%
3p : 34%

Ο Τσαρτσαρής επομένως υπερέχει και στα δίποντα και μάλιστα αισθητά ( +7% Α1, + 18% E.L. ) αλλά και στα τρίποντα (αν και λιγότερο) ( -3% Α1 , +10% E.L. )
Στις Ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις σε βάθος χρόνου ο Βασιλόπουλος σουτάρει από το τρίποντο με ποσοστά σταθερά πάνω από 30% και τις τέσσερις χρονιές ενώ αντίστοιχα ο Τσαρτσαρής έχει 3 χρονιές πάνω από 40% δύο πάνω από 30% και τρεις κάτω από 30% ( με χειρότερη το '01-'02 --> 14.3% )....

Απάντησα σε αυτό το σκέλος γιατί κατά την διάρκεια των φετινών και περσινών τελικών της Α1 που τους παρακολούθησα (τους εκτός έδρας)με φίλους Ολυμπιακούς μου φάγανε τα αυτιά πως ο Τσαρτσαρής γενικώς δεν το έχει το σουτ από το τρίποντο και στάθηκε αδύνατο να τους αλλάξω γνώμη.
Forward
Στα 3π στην Ελλάδα ο Βασιλόπουλος έχει 38/99 -38% και ο Τσαρτσαρης 20/59% -34%

Ο Βασιλόπουλος υπερτερεί αισθητά, περίπου στα ίδια είναι με τον Μπουρουση ο Τσαρτσαρης που έχει 24/64 -38%

Στα 2π στην Ελλάδα είναι 47/92 -51% ο Βασιλόπουλος και 48/83 -58% είναι περίπου στα ίδια στην Ελλάδα όταν ο Μπουρουσης έχει 97/155 -63%

Στην Ευρώπη που είχε 200’ συμμετοχής ο Τσαρτσαρης δεν μπορεί να γίνει σύγκριση, δηλαδή το 19/29 66% έγινε κυρίως από το παιχνίδι με την Ροαν που είχε 7/8 2π

Ο Βασιλόπουλος είχε 31/66 47% σε 350’ και στα 3π ήταν περίπου στα ίδια με προβάδισμα του Τσαρτσαρη με 12/27 43% έναντι 16/47% όπου ο Τσαρτσαρης είχε 5/9 με την Μπαρτσελονα, όπου ο Μπουρουσης είχε 16/37 43% στα 3π και 27/49 55% στα 2π

Έβαλα τον Μπουρουση γιατί είναι και οι 3 αμυντικοί παίκτες όπου ο Μπουρουσης δεν είναι(μάλλον δεν ήταν γιατί με έχει αρχίσει να βελτιώνεται τώρα που έχει προπονητή) καλύτερος επιθετικός και σουτέρ του Τσαρτσαρη Όπως επίσης ο Τσαρτσαρης δεν έχει τόσο καλό σουτ όσο ο Βασιλόπουλος αλλά είναι καλύτερος επιθετικός και γιατί παίζοντας κοντά στο καλάθι είναι φυσικό να έχει ανεβασμένα ποσοστά του, όπου ο Βασιλόπουλος έπαιξε φέτος κυρίως στο 3 λόγο του ότι ο Σειμπουτις ήταν εκτός και λόγο τον πολλών τραυματισμών του Βασιλειάδη και λόγο του ότι ο Γουντς ήταν εκτός τόπου και χρόνου.

Ο Βασιλόπουλος έχει πάρει κιλά και λογικά τώρα είναι πάνω από τα 105kg στο 2.03 με 2.04( οι απόψεις διίστανται) και έχει τα αθλητικά και σωματικά προσόντα να παίξει ακόμα και σεντερ και λογικά θα πάρει περισσότερο χρόνο στο 4 φέτος γιατί θα αποκτηθεί 3αρι για 25’ και γιατί ο Πελεκανος θα έχει 10’+ όπου θα παίξουν και τα κοντά σχήματα με Χαλπεριν και Παπαλουκα στο 3 και ίσως και τα ψηλά σχήματα με.Ερτζεγκ και Πριντεζη στο 3.

Επιθετικός παίκτης είναι ο Πριντεζης που είχε 116/187 62% στα 2π στην Ελλάδα και 59/98 57% στα 2π στην Ευρωλιγκα και έχει πάρει και αυτός κάποια κιλά μυϊκό όγκο και βελτιώνεται και αμυντικά, δείγμα του γεγονότος ότι έχουμε προπονητή.

Sorry που βγαίνω εκτός θέματος αλλά δεν άνοιξα εγώ το θέμα και απλά απαντάω, αν και δεν είναι άσχετο το θέμα γιατί μιλάμε για το ροστερ τον δυο ομάδων.
danibra
φιλε forward toσουτ των 2 παικτων ειναι περιπου το ιδιο ισως να ειναι λιγο καλυερος ο βασιλοπουλος αλλα αυτο ειναι λογικο αφου ο ενας παιζει 3-4 και ο αλλος 4-5.Κανεις απο τους 2 δεν ειναι κλασικος σουτερ αλλα ειναι μεγαλο πλεονεκτημα να σουταρει ο ψηλος με35- 40% στα τριποντα ενω το 35% για 3-4 δεν ειναι κατι σπουδαιο.Το δυνατο σημειο του βασιλοπουλου ειναι η αμυνα και η ταχυτητα που τον κανει ιδανικο στην αμυνα απεναντι στα αντιπαλα 3αρια.Τωρα ο ολυμπιακος για μενα υστερει στο 4 καθως τον πριντεζη δεν τον θεωρω σοβαρη λυση για ομαδς επιπεδου ολυμπιακου καθως ουτε αμυνα σε αντιπαλο ψηλο μπορει να παιξει ουτε να ποσταρει ψηλο αλλα και το σουτ ειναι 68.gif οποτε σου απομενει ο ερτσεργκ που πρεπει να βγαλει ματια απο την 1η χρονια η να φερεις τον μπουρουση σε θεση 4 που ειναι και η πιο αξιοπιστη λυση
Forward
Ο Πριντεζης είναι ταλέντο στα 22-23, θα είναι έχω χρόνο ποιο έμπειρος από πέρσι και μάλλον θα είναι στην 12αδα της εθνικής αλλά κύριος θα είναι ένα χρόνο δίπλα σε προπονητή και ευτυχώς για τον ίδιο δεν έχασε αρκετό χρόνο με τον Γκερσον, αμυντικά τουλάχιστον είμαι βέβαιος ότι θα είναι βελτιωμένος και γιατί στα 100kg στο 2.06 ήταν περισσότερο 3αρι και δεν μπορούσε να μαρκάρει ποιο δυνατά 4αρια. Επιθετικά πρέπει να βελτιώσει κυρίως το 3π και δεν δείχνει ότι δεν το έχει και οι ψηλοί δεν χρειάζεται να έχουν πολύ καλό σουτ όπως ούτε ο Τσαρτσαρης έχει τόσο καλό σουτ όσο ο Βασιλόπουλος, αλλά αυτά είναι απόψεις και από την στιγμή που υπάρχει η στατιστική της Ευρωλιγκας δεν μπορώ να επιμένω αλλά με βάση την στατιστική της Ελλάδας φαίνεται ότι ο Βασιλόπουλος έχει αρκετά καλύτερο σουτ και διαφωνώ ότι έχει πλεονέκτημα στο σουτ κάποιος που παίζει στο 3, γιατί συνήθως ο Τσαρτσαρης εκμεταλλεύεται την αδυναμία βαριών 4αριων να τον ακολουθήσουν και σουτάρει αμαρκάριστος όπως πιθανόν να έκανε και με την Μπαρτσελονα, χωρίς να είμαι σίγουρος γιατί δεν είδα το ματς.

Ο Πριντεζης σε αυτήν την ηλικία με αυτήν την στατιστική μια χαρά κάνει και για την εθνική και για μεγάλη ομάδα και στο 4 είναι η τρίτη επιλογή (χωρίς να λέω ότι δεν θα πάρει περισσότερο χρόνο από τον Μπουρουση στο 4) και ο Παναθηναϊκός ως τρίτη επιλογή έχει τον Σακοτα.

Υπερπλήρης είναι στο 4 ο Ολυμπιακός, το μόνο που του λείπει είναι δύναμη, την οποία φαίνεται να αποκτά από Βασιλόπουλο και Πριντεζη.

Όσον αφορά του σουτ από τους ψηλούς, ο Μπουρουσης είχε καλύτερη στατιστική από τον Τσαρτσαρη χωρίς να λέω ότι είναι καλύτερος σουτερ, ο Βουισιτς έχει τόσο καλό σουτ ίσως και καλύτερο από τον Μπουρουση, ο Ερτζεγκ είναι ο καλύτερος μας σουτερ από τους ψηλούς μαζί με τον Βασιλόπουλο, αλλά και ο Πριντεζης που το έχει και μπορεί να βελτιωθεί. Ο ΠΑΟ έχει Αλβερτη, Σακοτα, Τσαρτσαρη, Φωτση, μικρή η διαφορά εκτός αν ο Αλβέρτης θυμηθεί τα νιάτα του.
Forward
Κάτι σχετικό με το θέμα, ως προς το πόσο 4αρι είναι ο Βασιλόπουλος αλλά και ως προς το πλάνο του Γιαννάκη για Πριντεζη, Βασιλοπουλο στο 4 καθώς και οι δυο φαίνονται ποιο ογκώδεις από πριν 2-3 μήνες και ειδικά ο Βασιλόπουλος αν και ποιο κοντός φαίνεται ποιο εύσωμος από τον Τσαρτσαρη πχ

Anaz
Η αφορμη του ποστ μου δεν ηταν να μπουμε σε (ποιοτικη) συγκριση των ρόστερ των δυο ομαδων!
Eπειδη βλέπω οτι κινδυνευει να ξεφυγει πολυ η κουβεντα, καλυτερα να γυρισουμε στο θεμα του τοπικ που αφορα τις ΜΕΤΑΓΓΡΑΦΕΣ ΤΟΥ ΠΑΟ.
Τα υπολοιπα συζητήστε τα σε ενα αλλο τοπικ γενικης συζητησης σε ενα απο τα φορουμ των δυο ομαδων..
horizon
πριν λιγο ειπε στο σπορ φμ η Μπακουλη οτι ο παναθηναικος μπορει να κινηθει για εναν ψηλο και πως προτιμαται βετερανος απο νεο..κ μη διαμαρτυρομενος...αντε βγαλε ακρη τωρα...επισης θα κινηθουμε και για παικτη αντι του σαρας αν φυγει..(αν και αυτο ειναι γνωστο)

υ.γ. ο βασιλοπουλος πιστευω ειναι ενας απο τους πιο υπερεκτιμημενους ελληνες παικτες..
δεν θα αναφερθω στα τεχνικα χαρακτηριστηκα του γιατι θα βγουμε εκτος τοπικ..αλλα μια απλη ερωτηση..
τον θυμαστε να παιζει σε ενα σημαντικο ματς καλα???μπορει να κανω και λαθος αλλα 5 χρονια που παρακολουθω πολυ μπασκετ..εχω σχηματισει αυτη την εντυπωση
Nik7
QUOTE(horizon @ Jul 7 2008, 13:09 ) *
υ.γ. ο βασιλοπουλος πιστευω ειναι ενας απο τους πιο υπερεκτιμημενους ελληνες παικτες..
δεν θα αναφερθω στα τεχνικα χαρακτηριστηκα του γιατι θα βγουμε εκτος τοπικ..αλλα μια απλη ερωτηση..
τον θυμαστε να παιζει σε ενα σημαντικο ματς καλα???μπορει να κανω και λαθος αλλα 5 χρονια που παρακολουθω πολυ μπασκετ..εχω σχηματισει αυτη την εντυπωση


μηπως τελικα παρα την εμφάνιση προβάτου που φορείς, εισαι κι εσυ ενας ΛΥΚΟΣ; smiley.gif
lakersdynasty
offtopic.gif

Τον εχω δει να "σβηνει" αντιπαλο σκορερ στην αμυνα να βαζει κρισημα καλαθια και να εχει ξεσπασματα των 3-4ων λεπτων που βοηθουν πολυ την ομαδα του.

Απτην αλλη πολλες φορε κανει οχι απλα χαζα αλλα ηλιθια φαουλ και δειχνει να ειναι λιγο εκτος.

Το να πεις παντως οτι δεν τον εχεις δει μια φορα να παιζει καλα ειναι κατι περισσοτερο απο υπερβολικο αφου για τον ΟΣΦΠ ο Βασιλοπουλος ειναι οτι ο Διαμαντιδης για τον ΠΑΟ. Οταν αυτος ειναι μεσα στο παιχνιδι υπαρχει ισορροπια οταν ειναι στον παγκο γινεται του Γκερσον.

END OF offtopic.gif
horizon
QUOTE(lakersdynasty @ Jul 7 2008, 16:51 ) *
offtopic.gif

Τον εχω δει να "σβηνει" αντιπαλο σκορερ στην αμυνα να βαζει κρισημα καλαθια και να εχει ξεσπασματα των 3-4ων λεπτων που βοηθουν πολυ την ομαδα του.

Απτην αλλη πολλες φορε κανει οχι απλα χαζα αλλα ηλιθια φαουλ και δειχνει να ειναι λιγο εκτος.

Το να πεις παντως οτι δεν τον εχεις δει μια φορα να παιζει καλα ειναι κατι περισσοτερο απο υπερβολικο αφου για τον ΟΣΦΠ ο Βασιλοπουλος ειναι οτι ο Διαμαντιδης για τον ΠΑΟ. Οταν αυτος ειναι μεσα στο παιχνιδι υπαρχει ισορροπια οταν ειναι στον παγκο γινεται του Γκερσον.

END OF offtopic.gif

με παρεξηγησατε..... peace.gif
ειπα κατ'αρχην οτι ειναι ΥΠΕΡεκτιμημενος...εκτιμημενος ναι καλα κανει και ειναι του αξιζει...αλλα υπερ...δηλαδη πιο πολυ απο αυτο που πρεπει...
παιζει αδιαμφισβητητα πολυ καλη αμυνα και εχει αυτα τα εκρηκτικα πενταλεπτα...και το οτι δεν τον εχω δει να παιζει καλα σε σημαντικο ματς..ηταν περισσοτερο σχημα λογου..αλλα φετος που ηταν ο -φυσικος-ηγετης
(ο διαμαντιδης) του οσφπ (συμφωνω εν μερει σε αυτο) τι εκανε..?
σε 5 τελικους ηταν εξαφανισμενος..πραγματικα δεν ακουμπησε μπαλα....στο τελικο του κυπελλου τον εσβησε ενας λιγοτερο ψημενος και λιγοτερο ολοκληρωμενος περπερογλου..ενω στην ευρωλιγκα..δεν θυμαμαι να πρωταγωνιστησε σε καποιο ματς...ακομα και στα μεγαλα διπλα του ολυμπιακου...στην εθνικη περυσι περιοριστηκε σε ρολο κομπαρσου παιζοντας συνολικα λιγοτερο ακομα και απο τον χατζηβρεττα και εχοντας 3 ποντους μεσο ορο...ενω την περυσινη χρονια ειχε κανει μια καλη σεζον
και δεν βλεπω με οπαδικα γυαλια...γιατι τον μπουρουση για παραδειγμα τον θεωρω ως ενα απο τα καλυτερα 4-5αρια της ευρωπης με διαφορα και θα μπορουσε ανετα να ειναι βασικος και εθνικη και τσσκα και οπου θελει στην ευρωπη...
εκτος του βασιλοπουλου θεωρω και τον ζηση απιστευτα υπερεκτιμημενο

τεσπα το μποττομλαιν ειναι οτι..ο βασιλοπουλος κατ'εμε ειναι ενας απο τους καλυτερους ελληνες παικτες...αλλα του αποδιδουν πολυ περισσοτερα απο οσα του αναλογουν..και προσπαθουν να τον κανουν τον σιγαλα (σε επιπεδο προμοσιον)των 00'ς..ισως και δικαιολογημενα διοτι θελουν να δημιουργησουν(ανεπιτυχως) το αντιπαλο δεος προς τον διαμαντιδη..αν και τωρα που ηρθε ο παπαλουκας δεν υπαρχει αναγκη...

υ.γ.δεν προχωρησα σε αναλυση των τεχνικων χαρακτηριστηκων του βασιλο αλλα σε μια γενικη γνωμη...γιατι θα πλατιαζα ακομα περισσοτερο και θα ημουν ακομα πιο πολυ οφ τοπικ

υ.γ2 σορρυ μοντερειτορς wink.gif
ironman
QUOTE(horizon @ Jul 7 2008, 17:15 ) *
σε 5 τελικους ηταν εξαφανισμενος ..πραγματικα δεν ακουμπησε μπαλα....στο τελικο του κυπελλου τον εσβησε ενας λιγοτερο ψημενος και λιγοτερο ολοκληρωμενος περπερογλου..ενω στην ευρωλιγκα..δεν θυμαμαι να πρωταγωνιστησε σε καποιο ματς...ακομα και στα μεγαλα διπλα του ολυμπιακου...στην εθνικη περυσι περιοριστηκε σε ρολο κομπαρσου παιζοντας συνολικα λιγοτερο ακομα και απο τον χατζηβρεττα και εχοντας 3 ποντους μεσο ορο...ενω την περυσινη χρονια ειχε κανει μια καλη σεζον
και δεν βλεπω με οπαδικα γυαλια...γιατι τον μπουρουση για παραδειγμα τον θεωρω ως ενα απο τα καλυτερα 4-5αρια της ευρωπης με διαφορα και θα μπορουσε ανετα να ειναι βασικος και εθνικη και τσσκα και οπου θελει στην ευρωπη...


οτι ο βασιλοπουλος ειναι υπερεκτιμημενος συμφωνω κι εγω.
αλλα αυτο που λες στο bold δεν ισχυει καθολου...
πρωτ απ ολα στον τελικο κυπελλου ο βασιλοπουλος μαζι με μπουρουση και γκριρ ηταν οι καλυτεροι παικτες μας και πραγματικα πηρε την ομαδα στις πλατες του ειδικα στην αρχη..15 ποντους εβαλε τι αλλο να κανει;;

με την τσσκα παλι ηταν εξαιρετικος και στα 2 ματς εξω με 14 και 17 ποντους και φοβερη αμυνα στο πρωτο παιχνιδι.

με τη ρεαλ επισης φοβερος και με απιστευτο παθος, οπως καταλυτικη ηταν η παρουσια του και στο τελ αβιβ...
στους τελικους δεν επαιξε καλα αλλα μην ξεχνας οτι σχεδον σε ολους χρεωνοταν πολυ γρηγορα με φαουλ (ας μη συζητησουμε αν ηταν η οχι) και αναγκαστικα καθοταν στο παγκο. περυσι ομς στους τελικους ηταν καταπληκτικος κι ειχε περιορισει και τον σισκαουσκας...
horizon
QUOTE(ironman @ Jul 7 2008, 17:51 ) *
οτι ο βασιλοπουλος ειναι υπερεκτιμημενος συμφωνω κι εγω.
αλλα αυτο που λες στο bold δεν ισχυει καθολου...
πρωτ απ ολα στον τελικο κυπελλου ο βασιλοπουλος μαζι με μπουρουση και γκριρ ηταν οι καλυτεροι παικτες μας και πραγματικα πηρε την ομαδα στις πλατες του ειδικα στην αρχη..15 ποντους εβαλε τι αλλο να κανει;;

με την τσσκα παλι ηταν εξαιρετικος και στα 2 ματς εξω με 14 και 17 ποντους και φοβερη αμυνα στο πρωτο παιχνιδι.

με τη ρεαλ επισης φοβερος και με απιστευτο παθος, οπως καταλυτικη ηταν η παρουσια του και στο τελ αβιβ...
στους τελικους δεν επαιξε καλα αλλα μην ξεχνας οτι σχεδον σε ολους χρεωνοταν πολυ γρηγορα με φαουλ (ας μη συζητησουμε αν ηταν η οχι) και αναγκαστικα καθοταν στο παγκο. περυσι ομς στους τελικους ηταν καταπληκτικος κι ειχε περιορισει και τον σισκαουσκας...

ρε συ θελω να συνεχισουμε την κουβεντα μας και να σου πω τη γνωμη μου αλλα θα γα@#@ το τοπικ..για τετοια θεματα που συζηταμε ?
dirty
QUOTE(lakersdynasty @ Jul 7 2008, 16:51 ) *
offtopic.gif

Τον εχω δει να "σβηνει" αντιπαλο σκορερ στην αμυνα να βαζει κρισημα καλαθια και να εχει ξεσπασματα των 3-4ων λεπτων που βοηθουν πολυ την ομαδα του.

Απτην αλλη πολλες φορε κανει οχι απλα χαζα αλλα ηλιθια φαουλ και δειχνει να ειναι λιγο εκτος.

Το να πεις παντως οτι δεν τον εχεις δει μια φορα να παιζει καλα ειναι κατι περισσοτερο απο υπερβολικο αφου για τον ΟΣΦΠ ο Βασιλοπουλος ειναι οτι ο Διαμαντιδης για τον ΠΑΟ. Οταν αυτος ειναι μεσα στο παιχνιδι υπαρχει ισορροπια οταν ειναι στον παγκο γινεται του Γκερσον.

END OF offtopic.gif

Δεν θελω τετοιες συγκρισεις...ειναι πολυ ακραια η συγκριση σου και αδικη για τον Βασιλοπουλο!!!
Θα συμφωνήσω οτι ειναι υπερεκτιμημένος και οτι ειναι πολυ μικρος ακομα για να γινει αρχηγος του Ολυμπιακου γιατι αμα δειτε αυτο προσπαθει να κανει και χάνει τον ελενχο στα κρισιμα λεπτα...
dirty
QUOTE(Anaz @ Jul 6 2008, 21:57 ) *
Οντως, ναι. Δεν τον υπολογισα γιατι ουσιαστικα ο Βουγιουκας θα ειναι εκτος 12αδας. Αλλα και παλι αυτο πραγματι ενισχυει περισσοτερο αυτο που λεμε. Οτι ΠΟΣΟΤΙΚΑ ο Ολυμπιακος εχει συνολικα περισσοτερες λύσεις χαμηλα στην ρακετα και τα φοργουορντ/σεντερ του Παο ειναι πιο ελαφρια και περιφερειακα απο τα αντιστοιχα του Ολυμπιακου.
Η 4αδα ουσιαστικα των Φοργουορντ του Οσφπ προσφερει περισσοτερες επιλογες ΚΟΝΤΑ στην ρακετα, και επιπλεον ο Ολυμπιακος εχει και τον Βουγιουκα.

Ο Γλυνιαδακης δεν ταιριαζει ρε παιδια ούτε στον Ζοτς ούτε στις αναγκες της ομαδας.Μην ασχολειστε!
Εγω το'χω ξαναπει..Εναν Ερτσεγκ ηθελε-θελει ο Παο..



Μαλλον γραφετε καποια πραγματα κ δεν σκεφτεστε παραδειγματα του προσφατου παρελθοντος..και περυσι ο Ολυμπιακος ειχε Μπουρουση,Τζακσον,Τσακαλιδη,Σοφο στο 5 οταν ξεκινησε η χρονια και ο Παο Μπατιστ,Ζιζιτς και ο γνωστος Τομασεβιτς και ολοι λεγανε για υπεροχη του Ολυμπιακου ....Λοιπον ολα στο γηπεδο θα φανουν και μιν ξεχνατε οτι παντα ο Ζοτς επαιζε και θα παιζει με χαμηλα και ελαφρια σχηματα αυτο ξερει αυτο εμπιστεβεται και αυτο του εχει δωσει τοσους τιτλους...και κατι αλλο η Τσσκα που πήρε τη Ευρωλύγκα δεν νομίζω οτι είχε καμια φοβερή φροντ-λιν η μηπως κανω λάθος μονο ο σμοντις και ο αντερσεν οι υπόλοιποι δεν ειναι κατι σοβαρό....
dirty
QUOTE(Marciulionis @ Jul 6 2008, 22:18 ) *
Εγώ πάλι από όταν αποκλειστήκαμε από την ευρωλίγκα ακόμα είχα πεί ότι το μόνο που χρειάζεται η ομάδα είναι ένα 5άρι και ένα 4άρι και θα σαρώσει τα πάντα. Χαίρομαι που γίνανε αυτές οι κινήσεις κι ο Ομπράντοβιτς μοιάζει να έχει παρόμοιες απόψεις. Τα πολύ μεγάλα ρόστερ ποιο πολλά προβλήματα δημιουργούν παρά λύνουν. Επίσης δεν είχα υπολογίσει όταν έλεγα το παραπάνω ότι θα αποδεσμευτούν και ο Ντικούδης και ο Ζίζιτς και ο Πρκάτσιν. Περίμενα το Ζίζιτς να τον κρατήσουμε. Επίσης πιστεύω ότι ένας ακόμα παίκτης θα αποκτηθεί αλλά και να μην γίνει αυτό δε καίγομαι και μας βρίσκω πολύ καλύτερους από πέρυσι.

Όσο για τη παντοδυναμία του Ολυμπιακού στη ρακέτα που σας έχει τρομάξει είναι πολύ πιθανότερο να βγάλουν αυτοί τη σεζόν με Μπουρούση-Βουγιούκα βασικούς στο 5 παρά να τραυματιστούν συγχρόνως οι Μπατιστ-Πέκοβιτς.

Κατά τη γνώμη μου το ρόστερ είναι πλήρες σε όλες τις θέσεις και το μόνο που θα ήθελα είναι ο Σίσκα πίσω... Τα υπόλοιπα που λέτε για αδυναμία στη ρακέτα και περίπατο του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα είναι υπερβολλές στο βαθμό της ανοησίας.

Επιπλέον εκτιμώ ότι θα παίζουμε πολύ συχνά με 3 κοντούς και θα βλέπουμε καταιγισμό 3πόντων καθώς όλοι σχεδόν οι παίκτες έχουν εξαιρετικό σουτ και πάντα καταφέρνουμε να βγάζουμε πολλά ελεύθερα. Άλλα θα έχουμε και πολύ καλύτερο παιχνίδι στη ρακέτα αφού θα είναι εύκολο να απομονωθούν οι 2 εξαιρετικοί στο 1 με 1 σεντερ μας στη ρακέτα και είτε να σκοράρουν είτε να βγάλουν τη μπάλα σε κάποιον ελεύθερο.



ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ ΑΡΧΗΓΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ....ΕΧΟΥΜΕ 3 ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΚΑΡΝΤ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ (δδ,σαρας,σπαν) ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΣΟΥΤΕΡ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ (νικολας) 2 ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΕΣΣΑΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ (φωτσης,τσαρτσα) ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΣΕΝΤΕΡ ΠΕΡΙΣΥ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ (ονοματα δεν χρειαζονται) ΚΑΙ ΚΛΆΙΜΕ ΚΑΙ ΜΑς ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΕΡΙΠΑΤΟ..ΕΛΕΟΣ
Forward
Βασικά και εγώ θεωρώ υπερτιμημένο τον Βασιλόπουλο και σε σχέση με το συμβόλαιο του αλλά η σύγκριση με τον Σιγαλα δεν είναι άστοχη καθώς και ο τίτλος ο νέος ραμπο του πάει άψογα, δυο παίκτες με όχι τόσο μεγάλο ταλέντο αλλά με ηγετικές προσωπικότητες και ζηλευτό δυναμισμό στην άμυνα, όπου ο Βασιλόπουλος πιστεύω ότι μπορεί να γίνει αρκετά καλύτερος.

Στην εθνική ήταν ο ποιο μικρός και άπειρος και τώρα είναι το βασικό 3αρι και τώρα που θα παίζει θα μπορέσουμε να τον κρίνουμε καλύτερα, σίγουρα δεν είναι για το nba αλλά είναι ένας από τους 5 καλύτερους Έλληνες παίκτες στην παρούσα φάση και στο 4 στον Ολυμπιακό είναι ιδανική λύση γιατί παίζει ίσως και καλύτερη περιφερειακή άμυνα από τον Τσαρτσαρη πχ αλλά και ψηλά είναι καλός όπου μετράει αρκετά κοψίματα και τώρα που υπάρχει ένας εξίσου καλός αμυντικός όπως ο Πελεκάνος στο 3 λογικά το πράγμα πάει προς τα εκεί όπου θα έχει 10-15’ τουλάχιστον στο 4 γιατί δεν βγαίνουν αλλιώς οι χρόνοι.

Υπερτιμημένοι Έλληνες παίκτες υπάρχουν αρκετοί αλλά δεν ανοίγω τέτοιο θέμα γιατί θα πάει μακριά, το σίγουρο είναι ότι είναι μια αξιόπιστη λύση στην άμυνα και η ενέργεια που έχει σε συνδυασμό με τον δυναμισμό του μπορούν να μεταμορφώσουν την εικόνα μιας ομάδας.

Είναι δηλαδή κάπως έτσι:

QUOTE
Οταν αυτος ειναι μεσα στο παιχνιδι υπαρχει ισορροπια οταν ειναι στον παγκο γινεται του Γκερσον.




QUOTE
Μαλλον γραφετε καποια πραγματα κ δεν σκεφτεστε παραδειγματα του προσφατου παρελθοντος..και περυσι ο Ολυμπιακος ειχε Μπουρουση,Τζακσον,Τσακαλιδη,Σοφο στο 5 οταν ξεκινησε η χρονια και ο Παο Μπατιστ,Ζιζιτς και ο γνωστος Τομασεβιτς και ολοι λεγανε για υπεροχη του Ολυμπιακου ....Λοιπον ολα στο γηπεδο θα φανουν


Η πληρότητα του Ολυμπιακού στο 5 φάνηκε ακόμα και στους τελικούς όπου παίζαμε χωρίς Τζακσον με τραυματία τον Μπουρουση και ανέτοιμο και τον Σοφο αλλά και τον Τσακαλιδη που προερχόταν από τραυματισμό και στο 5 ο ΠΑΟ είχε και Τσαρτσαρη αλλά και Ντικουδη που παίζει και στο 5 σε αντίθεση με τον Φωτση (νομίζω).

Βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν κρατάτε Ντικουδη για την 12αδα(αν κάθεται φυσικά για να σκουπίζει τον πάγκο αν δεν προκύψουν τραυματισμοί) αντί του Σακοτα που μπορεί να κάτσει και εκτός 12αδας, αλλά το να αποκτηθεί ένας βετεράνος η ένας πιτσιρικάς πχ Ματσβαν δεν είναι κακή σκέψη.

Φυσικά το να κάνει περίπατο η μια ομάδα η άλλη για το πρωτάθλημα είναι αστείο και να το λέμε έτσι όπως είναι τώρα τα πράγματα.
danibra
εγω συμφωνω μαζι σου για τον ντικουδη καθοτι δεν προκειται να βρουμε καλυτερο παικτη για 5ο ψηλο και δε χρειαζεται κιολας αλλα ο ζοτς δεν συμφωνει μαζι μας,Τον ματσβαν πουλες δεν τον ξερω.Που παιζει;

Υ.Γ.Καθως βλεπω οτι το τοπικ ξεφευγει απο το θεμα του (και εγω εχω παρασυρθει sad.gif )και με αφορμη την αυριανη κληρωση της ευρωλιγκα αν συμφωνουν και οι mods να δημιουργησουμε ενα θεμα για την ευρωλιγκα 2008-09 και εκει να κανουμε οποιαδηποτε συγκριση για τα ροστερ των 2 ομαδων και των υπολοιπων ανταγωνιστων.Στο κατω κατω η ευρωλιγκα ειναι ο μεγαλος στοχος και των 2 ομαδων και εξλιξεις στα μεταγραφικα θα αργησουν....
danibra
ας εγκαινιασουμε το καινουριο τοπικ λεγοντας και εγω με τη σειρα μου τη γνωμη μου γπα τον βασιλοπουλο.Το παιδι ειναι υπερεκτιμημενο πληρωνοντας την ελλειψη πρωτοκλασσατων ελληνων που ειχε ο ολυμπιακος μεχρι φετος και προσπαθησαν απο τον τυπο να τον περασουν σαν το νεο ηγετη της ομαδας με αφορμη και την ανανεωση του συμβολαιου.
Το παιδι ειναι μολις 24 ετων,επαιζε τερματοφυλακας στην ομαδα του χωριου του στον πυργο μεχρι τα 16,ειναι αδουλευτος τεχνικα -αυτα τα εχει δηλωσει ο ιδιος στο καμπ του παπαλουκα (οπου ειχε χασει σε εναν διαγωνισμο τριποντων απο εναν 17χρονο tongue.gif )-,εχει πει οτι δεν ειχε την ευκαιρια να διδαχτει ποτε τα βασικα για αυτο και ενω εχει ταχυτητα η τριπλα του ειναι κακη...
Παντως το παιδι εχει τεραστια περιθωρια βελτιωσης.!!!!!! Φετος στην εθνικη θα ειναι βασικος μετα και τη αποχωρηση του κακιουζη,στον ολυμπιακο ο γιαννακης μπορει να τον δουλεψει κατι που δεν ειχαν καντει ουε ο γκερσον ουτε ο παοκ και μπορει να εξελιχτει σε εναν πολυ καλο 1οκλασσατο παικτη και για τον ολυμπιακο και για την εθνικη.
rankin
1. Ας συγκρίνουμε τα ρόστερ των 2 ομάδων όταν θα έχουν ολοκληρωθεί οι μεταγραφές... Για τον Ολυμπιακό απομένει σίγουρα τουλάχιστον μια ακόμα. Πιθανώς και για τον παο (συν το ερωτηματικό που αφορά την παραμονή ή όχι του Γιασικεβίτσιους)
2. Πριν από 3 μήνες η "Πράσινη" παρουσίαζε κλεισμένη την μεταγραφή του Βασιλόπουλου στον παο. Τώρα που έμεινε στον Ολυμπιακό είναι άτεχνος και άχρηστος..
3. Τα ρόστερ και οι παίχτες συγκρίνονται όταν παίζουν.. Τι να κάνεις το θεωρητικό πλεονέκτημα ενός παίχτη, αν αυτός δεν αγωνιστεί ποτέ; π.χ. Ο Μπετσίροβιτς είναι καλύτερος του Παπαμακάριου. Στους τελικούς των πλέι-οφ όμως, ο πρώτος δεν αγωνίστηκε καθόλου ενώ ο δεύτερος έπαιξε και βοήθησε όσο μπορούσε.. Άρα το ερώτημα δεν έχει να κάνει με μια στατική "one-on-one" σύγκριση παιχτών, αλλά με το κατά πόσον θα αξιοποιηθούν σωστά από τους συμπαίκτες και τον προπονητή τους. Αυτό λοιπόν είναι που έχει και σημασία και είναι κάτι που μόνο στον αγωνιστικό χώρο θα μπορέσουμε να δούμε.
tzagasdog
ο Βασιλοπουλος για 1ο-2ο τριαρι που χρειαζεται στον Ολυμπιακο ειναι μια χαρα ακομα και με την τωρινη του κατασταση. ΑΛΛΑ προφανως και ενα παιδι με τετοιο μπασκετικο σωμα 24 χρονων και με τετοια βελτιωση που εχει χρονο με τον χρονο ειναι στο χερι του να γινει οντως παιχταρας. Ο περπε πχ που ειναι 23 δεν νομιζω περα απο το 3π να ειναι οπουδηποτε καλυτερος απο τον Βασιλο, και μιλαμε ουσιαστικα για συνομιλικους.

Περα τωρα απο το θεμα Βασιλο εγω ειδα Φωτση χθες και τρομαξα. Εκανε οργια (με ποιους θα μου πειτε βεβαια....) και σιγουρα δυναμωνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τον Παο. Ο Παο ειναι ομαδα που χαλαρα χτυπαει Euroleague με τα περσινα δεδομενα, Αν και πιστευω οτι η cska ειναι ακομα πιο δυνατη (αλλα τωρα χωρις 2 πρωτοκλασατα ονοματα - Παπαλουκα Αντερσεν - δεν ξερω). Ο Ολυμπιακος καλα θα κανει να φροντισει να δεσει αρχικα και μετα βλεπουμε τους στοχους μας. Πρεπει να προσεξει για μενα φετος να μην χασει την 1η θεση στην κανονικη διαρκεια. Στην euroleague θα τα προχωρησει μιας και οι μονες ομαδες που μπορουν να τον κοντραρουν σοβαρα ειναι ο Παο, οι Ρωσοι και το ερωτηματικο Μπαρτσα. Ολες τις αλλες ομαδες λιγο πολυ τις εχει. Αφου πιστευω οτι ακομα και περισυ αν καταφερνε να περασει απο τους Ρωσους (πραγμα εκ των πραγματων αδυνατο οπως αποδεικτικε -- για πολλους λογους) ειχε τα φοντα για να το παρει. Μην πω οτι αυτος θα ητανε το φαβορι λογω πληροτητας.

Κακα τα ψεματα παντως οταν μιλαμε για Ολυμπιακο, Παο, Cska μιλαμε για υπερομαδες. Ειναι οι 3 που αν δεν σταυρωσουν στα Play offs θα ειναι ολες στο Φ4. Βεβαια πολλα μπορουν να γινουν και να υπαρξουν συγγυριες (οπως περισυ ο τραυματισμος του Τσαρτσα και ο απων Ντικουδης -- ο Παο φταιει για αυτο αλλα τεσπα, θυμισε λιγο απο μιζεροΠαο στην μπαλα η περιπτωση του) ωστε να λειπει καποια ομαδα.

Βεβαια και οι 3 πρεπει να προσεξουν
Παο.
Ο Παο να μην παιζει τοσο μονοδιαστατα και να παρει ενα αναπληρωματικο 5αρι (ή ας μεινει ο Ζιζιτς) κατα τα αλλα εχει τα φοντα και ουσιαστικα χρειαζεται (συγκριτικα με τους αλλους 2) το λιγοτερο συνατο δεσιμο για να παει Φ4.

Απο την αλλη Τσαρτσα και Μπατιστ εβγαλαν τραυματισμους περισυ και αμα αυτοι γινουν σε καμμια περιοδο καμπης ή κρισιμη περιοδο πολλα μπορει να χαθουν. Επισης εχει το υπεροπλο Σαρας που πρεπει να το εκμεταλευτει.... Ολα αυτα για μια ομαδα που επαναλαμβανω οτι αμα ειναι υγιεις εχει το πανω χερι φετος. Μιας και εχει για μενα το καλυτερο διδιμο ασων, καλο διδιμο στο 2 , σουπερ στο 4 πολυ καλο στο 5. Επαναλαμβανω οτι το μονο μειονεκτιμα ειναι η ελλειψη βαθους (πιο πολυ συκριτικα με τον Οσφπ παρα με απολυτα κριτηρια).

Η Cska περυσι ειχε ομαδα να χτυπησει Euroleague ακομα και με τους καλυτερους αντιπαλους. Οι καλυτεροι δεν τα καταφεραν και ετσι πηρε το τιτλο φετος χωρις να χρειαστει να παιξει το μπασκετ που μπορει. Οι ποιοτικες λυσεις στο παγκο εδιναν τις λυσεις και αυτο τα λεει ολα.
Βεβαια οταν σου φευγει ο Αντερσεν και ο Παπαλουκας υπαρχει θεμα... Πηρε Λορμπεκ και Μορις και Πλανισιτς.... ε δεν εινια και λιγο. Το μονο ερωτηματικο ειναι αν θα καταφερει να δεσει και 2ον αν ο Ζοραν θα τα καταφερει στο ρολο του. Στους ψηλους νομιζω οτι παρα την φυγη του Αντερσεν οτι ενισχυθηκε τελικα μιας και ψωνισε καλα....
Χαλαρα Φ4 και αυτοι ειδικα αν δεν εχουν τραυματισμους στα guard σε δυσκολες στιγμες

Ο Ολυμπιακος περιμενει ενα 3αρι ακομα και κλεινει το ροστερ του. Η ομαδα ειναι πληρης. Εχει σε καθε θεση 2 ισαξιους παιχτες και ενα καλο back up. Ισως ειναι η μονη με τετοιο βαθος στην Ευρωπη κατι που σε τοσο ψηλο επιπεδο δεν το αποκτας ευκολα.
Εχει τον καλυτερο ασο στην Ευρωπη αλλα μετα απο εκει ενα τεραστιο ερωτηματικο στο 1. Ο Τεοντοσιτς θα τα καταφερει? Ο Μιλοσεβιτς ειναι επαρκης για να δινει τις ανασες που χρειαζονται?
Στο 2ο ο Γριρ θα καταφερει να προσαρμοστει στο συστημα? Ο Χαλπεριν μπορει να δωσει αυτα που χρειαζονται? Ο Βασιλειαδης θα μεινει?
Ο Βασιλοπουλος ποσο μπορει να βελτιωθει και η μεταγγραφη που ακουμε ποσο μπορει να βοηθησει...
Ο Ερτσεγκ ποσο καλος μπορει να ειναι? ειδικα χωρις εμπειρια απο αυτο το επιπεδο.
Ο Βουισιτς θα ειναι καλα? θα βγαλει την χρονια και ειδικα τα κρισιμα παιχνιδια?

Γενικα το ροστερ του Ολυμπιακου γεναει τα μεγαλυτερα ερωτηματικα μιας και δεν εχει αυτο που λεμε δοκιμασμενες λυσεις οχι σαν παιχτες ατομικα αλλα σαν ομαδα και πως η ομαδα θα μπορεσει να εκμεταλευτει τους παιχτες που εχει και θα προσαρμοσει το συστημα στις δυνατοτητες των παιχτων της. Αν καταφερει αυτη η ομαδα να δεσει νομιζω οτι εχει πιθανοτητες οσες και οι αλλοι να χτυπησει τα παντα + οτι εχει το πλεονεκτιμα της πληροτητας σε ολες τις θεσεις και ενα ζηλευτο ροστερ με υπερπαιχτες οπως ο Σοφο ο Βουισιτς και ο Παπαλουκας.
Παντως κακα τα ψεματα ο Ολυμπιακος ειναι η ομαδα του μελλοντος μιας και ο κορμος των ιδιων σε ηλικια παιχτων δεν υπαρχει, και οταν οι αλλοι θα ψαχνουν για νεους παιχτες ο ΟΣΦΠ θα εχει ηδη ενα αξιοζηλευτο κορμο με παιχτες που θα ειναι ενα με την ομαδα (Τεοντοσιτς, Μιλοσεβιτς, Χαλπεριν, Βασιλειαδης(?), Βασιλοπουλος, Μπουρουσης, Ερτσεγκ, Πριντεζης, Σκορτσιανιτης και δεν ξερω αν ξεχναω καποιον) κατι αντιστοιχο δηλαδη με το τι εχει κανει ο Παο αυτα τα χρονια
MasterminD5
Δεν παίζει καλά στα μεγάλα παχνίδια ο Βασιλόπουλος
1)Στον αγώνα με τους Ισπανούς τον ημiτελικό του Eurobasket έβαλε 18 πόντους
2)Στον αγώνα με την Σλοβενία σκόραρε 8 πόντους, και αυτός ξεκίνησε αυτή την μεγάλη ανατροπή
3)Πρόπερσι στον 2ο τελικό με τον Παναθηναικό έχοντας βάλει 21 πόντους έβαλε και το τελευταίο κρίσιμο καλάθι, και διαμόρφωσε το τελικό 76-72
4)Στην μγάλη νικη του Ολυμπιακού στη Μόσχα πρόσφατα έβαλε 14 πόντους, και βοήθησε τα μέγιστα.

Μην λέμε ότι να ναι !
horizon
QUOTE(rankin @ Jul 8 2008, 12:39 ) *
2. Πριν από 3 μήνες η "Πράσινη" παρουσίαζε κλεισμένη την μεταγραφή του Βασιλόπουλου στον παο. Τώρα που έμεινε στον Ολυμπιακό είναι άτεχνος και άχρηστος..


κανεις δεν ειπε οτι ειναι ατεχνος και αχρηστος....ισα ισα
απλα λεμε οτι αυτη τη στιγμη του αποδιδουν πολυ περισσοτερα απο αυτα που αξιζει..στο μελλον και εγω πιστευω οτι θα φτασει επιπεδο διαμαντιδη και παπαλουκα..αλλα τωρα δεν ειναι...γιατι αυτο θελουν να περασουν

το οτι ηταν κλεισμενη η μεταγραφη στον παο τι σημαινε οτι ηταν παικτης επιπεδου σισκαουσκας ??κανεις δεν τον θεοποιησε ΕΠΕΙΔΗ και καλα ηταν κλεισμενη η μεταγραφη του στον παο..απλα θα ηταν ενας παικτης που θα ειχε-και εχει φυσικα-ολα τα φοντα να ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ σε ηγετης μιας ομαδας ειδικα με ενα κοουτς σαν τον ζοτς..


για τον παο τωρα ηθελα να κανω μια επισημανση
κατ'αρχην γνωμη μου ειναι οτι ο περπερογλου φετος θα κανει εκπληκτικη χρονια κι'αυτο γιατι μου θυμιζει εντονα (οχι παικτικα) σε γενικοτερο στυλ και προσπαθεια καταξιωσης, τον φωτση της χρονιας 1999-2000 τον διαμαντιδη του 2005-2006 και τον τσαρτσαρη της ιδιας σεζον...
ολοι τους ειχαν ερθει με αρκετες περγαμηνες..αλλα μονο τη χρονια που καθιερωθηκαν ως βασικοι και υπο την καθοδηγηση του ζοτς εγιναν εξαιρετικοι παικτες..ετσι και φετος το πιστευω αυτο για τον περπε
επισης θα ΞΑΝΑτονισω οτι ο παο και τις αλλες χρονιες των ευρωπαικων τιτλων δεν ειχε πανω απο 4 ψηλους και ειδικα φετος τους εχει ολους σε τελεια ηλικια και πολυ καλη κατασταση

τωρα απαντω στον ironman (απλα δεν μπορω να βαλω quote)

μα αυτο σου λεω χανεις το ποιντ smile.gif ..αν και δεν θελω να το συγκεκριμενοποιησω τοσο πολυ..στον τελικο του κυπελλου ειχε το ξεσπασμα στο πρωτο δεκαλεπτο και λιγο στο δευτερο...μετα ομως χαθηκε....και ειδικα στο τελος που ο οσφπ επαιζε μονο με τον γκριρ(28 ποντους αν θυμαμαι καλα σε 2 δεκαλεπτα)..ο ηγετης θα ηταν απαραιτητος..και ομως επαιξε ελαχιστα και οσο επαιξε δεν εκανε κατι ουσιαστικο.. επειδη ακριβως ειχε κανει αρκετα φαουλ..που κατι λεει αυτο(και μην το πας στην διατισια..γιατι σε καθε ματς με τον παο κανει συνεχεια φαουλ..δειγμα οτι αυτο ειναι τακτικη του ζοτς και οχι τυχη η ευνοια)

στα ματς της ευρωλιγκας..δεν προσεξες αυτο που σου εγραψα...δεν πρωταγωνιστησε στους αγωνες..δηλαδη επαιξε οσο καλα επαιξε και ο γουντς για παραδειγμα η ο τεοντοσιτς (ενταξει ειμαι λιγο υπερβολικος αλλα καταλαβαινεις τι θελω να πω)..δεν σου αφησε την εντυπωση που σου αφηνει καποιος ηγετης..επαιξε τοσο ωστε να ειναι εκτιμημενος οχι για να δικαολογησει το προμοσιον που του γινεται η το συμβολαιο του...σε αυτο για την αμυνα εχεις δικιο παντως και δεν το θυμομουν biggrin.gif ..ομως αν μου ελεγες για την εμφανιση του μπουρουση η του γκριρ οκ..αυτη οντως ηταν ηγετικη εμφανιση..

τωρα για τους τελικους δεν χρειαζεται να πω πολλα..στα ματς στο οακα...ζητημα να εβαλε συνολικα 15 ποντους ενω η αμυντικη του συνεισφορα ηταν μηδαμινη επειδη εκανε συνεχεια φαουλ(επαναλαμβνω ειναι η τακτικη του ζοτς αυτη..επειδη ξερει οτι ο βασιλο ειναι πολυ καλος αμυντικος..και μπορει να τον ζορισει..αλλα ειναι αρκετα απειρος και κανει ευκολα φαουλ επειδη δεν μπορει να ελεγξει το κορμι του..)ενω στο σεφ στη νικη του οσφπ με 17 δεν θυμαμαι καλα αλλα νομιζω οτι και παλι δεν ειχε κανει καποια εμφανιση ανταξια του ονοματος του..ενω στο δευτερο ματς ειχε φτιαξει οικοδομη με τα τουβλα που πετουσε(ελπιζω να το θυμασαι)
για τους περσινους τελικους οντως τον ειχε εκμηδενισει τον σισκαουσκας...αλλα και ο χατζηβρεττας ειχε εκμηδενισει τον λανγκτον στο τελικο του φ4

τελως παντων δεν νομιζω οτι χρειαζεται να συνεχισουμε τη συζητση γιατι και οι δυο συμφωνουμε σε αυτο

ο βασιλοπουλος ειναι ενας απο τους καλυτερους ελληνες παικτες αυτη τη στιγμη..και εχει ολα τα φοντα ωστε να γινει σε λιγα χρονια μαζι με τον μητσο ο καλυτερος ελληνας παικτης (παπαλουκας θα ειναι αρκετα μεγαλος)αλλα τωρα του αποδιδονται και του αναγνωριζονται αρκετα περισσοτερα απο αυτα που αξιζει

για τον οσφπ γενικοτερα..
το προβλημα του ολυμπιακου φετος οπως ειπατε και εσεις θα ειναι η χημεια..
δηλαδη πως θα παιξουν 7 παικτες στο 4-5 πως θα ταιριαξει το 3αρι που θα ερθει πως θα αποδωσει ο παπαλουκας και πως θα δεσει η περιφερεια και γενικοτερα το συνολο με κοουτς τον γιαννακη..σε μια ομαδα που μολις 5 παικτες εχουν παιξει μαζι αρκετο καιρο (πριντεζης μπουρουσης βασιλο τεοντοσιτς γκριρ)

υ.γ.καντε ενα τοπικ για να συζητησουμε για την κληρωση της ευρωλιγκας rolleyes.gif
horizon
QUOTE(MasterminD5 @ Jul 8 2008, 14:05 ) *
Δεν παίζει καλά στα μεγάλα παχνίδια ο Βασιλόπουλος
1)Στον αγώνα με τους Ισπανούς τον ημiτελικό του Eurobasket έβαλε 18 πόντους
2)Στον αγώνα με την Σλοβενία σκόραρε 8 πόντους, και αυτός ξεκίνησε αυτή την μεγάλη ανατροπή
3)Πρόπερσι στον 2ο τελικό με τον Παναθηναικό έχοντας βάλει 21 πόντους έβαλε και το τελευταίο κρίσιμο καλάθι, και διαμόρφωσε το τελικό 76-72
4)Στην μγάλη νικη του Ολυμπιακού στη Μόσχα πρόσφατα έβαλε 14 πόντους, και βοήθησε τα μέγιστα.

Μην λέμε ότι να ναι !


μα και μονο το γεγονος οτι επιλεγεις 4 ματς..για να μου δειξεις οτι ειναι ηγετης και ολοκληρωμενος παικτης απο τωρα..δειχνει οτι δεν ειναι...ο ηγετης πρωταγωνιστει στα περισσοτερα σημαντικα ματς της ομαδας του...και στατιστικα να το δεις 4 καλα ματς θα τα κανει οποιοσδηποτε καλος παικτης και εγω αν ψαξω στο σαιτ της γιουρολιγκ θα σου βρω 4 καλα ματς του ζηση...αυτο δεν λεει κατι..και ο ζησης επαιξε καλα με την λιθουανια..περυσι..τη σημαινει αυτο οτι ειναι ηγετης η οτι παιζει καλα στα μεγαλα ματς??εγω ξερω οτι την στιγμη που καιει η μπαλα κοιταει να την δωσει στον μητσο στον τεο στον σπανουλη και στον μπουρουση...
αυτο που λεω ειναι οτι δεν ειναι ακομα ετοιμος για να δικαιολογησει τον ντορο που γινεται γυρω απο το ονομα του..[b]μπορει τη σεζον που μας ερχεται να ειναι η στην ολυμπιαδα...αλλα τη σεζον που μας περασε σιγουρα οχι[/b]......

τεσπα για να μην το κουραζουμαι..ολοι συμφωνουμε πιστευω σε αυτο που εχω γραψει στο προηγουμενο ποστ μου στο τελος για τον βασιλο με μπολντ
Forward
Κατά αρχην για να είσαι ηγέτης μια ομάδας δεν χρειάζεται να είσαι ο υπερπεκτης που θα έχει 15+ π μέσο όρο, το βασικό είναι ο χαρακτήρας και η ενέργεια που βγάζει ο κάθε ένας στο γήπεδο και ναι ο Βασιλόπουλος είναι ο επόμενος ηγέτης της εθνικής και δεύτερος πίσω από τον Παπαλουκα στον Ολυμπιακό λόγο προσωπικότητας όπως πχ ο Σιγαλας ο Αλβερτης κλπ

Ο Φωτσης δεν με εντυπωσιάζει αν και είναι ενθαρρυντικό για την εθνική που φαίνεται να έχει βελτιωθεί στο ριμπαουντ, το 8/8 3π(δεν θυμάμαι ακριβός ποσά έχει βάλει) δεν μου λέει τίποτα, θα προτιμούσα να τα έκανε αυτά στα επίσημα γιατί αν περιμένουμε από 3π δεν πάμε πουθενά και θεωρώ ως την ποιο αξιόπιστη λύση της εθνικής στην επίθεση τον Σπανουλη και θα είναι τραγικό στα 2π να συνεχίσει να είναι ο Μπουρουσης η ποιο αξιόπιστη λύση, που ελπίζω να παρουσιαστεί πολύ καλύτερος από όσο τον ξέρουμε.

Άντε να κάνω μια μικρή ανάλυση των ροστερ αφού άνοιξε το θέμα.

Στον άσσο ο ΠΑΟ έχει σαφέστατο προβάδισμα στο σουτ και στην άμυνα και στα ονόματα τον παικτών αλλά δεν υπάρχει καλή χημεία και ξεκάθαροι ρόλοι και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι φέτος όπου φαίνεται και η δυσαρέσκεια του Σάρας να μοιράζεται τον ρόλο του ηγέτη και του οργανωτή με τον καλύτερο του στην παρούσα φάση Διαμαντιδη όπου υποχρεώνεται τις περισσότερες φορές να είναι η σκιά του και σε αυτήν την κακή χημεία συμβάλει ουσιαστικά και οι διαφορα τον συμβολαίων γιατί μάλλον ο ένας παίρνει λιγότερα από όσα πρέπει και ο άλλος περισσότερα. Ο Σαρας επίσης είναι κακός αμυντικός και τα πράγματα περιπλέκονται ακόμα περισσότερο με την απόκτηση του Νικολας γιατί πολύ σπάνια θα βλέπουμε και τους δυο στην ιδία 5αδα.

Ίσως να αλλάξουν τα δεδομένα αλλά εγώ δεν το πιστεύω ότι ο χρόνος είναι γιατρός αυτού του προβλήματος χημείας που φάνηκε πέρσι.

Πιστεύω ότι ο ΠΑΟ θα ήταν αρκετά ποιο ισορροπημένος στον άσσο με Διαμαντιδη-Σπανουλη και Βεργινη και στο 2 με Νικολας Κετσμαν και Χατζηβρεττα.

Στον Ολυμπιακό τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, ο Τεοντοσιτς δείχνει ότι έχει στοιχεία μεγάλου παίκτη και θα είναι ένα χρόνο μεγαλύτερος, ποιο έμπειρος και ποιο δεμένος με την ομάδα και μάλλον θα ξεκινάει βασικός και θα πάρει περισσότερο χρόνο από τον Παπαλουκα ο οποίος θα έχει ρόλο ηγέτη στην ομάδα , θα παίζει στα δύσκολα και θα τελειώνει τα ματς και θα έχει επίσης τον ρόλο του δασκάλου για τον Τεοντοσιτς αλλά και του Μιλοσεβιτς και ίσως ακόμα και του Χαλπεριν και του Γκριρ που λογικά θα πάρουν κάποιο χρόνο στον άσσο. Η περιφέρεια του Ολυμπιακού πλέον έχει πολύ καλούς οργανωτές και πασερ, μπορεί να παίξει εξαιρετικά το πικ εν ρολ και έχει λύσεις για όλα τα γούστα καθώς στην ίδια 5αδα μπορούν να παίξουν και τα δυο pg αλλά και τα δυο sg αλλά και 3 από αυτούς σε χαμηλό σχήμα καθώς οι 3 είναι πάνω από 1.95.

Ο Χαλπεριν θα μπορούσε να είναι και βασικός pg της ομάδας αλλά και τον περισσοτέρων ομάδων της Ευρωλιγκας και ήταν ο καλύτερος παίκτης της Μακαμπι μαζί με τον Μορις, δεν ξεχωρίζει ιδιαίτερα για κάποιο στοιχείο του παιχνιδιού του, είναι καλός αμυντικός, καλός επιθετικός, καλός σουτέρ, καλός στο drive και ίσως να ξεχωρίζει λίγο ως πασερ όπου θα μπορούσε να πει κάποιος ότι είναι αρκετά καλός, είναι πολυδιάστατος παίκτης και μάλλον προορίζεται για να ξεκινάει τα παιχνίδια σαν βασικός στο 2 όπου είναι μια ποιο ισορροπημένη επιλογή από τον Γκριρ ο οποίος θα εξακολουθήσει να έχει το ρόλο του σκόρερ.

Εδώ είμαστε περίπου στα ίδια και στον ΠΑΟ όπου ο Σπανουλης λογικά θα έχει παρόμοιο ρόλο με τον Χαλπεριν και ο Νικολας με τον Γκριρ.

Στο δυο επίσης ο Ομπραντοβιτς μάλλον θα χρησιμοποιήσει και τον Κετσμαν και τον Χατζηβρεττα σε αμυντικούς ρόλους και ο Γιαννάκης τον Πελεκάνο σε αμυντικό ρόλο και μάλλον θα αποκτηθεί 2-3αρι καλός σουτέρ που θα παίζει και στο 2.

Ο Ματσε μάλλον δεν φεύγει και αν παρουσιαστεί στην Ευρωλιγκα σε καλή κατάσταση ίσως να πάρει την θέση κοινοτικού του Ερτζεγκ με τους Γκριρ, Τεοντοσιτς, Χαλπεριν αν δεν υπάρξουν απρόοπτα, αν και πιστεύω ότι όπως είναι τα πράγματα κυρίως θα μπερδέψει την κατάσταση πιθανή επιστροφή του Ματσε και εγώ διαφωνώ με την παραμονή του, αλλά αν δεν γίνεται αλλιώς μιλάμε για το καλύτερο 2αρι της Ευρώπης και είναι φυσικό να κινδυνεύει η θέση όλων σε πιθανή επιστροφή του.

Στο 3 ο Ομπράντοβιτς προορίζει για βασικό μάλλον τον Περπερογλου και καλά κάνει γιατί είναι καλός αμυντικός αλλά και ως επιθετικός δεν είναι κακός, όπου έχει και πολύ καλό σουτ, δεύτερη λύση ο Κετσμαν και τρίτη ο Χατζηβρεττας.

Στον Ολυμπιακό δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα στο 3 αλλά ο παίκτης που ψάχνουμε είναι κάτι σαν τον Ντελφινο και τον Σισκαουσκας, που να είναι δηλαδή κυρίως καλός σουτέρ και αμυντικός που να παίζει και στο 2, αλλά δεν αποκλείεται να αποκτηθεί καθαρός σκόρερ η και 3-4αρι πχ κάτι σαν τον Ναχμπαρ, δεύτερη επιλογή ο πολύ καλός αμυντικός Πελεκανος, τρίτη ο Βασιλόπουλος που μάλλον θα παίζει περισσότερο στο 4.

Συνεχίζω με το 4-5
rchos
QUOTE
κανεις δεν ειπε οτι ειναι ατεχνος και αχρηστος....ισα ισα
απλα λεμε οτι αυτη τη στιγμη του αποδιδουν πολυ περισσοτερα απο αυτα που αξιζει..στο μελλον και εγω πιστευω οτι θα φτασει επιπεδο διαμαντιδη και παπαλουκα..αλλα τωρα δεν ειναι...γιατι αυτο θελουν να περασουν


βρε συ horizon ποιοι ειναι αυτοι που του αποδιδουν περισσοτερα απο οσα ειαι αυτη τη στιγμη?
εγω απο την μερα που υπεγραψε το νεο συμβολαιο μονο αμφισβιτιση βλεπω προς το προσωπο του.θελω να πω οτι συνεχεια διαβαζω οτι ειναι υπερτιμημενος και υπερτιμημενος αλλα σχολια που τον υπερτιμουν δεν διαβαζω.
αυτο που λεγεται ειναι οτι τα 2 τελευταια χρονια που ο ολυμπιακος ηταν παιδικη χαρα οταν αυτος επαιζε συγκεντρωμενα η ομαδα επαιζε καλα.οταν αυτο δεν γινοταν η ομαδα επαιζε οτι να ναι(οχι οτι εχανε απαραιτητα).αυτο δεν ειναι υπερτιμηση.η πραγματικοτητα ειναι.δεν εχω δει ανθρωπο ομως να λεει οτι αυτη τη στιγμη ο βασιλο ειναι επιπεδο διαμαντιδη η παπαλουκα.
Forward
Στο 4 θεωρητικά ο Παο έχει προβάδισμα με Φωτση και Τσαρτσαρη που είναι αναγνωρισμένοι στην Ευρώπη και δεν χρειάζεται να πεις πολλά, αλλά ο Ολυμπιακός είναι και αυτός αρκετά ενισχυμένος σε σχέση με πέρσι.

Ο Πριντεζης ήταν καλύτερος από ότι περίμενα και δείχνει να μαθαίνει και να εξελίσσεται αρκετά γρήγορα, υστερεί κυρίως σε άμυνα και δύναμη όπου περιμένω να βελτιωθεί αρκετά όπως ίσος να βελτιωθεί και στο σουτ αλλά αυτό το θεωρώ δευτερεύον, θεωρώ ότι είναι το μεγαλύτερο ταλέντο στην ηλικία του και ακόμα και μέχρι και 2 χρόνια μεγαλύτερους από Έλληνες και διαφωνώ με αυτούς που λένε ότι δεν έχει ταλέντο και τον βάζουν κάτω από Βασιλόπουλο η ακόμα και Περπερογλου γιατί ίσως δεν έχει γίνει μεταγραφικός ντόρος γύρω από το όνομα του, βασικά του χαρακτηριστικά είναι το θράσος, η επιθετικότητα, η εκρηκτικότητα, τα αθλητικά προσόντα και η ταχύτητα και φαίνεται ότι δουλεύει πολύ καθώς είναι και ο πλέον βελτιωμένος παίκτης του Ολυμπιακού σε σχέση με πέρσι και τον είδαμε να βελτιώνεται σε όλους τους τομείς(εκτός του σουτ) και να παίζει άκοσμα και με πλάτη, κανείς δεν μπορεί να πει ότι δεν θα είναι καλύτερος από πέρσι και δεν ξέρεις τι να περιμένεις από έναν παίκτη που βελτιώνεται σε αυτούς τους ρυθμούς και που φαίνεται να το έχει πάρει απόφανση ότι θα παίζει από 4 και πάνω και βάζει βάρος για αυτόν τον λόγο. Έκανε αρκετά καλά παιχνίδια κυρίως επιθετικά, ένα από τα οποία απέναντι στο Σμοντις και δικαίως κλήθηκε στην εθνική και πιστεύω ότι θα είναι στην τελική επιλογή για την 12αδα αν και δεν προβλέπεται να πάρει αρκετό χρόνο όταν υπάρχουν οι δοκιμασμένες επιλογές Τσαρτσαρη, Φωτση και Βασιλόπουλου, αλλά μπορεί να βοηθήσει επιθετικά, εκεί μάλιστα που εκτός από το 3π δεν φαίνεται να πάμε καλά και ίσως να αποτελέσει μια από τις εκπλήξεις της εθνικής.

Ο Βασιλόπουλος στην παρούσα φάση λόγο εμπειρίας και σταθερότητας στην άμυνα είναι ποιο αξιόπιστη λύση και είναι ιδανικός για μαρκαρίσματα ελαφριών 4αριων που παίζουν κυρίως στην περιφέρεια (πχ Φωτση).

Ο Ερτζεγκ είναι αντίγραφο του Φωτση στο ποιο ψηλό και λίγο ποιο αδύνατο, θεωρείται ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα στην ηλικία και την θέση του αν όχι το μεγαλύτερο στην Ευρώπη και φαίνεται να κερδίζει θέση στην εθνική Σερβίας.

Σε σύγκριση με τον Φωτση με βάση τα στατιστικά έχει ισάξιο σουτ, όπου παρά τα όργια που κάνει στα φιλικά ο Φωτσης στα στατιστικά στο ULEB και στην Αδριατική και Ρωσική λίγκα αντίστοιχα είναι περίπου στα ίδια, όπου ο Φωτσης έχει 33% με 19/57 3π στο ULEB και ο Ερτζεγκ 36% σε 13 αγώνες και 443’ και ο Ερτζεγκ 12/33 36% σε 6 αγώνες σε 200’. Αντίστοιχα στην Ρωσία ο Φωτσης είχε 19/57 33% σε 445’ και ο Ερτζεγκ στην Αδριατική λίγκα 45/116 39% σε 730’

Στο ριμπαουντ μάλλον υπερτερεί ο Φωτσης που λογικά είναι και ποιο δυνατός αν και έχουν και οι δυο μακριά χέρια και είναι στο ίδιο στιλ και τα στατιστικά τους είναι 6.2 ο Φωτσης και 5.5 ο Ερτζεγκ στο ULEB και 6.24 στην Ρωσική λίγκα ο Φωτσης και 5.1 o Ερτζεγκ στην Αδριατική (όπου ο Πεκοβιτς έχει 5.5).

Στα 2π είναι περίπου στα ίδια σε Ρωσία και Αδριατική λίγκα όπου ο Φωτσης έχει 41/69 59% και ο Ερτζεγκ 106/181 με 58.5% και υπερτερεί αισθητά στο ULEB ο Φωτσης με 41/69 59% και ο Ερτζεγκ με 27/57 49% όπου όμως είναι φυσικό να παίρνει τραβηγμένες προσπάθειες ο δεύτερος γιατί ήταν πρώτο βιολί σε ομάδα αρκετά ποιο αδύνατη με 14μ.ο όπου ο Φωτσης είχε 10π μ.ο

Στο μπλοκ δεν μπορεί να γίνει σύγκριση σύμφωνα με τους χρόνους που έπαιξαν, ενδεικτικά ο Ερτζεγκ έχει 25 μπλοκ με 0.9 μ.ο(όπου ο Πεκοβιτς έχει τα ίδια με 25 και 0.9) και ο Φωτσης 13 με 0.76 μ.ο στα τοπικά πρωταθλήματα κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τα κλεψίματα όπου φαίνεται να υπερτερεί ελαφρός ο Φωτσης.

Σίγουρα είναι ποιο αξιόπιστη λύση ο Φωτσης αλλά δεν θα μου φανεί καθόλου παράξενο να κλέψει τις εντυπώσεις ο Ερτζεγκ που είναι και πιτσιρικάς και έχει αρκετά περιθώρια βελτίωσης.

Στο 4 ο ΠΑΟ έχει ακόμα τον Σακοτα που θα παίζει λίγο και κυρίως θα βαράει 3π όπως και ο Αλεβρτης που θα παίζει ακόμα ποιο λίγο και μάλλον θα δούμε και δίδυμο Μπατιστ-Πεκοβιτς.

Ο Ολυμπιακός στο 4 έχει και τον Μπουρουση που μπορεί να παίξει 4αρια που δεν έχουν 3π (αν και περιμένω να βελτιωθεί στην περιφερειακή άμυνα με τον Γιαννάκη), είναι μια αξιόπιστη λύση και είναι ένα από τα καλύτερα 4-5αρια που παίζουν στην Ευρώπη ο οποίος δείχνει να βελτιώνεται και επιθετικά και αμυντικά, επίσης έχει και τον Βουισιτς που είναι μια από τα ίδια με Μπουρουση, μπορεί να παίξει στο 4 ενάντια σε 4αρια που δεν έχουν 3π και δεν θα χρειάζεται να τρέχει να καλύπτει την περιφέρεια.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.