Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Η καλύτερη σεζόν της Α1
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
sarounas
Περιορίζω την επιλογή στα 5 μάλλον καλύτερα πρωταθλήματα αλλά φυσικά μπορείτε να πείτε και κάποιο άλλο αν διαφωνείτε

Βάζω τις καλύτερες ομάδες μαζί με το δίδυμο ξένων τους (βέβαια γινόταν και πολλές αλλαγές)

1992-93: Ολυμπιακός (Πάσπαλιε, Μπέρι), Παναθηναικός (Βράνκοβιτς, Κόμαζετς), ΠΑΟΚ (Λέβιγκστον, Μπάρλοου), Πανιώνιος (Π Τζ Μπράουν, Γιάνκοβιτς), Άρης (Τάρπλει, Άντερσον)

1993-94: Ολυμπιακός (Τάρπλει, Ζάρκο), ΠΑΟΚ (Μπέρι, Σάβιτς), ΠΑΟ (Βράνκοβιτς, Βολκόφ), Πανιώνιος (Τέρνερ, Στόουκς)

1995-96: Ολυμπιακός (Ρίβερς, Μπέρι), Παναθηναικός (Ντομινίκ, Βράνκοβιτς), Πανιώνιος (Ντίνκινς, Πάσπαλιε), ΠΑΟΚ (Φάντεμπεργκ, Γκάρετ)

1997-98: Παναθηναικός (Ράτζα, Σκοτ), ΠΑΟΚ (Σάκλεφορντ, ΜακΡέι, Ρόουαν) Ολυμπιακός (Καρνισόβας, Χόκινς), ΆΕΚ (Άντερσον, Αλεξάντερ)

2001-02: ΆΕΚ (Χόλντεν, Μπετς), Ολυμπιακός (Φορντ, Φόρεστ), Παναθηναικός (Μποντιρόγκα, Κουτλουάι), Μαρούσι (Όλιβερ, Κόνλον, Μπεργκ)


εγώ έβαλα αυτό του 1992-93
thrylos7
Εδώ επιβεβαιώνεται ένα ισχυρό επιχείρημα των Ολυμπιακών, για το ποια ήταν η καλύτερη ελληνική ομάδα τα τελευταία 20-25 χρόνια στην Ελλάδα.

Ο Άρης μας έμαθε το μπάσκετ, ο Παναθηναϊκός ήταν πραγματικός κυρίαρχος και οι δύο πήραν περισσότερα πρωταθλήματα από τον Ολυμπιακό, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν πρώτος στην καλύτερη και ανταγωνιστικότερη εποχή...

Αμέσως ξέφυγα από το θέμα. Μόλις αποφασίσω θα δώσω τη γνώμη μου και τη ψήφο μου.
Air Kef
Μαλλον αντιλήφθηκα λαθος την ερώτηση.Νομιζα απο πλευρας,αγωνιας,ανατροπων,θεάματος,επιδοσε
ων,ποιότητας&επιπεδου κτλ..



Ψήφισα 01-02 αφου την έζησα πιο κοντα απο τις αλλες και πιο προσφατα απο τις αλλες..


Η δεύτερη σεζον που ίσχυσαν τα 24΄΄ στην επιθεση αλλα και τα 4 10λεπτα κατι που επέτρεψε το γρήγορο και πιο επιθετικο μπάσκετ.


Η ΑΕΚ,με μια ελληνικη ομάδα-όνειρο,Ζηση,Κακιουζη,Ντικουδη,Χατζη, Ταπουτο και εξαιρετικούς ξενους,Χολντεν,Μπετς(κωλωνα),Μπιλμπα(αμυντι
κο τέρας) κανει μια πάρα πολυ καλη χρονια που κατέληξε στην κατάκτηση του Πρωταθληματος της Α1 ύστερα απο 32 χρονια επι του Ολυπιακού,στην πιο ανατρεπτικη σειρα τελικων,αφου ενω ειχε το πλεονεκτημα έδρας ξεκινησε με 0-2 το οποιο με 3 νικες έκανε 3-2 κατακτώντας έτσι τον τιτλο.


Ο Ολυμπιακος ξεκινησε άσχημα,αλλα στην πορεια με την αλλαγη προπονητη,αλλα χωρίς έστω μια υπολογισιμη προσθηκη στο ροστερ του,παίζει κορυφαιο μπασκετ με Παπαλουκα και Φορντ να κανουν όργια στο 1-2,Παπανικολαου(στην καλυτερη του σεζον) και Ριζασε στο 3,και με φροντ λάιν Ντε Μιγκελ,αναγεννημενο Ζεβροσενκο και Φορεστ(κριμα που δν τα κατάφερε το ιδιο σε τοσο υψηλο επίπεδο) έκανε μια πραγματικα ωραια ομάδα.
Κύπελλο με νικη επι του ΠΑΟ στον ημιτελικο,κατεδάφιση του Πρωταθλητη Ευρώπης και με 3 συνεχομενα Πρωταθληματα Ελλαδας,Παναθηναικου στα ημιτελικα με 2-0,με μειονέκτημα έδρας,νικη με μιση ομάδα μεσα στο ΟΑΚΑ στον πρώτο αγωνα των τελικων επι της ΑΕΚ,αλλα αυτοκτονια στην συνεχεια.
Αν δν υπήρχε ο Ζουρος στην αρχη της σεζον και αυτα τα παράξενα στους τελικους με την ΑΕΚ θα μιλαγαμε για νταμπλ.


Ο Παναθηναικος,πρωταθλητης,ξεκινησε εκεινη την σεζον κατι που ισχυει μεχρι σήμερα,δλδ μια 12άδα αστέρια.Πλει μεικερ Μουλα,Σαντσεθ(κριμα που δν καθησε στην χωρα μας,εξαιρετικός παικτης),Μποντιρογκα,Κουτλουαι,Αλβερτη,Ροτ
ερς,Λαζαρο έδειχναν αχτυπητοι.
Η πιο άξια,απο τις 3, Ευρωκουπα,επι της εκπληκτικης Κιντερ Μπολονια,του Τζινομπιλι και του Γιαριτς,μεσα στο Παλαμαλαγκουτι,ήταν η απόδειξη.
Τα μυαλα έμειναν λιγο περισσοτερο απο οσο επρεπε σε εκεινη την επιτυχια,και ίσως αυτος ήταν ο λογος που έμειναν εκτος τελικων..


Επισης..


Ο Ηρακλης με Μπλάκνει,Διαμαντιδη στον ασσο να κανουν οργια,Χατζηβρεττα,Σοφο(στα 16 του!),Καράγκουτη,Γιαννουζακο,Μικ κανει την καλύτερη του σεζον στην Α1 επειτα απο εκεινη των Μπερι Ζντοβς.

Ειδικη αναφορα στον Χατζηβρεττα.Πρώτος σκορερ της Α1 εκεινη την χρονια,έσπασε την κυριαρχια των ξενων απο την εποχη του Γκαλη.Μας τα έχει πρήξει ο Χατζηγεωργιου αλλα καθομουν και έβλεπα τα στατιστικα του εκεινη την περιοδο σήμερα και στενοχωριεμαι.Επιδοσεις μοναδικες,με πολλες 30αρες απο εναν εξαιρετικο επιθετικο παικτη,με φοβερο σουτ αλλα και διεισδυση.Κριμα που τον εχουν κανει εναν απλα καλο αμυντικο.Μπορουσε να ηταν πολλα περισσοτερα..

Περιστερι με Ντινκινς,Παπαμακαριο,Πελεκανο,Πανταζοπουλ
,Τσαρτσαρη και Βοιτσικ.

Πανιωνιος με Διαμαντοπουλο επισης να κανει οργια,τον Σκιαρά διπλα του και με Σκλαβο,Σιρλει.

Μαρουσι με 20χρονο Σπανουλη,Κωρωνιο,Ολιβερ,Κοχ,Μπερκ,Κονλον,Μα
σλαρινο,Παυλιδη.

ΠΑΟΚ με Σιγαλα,Κολντεμπελα,Κομματου,Μπιλ Εντουαρντς αλλα και των έφηβων ακομα Βασιλοπουλο,Βασιλειαδη που εκαναν τις πρώτες τους εμφανισεις.

Ακομα και η Νηαρ Ηστ που επεσε ειχε Βετουλα και Εινικις!!!!!

Με λιγα λογια,Ευρωλιγκα,συγκλονιστικα πλέι οφ,μπάσιμο σχεδον ολων εκεινων που μας έχουν κανει περηφανους.Διαμαντιδη,Ζηση,Σπανουλη,Σοφο,Β
σιλοπολο,αλλα και εδραίωση των Χατζηβρεττα,Κακιούζη,Ντικουδη,Τσαρτσαρη,Δι
αμαντοπουλου.


peace.gif
Pierce
αλλο ενα πολυ καλο τοπικ απο τον σαρουνας(τωρα καταλαβα γιατι αρκετοι τον βαζατε σαν MVP στα awards,εγω ο νεους δεν ηξερα... 68.gif )


εγω θα βαλω το 97-98.(ισως να ειναι καλυτερο το 92-93 αλλα δεν θυμαμαι αρκετα απο τοτε tongue.gif ) ποιον να παρεις και ποιον να αφησεις (και τους παιχτες και τις ομαδες..)ο παο με οδηγο τον σκοτ και τον ντινο παιρνει τον πρωτο του τιτλο μετα απο 14-15 χρονια, η ομαδα μου η αεκ παει στο τελικο ευρωλιγκας(βικ βικ βικ) ο ολυμπιακος(μετα το triple crown) εχει τον πολυαγαπημενο καρνισοβας και παιζει και αυτος πολυ καλο μπασκετ. απο τον παοκ δυστυχως δεν θυμαμαι πολλα πραγματα sad.gif


εντιτ :επισης ο αρης κερδιζει την αεκ (δευτερο χαμενο φιναλ 4 σε μια σεζον)στον τελικο του κυπελλου ελλαδος με 68-71 τη σεζον 97-98
τωρα που ειπε και αλλους παικτες του παοκ ο κεφ κατι αρχισα να θυμαμαι...
Air Kef
Εκτος απο τους 3 ξενους που γραφει ο Σαρουνας, ειχε σιγουρα τον Πετζα,τον Γιαννουλη,τον Μπαλογιαννη νομιζω και τον Κορφα(ή ειχε παει ήδη Μαρουσι;; )...
sarounas
QUOTE(thrylos7 @ Jan 19 2007, 06:30 PM) *
Εδώ επιβεβαιώνεται ένα ισχυρό επιχείρημα των Ολυμπιακών, για το ποια ήταν η καλύτερη ελληνική ομάδα τα τελευταία 20-25 χρόνια στην Ελλάδα.

Ο Άρης μας έμαθε το μπάσκετ, ο Παναθηναϊκός ήταν πραγματικός κυρίαρχος και οι δύο πήραν περισσότερα πρωταθλήματα από τον Ολυμπιακό, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν πρώτος στην καλύτερη και ανταγωνιστικότερη εποχή...

Αμέσως ξέφυγα από το θέμα. Μόλις αποφασίσω θα δώσω τη γνώμη μου και τη ψήφο μου.

Μεγάλο θέμα ανοίγεις Νότη… αυτό με την καλύτερη ομάδα που εμφανίστηκε στην Ελλάδα.
Για μένα κορυφαίες ομάδες είναι ο ΠΑΟΚ του 1992-93 (που ήταν καλύτερος και από την υπέροχη ομάδα της επόμενης σεζόν που κατέκτησε το Κόρατς και έπαιξε στον τελικό του ελληνικού πρωταθλήματος, έστω και αν τελικά δεν πήρε τίποτα το ‘93!), ο Ολυμπιακός το 1993-94 (αυτή η ομάδα ήταν πολύ καλύτερη από αυτή που έκανε το τρεμπλ το ’97, πολύ μεγάλη αδικία το χάσιμο του ευρωπαικού τροπαίου αλλά συμβαίνουν αυτά.) και ο εκπληκτικός Παναθηναικός του 2000.
Τώρα μην με ρωτάτε πια ήταν καλύτερη, δεν ξέρω


QUOTE(Air Kef @ Jan 19 2007, 07:44 PM) *
Μαλλον αντιλήφθηκα λαθος την ερώτηση.Νομιζα απο πλευρας,αγωνιας,ανατροπων,θεάματος,επιδοσε
ων,ποιότητας&επιπεδου κτλ..
Ψήφισα 01-02 αφου την έζησα πιο κοντα απο τις αλλες και πιο προσφατα απο τις αλλες..
Η δεύτερη σεζον που ίσχυσαν τα 24΄΄ στην επιθεση αλλα και τα 4 10λεπτα κατι που επέτρεψε το γρήγορο και πιο επιθετικο μπάσκετ.


Air Kef όλα συνυπολογίζονται, απλώς μεγάλύτερη αίγλη έχει ένα συγκλονιστικό πρωτάθλημα όταν συμμετέχουν μεγάλα αστέρια απ’ ότι ένα επίσης σκληρό αλλά με λιγότερο γνωστούς παίκτες.
Φυσικά και ισχύουν αυτά που αναφέρεις για το πρωτάθλημα του 2001-02, ακριβώς για αυτόν το λόγο εξάλλου το επέλεξα σαν ένα από τα 5 κορυφαία. Μπράβο σου για την ιδιαίτερη αναφορά που έκανες σε αυτήν, είχα σκοπό στην αρχή να γράψω και 5 πράγματα για την κάθε σεζόν που επέλεξα και όλες τις σπουδαίες ομάδες και όχι μόνο τις καλύτερες, αλλά όταν το ξεκίνησα είδα ότι δεν έφταναν ούτε 2 μέρες, έτσι το άφησα!
thrylos7
QUOTE
Μεγάλο θέμα ανοίγεις Νότη… αυτό με την καλύτερη ομάδα που εμφανίστηκε στην Ελλάδα.
Για μένα κορυφαίες ομάδες είναι ο ΠΑΟΚ του 1992-93 (που ήταν καλύτερος και από την υπέροχη ομάδα της επόμενης σεζόν που κατέκτησε το Κόρατς και έπαιξε στον τελικό του ελληνικού πρωταθλήματος, έστω και αν τελικά δεν πήρε τίποτα το ‘93!), ο Ολυμπιακός το 1993-94 (αυτή η ομάδα ήταν πολύ καλύτερη από αυτή που έκανε το τρεμπλ το ’97, πολύ μεγάλη αδικία το χάσιμο του ευρωπαικού τροπαίου αλλά συμβαίνουν αυτά.) και ο εκπληκτικός Παναθηναικός του 2000.
Τώρα μην με ρωτάτε πια ήταν καλύτερη, δεν ξέρω


Βασικά αναφέρθηκα στις δυναστείες... ξεχωριστά, τα χρόνια που κυριάρχησαν δηλαδή.

Ασφαλώς υπάρχει και αυτό που λες εσύ (και προσωπικά δε μπορώ να κρίνω με τίποτα 100%, αν και πράγματι ο Ολυμπιακός που αναφέρεις ήταν φοβερός και μάλλον η αγαπημένη μου σύνθεση).

Υπάρχει επίσης και η γενικότερη πορεία των ομάδων τα τελευταία 20-25 χρόνια άσχετα αν κυριάρχησαν ή όχι.. Ο ΠΑΟΚ πχ ποτέ δεν υπήρξε κυρίαρχος, αλλά είχε μαζί με τον Παναθηναϊκό την πιο σταθερή πορεία.

Θ' ανοίξουμε 3 topics; biggrin.gif
Jimar
εγω εβαλα αυτο του 2001-2002, που το εζησα πιο πολυ.
παικταραδες μοιρασμενοι σε πολλες ομαδες.
Air Kef
Σιγουρα ψήφισες;;Γιατι εχει 1 ψήφο και αυτος ειναι δικος μου..!
liolias
Ψηφισα τη σεζον 01-02 γιατι εκεινη την χρονια ειχαμε σουπερ ομαδα με Διαμαντιδη Χατζηβρεττα και ταλλα παιδια...
Air Kef
Πραγματικα θα ήθελα να έχω διαρκειας στο Ιβανωφειο εκεινη την σεζόν..Καθομουν και εβλεπα τα στατιστικα απο τους αγώνες του Ηρακλή εκεινη την σεζόν...Ο Μπλάκνει σε καθε ματς έχει 20 με 22 πόντους εκτος απο ελάχιστους αγώνες..Ήθελα να ξερα,ρε Ομπράντοβιτς,γιατι δν έπαιρνες εναν άλλον παίκτη μέτριο επιθετικο και καλό αμυντικο,παρά πήρες τον Χατζηβρέττα και τον έκανες έτσι.......;;;;Ντροπή για το αθλημα..

Βέβαια,λιολια,το οτι εκεινη την σεζόν υπήρχε ο καλύτερος Ηρακλής όλων των εποχών,δν ειναι λόγος να ψηφιζεις εκεινη την σεζόν αλλα ότι θες κανεις!!!
liolias
Και με Ιγκραμ ειχαμε καλη ομαδα οχι μονο αυτη τη σεζον αλλα δεν τον εχω προλαβει.
Air Kef
H πιο επιτυχημένη ομάδα του Ηρακλη ήταν αυτή του 94-95(νομιζω) που με Ζντοβς-Μπερι-Κακιούση είχε τερματίσει 3η και είχε βγει Ευρωλιγκα..

Για τον Ίνκραμ,πολλοι λιγοι απο δω μεσα έχουν σαφή άποψη αφού οταν έπαιζε,κάποιοι μαθαιναν την αλφαβήτα,άλλοι τα χρώματα,αλλοι να περπατανε..Ότι έχουμε ακούσει..
klearxos
Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος εχω την εντυπωση πως η ομαδα του Ηνγκραμ ειχε βγει μια φορα τριτη πισω απο Αρη και ΠΑΟΚ. Και πρεπει να ηταν την χρονια πριν ερθει ο Μπαρτ στον Ηρακλη.
liolias
Ναι αυτη τη χρονια ηταν.Τα βρηκα στο bluefans.info και εχει και την συνθεση της ομαδας.

Μολις εχει τελειωσει η σεζον 93-94 και ο Ηρακλης φαινεται να βρισκει τον δρομο του στην μετα-Ιγκραμ εποχη. Με τον εν ενεργεια πρωταθλητη Ευρωπης με τη Λιμοζ Γιουρι Ζντοβτς και τον 2.18m Τζεημς Ντοναλντσον φτανει ως την 6η θεση και τον τελικο του κυπελου που χανει απο τον ολυμπιακο.

Το καλοκαιρι ειναι κρισιμο. Θα γινει το βημα παραπανω; Θα ενισχυθει η ομαδα ωστε να μπει στην τετραδα και να κανει καλη πορεια στο saporta διαδεχομενος τους αρη και παοκ;

Η παραμονη του Ζντοβτς ηταν δεδομενη απο πολυ νωρις. Επρεπε ομως να βρεθει προπονητης και δευτερος ξενος καθως Σακοτα και Ντοναλτσον δεν θα εμεναν στην ομαδα. Η διοικηση ρισκαρε. Πηρε τον βοηθο του σακοτα και με μονο ενα χρονο εμπειρια Σουμποτιτς για ρπωτο προπονητη και στην θεση του θηριωδους Ντοναλτσον τον τον εξαιρετικο Γουολτερ Μπερι που ομως δεν ηταν σεντερ! Η παρουσια ενος παικτη σαν τον Μπερι ηταν σιγουρα μεγαλη υποθεση ομως μια front line με τους Μπερι και Παπαχρονη εμοιαζε βγαλμενη απο το 1950 αφου ισα ισα περνουσαν τα 2 μετρα.

Κι ομως τα πραγματα πηγαν καλυτερα απο το ωραιοτερο ονειρο. Με τους Κακιουση , Μπερι και Ζντοβτς στη καλυτερη χρονια της καριερας τους και μερικους ρολιστες που εδιναν το κατι παραπανω οταν χρειαζοταν η ομαδα εκανε μια απιστευτη πορεια στην 3η θεση του πρωταθληματος και στον ημιτελικο του saporta.

Μια χρονια που εχει πολλα να θυμομαστε.
1)Τον Μπερι να ειναι ο μοναδικος παικτης στην ιστορια του Ελληνικου μπασκετ που βγηκε πρωτος σκορερ και ριμπαουντερ!
2) Τα χερια που Ζντοβτς να κλεβουν τη μπαλα οποτε θελουν!
3)Το τριποντο του Κακιουση με την Αντιμπ 4)Το μη-καρφωμα του Κουβελα στην Βιτορια
5)Το σπορτινκ να περναει απο το απορθητο Ιβανοφειο και ολο το γηπεδο να χειροκροταει την ομαδα
6)Την αποθεωση μετα το δευτερο παιχνιδι με την Ταου απο τους Ισπανους
7)Το τριποντο στην νεαπολη του χειροτερου παικτη του πρωτου γυρου (και ενος απο τους χειροτερους του πρωταθληματος) με βαση το TENDEX Αρη Χωλοπουλου
και πολλα αλλα .

Η ΣΥΝΘΕΣΗ 1994-95
Αριστείδης Χωλόπουλος 23 2.03 γκαρντ
Λευτέρης Κακιούσης 26 1.82 πλέι-μέικερ
Γουόλτερ Μπέρι 30 2.03 φόργουορντ
Νίκος Παναγιωτίδης 31 1.96 γκαρντ
Θόδωρος Αστεριαδης 22 1.96 γκαρντ
Παναγιώτης Παπαχρόνης 27 2.02 φόργουορντ
Χρήστος Κουντουρακης 26 2.02 φόργουορντ
Κώστας Μωραίτης 24 1.96 γκαρντ
Νίκος Κούβελας 21 2.03 φόργουορντ
Γίρι Ζντοβτς 28 1.98 πλέι-μέικερ
Κώστας Ταμπάκης 22 2.04 φόργουορντ
Γιώργος Γιαννουζάκος 19 1.98 γκαρντ
Γιάννης Πετρίδης 19 1.88 πλέι-μέικερ
Προπονητής: Λευτέρης Σούμποτπς
Ασίσταντ: Νίκος Δουβής
Green Warrior
Γεια σας παιδες το πρώτο μήνυμα μου εδω στο Basketforum.gr...

Ενδιαφέρον τόπικ αν και στα 5 προτεινόμενα πιστεύω ότο μπορούν να προστεθούν άνετα και αυτά των '94-'95, 98-99, 2000-2001

Προσωπική μου προτίμηση:

1. 1997-1998 τεσσερις ομαδες διεκδικουσαν τον τιτλο φοβερα ροστερ και συμαρπαστικη εξελιξη στα πλευ οφς συν την εκπληξη του Αρη στο κυπελλο, δηλαδη τα ειχε ολα 41.gif

2. 1993-1994 πάνω κάτω ισχύουν τα ιδια με την μονη διαφορα οτι δεν εσπασε καποια εδρα

3. 2000-2001 μπορει να ειχε αρχισει η πτωση της δημοτικοτητας του μπασκετ για χαρη της ασπρομαυρης blove.gif οι ομαδες της Σαλονικης ηταν μεν εξασθενιμενες αλλά οι 3 του κεντρου διεθεταν φοβερα ροστερ τα καλυτερα ισως που ειχαν και οι τρεις μαζι σε μια χρονια, υπηρχε η ομαδα εκπληξη το Περιστερι που διεκδικησε μεχρι τελους την πρωτη θεση στην κανονικη περιοδο και μια σειρα τελικων με απιστευτη ενταση και παθος οπως και αντιστοιχο F4 κυπελλου

ΥΓ. Ισως πολλοι διαφωνήσετε με αυτή την επιλογή αλλά θυμηθειτε τα ροστερ

ΠΑΟ( Μποντιρογκα, Ρεμπρατσα, Αλβερτης, Φωτσης, Καλαιτζης, Μπαλογιαννης, Κοχ, Τζεντιλε, Ροτζερς, Μιντλετον, Μπερκ)

ΟΣΦΠ (Ρατζα, Ριβερς, Οικονομου, Μπουντουρης, Παπανικολαου, Ντεμιγκελ, Ρισασε, Φεμερλινγκ)

ΑΕΚ (Ιμπο, Στεφανοφ, Μιουρσεεπ, Χατζης, Ζησης, Κακιουζης, Ντικουδης, Μπετς)

μαζι με το Περιστερι που ειχε Τσαρτσαρη, Πελεκανο, Φορντ

γενικα η δεκαετια 1992-2002 ηταν η χρυση δεκαετια της Α1 με τα καλυτερα και ανταγωνιστικοτερα πρωταθληματα αν και παρολα αυτα κυριαρχησαν δυο δυναστεις στην κορυφη (με την εξαιρεση της ΑΕΚ το 2002) με την μια να συνεχιζει να κυριαρχει μεχρι σημερα wink.gif
sarounas
QUOTE(Air Kef @ Jan 22 2007, 04:18 AM) *
Πραγματικα θα ήθελα να έχω διαρκειας στο Ιβανωφειο εκεινη την σεζόν..Καθομουν και εβλεπα τα στατιστικα απο τους αγώνες του Ηρακλή εκεινη την σεζόν...Ο Μπλάκνει σε καθε ματς έχει 20 με 22 πόντους εκτος απο ελάχιστους αγώνες..Ήθελα να ξερα,ρε Ομπράντοβιτς,γιατι δν έπαιρνες εναν άλλον παίκτη μέτριο επιθετικο και καλό αμυντικο,παρά πήρες τον Χατζηβρέττα και τον έκανες έτσι.......;;;;Ντροπή για το αθλημα..


Εγώ ήμουν τυχερός, με βόλευε πολύ τότε το Ιβανώφειο και πήγαινα συνέχεια, μάλιστα πολλές φορές έμπαινα δωρεάν γιατί βοηθούσα κάποιους φίλους σε εκπομπή στο ραδιόφωνο και έτυχε να αναλάβω τον μπασκετικό Ηρακλή!
Για τον Χατζηβρέττα πολυ κρίμα, δυστυχώς αυτός είναι πλέον ο ρόλος του, θυμάμαι χαρακτηριστικά τον ημιτελικό στην Μόσχα με την Μακαμπί που ήταν ο απόλυτος χαμάλης για την εξολόθρευση του Πάρκερ, μου θυμίζει ακριβώς μια περίπτωση σαν αυτή του Μίκαελ Κοχ, που τον γνωρίζαμε όλοι σαν απόλυτο σουτέρ και σκόρερ ολκής από το Μουντομπάσκετ του ’86 με την Γερμανία και ύστερα με την Λεβερκούζεν, μέχρι που έγινε αυτό που έγινε στον ΠΑΟ.


QUOTE(Air Kef @ Jan 22 2007, 03:27 PM) *
H πιο επιτυχημένη ομάδα του Ηρακλη ήταν αυτή του 94-95(νομιζω) που με Ζντοβς-Μπερι-Κακιούση είχε τερματίσει 3η και είχε βγει Ευρωλιγκα..

Για τον Ίνκραμ,πολλοι λιγοι απο δω μεσα έχουν σαφή άποψη αφού οταν έπαιζε,κάποιοι μαθαιναν την αλφαβήτα,άλλοι τα χρώματα,αλλοι να περπατανε..Ότι έχουμε ακούσει..



Χεχε, για αυτό με τον Ίνγκραμ και πάλι είμαι από τους τυχερούς, τον θυμάμαι σε όλη την πορεία του, μάλιστα δεν ξεχνώ και την απόλυτη μονομαχία του με τον Γκάλη στο Ιβανώφειο την άνοιξη του 90 που κέρδισε ο Άρης στην παράταση 85-90.
Για κορυφαία ομάδα συμφωνώ για αυτή του 94-95, αλλά από εκείνη την ομάδα μου έχει μείνει εκτός από το ματς με τον ΠΑΟΚ και εκείνες οι αναμετρήσεις με την ΤΑΟΥ για το κυπελλούχων! Όπως φυσικά και το σύνθημα ΗΡΑ-ΗΡΑ-ΚΥΠΕΛΛΟ!




QUOTE(klearxos @ Jan 22 2007, 03:38 PM) *
Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος εχω την εντυπωση πως η ομαδα του Ηνγκραμ ειχε βγει μια φορα τριτη πισω απο Αρη και ΠΑΟΚ. Και πρεπει να ηταν την χρονια πριν ερθει ο Μπαρτ στον Ηρακλη.


Όχι ακριβώς, ο Μπαρτ ήρθε την σεζόν 1992-93 για 3-4 παιχνίδια, το 91-92 ο Ηρακλής τερμάτισε 6ος και στην καλύτερή του ήταν το 90-91 που βγήκε 4ος.
επιπλέον με Ίνγκραμ, Παπαδόπουλο, Κακιούση ποτέ δεν πήγε πάνω από τέταρτος αφού εκτός από τα δύο θηρία της εποχής υπήρχε και ο Φάνης με τον Πανιώνιο.


QUOTE(Green Warrior @ Jan 23 2007, 07:36 PM) *
Γεια σας παιδες το πρώτο μήνυμα μου εδω στο Basketforum.gr...

Ενδιαφέρον τόπικ αν και στα 5 προτεινόμενα πιστεύω ότο μπορούν να προστεθούν άνετα και αυτά των '94-'95, 98-99, 2000-2001

Προσωπική μου προτίμηση:

1. 1997-1998 τεσσερις ομαδες διεκδικουσαν τον τιτλο φοβερα ροστερ και συμαρπαστικη εξελιξη στα πλευ οφς συν την εκπληξη του Αρη στο κυπελλο, δηλαδη τα ειχε ολα 41.gif

2. 1993-1994 πάνω κάτω ισχύουν τα ιδια με την μονη διαφορα οτι δεν εσπασε καποια εδρα

3. 2000-2001 μπορει να ειχε αρχισει η πτωση της δημοτικοτητας του μπασκετ για χαρη της ασπρομαυρης blove.gif οι ομαδες της Σαλονικης ηταν μεν εξασθενιμενες αλλά οι 3 του κεντρου διεθεταν φοβερα ροστερ τα καλυτερα ισως που ειχαν και οι τρεις μαζι σε μια χρονια, υπηρχε η ομαδα εκπληξη το Περιστερι που διεκδικησε μεχρι τελους την πρωτη θεση στην κανονικη περιοδο και μια σειρα τελικων με απιστευτη ενταση και παθος οπως και αντιστοιχο F4 κυπελλου

ΥΓ. Ισως πολλοι διαφωνήσετε με αυτή την επιλογή αλλά θυμηθειτε τα ροστερ

ΠΑΟ( Μποντιρογκα, Ρεμπρατσα, Αλβερτης, Φωτσης, Καλαιτζης, Μπαλογιαννης, Κοχ, Τζεντιλε, Ροτζερς, Μιντλετον, Μπερκ)

ΟΣΦΠ (Ρατζα, Ριβερς, Οικονομου, Μπουντουρης, Παπανικολαου, Ντεμιγκελ, Ρισασε, Φεμερλινγκ)

ΑΕΚ (Ιμπο, Στεφανοφ, Μιουρσεεπ, Χατζης, Ζησης, Κακιουζης, Ντικουδης, Μπετς)

μαζι με το Περιστερι που ειχε Τσαρτσαρη, Πελεκανο, Φορντ

γενικα η δεκαετια 1992-2002 ηταν η χρυση δεκαετια της Α1 με τα καλυτερα και ανταγωνιστικοτερα πρωταθληματα αν και παρολα αυτα κυριαρχησαν δυο δυναστεις στην κορυφη (με την εξαιρεση της ΑΕΚ το 2002) με την μια να συνεχιζει να κυριαρχει μεχρι σημερα wink.gif



σωστός, πολύ καλή η αναφορά στο 2000-01.

τελικά καλύτερα να ετοιμάσω κάτι για όλες τις σεζόν των 90s

όσο για τα άλλα επιμένω για το 1992-93 είναι πέντε οι ομάδες ΠΑΟΚ, ΟΣΦΠ, ΑΡΗΣ, ΠΑΟ, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ το 93-94 λείπει ο Αρης και είναι τέσσερις όπως και το 1997-98
ενώ και το πρωτάθλημα χωρίς την παρουσία της Θεσσαλονίκης μου μοιάζει λειψό σχετικά με αυτά για το 2000-01
sarounas
Να γράψουμε και δύο λόγια για τα εναπομείναντα πρωταθλήματα των 90s, (έτσι για να υπάρχει πλήρης εικόνα) που όμως ήταν ένα σκαλί παρακάτω από τα προαναφερθέντα

1989-90

είναι το πρώτο πρωτάθλημα στο οποίο ο Άρης ο οποίος έχει στην σύνθεσή του τον Στόικο Βράνκοβιτς απειλείται σοβαρά από τον ΠΑΟΚ, μάλιστα κάνει για πρώτη φορά από το ’83, 3 ήττες, σχεδόν όλες συντριβές για τα δεδομένα του, από τον ΠΑΟΚ 81-64, από τον ΠΑΟ 77-62 και 90-78 από το Περιστέρι του Γκρεγκ Τσερτς (ο σπουδαίος Μορμόνος μπασκετμπολίστας που γνώρισε και το πραγματικό πρόσωπο του Μάκη Ψωμιάδη στην ΑΕΚ)! και τερματίζει 2ος πίσω από τον ΠΑΟΚ, αλλά ουσιαστικά δεν υπάρχει μειονέκτημα έδρας, αφού αυτή είναι κοινή για τις δύο ομάδες, έτσι ο Άρης με νίκη 73-63 βάζει τα πράγματα στην θέση τους στα πλέι οφ με την βοήθεια του Πανιωνίου που κέρδισε και αυτός τον δικέφαλο 115-110 σε ένα παιχνίδι της τελικής φάσης του πρωταθλήματος. Από εκεί και πέρα ο Πανιώνιος υπερίσχυσε ως συνήθως του Ηρακλή και κατέλαβε την 3η θέση, 4ος ο Γηραιός. ΠΑΟ, ΑΕΚ και Ολυμπιακός κέρδισαν το εισιτήριο για το Κόρατς, ενώ φτωχός συγγενής αποδείχθηκε ο Έσπερος. Ο Γιάργουντ του Απόλλων ήταν ένας μεγάλος σκόρερ που προσπάθησε ανεπιτυχώς να κυνηγησει Γκάλη και Ίνγκραμ, πολύ επιτυχημένη ήταν και η επιλογή του Παγκρατίου με τον θηριώδη Έρλ Χάρισον που το βοήθησε να παραμείνει στην κατηγορία, ενώ οι δύο αιώνιοι στηρίχθηκαν σε Έντγκαρ Τζόουνς και Τοντ Μίτσελ αντίστοιχα. Επίσης σε εντελώς αδιάφορο παιχνίδι στο τέλος της σεζόν, αλλά πολύ σημαντικό από στατιστικής άποψης Ηρακλής- Πάοκ 106-124 με 10/14 τρίποντα του Πρέλεβιτς.



1990-91

Είναι το πρωτάθλημα με την συγκλονιστικότερη σειρά τελικών, ο ΠΑΟΚ με Μπάρλοου έχει πάρει τον αέρα του προβληματικού Άρη που έχει τον Σέλερς, όμως θα χάσει το πρωτάθλημα για άλλη μια χρονιά. 3ος ο Πανιώνιος του Φάνη, του Γάσπαρη και του Χάτσον, 4ος ο Ηρακλής με την γνωστή τριπλέτα (Ίνγκραμ, Παπαδόπουλος, Κακιούσης). 5η η ΑΕΚ των Παταβούκα, Γαλακτερού, Γκέκου και Τόμας Τζόρνταν, πολύ καλή παρουσία και πάλι για το Περιστέρι με Κορωνιό, Τσερτς, Κασουρίδη. Απογοήτευσαν οι δύο αιώνιοι αν και είχαν ο μεν Ολυμπιακός Μπλάκγουελ και Τζώρτζ Παπαδάκο και ο ΠΑΟ τον Αντόνιο Ντέιβις. Σπουδαίοι ξένοι επίσης ήταν ο Ντέρεκ Χάμιλτον του Παπάγου, ο Έρλ Χάρισον του Παγκρατίου που και πάλι βγήκε 1ος ριμπάουντερ. Πάτρα και Φίλιππος ήταν σάκοι του μποξ αφού Χάρβει και Ρέλφορντ δεν κατάφεραν να διορθώσουν την κατάσταση.

1991-92

αυτό είναι το πρωτάθλημα που μπορεί να στιγματίστηκε από το μακράς διαρκείας λοκ άουτ των παικτών αλλά ταυτόχρονα είναι εκείνο που δίνει την χαρά της κατάκτησης ενός τίτλου στους φίλους του ΠΑΟΚ, συνάμα αποτελεί και της απαρχή της μεγάλης πορείας του Ολυμπιακού του Ζάρκο Πάσπαλιε και του Ιωαννίδη. Χάρη στην νίκη του στο παιχνίδι με τον αδιάφορο ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ στα play off άφησε 3ο τον Άρη και πανηγύρισε την είσοδό του στο κύπελλο πρωταθλητριών της επόμενης χρονιάς. Ο Άρης ευτυχώς που υπήρχε ο Γκάλης γιατί αλλιώς θα καταντούσε ένας περιδεύον θίασος με τα πολλά προβλήματά του, όπως δηλαδή κατάντησε εκείνη την σεζόν στην Ευρώπη, σπουδαίοι ξένοι που τράβηξαν όλο το κουπί λόγω του λοκ αουτ και τίμησαν με την παρουσία τους το ελληνικό πρωτάθλημα ήταν ο Α. Ντέιβις (ΠΑΟ), Έντγκαρ Τζόουνς (ΑΡΗΣ), ο σταθερότατος Ερλ Χάρισον (Παγκράτι), Τόμας Τζόρνταν (ΑΕΚ), Χάτσον (Πανιώνιος), Ίνγκραμ (ΗΡΑ) Τσίτουμ (Δάφνη), Ντ. Χάμιλτον (Σπόρτιγκ)
Από τους Έλληνες που έκαναν αισθητή την εμφάνισή τους κυρίως στα play off εκτός των μόνιμων γνωστών παρουσιών (Γκάλης, Γιαννάκης, Φάνης, Φασούλας, Κορωνιός κλπ) πολύ καλά πήγαν και οι Παπαχρόνης, Σταμάτης, Μυριούνης, Μποσγανάς, Καραμανώλης, Μυλωνάς, Αλβέρτης, Οικονόμου, Παπαδημητρίου, Αβδάλας και Γιάννης Γιαννόπουλος
Όσον για την κατάταξη ενδιαφέρον προκαλεί η εκ νέου άνοδος της ΑΕΚ 4ή αυτή την φορά, αφού προσπέρασε του διόσκουρους εκείνες της εποχές Πανιώνιο και Ηρακλή! αμέσως μετά ήταν το Περιστέρι που είχε για ξένο τον Ρόμπινσον!




1994-95
είναι το πρωτάθλημα που κρίθηκε από την άστοχη βολή του Πάσπαλιε (από γκολ- φάουλ) στο ΣΕΦ στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος αφού δεν επέτρεψε στον Πάο να προσπεράσει την διαφορά των 2 πόντων που είχε χάσει το πρώτο ματς στην Γλυφάδα με συνέπεια ο ΟΣΦΠ να κερδίσει το πλεονέκτημα της έδρας στην συνολική διαφορά πόντων στην τελική ισοβαθμία και να το κρατήσει στον δραματικό 5ο και τελευταίο τελικό play off. Πλην όμως των δύο αυτών άλλος ουδείς για πρωτάθλημα!
Ο Ηρακλής (Μπέρι 1ος σκόρερ και ριμπάουντερ, Ζντοβτς, Κακιούσης 1ος ασίστ) αν και τηρουμένων των αναλογιών έκανε την κορυφαία χρονιά του απείχε αρκετά από τους δύο διεκδικητές, ο ΠΑΟΚ (Λάμπλει, Μπούλαρντ αυτός των Ρόκετς! ατύχησε με τα μεγαλύτερα παλτά που περάσαν από τον σύλλογο εκείνη την εποχή, Σάβιτς, Πρέλεβιτς, Κόρφας, Μπουντούρης, Γαλακτερός και Μουστάφ στο τέλος δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την εικόνα, (ο μικρούλης Πέτζα έπαιζε μόνο Ευρώπη!) έτσι είχε πολύ κακή χρονιά μιας και έχασε ακόμη και την έξοδο στην Ευρωλίγκα από τον Ηρακλή.
Ο Πανιώνιος με Μέιζ και Μπέιλι έκανε συμπαθητική χρονιά αλλά καμιά σχέση με τις σπουδαίες ομάδες των περασμένων δύο ετών, ενώ στα προημιτελικά δεν τα κατάφερε εναντίον του Ηρακλή (πάλι αυτός!)
Ο Άρης στο αποκορύφωμα της παρακμής του πριν έρθει το 2002, έχει ουσιαστικά μόλις 5 παίκτες (Κινγκ, Τόνι Γουάιτ 2ος σκόρερ, Λιαδέλη, Μισούνοφ και Άγγελίδη, άντε και τον σακατεμένο από τους τραυματισμούς Λυπηρίδη!) αλλά καταφέρνει να βγει 6ος και να δυσκολέψει αφάνταστα τον ΠΑΟΚ στους προημιτελικούς (έχασε 2-1 με το ζόρι!)
Από τους υπόλοιπους, εντυπωσίασε το Σπόρτιγκ στην καλύτερη σύγχρονη σεζόν του βγαίνοντας 7ο με Ουίγκινς, Κόστνερ και πιτσιρικά Παπανικολάου! Παίκτες που έχουν μείνει από την σεζόν εκείνη ήταν το δίδυμο ξένων της ΑΕΚ Ρολάντο Μπλάκμαν (ο γνωστός!) και ο αξέχαστος σε όλους μας Μίρκο Μιλίσεβιτς που το σορτσάκι του σχεδόν ακουμπούσε στο έδαφος!!! Ακόμη υπήρχαν ο Χοσέ Πικουλίν Ορίθ που έκανε την πρώτη εμφάνιση του στο ελληνικό πρωτάθλημα με την Λάρισα, η ατραξιόν του Απόλλωνα ο Ρέτζι Τζόρνταν, οι Φάντεμπεργκ, Σταυρακόπουλος από τους Αμπελόκηπους και οι Ρέλφορντ, Τόμας Τζόρνταν 1ος ριμπάουντερ με το Παγκράτι.




1996-97
αυτό το πρωτάθλημα ήταν το πιο παράξενο, το κατέκτησε σχετικά εύκολα ο Ολυμπιακός, αν και μέχρι τα μέσα της σεζόν ήταν κακός και σαν να μην έφτανε αυτό ο Ίβκοβιτς έδιωξε για πειθαρχικά παραπτώματα τον Ουίλι Άντερσον για να φέρει τον αλήστου μνήμης Έβρικ Γκρέι. Ήταν παράξενο γιατί αν και υπήρχαν πολλές ομάδες με γεμάτα ρόστερ δεν έφτασαν σε πολύ ψηλά επίπεδα απόδοσης και δεν μπόρεσαν να απειλήσουν το συμπαγές σύνολο του Ολυμπιακού.
Ήταν η σεζόν που η ΑΕΚ με τον Ιωαννίδη πλέον στον πάγκο επανήλθε στο προσκήνιο του ελληνικού μπάσκετ παίζοντας στους τελικούς play off με δίδυμο ξένων τους Αλεξάντερ, Έντουαρντς, με συμπαθητικούς κοινοτικούς (Κολντεμπέλα, Ατρούια, Κιάτζιτς, Λάρσεν), αλλά και αρκετά καλούς έλληνες (Κακιούζης, Χατζής, Παπαχρόνης, Παπαδόπουλος Δ. του Ηρακλή, Τσακαλίδης κ.α.) που όμως οι περισσότεροι είχαν από μικρή ως μηδαμινή συμμετοχή.
Ο απερίγραπτος ΠΑΟ του Μάλκοβιτς μπορεί να είχε εξαιρετικούς παίκτες (εκτός των γνωστών, στην καινούρια αυτή ομάδα υπήρχαν και οι Κοχ, Ντίνκινς 1ος ασίστ, Νικόλα, Σκονοκίνι, Φεράν Μαρτίνεθ, Αμίτσι ενώ παρέλασαν και οι Νουόζου, Έίβεντ, Σάλει, ο τελευταίος ήταν πολύ σπουδαίος παίκτης και είναι κρίμα που δεν τον απολαύσαμε αλλά ας όψεται ο Μάλκοβιτς) ποτέ όμως όλοι αυτοί δεν δημιούργησαν ένα καλό σύνολο.
Ο τροπαιούχος Κόρατς Άρης που είχε ένα εξαιρετικό ρόστερ (Ορτίθ, Σάκλεφορντ, Μπέρι, Λιαδέλη, Μπόνι, Σταυρακόπουλο, Αγγελίδη, Ναχάρ, Μισούνοφ, Σιούτη, Φλώρο) έκανε εκείνη την απίστευτη ήττα από τον υποβιβασμένο Πειραικό την τελευταία αγωνιστική και έχασε όχι μόνο την ευκαιρία να ξεπεράσει τον τρίτο ΠΑΟ στην κανονική περίοδο, αλλά και την τετράδα από το Περιστέρι από το οποίο έχασε στα προημιτελικά με συνέπεια ο χορηγός Ζ. Σαμολαδάς να πει ότι ο Μπέρι είναι ένα σακί πατάτες αξίας 50 εκατομυρίων. Ήθελε Ευρωλίγκα και τσατίστηκε ο χορηγός!
Το Περιστέρι έφτασε στην τέταρτη θέση κάνοντας ένα εκπληκτικό πρωτάθλημα με κύριους άξονες τους (Κορωνιό, Τσίτουμ, Μάξει, Γκούροβιτς, Γιάριτς, Μορέτι, Μακαρά και Αποσκίτη)
Ο ΠΑΟΚ με σοβαρά προβλήματα, αφού έπαιζε για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς τους τραυματίες Πέτζα και Ρεντζιά τερμάτισε 6ος , αλλά έκανε την υπέρβαση στα play off με διπλό σπάσιμο έδρας απέναντι σε ΠΑΟ και Περιστέρι πανηγυρίζοντας μία ανέλπιστη πρόκριση στην Ευρωλίγκα! (Σκάιλς (παίκτης-προπονητής), Ντεμπς, Μπόνερ, Γιαννούλης, Μπουντούρης, Μπαλογιάννης και Μαματζιόλας τράβηξαν το φορτίο)

Από τις άλλες ομάδες ξεχώρισε ο 7ος Παπάγου κάνοντας την καλύτερη σεζόν στην ιστορία του, έχοντας βεβαίως στις τάξεις του τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος Αλφόνσο Φορντ, απογοήτευσε ο 8ος Πανιώνιος (Φάνης, Ουίγκινς, Γκάτλιν και πολλοί κοινοτικοί) που έπαιζε στην Ευρωλίγκα. Εξαιρετικό σύνολο είχε η Πάτρα που έφτασε στον τελικό του κυπέλλου υπό την κοθοδήγηση του Βετούλα (1ος ασίστ), του Βούκσεβιτς, του Μυριούνη και του εντυπωσιακού αμερικανού Χάρολντ Έλις (1ος κλέφτης).
Η απογοήτευση της χρονιάς μετά τον Πανιώνιο ήταν ο Ηρακλής, (με μόνους διασωθέντες τους Μικ και Μπάκναλ που τον έσωσαν κιόλας) είχε τραγική χρονιά αφού είχε κοντέψει να υποβιβαστεί!
Ο Αντρες Γκιμπέρτ 2ος ριμπάουντερ (Σπόρτιγκ), ο Λόθριτζ της ΑΕΛάρισας τότε Γυμναστικού και ο Τζων Χάτσον που επανήλθε με τον Πειραικό ήταν αξιομνημόνευτοι παίκτες.
Αίσθηση προκάλεσαν και οι δύο ξένοι της χειρότερης ομάδας του πρωταθλήματος του ΒΑΟ που είχε νικήσει όμως τον Ολυμπιακό! ο Σαμίρ Γκούντα (1ος σε ριμπάουντ και τάπες) και ο Τζεφ Μαλόουν με την σπουδαία καριέρα στο ΝΒΑ.


1998-99


Το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα του ΠΑΟ, ήταν και αυτό ένα από τα ισχυρότερα που διεξήχθησαν στην Ελλάδα. Ο ΠΑΟ με Ράτζα, Μποντιρόγκα Τζεντίλε και σία, ο Ολυμπιακός με Γκολντγουάιρ, Κόμαζετς, Ομπέρτο, Ρότζερς, ο 3ος ΠΑΟΚ με “το σακί πατάτες του ’97 κατά Σαμολαδα” αλλά φορμαρισμένο Μπέρι, Φράνκι Κινγκ (1ος ασίστ), Κολντεμπέλα, Μοράλες αλλά και Κακιούση επιβλήθηκε του 4ου Άρη (Μιχαήλοφ, Γκάρι Γκραντ, Μιούσερπ, Κουλ) στους αγώνες για την έξοδο στο πρωταθλητριών, θα θυμάστε φαντάζομαι και την πολύ μπερδεμένη υπόθεση με τα αναβολικά με πρωταγωνιστές τους Αγγελίδη, Μιούσερπ που τελικά υπήρξε μοιραία για τους κίτρινους.5η ήταν η ταλαιπωρημένη από τις συνεχείς αλλαγές προπονητών ΑΕΚ (Αρλάουκας, Μ. Άντερσεν, Κορωνιό, Ντικούδη, τότε πρέπει να ήταν που ήρθε και “η μαφία” ο Λόιντ Ντάνιελς) αν θυμάμαι καλά ξεκίνησε με Καλαφατάκη και μετά Πολίτη. Ο Ηρακλής μετά το στραπάτσο των 3 προηγουμένων ετών, έκανε ανανέωση και έφτιαξε την ομάδα γύρω από δύο αμερικάνους παικταράδες τον Ντίνκινς και τον Μπακ Τζόνσον, ενώ υπήρχαν και οι Λ. Παπαδόπουλος, Χατζηβρέττας. Άλλοι σπουδαίοι παικταράδες σε εκείνο το πρωτάθλημα ήταν ο Σέιν Χιλ (ΝΗΑΡ ΗΣΤ), Μάξει και Ντέρικ Ντάιαλ στο Περιστέρι, ο Ντάιαλ πρέπει να είναι αυτός του απόλλωνα σήμερα, τότε ήρθε με μεγάλες υποσχέσεις από το κολλέγιο λόγω λόκ άουτ στο ΝΒΑ, ο Σιμς του Πανιωνίου που είχε κοντέψει να υποβιβαστεί μετά την υπόθεση της τιμωρίας από τους διαιτητές στον αγώνα με την ΑΕΚ, ακόμη ήταν οι γνωστοί από παλιότερα πρωταθλήματα Πελ (1ος τάπες), Βον, Μικ (1ος ριμ), Γκιμπέρτ, Τέρνερ, Φορντ (1ος σκόρερ)
Air Kef
QUOTE(sarounas)
Χεχε, για αυτό με τον Ίνγκραμ και πάλι είμαι από τους τυχερούς, τον θυμάμαι σε όλη την πορεία του, μάλιστα δεν ξεχνώ και την απόλυτη μονομαχία του με τον Γκάλη στο Ιβανώφειο την άνοιξη του 90 που κέρδισε ο Άρης στην παράταση 85-90.



Τι έχουν δει καποιοι και τι βλέπουμε εμεις σήμερα.Έβλεπες Ηρακλή εναντιον Αρη στο Ιβανωφειο που οπου και να καθεσαι ειναι σαν παιζεις και συ,με μονομαχια Ινγκραμ και Γκαλη,κι εγώ σκέφτομαι να πάω να δω αύριο ΑΕΛ-Αιγαλεω για να δω την μονομαχια Λι και Κλαρκ 20-30 μετρα απο τον αγωνιστικο χώρο...Με λυπάμαι. sad.gif
sarounas
QUOTE(Air Kef @ Jan 26 2007, 01:36 PM) *
Τι έχουν δει καποιοι και τι βλέπουμε εμεις σήμερα.Έβλεπες Ηρακλή εναντιον Αρη στο Ιβανωφειο που οπου και να καθεσαι ειναι σαν παιζεις και συ,με μονομαχια Ινγκραμ και Γκαλη,κι εγώ σκέφτομαι να πάω να δω αύριο ΑΕΛ-Αιγαλεω για να δω την μονομαχια Λι και Κλαρκ 20-30 μετρα απο τον αγωνιστικο χώρο...Με λυπάμαι. sad.gif

Λι και Κλαρκ; αξίζει τον κόπο να πας, ας είναι και απ' τα 50 μέτρα biggrin.gif
suspect
Άλλο ένα εξαιρετικο τοπικ.
Ευγε.

Θα συμφωνησω με τον air kef.

Σημειωσεις:

Ο ΠΑΟΚ ειχε τρομερη 5αδα ( πανι-κλιφ/κλιφ/κλιφ-μπαρλοου-μπανε-κορφα ) και στον παγκο εμενα, τον τσοψ, και τον ashton. Παιχταραδες μεν αλλα ημασταν αψητοι τοτες.

Ο ΟΣΦΠ λογω τριπλ κραουν μπαινει πρωτος εχω την εντυπωση γιατι περαν των αποτελεσματων επαιξε και ωραιο μπασκετακι.

Τον Ιγκραμ τον προλαβα. Τεραστιος σκορερ.

Ο Χωλοπουλος ειχε ταλεντο αλλα δεν δουλεψε. Κριμας.

Κατά τη γνωμη μου το πιο θεαματικο μπασκετ στην ιστορια του ελληνικου μπασκετ το εχουν παιξει οι αμπελοκηποι του καλαφα.

Φαντεμπεργκ – αμαγια – τζανης στα καλα του - παναγιωταρακος – φλωρος – πατρικης – παγιδας νομιζω και δεν θυμαμαι ποιοι αλλοι.
reth1
QUOTE(sarounas @ Jan 26 2007, 05:24 PM) *
Γκρεγκ Τσερτς (ο σπουδαίος Μορμόνος μπασκετμπολίστας που γνώρισε και το πραγματικό πρόσωπο του Μάκη Ψωμιάδη στην ΑΕΚ)!


Άλλος ο Γκ. Τσερτς και άλλος ο Ντάνι Βρέινς της ΑΕΚ (αν και λευκοί, γύρω στα 2.05 και οι δύο) wink.gif

QUOTE(sarounas @ Jan 26 2007, 05:24 PM) *
πολύ επιτυχημένη ήταν και η επιλογή του Παγκρατίου με τον θηριώδη Έρλ Χάρισον που το βοήθησε να παραμείνει στην κατηγορία


αυτός ήταν ένας τύπος 2.03, πρώην 3-4αρο που το Παγκράτι τον πήρε για 5αρι και ...έσκισε. Δίπλα του για 4αρι είχε τον Τζαλαλή των 1.98! Twin towers ένα πράμα, αλλά τα ριμπάουντ άφθονα! Λίγα χρόνια μετά "έσκασε" μύτη ένα παρόμοιο πείραμα με τoν Mπέρι στον Ηρακλή ως center
Green Warrior
Καλά ο Ηρακλής με Μπέρι είχε την καλύτερη ομάδα στην ιστορία του με (Μπέρι-Ζντοβτς) δίδυμο ξένων.

Οι καλύτερες ομάδες των συλλόγων της Α1 κατά την γνώμη μου ήταν:

Αρης (1989-1990), (Βράνκοβιτς, Τζόουνς)

ΠΑΟΚ(1992-1993), (Μπάρλοου, Λέβινγκστον)

Οσφπ (1993-1994), (Πάσπαλιε, "και πίνω μπύρες" Τάρπλεϋ tongue.gif )

Πανιώνιος (1993-1994) (Τέρνερ 77.gif , Στόουκς)

Ηπακλής (1994-1995) (Μπέρι, Ζντοβτς)

Παναθηναϊκός (1999-2000) (Μποντιρόγκα 77.gif 77.gif 77.gif , Ρέμπρατσα 77.gif 77.gif 77.gif )

ΑΕΚ (1999-2000/2001-2002, είμαι μεταξύ αυτών των δύο) (Μιοουρσεεπ, Μπουι/ Χόλντεν)

Μαρούσι (2003-2004) (Σπανούλης, Μπλάκνεϊ)

Πάντως κατά την ...αντικειμενικη γνώμη μου (λεμε τωρα tongue.gif ) η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα ήταν ο ΠΑΟ του 1999-2000 απίστευτο ρόστερ σε ποιότητα και ποιότητα παικτών καλύτερο ρεκόρ στην Ευρολίγκα και ειδικά από το F4 και μετά μέχρι τα πλευ οφς η ομάδα έπαιξε δαιμονισμένο μπάσκετ εναντίον ΑΕΚ και ΠΑΟΚ. Αυτή την άποψη πάντως την έχω ακούσει και από αρκετούς μη παναθηναϊκούς...
sarounas
QUOTE(reth1 @ Jan 29 2007, 02:30 PM) *
Άλλος ο Γκ. Τσερτς και άλλος ο Ντάνι Βρέινς της ΑΕΚ (αν και λευκοί, γύρω στα 2.05 και οι δύο) wink.gif

Ακριβώς έτσι, τους μπέρδεψα και έκανα λάθος, tongue.gif καλά που το πρόσεξες 41.gif


QUOTE
Πάντως κατά την ...αντικειμενικη γνώμη μου (λεμε τωρα ) η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα ήταν ο ΠΑΟ του 1999-2000 απίστευτο ρόστερ σε ποιότητα και ποιότητα παικτών καλύτερο ρεκόρ στην Ευρολίγκα και ειδικά από το F4 και μετά μέχρι τα πλευ οφς η ομάδα έπαιξε δαιμονισμένο μπάσκετ εναντίον ΑΕΚ και ΠΑΟΚ. Αυτή την άποψη πάντως την έχω ακούσει και από αρκετούς μη παναθηναϊκούς...


Αν υποθέσουμε ότι με το πέρασμα των χρόνων πάντα ανεβαίνει και το επίπέδο, μάλλον έτσι πρέπει ‘ναι, διότι γίνεται κουβέντα μεταξύ κορυφαίων και είναι λογικό ο κορυφαίος του 2000 πιθανότατα να είναι καλύτερος από αυτόν του 93 ή του 94.
Αν πάρουμε όμως την κάθε εποχή ξεχωριστά, ίσως ο Ολυμπιακός το 1993-94 να ήταν η πιο επιβλητική ομάδα.
Green Warrior
Θα διαφωνήσω σε αυτά που λες:

Ως προς το πρώτο π.χ το ΝΒΑ τώρα είναι κατώτερο από αυτό τωμ 80'ς και 90'ς, η εξέλιξη είναι πολλές φορές ανοδική αλλά όχι πάντα

Στο δεύτερο δεν νομίζω να είχε άλλη ομάδα στην Ελλάδα όχι μόνο τέτοιο ρόστερ αλλά να παίξει και τέτοιο εκπληκτικό μπάσκετ, τουλάχιστον στο F4 και τα play offs όπως ο ΠΑΟ το 1999-2000 η ομάδα αυτή είχε απίστευτη πληρότητα και ποιότητα:

Μποντιρόγκα, Ρέμπρατσα, Αλβέρτης, Φώτσης, Καλαϊτζής, Μπουντούρης, Καράγκουτης, Κοχ, Τζεντίλε, Κάτας (κρίμα για αυτόν τον παικτη sad.gif ), Ρότζερς, Μπερκ, Μάγλος, Γλυνιαδάκης. Πίστεύω ότι ήταν μία από τις κρυφαίες στην ιστορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ και σίγουρα η καλύτερη στην Ελλάδα, εδώ διεθνείς όπως ο Μπουντούρης και ο (τότε) Καράγκουτης δεν έπιαζαν σχεδόν καθόλου.

Τέλος πάντων αυτές είναι απόψεις του καθενός, κουβέντα να γίνεται
Air Kef
Και θα γινεται! tongue.gif


Με τπτ αυτη η καλύτερη ομάδα ολων των εποχων στην Α1!
Νομίζω πως ουτε καν η καλύτερη ομάδα του ΠΑΟ..

Φώτσης, Καλαϊτζής, Μπουντούρης, Καράγκουτης,Μπερκ, Μάγλος, Γλυνιαδάκης..Λες και λεμε για το Μαρουσι ή τον Πανιωνιο! biggrin.gif

Ας πούμε του 2001-2002 την θεωρώ πολύ καλύτερη.

Εκτός αν μιλάς για σταθερότητα..Γιατι ο Ολυμπιακος του 96-97,ειχε κανει ένα εκπληκτικο 2ο μισό της χρονιάς,αλλα το πρώτο μισό σερνόταν..Πραγματικα θα ήθελα να ήμουν μια δεκαετια μεγαλύτερος να είχα προλάβει τον Αρη επι Γκάλη,τον Ηρακλή επι Ινκραμ και Μπέρι-Ζντοβς,τον ΟΣΦΠ του 93-94 και να έχω άποψη για αυτές τις ομάδες.Ειδικά για την τελευταία που εχω ακουσει απο πολλούς πως ήταν η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης τοτε,με φροντ λαιν που ζήλευε και το ΝΒΑ(Ταρλατς,Φασούλα,Ταρπλει και Πασπαλι στα φοργουορντ)..
ashton
η ΑΕΚ του 1999/00, ήταν η πληρέστερη και καλύτερη ΑΕΚ που έχω δει στα παρκέ. Ατύχησε να τραυματιστεί ο Κορωνιός στα πλέϊοφ, και να έχει τα μυαλά του στο ΝΒΑ ο Λέντκοφ.

Σαν πρωταθλήματα, αυτά του 92/93, 93/94 ήταν θεωρώ τα καλύτερα από άποψης αμφίρροπης εξέλιξης αφού οι 4-5 πρώτοι ήταν ισοδύναμοι. Ψήφισα πάντως αυτό του 2001/02, που είχε τη διπλή ανατροπή. Τον Ολυμπιακό να αποκλείει τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ να γυρνάει (και να κερδίζει τους τελικούς) μετά από το αρχικό 0-2.
thrylos7
QUOTE
τον ΟΣΦΠ του 93-94 και να έχω άποψη για αυτές τις ομάδες.Ειδικά για την τελευταία που εχω ακουσει απο πολλούς πως ήταν η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης τοτε,με φροντ λαιν που ζήλευε και το ΝΒΑ(Ταρλατς,Φασούλα,Ταρπλει και Πασπαλι στα φοργουορντ)..


Αυτή η σύνθεση μάλλον είναι η αγαπημένη για τον Ολυμπιακό, αφού τότε άρχισα ν' ασχολούμαι ουσιαστικά (για τον ίδιο πάνω κάτω λόγο, μου αρέσει πολύ το δίδυμο Πάσπαλι - Μπέρι)... Αν και δε νομίζω ο Τάρλατς να είχε τόσο ενεργή συμμετοχή τότε...
XANIA74
Tvra poy to prosexo kalytera nomizo apo pleyras epipedoy paiktvn kalytero to 1993-94
Air Kef
Δεν ξερω αν πανε καπου αλλου.Νομιζω πως ειναι το καλύτερο μερος για να δωσω λινκ μεσω του youtube για Ελληνικο μπάσκετ!

93-94α
93-94β
93-94γ

Χενρι Τερνερ οεοεοε.

Aρης-ΑΕΚ τελικος κυπ 1998

Αρης-ΓΣΛ 1994

Αρης-ΠΑΟΚ 1991

Αρης-ΠΑΟΚ 1995 (απο τους Ιερολοχιτες,τπτ προκλητικο παντως)

ΠΑΟΚ-Αρης 1996

Διαφημηση Γκαλη ΑΓΝΟ!

ΟΣΦΠ-ΠΑΟ 2006


Γυναικες:

Πανιωνιος-Εσπεριδες 2006 (βασικα μονο Πανιωνιος!)

Σπυρο κατι εχω κανει στο Ook! και αποθηκευονται μονο σε μορφη flv γιαυτο δν τα ανεβαζω και στο φορουμ..
Να τα βαλουμε ως flv λες;

Όποιος βρει παρομοια ας τα ποσταρει εδω!


Αγνοειστε τα σχολια απο κατω καθως και τα αμετρητα λινκς με επεισοδεια που εχουν γινει κατα καιρους,ελεος.


Επισης καντε ενα search για video του χρηστη που εχει ανεβάσει τα βιντεο της περιοδου 93-94.Θα μεινετε με το στομα ανοικτο.
Green Warrior
Ωραίος ο Air kef ειδικά το βίντεο με το Γκάλη και το ΑΓΝΟ είχα χρονια ολοκληρα να το δω

Όσο για την ομάδα του 2000 πουλέγαμε πιο πριν απλά θυμήσου το δίδυμο ξένων που είχε (Μποντιρίγκα-Ρέμπρατσα) τους κοινοτικούς πρώτης διαλογής (Κοχ, τζεντιλε, Κάτας, Ρότζερς) αλλά και την μισή σχεδόν τότε εθνική (Αλβέρτης, Φώτσης, Καλαϊτζής, Μπουντούρης) και το μπάσκετ που έπιαξε από το F4 και μετά wink.gif

Υ.Γ Αν και την τότε εθνική καλύτερα να μη τη θυμόμαστε 68.gif (1999, 2001)
Air Kef
Συγνωμη αλλα απο τους Ελληνες δν μου αρεσει κανενας,πλην Αλβερτη(παντα για τοτε μιλαμε).

Επειδη αλλαξε η σελιδα κατευθειαν,στο τελευταιο ποστ της προηγουμενης σελιδας,υπαρχουν λινκ για το youtube με φασεις απο Ελληνικο Πρωταθλημα της Α1.
dizzy_fingers
Γιάννη για να μετατρέψεις βίντεο από flv σε wmv-avi κλπ, ψάξε στο google για το cinemaforge, ή γενικά για "flv converters"
sarounas
σωστός ο Air kef 41.gif
όποιος δεν έχει εικόνα από τα παλιά να δει γρήγορα όλα αυτά τα βιντεάκια, ιδίως εκείνα Παοκ- Άρη είναι φανταστικά, έχουν τα πάντα ανατροπές, καυγάδες κλπ
Green Warrior
Εκείνο το ΠΑΟΚ-Αρης του '96 είναι ο δεύτερος γύρος, όταν στον π΄ρωτο είχε νικήσει πάλι ο Άρης με καλάθι του Αγγελίδη στην εκπνοή; Αν θυμάμαι καλά στην κανονική περίοδο είχε νικήσει τους δυο αγώνες ο Άρης αλλά στα πλέι οφς είχε επικρατήσει ο ΠΑΟκ...
pan_kyp
QUOTE(liolias @ Jan 23 2007, 02:42 PM) *
Παναγιώτης Παπαχρόνης 27 2.02 φόργουορντ


Που τον θυμήθηκες!! λολ

69.gif
pan_kyp
Εγώ όπως τον σαρούνας έβαλα 92-93 λόγου πολλών πολύ καλών παικτών μοιρασμένων σε πολλές ομάδες. Φυσικά είναι "σουσκολο" γκάλοπ όμως.
Εξαρτάται και με την ηλικία όλων εδώ. Εγώ θυμάμαι μερικά απτήν χρονια.ΠΧ υπήρχαν 5-6 ΚΑΛΕΣ ομάδες συν των οποιων ΠΑΟΚ, Πανιώνιος, Ο Iρα είχε καλή έδρα (η μήπως mio μετά αυτό..) κτλ
x35
QUOTE(Green Warrior @ Jan 30 2007, 09:43 AM) *
Οι καλύτερες ομάδες των συλλόγων της Α1 κατά την γνώμη μου ήταν:

Αρης (1989-1990), (Βράνκοβιτς, Τζόουνς)


Εγώ νομίζω ότι η καλύτερη ομάδα που είχε ο Άρης ήταν το 92-93 άσχετα που δεν κατάφερε να κάνει κάτι καλό στην Ελλάδα. Πέρα του Τάρπλει (που πριν τραυματιστεί και αρχίσει τις μπύρες ήταν ο καλύτερος αμερικάνος που έχω δει σε απόδοση στην ευρώπη) είχε ίσως την πληρέστερη φροντ λάιν που υπήρξε στην ελλάδα πριν την εποχή των κοινοτικών (Τάρπλει, Μισούνωβ, Πετσάρσκι, Αγγελίδης, Λυπιρίδης) ένα πολύ καλό αμερικάνο τον Τζέι Τζέι Άντερσον και τον Σούμποιτς στο 3 και Γιαννάκη Γάσπαρη στην περιφέρεια.
Δεν είχε βέβαια τον Γκάλη για πρώτη χρονιά αλλά σίγουρα σε σχέση με τον Άρη του 89-90 ήταν ποιοτικότερος. Ούτε ο Βράκνοβιτς ήταν αυτός που είδαμε με τον Παναθηναικό αργότερα και ο Τζόουνς ήταν μόνο για ματς ευρώπης.

Στην ουσία του τόπικ. Στις απαντήσεις των περισσοτέρων αν όχι όλων γίνεται ένα μεγάλο λάθος. Η δυναμικότητα ενός πρωταθλήματος δεν εξαρτάται από τη δυναμικότητα των ομάδων κορυφής μόνο αλλά από τις κυρίως από την δυναμικότητα των ομάδων μέσης και ουράς. Αυτές "αναγκάζουν" τις κορυφαίες να γίνονται καλύτερες. Δεν θυμάμαι ακριβώς ποιες χρονιές ήταν αλλά την περίοδο 94-98 νομίζω ότι υπήρξαν οι ισχυρότερες. Υπήρχε ένα Περιστέρι που ενώ βρισκόταν κάτω από την 5η-6η θέση είχε ένα Νόρις, υπήρχαν ομάδες που πάλευαν για την σωτηρία και είχαν παίκτες όπως οι Φορντ, Ορτίθ.
benchwarmer
Άλλο ενα ξέθαμα μετά από 2 χρόνια... smiley.gif

Διαβάζοντας τα ονόματα από τα παλιότερα πρωταθλήματα, αντιλαμβάνομαι πόσο κρίμα ήταν που δεν κατάφερε ο Άρης των Γκάλη, Γιαννάκη να "κρατήσει" 1-2 χρόνια ακόμα, ώστε να βρεθεί αντιμέτωπος πρόσωπο με πρόσωπο με τον ΠΑΟΚ του Μπέρι, τον Ολυμπιακό του Πάσπαλιε και τον ΠΑΟ του Βράνκοβιτς.. Τότε θα μιλάγαμε για το καλύτερο πρωτάθλημα όλων των εποχών χωρίς καμία αμφιβολία.

Κάθε πρωτάθλημα από αυτά που αναφέρατε έχει τη δικιά του ιστορια. Εγω θα ηθελα να σταθω σε 2 πιο συγχρονα, που μπορει να μην ειχαν τοσο ενδιαφερον στην κορυφη, παρουσιασαν ομως πολλες αλλες ωραιες ομαδες.

2002-2003: ο ΠΑΟ κατακτα το πρωταθλημα με ισως μια απο τις "χειροτερες" ομαδες της δυναστειας του (Ρόντνει Μπιούφορντ!), παράλληλα όμως έχουμε:
την ΑΕΚ με Μπλάκνει, Μπετς και την παλιοπαρεα των Ελληνων Κακιουζη, Ντικουδη, Χατζη, Ζηση
τον Ολυμπιακό του Μόρις Έβανς (και του Κορυδαλλού) να κάνει μια πολύ καλή κανονική περίοδο, αλλά να χάνει τον Έβανς στα πλει-οφ και μοιραία να έρχεται 4ος
το Περιστέρι 3ο, με 5αδα Κουρτοβιτς-Παπαμακαριο-Πελεκανο-Στιουαρτ-Χατσον και τον Πεδουλακη στον παγκο
τον Αρη με Σολομον και Στακ να μην τα καταφερνει στο πρωταθλημα, αλλα να κατακτα το Γιουροκαπ..
το Μαρουσι του Γιαννακη, με Κορωνιο, Σπανουλη, το πολυβολο Τζιμι Ολιβερ και τον μακαριτη Κενιον Τζοουνς
τον Παοκ με Μιλισαβλιεβιτς, Βασιλειαδη και τον Κομματο στα καλυτερα του
τον Ηρακλη με τον Κακιουση στον παγκο, τον Διαμαντιδη ηγετη, τον 18χρονο Σοφοκλη σεντερ και με μονο ξενο/κοινοτικο τον Στιβ Μπακναλ(!)
τον Πανιωνιο του πρωτου σκορερ εκεινη τη χρονια της Α1 Γιωργου Διαμαντοπουλου
τον Μακεδονικο με Χαρτ, Χαντλογκτεν ξενους και Λιαδελη, Παπανικολαου Ελληνες!
την Νηαρ Ηστ με τον Γκριρ και τον Ιωνικο ΝΦ με τον Αγιουσο!
ακομα και την τελευταια Ολυμπια Λαρισας με τον dunker Ταιρον Νεσμπι, και τον Οικονομου!

Επισης, και η αμεσως επομενη σεζον (2003-2004) παρουσιασε πολλες "cult" ομαδες της δεκαετιας που διανυουμε.
Τον Ολυμπιακο να εχει μαζεψει στην περιφερεια τον πρωτο σκορερ της Α1 Διαμαντοπουλο, της Α2 Καλαμποκη, της Ιταλικης Α1 Γκορενς, και τον Λιαδελη, και να τερματιζει 8ος...
το Περιστερι στην τελευταια του παρασταση στην Α1, ενισχυμενο με τον Πιτ Μαικλ
το Μαρουσι να πηγαινει στους τελικους με την καλυτερη ομαδα στην ιστορια του (Μπλακνει, Σπανουλης, Χατσον)
τον Ηρακλη στο ιδιο μοτιβο με την προηγουμενη χρονια, ενισχυμενο με τον Λαζο, να παιζει κολλεγιακο μπασκετ
τον Μακεδονικο να συνεχιζει να σκορπαει λεφτα δεξια αριστερα με Σειν Χιλ, Σιγαλα και Αιρα Κλαρκ
τον Απολλωνα Πατρας να αποκλειει τον Παο στο κυπελλο, με μπροσταρη τον φοβερο dunker Ντονταε Τζοουνς
και τον ΠΑΟΚ με την πιο "cult" ομαδα απο ολες, με ροτεισιον που (κυριολεκτικα) σταματουσε στους 8 παικτες (οι υπολοιποι ειχαν λιγοτερα απο 15 λεπτα συμμετοχης ολη τη σεζον!) και με τον Μουλα να βγαινει πρωτος σκορερ και πασερ του πρωταθληματος...
a bullet for your head
QUOTE(Green Warrior @ Feb 21 2007, 12:33 ) *
Ωραίος ο Air kef ειδικά το βίντεο με το Γκάλη και το ΑΓΝΟ είχα χρονια ολοκληρα να το δω

Φοβερη διαφημιση..Οποιος μπορεσει κ βρει την διαφημιση με τα γαριδακια που εκανε ο Φανης μετα το Ευρωμπασκετ του 87',θα του βγαλω το καπελο!Θυμαμαι οτι η εν λογω διαφημιση ''σημαδεψε'' τον Φανη,μιας κ για καποια χρονια υπηρξε το γηπεδικο συνθημα''Δωστε στον μπεμπη,γαριδακια''!

QUOTE(Air Kef @ Jan 22 2007, 06:25 ) *
Ήθελα να ξερα,ρε Ομπράντοβιτς,γιατι δν έπαιρνες εναν άλλον παίκτη μέτριο επιθετικο και καλό αμυντικο,παρά πήρες τον Χατζηβρέττα και τον έκανες έτσι.......;;;;Ντροπή για το αθλημα..

Την αρχη σ αυτο το ''καλουπωμα'' την εκανε ο Ντουντα στην ΤΣΚΑ,με τον Ζοτς να το συνεχιζει κ να το παγιωνει.
a bullet for your head
QUOTE(sarounas @ Jan 26 2007, 15:31 ) *
Σπουδαίοι ξένοι επίσης ήταν ο Ντέρεκ Χάμιλτον του Παπάγου,

O Xαμιλτον του Παπαγου,ηταν ο Λοουελ.Στα γυμνασιακα του χρονια θεωρουνταν απ τους καλυτερους παικτες στην Αμερικη.
Ο Ντερεκ Χαμιλτον,ηταν αυτος που επαιξε στο Σπορτινγκ κ αν δεν κανω λαθος κ στην ΑΕΚ.
kolokotronis
Κατά τη γνώμη μου το πιο αμφίροπο πρωτάθλημα ήταν αυτό του 92-93, παρόλο που τελικά το πήρε ο ΟΣΦΠ, όπου 5 ομάδες (ΠΑΟ- ΟΣΦΠ-Άρης-ΠΑΟΚ-Πανιώνιος) ήταν πολύ κοντά σε δυναμικότητα.
Τώρα για μας τους παναθηνα'ι'κους, πιστεύω αυτό του 98-99 είναι αυτό που θα μας μείνει αξέχαστο.
Σκέφτομαι ότι ίσως θα ήταν ενδιαφέρον να διεκδικήσουμε μετά από χρόνια ένα πρωτάθλημα με μειονέκτημα έδρας, αν και αυτό θα έχριζε φαβορί τον ΟΣΦΠ, παρότι τα τελευταία χρόνια ο ΠΑΟ έχει πολλά καλά αποτελέσματα στο ΣΕΦ. Δε λέω να το επιδιώξουμε κιόλας, να χάναμε το πλεονέκτημα, αλλά αν τα καταφέρναμε, να σπάγαμε την έδρα, θα κοβόντουσαν τα πόδια των Αγγελλόπουλων. Πάντως ο ολυμπιακός πρέπει να είναι η ομάδα που μεταβάλει την αποδοσή του στα εντός με τα εκτός σε μεγαλύτερο βαθμό απο οποιαδήποτε ομάδα στην ευρώπη.
saleasss
Καλησπέρα,

Τελειώνοντας και αυτή η χρονιά, βλέπουμε τελικά ότι υπάρχει μόνο ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναικός.

Αναπολώ τις εποχές του 4-5 ομάδες πάλευαν για το πρωτάθλημα ενώ και οι υπόλοιπες μπορούσαν και νικούσαν της ομάδες της 'πρώτης ταχύτητας'.

Ποια πιστεύετε οτι ήταν η καλύτερη και η ποιο ανταγωνιστική και ποιοτική χρονιά της Α1?
Εγώ επιλέγω τo 1993, που είχαμε πολύ δυνατούς τον Παο/Οσφπ/Αρη/Παοκ/Πανιωνιο.
mono maroussi
QUOTE(saleasss @ Jun 12 2010, 12:48 ) *
Καλησπέρα,

Τελειώνοντας και αυτή η χρονιά, βλέπουμε τελικά ότι υπάρχει μόνο ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναικός.

Αναπολώ τις εποχές του 4-5 ομάδες πάλευαν για το πρωτάθλημα ενώ και οι υπόλοιπες μπορούσαν και νικούσαν της ομάδες της 'πρώτης ταχύτητας'.

Ποια πιστεύετε οτι ήταν η καλύτερη και η ποιο ανταγωνιστική και ποιοτική χρονιά της Α1?
Εγώ επιλέγω τo 1993, που είχαμε πολύ δυνατούς τον Παο/Οσφπ/Αρη/Παοκ/Πανιωνιο.

Το Μαρουσι τους κοιταξε στα ματια και αν δεν υπηρχαν τα οικονομικα δεν ξερουμε που θα φταναμε..στους 8 της ευρωλιγκα σιγουρα
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.