Είδα ότι έχει κλειδώσει το θέμα κυπέλλου επειδή είχε καταλήξει σε κόντρα των δύο αιωνίων, πιστεύω να μην υπάρξει πρόβλημα με το συγκεκριμένο.
Χθες στην ΝΕΡΙΤ έπαιρναν συνέντευξη από τον πρόεδρο της Κυπριακής Ομοσπονδίας (ο Πρόεδρος ήταν νομίζω),
μιλούσε για την συνεργασία Κύπρου-Ελλάδας, στην προσπάθεια να ανεβεί η Κύπρος στην μεγάλη κατηγορία κλπ.

Είπε, λοιπόν, ότι υπάρχει περίπτωση να διεξαχθεί ο τελικός κυπέλλου στην Κύπρο. Το βρίσκω εξαιρετική ιδέα.
1. Θα είναι γιορτή και όχι πόλεμος.
2. Θα γεμίσει το γήπεδο από κόσμο που θέλει να δει μπάσκετ.
3. Και εμπορικά νομίζω είναι καλή ιδέα.

Θα μου άρεσε να γίνει όπως σε άλλες χώρες κάτι σαν final-four εκεί, γιατί όχι και οι ημιτελικοί.

Το βλέπω σαν μια ευκαιρία να ανακτήσει το κύπελλο λίγο από την αίγλη του, που θα γίνει όταν υπάρχει μια γιορτινή ατμόσφαιρα χωρίς να με νοιάζει για το ποιες ομάδες θα παίξουν στον τελικό.

Ξαναήρθε επίσης στο προσκήνιο η ιδέα μερικές ομάδες από την Κύπρο να κατέβουν στο Ελληνικό Πρωτάθλημα. Γιατί όχι, αν υπάρχουν 1-2 ή και παραπάνω ομάδες που είναι: α. Οικονομικά χωρίς προβλήματα και β. με ένα μίνιμουμ κοινό και μπορέσουν να ωφεληθούν και αυτές από την τεχνογνωσία που θα αποκτήσουν και εμείς οικονομικά και αγωνιστικά.