Help - Search - Members - Calendar
Full Version: θα ερθει ο ζησης?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
Pierce
λοιπον εγω θα απαντησω οχι γιατι πιστευω προτεραιοτητα ολων των διεθνων που παιζουν και μπορουν να βρουν συμβολαια εξω ειναι να παραμεινουν εκει.
thrylos7
Πειράζει που θεωρώ λίγο ανούσιο το topic (πω πω, πολύ στραβά ξύπνησα σήμερα..);

Ανούσιο με την έννοια ότι δε μπορούμε να κάνουμε καμιά ουσιαστική κρίση...

Κατά τ' άλλα θα 'χει ενδιαφέρον να δούμε τι πιστεύει ο κόσμος.

Μακάρι να 'ρθει.. Όταν δω και το όνειρο, θα ψηφίσω στο ναι!
Pierce
κοιταξε και μενα στην αρχη μου φανηκε χαζο το τοπικ. αλλα παρακολουθωντας τη συζητηση στο τοπικ των μετεγγραφων και λογω της ιδιαιτερης αδυναμιας που εχω στον νικολα ειπα να το ανοιξω για να δουμε τι πιστευει το φορουμ smile.gif
HOULIGAN76
Οκ,άμα ο Ολυμπιακός θέλει να πάει σε άλλο επίπεδο δηλαδή να διεκδικήσει τίτλους οφείλει να πάρει εναν σοβαρό παίκτη στην θέση του γκαρντ.Με Πεν και σια δεν γίνεται καμιά σωστή δουλειά.Για αυτό το σενάριο της απόκτηση του Ζήση έχει υπόσταση. Πάντως δεν νομίζω του χρόνου να βρλισκεται στο Τρεβίζο ειδικά αμα φύγει ο Μπλατ.
rchos
θα ερθει(οσο στραβα και αν κοιμηθηκα και ξυπνησα)
apkat
Kαι γω ειμαι παραπολυ κατα του τοπικ..Δε μπορω να καταλαβω σε καμια περιπτωση τον λογο υπαρξης του και πιστευω οτι μονο κακο κανει αυτη η παρατεταμενη εντονη μεταγραφολογια..Αυτα θα εχουν νοημα μετα τον Ιουνιο..Γιατι ολοι εχουμε μπει σε αυτη τη λογικη απο τωρα δε καταλαβαινω..Υπαρχει καμια αλλη ομαδα της ποιοας τα μεταγραφικα να συζητιουνται τοσο τετοιο καιρο;;;


Υ.Γ:Τελικα και γω ασχημα ξυπνησα..
dizzy_fingers
Κακό στην ομάδα δεν πρόκειται να κάνει το συγκεκριμένο τόπικ. Κακό στον ύπνο των φίλων Ολυμπιακών θα κάνει tongue.gif.

Εμένα πάντως μου αρέσει αυτή η κίνηση του pierce...κουβέντα θα κάνουμε και χαβαλές θα γίνει, δε χρειάζεται να τα πάρουμε όλα στα σοβαρά.

Θα κρατάμε κι ένα "ιστορικό" της ίσως πιο καυτής μεταγραφής το καλοκαίρι.
thrylos7
Σωστά, δεν προξενεί κάτι άσχημο...

Έχει να γίνει πολλή συζήτηση... smile.gif
mathbasketic
Έχω μια απορία: unsure.gif 39.gif Πώς γίνεται αν ο Ολυμπιακός συνεχίσει με τον Γκέρσον ο οποίος αρέσκεται να φέρνει ξένους παίκτες(έχει και μια λίστα με δικούς του παίκτες) να προτιμήσει και να εμπιστευτεί τους Έλληνες???? Επίσης ελπίδες για απόκτηση διεθνούς Έλληνα παίκτη δίνω μόνο για Παπαδόπουλο. Έτσι νομίζω. Τι λέτε???
thrylos7
Νομίζω ότι είναι κάτι σαν μύθος αυτό για τον Γκέρσον... εδώ που τα λέμε ποιους μπορούσε να φέρει.

Πράγματι υπήρξε παραγκωνισμός των Ελλήνων παικτών στην αρχή της χρονιάς, αλλά κάτι τέτοιο πλέον δεν ισχύει.

Πρέπει ν' αντιπαθεί πολύ τους Έλληνες για να μη θέλει τον Νικόλα στην ομάδα.

Για τον Παπαδόπουλο δεν ξέρω.. αν θα μπορούσε να είναι η μοναδική μεταγραφή. Αυτή τη στιγμή πάντως, το έχω στο μυαλό μου ως κάτι πολύ δύσκολο.
apkat
Δεν ειπα οτι θα κανει κακο στην ομαδα..Απλα οτι το βρισκω ανουσιο γιατι ειναι κατι που κατα τη γνωμη θα αρχισει να συζητιεται σοβαρα απο τις δυο πλευρες μετα τους τελικους..Και οταν εχουμε τοσα σοβαρα αγωνιστικα θεματα δεν νομιζω πως μια πιθανη μεταγραφη μπορει να ειναι κατι πιο σημαντικο ωστε να συζητιεται τοσο..

Τεσπα πολυ το συζητησαμε το ανοιγμα του τοπικ..Επι της ουσιας πιστευω οτι απλα ο Ολυμπιακος δεν εχει κανενα παραπανω πλεονεκτημα απο τους υπολοιπους διεκδικητες του Νικολα..Θα μπει στη μαχη οπως θα μπουν και πολλοι αλλοι..Αν τον προτιμαει ο Γκερσον απο καποιους αλλους ειναι κατι που οντως πρεπει να συζητηθει σοβαρα αλλα βλεπουμε στο μελλον αφου και η παραμονη του αγαπητου μου Πινι ειναι αμφιροπη..
PanosIlio
Εγώ απάντησα ναι, αλλά καλύτερα θα ήταν να πω πως επιθυμώ να έρθει, γιατί για το αν θα έρθει δεν μπορώ να το ξέρω από τώρα.

Επειδή έχει ακουστεί πολύ τελευταία και στο άλλο θέμα των μεταγραφών πως οι διεθνείς δεν θέλουν να επιστρέψουν πίσω θέλω να πω ότι αυτοί που τα λένε αυτά μάλλον μπλέκουν το ποδόσφαιρό με το μπάσκετ. Αν εξαιρέσουμε τον Παπαλουκά, που έχει αυτή τη στιγμή ένα συμβόλαιο που δεν μπορεί να το πάρει από καμιά ελληνική ομάδα, και τον Παπαδόπουλο, που το παιδί έχει γεννηθεί και έχει μεγαλώσει ως κάποια ηλικία στην Ρωσσία και νιώθει εξίσου άνετα εκεί όπως και εδώ, δεν βρίσκω το λόγο να μην θέλουν οι υπόλοιποι παίχτες που παίζουν στο εξωτερικό να έρθουν στην Ελλάδα.

Θα μου πείτε τώρα για το επίπεδο του πρωταθλήματος? Μόνο στην Ισπανία θεωρώ πως έχουν καλύτερο πρωτάθλημα, με τις άλλες χώρες είμαστε στα ίδια επίπεδα. Συνθήκες εργασίας θα μου πείτε? Αυτή τη στιγμή υπάρχουν τουλάχιστον 10 ομάδες (μπορεί να υπάρχουν και άλλες), όχι όλες στην Α1, που είναι υγιέστατες οικονομικά και οι παίχτες τους σκέφτονται μόνο το μπάσκετ. Δηλαδή ο Σκλάβος δεν θα μπορούσε να παίξει φέτος στον Άρη ή στον Πανιώνιο?

Δηλαδή γιατί να μην έρθουν? τι παραπάνω μπορούν να βρουν στην Ιταλία ή στη Ρωσσία? (Δεν λέω άλλες χώρες διότι αυτές οι δύο που είπα μαζί με την Ελλάδα και την Ισπανία θεωρώ πως έχουν τα καλύτερα πρωταθλήματα στην Ευρώπη).

Λοιπόν λέω πως ναι θα έρθει το παιδί αρκεί να ικανοποιηθεί οικονομικά και να του προσφέρουν τα εχέγγυα για απρόσκοπτη εργασία χωρίς έννοιες έτσι ώστε και αυτός με τη σειρά του να προσφέρει στην ομάδα. Αν άλλη ομάδα, από την Ελλάδα ή το εξωτερικό, του κάνει καλύτερη πρόταση και κρίνει ότι δεν θέλει να έρθει, οκ κανένα πρόβλημα, αυτός να είναι καλά και να μας δίνει χαρά μέσα από την Εθνική ομάδα biggrin.gif
pan_kyp
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Mar 5 2007, 09:41 AM) *
Εγώ απάντησα ναι, αλλά καλύτερα θα ήταν να πω πως επιθυμώ να έρθει, γιατί για το αν θα έρθει δεν μπορώ να το ξέρω από τώρα.

Επειδή έχει ακουστεί πολύ τελευταία και στο άλλο θέμα των μεταγραφών πως οι διεθνείς δεν θέλουν να επιστρέψουν πίσω θέλω να πω ότι αυτοί που τα λένε αυτά μάλλον μπλέκουν το ποδόσφαιρό με το μπάσκετ. Αν εξαιρέσουμε τον Παπαλουκά, που έχει αυτή τη στιγμή ένα συμβόλαιο που δεν μπορεί να το πάρει από καμιά ελληνική ομάδα, και τον Παπαδόπουλο, που το παιδί έχει γεννηθεί και έχει μεγαλώσει ως κάποια ηλικία στην Ρωσσία και νιώθει εξίσου άνετα εκεί όπως και εδώ, δεν βρίσκω το λόγο να μην θέλουν οι υπόλοιποι παίχτες που παίζουν στο εξωτερικό να έρθουν στην Ελλάδα.

Θα μου πείτε τώρα για το επίπεδο του πρωταθλήματος? Μόνο στην Ισπανία θεωρώ πως έχουν καλύτερο πρωτάθλημα, με τις άλλες χώρες είμαστε στα ίδια επίπεδα. Συνθήκες εργασίας θα μου πείτε? Αυτή τη στιγμή υπάρχουν τουλάχιστον 10 ομάδες (μπορεί να υπάρχουν και άλλες), όχι όλες στην Α1, που είναι υγιέστατες οικονομικά και οι παίχτες τους σκέφτονται μόνο το μπάσκετ. Δηλαδή ο Σκλάβος δεν θα μπορούσε να παίξει φέτος στον Άρη ή στον Πανιώνιο?

Δηλαδή γιατί να μην έρθουν? τι παραπάνω μπορούν να βρουν στην Ιταλία ή στη Ρωσσία? (Δεν λέω άλλες χώρες διότι αυτές οι δύο που είπα μαζί με την Ελλάδα και την Ισπανία θεωρώ πως έχουν τα καλύτερα πρωταθλήματα στην Ευρώπη).

Λοιπόν λέω πως ναι θα έρθει το παιδί αρκεί να ικανοποιηθεί οικονομικά και να του προσφέρουν τα εχέγγυα για απρόσκοπτη εργασία χωρίς έννοιες έτσι ώστε και αυτός με τη σειρά του να προσφέρει στην ομάδα. Αν άλλη ομάδα, από την Ελλάδα ή το εξωτερικό, του κάνει καλύτερη πρόταση και κρίνει ότι δεν θέλει να έρθει, οκ κανένα πρόβλημα, αυτός να είναι καλά και να μας δίνει χαρά μέσα από την Εθνική ομάδα biggrin.gif


Έχεις κάποιο δίκιο αλλα όταν συγκρίνουμε πρωταθλήματα δεν παίρνουμε κατά βάση μονο τα χρήματα που θα πάρει ο παίχτης αλλα την όλη ποιότητα ζωής που θα έχει. Στο αγωνιστικό και μονο, μπορεί οι ομάδες να δείχνουν οικονομικά υγιής (κάτι το οποιο δεν το έχω ψάξει) αλλα όταν έχει να παιξει στον Αγιο θωμά η στο Αιγάλεω (που μοιάζει με πανεπιστημιακό γήπεδο στην ευρώπη παρα επαγγελματικού επιπεδου),τότε γιατί να έρθει? Ο πανιώνιος εχει διαμάντι γήπεδο, ποτε το γέμισε τελευταία φορα? Εδω με εμας δεν το γεμισε, θα το γεμισει με τον Μακεδονικο? Και ο ΠΑΟΚ,παρα,παρα πολύ ωραιο γήπεδο. Το γεμίζει?

E, ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά τους. Γιατί το All star μας είναι καλύτερο? Δραμα! απόλυτως δραμα! Εγώ θυμάμαι είχα πάει σε ένα απ' τά πρώτα all star που έγινε στο ΟΑΚΑ το 95' (δεν θυμάμαι ακριβώς), αν και δεν είχε γεμίσει, τα κάτω διαζώματα πάντως ήταν γεμάτα. Μα είναι δυνατόν,το και καλά 2ο,τρίτο η τέταρτο πρωτάθλημα στην ευρώπη να κάνει all star στη Λαμία και σε γήπεδα 3000 θέσεων? Αν κοιτάξουμε στο youtube (www.youtube.com) και ψάξουμε για ευρωπαϊκά all star θα δούμε και αυτό της λιθουανίας. Το all star έγινε στο Siemens arena (12.000 θέσεις, καινούριο) και δεν υπήρχε άδεια θέση.

Ποτε πάει παίχτης στην ελλάδα να παίξει εκτος και να χειροκροτηθεί?

Πόσες ομάδες έχουν 'καλά' website?που να ανανεώνονται συνεχεια? Έχει δει κανεις το website της CSKA? Απλά το καλύτερο που υπάρχει. Έχει δει κανεις το website του ΕΣΑΚΕ..? Τα μικροπράγματα είναι λοιπόν αυτά που μετράνε για έναν επαγγελματία. Δεν πάει να παίζει μπάσκετ, μπάλα η και να μην ασχολείται με τον αθλητισμό..

Δεν λέω πως δεν θα έρθει ο ζήσης, μακαρι να ερθει γιατι ειμαι Ολυμπιακος. Απλά να μην τα έχουμε όλα σίγουρα και να κάνουμε 'σωστή' αυτοκριτική στον εαυτό μας (δηλ. στο μπάσκετ της χώρας μας), διότι είναι παρα πολύ πίσω. Όχι σε ποιότητα παιχτών, αλίμονο, αλλα σε θέματα του 21ου αιώνα.
PanosIlio
pan_kyp Και εσύ δίκιο έχεις αλλά μπαίνουμε σε λημέρια τώρα που δεν θα μας βγάλουν πουθενά. Εννοώ αν αρχίσουμε να αναλύουμε το επίπεδο του ελληνικού πρωταθλήματος, όχι σε αθλητικό επίπεδο αλλά σε οργανωτικό, προβολή, διαφήμιση, μάρκετινγκ κτλ έχεις απόλυτο δίκιο, ίσως θα έπρεπε να ανοιχτεί διαφορετικό θέμα σε διαφορετικό σημείο που μπορεί να υπάρχει ήδη.

Ξέρω πως αν σπάσουμε κομμάτι κομμάτι όλο αυτό το οικοδόμημα που λέγεται ελληνικό μπάσκετ, αρχίζοντας από την ομοσπονδία και τον εσακε και καταλήγωντας στα μικροπράγματα όπως έυστοχα τα ονομάζεις υστερούμε πολύ. Δεν θέλω να επεκταθώ, ίσως αλλού αν βρεθεί η ευκαιρεία να το κάνω. Απλά αυτό που λέω είναι πως τουλάχιστον οι μεγάλες ομάδες δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τις ευρωπαϊκές σε κανένα σχεδόν επίπεδο και δεν θεωρώ δύσκολο να γυρίσει κανένας παίχτης αν ικανοποιηθεί. Αλλά οκ δεν διοικούν τον πρωτάθλημα ούτε οι Γιανακόπουλοι ούτε οι Αγγελόπουλοι, δυστυχώς. Και αναφέρω αυτούς τους συγκεκριμένους παράγοντες πιο πολύ για την αγάπη τους για το άθλημα και το μεράκι τους, για κανένα άλλο λόγο. Ειδικά οι του Παναθηναϊκού. Οι δικοί μας είναι νέοι ακόμα tongue.gif
pan_kyp
Τουλαχιστον αν δεν βρουμε παικτες εχουμε ως τον αντιπροεδρο για 2-3αρι οπως κανει συχνα πυκνα στην προετοιμασια! Οεο! icon_drunk.gif
sihainas
πάντως εγώ δεν νομίζω ότι το site του ΕΣΑΚΕ παίζει σημαντικό ρόλο στην απόφαση των παιχτών να έρθουν στην Ελλάδα tongue.gif
PanosIlio
Lol σίγουρα δεν εννοούσε κάτι τέτοιο. :Ρ
dizzy_fingers
Τα επεισόδια που γίνονται όμως κάθε χρόνο στα παρκέ είτε του ΟΑΚΑ είτε του ΣΕΦ? 7.gif
pan_kyp
Όπως λέει kaι o η dizzy,το σάββατο είδαμε τον ίσως' μελλοντικό πρωταθλητή ευρώπης να παίζει σε άδειο γήπεδο. Τώρα βλέπω Λάρισα - ΑΕΚ με άντε 300 άτομα μέσα. Ποιος επαγγελματίας που παίζει ευρώπη, η που παίζει ΝΒΑ, η είναι Πρωταθλητής ευρώπης με την χωρα του η έστω Top8 στον κόσμο θα θέλει να έρθει με τέτοιο attendance στα γήπεδα. Μακάρι όμως να μπορούν οι παράγοντες να φέρνουν ταλέντα και ονόματα έτσι ώστε να αρχίσει να έρχεται ο κόσμος και να φτιαχτεί ένας κύκλος αισίως όπου με τον χρόνο να ανεβεί το άθλημα σε όλους τους tomis. Το site του ΕΣΑΚΕ είναι ένα παράδειγμα επαγγελματικότητας της διοργανώτριας αρχής. Μαζί μαυτή πάνε και οι ομάδες. Ας την κόψουμε την συζήτηση όμως γιατί έχουμε ξεφύγει κάπως.. evilmonkey.gif

Ας έρθει ο μάτσε και ας βρει ρυθμό ώστε να έχουμε και κάποιον σοβαρό στο 2 shot.gif
thrylos7
Εντάξει και τα γήπεδα στην Ιταλία δεν είναι ασφυκτικά γεμάτα...

Πιστεύω δε μετράει τόσο ο κόσμος, αλλά οι συνθήκες αγώνα...
rchos
το τοπικ εχει εκτροχιαστει!
επισης η ερωτηση ειναι πολυ λαθος!το θεμα ειναι αν ο νικολας θα ερθει στον ολυμπιακο το καλοκαιρι η μηπως νωριτερα! wink.gif tongue.gif
IlyaZ
Λοιπόν, εγώ, αν και Παναθηναϊκός, θα ήθελα να επιστρέφουν οι διεθνείς μας στην Ελλάδα κι ας είναι και χάριν του Ολυμπιακού. Ο Νικόλας σίγουρα θα φύγει από τη Μπένετον το καλοκαίρι (νωρίτερα; ), αλλά το αν θα έρθει στον Ολυμπιακό νομίζω ότι θα εξαρτηθεί από πολλούς παράγοντες, πέραν του οικονομικού, που νομίζω ότι δε θα αποτελέσει ιδιαίτερο πρόβλημα.

Κατ' αρχήν ο Γκέρσον. Αν παραμείνει, που δεν το βλέπω και πρωτάθλημα να πάρει, δεν είμαι σίγουρη ότι αυτό θα αποτελέσει θετικό παράγοντα για τον Ζήση. Ο Πίνι έχει δείξει, κατά την άποψή μου, ότι έχει εμμονές και ατζέντα και γενικά η αντιμετώπιση που επιδεικνύει στους έλληνες παίκτες δεν είναι η αρμόζουσα. Θα επιμείνω σε κάτι που διάβασα κάπου, ότι ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας, δεν είναι δάσκαλος, και νομίζω ότι η νοοτροπία του Έλληνα είναι πιο συναισθηματική, θέλει άλλο δέσιμο με τον προπονητή του. Επειδή ακριβώς ο Νικόλας είναι παιδί ώριμο, μάλλον αυτά θα τα συνυπολογίσει.

Σαφώς ο Ολυμπιακός χρειάζεται οργανωτή και από αυτήν την άποψη ο ρόλος που θα παίζει και ο χρόνος που θα παίρνει ο Ζήσης θα είναι ικανοποιητικός, κάτι που στον Παναθηναϊκό π.χ. δεν είναι σίγουρο ότι θα συνέβαινε σε εξίσου μεγάλο βαθμό.

Το πρωτάθλημά μας μάλλον θα παίξει ρόλο επίσης, καθώς βλέπουμε τα άδεια γήπεδα και μας πιάνει κατάθλιψη, γιατί για παράδειγμα να μη γεμίζει το Ελληνικό, αφού ο Πανιώνιος παίζει ωραίο μπάσκετ; Πρέπει να περιμένουμε ντέρμπι αιωνίων για να δούμε γεμάτο γήπεδο; Αλλά ας μην αρχίσω τώρα τα παράπονα, γιατί θα ξεφύγω τελείως.

Τέλος πάντων, ψήφισα ναι, μάλλον ως ευχή για επιστροφή γεινκότερα των παικτών μας και ανανέωση της εικόνας του πρωταθλήματός μας, παρά επειδή έχω κάποιο σοβαρό λόγο να το πιστεύω. Για φανταστείτε όμως να επέστρεφαν όλοι τους και να μοιράζονταν σε διάφορες ομάδες, όχι μόνο στους δυο μεγάλους, δε θα ήταν φανταστικά;
Anaz
O Oλυμπιακος ειναι μες στις ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ομαδες της Ευρωπης.Αν ικανοποιηθει λοιπον ο οποιοσδηποτε παιχτης απ'την προταση της ομαδας,σιγα μην χαλαστει κιολας να ερθει..
Εδω ηρθε ο Ματσε,και απερριψε κ προταση απ'την Ταου που αγωνιζεται στο κορυφαιο πρωταθλημα της Ευρωπης.
Σωστα αυτα που λετε για το πρωταθλημα μας,αλλα δευτερευοντα.Ετσι οπως τα λετε,δεν θα'ρχοταν κανενας μεγαλος παιχτης της Ευρωπης!κατι που δεν ισχυει επ'ουδενι..Δεν πιστευω οτι υπαρχει παιχτης στην Ευρωπη που δεν θα ερχοταν αυτη τη στιγμη σε Παο,Οσφπ.
Οι μονοι που μπορουν να καυχιουνται για το πρωταθλημα τους αυτη τη στιγμη ειναι οι Ισπανοι.Αλλα κι αυτοι δεν απεχουν τοσο ωστε να αποτελει και ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ισχυρο κινητρο!δεν ειναι και ΝΒΑ! Ολοι οι αλλοι ειναι στην ιδια μοιρα περιπου.

Διαφωνω εντελως στο οτι ο Γκερσον θα μπορουσε να αποτελεσει εμποδιο για τον Νικολα,στο να ερθει! (απο πλευρας Νικου..)

Αυτα που λετε παιδια,ειναι ψιλα γραμματα που ενας φιλαθλος μπορει να σκεφτεται αλλα ενας αθλητης οχι!Αν ο Ολυμπιακος,παει τα βρει με την Μπενετον και σκασει ενα συμβολαιο 3 χρονων με ετησιες απολαβες 1 εκ τον χρονο στον Ζηση και την ευκαιρια να διεκδικησει ενα ευρωπαικο και πρωταθλημα δειχνοντας του οτι τον θελουν πολυ και θα'χει πρωταγωνιστικο ρολο, θα σκεφτει οτι.. "ακουγεται στους μπασκετικους κυκλους οτι ο Γκερσον δεν ειναι..παιδαγωγός"?? blink.gif
Τι να λεμε..Δεν υπαρχει κανεις σοβαρος λογος να μην ερθει αν τα βρει ο Ολυμπιακος με την Μπενετον.Αν εχει βεβαια καποια καλυτερη προταση απο καποια αλλη κορυφαια ομαδα,οκ...
Το θεμα ουσιαστικα ειναι ποσο τον θελει,αν τον θελει ο Ολυμπιακος..

παρεπιμπτοντως εγω δεν ψηφισα,ουτε θα ψηφίσω!Ειναι ανουσια η απαντηση,αλλα οχι και το τοπικ!Αυτο θα χρειαστει αφου θα'χει πολλα επεισοδεια ακομα το σηριαλ Ζησης και Ολυμπιακος..

rchos με φτιαχνεις αγρια με την σιγουρια σου!!!! biggrin.gif
PanosIlio
Καλημέρα σε όλους, λοιπόν μιας και για το Ζήση η κουβέντα και πολλοί έχουν αναφερθεί πως είναι κόλπα δημοσιογραφικά κτλ σήμερα το πρωτοσέλιδο της BasketWeek. πλέον, είναι για την επικείμενη συμφωνία του Ζήση με τον Ολυμπιακό. Δεν ξέρω για σας τουλάχιστον στο δικό μου βιβλίο οι φήμες παύουν να είναι φήμες, είναι γεγονότα, μένει μόνο να δούμε και αν θα γίνει η μεταγραφή
pan_kyp
[quote name='Anaz' date='Mar 6 2007, 01:57 AM' post='65491']

Εδω ηρθε ο Ματσε,και απερριψε κ προταση απ'την Ταου που αγωνιζεται στο κορυφαιο πρωταθλημα της Ευρωπης.[/quote]

Και που ξέρουμε εμείς ότι a μάτσε ΔΕΝ ήθελε να πάει ΠΊΣΩ στην Tau? Μπορεί απλά να μην γούσταρε (Που λεει ο λογος!). Λες και δεν υπήρχαν άλλες ομάδες που ήθελαν παίχτη στη θέση του κτλ..


[/quote]Αν ο Ολυμπιακος,παει τα βρει με την Μπενετον και σκασει ενα συμβολαιο 3 χρονων με ετησιες απολαβες 1 εκ τον χρονο στον Ζηση και την ευκαιρια να διεκδικησει ενα ευρωπαικο και πρωταθλημα δειχνοντας του οτι τον θελουν πολυ και θα'χει πρωταγωνιστικο ρολο, θα σκεφτει οτι.. "ακουγεται στους μπασκετικους κυκλους οτι ο Γκερσον δεν ειναι..παιδαγωγός"?? blink.gif [/quote]


Δεν θελω να ακουστω rude 19.gif αλλα πιστεύω πως έχεις παίξει μπάσκετ έτσι? Ο προπονητής κάνει μεγάλη διαφορα.Ειδικά αν είναι μακρού το συμβόλαιο και αν ο παίχτης είναι ταλέντο και θέλει να κάνει διακρίσεις. Αν ο προπονητής έχει ιστορία ασταθών σχέσεων με παίκτες τότε δεν θα ερχόταν ένας αθλητής, ποσο μάλλον κάποιος που θα μπορούσε να βγάλει λεφτά όπου ήθελε στην ευρώπη. Απλά λέω τώρα, όχι πως αυτά τα επιχειρήματα ισχύουν, απλά δεν ξέρουμε. Ο gerson μοιάζει να παίρνει την πειθαρχία πολύ σοβαρά ως προς την τήρηση συμβολαίων ας επαγγελματικούς ορους. Και έχει κάνει επίδειξη της δύναμης του ως θέση ισχύος του προπονητή. Βλέπε Σοφό και Μπορούση πιο πρόσφατα etc. Να μου πεις, ε τότε μην κανεις μαλ*****ς και δεν έχεις πρόβλημα κτλ..

Απλά θέλω να δείξω την άλλη όψη του νομίσματος. peace.gif
Anaz
Eγω εχω παιξει λίγο μπάσκετ αλλα οχι σε επαγγελματικο επίπεδο και αυτο κανει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα. Ετσι οπως διαβαζω αυτα που γραφεις αν δεν ειχα ιδεα απο μπασκετ θα πιστευα οτι ο Γκερσον ειναι κανας "περιεργος" που εχει κακη φημη στην Ευρωπη και ο Ζησης καποιος παιχτης που εχει πρόβλημα στις σχεσεις του με τους προπονητες!Τιποτα απ'τα δυο δεν ισχυει οποτε δεν βρισκω πουθενα κανεναν λογο να υπαρχει ζητημα ο Ζησης να μην θελει να συνεργαστει με τον Γκερσον!Αυτα ανηκουν στην σφαιρα της φαντασιας!!

QUOTE
Και που ξέρουμε εμείς ότι a μάτσε ΔΕΝ ήθελε να πάει ΠΊΣΩ στην Tau? Μπορεί απλά να μην γούσταρε (Που λεει ο λογος!). Λες και δεν υπήρχαν άλλες ομάδες που ήθελαν παίχτη στη θέση του κτλ..
Δεν ξερω τους λογους και δεν μπορω να κανω εικασιες!Απ'όσο ακουω και με την διοικηση και ιδιαιτερα με τους φιλαθλους (που τον ηθελαν σαν τρελοι) διατηρουσε αψογες σχεσεις! Μπορει να μην του αρεσε και το ισπανικο φαγητο και να γουσταρε σουβλακι με πιτα! Το πιο λογικο ομως να υποθεσω ειναι οτι πολυ απλα η προταση και η διαθεση απο πλευρας διοικησης και προπονητη να τον αποκτησουν ηταν η καλυτερη δυνατη,και γι'αυτο προτιμησε τον Ολυμπιακο, ενω οπως ειπες σιγουρα θα ειχαν ενδιαφερθει κι αλλες μεγαλες ομαδες!
rchos
συμφωνω με τον αναζ σε οτι λεει εδω.
δεν υπαρχει παιχτης αυτη την στιγμη που θα προτιμησει καποια ομαδα περα των δυο ελληνικων για αλλο λογο εξτος του χρηματικου!
το ξαναλεω δεν μιλαμε για το ελληνικο ποδοσφαιρο αλλα για το μπασκετ.ενας παιχτης του παο η του οσφπ εχει τις ιδιες φιλοδοξιες με εναν παιχτη της ρεαλ της ταου της τσσκα της μακαμπι...!ο ντικουδης δηλαδη βλακας ηταν που γυρισε η ο χατζηβρεττας?ο διαμαντιδης με την ιδια λογικη δεν θα την εκανε με ελαφρια?

αυτα γενικα για ελληνες παιχτες!τωρα ειδικοτερα για τον νικο ζηση το εχω ηδη πει!ο παιχτης το επομενο πρωταθλημα θα παιζει στον ολυμπιακο!η ανακοινωση μενει!ποτε θα σκασει το μπαμ! wink.gif tongue.gif
apkat
Συμφωνω με αναζ και rchos7..

Παντως με αυτα που διαβαζω θα μπορουσα να συμπερανω οτι ο Πινι ειναι ενας προπονητης που οι παικτες αποφευγουν..Μαλλον ομως δεν ειναι ετσι..Ο Γκερσον αντιθετως λειτουργει ως εξτρα κινητρο για τους παικτες.Μη ξεχναμε τις δηλωσεις του Χοσκιν οταν ηρθε..Ειχε πει οτι ειχε ερθει για την ιστορια του Ολυμπιακου τον Πινι και το γεγονος οτι χτυπαει Ευρωλιγκα.Και μην ξεχναμε οτι τον χτυπουσε και η Μπαρτσελονα και ομως προτιμησε το μιζερο Ελληνικο πρωταθλημα..

QUOTE
αυτα γενικα για ελληνες παιχτες!τωρα ειδικοτερα για τον νικο ζηση το εχω ηδη πει!ο παιχτης το επομενο πρωταθλημα θα παιζει στον ολυμπιακο!η ανακοινωση μενει!ποτε θα σκασει το μπαμ!


Σε αυτο βεβαια δεν συμφωνω..Εχω πει ειναι παρα πολυ νωρις..
sihainas
άσχετο αλλά ο Χόσκιν δεν προτίμησε το μίζερο Ελληνικό πρωτάθλημα μιας και δεν παίζει σε αυτό wink.gif
apkat
Η μεταγραφη του δινει ομως προοπτικη να μεινει στην Ελλαδα..Οπως ο Χαρισης περσυ..Χωρις να ειναι βεβαια δεσμευτικο αυτο..Οταν εγραφα το μιζερο Ελληνικο πρωταθλημα εννοουσα ολα αυτα που κατακρινονταν πιο πανω που τελικα ο Σαμ φανηκε να αγννοει.
Anaz
Ο Σαμ ειναι ιδιαιτερη περιπτωση!Ειναι Ολυμπιακος απο κουνια και ονειρο του απο μικρος ηταν να παιξει στην ομαδα του Πειραια!Μαλιστα ειχε δηλωσει οτι εφηβος ειχε φανελα του Καμπουρη του οποιου η γιγαντοαφισα δεσποζε στον τοιχο του δωματιου του!!

laugh.gif
apkat
Πως μου ειχαν διαφυγει ολα αυτα;;Οντως ειδικη περιπτωση.. tongue.gif
rchos
ο αναζ λεει ψεμματα!η αφισα ηταν του ελληνιαδη οχι του καμπουρη!η εμφανιση ηταν του καμπουρη πραγματικα! tongue.gif


λοιπον με το χαζο μου το μυαλο λεω εγω...
με ζηση,ματσε,ακερ*,τεσσαρι(δεν εχει ερθει ακομη αρα ονοματα δεν λεμε) και σοφο η μπουρουση η ζιζιτς
για βασικη πενταδα με τους γνωστους υπολοιπους απο πισω χτυπαμε η οχι τα παντα?(δεν λεω οτι ντε και καλα θα τα παρουμε και ολα)

ονειρα?μπορει! wink.gif tongue.gif



*αν μεινει αλλιως και για εκει υπαρχουν λυσεις!που μαλλον αν το θελει ο ολυμπιακος θα μεινει δηλαδη!
PanosIlio
Νομίζω πως κάνετε λάθος. Έχω διαβάσει σε συνέντευξη του Χόσκιν πως όταν ήταν στο HS του στέλνανε κασέτες από Ελλάδα με τον Μπάμπη Παπαδάκη και τον Σταμάτη. Ούτε του Καμπούρη ούτε και του Ελληνιάδη. tongue.gif
thrylos7
Δεν αφήνετε τις χαζομάρες να δούμε τι θα κάνουμε; (παραλλαγμένη ατάκα κωμικής σειράς) tongue.gif

Πριν έρθει πάντως στην ομάδα, τον ήθελε ο Παναθηναϊκός για ν' αποτελέσει τον αντικαταστάτη του Τόνι Ντελκ και να γεμίσει τη θέση 5, συνεχίζοντας την παράδοση που δημιούργησαν οι Μπάξτερ, Χάντερ... laugh.gif

Οπότε, σε καμιά Ιταλία θα παίζει του χρόνου ο Χόσκιν... (Λέτε να είναι μέρος της μεταγραφής; )

icon_drunk.gif
ZERAR-8
Θα... Ζήση στη Ρωσία (Basketblog)

Από την πρώτη ημέρα που ξεκίνησε αυτό εδώ το site, σάς υποσχεθήκαμε ότι θα είμαστε δίπλα σας, κοντά σας, κάθε φορά που θα υπάρχει κάτι καλό για να σάς ενημερώσουμε, ή να σχολιάσουμε. Αυτό θα κάνουμε και τώρα, δίνοντας συνέχεια στο επικείμενο μεταγραφικό παζάρι, που μπορεί να αργεί, αλλά ήδη απασχολεί τόσο τους ελληνικούς συλλόγους όσο και τους ξένους, που έχουν βάλει όλη την Εθνική μας ομάδα στο… μάτι. Όλους τους παίκτες της πρωταθλήτριας Ευρώπης.
Το "μήλο της έριδος" φαίνεται να είναι αρχικά ο Νίκος Ζήσης, αφού στα πόδια του… σφάζονται ομάδες από όλη τη "γηραιά ήπειρο". Πρώτοι εμείς σάς είχαμε αποκαλύψει τα σενάρια για τον Ολυμπιακό και τα σχέδια του Αγγελόπουλου να φέρει τον άσσο της Μπενετόν στο λιμάνι, όμως τα δεδομένα άλλαξαν από τη στιγμή που μπήκε στον χορό η Ντιναμό του Ντούσαν Ίβκοβιτς. Οι Ρώσοι προσφέρουν στον Ζήση περίπου 2,5 εκατομμύρια ευρώ για συμβόλαιο δύο χρόνων και παράλληλα πληρώνουν το ένα εκατομμύριο ευρώ που είναι η ρήτρα για να σπάσει το συμβόλαιο με τη Μπενετόν!
Σύμφωνα με πηγές από το περιβάλλον του νεαρού παίκτη, ο Ζήσης είναι πολύ κοντά στο να πει το "ναι" στην πρόταση της Ντιναμό και να γίνει συμπαίκτης του Παπαδόπουλου. Θα λέγαμε και του Φώτση, αλλά ο διεθνής φόργουορντ κατηφορίζει προς το λιμάνι.
Ο Ζήσης θα είχε πει αμέσως το "ναι" αν στην άκρη του μυαλού του δεν ήταν ο Παναθηναϊκός, από τον οποίο ο νεαρός πλέι μεικερ περιμένει πρόταση. Πέρα από τον Ολυμπιακό, το ενδιαφέρον του οποίου είναι δεδομένο, την… πόρτα του Ζήση χτύπησε και η Βαλένθια.
Ο Φώτης Κατσικάρης επικοινώνησε τηλεφωνικά με τον παίκτη και του πρότεινε να μετακομίσει στην Ισπανία και τη Βαλένθια, αλλά το γεγονός ότι η ισπανική ομάδα είναι εκτός Ευρωλίγκα κάνει τον νεαρό άσσο να μην το σκέφτεται.
PanosIlio
Αν είναι να μπουν και οι Ρώσσοι στο παιχνίδι θα είναι δύσκολη η μεταγραφή αλλά αυτά τα λεφτά μπορεί να τα προσφέρει και ο Ολυμπιακός, και ειδικά για έναν τέτοιο παίχτη. Θα δούμε.
Igor
Ελλαδα πιστευω οτι θα γυρισει ο Νικος. Σε ποια ομαδα δεν ξερω ..
rchos
απλα να θυμισουμε οτι αυτη τη στιγμη που μιλαμε η δυναμο δεν παιζει ευρωλιγκα του χρονου!
επισης ο παπαδοπουλος δεν θα παιζει εκει του χρονου!για τον φωτση τα λενε και αυτοι!
Pantel
ψιλο offtopic: δίνει κάποιος το Link tou basketblog;
dizzy_fingers
Εχμ...basketblog.gr?

(θα με κάνω μπαν για spamming)
Pantel
thnx.
Τώρα όσον αφορά το Ζήση, αν και Παναθηναικός και θα ήθελα να έρθει ο Ζήσης, μου φαίνεται λίγο δύσκολο να υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά. Μάλλον Ζήσης, Φώτσης από καλοκαίρι θα είναι στον Ολυμπιακό.
Η τελευταία ελπίδα είναι να έρθει ο Σπανούλης(κολητός του Ζήση) στον ΠΑΟ και να πείσει και το φιλαράκι του να έρθει στη θέση του Ντελκ.
NBAholic
Και κάτι που ίσως να έχει σημασία: Η Μπενετόν τιμωρήθηκε (λόγω του διαβόητου 19ου συμβολαίου) με 18 βαθμούς τιμωρία...
Anaz
Θυμίζω οτι αν ισχυσει τελικά η ποινη, η Μπενετον κατα πασα πιθανοτητα χανει την Ευρωλίγκα του χρονου!
rchos
QUOTE
Θυμίζω οτι αν ισχυσει τελικά η ποινη, η Μπενετον κατα πασα πιθανοτητα χανει την Ευρωλίγκα του χρονου!


παντως ο ζησης ευρωλιγκα θα παιζει! wink.gif tongue.gif
Anaz
Αυτο ειναι σιγουρο!Το θεμα ειναι να φορα κοκκινα...
Παντως ο Νικολας,μαζι με τον Τεό, ειναι οι παιχτες που θα'θελα οσο κανεναν αλλο στην ομαδα..!
θα πορωθω απιστευτα αν τον δω στα κοκκινα,αλλα θα ξενερωσω κι ασχημα αν παει σε αλλη ομαδα..

QUOTE
Η τελευταία ελπίδα είναι να έρθει ο Σπανούλης(κολητός του Ζήση) στον ΠΑΟ και να πείσει και το φιλαράκι του να έρθει στη θέση του Ντελκ.
Το'χω σεφτει πολυ αυτο το σεναριο.. Θεωρω μαλιστα πολυ πιθανο να γυρισει ο Σπανουλης!Αλλα ημαρτον αν παει κι ο Ζησης στον Παο...
Pantel
γιατί να ξενερώσεις; εσείς έχετε Σόφο! αν αδυνατίσει και δουλέψει λίγο όπως πρέπει δε θα έχετε αντίπαλο. Ήδη με την ΤΣΣΚΑ ο Σόφο δε μπορούσε να κλειστεί από κανένα. Που να χάσει και μερικά περιττά κιλά. Ας έχουμε κι εμείς κανα extra περιφερειακό.Κρίμα δεν είμαστε;
Anaz
QUOTE
Ας έχουμε κι εμείς κανα extra περιφερειακό.Κρίμα δεν είμαστε;
Ελπιζω οταν λες "εμεις" να μην εννοεις τον Παο..Αλλιως θα τρελαθω τελειως.. blink.gif
losers can win
να μην έχουμε και εμεις κανα παικτάκι στην περιφέρεια; κακό είναι; smile.gif

σοβαρά πάντως ο ΠΑΟ με ζηση ή σπανούλη θα είναι απιαστος
για αυτό πιστεύω οτι οι αγγελοπουλοι δεν θα άφήσουν το ζηση να πάει αλλού
Pantel
εγώ πάντως το είπα σοβαρά. Αν ο Σχορτσιανίτης δουλέψει λίγο και χάσει κανα κιλό, δε πα να χουμε Ζήση και Σπανούλη και Διαμαντίδη φαβορί για την Ευρωλίγκα θα είναι ο ΟΣΦΠ. Δεν είδατε με την ΤΣΣΚΑ το Σόφο δεν μπορούσε να τον κλείσει κανείς. Μόνο όταν κουράστηκε και πήρε φάουλ βγήκε. Γενικά πιστεύω ότι ένας σέντερ στυλ Σακ μετράει πιο πολύ από όλα. Άντε κι έστω ένα μέτριο playmaker να του περνάει καμιά πάσα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.