Help - Search - Members - Calendar
Full Version: (Μη) Τηλεοπτική κάλυψη ευρωμπάσκετ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Eurobasket 2011
nkats
Πιθανώς να έχει σχολιαστεί ήδη, δεν βρήκα όμως κάποιο σχετικό topic...

Δεν ενοχλεί κανέναν η απαράδεκτη (μη) κάλυψη του ευρωμπάσκετ από την ΕΡΤ? Προσωπικά δεν θυμάμαι άλλη διοργάνωση με τόσο φτωχή κάλυψη. Κοστίζει τόσο πολύ να πάρεις απλά εικόνα από τη Λιθουανία και να περιγράψεις από το στούντιο? (ή καλύτερα να μην περιγράφουν καθόλου, καλύτερα θα είναι).

Εν πάσει περιπτώση, οι υπεύθυνοι κρίνανε ότι πρέπει να μεταδώσουν μόνο το ματς της Εθνικής και άλλο ένα από το σινε-σπορ το βράδυ. Θα πρέπει σώνει και καλά αυτό το ματς να είναι από τον όμιλό μας? Κάθε μέρα γίνονται ματσάρες και εμείς βλέπουμε τους Φινλανδούς και τους Σκοπιανούς...Γιατί, επειδή μας ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα του ομίλου φαντάζομαι...

Στην δε βραδινή εκπομπή δεν κάνουν καν τον κόπο να δείξουν τα 3λεπτα στιγμιότυπα που δίνει δωρεάν το fibatv...

Φαίνεται ότι για τους υπεύθυνους της κρατικής το ευρωμπάσκετ είναι μόνο η Εθνική και ότι έχει σχέση με αυτήν. Άλλωστε σήμερα που έχει η εθνική ρεπό, πήρε ρεπό και η ερτ, το απόγευμα καμία μετάδοση και το βράδυ επανάληψη η επική τιτανομαχία Ελλάδα-Φινλανδία.
Είναι κρίμα το μπάσκετ να έχει τέτοια αντιμετώπιση...
Zoys
Η ΕΡΤ είναι απλά απαράδεκτη φέτος! Δηλαδή χάρη μας κάνει που έχει κι εκπομπή το βράδυ...

Και κατά τα άλλα... οι μεγάλες αθλητικές και μπασκετικές διοργανώσεις στην ΕΡΤ... shot.gif
rchos
ειναι ντροπη αυτο το μεγαλειωδες ευρωπαικο ντερμπυ που εγινε χτες μετυαξυ λιθουανιας και τουρκιας να μην εχουν οι ελληνες φιλαθλοι την δυνατοτητα να το δουν...
δεν χρειαζετε καν να στειλεις δημοσιογραφο.παρε εικονα απο αλλο καναλι και κανε μεταδοση απο το στουντιο δεν με νιαζει

αλλα δωσε μου την δυνατοτητα να το δω.

αυτα τα παιχνιδια ειναι απο μονα τους ειναι διαφημιση για το ευρωπαικο μπασκετ...
comrade
QUOTE(nkats @ Sep 2 2011, 11:46 ) *
Πιθανώς να έχει σχολιαστεί ήδη, δεν βρήκα όμως κάποιο σχετικό topic...

Δεν ενοχλεί κανέναν η απαράδεκτη (μη) κάλυψη του ευρωμπάσκετ από την ΕΡΤ? Προσωπικά δεν θυμάμαι άλλη διοργάνωση με τόσο φτωχή κάλυψη. Κοστίζει τόσο πολύ να πάρεις απλά εικόνα από τη Λιθουανία και να περιγράψεις από το στούντιο? (ή καλύτερα να μην περιγράφουν καθόλου, καλύτερα θα είναι).

Εν πάσει περιπτώση, οι υπεύθυνοι κρίνανε ότι πρέπει να μεταδώσουν μόνο το ματς της Εθνικής και άλλο ένα από το σινε-σπορ το βράδυ. Θα πρέπει σώνει και καλά αυτό το ματς να είναι από τον όμιλό μας? Κάθε μέρα γίνονται ματσάρες και εμείς βλέπουμε τους Φινλανδούς και τους Σκοπιανούς...Γιατί, επειδή μας ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα του ομίλου φαντάζομαι...

Στην δε βραδινή εκπομπή δεν κάνουν καν τον κόπο να δείξουν τα 3λεπτα στιγμιότυπα που δίνει δωρεάν το fibatv...

Φαίνεται ότι για τους υπεύθυνους της κρατικής το ευρωμπάσκετ είναι μόνο η Εθνική και ότι έχει σχέση με αυτήν. Άλλωστε σήμερα που έχει η εθνική ρεπό, πήρε ρεπό και η ερτ, το απόγευμα καμία μετάδοση και το βράδυ επανάληψη η επική τιτανομαχία Ελλάδα-Φινλανδία.
Είναι κρίμα το μπάσκετ να έχει τέτοια αντιμετώπιση...


+απειρο φιλε. Ακριβως αυτο που σκεφτομουν. Ειναι απαραδεκτοι στην ερτ. Γιατι το υποβαθμιζουν τοσο πολυ το μπασκετακι? Λες και δεν ειναι το δευτερο λαοφιλεστερο αθλημα στην ελλαδα.

Εμενα αυτο μου δειχνει προχειροτητα, ελλειψη προγραμματισμου και κυριως ΒΛΑΚΕΙΑ. Γιατι δεν μπορει τη στιγμη που γινονται ματς σαν το λιθουανια-τουρκια να μη δειξεις τπτ ή να δειχνεις ματς απ το δικο μας ομιλο. Και εν παση περιπτωση, γιατι αυτο το δευτερο ματς να το δειχνει η σπορ+? Για να μην μπορουν να το δουν ολοι? Αφου σας λεω, βλακεια!
Ginobili
Εδώ δεν φιλοτιμήθηκαν να δείξουν την Εθνική ποδοσφαίρου στο Ισραήλ...μιλάμε κι εμείς οι φουκαράδες με το "μπασκετάκι"...(1000 φορές βέβαια εγώ θα προτιμούσα να δω Λιθουναία-Τουρκία) αλλά άλλo αυτό.
Το θέμα δεν είναι μόνο οικονομικό...είναι και ηλιθιότητας,και ασχετοσύνης. Θέλω να μάθω ποιος είναι αυτός ο υπεύθυνος,αυτή η τρομερή προσωπικότητα,που αποφάσισε να μας δείχνει στο sport+ Φινλανδίες και σκόπια...αντί Νοβίτσκι,Μπαργκιάνι,Σάρας.Πάρκερ....Τούρκογ

�ου.


Αν δεν είναι παντελώς ΗΛΙΘΙΟΣ,προφανώς δεν ενδιαφέρονται για το τι νούμερα τηλεθέασης θα φέρει ο αγώνας στο sport+.Και επιπλέον...πέρα του ότι δεν τους νοιάζει,το διαστροφικό τους μυαλό θέλει να μας τσαντίσει και να μας κάνει πλάκα δείχνοντας μας τον Ράνικο,τον Χαφ...και τους Βαρνταρσκανούς....αντί για τους NBAers... kill.gif
morrison
QUOTE(Ginobili @ Sep 3 2011, 12:06 ) *
Εδώ δεν φιλοτιμήθηκαν να δείξουν την Εθνική ποδοσφαίρου στο Ισραήλ...


Αυτο σκεφτομουν και εγω και αρχισα να τους βλεπω με συμπαθεια.Παλια ετρεχαν να δειξουν ακομα και τα πιο ακυρα φιλικα.

Απο την αλλη επειδη χτες ειδα καμια ωριτσα Παγκοσμιο Πρωταθλημα Στιβου αναρωτιεμαι πως γινεται ο στιβος να παραμενει απειραχτος απο τις οικονομικες συγκυριες.
sacarame
Απορώ πάντως με ορισμένους και την γκρίνια τους...Έδω η ΕΡΤ μας έδειξε την ΥΠΕΡΜΑΤΣΑΡΑ, την ΤΙΤΑΝΟΜΑΧΙΑ της Ελλάδας με την Φινλανδία σε ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ για να ζήσουμε ξανα το όνειρο, και εσείς γκρινιάζετε για ένα ματσάκι της σειράς όπως το Λιθουανία - Τουρκία..

Τς τς τς...Νεοέλληνες..


icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif 69.gif 69.gif 69.gif 69.gif
rchos
QUOTE(sacarame @ Sep 3 2011, 13:29 ) *
Απορώ πάντως με ορισμένους και την γκρίνια τους...Έδω η ΕΡΤ μας έδειξε την ΥΠΕΡΜΑΤΣΑΡΑ, την ΤΙΤΑΝΟΜΑΧΙΑ της Ελλάδας με την Φινλανδία σε ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ για να ζήσουμε ξανα το όνειρο, και εσείς γκρινιάζετε για ένα ματσάκι της σειράς όπως το Λιθουανία - Τουρκία..

Τς τς τς...Νεοέλληνες..


icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif 69.gif 69.gif 69.gif 69.gif


ειρωνικα ποσταρισματα απο πιωμενους μουσατους λιθουανους δεν δεχομαστε κυριε.
στην ελλαδα ζουμε την ελλαδα θα βλεπουμε ολη την ωρα.
γουστο μας και καπελο μας...
xristos_metal
Ενταξει απο τη στιγμη που τα περισσοτερα σπιτια εχουν ιντερνετ μικρο το κακο. Πλεον μπορουμε να δουμε οτι θελουμε online και απο οπου θελουμε. Ελπιζω παντως τα ματς της επομενης φασης να τα δειξει η ερτ. Οχι για εμενα, για εσας τους φουκαριαριδες laugh.gif Εγω θα τα βλεπω στο εξωτερικο απο το ιντερνετ...αν εχω gdi.gif

Αν δε κανω λαθος στο περσυνο ευρωμπασκετ, δεν εδειχνε πολλα ματσακια το woop.gr?
Flexo
Πραγματικά οι άνθρωποι είναι επικίνδυνα άσχετοι.
Πρόκειται για το πιο εμπορικό Eurobasket και οι τύποι δείχνουν μόνο τον πιο αντιεμπορικό όμιλο.
Φυσικά να δείξουν εμάς, αλλά τις άλλες ώρες;

Αν στοιχίζει ας μην έκαναν καθημερινή εκπομπή και ας έδειχναν αγώνες.
Πόσο μπορεί να κοστίζει απλά η εικόνα από κάποια άλλη μετάδοση; Και δεν θα υπήρχε κανείς που θα πλήρωνε να διαφημιστεί;

Αναρωτιέμαι τι θα γίνει στην επόμενη φάση. Πάλι μόνο εμάς θα δείχνει;
Αν αποκλειστούμε, θα συνεχίσουν να μεταδίδουν το μπάσκετ;

Τέλος, οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι που για δύο σερί παιχνίδια περιγράφει ο Ιωάννου.
Ο Χάτζη που είναι;

Περίμενα πως και πως να δω κανένα αγώνα της Γαλλίας με περιγραφή "Χάτζη" αλλά οι τύποι είναι gtp.
Ginobili
Αυριο θα είναι η χοντρή πλάκα...που θα έχει στις 9 Λιθουανία-Ισπανία και Σερβία-Γερμανία κι αυτοί οι σιχαμένα διεστραμμένοι θα μας δείξουν Βοσνία-Κροατία...
1 τηλεφωνάκι σε ΕΡΤ και Ερα..πιστεύω είναι δεδομένο...
Ερα:210 6066000 210 6012991-2
ΕΤ1:210 7701911


benchwarmer
Προφανως κανεις δεν εχει διαθεση να παει εκδρομουλα σε διαφορετικη πολη απο αυτην που ειναι οι δικοι μας, γι αυτο δειχνει τις απιστευτες φινλανδοβοσνιες...

Περιμενω επιστροφη μεσσια Χατζη στα ημιτελικα.
McRae
QUOTE(xristos_metal @ Sep 3 2011, 13:46 ) *
Ενταξει απο τη στιγμη που τα περισσοτερα σπιτια εχουν ιντερνετ μικρο το κακο. Πλεον μπορουμε να δουμε οτι θελουμε online και απο οπου θελουμε. Ελπιζω παντως τα ματς της επομενης φασης να τα δειξει η ερτ. Οχι για εμενα, για εσας τους φουκαριαριδες laugh.gif Εγω θα τα βλεπω στο εξωτερικο απο το ιντερνετ...αν εχω gdi.gif

Αν δε κανω λαθος στο περσυνο ευρωμπασκετ, δεν εδειχνε πολλα ματσακια το woop.gr?


Δεν συγκρινεται η παρακολουθηση ενος ματς απο την τηλεοραση σε σχεση με τα λαιβ στριμινγ.Καλη εναλλακτικη αλλα απο ενα σημειο και μετα η κακη αναλυση,οι συνεχεις pop up διαφημισεις και το λαγκινγκ δεν αντεχονται.
comrade
QUOTE(Ginobili @ Sep 3 2011, 12:06 ) *
Θέλω να μάθω ποιος είναι αυτός ο υπεύθυνος,αυτή η τρομερή προσωπικότητα,που αποφάσισε να μας δείχνει στο sport+ Φινλανδίες και σκόπια...αντί Νοβίτσκι,Μπαργκιάνι,Σάρας.Πάρκερ....Τούρκογ

��
�ου.



Ginobili, για προσεχε πως μιλας σε παρακαλω για τον αγαπημενο μας Χατζή icon_drunk.gif
aegeansheed
QUOTE(McRae @ Sep 3 2011, 15:42 ) *
Δεν συγκρινεται η παρακολουθηση ενος ματς απο την τηλεοραση σε σχεση με τα λαιβ στριμινγ.Καλη εναλλακτικη αλλα απο ενα σημειο και μετα η κακη αναλυση,οι συνεχεις pop up διαφημισεις και το λαγκινγκ δεν αντεχονται.


Συμφωνώ 100%. Ένα καλό παιχνίδι Ευρωμπάσκετ θέλει άραγμα στον καναπέ, γυαλάκι μυωπίας για να βλέπεις όλες τις λεπτομέρειες και αναψυκτικά. Δε μπορείς να τη βγάζεις στο laptop στο σημείο του σπιτιού που πιάνει καλύτερα το ασύρματο. Η ακρόαση σε ξένη γλώσσα είναι θετικό βέβαια, καθώς μαθαίνω Λιθουανικά και κάνω προπόνηση στα Σέρβικα (που ελπίζω να χρησιμοποιήσω στο μέλλον) και παραμένει πλεονέκτημα απέναντι στους Έλληνες speakers, τουλάχιστον όσο δεν "παίζει μπάλα" ο Χάτζι.

@Gino: Πώς είναι το πόδι?

Συμφωνώ ότι θα έπρεπε να αγοράσουν καλύτερο πακέτο μεταδόσεων στην ΕΡΤ (φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν επιλογές τύπου "Τηλεοπτικά Δικαιώματα Ομάδας", "Ομίλου", "Όλων των Ομίλων", "Όλων των Φάσεων" για την αγορά δικαιωμάτων), αλλά από την άλλη, όταν βλέπεις ότι αυτό σου κοστίζει π.χ. 1000 και τα έσοδα που μπορείς να φέρεις είναι 500, τότε γιατί να μπείς μέσα...Και όσο ξέρω η διαφήμιση σε τζίρους έχει πέσει τρελά, μεγάλες διαφημιστικές εταιρείες έχουν κλείσει και γενικά δεν περισσεύουν για διαφήμιση για μια εταιρεία που λειτουργεί στο break-even στην καλύτερη.
comrade
ageansheed, να μπουν μεσα γιατι ειναι κρατικο καναλι. Δεν τρεφονται μονο απο τις διαφημισεις αλλα και απ την φορολογια. Για ποιο σκοπο τοτε μπαινει φορος για την ερτ. Γι αυτο και εχουν υποχρεωση να τα δειχνουν απ ακρη σε ακρη της ελλαδος και οχι στη σπορ+. Και μιλαμε για το δευτερο λαοφιλεστερο αθλημα δεν μιλαμε για ιπποδρομιες (τις οποιες ιπποδρομιες βεβαια τις δειχνει η σπορ+)
aegeansheed
Το γεγονός ότι είναι κρατική εταιρεία σημαίνει ότι ο σκοπός της είναι η εξυπηρέτηση του Δημόσιου Συμφέροντος (φαντάζομαι ότι ο βασικός σκοπός του Καταστικού της αυτός πρέπει να είναι), στη συνέχεια "ιδιωτικοποιήθηκε" με διεύρυνση του σκοπού, άρχισε να μοιράζει Μισθούς και να αγοράζει υπέρογκα Τηλεοπτικά συμβόλαια κλπ κλπ.

Τα παιχνίδια της Εθνικής τα δείχνει, οπότε εξυπηρετεί το Δημόσιο Συμφέρον του Έλληνα πολίτη, δε σημαίνει όμως ότι είναι υποχρεωμένη να αγοράζει και τα Δικαιώματα των άλλων ομίλων για παράδειγμα, εφόσον αυτό δεν το βρίσκει συμφέρον. Πρακτικά δέχεται να "μπαίνει μέσα" (ή να κερδίζει-δεν το ξέρουμε) από το αποτέλεσμα "Έξοδα Δικαιωμάτων για αγώνες της Εθνικής (μείον) Έσοδο από Τηλεοπτική Διαφήμιση", αλλά δε δέχεται να μπαίνει μέσα (πιθανότατα) για ένα σημαντικό έξοδο, το οποίο δε θα εξισορροπηθεί με την απόκτηση κάποιου ισόποσου εσόδου. Και καλά να ήμασταν σε εποχή που μπορούσε να σπαταλήσει αβέρτα, αλλά τώρα μια τέτοια επιλογή, όπως την περιγράφεις, είναι εκτός λογικής και εκτός πραγματικότητας.

Το ότι η ΕΡΤ έχει κάποια έσοδα από τους λογαριασμούς που πληρώνουμε στη ΔΕΗ, δε μπορεί να υποχρεώσει τη Διοίκησή της να ικανοποιεί οποιαδήποτε τηλεοπτική φαντασίωση έχω. Αυτά πιστεύω.
Flexo
QUOTE(aegeansheed @ Sep 3 2011, 15:51 ) *
Συμφωνώ ότι θα έπρεπε να αγοράσουν καλύτερο πακέτο μεταδόσεων στην ΕΡΤ (φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν επιλογές τύπου "Τηλεοπτικά Δικαιώματα Ομάδας", "Ομίλου", "Όλων των Ομίλων", "Όλων των Φάσεων" για την αγορά δικαιωμάτων), αλλά από την άλλη, όταν βλέπεις ότι αυτό σου κοστίζει π.χ. 1000 και τα έσοδα που μπορείς να φέρεις είναι 500, τότε γιατί να μπείς μέσα...Και όσο ξέρω η διαφήμιση σε τζίρους έχει πέσει τρελά, μεγάλες διαφημιστικές εταιρείες έχουν κλείσει και γενικά δεν περισσεύουν για διαφήμιση για μια εταιρεία που λειτουργεί στο break-even στην καλύτερη.


Με τα πακέτα κάπως έτσι πιστεύω ότι είναι για το μπάσκετ.
Αλλά αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν η ΕΡΤ έχει κατά αποκλειστικότητα την διοργάνωση ή είχε και κάποιο άλλο κανάλι την δυνατότητα να προβάλει αγώνες.

Αν η ΕΡΤ έχει αποκλειστικότητα στο Eurobasket πιστεύω ότι είναι υποχρέωση της να προβάλει όσο περισσότερους αγώνες γίνεται και με την συμμετοχή των άλλων δύο καναλιών της που δεν έχουν δείξει τίποτα ακόμη.

Περιμένω να κάνουν και κάτι ανάλογο στην Eurovision. Να δείξουν μόνο την ελληνική συμμετοχή και μόλις ολοκληρωθεί ο διαγωνισμός να ανακοινώσουν τα αποτελέσματα. rolleyes.gif

Δεν νομίζω ότι η EΡΤ λειτουργεί στο break even από την στιγμή που δεν έχει κάνει καμία παραγωγή με πολλά έξοδα, έκανε περικοπές σε παχυλούς μισθούς που έδινε τόσα χρόνια(πχ. πουρουπουπου) και εκτός από τις διαφημίσεις εισπράττει από όλους μας(πλεονέκτημα που δεν έχει άλλο κανάλι).
ViC
QUOTE(benchwarmer @ Sep 3 2011, 15:21 ) *
Προφανως κανεις δεν εχει διαθεση να παει εκδρομουλα σε διαφορετικη πολη απο αυτην που ειναι οι δικοι μας, γι αυτο δειχνει τις απιστευτες φινλανδοβοσνιες...

Αυτό ακριβώς πιστεύω ότι είναι το θέμα! Είναι τόσο χαζοί που πιστεύουν ότι θα τους στοιχήσει περισσότερο από τα πιθανά τους κέρδη. Και επειδή οι φαν του μπάσκετ κακά τα ψέματα στην Ελλάδα είμαστε λίγοι, ίσως να μην είναι μακριά από την αλήθεια αυτό το πράγμα.
Θα σας πω το εξής απλό παράδειγμα που πιστεύω το έχουμε ζήσει όλοι:
Τον Απρίλιο ήμουν ακόμα στο στρατό. Επαιζε Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα για τα προημιτελικά της ευρωλίγκα και φιλικό ματς Πολωνία-Ελλάδα στο ποδόσφαιρο. Μαντέψτε τι θέλανε να δούνε οι περισσότεροι συμφάνταροι στο στρατόπεδο και τι είδαμε λοιπόν τελικά...

Το ερώτημα όμως από εκεί και πέρα είναι απλό: ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΡΤ;;;
είναι το μόνο κανάλι που εκτός από διαφημίσεις που δείχνει έτσι κι αλλιώς και κερδίζει λεφτά από εκεί, το πληρώνουμε κι εμείς! Και αυτοί δεν μπορούν ούτε καν να μεταδώσουν μια διοργάνωση που έχουν αναλάβει!
Πραγματικά, ελπίζω να μη μας κάνουν καμιά πλάκα και σταματήσουν τις μεταδόσεις αν η Ελλάδα αποκλειστεί. Πέρα από την πλάκα, τους έχω απόλυτα ικανούς!

Και το ότι έχουμε ίντερνετ δε σημαίνει τίποτα. Αμα είναι να βλέπω τα ματς στο λαπτοπ με την καθυστερημένη εικόνα χαμηλης αναλυσης και ρωσικη περιγραφή, τουλάχιστον να σταματήσω να πληρώνω ΕΡΤ...

Έλα που θέλετε να δείτε Λιθουανία-Ισπανία... Το Βοσνία-Κροατία θα κρίνει την πρόκριση! Ματσάρα! Μπορεί μια από τις δύο ομάδες να μην την ξαναδείτε! ε; σας έψησα; ε;
Flexo
QUOTE(comrade @ Sep 3 2011, 15:59 ) *
ageansheed, να μπουν μεσα γιατι ειναι κρατικο καναλι. Δεν τρεφονται μονο απο τις διαφημισεις αλλα και απ την φορολογια. Για ποιο σκοπο τοτε μπαινει φορος για την ερτ. Γι αυτο και εχουν υποχρεωση να τα δειχνουν απ ακρη σε ακρη της ελλαδος και οχι στη σπορ+. Και μιλαμε για το δευτερο λαοφιλεστερο αθλημα δεν μιλαμε για ιπποδρομιες (τις οποιες ιπποδρομιες βεβαια τις δειχνει η σπορ+)


Εδώ κάθε τρεις και λίγο μεταδίδουν καλλιτεχνικό πατινάζ με τον Κωστάλα και μάλιστα στη ΝΕΤ!
ViC
QUOTE(aegeansheed @ Sep 3 2011, 16:12 ) *
Το γεγονός ότι είναι κρατική εταιρεία σημαίνει ότι ο σκοπός της είναι η εξυπηρέτηση του Δημόσιου Συμφέροντος (φαντάζομαι ότι ο βασικός σκοπός του Καταστικού της αυτός πρέπει να είναι), στη συνέχεια "ιδιωτικοποιήθηκε" με διεύρυνση του σκοπού, άρχισε να μοιράζει Μισθούς και να αγοράζει υπέρογκα Τηλεοπτικά συμβόλαια κλπ κλπ.

Τα παιχνίδια της Εθνικής τα δείχνει, οπότε εξυπηρετεί το Δημόσιο Συμφέρον του Έλληνα πολίτη, δε σημαίνει όμως ότι είναι υποχρεωμένη να αγοράζει και τα Δικαιώματα των άλλων ομίλων για παράδειγμα, εφόσον αυτό δεν το βρίσκει συμφέρον. Πρακτικά δέχεται να "μπαίνει μέσα" (ή να κερδίζει-δεν το ξέρουμε) από το αποτέλεσμα "Έξοδα Δικαιωμάτων για αγώνες της Εθνικής (μείον) Έσοδο από Τηλεοπτική Διαφήμιση", αλλά δε δέχεται να μπαίνει μέσα (πιθανότατα) για ένα σημαντικό έξοδο, το οποίο δε θα εξισορροπηθεί με την απόκτηση κάποιου ισόποσου εσόδου. Και καλά να ήμασταν σε εποχή που μπορούσε να σπαταλήσει αβέρτα, αλλά τώρα μια τέτοια επιλογή, όπως την περιγράφεις, είναι εκτός λογικής και εκτός πραγματικότητας.

Το ότι η ΕΡΤ έχει κάποια έσοδα από τους λογαριασμούς που πληρώνουμε στη ΔΕΗ, δε μπορεί να υποχρεώσει τη Διοίκησή της να ικανοποιεί οποιαδήποτε τηλεοπτική φαντασίωση έχω. Αυτά πιστεύω.

Δε μου λες, φίλε μου σε παρακαλώ μια ερώτηση...
Πέρσυ στο μουντιάλ ήταν τηλεοπτική φαντασίωση ότι έβλεπα ματς από όλους τους ομίλους;
Οι υπερματσάρες Ελβετία-Ονδούρα, Αλγερία-Σλοβενία, Σλοβακία-Νέα Ζηλανδία και Καμερούν-Δανία θα είχαν μεγαλύτερο κέρδος ή έστω μικρότερη χασούρα από το Λιθουανία-Ισπανία; Από το Σερβία-Γαλλία; Από το Ρωσία-Σλοβενία;
Δε ζητάμε να δείχνει η κρατική όλα τα ματς όλων των ομίλων. Ζητάμε αυτές τις 6 μέρες της πρώτης φάσης, το βράδυ στις 9 αντί να δείχνει Βοσνίες και Φιλανδίες να δείχνει το καλύτερο από τα ματς που διεξάγονται εκείνη την ώρα.
Και επίσης η κρατική έχει 3 ελεύθερα κανάλια. Δεν έχει χώρο στο πρόγραμμά της ούτε καν η ΕΤ3 το βράδυ για να δείξει ένα τέτοιο ματς; Πρέπει να είναι στο σπορ+ που σε μερικά μέρη της Ελλάδας δεν πιάνει;;;
Τίποτα, οι τύποι είναι αισχροί. Δε θα είχα απαιτήσεις αν ήταν το MEGA (που δε μετέδωσε το ποδόσφαιρο Ισραήλ-Ελλάδα) ή όποιο άλλο ιδιωτικό, γιατί το ιδιωτικό ΔΕΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΓΩ, οπότε ας κάνει ό,τι θέλει. Από τη στιγμή που πληρώνω είμαι δυνητικά μέτοχος και κανονικά θα έπρεπε να έχω ακόμα και λόγο για το ποια θα ήταν η διοίκηση της ΕΡΤ. Αλλά ας το αφήσουμε αυτό, να μην μπλέξουμε με νομικά θέματα και ας σταθούμε μόνο στο ότι για κάτι που το πληρώνω και μάλιστα που ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΩ, έχω κάποιες παραπάνω απαιτήσεις!
comrade
QUOTE(ViC @ Sep 3 2011, 16:30 ) *
Δε θα είχα απαιτήσεις αν ήταν το MEGA (που δε μετέδωσε το ποδόσφαιρο Ισραήλ-Ελλάδα) ή όποιο άλλο ιδιωτικό, γιατί το ιδιωτικό ΔΕΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΓΩ, οπότε ας κάνει ό,τι θέλει.


Ακομα και ετσι, εχω την εντυπωση οτι οι συχνοτητες ειναι δημοσιες (διορθωστε με αν κανω λαθος).
Οπότε, απ τη στιγμη που παιρνετε συχνοτητα κυριοι του mega εχετε και σεις καποιες υποχρεωσεις. Οχι επειδη πληρωνετε θα κανετε οτι θελετε. Γιατι αν ηταν ετσι, τοτε να δωσουμε σε αλλον τη συχνοτητα, που θα μεταδωσει αυτα που δεν μεταδιδετε εσεις. Τεσπα, πολυ θεωρητικη η συζητηση τωρα αλλα μιας και θιχτηκε...
aegeansheed
Συμπέρασμα: Ό,τι πληρώνεις, παίρνεις.

Ας δίνατε κάτι παραπάνω, να δείχνει η ΕΡΤ αυτά που θέλετε. Μόνο να της πείτε να βάλει και ένα Poll για να μπορούμε να ψηφίζουμε τί θέλουμε να βλέπουμε. Και μην ξεχνάμε ότι υπάρχει κόσμος που γουστάρει ιππασία και είναι φορολογούμενος και δεν έχει δει ποτέ ιππασία, εκτός από τα καπούλια της Χάιντυ Αντικατζίδη και της φοράδας της το 2004...
xristos_metal
QUOTE(McRae @ Sep 3 2011, 15:42 ) *
Δεν συγκρινεται η παρακολουθηση ενος ματς απο την τηλεοραση σε σχεση με τα λαιβ στριμινγ.Καλη εναλλακτικη αλλα απο ενα σημειο και μετα η κακη αναλυση,οι συνεχεις pop up διαφημισεις και το λαγκινγκ δεν αντεχονται.

Εαν μπορεσεις να βρεις λινκ στο ιντερνετ απο marca tv θα παθεις πλακα απο την ποιοτητα. Σιγουρα απο τη τηλεοραση ειναι πιο ανετα, αλλα και το ιντερνετ ειναι μια ισχυρη εναλλακτικη!
comrade
Ελα ρε φιλε aegeansheed, μιλαμε για φυσιολογικες απαιτησεις. Ενα τουρνουα μπασκετ λεμε να μεταδοθει σωστα. Δεν απαιτουμε να προβαλει ολα τα τουρνουα απ ολα τα αθληματα.

Και στο κατω κατω η ερτ εχει τοσες αχρηστες εκπομπες χαληλου επιπεδου και κακης ποιοτητα που δεν τις βλεπει κανεις. Δεν νομιζω να εχει μικροτερη τηλεθεαση το ευρωμπασκετ. Καλυτερη διαχειριση θελει. Αυτο το αναφερω επειδη ειπες οτι μπορει να μπαινουν μεσα.
Ginobili
QUOTE(comrade @ Sep 3 2011, 13:44 ) *
Ginobili, για προσεχε πως μιλας σε παρακαλω για τον αγαπημενο μας Χατζή icon_drunk.gif

Αν ο Χατζή είχε λόγο σε αυτό...θα βλέπαμε σίγουρα Γαλλία τουλάχιστον...όχι τον Μπάβτσιτς... tongue.gif

QUOTE(aegeansheed @ Sep 3 2011, 13:51 ) *
@Gino: Πώς είναι το πόδι?

Κομπλέ

QUOTE(aegeansheed @ Sep 3 2011, 13:51 ) *
Συμφωνώ 100%. Ένα καλό παιχνίδι Ευρωμπάσκετ θέλει άραγμα στον καναπέ, γυαλάκι μυωπίας για να βλέπεις όλες τις λεπτομέρειες και αναψυκτικά. Δε μπορείς να τη βγάζεις στο laptop στο σημείο του σπιτιού που πιάνει καλύτερα το ασύρματο.

Εγώ θέλω και κάτι να μασουλάω...είναι ιεροτελεστία το θέμα... biggrin.gif
aegeansheed
QUOTE(Ginobili @ Sep 3 2011, 18:03 ) *
Εγώ θέλω και κάτι να μασουλάω...είναι ιεροτελεστία το θέμα... biggrin.gif


biggrin.gif Yeeeeah!

Εγώ το έπαιξα κατεψαγμένη μπύρα και νάτσος με 2 σάλτες: μία τσίλι και μία τσένταρ!

Οι τραγικοί έβγαλαν την κλασική τηλεοπτική κάρτα του ΕΒ, για να μη φαίνεται το M από το FYROM και τώρα δεν ξέρουμε χρόνο....ωραία πράγματα
benchwarmer
QUOTE(aegeansheed @ Sep 3 2011, 18:21 ) *
Οι τραγικοί έβγαλαν την κλασική τηλεοπτική κάρτα του ΕΒ, για να μη φαίνεται το M από το FYROM και τώρα δεν ξέρουμε χρόνο....ωραία πράγματα


Για την ακριβεια, ο διεθνης κωδικος της ΦΥΡΟΜ ειναι MKD sleep.gif sleep.gif
Προπερσι το ειχαν σβησμενο με "μπλανκο"...
aegeansheed
Τότε μιλάμε για τρελή customιά!

Ε, ας βάλουν πάνω και δεξιά τον χρόνο να λέμε ότι είμαστε η μοναδική τηλεόραση στον Κόσμο που μετέδωσε μπασκετικό αγώνα με τόσο customised settings.

edit: Το είδα το MKD στο Τimeout! Έπρεπε να βγει ένα ψηφιακό χέρι να το κρύψει αμέσως!!! ERT, you fail....
morrison
Γαμωτο εχει κολησει και το σαιτ της Φιμπα με τα livestats...

Ας παρει καποιος ενα τηλεφωνο τον Βαγγελα να λεει πιο συχνα τον χρονο... icon_drunk.gif
aegeansheed
Ψηφίζω να τους πάρει ο Comrade, που είναι και παρμένος φουλ με την ΕΡΤ να το 'φκαριστηθεί!

P.s.@morrison: Ο Ιωάννου λες και είναι βαλμένος να παίζει με τα νεύρα μας: "Μερικά μόνο δευτερόλεπτα για την επίθεση/τέλος της περιόδου". Ναι, αυτά τα μερικά, θέλαμε να ξέραμε πόσα είναι daaaaaaaaamn!
morrison
QUOTE(aegeansheed @ Sep 3 2011, 18:39 ) *
P.s.@morrison: Ο Ιωάννου λες και είναι βαλμένος να παίζει με τα νεύρα μας: "Μερικά μόνο δευτερόλεπτα για την επίθεση/τέλος της περιόδου". Ναι, αυτά τα μερικά, θέλαμε να ξέραμε πόσα είναι daaaaaaaaamn!


Ειδες που εισαι γκρινιαρης...

Αφου καλιστα μπορεις την ωρα που αρχιζει η επιθεση να μετρας ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ αντιστροφα,...24...23...22...21 κτλ tongue.gif

comrade
Ασε καλυτερα γιατι αμα τους παρω θα βγω εκτος εαυτου και θα τους κραξω ασχημα tongue.gif
vastravoud
Πόσο ηλίθιος πρέπει να είναι κάποιος για να παραποιήσει την κάρτα;
Flexo
Ξέρει κανείς τι σκοπεύει να κάνει η ΕΡΤ με την μετάδοση της επόμενης φάσης;

Πάλι μόνο εμάς θα δείξει ή θα φιλοτιμηθεί να δείξει και κανένα αγώνα του άλλου ομίλου, που είναι και πιο εμπορικός;
Johnaros
Πιστεύω πως και οι ειδήσεις πλέον πρέπει να αφορούν μόνο όσα γίνονται στην ελληνική επικράτεια, να ακούγονται τραγούδια μόνο ελλήνων καλλιτεχνών στο ραδιόφωνο, και φυσικά, στους επερχόμενους ολυμπιακούς αγώνες να βλέπουμε μόνο τις προσπάθειες των Ελλήνων αθλητών, και κατα την υπόλοιπη διάρκεια να βλέπουμε την Μπήλιω Τσουκαλά με την Βίκυ Φλέσσα να συζητάνε για την επιρροή του Κώστα Ζουράρι στο μεταμοντέρνα ελληνική υμνογραφία.

Δηλαδή για όνομα, 3 κανάλια είναι.
Δε θέλεις να χαλάσεις τηλεοπτικό χρόνο;
Βάλτα στο κωλοσάιτ χωρίς περιγραφή, τι κόστος μπορεί να έχει.

Τρίτος κόσμος έχουμε καταντήσει.

Ας το κλείσουν το μαγαζί, να μην πληρώνουμε κιόλας.
Razorblade Fish
QUOTE(Flexo @ Sep 5 2011, 20:00 ) *
Ξέρει κανείς τι σκοπεύει να κάνει η ΕΡΤ με την μετάδοση της επόμενης φάσης;

Πάλι μόνο εμάς θα δείξει ή θα φιλοτιμηθεί να δείξει και κανένα αγώνα του άλλου ομίλου, που είναι και πιο εμπορικός;

Ο Μελαγιες στο facebook ειπε πως θα δειχνει τρια ματς τη μερα,το πρωτο το sport+ και τα αλλα 2 η ΕΤ-1.
Flexo
QUOTE(Razorblade Fish @ Sep 5 2011, 20:25 ) *
Ο Μελαγιες στο facebook ειπε πως θα δειχνει τρια ματς τη μερα,το πρωτο το sport+ και τα αλλα 2 η ΕΤ-1.


Αυτά είναι! Ο Χάτζη θα είναι θηρίο στο κλουβί!

Ελπίζω μόνο να μην δείχνει του δικού μας ομίλου.
Razorblade Fish
QUOTE(Flexo @ Sep 5 2011, 23:25 ) *
Αυτά είναι! Ο Χάτζη θα είναι θηρίο στο κλουβί!

Ελπίζω μόνο να μην δείχνει του δικού μας ομίλου.

Παιζουμε μια μερα εμεις και την αλλη ο αλλος ομιλος..Οποτε θα χορτασουμε μπασκετ...Ειδικα με τον φοβερο ομιλο που σχηματιστηκε(τον αλλο φυσικα...)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.