Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ροκο Λενι Ουκιτς
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
belalik
(ελπίζω να μην υπάρχει ήδη κάποιο τοπικ, δεν είδα τίποτα...)

Νομίζω πως θα συζητηθεί κι άλλο ο Ρόκο-Λένι, οπότε του αξίζει ένα topic ...


Μετά από μάλλον μέτριο ξεκίνημα, χειρότερη συνέχεια και πολύ γκρίνια, ο Ρόκο ο Λένι διάγει περίοδο εξαιρετικού φορμαρίσματος, με καθοριστική παρουσία σε ματς όπως ο τελικός κυπέλλου ή το παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις στη Λιθουανία..

Θα συνεχίσει έτσι, θα βρει ρόλο στην ομάδα, ή είναι ένα ξέσπασμα? .. Θα δείξει ...


Αφορμή για το άνοιγμα του τόπικ ήταν ένα αρθράκι που τυχαία διάβσα για τον Ούκιτς - γραμμένο στο draftexpress, το Φεβρουάριο του 2006 όταν έπαιζε στη Ταού, παρέα με Πριχιόνι και Σκόλα... Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον, εξετάζει και την δυσκολία του Ρόκο να αντικαταστήσει τον Πριχιόνι στο '1' και γενικά να παίξει άσσος. Το άρθρο αναφέρεται στους αγώνες της τελικής φάσης του Ισπανικού κυπέλλου, αλλά περιγράφει και την γενικότερη παρουσία του Κροάτη

Λέει λοιπόν:


Completely overshadowed by Pablo Prigioni, this has been the story for the young Croatian talent all season long. Comparisons are usually painful, and this one was even more. The biggest flaw that Ukic displays right now is precisely the strongest part of Prigioni’s game: distributing the ball. Curiously, the only game so far this season where Pablo didn’t play one minute meant a 27-point exhibition by Roko.

It looks as if these last two seasons being the one-and-only star in Split have made him forget everything about the collective approach of the game (he seemed a better distributor back in the junior stage than he does now), as Roko has been incapable of giving fluidity to Tau’s offense. Every time he steps on the court, the ball movement suffers a significant setback. Not only does he lack the ability, precision, timing and willingness to share the ball as Prigioni does, but his teammates, perhaps thinking that their effort moving without the ball won’t be as well rewarded as when Prigioni leads the team, slow down their activity and the offense becomes much more stagnant. Although not as dramatically as in other occasions, this also happened in the King’s Cup to a certain extent.

Of course, Ukic still amazes with his skill set. He is one of the best one-on-one point guards in the ACB League and enjoys an awesome ability to score off the dribble. He showed it in this Cup, getting a fair scoring production considering his limited action, although settling for one lonely assist.

Still, this complicated season in Vitoria is a necessary adjustment process that should reap him great benefits in the near future.



ΥΓ - το draftexpress είναι γενικά φοβερό site.. Εκτός από 'φρέσκα' πράγματα, έχει πλάκα να διαβάζει κανείς και παλιότερες αναλύσεις για παίκτες, γνωρίζοντας πλέον την εξέλιξη που είχαν...

blove.gif
sni79per
μπραβο στον ιδιο κ στον πεδουλακη για τη γενικοτερη βελτιωση,μακαρι να συνεχισει ετσι κ να μετατραπει σε ''κανονικο'' μπασκετμπολιστα απο παικτη αλανας.
manj13
Aπολαυστικος Σκουντης για Ουκιτς,ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ κιολας την ιστορια με την ''περιεργη'' θεραπεια των αχιλλειων του....

http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid...pubid=129650999
bbplayer
ton Ούκιτς στην αρχή που είχε έρθει, δεν ήθελα ούτε να τον βλέπω, μου έπαιζε τα νεύρα έτσι όπως έπαιζε. ειδικά εκείνο το αψυχολόγητο 3ποντο στη Μπάρτα θα κάνω χρόνια να το ξεχάσω. ήθελα να τον σκοτώσω (κυριολεκτικά)

όμως βελτιώθηκε αμυντικά , προσπαθεί πολύ και δείχνει ν' αγαπάει την ομάδα. Τα παλαβά του δεν πρόκειται να τα κόψει ποτέ βέβαια , οπότε και μένα τα νεύρα μου δε θα έρθουν ποτέ στη θέση τους αλλά έτσι είναι ο Ούκιτς δεν πρόκειται να αλλάξει ολικά. τα θετικά του είναι περισσότερα από τα αρνητικά του και μακάρι να γίνει εντελώς καλά. Πιστεύω ότι έχει ακόμα να δώσει στην ομάδα

(άσχετο) σε κείνο ματς που λέει ο παρλαπίπας ήμουνα μέσα. είχαμε πάει μαζί με ένα γαυροφιλαράκι μου και κέρδισα στοίχημα τζάμπα φαϊ. Τον πήγα σε ένα ισπανικό που ήταν στον Αγ Σωστη, στη Συγγρού και έφαγα ένα τηγάνι παέγια μόνος μου. Ακόμα πληρώνει 19.gif 19.gif 19.gif 19.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.