Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Λαζαρος Παπαδοπουλος - ειναι κορυφαιος σεντερ; (vs Ζιζιτς)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
man10
QUOTE(morfi @ Aug 18 2007, 17:07 ) *
Τον Παπαδόπουλο δεν τον έχω άξιο ούτε για την Ευρώπη.

Ντοινγκ!!!!!!!!!!!!
blink.gif blink.gif blink.gif
ΤΗΝ ΠΕΤΑΞΕΣ...








Edit (απο Air Kef) :

H συζητηση ξεκινησε απο τη σποντα που βλεπεται στο τοπικ που επισης βλεπεται.Συνεχιστηκε με πολλα ποστ,κι επειδη πραγματικα ειναι πολυ καλη συζητηση,δν πρεπει να χαθει και την βαζω σε νεο τοπικ.Επειδη επρεπε να ψαχνω σε 6 σελιδες εν μεσω παρα πολλων αλλο ποστ,ειναι πιθανο να εχω παραληψει καποιο ποστ που αναφερεται στο θεμα,στειλτε μου ενα πμ αν πεσει κατι στην αντιληψη σας.Ευχαριστω. smile.gif
Δυστυχως δν υπαρχει λειτουργια "split post" και λιγα πραγματα που γραφτηκαν για την εκει συζητηση εχουν μεταφερθει εδώ.Αν θελετε μπορει να επιστρεψει ολο το ποστ σας πισω.
Air Kef
QUOTE
Ντοινγκ!!!!!!!!!!!!

ΤΗΝ ΠΕΤΑΞΕΣ...


Ο καθενας εχει μια αποψη για καθε παικτη και τη λεει.

Οτι δν κανει για ΝΒΑ,ειναι προφανες,αρκει να δουμε το α ημιχρονο του ματς Ελλαδα-ΗΠΑ,που δν μπορουσε να κουνηθει.Στο β ημιχρονο δν επαιξε καθολου.Ειναι τρομερα αργός.
Στην Ευρωπη παλι,με την Ελλαδα κανει καλα ματς μονο στα φιλικα,ενω στα επισημα κανει μεχρι μετρια ματς.Καλο δν νομιζω να εχει κανει πανω απο ενα,τα τελευταια 2 χρονια.

Οι εμφανισεις του με την Ντιναμο βέβαια,τον εχουν κανει απο τους κορυφαιους στη Ευρωπη,ωστοσο επειδη τον βλεπουμε σχεδον αποκλειστηκα με το εθνοσημο,εχουμε και αναλογες αμφιβολιες. smile.gif
man10
QUOTE(Air Kef @ Aug 19 2007, 11:07 ) *
Ο καθενας εχει μια αποψη για καθε παικτη και τη λεει.

Οτι δν κανει για ΝΒΑ,ειναι προφανες,αρκει να δουμε το α ημιχρονο του ματς Ελλαδα-ΗΠΑ,που δν μπορουσε να κουνηθει.Στο β ημιχρονο δν επαιξε καθολου.Ειναι τρομερα αργός.
Στην Ευρωπη παλι,με την Ελλαδα κανει καλα ματς μονο στα φιλικα,ενω στα επισημα κανει μεχρι μετρια ματς.Καλο δν νομιζω να εχει κανει πανω απο ενα,τα τελευταια 2 χρονια.

Οι εμφανισεις του με την Ντιναμο βέβαια,τον εχουν κανει απο τους κορυφαιους στη Ευρωπη,ωστοσο επειδη τον βλεπουμε σχεδον αποκλειστηκα με το εθνοσημο,εχουμε και αναλογες αμφιβολιες. smile.gif

Το οτι το στυλ του δεν κανει για ΝΒΑ ειναι οφθαλμοφανες αλλα ας αφησουμε τους παραγοντες του ΝΒΑ να αποφασισουν αν τον θελουν η οχι...

Επισης εγω δεν μιλησα για ΝΒΑ...Αντεδρασα στην αποψη οτι δεν ειναι ικανος ουτε καν για Ευρωπη... wink.gif
Επισης ο Παπαδοπουλος ειναι ο παικτης στον οποιο στηριζεται περισσοτερο απο καθε αλλον παικτη,στηριζοταν μαλλον τις δυο προηγουμενες χρονιες η Εθνικη Ελλαδος στην επιθεση...Ηταν ο βασικος μας μοχλος,ειδικα στο Ευρωμπασκετ,και η ικανοτητα του να αποφευγει τα double team,με εξαιρετικες πασες εχει βοηθησει απιστευτα πολυ...
xsot
QUOTE(Air Kef @ Aug 19 2007, 14:07 ) *
Ο καθενας εχει μια αποψη για καθε παικτη και τη λεει.

Οτι δν κανει για ΝΒΑ,ειναι προφανες,αρκει να δουμε το α ημιχρονο του ματς Ελλαδα-ΗΠΑ,που δν μπορουσε να κουνηθει.Στο β ημιχρονο δν επαιξε καθολου.Ειναι τρομερα αργός.
Στην Ευρωπη παλι,με την Ελλαδα κανει καλα ματς μονο στα φιλικα,ενω στα επισημα κανει μεχρι μετρια ματς.Καλο δν νομιζω να εχει κανει πανω απο ενα,τα τελευταια 2 χρονια.

Οι εμφανισεις του με την Ντιναμο βέβαια,τον εχουν κανει απο τους κορυφαιους στη Ευρωπη,ωστοσο επειδη τον βλεπουμε σχεδον αποκλειστηκα με το εθνοσημο,εχουμε και αναλογες αμφιβολιες. smile.gif


Συμφωνω....Ειναι ενας παιχτης που που με εκνευριζει αφανταστα....... angry_red.gif angry_red.gif angry.gif angry.gif Ειδικα αυτα τα ριμαδια τα hook shots....Ημαρτον...Ενα lay up δεν μπορει να κανει επιτελους,να σταματησουμε να κανουμε το σταυρο μας οποτε πιανει μπαλα????Τι να πω....Δεν μπορει ουτε ενα σωστο pick and roll να κανει.....Πως θα βγαλουν φασεις οι Διαμαντιδης-Παπαλουκας-Ζησης?????
man10
Ναι,ναι ξερω ο Παπαδοπουλος ειναι αχρηστος και εκνευριστηκος και ναι ναι... Αυτα τα hook που κανει ειναι τοσο αθλια...Ναι,ναι... Δεν ξερει να κανει hook... Αδικα παιρνει τοσα λεφτα στην Real αδικα θεωρειται μεσα στους 3 καλυτερους center στην Ευρωπη...
xsot
QUOTE(man10 @ Aug 20 2007, 12:06 ) *
Ναι,ναι ξερω ο Παπαδοπουλος ειναι αχρηστος και εκνευριστηκος και ναι ναι... Αυτα τα hook που κανει ειναι τοσο αθλια...Ναι,ναι... Δεν ξερει να κανει hook... Αδικα παιρνει τοσα λεφτα στην Real αδικα θεωρειται μεσα στους 3 καλυτερους center στην Ευρωπη...


Αλλο αχρηστος,αλλο εκνευριστικος.....Και επισης ο καθενας εχει τη γνωμη του...Εγω θα ηθελα εναν παιχτη που να μπορει να παιζει για 6 και να παιζει παντα 6 κι οχι καποιον που να μπορει να παιζει 8 αλλα να παιζει συνηθως 4-6.....Και ναι,ξερει hook αλλα μετα τι????
man10
QUOTE(xsot @ Aug 20 2007, 09:12 ) *
Και ναι,ξερει hook αλλα μετα τι????

Τι????
Λοιπον επειδη βιαζομαι θα προσπαθησω να σε φωτισω οσο πιο συντομα μπορω...
Καταρχην ο Παπαδοπουλος ειναι ενας εξαιρετικος ριμπαουντερ...Επισης μπορει πολυ ανετα να βρει τον open man οταν τον ντουμπλαρουν οι αντιπαλοι... Εκτος απο αυτο, η επιθεση του δεν ειναι μονο αυτο το hook αλλα εχει αναπτυξει και ενα αξιολογο σουτακι απο τα 4 μετρα,και τελος εχει πολυ καλες κινησεις στη baseline...Ολα αυτα σε συνδυασμο με το απιστευτο για ψηλο,μπασκετικο του ΙQ τον καθιστουν εναν παρα πολυ καλο παικτη...
Βεβαια δεν θα διαφωνησω οτι δεν ειναι ιδιαιτερα αθλητικος και οτι ειναι μετριος στην αμυνα,αλλα αληθεια επαναλαμβανω,ποσους καλυτερους ξερεις στην Ευρωπη που να παιζουν στην θεση του?
Air Kef
QUOTE
ο Παπαδοπουλος ειναι ενας εξαιρετικος ριμπαουντερ


QUOTE
εχει αναπτυξει και ενα αξιολογο σουτακι απο τα 4 μετρα,


Nα και κατι που δν ξεραμε.Προσωπικα δν τον εχω δει ποτε να σουταρει.Ακομα και με προσωπο στο καλαθι,θα κανει χουκ.Εξαιρετικος ριμπ,ειναι καπως υπερβολικο.

QUOTE
Ολα αυτα σε συνδυασμο με το απιστευτο για ψηλο,μπασκετικο του ΙQ


Ειναι απιστευτο για ψηλό,να εχει υψηλο μπασκετικο IQ;;Οποτε εγώ που ειμαι 1.87,πρεπει να βλεπω γυρω στις 50 πασες καθε στιγμη μεσα στο γηπεδο. biggrin.gif

QUOTE
ποσους καλυτερους ξερεις στην Ευρωπη που να παιζουν στην θεση του?


Μιλισιτς,Σοφο,Ζιζιτς,Σκολα,Βουισιτς ειναι μερικοι. smile.gif
Pierce
QUOTE(man10 @ Aug 20 2007, 12:24 ) *
Τι????
Λοιπον επειδη βιαζομαι θα προσπαθησω να σε φωτισω οσο πιο συντομα μπορω...


εγω εδω περα θα σταθω, καθως την αποψη μου για τον παπαδοπουλο την εχω γραψει και αλλου(δεν ειναι κατι παραπανω απο ενα βαρυ κορμι που στην εθνικη δεν εχει δειξει τπτ)
''θα σε φωτισω''

εισαι καποιο ειδος μπασκετικης εγκυκλοπαιδιας; εισαι ο παντογωστης του μπασκετ ή θεωρεις οτι εισαι ο μονος που παρακολουθεις; o xsot εχει την δικια του αποψη . oυτε να επιβαλεις τη δικη σου γνωμη μπορεις και κυριως δεν μπορει να υποτιμας τον συνομιλητη σου λεγοντας οτι θα τον φωτισεις απο τις γνωσεις σου. αυτα απο μενα smile.gif
PARISINOS
QUOTE
Μιλισιτς,Σοφο,Ζιζιτς,Σκολα,Βουισιτς ειναι μερικοι.


Πρωτον.Αυτοι δεν ειναι μερικοι. Ειναι ολοι οσοι μπορεσες με τον εναν η τον αλλον τροπο να βρεις. Αλλοι απλα δεν υπαρχουν. Αντε βαλε και τον σαντιαγκο να ειμαστε κομπλε.

Δευτερον ακομα και αν υποθεσουμε οτι ολοι αυτοι εινα καλυτεροι απο αυτον , και παλι ειναι ο 7ος καλυτερος σεντερ της ευρωπης, αρα δεν μπορεις να λες οτι δεν κανει για ευρωπη.

Τριτον ο μιλισιτς και ο ζιζιτς δεν ειναι σεντερ και ο σοφο αυτη τη στιγμη δεν ειναι παιχτης μπασκετ.

Τεταρτον, ο παιχτης με τον μεγαλυτερο δεικτη αξιολογησης στην ευρωλιγκα , δεν κανει για ευρωπη. Μαλιστα, μας λες τοτε ποιος κανει?

Πεμπτον. Δεν κανει γα ΝΒΑ. Σε αυτο συμφωνω 100 τις εκατο μαζι σου.
man10
QUOTE(pierce21 @ Aug 20 2007, 11:08 ) *
εγω εδω περα θα σταθω, καθως την αποψη μου για τον παπαδοπουλο την εχω γραψει και αλλου(δεν ειναι κατι παραπανω απο ενα βαρυ κορμι που στην εθνικη δεν εχει δειξει τπτ)
''θα σε φωτισω''

εισαι καποιο ειδος μπασκετικης εγκυκλοπαιδιας; εισαι ο παντογωστης του μπασκετ ή θεωρεις οτι εισαι ο μονος που παρακολουθεις; o xsot εχει την δικια του αποψη . oυτε να επιβαλεις τη δικη σου γνωμη μπορεις και κυριως δεν μπορει να υποτιμας τον συνομιλητη σου λεγοντας οτι θα τον φωτισεις απο τις γνωσεις σου. αυτα απο μενα smile.gif

To φωτισω προφανως και το ειπα για πλακα,για οσους δεν το καταλαβαν icon_wave.gif icon_wave.gif
Ακομη και αν θεωρουσα τον εαυτο μου μπασκετικη εγκυκλοπαιδεια δεν θα το ελεγα σε ολους rolleyes.gif


QUOTE
Ειναι απιστευτο για ψηλό,να εχει υψηλο μπασκετικο IQ;;Οποτε εγώ που ειμαι 1.87,πρεπει να βλεπω γυρω στις 50 πασες καθε στιγμη μεσα στο γηπεδο.

Ενοουσα απιστευτα καλο για ψηλο παικτη μπασκετικο ΙQ...Oχι οτι ειναι απιθανο καποιος παικτης ρακετας να παιζει εξυπνα wink.gif
Επισης γενικα ειναι δεδομενο οτι λιγοι ψηλοι ειναι οντως εξυπνοι... wink.gif

QUOTE
Μιλισιτς,Σοφο,Ζιζιτς,Σκολα,Βουισιτς ειναι μερικοι.


Ο Μιλισιτς δεν παιζει στην Ευρωπη...
Ο Σκολα δεν ειναι 5αρι...
Για τον Σοφο δεν θα το σχολιασω καν...Ειδικα οταν μιλαμε για τωρινη αξια,εκτος και αν ενοεις οτι ο Σοφο εχει την δυνατοτητα να γινει καλυτερος smile.gif
Ο Ζιζιτς δεν ειναι καλυτερος απο τον Λαζο...Τοσο οι αριθμοι του οσο και η πορεια του στο Ευρωπαικο Μπασκετ μπορουν να με επιβεβαιωσουν...
Ο Βουισιτς οντως ειναι καλυτερος...
Air Kef
QUOTE(παρισινος)
αρα δεν μπορεις να λες οτι δεν κανει για ευρωπη.


Καταρχην δν ειπα οτι δν κανει για Ευρωπη.Τον θεωρω καπως υπερτιμημενο και σιγουρα οχι το καλυτερο σεντερ που υπαρχει.

(Ειπα:Στην Ευρωπη παλι,με την Ελλαδα κανει καλα ματς μονο στα φιλικα,ενω στα επισημα κανει μεχρι μετρια ματς.Καλο δν νομιζω να εχει κανει πανω απο ενα,τα τελευταια 2 χρονια.

Οι εμφανισεις του με την Ντιναμο βέβαια,τον εχουν κανει απο τους κορυφαιους στη Ευρωπη,ωστοσο επειδη τον βλεπουμε σχεδον αποκλειστηκα με το εθνοσημο,εχουμε και αναλογες αμφιβολιες.
Οι εμφανισεις του με την Ντιναμο βέβαια,τον εχουν κανει απο τους κορυφαιους στη Ευρωπη,ωστοσο επειδη τον βλεπουμε σχεδον αποκλειστηκα με το εθνοσημο,εχουμε και αναλογες αμφιβολιες.)

Το οτι δν κανει για Ευρωπη το ειπε ο morfi.



QUOTE(μαν10)
Ο Μιλισιτς δεν παιζει στην Ευρωπη...


QUOTE(παρισινος)
Πρωτον.Αυτοι δεν ειναι μερικοι


Εβαλα παικτες που πιθανοτατα ο Λαζος ερθει αντιμετωπος,σε ACB,Ευρωλιγκα και Eurobasket.Γιαυτο και ειπα "μερικους" προηγουμενως. smile.gif


QUOTE
Ο Ζιζιτς δεν ειναι καλυτερος απο τον Λαζο...Τοσο οι αριθμοι του οσο και η πορεια του στο Ευρωπαικο Μπασκετ μπορουν να με επιβεβαιωσουν...


Ο Ζιζιτς δν εχει Παπαλουκα και ΔΔ13 στην Εθνικη του,ουτε και στον Ολυμπιακο,και ειναι παικτης που χρειαζεται καλες και καιριες πασες,περισσοτερο απο τον Λαζο.Ποσο καλος ειναι,λογικα θα φανει στην Παναθα φετος.
Προσωπικα μου εμπνεει πολυ περισσοτερη εμπιστοσυνη οταν τον βλεπω με την μπαλα,τελειωνει πολυ καλυτερα τις φασεις,στριβει,σουταρει καλυτερα(απο το 0 του Λαζου),κινητε καλυτερα χωρις την μπαλα.Γιαυτο και τον θεωρω καλυτερο.


QUOTE(παρισινος)
σοφο αυτη τη στιγμη δεν ειναι παιχτης μπασκετ


biggrin.gif
Εννοειται ο καλος Σοφο.


QUOTE
Τριτον ο μιλισιτς δεν ειναι σεντερ


Και ποιος παιζει σεντερ στην Σερβια;

QUOTE
και ο ζιζιτς δεν ειναι σεντερ


Και ποιος θα παιζει σεντερ στον ΠΑΟ;


smile.gif peace.gif
man10
QUOTE(Air Kef @ Aug 20 2007, 17:22 ) *
Εβαλα παικτες που πιθανοτατα ο Λαζος ερθει αντιμετωπος,σε ACB,Ευρωλιγκα και Eurobasket.Γιαυτο και ειπα "μερικους" προηγουμενως. smile.gif

Καταρχην η διαφωνια ηταν πανω στο θεμα,στην αποψη μαλλον οτι ο Παπαδοπουλος δεν κανει την οποια δεν υπερασπιστηκες αλλα εδωσες παραδειγματα παικτων που ειναι καλυτεροι απο τον Παπαδοπουλο...Ομως η συζητηση ηταν για την Ευρωπη,και για centers... icon_wave.gif
Δεν μιλουσαμε ουτε για παικτες που πιθανον να αντιμετωπισει στο Ευρωμπασκετ ουτε για 4αρια,στυλ Σκολα...

QUOTE(Air Kef @ Aug 20 2007, 17:22 ) *
Ο Ζιζιτς δν εχει Παπαλουκα και ΔΔ13 στην Εθνικη του,ουτε και στον Ολυμπιακο,και ειναι παικτης που χρειαζεται καλες και καιριες πασες,περισσοτερο απο τον Λαζο.Ποσο καλος ειναι,λογικα θα φανει στην Παναθα φετος.
Προσωπικα μου εμπνεει πολυ περισσοτερη εμπιστοσυνη οταν τον βλεπω με την μπαλα,τελειωνει πολυ καλυτερα τις φασεις,στριβει,σουταρει καλυτερα(απο το 0 του Λαζου),κινητε καλυτερα χωρις την μπαλα.Γιαυτο και τον θεωρω καλυτερο.

Ο Ζιζιτς ειχε φετος για play maker στον Ολυμπιακο Πενν,Χαριση και Στεφανοφ,ενω ο Παπαδοπουλος Ποποβιτς και Κχοστοβ!Δεν βλεπω καμια διαφορα...
Παντως εχεις καθε δικαιωμα να τον θεωρεις καλυτερο αλλα νομιζω οτι μαλλον ανηκεις στην μειονοτητα χωρις αυτο να σημαινει οτι ντε και καλα κανεις λαθος.

QUOTE(Air Kef @ Aug 20 2007, 17:22 ) *
Εννοειται ο καλος Σοφο.

Μεχρι τωρα δεν νομιζω οτι υπηρχε εστω και μια χρονικη στιγμη κατα την δειαρκεια την καριερα και των 2,που ο ΣΟΦΟ να ηταν καλυτερος απο τον Λαζο...
Τωρα το γεγονος οτι εαν ο Σοφο επιστρεψει και καταφερει να ξαναγινει μπασκετμπολιστας εχει ολες τις προοπτικες μπορστα του να γινει καλυτερος απο τον Λαζο και επισης απο τους περισσοτερους center στον πλανητη ειναι αδιαμφησβητητο.


QUOTE(Air Kef @ Aug 20 2007, 17:22 ) *
Και ποιος θα παιζει σεντερ στον ΠΑΟ;

Οποιος η μαλλον οποιοι επαιζαν και περυσι wink.gif
Air Kef
QUOTE
Μεχρι τωρα δεν νομιζω οτι υπηρχε εστω και μια χρονικη στιγμη κατα την δειαρκεια την καριερα και των 2,που ο ΣΟΦΟ να ηταν καλυτερος απο τον Λαζο...


Γκουχ,γκουχ Μουντομπασκετ.Συγκρινε τι αποδοση ειχαν στο τουρνουα συνολικα,την απηχηση τους αλλα και θυμησου ποιος πατησε Τουρκια,Κινα και ΗΠΑ.
(Καλα την Κινα την πατησαν ολοι biggrin.gif ,αλλα ρωτηστε και τον Γιαο..)

QUOTE
Οποιος η μαλλον οποιοι επαιζαν και περυσι


Ο Τσαρτσαρης και ο Ντικουδης δν ειναι 5,τουλαχιστον οχι περισσοτερο απο τον Ζιζιτς.Το ιδιο και ο Μαικ.
Ο Γιαφτοκας εφυγε.
Ολη τη σεζον θα την τραβηξει ο Τομασεβιτς μονος,ετσι;

QUOTE
Παντως εχεις καθε δικαιωμα να τον θεωρεις καλυτερο αλλα νομιζω οτι μαλλον ανηκεις στην μειονοτητα χωρις αυτο να σημαινει οτι ντε και καλα κανεις λαθος.


Δεν μου ειπες γιατι τον θεωρεις καλυτερο ομως.Επειδη κανει καλο χουκ και ειναι καπως καλυτερος ριμπαουτερν;


QUOTE
Καταρχην η διαφωνια ηταν πανω στο θεμα,στην αποψη μαλλον οτι ο Παπαδοπουλος δεν κανει την οποια δεν υπερασπιστηκες αλλα εδωσες παραδειγματα παικτων που ειναι καλυτεροι απο τον Παπαδοπουλο...Ομως η συζητηση ηταν για την Ευρωπη,και για centers... icon_wave.gif


( icon_wave.gif ;;; Πας καπου; )

Καταρχην εγω ξεκινησα απο το περιφημο "ΝΤΟΙΝΓΚ,ΤΗΝ ΠΕΤΑΞΕΣ" που ειπες στον μορφη.Κατα δευτερον,εξηγω ενα ποστ πιο πανω τι υπερασπιζομαι,γιατι λεω καλυτερους σεντερ και γιατι συνεχιζω να ασχολουμαι.

Κι επειδη τοσο πολυ δν σας καθησε ο Σκολα ως 5,βγαλτε τον απο τη λιστα.
PARISINOS
Φιλε Ερ Κεφ, στο μπασκετ ολα ειναι θεμα αποτελεσματικοτητας. Δεν εχει σημασια αν εχεις μονο μια κινηση. Αν με αυτη την κινηση μπορεις να βαζεις 30 ποντους ανα ματς, τοτε εισαι καλυτερος απο εναν πολυπλευρο παιχτη που εχει 3-4 κινησεις αλλα εχει ταβανι τους 15 ποντους.

Οπως και να το κανουμε , με τιποτα δεν με πειθεις οτι αν βαλω τον ζιζιτς η τον σοφο στην δυναμο ,θα μπορουν να εχουν 17 π Μ.Ο και 8 ρ και 21 στο ρανκινγκ και να την πανε μονοι τους στα προημετελικα.
Ο μεν ζιζιτς γιατι δεν ειναι αρκετα καλος παιχτης, ο δε σοφο γιατι ΠΟΤΕ , και τονιζω το ποτε, ακομα και να χασει βαρος, δεν προκειται να γινει παιχτης που να μπορει να παιξει πανω απο 20-25 λεπτα ανα αγωνα.

και σε 20 λεπτα δεν μπορει να εχεις τα νουμερα του λαζαρου ουτε και να ηγηθεις ομαδας.

Επισης το οτι ο προπονητης σου σε βαζει σεντερ γιατι δεν εχει αλλο ψηλο η επειδη του αρεσουν τα χαμηλα σχηματα δεν σημαινει οτι εισαι σεντερ.
και ο διαμαντιδης πολλες φορες παιζει και τριαρι, δεν σημαινει τιποτα αυτο.

Ο λαζος λοιπον ειναι κλασσικο πενταρι, ο ζιζιτς, σκολα, ντικουδης, τσαρσαρης ειναι 4αρια.
apkat
Oχι και 4αρι ρε παιδια ο Ζιζιτς..Μονο λογω υψους θα μπορουσες να τον πεις αλλα ουτε και αυτο θα ηταν σωστο..Ο ανθρωπος ειναι κλασσικοτατο 5αρι..Εχει μονο κινησεις ποστ και σουτακι απο 3-4 μετρα.

Αλλωστε θυμηθειτε τον πρωτο καιρο προ διετιας που ο Καζλαουσκας τον εβαζε στο 4 με τον Ζουκι στο 5..Δεν εβγαινε με τιποτα αυτο το συστημα.Γιαυτο και εκ τοτε στον Ολυμπιακο επαιζε μονο στο 5.Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι επι 2 χρονια δεν βρεθηκε ποτε στην ιδια πενταδα με τον Σοφο..
Anaz
Ο Ζιζιτς θα'ταν 4αρι αν επαιζε πριν 10 χρονια. Οπως επαιζε κι ο Τομασεβιτς.. Σημερα ομως ειναι κλασσικοτατο 5αρι,που υστερει απλα ελαφρως σε σωματικα προσοντα.
Στη συγκριση με τον Λαζο, πλεονεκτει σε περισσοτερα απ'ότι μειονεκτει,ομως το κορμι του Λαζου παιζει καταλυτικο ρολο στο να τον κανει πιο κυριαρχο κ να'χει καλυτερα νουμερα..
Ουτε εμενα μ'αρεσουν οι ψηλοι τυπου Λαζου,κ με εκνευριζει πολυ συχνα...ΑΛΛΑ κατα γενικη ομολογια ανηκει στους καλυτερους ψηλους στην Ευρωπη. Υψηλο μπασκετικο ΙQ παντως,που αναφερθηκε, δεν εχει..

Μηπως ειμαστε τελειως off topic..? rolleyes.gif

edit:
QUOTE
Ο Ζιζιτς ειχε φετος για play maker στον Ολυμπιακο Πενν,Χαριση και Στεφανοφ,ενω ο Παπαδοπουλος Ποποβιτς και Κχοστοβ!Δεν βλεπω καμια διαφορα...
Eιναι διαφορετικο στυλ παιχτες.Ο Ζιζιτς εχει περισσοτερο αναγκη τους περιφερειακους να παιξει πικ ν ρολ, να εκμετταλευτουν τις καλες του τοποθετησεις κ την κινηση χωρις τη μπαλα. Του Λαζου του αρκει ενας παιχτης να του περασει σωστα τη μπαλα χαμηλα οταν ποσταρει.
man10
QUOTE(Anaz @ Aug 21 2007, 11:26 ) *
Ο Ζιζιτς θα'ταν 4αρι αν επαιζε πριν 10 χρονια. Οπως επαιζε κι ο Τομασεβιτς.. Σημερα ομως ειναι κλασσικοτατο 5αρι,που υστερει απλα ελαφρως σε σωματικα προσοντα.
Στη συγκριση με τον Λαζο, πλεονεκτει σε περισσοτερα απ'ότι μειονεκτει,ομως το κορμι του Λαζου παιζει καταλυτικο ρολο στο να τον κανει πιο κυριαρχο κ να'χει καλυτερα νουμερα..
Ουτε εμενα μ'αρεσουν οι ψηλοι τυπου Λαζου,κ με εκνευριζει πολυ συχνα...ΑΛΛΑ κατα γενικη ομολογια ανηκει στους καλυτερους ψηλους στην Ευρωπη. Υψηλο μπασκετικο ΙQ παντως,που αναφερθηκε, δεν εχει..


Και μενα με εκνευριζει μερικες φορες ο Λαζος αλλα θεωρω πως ειναι καλυτερος απο τον Ζιζιτς χαλαρα,ισως αργοτερα να κανω μια αναλυση,τωρα δεν εχω χρονο...
Παντως επειδη αναφερερθηκε το γεγονος οτι ο Λαζος με την εθνικη δεν παιζει καλα,αληθεια ο Ζιζιτς παιζει καλυτερα με την δικη του?Μαλλον οχι...

QUOTE(Anaz @ Aug 21 2007, 11:26 ) *
Μηπως ειμαστε τελειως off topic..? rolleyes.gif

Μα τελειως...



QUOTE
Δεν έχουμε να κάνουμε με έναν γνώστη του αθλήματος αλλά με έναν τελείως εμπαθή απέναντι στο Αμερικάνικο μπάσκετ


Εγω μαλλον απογοητευμενο απο το συγχρονο ΝΒΑ θα τον ελεγα,και κατα την αποψη μου οποιος εχει δει τις παλαιοτερες εποχες του ΝΒΑ,εχει καθε δικαιο να ειναι απογοητευμενος απο το σημερινο...
Air Kef
QUOTE(Anaz)
Ο Ζιζιτς θα'ταν 4αρι αν επαιζε πριν 10 χρονια. Οπως επαιζε κι ο Τομασεβιτς.. Σημερα ομως ειναι κλασσικοτατο 5αρι,που υστερει απλα ελαφρως σε σωματικα προσοντα.
Στη συγκριση με τον Λαζο, πλεονεκτει σε περισσοτερα απ'ότι μειονεκτει,ομως το κορμι του Λαζου παιζει καταλυτικο ρολο στο να τον κανει πιο κυριαρχο κ να'χει καλυτερα νουμερα..
Ουτε εμενα μ'αρεσουν οι ψηλοι τυπου Λαζου,κ με εκνευριζει πολυ συχνα...ΑΛΛΑ κατα γενικη ομολογια ανηκει στους καλυτερους ψηλους στην Ευρωπη. Υψηλο μπασκετικο ΙQ παντως,που αναφερθηκε, δεν εχει..

Μηπως ειμαστε τελειως off topic..?


QUOTE(Anaz)
Eιναι διαφορετικο στυλ παιχτες.Ο Ζιζιτς εχει περισσοτερο αναγκη τους περιφερειακους να παιξει πικ ν ρολ, να εκμετταλευτουν τις καλες του τοποθετησεις κ την κινηση χωρις τη μπαλα. Του Λαζου του αρκει ενας παιχτης να του περασει σωστα τη μπαλα χαμηλα οταν ποσταρει.


Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο.Τα ιδια λεμε βασικα. biggrin.gif
Το κορμι του Λαζου ειναι το κυριοτερο που τον κανει κορυφαιο.
Και στο off topic συμφωνω,αλλα δν πειραζει,κουβεντα να γινεται!

QUOTE
Παντως επειδη αναφερερθηκε το γεγονος οτι ο Λαζος με την εθνικη δεν παιζει καλα,αληθεια ο Ζιζιτς παιζει καλυτερα με την δικη του?Μαλλον οχι...


Μονο που ο Παπαδοπουλος παιζει με στην Πρωταθλητρια Ευρωπης,και ο Ζιζιτς στην 7η της Ευρωπης.Κοινως,τον καταπιε κι αυτον η απογοητευτικη απο το 97 και μετά Κροατια.Αν και το 2005 αξιζε την 4αδα,αλλα οι γκρι ειχαν αλλη αποψη.
man10
Moλις εφαγα,και τωρα εχω ετσι χρονο να πω την αποψη μου smile.gif


QUOTE(Air Kef @ Aug 21 2007, 11:50 ) *
Μονο που ο Παπαδοπουλος παιζει με στην Πρωταθλητρια Ευρωπης,και ο Ζιζιτς στην 7η της Ευρωπης.

Το αλλο που ξεχασες να αναφερεις ειναι οτι ενας απο τους σημαντικοτερους παραγοντες που εχουν κανει την Ελλαδα πρωταθλητρια Ευρωπης ειναι ο Λαζος smiley.gif
Σε αντιθεση με τον Ζιζιτς ο οποιος ηταν μετριος μεσα στην μετρια(αλλα οντως αδικημενη) Κροατια. Και αν οντως ειναι τοσο καλος παικτης θα επρεπε να ξεχωρισει αναμεσα στην 7η Κροατια τουλαχιστον,αλλα αντ'αυτου τι εκανε?Ηταν 3ος απο το τελος σε λεπτα συμμετοχης και 11ος σκορερ,και τα πραγματα θα ηταν ακομη χειροτερα εαν δεν επαιζε 3ο λεπτα στον τελευταιο αγωνα για την 7η θεση με την Ρωσια!!!!Ικανοποιητικα νουμερα?Δεν θα το λεγα...Σε αντιθεση με τον Παπαδοπουλο που ηταν ισως ο πιο σημαντικος επιθετικα παικτης της πρωταθλητριας Ευρωπης,ο Ζιζιτς ηταν ενα μπακ απ και τιποτα περισσοτερο στην 7η Κροατια...
Γενικα ο Ζιζιτς μεχρι στιγμης σε ομαδικο επιπεδο δεν εχει πετυχει απολυτως τπτ στην καριερα του,εκτος και αν πηρε κανεναν τιτλο με τις μικρες εθνικες ομαδες της Κροατιας η αν πηρε καποιον τιτλο κατα την θητεια του στη Κροατια,πραγματα που για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω κατα ποσο τα πετυχε...Οποιος ξερει,ας πει...

Παμε και στην Ευρωλιγκα και στις εμφανισεις με τις ομαδες του και να τον συγκρινουμε με τον Παπαδοπουλο?Ο.κ...

So,φετος ο Λαζαρακος ειχε στην EL 30 λεπτακια,14,8 ποντους και 7,2 ριμπαουντς μαζι με 2 ασιστ ενω ο Ζιζιτς σε μια ομαδα η οποια κατα την μεγαλυτερη δειαρκεια της σεζον ηταν χειροτερη απο την Διναμο,ειχε 25 λεπτα,12,2 ποντους,5,2 σκοπυιδια και μια ασιστ.Επισης αν και δεν το θεωρω ιδανικο ως μετρο συγκρισης ο Παπ ειχε και ενα ρανκινγκ 20,ενω ο Ζιζιτς 13...Επισης πρεπει να δωσουμε ολοι ενα ελαφρυντικο στον Παπαδοπουλο αφου εχασε 5 παιχνιδια λογω τραυματισμου και σε αρκετα για τον ιδιο λογο ηταν εκτος ρυθμου...Νομιζω οτι ο Παπ υπερτερει ανετα του Ζιζιτς,ε?

Τωρα,αν θελησουμε να ξεχασουμε τα στατιστικα και να ριξουμε μια εικονα στο παιχνιδι τους και στο ποσο σημαντικοι ειναι για τις ομαδες του...
Λοιπον ειναι προφανες νομιζω οτι ο Ζιζιτς κανει περισσοτερα πραγματα απο τον Παπαδοπουλο.Μπορει να σουταρει,να κινηθει πιο ανετα μεσα στην ρακετα,να τρεξει στον αιφνιδιασμο...Επισης εχει πολυ καλη επαφη με το καλαθι...
Ο Παπαδοπουλος απο την αλλη ειναι καλυτερος πασερ,καλυτερος ριμπαουντερ,και αν και κακος αμυντικος ειναι καλυτερος απο τον ακομη χειροτερο Ζιζιτς(απο τον οποιο παντως περιμενω βελτιωση φετος που θα παιζει στον ΠΑΟ)...
Επισης ο Παπαδοπουλος σκοραρει περισσοτερο και με μεγαλυτερη συνεπεια και επισης η αποδοση του παραμενει ιδια ακομη και οταν το επιπεδο ανεβαιμει σε αντιθεση με τον Ζιζιτς ο οποιος σκοραρει 2ο με τον ΠΑΟΚ αλλα στους τελικους ηταν εξαφανισμενος,αλλα εχει λιγο το ελαφρυντικο οτι ηταν τραυματιας...
Και οι 2 δεν ειναι καθολου αθλητικοι,αλλα ο Ζιζιτς ειναι πιο γρηγορος σιγουρα,ομως δεν πηδαει εφημεριδα...
Απο την αλλη ο Παπαδοπουλος εχει το πλεονεκτημα του υψους και του κορμιου του γενικα...

Κλεινοντας,νομιζω οτι το σημαντικοτερο ειναι οτι ο Παπαδοπουλος ειναι ο παικτης που αλλαζει τις ισσοροπιες και μπορει να ειναι το σημειο αναφορας σε οποιαδηποτε αναφορα στην Ευρωπη,σε αντιθεση με τον Ζιζιτς ο οποιος ειναι ενας ρολιστας και τιποτα περισσοτερο.

Α,ξεχασα...Οχι οτι οι αμοιβες και η ζητηση που παρουσιαζει ενας παικτης στην αγορα ανταποκρινονται παντα στην πραγματικοτητα,αλλα αληθεια με ποσα εκλεισε ο Ζιζιτς στον ΠΑΟ και με ποσα ο Παπαδοπουλος στην Ρεαλ?
reignman
QUOTE
αληθεια ο Ζιζιτς παιζει καλυτερα με την δικη του?Μαλλον οχι...



θα απαντησω μονο σε αυτο απλα και ομορφα.

ο Λαζος στην εθνικη ελλαδος ποιους ειχε να αντιμετωπισει μεχρι σημερα στη διεκδικηση του Βασικου Σεντερ?
Σοφο?(1ον χοντρος μεχρι τωρα, 2ον δεν τον εμπιστευτηκαν πολυ εκτος απο τους αγωνες που ειχαν απεναντι τους ΤΕΡΑΤΑ.. δηλαδη vs China(MING) και vs USA(Howard,Brand,Bosh) Μπουρουση?(απειρος) Γλυνιαδακη?(we got to be kidding)

ο Ζιζιτς απο την αλλη μερια στην εθνικη Κροατιας ειχε ΠΟΛΥ κοσμο να διεκδικει τη θεση του Βασικου Σεντερ... ειχε Βουισιτς , Πρκατσιν , Κασουν , Μπαγκαριτς .

i rest my case
man10
Το quote παραπανω το εκανα καταλαθος μετα εφυγα λιγο απο τον υπολογιστη και τωρα που γυρισα δεν μπορω να κανω edit...
Αnyway,συμφωνω στα περισσοτερα αν οχι σε ολα με τον mitchel wiggins,απλα θα διαφωνησω στο γεγονος οτι ολοι οι νεαροι ειναι πορωμενοι με το τωρινο ΝΒΑ,γιατι απλα εγω δεν ειμαι...


QUOTE
θα απαντησω μονο σε αυτο απλα και ομορφα.

ο Λαζος στην εθνικη ελλαδος ποιους ειχε να αντιμετωπισει μεχρι σημερα στη διεκδικηση του Βασικου Σεντερ?
Σοφο?(1ον χοντρος μεχρι τωρα, 2ον δεν τον εμπιστευτηκαν πολυ εκτος απο τους αγωνες που ειχαν απεναντι τους ΤΕΡΑΤΑ.. δηλαδη vs China(MING) και vs USA(Howard,Brand,Bosh) Μπουρουση?(απειρος) Γλυνιαδακη?(we got to be kidding)

ο Ζιζιτς απο την αλλη μερια στην εθνικη Κροατιας ειχε ΠΟΛΥ κοσμο να διεκδικει τη θεση του Βασικου Σεντερ... ειχε Βουισιτς , Πρκατσιν , Κασουν , Μπαγκαριτς .

i rest my case

Δηλαδη πιστευεις οτι εαν ο Παπαδοπουλος επαιζε στην εθνικη Κροατιας θα ειχε τον ιδιο ρολο που ειχε σε αυτην ο Ζιζιτς?
Η ακομη καλυτερα,αν ο Ζιζιτς ηταν στην Εθνικη μας θα ειχε τον ρολο και τα λεπτα του Παπαδοπουλου?
Με τιποτα...

Γενικα,επειδη εχουμε βγει τελειως off topic,επιστρεφοντας στο topic εγω πιστευω οτι ο ΠΑΟ ακομη και με την σημερινη του ομαδα αν επαιζε στο ΝΒΑ μια σεζον δεν θα γινοταν σε καμια περιπτωση ο περιγελος ολων και το πιθανοτερο ειναι οτι θα καταφερνε γυρω στις 20 νικες...
Anaz
Επιτρεψτε μου ενα σχολιο για την συγκριση Λαζου-Ζιζιτς,γιατι τη βρισκω ενδιαφερουσα,κ συγγνωμη που ειμαι οφ τοπικ.Αλλα μηπως κι εσεις δεν ειστε..? tongue.gif

Man10: Δεν τιθεται καν θεμα ποιος εχει μεγαλυτερη καριερα κ αξια στο ευρωπαικο χρηματιστηριο! Τα στατιστικα κ η κουβεντα για τις Εθνικες ειναι περιττη!Δεν χρειαζοταν καν να αναφερεις αυτα τα νουμερα για να στηριξεις το..γνωστο! Περιμενε ομως λιγο να δεις κ τον Ζιζιτς στον Παο..Οχι οτι θα φτασει βεβαια τα νουμερα του Λαζου..Αυτα ουτως η αλλως στην ομαδα του Ζοτς μονο ο Βουισιτς ισως θα τα'φτανε..Αν ηταν ομως να κρινουμε (μονο) με τα στατιστικα..θα'μασταν Αμερικανοι.. tongue.gif
Τωρα στην ουσια..
QUOTE
Ο Παπαδοπουλος απο την αλλη ειναι καλυτερος πασερ,καλυτερος ριμπαουντερ,και αν και κακος αμυντικος ειναι καλυτερος απο τον ακομη χειροτερο Ζιζιτς(απο τον οποιο παντως περιμενω βελτιωση φετος που θα παιζει στον ΠΑΟ)...
Επισης ο Παπαδοπουλος σκοραρει περισσοτερο και με μεγαλυτερη συνεπεια και επισης η αποδοση του παραμενει ιδια ακομη και οταν το επιπεδο ανεβαιμει σε αντιθεση με τον Ζιζιτς ο οποιος σκοραρει 2ο με τον ΠΑΟΚ αλλα στους τελικους ηταν εξαφανισμενος,αλλα εχει λιγο το ελαφρυντικο οτι ηταν τραυματιας...
Και οι 2 δεν ειναι καθολου αθλητικοι,αλλα ο Ζιζιτς ειναι πιο γρηγορος σιγουρα,ομως δεν πηδαει εφημεριδα...
Απο την αλλη ο Παπαδοπουλος εχει το πλεονεκτημα του υψους και του κορμιου του γενικα...

Κλεινοντας,νομιζω οτι το σημαντικοτερο ειναι οτι ο Παπαδοπουλος ειναι ο παικτης που αλλαζει τις ισσοροπιες και μπορει να ειναι το σημειο αναφορας σε οποιαδηποτε αναφορα στην Ευρωπη,σε αντιθεση με τον Ζιζιτς ο οποιος ειναι ενας ρολιστας και τιποτα περισσοτερο.
Καλυτερος πασερ κ ριμπαουντερ ειναι οριακα..(ειδικα ριμπαουντερ αμφιβαλλω αν ειναι καν..) Καλυτερος αμυντικος μαλλον δεν ειναι.Υπερτερει σε σωματικα προσοντα αλλα ειναι πιο αργος στις περιστροφες κ εχει χειροτερη αισθηση του χωρου κ των αποστασεων.Τα πλεονεκτηματα του Λαζου τα ανεφερες.Κ συμφωνω..Δεν βλεπω ομως να αναφερθηκες το ιδιο εκτενως κ σε αυτα του Ζιζιτς..
QUOTE
Δηλαδη πιστευεις οτι εαν ο Παπαδοπουλος επαιζε στην εθνικη Κροατιας θα ειχε τον ιδιο ρολο που ειχε σε αυτην ο Ζιζιτς?
Η ακομη καλυτερα,αν ο Ζιζιτς ηταν στην Εθνικη μας θα ειχε τον ρολο και τα λεπτα του Παπαδοπουλου?
Με τιποτα...
Επ'ουδενι ο Παπαδοπουλος δεν θα'χε τον ρολο του Αντριγια στην Κροατια προπερσι. Βεβαια κ ο Ζιζιτς αν φετος κατεβαινε στο Ευρωμπασκετ αποκλειεται να ειχε τοσο περιορισμενο ρολο οπως τοτε. Γενικα ομως συμφωνω οτι ο Λαζος μπορει να ανεβασει επιπεδο μια μεσαια ομαδα Ευρωλιγκας. Την κανει ομως κ πιο αργη κ μονοδιαστατη στην αναπτυξη της. Γι'αυτο σε μια ομαδα οπως η Τσσκα κι ο Παο που στηριζονται στην ικανοτητα των περιφερειακων της στο πικ ν ρολ, δεν θα μπορουσε να παιζει. Τετοια ομαδα ειναι βεβαια κ η Εθνικη μας,γι'αυτο τολμω να πω οτι ο Ζιζιτς ενδεχομενως να ηταν πολυ πιο χρησιμος.Προσωπικα θα τον προτιμουσα,χωρις να τον θεωρω τιποτα ΣΠΟΥΔΑΙΟ..Απλα κολλαει καλυτερα.. wink.gif Γι'αυτο επαναλαμβανω οτι μιλαμε για διαφορετικο στυλ παιχτες.Ο Λαζος ειναι ενας πολυ ποιοτικος σεντερ περασμενης δεκαετιας.
man10
QUOTE(Anaz @ Aug 21 2007, 20:45 ) *
Επιτρεψτε μου ενα σχολιο για την συγκριση Λαζου-Ζιζιτς,γιατι τη βρισκω ενδιαφερουσα,κ συγγνωμη που ειμαι οφ τοπικ.Αλλα μηπως κι εσεις δεν ειστε..? tongue.gif

Man10: Δεν τιθεται καν θεμα ποιος εχει μεγαλυτερη καριερα κ αξια στο ευρωπαικο χρηματιστηριο! Τα στατιστικα κ η κουβεντα για τις Εθνικες ειναι περιττη!Δεν χρειαζοταν καν να αναφερεις αυτα τα νουμερα για να στηριξεις το..γνωστο! Περιμενε ομως λιγο να δεις κ τον Ζιζιτς στον Παο..Οχι οτι θα φτασει βεβαια τα νουμερα του Λαζου..Αυτα ουτως η αλλως στην ομαδα του Ζοτς μονο ο Βουισιτς ισως θα τα'φτανε..Αν ηταν ομως να κρινουμε (μονο) με τα στατιστικα..θα'μασταν Αμερικανοι.. tongue.gif
Τωρα στην ουσια..
Καλυτερος πασερ κ ριμπαουντερ ειναι οριακα..(ειδικα ριμπαουντερ αμφιβαλλω αν ειναι καν..) Καλυτερος αμυντικος μαλλον δεν ειναι.Υπερτερει σε σωματικα προσοντα αλλα ειναι πιο αργος στις περιστροφες κ εχει χειροτερη αισθηση του χωρου κ των αποστασεων.Τα πλεονεκτηματα του Λαζου τα ανεφερες.Κ συμφωνω..Δεν βλεπω ομως να αναφερθηκες το ιδιο εκτενως κ σε αυτα του Ζιζιτς..
Επ'ουδενι ο Παπαδοπουλος δεν θα'χε τον ρολο του Αντριγια στην Κροατια προπερσι. Βεβαια κ ο Ζιζιτς αν φετος κατεβαινε στο Ευρωμπασκετ αποκλειεται να ειχε τοσο περιορισμενο ρολο οπως τοτε. Γενικα ομως συμφωνω οτι ο Λαζος μπορει να ανεβασει επιπεδο μια μεσαια ομαδα Ευρωλιγκας. Την κανει ομως κ πιο αργη κ μονοδιαστατη στην αναπτυξη της. Γι'αυτο σε μια ομαδα οπως η Τσσκα κι ο Παο που στηριζονται στην ικανοτητα των περιφερειακων της στο πικ ν ρολ, δεν θα μπορουσε να παιζει. Τετοια ομαδα ειναι βεβαια κ η Εθνικη μας,γι'αυτο τολμω να πω οτι ο Ζιζιτς ενδεχομενως να ηταν πολυ πιο χρησιμος.Προσωπικα θα τον προτιμουσα,χωρις να τον θεωρω τιποτα ΣΠΟΥΔΑΙΟ..Απλα κολλαει καλυτερα.. wink.gif Γι'αυτο επαναλαμβανω οτι μιλαμε για διαφορετικο στυλ παιχτες.Ο Λαζος ειναι ενας πολυ ποιοτικος σεντερ περασμενης δεκαετιας.

ANAZ στα περισσοτερα συμφωνω φιλε μου,απλα ο Λαζος κατα την αποψη μου ειναι κατι παραπανω απο οριακα καλυτερος πασερ απο τον Ζιζιτς.Αυτο βεβαια ισως και να οφειλεται και στην ικανοτητα του να προκαλει double team.
Oσο για την αμυνα,ξεχασες να αναφερεις οτι ο Λαζος ειναι καλυτερος μπλοκερ.
Επισης ο Ζιζιτς ειναι τοσο soft στην αμυνα,φετος σχεδον οτι εμπαινε μεσα στην ρακετα του Ολυμπιακου και ηταν αυτος εκει,ηταν η καλαθι η φαουλ η στην καλυτερη περιπτωση γκολ φαουλ.
Anaz
QUOTE
Oσο για την αμυνα,ξεχασες να αναφερεις οτι ο Λαζος ειναι καλυτερος μπλοκερ.
Επισης ο Ζιζιτς ειναι τοσο soft στην αμυνα,φετος σχεδον οτι εμπαινε μεσα στην ρακετα του Ολυμπιακου και ηταν αυτος εκει,ηταν η καλαθι η φαουλ η στην καλυτερη περιπτωση γκολ φαουλ.
Nαι ειναι οντως καλυτερος μπλοκερ.Η καλυτερα..ο Ζιζιτς δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ μπλοκερ.Κανεις λαθος ομως οτι ο Ζιζιτς ειναι soft στην αμυνα!Καθε αλλο..Τα σωματικα του προσοντα δεν τον βοηθουν βεβαια, αλλα το παλευει κ στην πραγματικοτητα ο Αντριγια ειναι αρκετα δυνατος στο λοου ποστ.Ισως δεν τον εχεις παρακολουθησει σε πολλα παιχνιδια προσεχτικα ή σε ξεγελα το μη αθλητικο κ μικρο κορμι του..Δεν ισχυριζομαι βεβαια οτι ειναι κ βραχος, προς θεου..
Απ'την αλλη εμενα αυτην την αισθηση μου δινει καποιες φορες ο Λαζος παρα το ογκωδες σωμα του..
QUOTE
Ασε που γνωμη ειναι οτι για να συγκρινουμε δικαια το επιπεδο , δεν πρεπει να παιζει ολοκληρη Αμερικη εναντιον της κακομοιρας της ελλαδας των 10 εκ, αλλα η Team USA εναντια σε μια μεικτη ευρωπης. Και τοτε θα δουμε ποιος εχει τελικα και το καλυτερο μπασκετ.
Τι ειπες τωρα?? 38.gif Μου αρκει η Εθνικη Ελλαδος με Βουισιτς,Ματσιγιαουσκας κ υγιη Σοφο για να ζησουν τον απολυτο εφιαλτη οι Αμερικανοι.. 19.gif

Εγω οπως εχω ξαναπει,θεωρω οτι τα πλευμεκερ της Αμερικης ηταν ενα απ'τα κυριοτερα προβληματα της. Για την team Usa τουλαχιστον εχουμε τοπικ ομως..
saou
Ομολογώ ότι δε διάβασα όλα τα προηγούμενα ποστς γιατί το έχετε υπεραναλύσει το θέμα. Η άποψη μου είναι ότι σύγκριση Ζιζιτς-Λάζου δεν είναι δυνατόν να γίνει, καθώς δεν πρόκειται για παίκτες ίδιου βεληνεκούς (όσο και αν δεν πάω το Λάζο).

Κατά τα άλλα σε ότι αφορά το Λάζο, μου έρχεται στο μυαλό αυτό που είχε πει ο Τζόρτζ Μπεστ για τον Μπέκαμ, ξέρετε ότι 'δεν έχει αριστερό πόδι, δεν πηδάει για κεφαλιές, δε μαρκάρει κτλ κτλ κτλ. Κατά τα άλλα καλός είναι'.

Παραφράζοντας λοιπόν τον Μπεστ έχω να πω: 'Ο Παπαδόπουλος? Είναι αργός και δυσκίνητος, είναι 2.12 και δεν παίρνει ριμπάουντ, στην άμυνα δεν φοβίζει κανέναν, δεν βάζει τις βολές, δεν μπορεί να παίξει με πρόσωπο. Κατά τα άλλα καλός είναι'.

Το μόνο στο οποίο ο Λάζος διακρίνεται με συνέπεια στο παιχνίδι του είναι οι πόντοι μέσα από το ζωγραφιστό. Αυτό σίγουρα δεν τον κάνει τον καλύτερο στην Εύρώπη, τον κάνει όμως χρήσιμο σε ένα ορισμένο στυλ παιχνιδιού και σίγουρα (ελλείψει και των πολλών ποιοτικών ψηλών) του δίνει δουλειά και...ψωμί.

Τώρα αν αξίζει τα 2εκ το χρόνο που τσέπωσε από τη Ρεάλ, προσωπικά πιστεύω πως τους λήστεψε κανονικότατα ο ψηλός. Με τόσα λεφτά θα απαιτούσα από μια ομάδα να αποκτήσει έναν παίκτη πρωταγωνιστή παντός καιρού, πχ το Βούιτσιτς και όχι έναν τύπο που ενδέχεται να δώσει λύσεις αλλά που η παρουσία του ενδέχεται να δημιουργήσει και αγωνιστικά προβλήματα. Είπαμε όμως, η παρουσία ελάχιστων καλών παικτών στην Ευρώπη έχει ως αποτέλεσμα τη δημιουργία...υπεραξιών. Και όποιος πρόλαβε τα τσέπωσε.
Bonzo
Προσωπικά καλύτερο σέντερ από τον Λάζο θεωρώ (εκτός από αυτούς που αναφέρθηκαν) και τον Τομασεβιτς, Ούιλκινσον,Μπατίστ(παίζει 5 ότι και να πούμε),Αντερσεν,Σαντιάγκο,Μπουρούση και αφοί Λαβρίνοβιτς. Και ο Γιαφτόκας πιστεύω ότι σε ομάδα που ταιριάζει περισσότερο με το στυλ του θα ήταν πο χρήσιμος από τον Λάζο. Και εν πασει περιπτώσει βασικά πιστεύω ότι δεν είναι αρκετά καλός για να πρωταγωνιστεί στο Ευρωπαικό μπάσκετ.Τα στατιστικά του δεν λένε κα πολλά αφού παίζει μόνος του αυτός με τον Φώτση.
man10
QUOTE(Bonzo @ Aug 22 2007, 09:15 ) *
Και εν πασει περιπτώσει βασικά πιστεύω ότι δεν είναι αρκετά καλός για να πρωταγωνιστεί στο Ευρωπαικό μπάσκετ.

Παρ'ολ'αυτα τα καταφερνει wink.gif




QUOTE(Bonzo @ Aug 22 2007, 09:15 ) *
Τα στατιστικά του δεν λένε κα πολλά αφού παίζει μόνος του αυτός με τον Φώτση.

Ακριβως το γεγονος οτι οπως λες μονος του με τον Φωτση(αν και στην πραγματικοτητα η Διναμο ειχε κι αλλους παικτες που αδικως υποτιματε)οδηγησε την Διναμο στους 8 δειχνει πολλα πραγματα για την ποιοτητα του ως παικτης
jimol34
Για εμένα ο Ζίζιτς είναι ένα πεντάρι παγιδευμένο σε σώμα πάουερ φόργουορντ. Δε θα έλεγα ότι είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά είναι σταθερός, φιλότιμος και παίζει πολύ καλά χωρίς τη μπάλα. Βέβαια ούτε καλός μπλοκερ είναι, ούτε αυτός που θα σου κατεβάσει τα ριμπάουντ.
Ο Παπαδόπουλος πάλι (εδώ θα συμφωνήσω με τον Saou) αν και 2,12, δεν είναι φόβητρο μέσα στη ρακέτα, είναι πιο αργός και από το ριπλέι, ενώ οι κινήσεις του είναι ατσούμπαλες. Παρόλα αυτά είναι επικίνδυνος επιθετικά, σίγουρα πολύ περισσότερο από τον Ζίζιτς, ενώ το ατσούμπαλο χουκ του είναι παραδόξως πολύ αποτελεσματικό. Εννοείται ότι τον έχει βοηθήσει η έλλειψη ψηλών τύπου Βράνκοβιτς, Φασούλα, Ντίβατς,Ρέμπρατσα κα.
Απο αυτούς τους 2 θεωρώ πιο χρήσιμο παίκτη τον Παπαδόπουλο γιατί μπορεί να κάνει τη διαφορά κάτι που ο Ζίζιτς δεν μπορεί.
enypnio
ρε παιδιά αυτό έχουμε τι να κάνουμε αυτό θα ανεχτούμε μέχρι να αδυνατίσει ο χοντρός ή να μεγαλώσει ο κουφός


σε όποιον δεν αντέχει να τον βλέπει να κλείσει την τηλεόραση η να παεί να φιλάει σκοπιά στον Σοφοκλή να μην τρώει με κυνηγητική καραμπίνα

smiley.gif
enypnio
επίσης το καλύτερο, είναι σχετικό

για τον Ηρακλή ήταν θεός, για τον Παναθηναϊκό δεν έκανε στον Ζότς, Για την Δυναμό επίσης Θεός τώρα στην Ρεάλ θα δείξει η βιοψία
apkat
Κι ομως δεν εχουμε μονο αυτον..Εγω οποτε βλεπω την Εθνικη με τον Μπουρουση μεσα μου φαινεται τουλαχιστον πιο ενδιαφερουσα ως ομαδα.Δεν γινεται αυτο ρο συνεχες βαρετο πραγμα οπου παιρνει την μπαλα ο Λαζος πλατη και παει προς το καλαθι.Απ τη στιγμη που κανει το σκριν ο Λαζος μεχρι να ρολαρει στη ρακετα οι αντιπαλοι ειναι ηδη στην επιθεση.Θελω να δω πολυ Μπουρουση φετος στην ομαδα..
Air Kef
(Εκανα edit στον τιτλο μιας και αυτος μου φαινεται ποιο σωστός.) fast.gif
enypnio
QUOTE(Air Kef @ Aug 22 2007, 16:39 ) *
(Εκανα edit στον τιτλο μιας και αυτος μου φαινεται ποιο σωστός.) fast.gif


γράψε και για τον ζιτσιτσ μήπως είναι αυτός κορυφαίος?
kemp
QUOTE
Δεν γινεται αυτο tο συνεχες βαρετο πραγμα οπου παιρνει την μπαλα ο Λαζος πλατη και παει προς το καλαθι.


αυτο το βαρετο παιχνιδι με τη πλατη το θεωρω ατου του λαζου γιατι τη στιγμη που η ομαδα ειναι αποσυντονισμενη και κανενα συστημα δε λειτουργει αρκει μια απλη πασα για να παρει την επιθεση ο λαζοσ και το πιθανοτερο να τη τελειωσει.
Air Kef
Mε την Ντιναμο δν ξερω τι εκανε,μιας και δν την εχω δει,με την Εθνικη παντως,σε επισημο ματς,το πιθανοτερο ειναι να την τελειωσει.....αστοχωντας. smile.gif
man10
QUOTE(Air Kef @ Aug 22 2007, 19:35 ) *
Mε την Ντιναμο δν ξερω τι εκανε,μιας και δν την εχω δει,με την Εθνικη παντως,σε επισημο ματς,το πιθανοτερο ειναι να την τελειωσει.....αστοχωντας. smile.gif

Με την Διναμο σε οσα ματς τον ειδα,σκοραρε αρκετα και με συνεπεια,ενω και στην εθνικη με αρκετη συνεπεια σκοραρει.


QUOTE
αυτο το βαρετο παιχνιδι με τη πλατη το θεωρω ατου του λαζου γιατι τη στιγμη που η ομαδα ειναι αποσυντονισμενη και κανενα συστημα δε λειτουργει αρκει μια απλη πασα για να παρει την επιθεση ο λαζοσ και το πιθανοτερο να τη τελειωσει.

Συμφωνω απολυτα.Βασικα οσο βαρετο και αν ειναι το παιχνιδι του και οσο και να μην αρεσει σε καποιους,ειναι δεδομενο πως επιθετικα ειναι κατι παραπανω απο απαραιτητος στην Εθνικη μας και εγω προσωπικα θυμαμαι απειρες περιπτωσεις που ξεκολλησε την Εθνικη με συνεχομενους ποντους του.
grigoris
Το στυλ του Λάζου είναι όντως ράθυμο και αρκετές φορές εκνευριστικό ακόμα και για μένα που είμαι φαν του αλλά όπως και να το κάνουμε είναι αποτελεσματικός κοντά στο καλάθι γιατί διαθέτει μια πλαστικότητα κινήσεων που δύσκολα αντιμετωπίζεται από τους αντίπαλους ψηλούς.Επίσης το χουκ του (που πραγματικά είναι σχεδόν η μοναδική του επιθετική κίνηση) το έχει τελειοποιήσει και με τα 2 χέρια σε βαθμό που να καλύπτεται αυτή η έλλειψη ποικιλίας.

Βέβαια από ταχύτητα και δύναμη ας το αφήσουμε καλύτερα,εκεί υστερεί πάρα πολύ.Θα συμφωνήσω επίσης για το ότι μειονεκτεί στην εφαρμογή του πικ&ρολ (τόσο στο πικ όσο και στο ρολάρισμα) γι'αυτό εξάλλου και δεν έμεινε και στον ΠΑΟ που το σύστημα αυτό είναι νόμος του Ομπράντοβιτς.

Όμως αυτή τη στιγμή δεδομένης της απουσίας του Σχορτσανίτη είναι ό,τι καλύτερο διαθέτουμε για πόντους κοντά στο καλάθι (ίσως και η μοναδική απειλή μας από το ζωγραφιστό) αφού ο Μπουρούσης τουλάχιστον ως τώρα παίζει περισσότερο σαν 4άρι εγκλωβισμένο σε κορμί 5αριού καθώς στηρίζεται περισσότερο στο σουτ του.
Bonzo
Θυμίστε μου 2-3 παιχνίια που έχει παίξει έστω συμπαθητικά ο Λάζος με την εθνική.Και ακόμα περισσότερο θυμιστε μου παιχνίδια που να σκοράρει με συνέπεια.Μόνιμα ακούω ότι στις δύσκολες στιγμές που δεν πιάνουν τα συστήματα παίρνει τη μπάλα και είναι αξιοπιστη λύση αλλά μόνο το αντίθετω τον έχω δει να κάνει.Να αποσυντονίζει την εθνική όταν έχει ρυθμό ή να μην την αφήνει να βρει ρυθμό.Γενικά τα 2 τελευταία επιτυχημένα χρόνια ο Λάζος έχει κάνει 1/4 καλού παιχνιδιού.Στους 8 με τη Ρωσσία.
Όσο για την Ντιναμό εφτασε στους 8 γιατι έπεσε με Μπενετόν Μάλαγα Άρη στους 16.Με διαφορά τον πιο εύκολο όμιλο.Είδαμε πόσο καλή ομαδα ήταν με τον ΠΑΟ αλλά και στο Ρωσσικό πρωτάθλημα.Ουσιαστικά με το που έφυγε ο Τσάτμαν κατέρρευσε.
man10
QUOTE(Bonzo @ Aug 23 2007, 01:39 ) *
Θυμίστε μου 2-3 παιχνίια που έχει παίξει έστω συμπαθητικά ο Λάζος με την εθνική.

Ευρωμπασκετ 2005. Ελλαδα-Σλοβενια,15 ποντους ο Λαζαρης.
Ελλαδα-Ιζραηλ,19 ποντους 10 ριμπαουντ ο Λαζαρης.
Ελλαδα-Γαλλια,15 ποντακια ο Λαζαρης.
Και αυτα μονο απο το Ευρωμπασκετ,βαριεμαι να ψαξω περισσοτερα.

QUOTE(Bonzo @ Aug 23 2007, 01:39 ) *
Και ακόμα περισσότερο θυμιστε μου παιχνίδια που να σκοράρει με συνέπεια.

Τα 3 τελευταια χρονια ηταν με διαφορα ο πιο συνεπης σκορερ της Εθνικης.

QUOTE(Bonzo @ Aug 23 2007, 01:39 ) *
Μόνιμα ακούω ότι στις δύσκολες στιγμές που δεν πιάνουν τα συστήματα παίρνει τη μπάλα και είναι αξιοπιστη λύση.

Αληθεια ειναι αυτο.

QUOTE(Bonzo @ Aug 23 2007, 01:39 ) *
Να αποσυντονίζει την εθνική όταν έχει ρυθμό ή να μην την αφήνει να βρει ρυθμό.

Και αυτο εχει μια βαση αληθεια παντως.

QUOTE(Bonzo @ Aug 23 2007, 01:39 ) *
Γενικά τα 2 τελευταία επιτυχημένα χρόνια ο Λάζος έχει κάνει 1/4 καλού παιχνιδιού.Στους 8 με τη Ρωσσία.

Ε?Ε? blink.gif
Στο πρωτο σκελος δεν θα απαντησω καν,αλλα στο δευτερο πρεπει.Στους 8 με την Ρωσια?Εκει ηταν αθλιος.

QUOTE(Bonzo @ Aug 23 2007, 01:39 ) *
Όσο για την Ντιναμό εφτασε στους 8 γιατι έπεσε με Μπενετόν Μάλαγα Άρη στους 16.Με διαφορά τον πιο εύκολο όμιλο.Είδαμε πόσο καλή ομαδα ήταν με τον ΠΑΟ αλλά και στο Ρωσσικό πρωτάθλημα.Ουσιαστικά με το που έφυγε ο Τσάτμαν κατέρρευσε.

Ωπα,πολλες ανακριβειες βλεπω.
Ο ομιλος του Αρη,δεν ηταν ο πιο ευκολος σε καμια περιπτωση. Ηταν σιγουρα ο πιο αμφιροπος,και μες στους 2 πιο δυσκολους.Οτι δεν υπηρχε η σουπερ ομαδα,στυλ ΠΑΟ,ΤΣΣΚΑ,Ταου δεν κανει τον ομιλο ευκολο.
Επισης δεν μπορεις να παιρνεις ως μετρο συγκρισης τον ΠΑΟ οταν θες να αξιολογησεις μια ομαδα.Γενικα δεν μπορεις να παιρνεις εμφανισεις σε καποια ματς για να αξιολογησεις μια ομαδα,αλλα ειδικα οταν μιλαμε για τα ματς κοντρα στον ΠΑΟ,ειναι αδικο να χαρακτηριζεις και να βγαζεις συμπερασματα απο εκεινο το ματς.

Οσο για την φυγη του Τσατμαν,εφυγε απο την Διναμο τον Νοεμβριο,ισως και Οκτωβριο,και πρωτον η Διναμο σε καμια περιπτωση δεν κατερρευσε μετα την φυγη του,αλλα και δευτερον ισα ισα η καλη πορεια της ομαδας ακομη και οταν εφυγε το βασικο της επιθετικο της οπλο,ειναι που κανουν ακομη σημαντικοτερη την πορεια του Λαζου.
Gravedigger
QUOTE(man10 @ Aug 20 2007, 12:24 ) *
Καταρχην ο Παπαδοπουλος ειναι ενας εξαιρετικος ριμπαουντερ...
Ο Παπαδόπουλος για το ύψος του είναι άθλιος rebounder.
QUOTE(man10 @ Aug 20 2007, 12:24 ) *
εχει αναπτυξει και ενα αξιολογο σουτακι απο τα 4 μετρα,και τελος εχει πολυ καλες κινησεις στη baseline...
Πότε το ανέπτυξε αυτό?Εγώ δεν τον έχω δει ποτέ να σουτάρει πιο μακριά από τα 2 μέτρα.


Δεν μπορώ να συγκρίνω τον Παπαδόπουλο με τον Zizic αλλά συμφωνώ με κάποιους που είπαν ότι ο Παπαδόπουλος είναι υπερεκτιμημένος.Κατ'αρχάς δεν μ'αρέσει καθόλου ο τρόπος παιχνιδιού του αν και αυτό είναι καθαρά προσωπική άποψη.Παίρνει πολλά σουτ,τα περισσότερα από τα οποία είναι άστοχα,είναι πολύ προβλέψιμος αφού έχει μόνο μία κίνηση και δεν έχει ούτε 1 αξιοπρεπές σουτάκι (την στιγμή που ο Μπουρούσης έχει φτιάξει αξιόλογο τρίποντο),ενώ σπαταλάει τον περισσότερο χρόνο στην επίθεση της ομάδας του.Για την Ευρώπη είναι απλά ένας αξιόλογος ψηλός και τίποτα παραπάνω και σίγουρα δεν αξίζει τα λεφτά που παίρνει αλλά δύσκολα βρίσκεις ψηλούς στις μέρες μας.Για ΝΒΑ δεν το συζητώ.Τέλος κάτι άσχετο με αυτά που έγραψα αλλά σχετικό με τον παίχτη,εγώ προτιμώ τον Μπουρούση στην εθνική.
Germany96
Τι σχέση έχει το ύψος του; Με αυτό το σκεπτικό κι ο Ming για το ύψος του είναι αισχρός rebounder κι ο Μπουρούσης μια χαρά χάλια επίσης. Αλλά επειδή δεν υπάρχει βραβείο για ριμπάουντ ανά ύψος, ας περιοριστούμε σε πιο χειροπιαστά πράγματα και το γεγονός είναι πως και οι τρείς τους είναι καλοί rebounders.
Ο Μπουρούσης που έχει αξιόλογο τρίποντο, δυσκολεύεται να παίξει με πλάτη. Κανείς από τους δύο δεν είναι πλήρης παίκτης αλλά πιο αποτελεσματικός είναι ο Παπαδόπουλος. Το πρόβλημα δεν βλέπω αφού και οι δυο τους συμπληρώνουν τις αδυναμίες ο ένας του άλλου, αν υπήρχε και η δύναμη του Σχορτσιανίτη τα πράγματα θα ήταν ιδανικά αλλά τι να κάνουμε που το παιδί δεν έχει αποφασίσει ακόμα αν είναι επαγγελματίας μπασκετμπολίστας.
Όσο για το αν αξίζει τα λεφτά του, αν θες την γνώμη μου κανένα από τα μεγάλα ονόματα (άρα και συμβόλαια) στην Ευρώπη δεν αξίζει τα λεφτά του αφού κανένα δεν τα φέρνει πίσω στην ομάδα του. Σε αυτό όμως δεν φταίνε οι παίκτες και καλά κάνουν και κλείνουν όσο πιο επικερδείς συμφωνίες μπορούν.
man10
QUOTE(Gravedigger @ Aug 23 2007, 23:16 ) *
Ο Παπαδόπουλος για το ύψος του είναι άθλιος rebounder.

Δεν με νοιαζει το υψος του... Οπως πολυ σωστα ανεφερε ο germany96,και ο Μινγκ τοτε θα πρεπει να θεωρειται αθλιος ριμπαουντερ...Τα 7-8 ριμπαονυτ που εχει σαν μεσο ορο,τον καθιστουν αν οχι εξαιρετικο,καλο ριμπαουντερ. Αθλιος σε καμια περιπτωση.

QUOTE(Gravedigger @ Aug 23 2007, 23:16 ) *
Πότε το ανέπτυξε αυτό?Εγώ δεν τον έχω δει ποτέ να σουτάρει πιο μακριά από τα 2 μέτρα.

Εγω τον εχω δει ομως,και χθες κιολας εβλεπα ενα βιντεο στο youtube που εβαλε ενα απο τα 5 μετρα...

QUOTE(Gravedigger @ Aug 23 2007, 23:16 ) *
Παίρνει πολλά σουτ,τα περισσότερα από τα οποία είναι άστοχα,είναι πολύ προβλέψιμος αφού έχει μόνο μία κίνηση και δεν έχει ούτε 1 αξιοπρεπές σουτάκι (την στιγμή που ο Μπουρούσης έχει φτιάξει αξιόλογο τρίποντο),ενώ σπαταλάει τον περισσότερο χρόνο στην επίθεση της ομάδας του.


Πρωτον το ποσοστο του στην Ευρωλιγκα στην πρωτη φαση ηταν 61%.Συνολικα το ποσοστο του ηταν 53,8%,και η πτωση αυτη οφειλεται στο γεγονος οτι στο top 16 επαιρνε πολλες φασεις πανω του.
Οπως και να χει οι αριθμοι διαφωνουν ξεκαθαρα μαζι σου,δεν χανει τα περισσοτερα σουτ που επιχειρει.
Οσο για το γεγονος οτι ειναι προβλεψιμος,ειναι αληθεια αλλα αυτο που μετραει ειναι η αποτελεσματικοτητα και ο Λαζος επιθετικα ειναι σαφως καλυτερος απο τον λιγοτερο προβλεψιμο Μπουρουση,οποτε τι με νοιαζει αν εχει μονο μια κινηση...
Α,ξεχασα αυτη η κινηση οσο προβλεψιμη και αν ειναι,ειναι και δυσκολη στην αντιμετωπιση wink.gif

QUOTE(Gravedigger @ Aug 23 2007, 23:16 ) *
Για την Ευρώπη είναι απλά ένας αξιόλογος ψηλός και τίποτα παραπάνω

Ειναι ενας πολυ καλος ψηλος,οχι απλα αξιολογος...Ανηκει στην αφροκρεμα ανετα...
Achilleas13
Ο Παπαδοπουλος θεωρειται ενας απο τους καλυτερους ψηλους(οχι ο καλυτερος) στην ευρωπη γιατι πολυ απλα δεν υπαρχουν καλυτεροι.Προσωπικα δεν τον εκτιμω ιδιαιτερα.Δεν μου αρεσει καθολου το στυλ του.ειναι ενας παικτης που δεν σηκωνεται ουτε εκατοστο απο το εδαφος.Ολες του οι κινησεις ειναι παρομοιες απλα δεν μπορουν πολλοι να τον αντινετωπισουν λογω ογκου κατι που τον βοηθα να προστατευει τη μπαλα.Οσο για το σουτ απο τα 4-5 μετρα ειναι αστειο να μιλαμε για αυτο.Ο Λαζος δεν μπορει να παιξει μακρια απο τη ρακετα.Επιπλεον δε θα ελεγα οτι ειναι κακος ριμπαουντερ αλλα δεν ειναι και κατι εξαιρετικο.
mgg
Ο Λαζαρος εχει μια εξαιρετικη κινηση -το χουκ- που κανει τον αντιπαλο να μην μπορει να του παρει την μπαλα με τιποτα!! Μπορει και με τα δυο χερια να την εκτελεσει -μεγαλο προσον- και να σκοραρει, αλλα πρεπει να ανεβασει τα ποσοστα του περισσοτερο και να βελτιωσει οσο μπορει τον τομεα αυτο του σκοραρισματος, πραγμα που θα τον κανει φοβερο σεντερ. Βεβαια με τις κινησεις του αυτες δε φορτωνει με φαουλ τους αντιπαλους αλλα δεν ειναι παντα απαραιτητο κατι τετοιο.
thrylos7
Μου φαίνεται περίεργη αυτή η σύγκριση... Δεν περίμενα ότι τόσοι πολλοί θα υποστηρίξουν ότι ο Ζίζιτς είναι καλύτερος..

Ο Λάζαρος αποτελεί σημείο αναφοράς σε οποιαδήποτε ομάδα κι αν αγωνίζεται (ο Ζίζιτς ασφαλώς όχι)... Είναι φανερά παίκτης μεγάλης κλάσης, ακόμη κι αν δεν είναι καλός σε κάποια κομμάτια του παιχνιδιού..

Δε θέλω να φαντάζομαι την Εθνική χωρίς αυτόν... (σύμφωνοι ότι δεν παρουσιάζεται πάντα όσο καλός θα μπορούσε, αλλά σε παιχνίδια όπως με Κίνα και ΗΠΑ, ούτως ή άλλως δεν ενδεικνυόταν η παρουσία του στο παρκέ, αφού ο ρυθμός ήταν αρκετά γρήγορος, χώρις που ο Σοφοκλής μόνο αμελητέα ποσότητα δεν είναι)

Παραπάνω αναφέρθηκαν κάποιοι σέντερ που ίσως είναι καλύτεροί του.. Πόσοι από αυτούς είναι πιο αποτελεσματικοί (επιθετικά); Στο ένας εναντίον ενός μου θυμίζει Σοφοκλή, απλά έχει άλλο στυλ... Ή του αφήνεις έναν παίκτη στην άμυνα και δέχεσαι το καλάθι (εντάξει, όχι πάντα), ή κάνεις double team και ρισκάρεις το ελεύθερο σουτ, ή παιχνίδι του αντιπάλου μ' έναν παίκτη περισσότερο για ελάχιστα δευτερόλεπτα.
Κι αν στο 1-1 βρίσκεται πίσω από τον Σόφο (όπως και η συντριπτική πλειοψηφία των απανταχού σέντερ), στο ν' αξιοποιεί το double team (αξιοποιώντας τους συμπαίκτες του), είναι μάλλον ο κορυφαίος στην Ευρώπη. Αυτά τα δύο κυρίως είναι που τον φέρνουν στην ελίτ, ενώ δεν είναι κακός σε άλλα σημεία του παιχνιδιού, πάρα μόνο σε λίγα.

Επίσης μου θυμίζει τη σύγκριση Λάκοβιτς - Μπετσίροβιτς, μόνο που ο Μπετσίροβιτς υπερτερεί του Ζίζιτς, καθώς κάνει κάποια πράγματα καλύτερα από τον Λάκοβιτς...
captain charisma
με αυτες τις αποκαρδιωτικες εμφανησεις στο ευρομπασκετ με κανει να τραβαω τα μαλλια μου
man10
QUOTE(big dirk @ Sep 7 2007, 01:10 ) *
με αυτες τις αποκαρδιωτικες εμφανησεις στο ευρομπασκετ με κανει να τραβαω τα μαλλια μου

Μονο εσενα???
Ολους μας...
Ο Λαζος μπορει να παιξει καλυτερα σιγουρα,ελπιζω να τα καταφερει απο εδω και στο εξης....
Χρειζομαστε τους ποντους του απο το low post και γιατι εχουμε προβλημα στο σκοραρισμα αλλα και για να κλεισει η αμυνα πανω του και να βρουμε ελυθερα σουτ(αλλα και να βρουμε θα τα βαλουμε? 19.gif )
captain charisma
πραγμα πολυ δυσκολο γιιατι στην εθνικη δεν εχουμε και τους καλυτερους σουτερ.ειναι αναλογα με τη μερα που θα βρεθουν οι παικτες.π.χ με ισραηλ και σερβια τα βαλαν αλλα με ρωσια εριχναν τουβλα και αγιος ο θεος
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.