Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Αμαρε vs Π.Γκασολ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
a bullet for your head
Μιας & οι Σανς θα αναμετρηθουν(οπως ολα δειχνουν),με τους Λεικερς στους τελικους της δυσης,σκεφτηκα να ανοιξω & ενα poll για τους Αμαρε & Π.Γκασολ...
Οι 2 παικτες εχουν μικρη διαφορα ηλικιας(30 χρονων ο Ισπανος & 28 χρονων ο Αμαρε),ειναι F-C(το πιθανοτερο ειναι να υπαρξει & ματς-απ μεταξυ τους),& θεωρουνται 2 εκ των κορυφαιων ψηλων της λιγκα..

Ο Αμαρε χωρις προβληματα τραυματισμων,βρηκε κινητρα,παρουσιαζεται πιο ουσιαστικος στο παιχνιδι του & ειναι ακρογωνιαιος λιθος της ομαδας του Τζεντρι,η οποια σκουπιζοντας τους Σπερς προκριθηκε ηδη στους τελικους της Δυσης..

Κατα γενικη ομολογια ο Ισπανος ειναι το κομματι που ελλειπε απ το παζλ των Λεικερς..
Πλεον,τα τελευταια χρονια εχει καθιερωθει στους καλυτερους παικτες της λιγκα & η συνεισφορα του στους Λεικερς ειναι πολυ μεγαλη & πολυτιμη.

Ποιον θεωρειτε καλυτερο παικτη?

ΥΓ:Μολις παρατηρησα οτι το ανοιξα σε λαθος ενοτητα... rolleyes.gif
Αν μπορει καποιος μοντ,ας το μεταφερει στα versus & polls...
colonel gomelsky
Επίσης ένα ακόμα κοινό που έχουν είναι ότι είναι και οι δύο το νούμερο 2 των ομάδων τους. Δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα από τον Αμάρε για να τοποθετηθώ στη σύγκριση. Ότι είναι δυνατότερος είναι δεδομένο. Όπως επίσης δεδομένο είναι ότι ο Παού έχει περισσότερες κινήσεις και πασάρει καλύτερα. Κοινό χαρακτηριστικό ότι μπορούν να σουτάρουν midrange shots σχετικά καλά.

Για μένα ο Γκασόλ είναι ο καλύτερος ψηλός στον κόσμο, ΑΛΛΑ για τοπ ομάδα. Σε μία μεγαλομεσαία όπως οι φετινοί Σανς δεν ξέρω τι ακριβώς θα έκανε. Επίσης ο Αμάρε δεν ξέρω τι θα μπορούσε να προσφέρει περισσότερο στο ΛΑ από τον Μπάινουμ.

ΥΓ. Δεν μπορώ να βγάλω ακόμα συμπέρασμα. Ψήφισα Γκασόλ επειδή τον έχω δει πολύ περισσότερο και τον συμπαθώ.
Das Kapital
Γκασολ ψηφιζω,μου ειναι πιο συμπαθης απο τον Αμαρε ο οποιος μου ειναι αδιαφορος,ποτε δεν εχω ασχοληθει μαζι του και δε μου εχει τραβηξει την προσοχη.Και οι δυο εχουν σχεδον τις ιδιες διακρισεις με τη διαφορα οτι ο Παου εχει και ενα δαχτυλιδι οντας ο δευτερος καλυτερος παιχτης της ομαδας του με μεγαλη συνεισφορα.Ειναι καλυτερος ρημπαουντερ,βλεπει πιο πολυ γηπεδο και αντιδρα καλυτερα στα νταμπλ τιμ,θα μου επιτρεψετε να τον χαρακτηρισω και καλυτερο αμυντικο.
captain charisma
QUOTE
Για μένα ο Γκασόλ είναι ο καλύτερος ψηλός στον κόσμο, ΑΛΛΑ για τοπ ομάδα.

o ντανκαν που εχει και 4 πρωταθληματα ως leader τι ειναι τοτε?ας μην αναφερω κι αλλους ψηλους...

ψηφισα αμαρε διοτι ειναι πολυ δυνατος για το υψος του και μου αρεσει πολυ ο τροπος που επιτιθεται στο καλαθι,τα καρφωματα που κανει, το καλο σουτακι που εχει απο μεση αποσταση. το μονο μειον που εχει επανω του ειναι οτι δεν προσπαθει στην αμυνα..
colonel gomelsky
QUOTE(captain charisma @ May 10 2010, 20:11 ) *
o ντανκαν που εχει και 4 πρωταθληματα ως leader τι ειναι τοτε?ας μην αναφερω κι αλλους ψηλους...

ψηφισα αμαρε διοτι ειναι πολυ δυνατος για το υψος του και μου αρεσει πολυ ο τροπος που επιτιθεται στο καλαθι,τα καρφωματα που κανει, το καλο σουτακι που εχει απο μεση αποσταση. το μονο μειον που εχει επανω του ειναι οτι δεν προσπαθει στην αμυνα..


Στη δύση της καριέρας του. Ο Γκασόλ είναι στο πικ του. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ τους. Ο Ντάνκαν είναι φαινόμενο. Αλλά γέρασε.

ΥΓ. Επίσης πρόσεξε το "για μένα". Από ένα σημείο και μετά είναι τι σ αρέσει.
a bullet for your head
Ο Γκασολ τα τελευταια 2 χρονια,δεν λογιζεται πια ως ενας εκ των κορυφαιων international παικτων της λιγκα,αλλα & ως ενας εκ των κορυφαιων ψηλων...αλλα & παικτων.
Στα περσινα πλει-οφς τα πηγε περιφημα κοντρα στους Τζαζ-Ροκετς-Ναγκετς-Ματζικ & η συνεισφορα του στη κατακτηση του τιτλου ηταν πολυ μεγαλη.
Στα φετινα πλει-οφς ειναι ισως ο καλυτερος & σταθεροτερος παικτης των Λεικερς.
Και εχει κερδισει τις μαχες τοσο απ την φροντ-λαιν των Θαντερ,οσο & των Τζαζ..

Μιλαμε για top παικτη πλεον..
a bullet for your head
Ψηφισα τον Ισπανο.
Πλεον εχει ανεβασει το στατους του & θεωρειται top παικτης...& δεν ειναι πια το πολυ ποιοτικο συμπληρωματικο κομματι του παζλ των Λεικερς.
Ασκει μεγαλο impact & οι Λεικερς με αυτον εχουν μια ''ασφαλιστικη δικλειδα'',στη περιπτωση που ο Κομπε δεν τραβαει.
Η συνεισφορα του ειναι πολυποικιλη & πολυδιασταστη.
Επιθετικα μπορει να τρεξει,να ποσταρει,να παιξει με μετωπο,να σουταρει,να δημιουργησει,ενω ειναι αρκετα ευστοχος & απ τη γραμμη του φαουλ.
Αμυντικα ειναι πολυ ψηλος(νομιζω οτι ειναι ψηλοτερος απο σεβεν-φουτερ)...με γρηγορες αντιδρασεις,αντιληψη & ευφυια.
Μπορει να παιξει αμυνα στο λοου-ποστ,περιφερειακα,να αλλαζει στα σκρην,να παιξει αμυνα στον αερα & να ειναι καιριος & γρηγορος στις περιστροφες & τα close out.
Hoff
QUOTE(a bullet for your head @ May 11 2010, 16:15 ) *
Ψηφισα τον Ισπανο.
Πλεον εχει ανεβασει το στατους του & θεωρειται top παικτης...& δεν ειναι πια το πολυ ποιοτικο συμπληρωματικο κομματι του παζλ των Λεικερς.
Ασκει μεγαλο impact & οι Λεικερς με αυτον εχουν μια ''ασφαλιστικη δικλειδα'',στη περιπτωση που ο Κομπε δεν τραβαει.
Η συνεισφορα του ειναι πολυποικιλη & πολυδιασταστη.
Επιθετικα μπορει να τρεξει,να ποσταρει,να παιξει με μετωπο,να σουταρει,να δημιουργησει,ενω ειναι αρκετα ευστοχος & απ τη γραμμη του φαουλ.
Αμυντικα ειναι πολυ ψηλος(νομιζω οτι ειναι ψηλοτερος απο σεβεν-φουτερ)...με γρηγορες αντιδρασεις,αντιληψη & ευφυια.
Μπορει να παιξει αμυνα στο λοου-ποστ,περιφερειακα,να αλλαζει στα σκρην,να παιξει αμυνα στον αερα & να ειναι καιριος & γρηγορος στις περιστροφες & τα close out.


Τα'πες όλα... Κι εγώ τον Γκασόλ θεωρώ καλύτερο.
Air and King
Ο Γκασολ κατα την αποψη μου παιζει το καλυτερο μπασκετ της καριερας του...Ειναι σε μια φαση που συνδιαζει ποιοτητα-εμπειρια....
Απο την αλλη ο Αμαρε σαφως δεν εχει κανει την καριερα που μετα το 2005 ειχε αφησει να φανει στον οριζοντα...Βεβαια ειχε τραυματισμους (εχασε ολη την σεζον 2005-2006) ενω και περυσι ειχε το προβλημα με το ματι που στην αρχη αφηνε ερωτηματικα ακομα και για την καριερα του..Ευτυχως ολα καλα!

Θα επιλεξω τον Γκασολ αυτη την στιγμη..Ειναι καλυτερος αμυντικος και ας μην του φαινεται..Χρησιμοποιει το μπασκετικο IQ του και στον αμυντικο τομεα και καπου "γλυτωνει" το οτι ειναι σοφτ...

Επιθετικα ειναι περιπου τα ιδια σαν προσφορα με τον Αμαρε στα καλα του λιγο καλυτερο...
Ο Αμαρε παιζει σαν υπολογιστης με τον Νας το πικ-ν-ρολ(στα δικα μου ματια καλυτερα και απο Στοκτον-Μαλοουν) ενω εχει και το σουτακι απο μεση αποσταση ενω ο Γκασολ εχει καλυτερη τεχνικη-καλυτερες κινησεις με πλατη.Ο Αμαρε ειναι πιο δυνατος-εκρηκτικος..

Ομως ο Αμαρε ειναι αθλιος(οσο και σκληρη αν ακουγεται η λεξη) αμυντικα..Οταν ο ψηλος δεν παιζει αμυνα το κενο ειναι μεγαλο....Ο Αμαρε ειναι αδιαφορος..Ισως φταιει οτι παντα επαιζε στο Φοινιξ ενω ο μονος προπονητης που αρεσκοταν στην αμυνα ο Πορτερ εφυγε ως αποτυχημενος και μαλλον τσακωμενος με τον Αμαρε..

Θα ηταν ενδιαφερον να τον βλεπαμε υπο τις οδηγιες ενος κορυφαιου προπονητη τυπου Ποποβιτς η Σταν Βαν Γκαντι..Ισως τοτε περναγε το παιχνιδι του στο επομενο επιπεδο και δεν ειναι αλλο απο το να παιξει αμυνα....
HLR CENATION
Aν η ερωτηση ελεγε ποιος ειναι απο τους δυο ειναι ποιο χρησιμος νομιζω οτι ο Γκασολ θα επαιρνε 100% ...Τωρα καλυτερος ειναι δυσκολουτσικη ερωτηση...
Εγω ψηφισα Γκασολ γιατι σιγουρα ειναι ποιο ολοκληρωμενος παικτης απο τον Αμαρε.εκτος απο σπουδαιος επιθετηκος ειναι κ σπουδαιος αμυντικος.Επισης εχει τεραστια αντιληψη του παιχνιδιου κ ακομα ποιο τεραστια προσωπηκωτητα.Ακομα οτι κανει ολα αυτα που κανει,τα κανει χωρις να τον ταιζει ο Νας αλλα ο...Φισερ.Mειονεκτημα του ειναι οταν ειναι αναγκασμενος να βγει να καλυψει ενα σουτ απ εξω...
Απο την αλλη ο Αμαρε ειναι ενα σουπερ επιθετηκο οπλο δεν ξερεις απο που θα διαλεξει να σε χτυπησει αλλα ειναι φοβερα αδυνατος στην αμυνα.Απο τα χειροτερα αμυντηκα 4αρια του nba.ΘΑ βαλει 30 μπροστα θα φαει 35 πισω....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.