Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Playoffs 2007:Παναθηναικός-Μαρούσι
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2
man10
Λογω του ευρωπαικου εχουμε ξεχασει οτι ο Παο παιζει και Playoffs.ΣυγκεκριμΕνα σημερα στις 19:00 με το Μαρουσι στο ΟΑΚΑ.

Εγω περιμενω ο Παο να σκουπισει την σειρα.

What about you?
james
Συμφωνω μαζι σου φιλε. Σε αντιθεση με καποιες αλλες φορες που χαλαρωνε, πιστευω φετος θα καθαρισει πολυ ευκολα και σοβαρα. Τουλαχισοτν αυτη τη σειρα με το Μαρουσι
Igor
Ο αγωνας ειναι στις 17.00.
vastravoud
Ξέρει κανείς το πρόγραμμα των τελικών;
thrylos7
Κανείς δεν το ξέρει..

Εξαρτάται από το πόσο γρήγορα θα τελειώσουν οι ημιτελικοί (και οι προημιτελικοί βεβαίως)..
vastravoud
Α, δηλαδή καταρτίζεται χωριστά για κάθε φάση.
thrylos7
Οι αγώνες γίνονται δυο φορές την εβδομάδα έχω την εντύπωση... Έχει διαφορά δηλαδή αν οι δύο ημιτελικοί τελειώσουν 3-0, ή έστω κι ένας από αυτούς πάει στα πέντε παιχνίδια.

Αναμενόμενο να μην είναι ιδιαίτερα καλός ο Παναθηναϊκός σ' αυτό το παιχνίδι, αλλά η εικόνα του είναι ακόμα χειρότερη, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να ξεφύγει από το Μαρούσι, που παίζει χωρίς Τζάζβιν και Κυρίτση. Αν έπαιζαν κι αυτοί θα πίστευα αυτή τη στιγμή σ' ένα διπλό...

Edit: Βέβαια, τώρα είπαν στην τηλεοπτική μετάδοση του αγώνα ότι οι ημιτελικοί θ' αρχίσουν το σαβ/κο .. Αν αυτό είναι δεδομένο, ενδεχόμενο τρίτο παιχνίδι των προημιτελικών θα γίνει την Πέμπτη. Βρε μπας κι έχουν βγει και οι ημερομηνίες των τελικών..;

Edit2: Πέμπτη ενδεχόμενο τρίτο παιχνίδι.
kop-13
Πάμε στα playoffs με +1 παίχτη...

Milos...
AZ1980
QUOTE(thrylos7 @ May 13 2007, 03:04 PM) *
Αν έπαιζαν κι αυτοί θα πίστευα αυτή τη στιγμή σ' ένα διπλό...



Mε τίποτα... Δεν υπήρχε περίπτωση για διπλό, η διαφορά των ομάδων είναι τέτοια που με την εμφάνιση κινδύνου ο ΠΑΟ θα άναβε τις μηχανές και με ένα γρήγορο σερί θα καθάριζε. Δε χρειάστηκε, δε τις άναψε. Αλλά το διπλό μου φαίνεται αδιανόητο σαν ενδεχόμενο στην περίπτωση αυτής της αναμέτρησης, ανεξαρτήτως του βαθμού πληρότητας του Αμαρουσίου.

Πάντως σήμερα αποδείχτηκε για πολλοστή φορά πως το πρώτο παιχνίδι μετά από νικηφόρο φ4 είναι για κάθε νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης άκυρο. Ο συνδυασμός της υπερπροσπάθειας με την ένταση και τη συγκίνηση της επιτυχίας σε ένα φ4 επιφέρει μια αναγκαστική, ενστικτώδη, ανθρώπινη χαλάρωση, η οποία κυριαρχεί αναπόφευκτα και σε σωματικό και σε πνευματικό επίπεδο. Σήμερα δε μπορούσαν να ευστοχήσουν ούτε ολομόναχοι οι παίκτες του ΠΑΟ. Όλα αυτά είναι απόλυτα φυσιολογικά, έχουν να κάνουν με την συμπεριφορά του ανθρώπινου οργανισμού και ψυχισμού σε καταστάσεις υψηλότατης πίεσης. Αυτό που δεν είναι φυσιολογικό, και ευτυχώς δεν έγινε φέτος, είναι μια ομάδα να κερδίζει το πρωτάθλημα Ευρώπης Κυριακή, και να υποχρεώνεται να παίξει ημιτελικό για το πρωτάθλημα της χώρας της λιγότερο από 48 ώρες μετά... Ο νοών νοείτο. wink.gif
Aristofanis
Άδειο το γήπεδο...ντροπή απλά!
Bonzo
QUOTE
Όλα αυτά είναι απόλυτα φυσιολογικά, έχουν να κάνουν με την συμπεριφορά του ανθρώπινου οργανισμού και ψυχισμού σε καταστάσεις υψηλότατης πίεσης. Αυτό που δεν είναι φυσιολογικό, και ευτυχώς δεν έγινε φέτος, είναι μια ομάδα να κερδίζει το πρωτάθλημα Ευρώπης Κυριακή, και να υποχρεώνεται να παίξει ημιτελικό για το πρωτάθλημα της χώρας της λιγότερο από 48 ώρες μετά... Ο νοών νοείτο. wink.gif


νοείτοwink.gif
Για το ότι δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει διπλό συμφωνω. Βασικά σκεφτόμουν να μη μπω καν στο κόπο να το σχολιασω αλλά αφού σχολιαστηκε...Επίσης απογοητευτική η εικονα του γηπέδου. Πήυρες Ευρωπαικ΄πριν μια βδομάδα στο ποδοσφαιρο πας από το κακό στο χειρότερο, στο βόλει ξεφτιλίστικες τι περιμένεις για να πας στο γήπεδο. Πραγματικά απορώ....Λιγότεροι από 5000 και απογοητευτική η παρουσιά(ή μαλλον απουσία) των οργανομένων που μόνο τον καημένο το Παπαλουκα ξέρουν να βρίζουν και να μας ρεζιλεύουν.Κολoπαιδα...tongue.gif
soz
Αυτοί οι πανηγυρτζήδες που πήγαν ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΓΗΠΕΔΟ στο f4 να πάνε να γ**** όλοι τους!!!!!

Που ήσασταν σήμερα ρε ξεφτίλες.Ε ρε γμ την τύχη μου με τι φιλάθλους έχουμε μπλέξει.ΝΤΡΟΠΗ.

Τζίγκερ που μας χρειάζεται και στο μπάσκετ,να δούμε τη γλύκα...

Όσο για το παιχνίδι,καθαρά διαδικαστικό,ειδικά απο την στιγμή που τα παιδιά περιμέναν 7-8 χιλιάδες κόσμο τουλάχιστον αλλά που....Εγω αν ήμουν παίκτης σήμερα θα ξενέρωνα αφάνταστα,σαν να είχα χάσει το ευρωπαικό...
nikefalin
QUOTE(Bonzo @ May 13 2007, 09:07 PM) *
νοείτοwink.gif
Για το ότι δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει διπλό συμφωνω. Βασικά σκεφτόμουν να μη μπω καν στο κόπο να το σχολιασω αλλά αφού σχολιαστηκε...Επίσης απογοητευτική η εικονα του γηπέδου. Πήυρες Ευρωπαικ΄πριν μια βδομάδα στο ποδοσφαιρο πας από το κακό στο χειρότερο, στο βόλει ξεφτιλίστικες τι περιμένεις για να πας στο γήπεδο. Πραγματικά απορώ....Λιγότεροι από 5000 και απογοητευτική η παρουσιά(ή μαλλον απουσία) των οργανομένων που μόνο τον καημένο το Παπαλουκα ξέρουν να βρίζουν και να μας ρεζιλεύουν.Κολoπαιδα...tongue.gif

Παλικάρια πριν από λίγο γύρισα. Ήταν το μόνο φετινό παιχνίδι απ'οσα έχω δει που δεν είχα καμμία διάθεση να αναλύσω , να το δω τεχνικά ( και πιστέψτε με πως το ψώνιο αυτό μου το καταλογίζουν οι φίλοι μου), ήθελα να καμαρώσω τους πρωταθλητές ευρώπης και να δω και την κούπα. Γράφτηκε σε κάποια σαιτ πως άφησαν το κύπελλο στα αποδυτήρια γιατί δεν είχε πολύ κόσμο. Αυτό κι ήταν ( αν έγινε) απρέπεια προς τους 5000 που πήγαν για αυτό το λόγο. Είχε πολλά πιτσιρίκια , πολλές οικογένειες και λίγους "οργανωμένους".
Το παιχνίδι πάντως , για να επιβεβαιώσω τον ΑΖ1980, δεν έδειχνε να ξεφεύγει. Το Μαρούσι ήρθε για να χάσει με κόσμιο τρόπο, μόνο ο Αμπράαμς έδειχνε να το πιστεύει. Μεσοβδόμαδα θα γίνει ακόμα πιο εύκολα το 2-0 ,αυτήν την αίσθηση έχω και μετά θα δούμε κανονικά πλέι-οφ με τον πανιώνιο.
thrylos7
Ρε παίδες, δεν είπα ότι θα στοιχημάτιζα κιόλας... Τα πράγματα όμως θα ήταν διαφορετικά.. Το Μαρούσι άντεξε για 30 λεπτά.. Ειδικά αν ήταν ο Τζάζβιν δε θ' αναγκαζόταν ο Ρούσο να χρησιμοποιήσει τον Συμεωνίδη και να πάρει διαφορά ο ΠΑΟ μια ώρα νωρίτερα... Το ματς θεωρώ ότι θα ήταν ντέρμπι μέχρι τέλους.

Μεγάλη η διαφορά των δύο ομάδων, ασυζητητί, αλλά αυτό δεν αρκεί για να είμαστε απόλυτοι. wink.gif
Bonzo
Aν ισχύςι αυτό που λέει ο Νίκος(για το κύπελο) πιστεύω όι μπορεί απο τη μια να φαίνεται απρέπια αλλά από την αλλη να βγουν να πανυγιρίζουν με 4000 κόσμο(και αν) θα ήταν κα΄πως...Τι να πω. Απογοήτευση οι οργανομένοι σήμερα
trefoil 13
Φυσικά ντροπή το άδειο γήπεδο...
Αλλά αν ισχύει αυτό που κάποιος είπε παραπάνω για τον λόγο που δεν βγήκε το κύπελλο, είναι επίσης ντροπή από την πλευρά της ΚΑΕ...
Έπεσε και το ερωτηματικό από την τέταρτη κωλόνα και αποκαλύφθηκε ο Φράγκι με την κούπα! smile.gif
Ωραία αυτά που πρόβαλαν τα βίντεο γουόλ! Είδα πάλι την σκηνή με τον Ντέγιαν να κλαίει στο τέλος του τελικού το 2002 και μου σηκώθηκε η τρίχα...
Και όσο για τα αγωνιστικά... Το μοναδικό σχόλιο...: Βάλτε την Νικολαίδου να κάνει καμιά ατομική στον Γιαφτόκας μήπως μάθει καμιά κίνηση... Μια ομάδα είμαστε άλλωστε... Τι αντρικό, τι γυναικείο...!

edit: Ο Ομπράντοβιτς έκανε παράπονα για τον κόσμο... Τι του λες τώρα που έχει όλα τα δίκια του κόσμου;;;
man10
Αρε,δεν προλαβα να δω το παιχνιδι!

Περιμανα πιο ευκολη νικη,αλλα απο την στιγμη που νικησαμε δεν πειραζει.Ας παιξουμε ωραιο μπασκετ στο Μαρουσι και ας παρουμε ευκολη νικη εκει.

Στα ισα παιζοταν το ματς.
21-17,37-29,52-46,66-58 τα δεκαλεπτα

Μετα το Μαρουσι με Πανιωνιο παιζουμε,ετσι?
AZ1980
QUOTE(thrylos7 @ May 13 2007, 06:21 PM) *
Ρε παίδες, δεν είπα ότι θα στοιχημάτιζα κιόλας... Τα πράγματα όμως θα ήταν διαφορετικά.. Το Μαρούσι άντεξε για 30 λεπτά.. Ειδικά αν ήταν ο Τζάζβιν δε θ' αναγκαζόταν ο Ρούσο να χρησιμοποιήσει τον Συμεωνίδη και να πάρει διαφορά ο ΠΑΟ μια ώρα νωρίτερα... Το ματς θεωρώ ότι θα ήταν ντέρμπι μέχρι τέλους.

Μεγάλη η διαφορά των δύο ομάδων, ασυζητητί, αλλά αυτό δεν αρκεί για να είμαστε απόλυτοι. wink.gif



Δεν είμαι απόλυτος. Απλά πιστεύω πως η πιθανότητα αυτό το Μαρούσι να απειλήσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αυτόν τον ΠΑΟ μέσα στο ΟΑΚΑ δεν υπερβαίνει το 0,001%...

Αντίθετα στο Μαρούσι υπάρχουν πιο πολλές ελπίδες, κυρίως γιατί ο ΠΑΟ είναι λογικό να εμφανίζεται με χαμηλότερο κίνητρο στα εκτός έδρας παιχνίδια των σειρών όπου διαθέτει πλεονέκτημα έδρας, τα εντός είναι που δεν πρόκειται να επιτρέψει να χαθούν από αντιπάλους τόσο υποδεέστερους όσο το φετινό Μαρούσι...

Όσα λιγότερα παιχνίδια μολύνουν με την παρουσία τους οι οργανωμένοι, τόσο το καλύτερο. Ποδόσφαιρο θέλουν βασικά, κανιβαλιστικούς τσαμπουκάδες, εκτόνωση και λίγη προσοχή... Από όλα αυτά τα ωραία τίποτα δεν προσφέρεται σε ένα ματς ΠΑΟ - Μαρούσι, οπότε δεν πάνε, και καλά κάνουν, μακάρι να μην πηγαίνουν ποτέ!
thrylos7
QUOTE
Δεν είμαι απόλυτος. Απλά πιστεύω πως η πιθανότητα αυτό το Μαρούσι να απειλήσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αυτόν τον ΠΑΟ μέσα στο ΟΑΚΑ δεν υπερβαίνει το 0,001%...


Πλέον ναι. Για το συγκεκριμένο ματς ήταν σαφώς περισσότερες, για λόγους που ανέλυσες παραπάνω και όχι μόνο, καθώς ο Παναθηναϊκός για μένα ήταν ακόμη χειρότερος από το αναμενόμενο.
Bonzo
QUOTE
Δεν είμαι απόλυτος. Απλά πιστεύω πως η πιθανότητα αυτό το Μαρούσι να απειλήσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αυτόν τον ΠΑΟ μέσα στο ΟΑΚΑ δεν υπερβαίνει το 0,001%...


Ευτυχώς που δεν είσαι απολυτος tongue.gif tongue.gif
nikefalin
QUOTE(trefoil 13 @ May 13 2007, 10:10 PM) *
Και όσο για τα αγωνιστικά... Το μοναδικό σχόλιο...: Βάλτε την Νικολαίδου να κάνει καμιά ατομική στον Γιαφτόκας μήπως μάθει καμιά κίνηση... Μια ομάδα είμαστε άλλωστε... Τι αντρικό, τι γυναικείο...!


+1 smiley.gif
ήρθαν εχτές 2 κοπελίτσες στην παρέα, γύρω στα 16~17 και με το που μπήκε ο Ρόμπι, ενώ όλοι οι υπόλοιποι χαιρόμασταν (είναι μια ατραξιόν πλέον για μας) αυτές του έσουραν...
τα έχουμε πει, ο Ρόμπι θέλει βελτίωση στην ταχυκίνηση του και στην ισορροπία του. Τότε θα αποδόσει καλύτερα. Για την μπασκετική του ευφυία τώρα....δυστυχώς το matrix ήταν μόνο σινεμά. Τα εντατικά φροντιστήρια του Ζότς τον έχουν βελτιώσει βέβαια , αλλά θέλει πολλή πολλή δουλειά
soz
QUOTE(AZ1980 @ May 14 2007, 02:19 AM) *
Όσα λιγότερα παιχνίδια μολύνουν με την παρουσία τους οι οργανωμένοι, τόσο το καλύτερο. Ποδόσφαιρο θέλουν βασικά, κανιβαλιστικούς τσαμπουκάδες, εκτόνωση και λίγη προσοχή...


Καλά ρε φίλε είσαι σοβαρός ;; Δηλαδή σου άρεσε η ατμόσφαιρα πχ με δυναμό που ήταν εκκλησία το γήπεδο ;; Τους παίκτες τους ρώτησες ;; Ή μήπως πρόσεξες σε ποιό σημείο της εξέδρας πήγαν πρώτα ΟΛΟΙ να πανηγυρίσουν το ευρωπαικό ;;

Σε λίγο θα μας πεις να μην παρακολουθούμε όρθιοι τον αγώνα και να μην φωνάζουμε δυνατά για να μην ενοχλούμε τους γύρω μας.

Και οχι,ΔΕΝ είμαι οργανωμένος.Αλλά ο παλμός που δίνουν στην εξέδρα είναι 10000 φορές πιο σημαντικός για την ομάδα απο την πλειοψηφία των παρτάκιδων που πάνε γήπεδο απλά για να δούνε καθιστοί το παιχνίδι για να μην τσαλακωθεί το πουκαμισάκι τους....

ΑΛΛΟ πράγμα η ΚΑΦΡΙΛΑ,στην τελική και απο τα επίσημα έχει ρίξει μπουκάλι σε διαιτητή γνωστός δημοσιογράφος που ουδεμία σχέση έχει με τους οργανωμένους.Μην τους μηδενίζεις όλους.
nikefalin
QUOTE(soz @ May 14 2007, 08:12 AM) *
Καλά ρε φίλε είσαι σοβαρός ;; Δηλαδή σου άρεσε η ατμόσφαιρα πχ με δυναμό που ήταν εκκλησία το γήπεδο ;; Τους παίκτες τους ρώτησες ;; Ή μήπως πρόσεξες σε ποιό σημείο της εξέδρας πήγαν πρώτα ΟΛΟΙ να πανηγυρίσουν το ευρωπαικό ;;

Σε λίγο θα μας πεις να μην παρακολουθούμε όρθιοι τον αγώνα και να μην φωνάζουμε δυνατά για να μην ενοχλούμε τους γύρω μας.

Και οχι,ΔΕΝ είμαι οργανωμένος.Αλλά ο παλμός που δίνουν στην εξέδρα είναι 10000 φορές πιο σημαντικός για την ομάδα απο την πλειοψηφία των παρτάκιδων που πάνε γήπεδο απλά για να δούνε καθιστοί το παιχνίδι για να μην τσαλακωθεί το πουκαμισάκι τους....

ΑΛΛΟ πράγμα η ΚΑΦΡΙΛΑ,στην τελική και απο τα επίσημα έχει ρίξει μπουκάλι σε διαιτητή γνωστός δημοσιογράφος που ουδεμία σχέση έχει με τους οργανωμένους.Μην τους μηδενίζεις όλους.

Σωστό αυτό αλλά εξίσου σωστό το ότι τα εμετικά συνθήματα ξεκινούν από τους οργανωμένους. Και γενικά η προδιάθεση για καφρίλα ξεχωρίζει πιο πολύ στην μάζα παρά ατομικά. Θέλει προσοχή το όλο θέμα
panos75
QUOTE
Καλά ρε φίλε είσαι σοβαρός ;; Δηλαδή σου άρεσε η ατμόσφαιρα πχ με δυναμό που ήταν εκκλησία το γήπεδο ;; Τους παίκτες τους ρώτησες ;; Ή μήπως πρόσεξες σε ποιό σημείο της εξέδρας πήγαν πρώτα ΟΛΟΙ να πανηγυρίσουν το ευρωπαικό ;;

Σε λίγο θα μας πεις να μην παρακολουθούμε όρθιοι τον αγώνα και να μην φωνάζουμε δυνατά για να μην ενοχλούμε τους γύρω μας.

Και οχι,ΔΕΝ είμαι οργανωμένος.Αλλά ο παλμός που δίνουν στην εξέδρα είναι 10000 φορές πιο σημαντικός για την ομάδα απο την πλειοψηφία των παρτάκιδων που πάνε γήπεδο απλά για να δούνε καθιστοί το παιχνίδι για να μην τσαλακωθεί το πουκαμισάκι τους....

ΑΛΛΟ πράγμα η ΚΑΦΡΙΛΑ,στην τελική και απο τα επίσημα έχει ρίξει μπουκάλι σε διαιτητή γνωστός δημοσιογράφος που ουδεμία σχέση έχει με τους οργανωμένους.Μην τους μηδενίζεις όλους.


Δηλαδή ωραία ατμόσφαιρα μπορεί να δημιουγηθεί σ'ένα γήπεδο μόνο με τη βοήθεια των οργανωμένων;
Να και κάτι που δεν γνωρίζουν(και ελπίζω ποτέ να μη μάθουν) στην Ευρώπη και το ΝΒΑ.
soz
QUOTE(panos75 @ May 14 2007, 09:25 AM) *
Δηλαδή ωραία ατμόσφαιρα μπορεί να δημιουγηθεί σ'ένα γήπεδο μόνο με τη βοήθεια των οργανωμένων;
Να και κάτι που δεν γνωρίζουν(και ελπίζω ποτέ να μη μάθουν) στην Ευρώπη και το ΝΒΑ.


"The OAKA Olympic Stadium before the opening tip-off was simply the best basketball atmosphere in the world. The noise level produced by the 19,000 screaming fans was amazing and the basketball people from the United States could not believe the European supporters intensity. There is nothing like it in the NBA or any major NCAA college game environment and at one point prior to the tip off the Panathinaikos crowd chants sent chills through my body. The CSKA contingent brought about 1000 fans but they were overwhelmed by an estimated 10,000 Panathinaikos supporters dressed in their Irish green. If they could have purchased a million tickets they probably would have."
(Eurobasket)


"I attended the Euro Final Four in '05 in Moscow, and a number of other European basketball events, as well as numerous NBA and NFL playoff games, but I have never seen a crowd like this. It is not unlike a symphony as the crowd is led by a conductor and and set of drums. The synchronization is truly remarkable and the chants come together and sound like one loud voice yelling in your ear."
(www.nbadraft.net)

Που αλλού θέλεις να ρωτήσω ;;
Μπορώ να σου φέρω άλλες 1000000 μαρτυρίες που να καταρρίπτουν την ειρωνική στου προτροπή biggrin.gif

Και μην μου πεις οτι την ατμόσφαιρα την έκανε η γιαγιά που φώναζε στο πέταλο να καθίσουν όλοι κάτω για να βλέπει(αλήθεια γίνονται αυτά στο ΝΒΑ ;;),ή οι κουστουμάτοι που έψαχναν τις αριθμημένες θέσεις τους (στο πέταλο πάλι),ή οι τυπάδες που στον σταθμό Ειρήνη του τραίνου ρωτάγανε ’’Ρε παιδιά απο πάμε για το κλειστό ;’’
panos75
Δηλαδή αυτοί που πηγαίνουν στο γήπεδο είναι ή φανατικοί, οργανωμένοι, ή κουστουμάτοι και γιαγιάδες;
Δεν υπάρχουν πραγματικοί φίλαθλοι που πάνε να ευχαριστηθούν το μπάσκετ, παίρνοντας πολλές φορές τα παιδιά τους; Δεν υπάρχουν οπαδοί που δεν είναι μέλη κάποιου συνδέσμου και πηγαίνουν απλώς να δουν την ομάδα τους χωρίς τη διάθεση να βρίσουν και να εκτοξεύσουν αντικείμενα;

Εκτός κι αν θες να μας πεις ότι την ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ τη δημιούργησαν μόνοι τους οι οργανωμένοι. Ή μήπως εννοείς ότι σε παιχνίδια χωρίς οπαδικό φανατισμό δεν μπορεί να δημιουργηθεί εκπληκτική ατμόσφαιρα;
soz
Μέχρι πότε θα συνεχίσεις να με ρωτάς και όταν σου απαντάω να αλλάζεις την ερώτηση ;;

Η ατμόσφαιρα δημιουργείται με βασικό μοχλό τους οργανωμένους που συμπαρασύρουν τους υπόλοιπους.αν δεν υπάρχουν αυτοί και ο παλμός τους,το γήπεδο είναι εκκλησία.

Αν είχες πάει γήπεδο με δυναμό θα καταλάβαινες την ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά..Ή και χθές με το μαρουσι πχ.Αν δεν ήσουν,δεν μπορώ να σου εξηγήσωΦιλολογικά δεν μπορώ να σε κάνω να καταλάβεις.

Και στο ξαναλέω,δεν είμαι οργανωμένος.αν δεν μπορείς-θες να καταλάβεις οτι το 90% της ατμόσφαιρας σε ενα γήπεδο το δημιουργούν εκείνοι και δίνουν τον ρυθμό στους υπόλοιπους,τότε ή πας γήπεδο 2 φορές τον χρόνο,ή παίζουμε την κολοκυθιά και δεν θες να καταλάβεις μια αλήθεια.

το θέμα έληξε για μένα,όποιος κατάλαβε κατάλαβε.
panos75
Στην Ελλάδα(και όχι μόνο) η παρουσία οργανωμένων οπαδών στην εξέδρα έχει περισσότερα μειονεκτήματα παρά πλεονεκτήματα. Μπορεί ενίοτε να βοηθούν στο να δημιουργηθεί ωραία ατμόσφαιρα αλλά αξίζει άραγε αυτό για να παραβλέψουμε τα υπόλοιπα(ύβρεις, επεισόδια, κλπ.);

Κατ'εμέ όχι. Έχω πάει πολλές φορές στο γήπεδο, άρα κάτι ξέρω κι εγώ. Δυστυχώς εδώ πέρα οι οπαδοί γαλουχούνται με τέτοιο τρόπο που είναι αδύνατον να παρακολουθήσουν ένα παιχνίδι χωρίς να δημιουργήσουν παρατράγουδα. Καλύτερα λοιπόν λίγοι και καλοί, και το γήπεδο εκκλησία, παρά πολλοί και το γήπεδο πεδίο μάχης(όρα τα ντέρμπι ΠΑΟ-Ολυμπιακού).

Δεν εκφράζω άλλωστε μόνο εγώ τη συγκεκριμένη άποψη. Αν διαβάσεις ένα κείμενο οποιουδήποτε μπασκετικού δημοσιογράφου αυτή είναι η μόνιμη επωδός τους τα τελευταία χρόνια. Γι'αυτό άλλωστε φτάσαμε στο σημείο να παρακάλαμε να μην προκριθούν δύο ελληνικές ομάδες στο F-4.
soz
Χαίρομαι που δεν επανέλαβες σχόλια του στυλ ’κοίτα στην ευρώπη και το ΝΒΑ ατμόσφαιρα’,καλό είναι πριν ισχυριστούμε κάτι να δούμε αν στέκει κιόλας.Όλος ο πλανήτης αποθέωσε την ανεπανάληπτη ατμόσφαιρα στον τελικό,είτε σαρέσει είτε οχι.Και πάντα όταν μιλάνε για καυτές έδρες,πρώτα στο μυαλό τους έρχεται η ελλάδα.

Το τι είναι καλύτερα να υπάρχει στο γήπεδο δεν θα το κρίνεις εσυ ούτε εγω ούτε ο κάθε δημοσιογραφίσκος-υπάλληλος.Ειδικά όταν όλοι αυτοί έχουν βάλει το χεράκι τους στην νοσηρή κατάσταση που επικρατεί στα γήπεδα ώρες-ώρες.

REPEAT λοιπόν στο θέμα μας.Τους παίκτες τους ρώτησες ;; Ή μήπως πρόσεξες σε ποιό σημείο της εξέδρας πήγαν πρώτα ΟΛΟΙ να πανηγυρίσουν το ευρωπαικό ;;

Εσυ λοιπόν αν δεν θες μην πατάς γήπεδο.Αυτοί που η γνώμη τους μετράει όμως θέλουν την υποστήριξη των οργανωμένων.Αν δεν το καταλάβεις ούτε και τώρα τι να πω πια...

Διάβασε και λίγο τις δηλώσεις παικτών-προπονητή-προέδρων μετά τον τελικό του f4 και μην προσπαθείς να γυρνάς συνέχεια την συζήτηση.

Ακόμα και ο ιδιοκτήτης της ΚΑΕ πήγε με την κούπα στους οργανωμένους να πανηγυρίσει,γιατί δεν πας να του πεις εσυ να τους πετάξει έξω απτο γήπεδο γιατί κάνουν κακό στην ομάδα ;;

Τέσπα,στην τελική όποιος δεν θέλει ας μην πατάει γήπεδο δεν είναι υποχρεωτικό.Υπάρχει και το σουπερσπορτ.
HOULIGAN76
Με πολλές απουσίες κατέβηκε η ομάδα μας{χωρίς Κυρίτση,Καράγκουτη,Γιαζβιν κ.α.}΄και παράλληλα τις διευκολύνσεις που παρείχε η Εσακε στον τροπαιούχο ήταν πολύ δύσκολο να κάνουμε κατι καλύτερο.Πάντως ο Ρουσό τουλάχιστον φαίνεται να συμμαζευει αρκετά το Μαρούσι και με λίγη τύχη του χρόνου θα είμαστε αρκετά πιο ανταγωνιστικοί.

Παίδες μου φαίνεται παράλογο να περιμένετε κόσμο.Η έκπληξη θα ήταν αν γέμιζε το γήπεδο.Αμα παίξει ο παο με τον Ολυμπιακό ίσως γεμίσει το γήπεδο{και με αρκετούς κάφρους βεβαίως}.
panos75
QUOTE
REPEAT λοιπόν στο θέμα μας.Τους παίκτες τους ρώτησες ;; Ή μήπως πρόσεξες σε ποιό σημείο της εξέδρας πήγαν πρώτα ΟΛΟΙ να πανηγυρίσουν το ευρωπαικό ;;

Εσυ λοιπόν αν δεν θες μην πατάς γήπεδο.Αυτοί που η γνώμη τους μετράει όμως θέλουν την υποστήριξη των οργανωμένων.Αν δεν το καταλάβεις ούτε και τώρα τι να πω πια...

Διάβασε και λίγο τις δηλώσεις παικτών-προπονητή-προέδρων μετά τον τελικό του f4 και μην προσπαθείς να γυρνάς συνέχεια την συζήτηση.

Ακόμα και ο ιδιοκτήτης της ΚΑΕ πήγε με την κούπα στους οργανωμένους να πανηγυρίσει,γιατί δεν πας να του πεις εσυ να τους πετάξει έξω απτο γήπεδο γιατί κάνουν κακό στην ομάδα ;;


Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι οι παίκτες γουστάρουν την καφρίλα της εξέδρας με τα μπινελίκια, τις ροχάλες και τα αεροβόλα; Μήπως κάνουν πολιτική και πουλάνε εκδούλευση στον ''υπέροχο λαό'';
Στο λέω επειδή οι ίδιοι παίκες που γλείφουν όσο είναι εδώ τους οπαδούς, μόλις φεύγουν στο εξωτερικό μιλάνε με τα χειρότερα λόγια γι'αυτούς.

Όσο για τον κύριο Θανάση, άστο καλύτερα. Ένας απ'αυτούς είναι κι'αυτός. Αν αρχίσουμε να απαριθμούμε τα ''κατορθώματα'' του τότε ακόμη και οι πιο πορωμένοι χούλιγκαν θα κοκινίσουν.
soz
Εντάξει,ξεκινήσαμε απο το σχόλιό σου για την ατμόσφαιρα σε ευρώπη και ΝΒΑ,και μόλις κατάλαβες οτι πέταξες μπαρούφα άλλαξες το θέμα και το πήγες στα καφριλίκια (που ξεκινάνε και απο τους κυριλέδες,δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο των οργανωμένων).

Μπορείς απλά να πεις ’εντάξει είπα μλκια για την ατμόσφαιρα τέλος’,αλλά επιμένεις να αλλάζεις συνεχώς το θέμα πεισματικά για να αποκτήσεις την ψευδαίσθηση οτι θα κερδίσεις κάτι.Και με παρασύρεις και χάνω την ώρα μου.Εγω έχω απαντήσει στο σχόλιό σου περι ατμόσφαιρας κλπ,άδικα το κουράζω άλλο.

Συζήτηση ήρθα να κάνω,οχι να το παίξω εξυπνάκιας.
panos75
Κατ'αρχήν εγώ δεν χαρακτήρισα μπαρούφες τα όσα έγραψες. peace.gif

Εσύ ανέφερες ότι χωρίς οργανωμένους δεν είναι δυνατόν να υπάρξει ωραία ατμόσφαιρα σ'ένα γήπεδο. Για να το αντικρούσω αυτό ανέφερα τι συμβαίνει εκτός Ελλάδας, που δεν υπάρχουν οργανωμένοι. Δεν το παίρνω πίσω. Το ότι υπάρχουν και χούλιγκαν με γραβάτα δεν το αμφισβητεί κανείς, αλλά το 99% των προβλημάτων το δημιουργούν οι ''κανονικοί''.

Δυστυχώς στην Ελλάδα οι οπαδοί είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να υποστηρίξουν την ομάδα τους χωρίς να παρεκτραπούν. Γι'αυτό έχουμε φτάσει στο σημείο να θεωρούνται φυσιολογικά τα υβριστικά συνθήματα για μανάδες, αδελφές, γυναίκες, κλπ. Εδώ γιουχαίστηκε ο Παπαλουκάς και αμέσως οι ομοιδεάτες σου έσπευσαν να υπερασπιστούν τους ανεγκέφαλους που το έκαναν. Πιστεύω πως αν οι Αμερικάνοι που έγραψαν το κείμενο που παρέθεσες καταλάβαιναν τι φώναζαν οι κάφροι της εξέδρας δεν θα ήταν και τόσο ενθουσιασμένοι με την ατμόσφαιρα.

Ως επιχείρημα ανέφερες επίσης ότι οι παίκτες πήγαν και πανηγύρισαν στους οργανωμένους, ότι δηλαδή τους αγαπάνε και τους χρειάζονται για να δίνουν παλμό στην εξέδρα. Κι εγώ σου αντέκρουσα ότι οι ίδιοι παίκτες όταν φεύγουν στο εξωτερικό μιλάνε με τα χειρότερα λόγια για τη γηπεδική ατμόσφαιρα στην Ελλάδα. Μήπως κάτι δείχνει αυτό;

Λυπάμαι πάντως που θεωρείς πως χάνεις την ώρα σου μιλώντας μαζί μου. Ίσως αν συμφωνούσα μαζί σου και έλεγα ''τι υπέροχος που είναι ο λαός της τριφυλλάρας'' να αισθανόσουν διαφορετικά. wink.gif
thrylos7
Οι απόψεις μου συμβαδίζουν με αυτές του Πάνου και του ΑΖ.

Δεν είναι βέβαια το κατάλληλο τόπικ για κάποια ανάλυση.
soz
ΚΟΡΥΦΑΙΟ αυτό το τελευταίο!!!

Βρες μου έναν παίκτη του μπασκετικού παναθηναικού που μίλησε άσχημα όταν έφυγε.
Ποιός;Ο ντέγιαν,ο βράνκοβιτς,ο ίμπο,ο ροτζερς,ο κάτας, ποιός ;;;;Πες μου ΕΝΑΝ αλλιώς κάνε delete τo post σου και παραδέχου το μεγάλο λάθος σου.

Τέσπα,όποιος διαβάζει κρίνει ποιός έχει σχέση και ποιός οχι με την πραγματικότητα.
thrylos7
Δε νομίζω ν' αναφέρθηκε αποκλειστεικά σε παίκτες του ΠΑΟ, αλλά γενικότερα και κυρίως, σ' Έλληνες.

Μεγάλο λάθος θα είναι να πιστεύουμε ότι όλοι όσοι έχουν αγωνιστεί στην Α1 θεωρούν τον κόσμο τέλειο (χωρίς ψεγάδια στη συμπεριφορά του δηλαδή).
soz
Το θέμα δεν ήταν αν συμφωνώ ή αν επικροτώ τα καφριλίκια των ανεγκέφαλων,όποτε αυτά συμβαίνουν.
Αλλά ξεφύγαμε απτο θέμα,για να φέρουμε την συζήτηση σε αυτό που νομίζαμε οτι ήταν το θέμα αρχικά,αλλά δεν ήταν.
trefoil 13
O οργανωμένοι δεν σημαίνουν απαραίτητα και χούλιγκαν.
Και όσο για την ατμόσφαιρα, αν δεν υπάρχει κόσμος στο πέταλο, το υπόλοιπο γήπεδο ούτε το "ΠΑΟ ΟΛΕ" δεν μπορεί να τραγουδήσει...
Και στο κάτω κάτω, από πλευρά συμπεριφοράς, στο φάιναλ φορ ο φάνηκε η ανωτερότητα των οπαδών του Παναθηναικού σε θέματα συμπεριφοράς...
panos75
QUOTE
Δε νομίζω ν' αναφέρθηκε αποκλειστεικά σε παίκτες του ΠΑΟ, αλλά γενικότερα και κυρίως, σ' Έλληνες.


Επιτέλους! Λίγο ακόμη και θ'άρχιζα ν'αμφιβάλω για τα ελληνικά μου. Για να μην πάμε μακριά ας θυμηθούμε με τι περιφρόνηση μιλούσε ο Ντικούδης για τους Έλληνες οπαδούς μέχρι πέρσι το καλοκαίρι. Έλεγε μάλιστα χαρακτηριστικά ''γιατί να επιστρέψω στην Ελλάδα; Για να με φτύνουν και να μου βρίζουν τη μάνα;''.

Αν τώρα έκανε κωλοτούμπα και πήγε να χειροκροτήσει στο πέταλο μετά την κατάκτηση του ευρωπαϊκού αυτούς που του έκαναν τα παραπάνω όσο ήταν στην ΑΕΚ, αυτό κάτι άλλο μου λέει κι όχι ότι έχει στην καρδιά του τους οργανωμένους.

Υ.Γ. Θα παρακαλούσα οι υποδείξεις για σβήσιμο ποστ να περιοριστούν. Πιστεύω πως μιλώ με ευπρέπεια.
soz
QUOTE(trefoil 13 @ May 14 2007, 02:01 PM) *
O οργανωμένοι δεν σημαίνουν απαραίτητα και χούλιγκαν.
Και όσο για την ατμόσφαιρα, αν δεν υπάρχει κόσμος στο πέταλο, το υπόλοιπο γήπεδο ούτε το "ΠΑΟ ΟΛΕ" δεν μπορεί να τραγουδήσει...
Και στο κάτω κάτω, από πλευρά συμπεριφοράς, στο φάιναλ φορ ο φάνηκε η ανωτερότητα των οπαδών του Παναθηναικού σε θέματα συμπεριφοράς...


Αυτό είναι και η πρώτη σοβαρή απάντηση που δεν είναι οφτοπικ σε αυτό που ξεκινήσαμε να συζητάμε για την ‘ατμόσφαιρα’.Όλα τα άλλα είναι οτι να ναι για να πούμε οτι έχουμε δίκιο σε κάτι (που μπορεί να μην αφορά καθόλου το αρχικό θέμα)
Anaz
QUOTE
Όλος ο πλανήτης αποθέωσε την ανεπανάληπτη ατμόσφαιρα στον τελικό,είτε σαρέσει είτε οχι.Και πάντα όταν μιλάνε για καυτές έδρες,πρώτα στο μυαλό τους έρχεται η ελλάδα.
Eλα τωρα..Μην υπερβάλλουμε ΤΟΣΟ για να στηριξουμε αυτο που θέλουμε.. Δεν ηταν δα και ανεπανάληπτη η φοβερη ατμοσφαιρα που δημιουργησαν οι φιλοι του Παο!
Οι οπαδοι της Μακαμπι σε οποιο final four εχουν πάει εχουν κανει τρομερα αισθητη την παροσια τους! Επισης σε πολλες εδρες της Ισπανιας και της Ιταλίας οι εδρες ειναι "καυτες" χωρις τους οργανωμενους.Δεν λέω φυσικά οτι δεν δινουν παλμο,αλλα οχι στον τεραστιο βαθμο υπερβολής που το εθεσες..Δηλαδη ή κολαση με αυτους ή εκκλησια χωρις...
AZ1980
QUOTE(soz @ May 14 2007, 05:12 AM) *
Καλά ρε φίλε είσαι σοβαρός ;; Δηλαδή σου άρεσε η ατμόσφαιρα πχ με δυναμό που ήταν εκκλησία το γήπεδο ;; Τους παίκτες τους ρώτησες ;; Ή μήπως πρόσεξες σε ποιό σημείο της εξέδρας πήγαν πρώτα ΟΛΟΙ να πανηγυρίσουν το ευρωπαικό ;;

Σε λίγο θα μας πεις να μην παρακολουθούμε όρθιοι τον αγώνα και να μην φωνάζουμε δυνατά για να μην ενοχλούμε τους γύρω μας.

Και οχι,ΔΕΝ είμαι οργανωμένος.Αλλά ο παλμός που δίνουν στην εξέδρα είναι 10000 φορές πιο σημαντικός για την ομάδα απο την πλειοψηφία των παρτάκιδων που πάνε γήπεδο απλά για να δούνε καθιστοί το παιχνίδι για να μην τσαλακωθεί το πουκαμισάκι τους....

ΑΛΛΟ πράγμα η ΚΑΦΡΙΛΑ,στην τελική και απο τα επίσημα έχει ρίξει μπουκάλι σε διαιτητή γνωστός δημοσιογράφος που ουδεμία σχέση έχει με τους οργανωμένους.Μην τους μηδενίζεις όλους.




Mάλλον δεν έχεις παρακολουθήσει τα ποστ μου καθόλου. Φυσικά και δεν είμαι υπέρ του γηπέδου-εκκλησία και κάτι τέτοιο έχω δηλώσει πως το θεωρώ ανέφικτο και άσκοπο, αφού η κοινωνική αναγκαιότητα του γηπέδου ως συμμετοχικού θεάματος έγκειται ακριβώς στη δυνατότητα ελεγχόμενης απελευθέρωσης των καταπιεσμένων ενστίκτων του σύγχρονου βάναυσα εκπολιτισμένου ανθρώπου. Απλά θεωρώ πως οι εκφράσεις ήπιας ή εντονότερης επιθετικότητας που μπορούν να παρουσιαστούν στην γηπεδική συμπεριφορά χάνουν μεγάλο μέρος από την δημιουργική αξία τους και από την εκτονωτική ισχύ τους όταν δεν έρχονται ως ατομικές εκρήξεις, αλλά ως αναγκαστικές δηλώσεις υποταγής στον οργανωμένο και κατευθυνόμενο όχλο, στον σύνδεσμο δηλαδή.


Θα μπορούσα να επεκταθώ πολύ, και επίσης θα μπορούσα και να τα εκφράσω όλα αυτά σε πολύ πιο κατανοητή και απλουστευμένη γραφή, αλλά δε θα μπω στον κόπο, και ο λόγος είναι πως δεν μου αρέσει καθόλου το ύφος σου, έχω επανειλημμένα ξεκαθαρίσει πως δεν συμμετέχω σε συζητήσεις του ύφους "είσαι σοβαρός ρε?", δε με αφορούν, τουλάχιστον στα πλαίσια ΑΥΤΟΥ του φόρουμ
apkat
Βεβαια ειστε τελειως εκτος θεματος τοση ωρα αλλα δε πειραζει θα προλαβω και γω να παω τη γνωμη μου..

Συμφωνω απολυτα με panos75 αφου θεωρω οτι σε οτι εχει υποστηριξει για την ωρα εχει δικιο..Ακομα και σε θεματα που ο soz φανηκε να πιστευει οτι εχει κερδισει τις εντυπωσεις για μενα ηταν λαθος οπως πχ οταν παρεθεσε τα κειμενα.Ο ισχυρισμος του δεν στεκει σε 2 σημεια.Πρωτον δεν ειναι μοιραιο οτι αν δεν υπαρχουν οργανωμενοι θα ειναι εκκλησια ενα γηπεδο.Ειδα ενα ματς του Γκολντεν Στειτ προ ημερων οπου χωρις οργανωμενους προφανως το γηπεδο ηταν κολαση.Δευτερον κατα πασα πιθανοτητα αν οι αρθρογραφοι ηξεραν το περιεχομενο πολλων απο τα συνθηματα μαλλον τα σχολια τους θα ηταν διαφορετικα..

QUOTE
Και στο κάτω κάτω, από πλευρά συμπεριφοράς, στο φάιναλ φορ ο φάνηκε η ανωτερότητα των οπαδών του Παναθηναικού σε θέματα συμπεριφοράς...


Την ανωτεροτητα των οπαδων του Παναθηναικου σε θεματα συμπεριφοαρας θα ηθελα να τη δω παντως και σε ντερμπι με τον Ολυμπιακο αφου στα 2 τελευταια ειχαμε τραυματισμο ανθρωπου της αποστολης της ομαδας του ΟΣΦΠ..Μη σπευσετε να μου απαντησετε ναι αλλα και ο Ολυμπιακος εχει κανει αυτα και αυτα.Τα ξερω και γιαυτο η αποψη μου ειναι οτι οι οργανωμενοι δε θα επρεπε να υπαρχουν..Κανουν ενα καλο στην ατμοσφαιρα του γηπεδου στα μεγαλα και ΜΟΝΟ παιχνιδια και δημιουργουν 20 κακα..Οποτε καλυτερα σπιτακι τους και απο το σουπερσπορτ.Και τα καφριλικια τους να περιοριζονται στο Καραισκακη.

soz παντως παρατηρω οτι κανεις πολυ ευκολα προτροπες για διαγραφες μηνυματων..Γενικα οι απλοι χρηστες αυτο δε μπορουν να το κανουν αλλα αν θεωρεις οτι τοσο συχνα υπαρχουν ποστ που πρεπει να σβηστουν ισως να επρεπε να ενημερωσεις τους μοντς..
soz
Οκ,εγω φταίω που μιλάω όπως καθημερινά face-to-face.
Θα το γυρίσω σε υποκριτικά-σοβαρό-ύφος-δουλειάς mode να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι!!

Σας ευχαριστώ κύριοι για τις απόψεις σας,αν και το θέμα της ατμόσφαιρας στην ελλάδα είναι αποδεδειγμένα τα πράγματα,οτι δλδ χωρίς τους οργανωμένους το γήπεδο είναι πεθαμένο (δεν είμαστε μάλαγα δυστυχώς).
Αν ήσασταν γήπεδο στο παο-δυναμό θα καταλαβαίνατε τι εννοώ.Η κατάσταση βελτιώνεται ραγδαία με την παρουσία τους.

Στα μεγάλα παιχνίδια κύριε apkat πάνε οι πανηγυρτζήδες 3 φορές τον χρόνο.Οι οργανωμένοι δίνουν παλμό έστω και στα μικρά με 3000 κόσμο.

ΚΑι το περιεχόμενο των συνθημάτων δεν μου λέει τίποτα,αν θέλω να μην ακούω υβριστικά συνθήματα θα πάω να παίξω σκάκι με την ησυχία μου (όποιος δεν έχει δοκιμάσει δεν ξέρει τι χάνει,σοβαρά).

Προς AZ:Δεν δηλώνω καμμία υποταγή όταν ακολουθώ το τραγούδι ή το σύνθημα,ούτε λεφτά τους δίνω ούτε μέλος τους είμαι.Απλά αν συμβαίνει αυτό που λέτε εσείς ,οι "ατομικές εκρήξεις" δηλαδή,τότε ο καθένας θα φώναζε οτι γούσταρε και θα τραγούδαγε οτι του κατέβαινε αυθόρμητα.Καλύτερα θα ήταν έτσι δηλαδή ?

Σας ευχαριστώ και ζητώ ταπεινά συγνώμη για την αμεσότητα του λόγου μου που πρόσβαλλε πολλούς καθωσπρέπει σεβασμιοτάτους κυρίους.
panos75
Αν αντί να μας ειρωνεύεσαι καθόσουν να διαβάσεις με προσοχή όσα γράψαμε όλοι μας εδώ πέρα τότε είμαι σίγουρος πως το προηγούμενο ποστ θα ήταν πολύ διαφορετικό.

Εγώ πάντως σε συγχωρώ για το υφάκι και την ασέβεια σου γιατί καταλαβαίνω πως η εφηβεία είναι η πιο δύσκολη περίοδος στη ζωή ενός ανθρώπου.
Anaz
QUOTE
Στα μεγάλα παιχνίδια κύριε apkat πάνε οι πανηγυρτζήδες 3 φορές τον χρόνο.Οι οργανωμένοι δίνουν παλμό έστω και στα μικρά με 3000 κόσμο.
Βασικα μετα απο αυτο που γραφεις εδω ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ συμπέρασμα ειναι οτι ΕΙΣΑΙ οργανωμενος.Anyway.Στην ουσια..Διαφωνω καθετως πλαγιως και οριζοντίως με αυτο που γραφεις,ΕΙΔΙΚΑ οταν μιλάμε για μπάσκετ!Στα μικρά ματς η παρουσία των οργανωμένων ειναι μικρότερη αναλογικά σε σχεση με τον απλο κοσμο,απ'ότι στα ντερμπυ, και μάλιστα προκαλει περισσοτερο κακό παρα καλο..
QUOTE
το θέμα της ατμόσφαιρας στην ελλάδα είναι αποδεδειγμένα τα πράγματα,οτι δλδ χωρίς τους οργανωμένους το γήπεδο είναι πεθαμένο (δεν είμαστε μάλαγα δυστυχώς)
Στασου..Αυτο που λες αποδεδειγμένο δεν ειναι επ'ουδενι!Απο'κει κ πέρα εγω ειπα κ πριν οτι συμφωνω βεβαιως οτι συνεισφερουν πολυ στην δημιουργια ατμόσφαιρας αλλα οχι στον υπερβολικο βαθμό που το εθεσες.
QUOTE
δεν είμαστε μάλαγα δυστυχώς
Χαιρομαι που τελικα αναγνωριζεις οτι υπάρχουν κι αλλες εδρες με καυτη ατμόσφαιρα εκτος Ελλαδος χωρις παρουσια οργανωμένων.

Υ.Γ : Ηρεμα με τις ειρωνείες.. peace.gif
thrylos7
Ηρεμήστε παίδες... Μπορεί να γίνει συζήτηση και χωρίς ειρωνίες, με προσεκτικότερο τρόπο γραφής, δίνοντας έμφαση στο περιεχόμενο, στις απόψεις δηλαδή.
apkat
Κοιτα αν εχεις δει ποστ μου θα δεις οτι δεν εχω κανενος ειδους καθωσπρεπισμο ΑΛΛΑ σιγουρα ενα γραπτο κειμενο που δεν εχει την αμεσοτητα του διαλογου οποτε καλυτερα ειναι να προσεχουμε γενικα πως εκφραζομαστε..

Τωρα για τα υπολοιπα.Ξαναλεω οτι δεχομαι οτι οντως οι οργανωμενοι δινουν παλμο αλλα εξακολοθυω να πιστευω οτι ειναι ενα το καλο που κανουν και πολλα τα κακα..Τι να το κανω εγω αν ερθουν με τον παο κανουν το γηπεδο κολαση και αν τελικα στραβωσει το ματς γινουν (κατα 95%) απο αυτους τοσα επεισοδια που εγω την ομαδα μου θα την ξαναδω μετα απο 4-5 αγωνιστικες.Σπιτακι τους λοιπον καλυτερα.Ουτε εμενα με νοιαζει κατα πασα πιθανοτητα ομως νοιαζει το περιεχομενο των συνθηματων τους αρθρογραφους των κειμενων που παραθεσες.Να θυμισω οτι νωριτερα τους ειχες αποκαλεσει και δημοσιογραφισκους υπαλληλακους βεβαια αλλα αλλη κουβεντα αυτη

QUOTE
Σας ευχαριστώ κύριοι για τις απόψεις σας,αν και το θέμα της ατμόσφαιρας στην ελλάδα είναι αποδεδειγμένα τα πράγματα,οτι δλδ χωρίς τους οργανωμένους το γήπεδο είναι πεθαμένο (δεν είμαστε μάλαγα δυστυχώς)


Να γινουμε Μαλαγα..Δεν ειναι απαντηση το δεν ειμαστε μαλαγα.Δηλαδη αυτοι τι παραπανω εχουν και μπορουν να κανουν τοσο ωραια ατμοσφαιρα χωρις ζωα;;Μηπως το γεγονος οτι δεν εδωσαν ποτε καταφυγιο σε αυτα τα ζωα;;


Υ.Γ:Τωρα για το υφος του ποστ δεν εχω να πω τιποτα..Οποιος εχει ματια βλεπει πως απαντας σε ενα ποστ(το δικο μου) που οχι μονο δεν σε προκαλει αλλα απλα απαντα..
Flash
QUOTE
Οκ,εγω φταίω που μιλάω όπως καθημερινά face-to-face.
Θα το γυρίσω σε υποκριτικά-σοβαρό-ύφος-δουλειάς mode να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι


Δηλαδή όσοι δεν μιλάνε με τους δικούς σου τρόπους είναι σοβαροφανείς και υποκριτές ε;

QUOTE
το θέμα της ατμόσφαιρας στην ελλάδα είναι αποδεδειγμένα τα πράγματα,οτι δλδ χωρίς τους οργανωμένους το γήπεδο είναι πεθαμένο


Αυτό δεν μπορείς να το κρίνεις σε ικανοποιητικό βαθμό ακριβώς επειδή εξαιτίας της παρουσίας των οργανωμένων, πολλοί ενσυνείδητοι αλλά συγχρόνως παθιασμένοι φίλαθλοι απέχουν συνειδητά από το γήπεδο. Αν καθαρίζαμε από τους οργανωμένους όντως η εξέδρα θα έχανε λίγο σε ένταση αλλά θα κέρδιζε πάρα πολύ σε ποιότητα. Στο κάτω κάτω δεν είπε κανείς να μην φωνάζουμε ή ακόμα και να γιουχάρουμε. Τα μπινελίκια και τις καφριλιές σιχαινόμαστε.

QUOTE
ΚΑι το περιεχόμενο των συνθημάτων δεν μου λέει τίποτα


Χίλια εύγε...

QUOTE
θα πάω να παίξω σκάκι με την ησυχία μου (όποιος δεν έχει δοκιμάσει δεν ξέρει τι χάνει,σοβαρά).


Ναι, από ότι καταλαβαίνω πρέπει να ειδικέυεσαι στο καρό καν ή τη σικελική

QUOTE
Σας ευχαριστώ και ζητώ ταπεινά συγνώμη για την αμεσότητα του λόγου μου που πρόσβαλλε πολλούς καθωσπρέπει σεβασμιοτάτους κυρίους.


Παρακαλούμε.

Υ.Γ. Η σημασιολογική διαφορά μεταξύ αμεσότητας και αγένειας δεν είναι διόλου μικρή. Ιδιαίτερα στο γραπτό λόγο
Bonzo
Καταρχήν για τον καθωσπρεπισμό του φόρυμ ιδιαίτερα οτν τελευταίο καιρό συμφωνώ γενικά. Δεν λέω ότι μ αρέσει και το face to face υφος του soz αλλά εδώ καποιοι έχουν γίνει χειρότεροι από δημοσιογράφους και πολιτικούς. Απίστευτα κλισέ, ξύλινος λόγος και με το παραμικρό παρεξηγιομαστε. Ούτε στη βουλή να ήμασταν... Τέλος πάντων.Πάμε στο θέμα μας.


Ρε παιδιά εντάξει έστω οτι οι οργανωνμένοι κάνουν κάποια κακά(που για μενα στο μπάσκετ με εξαίρεση τα ντέρμπι ΠΑΟ - Ολυμπιακός δεν είναι σημαντικά).Στην Μάλαγα είανι διαφορετική και η νοοτροπία των ανθρώπων. Πηγένετε στην Ισπανια και θα καταλάβετε τη εννοω. Μπαίνεις σε ένα κλμπ και δεν υπάρχει ούτε ένας που να μη χορεύει. Γενικά είανι πoλύ πιο ζωντανός λαος από τους Ελληνες..Οπότε το να γίνουμε σαν τη μάλαγα είναι άδύνατο.
Απο εκει και πέρα σας παραπέμπω στις δηλώσεις παιχτών τις ευρωλίγκα για το ποιες ήταν οι καλύτερες έδρες που έχουν παίξει. Και οι τρεις ελληνικές ομάδες είχαν την προτίμηση ενος τουλάχιστον παίχτη. Εντάξει και της Μακάμπι και της Μάλαγα και της ΤΑΟΥ είναι εξαιρετικά αλλά η ατμόσφαιρα στα ελληνικά γήπεδα(για την οποία είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΙ υπέυθηνοι οι οργανομένοι) είναι αντικειμενικά απο τις καλύτερες. Και εξηγώ την πρόταση εντός της παρενθέσεως:
Έχω πάει σε ματς με πολλούς(πάνω από 5000) φιλάθλους αλλά χωρίς πολλούς οργανωμένους.Απαίσια και βαρετή ατμόσφαιρα. Αντιθέτως σε ματς με οργανωμένους ακομα και με λιγότερο κόσμο η ατμοσφαιρα είναι πολύ βελτιομένη. Χθες για παράδειγμα σε κάποιο σημείο(πιο πολύ για πλάκα) σηκώθηκα μόνος μου και άρχισα και φώναζα το τρυφυλλάρα είσαι τρέλα με... Περιττό να σας πω ότι η πιο ευγενική αντίδραση ήταν η αδιαφορία.

Τέλος είναι προφανές ότι οι φίλαθλοι της Μάλαγα και της ΤΑΟΥ είναι οργανομένοι. Εκτός και αν πιστεύετε ότι ο καθένας φέρνει από το σπίτι του το τρομπόνι και αυτοσχεδιαζουν μέσα στο γήπεδο.
Ευτυχώς στην Ελλάδα το γήπεδο δεν είναι εκκλησία και ελπίζω να μην γίνει ποτέ γιατι θα το κόψω..Και ας υπάρχουν και φαινόμενα βίας. Θα το διακινδυνεύσωtongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.