Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Π.Χαρνταγουει vs Γ.Χιλλ vs ΜακΓκρειντι
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
a bullet for your head
Πενι Χαρνταγουει,Γκραντ Χιλλ και Τρεισι Μαγκρειντι λοιπον..
Τρια πολυ μεγαλα ταλεντα,οι οποιοι αντιμετωπισαν πολλους & σοβαρους τραυματισμους στη καριερα τους.
Αν και δεν αγωνιζονταν ακριβως στην ιδια θεση(ο Πενι ηταν κομπο-γκαρντ,ενω οι Χιλλ & ΜακΓκρειντι ειναι γκαρντ-φοργουορντ),θα ηθελα να αναζητησουμε το ποιος απ'αυτους, ηταν το καλυτερο-μεγαλυτερο-πιο ατοφιο μπασκετικο ταλεντο..
122001
Προφανώς δεν είμαι αντκειμενικός, αλλά αντικειμενικά tongue.gif ο Grant είναι σαφέστατα πιο ολοκληρωμένος παίκτης σε όλα τα επίπεδααπό τους άλλους δύο και θα μείνουμε με το μεγάλο ερωτηματικό. Αν δεν είχε όλους αυτούς τους τραυματισμούς...
j-kidd13
MακΓκρειντι και Πενι ειναι απο τις αδυναμιες μου μπασκετικα...Ειδικα ο Τ mac...Παρ ολα αυτα ο Γκραντ Χιλ ηταν νομιζω ο παιχτης με το μεγαλυτερο ταλεντο απο τους 3.Δεν ειναι τυχαιο οτι ηταν μεσα στους παιχτες που ειχαν χαρακτηριστει ως διαδοχοι του air.Πληθωρικος παιχτης με πολλαπλη προσφορα στο παρκε...Αν και ο Τ mac στο επιθετικο κομματι νομιζω εχει καλυτερα προσοντα.
Air and King
Kαταρχας να ξεκινησω απο το λαθος που εκαναν πολλοι να θεωρουν τον Γκραντ Χιλλ "νεο Τζορνταν" κ.τ.λ.Ο Γκραντ Χιλλ ηταν ενας παιχτης που κινουταν πιο πολυ στο all around παιχνιδι.Προσωπικα θεωρω οτι το ταβανι του ηταν να γινει ενας καλυτερος Σκοττι Πιππεν.Διαδοχο του Τζορνταν δεν θα τον χαρακτηριζα εκτος ισως μονο σαν next bιg thing της εποχης του!

Απο εκει και περα προκειται για τρια μεγαλα ταλεντα.
Ο Πενι ηταν ενας χαρησματικος και αθλητικος γκαρντ που καταφερε να κλεψει συμπαθειες ακομα και απο τον Τζορνταν οταν αυτος "he is back" και μαζι με τον Σακιλ να συνθεσουν ενα σουπερ διδυμο στο Ορλαντο.Δεν ειχε καλο σουτ (αν και το βελτιωνε μεχρι που επαιζε στο Φοινιξ) ωστοσο μπορουσε να δημιουργησει και ηταν και πολυ καλος στην διεισδυση.Ειχε κανει καλα παιχνιδια απενατι στον Τζορνταν και σε σχεση με κατι Στακχαουζ και αλλους τετοιους περιεργους τα εχει παει μια χαρα!

Ο Γκραντ Χιλλ οπως ειπα και παραπανω ηταν μια καλυτερη και πιο μοντερνα εκδοση του Σκοτι Πιππεν.Πιο χαρησματικος,γλυστρουσε στο γηπεδο,φοβερη τεχνικη και αρμονια στις κινησεις του και απιστευτα πληρης!Θα αφηνε εποχη σιγουρα αν δεν σακατευοταν!

Ο τριτος ο Μακρειντι που ειναι και η επιλογη μου αναμεσα στους τρεις ειναι σαφως ο καλυτερος σκορερ οχι τοσο βαση αριθμων που και εκει υπερτερει οσο βαση ικανοτητας στο σκοραρησμα.Με το περασμα του χρονου εδειξε οτι μπορει και να πασαρει πολυ καλα.Εχοντας δει και τους τρεις στο πικ τους που διαρκεισε και στις τρεις περηπτωσεις λιγο ο Τ-Μακ ηταν ο καλυτερος παιχτης για μενα και σιγουρα θα προτημουσα να θεωρηθει αυτος ως νεος Τζορνταν παρα οι αλλοι δυο.
Ο Μακρειντι το 2003-2004 θεωρουταν απο πολλους ο καλυτερος παιχτης του πλανητη με τις οργιωδεις εμφανισεις που πραγματοποιουσε ενω ειχε ακουσει και το 2002 τα εγκωμια του Μαικλ Τζορνταν σε εργα και ημερες του ΜJ στους Γουιζαρντς.Αν και εν τελει ο Μακρειντι ηταν μαλλον κατι αναμεσα σε νεος "Τζορτζ Γκερβιν" η "νεος Αλεξ Ινγκλις " παρα ως "νεος Τζορνταν"


Μακρειντι
Χιλλ
Πενι
a bullet for your head
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 8 2009, 07:16 ) *
Πενι Χαρνταγουει,Γκραντ Χιλλ και Τρεισι Μαγκρειντι λοιπον..
Τρια πολυ μεγαλα ταλεντα,οι οποιοι αντιμετωπισαν πολλους & σοβαρους τραυματισμους στη καριερα τους.
Αν και δεν αγωνιζονταν ακριβως στην ιδια θεση(ο Πενι ηταν κομπο-γκαρντ,ενω οι Χιλλ & ΜακΓκρειντι ειναι γκαρντ-φοργουορντ),θα ηθελα να αναζητησουμε το ποιος απ'αυτους, ηταν το καλυτερο-μεγαλυτερο-πιο ατοφιο μπασκετικο ταλεντο..

Τρια πολυ μεγαλα ταλεντα που εχουν ως κοινο σημειο αναφορας τους Ορλαντο Ματζικ..
Τη χρονια που επιλεχθηκε ο Πενι στο ντραφτ,μου ειχε κακοφανει & ειχα παραξενευτει,πως οι Ματζικ εδωσαν τον Κρις Ουεμπερ στους Ουωρριορς για τον Πενι.
Οταν ομως τον πρωτοπαρακολουθησα με τους Ματζικ παρεα στον Σακ,αλλαξα πραγματικα γνωμη και εντυπωσιαστηκα απ το πληθωρικο του ταλεντο.
Διμετρος κομπο-γκαρντ(τοτε επαιζε ποιντ-γκαρντ),πολυ αθλητικος,με σουπερ ταλεντο,που ειχε τη δυνατοτητα να συνεισφερει σε 5 τομεις της στατιστικης,συν οτι εδειχνε και ηγετικα χαρακτηριστικα.
Στα δικα μου ματια τοτε,ο Πενι φαινοταν ως ο μοναδικος παικτης που θα μπορουσε να κοιταξει τον Τζορνταν στα ματια και γιατι οχι να τον διαδεχτει στο σταρ-συστεμ εκεινης της εποχης.
Δυο πραγματα κατα τη γνωμη μου του στοιχισαν.
1ον οι σοβαροι του τραυματισμοι και 2ον η φυγη του Σακ για τους Λεικερς.
Αν παρεμενε υγιης και αν με τον Σακ ηταν ζευγαρι για πολλα χρονια,οι Ματζικ θα μπορουσαν να κανουν και αυτοι την δικη τους μινι-δυναστεια.
Ο Γκραντ(πινει Σπραιτ)Χιλλ,ηταν ενα ακομα πληρωρικο ταλεντο.Ολοι αυτοι που αναζητουσαν εναγωνιοδως καποιον ''μελλοντικο Τζορνταν'',πολυ γρηγορα ειχαν αρχισει να κανουν τετοιους συνειρμους και συγκρισεις.
Ο Χιλλ ομως ηταν περισσοτερο ενα ποιντ-σμολ φοργουορντ,κατι σαν τον Σκοτι Πιππεν.
Διαφημιστηκε δεοντως.λογω και της πολυ σπουδαιας κολλεγιακης του καριερας,συν οτι ηταν και πολυ καλο & αξιαγαπητο παιδι.Διεθετε ολα τα φοντα και τις προυποθεσεις δηλαδη,για να αναρριχηθει στη κορυφη του σταρ-συστεμ του ΝΒΑ.
Δυστυχως,οι πολλοι & σοβαροι τραυματισμοι που ειχε,του στερησαν την οποια εξελιξη.
Χασαμε επισης την πολυ μεγαλη ευκαιρια,να τον δουμε διδυμο με τον ΜακΓκρειντι στους Ματζικ,καθως οταν μεταγραφηκε εκει,επαιξε κουτσα 50 ματς μεσα σε μια 3ετια!
Αν ηταν υγιης,μαζι με τον ΜακΓκρειντι διδυμο,θα ηταν απλα ασταματητοι και ισως να ξεπερνουσαν σε αιγλη το διδυμο Τζορνταν-Πιππεν(προσωπικη μου εκτιμηση).
Ο ΜακΓκρειντι,ειναι και αυτος ενας πολυ αθλητικος και πληθωρικος παικτης,που αν υπερτερει φανερα σε κατι σε συγκριση με τους αλλους δυο,ειναι το ανωτερο επιθετικο του ταλεντο.
Αν δεν ειχε ατυχιες στη καριερα του με τραυματισμους,θα ηταν τουλαχιστον στο επιπεδο που βρισκεται ο Κομπε τωρα και οι συγκρισεις τους θα διναν & θα περναν..
Η συγκριση ειναι πολυ δυσκολη,ομως κατα τη γνωμη μου,ο Πενι ειχε αυτο το κατι περισσοτερο.. rolleyes.gif
Omar Little
Ωραία η ανάλυση του bullet απλά δεν νομίζω να τέθηκε ποτέ θέμα για το κατα πόσο μπορεί ο Πένι να γίνει ο επόμενος Jordan. * Θυμάμαι ότι οι περισσότερες συγκρίσεις γινόταν για το αν μπορεί να είναι ο νέος Magic λόγω των αρκετών ομοιοτήτων που είχαν στο παιχνίδι τους και βέβαια για το λόγο που είπε παραπάνω ο bullet. Το ότι μπορούσε δηλαδή να συνεισφέρει σε τόσους τομείς της στατιστικής.


*Εκτός αν η σύγκριση γίνεται για το αν θα μπορούσε να πάρει τη θέση του Jordan στο star system και όχι "παικτικά".
a bullet for your head
QUOTE(Omar Little @ Jun 8 2009, 18:02 ) *
Ωραία η ανάλυση του bullet απλά δεν νομίζω να τέθηκε ποτέ θέμα για το κατα πόσο μπορεί ο Πένι να γίνει ο επόμενος Jordan. * Θυμάμαι ότι οι περισσότερες συγκρίσεις γινόταν για το αν μπορεί να είναι ο νέος Magic λόγω των αρκετών ομοιοτήτων που είχαν στο παιχνίδι τους και βέβαια για το λόγο που είπε παραπάνω ο bullet. Το ότι μπορούσε δηλαδή να συνεισφέρει σε τόσους τομείς της στατιστικής.


*Εκτός αν η σύγκριση γίνεται για το αν θα μπορούσε να πάρει τη θέση του Jordan στο star system και όχι "παικτικά".

Οπως ανεφερα και παραπανω,ο Πενι στα δικα μου ματια φαινοταν ως ο παικτης που θα μπορουσε να διαδεχτει τον Τζορνταν στο σταρ-συστεμ της εποχης.
Η συγκριση που εχω βγαλει,αφορα το ποιος κατα τη γνωμη σας διεθετε το μεγαλυτερο-καλυτερο μπασκετικο ταλεντο.
Omar Little
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 8 2009, 18:06 ) *
Οπως ανεφερα και παραπανω,ο Πενι στα δικα μου ματια φαινοταν ως ο παικτης που θα μπορουσε να διαδεχτει τον Τζορνταν στο σταρ-συστεμ της εποχης.
Η συγκριση που εχω βγαλει,αφορα το ποιος κατα τη γνωμη σας διεθετε το μεγαλυτερο-καλυτερο μπασκετικο ταλεντο.


My bad... rolleyes.gif

Κόλλησε το μυαλό μου στο: "θα μπορούσε να κοιτάξει στα μάτια το Jordan" που έγραψες και δεν έδωσα βάση στη συνέχεια της πρότασης. Sorry και πάλι. smile.gif

Πένι ψήφισα κι εγώ btw.

pain of salvation
...δυσκολη αποφαση...
Ο πιο χαρισματικος επιθετικα ειναι ο Τρεισι...σιγουρα...
Για τον Πενι...τι να πω...τον χαζευα στους Ορλαντο,απο τους αγαπημενους μου παικτες...
Ο Χιλ ειναι ο πιο ολοκληρωμενος...all-around παικτης...μεγαλο ταλεντο...πολυ ατυχος με τους τραυματισμους,πιστευω πως ειχε να δωσει παραπάνω...
Με πολυ ζορι...
Χιλ
Τρεισι
Πενι...

Bullet,βαλε και Sprewell να γινει χαμος...
a bullet for your head
QUOTE(pain of salvation @ Jun 8 2009, 18:28 ) *
Bullet,βαλε και Sprewell να γινει χαμος...

Εχω ανοιξει ηδη ενα poll με τους Σπριουελ,Αλαν Χιουστον και Στακχαουζ..βεβαια σκεφτομαι & κατι ακομα.. rolleyes.gif 69.gif

QUOTE(Omar Little @ Jun 8 2009, 18:10 ) *
My bad... rolleyes.gif

Κόλλησε το μυαλό μου στο: "θα μπορούσε να κοιτάξει στα μάτια το Jordan" που έγραψες και δεν έδωσα βάση στη συνέχεια της πρότασης. Sorry και πάλι. smile.gif

Πένι ψήφισα κι εγώ btw.

Δεν πειραζει.. smile.gif
Προβλεπω πολυ αμφιρροπη μαχη σ'αυτο το poll..
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 8 2009, 17:39 ) *
Αν ηταν υγιης,μαζι με τον ΜακΓκρειντι διδυμο,θα ηταν απλα ασταματητοι και ισως να ξεπερνουσαν σε αιγλη το διδυμο Τζορνταν-Πιππεν(προσωπικη μου εκτιμηση).

Δυσκολο να ξεπερνουσαν σε αιγλη το διδυμο του Τζορνταν-Πιππεν κυριως λογω των τιτλων που ειχαν οι αλλοι δυο αλλα σιγουρα το πακετο Μακρειντι-Χιλλ ηταν ακρως ελκυστικο αλλα ποτε δεν το ειδαμε και αυτοματως χασαμε την ευκαιρεια να δουμε ενα rivalry που θα εσπαγε "ταμεια" Ορλαντο του Τ-Μακ και του Χιλ εναντιον Λεικερς του Κομπι και του Σακιλ!
Σωστη η παραθεση σου bullet.Ειναι μια λεπτομερεια που θα αλλαζε τις σελιδες στην Ιστορια του ΝΒΑ και οι τραυματισμοι το στερησαν!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.