Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA Finals Game 1
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons > Older NBA Finals > NBA Finals 2013
Pages: 1, 2
sacarame





Πάμε κύριοι πρώτο ματς σήμερα στις 4.


Λυσσαξτε
captain charisma
ενα σχολιο που διαβασα στο φβ σε ενα αρθρο του νβα hellas και μου αρεσε πολυ

''Η ιδέα ότι είτε ο ΛεΜπρόν θα (ξανα)χάσει είτε ο Ντάνκαν επιτέλους θα χάσει ιντριγκάρει πολλούς haters και των 2 πλευρών.'' νομιζω ο χολικ το γραψε...θα μπορεσει ο τζειμς να παρει εκδικηση για το χαστουκι του 2007 η θα κανει ο ντανκαν το 2-0?

η μαχη αυτη μου θυμιζει πολυ αυτην του 2011 που ειχαν ολοι ξεγραμμενους τους μαβς οπως και τωρα τους σπερς επειδη και οι 2 ομαδες ειναι γερικες..αλλα πολλες φορες ομως η εμπειρια μπορει να κερδισει το ταλεντο και τη δυναμη...οι σπερς εχουν κ το καλυτερο προπονητη στο νβα οποτε δεν εχουν να φοβηθουν τιποτα...εκτος απ την αγια τριαδα εχουν πολυ καλους ρολιστες..απ τους χιτ ολοι τα περιμενουν απ το τζειμς...δ μπορει μονος του..πρεπει να βοηθησουν κ οι γουειντ μπος που ειναι μια του υψους κ μια του βαθους...κ ο παγκος τους δεν βοηθαει τοσο πολυ με εξαιρεση το κοουλ κ το πουλι...

δεν θα κανω προβλεψη...ας κερδισει ο καλυτερος...οποιος κ να κερδισει τα λεφτα μου θα τα παρω στο στοιχημα
Das Kapital
Πολύ ενδιαφέρουσα σειρά τελικών, θα'θελα πολύ να την παρακολουθήσω ολόκληρη αλλά ας όψεται η εξεταστική. Όποια ομάδα και να κερδίσει ευχαριστημένος θα είμαι λόγω LeBron και Duncan. Αν κερδίσει το Miami, ο LeBron τα κάνει δύο και αρχίζει σιγά σιγά να χτίζει το μύθο ενώ αν το πάρει το SA, πόσο μάλλον με MVP τον Tim, εδραιώνεται ως το καλύτερο 4άρι όλων των εποχών εύκολα.

Πάντως, αν πρέπει να κάνω εκτίμηση, πιστεύω πως το Miami θα πάρει το πρωτάθλημα, αλλά πολύ δύσκολα, όπως κατέληξε και η σειρά με τους Pacers.
John Valthuer
QUOTE (captain charisma @ Jun 7 2013, 00:36 ) *
η μαχη αυτη μου θυμιζει πολυ αυτην του 2011 που ειχαν ολοι ξεγραμμενους τους μαβς οπως και τωρα τους σπερς επειδη και οι 2 ομαδες ειναι γερικες


Δεν νομίζω πάντως ότι ο πολύς κόσμος έχει ξεγραμμένους τους Spurs: μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.
olympiakos
Ενδιαφέρον έχει να δούμε ποιος θα φυλάξει τον Parker,τον Lebron σίγουρα ο Leonard,στην ρακέτα Splitter-Duncan και Diaw θα κάνουν πάρτυ...στις προβλέψεις είχα γράψει 4-2 για τους Spurs,εδώ μου μυρίζει και σκούπα η φάση(2007 ε?) rolleyes.gif
aegeansheed
QUOTE(captain charisma @ Jun 7 2013, 00:36 ) *
η μαχη αυτη μου θυμιζει πολυ αυτην του 2011 που ειχαν ολοι ξεγραμμενους τους μαβς οπως και τωρα τους σπερς επειδη και οι 2 ομαδες ειναι γερικες..


Καθόλου γερασμένη ομάδα οι Spurs. For the God! Μόνο Duncan-Ginobili είναι overaged, αλλά ο Duncan φέτος παίζει λες και έχει πιει από το μαγικό φίλτρο του Πανοραμίξ, οπότε θέμα γηρατιών δεν παίζει προφανώς.

Αν μπορεί να πει κάποιος ότι μια από τις δύο ομάδες είναι γερασμένη, σίγουρα αυτή είναι των Heat. Που και πάλι δεν παίζει ρόλο.

Γενικότερα δεν καταλαβαίνω πώς στέκει μια κουβέντα για ηλικίες σε δύο ομάδες με τόσο deep rosters πρώτον και δεύτερον από τη στιγμή που οι ηλικίες πλέον (έτσι όπως έχει εξελιχθεί η επιστήμη της εκγύμνασης/διατροφής/fitness and conditioning) δε λένε τίποτα.

Τώρα αν περιμένεις να πάθει ξαφνικά μεσ' στο παιχνίδι ζάχαρο ο Duncan, φλεβίτιδα ο Gino και οστεοπόρωση ο Allen...τι να πω...

Περιμένω από τον Spoel ζώνη και σκυλίσια περιφερειακή άμυνα, όπως μας έχει συνηθίσει στα σημαντικά παιχνίδια της ομάδας του.
SteveNashidis


Δεν ξέρω αν είναι ψεύτικη ή όχι αλλά ο twism θα χαρεί πολύ ! smile.gif
Άντε να δούμε σκληρό ματσάκι σήμερα !
Air Kef
Κατά την διάρκεια όλης της σεζόν έβλεπα αυτό το ζευγάρι για τελικούς, αλλά δεν μπορούσα να προβλέψω ποιος θα κέρδιζε.
Βλέποντας τις δύο ομάδες στα πλέι οφ νομίζω οι Σπερς έχουν κάποιο προβάδισμα, σχετικά ξεκάθαρο.

Εκτός αν ο Λεμπρόν κάνει εξωπραγματικές εμφανίσεις, τύπου triple double μεσους όρους με 40 πόντους, δεν βλέπω τους υπόλοιπους Χιτ να έχουν τρόπο να προσφέρουν αυτά που πρέπει για να ξεπεράσεις τέτοιο εμπόδιο. Οι Χιτ δεν έχουν ουτε κατα διάνοια κορμιά για τον Ντάνκαν και τον Σπλίτερ, ακόμα και ο Ντιό φαίνεται δύσκολος για στην φροντ λάιν των Χιτ.
Έχουν την περιφέρια που και καλό σουτ έχουν, και να διεισδύουν ξέρουν, καλές αποστάσεις, και μπορούν να κοντρολάρουν τον ρυθμό για να πάει σε 5-5, που έτσι κι αλλιώς με το πολύ inside game θα είναι δύσκολο να βγάλουν πολλούς αιφνιδιασμούς οι Χιτ.
Στην τελική, ο Πόποβιτς μπορεί να επιλέξει να σταματήσει όλους τους Χιτ, σχετικά εύκολα και να ρισκάρει να αφήνει τον Λεμπρόν να κάνει ότι προλαβαίνει. Από έναν δεν έχασε κανείς.

4-1 για Σπερς, το 1 των Χιτ είναι το πρώτο που μάλλον θα πάρουν απόψε βρίσκοντας τους Σπερς απο βδομαδα απραξίας, άντε να πάρουν αλλο ένα που θα πάρει μονος του ο Λεμπρόν με κάτι σαν 45-20-15, μέσα στο Τέξας.

Καλούς τελικούς.


ΥΓ: Με ΟΤΕ τιβί, καταλήγω τελικά ότι η καλύτερη ώρα διεξαγωγής ματς ΝΒΑ ειναι το 5.30am- 10.30pmEST.
Ξυπνάς 7 ΚΥΡΙΟΣ, πίνεις τον καφέ σου βλέποντας ολο το β ημίχρονο και πας δουλειά ΑΡΧΟΝΤΑΣ.
Τώρα με 3am και 4am, άντε να ξυπνάς 5.30 - τιλερε.
j-kidd13
Οι ευχές μου συνοδεύουν την ομαδα του Γκρεγκ...Όπως θα συνόδευαν και οποιαδήποτε ομάδα επαιζε τελικο με τους Χιτ... tongue.gif
Βασικά οι Σπερς ποτε δεν μου άρεσαν αλλά τα τελευταια χρόνια έχω αλλάξει άποψη βλέποντας τους καλυτερα,κυρίως τα 2 τελευταία.
Τους δίνω προβάδισμα για τον τιτλο,αν και δεν θα νάι ευκολα τα πράγματα.Τους Ουέιντ Μπος θα τους κουμανταρουν(όχι ότι έχουν κανει τίποτα συγκλονιστικό αλλά δεν παυουν να είναι παιχταραδες που μπορούν να σου κανουν τη ζημιά).Με το ρομπότ δεν ξέρω τι μπορούν να κάνουν, αλλά είμαι σίγουρος οτι κάτι θα σκαρφιστει ο Ποποβιτς,λογικα θα αναλάβει ο Λέοναρντ...
Στη ρακέτα οι Σπερς υπερεχουν,ενω θέλω να δω ποιον θα στείλουν στον Πάρκερ...Ίσως τον αναλάβει ο Ουέιντ.

Τέλος θέλω να στείλω τις ευχές του επιτημου στο Μαιαμι.... tongue.gif
Emanuel David Ginobili
Μετά το πρώτο καλάθι από τον Γουέιντ, σερί 9-0 από τους Σπερς και ΤΟ από τον Σπόλστρα...


Υ.Γ. Μόνος μου το ξενυχτάω;;
aegeansheed
Καμία διάθεση για αστεία από τον Popovich στο πρώτο δίλεπτο!
j-kidd13
Μη βιαζεστε....έχει πολύ μέλλον ακόμα...Ο Τιμι πρεπει να πάρει μπρος σιγά σιγά....
gmalamos
Διαολε δεν φτανει που κολανε τα λινκ παιφτει και το δικτυο..ΜΑμω τη φορθνετ!! shot.gif shot.gif
sacarame
Γαζέλα ο Ντιο στο τελευταίο καλάθι.... tongue.gif
Emanuel David Ginobili
Αν μη τι άλλο, βλέπουμε καλό μπάσκετ τουλάχιστον...
olympiakos
Ο Duncan μέχρι στιγμής είναι εκτός αγώνα έχει και 2 φάουλ πρόβλημα.
gmalamos
QUOTE(Emanuel David Ginobili @ Jun 7 2013, 04:27 ) *
Αν μη τι άλλο, βλέπουμε καλό μπάσκετ τουλάχιστον...



Aπο τους spurs να φανταστω εεε??? tongue.gif tongue.gif
Dwyane ''the flash'' Wade
ενα ποντο μπροστα στο 1ο δεκαλεπτο.πιστευω θα μπορουσαμε και καλυτερα με βαση την εικονα των ομαδων μεχρι τωρα.για να δουμε...
John Valthuer
Μέχρι στιγμής, η ευστοχία μας απ' το τρίποντο είναι το κάτι άλλο! Για πόσο να συνεχιστεί όμως;
aegeansheed
Τρομερή ωριμότητα από Lebron στην οργάνωση. Περισσότερη ώρα η μπάλα στα χέρια του, αφότου βγήκε ο Wade -> καλό για τους Heat
Dwyane ''the flash'' Wade
ο φλας δυστυχως φαινεται να ειναι μια απο τα ιδια και σημερα.κριμα...
πουλησαμε γρηγορα τη διαφορα των 9 ποντων.
John Valthuer
QUOTE (Dwyane ''the flash'& @ Jun 7 2013, 04:43 ) *
ο φλας δυστυχως φαινεται να ειναι μια απο τα ιδια και σημερα.κριμα...
πουλησαμε γρηγορα τη διαφορα των 9 ποντων.



Ο Φλας σαν να σε άκουσε και ξύπνησε biggrin.gif
Dwyane ''the flash'' Wade
πανω που ειπα για τον φλας με διεψευσε παιρνοντας την ομαδα πανω του!!

οταν τρεχουμε τον σαν αντονιο δεν μπορει.οταν τρεχουμε...

QUOTE(John Valthuer @ Jun 7 2013, 04:49 ) *
Ο Φλας σαν να σε άκουσε και ξύπνησε biggrin.gif


smile.gif
aegeansheed
http://twitpic.com/cvp83v
Dwyane ''the flash'' Wade
ημιχρονο 52-49 για το μαιαμι.

καταπληκτικος ντανκαν στην 2η περιοδο,κρατησε τους σπερς στο ματς.

ο φλας δειχνει πολυ καλυτερος.

ωραιο ματς μεχρι τωρα με υψηλο σκορ.ειδωμεν...
olympiakos
Αυτό το πράγμα να φτάνεις 5,6 φορές στο -2 και να τρελαίνεσαι να βαράς τρίποντα δεν το έχω καταλάβει σήμερα,θολώνει το μυαλό των Spurs..
Emanuel David Ginobili
QUOTE(olympiakos @ Jun 7 2013, 04:48 ) *
Αυτό το πράγμα να φτάνεις 5,6 φορές στο -2 και να τρελαίνεσαι να βαράς τρίποντα δεν το έχω καταλάβει σήμερα,θολώνει το μυαλό των Spurs..


Είναι ρίσκο...πας για την αλλαγή του μομέντουμ, μέχρι τώρα δεν τους βγήκε.
Dwyane ''the flash'' Wade
6 ποντους πισω και θελει 3.30 λεπτα.πολυ δυσκολα γυρναει το ματς.εχουμε μπλοκαρει στα τελευταια λεπτα και δεν εχουμε επιθετικες λυσεις.
John Valthuer
Χάρη στην εξαιρετική άμυνα των Σπερς, οι Heat έκαναν στην τέταρτη περίοδο όσα λάθη είχαν κάνει σ' όλο το προηγούμενο παιχνίδι. Σ' ένα τόσο κλειστό ματς, τολμώ να προβλέψω ότι η διαφορά των 6 πόντων που έχει πάρει το Σαν Αντόνιο σημαίνει μόνο ένα πράγμα: game over. Πάμε για το επόμενο.
Dwyane ''the flash'' Wade
οι διαιτητες τα εχουν κανει σκατα στο τελος!!!ανυπαρκτο φαουλ στο γκριν και καπακι ανυπαρκτο φαουλ του μπος!!!

εν τω μεταξυ δεν μπορω να καταλαβω γιατι ο μπος πηρε την τελευταια μας επιθεση και μαλιστα τριποντο!!ελεος!!
gmalamos
Ελα ρε tony τους ξερανες!!
aegeansheed
δυο γράμματα. TP
a.car


που σαι Χατζη να πανηγυρίσεις για το πουλέν σου . το μαλάκισε ο Πάρκερ αλλά αν μετρήσει θα είναι ήρωας
olympiakos
Tι έβαλες ρε Γάλλε βιαστή 77.gif 77.gif
John Valthuer
Δεν υπάρχει το καλάθι που έβαλε ο Πάρκερ sad.gif
Dwyane ''the flash'' Wade
δεν πιστευω οτι μπορουσαμε να κανουμε κατι.ο παρκερ πηγε να χασει 3 φορες τη μπαλα,τα μαρκαρισματα μας βγηκαν αλλα ο θεος ηθελε να μπει μεσα.δεν πειραζει.παμε για το επομενο.
Emanuel David Ginobili
Αν συνεχιστεί η φάση με τον LeBron να χτυπάει 45'άρια, είμαστε σε καλό δρόμο...
HLR CENATION
Πολυ ωραιο παιχνιδι.Μεγαλος Ποποβιτς πηγε το ματς στο ρυθμο που ηθελε.

Μεγαλος Τιμ Ντανκαν απο την δευτερη περιοδο και μετα εκανε πολυ μεγαλο παιχνιδι.

Φοβερος και ο Τονι παρκερ η πιριουτεα εκπληκτικη.

Πολυ καλοι στο ρολο τους Λεοναρντ-Γκριν.

Απο το Μαιαμι τα εκανε ολα εκτος απο το σκοαραρισμα ο Λεμπρον,πολυ καλος ο Γουειντ.

Κατι πρεπει να γινει με τον Μπος.

Καλη δουλεια ο Αντερσεν.
duncan21
2 λάθη στην 1η περίοδο,2 λάθη και στις υπόλοιπες 3.Καλές επιλογές στη επίθεση,πολύ υπομονή,καλή κυκλοφορία κι ας μη μπήκαν τα σουτ.Επίσης εκεί που ο Lebron μοίραζε μπάλες στους συμπαίκτες του,ο Parker πήρε 2 πολύ μεγάλα σουτ με το χρόνο να τείνει στο 0 και τα έγραψε.Ξέρω,ξέρω έκανε 18-18-10 η παικτάρα,απελπιστικά μόνος κτλ.Φανταστικός ο Leonard στην άμυνα,δεν έχω λόγια πραγματικά.

captain charisma
παλι εξαφανιστηκε ο τζειμς στο 4 12λεπτο???βρε κατι μου θυμιζει αυτο...

μεγαλο καλαθι εβαλε ο τε-πε στο τελος....και πιο πριν η σπιν-move που εκανε στο κοουλ ολα τα λεφτα...τον εστειλε στη κερκιδα....
για τον ντανκαν τι να πουμεε??μεγαλος παλι παρολο που δε ξεκινησε καλα...
πολυ καλη δουλεια καναν προς-πισω οι λεοναρντ και γκριν που εχασαν πολλα ευκολα τριποντα...


Emanuel David Ginobili
Τα είχε φτύσει ρε παιδιά ο Lebron... Τι να κάνει στην 4η περίοδο; Είχε πάνω του το σκυλί τον Leonard
-που έπαιρνε αποτελεσματικές βοήθειες, είτε από γκαρντ είτε από ψηλό, όταν χρειαζόταν- που ξεκουραζόταν
στον πάγκο κι αυτός είχε κάτσει όλο κι όλο 6'+...
spursforthe5
πραγματικα οταν εδειχνε το ριπλαυ απο το σουτ του παρκερ δε μπορουσα να καταλαβω αν ειναι εκπροθεσμο η οχι. tongue.gif γενικά πάντως μια νική χωρις να πιασει καλη αποδοση ο μανου ,χωρις να μπουν ελευθερα τριποντα και με εναν κλασσικο παρκερ πλαυοφ χωρις να κανει τρομερη εμφανιση.ισως η διαφορα να ειναι στον ντανκαν.ο λεμπρον κλειστηκε καλα απλως του δινοταν η ευκαιρια για πολλες ασσιστ σε ελευθερους παικτες και απο κει την πατησαμε λιγο.οπως και του παρκερ δε του αφησαν πολυ χωρο και αναγκαζοταν και εδινε τη μπαλα αλλου χωρις να κανει πολλες διεισδυσεις.92 88 και παμε για το 2-0 τη κυριακη χωρις ουσιαστικα κανενα αγχος αφου στο 2-0 η σειρα τελειωνει και στο 1-1 γυρναμε στο σαν αντονιο για 2 παιχνιδια
Quincy
QUOTE(spursforthe5 @ Jun 7 2013, 11:01 ) *
πραγματικα οταν εδειχνε το ριπλαυ απο το σουτ του παρκερ δε μπορουσα να καταλαβω αν ειναι εκπροθεσμο η οχι. tongue.gif γενικά πάντως μια νική χωρις να πιασει καλη αποδοση ο μανου ,χωρις να μπουν ελευθερα τριποντα και με εναν κλασσικο παρκερ πλαυοφ χωρις να κανει τρομερη εμφανιση.ισως η διαφορα να ειναι στον ντανκαν.ο λεμπρον κλειστηκε καλα απλως του δινοταν η ευκαιρια για πολλες ασσιστ σε ελευθερους παικτες και απο κει την πατησαμε λιγο.οπως και του παρκερ δε του αφησαν πολυ χωρο και αναγκαζοταν και εδινε τη μπαλα αλλου χωρις να κανει πολλες διεισδυσεις.92 88 και παμε για το 2-0 τη κυριακη χωρις ουσιαστικα κανενα αγχος αφου στο 2-0 η σειρα τελειωνει και στο 1-1 γυρναμε στο σαν αντονιο για 2 παιχνιδια


2-3-2 δεν είναι οι τελικοί??
spursforthe5
να παρουμε 2 παιχνιδια στα 3 εννοω
aegeansheed
Ο Spoelstra πρέπει να ΕΠΙΒΑΛΕΙ στον Bosh να σταματήσει να ρίχνει απ' έξω. Σήμερα με εξαίρεση 1-2 σουτάκια που έχασε από μέση απόσταση, σε γενικές γραμμές έβαλε τον κλασικό αριθμό αυτών των midle-range σουτ που βάζει σε μια καλή του μέρα. Από εκεί (5-6 μέτρα) είναι χρήσιμος και έτσι όπως πήγαινε το double-team πάνω στον James στην κίνηση, του έδωσε άπειρα penalty με αυτές τις behind the back bouncers. Αλλά το ζώον πήγαινε και στηνόταν απ' έξω.

Στην άμυνα υπήρχε μια φάση που κάνει deny δύο φορές στην πάσα τον Duncan στην 2η περίοδο, τελικά μετά από λίγο καταφέρνει να τον χάσει εντελώς τελείως! Ο Duncan παίρνει βολές και από εκείνο το σημείο παίρνει μπροστά. Βέβαια οι μεγάλοι παίκτες κάποια στιγμή θα στο αποδείξουν ότι είναι τέτοιοι, οπότε ο περιορισμός είναι προσωρινός και η αφοσίωση σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να είναι επιπέδου Rodman, R.Evans κλπ. και πάλι θα βρεθεί τρόπος.

Το ματς ήταν εύκολα από τα καλύτερα που έχω δει, λίγα σφυρίγματα, ελάχιστα λάθη, τρομερό coaching, οι spurs απαντούσαν ΠΑΝΤΑ σε κάθε μεγαλούτσικο lead των Heat, λέγοντάς τους ουσιαστικά "επ, πού πάτε? Θα έρθουμε κι εμείς μαζί!". Οι Spurs έπαιρναν ό,τι τους έδινε η άμυνα κάθε φορά είτε με Splitter είτε με ένα σουτ που κυριολεκτικά ίσα που προλάβαιναν μέχρι να τρέξει ο περιφερειακός να το μαρκάρει. Ο Parker έβαλε τεράστια καλάθια στο τελευταίο 6λεπτο, το τελευταίο ήταν τυχερό μεν, αλλά όχι και unexpected όταν την κρατά αυτός ο μικρός γίγαντας.

Η σκηνή με τον TP να πηγαίνει προς τον πάγκο του μετά το τελευταίο καλάθι κραυγάζοντας και τον Lebron να πηγαίνει στον δικό του, ενδεικτική ότι ο Parker στα playoffs παίζει 2 φορές καλύτερα από αυτό που συνήθως δείχει στην RS και είναι πάντα MVP Factor. Στον προσωπικό κόσμο του Parker, οι μπασκετικές του ικανότητες σε NBA Finals mode, φτάνουν σε ένα σημείο που ελάχιστοι μπορούν να ανταγωνιστούν.
Zoys
Μεγάλη νίκη, δεν την περίμενα, αλλά όταν υποστηρίζεις μια ομάδα όπως οι Σπερς δεν έχεις το δικαίωμα να χάσεις την πίστη σου ή να τρομάξεις όταν το παιχνίδι δείχνει να φεύγει από τον έλεγχο σου, κάτι που χθες (ή σήμερα; blink.gif ) δεν φάνηκε να συμβαίνει για να λέμε την αλήθεια ακόμα και στα διαστήματα που φάνηκε μια μικρή αμηχανία των παικτών του Πόποβιτς. Overall πιστεύω πολύ περισσότερο στην ΟΜΑΔΑ των Σπερς σε σχέση με την ομάδα των Χιτ, αλλά μάλλον δεν είμαι αντικειμενικός κριτής ειδικά όταν μιλάμε για Σπερς και την ευκαιρία τους να σηκώσουν το 5ο.

Νομίζω ότι ο ΛΕΠΑ ΤΕΠΕ ήδη έδειξε περίτρανα ποιος θα είναι το σημείο αναφοράς πίσω από τον μεγάλο Τιμ στους φετινούς τελικούς. Είναι η χρονιά του και ίσως η καλύτερη φάση της καριέρας του αυτή η περίοδος. Ελπίζω να συνδυαστεί με έναν ακόμη θρίαμβο της χρυσής τριπλέτας και του μεγάλου Γκρεγκ.

QUOTE(spursforthe5 @ Jun 7 2013, 13:01 ) *
πραγματικα οταν εδειχνε το ριπλαυ απο το σουτ του παρκερ δε μπορουσα να καταλαβω αν ειναι εκπροθεσμο η οχι. tongue.gif

Ναι, χρειάστηκαν αρκετά ριπλέι για να φανεί καθαρά, αλλά τελικά ήταν 100% έγκυρο για χιλιοστό του δευτερολέπτου.
aegeansheed
Intensity

Rated: (en)joy
Μόλις είδα το 1ο ημίχρονο, ωραίο μπάσκετ μέχρι στιγμής αν αναλογιστούμε ότι πρόκειται για τελικούς. Ιντριγκαδόρικη η σειρά των 2 ομάδων μιας και έχουμε σύγκρουση δύο διαφορετικών φιλοσοφιών, σύγκρουση Lebron legacy vs Duncan legacy αλλά και Lebron vs Spurs vol.2 finals edition biggrin.gif . Σχετικά με το αγώνα δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με τον φίλο που-πολύ σωστά-επισήμανε ότι ο Μπος πρέπει να σταματήσει να σουτάρει τόσο απ'έξω, δεν είναι Νοβίτσκι, άλλωστε το 28% 3P% career τα λέει όλα...
Τώρα, όσον αφορά το αποτέλεσμα αναμενόμενο-για μένα τουλάχιστον-το break στην κατάσταση που είναι Wade κ Bosh οι Σπερς βλέπω να το τελειώνουν σε 6-7 παιχνίδια, καλό θα ήταν πάντως το topic των τελικών να γινόταν έστω μια μέρα νωρίτερα κ όχι τη βραδιά που ξεκινούν οι τελικοί κ μάλιστα μεταμεσονύκτια ώστε όσοι κάνουμε τις προβλέψεις μας να μην φαινόμαστε σαν μετά Χριστόν προφήτες. smiley.gif
T.W.Is.M.
Να πιασω την αγαπημενη μου αριθμολογια/συμπτωσιολογια/προιστορια?
1983 Philadelphia-LA Lakers 4-0
1989 Detroit-LA Lakers 4-0
1995 Houston-Orlando 4-0
2001 LA Lakers-Philadelphia 4-1, γιατι στο 1ο ματς ο Iverson εκανε οργια, αλλα την επομενη χρονια...
2002 LA Lakers-New Jersey 4-0
2007 San Antonio-Cleveland 4-0

Τι σημαινει αυτο? Απο τοτε που γεννηθηκα καθε 6 χρονια εχουμε sweep στους τελικους του ΝΒΑ. Εξαιρεση ηταν μονο το 2001, που εγιναν σημεια και τερατα στο 1ο ματς, αλλιως η σειρα πηγαινε παλι για sweep, το οποιο εγινε την επομενη για να μη χαλασει το γουρι. Φετος κλεινουν 6 χρονια απο το τελευταιο sweep. Καθε φορα μαλιστα υπαρχει ενα σημειο συνδεσης με το προηγουμενο σκουπισμα. Το 1983 και το 1989 υπηρχαν οι Λεικερς, το 1995 υπηρχε ο Shaquille, που εκανε μεγαλη καριερα στους Λεικερς και ηταν παρων και το 2002(αλλα και το 2001 στο παραλιγο sweep). Μονο μεταξυ 2002 και 2007 δεν υπαρχει κατι να συνδεει τα 2 sweep κι αυτο γιατι χαλασε η πατεντα. Το 2007 ειχαμε Σαν Αντονιο απο τη μια και Λεμπρον απο την αλλη.
Φετος οι τελικοι ειναι Miami-San Antonio με το Λεμπρον παλι αντιπαλο των Spurs, οπως και το 2007.

Spurs in 4
Εμεις, οι ΚΕΛΤΕΣ! cool.gif

edit: Αν θελετε να παμε και στα χρονια που ημουν αγεννητος, απο το 1947 ως το 1977 και ανα 6ετια υπαρχουν αλλα 2 sweep, το 1959 και το 1971. Ολες τις υπολοιπες φορες η σειρα εληξε 4-1, εκτος απο το 1977, που το Πορτλαντ πηρε με 4-2 το μοναδικο του τιτλο. Επειδη λοιπον χαλασε ενα τετοιο σερι, η ιστορια το τιμωρησε με τις επιλογες στο ντραφτ του Sam Bowie αντι του Jordan το 1984 και του Greg Oden αντι του Durant το 2007.
akfo7
Συγχαρητήρια στην ομάδα του San Antonio και απίστευτο πραγματικό σουτ από τον TP.

O LJ δίσταζε και σαν φοβόνταν λίγο στα τελευταία δωδεκάλεπτα.
Συμφωνώ απόλυτα με κάποιον που ανέφερε ότι ο bosh πρέπει να σταματήσει επιτέλους να βαράει σουτ όλο έξω από την ρακέτα.
Δεν παίζει καθόλου μέσα στην ρακέτα που πρέπει και χρειαζόμαστε πόντους. (μου θυμίζει Μπουρούση που μας είχε σπάσει τα νεύρα με τα τριποντά του).

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.