Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ποιό είναι το αγαπημένο σας ρητό;(Top 10)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
Pages: 1, 2, 3
αεκτζού
Έχω παρατηρήσει ότι όλοι σε αυτό το site έχουν πολύ ωραίες υπογραφές με αξιομνημόνευτα ρητά. Αν θα μπορούσατε να συνοψίσετε σε ένα top-10 ποιά θα γράφατε;

Η υποφαινόμενη γράφει το top-10 της :

1.Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.

Σωκράτης

2.Τα πάντα ρει.

Ηράκλειτος

3.Μην αφοδεύεις πιο ψηλά από εκεί που φτάνει ο πισινός σου. (το έγραψα κόσμια)

Ludwig Wittgenstein

4.Στον έρωτα και στον πόλεμο τα πάντα επιτρέπονται.

Bertolt Brecht

5.Αν πέσεις εφτά φορές, πρέπει να σηκωθείς οχτώ.

Ιαπωνική παροιμία.

6.Η γυναίκα και το κοτόπουλο θέλουν χέρι.

Θανάσης Τζέμος

7.Τέλος καλό,όλα καλά.

William Shakespeare

8.Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα.

Scarlett O'Hara-Gone with the wind

9.To ποτέ και για το για πάντα είναι δύο λέξεις που δεν πρέπει να λες ποτέ.

Βενιαμίν Φραγκλίνος

10.Έχε τους φίλους σου κοντά και τους εχθρούς σου κοντύτερα.
dizzy_fingers
"I firmly believe that any man's finest hour is when he has fought his hart for a good cause, and lies exhausted in the field of battle,
victorious"

Vince Lombardi, football(αμερικάνικο) coach.

Η παλιά μου υπογραφή.




QUOTE
6.Η γυναίκα και το κοτόπουλο θέλουν χέρι.

Θανάσης Τζέμος

24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif
eftychia
Ενα που ειχα διαβασει κι ηταν κινεζικο ρητο (το οποιο ειναι και το αγαπημενο μου) "Ο σοφος δειχνει το φεγγαρι κι ο ηλιθιος κοιταει το δαχτυλο"

Περιττο να πω οτι βρισκω το τοπικ σου τελειο... Αν μου ερθουν κι αλλες θα γραψω
dizzy_fingers
When the going gets tough, the tough get going.
Σε πόσες ακόμα παραλλαγές και υπογραφές θα το δούμε? tongue.gif
eftychia
Για πολλους η σκλαβια ειναι η απελευθερωση απο τα προβληματα (Γ. Μαλκιν)

Αν αγαπας καποιον αστον ελευθερο, αν γυρισει σε σενα θα ειναι δικος σου για παντα, αν οχι δεν ηταν ποτε...
rchos
QUOTE
When the going gets tough, the tough get going.
Σε πόσες ακόμα παραλλαγές και υπογραφές θα το δούμε? tongue.gif


και ελεγα μεσα μου σε ποσα λεπτα θα το πει καποιος αυτο!να τος πεταχτηκε!
thrylos7
Μια έκφραση που μου αρέσει πολύ είναι η παρακάτω (προφανώς δεν είναι κάποιου συγκεκριμένου, αν και βρίσκεται στο comfortably nub των pink floyd)

don't give up without a try...


Ένα άλλο που διαπιστώνω μέρα με τη μέρα ότι ισχύει όλο και περισσότερο είναι αυτό:

Ο ηλίθιος έχει πάντα δίκιο.
sihainas
Ενα χελιδόνι μόνο του δεν μπορεί να φέρει την Άνοιξη
Αίσωπος

Ειδικότης εν Ελλάδι καλείται συγκεντρωμένη άγνοια επί ενός ειδικού θέματος
Εμ. Ροίδης

Ο άνθρωπος γνωρίζει όλο και περισσότερα για όλο και λιγότερα. Στο τέλος θα γνωρίζει τα πάντα για το τίποτα
Στίβεν Πίνκερ
eftychia
QUOTE
Ειδικότης εν Ελλάδι καλείται συγκεντρωμένη άγνοια επί ενός ειδικού θέματος
Εμ. Ροίδης

ΠΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ
Σε παω (Μαλλον οχι εσενα αλλα τον Ροιδη tongue.gif )
sihainas
πριν μερικές μέρες το πέτυχα αυτό δεν θυμάμαι γιατί αλλά κάτι έψαχνα και το βρήκα στο google...
apkat
QUOTE
Μια έκφραση που μου αρέσει πολύ είναι η παρακάτω (προφανώς δεν είναι κάποιου συγκεκριμένου, αν και βρίσκεται στο comfortably nub των pink floyd)

don't give up without a try...


Σιχαινομαι να το κανω αυτο και συγνωμη θρυλε αλλα βρισκεται στο hey you των pink floyd και λεει don't give up without a fight smile.gif
Keyser_Soze
Γενικότερα εμένα μου αρέσουν τα αρχαία ελληνικά ρητά, όπως:
"Μολών λαβέ"
"Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος"
"Οις οιωνός άριστος, αμύνεσθαι περί πάτρις"...

Από εκεί και πέρα είναι μερικά ακόμα:
"No guts, no glory"
"Ο μόνος τρόπος για να κυριαρχήσει το κακό, είναι, το καλό να μην κάνει τίποτα για να το σταματήσει" - Edmund Burke (νομίζω)

Αν μου έρθει κανένα ακόμα θα το προσθέσω.
kostas_naxos
φιλε keyser υπαρχουν πολλα καλυτερα απο τα δικα σου

1 ¨its better to burn out than fade away¨ Kurt Cobain

2 "Αραζω - Αρα . . Ζω" (δεν ξερω καποιος τεμπελης)

δε μου ερχονται αλλα
peace.gif
Dromeas7
"My one regret in life is that I am not someone else."

"I don't want to achieve immortality through my work... I want to achieve it through not dying."

"Most of the time I don't have much fun. The rest of the time I don't have any fun at all."

woody allen
eftychia
Α! Ενα ακομα που μου ηρθε προερχομενο απο το στοματακι του Τσορτσιλ
" Οι ηρωες πολεμανε σαν Ελληνες"
Φιλοπατριωτικο!
liolias
Αυτο που εχω και στην υπογραφη μου....

Ένας άντρας κλέβει το πρώτο φιλί από μια γυναίκα, της ζητά το δεύτερο, απαιτεί το τρίτο, παίρνει το τέταρτο, δέχεται το πέμπτο και υπομένει τα υπόλοιπα...
rchos
επειδη μ'αρεσε ενα τεμπελικο θα πω ενα που μ'αρεσει πολυ!

Γεννηθηκα κουρασμενος και ζω για να ξεκουραζομαι!!!!
οποιος και να το πε ειναι μεγαλη μορφη! smiley.gif
Alexmei
Ένα κορυφαίο που μου έχω ακούσει(λογικά θα είναι παραλαγή κάποιου άλλου ρητου:

"Money does not buy happines... Whoever said that didn't know how to spend his money"

και ένα από έναν τεράστιο Hippie-Guitar God:

"When the power of love, overcomes the love for power.... the world will know peace"

Jimi Hendrix

(το είχα σε μια παλιά μου υπογραφή...)
Pierce
λοιπον μερικες αγαπημενες μου

In any moment of decision the best thing you can do is the right thing, the next best thing is the wrong thing, and the worst thing you can do is nothing.
Theodore Roosevelt


Our greatest glory is not in never falling, but in rising every time we fall.
Confucius

The world is a dangerous place to live; not because of the people who are evil, but because of the people who don't do anything about it.
Albert Einstein


Concern should drive us into action and not into a depression. No man is free who cannot control himself.
Pythagoras



May God have mercy upon my enemies, because I won't.
General George S. Patton



θα παραθεσω και αλλες συντομα...
nash
Kι εμένα τα αγαπημένα μου είναι από την αρχαία ελληνική γραμματεία. Θα παραθέσω μια πρόταση από τον επιταφιο του Περικλέους του Θουκιδίδη(το οποίο είναι από τα αγαπημένα μου έργα):

Φιλοκαλούμεν τε γαρ μετ' ευτελείας, και φιλοσοφούμεν ανευ μαλακίας.
(απόδοση: Είμαστε εραστές του ωραίου αλλά και φίλοι συγχρόνως της απλότητας, και καλλιεργούμε το πνεύμα μας χωρίς θυσία του ανδρισμού μας.)

Θα θυμηθώ κι άλλα και θα επανέλθω.
morfi
Με στειλανε για κατι μεγαλο...
morfious
thrylos7
QUOTE
Σιχαινομαι να το κανω αυτο και συγνωμη θρυλε αλλα βρισκεται στο hey you των pink floyd και λεει don't give up without a fight


tongue.gif

Kαι πολύ καλά έκανες... Είχα τη λάθος εντύπωση (χρόνια τώρα...) ότι στη θέση του fight ήταν το try...

Όσο για το διαφορετικό τραγούδι... αυτό το λάθος κράτησε λίγο καιρό... Απ' την τελευταία φορά που άκουσα το confortably nub... biggrin.gif

Ευχαριστώ για την επισήμανση! smile.gif
dizzy_fingers
Έχω την εντύπωση ότι είναι comfortably numb tongue.gif.
thrylos7
laugh.gif Ναι, σίγουρος να' σαι!

QUOTE
give up without a fight

up ή in;

Χωρίς να είμαι καλός γνώστης των αγγλικών, έχω την υποψία ότι το give up θα ταίριαζε με το try και το give in με το fight...

(προβλήματα που έχει ο κόσμος...)
dizzy_fingers
QUOTE
Ναι, σίγουρος να' σαι!

Google it ανορθόγραφε tongue.gif.
thrylos7
Μα δεν ειρωνεύτηκα, το εννοούσα αυτό που είπα. Επειδή μίλησες για εντύπωση απλώς... rolleyes.gif
apkat
κατα πασα πιθανοτητα ιν δεν ειμαι 100% σιγουρος
NBAholic
"Είμαι τόσο άτυχος που όταν αγοράσω τάφο θα ανακαλυφθεί τα φάρμακο της αθανασίας". Δε θυμάμαι ποιος το 'πε, αλλά μου είχε αρέσει. Τώρα, για ένα τοπ-10, θα χρειαστεί κάποιος χρόνος, τον οποίο δεν μπορώ να διαθέσω τώρα.
NBAer
1)I don't want to leave. I want to live!

2)To be or not to be?
William Shakespeare.

3)If I have seen further than others, it is by standing upon the shoulders of giants.
Isaac Newton

4)Human beings, vegetables, or cosmic dust, we all dance to a mysterious tune intoned in the distance by an invisible player.
Albert Einstein.

5)Good decisions come from experience, and experience come from bad decisions.

6)Example isn't another way to teach, it is the only way to teach.
Albert Einstein.

7)I love to travel, But hate to arrive.
Albert Einstein.

8)A man that has one watch knows what time it is. A man that has two is not sure.
biggrin.gif

9)Internet: Absolute communication! Absolute isolation!

10)The real danger is not that computers will begin to think like men, but that men will begin to think like computers.

11)When you see a good move, look for a better one. (About Chess)
Emanuel Lasker.

12)I can accept failure, but I can't accept not trying.
Michael Jordan.

13)Talent wins games, but teamwork and intelligence wins championships.
Michael Jordan.

14)This is one small step for a man, one giant leap for mankind.
Neil Armstrong.

15)Give me a lever long enough and a fulcrum on which to place it, and I shall move the world.
"Δωσ' μου τοπο να σταθω και κινω και την γη ακομα."
Archimedes

16)Television is something the Russians invented to destroy American education.
Paul Erdos
Xaroumenos loukoumas
"First they ignore you, then they ridicule you, then they fight you, then you win." -- Mahatma Gandhi

Απλά η αλήθεια.

PS: Πάμπολλα ωραία ρητά έχει εδώ! (αυτό δε με καθιστά κλέφτη!! Αφήστε με πια (μιξοκλαμα)!!! icon_drunk.gif icon_drunk.gif )
trefoil 13
Αυτό που έχω αυτή την στιγμή στην υπογραφή μου...
<Όταν κάτι το θες πολύ, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να το πετύχεις!>
Το έχω βιώσει πολλές φορές τελευταία... Μακάρι να μην χρειαστεί να σταματήσω να το υποστηρίζω!
rchos
-καταραμενοι εκεινοι που με τα λογια τους υπερασπιζονται τον λαο και με τις πραξεις τους τον προδιδουν!

πολυ σωστος αυτος που το ειπε!με επιασαν τα επαναστατικα μου βραδυατικα!
NBAholic
QUOTE
Όταν κάτι το θες πολύ, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να το πετύχεις!


Όχι και το πλέον αγαπημένο μου ρητό. Αφενός συμβαίνει σπάνια στην ευρεία πραγματικότητα, εκτός κι αν "σύμπαν"="χρήματα", αφετέρου στην προσωπική μου ζωή είναι πιθανότερη η απόδοση "Όταν κάτι το θες πολύ, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να πάθεις εγκεφαλικό". Δεν έχω πάθει, αλλά μερικές φορές η τύχη τα φέρνει προς την κατεύθυνση εκείνη...
trefoil 13
QUOTE(NBAholic @ Jan 28 2007, 01:31 AM) *
Όχι και το πλέον αγαπημένο μου ρητό. Αφενός συμβαίνει σπάνια στην ευρεία πραγματικότητα, εκτός κι αν "σύμπαν"="χρήματα", αφετέρου στην προσωπική μου ζωή είναι πιθανότερη η απόδοση "Όταν κάτι το θες πολύ, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να πάθεις εγκεφαλικό". Δεν έχω πάθει, αλλά μερικές φορές η τύχη τα φέρνει προς την κατεύθυνση εκείνη...

Δεν ξέρω πως το έχεις πάρει εσύ...
και όταν λέω σύμπαν... δεν εννοώ τα χρήματα...
Αλλά έτσι όπως μου ακούγεται και με αυτά που συμβαίνουν όταν θέλω να καταφέρω κάτι, μάλλον έχω αρχίσει να το υιοθετώ!
NBAholic
Good. Η μαγκιά είναι να αποκτάς κάτι όταν το έχεις πραγματικά ανάγκη. Έκανα λόγο για τα χρήματα, γιατί αυτά είναι το μέσο που λείπει από εκείνους που αιώνες τώρα παρακαλούν για κάποια "συνωμοσία" και δεν την έχουν δει ακόμη (αναφέρομαι στα αιώνια προβλήματα που αντιμετωπίζει η πλειοψηφία όσων ζουν κάτω απ'το όριο της φτώχιας).
Alexmei
Αν το ποδόσφαιρο θεωρείται διασκέδαση, ο ανεμοστρόβιλος θα πρέπει να θεωρείται μεταφορικό μέσο.
-NBAholic

Το μυαλό του Ρόντμαν ζυγίζει περισσότερο στη σελήνη, όπως και κάθε άλλο πράγμα με αρνητική τιμή.
-ΝΒΑholic


απλά κορυφαία ρητά... 41.gif 24.gif
NBAer
QUOTE(Alexmei @ Jan 28 2007, 02:12 AM) *
Αν το ποδόσφαιρο θεωρείται διασκέδαση, ο ανεμοστρόβιλος θα πρέπει να θεωρείται μεταφορικό μέσο.
-NBAholic


shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif
weirdo1977
κάπου είχα διαβάσει ένα ρητό που με είχε εντυπωσιάσει αλλα δεν το θυμάμαι καλά, έλεγε κάπως "δυστυχισμένος είναι αυτός που μένει στον τόπο του k ζει μονο με τις αναμνήσεις του" το ξέρει κανεις ? αυτό που με έχει σημαδέψει πάντως είναι το "power is nothing without control"
morfi
morfi : Καλα, πας καλα ? Γιατι το εκανες ?
Paparas_GT : Γιατι μπορω... cool.gif
teneatis
Ω ξειν, αγγέλειν τοις γονευσι ότι τήδε. κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

ή ταν ή ήταν
απο τα φοιτητικά μας χρόνια
μη παραφρασμένα ρητά
"πόλεμος πατήρ πάντων"
και το κλασικό του prudon
"η ιδιοκτησία είναι κλοπή"
Anaz
Ευτυχία δεν ειναι να κανεις ο,τι σ'αρεσει αλλα να σ'αρεσει ο,τι κανεις!
Pierce
Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do. 77.gif
Bruce Lee

Absorb what is useful, Discard what is not, Add what is uniquely your own
Bruce Lee



και ενα απο τα αγαπημενα μου


If you would not be forgotten, As soon as you are dead and rotten, Either write things worthy reading, Or do things worth the writing.
Benjamin Franklin
jjc
Καλυτερα κοπριτης, παρα ιδιοκτητης! 19.gif
alan
shit high and watch (xese psila kai agnanteue)
jjc sostos 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif evilmonkey.gif
treathitch
QUOTE(eftychia @ Jan 23 2007, 04:03 PM) *
Α! Ενα ακομα που μου ηρθε προερχομενο απο το στοματακι του Τσορτσιλ
" Οι ηρωες πολεμανε σαν Ελληνες"
Φιλοπατριωτικο!


Με κάτι τέτοια τους τούμπαρε και πέθαναν κάτι εκατοντάδες χιλιάδες φουκαράδες στην αντίσταση.

Επίσης, στην αυτοβιογραφία του, ο ίδιος άνθρωπος έγραψε ότι η μικρή και ενοχλητική αυτή χώρα (η Ελλάδα δηλαδή..) του δημουργούσε συνεχώς προβλήματα...
spysta
Οτιδηποτε εχει γραφτει ή εχει ειπωθει και σας εχει μεινει ...ειτε απο συγγραφεις ειτε απο ποιητες ειτε απο πολιτικους μουσικους απλους καθημερινους ανθρωπους κτλ κτλ ..απο οποιονδηποτε
Για καποιο λογο το θυμαστε χαρακτηριστικα και εχετε συνδεθει μ αυτο .. ή απλα ηταν τοσο ωραια διατυπομενο που αξιζε να το απομνημονευσετε ..


'' Περισσοτερο ερωτευομαστε την ιδια την επιθυμια παρα το αντικειμενο του ποθου ''
Φριντριχ Νιτσε

'' Ενα σωμα γυμνο ειναι η μοναδικη προεκταση της νοητης γραμμης που μας ενωνει με το μυστηριο ''
Οδυσσεας Ελυτης
undertaker
we will show you that it reallycan be done..are you ready?
HHH wrestler

you can't see me.
john cena wrestler 77.gif 77.gif
Ginobili
"Οις οιωνός άριστος,αμύνεσθαι πέρι πάτρις"

(Όμηρος)


"Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου,ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου..."
(Έζρα Πάουντ)


"Κι αν πεθανωμεν,πεθαινομεν δια την πατριδα μας,την θρησκειαν μας....Αυτος ο θανατος ειναι γλυκος....κανενας δεν ειναι αθανατος..."

(Μακρυγιαννης)



"Πόλεμος δίκαιος,ειρήνης αισχράς αιρετώτερος"

(Δημοσθένης)




"Μητρός τε πατρός και των άλλων προγόνων απάντων τιμιωτέρον εστίν η πατρις"
(Πλάτων)




"Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή"

(Ρ.Φεραίος)



"Τιμή σ'εκείνους όπου στην ζωή των όρισαν να φυλάττουν Θερμοπύλας"

(Καβάφης)
Pierce
υπαρχει ηδη τετοιο τοπικ αν δεν κανω λαθος. Θα το ψαξω και θα τα ενωσω εντος ολιγου
Pierce
The man who makes no mistakes does not usually make anything.
Theodore Roosevelt


A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing.
George Bernard Shaw

Aυτα τα δυο ισως να φαινονται σαν δικαιολογιες ,ωστοσο απεικονιζουν απιστευτα την πραγματικοτητα...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.