Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ποια ομάδα θα κατακτήσει την Άγρια Δύση;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Western Conference
SG3ptshooter
Όποιος δεν ψηφίζει Thunder δώρο t-shirt "everyone hated Bron, not me." Aπό πίσω θα γράφει "I went with hating KD instead".

Splitter for MVP, έλεγα να αρχίσω τις write-in votes στο Stiemsma αλλά αλλάζω κομματική γραμμή.
morfi
Πριν αρχίσει η σεζόν ήμουνα μεταξύ Λέικερς και Θάντερ. Πλέον έχω κατασταλάξει. Θα πάω με το Ντουράντ.
baskethood
Denver Nuggets.
berry
οι oklahoma trail nuggets ! wacko.gif blink.gif huh.gif
bballbill
Dallas
morfi
QUOTE(berry @ Jan 6 2012, 14:42 ) *
οι oklahoma trail nuggets ! wacko.gif blink.gif huh.gif


QUOTE(bballbill @ Jan 6 2012, 14:57 ) *
Dallas

Ποιός από τους δύο αστειεύεται δεν μπορώ να καταλάβω. rolleyes.gif
Magnus92
O Fredette... Σε ποια ομαδα ειπαμε οτι παιζει ;;;


tongue.gif
JR_Swish

Μ'ένα όνειρο τρελό όνειρο απατηλό θέλω να κατακτήσουμε τη Δύση εμείς τα Ναγκετσόπαιδα ακόμα κι αν αυτό σημαίνει πως μετά θα μας πετάξουν έξω οι 8οι Warriors,γιατί μέχρι τον πρώτο γύρο είμαστε. icon_wave.gif
Πιστεύω όμως πως θα βγουν πρώτα πάλι τα τιμημένα γηρατειά του Άγιου-Αντώνη.
Τελικά ψήφισα τους Θαντεραίους γιατί είναι πολλή μόδα τελευταία! hippy.gif.jpeg
morfi
Μέχρι στιγμής έχουμε δύο σοβαρά ποστ, ένα άκυρο και όλα τα άλλα χαβαλετσίδικα. Να δω πόσα άλλα τέτοια θα υπάρξουν... rolleyes.gif
John Valthuer
Μ' αρέσουν οι Blazers επειδή έχουν ένα σφιχτοδεμένο σύνολο, συμπαθώ και τους Nuggets λόγω Κουφού αλλά στο τέλος επικράτησε μέσα μου ο ρεαλισμός και ψήφισα Thunder.

bballbill
Εγώ πάντως το T-shirt το καπάρωσα.
T.W.Is.M.
QUOTE(bballbill @ Jan 6 2012, 15:45 ) *
Εγώ πάντως το T-shirt το καπάρωσα.


Κι εγω. Δεν ψηφισα Οκλαχομα, γιατι πρωτον πιστευω οτι το κυμα αισιοδοξιας υπερ τους προερχεται απ τον ενθουσιασμο και δευτερον γιατι φοβαμαι στα πλει οφ το Γουεστμπρουκ. Δεν ψηφισα Σαν Αντονιο γιατι με τοση εξαρτηση απο τα τριποντα καπου θα κολλησουν. Δεν ψηφισα Νταλας γιατι πιστευω οτι το πρωταθλημα τους εφερε κορεσμο, οτι υποσυνειδητα θεωρουν οτι ο μεγαλος στοχος τους επιτευχθηκε περσι. Δεν ψηφισα Πορτλαντ και Ντενβερ γιατι πιστευω οτι τους λειπει η μεγαλη προσωπικοτητα(το Πορτλαντ εχει τον Ολντριτζ, αλλα οταν στις αλλες ομαδες βλεπεις Μπραιαντ, Πολ, Ντουραντ, Νοβιτσκι κλπ υστερουν) που θα τους σπρωξει πιο ψηλα. Τι μενει? Το ΛΑ. Οι Κλιπερς ειναι καλυτεροι αυτη τη στιγμη, ενω οι Λεικερς με την υπαρχουσα κατασταση δεν ειναι για πανω απο το δευτερο γυρο. Πιστευω ομως οτι καποια στιγμη μεσα στη σεζον θα κανουν καποια ανταλλαγη και αυτο θα τους σπρωξει προς τα πανω. Δεν ξερω αν θα ειναι ο Χαουαρντ(και δεν ξερω αν το θελω κιολας ετσι οπως παιζει ο Μπαινουμ), αλλα πιστευω οτι κατι θα γινει. Αφου λοιπον ειναι και η ομαδα μου τους ψηφισα, αν και αντικειμενικα θεωρω τους Κλιπερς φαβορι.
Α ναι, πιστευω οτι οποιος και να περασει θα χασει το πρωταθλημα απο τους ανατολικους.
j-kidd13
Ψηφος στην ομαδα του Chris Paul................
pantaloni
Θα παρω ενα μεγαλο ρισκο και θα πω Πορτλαντ dry.gif......Αυτην την στιγμη παιρνουν το 100% απο τους περισοτερους παικτες τους στο ροστερ και δειχνει οτι θα κανουν κοιλια σε καποια φαση, αλλα εχω δει τρα παιχνιδια τους και ειναι απιστευτα δεμενοι ομαδα με αυτοπεποιθηση και δυνατη εδρα. Μενει να τους τσεκαρουμε στα εκτος
Nuntius
Ψήφισα Portland γιατί απλά μ' αρέσουν περισσότερο σαν ομάδα tongue.gif
spursforthe5
οι σπερς .εχω μια ενσταση ομως.γιατι τους λετε τριτη ηλικια?μονο ντανκαν και τζινομπιλι ειναι πανω απο 30.και ο μπονερ νομιζω 31 wink.gif
επαθα λαστιχο
οι θαντερ.δεκτα τα μειονεκτηματα τους,αλλα δεν φαινεται και κανεις αλλος στον οριζοντα.
baskethood
Ψήφισα το Denver, όχι για να κάνω εντύπωση αλλά επειδή το πιστεύω. Superstar μπορεί να μην έχει, έχει όμως καλό σύνολο και κάποιους παράγοντες που με οδηγούν να σκεφτώ προς αυτήν την κατεύθυνση.
Ι) Το βάθος που έχει ως ομάδα. Διαθέτει μακράν τον καλύτερο πάγκο στο NBA. Harrington, Miller, Rudy, Brewer, Chris Andersen. Σε μια σεζόν με back-to back-to back παιχνίδια είναι απαραίτητο αυτό. Όταν ο τρίτος center της ομάδας, ο Κώστας Κουφός, παίζει και κάνει double double (Sacramento) ή έχει 8 πόντους/5-6 ριμπάουντ (Hornets, Bucks) τότε αυτό δεν δείχνει βάθος; Όταν από τα δύο first round draft picks (Faried/Hamilton) της ομάδας o ένας έχει παίξει δύο παιχνίδια και ο άλλος καθόλου, αυτό κάτι λέει.
II) Η πληρότητα που έχει ως ομάδα της επιτρέπει να είναι σε βάθος χρόνου περισσότερο ανταγωνιστική. Διαθέτει πλήθος trading assets που της δίνει τη δυνατότητα να ενισχυθεί ακόμα περισσότερο. Επίσης έχει στη διάθεση της και το trade exception από το trade του Melο που λήγει στις 22 Φλεβάρη, αλλά και το expiring contract του Miller. Υπάρχει και η σημαντική πιθανότητα επιστροφής του Wilson Chandler.
III) Είναι πολύ καλή ομάδα και τρέχουν πολύ. Πέρσι μετά το trade του Carmelo έκαναν μεγάλο σερί νικών . Στα playoffs διαλύθηκαν από τους τραυματισμούς στην backcourt. Παίζουν σε γρήγορο ρυθμό, πρώτη ομάδα σε pace με 99.9, που στη μικρή σεζόν με τα πολλά παιχνίδια εξαντλούν τον αντίπαλο. Οι ίδιοι ευνοούνται από το βάθος στον πάγκο.
IV) Όλα τα προηγούμενα σε συνδυασμό με την πολύ δυνατή έδρα.
V) Δεν μπορεί να υποτιμηθεί η αμυντική τους συμπεριφορά. Είναι η καλύτερη άμυνα στη λίγκα αυτή τη στιγμή!!!

Και άλλα που αυτή τη στιγμή δε μπορώ να σκεφτώ smile.gif
Σίγουρα όμως χρειάζονται ενίσχυση για να φτάσουν στην κορυφή της Δύσης. Ακόμα και έτσι όμως εγώ τους πιστεύω.
T.W.Is.M.
QUOTE(baskethood @ Jan 8 2012, 13:00 ) *
Ψήφισα το Denver, όχι για να κάνω εντύπωση αλλά επειδή το πιστεύω. Superstar μπορεί να μην έχει, έχει όμως καλό σύνολο και κάποιους παράγοντες που με οδηγούν να σκεφτώ προς αυτήν την κατεύθυνση.
Ι) Το βάθος που έχει ως ομάδα. Διαθέτει μακράν τον καλύτερο πάγκο στο NBA. Harrington, Miller, Rudy, Brewer, Chris Andersen. Σε μια σεζόν με back-to back-to back παιχνίδια είναι απαραίτητο αυτό. Όταν ο τρίτος center της ομάδας, ο Κώστας Κουφός, παίζει και κάνει double double (Sacramento) ή έχει 8 πόντους/5-6 ριμπάουντ (Hornets, Bucks) τότε αυτό δεν δείχνει βάθος; Όταν από τα δύο first round draft picks (Faried/Hamilton) της ομάδας o ένας έχει παίξει δύο παιχνίδια και ο άλλος καθόλου, αυτό κάτι λέει.
II) Η πληρότητα που έχει ως ομάδα της επιτρέπει να είναι σε βάθος χρόνου περισσότερο ανταγωνιστική. Διαθέτει πλήθος trading assets που της δίνει τη δυνατότητα να ενισχυθεί ακόμα περισσότερο. Επίσης έχει στη διάθεση της και το trade exception από το trade του Melο που λήγει στις 22 Φλεβάρη, αλλά και το expiring contract του Miller. Υπάρχει και η σημαντική πιθανότητα επιστροφής του Wilson Chandler.
III) Είναι πολύ καλή ομάδα και τρέχουν πολύ. Πέρσι μετά το trade του Carmelo έκαναν μεγάλο σερί νικών . Στα playoffs διαλύθηκαν από τους τραυματισμούς στην backcourt. Παίζουν σε γρήγορο ρυθμό, πρώτη ομάδα σε pace με 99.9, που στη μικρή σεζόν με τα πολλά παιχνίδια εξαντλούν τον αντίπαλο. Οι ίδιοι ευνοούνται από το βάθος στον πάγκο.
IV) Όλα τα προηγούμενα σε συνδυασμό με την πολύ δυνατή έδρα.
V) Δεν μπορεί να υποτιμηθεί η αμυντική τους συμπεριφορά. Είναι η καλύτερη άμυνα στη λίγκα αυτή τη στιγμή!!!

Και άλλα που αυτή τη στιγμή δε μπορώ να σκεφτώ smile.gif


Ναι, αλλα οι δυο καλυτεροι παιχτες τους ειναι ο "τουριστας του Καουνας" Ty Lawson και ο "καταστροφεας του Μιλανο" Danilo Gallinari...
Και στο τελος κερδιζουν οι παιχτες, οχι τα συστηματα και οι σκακιερες.


QUOTE(baskethood @ Jan 8 2012, 13:00 ) *
Σίγουρα όμως χρειάζονται ενίσχυση για να φτάσουν στην κορυφή της Δύσης. Ακόμα και έτσι όμως εγώ τους πιστεύω.


Τι θα ελεγες για μια ανταλλαγη αντιστροφης λογικης απο αυτη που εκαναν περσι, η οποια να δινει ενα πακετο 3-4 παιχτων για να παρει το Howard? smile.gif
baskethood
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jan 8 2012, 21:43 ) *
Ναι, αλλα οι δυο καλυτεροι παιχτες τους ειναι ο "τουριστας του Καουνας" Ty Lawson και ο "καταστροφεας του Μιλανο" Danilo Gallinari...

Ο Ty είναι ένας εκ των καλύτερων PG στο ΝΒΑ αυτή τη στιγμή, το ότι έκανε διακοπές στο Κάουνας δεν μου λέει κάτι από τη στιγμή που μιλάμε για ΝΒΑ.
Τον Nene ούτε καν τον αναφέρεις βλέπω... ohmy.gif

QUOTE
Και στο τελος κερδιζουν οι παιχτες, οχι τα συστηματα και οι σκακιερες.

Συμφωνώ αλλά εν μέρει. Υπάρχουν και εξαιρέσεις όπως οι Pistons. Αλλά κατά βάση ισχύει αυτό που λες.

QUOTE
Τι θα ελεγες για μια ανταλλαγη αντιστροφης λογικης απο αυτη που εκαναν περσι, η οποια να δινει ενα πακετο 3-4 παιχτων για να παρει το Howard? smile.gif

Θα έλεγα ότι είναι δύσκολο ο Howard να πάρει τα βουνά και να παίξει στην αγορά του Denver smile.gif
Όπως έγραψα και πριν έχουν τα κατάλληλα ανταλλάγματα για κάθε trade, ακόμα και επιπέδου Howard. Αλλά αν υποθέσουμε ότι Howard και Turkoglu πάνε πακέτο, δεν υπάρχουν οι μισθοί για να ματσάρουν. Εκτός και αν μπει και ο Nene στο πακέτο (και πάλι όμως δύσκολο). Αλλά Afflalo/Gallinari/Miller/ένας εκ των δύο rookies είναι πολύ σημαντικοί παίκτες για ανταλλαγές.
JR_Swish

Δε μπορώ να βρω πως θα πλασαριστεί το Ντένβερ πάνω από Οκλαχόμα και Σαν Αντόνιο και για την ακρίβεια φοβάμαι πως κάποια στιγμή ,όπως γίνεται τα τελευταία χρόνια για τους Ναγκετς, θα υπάρχουν αρκετές άσχημες εμφανίσεις στα εκτός έδρας παιχνίδια.Ίσως να υποτιμώ λίγο την ομάδα αλλά εγώ περιμένω στο τέλος να βρισκόμαστε 4οι-6οι.

Όσο για τον Χάουαρντ μπορεί ο καθένας να πει τα γνωστά κλισέ ότι ποτέ δε ξέρεις τι θα συμβεί κτλ κτλ αλλά για εμένα είναι πραγματικά απίθανο να συμβεί ένα trade που θα τον φέρει στο Ντένβερ.
Έστω ότι βρίσκονται τα κατάλληλα ανταλλάγματα και μπορούν να ματσαριστούν τα συμβόλαια των Χάουαρντ-Τούρκογλου,ο Ντουάιτ σιγά μην δεχθεί να υπογράψει συμβόλαιο για περισσότερα χρόνια σε μια αγορά σαν του Ντένβερ και σε μια ομάδα που δεν του υπόσχεται καλύτερες πιθανότητες για πρωτάθλημα από αυτές που έχει στο Ορλάντο.Από την άλλη το Ντένβερ μετά και απότι έγινε πέρσι με τον Καρμέλο σιγά μην μπει στη διαδικασία να τζογάρει στο ενδεχόμενο πως μέχρι το τέλος της χρονιάς θα καταφέρει να τον πείσει να παραμείνει ενώ ταυτόχρονα θα έχει αποδυναμώσει το ρόστερ δίνοντας τα 3-4 σοβαρά απαραίτητα ανταλλάγματα που θα απαιτηθούν για να αποκτηθεί ο superman.

Murdoc
Δεν ψηφιζω ποτε με βαση το θεαμα και για αυτο δεν ψηφισα Θαντερ ή Κλιπερς!!Ωραιες ομαδες αλλα δεν τρελαινομαι κιολας!!
Πιστευω πως φετος ισως κανει την υπερβαση το Πορτλαντ, παιζει αρκετα καλυτερη αμυνα απο Θαντερ κ Κλιπς και εχει πλουραλισμο στην επιθεση σε σχεση με τους Κλιπερς και Θαντερ που εχουν απο 2-3 παικτες για σκορ!!!
Δεν ψηφισα παλι την ομαδα μου Λεικερς γτ με βαση τους τωρινους παικτες δεν μπορει να κανει κατι αξιολογο εκτος αν γινει αμεσα ανταλλαγη!!
Razorblade Fish
Ο κακος χαμος θα γινει φετος στη Δυση...Βλεπω την Οκλαχομα να βγαινει σχετικα ανετα πρωτη στην κανονικη περιοδο αλλα απο εκει και κατω θα γινει σφαγη...Αναμενω σκληρη μαχη για την εισοδο στα playoff αλλα και για την καταταξη...Προσωπικα βλεπω Jazz και Rockets εκτος.Εντυπωση μου εχει κανει το Ντενβερ ως τωρα,που ειναι στη 2η θεση,μια ομαδα χωρις σταρ-ισως η μοναδικη σε επιπεδο playoff...Δεν νομιζω παντως να μεινει τοσο ψηλα,την βλεπω για τις θεσεις 5-8...Πραγματικος γριφος βεβαια η καταταξη στη Δυση...
HLR CENATION
Ψηφισα Κλιπερς.

Εκτιμω οτι θα την κατακτησουν τη δυση γαιτι εχουν πολυ καλη και γεματη πρωτη πενταδα και πολυ καλο παγκο με εξαιρεση την θεση του σεντερ.

Στα γκαρντ η ομαδα ειναι πολυ γεματη με Πολ,Γουιλιαμς ,Μπιλαπς και Φου ενω υπαρχει και ο Μπλενσο.

Στο 3 η ομαδα ειναι γεματη με Μπατλερ-Γομεζ ενω σουπερ ειναι και στο 4 με Γκριφιν,Εβανς.

Εκει που υπαρχει ενα θεματακι ειναι το 5 καθως πισω απο τον καταπληκτικο Τζορνταν υπαρχει ο λιγος Σολομον Τζοουνς.

Κυριοτερος αντιπαλος ειναι οι Θαντερ καθως Ντουραντ-Γουεστμπρουκ συνθετουν ενα απο τα πιο καυτα διδυμα στο nba.
T.W.Is.M.
QUOTE(HLR CENATION @ Jan 23 2012, 15:13 ) *
Ψηφισα Κλιπερς.

Εκτιμω οτι θα την κατακτησουν τη δυση γαιτι εχουν πολυ καλη και γεματη πρωτη πενταδα και πολυ καλο παγκο με εξαιρεση την θεση του σεντερ.

Στα γκαρντ η ομαδα ειναι πολυ γεματη με Πολ,Γουιλιαμς ,Μπιλαπς και Φου ενω υπαρχει και ο Μπλενσο.

Στο 3 η ομαδα ειναι γεματη με Μπατλερ-Γομεζ ενω σουπερ ειναι και στο 4 με Γκριφιν,Εβανς.

Εκει που υπαρχει ενα θεματακι ειναι το 5 καθως πισω απο τον καταπληκτικο Τζορνταν υπαρχει ο λιγος Σολομον Τζοουνς.

Κυριοτερος αντιπαλος ειναι οι Θαντερ καθως Ντουραντ-Γουεστμπρουκ συνθετουν ενα απο τα πιο καυτα διδυμα στο nba.


Πλεον κι εγω τους Κλιπερς θεωρω φαβορι. Οσο κι αν ακουγεται περιεργο, ο κυριοτερος λογος που φοβαμαι οτι μπορει να τους επηρεασει και να χασουν ειναι οτι προερχονται απο το Λος Αντζελες! Το ΛΑ ειναι η πολη των Λεικερς οτι κι αν γινει. Οι Κλιπερς φετος εχουν καλυτερη ομαδα απο τους Λεικερς, αλλα επειδη ειναι νεα ομαδα(σε δεσιμο και οχι μονο) υπαρχει και ενα θεμα χημειας. Βεβαια ο κυριος ανταγωνιστης δεν ειναι οι Λεικερς, αλλα η Οκλαχομα. Απλα για καποιον περιεργο λογο που δεν μπορω να εξηγησω και ξεκιναει απο το συνειρμο LA=Lakers, υπαρχει κατι που με φοβιζει στους Κλιπερς.
Παντως θεωρω οτι ειναι η καλυτερη ομαδα στη Δυση.
HLR CENATION
Ειχα ψηφισει Κλιπερς αλλα πλεον δυσκολα τα πραγματα.Ο τραυματισμος του Μπιλαπς στα πλευ οφ θα στοιχισει στην ομαδα.Μπορει ο Φου να κανει μεγαλη σεζον αλλα στα πλευ οφ θα φανει η απουσια του Μπιλαπς.Επισης ο Καρον Μπατλερ εδω και πολυ καιρο ειναι ντεφορμε και ο Νικ Γιανγκ δεν εχει δεσει μεχρι στιγμης τουλαχιστον με την ομαδα.

Επισης ο Τζορνταν μπορει στην αμυνα να ειναι ακρογωνιαος λιθος αλλα στην επιθεση ειναι τραγικος.Πισω του παιζει ο κατα συνθηκη σεντερ Κενιονμ Μαρτιν και γενικα ειμαι προβληματισμενος για την ομαδα.

Τους Μεμφις στον πρωτο γυρο θα τους φαμε αλλα με την Οκλαχομα μετα δυσκολα τα πραγματα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.