Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μεταγραφή βόμβα ετοιμάζεται στον Άρη...?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
hagi
Παιδιά σήμερα διάβασα αυτό από το contra.gr

"Στα σκαριά έκπληξη μεγατόνων"

"Λένε πως ο ενθουσιασμός αποτελεί έναν από τους χειρότερους συμβουλάτορες. Στην Θεσσαλονίκη και ιδιαίτερα στον Άρη το γνωρίζουν γι αυτό και φροντίζουν να κινηθούν πριν…ενθουσιαστούν. Οι κιτρινόμαυροι εδώ και κάποιες ημέρες, ύστερα από τις διευκρινήσεις της Ευρωλίγκα για τον τρόπο πρόκρισης των ομάδων έθεσαν ως στόχο από φέτος να κατακτηθεί η ψηλότερο δυνατή θέση στην βαθμολογία ενώ αποτελεί αυτοσκοπό η καλή πορεία στο uleb cup. Δεν είναι χίμαιρα η επιστροφή του πάλαι ποτέ αυτοκράτορα στα σαλόνια του ευρωπαϊκού μπάσκετ όμως η παρούσα ομάδα χρειάζεται ενίσχυση.
Ο Ηλίας Ζούρος σε συνάντηση με την διοίκηση ξεκαθάρισε πως ο οιοσδήποτε αθλητής, όπως θα έλεγε και κάποιος, πρόκειται να βοηθήσει, σε οποιαδήποτε θέση, είναι ευπρόσδεκτος ακόμα καλύτερα αν πρόκειται για μεγάλο όνομα. Μάλιστα υπογράμμισε την ανάγκη να υπάρχουν πολλές λύσεις για να επιτευχθούν όλοι οι στόχοι. Γι αυτό το λόγο εδώ και μία εβδομάδα, έχει εντοπιστεί ο παίκτης, που μπορεί να αλλάξει τις ισορροπίες, και να οδηγήσει τον Άρη από φέτος στο ένα σκαλί παραπάνω τουλάχιστον στην Ελλάδα.

Μέχρι και την αναμέτρηση με την ΑΕΚ δεν λαμβανόταν η απόφαση για περαιτέρω συζητήσεις με τον …άγνωστο Χ. Η μοναδική ανταπόκριση του κόσμου στο Αλεξάνδρειο έδειξε ότι είναι άδικο τέτοια συγκλονιστική συμπαράσταση να μην ανταμείβεται και με έναν ακόμα καλύτερο Άρη. Το 3/3 του πρωταθλήματος αποτελεί έτερο ερέθισμα ώστε να προχωρήσουν οι διαπραγματεύσεις και να έρθει ένας ακόμα καλός παίκτης.

Επειδή πρόκειται για προσθήκη και όχι αναγκαίο κομμάτι του παζλ, δεν εμφανίζεται χρονοδιάγραμμα συμφωνίας. Η φημολογία όμως αναφέρει έκπληξη ικανή να βάλει τον Άρη πάλι στα πρωτοσέλιδα. Επί του παρόντος, ο Ηλίας Ζούρος ετοιμάζει την ομάδα του για την πρεμιέρα των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων κόντρα στην πάντα ισχυρή Άλμπα Βερολίνου. "

Λέτε να γίνει μπαμ και να πάρουμε κανένα γνωστό όνομα.Περίεργος είμαι να δω αν θα βγει αληθινό..
Warrior
Προβληματα με τις ομαδες τους στο εξωτερικο...ακουγεται πως εχουν οι
Διαμαντοπουλος(Ροζετο) και Κομματος(Φορτιτουντο).Ειδικοτερα για τον
2ο,υπηρξαν δημοσιευματα στον ιταλικο τυπο συμφωνα με τα οποια ο
προπονητης του θελει να τον αντικαταστησει.Ο ιδιος ο Κομματος παντως
ειπε οτι ειναι χαρουμενος στην Μπολονια και θελει να τιμησει το διετες συμβολαιο
του.

Και οι 2 παραπανω ειναι περιεργοι χαρακτηρες...Για τον Κομματο δεν θα
ελεγα οχι,για τον Διαμαντοπουλο δεν ξερω...Και οι δυο παντως ειναι σαν
ωρολογιακες βομβες στα αποδυτηρια..

Ολα αυτα ειναι βεβαια σεναρια.
emperor
Δεν πιστεύω να είναι ούτε ο Διαμαντόπουλος ούτε και ο Κόμματος.

Αν και χρειαζόμαστε παίκτη στην θέση τρία.Πάντως επιμένω πρέπει να βρούμε και έναν ακόμα Έλληνα άσσο

Τι καλά να χτυπούσαμε Χαραλαμπίδη από τον Μακεδονικό που κάνει μέχρι τώρα φανταστικό πρωτάθλημα

Γενικά η ομάδα δεν έχει και πολύ βάθος πάγκου.Πέρισυ και πρόπερσυ ο πάγκος του Άρη ήταν καλύτερος

Και αν θέλουμε να πάμε Ευρωλίγκα πρέπει να το δούμε αυτό γιατί μέχρι τώρα το πρόγραμμα ήταν σχετικά εύκολο
Warrior
QUOTE(emperor)
Τι καλά να χτυπούσαμε Χαραλαμπίδη από τον Μακεδονικό που κάνει μέχρι τώρα φανταστικό πρωτάθλημα


Ελληνας που εχει αγωνιστει σε ελληνικη ομαδα δεν μπορει να αγωνιστει
σε αλλη στο πρωταθλημα.

Ασσο Ελληνα που να βρουμε?
Εγω βλεπω παντως οτι ο Μπρουερ ειναι πολυ καλος και για οργανωτης.
Οποτε ισως καλυφθουμε με Καστλ,Μπρουερ και Καμπεριδη.

Στο "3" ομως τι γινεται??Εκει βλεπω μεγαλο προβλημα..Ο Παντιους θα
παιζει εκει οποτε παιζουμε με 2 ασσους.Σιγαλας και Ασημακοπουλος ειναι λιγοι..
ashton
O Kαμπερίδης μου άρεσε πέρσι στη ΜΕΝΤ.

Στο '3' υπάρχει γενικότερα έλλειψη στην εγχώρια αγορά.
dizzy_fingers
Έκανα ένα νέο τόπικ για τη μεταγραφή για να μη "χαθούν" οι συζητήσεις στο αντίστοιχο του ματς Άρης-ΑΕΚ.
Warrior
Κατι μου λεει οτι το contra.gr...παιζει με τον πονο μας! angry_red.gif
Πουθενα αλλου,ουτε φωνη ουτε ακροαση για το θεμα...
Warrior
Τελικα υπαρχει φωνη και ακροαση για το συγκεκριμενο ζητημα...

Μαλλον μιλανε για τον Κομματο.Αλλα καπου διαβασα οτι παιζει προβλημα
με την συμμετοχη στο πρωταθλημα??Ξερει κανεις τι ισχυει στις συγκεκριμενες
περιπτωσεις??
Green_Fan
Και γιατί ο Κόμματος να είναι αυτός που θα αλλάξει τις ισορροπίες στο Ελληνικό Πρωτάθλημα;Ένταξει καλός παίκτης είναι κανείς δεν διαφωνεί αλλά δεν είναι και το τόσο μεγάλο μεταγραφικό μπάμ που θα κάνει την διαφορά και θα ξανακάνει τον Άρη αυτοκρατόρα όπως λέει το ρεπορτάζ του contra.gr!
hagi
Συμφωνώ και γω σε αυτό.Εντάξει δεν είναι ο ο παίχτης του μπαμ.
Δεν ξέρω αν αληθεύει το όλο θέμα.Θα δείξει.Πάντως νομίζω ότι αν πάρουμε άλλον Έλληνα θα είναι μόνο για την Ευρώπη.
Κάπου διάβασα και για τον Χαρίση που λένε ότι θα πάρει ο Ολυμπιακός ότι θα είναι μόνο για Ευρώπη.
Warrior
Φυσικα και δεν αλλαζει τις ισορροπιες ο Κομματος...υπερβολες των ΑΡΔ.. biggrin.gif biggrin.gif

Παντως ια ηταν πολυ καλη προσθηκη,αλλα δεν το βλεπω να γινεται..

Ο Χαρισης ειχε παιξει στην Α1 με τον Απολλωνα,δεν ειναι ιδια περιπτωση.
Προπερσι ο Διαμαντοπουλος δεν ειχε παιξει στην Ιταλια και στην συνεχεια
αγωνιστηκε κανονικα στην Α1 με τον Πανιωνιο??
hagi
Ίσως έχεις δίκιο για τον Χαρίση.
Οπότε ακόμη καλύτερα να μπορεί να παίζει και στην Ελλάδα.Σίγουρα είναι μια καλή προσθήκη (Κόμματος) αλλά ελπίζω σε κάτι ακόμη καλύτερο.
Air Kef
QUOTE
Προπερσι ο Διαμαντοπουλος δεν ειχε παιξει στην Ιταλια και στην συνεχεια
αγωνιστηκε κανονικα στην Α1 με τον Πανιωνιο??


Νομίζω πως ναι..
Ο Χαρίσης έκλεισε στον Γαύρο πάντως και προς το παρόν θα παίζει μόνο στην Ευρώπη.Η Basketnews αναφέρεται σχετικά με το θέμα και την πορεία που θα ακολουθήσει ο Χρήστος,νομικά για να παίξει και σεην Α1.Αλλά ο Διαμαντόπουλος δεν θα έχει τέτοιο πρόβλημα..Φέρτε εσείς το Διαμαντόπουλο πίσω στην Α1 και θα σας στείλουν δελτίο σε 2 μέρες!!!

Ο Κυρίτσης έιναι τραυματίας για πολύ καιρό;;
Warrior
Ο Κυριτσης ειναι..στο Μαρουσι!! rolleyes.gif

sad.gif

Oσον αφορα το θεμα με τον κανονισμο...

QUOTE
Aρθρο 15

Παραγραφος 6. Σε περίπτωση που Κ.Α.Ε δεν έχει συμπληρώσει κατά την μετεγγραφική περίοδο τον ανώτατο αριθμό συμβάσεων που δικαιούται, μπορεί ελευθέρως να τον συμπληρώσει εντός της άνω προθεσμίας (δηλ. έως 24 ώρες πριν την έναρξη των play offs) με έλληνες ή αλλοδαπούς καλαθοσφαιριστές (με τον άνω περιορισμό των έξι αλλοδαπών καλαθοσφαιριστών στις αντίστοιχες κατηγορίες) που δεν έχουν συμβατική δέσμευση στην Ελλάδα ή το εξωτερικό και δεν έχουν αγωνισθεί σε άλλη διοργάνωση κατά την ίδια αγωνιστική περίοδο.


Συμφωνα με το παραπανω..δεν γινεται να αγωνιστουν στην Α1 ουτε Κομματος,
ουτε Διαμαντοπουλος κλπ.

Απο την αλλη διαβαζω οτι ο Ολυμπιακος ψαχνει να βρει φορμουλα να
χρησιμοποιησει τον Χαριση και στην Ελλαδα..
Για να δουμε,λετε να βρει?? huh.gif
Στην Ελλαδα ζουμε.. biggrin.gif
Green_Fan
Ο Κόμματος χτες στο παιχνίδι με την ΑΕΚ είχε 18 πόντους.Με τέτοιες εμφανίσεις το θεωρώ πολύ δύσκολο να τον αφήσουνε να φύγει και να γυρίσει στην Ελλάδα.
dizzy_fingers
Ο Διαμαντόπουλος πάντως, μόλις αφέθηκε ελεύθερος από τη Ροζέτο (είχε μεγάλο συμβόλαιο και η ομάδα έκανε περικοπές) και όπως δηλώνει, είναι στο ψάξιμο....
hagi
Και μάλιστα έκανε δηλώσεις για τον ΑΡΗ ότι θα ήθελε να παίξει αλλά δε νομίζω να τον πάρουμε γιατί δεν μπορεί να παίξει στην Ελλάδα.
Εκτός και σκεφτούν να βοηθήσει στην Ευρώπη...Θα δούμε.
qspock
Αυτη η ΒΛΑΚΟΔΕΣΤΑΤΗ ρυθμιση για τη μη συμμετοχη οιοδηποτε Ελληνα παιχτη σε ελληνικη ομαδα μετα την εναρξη του πρωταθληματος, ποιος φοβερος νους την σκαρφιστηκε? Και ποια ανυπερΒΛΗΤΑ μυαλα την ψηφισαν?

Μπραβο μπραβο, αντε να περασουμε τους Ισπανους και τους Ιταλους. Κοντα ειμαστε... kill.gif strike.gif
Warrior
QUOTE(qspock @ Dec 17 2005, 03:45 AM)
Αυτη η ΒΛΑΚΟΔΕΣΤΑΤΗ ρυθμιση για τη μη συμμετοχη οιοδηποτε Ελληνα παιχτη σε ελληνικη ομαδα μετα την εναρξη του πρωταθληματος, ποιος φοβερος νους την σκαρφιστηκε? Και ποια ανυπερΒΛΗΤΑ μυαλα την ψηφισαν?

*


Αυτο ειναι πραγματικα αποριας αξιο...!!Καλο θα ηταν να μας ελεγαν μαλιστα
και με ποιο σκεπτικο πηραν αυτην την αποφαση.

Τωρα απο κει και περα δεν νομιζω οτι υφισταται θεμα να τον αποκτησουμε
εστω και για το Uleb Cup φετος μιας και εχουμε γεμισει δυαρια.
Απο κει και περα για το καλοκαιρι υπαρχει πολυ εντονη φημολογια..
Θα μου πειτε και ποτε δεν υπηρχε???
Αλλα οταν βγαινει ο ιδιος και μιλαει σαν παικτης του Αρη σιγουρα κατι θα
υπαρχει στο παρασκηνιο..

QUOTE(betsmart(9/12/2005))
Απίστευτη συνέντευξη στην εκομπή OFF BALANCE και το Libero 107,4...Παρέμβαση Γκαγκαλούδη: «Έλα στον ΠΑΟΚ να κάνουμε δυάδα»...

Υπό τον ήχο των αγαπημένων του Scorpions και για μία ολόκληρη ώρα ο Γιώργος Διαμαντόπουλος μίλησε για πρώτη φορά ανοίγωντας την καρδιά του και ξεσπώντας στην εκπομπή OFF BALANCE και το Libero 107,4. Μεταξύ άλλων είπε ΤΑ ΠΑΝΤΑ:

«Ξεκίνησα το μπάσκετ στα 14 σε ένα παιχνίδι Παπάγου-Σπόρτινγκ αγωνιζόμενος κόντρα στον πατέρα μου. Πέρασα πολλά στην Α1. Μπορεί όλοι να νομίζουν ότι είμαι 30αρης μα είμαι μόλις 25».

«Είχα αποφασίσει καιρό πριν να φύγω από τον Πανιώνιο. Ήθελα να κλείσει επιτυχημένα η ζωή μου στη Νέα Σμύρνη. Ήταν η καλύτερη στιγμή για να φύγω σε μία τόσο καλή σεζόν με τον Πανιώνιο. Ούτως ή άλλως δε με κάλυπτε το ελληνικό πρωτάθλημα και ήθελα να δοκιμάσω στο εξωτερικό»

«Υπήρξαν συζητήσεις το καλοκαίρι με τον Άρη αλλά δεν προχώρησαν, καθώς ήθελα να φύγω στο εξωτερικό και ο Άρης αναζητούσε κάτι διαφορετικό».

«Με πίστευαν πάρα πολύ στο Ροζέτο και ήθελα να δείξω ποιος είμαι στην Ιταλία. Δυστυχώς είχαν μεγάλο οικονομικό πρόβλημα και έφυγα γιατί τζάμπα κανείς δεν παίζει...Τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα εκεί στην ομάδα. Ούτε καν πόλη δεν είναι. Για να βρεις delivery ματώνεις. Ο κόσμος είναι πολύ φανατισμένος με το μπάσκετ. Άσχημο φανατισμό, δυστυχώς. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι σε κάθε προπόνηση έβλεπα και ένα με δύο διαφορετικούς ξένους ενώ στην εξέδρα υπήρχαν 300 κομάντα που έβριζαν σε κάθε λάθος στην προπόνηση τους παίκτες. Δεν είχανε τα λεφτά να με πληρώσουνε».

«Υπήρξαν μυστικές συζητήσεις με τον Άρη όσο έπαιζα στη Ροζέτο, καθώς δεν έπρεπε να βγει κάτι προς τα έξω για να μην έχω πρόβλημα. Δυστυζώς με τις πρώτες συζητήσεις μάθαμε ότι δε μποτώ να αγωνιστώ στο ελληνικό πρωτάθλημα και σταμάτησαν εκεί. Πάγωσαν όλα. Από τη στιγμή που δε μπορώ να παίξω στην Ελλάδα, τι να έκανα. Αν ήταν διαφορετοικός ο κανονισμός, σίγουρα θα ήταν αλλιώς τα πράγματα. Ο κανονισμός είναι για γέλια. Αυτοί που «θέλουν» το καλό του μπάσκετ είναι απαράδεκτοι, όταν δεν επιτρέπουτν στους Έλληνες παίκτες να παίζουν στο πρωτάθλημά τους, την ίδια ώρα που υπάρχει ευνοϊκή μεταχείριση στους κοινοτικούς. Είναι τραγικό να ακούγεται ως δικαιολογία ότι οι Έλληνες κάνουν αρπαχτές στο εξωτερικό».

«Όλοι μεγαλώσαμε με τον Άρη. Από μικρός ήμουν στο μπάσκετ. Όλη Ελλάδα έβλεπε Άρη. Όλος ο κόσμος ήταν Άρης. Δε γεννιόμαστε όλοι με μία ομάδα μέσα μας. Μπορεί να βρεθούμε σε κάποια ομάδα και να δεθούμε μαζί της χωρίς να την υποστηρίζουμε. Εγώ έτυχε να πάω στον Πανιώνιο, αν και με είχε προσεγγίσει και ο Άρης στα 19 μου. Ο Άρης είναι ο αυτοκράτορας του ελληνικού μπάσκετ και αυτό τα λέει όλα».

«Έχω κάποιες προτάσεις από μεσσαίες ομάδες της Ιταλίας και της Ισπανίας όπως και από την Αζόβμας Μαριουπόλ. Θα περιμένω δύο εβδομάδες μήπως και βρω κάποια ομάδα Ευρωλίγκα, διότι αυτός είναι ο στόχος μου. Αν δε βρω αυτό που θέλω, θα παίξω σε μία μεσσαία ομάδα στην Ευρώπη. Το όνειρο μου θα ήταν να παίξω στην Μπαρτσελόνα. Η ισπανική ομάδα με ζήτησε από τον Ολυμπιακό και η τότε ομάδα μου αρχνήθηκε. Δυστυχώς».

«Για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, ο Άρης μπορεί να πάει ψηλά. Πάντα υπήρχε φλερτ με τον Άρη. Ακόμη στο Παπάγου ήρθε να με πάρει στον Άρη ο Σβί Σερφ. Το μεγαλύτερο λάθος όμως της καριέρας μου το έκανα όταν το καλοκαίρι του 2003 πήγα στον Ολυμπιακό και όχι στον Άρη. Είναι το μοναδικό πράγμα που έχω μετανιώσει. Κάθε Έλληνας αθλητής που έχει ασχοληθεί λίγο παραπάνω με το άθλημα θέλει να φορέσει τη φανέλα του Άρη, της ομάδας με τη μεγαλύτερη ιστορία στο ελληνικό μπάσκετ. Όσα πρωταθλήματα να πάρει ο Ολυμπιακός ή ο Παναθηναϊκός, ο Άρης είναι η ομάδα που έφτασε το μπάσκετ ψηλά. Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μη θέλει να παίξει στον Άρη».

«Δεν είμαι και ο καλύτερος αμυντικός στον κόσμο. Μόνο ο Τζόρνταν είναι τέλειος. Δεν είμαι παρτάκιας. Ανέκαθεν ήμουν ήσυχος. Δε μπορούμσε να αρέσουμε σε όλους. Δε θα γλέιψω κανέναν για να πει καλά λόγια για μένα»

Σε εκείνο το σημείο παρενέβη ο Γιάννης Γκαγκαλούδης τονίζοντας: «Γιώργο ας τους να λένε και έλα στον ΠΑΟΚ. Θα κάνουμε σούπερ δυάδα», ανάβοντας τη συζήτηση για να απαντήσει ο Διαμαντόπουλος: «Έλα εσύ στον Άρη να είμαστε μαζί γιατί σου πάνε τα κιτρινόμαυρα» την ώρα που ο Γκαγκαλούδης ανταπάντησε: «Με τον πάνθηρα στη γάμπα μόνο στον ΠΑΟΚ μπορείς να έρθεις». Από τη δική του πλευρά ο Διαμαντόπουλος κάλεσε τον Γκαγκαλούδη να τα βρεις με το Γιώργο Σιγάλα: «Γιάννη βρες τα με το Σιγάλα. Είναι κρίμα να χαλάτε τις καρδίες σας».

Κάπου εκεί άνοιξε και η παρένθσεη για το Γιώργο Σιγάλα: «Επειδή έχω ζήσει πάρα πολύ το Σιγάλα, θεωρώ ότι είναι ένας από τους μεγαλύτερους ηγέτες στο ελληνικό μπάσκετ. Όταν μιλάω για το Γιώργο νιώθω ένα απίστευτο σεβασμό. Ο Άρης είναι τυχερός που τον έχει τόσο τώρα ως παίκτη όσο και τα επόμενα χρόνια από άλλο πόστο».


Μετά από μία συζήτηση απίστευτης μπασκετικής τρέλας, όπου οι φιλοφρονήσεις έδιναν και έπαιρναν, η μπασκετική μαγεία ήταν στο ζενίθ...

Η τελευταία ατάκα του Γιώργου Διαμαντόπουλου ήταν όλα τα λεφτά: «Το όνειρο μου γίνεται πραγματικότητα. Το μπάσκετ είναι ένα όνειρο για μένα που έχει διάρκεια»...
dizzy_fingers
Εντάξει βρε Γιώργο, θέλεις να παίξεις στον Άρη, το καταλάβαμε! laugh.gif

Πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη...και δεν πήρα πρέφα τίποτα sad.gif...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.