Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ο νεος αρχηγος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
kostakis19
Μετα την απομακρυνση του μεχρι προτινος αρχηγου της ομαδας Μανωλη Παπαμακαριου, που επισημοποιηθηκε σημερα, ποιος πιστευετε οτι πρεπει να ειναι ο νεος αρχηγος της ομαδας;Εβαλα τους παλιοτερους παιχτες μαζι με τον Παπαλουκα που ειναι ''νεος''.
morfi
Ο Παπαλουκάς δεν μπορεί να γίνει από το πουθενά αρχηγός, ο Σχορτσιανίτης το περισσότερο από το καιρό που έχει περάσει στον Ολυμπιακό, στη ουσία, δεν ήταν καν μέλος της ομάδας, ο Πρίντεζης καλά καλά δεν έχει πείσει ούτε τους μισούς για την αγωνιστική του αξία ενώ πέρα από αυτό δεν έχει τη προσωπικότητα του αρχηγού. Μένει η επιλογή του Βασιλόπουλου και του Μπουρούση. Αν και πάλι θα προτιμούσα, αν υπήρχε, κάποιον που έχει περισσότερο καιρό στην ομάδα και παράλληλα έχει προσφέρει πολλά, λογικά ο διάδοχος θα είναι ο Βασιλόπουλος αφού όπως φαίνεται, και σύμφωνα με αυτούς που χτίζουν αυτή την ομάδα, είναι το κεντρικό πρόσωπο του Ολυμπιακού για τα επόμενα χρόνια και γύρω από αυτόν θα χτιστούν όλα.
Ekersekomis
Αρχικα πιστευω πως Πριντεζης και Σοφο αποκλειεται να ειναι οι αρχηγοι του χρονου.Αρα τους απορριπτω. Μενουν Τεο,Βασιλοπουλος,Μπουρου και αποκλειω και απ αυτους τον Μπουρουση....
Αρα μεταξυ Τεο και Βασιλοπουλου ψηφιζω......... Κιντελ Γουντς!!!!!!!!! (ναι μωρη παιχταρα) biggrin.gif
Σοβαρα τωρα,πιστευω πως θα ειναι ο Τεο ο αρχηγος του χρονου λογω εμπειριας,ηλικιας + το προ 5αετιας περασμα του.... Αλλα και με τον Πανο δεν θα εχω προβλημα.....
tzagasdog
εγω ψηφιζω Μπουρουση δαγκωτο... δεν ξερω ειναι η συμπαθεια μου... και βοηθαει στα δυσκολα και εχει τον τσαμπουκα οπου χρειαζεται και επαιξε τραυματιας στου τελικους. Εξελισεται χρονο με τον χρονο δουλευει σκληρα και αυτο φαινεται μεσα στο γηπεδο. Και ειναι και Ολυμπαικαρα σε αντιθεση με καποιους αλλους. Ο Παπαλουκας δευτερη επιλογη κυριως για την παιχτηκη του αξια και για το γεγονος οτι ειναι Ολυμπιακαρα
Pierce
Αν σας δωσω αποσπασματα απο συνεντευξη του Μπουρουση προ τριετιας θα πεσετε απο τα συννεφα παντως biggrin.gif
olympiakos
το θέμα φίλε Pierce είναι ότι από τότε που ήρθε στον ολυμπιακό δίνει τα πάντα..και φισικά το αποκορύφωμα ήτανε οι φετινοί τελικοί..

edit: η λογική λέει βασιλόπουλος ο επόμενος αρχηγός..η καρδιά όμως λέει Παπαλουκάς
Anaz
Παπαλουκας!! hands down. Δεν υπαρχει Βασιλοπουλος, εφοσον ηρθε ο Τεο.
Ασε που μαζι με τον Πριντεζη ειναι οι μονοι που ηταν Ολυμπιακοι απο μικροι.
Weekendman
Οι επιλόγες στην πραγματικότητα είναι τρείς
Βασιλόπουλος
Απο τους παρόντες παίκτες του Ολυμπιακού ο Βασιλόπουλος ήταν ο μόνος μαζί με τον Πρίντεζη που ήταν στο καινούργιο ξεκίνημα του Ολυμπιακού μετα την μάυρη τριετία οικονομίας 2002-2005 ,και κάτι ακόμα ο μοναδικός διεθνης του Ολυμπιακού απο το 2005 και μετά που ήταν παρών σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις, ασήμαντο δεν ειναι φυσικά οτι το παίζει ηγετική προσωπικότητα στον αγωνιστικό χώρο(το αν τα καταφέρνει είναι άλλη ιστορία).
Μπουρούσης
Το αν είναι Ολυμπιακός δεν ξέρω το πάθος του στους Τελικούς του 2007 ,και η αυταπάρνηση του στους αντίστοιχους του 2008 είναι δύο ισχυροί λόγοι για να γίνει αρχηγός.
Παπαλουκάς
Αποδεδειγμένα Ολυμπιακός, κορυφαίος ευρωπαίος παίκτης με πολλές επιτυχίες που προκαλούν σεβασμό μπορεί απο πλευράς χαρακτήρα να μην φαίνεται ο ...αρχηγός αλλά ψηφίζω αυτόν για αρχηγό γιατί όχι μόνο θα είναι το μυαλό της ομάδας στο γήπεδο αλλά γιατί μια ομάδα χρειάζεται ως αρχηγό ένα παίκτη με επιτυχίες στο ενεργητικό του(που δεν τις έχουν και πολύ στο ενεργητικό τους στην τρέχουσα ομάδα του Ολυμπιακού με λίγες εξαιρέσεις) με εμπειρία και οπαδό της ομάδας.
Εντάξει ήταν και ο Σχοτσιαρνίτης το 2005 αλλά δεν είναι και ο πιο αξιόπιστος για αρχηγός ένας που δεν ξέρεις απόλυτα πόσο θα παίξει και αν στον Ολυμπιακό κάθε χρόνο...
nikolas12
Τον κορυφαιο πλαιυ μεηκερ Θοδωρη Παπαλουκα.Ειναι τρομερος ηγετης,μπορει να σηκωσει την ομαδα στην πλατη του και μπορει οταν και οποτε χρειαζεται να βγαλει το φιδι απο την τρυπα.Υστερα για τις αλλες επιλογες.Το αξιζει και ο Βασαιλοπουλος αλλα ο Θοδωρης ειναι πιο ολοκληρωμενος παικτης και ειμαι σιγουρος οτι η θεση αυτη θα του δωθει σιγουρα στο μελλον.Το ιδιο και με τον Μπουρουση.Ο Σοφο(δε θα σταματησω να το λεω) θελει δουλεια για να φτασει εκει που ηταν.Ο Πριντεζης δε νομιζω οτι ειναι ικανος για να γινει αρχηγος.
thrylos7
Ίσως έχουμε δίδυμο αρχηγών, όπως τη χρονιά 2005-2006...

Αν επιλεχθεί ένας, νομίζω πως αυτός πρέπει να είναι ο Βασιλόπουλος. Άσχετα με το ποιος το αξίζει περισσότερο, θεωρώ πως έτσι θα ωφεληθεί περισσότερο η ομάδα αφού και ο Βασιλόπουλος θ' αναπτύξει μια ηγετική προσωπικότητα, αλλά και ο Παπαλουκάς δε θα επιβαρυνθεί περισσότερο με το ρόλο του Μεσσία... Ούτως ή άλλως, ο Τεό είναι μια χαρακτηριστική ηγετική φυσιογνωμία και θα είναι ουσιαστικά αρχηγός, ανεξάρτητα από τα τυπικά...

Αλλιώς θα φαίνεται δηλαδή η ομάδα στο παρκέ με Βασιλόπουλο αρχηγό και Παπαλουκά μέσα και αλλιώς με Παπαλουκά αρχηγό και Βασιλόπουλο μέσα... Σε μένα μου δίνει, όπως το φαντάζομαι, μια διαφορετική αίσθηση και μεγαλύτερη ...σιγουριά η πρώτη περίπτωση.
apkat
Συμφωνω με τον Θρυλο.και εγω τον Βασιλοπουλο θελω αρχηγο στην ομαδα.Αλλωστε προωθειται ηδη απο φετος για αυτον τον ρολο.Ετσι και αλλιως η ηγετικη φυσιογνομια ειναι ο Θοδωρης.. cool.gif
saou
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ένας από τους Βασιλό-Παπαλουκά θα πάρει το χρίσμα. Ο Μπουρούσης δε νομίζω ότι θα 'παίξει' ως όνομα και από την άλλη οι συνεχείς, άνευ λόγου και αιτίας διαμαρτυρίες του οι οποίες συνοδεύονται και από το ανάλογο υφάκι τον κάνουν μια άθλια επιλογή για αρχηγό.

Σε ότι με αφορά δεν έχω προτίμηση και δεν με ενδιαφέρει κιόλας ποιός θα πάρει το χρίσμα.
Nicolas
Ρε συ pierce δεν μας δινεις αυτη τη συνεντευξη που λες?

Οχι οτι θα αλλαξει η γνωμη μας για τον Γιανναρο που παντα τα δινει ολα για τον Ολυμπιακο, απλα απο περιεργεια εχω απορια για το τι ελεγε.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Ο Βασιλοπουλος να γινει αρχηγος.

Ετσι κι αλλιως δεν κανει για τιποτε αλλο,
ας παρει την θεση την Μανωλη. tongue.gif tongue.gif tongue.gif
stdin
QUOTE(olympiakos @ Jul 1 2008, 17:08 ) *
edit: η λογική λέει βασιλόπουλος ο επόμενος αρχηγός..η καρδιά όμως λέει Παπαλουκάς



QUOTE(Anaz @ Jul 1 2008, 17:16 ) *
Παπαλουκας!! hands down. Δεν υπαρχει Βασιλοπουλος, εφοσον ηρθε ο Τεο.


Παπαλουκάς και γω..Με όσα έχει πετύχει..
Ο Βασιλόπουλος μικρός είναι ακόμα και έχει πολλά χρόνια για να γίνει ο επόμενος αρχηγός!
Pierce
QUOTE(Nicolas @ Jul 1 2008, 23:42 ) *
Ρε συ pierce δεν μας δινεις αυτη τη συνεντευξη που λες?

Οχι οτι θα αλλαξει η γνωμη μας για τον Γιανναρο που παντα τα δινει ολα για τον Ολυμπιακο, απλα απο περιεργεια εχω απορια για το τι ελεγε.


Σε συνεντευξη που ειχε δωσει το 2005 στο συμφορουμιτη μας suspect για το aek.com
QUOTE

Το σύνθημα που όταν το ακούτε σας φτιάχνει περισσότερο;

Γ.Μ. πλάκα μας κάνεις; Γιατί, έρχεται κόσμος; Τι σύνθημα μας λες; Μόνοι μας τραγουδάμε!!! Πάντως όσες φορές τυχαίνει και έρχονται, μου αρέσουν τα αντιολυμπιακά και το «οριτζιναλ πορο ποροπο περομ περομ» .


-Τι ομάδα είστε;

Γ.Μ. ΑΕΚΑΡΑ!!! Στο σοϊ μου είμαστε ΑΕΚτζήδες μόνο εγώ και ο ξάδερφος μου. Κανείς άλλος. Οι άλλοι είναι Παναθηναϊκοί!

Ειδικα στη δευτερη ερωτηση αν ελεγε σκετο ΑΕΚ μπορει και να μην τον πιστευα, αλλα εδω επλασε ολοκληρη ιστορια tongue.gif . Απο τοτε βεβαια μπορει και να εχει αλλαξει...
leelo15
QUOTE(pierce21 @ Jul 1 2008, 23:04 ) *
Σε συνεντευξη που ειχε δωσει το 2005 στο συμφορουμιτη μας suspect για το [b]aek.com

Ειδικα στη δευτερη ερωτηση αν ελεγε σκετο ΑΕΚ μπορει και να μην τον πιστευα, αλλα εδω επλασε ολοκληρη ιστορια tongue.gif . Απο τοτε βεβαια μπορει και να εχει αλλαξει...

Βλεπω να μενει στις 2 ψηφους ο Μπουρουσης... biggrin.gif
Πως αλλαζει παντως ο παιχτης για τα λεφτα.
rchos
δεν θεωρω οτι αλλαξε.δεν το επαιξε ολυμπιακαρας ποτε εκτος αν δεν το θυμαμαι καλα.
το οτι πορωνεται την ωρα που παιζει δεν λεει τιποτα ουτε τον μειωνει.προς τιμην του ειναι που επαιξε με ενα ποδι φετος στους τελικους και δεν το παιξε ολυμπιακαρας με αυτο.

εδω αρχηγος του ολυμπιακου εχει υπαρξει ο νικος χατζης.φυσικα και ο σιγαλας.
spysta
Εγω πιστευω οτι το καλυτερο θα ηταν να ειχαμε δυο αρχηγους ... τον Βασιλοπουλο και τον Παπαλουκα μαζι!!!
Ο πρωτος γιατι ουσιαστικα συνδεει το το παρελθον με το παραον και το μελλον και γιατι υποθετικα η ομαδα χτιζεται γυρω απ αυτον ... και ο δευτερος γιατι ειναι το μυαλο .. αποδεδειγμενα Ολυμπιακος .. ο ανθρωπος που οι διαιτητες θα σεβαστουν ακομα και με 10.000 παλαβους αντιπαλους να κρεμονται απο τις κερκιδες τις εχθρικης εδρας ..

Αν παντως με εβαζαν να διαλεξω οπωσδηποτε εναν .. θα ελεγα Βασιλοπουλος .. για να ψηθει και να παρει λιγο τη στοφα του ηγετη (ο Παπαλουκας ετσι κι αλλιως θα ειναι ο πραγματικος αρχηγος της ομαδας στον αγωνιστικο χωρο)
saou
Μήπως τελικά να γίνουμε σαν το ΚΚΕ, με έναν αρχηγό εσωτερικού και έναν εξωτερικού να τελειώνουμε να είναι και όλοι ευχαριστημένοι?? tongue.gif
tzagasdog
ποιος ειναι ο 2ος ΜπουρουσοΦαν που τον ψηφισε μαζι με εμενα?
Ολυμπιακος ειναι οποιος τα δινει ολα για την ομαδα.... Τελος
hagi
QUOTE(morfi @ Jul 1 2008, 16:43 ) *
Ο Παπαλουκάς δεν μπορεί να γίνει από το πουθενά αρχηγός, ο Σχορτσιανίτης το περισσότερο από το καιρό που έχει περάσει στον Ολυμπιακό, στη ουσία, δεν ήταν καν μέλος της ομάδας, ο Πρίντεζης καλά καλά δεν έχει πείσει ούτε τους μισούς για την αγωνιστική του αξία ενώ πέρα από αυτό δεν έχει τη προσωπικότητα του αρχηγού. Μένει η επιλογή του Βασιλόπουλου και του Μπουρούση. Αν και πάλι θα προτιμούσα, αν υπήρχε, κάποιον που έχει περισσότερο καιρό στην ομάδα και παράλληλα έχει προσφέρει πολλά, λογικά ο διάδοχος θα είναι ο Βασιλόπουλος αφού όπως φαίνεται, και σύμφωνα με αυτούς που χτίζουν αυτή την ομάδα, είναι το κεντρικό πρόσωπο του Ολυμπιακού για τα επόμενα χρόνια και γύρω από αυτόν θα χτιστούν όλα.


Δεν ψήφισα αλλά συμφωνώ με τον morfi ότι μάλλον ο Βασιλόπουλος θα είναι.Ανεξαρτήτος αξίας που δεν το συζητάμε για τον Παπαλουκά,λόγω του ότι είναι νέος το πιο πιθανό είναι να μην γίνει αρχηγός.Βέβαια δεν ξέρω με πιο σκεπτικό θα γίνει η επιλογή.Όποιος και να είναι πάντως δεν νομίζω ότι θα είναι πρόβλημα..
rankin
Ενδεχομένως να είναι ο Βασιλόπουλος ο νέος αρχηγός αλλά προσωπικά και εγώ θέλω Παπαλουκά.. Εξάλλου ένας λόγος ακόμα για τον οποίο αποκτήθηκε είναι και η ηγετική του φύση.. Άσε που νοιώθω σαν να μην έφυγε ποτέ!
(μην σχολιάσουμε και για το ποιος είναι Ολυμπιακός από παιδί.. Δεν έχει νόημα, αλλά όλοι γνωρίζουν)
ΕΛΑ ΡΕ ΘΟΔΩΡΑ
Alexmei
πιστεύω πως σε αυτήν την περίπτωση θα έπρεπε να επικρατήσει η εμπειρία και ηγετικές ικανότητες πάνω από όλα, δλδ ο Τεο. Αλλά γενικώς ο πιο παλιός είναι ο αρχηγός προβλέπω δίδυμο αρχηγών Τεό-Βασιλόπουλου.

Ψηφίζω Βασιλόπουλο επειδή είναι πιο παλιός (στα τελευταία χρόνια)
ironman
εισακουστηκαν οι προσευχες σας απ οτι φαινεται. biggrin.gif

QUOTE
Αρχηγός στην Εθνική ομάδα αρχηγός και στον Ολυμπιακό ο Θοδωρής Παπαλουκάς. Ο «Τεο» έλαβε το χρίσμα από τον Παναγιώτη Γιαννάκη με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να παραμένει και τη νέα χρονιά υπαρχηγός των «ερυθρολεύκων».

«Το σημαντικότερο είναι ότι επέστρεψα στον Ολυμπιακό. Το ότι θα είμαι αρχηγός δεν αλλάζει τίποτα σ αυτά που θα κάνω στο γήπεδο. Με την εμπειρία μου θα προσπαθήσω να βοηθήσω περισσότερο την ομάδα να συσπειρωθεί και να λειτουργήσει όπως πρέπει», τόνισε ο Έλληνας πόιντ γκαρντ με δηλώσεις του στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας του λιμανιού.

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος με τη σειρά του είπε πως «Δεν έχει σημασία ποιος είναι ο αρχηγός και ποιος ο ηγέτης. Σημασία έχει να πετύχει ο Ολυμπιακός τους στόχους του. Ανυπομονούσα να ξεκινήσουμε να δουλεύουμε όλοι μαζί και χαίρομαι πραγματικά που βλέπω τόσους καλούς παίκτες στην ομάδα. Περιμένουμε ακόμα τα τρία παιδιά που έχουν υποχρεώσεις με τις Εθνικές τους ομάδες, αλλά νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουν πως τα πράγματα φέτος θα είναι διαφορετικά. Αυτό βέβαια θα πρέπει να το αποδείξουμε και μέσα στο γήπεδο».

Από εκεί και πέρα νέο πρόσωπο στις προπονήσεις των «ερυθρόλευκων» στο Καρπενήσι, αποτελεί ο άμεσος συνεργάτης του Παναγιώτη Γιαννάκη, Χρήστος Μαρμαρινός που το τελευταίο διάστημα βρισκόταν στη Βαρκελώνη και σε ετήσιο σεμινάριο της Ευρωλίγκα που σχετίζεται με τις υπηρεσίες που προσφέρει στο σκάουτινγκ και στα στατιστικά.

Τέλος το πρόγραμμα της δεύτερης μέρας των προπονήσεων στο Καρπενήσι περιελάμβανε το πρωί προπόνηση μπάσκετ και το απόγευμα βάρη και σουτ.
rankin
QUOTE(ironman @ Sep 7 2008, 20:19 ) *
εισακουστηκαν οι προσευχες σας απ οτι φαινεται. biggrin.gif

AMHN!
PAKMAN
ΕΓΩ ΨΗΦΙΣΑ ΤΟΝ ΣΟΦΟΚΛΗ.....Απλώς φοβάμαι οτι θα ειναι λεμονόΚΟΥΠΕΣ..... 24.gif
zoze
Eγώ για αρχηγό ψηφίζω Βασιλόπουλο... Έχει ψυχή, παίζει καλή άμυνα, θυμίζει λίγο Σιγάλα... Από μπάσκετ βέβαια δεν ξέρει και πολλά αλλά ο αρχηγός χρειάζεται άλλα χαρίσματα, όχι τεχνική...

Στην ερώτηση ποιος θα σηκώσει τις κούπες, η απάντηση είναι απλή: Κανείς!! smiley.gif
Ο Ολυμπιακός έχει την ατυχία να διεκδικεί ακριβώς τις ίδιες κούπες με τον Παναθηναϊκό... Οπότε θα τις σηκώσει ο Αλβέρτης... smiley.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.