Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 5μηνη hardcore solo προπόνηση
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
SerPanos
Είμαι 19 χρονών φοιτητής στην Θεσσαλονίκη. Πρίν απο 3 χρόνια εφυγα απο μία ομάδα που έπαιζα για 2 χρόνια για λόγους προετοιμασίας πανελληνίων. Αυτά τα 3 χρόνια δεν πολυασχολούμουν με το μπασκετ αν εξαιρέθούν μία φορα το τρίμηνο στην παραλία με φίλους. Τώρα με έπιασε ξανά καψούρα και λέω να ξανααρχίσω αλλα για να μπώ σε οποιαδήποτε ομάδα πρέπει να φτάσω σε ενα επίπεδο που τουλάχιστον να μήν είναι για κλάματα.
Το goal είναι τέλη σεπτεμβρίου να είμαι όσο καλύτερος γίνεται κάνοντας αγριο training στους μήνες που μεσολαβούν(μονος ή με καναν άλλον σε γήπεδα της γειτονιάς/απθ).
Κακά τα ψέματα το φυσικό μ επίπεδο δεν ξεπερνάει αυτό του μέσου φοιτητή που τρέχει μόνο για να προλάβει το λεωφορείο και για να πάει τουαλέτα. Παρόλα αυτά γνωρίζω πολύ καλά τα όρια μου, και έχω ι
στορικό εκπληκτικής αντοχής, και οτιδήποτε έχει να κάνει με σωματική δυναμή, εκρηκτικότητα κτλ, μπορώ να φτάσω σε καλό επίπεδο σε λιγότερο απο 1μιση μήνα θεωρώ.
Το θέμα είναι οτι αυτό δεν αρκεί στο μπάσκετ, και θέλω γενικώς να κάνω το καλύτερο possible προγραμμα για αυτούς τους μήνες (χωρίς οικτο). Οπότε πλιζ αν έχετε τιπάκια του στυλ, σε τι να κάνω focus αρχικά και τί να ελέγξω στην συνέχεια, ή καλές ασκήσείς, θα το εκτιμούσα πολύ! blove.gif peace.gif
aegeansheed
Ωραίο θέμα.

Ποιοί είναι οι στόχοι σου, έτσι για αρχή.
SerPanos
QUOTE (aegeansheed @ Feb 8 2018, 12:57 ) *
Ωραίο θέμα.

Ποιοί είναι οι στόχοι σου, έτσι για αρχή.


Thanks, στόχος για τώρα είναι μέσα σε αυτούς τους 5 μήνες να φτάσω σε επίπεδο που να μπορεί μία ομάδα να με έχει τουλάχιστον σε bench αν όχι sixth man (ενταξει δεν είμαι ονοιροπαρμένος δεν υπάρχει περίπτωση να φτάσω σε επιπεδο να με πάρουν και starter). Απο εκεί και πέρα αν μπώ σε μία ομάδα μόνο καλύτερος μπορώ να γίνω! ;P
Aλλα αυτό θέλω να κάνω 5μηνο extreme training (οχι αναβολικά και τέτοια, για όνομα..), και επειδή όπως είπα εχω αρκετά εύπλαστο σώμα, το κύριο θέμα μ είναι τα basket skills και όχι η γυμναστική.
Conan1982
Θα σε συμβούλευα πάντως να πηγαίνεις και σε γηπεδάκια για μονά, καλό πράγμα σίγουρα η εξάσκηση αλλά πρέπει να έχεις τριβή και σε ανταγωνιστικές συνθήκες.
Air Kef
Αρχικά βάλε στόχο Μάη να πας σε κάποια ομάδα που ξεκινάνε οι μεταβατικές προπονησεις των ομάδων για την νεα σεζόν.

Μέχρι τότε μπορείς να βρεις ΑΠΕΙΡΑ sessions στο ιντερνετ με ατομικές προπονήσεις για μπάσκετ ανάλογα με την θέση σου και τις αδυναμίες σου και ναι, βρες εναν τρόπο να παίζεις και λίγο με ανταγωνισμό, είτε σε ανεξάρτητο είτε ακόμα και με άκυρα μονά σε ανοικτά.

Για το σώμα σου μπορείς από το να κάνεις μονος σου 30 λεπτά την ημέρα σκινάκι, λάστιχο, σανίδες κτλ. μέχρι Χ ώρες με personal trainer, είναι πάλι τελείως θέμα δικό σου.
SerPanos
Ναι γενικώς προπόνηση σε γηπεδάκια γύρω θα πηγαίνω. Τώρα το να πάω Μάιο είναι δύσκολο καθώς πρώτον έχω εξεταστική και 2 με το που τελειώσει η εξεταστική θα πάω ένα μήνα εξωτερικό οπού θα συνεχίσω βεβαία την προπόνηση.

Επίσης μιάς και το έφερε το θέμα, με το μπάσκετ στα γήπεδα που παίζουν streetball μήπως δεν θα μπορώ να κάνω σωστή προπόνηση; Εννοώ σε τέτοια παιχνίδια δεν παίζουν ούτε συστήματα ούτε έχουν θέσεις. Δέν θέλω να ακουστεί σαν να σνομπάρω γιατί έτσι κιόλας έβγαλα την παιδική μου ηλικία, αλλα τώρα μου ήρθε και αυτή η αμφιβολία.
Air Kef
QUOTE(SerPanos @ Feb 9 2018, 18:40 ) *
Ναι γενικώς προπόνηση σε γηπεδάκια γύρω θα πηγαίνω. Τώρα το να πάω Μάιο είναι δύσκολο καθώς πρώτον έχω εξεταστική και 2 με το που τελειώσει η εξεταστική θα πάω ένα μήνα εξωτερικό οπού θα συνεχίσω βεβαία την προπόνηση.

Επίσης μιάς και το έφερε το θέμα, με το μπάσκετ στα γήπεδα που παίζουν streetball μήπως δεν θα μπορώ να κάνω σωστή προπόνηση; Εννοώ σε τέτοια παιχνίδια δεν παίζουν ούτε συστήματα ούτε έχουν θέσεις. Δέν θέλω να ακουστεί σαν να σνομπάρω γιατί έτσι κιόλας έβγαλα την παιδική μου ηλικία, αλλα τώρα μου ήρθε και αυτή η αμφιβολία.


Απλά τέλη Σεπτέμβρη οι ομάδες έχουν διαμορφώσει τα ρόστερ τους. Τα "δοκιμαστικά" και τα δελτία γίνονται έως Ιούλη, εκτος αν μιλάμε για επαρχία, εκεί είναι λίγο πιο χαλαρά κάποια πράγματα.
geo82
QUOTE (SerPanos @ Feb 9 2018, 18:40 ) *
Επίσης μιάς και το έφερε το θέμα, με το μπάσκετ στα γήπεδα που παίζουν streetball μήπως δεν θα μπορώ να κάνω σωστή προπόνηση; Εννοώ σε τέτοια παιχνίδια δεν παίζουν ούτε συστήματα ούτε έχουν θέσεις. Δέν θέλω να ακουστεί σαν να σνομπάρω γιατί έτσι κιόλας έβγαλα την παιδική μου ηλικία, αλλα τώρα μου ήρθε και αυτή η αμφιβολία.


Σίγουρα είνα άλλο το μπάσκετ που παίζεται στα ανοικτά, αλλά θα σε βοηθήσει να επανέλθεις. Πριν από 7 χρόνια είχα το ίδιο θέμα με σένα και μάλιστα ήμουν μεγαλύτερος (29 χρονών τότε). Με βοήθησαν πολύ τα παιχνίδια σε ανοιχτά (πήγαινα 4-5 φορές τη βδομάδα μετά τη δουλειά).
SerPanos
QUOTE (Air Kef @ Feb 11 2018, 01:26 ) *
Απλά τέλη Σεπτέμβρη οι ομάδες έχουν διαμορφώσει τα ρόστερ τους. Τα "δοκιμαστικά" και τα δελτία γίνονται έως Ιούλη, εκτος αν μιλάμε για επαρχία, εκεί είναι λίγο πιο χαλαρά κάποια πράγματα.

Ααα αυτό δε το 'ξερα. Οκ θα δω τί θα κάνω τότε. Θα πάω μία μάλλον να ρωτήσω και την ομάδα τί περιθώρια έχουν αν είναι.

QUOTE (geo82 @ Feb 12 2018, 22:03 ) *
Σίγουρα είνα άλλο το μπάσκετ που παίζεται στα ανοικτά, αλλά θα σε βοηθήσει να επανέλθεις. Πριν από 7 χρόνια είχα το ίδιο θέμα με σένα και μάλιστα ήμουν μεγαλύτερος (29 χρονών τότε). Με βοήθησαν πολύ τα παιχνίδια σε ανοιχτά (πήγαινα 4-5 φορές τη βδομάδα μετά τη δουλειά).

Μιάς και εχεις εμπειρία ρε φίλε να σε ρωτήσω, επειδή πρίν απο 7μηνο προσπάθησα να αρχίσω μεσω ανοιχτων να ξαναρχίσω αλλα αν και δεν έννοιωσα υπερκόπωση κάποιου άλλου είδους, απέκτησα Jumper's knee. Τώρα αυτό μπορεί οφείλεται στο οτι ήταν τσιμέντο κλασσικά (στη Θεσσαλονίκη ποσειδώνειο) ή απλά υπερέβαλα λες; (η αλήθεια είναι πως απο 2/10 μέσο όρο πήγα στα 9/10 -απο παντού μεσα στο δίποντο- σε 2 βδομάδες και μετά αρχισα τα lay ups και να προσπαθώ για καρφωμα...)
Conan1982
Την διάγνωση στην έκανε γιατρός ή μόνος σου το υποθέτεις από τα συμπτώματα;
geo82
QUOTE (SerPanos @ Feb 13 2018, 01:24 ) *
Μιάς και εχεις εμπειρία ρε φίλε να σε ρωτήσω, επειδή πρίν απο 7μηνο προσπάθησα να αρχίσω μεσω ανοιχτων να ξαναρχίσω αλλα αν και δεν έννοιωσα υπερκόπωση κάποιου άλλου είδους, απέκτησα Jumper's knee. Τώρα αυτό μπορεί οφείλεται στο οτι ήταν τσιμέντο κλασσικά (στη Θεσσαλονίκη ποσειδώνειο) ή απλά υπερέβαλα λες; (η αλήθεια είναι πως απο 2/10 μέσο όρο πήγα στα 9/10 -απο παντού μεσα στο δίποντο- σε 2 βδομάδες και μετά αρχισα τα lay ups και να προσπαθώ για καρφωμα...)


Τα ανοιχτά έχουν αυτό το ρίσκο, μιας και οι αρθρώσεις πιέζονται περισσότερο. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο όπως στο παρκέ. Προσωπικά, το 2014 έπαθα ρήξη μηνίσκου παίζοντας σε ανοιχτό γήπεδο, αλλά δεν ξέρω αν έφταιγε μόνο η επιβάρυνση, ο τρόπος που προσγειώθηκα εκείνη τη στιγμή ή και τα δύο. Θα σε ρωτήσω αυτό που γράφει κι φίλος από πάνω:έχεις πάει σε γιατρό για το πόδι; Αν όχι, καλύτερα να πας, μη βγάζεις μόνος σου συμπέρασμα.
SerPanos
QUOTE (geo82 @ Feb 13 2018, 21:32 ) *
Τα ανοιχτά έχουν αυτό το ρίσκο, μιας και οι αρθρώσεις πιέζονται περισσότερο. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο όπως στο παρκέ. Προσωπικά, το 2014 έπαθα ρήξη μηνίσκου παίζοντας σε ανοιχτό γήπεδο, αλλά δεν ξέρω αν έφταιγε μόνο η επιβάρυνση, ο τρόπος που προσγειώθηκα εκείνη τη στιγμή ή και τα δύο. Θα σε ρωτήσω αυτό που γράφει κι φίλος από πάνω:έχεις πάει σε γιατρό για το πόδι; Αν όχι, καλύτερα να πας, μη βγάζεις μόνος σου συμπέρασμα.


Όχι δεν πήγα σε γιατρό γιατι ήμουν 100% σίγουρος οτι ήταν αυτό και δεν το άφησα να χειροτερέψει απο τη στιγμή το κατάλαβα, το χα δείξει σε έναν γνωστό ο οποίος γνωρίζει απο αυτά και μου είπε. Δηλαδή καλό είναι στα ανοιχτά να μήν τρελαίνομαι στα άλματα, έτσι;
geo82
QUOTE (SerPanos @ Feb 18 2018, 16:08 ) *
Όχι δεν πήγα σε γιατρό γιατι ήμουν 100% σίγουρος οτι ήταν αυτό και δεν το άφησα να χειροτερέψει απο τη στιγμή το κατάλαβα, το χα δείξει σε έναν γνωστό ο οποίος γνωρίζει απο αυτά και μου είπε. Δηλαδή καλό είναι στα ανοιχτά να μήν τρελαίνομαι στα άλματα, έτσι;


ΟΚ τότε. Όσον αφορά τα άλματα, θέλει προσοχή. Βέβαια είσαι μικρός ακόμη, οπότε τα γόνατα δεν είναι επιβαρυμένα όσο ήταν τα δικά μου (ήμουν 32 όταν χτύπησα). Πρόσεχε όσο μπορείς, γύμναζε τους τετρακεφάλους και φόρα καλό παπούτσι.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.