Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ελπίζω να παίρνουμε κάνα μάθημα...
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
fatboy
Paspalj Across the Atlantic
05/04/2005

Serbia & Montenegro team manager Zarko Paspalj has left to the USA where he is to have discussions with candidates for the “plavi” uniform. Paspalj is going to talk to Nenad Krstic, Aleksandar Pavlovic, Igor Kokoskov, Darko Milicic, Zeljko Rebraca, Marko Jaric, Predrag Stojakovic, Zarko Cabarkapa and Predrag Drobnjak. The legend of Yugoslav basketball is also supposed to meet Vladimir Radmanovic, although Zeljko Obradovic’s assistant Dragan Sakota has recently talked to the Seattle Supersonics star.


- No matter how distant from their homeland they are, we want all our players to know that Basketball Federation of Serbia & Montenegro takes care of them and is always readily available for them. My intention is not to request them to speak up whether they will play at the forthcoming Eurobasket or not, but to see how they are doing, to hear what they have to say. Simply, there must be some communication between us, because we don’t want the last year to be repeated. Our desire is to gather the best team possible, to understand their views and wishes, to hear from them what’s that they don’t like or are not very much happy with. In other words, we want them to assist us in building a relationship of mutual trust, a positive atmosphere and, in the interest of all, to get the great job jointly done – Paspalj concluded.
NBAholic
Το πιο πιθανό μάθημα που αναμένεται να πάρουμε είναι ότι ο Πάσπαλι μιλά και αγγλικά...

Όσο για το λοιπό περιεχόμενο, όμως, δε νομίζω ότι και οι συμπατριώτες του το χειρίστηκαν και τόσο καλά το θέμα. Αλλά για περισσότερες εξηγήσεις, καλύτερα να ρωτήσουν τον Ομπράντοβιτς (ο οποίος και δεν πρόκειται να απαντήσει) και το Στογιάκοβιτς για το μεταξύ τους θέμα τον καιρό της Ολυμπιάδας.
fatboy
Ο εγωισμός είναι ένα μικρόβιο που χτυπάει παντού...
Warrior
Φανταζομαι ,fatboy,οτι ανφερεσαι στο θεμα Τσακαλιδη...

Σιγουρα θα ενισχυθουμε σε πολυ μεγαλο βαθμο αν ερθει στο Βελιγραδι,θα ειμαστε
μια απο τις πιο ισχυρες ομαδες στη ρακετα..

Εμενα μου φαινεται πως μας εχει γραμμενους κανονικα παντως...και αν δεν θελει να
ερθει..μην σωσει και ερθει!!

Καλα,εγω δεν ειδα και ποτε με καλο ματι την συμμετοχη του στην Εθνικη.

Εδω δεν εχουμε προπονητη ακομα..
NBAholic
Δε θεωρώ πλέον την παρουσία ενός αδιάφορου bust επιβεβλημένη-για να μην πω συζητήσιμη καν. Όσο κι αν θέλησα να πιστέψω όσους μιλούσαν για το ταλέντο του, είναι φανερό ότι αποπλανήθηκαν το ίδιο με τους Μπλέιζερς όταν είχαν επιλέξει το Σαμ Μπούι. Τι κάνει ο Τζέικ; Καλά είναι, εσείς;! Είναι 2,18 και πιάνει χώρο στη ρακέτα. Όχι μόνο για τους αντιπάλους, αλλά και για τους συμπαίχτες του! Είναι καλός μπλοκέρ; Καλός ριμπάουντερ; Καλός σουτέρ και σκόρερ; Για τίποτα από όλα αυτά δεν έχει πείσει.
Είναι καλός διαπραγματευτής, όμως, αναμφισβήτητα...κάτι είναι κι αυτό για τη σημερινή globalised έκδοση του μπάσκετ.

Παίρνω τον Παπαδόπουλο πάνω από τον Τζέικ 9 φορές στις 10. Όταν αντιμετωπίσει προβλήματα, μετακινώ στο 5 τον Τσαρτσαρή, που δεν είναι πολύ δυνατός, αλλά είναι ευέλικτος. Κι αν έχει προβλήματα κι αυτός, τον ξανασκέφτομαι τον Λέντκοβ. Ως τότε, άντε γεια...
dizzy_fingers
Παπαδόπουλος με κλειστά μάτια για τη θέση του βασικού σέντερ αντί του Τζέικ...

Ο Τσακαλίδης είμαι σίγουρος πως θα φτάσει η στιγμή κάποτε που θα παρακαλάει να παίξει στην Εθνική ή στην ελλάδα...

Πάντως, το ίδιο που κάνει η Σερβία εδώ, είχε κάνει και η γαλλία πριν λίγο καιρό... δεν είναι πάντα κακό να κάνεις ότι κάνουν οι άλλοι, ειδικά όταν αυτό έχει να κάνει με τη χημεία μίας ομάδας και την εμπιστοσύνη που δείχνει η ομοσπονδία στους διεθνείς...
fatboy
Βασικά δεν αναφερόμουν στον Τσακαλίδη. Είμαι σύμφωνος με την άποψη και των δύο σας για τον Παπαδόπουλο γιατί απλά ο Παπαδόπουλος για μένα είναι ένα από τα ελάχιστα φωτεινά (λαμπρά θα έλεγα) παραδείγματα παικτών. Του έχω απεριόριστη εκτίμηση για την αφοσίωση του στο άθλημα και τις προσπάθειες του.

Με το post μου αναφερόμουν σε όλους αυτούς που χωρίς αργάνωση ασχολούνται με το άθλημα και πολλές φορές και με τις Εθνικές ομάδες. Παίκτες όπως ο Οικονόμου έπρεπε να έρθει πίσω και να βγει πρώτος σκόρερ για να τον ξαναπροσέξουν. Το πρόβλημα δεν είναι βέβαια και τρομερό ειδικά στην Εθνική, αλλωστε δεν θεωρώ την Ελλάδα πίσω σε σχέση με άλλες χώρες σε ότι αφορά τις βασικές υποδομές του κέντρου. Είμαστε όμως πολύ πίσω στην επαρχία, εκεί από όπου θα μπορούσαμε να αντλήσουμε σημαντική δύναμη.

Η προτροπή της επικεφαλίδας του topic αναφέρεται γενικότερα στην ανάγκη ανανέωσης και επαναπροσδιορισμού της στάσης μας απέναντι στο άθλημα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.