Help - Search - Members - Calendar
Full Version: κινουμενα σχεδια 80's
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
KingCrimson
Μερικες ενδεικτικα:

-Βασιλιας Αρθουρος (με το ιερο εξκαλιμπερ!)
-Sport Billy (ελεος πια με αυτο το μαγικο βαλιτσακι!)
-Αστυνομος Σαϊνης (ας ειναι καλα τα ανηψακια..)
-Νιλς Χολγκερσον(πολυ φτερο και πουπουλο ρε παιδι μου..)
-Χαϊντι - Χαϊντι (το μονο που θυμαμαι ειναι τα απεραντα λιβαδια που ετρεχε..)
-Καντυ- Καντυ (ναι το εβλεπα και αυτο!)
-Ροζ Παν8ηρας (η μουσικη στην αρχη ηταν ολα τα λεφτα!) εδω σε punk version
-Δον Κιχωτης
-ο γυρος του Κοσμου σε 80 ημερες
-μαπετ σοου!

--αν μου ερθει καποια αλλη, θα τη γραψω
giannis_mg
Οτιδηποτε ειχε να κανει με τον Scooby Doo ειτε αυτες ηταν ταινιες,ειτε επεισοδια.
Το καλυτερο cartoon ever 56.gif

Αν και δεν ξερω αν το τοπικ αφορα cartoon που επαιζαν μονο τα 80's ή και cartoon που συνεχιζουν να παιζουν ακομα.
Οπως και να εχει ομως ενα ειναι το απολυτο cartoon rolleyes.gif

Οι Thundercats επισης μπαινουν στην λιστα μου αν και δεν θυμαμαι αν ηταν στα 80's ή στα 90's
KingCrimson
QUOTE(Giannis_23 @ Mar 19 2011, 21:05 ) *
Οι Thundercats επισης μπαινουν στην λιστα μου αν και δεν θυμαμαι αν ηταν στα 80's ή στα 90's


Hθελα να το βαλω, αλλα δε θυμομουν το τιτλο, ηταν γυρω στο 87-88 και ναι ηταν 80's!
kolokotronis
-Robotech

-Χ men

-Silverhawks

-Mask

-Silver Rider

-Voltron

-Το άλλο με τον τύπο που είχε την δύναμη της αρκούδας, τα μάτια του γερακιού και την ταχύτητα δεν θυμάμαι τίνος

-Trensformers

-Ghostbusters

-Ducktails

-Captain Planet

Και πολλά άλλα...

Ψηφίζω τα καλύτερα τραγούδια εισαγωγής αυτά του robotech και του silver rider.

Η συγκλονιστικότερη στιγμή ο θάνατος του Άντονυ στο candy candy. Άρρωστοι σεναριογράφοι. Μικρά παιδιά το βλέπανε...
Xaroumenos loukoumas
Τα Thundercats πάνε πάντα παρέα με τα SilverHawk ε!
Επίσης μαζί πάνε και κάτι άλλα, με κάτι τεράστια ρομπότ που αποσυναρμολογούνταν σε μικρότερα πχ κάτι Βόλτρον 5, Ματζίνγκα 7 κτλ!

Ένα σχετικό χιουμοριστικό αφιέρωμα υπάρχει εδώ
Με μερικά έλιωσα tongue.gif
Χαρακτηριστικό απόσπασμα:

QUOTE
Αλλά οι κακοί (που είναι εξωγήινες σαύρες) τους παίρνουν στο κυνήγι με τα λέιζερ τους, οπότε οι καλοί φοράνε σέλες και κανόνια στους δεινόσαυρους και τους μετατρέπουν σε οχήματα. Επαναλαμβάνω: Oι καλοί πολεμάνε εξωγήινες σαύρες. Καβάλα σε δεινόσαυρους. Με κανόνια. Που πετάνε λέιζερ. Σε δεινόσαυρους.


ΥΓ: Θεωρώ πως οι αναγνώστες του φόρουμ είναι άνω των 18. Οι μικρότεροι ας μην το δουν καλύτερα, μην έχουμε και ευτράπελα biggrin.gif

ugly_tocktock.gif
greeneyes13
ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

που τα θυμηθήκατε όλα αυτά;;;;;

- αστυνόμος σαίνης (πρόβλημα πρόβλημα και αίσθημα ευθύνης.....)

-μικρό μου πόνυ (ήρθε η άνοιξη ξανάαααααα)

- ρόζ πάνθηρας

- νιλς χόλγκερσον

- κάντυ κάντυ (τι σκατόπαιδα ήταν τα ξαδέρφια της, και τι σκάλωμα έιχα φάει να θυμηθώ το όνομα απ το μικρό ζωάκι που έιχε παντού τον κλυνν)



επαθα λαστιχο
QUOTE(kolokotronis @ Mar 19 2011, 21:27 ) *
-Το άλλο με τον τύπο που είχε την δύναμη της αρκούδας, τα μάτια του γερακιού και την ταχύτητα δεν θυμάμαι τίνος

bravestar-η αλλιως σεριφης του διαστηματος


-ΝΤΑΡΤΑΚΑΝ πανω απο ολα
-σιλβερχοκς-->κορυφη
-σειμπερ ραιντερ-->"ΑΠΡΙΛΙΑ,Ο ΡΑΜΡΟΤ ΠΗΡΕ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ"
-ο φοινικας-->μαμιστερη ταινια με διαστημικα ρομποτ και ετσι
-λολον το αρκουδακι-παντα
κικο το σκιουρακι με το πολυ ομορφο τραγουδακι στην εισαγωγη-->

-δον κιχωτης-->σαντσοοοοοοοοοοοοοο,κιχοτε.κιχοτεεεεεεε
εεεεεεε,σαντσο
-οι 3 σωματοφυλακες
-φρουτοπια
-ταρο ο γιος της δρακαινας->τα εσπαγε
-τα αρκουδακια της ευτυχιας?? καπως ετσι
-αυτο με την ποδοσφαιρικη ομαδα που καθε κατεβασια κρατουσε μισο επεισοδιο,οταν σουταραν εβγαιναν καπνοι και φλογες και πηδουσαν στον θεο για κεφαλια
-παραμυθια του κουτιου(με την μικρη παρασκευουλα και τα απιστευτα γυαλομπουκαλα της,και τον κοντογιαννιδη πισω απο την φωνη του ρουχλα--?>ο ρουχλας ειναι λα!)
-η λιμνη των κυκνων-->μαγευτικο
-ρωσικα(σοβιετικα) παραμυθια
-μια φορα και εναν καιρο ηταν ο ανθρωπος-->ω ρε κλαμα με τα ηρωικα βασεοφιλα που επεφταν στην πρωτη γραμμη αμυνας...εκεινα τα μικροβια που κανανε ντου ηταν πολυ μοχθηρα και κακασχημα
-ενα στην ετ1 που διηγουταν παραμυθια απο ολο τον κοσμο
-καπτεν χαρλοκ
-ο οδυσσεας-->αλα τζαπαν σε νεξτ τζεν περιβαλλον και ετσι.
-ολιβερ τουιστ-->η ταινια κινουμενων σχεδιων.την εχω δει χαλαρα πανω απο 40 φορες
-τα τοσοδουλια!
-τα ρακουνς
-ο γυρος του κοσμου σε 80 μερες!εχω ακομα την βιντεοκασσετα και τα κακομαθημενα ανηψια μου παραπονιουνται που δεν εχει καλη εικονα.ε αμα μαθεις απο νωρις στο ντιβιντι
και αλλα πολλα..ευχαριστω τους δημιουργους τους για τα υπεροχα σαββατιατικα πρωινα που μου χαρισαν
KingCrimson
Ξεχασα την Οδυσσεια του Διαστηματος (ulysses 31) με το καταπληκτικο intro space rock κομματακι! icon_drunk.gif
εδω!
oti-nane
QUOTE (kolokotronis @ Mar 19 2011, 21:27 ) *
-Το άλλο με τον τύπο που είχε την δύναμη της αρκούδας, τα μάτια του γερακιού και την ταχύτητα δεν θυμάμαι τίνος

HE MAN ?
kolokotronis
QUOTE(oti-nane @ Mar 19 2011, 23:23 ) *
HE MAN ?

Όχι ο Braveheart είναι, με βοήθησε ο έπαθα λάστιχο.
Όπως σωστά με διόρθωσε με τον σερίφη του διαστήματος που ήταν ο saber rider.
oti-nane
Πάντως και το HE MAN είναι του 83 smile.gif
pain of salvation
...να βάλω και βιντεοκασέτα?
Τζουμαρού(Ηλεκτρονικός Ιππότης)
http://www.youtube.com/watch?v=fO9FtBY7O8Y
vc15
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Mar 19 2011, 22:11 ) *
-τα ρακουνς

Καταπληκτικό!!! Τα ρακούνς ήταν από τα πιο αγαπημένα μου.
Όμως, το κορυφαίο ήταν για μένα το scooby-doo. Το παλιό όμως, το καλό, όχι το άλλο που τους δείχνει να είναι πιτσιρίκια.
Ένα άλλο που μου άρεσε πολύ, αλλά δεν ξέρω αν ήταν 80's (μάλλον όχι), ήταν ο Alladin. Πέρα από το ότι ήταν ωραίο, μου άρεσε και το τραγούδι στην αρχή πάρα πολύ.
Και για το τέλος, ένα που δεν είναι σίγουρα 80's, αλλά συγχωρήστε με λόγω νεότητας, είναι το timon and pumba που ήταν επίσης φοβερό και το τραγουδάκι στην αρχή τα έσπαγε.
androu
Αυτό το θυμάται κανείς ;

Space Battleship Yamato

Yamato

Ά ρε τι μου θυμίσατε ...
greeneyes13
νομίζω πως κανείς δεν ανέφερε τα στρουμφάκια smiley.gif smiley.gif smiley.gif
KingCrimson
Oπως και κανενας το Πινοκιο! german intro

και

επισης τα γιαπωνεζικα παραμυθια!intro

Ginobili
QUOTE
-σιλβερχοκς-->κορυφη

Όντως,και πραγματικά ηδονιζόμουν απίστευτα με το theme song!!!

QUOTE
-φρουτοπια

την φωνη του ρουχλα--?>ο ρουχλας ειναι λα!)

Ρε συ...την έβλεπα την φρουτοπία,αλλά ομολογώ ότι με τρόμαζαν αυτές οι φάτσες!!! Σίχαμα!!!
Και ο ρούχλας και η παρέα του με τρόμαζαν...τους αντιπαθούσα!!! Και το στριμμένο κοριτσάκι!!!

Θα προσθέσω την Μαύρη Καλλονή...αν και με έπιανε μια ψιλο-κατάθλιψη την λάτρευα!!! Αμέτρητες φορές το είχα δει!!!

http://www.youtube.com/watch?v=_Hh5yYhEKqY


-Επίσης λάτρευα τους Cobra!!! (Δεν τους πήγαινα τους gi joe)
-H μεγαλύτερη στενοχώρια της ζωή μου??? Το Κογιότ!!! Απίστευτο μίσος για το bip bip...αυτό το κωλόπουλο!!!
aegeansheed
Μα τον Κρομ, κανένας φιδόγλωσσος δεν έβλεπε τον Κόναν το Σάββατο το πρωί???



O Conan είχε και τον Ζούλα για φίλο στη σειρά (όχι τον δημοσιογράφο!)
il postino
να ναι καλα ο ginobili που μου θυμισε το κογιοτ!!!

με την παρεα μου καναμε βουντου προκειμενου το κογιοτ να τσακωσει το μπιπ μπιπ καποια στιγμη!! στοιχηματιζαμε βεβαια οτι σε περιπτωση που το πιανε, θα σηκωνε ταμπελα τυπου "now , what?" , θα το αφηνε ελευθερο και θα ξαναξεκιναγε το κυνηγητο!!!

επισης ο ταζ , παλι απο Bugs banny show, αγαπημενο καρτουν!!! αλλα και ο γιοσεμιτι σαμ θεος ηταν!!!

απο κει και περα, thundercats με αγαπημενο ηρωα τον πανθρο!!

τα στρουμφακια τα σπαγαν με δρακουμελ μορφη!



colonel gomelsky
Οι αστρομαχητές και Ντένις ο Τρομερός.
Ginobili
QUOTE(il postino @ Mar 21 2011, 13:27 ) *
να ναι καλα ο ginobili που μου θυμισε το κογιοτ!!!

Τίποτα δεν είναι τυχαίο σε αυτή την ζωή τελικά...αν σκεφτείς ότι έγινα Σπερς... tongue.gif

Πάντως για μένα,το ορόσημο των cartoons είναι οι power rangers.Από τότε που βγήκαν..έπαψαν να βγαίνουν ωραία cartoons.

Τέλος να σημειώσβ και το Heavy Metal!!!!! 56.gif

frenchman7
Μιας και τα πιο πολλά τα έχετε γράψει (με καλύτερο γαι μένα το thundercats), θα θυμίσω ένα το οποίο μάλλον βγήκε λίγο αργότερα, και απ' ότι θυμάμαι το βαζανε μετά τις ειδήσεις των 9.

The pinky & the brain, brain, brain, brain, brain, brain, brain, brain.... tongue.gif

Πολύ έξυπνο και πολύ γέλιο!
spy_13
Ρε παιδια να στε καλα τι μου θυμησατε τωρα με ολα αυτα που λετε, αν και μερικα δεν τα ξερω γιατι ειμαι και 16 χρονων αλλα με κανατε με ολα αυτα να θυμηθω τα παιδικα μου χρονια που βλεπαμε με τις ωρες ολα τα καρτουνς.Αυτα που με ειχαν καψει ηταν τα ποκεμον, τα ντιτζιμον και ο σκουμπι ντου, αν και τα 2 πρωτα δεν ειναι των 80΄ς. rolleyes.gif
Ginobili
QUOTE(spy_13 @ Mar 21 2011, 18:47 ) *
Ρε παιδια να στε καλα τι μου θυμησατε τωρα με ολα αυτα που λετε, αν και μερικα δεν τα ξερω γιατι ειμαι και 16 χρονων αλλα με κανατε με ολα αυτα να θυμηθω τα παιδικα μου χρονια που βλεπαμε με τις ωρες ολα τα καρτουνς.Αυτα που με ειχαν καψει ηταν τα ποκεμον, τα ντιτζιμον και ο σκουμπι ντου, αν και τα 2 πρωτα δεν ειναι των 80΄ς. rolleyes.gif

16 χρονών και σου θυμίσαμε τα παιδικά σου χρόνια ε...? tongue.gif
reignman
Ε ναι βρε Τζινο , τωρα τον φαγανε τα χρονια tongue.gif

Μου ηρθαν μερικα... δειτε!













EIMAI ΦΟΒΕΡΟΣ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΤΕ Ο ΤΙΜΩΡΟΣ xD
Joan Miró
Voltus 5



Lazer Tag Academy



Denver The Last Dinosaur



Teenage Mutant Ninja Turtles



Υ.Γ. Και ασφαλώς είμαι αιώνιος fan των Thundercats!
priest
ενα απο τα αγαπημενα μ ...saber rider(ο σεριφης του διαστηματος)
rchos
QUOTE(priest @ May 1 2011, 15:47 ) *
ενα απο τα αγαπημενα μ ...saber rider(ο σεριφης του διαστηματος)



πολλα like...

το τραγουδι το ακουω ακομη...

απο τα πολυ αγαπημενα μου κινουμενα σχεδια.

υπαρχει εντομεταξυ τρελη ιστορια πισω απο αυτο.
στην οριτζιναλ γιαπωνεζικη εκδοση του ο αρχηγος ηταν ο fireball και οχι ο saber rider οπως στην αμερικανικη.
γενικοτερα οι αμερικανοι πηραν την σειρα και την αλλαξαν παρα πολυ.στην ελλαδα οπως και σε ολη την ευρωπη επαιξε η αμερικανικη βερσιον.

για να στηριξουν την βερσιον τους οι αμερικανοι αλλαξαν πολυ καποιες σκηνες ενω εφτιαξαν και καποια εξτρα επεισοδια.
μια αποδειξη της διαφορετικοτητας του οριτζιναλ ειναι οτι το κοριτσι(april) το παιρνει ο fireball στο τελος και οχι ο saber rider ο οποιος ηταν ο αρχηγος της ομαδας οπως συνηθως γινετε.φυσικα και εκει εβαλαν το χερι τους αφου υπονοουν οτι η april αρχικα ερωτευμενη με τον saber rider ηταν κατι που δεν ισχυε στο γιαπωνεζικο.
θα ηθελα καποια στιγμη να δω την γιαπωνεζικη εκδοση σε αντιπαραβολη με την αμερικανικη για να δω ποσο διαφορετικο ειναι.
Zoys
Dinosaucers!!! rolleyes.gif
Αυτό με μια νυχτερίδα super ήρωα που είχε βοηθό έναν καρατέκα το θυμάται κανείς; Πριν 8-9 χρόνια το έδειχνε το 0-6.

Δείτε παρακάτω βίντεο:
http://www.youtube.com/watch?v=fMiDOkzfEZ4
priest
QUOTE(Zoys @ Jun 14 2011, 20:23 ) *
Dinosaucers!!! rolleyes.gif
Αυτό με μια νυχτερίδα super ήρωα που είχε βοηθό έναν καρατέκα το θυμάται κανείς; Πριν 8-9 χρόνια το έδειχνε το 0-6.

Δείτε παρακάτω βίντεο:
http://www.youtube.com/watch?v=fMiDOkzfEZ4

ωω τι μ θυμησες...γαματο παιδικο...δεν θυμαμαι σε ποιο καναλι το εβλεπα αλλα μ αρεσε πολυ.
Zoys
QUOTE(priest @ Jun 14 2011, 22:41 ) *
ωω τι μ θυμησες...γαματο παιδικο...δεν θυμαμαι σε ποιο καναλι το εβλεπα αλλα μ αρεσε πολυ.

Εγώ θυμάμαι μόνο το 0-6 το έδειχνε (πρώην junior's tv). Είχε φάση αυτή η σειρά! Χαρακτηριστικά θυμάμαι κάποια στιγμή που σε κάθε επεισόδιο πάγωνε η εικόνα σε ένα σημείο κορύφωσης της πλοκής και έλεγε ο εκφωνητής αν θα τα καταφέρει να γλυτώσει η νυχτερίδα. tongue.gif
SG3ptshooter
Έψαχνα να βρω αυτό για μιας από τις τρεις ταινίες της ερχόμενης εβδομάδας στα Ελληνικά και συνάντησα ένα σάιτ που δε γνώριζα με κινούμενα, αρκετά εκ των οποίων μεταγλωττισμένα.
www.greektoons.com

Λιθαράκι στο τόπικ να βάλω αν και νεανίας:





προφανώς δεν το παραέχω καθότι παιδί κάτι Τσοσογλαίων και λοιπών παππούδων χωρίς μαλλιά... rolleyes.gif

Η δικιά μου εποχή:



και προσωπικές καλταδούρες:

gallistis
QUOTE(rchos @ May 1 2011, 16:24 ) *
πολλα like...

το τραγουδι το ακουω ακομη...

απο τα πολυ αγαπημενα μου κινουμενα σχεδια.

υπαρχει εντομεταξυ τρελη ιστορια πισω απο αυτο.
στην οριτζιναλ γιαπωνεζικη εκδοση του ο αρχηγος ηταν ο fireball και οχι ο saber rider οπως στην αμερικανικη.
γενικοτερα οι αμερικανοι πηραν την σειρα και την αλλαξαν παρα πολυ.στην ελλαδα οπως και σε ολη την ευρωπη επαιξε η αμερικανικη βερσιον.

για να στηριξουν την βερσιον τους οι αμερικανοι αλλαξαν πολυ καποιες σκηνες ενω εφτιαξαν και καποια εξτρα επεισοδια.
μια αποδειξη της διαφορετικοτητας του οριτζιναλ ειναι οτι το κοριτσι(april) το παιρνει ο fireball στο τελος και οχι ο saber rider ο οποιος ηταν ο αρχηγος της ομαδας οπως συνηθως γινετε.φυσικα και εκει εβαλαν το χερι τους αφου υπονοουν οτι η april αρχικα ερωτευμενη με τον saber rider ηταν κατι που δεν ισχυε στο γιαπωνεζικο.
θα ηθελα καποια στιγμη να δω την γιαπωνεζικη εκδοση σε αντιπαραβολη με την αμερικανικη για να δω ποσο διαφορετικο ειναι.


συμφωνω...και αυτο φαινεται απο τοτε που ο τζεσε ειναι στην ακαδημια και την επεσε στην απριλια αλλα εκεινη τοτε ηθελε τον σεριφη.αλλα στο τελος την κερδισε ο κεραυνος-οπως και επρεπε

ειναι ενας τυπας που εχει διασκευασει τους τιτλους αρχης και τους εχει κανει πολυ metal



το γελιο ειναι οτι εχουν γινει 91 dislikes.και γραφει ενας θεουλης ''91 people are Outriders''.πισω στη ζωνη του καπνου γρηγορα
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.