Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΑΝΙΔΩΝ (u18)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Live strong
Μετά από τα φιλικά που έδωσαν οι παίχτριες της Εθνικής Νεανίδων
Διεθνές Τουρνουά στην Ισπανία (Lugo)
7/7/2006 ΕΛΛΑΔΑ - ΙΤΑΛΙΑ 38-77
8/7/2006 ΕΛΛΑΔΑ - ΚΙΝΑ 47-72
9/7/2006 ΕΛΛΑΔΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ 52-85
Διεθνείς Φιλικοί αγώνες στην Ιταλία (Chieti)
12/7/2006 ΕΛΛΑΔΑ - ΙΤΑΛΙΑ 39-55
13/7/2006 ΕΛΛΑΔΑ - ΙΤΑΛΙΑ 50-56
14/7/2006 ΕΛΛΑΔΑ - ΙΤΑΛΙΑ 51-54

Και το φιλικό χτες το απόγευμα με την Αμαρυλλίδα (έχασαν με 78-64) θα δώσουν σήμερα το τελευταίο παιχνίδι με τον Ατρόμητο Πειραιά κλείνοντας τον κύκλο της προετοιμασίας. Μεθαύριο αναχωρούν για Ισπανία όπου και θα ριχτούν στη μάχη του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος… smile.gif

Ας ελπίσουμε ότι αυτές θα πάνε καλύτερα από τις Ν. γυναίκες. Αν και τα μέχρι τώρα αποτελέσματα δεν είναι και ιδιαίτερα ενθαρρυντικά…. cool.gif
Εντωμεταξύ τη θέση της Βογιατζή στη 12αδα πήρε η κατά 10 πόντους κοντύτερη Αργυρώ Πολέντα. blink.gif
Warrior
QUOTE(Live strong @ Jul 17 2006, 09:23 AM)
Ας ελπίσουμε ότι αυτές θα πάνε καλύτερα από τις Ν. γυναίκες. Αν και τα μέχρι τώρα αποτελέσματα δεν  είναι και ιδιαίτερα ενθαρρυντικά….  cool.gif
*



Yπαρχει μια συνεχης βελτιωση με την Ιταλια!
Ξεκινησαν απο το -39 και εχουν φτασει στο -3!! rolleyes.gif

Σε κανα δυο αγωνες απεναντι στις Ιταλιδες....θα ερθει και η νικη! laugh.gif
Live strong
QUOTE(Warrior @ Jul 17 2006, 12:08 PM)
Yπαρχει μια συνεχης βελτιωση με την Ιταλια!
Ξεκινησαν απο το -39 και εχουν φτασει στο -3!! rolleyes.gif

Σε κανα δυο αγωνες απεναντι στις Ιταλιδες....θα ερθει και η νικη! laugh.gif
*



Μακάρι όλοι αυτό θέλουμε…. rolleyes.gif
Ελπίζω η ήττα με την Αμαρυλλίδα να ήταν πλασματική cool.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Jul 17 2006, 12:41 PM)
Μακάρι όλοι αυτό θέλουμε…. rolleyes.gif
Ελπίζω η ήττα με την Αμαρυλλίδα να  ήταν πλασματική  cool.gif
*


Ακόμα δεν έχεις γράψει την ομάδα των νεανίδων που ανακοινώθηκε Live?!!!

laugh.gif Περιμένω να δω αν θα τη γράψεις, σου δίνω 10 λεπτά... biggrin.gif
tsops
Επειδή δε βλέπω φως από τη Live, σε παγκόσμια αποκλειστικότητα (το γεγονός ότι προλαβαίνω τη Live δηλαδή! laugh.gif ), η ομάδα των νεανίδων που αρχίζει τις υποχρεώσεις της σήμερα στην Τενερίφη :

Ιωάννα Αντωνογιαννάκη (17 χρ., 1μ.96), Κατερίνα Καλλέργη (17 χρ., 1μ.85), Σοφία Κανονίδου (17 χρ., 1μ.82), Χριστίνα Μαννέ (17 χρ., 1μ.76), Μαρία Μπουσνάκη (17 χρ., 1μ.78), Θεοδώρα Μουζούκη (17 χρ., 1μ.70), Ηρώ Πολέντα (17 χρ., 1μ.72), Αννα Σπυριδοπούλου (18 χρ., 1μ.84), Βασιλική Τζίμου (18 χρ., 1μ.67), Δήμητρα Τσιαούση (18 χρ., 1μ.87), Γεωργία Χαραλαμπάκη (18 χρ., 1μ.74), Σοφία Πάνου (18 χρ., 1μ.74).

Σήμερα ξεκινάμε απέναντι στην Λιθουανία στις 15:15.

Καλή επιτυχία wink.gif

Για όσους δεν γνωρίζετε, μην αρχίσετε τα παράπονα και τα σχόλια τις επόμενες ημέρες, θα σας πλακώσω. Τα παιδιά είναι μικρά και οι περισσότερες άπειρες. Κανονίστε... bball.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Jul 21 2006, 10:34 AM)
Επειδή δε βλέπω φως από τη Live, σε παγκόσμια αποκλειστικότητα (το γεγονός ότι προλαβαίνω τη Live δηλαδή! laugh.gif ), η ομάδα των νεανίδων που αρχίζει τις υποχρεώσεις της σήμερα στην Τενερίφη :

Ιωάννα Αντωνογιαννάκη (17 χρ., 1μ.96), Κατερίνα Καλλέργη (17 χρ., 1μ.85), Σοφία Κανονίδου (17 χρ., 1μ.82), Χριστίνα Μαννέ (17 χρ., 1μ.76), Μαρία Μπουσνάκη (17 χρ., 1μ.78), Θεοδώρα Μουζούκη (17 χρ., 1μ.70), Ηρώ Πολέντα (17 χρ., 1μ.72), Αννα Σπυριδοπούλου (18 χρ., 1μ.84), Βασιλική Τζίμου (18 χρ., 1μ.67), Δήμητρα Τσιαούση (18 χρ., 1μ.87), Γεωργία Χαραλαμπάκη (18 χρ., 1μ.74), Σοφία Πάνου (18 χρ., 1μ.74).

Σήμερα ξεκινάμε απέναντι στην Λιθουανία στις 15:15.

Καλή επιτυχία wink.gif

Για όσους δεν γνωρίζετε, μην αρχίσετε τα παράπονα και τα σχόλια τις επόμενες ημέρες, θα σας πλακώσω. Τα παιδιά είναι μικρά και οι περισσότερες άπειρες. Κανονίστε... bball.gif
*





Αγαπητέ coach συγνώμη αλλά είχα δουλειά και δεν μπορούσα να γράψω μέσα στα επόμενα 10 λεπτά που μου έβαλες σαν όριο. cool.gif

Δεύτερο! Τα ύψη δεν είναι τα σωστά.( τα κορίτσια έχουν γίνει πτυσσόμενα) Το ξέρω από πρώτο χέρι αλλά δεν έχει καμία σημασία.(και μη μου πεις γιατί το λέωωω έτσι; Είμαι μια κουρούνα με τα ούλα της, λάθος με τα φτερά της…) w00t.gif

Τρίτον. Το τελευταίο σχόλιο που έκανες να το πάρεις πίσω! blink.gif Αν το καλοσκεφτείς μάλλον τις υποβιβάζει παρά τις προστατεύει από τα τυχόν σχόλια. Για σκέψου λίγο… 39.gif
Και οι άλλες της ίδιας ηλικίας είναι. Μόνο αυτό. Όσο για το άπειρες….τις πταιει;…


fast.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Jul 21 2006, 11:55 AM)
Δεύτερο! Τα ύψη δεν είναι τα σωστά.( τα κορίτσια έχουν γίνει πτυσσόμενα)  Το ξέρω από πρώτο χέρι αλλά δεν έχει καμία σημασία.(και μη μου πεις γιατί το λέωωω έτσι; Είμαι μια κουρούνα με τα ούλα της, λάθος με τα φτερά της…) w00t.gif

Τρίτον. Το τελευταίο σχόλιο που έκανες να το πάρεις πίσω!  blink.gif Αν το καλοσκεφτείς μάλλον τις υποβιβάζει παρά τις προστατεύει από τα τυχόν σχόλια. Για σκέψου λίγο… 39.gif
Και οι άλλες της ίδιας ηλικίας είναι. Μόνο αυτό. Όσο για το άπειρες….τις πταιει;…
fast.gif
*


Τα ύψη όντως δεν είναι σωστά αλλά είναι αυτά που δήλωσαν, τι να κάνουμε? wink.gif

Επίσης, δεν υποβιβάζω καθόλου αυτή την εθνική. Τα κορίτσια είναι όντως η μικρότερη ομάδα του τουρνουά (έχουν πολλές 89άρες) και είναι άπειρες γιατί όπως ξέρεις και ξέρω από προσωπική εμπειρία, δεν παίζουν στις ομάδες τους. Οι υπόλοιπες ομάδες δεν έχουν την ίδια μέση ηλικία και αυτό είναι υπέρ μας γιατί αυτά τα παιδιά παίρνουν εμπειρίες.

Άρα γλυκειά μου, δεν το παίρνω πίσω και ξαναλέω : μην ακούσω κανένα πικρόχολο σχόλιο μετά τα αποτελέσματα... cool.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Jul 21 2006, 12:25 PM)
Τα ύψη όντως δεν είναι σωστά αλλά είναι αυτά που δήλωσαν, τι να κάνουμε? wink.gif

Επίσης, δεν υποβιβάζω καθόλου αυτή την εθνική. Τα κορίτσια είναι όντως η μικρότερη ομάδα του τουρνουά (έχουν πολλές 89άρες) και είναι άπειρες γιατί όπως ξέρεις και ξέρω από προσωπική εμπειρία, δεν παίζουν στις ομάδες τους. Οι υπόλοιπες ομάδες δεν έχουν την ίδια μέση ηλικία και αυτό είναι υπέρ μας γιατί αυτά τα παιδιά παίρνουν εμπειρίες.

Άρα γλυκειά μου, δεν το παίρνω πίσω και ξαναλέω : μην ακούσω κανένα πικρόχολο σχόλιο μετά τα αποτελέσματα... cool.gif
*



Δεν θα πω τίποτα γιατί είναι Παρασκευή αν και μου γαργαλάει τη γλώσσα η απάντηση… εννοείται πως δεν είναι προς εσένα απλά συμπληρώνει αυτά που λες…
Δε θα το κάνω όμως! το αντιπαρέρχομαι…. Θα περιμένω να δω πρώτα.
Τα σχόλια μου όμως θα τα κάνω μετά, να είσαι σίγουρος γι αυτό! 19.gif rolleyes.gif
Warrior
QUOTE(metrosport.gr)
Ήττα της εθνικής από τη Λιθουανία


Παρά την καλή εμφάνισή της η εθνική Νεανίδων δεν απέφυγε την ήττα με 57-45 από τη Λιθουανία, στην πρεμιέρα του 8ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Με πολύ καλή άμυνα πάνω στις πανύψηλες αντιπάλους τους τα κορίτσια του Λιζάρδου έμειναν κοντά στο σκορ στο πρώτο οκτάλεπτο. Στη συνέχεια οι Λιθουανές, που σάρωναν στα ριμπάουντ και πήγαιναν συχνά στις βολές, μ' ένα σερί 12-0 ξέφυγαν με 22-8. Η εθνική μας, που έμεινε άποντη για επτά ολόκληρα λεπτά, αντέδρασε όταν μπήκαν τα πρώτα τρίποντα (δύο από την Κανονίδου, ένα της Καλλέργη) και μείωσε σε 27-20 στο ημίχρονο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πλησίασε μέχρι τους τέσσερις πόντους (27-23), όμως η επιβλητική Πετρονάιτε και η παρέα της ξέφυγαν και πάλι με διψήφια διαφορά (45-33) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.


Το πρέσινγκ των κοριτσιών του Λιζάρδου έφερε πρόσκαιρα αποτελέσματα, καθώς με δύο τρίποντα των Κανονίδου, Καλλέργη και ένα λέι απ της Μπουσνάκη η εθνική μείωσε στους πέντε (48-43). Οι Λιθουανές, όμως, που υπερτερούσαν εμφανώς σε φυσικά προσόντα και αθλητικά προσόντα, πέρασαν την μπάλα κοντά στο καλάθι, όπου έμοιαζαν ανίκητες, έχτισαν και πάλι μία διψήφια διαφορά (53-43) και έφτασαν σχετικά άνετα στη νίκη


Μετά τη λήξη του αγώνα ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Νίκος Λιζάρδος, επεσήμανε: «Το παιχνίδι κρίθηκε καθαρά στην ικανότητα της Λιθουανίας στο iniside game. Εμείς προσπαθήσαμε να βγάλουμε ανοιχτά σουτ, αλλά δεν είχαμε τα ποσοστά που θα μας έδιναν τη δυνατότητα να ελπίζουμε για κάτι καλύτερο. Τα κορίτσια έπαιξαν πολύ καλά, κυρίως στην άμυνα, πάλεψαν, αλλά μέτρησαν τα αθλητικά προσόντα του αντιπάλου. Κανένα από τα κορίτσια δεν υστέρησε, όμως θεωρώ πως η εμφάνιση των Κανονίδου, Καλλέργη, Αντωνογιαννάκη αποτέλεσε αποκάλυψη».


ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπαχάνσκι (Πολωνία), Φόρσμπεργκ (Σουηδία)


ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-8, 27-20, 40-33

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Μπουντένας): Βασιουνάιτε 14 (2), Μορκουνάιτε 1, Πιβιλιονάιτε, Ρινκεβίσιουτε, Ντουντενάιτε, Παουγκάιτε, Σαραπάιτε 3 (1), Γιασιουνσκάιτε 8 (1), Κονταουτάιτε, Πετρονάιτε 13, Ρισκεβίσιουτε 13, Σίμκουτε 5

ΕΛΛΑΔΑ: Τζίμου 4, Πάνου, Μανέ 4, Μουζούκη, Μπουσνάκη 11, Χαραλαμπάκη, Πολεντά, Σπυριδοπούλου 3 (1), Τσιαούση, Καλλέργη 8 (2), Κανονίδου 11 (3), Αντωνογιαννάκη 4
dizzy_fingers
Τις άπειρες, άσχετες, ubasketforumικές....χάσανε tongue.gif.
Αυτό ήταν το...πικρόχολό μου σχόλιο fast.gif.


Σοβαρά τώρα, μπορεί αυτή να είναι η πρώτη ή τελευταία φορά που περνάω από αυτό το τόπικ, αλλά οφείλω να εκφράσω τα συγχαρητήριά μου στη Live που άνοιξε το τόπικ και σε όσους το ενημερώνουν.
Μόνο να το ήξεραν τα κορίτσια που παίζουν στην ομάδα....
tsops
Το ξέρουν, το ξέρουν... wink.gif
Live strong
Την ήττα γνώρισαν κι εχτές οι νεάνιδες από το Βέλγιο.
Από αύριο ξεκινούν αγώνες για τις θέσεις 9-16 με σκοπό να μείνουν στη κατηγορία. blink.gif

Τα δεκάλεπτα ήταν 13-07, 37-15 ημιχ. 61-33, και 79-41

Οι πόντοι: Τζίμου 10 (2), Πάνου 5(1), Μαννέ 1, Μουζούκη 4, Μπουζνάκη 2, Χαραλαμπάκη, Πολέντα 2, Σπυριδοπούλου 11(1), Τσιαούση 4, Καλέργη 2, Κανονίδου, Αντωνογιαννάκη.
trefoil 13
Την τέταρτη ήττα της σε ισάρριθμους αγώνες γνώρισε η Εθνική Νεανίδων στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Τενερίφη. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με 101-52, χάνοντας τη μάχη των ριμπάουντ (55-30) και με τις Ρωσίδες να μετράνε 13/26 τρίποντα (50%).
Τα δεκάλεπτα: 12-28, 29-58, 40-80, 52-101
Ελλάδα (Λιζάρδος): Τζήμου 7 (1), Κανονίδου 1, Μανέ 8, Μουζούκη, Μπουσνάκη 12, Χαραλαμπάκη 8 (1), Πολέντα, Σπυριδοπούλου 6 (2), Τσιαούση, Αντωνογιαννάκη 4
Στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης η Εθνική Νεανίδων αντιμετωπίσει στις 6μ.μ. τη Σλοβακία

από basket.gr...
basket4
Ευρωπαϊκό Νεανίδων: Νέα ήττα, 76-53 από τη Σλοβακία
Ήττα γνώρισε και στη δεύτερη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νεανίδων η Εθνική Ελλάδας. Αυτή τη φορά θύτης ήταν η Σλοβακία, η οποία επιβλήθηκε της ελληνικής ομάδας με 76-53.
Τα δεκάλεπτα: 17-15, 32-28 ,55-42, 76-53
Ελλάδα (Λιζάρδος): Τζήμου 6, Πάνου 2, Μανέ 5, Μουζούκη, Μπουσνάκη 11, Χαραλαμπάκη 2, Πολέντα, Σπυριδοπούλου 13, Τσιαούση 4, Καλέργη 2, Κανονίδου, Αντωνογιαννάκη 8
* Αύριο η Εθνική Νεανίδων αντιμετωπίζει τη Λευκορωσία στις 6μ.μ.


Βρε παιδια...τωρα ειδα το τοπικ.δεν μπορω να πω οτι εχει παρει τις καλυτερες παιχτριες που μπορουσε.!!κατα τη γνωμη μου αξιζαν μια θεση σε αυτην την εθνικη και η Αλεξανδρη των Λιοσιων και η Καπου του Σπορτιγκ.Υπαρχουν μεσα κοπελες που δεν επαιξαν 5 παιχνιδια ολη τη χρονια λογω τραυματισμων!τι να πω...τελος παντων...
harris
και παίκτριες που δεν πάτησαν όλη την χρονιά σε καμία προπόνηση της εθνικής... έτσι μου είπε κάποιο πουλάκι που τα ξέρει καλα... τλπ...

ποιος, όμως, να τους κρίνει;;;
Live strong
QUOTE(harris @ Jul 27 2006, 12:05 AM) *
και παίκτριες που δεν πάτησαν όλη την χρονιά σε καμία προπόνηση της εθνικής... έτσι μου είπε κάποιο πουλάκι που τα ξέρει καλα... τλπ...

ποιος, όμως, να τους κρίνει;;;



Την επιχείρηση σκούπα μετά το πρωτάθλημα τη ξέρετε; ugly1.gif fast.gif
Αν όχι θα τη μάθετε…. Κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε που λέει κα μια ψυχή… όποιος δεν κατάλαβε θα τα δει στο άμεσο μέλλον…. w00t.gif
Έτσι μου είπε κι εμένα ένα άλλο πουλάκι… Χάρη ακοοοούς!!! icon_blahblah.gif 65.gif
Όσο για σχόλια δε θα κάνω… τα στατιστικά και οι εφημερίδες μιλάνε από μόνες τους! icon_bored.gif cool.gif
tsops
Θα δείτε πολλές αλλαγές το 2007 - 2008 στις μικρές Εθνικές παλληκάρια μου wink.gif

Για την Εθνική Νεανίδων ειδικά, θα έχετε νέα τον Δεκέμβριο μάλλον cool.gif
trefoil 13
Μία ακόμη απογοητευτική εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Εθνική Νεανίδων, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Ισπανία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα -που δεν έχει πετύχει νίκη- ηττήθηκε από την Λευκορωσία με 51-79 και το Σάββατο Σάββατο (29/07, 15.45) θα αντιμετωπίσει την Πολωνία σε αγώνα μπαράζ, το αποτέλεσμα του οποίου θα κρίνει την παραμονή στην πρώτη κατηγορία.

Ελλάδα: Τζίμου 5, Μανε, Μουζούκη 2, Μπουσνάκη 16, Χαραλαμπάκη 9, Σπυντοπούλου 4, Τσιαούση 9, Καλέργη, Πανου 3, Αντονογιαννάκη 4.

από sportime.gr
basket4
το βλεπω να υποβιβαζονται οι νεανιδες....δυστυχως....!
Live strong
Και να μείνουν στη κατηγορία τι θα κερδίσουν; Να βλέπουν κάθε χρόνο να εξευτελίζονται έτσι; ίσως είναι βαριά κουβέντα αυτή αλλά έτσι είναι, αν θέλουμε να λέμε τα πράγματα με τ όνομα τους! Εννοείται πως δεν το λέω για τα κορίτσια. Αυτά ότι μπορούν να προσφέρουν το κάνουν. Αλλού είναι το πρόβλημα!
Όταν όλο το χρόνο κάνουν 5 προπονήσεις όλες κι όλες. Όταν οι μισές κοπέλες είναι στην Αθήνα, οι άλλες μισές Θεσσαλονίκη κλπ και εννοείται ότι το κάθε γκρουπ δουλεύει με το δικό του τρόπο, πως αυτά τα παιδιά να βρεθούν μέσα στο γήπεδο.
Θα μου πείτε πολύ σωστά, έχουν το σχολείο τους και τις υποχρεώσεις τους, και είναι αδύνατο να βρίσκονται στα μέσα της χρονιάς όλες μαζί. Το σέβομαι απόλυτα.
Δεν είναι όμως μόνο αυτό. Τα περισσότερα παιδιά από αυτά παίζουν σε γυναικείες ομάδες χωρίς χρόνο συμμετοχής, τουλάχιστον όχι αρκετό ώστε τα κορίτσια να έχουν τη πείρα που απαιτείται. Πως λοιπόν αυτά τα παιδιά να αποδώσουν; Ο μόνο συναγωνισμός που έχουν είναι στα διπλά της προπόνησης.
Κάποτε μιλούσα με άτομο που είχε έρθει από Λιθουανία. Καταξιωμένη παίχτρια στο τόπο της. Μου έλεγε για τον τρόπο που γίνονταν εκεί οι προπονήσεις και για το πώς βοηθούσαν τα παιδιά. Ακόμα και από το σχολείο τους. Παρότι μου είπε, ότι ήθελε κάθε μέρα μία ώρα για να φτάσει στο γήπεδο και μία ώρα να γυρίσει στο σπίτι της, είχε τέτοια βοήθεια που της φαινόταν παιχνίδι. πως λοιπόν αυτά τα παιδιά να μη πηγαίνουν μπροστά;
Θα το πω για μία ακόμα φορά και θα το ξαναπώ όσες φορές θα χρειαστεί.
Όλοι αυτοί οι κύριοι, από διοίκηση μέχρι βοηθοί προπονητών, που πασχίζουν για μία θεσούλα στη ομοσπονδία τι κάνουν; Τόσο πολύ τους αρέσουν να αμαυρώνεται το όνομα της Εθνικής μας και κατ επέκταση το δικό τους.
Αν δε θέλουν γυναικείο μπάσκετ να το κόψουν σαν άθλημα. Δε γίνεται όμως, όλος ο κόσμος έχει, εμείς δε θα έχουμε;!!! Τι να το κάνουμε! Όταν γίνεται κάτι να γίνεται σωστά, αν δε μπορούν ας το αφήσουν!
Ας σταματήσει κάποτε αυτή η νοοτροπία. « έλα μωρέ, η γυναίκα είναι για να πλένει πιάτα» και ξέρω πολύ καλά γιατί το λέω αυτό! Στους άντρες, από τις υποδομές ακόμα, γίνεται άλλη δουλειά.
Ο Παναθηναϊκός για παράδειγμα, μια ομάδα μεγάλη και καταξιωμένη. Στα αγόρια από τις υποδομές φροντίζουν να χτίζουν καλούς παίχτες. Φοβερές προπονήσεις, ποτέ ένας μόνο προπονητής, πάντα σε κλειστό χώρο. Τα κοριτσάκια τους που τα έχουν;
Για να φανταστείτε οι κορασίδες τους τώρα ανέβηκαν στην Α! κατηγορία. Προπονήσεις σε ανοιχτό γήπεδο γιατί τις ώρες τις παίρνουν τα αγόρια και το γυναικείο. Πως θα γίνουν παίχτριες αυτά τα παιδιά. (και δεν εννοώ μόνο του ΠΑΟ).
(Tafe, αν είναι αλλιώς τα πράγματα, διέψευσέ με)
Πως μετά θα έχουν απαιτήσεις οι ομάδες τους και κατ επέκταση η Εθνική;
Ας τα δουλέψουν επιτέλους πιο σωστά αυτά τα παιδιά. Δεν χρειάζεται ποσότητα, ποιότητα χρειάζεται.
Μετά είναι και οι δημόσιες σχέσεις όσον αφορά την Εθνική! Δεν λέω ότι το κάνουν όλοι, αλλά μη μου πείτε ότι δεν γίνεται!
Ποιος είναι κολλητός με τον coach; Ε! να το βάλουμε το παιδάκι του! Ποιος ήταν παλιός συμπαίχτης με τον coach; Ε! να το βάλουμε το παιδάκι του! Ποιος είναι παράγοντας διοικητικός και έχει τον τρόπο να βοηθήσει τον coach; Ε! να το βάλουμε το παιδάκι του! Ποιος θα μας φέρει τενεκέ λάδι από το χωριό; Ε! να το βάλουμε το παιδάκι του! Ας είναι τα παιδιά απροπόνητα όλο το χρόνο, ας είναι τραυματισμένα, τα παιδιά θα κλειθούν….( Και για να μη παρεξηγηθώ, δεν μιλάω για τις νεάνιδες. Λέω γενικά πως έχει το όλο σύστημα και προκαλώ όποιον θέλει να μου πει ότι δεν είναι έτσι)


Tsops μη μου πεις την κλασική ατάτα, «περίμενε και θα δεις». cool.gif Είμαι σίγουρη ότι όσα χρόνια και να περάσουν τα πράγματα δεν θα αλλάξουν. Η Ελλάδα θα παραμείνει Ελλάδα και οι Έλληνες θα παραμείνουν Έλληνες! 68.gif

Τέλος! γιατί σας κούρασα, όσον αφορά τις νεάνιδες, θα πω ένα πολύ μεγάλο μπράβο 41.gif στη Μαρία Μπουσνάκη! Είναι πραγματική παίχτρια. Πρώτη σκόρερ, πρώτη στα ριμπάουντ. Έπαιζε σχεδόν μόνη της! Αν έχεις άλλες δυο τέτοιες τι να τι κάνεις τις ψηλές! Δεν έχω λόγια για να πω! Μπράβο και πάλι μπράβο! 77.gif
peka
Και εγω συμφωνω με ολα οσα παρεθεσε η Live πιο πανω.
Ουτως ή αλλως ειναι αρκετοι αυτοι που πιστευουν οτι οι γυναικες ειναι μονο ικανες για να πλενουν πιατα, αν και ουκ ολιγες φορες εχει αποδειχτει το αντιθετο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Με τετοια αντρικα μυαλα πως να παει μπροστα το αθλημα?????????????
Μαλλον θα πρεπει να κανουν στη μεση, οπως λεω εγω, (εννοωντας στην ακρη για τον κοινο νου...!) και να αφησουν αλλους να κανουν αυτο που ξερουν καλα να κανουν!
icon_wave.gif
milan 7
shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif ÷χαλια μαυρα Μπραβο Κε. ομοσπον. 8-0 ΜΑΣ ΕΚΑΝΕΣ ΥΠΕΡΙΦΑΝΟΥΣ 68.gif 68.gif 68.gif 68.gif ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΣΤΑΙ ???????ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΕΣ icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_wave.gif icon_wave.gif
basketobios
÷χαλια μαυρα Μπραβο Κε. ομοσπον. 8-0 ΜΑΣ ΕΚΑΝΕΣ ΥΠΕΡΙΦΑΝΟΥΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΣΤΑΙ ???????ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΕΣ


Με τέτοια χάλια μην πυροβολειτε μόνο τον πιανίστα. Πρέπει να φταίνε πολλοί περισσότεροι! sad.gif
milan 7
Σίγουρα φταίνε πολλοι περισσότεροι. Αλλά οι κύριοι υπεύθυνοι ειναι οι πιανίστες shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif
Βέβαια οι πιανίστες δεν πρέπει να επηρεάζονται απο τενεκέδες με λάδια και άλλα συναφή προιόντα όπως προειπαν πολύ σωστά, αλλά ούτε και να χρηματίζουν γονείς τους παράγοντες για να παίξουν τα παιδιά τους στις εθνικές όπως ακούστηκε shot.gif shot.gif shot.gif

Είναι πολλά και τραγικά αυτά που ακούγονται και κρίμα γιατί υπάρχουν άτομα που αξίζουν και είναι στο περιθώριο.

Ακούστηκε οτι ο Πρόεδρος Βασιλακόπουλος ειναι εξω φρενών με όλα αυτά που έμαθε οτι γίνονται ειδικά εφέτος και θα τους πετάξει εξω όλους. Θα φέρει καινούργιο αίμα και θα διώξει όλους τους άχρηστους.
Φτάνει όμως αυτό? αν δεν αλλάξει όλο το σύστημα και η νοοτροπία που επικρατεί πρόοδος δεν θα υπάρξει.

shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif 68.gif 68.gif 68.gif 68.gif 68.gif sad.gif
Live strong
Αυτό το άκουσα κι εγώ…τι θα γίνει από δω και πέρα δε ξέρω… αν θα αλλαχτούν μόνο οι … χορδές… του πιάνου… ή όλο το πιάνο…
Πάντως η όλη αποστολή μετά το παιχνίδι του υποβιβασμού είχε ανάμικτα συναισθήματα απ ότι πήρε το αφτί μου. Εκεί που έβλεπες κλάματα γύριζες το κεφάλι και έβλεπες γέλια και χαχανιτά… τι θέλει να πει ο ποιητής; Μου λέτε; rolleyes.gif blink.gif
trefoil 13
Έχει κανείς το φετινό πρόγραμμα των νεανίδων της έσκα;
Όποιος το έχει ας το ποστάρει plz. bball.gif
Live strong
QUOTE(trefoil 13 @ Aug 16 2006, 06:11 PM) *
Έχει κανείς το φετινό πρόγραμμα των νεανίδων της έσκα;
Όποιος το έχει ας το ποστάρει plz. bball.gif



Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα. Έχει δοθεί μόνο στις ομάδες την ημέρα που έγινε η κλήρωση. Το μόνο που ξέρω είναι ότι θα είναι δυο όμιλοι. Αυτό όμως σίγουρα θα το ξέρεις, καθώς και ποιες ομάδες περιλαμβάνει ο κάθε ένας. rolleyes.gif
trefoil 13
QUOTE(Live strong @ Aug 17 2006, 12:37 PM) *
Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα. Έχει δοθεί μόνο στις ομάδες την ημέρα που έγινε η κλήρωση. Το μόνο που ξέρω είναι ότι θα είναι δυο όμιλοι. Αυτό όμως σίγουρα θα το ξέρεις, καθώς και ποιες ομάδες περιλαμβάνει ο κάθε ένας. rolleyes.gif


Ναι...αυτό το ξέρω smile.gif
Live strong
27/12/2006
30/12/2006 ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2o BAΛΚΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (............)

29/6/2007
8/7/2007 ΝΕΑΝΙΔΩΝ 24o ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2007(Κατηγορία Β)
ΡΟΥΜΑΝΙΑ(Τimisoara)

basket.gr
basket4
--------------------------------------------------------------------------------

26/12/2006
Εθνική Νεανίδων: Βαλκανικό Πρωτάθλημα
Η Εθνική Νεανίδων ταξιδεύει σήμερα για τη Βουλγαρία, όπου στη Σόφια θα διεξαχθεί το Βαλκανικό Πρωτάθλημα (27-30/12).
Οι ομάδες είναι χωρισμένες σε δύο ομίλους:
Α’ Όμιλος: Ελλάδα, Ρουμανία, Σερβία, Βουλγαρία (κορασίδων)
Β΄ Όμιλος: Βουλγαρία, Κροατία. Τουρκία, Μαυροβούνιο
Το πρόγραμμα του Α΄ Ομίλου:
27/12 4μ.μ. Ελλάδα-Ρουμανία
28/12 4μ.μ. Ελλάδα-Σερβία
29/12 2μ.μ. Ελλάδα-Βουλγαρία (κορασίδων)
30/12 Αγώνες κατάταξης
Ο Παναγιώτης Βαφειάδης και ο Θάνος Σόφτσης έχουν καλέσει τις εξής αθλήτριες: Διονυσία Αλεξανδρή, Ιωάννα Διέλλα (ΔΑΣ Άνω Λιοσίων), Έλενα Κατσαρά (Δάφνη), Χριστίνα Μανέ (Αστέρας Εξ), Μαρία Μπουσνάκη, Νίκη Τσακιρίδου (Μ. Αλέξανδρος), Μαρία Παυλοπούλου (Περιστέρι), Φαίδρα Σκιαδοπούλου (Siemens), Ανθή Ταρπάγκου, Νάντια Ταυροπούλου (Άρης Θες.), Έλενα Φουράκη (ΑΟ Χανίων), Αντιγόνη Χεριστανίδου (ΑΟΚ Βέροιας). Αρχηγός Αποστολής: Φώτης Σεραφείδης


Εκπληξη παντως μου κανει η κληση καποιων κοριτσιων...ας πουμε η ναντια η ταυροπουλου περσι ειχε παθει χιαστο καιτην βαζουν κατευθειαν στην εθνικη που ακομα δεν εχει επανελθει καλα καλα???τι πραγματα ειναι αυτα?? blink.gif
trefoil 13
Εθνική Νεανίδων: Ήττα με 68-51 από την Ρουμανία
Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Νεανίδων στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Βουλγαρία (Σόφια), καθώς έχασε με 68-51 από την Ρουμανία.
Δεκάλεπτα: 19-11, 34-28, 49-36, 68-51
Ελλάδα (Βαφειάδης): Μανέ 7, Αλεξανδρή 5, Τσακιρίδου 1, Μπουσνάκη 16, Χεριστανίδου 7, Διέλλα 8, Ταυροπούλου 2, Κατσάρα 5, Παυλοπούλου, Σκιαδοπούλου, Ταρπάγκου, Φουράκη.
*Αύριο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει την Σερβία

από basket.gr...
trefoil 13
Νεανίδων: Ήττα από τη Σερβία με 50-78
Τη δεύτερη ήττα της γνώρισε η Εθνική Νεανίδων στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Σόφια.
Δεκάλεπτα: 14-18, 22-35, 36-53, 50-78
Ελλάδα (Βαφειάδης – Σόφτσης): Μανέ 6, Παυλοπούλου 8, Αλεξανδρή 4(1),Τσακιρίδου 4, Τάρπαγκου, Χεριστενίδου 8, Διέλλα 7, Ταυροπούλου 4, Φουράκη, Σκιαδοπούλου 7, Κατσάρα 2.
Σερβία: Γιοβάνοβιτς Μ. 6, Μούσοβιτς 10, Ορόζοβιτς, 2, Ζιβάνοβιτς 13, Καρακάσεβιτς 8, Γιβάνοβιτς Ν. 7(1), Μπάκαλιτς, Μιγιάτοβιτς, Γιοβάνοβιτς Τ. 12, Γκόρνικ 5(1), Παλίγκοριτς 2, Κνέζεβιτς 13.
* Στον άλλον αγώνα του ομίλου: Εθνική Βουλγαρίας Κορασίδων – Ρουμανία 41-104
* Η Ελλάδα αντιμετωπίζει αύριο στις 2μ.μ. την Εθνική Κορασίδων της Βουλγαρίας.
από basket.gr...

Το τελευταίο ειδικά με μπέρδεψε λίγο... Τι δουλειά έχουν να παίζουν με κορασίδες;
trefoil 13
Πρώτη νίκη οι Νεανίδες
Την πρώτη της νίκη στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Σόφια σημείωσε η Εθνική Νεανίδων επικρατώντας της οικοδέσποινας Βουλγαρίας με 94-39.
Δεκάλεπτα: 15-9, 40-22, 69-31, 94-39
Ελλάδα (Βαφειάδης – Σόφτσης): Μανέ 22(1), Αλεξανδρή 3(1), Τσακιρίδου 10, Μπουσνάκη 18(1) Τάρπαγκου, Χεριστενίδου 16, Διέλλα 7, Ταυροπούλου 6(1), Φουράκη 2, Σκιαδοπούλου 6, Κατσάρα 4.
Βουλγαρία: Ιβάνοβα 4(1), Κοβάτσεβα, Ντιμίτροβα 2, Τοντόροβα 9, Μπογιατζίεβα, Ντέτσεβα 2, Νάκοβα 9, Μιτσάνσκα, Γκρόζντεβα, Ιστιλγιάνοβα 2, Γκριγκόροβα, Ντεντσέβα 11.

από basket.gr...
basket4
γιατι στον αγςνα με τη Σερβια δεν επαιξε η Mπουσνακη????μου φαινεται παρα πολυ παραξενο...ειναι παρα πολυ καλη παιχτρια..εκτος αν ειχε καποιο τραυματισμο...(χτυπαμε ξυλο βεβαια...)
basket4
30/12/2006
Νεανίδων: Στην πέμπτη θέση
Η νίκη επί της ΠΓΔΜ έφερε την Εθνική Νεανίδων στην πέμπτη θέση στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε στη Σόφια. Η Ελλάδα επιβλήθηκε 79-71.
Δεκάλεπτα: 22-15, 21-11, 15-21, 21-24
Ελλάδα (Βαφειάδης – Σόφτσης): Μανέ 12, Τσακιρίδου 8, Μπουσνάκη 20(2), Τάρπαγκου, Χεριστενίδου 15, Ταυροπούλου 10, Σκιαδοπούλου 6, Κατσαρά 8.

Αποτελέσματα
Θέσεις 1-2: Σερβία-Τουρκία 60-65
Θέσεις 3-4: Ρουμανία-Βουλγαρία 73-62

Tελική κατάταξη
1. Τουρκία
2. Σερβία
3. Ρουμανία
4. Βουλγαρία
5. Ελλάδα
6. ΠΓΔΜ
7. Αλβανία
8. Βουλγαρία (κορασίδων)
...
basket4
Διοργάνωση: 24o ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2007 (Β Κατηγορία)
Τόπος: ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Timisoara)
Ημερομηνία: 29/6-8/7/2007
Συμμετέχουσες Ομάδες: Συμμετέχουν 20 Ομάδες χωρισμένες σε τέσσερεις (4)Ομίλους ως εξής:
Α Όμιλος: ΒΕΛΓΙΟ-ΙΣΛΑΝΔΙΑ-ΙΣΡΑΗΛ-ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-ΔΑΝΙΑ
Β Όμιλος: ΚΡΟΑΤΙΑ-ΡΟΥΜΑΝΙΑ-ΦΙΛΆΝΔΙΑ-ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ-ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ
Γ Όμιλος : ΕΣΘΟΝΙΑ-ΑΓΓΛΙΑ-ΛΕΤΟΝΙΑ-ΒΟΣΝΙΑ-ΑΡΜΕΝΙΑ
Δ Όμιλος Πόλη Timisoara: ΕΛΛΑΔΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΑΥΣΤΡΙΑ-ΣΚΟΤΙΑ
Το πρόγραμμα των αγώνων της Εθνικής ομάδας Νεανίδων είναι:
Α φάση των αγώνων
29/6/2007: ΕΛΛΑΔΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ
30/6/2007: ΕΛΛΑΔΑ - ΣΛΟΒΕΝΙΑ
1/7/2007 : ΕΛΛΑΔΑ - ΑΥΣΤΡΙΑ
2/7/2007 : ΕΛΛΑΔΑ – ΣΚΟΤΙΑ
Live strong
Ο ομοσπονδιακός προπονητής της εθνικής νεανίδων Παναγιώτης Βαφειάδης ενόψει του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος καλεί για προετοιμασία τις παρακάτω αθλήτριες:

Αλεξανδρή, Διέλα (ΔΑΣΑΛ)
Αυτζή, Σκιαδοπούλου (Siemens)
Μπουσνάκη, Τσακιρίδου (Μ.Αλέξανδρος)
Ανδρουλάκη (Ηράκλειο ΟΑΑ)
Μανέ (Αστέρας Εξαρχείων)
Χαιριστανίδου (ΑΟΚ Βέροια)
Ζακυνθινού (Αμαρυλλίδα)
Βαρυπατάκη (ΑΟ Χανίων)
Αντωγιαννάκη (ΓΣ Περιστερίου)
Ταρπάγκου, Ταυροπούλου (Άρης Θεσσαλονίκης).
Οι αθλήτριες θα πρέπει να βρίσκονται την Κυριακή 17/6/2007 στις 10.30 στο ΟΑΚΑ.

Ευτυχώς τελικά εισακούστηκα..smiley.gif
basket4
28/6/2007
Εθνική Νεανίδων: Πρεμιέρα με Ολλανδία
Στην Τιμισοάρα της Ρουμανίας βρίσκεται από χθες η εθνική ομάδα των νεανίδων προκειμένου να λάβει μέρος στο 24ο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νεανίδων (Β’ Κατηγορία) που ξεκινά αύριο Παρασκευή.
Η εθνική ομάδα θα συμμετάσχει στον Δ’ όμιλο της διοργάνωσης και θα έχει αντιπάλους τις Σλοβενία, Ολλανδία, Αυστρία και Σκοτία.
Οι υπόλοιποι όμιλοι είναι:
Α Όμιλος: Βέλγιο, Ισλανδία, Ισραήλ, Πορτογαλία και Δανία.
Β Όμιλος: Κροατία, Ρουμανία, Φιλανδία, Λουξεμβούργο, Μαυροβούνιο.
Γ Όμιλος: Εσθονία, Αγγλία, Λετονία, Βοσνία, Αρμενία
Το πρόγραμμα των αγώνων της εθνικής ομάδας είναι:
Α φάση
29/6/2007 (18.00) Ελλάδα - Ολλανδία
30/6/2007 (18.00) Ελλάδα - Σλοβενία
1/7/2007 (13.00) Ελλάδα - Αυστρία
2/7/2007 (13.00) Ελλάδα - Σκοτία

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Παναγιώτης Βαφειάδης αναφέρθηκε γενικά στη διοργάνωση τονίζοντας: Η προετοιμασία μας ήταν μικρή διότι οι περισσότερες αθλήτριες είχαν υποχρεώσεις με το σχολείο τους. Η αλήθεια είναι ότι κάποιες ομάδες όπως η Ολλανδία και η Σκοτία δεν τις ξέρουμε. Υπάρχει ενθουσιασμός από την πλευρά των αθλητριών μας και θα παλέψουν με όλες τους τις δυνάμεις μέσα στο παρκέ. Για τον πρώτο αντίπαλό μας, την Ολλανδία ξέρουμε λίγα πράγματα, όμως θα παλέψουμε για το καλύτερο. Είμαστε σε καλή κατάσταση.

Η σύνθεση της εθνικής νεανίδων

1 AΛΕΞΑΝΔΡΗ ΔΙΟΝΥΣΙΑ 1,67 PG 24/10/1989 Δ.Α.Σ. Ανω Λιοσίων
2 ΔΙΕΛΛΑ ΙΩΑΝΝΑ 1,80 G 2/6/1990 Δ.Α.Σ. Ανω Λιοσίων
3 ΑΥΤΖΗ ΜΑΡΙΑ 1,68 G 18/5/1990 Α.Π.Σ. Siemens
4 ΜΑΝΕ ΧΡΙΣΤΙΝΑ 1,80 G 18/1/1989 Α.Ο. Αστήρ Εξαρχείων
5 ΜΠΟΥΣΝΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 1,83 F 26/9/1989 Γ.Σ. Μ. Αλέξανδρος Θεσ/νίκης
6 ΣΚΙΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΦΑΙΔΡΑ 1,93 C 29/71990 Α.Π.Σ. Siemens
7 ΤΑΡΠΑΓΚΟΥ ΑΝΘΗ 1,81 F 6/5/1990 Α.Σ. Άρης Θεσ/νίκης
8 ΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ NANTIA 1,80 G 7/3/1990 Α.Σ. Άρης Θεσ/νκης
9 ΤΣΑΚΙΡΙΔΟΥ ΝΙΚΗ 1,78 G 26/9/1990 Γ.Σ. Μ. Αλέξανδρος Θεσ/νίκης
10 ΧΑΙΡΙΣΤΑΝΙΔΟΥ ΑΝΤΙΓΟΝH 1,87 F 3/10/1990 Α.Ο.Κ. Βέροιας
11 ΖΑΚΥΝΘΗΝΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ 1,78 G 1/3/1989 Αμαρυλλίδα
12 ΑΝΤΩΝΟΓΙΑΝΝΑΚΗ ΙΩΑΝ 1,93 F 20/12/1989 Γ.Σ. Περιστερίου

Προπονητής: Βαφειάδης Παναγιώτης
Βοηθός Προπονητή: Τσουμάκας Δημήτρης
basket4
29/6/2007
Εθνική Νεανίδων: Νίκη επί της Ολλανδίας
Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής Ομάδας Νεανίδων στους αγώνες της για το 24ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β' κατηγορία) που πραγματοποιείται στην Τιμισοάρα της Ρουμανίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε της Ολλανδίας με 62-59 μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.
Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο ομοσπονδιακός προπονητής Παναγιώτης Βαφειάδης δήλωσε: "Τα κορίτσια είχαν το άγχος της πρεμιέρας στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη η εικόνα της ομάδας βελτιώθηκε, οι παίκτριες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους φτάνοντας στη νίκη".
Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 12-12, 19-23, 40-41, 62-59
ΕΛΛΑΔΑ (Βαφειάδης): Αυτζή 3, Αλεξανδρή 3(1), Μαννέ 15(2), Μπουσνάκη 22, Τσακιρίδου, Χαιριστανίδου 8, Διέλα 11, Σκιαδοπούλου, Αντωνογιαννάκη.
ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ρουμπέχι Φίσα 5(1), Βάν ντε Λαγκεματ 4(1), Βαν ντερ Χόεκ 18(4), Ούντε Αβενουίς 1, Βαν ντεν Αντελ Λ., Βαν ντεν Αντελ Ν. 2, Κλέιν 7(1), Τίντεμαν 2, Λιγκθαρτ 6, Ντε Ρος 9, Βαν ντε Νιουβεντίγ 5.
Η Εθνική Νεανίδων θα δώσει αύριο (18.00) το δεύτερο παιχνίδι της στη διοργάνωση με αντίπαλο τη Σλοβενία.
basket4
30/6/2007
Εθνική Νεανίδων: Ήττα από τη Σλοβενία
Δεν τα κατάφερε η Εθνική Νεανίδων στον δεύτερο αγώνα της για το ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β΄ Κατηγορία) που διεξάγεται στην Τιμισοάρα της Ρουμανίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε από το αντίστοιχο της Σλοβενίας με 75-57. Αύριο η Εθνική θα αντιμετωπίσει στις 13:00 την Αυστρία.
Τα δεκάλεπτα: 14-12, 37-26, 51-42, 75-57.
ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Πλιμπέρσεκ, Ζντόλσεκ 12 (1), Κέριν 10 (1), Χόρβατ 2, Μπάριτς 20 (2), Γκότοβατς, Όμπλακ 14, Τρέμπετς 11, Κλάβζαρ 6.
ΕΛΛΑΔΑ (Βαφειάδης): Αυτζή 2, Αλεξανδρή 5 (1), Μανέ 7, Μπουσνάκη 21 (2), Τσακιρίδου 2, Χαιριστανίδου 9 (1), Διέλα 9, Ταρπάγκου, Ζακυνθινού 2, Σκιαδοπούλου, Αντωνογιαννάκη
basket4
νικη και επι της Αυστριας με 67-55
λογικα περασαν στην επομενη φαση.
κορυφαιες ηταν οι Μαννε με 22,Μπουσνακη με 11 και Χαιριστανιδου με 12
basket4
1/7/2007
Εθνική Νεανίδων: Νίκη επί της Αυστρίας
Τη δεύτερη νίκη της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β Κατηγορία) που πραγματοποιείται στην Τιμισοάρα της Ρουμανίας σημείωσε η Εθνική Νεανίδων. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε της Αυστρίας με 67-55 και έχει πέντε βαθμούς σε τρεις αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 35-32, 46-44, 67-55

ΕΛΛΑΔΑ (Βαφειάδης): Αυτζή 2, Αλεξανδρή 8(1), Μαννέ 22(2), Μπουσνάκη 11, Ταυροπούλου, Τσακιρίδου 8(1), Χαιριστανίδου 12, Ζακινθυνού 2, Σκιαδοπούλου, Αντονογιαννάκη 2.

ΑΥΣΤΡΙΑ: Βένταμ 2, Ορτι 5(1), Σκλέιτζερ 2, Σβάντζιγκερ 5(1), Ντε Λεβ 4, Ροχ 6(1), Ουρμπαν, Κοπλ 6, Λαζάρεβιτς 6, Ρίτσαρντ 5, Αλισιτς 2, Σίσερ 10.

Αύριο η Εθνική Νεανίδων θα αντιμετωπίσει στις 15.45 την Σκοτία, στον τελευταίο αγώνα της στον όμιλο.
...
sofo4
μπράβο στα κορίτσια για την προσπάθειά τους- 41.gif αν δεν ήταν και η Αντωνογιαννάκη............ευτυχώς την πήραν 19.gif
Live strong
τα στατιστικά των κοριτσιών καθώς και ο χρόνος συμμετοχής τους! bball.gif


Name Min 2P FG 3P FG FT Reb AS PF TO ST BS Pts
M/A % M/A % M/A % O D Tot
4 Aftzi, M. 17 1/2 50.0 0/1 0.0 0/0 0.0 1 1 2 2 3 2 1 0 2
5 *Alexandri, D. 25 1/3 33.3 1/3 33.3 3/4 75.0 1 2 3 1 2 3 1 0 8
6 *Manne, C. 33 7/12 58.3 2/4 50.0 2/2 100.0 3 2 5 6 0 2 3 1 22
7 *Bousnaki, M. 38 4/15 26.7 0/0 0.0 3/4 75.0 5 4 9 2 3 0 2 0 11
8 Tavropoulou, K. 2 0/0 0.0 0/1 0.0 0/0 0.0 0 0 0 0 1 0 0 0 0
9 Tsakiridou, N. 30 2/5 40.0 1/2 50.0 1/2 50.0 1 3 4 1 4 2 2 0 8
10 *Chairistanidou, A. 35 6/15 40.0 0/1 0.0 0/0 0.0 5 5 10 2 4 4 4 0 12
11 Diela, I. 0 0/0 0.0 0/0 0.0 0/0 0.0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
12 Tarpagkou, A. 0 0/0 0.0 0/0 0.0 0/0 0.0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Zakynthinou, K. 7 1/2 50.0 0/0 0.0 0/0 0.0 0 0 0 0 2 1 2 0 2
14 Skiadopoulou, F. 5 0/1 0.0 0/0 0.0 0/0 0.0 0 0 0 0 2 0 0 0 0
15 *Antonogiannaki, I. 9 1/1 100.0 0/0 0.0 0/0 0.0 1 2 3 1 2 0 1 0 2
basket4
Νικη και επι της Σκωτιας 40-65
ανετα κερδισε η εθνικη ομδα των νεανιδων με κορυφαια παιχτρια τη μπουσνακη αφου ειχε 22 ποντους,17 ριμπαουντ και 3 ασιστ.εκανε νταμπλ νταμπλ.
επισης πολυ καλες ηταν οι Μαννε με 17 ποντους και 2 ριμπαουντ και Τσακιριδου με 10 ποντους,5 ριμπαουντ και 3 ασιστ.
basket4
2/7/2007
Νεανίδων: Νίκη πρόκριση επί της Σκοτίας
Με νίκη που ισοδυναμεί με πρόκριση στα προημιτελικά έκλεισε την πρώτη φάση των αγώνων της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β' Κατηγορία) η Εθνική νεανίδων. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 65-40 μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση και πλέον περιμένει τον αντίπαλό στην επόμενη φάση.

Δεκάλεπτα: 11-14, 19-29, 32-46, 40-65

ΕΛΛΑΔΑ (Βαφειάδης): Αυτζή , Αλεξανδρή 6(1), Μαννέ 17, Μπουσνάκη 22, Ταυροπούλου, Τσακιρίδου 10(1), Χαιριστανίδου 2, Διέλα 6(1), Ταρπάγκου, Ζακινθυνού, Σκιαδοπούλου, Αντονογιαννάκη 2.

ΣΚΟΤΙΑ: Μακ Φάντεν 2, Χαλντάν, Καμινγκ 5(1), Γκίλις 1, Μακ Μπριέρτι, Αλισον 4, Ρόουαν, Φίλινγχαμ 13(1), Μπάχαμ 12, Πιούργουαλ, Μπίσετ, Μπελ 3.

* Σήμερα η Εθνική Νεανίδων έχει ρεπό
sofo4
Πρόκριση στους "8" για τις νεάνιδες
02/07/2007 (19:55)

Η Εθνική ομάδα των νεανίδων επικράτησε με 65-40 της Σκωτίας και πρόκριθηκε στην επόμενη φάση του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (Β' Κατηγορία) που διεξάγεται στη Ρουμανία. Τα κορίτσια του Παναγιώτη Βαφειάδη θα έχουν σήμερα την ευκαιρία να ξεκουραστούν καθώς έχουν ρεπό και να προετοιμαστούν για τον επόμενο αντίπαλο.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 19-29, 32-46, 40-65.
ΕΛΛΑΔΑ: Αυτζή, Αλεξανδρή 6 (1), Μαννέ 17, Μπουσνάκη 22, Ταυροπούλου, Τσακιρίδου 10 (1), Χαιριστανίδου 2, Διέλα 6 (1), Ταρπάγκου, Ζακινθυνού, Σκιαδοπούλου, Αντονογιαννάκη 2.
ΣΚΩΤΙΑ: Μακ Φάντεν 2, Χαλντάν, Κάμινγκ 5 (1), Γκίλις 1, Μακ Μπριέρτι, Αλισον 4, Ρόουαν, Φίλινγχαμ 13 (1), Μπάχαμ 12, Πιούργουαλ, Μπίσετ, Μπελ 3.


μπράβο στα κορίτσια και ειδικά στην Μπουσνάκη τη Μαρία απο τις πλέον αξιόπιστες παίχτριες 41.gif αλλά να πώ και εγώ τη γνώμη μου ρε παιδιά. Πολύ κλειστό κύκλωμα έχει καταντήσει η εθνική νεανίδων όπως και κορασίδων- δεν μπορεί αυτή η ομοσπονδία ή τέλος πάντων οι όποιοι αρμόδιοι να μην βλέπουν οτι υπάρχουν και άλλα ταλέντα και να καλούν τις ίδιες και τις ίδιες απο τις οποίες δεν αξίζουν όλες να είναι εκεί.
βρέθηκαν παίχτριες κατά καιρούς στην εθνική που είχαν μήνες αποχή απο το μπάσκετ. Πέρσυ μία φίλη είχε επιλεχθεί για προετοιμασία και ο προπονητής την είχε στολίσει με τις καλύτερες κριτικές και τελικά δεν την επέλεξε Με τι κριτήρια λοιπόν γίνονται οι επιλογές? θα μου πείτε ο γνωστός του γνωστού κ.λ.π. γιατί δεν δίνουν ευκαιρίες και σε άλλα παιδιά? είναι και αυτό όπως με τις πανελλήνιες που αντί ευκαιρίες δίνουν τιμωρίες στα παιδιά κόβοντάς τα για μισή μονάδα απο κάποια σχολή .
απαράδεκτα πράγματα- σκέτη απογοήτευση για τα κορίτσια 68.gif 68.gif 68.gif 68.gif
basket4
o oμιλος την εθνικης μας στην επομενη φαση ειναι με εσθονια,λετονια,σλοβενια.
σημερα επαιζαν με εσθονια και απο τοι φαινεται τα πραγματα ειναι δυσκολα για την εθνικη μας αφου δτον σημερινο αγωνα που τελειωσε πριν απο λιγο εχασαν με 62-39!πολλα λαθη εγιναν σε αυτο το παιχνιδι
κορυφαια και παλι η Μπουσνακη με 13 ποντους και 7 ριμπαουντ ενω η Αντονωγιαννακη πηρε 10 πιμπαουντ χωρις ομως να σκοραρει.
sofo4
ευτυχώς που έχουμε και την basket4 και ενημερώνει laugh.gif 41.gif
Live strong
QUOTE(basket4 @ Jul 4 2007, 11:59 AM) *
o oμιλος την εθνικης μας στην επομενη φαση ειναι με εσθονια,λετονια,σλοβενια.
σημερα επαιζαν με εσθονια και απο τοι φαινεται τα πραγματα ειναι δυσκολα για την εθνικη μας αφου δτον σημερινο αγωνα που τελειωσε πριν απο λιγο εχασαν με 62-39!πολλα λαθη εγιναν σε αυτο το παιχνιδι
κορυφαια και παλι η Μπουσνακη με 13 ποντους και 7 ριμπαουντ ενω η Αντονωγιαννακη πηρε 10 πιμπαουντ χωρις ομως να σκοραρει.


χτες η Μπουζνάκη είχε και 17 ριμπαουντ εκτός των πόντων της (22) 41.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.