Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Κολλεγιακό Πρωτάθλημα 2013-2014 + NBA Draft 2014
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Γενικά για το ΝΒΑ
Pages: 1, 2, 3, 4
benchwarmer
Ξεκίνησε χθες το κολλεγιακό πρωτάθλημα, όπου είχαμε για πρώτη φορά την ευκαιρία να δούμε "επίσημα" τα μεγάλα ονόματα του προσεχούς draft (και μερικά από τα μεγαλύτερα των τελευταίων ετών σύμφωνα με τους ειδικούς).

Τα ματς βεβαίως ήταν τέτοια που δεν προσφέρονται για πάρα πολλά συμπεράσματα σε ομαδικό επίπεδο, παρά μόνο να πάρουμε μία γεύση από ονόματα που θα μας απασχολήσουν πολύ προσεχώς. Για να μην κουράζω με λόγια λοιπόν, ας το κάνω με βίντεο.

http://www.youtube.com/watch?v=be6ZHiK2yME

http://www.youtube.com/watch?v=v7MTohGP-N8

http://www.youtube.com/watch?v=ArCI7F0yay4
Magnus92



blove.gif
benchwarmer
Σήμερα το βράδυ τα πρώτα μεγάλα παιχνίδια της χρονιάς.

Στις 2.30 Kentucky-Michigan State, με την εξαιρετική recruiting class του Calipari (ίσως και την καλύτερη όλων των εποχών) απέναντι στην έμπειρη και σκληρή ομάδα του Izzo, και στις 4.30 Duke-Kansas ή αλλιώς Jabari Parker vs Andrew Wiggins...
sacarame



Igor
QUOTE(sacarame @ Nov 13 2013, 14:58 ) *





Προβλέπεται μεγάλο draft του χρόνου. Αν πω οτι εγώ προτιμώ Parker απο Wiggins, θα με πειτε εντελώς τρελό?? Δεν τους έχω δει, μόνο απο βιντεάκια. rolleyes.gif
benchwarmer
^^ Κι εγώ κλίνω προς Jabari. Και ορισμένα άλλα εκλεκτά μέλη του φόρουμ που ξέρω, αλλά δεν καταδέχονται να ποστάρουν στο κολλεγιακό tongue.gif

Το χτεσινό δυστυχώς δεν το είδα, θα ποστάρω αναλυτικά όταν το δω.

Είδα όμως το προηγούμενο, Kentucky vs Michigan State. Ένα Kentucky με ίσως την καλύτερη recruiting class όλων των εποχών (5 από τους 10 καλύτερους πρωτοετείς σε όλη τη χώρα), κάποιοι είχαν αρχίσει να μιλάνε και για αήττητη σεζόν, όμως χτες έπεσαν πάνω στους πιο έμπειρους καμικάζι του Izzo (που βέβαια είναι και αυτοί από τα φαβορί για το πρωτάθλημα, δεν ήταν κάποια έκπληξη) και έτσι προσγειώθηκαν στην κολεγιακή πραγματικότητα.

http://scores.espn.go.com/ncb/video?gameId=400506311
aegeansheed
Wow! Ο Abduli Jabari φαίνεται ότι θα γίνει τουλάχιστον Μέλο. Το μόνο που με χαλάει... tongue.gif είναι ότι μου θυμίζει Gay στην ντρίμπλα και στο pull up...
benchwarmer
Και λίγος ακόμα Jabari




Κατά τ' άλλα, όσον αφορά το πρωτάθλημα αυτό καθ' αυτό, εκτός από το Duke (Parker), το Kansas (Wiggins) και το Kentucky (Randle και όχι μόνο), αναμένεται να πρωταγωνιστήσουν το Michigan State και οι πρωταθλητές του Louisville (παρά την μεγάλη απώλεια των Siva και Dieng), δύο ομάδες χωρίς παίχτες που να αναμένονται στο top5-10 του draft, αλλά πολύ σκληρές και δεμένες. Αντίθετα, άλλα κολλέγια που πρωταγωνίστησαν πέρυσι, αναμένεται να είναι φέτος λίγο (εώς και αρκετά?) πιο πίσω, όπως το Florida, το Michigan (Burke ήταν αυτός...) ή το Ohio State.

Τέλος, μια αναφορά βέβαια και ίσως στον καλύτερο παίχτη του πρωταθλήματος (αλλά χωρίς μεγάλο upside για το ΝΒΑ, γι αυτό και αναμένεται κάπου στα μέσα-τέλος του 1ου γύρου του draft και όχι παραπάνω), τον Doug McDermott του Creighton.
http://www.youtube.com/watch?v=2mpuXZq-hQo
(και βέβαια όλη η σειρά βίντεο του draftexpress είναι εξαιρετική πραγματικά, για όποιον βέβαια έχει διάθεση να δει κάτι παραπάνω από απλά 3λεπτα βιντεάκια με highlights..)
SG3ptshooter
Το κρυφοKansas lobby για φέτος είναι εδώ, ενωμένο δυνατό. Και με πουλενιά τον Embiid, τέταρτο στο nbadraft.net και έβδομο στο draftexpress αυτή τη στιγμή. Γεννημένο στο Cameroon άρα τα ματς του θα έπρεπε να μεταδίδονται μόνο με περιγραφή Χάτζη. Raw talent λέει, αλλά αυτό το 7/7 στο τελευταίο ματς καλοψημένο μου φάνηκε:


Θέλετε κι άλλο international flavor; Dante Exum, στο 5 και στο 3(!) αντίστοιχα, ακόμα και στη φετινή draft class με Smart και Randle πολύ δυνατούς για top5, Αυστραλός που από το hoop summit και το u19 μόνο έχει βρεθεί τόσο ψηλά:

Μιας και είναι το θεωρητικό "ερωτηματικό" της φετινής χρονιάς, voila και το draftexpress clip.

Στα της πατρίδας, το αποδυναμωμένο Michigan 2-1, το Michigan State αήττητο και ανέβηκε πρώτο και στα 2 rankings. Έπειτα, όλες οι μορφές του forum πανηγυρίστε καθώς OI WICHITA STATE SHOCKERS είναι στο 5-0 με 7/9 Baker χτες.
benchwarmer
Και λίγος Marcus Smart


Το φετινό draft νομίζω έχει όλα τα φόντα να είναι το καλύτερο μετά από αυτό του 2003...

Όσο περνούν τα ματς πάντως, ο Wiggins φαίνεται αρκετά πιο άγουρος από τον Jabari, τον οποίο πραγματικά χαίρεσαι να τον βλέπεις.
benchwarmer
Για τον ΣουΓκού

benchwarmer
Νέα rankings σήμερα:
http://espn.go.com/mens-college-basketball/rankings

Και πλέον υπάρχει αρκετό πλήθος αγώνων για να μιλήσουμε και λίγο πιο αναλυτικά για τις ομάδες...

Το Michigan State είναι σαφώς η καλύτερη ομάδα. Χωρίς κάποιον παίχτη που να αναμένεται στο τοπ5 (μην πω και 10) του ντραφτ, αλλά με την τετράδα Appling-Harris-Dawson-Payne να είναι ιδανική για τους ρυθμούς του κολεγιακού. Και φυσικά με έναν από τους 2-3 κορυφαίους προπονητές του πρωταθλήματος. Την Τετάρτη υπάρχει το τεστ με αντίπαλο το North Carolina, αλλά δεν νομίζω ότι θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα, καθώς το NC είναι και φέτος μέτριο (και ο McAdoo ένα από τα πιο υπερεκτιμημένα prospect των τελευταίων ετών φρονώ).

Το Arizona κάνει και φέτος καλό ξεκίνημα, έχει μεγάλα κορμιά, αλλά δεν ξέρω κατά πόσον θα έχουν το καθαρό μυαλό τα γκαρντ όταν έρθουν τα δύσκολα. Δεν νομίζω ότι είναι ομάδα για final4 (παρόλο που η νίκη επί του Duke ίσως δείχνει το αντίθετο), περισσότερο ενδιαφέρον θα έχει η ατομική εξέλιξη του Aaron Gordon.

Το Kentucky των εντυπωσιακών freshmen θέλει δουλειά ακόμη. Η προσγείωση από τα μεγάλα λόγια της αήττητης χρονιάς κλπ ήταν απότομη (και ευχάριστη για μένα μπορώ να πω tongue.gif ), είναι η ευκαιρία όμως να δουλέψουν πραγματικά και να βελτιωθούν ατομικά και ομαδικά. O Randle πάντως είναι ΠΑΙΚΤΑΡΑ, το έχω ξαναπεί αλλά νομίζω πως και οι 3-4 ομάδες που θα πάρουν τα πρώτα pick στο draft θα έχουν την τύχη να βρουν άμεσα τους franchise players τους.

Το Syracuse του μπαρμπα-Jim είναι το ίδιο φυσικά για άλλη μια χρονιά. 2-3 ζώνη με όσο μακρύτερα κορμιά γίνεται και ο θεός βοηθός. Πολύ ενδιαφέρον ματς αύριο με το Indiana (που δεν είναι φυσικά η περσινή υπερομάδα χωρίς Oladipo-Zeller αλλά παραμένει αξιόμαχο).

Το Ohio State είναι κι αυτό αήττητο, έχει μοιρασμένο σκορ, αλλά πλην του Craft που για αυτό το επίπεδο είναι υπερπολύτιμος, όλοι οι υπόλοιποι εμένα προσωπικά δεν μου γεμίζουν το μάτι.

Το Kansas γνώρισε ήττα-έκπληξη από το Villanova, αλλά το κυριότερο μέχρι στιγμής είναι οτι ο Wiggins χρειάζεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ. Τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή δεν είναι ούτε κατά διάνοια καλύτερος παίχτης από Jabari-Randle-Smart.

To Louisville θα προσπαθήσει να κάνει το repeat, αλλά κάθε άλλο παρά εύκολο είναι. Ο Russ συνεχίζει να πυροβολεί κατά βούληση, ο Chris Jones δείχνει να μπορεί να καλύψει το κενό του Siva, αλλά αυτό του Dieng νομίζω δεν θα καλυφθεί τόσο εύκολα...

To Wisconsin από την άλλη είναι πραγματικά απίθανη περίπτωση. Κάθε χρόνο αναρωτιέσαι "πού πάνε αυτοί οι ξυλοκόποι", αλλά κάθε χρόνο εκπλήσσεσαι. Και αν μέχρι πέρυσι βασιζόταν στην άμυνά του, φέτος παίζει και επίθεση! Σίγουρα η πιο "cult" ομάδα του πρωταθλήματος (από τις "καλές" εννοώ).

Το Oklahoma State είναι κυρίως ο Marcus Smart. Φαίνεται πως έχει δουλέψει πολύ και το σουτ του, ίσως πράγματι η απόφασή του να μην βιαστεί πέρυσι για το ΝΒΑ να του έκανε καλό. Μπορεί ναγίνει άμεσα ηγέτης και στο ΝΒΑ. Όσον αφορά για την ομάδα, υπάρχει έλλειψη κοντά στο καλάθι που πιστεύω θα στοιχήσει την άνοιξη..

Το Duke τέλος έχει θέματα να λύσει... Έχει όμως και Jabari, αλλά και Rodney Hood. O Jabari πάντως (αν και έκανε το πρώτο του κακό ματς προχτές) είναι απόλαυση..

Για το Wichita που είναι στο #11 θα μιλήσει ο SG smiley.gif

Για τις πιο κάτω μία άλλη μέρα... Υπάρχουν πάντως αρκετές που είναι πραγματικά ΚΑΛΕΣ ομάδες και μπορούν να συνεχίσουν να κερδάνε(sic). Η χρονιά νομίζω είναι γενικά ίσως η πιο ενδιαφέρουσα (κυρίως λόγω του επερχόμενου draft) από τότε που ασχολούμαι smile.gif
GK_23
QUOTE(benchwarmer @ Nov 21 2013, 13:52 ) *
Και λίγος Marcus Smart

Το φετινό draft νομίζω έχει όλα τα φόντα να είναι το καλύτερο μετά από αυτό του 2003...

Όσο περνούν τα ματς πάντως, ο Wiggins φαίνεται αρκετά πιο άγουρος από τον Jabari, τον οποίο πραγματικά χαίρεσαι να τον βλέπεις.

Ο Σμαρτ είναι η αδυναμία μου από πέρυσι, νομίζω πως έχει όλα τα φόντα να γίνει all-star...

Δεν έχω ασχοληθεί πάρα πολύ φέτος αλλά μου κάνει εντύπωση πως το North Carolina έχει κερδίσει 3 ranked ομάδες (Kentucky, Michigan State, Louisville). Παρόλα αυτά είναι χαμηλά στα polls μιας έχει 2 ήττες από Belmont και Texas.
GK_23
Στιγμιότυπα από την προχθεσινή μεγάλη νίκη του Duke επί του UCLA με 80-63...

Boom Dizzle
http://www.nbadraft.net/2014mock_draft

Δεν εχω παρακολουθησει ιδιαιτερα κολλεγιακο αλλα παρατηρω καθε τοσο τα mock που δινουν σ αυτο το σαιτ οπως κ στο draftexpress...Εχω παρατηρησει οτι τελευταια δεν δινεται ο Ουιγκινς στο νο 1 αλλα ο Παρκερ προφανως γιατι ο δευτερος φαινεται πιο ετοιμος για ΝΒΑ...Οσοι εχετε παρακολουθησει Κανσας τι εντυπωση σας βγαζει???Ειναι τοσο καλος οσο λενε??
Εγω παντως σαν παικτη θεωρω πιο ετοιμο απ ολους τον Σμαρτ...Μ ειχε κανει εντυπωση περισυ π τον ειχα δει λιγο στην Οκλαχομα...Ανεξαρτητα απ αυτο παντως θεωρω οτι θα δωσει all-stars αυτο το ντραφτ...Καμια σχεση με το φετινο!
Επιπλεον κοιτωντας τα ροστερ παρατηρησα οτι το Κεντακι εχει φουλ ταλεντο...Ολοι οι παικτες τ παιζουν να γινουν ντραφτ κ καποιοι σε ψηλες θεσεις αλλα επισης δεν εχω εικονα γ φετος
GK_23
Ψαχουλεύοντας τα αποτελέσματα και τα στατιστικά της χθεσινής αγωνιστικής (Σαββάτο 21/12), παρατήρησα πως πρώτος σκόρερ της ημέρας αναδείχθηκε ο 22χρονος σέντερ του άσημου Green Bay, Alec Brown, ο οποίος σκόραρε 40 πόντους στη νίκη της ομάδας του επί του Fairfeild. Τον έχει πάρει το μάτι μου σε ορισμένα mocks να βρίσκεται στο 2ο γύρο και πρόκειται περί ..."ιδιαίτερου" παίκτη...

Βλέπει τον κόσμο από τα 2.16 και σουτάρει με 47% από το τρίποντο σε 3,1 προσπάθειες ανά αγώνα icon_drunk.gif
Υστερεί σε μυική μάζα αλλα ο τρόπος που τρέχει το γήπεδο είναι εντυπωσιακός για το ύψος του...

SG3ptshooter
QUOTE
The NBA's Possible Solution for Tanking: Good-bye to the Lottery, Hello to the Wheel

http://www.grantland.com/blog/the-triangle...lo-to-the-wheel

Kατά τ' άλλα Embiid. Putbacks, ταπίδια κουλουπου
benchwarmer
QUOTE(GK_23 @ Dec 20 2013, 03:58 ) *
Δεν έχω ασχοληθεί πάρα πολύ φέτος αλλά μου κάνει εντύπωση πως το North Carolina έχει κερδίσει 3 ranked ομάδες (Kentucky, Michigan State, Louisville). Παρόλα αυτά είναι χαμηλά στα polls μιας έχει 2 ήττες από Belmont και Texas.

Αλλοπρόσαλλη ομάδα. Το σίγουρο είναι ότι ηγέτης της δεν είναι ο McAdoo αλλά ο Paige. Κατά τ' άλλα έχει νεαρούς παίχτες, μπορεί να σταθεροποιηθεί κάπως αργότερα στη χρονιά, αλλά προσωπικά το βλέπω δύσκολο.

QUOTE(Boom Dizzle @ Dec 21 2013, 18:06 ) *
Δεν εχω παρακολουθησει ιδιαιτερα κολλεγιακο αλλα παρατηρω καθε τοσο τα mock που δινουν σ αυτο το σαιτ οπως κ στο draftexpress...Εχω παρατηρησει οτι τελευταια δεν δινεται ο Ουιγκινς στο νο 1 αλλα ο Παρκερ προφανως γιατι ο δευτερος φαινεται πιο ετοιμος για ΝΒΑ...Οσοι εχετε παρακολουθησει Κανσας τι εντυπωση σας βγαζει???Ειναι τοσο καλος οσο λενε??

O Parker είναι (με διαφορά τολμώ να πω) ο καλύτερος παίχτης που έχουν δει τα μάτια μου στο κολλεγιακό πρωτάθλημα αυτά τα 3-4 τελευταία χρόνια που παρακολουθώ συστηματικά. O Wiggins αυτή τη στιγμή είναι πιο πίσω, έχει βέβαια τρομερά αθλητικά προσόντα (και χωρίς φυσικά να είναι "άμπαλος"), αλλά ο Parker έχει κινήσεις κλπ που τις βλέπεις μόνο σε πολύ μεγάλους παίκτες. Και είναι και συνομήλικοι φυσικά. Εάν η χρονιά σταματούσε τώρα, ο Parker με έχει εντυπωσιάσει τόσο πολύ που δεν θα κοιτούσα ούτε upside, ούτε τις ανάγκες της ομάδας μου και θα τον διάλεγα ασυζητητί στο no1 ως GM.

QUOTE(SG3ptshooter @ Dec 23 2013, 19:32 ) *
Kατά τ' άλλα Embiid. Putbacks, ταπίδια κουλουπου


http://www.youtube.com/watch?v=lvx20ZejUyU
http://www.youtube.com/watch?v=z4sOqmbZdeg

Smart-Wiggins-Parker-Randle-Embiid
Ένας παίχτης σε κάθε θέση. Νομίζω πως υπό προυποθέσεις ακόμα και το no4-5 pick μπορεί να κάνει την ομάδα που θα το επιλέξει ΑΜΕΣΑ πολύ καλύτερη.
GK_23
QUOTE(benchwarmer @ Dec 23 2013, 22:37 ) *
Αλλοπρόσαλλη ομάδα. Το σίγουρο είναι ότι ηγέτης της δεν είναι ο McAdoo αλλά ο Paige. Κατά τ' άλλα έχει νεαρούς παίχτες, μπορεί να σταθεροποιηθεί κάπως αργότερα στη χρονιά, αλλά προσωπικά το βλέπω δύσκολο.

Μεγάλη φούσκα τελικά ο McAdoo, θυμάμαι πως γίνοταν πολύ θόρυβος για αυτόν όταν μπήκε στο κολέγιο πριν 3 χρόνια. Μέχρι και lottery pick τον έδιναν μερικοί αμέσως μετά τη freshman χρονιά του. Τζίφος τελικά...

Κυκλοφόρησε το νέο poll του Associated Press και το Arizona βρίσκεται στο Νο 1 για τρίτη συνεχόμενη εβδομάδα.

Το μεγάλο νέο όμως είναι άλλο:

QUOTE
Wichita State is No. 10, its first top-10 ranking since spending two weeks at No. 8 in December 2006. The Shockers, off to the best start in school history at 12-0, reached the Final Four last season but were ranked for just five weeks, the highest being 15th for a week in January.
wav.gif

http://espn.go.com/mens-college-basketball...basketball-poll
Boom Dizzle
Με καλυψε ο Benchwarmer!!Πολυ πλουσιο το φετινο ντραφτ εν ολιγοις...
Τωρα σ αυτα π λεει ο GK_23 θυμαμαι κ εγω τι λεγανε για τον ΜακΑντου...Φερνει σε Τζειμς Ουορθι κ Ανταουν Τζειμσον αλλα
μαλλον φουσκα...αν κ δν τον εχω δει φετος βλεπω στατιστικα στς 3 χρονιες στο κολλεγιο κ πραγματικα ειναι οντως απογοητευση....Απογοητευση καταλαβαινω απο τη θεση π τς δινουν στ mock και οι Harrison twins οι οποιοι επισης μπηκαν με μεγαλες προοπτικες στο Κεντακι και με βλεψεις τοπ 10 στ επερχομενο ντραφτ αλλα μεχρι στιγμης μαλλον το προσιμο ειναι
αρνητικο..ισως επιλεξουν να μεινουν στο κολλεγιο κ 2η χρονια πιστευω και να δουλευτουν απο τον κοουτς Καλιπαρι

Επισης στα τελευταια mock βλεπω Θανασοκουμπο στον 2ο γυρο...Αληθεια γινεται να δηλωσει συμμετοχη παιζοντας NBDL???Λογικα ναι(Glen Rice Jr.) αλλα δν νομιζω να μπορει αν υπογραψει στο ΝΒΑ...Δεν θα εχει καμια λογικη
kamtha5
Χρησιμοποιώντας τα λόγια του μεγάλου "σοφού" Jalen Rose: "Teams tryin to feel sorry for Jabari"!

Αυτός είναι το νούμερο ένα μέχρι τώρα καθώς ο Wiggins αποδεικνύεται λίγο "φούσκα". Όχι ότι δεν είναι καλός, απλά το hype ήταν τεράστιο πριν μπει στο κολλέγιο και οι αδυναμίες του φαίνονται σιγα σιγά

Ο Parker όμως είναι πιο ολοκληρωμένος, το επιθετικό του ταλέντο αστείρευτο και η προσωπικότητα του φαίνεται ισχυρή, ολοκληρους Blue Devils παίρνει στις πλάτες του. Carmelo 2.0?

Απο κει και πέρα δεν μ αρέσει ο Randle, ναι είναι θηρίο όμως παίζει μονο με τη δύναμη του και στο ΝΒΑ αυτά δεν περνάνε εύκολα. Είναι φοβερός ο Σμαρτ όμως όσο τον έχω δει μοιάζει πολύ με τον Λίλαρντ, όπως και ο Εμπίιντ έχει στοιχεία Ντράμοντ.

Το μεγάλο ερωτηματικό είναι αυτός ο Αυστραλός ο πιτσιρικάς που πάει για τοπ5, δεν θυμάμαι το όνομα του
GK_23
QUOTE(kamtha5 @ Dec 28 2013, 02:59 ) *
Το μεγάλο ερωτηματικό είναι αυτός ο Αυστραλός ο πιτσιρικάς που πάει για τοπ5, δεν θυμάμαι το όνομα του

O Dante Exum δεν έχει αποφασίσει ακόμα αν θα κατέβει στο ντραφτ ή αν θα αγωνιστεί σε κολέγιο την επόμενη χρονιά...

http://www.abc.net.au/news/2013-12-20/dant...a-draft/5170532

Στιγμιότυπα από δύο μεγάλα ματς του Σαββάτου που μας πέρασε, Kentucky-Louisville και Syracuse-Villanova...



jasonick
Τελευταία έχει ανέβει στο mock draft του draftexpress (17, ενώ στο NBAdraft τον έχει undrafted) ο Nurkic , 19χρονος Βοσνιος ψηλός που παίζει στην Cedevita του Repesa.
7 footer με 7'2" wingspan έχει τα προσόντα για να παίξει στη θέση 5. Εντυπωσιάστηκα με αυτά που είδα σε βίντεο, από το καλό του touch γύρω από το καλάθι, το post hook και το πόσο καλά παίζει στην επίθεση. Γενικάδεν έχει κάποιο τομέα που να υστερεί σημαντικά, αφού ακόμα και στο βίντεο που ανέβασε το draftexpress τα ερωτηματικά για αυτόν δεν αφορούν το παιχνίδι του αλλά τον χαρακτήρα του.


GK_23
Άρχισε και το Conference Play πλέον και θα έχουμε καλύτερη εικόνα για τις ομάδες...

Στην πρεμιέρα της PAC-12 το Arizona διέσυρε με 60-25(!) το Washington State. To Washington State σκόραρε μόλις 7 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και οι 25 πόντοι είναι η χειρότερη επιθετική επίθεση του Washington State μετά το 1938 και η καλύτερη ever αμυντική επίδοση του Arizona...

http://www.oregonlive.com/pac-12/index.ssf...ars_held_t.html

benchwarmer
Με τις περισσότερες περιφέρειες να έχουν ξεκινήσει, ας κάνουμε μια μίνι παρουσίασή τους σιγά σιγά...

Στην νεοσύστατη American, ξεχωρίζει φαινομενικά το Louisville, το οποίο όμως πλέον εκτός από τις απουσίες φέτος δύο βασικότατων στελεχών της περσινής πρωταθλήτριας ομάδας (Siva και Dieng), πλέον έχει να αντιμετωπίσει και την αποβολή του βασικού της 4αριού Chane Behanan από το κολλέγιο. Πλέον λοιπόν σχεδόν όλο το βάρος θα πέσει αποκλειστικά στην καλαθομηχανή Russ Smith, με τον Pitino να καλείται να βρει επιπλέον λύσεις από παίχτες που ίσως δεν υπολόγιζε τόσο μέχρι τώρα. Πολύ δυνατό επίσης φαίνεται το Connecticut (παρόλο που στην πρεμιέρα της περιφέρειας έχασε από το Houston), το οποίο οδηγεί ο καταπληκτικός φέτος Shabazz Napier, που μπορεί στα όποια mocks να μην δίνεται πολύ υψηλά λόγω χαμηλού potential, ύψους κλπ, αλλά εδώ μπορεί να οδηγήσει την ομάδα μακριά. Αξιόλογες ομάδες επίσης είναι το Memphis, το Cincinatti με άμυνα που τσακίζει, αλλά και το Southern Methodist με τον Larry Brown στον πάγκο του.

Στην αλλαγμένη και αποδυναμωμένη Big East, ξεχωρίζει μάλλον το Villanova, το οποίο ξεκίνησε με 12-0 τη σεζόν πριν χάσει από το Syracuse την περασμένη βδομάδα. Αντίθετα το Marquette του λατρεμένου Buzz Williams είναι μάλλον η απογοήτευση της χρονιάς, μένει να δούμε εάν υπάρχει τρόπος να βελτιωθεί τώρα. Άλλες ομάδες όπως το Georgetown είναι δύσκολο να κάνουν την διαφορά, επομένως αναμφισβήτητα η πιο ενδιαφέρουσα ομάδα της περιφέρειας είναι το Creighton του υποψήφιου παίχτη της χρονιάς Doug McDermott, που όμως η έλλειψη ψηλών δεν θα τους επιτρέψει να πάνε μακριά τον Μάρτη.

Στην πανίσχυρη Big Ten, υπάρχει ένα από τα φαβορί για τον φετινό τίτλο, το Michigan State, χωρίς κάποιο τόσο μεγάλο NBA prospect, αλλά με μία τετράδα έμπειρων κολλεγιακών παιχτών (Appling-Harris-Dawson-Payne) και βέβαια τον Tom Izzo στον πάγκο. Από πολύ κοντά και το Ohio State, αλλά και η ομάδα έκπληξη της χρονιάς, το Wisconsin, με ένα ρόστερ που θυμίζει περισσότερο ομάδα ξυλοκόπων παρά μπάσκετ, που όμως φέτος εκτός από την παραδοσιακή τους άμυνα παίζουν και επίθεση, και δικαίως είναι στο 14-0 και σχεδόν στην κορυφή των rankings. Δυστυχώς οι περσινοί φιναλίστ του Michigan, μετά την απώλεια των Burke και Hardaway για το ΝΒΑ, έχασαν λόγω τραυματισμού και τον Mitch McGary, επομένως ο δρόμος τους για τον Μάρτιο είναι πάρα πολύ δύσκολος. Η περιφέρεια πάντως είναι τόσο γεμάτη, που ομάδες όπως το Indiana, το Illinois και το Iowa που είναι παρούσες στα rankings, δεν χωράνε σε αυτή τη παρουσίαση παρά μόνο ως αναφορές..

Η Mountain West πιθανότατα θα είναι για ακόμη μία χρονιά υπόθεση για τρεις. New Mexico, San Diego State και UNLV (ναι, και χωρίς τον Bennett tongue.gif ) δείχνουν να ξεχωρίζουν, πάντως νομίζω ότι δύσκολα κάποια από τις τρεις θα μπορέσει να αποτελέσει σοβαρή απειλή τον Μάρτιο για κάποια από τις πραγματικά μεγάλες ομάδες.

Αντίθετα, στην Pac12, υπάρχει το φοβερό φέτος Arizona (που βρίσκεται και στην κορυφή των rankings), το οποίο αποτελεί και μια πολύ δεμένη ομάδα, αλλά και διαθέτει ένα από τα μεγάλα ονόματα του επερχόμενου draft, τον Aaron Gordon. Χαρακτηριστικό της τα ψηλά κορμιά και η δύναμη στα rebound. Το μεγάλο αουτσάιντερ της περιφέρειας είναι το Oregon, το οποίο σε αντίθεση με το Arizona βασίζεται στη περιφέρειά του και στον γρήγορο ρυθμό. Τα ματς μεταξύ των δύο θα είναι σίγουρα πολύ ενδιαφέροντα. Επίσης υπάρχει και το UCLA, στο οποίο αγωνίζεται ο πιο versatile παίχτης του πρωταθλήματος, ο Kyle Anderson, ή και το Arizona State του πυραυλοκίνητου pg Jahii Carson. Γενικά μια πάρα πολύ δυνατή και ενδιαφέρουσα περιφέρεια φέτος.


Από βδομάδα που θα αρχίσουν και οι υπόλοιπες μεγάλες περιφέρειες (ACC, Big 12, SEC) θα πούμε και για αυτές..
GK_23
QUOTE(benchwarmer @ Jan 4 2014, 03:29 ) *
Πολύ δυνατό επίσης φαίνεται το Connecticut (παρόλο που στην πρεμιέρα της περιφέρειας έχασε από το Houston), το οποίο οδηγεί ο καταπληκτικός φέτος Shabazz Napier, που μπορεί στα όποια mocks να μην δίνεται πολύ υψηλά λόγω χαμηλού potential, ύψους κλπ, αλλά εδώ μπορεί να οδηγήσει την ομάδα μακριά.

O Napier είναι πράγματι πολύ καλός παίκτης και επειδή οι παππούδες του είναι από το Πουέρτο Ρίκο, οι Πορτορικανοί τον "ψήνουν" να παίξει με την εθνική τους. Θυμάσαι αν η τιμωρία του Connecticut ισχύει ακόμα; Αν δεν κάνω λάθος τους είχε απαγορευτεί η συμμετοχή στο NCAA Tournament για κάποια χρόνια.

QUOTE(benchwarmer @ Jan 4 2014, 03:29 ) *
Αξιόλογες ομάδες επίσης είναι το Memphis, το Cincinatti με άμυνα που τσακίζει, αλλά και το Southern Methodist με τον Larry Brown στον πάγκο του.

Εδώ με έπιασες πολύ αδιάβαστο...
Παρόλο που από πέρυσι βρίσκεται στο Southern Methodist o Brown, δεν το είχα πάρει καν χαμπάρι.
Πριν από κάτι μέρες διάβασα πως ένα από τα καλύτερα prospects της τάξης του 2014, ο Emmanuel Mudiay, επέλεξε το Southern Methodist ανάμεσα σε κολέγια όπως το Kansas, το Kentucky κλπ και απόρησα. Τώρα καταλαβαίνω το λόγο.

QUOTE(benchwarmer @ Jan 4 2014, 03:29 ) *
Αντίθετα το Marquette του λατρεμένου Buzz Williams είναι μάλλον η απογοήτευση της χρονιάς, μένει να δούμε εάν υπάρχει τρόπος να βελτιωθεί τώρα. Άλλες ομάδες όπως το Georgetown είναι δύσκολο να κάνουν την διαφορά, επομένως αναμφισβήτητα η πιο ενδιαφέρουσα ομάδα της περιφέρειας είναι το Creighton του υποψήφιου παίχτη της χρονιάς Doug McDermott, που όμως η έλλειψη ψηλών δεν θα τους επιτρέψει να πάνε μακριά τον Μάρτη.

Το Marquette πάντως παραδοσιακά παίρνει μπρος όταν αρχίζουν οι αγώνες της περιφέρειας.
Στο Georgetown έχει μεταγραφεί ο πρώην σέντερ του UCLA, Josh Smith, ο οποίος πάντοτε είχε "θέματα" με το βάρος του.

QUOTE(benchwarmer @ Jan 4 2014, 03:29 ) *
Από πολύ κοντά και το Ohio State, αλλά και η ομάδα έκπληξη της χρονιάς, το Wisconsin, με ένα ρόστερ που θυμίζει περισσότερο ομάδα ξυλοκόπων παρά μπάσκετ, που όμως φέτος εκτός από την παραδοσιακή τους άμυνα παίζουν και επίθεση, και δικαίως είναι στο 14-0 και σχεδόν στην κορυφή των rankings.

To Wisconsin είναι πραγματικά μεγάλη έκπληξη φέτος, αν αναλογιστεί πως σχεδόν όλη η περσινή του βασική πεντάδα αποφοίτησε. Όμως η Big Ten είναι η πιο ισχυρή περιφέρεια και δεν θα εκπλαγώ αν το ρεκόρ τους δεν διατηρηθεί στα ίδια επίπεδα στη συνέχεια.

QUOTE(benchwarmer @ Jan 4 2014, 03:29 ) *
Αντίθετα, στην Pac12, υπάρχει το φοβερό φέτος Arizona (που βρίσκεται και στην κορυφή των rankings), το οποίο αποτελεί και μια πολύ δεμένη ομάδα, αλλά και διαθέτει ένα από τα μεγάλα ονόματα του επερχόμενου draft, τον Aaron Gordon. Χαρακτηριστικό της τα ψηλά κορμιά και η δύναμη στα rebound. Το μεγάλο αουτσάιντερ της περιφέρειας είναι το Oregon, το οποίο σε αντίθεση με το Arizona βασίζεται στη περιφέρειά του και στον γρήγορο ρυθμό. Τα ματς μεταξύ των δύο θα είναι σίγουρα πολύ ενδιαφέροντα. Επίσης υπάρχει και το UCLA, στο οποίο αγωνίζεται ο πιο versatile παίχτης του πρωταθλήματος, ο Kyle Anderson, ή και το Arizona State του πυραυλοκίνητου pg Jahii Carson. Γενικά μια πάρα πολύ δυνατή και ενδιαφέρουσα περιφέρεια φέτος.

Ίσως η πιο δυνατή PAC-12 των τελευταίων ετών...
Το UCLA επιτέλους έδιωξε φέτος τον προπονητή Ben Howland, του οποίου η πορεία ήταν πτωτική, και δείχνει πλέον να ανασυγκροτείται.
benchwarmer
QUOTE(GK_23 @ Jan 4 2014, 04:02 ) *
O Napier είναι πράγματι πολύ καλός παίκτης και επειδή οι παππούδες του είναι από το Πουέρτο Ρίκο, οι Πορτορικανοί τον "ψήνουν" να παίξει με την εθνική τους. Θυμάσαι αν η τιμωρία του Connecticut ισχύει ακόμα; Αν δεν κάνω λάθος τους είχε απαγορευτεί η συμμετοχή στο NCAA Tournament για κάποια χρόνια.


Μόνο για πέρυσι ήταν smile.gif
GK_23
Πάρα πολλά παιχνίδια χθες Σάββατο...

Προσωπικά ξεχώρισα την νίκη του Notre Dame επί του Duke στην ACC και την νίκη του Kansas State επί του Oklahoma State στη Big 12...



benchwarmer
QUOTE(benchwarmer @ Jan 4 2014, 03:29 ) *
Από βδομάδα που θα αρχίσουν και οι υπόλοιπες μεγάλες περιφέρειες (ACC, Big 12, SEC) θα πούμε και για αυτές..


Στην ACC λοιπόν, υπάρχει το Duke του coach K και του Jabari Parker, ο οποίος πάντως έχει ρίξει λίγο τα νούμερά του, με αποκορύφωμα το ματς με το Notre Dame, με αποτέλεσμα την ήττα. Το Duke πάντως έχει να λύσει και άλλα θέματα, με κυριότερο αυτό των ψηλών, οι οποίοι είναι κάτω του μετρίου. Θετικό στοιχείο πάντως αποτελεί η επιστροφή στην ομάδα φέτος του Andre Dawkins, μέλους της ομάδας του 2010 που κατέκτησε τον τίτλο. Φαβορί αυτή τη στιγμή πάντως για την περιφέρεια δείχνει το Syracuse, το οποίο για άλλη μια χρονιά βασίζεται στα ψηλά κορμιά και την ζώνη 2-3. Φέτος πάντως η γύμνια στα γκαρντ είναι περισσότερο εμφανής και νομίζω πως αργά η γρήγορα θα το πληρώσουν αυτό. Το North Carolina συνεχίζει να είναι αλλοπρόσαλλο (και έχει και το αγαπημένο μου στατιστικό της χρονιάς: με εξαίρεση 2 παίχτες του, όλοι οι υπόλοιποι έχουν ευστοχήσει αθροιστικά στα 15 ματς σε μόλις 7 τρίποντα!), ενώ από τις υπόλοιπες ομάδες αυτή που ξεχωρίζει είναι μάλλον το Pittsburgh.

Στην Big12 ξεχωρίζει φυσικά το Kansas των Wiggins και Embiid. Ο τελευταίος πλέον δίνεται στο no1 του draft, καθώς όσο περνάνε τα ματς τόσο αποκτάει και σημαντικότερο ρόλο στην ομάδα και δείχνει από φέτος το τι μπορεί να κάνει. Πολύ δυνατό φέτος όμως εμφανίζεται το Iowa State, με τον Fred Hoiberg στον πάγκο και ένα στενό rotation 7 παικτών, κανείς από τους οποίους δεν ξεπερνά τα 2.03 και που όλοι τους σουτάρουν τρίποντα (και με καλά ποσοστά). Το παραδοσιακό αντίπαλο δέος του Kansas, το Kansas State είναι λίγο αποδυναμωμένο φέτος, ενώ κανείς δεν πρέπει να ξεχνά το Baylor, του μεγάλου prospect Isaiah Austin και του Καναδού σουτέρ Brady Heslip. Α, και βέβαια παραλίγο να ξεχάσω το Oklahoma State του υποψήφιου top5 draft pick, Marcus Smart, οι ικανότητες του οποίου είναι τέτοιες που μπορούν να το οδηγήσουν ψηλά, παρά την έλλειψη ψηλών ή κάποιου κορυφαίου προπονητή.

Στην SEC τέλος, η οποία κάθε χρόνο φαντάζει όλο και πιο αποδυναμωμένη, υπάρχει βέβαια η υπερδύναμη του Kentucky, που παρόλο που δεν έχει καμία σχέση με αυτό που φαντάζονταν κάποιοι στην αρχή της χρονιάς, παραμένει σίγουρα μία από τις 4-5 καλύτερες ομάδες της χώρας, ενώ σκληρό ανταγωνισμό θα του προσφέρει για άλλη μια χρονιά το Florida του Billy Donovan, χωρίς κάποιο μεγάλο prospect, αλλά με τον Casey Prather να εκτοξεύεται από τους 6 πόντους πέρυσι στους 17 φέτος και να τους οδηγεί εκ του ασφαλούς. Από εκεί και πέρα, οι υπόλοιπες ομάδες είναι μάλλον μέτριες, ατραξιόν πάντως αποτελεί το Ole Miss του προβληματικού Marshall Henderson, ο οποίος φέτος έχει σουτάρει 138 τρίποντα σε 325 λεπτά, δηλαδή όσο βρίσκεται στο παρκέ σουτάρει ένα τρίποντο κάθε περίπου δυόμισι λεπτά...
SG3ptshooter
QUOTE(benchwarmer @ Jan 11 2014, 14:34 ) *
Embiid. Ο τελευταίος πλέον δίνεται στο no1 του draft



Αν όντως ξεκίνησε να παίζει μπάσκετ μόλις το 2011 και μπορεί να κάνει αυτά που βλέπουμε, δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να πει πραγματικά ότι η προοπτική του σταματάει σε κάποιο χ σημείο. Απλά περιμένεις να δεις που μπορεί όντως να φτάσει.
jvalin
Dream Shake και τα μυαλά στα κάγκελα w00t.gif




BasketZilla
Είδα το βράδυ το πολύ ωραίο ματσάκι Kansas - Oklahoma State 80-78. Στο πρώτο ημίχρονο πήραν οι Jayhawks μια διαφορά 19 πόντων με απόλυτη κυριαρχία στο ζωγραφιστό και ωραίο passing game. Σε κάθε διεκδίκηση μύριζε μπαρούτι καθώς ξεκίνησε καβγάς τουλάχιστον τρεις φορές.
Αυτό με κάνει να προτιμώ βέβαια τα καλά κολλεγιακά ματς από το NBA. Αυτός ο κοντός με τα γυαλιά , του χρωστάμε ευχαριστώ μεν που καθάρισε το πρωτάθλημα από τους πρέζακες και άφησε ελεύθερα τα αναβολικά για να βλέπουμε τους υπεραθλητές του σήμερα, αλλά απαγόρευσε τους καβγάδες! Σα θέατρο έχει γίνει το NBA. Το κολλεγιακό θυμίζει βρώμικο απο το πεδίο του Άρεος και το NBA σούπα νοσοκομείου!
Στο δεύτερο ημιχρόνιο οι redneck Cowboys του Oklahoma St. (να είχαν και κάνα κανονικό βλαχαδερό μέσα για να δικαιολογούν το όνομα τους καλά θα ήταν, που είσαι ρε Bryant Reeves !) με καταιγισμό τριπόντων (καμία δεκαριά έβαλαν μαζί ο Markel Brown, παικτούρα θα γίνει βασικός άσος στο NBA, και αυτός ο κοντοπίθαρος ο Forte , 50% έχει φέτος παρόλο που ο μηχανισμός του σουτ του είναι λίγο χύνω τα νερά) και full court press έφτασαν την διαφορά στο πόντο άλλα μέχρις εκείς.
Ο πραγματικός λόγος που είδα το ματσάκιο όμως ήταν μια απορία που έχω τον τελευταίο καιρό. Πόσο συγκρίσιμο είναι το δίδυμο Wiggins - Embiid με αυτό των Drexler - Olajuwon των αρχών της δεκαετίας του 80 ; Είδα λοιπόν το απόγευμα τον ημιτελικό του 1983 Houston - Louisville , ένας αγώνας 30 χρόνια μπροστά από την εποχή του γεμάτος καρφώματα και πολύ γρήγορο παιχνίδι με τις δυο καλύτερες ομάδες του NCAA της περιόδου 1980 - 1985 να δικαιολογούν απόλυτα τα παρατσούκλια τους, Phi Slamma Jamma και Doctors of Dunk.
Στον ημιτελικό του 1983 λοιπόν ο ''Glide'' είναι τριτοετής και ο ''The Dream'' δευτεροετής άρα πολύ πιο έτοιμοι από τον Καναδό και τον Καμερουνέζο αλλά συγκρίσιμοι μεταξύ τους είναι μόνο οι δύο ψηλοί ! Δεν λέω ότι ο Embiid θα γίνει ποτέ Olajuwon , αλλά αν εξαιρέσουμε την τρομερή σωματική δύναμη του Hakeem , σαν δευτεροετής ο Olajuwon είναι συγκρίσιμος με τον Joel. Αυτός που είναι σκέτη απογοήτευση είναι ο γιος του κοκάκια Mitch. Τρομερά αθλητικά προσόντα, τι τρομερά -εξωγήινος είναι ο τύπος με ένα μέτρο επιτόπιο άλμα και τέτοια πλάγια βήματα, αλλά μπάσκετ δεν ξέρει και το κυριότερο όπως τον κόβω , αν και τον αδικεί η κάπως αγελαδίσια του φάτσα, δεν έχει τα ψυχικά αποθέματα και την προσωπικότητα για να γίνει παίκτης - ηγέτης. Η σύγκριση με τον κολεγιακό Clyde είναι αστεία, ειδικά στο χθεσινό ματς ήταν άθλιος με 3 πόντους με 1/5 σουτ και 2 ριμπάουντς, αν και τον αδικεί το τεράστιο hype που δημιούργησαν οι Αμερικανοί γύρω από το πρόσωπο του. Δεν νομίζω λοιπόν ότι μπορεί να φτάσει το επίπεδο James ή να γίνει Paul George, η γνώμη μου είναι ότι σαν αξία θα είναι συγκρίσιμος σε 2-3 χρόνια με τον Νικόλα τον Μπατιιιιιιιιιιιιμ. Για τον Καμερουνέζο , εάν δυναμώσει συνεχίσει να δουλεύει σκληρά και πάρει σαν δάσκαλο τον Hakeem θα γίνει , όχι φυσικά Olajuwon ή Τιμόθεος, αλλά συγκρίσιμος με τον Pat Ewing σίγουρα.
Για το φετινό draft ένα έχω να πω. Αθλητές όπως οι Wiggins, Parker, Smart, Randle, Exum δύσκολα βρίσκονται αλλά μπασκετμπολίστες όπως ο Embiid είναι σαν να κερδίζεις το joker !

benchwarmer
Ανακοινώθηκε η λίστα με τους midseason υποψήφιους για το βραβείο του παίχτη της χρονιάς, από την οποία απουσιάζει ο Embiid, παρόλο που τα νούμερά του ανεβαίνουν όσο προχωρά η σεζόν (και είναι αυτή τη στιγμή στο 11.1π-7.4ρ-2.8τ σε 22 λεπτά, με 67% ευστοχία). Οπότε στο επόμενο ποστ μπορείτε να περιμένετε την οργή του SG.

Η λίστα έχει ως εξής:
Kyle Anderson G/F UCLA
Keith Appling G Michigan St.
Cameron Bairstow F N. Mexico
Jordan Clarkson G Missouri
Aaron Craft G Ohio State
Sam Dekker F Wisconsin
Cleanthony Early F Wichita St.
Tyler Ennis G Syracuse
C.J. Fair F Syracuse
Aaron Gordon F Arizona
Rodney Hood F Duke
Nick Johnson G Arizona
DeAndre Kane G Iowa St.
Doug McDermott F Creighton
Shabazz Napier G Connecticut
Jabari Parker F Duke
Adreian Payne C Michigan St.
Casey Prather F Florida
Julius Randle F Kentucky
Marcus Smart G Okla. St.
Russ Smith G Louisville
T.J. Warren F N.C. State
Andrew Wiggins G Kansas
Chaz Williams G UMass
Joseph Young G Oregon

Προσωπικά (αλλά και κατά γενική ομολογία) δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να μπορεί να κερδίσει τον Doug McDermott, ο οποίος έχει 24.8 πόντους σε 31.5 λεπτά, σουτάροντας με 50-44-90, μαζεύει και 7 ριμπάουντ μ.ο. (μιας και παίζει 4-5άρι ελλείψει άλλων), και βέβαια βρίσκεται και σε winning team (όχι από τις κορυφαίες βέβαια) με 16-3 ρεκόρ.
Το μόνο ερώτημα που αφορά τον Doug είναι το τι ακριβώς μπορεί να κάνει στο ΝΒΑ. Δίνεται πάντως αυτή τη στιγμή κάπου στο 10-15 του draft, σιγουρα δεν είναι επίδοξος franchise player, αλλά στην κατάλληλη ομάδα μπορεί σίγουρα να κάνει τη διαφορά με τον τρόπο του.
Για όσους δεν τον έχουν δει, ΕΔΩ highlights από τα ματς του Creighton, μιας και προσωπικό βιντεάκι για αυτόν δεν βρήκα...
SG3ptshooter
QUOTE(benchwarmer @ Jan 24 2014, 18:17 ) *
Ανακοινώθηκε η λίστα με τους midseason υποψήφιους για το βραβείο του παίχτη της χρονιάς, από την οποία απουσιάζει ο Embiid, παρόλο που τα νούμερά του ανεβαίνουν όσο προχωρά η σεζόν (και είναι αυτή τη στιγμή στο 11.1π-7.4ρ-2.8τ σε 22 λεπτά, με 67% ευστοχία). Οπότε στο επόμενο ποστ μπορείτε να περιμένετε την οργή του SG.

To NCAA το χουμε για τα φρύδια μας, κοιτάμε απευθείας ψηλότερα. End of story.
GK_23
O Travis Bader του Oakland κατέχει πλέον το ρεκόρ των περισσότερων εύστοχων τριπόντων στην ιστορία του NCAA με 458 εύστοχα τρίποντα. Την Κυριακή που μας πέρασε ξεπέρασε τον JJ Redick στη σχετική λίστα. Μερικά links σχετικά με το ρεκόρ του Bader:

http://bleacherreport.com/articles/1945572...reer-3-pointers

http://www.oaklandpostonline.com/sports/ar...1a4bcf6878.html

jvalin
What the f…??!! Ο τύπος είναι 2,16 και παίζει σαν guard! w00t.gif w00t.gif
(πιθανότατα θα μπει στο draft το 2016)



http://www.nbadraft.net/players/thon-maker



GK_23
QUOTE(jvalin @ Feb 9 2014, 18:23 ) *
What the f…??!! Ο τύπος είναι 2,16 και παίζει σαν guard! w00t.gif w00t.gif
(πιθανότατα θα μπει στο draft το 2016)

O Maker θα αποφοιτήσει από το high school το 2016, οπότε το νωρίτερο που μπορεί να κατέβει στο ντραφτ είναι το 2017.
Προσωπικά μου θυμίζει τον Perry Jones των Θάντερ όταν ήταν στο high school.
Ας κρατήσουμε μια "πισινή" για την ηλικία του πάντως...
Μερικοί Αυστραλοί που τον γνωρίζουν από τα πρώτα του χρόνια στην Αυστραλία και συγκεκριμένα στο Περθ, υποστηρίζουν ότι είναι 3 χρόνια μεγαλύτερος. Οι γονείς του είναι πρόσφυγες από το Σουδάν οπότε τρέχα γύρευε πότε έχει γεννηθεί πραγματικά ο Thon.

Κυκλοφόρησαν και τα rankings της 15ης εβδομάδας για το κολεγιακό πρωτάθλημα...

1. Το Syracuse (23-0) είναι δικαιότατα το Νο 1. Η ζωνάρα του μπάρμπα-Τζιμ φαίνεται να δουλεύει μια χαρά (7η καλύτερη άμυνα στα χώρα) και ο CJ Fair κάνει πολύ καλή χρονιά. Δύσκολο να μείνουν αήττητοι ως το τέλος της ACC αλλά και πάλι είναι ένα από τα φαβορί για τον τίτλο.

2. Το Αριζόνα (23-1) είναι το Νο 2, την προηγούμενη εβδομάδα έκανε την πρώτη του ήττα από το California. H Pacific πάντως δεν έχει καμία άλλη ranked ομάδα, οπότε ίσως το ρεκόρ του είναι παραπλανητικό.

3. Το Florida (21-2) είναι το Νο 3 και παραμένει αήττητο στην SEC μέχρι στιγμής. Το επόμενο Σάββατο αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Kentucky, θα δούμε τι "ψάρια πιάνει" πραγματικά...

4. Το Wichita State (25-0) είναι μαζί με το Syracuse οι μόνες αήττητες ομάδες στη χώρα, όμως πιστεύω πως το ρεκόρ του δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική του δυναμική. H Missouri Valley είναι μια αδύναμη περιφέρεια και στο non-conference πρόγραμμά του δεν αντιμετώπισε καμία ranked ομάδα. Πολύ πιθανό να τελειώσει αήττητο τη χρονιά αλλά αν του δώσουν Νο 1 seed στο NCAA Tournament, φοβάμαι ότι θα έχουμε ότι και πέρυσι με το Gonzaga.

5. To San Diego State (21-1) είναι ένα δυνατό underdog και έχει 3 νίκες απέναντι σε ranked ομάδες, η μία εξ αυτών είναι απέναντι στο Kansas.

6. To Villanova (21-2) είναι μάλλον η έκπληξη της χρονιάς...

Μου κάνει εντύπωση πως μόνο μία ομάδα της Big Ten είναι μέσα στην πρώτη δεκάδα, το Michigan State. H Big Ten είναι η πιιο ισχυρή περιφέρεια και σχεδόν όλοι μπορούν κερδίσουν όλους. Π.χ. το Wisconsin άρχισε τους αγώνες της περιφέρειας του με ρεκόρ 13-0 και τώρα είναι στο 19-5. Ακόμα και να μην πάρουν ψηλά seeds στο NCAA Tournament, θεωρώ πως οι ομάδες της Big Ten θα φτάσουν ψηλά.

Ο κάτοχος του τίτλου Louisville (19-4) βρίσκεται στο Νο 13 των rankings αλλά απέναντι σε ranked ομάδες μετράει 0/4 μέχρι στιγμής. Το θεωρώ πολύ δύσκολο να επαναλάβει το περσινό κατόρθωμα.
SG3ptshooter

QUOTE
No. 2 Wichita State becomes 1st D-I men's team with 30-0 regular season

Παρότι η ποιότητα των αντιπάλων στην Κοιλάδα (Missouri Valley Conf.) σε σοβαρό βαθμό δεν είναι κριτήριο για την πιθανή επανάληψη της περυσινής περήφανης πορείας στην τρέλα του Μαρτίου, το ανεπανάληπτο του 30-0 έχει την ξεχωριστή του αξία. Mε τον Early να δίνεται στο 31 στο nbadraft.net και το Ron Baker έτοιμο να μας οδηγήσει στο έβδομο.

Λέω να συντονιστώ για το regular season finale το Σάββατο.

Shock the nation!
benchwarmer
Έχουν γίνει διάφορα αυτές τις τελευταίες εβδομάδες, καιρός όμως να επικεντρωθούμε πλέον στην Τρέλα του Μαρτίου (Χάτζη would be proud για την μετάφραση).

Για τις μεγάλες περιφέρειες, αυτό το Σ/Κ είναι το τελευταίο της κανονικής περιόδου, με πολύ σπουδαία ματς να γίνονται.
Κάποιες από τις μικρότερες όμως έχουν ήδη αρχίσει τα τουρνουά τους, που μάλιστα ίσως έχουν και περισσότερο ενδιαφέρον από αυτά των μεγάλων, με την έννοια ότι στις μικρότερες περιφέρειες μόνο ο νικητής του τουρνουά παίρνει το εισητήριο για το τελικό τουρνουά, ενώ αντίθετα οι μεγάλες δίνουν γενικά αρκετές θέσεις, οι περισσότερες εκ των οποίων είναι λίγο πολύ καθορισμένες από την απόδοση όλης της χρονιάς.

Πρώτη ομάδα λοιπόν από τις 68 (32 νικήτριες περιφερειών + 36 επιπλέον θέσεις) είναι το Harvard από την Ivy League, εκπρόσωπος της περιφέρειας για 3η συνεχή χρονιά στο τουρνουά. Πέρυσι μάλιστα είχε καταφέρει να περάσει και γύρο έχοντας #14 seed, και φέτος αναμένεται εξίσου επικίνδυνο για κάποια έκπληξη.


Τις επόμενες μέρες τα ποστ θα έρχονται βροχή, ελπίζω να εμφανιστούν και οι υπόλοιποι του τόπικ biggrin.gif
benchwarmer
Κάπου ανάμεσα στους 45 πόντους του McDermott (και 3000 συνολικά στην καριέρα του στο NCAA, μόλις ο 7ος που το καταφέρνει στην ιστορία), τους 41 του Wiggins και τους 30 του Jabari αυτό το Σ/Κ, είχαμε και άλλες 4 ομάδες να σφραγίζουν το εισητήριο για το NCAA tournament.
Πρόκειται για τις:
Mercer από την Atlantic Sun, που κέρδισε στον τελικό το FGCU που πέρυσι είχε καταπλήξει για όσους θυμούνται.
Coastal Carolina από την Big South, πιθανότατα μία από τις πιο αδύναμες ομάδες που θα δούμε.
Eastern Kentucky από την Ohio Valley που έκανε την έκπληξη κερδίζοντας στον τελικό το πιο έμπειρο και γνωστό Belmont.

Και βέβαια το Wichita State που κατέκτησε ευκολότατα την Missouri Valley, φτάνοντας στο εκπληκτικό 34-0, και έχοντας σίγουρο πλέον κάποιο από τα no1 seeds, και ελπίζει να μην έχει την τύχη του Gonzaga πέρυσι, οι πορείες πάντως μοιάζουν αρκετά.
Zoys
QUOTE(benchwarmer @ Mar 9 2014, 23:14 ) *
Και βέβαια το Wichita State που κατέκτησε ευκολότατα την Missouri Valley, φτάνοντας στο εκπληκτικό 34-0, και έχοντας σίγουρο πλέον κάποιο από τα no1 seeds, και ελπίζει να μην έχει την τύχη του Gonzaga πέρυσι, οι πορείες πάντως μοιάζουν αρκετά.

Αυτό το Wichita έχει τρελάνει κόσμο απ' ότι ακούω ε;
benchwarmer
QUOTE(Zoys @ Mar 10 2014, 00:17 ) *
Αυτό το Wichita έχει τρελάνει κόσμο απ' ότι ακούω ε;


Έχει τρελάνει τον SG, το μόνο σίγουρο smiley.gif
Κατά τ' άλλα όπως μπορεί να δει κανείς και από το πρόγραμμα δεν έχει παίξει με κάποιο από τα 10 τοπ κολλέγια. Τα 3/5 πάντως της περσινής πεντάδας + τον περσινό 6th που πήγαν final4 είναι και φέτος στην ομάδα (σημαντικό ποσοστό για το κολλεγιακό), επομένως και με δεδομένο ότι φέτος ο δρόμος τους θα είναι πιο εύκολος στα χαρτιά, δεν βρίσκω κάποιον λόγο να μην μπορούν να το επαναλάβουν. Εντάξει, εάν κατακτήσουν το τρόπαιο θα μιλάμε για επικό κατόρθωμα, όχι βέβαια ότι υπάρχει και πραγματικά κάποια ομάδα-φόβητρο φέτος, είναι πραγματικά πολύ ανοιχτό το πράγμα.
Pierce
Alex, ξέρεις αν θα μας ξανακάνουν την χάρη από φέτος, να έχει κάλυψη πάλι από το site από τους 64 και μετά ; Ρίξε και καμιά πρόβλεψη για Final 4.

edit: LSU, και Louisiana tech , βρίσκονται πουθενά φέτο ; tongue.gif
benchwarmer
QUOTE(Pierce @ Mar 10 2014, 00:32 ) *
Alex, ξέρεις αν θα μας ξανακάνουν την χάρη από φέτος, να έχει κάλυψη πάλι από το site από τους 64 και μετά ; Ρίξε και καμιά πρόβλεψη για Final 4.


Δεν το ξέρω καθόλου... Πέρυσι ήταν geo-blocked ή δεν το έδειχναν καθόλου? Δεν θυμάμαι.
Προβλέψεις αφού βγουν τα brackets, την Κυριακή..


edit: Το LSU χαμένο στην μετριότητα της SEC, μόνη του ελπίδα να είναι στο τελικό τουρνουά είναι να κερδίσει το τουρνουά της περιφέρειας απέναντι σε Florida και Kentucky, κάτι αντίστοιχο του να πάρει η Κηφισιά πρωτάθλημα απέναντι σε ΠΑΟ-ΟΣΦΠ.
http://espn.go.com/mens-college-basketball...conf-tournament

To Louisiana Tech είναι σε πιο αδύναμη περιφέρεια αλλά πάει καλύτερα, ΙΣΩΣ να έχει ελάχιστες πιθανότητες να είναι στην επιλογή ακόμα και να μην κερδίσει το τουρνουά του (στο οποίο μπάινει με no1 seed), δύσκολα όμως.
http://espn.go.com/mens-college-basketball...-usa-tournament

Καμία από τις 2 πάντως δεν τις έχω δει tongue.gif
Pierce
Γνωρίζω την δυναμική του Kentucky και του Florida μην ανησυχάς tongue.gif Thanks για το update των νότιων.

Πέρσι είχα δεί σίγουρα ματς στη φάση των 64, και ίσως των 32. Μετά έπαιξε geo block. Πριν 3 χρόνια μάλλον ήταν η τελευταία φορά που ήταν ελεύθερο.


benchwarmer
Επόμενες (αδιάφορες) ομάδες στο τελικό τουρνουά οι:
Delaware από την Colonial, Milwaukee από την Horizon, Manhattan από την Metro Atlantic, Mount St. Marys από την Northeast και North Dakota State από την Summit League
ενώ είχαμε και τον τελικό της πρώτης περιφέρειας που ιστορικά δίνει πάνω από μία θέσεις, της West Coast, όπου το Gonzaga νίκησε το BYU και πήρε το απευθείας εισιτήριο και κάποιο seed γύρω στο 8 λογικά από όπου χωρίς να έχει φέτος το άγχος του φαβορί μπορεί να κάνει κάποια ζημιά (αν και οι Olynyk-Harris δεν αναπληρώθηκαν), ενώ το BYU κατά πάσα πιθανότητα θα μπορέσει να κλέψει κάποιο από τα τελευταία εισιτήρια της επιτροπής, ειδικά εάν οι μεγάλες περιφέρειες κυλήσουν σχετικά ομαλά.
Οι οποίες μεγάλες περιφέρειες ξεκινούν από σήμερα σιγά σιγά, θα προσπαθήσω να γράψω κάποια πράγματα αργότερα, το μεγάλο νέο πάντως είναι ο τραυματισμός του Embiid που χάνει σίγουρα το τουρνουά της Big12 και υπάρχουν σαφείς ανησυχίες και για την συνέχεια...
SG3ptshooter
#1 seed? 33.gif
http://scores.espn.go.com/ncb/boxscore?gameId=400545734
benchwarmer
^Ούτως ή άλλως το Βιλαμπάχο Villanova τυχαία έφτασε τόσο ψηλά στα rankings, δεν νομίζω ότι το υπολογίζουν αρκετοί για final4 κλπ.

Ώρα να δούμε λοιπόν λίγο αναλυτικά τις μεγάλες περιφέρειες.

American
Σήμερα οι ημιτελικοί, Cincinatti-Connecticut και Louisville-Houston. Οι 3 από τις 4 ομάδες είναι ήδη σίγουρες για το τελικό τουρνουά, το Houston έκανε την έκπληξη κερδίζοντας το SMU του Larry Brown (που επίσης είναι σχεδόν απίθανο να μείνει εκτός) και μένει ζωντανό στο θαύμα, καθώς μόνο κατακτώντας το τουρνουά και ένα από τα απευθείας εισητήρια θα είναι στους 68. Το Louisville πάντως δεν αστειεύεται, δείχνει να βρίσκει τον περσινό εαυτό του (έστω και χωρίς τα 3/5 της περσινής πεντάδας) την κατάλληλη στιγμή, διαλύοντας χθες το Rutgers με 92-31(!!!). Ο μεγάλος ημιτελικός πάντως είναι ο πρώτος, έστω και εάν γίνεται μόνο για το γόητρο και ίσως απλά κάποιο καλύτερο seed. Sean Kilpatrick και Shabazz Napier είναι σίγουρα στους 10 κορυφαίους παίχτες της χρονιάς σε όλη τη χώρα, από τα ιδανικά ματς για να δει κάποιος για ζέσταμα ενόψει του μεγάλου τουρνουά.

Atlantic 10
Σήμερα οι προημιτελικοί, και ούτως η άλλως είναι ως περιφέρεια ένα κλικ πιο κάτω από τις πραγματικά μεγάλες, επομένως έχουμε ακόμα 1-2 μέρες για να ασχοληθούμε.

ACC
Σήμερα οι προημιτελικοί. Virginia-Florida State, North Carolina-Pittsburgh, Syracuse-NC State, Duke-Clemson. Οι 4 ομάδες που αναγράφονται πρώτες στα ζευγάρια έχουν ήδη κλειδώσει τα εισητήρια τους. Από τις άλλες 4, το Pittsburgh πιθανότατα να είναι μέσα ακόμα και με ήττα, οι άλλες 3 όμως παίζουν τα ρέστα τους.

Big 12
Ίσως η πιο δυνατή περιφέρεια, μιας και 7 ομάδες από εδώ αναμένεται να είναι στις επιλογές της επιτροπής ούτως ή άλλως. Οι σημερινοί ημιτελικοί λοιπόν (Kansas-Iowa State, Texas-Baylor) δεν έχουν χαρακτήρα ζωής και θανάτου για καμία από τις ομάδες, όμως ειδικά ο 1ος αναμένεται ματσάρα. Το Kansas θυμίζουμε χωρίς τον Embiid (κάτι που φάνηκε στον χθεσινό προημιτελικό με το Oklahoma State όπου χρειάστηκε η παράταση), με τον Wiggins όμως στα τελευταία ματς να δικαιολογεί απόλυτα το όλο hype.

Big East
Για το Villanova τα είπε χαρακτηριστικά ο από πάνω. Οι σημερινοί ημιτελικοί λοιπόν είναι SetonHall-Providence και Creighton-Xavier. Το Creighton είναι σίγουρα μέσα, και ως ξεκάθαρο φαβορί πλέον του τουρνουά στοχεύει και σε ένα πολύ υψηλό seed. To Xavier και το Providence είναι χαρακτηριστικές ομάδες αυτού που ονομάζουμε "bubble", δηλαδή που βρίσκονται ακριβώς στα όρια των προβλέψεων για το αν τελικά η επιτροπή θα τις συμπεριλάβει ή όχι στην επιλογή της. Ο μόνος σίγουρος δρόμος: η κατάκτηση του τουρνουά της περιφέρειας. Για το Seton Hall μάλιστα είναι μονόδρομος καθώς το ρεκόρ του όλη τη χρονιά είναι μόλις 17-16.. Αυτό όμως που επισκιάζει ίσως όλα αυτά είναι ο Doug McDermott ο οποίος με 20 πόντους σήμερα περνάει στην 5η θέση της ιστορίας των σκόρερ του NCAA.

Big Ten
Οι σημερινοί προημιτελικοί: Michigan-Illinois, Ohio State-Nebraska, Wisconsin-Minnesota, Michigan State-Northwestern. Και εδώ είναι μια πολύ δυνατή περιφέρεια, χωρίς πολύ σασπένς όσον αφορά το ποιοι θα είναι στο τελικό τουρνουά, οι συνήθεις ύποπτοι θα είναι. Μοναδική εξαίρεση: το Nebraska. Η νίκη του την τελευταία αγωνιστική επί του Wisconsin (μιας εκ των "σίγουρων" ομάδων) το έχει φέρει με το ένα πόδι στο τελικό τουρνουά για πρώτη φορά μετά από πάρα πολλά χρόνια. Με άλλη μια τέτοια νίκη σήμερα απέναντι στο Ohio State θα μπορεί να γιορτάζει άνετα, αλλιώς περιμένει μέχρι την Κυριακή, όπου πάντως και πάλι κατά πάσα πιθανότητα θα δει γραμμένο το όνομά της.

Mountain West
San Diego State-UNLV και New Mexico-Boise State οι ημιτελικοί. Κατώτερη του αναμενόμενου φέτος αυτή η περιφέρεια, καθώς μόνο το San Diego State και το New Mexico αναμένεται να είναι στις επιλογές της επιτροπής. Το UNLV και το Boise State λοιπόν κυνηγάνε το θαύμα, εφόσον ψάχνουν νίκη σήμερα απέναντι στο ένα από τα δύο φαβορί, και άλλη μία αντίστοιχη νίκη στον τελικό αύριο.

Pac-12
Οι σημερινοί ημιτελικοί, Arizona-Colorado και UCLA-Stanford. Το Arizona είναι στο κυνήγι για κάποιο no1 seed, το UCLA σίγουρα μέσα και από τα μεγάλα αουτσάιντερ γενικά τολμώ να πω, όπως μάλλον μέσα θα είναι και οι άλλες δύο ομάδες των ημιτελικών. Υπάρχουν όμως κι άλλες ομάδες στο bubble σε αυτήν την περιφέρεια, ομάδες που έχασαν στους 8 όπως το Oregon, το California, το Arizona State. Πολύ δύσκολο να γίνει πρόβλεψη για το ποιες θα είναι μέσα και ποιες όχι, πάντως όπως και να χει, μόνο το Arizona και το UCLA έχουν πραγματικά τα φόντα να πάνε ψηλά.

SEC
Περιφέρεια με μόλις 2 locks, Florida και Kentucky. Για όλες τις υπόλοιπες ομάδες των προημιτελικών, οποιαδήποτε ήττα πλέον σημαίνει "θάνατο" ή στην καλύτερη περίπτωση (πχ για το Tennessee) παράταση στην αγωνία. Τα ζευγάρια: Florida-Missouri, Tennessee-South Carolina, Kentucky-LSU, Georgia-Ole Miss.
benchwarmer
American
To Louisville διέλυσε το Houston με 94-65 με 42 πόντους του Russ Smith και το UConn νίκησε το Cincinatti με 58-56 σε ένα πραγματικά ματς "Μαρτίου". Σήμερα στις 0.00 ο τελικός. Με νίκη το Louisville θα πρέπει να υπολογίζεται πολύ σοβαρά για κάποιο no1 seed.

ACC
To Pittsburgh νίκησε χθες το North Carolina και σφράγισε και αυτό το εισητήριό του. Σήμερα θα προσπαθήσει να βελτιώσει και το seed του στον ημιτελικό με το Virginia. Την μεγάλη έκπληξη όμως έκανε το NC State που κέρδισε το Syracuse και μένει ζωντανό στο θαύμα. Χρειάζεται και άλλη νίκη όμως, σήμερα στον ημιτελικό με το Duke.

Big 12
To Iowa State έκανε μία από τις πιο προβλεπόμενες "εκπλήξεις" της χρονιάς και νίκησε το Embiid-less Kansas, και σήμερα διεκδικεί τον τίτλο απέναντι σε άλλη μια μίνι-έκπληξη, το Baylor. Αν είναι τυχερές στα brackets, μπορούν και οι δύο αυτές ομάδες να πάνε μακριά.

Big East
O Doug McDermott πέρασε στην 5η θέση των σκόρερ όλων των εποχών (περίπου 100 πλέον πίσω από τον 4ο Alphonso Ford) και το Creighton θέλει να το γιορτάσει σήμερα κατακτώντας τον τίτλο. Απέναντί του όμως βρίσκει το Providence που δεν κθυνηγάει μόνο το γόητρο, αλλά και το απευθείας εισητήριο, καθώς με ήττα παραμένει στην αβεβαιότητα του bubble.

Big Ten
Τα φαβορί κέρδισαν χθες, σήμερα οι πολύ σπουδαίοι ημιτελικοί Michigan-Ohio State, Wisconsin-Michigan State (και σε πολύ βολικές ώρες για να χαζέψει κάποιος, 19:40 ο πρώτος και αμέσως μετά ο δεύτερος).

Mountain West
Τα φαβορί κέρδισαν έστω και δύσκολα χθες, καμία έκπληξη και αγωνία λοιπόν. Σήμερα ο τελικός, San Diego State - New Mexico στις 0:00.

Pac12
Arizona και UCLA διέλυσαν Colorado και Stanford αντίστοιχα και σήμερα αναμετρώνται σε έναν πολύ σπουδαίο τελικό (στις 0:00 και αυτός). Ακόμα και με ήττα το Arizona πιθανότατα δεν χάνει ένα από τα 4 no1 seeds, το UCLA με μία νίκη δείχνει τις πραγματικές του δυνατότητες και μετατρέπεται σε μία από τις 10-15 ομάδες που μπορούν να διεκδικήσουν στα ίσια την πρόκριση στο final4.

SEC
Άλλη μία περιφέρεια που φαίνεται να κυριαρχούν δύο ομάδες. Σήμερα οι ημιτελικοί Florida-Tennessee και Kentucky-Georgia, με ξεκάθαρα φαβορί τους πρώτους, και τους δεύτερους να ψάχνουν την μεγάλη νίκη που θα κάνει την επιτροπή να τους κλείσει το μάτι την Κυριακή (γιατί αν η μία νίκη μοιάζει δύσκολη, τότε οι 2 συνεχόμενες που θα οδηγήσουν στο απευθείας εισιτήριο μοιάζουν με θαύμα).
benchwarmer
Βγήκαν λοιπόν τα brackets.

Και όχι χωρίς εκπλήξεις, όπως για παράδειγμα ο αποκλεισμός του SMU του Larry Brown και η παρουσία του NC State, ή το no4(!) seed στο Louisville που κάποιοι το δίναν και φαβορί για το 4ο no1 seed μετά τα Florida, Arizona, Wichita.

Εδώ όλο το bracket http://espn.go.com/mens-college-basketball...rnament/bracket

Εκ πρώτης όψεως είναι λίγο ανισοβαρείς οι περιφέρειες, πχ η South μοιάζει πολύ πιο δυνατή από την West. Το σίγουρο πάντως είναι ότι θα δούμε πολύ ωραίο μπάσκετ από την Πέμπτη κι έπειτα.

Όσο για τα 4 "εισαγωγικά" ζευγάρια, στα μεν 16vs16 δεν χωράει κάποια ανάλυση ή πρόβλεψη, στα δε άλλα δυο περισσότερο ενδιαφέρον παρουσιάζει το NCState-Xavier, όπου θα μονομαχήσουν δύο πιθανά pick 1ου γύρου στο επερχόμενο draft, o TJ Warren και ο Semaj Christon. Ο πρώτος μάλιστα είναι ο ορισμός του "μια ομάδα μόνος του", μιας και έχει 24 πόντους μ.ο. με τον επόμενο στο NC State να έχει 10...


Όσο για την πρόβλεψη για final4 που είχε ζητήσει ο Pierce, τολμάω και λέω:
Florida, Michigan State, Wisconsin, Louisville.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.