Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tony Kukoc VS. Dirk Nowitzki
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pierce
πηρα αφορμη απο την ανακοινωση του τονι οτι σταματαει το μπασκετ. ο τονι εχει κατακτησει πολου απλα τα παντα και σε ομαδικο και σε προσωπικο επιπεδο. ολ αραουντ παιχτης που μπορουσε να σου κανει οτιδηποτε μεσα στο γηπεδο.πασαρε σουταρε κατεβαζε σκουπιδια.
απο την αλλη ο ψηλος γερμαναρας που βαραει το ιδιο καλα με τον κροατη. αλλα πιστευω πως υστερει σε ολες τις αλλες κατηγοριες. εκτος αυτου ενας παιχτης κρινεται απο τους τιτλους και δυστυχως ο ντιρκ δεν εχει παρει τπτ ακομη.ποιος ξερει σε λιγους μηνες ισως...
αν και του εχω τεραστια αδυναμια του κυριουλη με το 41(και λογω νταλας) ψηφιζω croatian sensation...
NBAholic
Ψηφίζω Ντιρκ, παρά το γεγονός ότι ο Κούκοτς έμοιαζε (και ήταν) τόσο πολύπλευρος. Πρώτα απ'όλα, νομίζω ότι ο μόνος τομέας όπου ο Κούκι υπερέχει καθαρά είναι η πάσα. Από την άλλη, ο Ντιρκ υπερέχει εξίσου καθαρά σαν σκόρερ. Στους υπόλοιπους τομείς; Στην άμυνα δεν ξεχώριζε κανείς, στα ριμπάουντ ο Ντιρκ είναι σίγουρα ανώτερη κλάση, ακόμη και στο σουτ υπερέχει (ο Κούκοτς είχε κάνει αίσθηση, γιατί ήταν απ'τους πρώτους ψηλούς Ευρωπαίους που σούταραν χωρίς δισταγμό από μακριά, αλλά ο Ντιρκ το κάνει να μοιάζει παιχνιδάκι). Ο Κούκοτς ήταν καλύτερος χειριστής, αλλά όχι σε μεγάλη απόσταση...

Ιδίως όταν συγκρίνεις καριέρες ΝΒΑ, δε νομίζω ότι ο Νοβίτσκι μπορεί να συγκριθεί με οποιονδήποτε Ευρωπαίο. Είναι ο μόνος Ευρωπαίος που διεκδίκησε το MVP της σεζόν και ο μόνος που διεκδίκησε το πρωτάθλημα σαν πρωταγωνιστής της ομάδας του. Ο Κούκοτς το κέρδισε, αλλά όχι σαν πρωταγωνιστής, οπότε το να συγκρίνουμε τους ομαδικούς τίτλους τους είναι άτοπο. Το ίδιο ισχύει και αν συγκρίνεις τους Τίτλους με τις Εθνικές τους. Ο Κούκοτς βέβαια εκεί ήταν ηγέτης, αλλά δε νομίζετε ότι αν και ο Νοβίτσκι είχε δίπλα του Ντράζεν, Ντίβατς, Ράτζα, κτλ, θα σάρωνε τα πάντα;

Βέβαια, ο Κούκοτς έχει πολύ μεγάλη ευρωπαϊκή καριέρα, αλλά ποιος μου λέει ότι στα χρόνια της Γιουγκοπλάστικα και της Μπένετον ήταν καλύτερος απ'ότι στα χρόνια του Σικάγο; Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι σαν 16-20χρονοι, ο Κούκοτς ήταν καθαρά καλύτερος απ'τον Ντιρκ και συνολικά ίσως καλύτερος από κάθε συνομίληκο Ευρωπαίο εμφανίστηκε έκτοτε (να δούμε αν θα τον απειλήσει σοβαρά ο Ρούμπιο). Αλλά όταν ανέβασε ταχύτητα ο Γερμανός, ξέφυγε. Όπως μια ΜακΛάρεν το '97 σε σχέση με μια Πόρσε ή Φερράρι. Η Πόρσε είχε κάποτε το γρηγορότερο αυτοκίνητο της αγοράς. Η Φερράρι ήταν θρύλος. Η ΜακΛάρεν, γνωστή από τη Φόρμουλα 1. Μέχρι να βγάλει την F1...Το '97, ο F1 δεν ήταν ακόμη "θρύλος", αλλά ήταν δεδομένο ότι βρισκόταν ένα επίπεδο ψηλότερα και ότι θα γινόταν. Έτσι και ο Ντιρκ, όσο κι αν δεν αρέσει η σύγκρισή του με παίχτες όπως ο Κούκοτς και ο Πέτροβιτς, είναι βέβαιο ότι γράφει ήδη το δικό του θρύλο και θεωρώ ότι, αν δεν είναι ήδη μεγαλύτερος, κάποτε θα τους περάσει.
Pierce
θα συμφωνησω απολυτα στο οτι συντομα ο ντιρκ θα τους ξεπερασει ολους τους ευρωπαιους και οταν θα τελειωσει την καριερα του θα ειναι με διαφορα ο καλυτερος...
thrylos7
Αν και μου αρέσει πολύ το στυλ του Νοβίτσκι(καθώς όταν παίζω μπάσκετ με παρομοιάζουν μ' αυτόν - επιχειρηματολογία, όχι αστεία), μου άρεζε ακόμη περισσότερο αυτό του νεαρού Κούκοτς. "Άλλη φάση". Θεωρώ ότι ο τελευταίος δεν έγινε αυτό που μπορούσε.
Παρ' όλα αυτά όμως, δε μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι ο Γερμανός έχει μεγαλύτερες επιτυχίες στο ενεργητικό του. Ατομικά περισσότερο.

Είναι από τις περιπτώσεις που άλλος σου αρέσει περισσότερο και άλλον θεωρείς καλύτερο.
suspect
τεραστιος αθλητης αλλα απο ενα σημειο και επειτα παρατησε την εθνικη του ή συμμετειχε αναιμικα.

Πιστευω μαζι με τον Ζαρκο και τον Πετζα τα καλυτερα 3αρια που ανεδειξε ποτε το ευρωπαϊκο μπασκετ.

Για αυτο και δεν ψηφιζω γιατι ο Νοβιτσκι παιζει στο 4 και ο Κουκοτς στο 3.

Αν γινει συγκριση με Πετζα και Κουκοτς τοτε κανω οτι και ο thrylos
Θα επιλεξω τον Πετζα λογω στιλ και επιθετικου οιστρου που μπορει να διαλυσει οποιονδηποτε και οτιδηποτε ασχετα αν ο Τονι ηταν πληρεστερος και συνολικα καλυτερος.
Keyser_Soze
Ντιρκ και πάλι Ντιρκ! Ο καλύτερος Ευρωπαίος παίχτης που έχω δει ποτέ. Ερώτηση: Πόσο πιο πλήρης ήταν ο Κούκοτς από όσο είναι ο Ντιρκ τώρα;;; Δηλαδή τι δε κάνει ο Ντιρκ;
liolias
QUOTE(Keyser_Soze @ Jan 10 2007, 04:54 AM) *
Ντιρκ και πάλι Ντιρκ! Ο καλύτερος Ευρωπαίος παίχτης που έχω δει ποτέ.


After Papaloukas and Diamantidis tongue.gif
Gravedigger
Dirk alla the way!Απλά ο καλύτερος!
Van_prentzi
Παιδια ο Dirk ειναι ενας απο τους 5 καλύτερους στο NBA τα τελευταια χρόνια...
Θυμάστε τον Κucoc ποτε σε τέτοιο επίπεδο;
Οποτε τζαμπα η συγκριση...Dirk και παλι Dirk
Das Kapital
Τι? συγκρινουμε τον Κουκοτς με το Νοβιτσκι? angry_red.gif Ιεροσυλια.... απλα τα πραγματα ο Ντιρκ ειναι πολυ HUGE!!!
kop-13
Respect κ στους δύο αλλα ο Ντίρκ είναι αξεπέραστος.
Η δε στάση του στην εθνική της χώρας του τον κάνει ακόμα πιο σπουδαίο.
Pierce
QUOTE(lebron15 @ Mar 21 2007, 06:36 PM) *
Τι? συγκρινουμε τον Κουκοτς με το Νοβιτσκι? angry_red.gif Ιεροσυλια.... απλα τα πραγματα ο Ντιρκ ειναι πολυ HUGE!!!

απαντησε με ειλικρινια. εχεις δει ποτε τον κουκοτς να παιζει? και οχι μονο στο ΝΒΑ αλλα και στην ευρωπη και στην εθνικη του?
Pierce
QUOTE
Τι? συγκρινουμε τον Κουκοτς με το Νοβιτσκι? angry_red.gif Ιεροσυλια.... απλα τα πραγματα ο Ντιρκ ειναι πολυ HUGE!!!

QUOTE(pierce21 @ Mar 21 2007, 08:47 PM) *
απαντησε με ειλικρινια. εχεις δει ποτε τον κουκοτς να παιζει? και οχι μονο στο ΝΒΑ αλλα και στην ευρωπη και στην εθνικη του?

γμτ δεν προλαβα το εντιτ.

επισης να υπενθυμισω οτι ο κουκοτς πηγε μια αλλη εποχη στο ΝΒΑ που ουτε ευρωπαιοι επαιζαν ,οι πορτες ηταν κλειστες ουσιαστικα και το πρωταθλημα ηταν 5 φορες πιο δυσκολο.
Das Kapital
QUOTE(pierce21 @ Mar 21 2007, 08:47 PM) *
απαντησε με ειλικρινια. εχεις δει ποτε τον κουκοτς να παιζει? και οχι μονο στο ΝΒΑ αλλα και στην ευρωπη και στην εθνικη του?


Οχι.... οταν επαιρνε τα πρωταθληματα με τους Μπουλς εγω πηγαινα νηπιαγωγειο!!! tongue.gif
kop-13
lebron15 ο Τόνι ήταν όνειρο να τον βλέπεις να παίζει αλλα υστερεί σε ηγετικά προσόντα.
Βρές καμια παλιά κασσέτα,αξίζει...
Pierce
QUOTE(lebron15 @ Mar 21 2007, 09:56 PM) *
Οχι.... οταν επαιρνε τα πρωταθληματα με τους Μπουλς εγω πηγαινα νηπιαγωγειο!!! tongue.gif


στα λογια μου ερχεσαι! smile.gif απλα θεωρω την λεξη ιεροσυλια πολυ βαρια γιατι η αξια του τονι ηταν τεραστia και ειναι ατοπο να τη χρησιμοποιεις απο τη στιγμη που δεν τον εχεις δει wink.gif
QUOTE(kop-13 @ Mar 21 2007, 11:08 PM) *
lebron15 ο Τόνι ήταν όνειρο να τον βλέπεις να παίζει αλλα υστερεί σε ηγετικά προσόντα.
Βρές καμια παλιά κασσέτα,αξίζει...

+1
Pierce
το +1 πηγαινε για την κασετα. οχι για το δευτερο σκελος! θα διαφωνησω για τα ηγετικα προσοντα. μπορει στους bulls να μην τα εδειξε (ποιος θα μπορουσε άλλωστε να μπει τριτος στο διδυμο μαικ σκοτι) αλλα η πορεια του στην εθνικη του και στην ευρωπη αλλα δειχνει
kop-13
Σε σχέση με τον Dirk υστερεί,πως να το κάνουμε!

Σε ομάδα που κάνει πρωταθλητισμό είναι για χρόνια ηγέτης...
jimol34
Είναι απίστευτοι και οι δύο. Όμως ο Κούκοτς έπαιζε σε μία εποχή που το ΝΒΑ ήταν πολύ πιο ανταγωνιστικό. Επίσης ο Κούκοτς έκανε τα πάντα. Έδινε ασσιστ, σκόραρε από παντου, έπαιρνε ριμπάουντ.
Achilleas13
Ψηφιζω τον Ντιρκ.για τον κουκοτς δεν ξερω πολλα(μαλλον δεν εχω δει πολλα) για να του δοσω την ψηφο μου

[quοte] Παιδια ο Dirk ειναι ενας απο τους 5 καλύτερους στο NBA τα τελευταια χρόνια...
Θυμάστε τον Κucoc ποτε σε τέτοιο επίπεδο;
Οποτε τζαμπα η συγκριση...Dirk και παλι Dirk [/quοte]


Βασικα ο Κουκοτς ειχει μπροστα του παικταραδες και μαλιστα σε μια εποχη που αυτοι δεν υπηρχε περιπτωση να χασουν τη θεση τους απο εναν ευρωπαιο
NBAer
QUOTE(pierce21 @ Mar 21 2007, 10:08 PM) *
απαντησε με ειλικρινια. εχεις δει ποτε τον κουκοτς να παιζει? και οχι μονο στο ΝΒΑ αλλα και στην ευρωπη και στην εθνικη του?


Ετσι ειναι ολα τα νεα παιδια δυστυχως. sad.gif
Ισοπεδωνουν τα παντα. Βλεπουν τον Wade, τον Lebron να πεταει: "Ωωωω! Ξεπερασε τον Μπερντ!" Κλπ....
Βλεπουν τον Τ.Parker να κανει καποιες φοβερες τριπλες και διεισδυσεις: "Ωωωω, απιστευτος! Απο τους καλυτερους Ευρωπαιους που εχουν παιξει ΝΒΑ."

Φυσικα και ο Νοβιτσκι ειναι απιστευτος αλλα το να λεμε "Ιεροσυλια να τον συγκρινουμε με τον Κουκοτς" και τετοια πραγματα ειναι τραγικο.
Sorry Lebron15 αλλα δεν ζυγιζεις σωστα τα πραγματα.
Αν σου δωσουν 40000 € θα πεις "Ωωωω κερδισα το φοβεροτερο ποσο. Yeahhhhhhhh!!!!!" Ομως θα εισαι λαθος καθως υπαρχει και το εκατομμυριο. wink.gif


QUOTE
επισης να υπενθυμισω οτι ο κουκοτς πηγε μια αλλη εποχη στο ΝΒΑ που ουτε ευρωπαιοι επαιζαν ,οι πορτες ηταν κλειστες ουσιαστικα και το πρωταθλημα ηταν 5 φορες πιο δυσκολο.


+1
+1
5 φορες πιο δυσκολο δεν νομιζω, αλλα καπου 3-4 φορες πιο δυσκολο και ΕΙΔΙΚΑ για τους μη-Αμερικανους να παιξουν πρωταγωνιστικο ρολο ηταν σχεδον ακατορθωτο.....


Οσο για το σουτ, πιστευω οτι και οι 2 εχουν απιστευτο σουτ απλα ο Ντιρκ ειναι πολυ πιο σκορερ.
Στις πασες φυσικα ο Κουκοτς υπερειχε εμφανως, αμυνα και οι 2 δεν παιζουν και τιποτα ιδιαιτερο αν και ο Κουκοτς ηταν αρκετα καλυτερος σε αυτον τον τομεα, στις κρισιμες στιγμες ο Νοβιτσκι φαινεται πιο φοβερος αλλα αυτο νομιζω ειναι λαθεμενο καθως και ο Κουκοτς ηταν παντα θετικος και με καθαρο μυαλο στις τελευταιες στιγμες.
Και οι 2 παντως εχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ μπασκετικη παιδεια!

Και επειδη ο Νοβιτσκι δεν ειχε διπλα του MJ και Scottie ωστε να του αφαιρουν το 99.9999999% της αιγλης του:
Δεν γινεται να ψηφισω.... biggrin.gif
NBAholic
QUOTE
Είναι απίστευτοι και οι δύο. Όμως ο Κούκοτς έπαιζε σε μία εποχή που το ΝΒΑ ήταν πολύ πιο ανταγωνιστικό. Επίσης ο Κούκοτς έκανε τα πάντα. Έδινε ασσιστ, σκόραρε από παντου, έπαιρνε ριμπάουντ.


Ο Νοβίτσκι όμως κάνει τα 2 τελευταία καλύτερα.

Δε νομίζω ότι ο Νοβίτσκι θα γινόταν αυτό που είναι αν έπαιζε την εποχή του Κούκοτς, αλλά και πάλι δε νιώθω μεγάλο δίλημμα για το ποιος θα είχε καλύτερη καριέρα. Δεν είχε άλλωστε πάντα δίπλα του τους Τζόρνταν-Πίπεν ο Κούκι. Τις καλύτερες ατομικές σεζόν του όμως (Μπουλς 1999, 2000, Ατλάντα) μάλλον θα ήθελε να τις ξεχάσει.

Το πιο σοβαρό επιχείρημα που θα του αναγνωρίσω είναι αυτό της προχωρημένης ηλικίας στην οποία εισήλθε στον κόσμο του ΝΒΑ.
Ginobili
Εγώ προτιμώ τον Κούκοτς,γιατί ήταν από τα ινδάλματα μου..όταν πρωτοέμπαινα στον μαγευτικό κόσμο του Μπάσκετ.Δεν..ξέρω...ήταν μια πιο ρομαντική εποχή τότε,και την νοσταλγώ που και που,αν και πήγαινα δημοτικό τότε.Δεν θα ξεχάσω ποτέ τον εκπληκτικό Τόνι Κούκοτς..στους τελικούς με το Σιάτλ!!(Σημειωτέον..υποστήριζα το Σιάτλ τότε στους τελικούς...και ήμουν ανέκαθεν από τους φανατικούς αντι-μπούλς..αλλά τον Κούκοτς πάντα τον αγαπούσα..),γι'αυτό και δεν είμαι τόσο αντικειμενικός σε αυτήν την σύγκριση.
Επίσης για να είμαι ειλικρινής...σαν μπασκετικό στυλ..ο Νοβίτσκι δεν με ενθουσιάζει...χωρίς να παραγνωρίζω ότι είναι παικταράς...
jimol34
QUOTE(NBAholic @ Jul 24 2007, 07:46 PM) *
Ο Νοβίτσκι όμως κάνει τα 2 τελευταία καλύτερα.

Δε νομίζω ότι ο Νοβίτσκι θα γινόταν αυτό που είναι αν έπαιζε την εποχή του Κούκοτς, αλλά και πάλι δε νιώθω μεγάλο δίλημμα για το ποιος θα είχε καλύτερη καριέρα. Δεν είχε άλλωστε πάντα δίπλα του τους Τζόρνταν-Πίπεν ο Κούκι. Τις καλύτερες ατομικές σεζόν του όμως (Μπουλς 1999, 2000, Ατλάντα) μάλλον θα ήθελε να τις ξεχάσει.

Το πιο σοβαρό επιχείρημα που θα του αναγνωρίσω είναι αυτό της προχωρημένης ηλικίας στην οποία εισήλθε στον κόσμο του ΝΒΑ.

Ο Κούκοτς όμως πέρα του ότι έπαιξε σε ένα πολύ πιο ανταγωνιστικό ΝΒΑ, είχε εναντίον του και την απαξιωτική συμπεριφορά των Αμερικανών προς τους Ευρωπαίους. Σ' έναν από τους τελικούς Ανατολής της περιόδου 93-94 εναντίον των Νικς, ο Πίππεν είχε τσαντιστεί γιατί ο Τζάκσον έδωσε οδηγία να πραγματοποιήσει το τελευταίο σουτ του αγώνα ο Τονι. Η πλάκα είναι ότι ο Τόνι το έβαλε και οι Μπουλς ισοφάρισαν σε 3-3. Τέτοια συμπεριφορά είχαν αντιμετωπίσει ο Ντράζεν και ο Πάσπαλιε. Αργότερα βέβαια οι international players έγιναν της μόδας και έχουμε φτάσει στο σημείο να παίζουν στο ΝΒΑ ο Βαρεχάο, ο Ντιάο, μέχρι και ο Τσακαλίδης παίζει. Ο Σπανούλης δηλαδή αξίζει να είναι στο ΝΒΑ;
NBAholic
QUOTE
Ο Κούκοτς όμως πέρα του ότι έπαιξε σε ένα πολύ πιο ανταγωνιστικό ΝΒΑ, είχε εναντίον του και την απαξιωτική συμπεριφορά των Αμερικανών προς τους Ευρωπαίους. Σ' έναν από τους τελικούς Ανατολής της περιόδου 93-94 εναντίον των Νικς, ο Πίππεν είχε τσαντιστεί γιατί ο Τζάκσον έδωσε οδηγία να πραγματοποιήσει το τελευταίο σουτ του αγώνα ο Τονι. Η πλάκα είναι ότι ο Τόνι το έβαλε και οι Μπουλς ισοφάρισαν σε 3-3. Τέτοια συμπεριφορά είχαν αντιμετωπίσει ο Ντράζεν και ο Πάσπαλιε. Αργότερα βέβαια οι international players έγιναν της μόδας και έχουμε φτάσει στο σημείο να παίζουν στο ΝΒΑ ο Βαρεχάο, ο Ντιάο, μέχρι και ο Τσακαλίδης παίζει. Ο Σπανούλης δηλαδή αξίζει να είναι στο ΝΒΑ;


Σύμφωνοι. Αλλά ούτε ο Νοβίτσκι βρήκε το δρόμο στρωμένο με ροδοπέταλα, μιας και όταν έκανε τα πρώτα του βήματα (σχετικώς ταπεινά βήματα, θα λέγαμε), αλλά και οταν άρχισε να γίνεται γνωστός, το ΝΒΑ διατηρούσε ακόμη το αήττητο.

ΥΓ: Ημιτελικοί ανατολής ήταν, όχι τελικοί. Το αναφέρω, γιατί βρίσκω συχνά αυτό το λαθάκι.
jimol34
QUOTE(NBAholic @ Jul 25 2007, 11:18 AM) *
Σύμφωνοι. Αλλά ούτε ο Νοβίτσκι βρήκε το δρόμο στρωμένο με ροδοπέταλα, μιας και όταν έκανε τα πρώτα του βήματα (σχετικώς ταπεινά βήματα, θα λέγαμε), αλλά και οταν άρχισε να γίνεται γνωστός, το ΝΒΑ διατηρούσε ακόμη το αήττητο.

ΥΓ: Ημιτελικοί ανατολής ήταν, όχι τελικοί. Το αναφέρω, γιατί βρίσκω συχνά αυτό το λαθάκι.

Συμφωνώ για τον Ντιρκ. Ο Τόνι είναι ο παίχτης ορχήστρα, ενώ ο Γερμανός είναι ο σούπερ σκόρερ. Δεν μπορώ να διαλέξω τον καλύτερο αλλά με ενοχλεί που κάποιοι δεν έχουν προλάβει τον Κούκοτς στα καλά του και τον υποτιμούν. Βέβαια τους καταλαβαίνω γιατί και εγώ μικρότερος το ίδιο έκανα με τους τότε παίχτες. Για τους τελικούς έχεις δίκιο, λάθος μου. Είναι πάντως περίεργο που μια χώρα σαν τη Γερμανία η οποία δεν ασχολείται ιδιαίτερα με το μπάσκετ, έχει βγάλει δυο θρυλικούς παίχτες όπως ο Μέγας Ντιρκ και ο Σρεμπφ.
NBA-MANIAC
εγω προτιμω το κολληταρι του στιβ(Νας)....ΝΤΙΡΚ ΓΕΡΑ....
Das Kapital
QUOTE(jimol34 @ Jul 24 2007, 02:26 PM) *
Είναι απίστευτοι και οι δύο. Όμως ο Κούκοτς έπαιζε σε μία εποχή που το ΝΒΑ ήταν πολύ πιο ανταγωνιστικό. Επίσης ο Κούκοτς έκανε τα πάντα. Έδινε ασσιστ, σκόραρε από παντου, έπαιρνε ριμπάουντ.


Το ιδιο ανταγωνιστικο ειναι κατι τωρα,μη μπαινετε στη λογικη που μας παρασυρει οτι ''αχ τα παλια χρονια ηταν καλυτερα''

και ο Ντιρκ κανει τα παντα-δινει ασσιστ-σκοραρει απο παντου-παιρνει ρημπαουντ ειναι και ο ηγετης,εχει αποδειχθει οτι ειναι λιγο σοφτ αλλα ειναι ο ηγετης!!!

QUOTE
Ετσι ειναι ολα τα νεα παιδια δυστυχως. sad.gif



Ισοπεδωνουν τα παντα. Βλεπουν τον Wade, τον Lebron να πεταει: "Ωωωω! Ξεπερασε τον Μπερντ!" Κλπ....
Βλεπουν τον Τ.Parker να κανει καποιες φοβερες τριπλες και διεισδυσεις: "Ωωωω, απιστευτος! Απο τους καλυτερους Ευρωπαιους που εχουν παιξει ΝΒΑ."


Οταν δε ξερεις καποιον ΜΗ βγαζεις βιαστικα συμπερασματα,τα περι wade και lebron δεν ισχυουν γιατι τι εχεις να πεις για Ντανκαν και Μπιλλαπς? Εκτος βεβαια αν μιλας και για αλλα παιδια. Ποιος ειπε οτι ξεπερασε ο Λεμπρον και ο Ουειντ το Μπερντ? Μηπως εγω? ααα και αν θες να μαθεις κατι 1 στα 25 παιδια ξερουν το Μπερντ και μπορει τα ποσοστα να ειναι και χειροτερα!!! Ο Παρκερ δεν ειναι απο τους καλυτερους Ευρωπαιους που εχουν παιξει?




QUOTE
Φυσικα και ο Νοβιτσκι ειναι απιστευτος αλλα το να λεμε "Ιεροσυλια να τον συγκρινουμε με τον Κουκοτς" και τετοια πραγματα ειναι τραγικο.


Μηπως ειναι τραγικο και το 26-9?

Ο ΛΑΟΣ ΜΙΛΗΣΕ smile.gif
jimol34
QUOTE(lebron15 @ Jul 29 2007, 07:52 PM) *
Το ιδιο ανταγωνιστικο ειναι κατι τωρα,μη μπαινετε στη λογικη που μας παρασυρει οτι ''αχ τα παλια χρονια ηταν καλυτερα''



Μηπως ειναι τραγικο και το 26-9?

Ο ΛΑΟΣ ΜΙΛΗΣΕ smile.gif

Δεν μπαίνω στη λογική του "κάθε πέρσι και καλύτερα". Απλά το ΝΒΑ ήταν για 40 χρόνια όλο ανέβαινε μέχρι που έφτασε στο πικ του και σιγά σιγά άρχισε η παρακμή. Έτσι συμβαίνει πάντα, ότι ανεβαίνει κάποια στιγμή κατεβαίνει. Δε λέω ότι τώρα δεν βγαίνουνε καλοί παίχτες, ίσα ίσα. Αλλά παίχτες σαν το Βαρεχάο, το Σπανούλη, τον Ραντμάνοβιτς και άλλους, πριν κάποια χρόνια δε θα παίζανε στο ΝΒΑ. Εσύ τον Κούκοτς τον πρόλαβες να παίζει;
General
Ο Nowitzki είναι ο καλύτερος Ευρωπαίος όλων των εποχών.

Ο μόνος που θα μπορούσε να τον περάσει αλλά δυστυχώς δε το κατάφερε λόγω τραυματισμών είναι ο Sabas.

Αντε κι ο Λυπιρίδης... ohmy.gif



Btw, το ΝΒΑ είναι καλύτερο από ποτέ wink.gif αλλά αυτό είναι off-topic.
captain charisma
στη συγκριση νοβιτσκι κουκοτς ψηφισα τον γερμαναρα των νταλας μαβερικς γιατι ειναι ο ηγετης τους και τους εχει οδηγησει στο τελικο του νβα σχεδον μονος του καλοι οι τερι και χαουαρντ αλλα παντα ο ντιρκ ηταν το πρωτο βιολι.ενω ο κουκοτς ειχε στην ομαδα τον τζορνταν τον πιπεν οι οποιοι ηταν τα πρωτα βιολια στην επιθεση και ο κουκοτς ειχε καπως ποιο ελευθερο ρολο οταν μεν ο μιχαλακης σταματησε για 1.5 χρονο ο κουκοτς καταφερε να φτασει τους μπουλς στο τελικο του νβα?μαλλον οχι.ο ντιρκ πηρε το τιτλο του πολυτιμοτερου της κανονικης περιοδου κατι που δεν το επιχηρεισε αλλος ευρωπαιος.εκει φαινεται η διαφορα ντιρκ και κουκοτς.ο τονι ηταν πιο πολυ εργαλειο και παικτης ομαδας παρα ηγετης στους μπουλς.ενω το νταλας ειναι η ομαδα του ντιρκ.επισης σε επιπεδο εθνικων ο κουκοτς ειχε και αλλα αστερια διπλα του και τα σαρωσε ολα ενω ο ντιρκ ολομοναχος με κατι ξυλοκοπους πηρε ενα χαλκινο σε παγκοσμιο και ενα ασημενιο σε ευρωμπασκετ κατι που δειχνει τη κλαση του μεγαλου γερμανου.ισως ο ντιρκ ειναι ο καλυτερος ευρωπαιος που περασε ποτε απο το νβα και αξιζει να παρει ενα πρωταθλημα
a bullet for your head
Ψηφισα Τονυ Κουκοτς.Οταν πρωτοεμφανιστηκε στο ευρωπαικο κ' παγκοσμιο στερεωμα,εκανε αισθηση η υψηλη του τεχνικη καταρτιση κ' η πλαστικοτητα των κινησεων για το υψος του(2.07μ),η φοβερη αντιληψη που διεθετε στην πασα,το φαρμακερο του σουτ,η μοναδικη του ικανοτητα να αγωνιζεται με χαρακτηριστικη ευχερεια στις 4 απο τις 5 θεσεις της 5αδας(Αυτος κ ο Φανης τοτε)κ' το αυξημενο team spirit που διεθετε για super star.Πιστευω οτι υπηρξε ο προπομπος κ΄προαγγελος αυτου που λεμε σημερα all around player,σε επιπεδο star.Για πρωτη φορα ο κοσμος,παυει να ασχολειται αποκλειστικα με τους μεγαλους σκορερς της εποχης(Γκαλης,Οσκαρ,Ντραζεν,Ριβα),κ αρχιζει να παρατηρει κ' να συνεκτιμα κ' αλλους τομεις του παιχνιδιου.Προτου φυγει για το Ν.Β.Α,σε ηλικια 26 ετων περιπου ηταν ο ''Μιδας'' του Ευρωπαικου μπασκετ.3 πρωταθλητριων με την Γιουγκοπλαστικα,μια φορα φιναλιστ με την Μπενετον,Πρωταθλητης κοσμου με την Εθνικη νεων Γιουγκοσλαβιας το 1987,πρωταθλητης κοσμου με την ανδρων το 1990,πρωταθλητης Ευρωπης με την ανδρων το 1989 κ' 1991,αργυρο μεταλιο με την ανδρων στους ολυμπιακους του 1988,αργυρο μεταλιο στους ολυμπιακους με τη Κροατια το 1992,χαλκινο μεταλιο με την Κροατια στο ευρωμπασκετ του 1993,χαλκινο μεταλιο με την Κροατια στο παγκοσμιο του 1994.Ο Τζερι Κραουζε τον ηθελε χρονια σαν τρελος στους Μπουλς.Ηταν η πρωτη φορα στα χρονικα που υπηρχε τοσο εντονο ενδιαφερον ομαδας Ν.Β.Α,για Ευρωπαιο παικτη.Με τους Μπουλς φορεσε 3 δακτυλιδια πρωταθλητη,κερδισε 1 βραβειο καλυτερου 6ου παικτη κ γενικα τον σεβασμο κ την εκτιμηση ολων,σε εποχες με εντονη δυσπιστια των Αμερικανων εναντι των Ευρωπαιων.Πιστευω οτι ο Κουκοτς μαζι με Ντραζεν,Ντιβατς,Μαρτσουλιονις,Ρατζα κ Σαμπονις(Οι Σρεμπφ κ' Σμιτς ηταν ''Αμερικανοθρεμμενοι''),ανοιξαν τους διαυλους για τις επομενες γενιες Ευρωπαιων παικτων,αρροντας την δυσπιστια των Αμερικανων περι ικανοτητας Ευρωπαιων παικτων.Η περιπτωση Ντιρκ προκαλεσε αισθηση,οταν απο Β' κατηγορια Γερμανιας,επιλεχθηκε σαν lotary pick απο τους Νταλας.Στην Ευρωπη δεν ειχε επιδειξει κατι σημαντικο,κ' στην διαδικασια του ντραφτ τοτε ο general manager των Μαβερικς κ οι δημοσιοφραφοι που καλυπταν το event,δεν μπορουσαν ουτε το επωνυμο του να προφερουν σωστα(Dirk what?ηταν η αποκριση των δημοσιογραφων κ λοιπων παρευρισκομενων).Σε μια εποχη παντως,που πλεον ειχαν γινει μοδα οι Ευρωπαιοι παικτες στο Ν.Β.Α,κ' που κυριαρχουσε ενας παροξυσμος στους Αμερικανους,να ανακαλυψουν 7 footers all around players σαν τον Γκαρνετ.Τον Ντιρκ τον εχω σε εκτιμηση,μ'αρεσει πολυ σαν παικτης,τον θεωρω την επιτομη του συγχρονου power forward στο επιθετικο κ οργανωτικο παιχνιδι,κερδισε δικαια μια θεση αναμεσα στους κορυφαιους της λιγκα,εφτασε μια φορα στους τελικους,αγγιξε το mvp,συγκαταλεγοταν στους πρωτους σκορερς του Ν.Β.Α,εφτασε την μετρια Γερμανια σε καλες επιτυχιες,ειναι ηγετικη φυσιογνωμια,ανηκει πιστευω στους top european players ever,αλλα δεν διαθετει το ''Ειδικο βαρος'',την παμπλουτη τροπαιοθηκη,το πρωτοποριακο μιας εποχης με το συνακολουθο ενδιαφερον Μ.Μ.Ε,κοσμου,προπονητων,διοικητικων παραγοντων,παικτων,που διεθετε ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ Τονυ Κουκοτς...!
asxetos
Αν και παλιός που μεγάλωσε με τη Γιουγκοπλάστικα θα πρέπει μάλλον να ψηφίσω Νοβίτσκι (αν και μου άρεσε περισσότερο ο Κούκοτς).
koutsou10
επειδη κατα την γνωμη μου το μπασκετ δεν ειναι μονο οι ποντοι ψηφιζω κουκοτσ γιατι ηταν πολυ καλοσ πασερ σε σχεση με ντιρκ κ επαιζε κ παριφερειακοσ οταν χρειαζοταν...
NBAholic
QUOTE
Τον Ντιρκ τον εχω σε εκτιμηση,μ'αρεσει πολυ σαν παικτης,τον θεωρω την επιτομη του συγχρονου power forward στο επιθετικο κ οργανωτικο παιχνιδι,κερδισε δικαια μια θεση αναμεσα στους κορυφαιους της λιγκα,εφτασε μια φορα στους τελικους,αγγιξε το mvp,συγκαταλεγοταν στους πρωτους σκορερς του Ν.Β.Α,εφτασε την μετρια Γερμανια σε καλες επιτυχιες,ειναι ηγετικη φυσιογνωμια,ανηκει πιστευω στους top european players ever,αλλα δεν διαθετει το ''Ειδικο βαρος'',την παμπλουτη τροπαιοθηκη,το πρωτοποριακο μιας εποχης με το συνακολουθο ενδιαφερον Μ.Μ.Ε,κοσμου,προπονητων,διοικητικων παραγοντων,παικτων,που διεθετε ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ Τονυ Κουκοτς...!


Η τροπαιοθήκη όμως είναι πρωτίστως θέμα ομάδων. Σίγουρα ούτε ο Κούκοτς θα είχε τα τρόπαια που κατέκτησε αν γεννιόταν Γερμανός (από μόνο του αυτό θα πρέπει να αποτελεί παράσημο για τον Ντιρκ) διασυλλογικά ή σε επίπεδο εθνικών ομάδων (τουλάχιστον αν έπαιζε με τους συμπαίκτες του Ντιρκ, όχι με το Σρεμπφ και τους Βελπ, Χάρνις, Κοχ).
Συμφωνώ ότι ο Κούκοτς υπήρξε παίκτης πρωτοπόρος, αλλά το ίδιο ισχύει και για τον Ντιρκ. Σύμφωνοι, υπήρξε και ο Σαμπόνις πιο πριν, ο οποίος έδειξε ότι ένας σέντερ μπορεί να διαθέτει χαρίσματα πολύ κοντύτερου παίκτη, αλλά μιλάμε και πάλι για σέντερ. Ο Ντιρκ έγινε ο πρώτος 7-footer που έπαιζε ακόμη και δίκην 3αριού (τουλάχιστον σε πρώιμες ηλικίες) και που έβγαζε το ψωμί του παίζοντας διαρκώς εκτός ρακέτας.
Air and King
Ειμαι φαν του Κουκοτς αλλα ψηφισα Νοβιτσκι.Δεν θα μπορουσα να κανω αλλιως ο Νοβιτσκι ειναι σταθερα τα τελευταια 6 χρονια αναμεσα στους 10-15 καλυτερος παιχτες του ΝΒΑ δηλαδη του κοσμου και εχει παρει το MVP του 2007 δηλαδη το ονομα του θα φυγουραρει για παντα διπλα σε τοσους Θρυλους του ΝΒΑ.Δεν βαζω στην συγκρηση το τι πετυχε ο Κουκοτς στο ευρωπαικο μπασκετ διοτι το ΝΒΑ ηταν ειναι και θα ειναι παντα το υψηλοτερο επιπεδο και ειδηκα απο την στιγμη που ο "Μεγαλος Γερμανος" δεν εχει αγωνηστει καθολου σε υψηλο ευρωπαικο επιπεδο.Τρια πρωταθληματα ο Κουκοτς αλλα ως εκτος παιχτης.Το μπασκετ που ξερει και την πληρωτητα του Κουκοτς δεν την εχει ο Νοβιτσκι αλλα "η μηχανικη" του σουτ του Γερμανου ο ηγετικος ρολος παραπανω απο τον κροατη κανουν τον Νοβιτσκι πιο μεγαλο παιχτη ισως τον κορυφαιο ευρωπαιο ολων των εποχων.
rankin
Όσο καλός και αν είναι ο Ντίρκ, εμείς αγαπάμε Τόνι!
modernam
τα χρόνια πέρασαν και ο ντιρκ πλεόν είναι ... μακράν ο καλύτερος ευρωπαίος παίχτης.
δενμπαίνω καν στη διαδικασία σύγκρισης ... γιατι το χάσμα είανι τεράστιο και σε απόδοση ... και σε χρονικό διαστημα ... και σε ...όλα.
οι σημερινοί ντάλας κερδίζουν χαλαρά μια μικτή ευρώπης με τους ... δέυτερους και τρίτους ευρωπαίους .... πίσω από τον ντιρκ.

σορυ για τους φανς των κούκοτς, πέτροβιτς, παρκερ, ντιβατς, σαμπόνις κ.λ.π.
Air and King
Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι ναι μεν ο Κουκοτς πηρε τρια πρωταθληματα αλλα ως 6ος παιχτης των Μπουλς.Ο Νοβιτσκι ως σουπερσταρ και 1# της ομαδας εχει κανει την μεγαλη καριερα στο ΝΒΑ.Αν ο Κουκοτς επαιζε στο Νταλλας αντι του Νοβιτσκι εστω και υποθετηκα αμφηβαλω αν θα εμπαιναν οι Μαβς εστω και πλευοφ.Ο Κουκοτς ηταν πιο τα ταλαντουχος αλλα οπως εχω ξαναπει η μηχανικη στο σουτ του Νοβιτσκι η αρκετα καλη εφεση στα ριμπαουντ και η βελτιωση του στην πασα καθως και ο καλος χειρησμος της μπαλας για παιχτη τους υψους του συν την καριερα τον κανουν ξεχωρηστο και καθε μερα που περναει απομακρυνεται απο ολους τους αλλους Ευρωπαιους ως ο κορυφαιος ολων των εποχων.Οταν τον βλεπεις να συνεχηζει αποδηδοντας τα μεγηστα παρολο που δεν εχει παρει ανασα ο ανθρωπος τοσα χρονια και δεν ειναι και κανενας "αθληταρας" το μονο που εχεις να κανεις ειναι 77.gif
Boom Dizzle
Ψηφισα τον Γερμανο γτ πιστευω οτι ειναι ενας παιχτης γεννημενος ηγετης και τον θεωρω τον κορυφαιο Ευρωπαιο που περασε απο ΝΒΑ....Κριμα που του λειπει ενα δαχτυλιδι,το αξιζει.. .Οσον αφορα τον Κουκοτς(τον προλαβα στα τελευταια του,αρα δεν εχω πληρη εικονα και τον ξερω κυριως απο βιντεο) ηταν μεγαλος παικτης και ηταν ενα υπερπολυτιμο γραναζι στους διαστημικους Μπουλς του Air!!
Green Warrior
Και εγώ είμαι από αυτούς πυ τους άρεσε πάρα πολύ ο Κούκοτς και τον συμπαθώ περισσότερο σε σχέση με τον Ντιρκ, αλλά αντικειμενικά ψηφίζω Νοβίτσκι
Elio
μακραν Ντιρκ. Ο καλυτερος ευρωπαιος (μαζι με τον Ντραζεν) που εχει περασει ποτε απο το ΝΒΑ.

Κουκοτς επεται πολυ πιο μετα.
morrison
Τόνυ Κούκοτς κύριοι.Γιατί ήταν all-around πριν ακόμα μάθουμε τον όρο.Γιατί ήταν 2.07 και κατέβαζε τη μπάλα.Γιατί ήξερε το μισό μπάσκετ του κόσμου,το άλλο μισό ο Σαμπόνις.Γιατί η κλάση και η φινέτσα του ξεχείλιζαν.Γιατί για χρόνια στην Ευρώπη έβγαιναν Κουκοτσάκια(Τσούμπριλο,Ζέμλιτς ακόμα και Χρήστος Ταπούτος),τόσο επιδραστικός ήταν...
SG3ptshooter
Νοβίτσκι γιατί έχει βγει mvp ολόκληρης της Λίγκας. Και γιατί είναι leader και όχι sixth.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(Air and King @ Sep 27 2008, 14:20 ) *
Ειμαι φαν του Κουκοτς αλλα ψηφισα Νοβιτσκι.Δεν θα μπορουσα να κανω αλλιως ο Νοβιτσκι ειναι σταθερα τα τελευταια 6 χρονια αναμεσα στους 10-15 καλυτερος παιχτες του ΝΒΑ δηλαδη του κοσμου και εχει παρει το MVP του 2007 δηλαδη το ονομα του θα φυγουραρει για παντα διπλα σε τοσους Θρυλους του ΝΒΑ.Δεν βαζω στην συγκρηση το τι πετυχε ο Κουκοτς στο ευρωπαικο μπασκετ διοτι το ΝΒΑ ηταν ειναι και θα ειναι παντα το υψηλοτερο επιπεδο και ειδηκα απο την στιγμη που ο "Μεγαλος Γερμανος" δεν εχει αγωνηστει καθολου σε υψηλο ευρωπαικο επιπεδο.Τρια πρωταθληματα ο Κουκοτς αλλα ως εκτος παιχτης.Το μπασκετ που ξερει και την πληρωτητα του Κουκοτς δεν την εχει ο Νοβιτσκι αλλα "η μηχανικη" του σουτ του Γερμανου ο ηγετικος ρολος παραπανω απο τον κροατη κανουν τον Νοβιτσκι πιο μεγαλο παιχτη ισως τον κορυφαιο ευρωπαιο ολων των εποχων.

θα συμφωνησω μαζι σου ακριβως για τον λογο που ειπες.την τελευταια εξαετια ο ντιρκ ειναι αναμεσα στους καλυτερος σταθερα!!
για μενα ειναι μακραν ο κορυφαιος ευρωπαιος που εχει αγωνιστει ποτε στο NBA.
il postino
ο ντιρκ πετυχε αυτα που πετυχε , εχοντας στο πλευρο του ενα ματσο αμπαλους στην εθνικη γερμανιας και ενα ματσο αμπαλους στο νταλας! για τη γερμανια δε θα μιλησω ,εννοουνται καποια πραγματα!

για το νταλας ομως , θεωρει καποιους σοβαρους συμπαικτες , οταν λες οτι πας για πρωταθλημα , τον τερι , τον χαουαρντ και τον στακ (αυτος σταματησε?)? ή μηπως τον μπαρεα και τον μπας (ευτυχως εφυγε)? ή μηπως τον νταμπιρ ,ο οποιος μετα τη χρονια που ειχε κανει στο γκολντεν στειτ , αρχισε να πετα χαρταετο? ή μηπως με τον κιντ στα 45 του?

τωρα του πηραν τον μαριον και τον γκουντεν!!!!! απλα ο γερμανος ειναι η μερα με τη νυχτα με τους συμπαικτες του και αυτο κανει την προσπαθεια του τοσα χρονια πιο αξιομνημονευτη!

ο τονι στην εθνικη γιουγκοσλαβιας και στη γιουγκοπλαστικα ηταν περιστοιχισμενος απο παικταραδες! μονο στη μπενετον εφθασε τελικο με αμπαλους (πιτις , ραγκατσι , ιακοπινι.......). ενω στους μπουλς , οσο και αν ηταν πρωτοπορος στο all around play , ειχε διπλα μαικ-σκοτ , και οσον και αν τον εβλεπαν με μισο ματι , το σιγουρο ηταν οτι τον ανεβαζαν μονο και με την παρουσια τους! στη σολο καριερα ο τονι δεν επεδειξε τιποτα σημαντικο ,αλλα ειχαν περασει και τα χρονια!

τεχνικα , ο τονυ ειχε μεγαλυτερη πλαστικοτητα σαν παικτης και εβλεπε καλυτερα το γηπεδο , ο αλλος ομως υπερισχυε οπουδηποτε αλλου. εχει σουτ , ειναι πιο ψηλος , πιο δυνατος ,τα βαζει αν χρειαστει με ολους στην αμυνα (οχι πως ειναι τρελοσ fun), τρεχει το γηπεδο ντριπλαροντας και ας ειναι πανω απο 2,10 και ειναι πιο ηγετης!

ο ντιρκ επαιζε στη βολφσμπουργκ μονο και μονο για να τελειοποιησει το all around παιχνιδι του , τη στιγμη που τον ζηταγε η μιση ισπανια (εμεις βεβαια εδω , οντας 30 χρονια πισω στο μπασκετ , ουτε ακουστα δεν τον ειχαμε).

μεγαλοι παικτες και οι δυο αναμφιβολα , αλλα με μικρη διαφορα ψηφιζω τονμεγαλο γερμανο! οπως με μικρη διαφορα πιστευω οτι ο νοβιτσκι ειναι ο καλυτερος ευρωπαιος ever! αφου ο σαμπονις δεν ηταν ποτε υγιης.........
Dwyane ''the flash'' Wade
πιστευω πως τα λες πολυ σωστα.το οτι ο τεραστιος ντιρκ βγηκε MVP κανονικης περιοδου(μοναδικος ευρωπαιος)μιλαει απο μονο του.εφτασε το νταλας μια ανασα απο το δαχτυλιδι κανοντας απιστευτα παιχνιδια!!τα τελευταια χρονια ειναι ο ηγετης των μαβερικς και σταθερα στους καλυτερους παικτες του πρωταθληματος.κατ'εμε το καλυτερο τεσσαρι στον κοσμο αυτη τη στιγμη!
ο κουκοτς ηταν απιστευτος παικτης αλλα οπου και επαιξε(πλην μπενετον)περιστιχιζοταν απο παικταραδες σαν κι αυτον!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.