Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΑΟ-Μεταγραφές volume 2
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300
paodynasty
QUOTE(sni79per @ Jun 22 2013, 12:48 ) *
εν μερη συμφωνω φιλε,σκεψου ομως το 09 χωρεσαν ο νεοτερος μητσος,ο σπαν,ο κετσμαν,ο νικολας κ ο σαρας. wink.gif


ok, αλλά το 09 ήταν 09 (κι εννοώ το budget) κι ακόμα το μοναδικό καθαρό small forward ήταν ο Περπέρογλου (ο Αλβέρτης ήταν ήδη παροπλισμένος και ο Kecman ήταν γκαρντ που πήγαινε στο 3 μόνο σε χαμηλά σχήματα (άσε που δεν πολυέπαιζε)
gmalamos
QUOTE(SkyFall @ Jun 22 2013, 12:55 ) *
το θέμα είναι να πάρει χρόνο συμμετοχής ο Παππάς και να μην βγεί κέτσμαν


Το θεμα ειναι οτι ο παππας αποκτηθηκε για να δειξει τις ικανοτητες του σε βαθος χρονου και οχι ως παιχτης ετοιμος για φετος!
paodynasty
QUOTE(gmalamos @ Jun 22 2013, 12:58 ) *
Το θεμα ειναι οτι ο παππας αποκτηθηκε για να δειξει τις ικανοτητες του σε βαθος χρονου και οχι ως παιχτης ετοιμος για φετος!


Δε διαφωνούμε, αλλά όταν το budget σε περιορίζει κάπου πρέπει και να ρισκάρεις λίγο.

Και το μικρότερο ρίσκο αυτή τη στιγμή είναι να πάει ο Παο με τα 4 αυτά γκαρντς συν τον Ξανθόπουλο (άσε που μπορεί και να σου βγει και σε καλό βλ. Παππάς).

Εξάλλου όταν έχεις κάνει το εξωπραγματικό την προγούμενη χρονιά (και μιλάω για την Ευρωλίγκα) να κοντράρεις στα ίσα τη Μπαρτσελόνα της υπεροπλίας των γκαρντς (και για μένα τα κάλπικα φάουλ του Μήτσου μας πέταξαν έξω) με τον αρχηγό τραυματία και τον Ούκιτς μόνο, ε τότε όντως φαντάζει μικρό ρίσκο το παραπάνω ρόστερ στην περιφέρεια.
Dred11
Aν έβαζα στοίχημα για το αν θα μείνει ο Σόφο, θα έλεγα ότι θα μείνει. Και πιστεύω δικαίως Θεωρώ ότι 500 χιλιάρικα για τον Σόφο έχουν μεγαλύτερη απόδοση από τα 800.000 του Βουγιούκα (μαζί με μια αποζημίωση της ομάδας του). Πάμε τώρα στον Μασιούλις. Πιστεύω ότι ο παίκτης αυτός έπαιξε ακριβώς για τα λεφτά που πήρε άντε ίσως και για 100.000 παραπάνω. Τώρα περισσεύει. Θα πρέπει να δοθεί χρόνος στον Γιάνκοβιτς. Στο τρία μπορεί να ανεβαίνει ο Διαμαντίδης ή να κατεβαίνει ο Γκιστ. Tuys. Αν δεν έχει κλείσει ακόμα στη Μακάμπι, θεωρώ ότι δεν κάνει για τη θέση του Αντι-Λάσμε στον ΠΑΟ. Μόνο ως back up του Λάσμε ή του αντικαταστάτη του θα μπορούσε να λειτουργήσει. Είναι κλάσεις κατώτερός του. Για τη θέση του back up σέντερ υπάρχουν πολλές λύσεις. Από το γερμανικό πρωτάθλημα σκέφτομαι τον παλιό γνώριμο βούβαλο Xόμαν ή τον Μπουρούση των φτωχών Τζον Μπράιαντ. Καλός αντί Λάσμε θα ήταν ο Shelden Williams. Guard. Χρειάζεται έναν ακόμα, υψηλού επιπέδου. Είναι αυτός που θα μοιράζεται με τον Ukic το κατέβασμα της μπάλας και την άμυνα πάνω στο καλό guard της αντίπαλης ομάδας. Ο Διαμαντίδης θα μοιράζεται το χρόνο του ως sg με τον γέροντα Curry και τον Παππά. Ο Διαμαντίδης μπορεί να παίξει και σε σχήμα με τρεις κοντούς κάτι σαν τριάρι. Χρόνος υπάρχει για όλους. Δηλ. πως χωρούσαν παλιά Διαμαντίδης, Γιασκεβίτσιους, Σπανούλης, Νίκολας, Χατζηβρέττας; Δηλ. μια ισορροπημένη ομάδα θα ήταν κάπως έτσι:
Ούκιτς Ρόουλαντ
Διαμαντίδης Κάρυ Παππάς
Γιάνκοβιτς Μπράμος
Φώτσης Γκιστ
Γουίλιαμς/Λάσμε Χόμαν Σόφο


gmalamos
QUOTE(paodynasty @ Jun 22 2013, 13:05 ) *
Δε διαφωνούμε, αλλά όταν το budget σε περιορίζει κάπου πρέπει και να ρισκάρεις λίγο.

Και το μικρότερο ρίσκο αυτή τη στιγμή είναι να πάει ο Παο με τα 4 αυτά γκαρντς συν τον Ξανθόπουλο (άσε που μπορεί και να σου βγει και σε καλό βλ. Παππάς).

Εξάλλου όταν έχεις κάνει το εξωπραγματικό την προγούμενη χρονιά (και μιλάω για την Ευρωλίγκα) να κοντράρεις στα ίσα τη Μπαρτσελόνα της υπεροπλίας των γκαρντς (και για μένα τα κάλπικα φάουλ του Μήτσου μας πέταξαν έξω) με τον αρχηγό τραυματία και τον Ούκιτς μόνο, ε τότε όντως φαντάζει μικρό ρίσκο το παραπάνω ρόστερ στην περιφέρεια.


Δλδ λες να μν κινηθουμε για αλλο γκαρντ να παμε δλδ με ουκιτσ δδ παππα και καρυ?

Υγ φαγωθηκατε ολοι με τον ροουλαντ στον 1..Ενταξει το γραψε το hoopfellas.

MaJesty23
Θέλω Ντόρσευ ,εάν φύγει ο Λάσμε. Επιθετικά τουλάχιστον μπορεί να προσφέρει πολλά περισσότερα in my opinion.Ο Λάσμε γίνεται ,όπως έχει αναφερθεί πολλάκις,μάγκας απο Μήτσο και δεν νομίζω να μην το ξέρει κατά βάθος.Τώρα αμυντικά ο Ντόρσευ δεν απέχει πολύ απο Λάσμε.


Παίχτης σαν τον Rowland ,είναι σούπερ απαραίτητος.Ο Curry ,μας βγήκε φέτος και μακάρι να παίξει έτσι και του χρόνου!Αλλά δεν μπορεί να έχεις 4 guard και οι δυο να είναι 33-34. Θέλω τον Breaking the Law στα πράσινα(το χώ πεί πάνω απο 10 φορές τα 2 τελευταία χρόνια rolleyes.gif )
PanosNer
QUOTE (MaJesty23 @ Jun 22 2013, 13:24 ) *
Θέλω Ντόρσευ ,εάν φύγει ο Λάσμε. Επιθετικά τουλάχιστον μπορεί να προσφέρει πολλά περισσότερα in my opinion.Ο Λάσμε γίνεται ,όπως έχει αναφερθεί πολλάκις,μάγκας απο Μήτσο και δεν νομίζω να μην το ξέρει κατά βάθος.Τώρα αμυντικά ο Ντόρσευ δεν απέχει πολύ απο Λάσμε.


Xαρακτήρας όμως? Από τον Ολυμπιακό έφυγε λόγω Σπανούλη που τον "ταμπούρωνε" στη άμυνα. Δύσκολο το κόβω...Τα μπασκετικά φτιάχνονται, ο χαρακτήρας δύσκολα.
j-kidd13
QUOTE(MaJesty23 @ Jun 22 2013, 13:24 ) *
Θέλω Ντόρσευ ,εάν φύγει ο Λάσμε. Επιθετικά τουλάχιστον μπορεί να προσφέρει πολλά περισσότερα in my opinion.Ο Λάσμε γίνεται ,όπως έχει αναφερθεί πολλάκις,μάγκας απο Μήτσο και δεν νομίζω να μην το ξέρει κατά βάθος.Τώρα αμυντικά ο Ντόρσευ δεν απέχει πολύ απο Λάσμε.


Για τον Ντορσευ μιλαμε???
Ο Ντορσευ εχει ιδιο επιθετικο στυλ με τον Λασμε,δηλαδη θελει τη μπαλα με μετωπο στο καλαθι και φορα,για να τελειωσει την φαση...
ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ οτι ο ο Ντορσευ δεν εχει σουτ ουτε για αστειο και ειναι κακιστος στις βολες,ενω ο Λασμε εχει ενα τυπικο σουτακι απο τα 5 μετρα οπως μας εδειξε ενω ειναι εξαιρετικος για ψηλος στις βολες...
Με ποιο τροπο μπορει να βοηθησει παραπανω?
MaJesty23
QUOTE(PanosNer @ Jun 22 2013, 13:32 ) *
Xαρακτήρας όμως? Από τον Ολυμπιακό έφυγε λόγω Σπανούλη που τον "ταμπούρωνε" στη άμυνα. Δύσκολο το κόβω...Τα μπασκετικά φτιάχνονται, ο χαρακτήρας δύσκολα.




Δεν νομίζω ότι είχε άδικο σε αυτά που έλεγε ,by the way και μην κολλάς στην εικόνα που δώσανε οι κόκκινες φυλλάδες(εικόνα ψυχάκια,ανισόρροπου).Ο Παναθηναικός έχει τον τρόπο να ηρεμεί τα πνεύματα(Μητσος πιο αλτρουιστής και ήρεμος χαρακτήρας,παρουσία Αλβέρτη,πιο ιστορικό σωματείο στο basket).
PanosNer
Πείτε με κολλημένο αλλά θέλω να δω μια κίνηση για Καλάθη. Του χρόνου δε τελειώνει το συμβόλαιό του?
MaJesty23
QUOTE(j-kidd13 @ Jun 22 2013, 13:34 ) *
Για τον Ντορσευ μιλαμε???
Ο Ντορσευ εχει ιδιο επιθετικο στυλ με τον Λασμε,δηλαδη θελει τη μπαλα με μετωπο στο καλαθι και φορα,για να τελειωσει την φαση...
ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ οτι ο ο Ντορσευ δεν εχει σουτ ουτε για αστειο και ειναι κακιστος στις βολες,ενω ο Λασμε εχει ενα τυπικο σουτακι απο τα 5 μετρα οπως μας εδειξε ενω ειναι εξαιρετικος για ψηλος στις βολες...
Με ποιο τροπο μπορει να βοηθησει παραπανω?



Σε σχέση με τον Λάσμε ,παίζει πιο συχνά πλάτη και επίσης έδειξε τρομερή βελτιώση φέτος στην Τουρκία.Ναι οκ σε μη ανταγωνιστικό πρωτάθλημα κτλ ,αλλά εάν δεις βίντεο ,θα δείς ότι αξίζει μια ευκαιρία.Απο τον Tyus ,τον προτιμώ 1000%.Απο Λάσμε όχι βέβαια, αλλά life goes on... cool.gif
kostas b
QUOTE (MaJesty23 @ Jun 22 2013, 12:24 ) *
Θέλω τον Breaking the Law στα πράσινα(το χώ πεί πάνω απο 10 φορές τα 2 τελευταία χρόνια rolleyes.gif )


+∞

QUOTE (PanosNer @ Jun 22 2013, 12:40 ) *
Πείτε με κολλημένο αλλά θέλω να δω μια κίνηση για Καλάθη. Του χρόνου δε τελειώνει το συμβόλαιό του?


+1000



Ιδανικό μπακορτ για μένα ΔΔ, Καλάθης, Law, (ώριμος) Παππάς
Number11
QUOTE (gmalamos @ Jun 22 2013, 10:33 ) *
ΔΔ,Ζησης
Ουκιτσ,παππας,καρυ
Μπραμος,Γιανκο.Μασιουλης(πηγαινει και το 4 )
Γκιστ,Φωτσης
Λασμε,....???,Σκορδιλης

O alex tyus μυαζει πολυ με το σουλουπι λαμσε παντως.


Alex Tyus Highlights

Δεν τον είχα ακουστά τον παίχτη, όμως από φετινό βιντεάκι δείχνει αρκετά αθλητικός - ενεργητικός, και όντως μοιάζει αρκετά στο κόψιμο του Λάσμε. Στο βίντεο περιέχονται μετικά εντυπωσιακά στιγμιότυπα από τον αγώνα ΠΑΟ - Καντού που ο Τάιους τράβηξε κάτι καλά φόλοου καρφώματα (!).

+ 1 για Τάιους αντί Λάσμε. Φαινομενικά δείχνει ικανός να αντικαταστήσει το Λάσμε, ψυχικά θα δείξει ...
AKRG
Τον θυμάμαι από τον μεταξύ μας αγώνα και μου είχε κάνει εντύπωση τότε, ίσως είναι και πλέον κατάλληλος για αντικαταστάτης του Στέφαν, ελπίζω να μην τραβήξει πολύ το έργο "Στεφαν Λάσμε" γιατί όσο περνάει ο καιρός οι διαθέσιμες επιλογές θα λιγοστεύουν .. και δεν θέλω πάλι παίχτες τύπου αστροναύτη ..
Lazeras
QUOTE(PanosNer @ Jun 22 2013, 13:40 ) *
Πείτε με κολλημένο αλλά θέλω να δω μια κίνηση για Καλάθη. Του χρόνου δε τελειώνει το συμβόλαιό του?

Και εγώ γουστάρω αλλά θα πάει στο Dallas...Και αν δεν κοπεί νωρίς τον βλέπω να κοιτάει Ευρώπη τον Νοέμβρη.
GGEO7
QUOTE(andykrg @ Jun 22 2013, 13:08 ) *
Τον θυμάμαι από τον μεταξύ μας αγώνα και μου είχε κάνει εντύπωση τότε, ίσως είναι και πλέον κατάλληλος για αντικαταστάτης του Στέφαν, ελπίζω να μην τραβήξει πολύ το έργο "Στεφαν Λάσμε" γιατί όσο περνάει ο καιρός οι διαθέσιμες επιλογές θα λιγοστεύουν .. και δεν θέλω πάλι παίχτες τύπου αστροναύτη ..


Ταιους και Ντόρσει μαζί θα παίρνουν κάποθια παραπάνω χρήματα από Λάσμε. Σίφουρα πιο ποιοτικός ο Στεφάν αλλα με τους 2 αθλητικότατους παίκτες κρατάς και Σόφο (ή ένενα ψηλό που θα παίζει πλάτη) και είσαι υπερπλήρης.
Βασικό πρόβλημα σε αυτήν την περίπτωση οι βολές και το σουτ από μέση απόσταση...!!! Δεν μπορούμε όμως να τα έχουμε ολα...
sni79per
http://basketball.eurobasket.com/player/Al...wn_Cantu/135957
http://basketball.eurobasket.com/player/Jo..._Belediye/74893
απο βολες κ οι 2 ειναι χαλια μαυρα.δεν μπορω να σκεφτω να μενει κ ο χοντρος μαζι με εναν απο τους 2.

το σεναριο να φυγει (που δεν το επιθυμω) ο ματσιουλης κ να παιζουμε -αν ειναι εξω ο μπραμος ή ο γιανκοβιτς- με 3 γκαρντ δεν το θεωρω κ απιθανο αν ερθει κανας 1 ακομα.
GGEO7
QUOTE(sni79per @ Jun 22 2013, 13:46 ) *
http://basketball.eurobasket.com/player/Al...wn_Cantu/135957
http://basketball.eurobasket.com/player/Jo..._Belediye/74893
απο βολες κ οι 2 ειναι χαλια μαυρα.δεν μπορω να σκεφτω να μενει κ ο χοντρος μαζι με εναν απο τους 2.

το σεναριο να φυγει (που δεν το επιθυμω) ο ματσιουλης κ να παιζουμε -αν ειναι εξω ο μπραμος ή ο γιανκοβιτς- με 3 γκαρντ δεν το θεωρω κ απιθανο αν ερθει κανας 1 ακομα.


Προσωπικά δεν θεωρώ απαραίτητο το Μασιούλις. Μπορεί να πάρει έναν μικρό για 3αρι (π.χ. Θ. Αντετοκούμπο) και να παίζουμε συχνά με 3 γκάρντ. 3 καθαρά 3άρια που θέλουν χρόνο το βρίσκω υπερβολή...
Dreamerpanos
Υπάρχει μια γενικότερη φήμη ότι η ΚΑΕ ανέβασε την προσφορά στο 1 μύριο και ότι μένει ο Λάσμε αλλά προς το παρόν δεν την έχω διασταυρώσει tongue.gif
doctorjekil
QUOTE(Dred11 @ Jun 22 2013, 13:18 ) *
Για τη θέση του back up σέντερ υπάρχουν πολλές λύσεις. Από το γερμανικό πρωτάθλημα σκέφτομαι τον παλιό γνώριμο βούβαλο Xόμαν ή τον Μπουρούση των φτωχών Τζον Μπράιαντ. Καλός αντί Λάσμε θα ήταν ο Shelden Williams. Guard.

Ο Μπραιαν ειναι πολυ καλη λυση(τον ειχα προτεινει κ εγω) αλλα εκλεισε στην μπαγερν
PanosNer
QUOTE (Lazeras @ Jun 22 2013, 14:18 ) *
Και εγώ γουστάρω αλλά θα πάει στο Dallas...Και αν δεν κοπεί νωρίς τον βλέπω να κοιτάει Ευρώπη τον Νοέμβρη.


Και αυτό το NBA μας χαλάει τη πιάτσα ρε π@@@@....
roben
QUOTE(GGEO7 @ Jun 22 2013, 14:49 ) *
Προσωπικά δεν θεωρώ απαραίτητο το Μασιούλις. Μπορεί να πάρει έναν μικρό για 3αρι (π.χ. Θ. Αντετοκούμπο) και να παίζουμε συχνά με 3 γκάρντ. 3 καθαρά 3άρια που θέλουν χρόνο το βρίσκω υπερβολή...


Ο Μπράμος μπορεί άνετα να παίξει και στο 2. Τα σχήματα με 3 κοντούς δεν ταιριάζουν στη νοοτροπία και τον τρόπο παιχνιδιού του Πεδουλάκη ο οποίος έχει ως προτεραιότητα να κλείνει τους διαδρόμους προς την ρακέτα, να αλλάζει τα μαρκαρίσματα στην άμυνα και να διασφαλίζει το αμυντικό ριμπάουντ (επομένως στο 3 απαιτείται αθλητής με ύψος και γερό κορμί-γι αυτό και ο Μπράμος είναι πολύτιμος στο 2, διότι ενισχύει την αμυντική τακτική του προπονητή). Ας μην ξεχνάμε ότι πέρυσι υπήρχαν στιγμές που για να σφίξει την άμυνα επιστράτευε ως τριάρι τον Γκιστ, συνταγή παντελώς αδόκιμη που δεν θα πρέπει να επαναληφθεί μελλοντικά... Όπως όμως έχω γράψει σε προηγούμενο post τον ρόλο του τρίτου τριαριού θα μπορούσαν να αναλάβουν οι Διαμαντίδης και Φώτσης εφόσον τελικά αποκτηθεί... Εξάλλου θεωρώ ιδιαίτερα σημαντική την απόκτηση pm αθλητικού, γρήγορου, με έφεση στο transition, με εκτελεστικές και δημιουργικές ικανότητες που θα αυξήσει την παραγωγικότητα στη επίθεση, κάτι που την σεζόν που τελείωσε έλειψε πολύ (εκτός αν γι αυτό τον ρόλο υπολογίζει τον Παππά, κάτι που ωστόσο θεωρώ παρακινδυνευμένο)... Ας περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει και με τον Κάρι... Βέβαια πιθανότατα ο Αμερικανός θα μείνει αλλά όσο δεν υπάρχουν ανακοινώσεις τίποτα δεν μπορεί να θεωρείται δεδομένο... Σίγουρα το τεχνικό team του Παναθηναϊκού έχει σκεφτεί τις παραμέτρους που αναφέρω και έχει τα διλήμματά του... Ο Ζήσης εξάλλου αποτελεί μεγάλη αδυναμία του Πεδουλάκη και ενδεχομένως αποτελεί κομμάτι του μεταγραφικού σχεδιασμού, αν και το μέχρι πρότινος κασέ του είναι απαγορευτικό (στην Μπιλμπάο λάμβανε περίπου 1 εκ ευρώ τον χρόνο)... Επιπλέον ίσως υπάρξει ενδιαφέρον και από τον Ολυμπιακό για τον παίκτη, ιδίως στην περίπτωση που χαθούν Σπανούλης ή Λο...
doctorjekil
http://www.basketblog.gr/index.php?option=...&Itemid=227 ΜΑΚΑΡΙ
Dreamerpanos
Ο Μπέινς λέτε να την ψάξει για NBA?Μια χαρά μου φαίνεται....Πόσα να ζητήσει?

QUOTE (doctorjekil @ Jun 22 2013, 15:29 ) *


Και αποζημίωση και θα θέλει και αρκετά χρήματα....Μ αρέσει που ο Πεδουλάκης είπε ότι θα πάμε μέχρι εκεί που φτάνει το πάπλωμα...τι πάπλωμα είναι αυτό? tongue.gif
roben
QUOTE(doctorjekil @ Jun 22 2013, 15:29 ) *


Ο Βουγιούκας αποτελεί σημαντική προτεραιότητα για την ομάδα αλλά η περίπτωσή του είναι αρκετά δύσκολη διότι δεσμεύεται με συμβόλαιο με την Ούνιξ! Είναι βέβαιο ότι θα γίνει κίνηση και προσπάθεια να βρεθεί σημείο επαφής με την ρωσική ομάδα (όπως έγινε και πέρυσι με την Μιλάνο για τον Φώτση) αλλά η κατάληξη δεν μπορεί να προδικαστεί... Μακάρι να είναι θετική!

QUOTE(Dreamerpanos @ Jun 22 2013, 15:32 ) *
Ο Μπέινς λέτε να την ψάξει για NBA?Μια χαρά μου φαίνεται....Πόσα να ζητήσει?


Ο Μπέινς είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση αλλά παράλληλα διαθέτει χαρακτηριστικά που αρέσουν στον Πόποβιτς! Το πιθανότερο είναι να παραμείνει στο Σαν Αντόνιο και να δουλέψει ώστε μέσα στο επόμενα 2-3 χρόνια να μπορεί να σταθεί στο ΝΒΑ... Πολύ δύσκολη περίπτωση κατά την άποψη μου όσον αφορά πιθανή μεταγραφή του στον Παναθηναϊκό...
sni79per
Τα 28 του κλείνει σήμερα ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης και η ΚΑΕ Παναθηναικός ευχήθηκε χρόνια πολλά στον "Big Sofo" μέσω της επίσημης σελίδας της στο facebook.

Οι ευχές της ΚΑΕ:

"Καλημέρα φίλοι μας, σήμερα έχει τα γενέθλιά του ο Σοφοκλής!
Να του ευχηθούμε ΟΛΟΙ μας "Χρόνια Πολλά"!!!!

1000χρονος Σόφο, σου ευχόμαστε να έχεις πάντα την ΥΓΕΙΑ σου, να είσαι ευτυχισμένος και πολλές πολλές ΚΑΤΑΠΡΑΣΙΝΕΣ επιτυχίες!!!", ευχήθηκε το "τριφύλλι".


χρονια πολλα κ απο τον παο μακρια tongue.gif

.....................................

ενδιαφερουσα συνεντευξη ροκο!

http://www.sport24.gr/Basket/OmadesBasket/...hs.2303916.html
GGEO7
QUOTE(roben @ Jun 22 2013, 14:29 ) *
Ο Μπράμος μπορεί άνετα να παίξει και στο 2. Τα σχήματα με 3 κοντούς δεν ταιριάζουν στη νοοτροπία και τον τρόπο παιχνιδιού του Πεδουλάκη ο οποίος έχει ως προτεραιότητα να κλείνει τους διαδρόμους προς την ρακέτα, να αλλάζει τα μαρκαρίσματα στην άμυνα και να διασφαλίζει το αμυντικό ριμπάουντ (επομένως στο 3 απαιτείται αθλητής με ύψος και γερό κορμί-γι αυτό και ο Μπράμος είναι πολύτιμος στο 2, διότι ενισχύει την αμυντική τακτική του προπονητή).


Υπό αυτήν την έννοια συμφωνώ. Όμως το Μπράμο παραμένει κατά συνθήκη 2 καθώ δύσκολα δημιουργεί φάση μόνος του πράγμα το οποίο έχεις ανάγκη απο το 2. Προσωπικά θα έβλεπα στο 1 μεταγραφή, μήτσο, στο 2 ούκιτς κάρι παππά (με τους 2 πρώτους να κατεβάζουν συχνά μπάλλα) και στο 3 μπράμο, βλάντο και έναν μικρό ταλαντούχο να συμπληρώνει (π.χ. Αντετοκούμπο).
Εναλλακτικά θα έβλεπα τον κάρι να φεύγει, το μασιούλις να μένει και να παίρνουμε έναν τυπου Λό ή Ρόουλαντ κοντό, με το Μπράμο να κατεβαίνει συχνότερα στο 2.
sni79per
Σαρόντ Φορντ για ΠΑΟ
Από Γερμανία μεριά, ακούστηκε πως ο Σαρόντ Φορντ είναι ανάμεσα στους μεταγραφικούς στόχους του Παναθηναϊκού. Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ ήταν φέτος στη Μπάμπεργκ.

basketnet

http://basketball.eurobasket.com/player/Sh...s_Bamberg/47035
roben
QUOTE(GGEO7 @ Jun 22 2013, 15:42 ) *
Υπό αυτήν την έννοια συμφωνώ. Όμως το Μπράμο παραμένει κατά συνθήκη 2 καθώ δύσκολα δημιουργεί φάση μόνος του πράγμα το οποίο έχεις ανάγκη απο το 2. Προσωπικά θα έβλεπα στο 1 μεταγραφή, μήτσο, στο 2 ούκιτς κάρι παππά (με τους 2 πρώτους να κατεβάζουν συχνά μπάλλα) και στο 3 μπράμο, βλάντο και έναν μικρό ταλαντούχο να συμπληρώνει (π.χ. Αντετοκούμπο).
Εναλλακτικά θα έβλεπα τον κάρι να φεύγει, το μασιούλις να μένει και να παίρνουμε έναν τυπου Λό ή Ρόουλαντ κοντό, με το Μπράμο να κατεβαίνει συχνότερα στο 2.


Το δεύτερο σενάριο είναι μάλλον αυτό που με εκφράζει περισσότερο, ωστόσο όλες οι ενδείξεις συνηγορούν υπέρ της παραμονής του Κάρι! Είναι αλήθεια εξάλλου και πρέπει να το αναγνωρίσουμε στον Αμερικανό ότι αποδείχτηκε ιδιαίτερα χρήσιμος, επέδειξε αξιοθαύμαστη προσαρμοστικότητα, ψυχοπνευματικά χαρίσματα (όπως λέει και ο κόουτς) και ικανότητα να συνεισφέρει ουσιαστικά όχι μόνο στο σκοράρισμα αλλά και στην οργάνωση, τη δημιουργία, την άμυνα και τα ριμπάουντς! Αν αναλογιστεί κανείς ότι και το κασέ του είναι normal αλλά και το γεγονός ότι παρά την ηλικία του μια χρονιά καλού μπάσκετ φαίνεται ότι την έχει ακόμα, δεν είναι ευκολό να πεις ''δεν τον ανανεώνω''... Βέβαια ο Πεδουλάκης χθες είπε ότι θα αποφευχθούν τα μονοετή συμβόλαια και δεν ξέρω κατά πόσο η ομάδα είναι διατεθειμένη να δώσει διετές στον Κάρι... Μάλλον για 1+1 το βλέπω, με την οψιόν στον Παναθηναϊκό...

Το τρίτο σενάριο είναι εκείνο με τους 13 δωδεκαδάτους εκ των οποίων κάποιος κάθε φορά θα μένει εκτός...
qspock
Προσωπικα νομιζω πως τα περισσοτερα σεναρια για ακραιες αλλαγες του ροστερ απεχουν απο την πραγματικοτητα. Η χρονια ηταν τοσο επιτυχημενη που το ροστερ πρεπει να διατηρηθει ΑΚΕΡΑΙΟ και απλα να γινουν καποιες προσθηκες (2 ηδη γινανε). Το μονο αγκαθι ουσιαστικα ειναι ο Λασμε, του οποιου η παραμονη θα εξαρτηθει κυριως απο το ποσο μπορει να ανεβει ο ΠΑΟ για να καλυψει την προσφορα απο την ΤΣΣΚΑ. Ισως να μη χρειαζεται να την ξεπερασει, αλλα πρεπει να την πλησιασει.

Το σιγουρο ειναι πως οπως και στην περιπτωση Χαινς, μιλαμε για 2 σεντερ ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΟΥΣ που οι 2 ομαδες θελουν να κρατησουν πασει θυσια, αλλα και οι ιδιοι οι παιχτες θελουν να μεινουν.
Το μονο που μενει ειναι το ποσα θα παρουν. Νομιζω πως, αν δεν υπαρξει αντεπιθεση της ΤΣΣΚΑ με νεα προταση, ο Λασμε μαλλον θα παραμεινει. Αλλα αν μεινει ο Λασμε, δεν αποκλειω να ανεβει η ΤΣΣΚΑ για Χαινς, τον οποιο επισης θελει ο Ολυμπιακος πολυ. Οι 2 παιχτες ειναι αλληλενδετοι αφου απασχολουν την πλουσιοτερη ομαδα της Ευρωπης. Το παιχνιδι που παιζεται ειναι και παιχνιδι εντυπωσεων αφου αν ο ενας αιωνιος κρατησει τον παιχτη του, ο αλλος θα πρεπει να τον κρατησει κι αυτος αλλιως θα ειναι ο μεγαλος χαμενος... Δεν αποκλειω λοιπον να μεινουν και οι 2.

Απο κει και περα, η περιπτωση Ντορσει (αν ναβαγησει του Λασμε) ειναι ισως η καλυτερη για αντικαταστατη, οχι ισαξια, αλλα κοντα.
Το θεμα Βουγιουκα για μενα ειναι καπως δυσκολο, αφου αν μεινει ο Λασμε, ο Βουγιουκας ενδεχομενως να κοστησει οσο ο Σχορτσιανιτης, οποτε καλυτερα να παραμεινει ο τελευταιος. Νομιζω πως ο ΠΑΟ δεν θα ανοιχτει τοσο ωστε να εχει Λασμε Σοφο και Βουγιουκα μαζι.
doctorjekil
QUOTE(sni79per @ Jun 22 2013, 16:11 ) *
Σαρόντ Φορντ για ΠΑΟ
Από Γερμανία μεριά, ακούστηκε πως ο Σαρόντ Φορντ είναι ανάμεσα στους μεταγραφικούς στόχους του Παναθηναϊκού. Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ ήταν φέτος στη Μπάμπεργκ.

basketnet

http://basketball.eurobasket.com/player/Sh...s_Bamberg/47035

Ελπιζω να ειναι παιχνιδια των μανατζερ...δεν κανει ο τυπος για μας
EXASFAIROS
O Artzi exei kataferei na ftiaxei kali omada mesa se mia sezon kai mono synxaritiria axizei na dwsei kaneis.
To styl paixnidiou pou yiothetise einai kalytero na akolouthithei kai tin nea sezon.An apoxwrisei o Lasme prepei na vreis enan me ta dika tou xaraktiristika
O Lasme su edwse amyna ,tapes,,rebounds,exypni topothetisi kai dynata markarismata.
Episis an apolesoume ton Lasme tha prepei i o diadoxos tou na antapokrithei epaxia i na anazitisoume polla kalathia apo alles theseis.
Xreiazomaste ena kalo playmaker pasei thysia.To thema einai na min einai toso "filanthrwpos " oso o Mitsos alla na thelei kai na borei na skorarei arketa syxna.
Sto "2" o Kari kai o Pappas( kai o Bramos) einai ok.
Xreiazomaste ena pentari tis prosforas tou Lasme kai ena kalutero tou Sofo!!!!!!!Zoric i Vougiouka(dyskolo) kai o subathitikos tis Cantu.+Skordilis.O Dorsei oxi giati borei na fygei monos tou opote thelei...Episis o Lampe ekane foveri sezon ,einai pws ton axiopoieis.paliotera stin Maccabi itan aparadektos.
Me Gist kai Fotsi sto "4" eimaste super.
Me Bramos kai Jankovic sto "3" theloume ena dynato skorer se alli thesi.
An apoxwrisei o Maciulis kai stirixtheis se Bramos kai Jankovic prepei na dwseis xrimata gia kapoion allo sto "2" i sto "1" gia na su syblirwnei pontous pou den su parexoun ta 3aria.Doxa tw Thew o Maciulis to xe to skorarisma.
a) "asso","3ari","5ari+Sofo" cool.gif "asso",2 dynata "5aria" .....protimw to b.

Apo Sofo kai Maciulis posa glitwnoume?
doctorjekil
QUOTE(EXASFAIROS @ Jun 22 2013, 16:46 ) *
Apo Sofo kai Maciulis posa glitwnoume?

Απο Σοφο 500 απο Ματσιουλις κανα 300αρι
Kanzler
Πολυ καλη αποφαση του Παναθηναικου να φερει τον Παππα και τον Jankovic (γενικα κανει καλες μεταγραφες ο Παναθηναικος, κανει καλη δουλεια ο Δημητρης Γιαννακοπουλος. Εκαναν λαθος αυτοι που τον ειχαν επικρινει στην αρχη της περασμενης αγωνιστικης χρονιας).
Περιπου στην ηλικια που ειναι ο Παππας ηταν ο Σπανουλης οταν ειχε ερθει στον Παναθηναικο. Η γνωμη μου για τον Παππα ειναι οτι ειναι καλυτερος απο οτι ηταν ο Σπανουλης στην ιδια ηλικια. Και τον Jankovic τον βλεπω ως καλυτερο απο τον Περπερογλου στην τοτε του ηλικια.

Ο Παναθηναικος χρειαζεται εναν πολυ καλο ψηλο. Ο Μπουρουσης θα ηταν μια πολυ καλη λυση. Επιπλεον η ομαδα χρειαζεται και εναν γρηγορο Playmaker.
Ginobili
QUOTE(doctorjekil @ Jun 22 2013, 13:33 ) *
Ελπιζω να ειναι παιχνιδια των μανατζερ...δεν κανει ο τυπος για μας

Άν μείνει ο Λάσμε...θα τον προτιμούσα με 1000 για αντι-ΣΟΦΟ.Και πιο χρήσιμος,και περισσότερες βοήθειες στον Λάσμε,και πολύ πιο φτηνός.
doctorjekil
QUOTE(Ginobili @ Jun 22 2013, 17:07 ) *
Άν μείνει ο Λάσμε...θα τον προτιμούσα με 1000 για αντι-ΣΟΦΟ.Και πιο χρήσιμος,και περισσότερες βοήθειες στον Λάσμε,και πολύ πιο φτηνός.

Νομιζω οτι μπορουμε να βρουμε κατι καλυτερο απ τον Φορντ
keraynopoylos
Ρε παιδιά τι λέμε για Βουγιουκα;

Ποσά παίρνει στην Ουνιξ; Και βάλτε και buy out... Πλάκα κάνουμε;

Θα το ήθελα αλλα μάλλον ειναι θεωρητική (εθιμοτυπική; ) αναφορά τύπου ΝικουΤουΖηση....
zozexroninho1982
Για σας μάγκες...
Έχω πολύ καιρό να γράψω στο forum αλλά σήμερα που έχω λίγο χρόνο είπα κι εγώ να γράψω τη δική μου γνώμη για τις μεταγραφές του αγαπημένου μας Παναθηναϊκού...

Κατ' αρχάς χαιρετίζω την έλευση των Γιάνκοβιτς-Παππά οι οποίοι πρέπει να δουλέψουν για να φέρουν κι αυτοί επιτυχίες στην ομάδα.

Οι περισσότεροι εδώ βλέπουν το μπάσκετ σαν κάτι στατικό, όμως έχει αποδειχθεί (όπως και στη ζωή) ότι οι παίκτες, προπονητές, πρόεδροι κλπ εξελίσσονται... Οι περισσότεροι εδώ έχουν μείνει με την εικόνα του Παναθηναϊκού του Ομπράντοβιτς, ή τεσπά με την εικόνα κάποιων παικτών από παλαιότερες αναμετρήσεις (Μπουρούσης, Βουγιούκας κλπ..) και δεν πιστεύουν ότι οι ομάδες πρέπει να δοκιμάζουν κάτι νέο.

Ο Παναθηναϊκός εδώ και ένα χρόνο έχει μπει σε μια νέα πορεία (όπως και η Ελλάδα) και πρέπει να κοιτάει μόνο το μέλλον. Αυτό σημαίνει, όπως είπε ο κόουτς, ότι η ομάδα θα ψωνίζει παίκτες ΑΦΟΥ ψωνίσουν οι Τούρκοι, Ρώσοι, Ισπανοί. Αυτό, ευτυχώς ή δυστυχώς είναι κάτι με το οποίο πρέπει να ζήσουμε.

Η ομάδα μας αυτή τη στιγμή έχει 4 γκαρντ και δεν μπορώ να καταλάβω τι θα οφελούσε να πάρει έναν 5ο? Για πιο λόγο ο Παππάς που αυτή τη στιγμή λογίζεται ως 4ος να μην πάρει χρόνο συμμετοχής ώστε αν δεν κάνει να υπάρχει μια κενή θέση ξένου για διορθωτική κίνηση?? Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τι θα οφελούσε ο Μπουρούσης, ο Μπέγκιτς κλπ...

Για μένα τα πράγματα είναι απλά. Στηρίζουμε τις επιλογές μας ΕΜΠΡΑΚΤΑ ως το τέλος μ' ένα ευέλλικτο ρόστερ 11 παικτών κι αφήνουμε μπάτζετ και κενή θέση για κάποια πιθανή αλλαγή στην πορεία της σεζόν.

Θα προτείνω κι εγώ ένα ρόστερ όπως το φαντάζομαι:

Γκαρντ: Ούκτις, ΔΔ, Κάρυ, Παππάς, Ξανθόπουλο
3άρια: Γιάνκοβιτς, Μπράμος, Ματσιούλις (με αρκετό 4)
4άρια: Φώτσης, Γκιστ
5άρια: Λασμέ, Τάιους (ή Ντόρσει, ή Ντιόν Τόμπσον)
συν (Χαραλαμπόπουλο, Διαμαντάκο, πιτσιρικάδες)

Αυτή η καραμέλα του βαριού σέντερ που παίζει με πλάτη πρέπει να τελειώσει. Ο Ολυμπιακός πήρε 2 ευρωλίγκες χωρίς τέτοιο παίκτη, κι εμείς είχαμε χρόνια βασικό σέντερ τον Μπατιστ. Το μέλλον του μπάσκετ είναι οι καλοί undersized παίκτες που έχουν αθλητικά προσόντα, άμυνα ταχύτητα και παίζουν κυρίως με πρόσωπο και πικ & ρολ.

Η ομάδα αυτή όπως την είπα μου φαίνεται ικανή για όλα και φθηνή, καθώς μπορεί να γίνει η υπέρβαση με Λασμέ στη λογική ότι θα πάρω 2ο σέντερ νεαρό και φθηνό. Ειδικά ο Ντιόν Τόμπσον μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή (έπρεπε να τον είχαμε πάρει από πέρυσι).

Ο Παναθηναϊκός πρέπει να συνεχίσει να χτίζει μια ομάδα που κερδίζει από την άμυνα... Βουγιούκας κλπ δεν έχουν θέση σε τέτοιου είδους ομάδα....

Για Καλάθη και Ρόουλαντ που λένε μερικοί, σ αυτόν τον ΠΑΟ δεν νομίζω ότι κάνουν για ένα και μόνο λόγο... ΣΟΥΤ...
Παίκτες χωρίς σουτ όπως πάει το μπάσκετ θα δίνουν την ευκαιρία να ρισκάρει πάνω τους η αντίπαλη ομάδα και να παίζει με λίμπερο, όπως έκανε ο Πεδουλάκης με τον Κατσίβελη...

Για Ρόουλαντ ειδικά, επειδή είδα ότι διαβάζετε hoopfellas σας παραπέμπω σ' αυτά που έλεγε ο hoopfellas για Κίτσεν, Πέρκινς κλπ... Ότι και να λέμε, το σουτ παίζει και θα παίζει τεράστιο ρόλο στο μπάσκετ και θα καθορίζει και τον τρόπο άμυνας...
doctorjekil
QUOTE(zozexroninho1982 @ Jun 22 2013, 17:48 ) *
Γ
Για Καλάθη και Ρόουλαντ που λένε μερικοί, σ αυτόν τον ΠΑΟ δεν νομίζω ότι κάνουν για ένα και μόνο λόγο... ΣΟΥΤ...
Παίκτες χωρίς σουτ όπως πάει το μπάσκετ θα δίνουν την ευκαιρία να ρισκάρει πάνω τους η αντίπαλη ομάδα και να παίζει με λίμπερο, όπως έκανε ο Πεδουλάκης με τον Κατσίβελη...

Για Ρόουλαντ ειδικά, επειδή είδα ότι διαβάζετε hoopfellas σας παραπέμπω σ' αυτά που έλεγε ο hoopfellas για Κίτσεν, Πέρκινς κλπ... Ότι και να λέμε, το σουτ παίζει και θα παίζει τεράστιο ρόλο στο μπάσκετ και θα καθορίζει και τον τρόπο άμυνας...

Και ποιος σου ειπε οτι ο Ροουλαντ ειναι κακος σουτερ?τον εχεις δει να παιζει η κρινεις μονο με αυτα που διαβαζεις στο καθε hoopfellas?
Blonde-assassin
QUOTE (zozexroninho1982 @ Jun 22 2013, 17:48 ) *
Για σας μάγκες...
Έχω πολύ καιρό να γράψω στο forum αλλά σήμερα που έχω λίγο χρόνο είπα κι εγώ να γράψω τη δική μου γνώμη για τις μεταγραφές του αγαπημένου μας Παναθηναϊκού...

Κατ' αρχάς χαιρετίζω την έλευση των Γιάνκοβιτς-Παππά οι οποίοι πρέπει να δουλέψουν για να φέρουν κι αυτοί επιτυχίες στην ομάδα.

Οι περισσότεροι εδώ βλέπουν το μπάσκετ σαν κάτι στατικό, όμως έχει αποδειχθεί (όπως και στη ζωή) ότι οι παίκτες, προπονητές, πρόεδροι κλπ εξελίσσονται... Οι περισσότεροι εδώ έχουν μείνει με την εικόνα του Παναθηναϊκού του Ομπράντοβιτς, ή τεσπά με την εικόνα κάποιων παικτών από παλαιότερες αναμετρήσεις (Μπουρούσης, Βουγιούκας κλπ..) και δεν πιστεύουν ότι οι ομάδες πρέπει να δοκιμάζουν κάτι νέο.

Ο Παναθηναϊκός εδώ και ένα χρόνο έχει μπει σε μια νέα πορεία (όπως και η Ελλάδα) και πρέπει να κοιτάει μόνο το μέλλον. Αυτό σημαίνει, όπως είπε ο κόουτς, ότι η ομάδα θα ψωνίζει παίκτες ΑΦΟΥ ψωνίσουν οι Τούρκοι, Ρώσοι, Ισπανοί. Αυτό, ευτυχώς ή δυστυχώς είναι κάτι με το οποίο πρέπει να ζήσουμε.

Η ομάδα μας αυτή τη στιγμή έχει 4 γκαρντ και δεν μπορώ να καταλάβω τι θα οφελούσε να πάρει έναν 5ο? Για πιο λόγο ο Παππάς που αυτή τη στιγμή λογίζεται ως 4ος να μην πάρει χρόνο συμμετοχής ώστε αν δεν κάνει να υπάρχει μια κενή θέση ξένου για διορθωτική κίνηση?? Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τι θα οφελούσε ο Μπουρούσης, ο Μπέγκιτς κλπ...

Για μένα τα πράγματα είναι απλά. Στηρίζουμε τις επιλογές μας ΕΜΠΡΑΚΤΑ ως το τέλος μ' ένα ευέλλικτο ρόστερ 11 παικτών κι αφήνουμε μπάτζετ και κενή θέση για κάποια πιθανή αλλαγή στην πορεία της σεζόν.

Θα προτείνω κι εγώ ένα ρόστερ όπως το φαντάζομαι:

Γκαρντ: Ούκτις, ΔΔ, Κάρυ, Παππάς, Ξανθόπουλο
3άρια: Γιάνκοβιτς, Μπράμος, Ματσιούλις (με αρκετό 4)
4άρια: Φώτσης, Γκιστ
5άρια: Λασμέ, Τάιους (ή Ντόρσει, ή Ντιόν Τόμπσον)
συν (Χαραλαμπόπουλο, Διαμαντάκο, πιτσιρικάδες)

Αυτή η καραμέλα του βαριού σέντερ που παίζει με πλάτη πρέπει να τελειώσει. Ο Ολυμπιακός πήρε 2 ευρωλίγκες χωρίς τέτοιο παίκτη, κι εμείς είχαμε χρόνια βασικό σέντερ τον Μπατιστ. Το μέλλον του μπάσκετ είναι οι καλοί undersized παίκτες που έχουν αθλητικά προσόντα, άμυνα ταχύτητα και παίζουν κυρίως με πρόσωπο και πικ & ρολ.

Η ομάδα αυτή όπως την είπα μου φαίνεται ικανή για όλα και φθηνή, καθώς μπορεί να γίνει η υπέρβαση με Λασμέ στη λογική ότι θα πάρω 2ο σέντερ νεαρό και φθηνό. Ειδικά ο Ντιόν Τόμπσον μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή (έπρεπε να τον είχαμε πάρει από πέρυσι).

Ο Παναθηναϊκός πρέπει να συνεχίσει να χτίζει μια ομάδα που κερδίζει από την άμυνα... Βουγιούκας κλπ δεν έχουν θέση σε τέτοιου είδους ομάδα....

Για Καλάθη και Ρόουλαντ που λένε μερικοί, σ αυτόν τον ΠΑΟ δεν νομίζω ότι κάνουν για ένα και μόνο λόγο... ΣΟΥΤ...
Παίκτες χωρίς σουτ όπως πάει το μπάσκετ θα δίνουν την ευκαιρία να ρισκάρει πάνω τους η αντίπαλη ομάδα και να παίζει με λίμπερο, όπως έκανε ο Πεδουλάκης με τον Κατσίβελη...

Για Ρόουλαντ ειδικά, επειδή είδα ότι διαβάζετε hoopfellas σας παραπέμπω σ' αυτά που έλεγε ο hoopfellas για Κίτσεν, Πέρκινς κλπ... Ότι και να λέμε, το σουτ παίζει και θα παίζει τεράστιο ρόλο στο μπάσκετ και θα καθορίζει και τον τρόπο άμυνας...

sto mono pou tha diafwnhsw einai oti den yparxoun pleon pentaria pou na xeroun na paizoun me plath. An uphrxane patagos tha ginotane sthn eurwph . Autoi oi paixtes pleon exoun exafanistei logo ths megalhs epirohs apo to nba , pou oloi oi paixtes prepei na einai grigoroi kai na pidane sto the o akoma kai ta pentaria
doctorjekil
QUOTE(zozexroninho1982 @ Jun 22 2013, 17:48 ) *
Θα προτείνω κι εγώ ένα ρόστερ όπως το φαντάζομαι:

Γκαρντ: Ούκτις, ΔΔ, Κάρυ, Παππάς, Ξανθόπουλο
3άρια: Γιάνκοβιτς, Μπράμος, Ματσιούλις (με αρκετό 4)
4άρια: Φώτσης, Γκιστ
5άρια: Λασμέ, Τάιους (ή Ντόρσει, ή Ντιόν Τόμπσον)
συν (Χαραλαμπόπουλο, Διαμαντάκο, πιτσιρικάδες)

Και δηλαδη θα φτιαξεις ενα ροστερ με μονο 2 σεντερ,και αν καποιος απ τους δυο τραυματιστει ποιος θα παιξει?ο Διαμαντακος?εκτος το οτι δεν θα μπορεις να κανεις προπονηση
Marciulionis
QUOTE(zozexroninho1982 @ Jun 22 2013, 17:48 ) *
Αυτή η καραμέλα του βαριού σέντερ που παίζει με πλάτη πρέπει να τελειώσει. Ο Ολυμπιακός πήρε 2 ευρωλίγκες χωρίς τέτοιο παίκτη, κι εμείς είχαμε χρόνια βασικό σέντερ τον Μπατιστ. Το μέλλον του μπάσκετ είναι οι καλοί undersized παίκτες που έχουν αθλητικά προσόντα, άμυνα ταχύτητα και παίζουν κυρίως με πρόσωπο και πικ & ρολ.


Δεν είναι καραμέλα. Η ομάδα είχε σοβαρά προβλήματα φέτος στην αντιμετώπιση Κρίστιτς και Τόμιτς κι ένας ψηλός-ψηλός θα βοηθούσε σε αυτό. Επίσης αν έχει και πόστ παιχνίδι δίνει τη δυνατότητα στην ομάδα να επιτεθεί με πολλές περισσότερες επιλογές και ορισμένους εύκολους πόντους που τους είχε πολύ ανάγκη η ομάδα φέτος και δυστυχώς δε τους πήρε από το Σόφο.

Ο Μπατίστ πάντως που αναφέρεις, το είχε πάρα πολύ το παιχνίδι με πλάτη.
kotipelto1821
QUOTE (SkyFall @ Jun 22 2013, 12:55 ) *
το θέμα είναι να πάρει χρόνο συμμετοχής ο Παππάς και να μην βγεί κέτσμαν.
+ ο ΔΔ ανέβαινε πολύ στο 3 τότε και παίζαμε με 3 γκάρντ. οκ δεν ξέρω, αυτό που καίεει την ομάδα αυτή τη στιγμή είναι τα 5αρια



arxhge o pappas d paei gia 1os paei sto duo ....kai duo einai ousiastika skepsou sto panionio upo sunthikes epeze sto 1o k guard tha parei o panathinaikos opws kai duo 5 aria
mr 3Xdouble
Διαφωνώ κάθετα και εγώ με τη σειρά μου φίλε zozexroninho1982 σε αυτό που ονομάζεις "καραμέλα". Ναι, οκ καλοί οι undersized παίχτες.. Αλλά για πες μου.. αν είχες το απαιτούμενο budget θα προτιμούσες για πεντάρι τον Hines ή τον Tomic??? Μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε δηλαδή.

Επίσης το παίξιμο με πλάτη του Μπατίστ δεν ήταν απλά καλό, αλλά θα έπρεπε να διδάσκεται σε κάθε σύγχρονο πεντάρι imo.
assistant
QUOTE(Kanzler @ Jun 22 2013, 16:57 ) *
Πολυ καλη αποφαση του Παναθηναικου να φερει τον Παππα και τον Jankovic (γενικα κανει καλες μεταγραφες ο Παναθηναικος, κανει καλη δουλεια ο Δημητρης Γιαννακοπουλος. Εκαναν λαθος αυτοι που τον ειχαν επικρινει στην αρχη της περασμενης αγωνιστικης χρονιας).
Περιπου στην ηλικια που ειναι ο Παππας ηταν ο Σπανουλης οταν ειχε ερθει στον Παναθηναικο. Η γνωμη μου για τον Παππα ειναι οτι ειναι καλυτερος απο οτι ηταν ο Σπανουλης στην ιδια ηλικια. Και τον Jankovic τον βλεπω ως καλυτερο απο τον Περπερογλου στην τοτε του ηλικια.

Ο Παναθηναικος χρειαζεται εναν πολυ καλο ψηλο. Ο Μπουρουσης θα ηταν μια πολυ καλη λυση. Επιπλεον η ομαδα χρειαζεται και εναν γρηγορο Playmaker.

Η συγκριση Σπανουλη -Παππα απλα δεν υπαρχει.Ο Σπανουλης στα 22 του ηταν μελος της εθνικης Ολυμπιακης ομαδας,στα 23 του βασικο μελος της εθνικης και στα 24 του ηγετης αυτης και με κρουση για συμβολαιο(ΟΧΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΙ) απο ΝΒΑ οπου και πηγε..
Μη φορτωνετε το παιδι με τετοια βαρη,αφηστε το να δουλεψει ηρεμα και μεθοδικα γιατι ΝΑΙ εχει το potential να φτασει και ισως να ξεπερασει το Σπανουλη.
zozexroninho1982
QUOTE(mr 3Xdouble @ Jun 22 2013, 18:46 ) *
Διαφωνώ κάθετα και εγώ με τη σειρά μου φίλε zozexroninho1982 σε αυτό που ονομάζεις "καραμέλα". Ναι, οκ καλοί οι undersized παίχτες.. Αλλά για πες μου.. αν είχες το απαιτούμενο budget θα προτιμούσες για πεντάρι τον Hines ή τον Tomic??? Μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε δηλαδή.

Επίσης το παίξιμο με πλάτη του Μπατίστ δεν ήταν απλά καλό, αλλά θα έπρεπε να διδάσκεται σε κάθε σύγχρονο πεντάρι imo.



Η απάντηση έχει ήδη δωθεί από τις κούπες... Krstic, Tomic και λοιποί βαριοί σέντερ ηττήθηκαν από τον Χάινς...

Ο δε Τόμιτς, που είναι τεχνικά ο πιο προικισμένος σέντερ αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη, στις μονομαχίες του με το Λάσμε δεν ήταν πια και φουλ καλύτερος... Επίσης, δε συζητάμε στον Παναθηναϊκό να πάρουμε Τόμιτς ή Κρστιτς... Μιλάμε για Μπουρούση, Βουγιούκα... Όταν μιλάμε για παίκτες μέxρι 1 μύριο, εννοείται και θα πάρω δυναμικό undersized τύπου Τάιους, Τόμπσον κ.ά. Δηλαδή τι προτιμάτε; Μπουρούση, Βουγιούκα ή κάποιον δυναμικό undersized τύπου Τάιους που είναι και του 88 κι έχει εξέλιξη...

Περί Μπατίστ: Ο Μπατίστ αποτέλεσε μύθο για το club, αλλά το παιχνίδι του με πλάτη το έκανε με ψηλούς μέχρι 2,08... Από Μπουρούση και πάνω πήγαινε με πρόσωπο... Η πλάτη του Μπατίστ βασιζόταν στην πλαστικότητα των κινήσεων του και όχι τόσο στη δύναμη όπως πχ ο Σόφο...

Περί Ροούλαντ: Φίλε δεν έχω φάει τη ζωή μου να βλέπω Ρόουλαντ αλλά 2 φορές που τον είδα δεν ήταν αυτό πχ που είναι ο Κάρυ από το τρίποντο... Κι εγώ θέλω Κάρι δίπλα στο ΔΔ ώστε να μην βγαίνει βοήθεια... Απλά...

Περί 3 σέντερ: Φίλε, σου θυμίζω ότι ο ΠΑΟ πήρε το 2009 τρεμπλ με 2 σέντερ Μπατίστ και Πέκοβιτς...
Ο Ολυμπιακός φέτος που είχε 3, ο Σερμαντίνι έπαιζε ελάχιστα (στους τελικούς δεν τον είδα καθόλου), πήρε την Εuroleague...
Πέρυσι επίσης είχε 2 (Hines και Dorsey), και οι 2 undersized. Επίσης φέτος o Παναθηναϊκός μας είχε 2... Λάσμε και Σόφο και 2 παίκτες στο 4 (Γκιστ - Τσαρτσαρή, με ελάχιστα Μαcioulis). Ο Σόφο έλειψε σε κάποια σημεία της σεζόν και δεν είδα ιδιαίτερο πρόβλημα... ΤΑ ευέλικτα ρόστερ των λίγων παικτών βοηθούν πολύ στη σύσφιξη σχέσεων των παικτών και στην ανάληψη ευθυνών... Είναι σπάνιο φαινόμενο στον αθλητισμό να έχεις μεγάλο ρόστερ και να παίρνεις το 100% των παικτών
Τέλος πάντα υπάρχει η δυνατότητα να συμπληρώσεις κάποιο κενό αν κάποιος παίκτης τραυματιστεί μακροχρόνια με μία προσθήκη εν τω μέσω της σεζόν (όπως φέτος ο Κάρυ)....

Περί Πεδουλάκη: Ο κόουτς μέσα στη χρονιά άκουσε πολύ καντίλι.... Αλλά απάντησε με μπάσκετ... Ο Ομπράντοβιτς είναι σύμβολο για το club, αλλά το μέλλον του Παναθηναϊκού είναι ο Αργύρης. Καλώς ή κακώς, oι Έλληνες προπονητές είναι το μέλλον της Ευρώπης κι αυτό θα γίνει πιο έντονο στο μέλλον όταν θ' αρχίσουν σιγά σιγά ν' αναλαμβάνουν μικρές εθνικές (Κίνα, Λίβανος, κλπ) και να κάνουν επιτυχίες... smile.gif

Περί Μπαρτζώκα: Δεν τον θεωρώ ισάξιο του Πεδουλάκη, γιατί ο Αργύρης έχει μια πορεία σαν προπονητής για μένα δεν είναι έκπληξη η φετινή χρονιά. Όμως σε σχέση με κάτι Σκαριόλο, Πιανιτζιάνι και λοιπούς είναι κλάσης ανώτερος...
roben
Η άποψή μου για το θέμα της front line...

Καταρχήν όπως έχω ξαναγράψει κάθε ομάδα που κάνει πρωταθλητισμό οφείλει στι δωδεκάδα να έχει 5 ψηλούς ικανούς ανά πάσα στιγμή να προσφέρουν, καταμερισμένους ως εξής... 2 4άρια, 2 5άρια και 1 4-5άρι... Ο Παναθηναϊκός αυτή την αναλογία την πέτυχε ουσιαστικά μόνο στο τέλος της σεζόν με Γκιστ και Γκουίν στο 4, Λάσμε και Σχορτσιανίτη στο 5 και Τσαρτσαρή σε ρόλο 4-5αριού... Ο Σκορδίλης και κάθε παίκτης της δυναμικής του Σκορδίλη δεν μπορεί να θεωρείται μέλος της 5άδας αυτής παρά μόνο 6ος ψηλός, για τις προπονήσεις και για συμμετοχή σε περίπτωση κάποιου τραυματισμού...

Στον φετινό Παναθηναϊκό οι 2 θέσεις στο 4 φαίνεται ότι καταλήγουν στους Γκιστ και Φώτση (αντί του Γκουίν). Το 4-5άρι μας (Τσαρτσαρής) αποσύρθηκε από την ενεργό δράση ενώ τα 5άρια μας (Λάσμε και Σχορτσιανίτης) είναι αμφίβολο αν θα συνεχίσουν στην ομάδα, ο πρώτος λόγω της ζήτησης που έχει και ο δεύτερος λόγω της κατώτερης των προσδοκιών απόδοσής του κατά την προηγούμενη σεζόν. Με βάση αυτό τον σκελετό θα πρέπει να δημιουργηθεί η νέα πεντάδα ψηλών. Όσον αφορά τον Λάσμε το ιδανικό θα ήταν να παραμείνει. Σε αντίθετη περίπτωση ικανός να τον αντικαταστήσει θα ήταν ο Ντόρσεϊ... Στην θέση του Σχορτσιανίτη θα μπορούσε να αποκτηθεί ο Βουγιούκας ή ο Λάμπε που προέρχεται από εξαιρετική σεζόν... Επίσης θα μου άρεσε ένα δίδυμο Λάσμε-Ντόρσεϊ παρά το γεγονός ότι κανένας δεν παίζει με πλάτη διότι θα υπήρχε η δυνατότητα να εναλλάσονται 2 παρόμοιοι center στην ομάδα χωρίς να επηρεάζεται η ισορροπία. Σε αυτή την περίπτωση θα επέλεγα ένα 4-5άρι με επιθετικές αρετές και ικανότητα στο παιχνίδι με πλάτη... Αν πάλι επιλεγόταν ο Βουγιούκας, τον ρόλο του 4-5αριού θα αναλάμβανε ο Λάσμε ο οποίος θα έπαιζε 4άρι σε ειδικές περιπτώσεις όπου η άμυνα ή το ριμπάουντ θα κρίνονταν περισσότερο απαραίτητα από το περιφερειακό σουτ από την θέση 4. Παίκτες που κατά την άποψή μου θα μπορούσαν να καλύψουν την θέση του 4-5αριού είναι ο Μαυροκεφαλίδης και ο Φορντ... Αξίζει να σημειωθεί ότι στην πραγματικότητα ο Φορντ δεν μπορεί να λογίζεται για αντι-Λάσμε διότι δεν είναι τόσο 5άρι όσο 4-5άρι (σουτάρει συχνά και τρίποντα). Έτσι κάποιες πιθανές 5άδες στους ψηλούς θα μπορούσαν να είναι οι εξής:

1η περίπτωση
4άρια Γκιστ, Φώτσης
4-5άρι Μαυροκεφαλίδης
5άρια Λάσμε, Ντόρσεϊ ή Λάσμε, Λάμπε ή Ντόρσεϊ, Λάμπε

2η περίπτωση
4άρια Γκιστ, Φώτσης
4-5άρι Φορντ
5άρια Λάσμε, Βουγιούκας ή Ντόρσει, Βουγιούκας ή Λάσμε, Ντόρσεϊ ή Λάσμε, Λάμπε ή Ντόρσεϊ, Λάμπε

3η περίπτωση (η πιό ακριβή με τον Λάμπε 4-5άρι-διαθέτει σουτ και μπορεί να ανταποκριθεί)
4άρια Γκιστ, Φώτσης
4-5άρι Λάμπε
5άρια Λάσμε, Βουγιούκας ή Ντόρσεϊ, Βουγιούκας ή Λάσμε, Ντόρσεϊ
j-kidd13
Σε καθε ομαδα,εστω και για τριτος σεντερ,ειναι απαραιτητο ενα δυνατο κορμι πανω απο 2,10...
Για να μπορει να δινει βοηθειες οταν ο αντιπαλος εχει ποιοτικους αντιστοιχου ογκου και υψους ψηλους.
Ο Τομιτς δεν ηταν φουλ καλυτερος απο τον Λασμε,αλλα ο Λασμε εδινε αγωνα για να τον εμποδισει,να του παρει να ριμπαουντ κλπ.Συν οτι ο Τομιτς εβαζε για πλακα καλαθια με αντιπαλο τον κατα 14 ποντους κοντυτερο Λασμε.
Marciulionis
QUOTE(zozexroninho1982 @ Jun 22 2013, 19:18 ) *
Η απάντηση έχει ήδη δωθεί από τις κούπες... Krstic, Tomic και λοιποί βαριοί σέντερ ηττήθηκαν από τον Χάινς...


Δεν ηττήθηκαν οι ψηλοί από το Χάινς. Οι ομάδες τους ηττήθηκαν από αυτή του Ολυμπιακού. Με ομαδική άμυνα και πολύ ξύλο ανακόπηκαν, όχι επειδή ο Χάινς είναι κάτι σα το σούπερμαν...

QUOTE
Ο δε Τόμιτς, που είναι τεχνικά ο πιο προικισμένος σέντερ αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη, στις μονομαχίες του με το Λάσμε δεν ήταν πια και φουλ καλύτερος...


Άμα δεν υπήρχε ο Τόμιτς πάντως θα είχαμε περάσει. Και αν δεν υπήρχε ο Κρίστιτς ενδεχομένως να μη πέφταμε καν πάνω στη Μπάρτσα. Ή αν είχαμε κάποιον που να μπορούσε να τους παίξει άμυνα. Του χρόνου στόχος είναι η Ευρωλίγκα, όχι να κάνουμε ότι καλύτερο κι ότι γίνει... Πρέπει να έχουμε απαντήσεις σε κάθε τύπου παίκτη.

QUOTE
Επίσης, δε συζητάμε στον Παναθηναϊκό να πάρουμε Τόμιτς ή Κρστιτς... Μιλάμε για Μπουρούση, Βουγιούκα... Όταν μιλάμε για παίκτες μέxρι 1 μύριο, εννοείται και θα πάρω δυναμικό undersized τύπου Τάιους, Τόμπσον κ.ά. Δηλαδή τι προτιμάτε; Μπουρούση, Βουγιούκα ή κάποιον δυναμικό undersized τύπου Τάιους που είναι και του 88 κι έχει εξέλιξη...


Ένα κι ένα προτιμάνε όλοι εδώ στο φόρουμ. Καλό είναι για τη κάθε δουλειά να υπάρχει και το κατάλληλο εργαλείο. Μη προσπαθούμε να βιδώσουμε τις βίδες με σφυρί...

QUOTE
Περί Μπατίστ: Ο Μπατίστ αποτέλεσε μύθο για το club, αλλά το παιχνίδι του με πλάτη το έκανε με ψηλούς μέχρι 2,08... Από Μπουρούση και πάνω πήγαινε με πρόσωπο... Η πλάτη του Μπατίστ βασιζόταν στην πλαστικότητα των κινήσεων του και όχι τόσο στη δύναμη όπως πχ ο Σόφο...


Δεν ισχύει αυτό που λες. Ο Μπατίστ εκτός από πλαστικότητα ήταν και πολύ δυνατός. Κατάφερνε και έσπρωχνε το Σόφο. Και το Μπουρούση μια χαρά τον έβαζε πλάτη. Ήταν το πιο σίγουρο στοίχημα να παίξεις πρώτο σκόρερ του αγώνα το Μπατίστ στα ΠΑΟ-ΟΣΦΠ.

QUOTE
Περί 3 σέντερ: Φίλε, σου θυμίζω ότι ο ΠΑΟ πήρε το 2009 τρεμπλ με 2 σέντερ Μπατίστ και Πέκοβιτς...


Δε το έκανε με 2 απλούς σέντερ... ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΟΥ 2 ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΣΕΝΤΕΡ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ!

QUOTE
Ο Ολυμπιακός φέτος που είχε 3, ο Σερμαντίνι έπαιζε ελάχιστα (στους τελικούς δεν τον είδα καθόλου), πήρε την Εuroleague...
Πέρυσι επίσης είχε 2 (Hines και Dorsey), και οι 2 undersized. Επίσης φέτος o Παναθηναϊκός μας είχε 2... Λάσμε και Σόφο και 2 παίκτες στο 4 (Γκιστ - Τσαρτσαρή, με ελάχιστα Μαcioulis). Ο Σόφο έλειψε σε κάποια σημεία της σεζόν και δεν είδα ιδιαίτερο πρόβλημα...


Στο 5 χρησιμοποιούνταν 4 παίκτες... Εκτός από Λάσμε-Σόφο ο Τσάρτσα χρησιμοποιόταν σχεδόν αποκλειστικά στο 5 ενώ υπήρχε και ο Σκορδίλης. Ο Τσάρτσα ήταν φέτος ουσιαστικά και όσο άντεχε, ένα μπάλωμα μέχρι να έρθει ο ψηλός που θέλουμε να πάρουμε.

QUOTE
ΤΑ ευέλικτα ρόστερ των λίγων παικτών βοηθούν πολύ στη σύσφιξη σχέσεων των παικτών και στην ανάληψη ευθυνών... Είναι σπάνιο φαινόμενο στον αθλητισμό να έχεις μεγάλο ρόστερ και να παίρνεις το 100% των παικτών
Τέλος πάντα υπάρχει η δυνατότητα να συμπληρώσεις κάποιο κενό αν κάποιος παίκτης τραυματιστεί μακροχρόνια με μία προσθήκη εν τω μέσω της σεζόν (όπως φέτος ο Κάρυ)....


Ένα ρόστερ 11 παικτών δεν είναι ευέλικτο... Είναι ανόητο και πιο πιθανό είναι να σπαστούν οι παίκτες νομίζοντας ότι τους κοροϊδεύει η διοίκηση... Παίκτες μες στη σεζόν φέρνεις σε μεταβατικές περιόδους και σε περιπτώσεις τραυματισμών... Άμα ξεκινάς με πλάνο ότι όλο και κάτι θα βρεθεί στη πορεία, δεν είσαι σοβαρός...

QUOTE
Περί Πεδουλάκη: Ο κόουτς μέσα στη χρονιά άκουσε πολύ καντίλι.... Αλλά απάντησε με μπάσκετ... Ο Ομπράντοβιτς είναι σύμβολο για το club, αλλά το μέλλον του Παναθηναϊκού είναι ο Αργύρης. Καλώς ή κακώς, oι Έλληνες προπονητές είναι το μέλλον της Ευρώπης κι αυτό θα γίνει πιο έντονο στο μέλλον όταν θ' αρχίσουν σιγά σιγά ν' αναλαμβάνουν μικρές εθνικές (Κίνα, Λίβανος, κλπ) και να κάνουν επιτυχίες... smile.gif


Ο Πεδουλάκης είναι μπασκετάνθρωπος και ενδεχομένως ο ιδανικότερος για αυτό που πάει να κάνει τώρα η ομάδα. Στο να ανακαλύπτει παίκτες λαβράκια και να εξελίσσει πιτσιρικάδες ή μη (περιπτώσεις Ούκιτς - Λάσμε - Γκίστ ), είναι καλύτερος από τον Ομπράντοβιτς. Πιστεύω ότι θα τηρήσει και τα λεγόμενά του και θα παίξουμε και πιο ωραίο μπάσκετ του χρόνου.

QUOTE
Περί Μπαρτζώκα: Δεν τον θεωρώ ισάξιο του Πεδουλάκη, γιατί ο Αργύρης έχει μια πορεία σαν προπονητής για μένα δεν είναι έκπληξη η φετινή χρονιά. Όμως σε σχέση με κάτι Σκαριόλο, Πιανιτζιάνι και λοιπούς είναι κλάσης ανώτερος...


Κι ο Μπαρτζώκας πάντως δεν είναι ουρανοκατέβατος είναι η αλήθεια. Σε 4 τελικούς όμως ο Άρτζι τον έδεσε κόμπο...
shtarkws
Περι φροντ λαιν

Εξαρτάται τι ειδους μπασκετ σκοπεύεις να παίξεις. Αν παιξεις inside out τοτε θελεις ψηλο που να εχει παιχνιδι με πλάτη
Σε διαφορετική περίπτωση θελεις πακτη αθλητικό που να επιτίθεται κατα πρόσωπο σε κατάσταση transition η pick n roll.
Ο παναθηναικος του ομπραντοβιτς εκμεταλλευομενος την ομοιογένεια του, εχοντας τον καλύτερο ασσο στην Ευρώπη και παντα ενα dominant ψηλο επαιζε το πρώτο στυλ.Ο Ολυμπιακός με ιβκοβιτς αποθεωσε το δεύτερο
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.