Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μάτζικ Τζόνσον vs Λάρι Μπερντ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > History
NBAholic
«Η μάχη των δυο κόσμων». «Οι παίχτες που ανέστησαν το ΝΒΑ». «Η αποθέωση του μπάσκετ». Όλα αυτά είναι ωραία, αλλά υπάρχουν δυο ενστάσεις:

1) Αντίθετα με το προηγούμενο ζευγάρι (Μπερντ-Έρβινγκ), οι δυο τους έπαιζαν μόνο 2 φορές το χρόνο, όντας ο ένας ανατολικός κι ο άλλος δυτικός. Οπότε, οι περισσότερες μεγάλες μάχες τους γίνονταν στα πλέι οφ.

2) Μιλάμε για ένα τόσο σημαντικό ζευγάρι, αλλά αυτά τα στατιστικά ήμουν μάλλον τυχερός που τα βρήκα. ΔΕΝ τα βρήκα σε αμερικανική διεύθυνση (ούτε σε αφιερώματα, ούτε σε φόρουμ, πουθενά), αλλά τυχαία σε μια σερβική (νομίζω), της οποίας το όνομα δε θυμάμαι.

Τι συνέβη λοιπόν σε αυτά τα 12 χρόνια και τις 24+19 μονομαχίες; Ιδού τα νούμερα, πρώτα του Μάτζικ, μετά του Μπερντ και σε παρένθεση ο νικητής (Τ=Τζόνσον, Μ=Μπερντ):


1980:

Σήμερα, οι περισσότεροι φίλαθλοι τοποθετούν τους Μάτζικ-Μπερντ ως προς την αξία
είτε μαζί είτε με τον Μάτζικ να έχει ένα μικρό προβάδισμα. Στα πρώτα χρόνια όμως, το προβάδισμα ήταν του Μπερντ, μιας και οι Λέικερς θεωρούνταν πρωτίστως ομάδα του Καρίμ. Οι 2 πρώτες τους ατομικές μονομαχίες ήταν χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, με το Μάτζικ να πραγματοποιεί στο δεύτερο παιχνίδι ίσως την πιο αθόρυβη εμφάνιση της καριέρας του λόγω πρόσφατου τραυματισμού, αλλά να παίρνει τις δυο νίκες:

23/8/6---16/4/3 (Τ)
1/3/2 (20΄)---11/12/1 (Τ)


1981:

Ένας σοβαρός τραυματισμός αφήνει το Μάτζικ εκτός για πάνω απ’τη μισή χρονιά και τον αναγκάζει να χάσει και τα δυο παιχνίδια. Ο Μπερντ στο δεύτερο ματς αναγκάζει το Μάτζικ να τον «μισήσει»…

ΜΔ---11/9/5 (Μ)
ΜΔ---36/21/6 (Μ)


1982:

Ο Μάτζικ έχασε και πάλι ένα από τα δυο παιχνίδια, με τον Μπερντ να κερδίζει το «κοινό» τους παιχνίδι. Οι δυο παίχτες απείλησαν το τριπλ νταμπλ, χωρίς ωστόσο να πιάσουν ιδιαίτερα μεγάλη απόδοση.

ΜΔ---11/10/9 (Τ)
19/10/8---12/9/9 (Μ)


1983:

Τα αστεία τελείωσαν, και οι δυο άσσοι αποζημίωσαν το κοινό τους, με τον Μπερντ όμως να γεύεται μόνος τη χαρά της νίκης.

14/9/10---21/13/8 (Μ)
20/13/13---32/17/9 (Μ)


1984:

Οι δυο μάχες της ρέγκιουλαρ σίζον ήταν μόνο το πρόγευμα αυτή τη φορά, μιας και η πολυαναμενόμενη μάχη των πλέι οφ συνέβη, και ήταν συγκλονιστική. Ο Μάτζικ λίγο έλλειψε να γίνει ο πρώτος παίχτης στην ιστορία των Τελικών με 3 σερί τριπλ νταμπλ, αλλά ο Μπερντ, κυρίαρχος στη ρακέτα και πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία, του έφραξε το δρόμο, παίρνοντας εκδίκηση για την κολλεγιακή του ήττα το 1979.

20/8/10---29/11/7 (Τ)
14/4/4---14/11/5 (Τ)

18/6/10 (4 κλεψ)---24/14/5 (Τ)
27/10/9 (10/14 σουτ)---27/13/3 (Μ)
14/11/21---30/7/2 (Τ)
20/11/17---29/21/2 (Μ)
10/5/13---34/17/2 (15/20 σουτ) (Μ)
21/6/10---28/14/8 (8/11 σουτ) (Τ)
16/5/15 (4 κλεψ)---20/12/3 (6/18 σουτ) (Μ)


1985:

Μάτζικ και Μπερντ είχαν μια απολαυστική δεύτερη μονομαχία, αλλά ξανασυναντήθηκαν στα πλέι οφ. Αυτή τη φορά ο Μάτζικ, με το γνωστό του πολύπλευρο παιχνίδι, νικά τον Μπερντ.

8/7/13---19/11/7 (Μ)
37/3/13---33/15/3 (Τ)

19/1/12---19/6/9 (31΄) (Μ)
14/4/13---30/12/3 (Τ)
17/9/16---20/7/3 (Τ)
20/11/12---26/11/5 (Μ)
26/6/17---20/7/7 (Τ)
14/10/14---28/10/3 (Τ)


1986:

Ο Μπερντ στην κορυφή του νίκησε καθαρά τον ανόρεχτο σ’αυτά τα δυο παιχνίδια Μάτζικ στη ρέγκιουλαρ σίζον. Στα
πλέι οφ όμως, το ζευγάρι των Τελικών δεν ήταν το γνωστό: Οι Ρόκετς είχαν κάνει την έκπληξη, κερδίζοντας τους Λέικερς στους Τελικούς Δύσης.

15/0/6---21/12/7 (Μ)
6/6/12---22/18/7 (Μ)


1987: Ο Μάτζικ στη δική του κορυφή πλέον πραγματοποιεί δυο εντυπωσιακές εμφανίσεις στη ρέγκιουλαρ σίζον και συνεχίζει εξίσου δυναμικά στα πλέι οφ, όπου και οδηγεί τους Λέικερς εκ του ασφαλούς ξανά στον Τίτλο, πετυχαίνοντας και το νικητήριο καλάθι στο 4ο παιχνίδι.

31/7/8---26/3/6 (Τ)
39/7/10---20/5/7 (Τ)
29/8/13---32/7/6 (Τ)
22/5/20 (0 λάθη, 31΄)---23/10/4 (Τ)
32/11/5 (12/18 σουτ)---30/12/4 (Μ)
29/8/5---21/10/7 (Τ)
29/8/12 (4 κλεψ)---23/12/7 (Μ)
16/8/19---16/9/5 (Τ)


1988: Δυο ακόμη συναρπαστικές μάχες, που όμως δεν έχουν συνέχεια στα πλέι οφ, μιας και οι Σέλτικς, μετά από 4 σερί χρόνια στην κορυφή της Ανατολής, εκθρονίζονται από τους Πίστονς.

18/8/17---35/9/8 (Τ)
22/5/14---25/17/4 (Τ)


1989: Ο Μπερντ χάνει όλη τη σεζόν πλην 6 μόνο παιχνιδιών. Ο Μάτζικ χάνει μόνο 3 παιχνίδια, αλλά μεταξύ αυτών κι ένα με τους Σέλτικς.

31/3/7---ΜΔ (Τ)
ΜΔ-ΜΔ


1990: Ο Μπερντ επιστρέφει δυνατά στην ενεργό δράση, αλλά ο Μάτζικ νικά τις μονομαχίες τους, ατομικά και ομαδικά.

16/6/21---21/12/2 (Τ)
30/4/13---20/7/7 (Τ)


1991: Ο Μάτζικ συνεχίζει δυνατός, αντίθετα με τον Μπερντ, που χάνει το ένα παιχνίδι (και το ¼ της σεζόν συνολικά), αλλά πετυχαίνει ένα τριπλ νταμπλ στο δεύτερο και παίρνει την τελευταία νίκη.

22/9/15---ΜΔ (Τ)
21/9/16---11/11/11 (Μ)

Το 1992, ο Μάτζικ, αντίθετα με τα προγνωστικά, αναγκάζεται να αποχωρήσει πρώτος απ’την ενεργό δράση, λόγω της υπόθεσης με τον ιό HIV.
dizzy_fingers
25 νίκες ο χαμογελαστός μπούλης και 17 ο μουστακωτός ξανθούλης.

Απίστευτα νούμερα, ειδικά βλέποντας τις ασίστ του Μάτζικ, παθαίνει κανείς ίλιγγο.

Κοιτάξτε κι αυτό:
QUOTE
1990: Ο Μπερντ επιστρέφει δυνατά στην ενεργό δράση, αλλά ο Μάτζικ νικά τις μονομαχίες τους, ατομικά και ομαδικά.

16/6/21---21/12/2 (Τ)
30/4/13---20/7/7 (Τ)

Το παράδοξο του να έχεις περισσότερες ασίστ από πόντους, οι οποίοι btw είναι 2ψήφιο figure.

Τα νούμερα από τη μονομαχία τους στον τελικό του κολλεγίου τα έχεις? biggrin.gif
NBAholic
Για εμένα, η καλύτερη γραμμή του Μάτζικ μοιάζει αυτή: 22/5/20 (0 λάθη, 31΄).

QUOTE
Τα νούμερα από τη μονομαχία τους στον τελικό του κολλεγίου τα έχεις?


Από μνήμης (στο περίπου) πιστεύω ότι ήταν 19 πόντοι (αλλά με 7/21 σουτ) και 14 ριμπάουντ για τον Μπερντ και κάπου 23/8/6 για το Μάτζικ. Θα ψάξω και θα βρω τα ακριβή.
NBAholic
ΥΓ: 24/7/5, τελικά.
merlin1
larry oeoeoe wink.gif
Alexmei
παρόλο που και οι δύο τους μου αρέσουν τρομερά, ο Magic είναι αυτός που μου αρέσει περισσότερο από όλα... ήταν φοβερός σε όλες τις θέσεις και μπορούσε να αντιμετοπίσει πάρα πολλά άτομα.
sarounas
Λέτε για τις ασίστ του Μάτζικ, εγώ απλά θα ρωτήσω αν υπήρξε άλλος παίχτης με το μπασκετικό IQ του Λάρι, τον θεωρώ ανώτερο ακόμη και από τους Σαμπόνις, Τζόρνταν, Στόκτον, Ρόμπερτσον, προσοχή όχι σαν παίιχτη αλλά σαν γνώστη του αθλήματος και ικανότητα να διαβάζει αυτό όταν έπαιζε, καλά αυτό το έδειξε ακόμη και σαν προπονητής και τζένεραλ μάνατζερ!

για τον μάτζικ συμφωνώ ότι ήταν μακράν ο καλύτερος ολ-αράουντ παίκτης όλων των εποχών και αυτό φάνηκε και στην επιστροφή του το '96...
NBAer
QUOTE(sarounas @ Oct 4 2006, 03:41 AM) *
Λέτε για τις ασίστ του Μάτζικ, εγώ απλά θα ρωτήσω αν υπήρξε άλλος παίχτης με το μπασκετικό IQ του Λάρι, τον θεωρώ ανώτερο ακόμη και από τους Σαμπόνις, Τζόρνταν, Στόκτον, Ρόμπερτσον, προσοχή όχι σαν παίιχτη αλλά σαν γνώστη του αθλήματος και ικανότητα να διαβάζει αυτό όταν έπαιζε, καλά αυτό το έδειξε ακόμη και σαν προπονητής και τζένεραλ μάνατζερ!


Ναι, φυσικα ο Larry υπηρξε ενας πραγματικος "εγκεφαλος" μεσα στο παιχνιδι αλλα εγω δεν θα τον εβαζα, μιλωντας περι μπασκετικου IQ παντα, πανω απο Jordan, Johnson.
Βεβαια ενας λογος που μπορει καποιος να ισχυριστει αυτο που λες εσυ τωρα, ειναι οτι ο Bird σε αντιθεση με τον Johnson και ΕΙΔΙΚΑ με τον Jordan, δεν ειχε τα απαραιτητα σωματικα προσοντα για να παιξει μπασκετ και ιδιαιτερα στο επιπεδο που αυτος επαιξε!
Θεωρηθηκε αρχικα αργος, καπως ατσαλος, οχι ιδιαιτερα αλτικος και γενικα οποιος τον εβλεπε τοτε στα πρωτα του χρονια, με μεγαλο μουστακι και μεγαλα ατημελητα μαλλια, σιγουρα δεν θα πιστευε οτι ειναι ικανος για κατι καλο..... Βεβαια οι κολεγιακες του επιδοσεις στο μπασκετ ηταν εντυπωσιακες!

Πως λοιπον χωρις καποιες ιδιαιτερες αλτικες ικανοτητες και εχοντας πραγματι οχι σαν προτερημα του την ταχυτητα του ή καποιο αλλο σωματικο πλεονεκτημα, καταφερε να πετυχει τοσα πολλα? Μα φυσικα γιατι ηταν πανεξυπνος μεσα στο γηπεδο. Χωρις μεγαλο αλμα και οχι και κανενα τεραστιο υψος(2.05 νομιζω) καταφερνε να εχει παντα υψηλο μ.ο ριμπαουντ και φυσικα πολλες, μα πολλες ασιστ αφου η ικανοτητα του να βλεπει γηπεδο μπορει να συγκριθει μονο με αυτη του Μ.Johnson.





QUOTE
για τον μάτζικ συμφωνώ ότι ήταν μακράν ο καλύτερος ολ-αράουντ παίκτης όλων των εποχών και αυτό φάνηκε και στην επιστροφή του το '96....

NAI! Αν και θα ηθελα να βαλω και τον Scottie μαζι, αλλα δεν το κανω γιατι λογω μεγαλυτερου ογκου ο Magic μπορουσε να παιξει ευκολοτερα με πλατη μεσα στην ρακετα αλλα και ΚΥΡΙΩΣ γιατι ο Magic ηταν ενας πραγματικος ηγετης και ενα πληρως καθαρο μυαλο σε καθε στιγμη, κατι που ο Πιπεν δεν το ειχε, αφου στα δυσκολα περιμενε απο τον Michael να τα κανει ολα....
Air and King
Εδω ειμαστε!
Οτι και να πει κανεις για αυτα τα δυο φαινομενα ειναι λιγο.
Ο Ματζικ ειναι μεχρι και σημερα ο κορυφαιος πλευμεικερ ολων των εποχων.Χαρησε θεαμα,ουσια,πηρε πρωταθληματα και εχει περιοπτη θεση στην ιστορια του μπασκετ.Το ιδιο ισχυει και για τον "Ιλλαριους" Μπερντ.
Ο Μπερντ για μενα ειχε το υψηλοτερο μπασκετικο IQ που ειχε ποτε παιχτης ανωτερο και απο του Ματζικ και φυσικα πολυ ανωτερο απο τον Τζορνταν.Δεν μπορω να καταλαβω πως καποιος μπορει να θεωρει οτι ο Τζορνταν ειχε πιο πολυ μυαλο απο τον Μπερντ.Για τον Ματζικ ενταξει αλλα οχι ο Τζορνταν διαφωνω.
Τωρα στην συγκρηση μεταξυ των δυο μπορει ποτε ξεκαθαρα να μην δοθηκε απαντηση για το ποιος ειναι ο καλυτερος μιας και οι Φαν ειναι μισοι,μισοι θα ελεγα μιας και οι δυο αγωνιστηκαν στις πιο δημοφιλεις ομαδες ωστοσο εγω εχω καταλειξει στο ποιος ειναι καλυτερος.
Ο αγαπημενος μου παιχτης μεχρι που ειδα στο Σεντ Βινσεντ τον Λεμπρον ηταν ο Ματζικ και συναμα οι Λεικερς των 80ς η πιο θεαματικη και πιο καλη ομαδα για μενα της ιστοριας μαζι με τους Σελτικς της δεκαετιας του 60.Τωρα απο εκει και περα και οι δυο Μπερντ και Ματζικ αγωνιστηκαν διπλα σε καλους συμπαιχτες και σε αντιθεση π.χ με τον Τσαμπερλαιν,τον Ρομπερτσον η σημερα τον Λεμπρον και τον Κομπι κατα περιοδους αυτοι παντα ειχαν αξιους συμπαραστατες στην καριερα τους.Ετσι λοιπον ενα ερωτημα ειναι ποιον απο τους δυο θα διαλεγε καποιος σε μια μετρια ομαδα τον Μπερντ η τον Ματζικ?
Η επιλογη η δικη μου λεγεται Λαρρυ Μπερντ αν και ειμαι φαν του Ματζικ.Ο Μπερντ ηταν πιο ηγετης απο τον Ματζικ κατα την αποψη μου και μπορουσε πιο ευκολα να παρει το μεγαλο σουτ απο οτι ο Ματζικ που απο την αλλη θα πει καποιος μπορουσε να δωσει την τελεια πασα,αλλα μηπως δεν μπορουσε και ο Μπερντ?Μπορουσε.
Μεγαλοι παιχτες και οι δυο εγραψαν ιστορια αλλα ενα κλικ ανωτερο θεωρω τον Μπερντ παρολο που παντα ηθελα να βλεπω τον Ματζικ να τρεχει στον αιφνηδιασμο τους Λεικερς.

Υ.Γ Μπραβο στον Τζον Χολινγκερ της Ελλαδας NBAholic για τα νουμερα.Θα ηταν ενδιαφερον και ενα poll μεταξυ των δυο.
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jan 31 2009, 18:30 ) *
Η επιλογη η δικη μου λεγεται Λαρρυ Μπερντ αν και ειμαι φαν του Ματζικ.Ο Μπερντ ηταν πιο ηγετης απο τον Ματζικ κατα την αποψη μου και μπορουσε πιο ευκολα να παρει το μεγαλο σουτ απο οτι ο Ματζικ που απο την αλλη θα πει καποιος μπορουσε να δωσει την τελεια πασα,αλλα μηπως δεν μπορουσε και ο Μπερντ?Μπορουσε.
Μεγαλοι παιχτες και οι δυο εγραψαν ιστορια αλλα ενα κλικ ανωτερο θεωρω τον Μπερντ παρολο που παντα ηθελα να βλεπω τον Ματζικ να τρεχει στον αιφνηδιασμο τους Λεικερς.

Και εγω τον Λαρι Μπερντ διαλεγω..
Η ηγετικη του ικανοτητα ειναι αναμφισβητητη κ ανωτερη..
Εκανε τα παντα μες το γηπεδο προκειμενου η ομαδα του να γινει η καλυτερη..
Μεγαλο παθος και ενταση στο παιχνιδι του κ σιγουρα παντελη αγνοια κινδυνου,οταν η μπαλα ''εκαιγε''..
Ο Ματζικ ηταν κ αυτος ιερο τερας,ομως διεθετε καλυτερες προδιαγραφες..ηταν 2.06μ,ποιντ-γκαρντ,με εκπληκτικο ταλεντο κ ικανοτητες κ ταχυτητα,σε αντιθεση με τον ισο-υψη του λευκο και φοργουορντ Μπερντ..
Ο Μπερντ ειχε να αντιμετωπισει μεγαλυτερες προκλησεις κ δυσκολιες στην καριερα του,λογω της ελλειψης των αθλητικων του προσοντων..
Αν μια ομαδα εψαχνε τον ηγετη που θα την ανεβασει πολυ ψηλα,θα τον εβρισκε στο προσωπο του ''μεγαλου λευκου''..
NBAholic
Οι απόψεις που επικρατούν γενικότερα είναι οι ακόλουθες:

-Ο Μπερντ στην κορυφή της καριέρας του ήταν λίγο καλύτερος και πιο επικίνδυνος απ'το Μάτζικ στη δική του (συζητιέται).

-Ο Μάτζικ είχε μεγαλύτερη διάρκεια και καριέρα (συμφωνώ για την καριέρα, αλλά όσο για τη διάρκεια, ας μην ξεχνούμε ότι, παρότι οι δυο τους έλαμψαν ταυτόχρονα, ο Μπερντ ήταν κάπου 3,5 χρόνια μεγαλύτερος. Ο Μάτζικ δεν έπαιξε μεταξύ των ηλικιών 32 και 35, σε αντίθεση με τον Μπερντ, όπως κι ο Μπερντ δεν έπαιξε στα 20-22, σε αντίθεση με το Μάτζικ).

-Ο Μπερντ θεωρείτο ανώτερος του Μάτζικ την περίοδο '80-'86, παρότι δεν υπήρξαν όλες οι σεζόν του καλύτερες απ'τις αντίστοιχες του Μάτζικ (π.χ, το '82 είναι αμφισβητήσιμο το κατά πόσο ο Μπερντ ήταν καλύτερος). Στα μέσα των 80'ς δεν έλειπαν αυτοί που θεωρούσαν τον Μπερντ σαν τον κορυφαίο και πληρέστερο παίκτη όλων των εποχών. Σημαντικά αίτια είναι η ηλικιακή διαφορά, το γεγονός ότι ο Μάτζικ είχε λίγο καλύτερους συμπαίκτες, ο πιο killer χαρακτήρας του Λάρι (σε αντίθεση με τον "αστραφτερό", πιο ελιτίστικο Μάτζικ που ίσως σε κάποιους να φαινόταν fake) και, για μερικούς, το ότι ο Μπερντ ήταν λευκός.

-Ο Μάτζικ πήρε το πάνω χέρι στο δεύτερο μισό της καριέρας τους κι έτσι, το ξεκάθαρο συνολικό προβάδισμα του Μπερντ μετατράπηκε σε μάχη ή ακόμη και σε ελαφρύ προβάδισμα του Μάτζικ. Και πάλι, οι ηλικιακές διαφορές έπαιξαν το ρόλο τους, καθώς και τα σωματικά προβλήματα/τραυματισμοί του Λάρι, καθώς και η σταδιακή παρακμή των Σέλτικς μετά το '86 (ή μετά το '87, αναλόγως το αν θεωρείται αποτυχία για τους Σέλτικς μια σεζόν 59 νικών και η συμμετοχή στους τελικούς ΝΒΑ).
Air and King
Σωστη η παραθεση σου αλλα οπως βλεπεις ουσιαστηκα υπαρχει ισοσκελισμος και για αυτο τον λογο η απαντηση για τον ποιος ειναι καλυτερος δεν δοθηκε ποτε υπερ καποιου.Ετσι εμενω εδω και χρονια στο οτι εστω και υποθετικα ο Μπερντ σε μια μετρια ομαδα θα μπορουσε να κανει πιο πολυ την διαφορα απο τον Ματζικ.
kolokotronis
Έχω μία μπλούζα από αμερική που μπροστά έχει Μάτζικ και Μπέρντ, με εμφανίσεις DREAM TEAM και γράφει MAGIC AND BIRD AT LAST TOGETHER BARCELONA 92 (καθώς ήταν η πρώτη φορά που έπαιζαν συμπαίκτες) και πίσω έχει δύο στήλες, μία για τον καθένα, που αναφέρει τις επιτυχίες τους. Εκπληκτική μπλούζα, συλλεκτικού χαρακτήρα, 17 ετών, έχω σταματήσει να τη φοράω καθώς έχει ξεθωριάσει.
a bullet for your head
Αφου ειδα οτι ''αναψαν τα αιματα'',οσον αφορα τη κουβεντα για τους Ματζικ & Μπερντ,ειπα να ανοιξω μια ψηφοφορια(υπηρχε παντως τοπικ),για το ποιον θεωρειτε μεγαλυτερο-καλυτερο παικτη,μεγαλυτερο ταλεντο με μεγαλυτερη καριερα και επιδραστικοτητα στο παιχνιδι.. smile.gif
Pierce
Τα δυο θεματα ενωθηκαν και μπηκε εδω η ψηφοφορια, μονο που εκανα λαθος ατζαμη και εχασα τις 5 ψηφους που ηταν στο προηγουμενο τοπικ blush.gif
Δε χρειαζεται να εχουμε δυο ιδια ουσιαστικα θεματα... rolleyes.gif
a bullet for your head
QUOTE(pierce21 @ May 25 2009, 02:14 ) *
Τα δυο θεματα ενωθηκαν και μπηκε εδω η ψηφοφορια, μονο που εκανα λαθος ατζαμη και εχασα τις 5 ψηφους που ηταν στο προηγουμενο τοπικς blush.gif
Δε χρειαζεται να εχουμε δυο ιδια ουσιαστικα θεματα... rolleyes.gif

Kαλα εκανες..
Δεν χαθηκαν οι ψηφοι..δηλαδη αν καποιος ειχε προλαβει να ψηφισει,μπορει να το ξανακανει(εγω το εκανα.. rolleyes.gif )..
Την ψηφο μου την εριξα στον Λαρι Μπερντ.
Αν και η καριερα των Ματζικ & Μπερντ φαινεται μοιρασμενη και ιση(μεχρι το 86' ο Μπερντ ηταν πιο κυριαρχος,μετα το 86'ο Ματζικ),νομιζω οτι αν τον μεγαλο λευκο δεν τον καταβαλλαν οι τραυματισμοι και η ευπαθης μεση του,θα μπορουσε εως και το τελος των 80' να ειναι σουπερ παραγωγικος & ανταγωνιστικος.
Απο αποψη τιτλων,ο Ματζικ εχει 2 παραπανω,ομως στους 2 πρωτους,το μεγαλο ονομα των Λεικερς ηταν ο Καριμ,ενω ο Μπερντ και στους 3 που κατεκτησε ηταν ο αδιαφιλονικητος ηγετης.
Στα MVP κανονικης περιοδου εχουν απο 3,ενω τελικων ο Ματζικ εχει 3,ενω ο Λαρι 2.
Ο Ματζικ ηταν πρωτοποριακος για την εποχη του,αφου με 2.06μ,επαιξε στη θεση του ποιντ-γκαρντ,σε μια ομαδα που επιδιωξε και καταφερε να επικρατησει με το απ-τεμπο παιχνιδι.
Το ταλεντο του ηταν τεραστιο.Ομως δεν ξερω αν ηταν ανωτερο του Μπερντ..οι προδιαγραφες του ισως να ηταν..
Ηταν τρομερος πασερ,καλος σχετικα σκορερ & ρημπαουντερ,ομως δεν νομιζω οτι ηταν ποτε του και ο αδιαφιλονικητος ηγετης των Λεικερς,υπο την εννοια οτι ολη η ομαδα του θα στηριζοταν πανω του και οτι στα κρισιμα σημεια θα αναλαμβανε να παρει την επιθετικη πρωτοβουλια..
Ο Μεγαλος Λευκος μπορει να μην διεθετε τα αθλητικα προσοντα η' το υψος(μιας και καλυπτε και τις 2 θεσεις των φοργουορντ),ομως ειχε τη στοφα του ηγετη,που μπορουσε να κουβαλησει την ομαδα του στις πλατες του.
Διεθετε επισης εκπληκτικη αντιληψη και οξυδερκεια του παιχνιδιου(οπως και ο Ματζικ),ομως γενικα το μπασκετικο του IQ εχει χαρακτηριστει-κριθει υψηλοτερο.
Ηταν σουπερ σκορερ,νταμπλ-νταμπλ(ποντοι + ρημπαουντ),κ πασερ,ενω οταν η μπαλα εκαιγε,ηταν αυτος παντα που αναλαμβανε να εκτελεσει(και δεν εχει βαλει και λιγα νικητηρια καλαθια..)..συν οτι τον διακατειχε ενα φοβερο παθος στο παιχνιδι του,βγαζοντας παντα πολλη ενεργεια μες'στο παρκε.
Σαν αμυντικος,παροτι λευκος και χωρις αθλητικα προσοντα,ηταν απ τους πλεον αξιοπιστους,εχοντας μπει 3 φορες στη 2η καλυτερη αμυντικη 5αδα.
Και οι 2 παικτες ηταν ξεχωριστοι και τεραστιοι,με μεγαλες καριερες και διακρισεις.
Απο κει και περα νομιζω οτι τιθεται θεμα του υποκειμενισμου του καθενος απο μας..
Λαρι Μπερντ απο μενα..ο παικτης-ανθρωπος με την ακαμπτη θεληση.. 77.gif 77.gif 77.gif
Air and King
Oι δυο μεγαλοι αυτοι παιχτες μεγαλωσαν γενιες και γενιες στα παρκε του Μποστον Γκαρντεν και του Φορουμ.
Η μονομαχια τους ξεκινησε το 79 στους Τελικους του κολλεγιακου οπου το Μιτσιγκαν Στειτ του Ματζικ επικρατουσε του Ιντιανα Στειτ του Λαρρυ "Legend".To ποιος ειναι καλυτερος τις περισσοτερες φορες ηταν καθαρα υποκειμενικο και οι δυο λατρευτηκαν πολυ αλλα παντα υπηρχαν και υπαρχουν τα αγωνιστηκα κριτηρια!

Ο αγαπημενος μου μεταξυ τον δυο ηταν αυτος με το αστραφτερο χαμογελο το παιδι του Χολιγουντ ο Ματζικ Τζονσον και ο οχι "ο Λευκος χωριατης" απο την Ιντιανα που ζουσε πλεον στην Βοστωνη.
Ο καλυτερος ομως ηταν ο "Ιλαριους"(που λεει και ενας φιλος μου που ειχε την ευλογια να τον δει μεσα στον Μποστον γκαρντεν) Μπερντ.Καταρχας καταφερε να παρει τρια συνεχομενα MVP κανονικης περιοδου το περηφιμο MV-3(84,85,86).Μονο αυτος και ο Τσαμπερλαιν το εχουν καταφερει!
3 πρωταθληματα εναντι 5 του Ματζικ ο οποιος ομως δεν ηταν παντα ο ΜVP των τελικων 3 απο τις 5 φορες ενω ο Μπερντ και τις 3!
Απο εκει και περα ο Μπερντ μπορουσε να σκοτωσει και με το σουτ σε σχεση με τον Ματζικ ασχετα αν ειχε βαλει το θρυλικο "Baby Skyhook" στο Μποστον Γκαρντεν αλλα και με την πασα.
Χωρις να τον βοηθαν τα σωματικα του προσοντα ειχε τοσο υψηλο ΙQ που τον εκανε πολλες φορες στην καριερα του να ξεπερναει τον ευατο του!
Δεν νομιζω να ξαναβγει Λευκος που να τον βλεπουν οι Μαυροι "και να τους προκαλει δεος" και να ξερουν οτι θα τους αλλαξει τα φωτα.
Ενα ακομα συν ειναι οτι μιλαμε για τον μεγαλυτερο ηγετη που ειδε ποτε το μπασκετ.Ενας ορισμος ο οποιος τον εκανε να ξεπερασει στις καρδιες των Βοστωνεζων και τον ανθρωπο και τον 11 δαχτυλιδιων τον Μπιλ Ρασσελ και παρολο που εχει 3 πρωταθληματα να θεωρειται ο κορυφαιος Celtic ολων των εποχων την φανελας μιας ομαδας(της πιο ιστορικης) που εχουν φορεσει παιχτες οπως Ρασσελ,Κουζι,Χαβλισεκ,Τζοουνς,Παρις,Πολ Πιρς,Μακχειλ,Ντενις Τζονσον κ.α.
Οταν μιλαμε για Ηγετη ο Μπερντ για μενα ειναι ανωτερος και απο τον Τζορνταν και απο τον Ρασσελ(τον οποιο ο Αουερμπακχ θεωρουσε τον πιο μεγαλο νικητη και ηγετη) και απο οποιονδηποτε.Επισης τον εχω μαζι με τους Τζορνταν-Τσαμπερλαιν και τον Τζαμπαρ τους 4 βασικοτερους υποψηφιους για τον τιτλο του Κορυφαιου Παιχτη Ολων Των Εποχων! Ο Ματζικ σε αυτη την κουβεντα για τον GOAT ειναι μισο κλικ πιο πισω οπως και ο Οσκαρ Ρομπερτσον!
Ο Ματζικ ηταν η προσωποποιηση του Θεαματος ο Μπερντ ηταν η προσωποποιηση του ηγετη και της νικης.

Υποθετικα αφου ειχε και οι δυο ειχα καλο Σαπορτινγκ καστ σε μια μετρια ομαδα θα διαλεγα τον Μπερντ χωρις δευτερη σκεψη!Μπορει πιο ευκολα να νικησει με μετριους απο οτι ο Ματζικ!

ΥΓ Δεν ειμαι φαν ουτε του Μπερντ(του υποκλεινομαι ομως) ουτε του Τζαμπαρ και λατρευω τον Ματζικ και τον Big O Οσκαρ Ρομπετσον αλλα οταν κρινω παιχτες ξεχωριζω οσο μπορω το ποιος μου αρεσει απο το ποιος ειναι καλυτερος!

ΥΓ Και εγω Βullet ξαναψηφησα.....
Air and King
QUOTE(Air and King @ May 25 2009, 03:13 ) *
Oι δυο μεγαλοι αυτοι παιχτες μεγαλωσαν γενιες και γενιες στα παρκε του Μποστον Γκαρντεν και του Φορουμ.
Η μονομαχια τους ξεκινησε το 79 στους Τελικους του κολλεγιακου οπου το Μιτσιγκαν Στειτ του Ματζικ επικρατουσε του Ιντιανα Στειτ του Λαρρυ "Legend".To ποιος ειναι καλυτερος τις περισσοτερες φορες ηταν καθαρα υποκειμενικο και οι δυο λατρευτηκαν πολυ αλλα παντα υπηρχαν και υπαρχουν τα αγωνιστηκα κριτηρια!

Ο αγαπημενος μου μεταξυ τον δυο ηταν αυτος με το αστραφτερο χαμογελο το παιδι του Χολιγουντ ο Ματζικ Τζονσον και ο οχι "ο Λευκος χωριατης" απο την Ιντιανα που ζουσε πλεον στην Βοστωνη.
Ο καλυτερος ομως ηταν ο "Ιλαριους"(που λεει και ενας φιλος μου που ειχε την ευλογια να τον δει μεσα στον Μποστον γκαρντεν) Μπερντ.Καταρχας καταφερε να παρει τρια συνεχομενα MVP κανονικης περιοδου το περηφιμο MV-3(84,85,86).Μονο αυτος και ο Τσαμπερλαιν το εχουν καταφερει!
3 πρωταθληματα εναντι 5 του Ματζικ ο οποιος ομως δεν ηταν παντα ο ΜVP των τελικων 3 απο τις 5 φορες ενω ο Μπερντ και τις 3!
Απο εκει και περα ο Μπερντ μπορουσε να σκοτωσει και με το σουτ σε σχεση με τον Ματζικ ασχετα αν ειχε βαλει το θρυλικο "Baby Skyhook" στο Μποστον Γκαρντεν αλλα και με την πασα.
Χωρις να τον βοηθαν τα σωματικα του προσοντα ειχε τοσο υψηλο ΙQ που τον εκανε πολλες φορες στην καριερα του να ξεπερναει τον ευατο του!
Δεν νομιζω να ξαναβγει Λευκος που να τον βλεπουν οι Μαυροι "και να τους προκαλει δεος" και να ξερουν οτι θα τους αλλαξει τα φωτα.
Ενα ακομα συν ειναι οτι μιλαμε για τον μεγαλυτερο ηγετη που ειδε ποτε το μπασκετ.Ενας ορισμος ο οποιος τον εκανε να ξεπερασει στις καρδιες των Βοστωνεζων και τον ανθρωπο και τον 11 δαχτυλιδιων τον Μπιλ Ρασσελ και παρολο που εχει 3 πρωταθληματα να θεωρειται ο κορυφαιος Celtic ολων των εποχων την φανελας μιας ομαδας(της πιο ιστορικης) που εχουν φορεσει παιχτες οπως Ρασσελ,Κουζι,Χαβλισεκ,Τζοουνς,Παρις,Πολ Πιρς,Μακχειλ,Ντενις Τζονσον κ.α.
Οταν μιλαμε για Ηγετη ο Μπερντ για μενα ειναι ανωτερος και απο τον Τζορνταν και απο τον Ρασσελ(τον οποιο ο Αουερμπακχ θεωρουσε τον πιο μεγαλο νικητη και ηγετη) και απο οποιονδηποτε.Επισης τον εχω μαζι με τους Τζορνταν-Τσαμπερλαιν και τον Τζαμπαρ τους 4 βασικοτερους υποψηφιους για τον τιτλο του Κορυφαιου Παιχτη Ολων Των Εποχων! Ο Ματζικ σε αυτη την κουβεντα για τον GOAT ειναι μισο κλικ πιο πισω οπως και ο Οσκαρ Ρομπερτσον!
Ο Ματζικ ηταν η προσωποποιηση του Θεαματος ο Μπερντ ηταν η προσωποποιηση του ηγετη και της νικης.

Υποθετικα αφου ειχε και οι δυο ειχα καλο Σαπορτινγκ καστ σε μια μετρια ομαδα θα διαλεγα τον Μπερντ χωρις δευτερη σκεψη!Μπορει πιο ευκολα να νικησει με μετριους απο οτι ο Ματζικ!

ΥΓ Δεν ειμαι φαν ουτε του Μπερντ(του υποκλεινομαι ομως) ουτε του Τζαμπαρ και λατρευω τον Ματζικ και τον Big O Οσκαρ Ρομπετσον αλλα οταν κρινω παιχτες ξεχωριζω οσο μπορω το ποιος μου αρεσει απο το ποιος ειναι καλυτερος!

ΥΓ Και εγω Βullet ξαναψηφησα.....

Nα πω οτι ο Μπερντ δυο φορες βγηκε mvp των Τελικων το 1981 ειχε βγει ο Σεντρικ Μαξγουελ!
Air and King
QUOTE(Air and King @ May 25 2009, 03:13 ) *
Oι δυο μεγαλοι αυτοι παιχτες μεγαλωσαν γενιες και γενιες στα παρκε του Μποστον Γκαρντεν και του Φορουμ.
Η μονομαχια τους ξεκινησε το 79 στους Τελικους του κολλεγιακου οπου το Μιτσιγκαν Στειτ του Ματζικ επικρατουσε του Ιντιανα Στειτ του Λαρρυ "Legend".To ποιος ειναι καλυτερος τις περισσοτερες φορες ηταν καθαρα υποκειμενικο και οι δυο λατρευτηκαν πολυ αλλα παντα υπηρχαν και υπαρχουν τα αγωνιστηκα κριτηρια!

Ο αγαπημενος μου μεταξυ τον δυο ηταν αυτος με το αστραφτερο χαμογελο το παιδι του Χολιγουντ ο Ματζικ Τζονσον και ο οχι "ο Λευκος χωριατης" απο την Ιντιανα που ζουσε πλεον στην Βοστωνη.
Ο καλυτερος ομως ηταν ο "Ιλαριους"(που λεει και ενας φιλος μου που ειχε την ευλογια να τον δει μεσα στον Μποστον γκαρντεν) Μπερντ.Καταρχας καταφερε να παρει τρια συνεχομενα MVP κανονικης περιοδου το περηφιμο MV-3(84,85,86).Μονο αυτος και ο Τσαμπερλαιν το εχουν καταφερει!
3 πρωταθληματα εναντι 5 του Ματζικ ο οποιος ομως δεν ηταν παντα ο ΜVP των τελικων 3 απο τις 5 φορες ενω ο Μπερντ και τις 3!
Απο εκει και περα ο Μπερντ μπορουσε να σκοτωσει και με το σουτ σε σχεση με τον Ματζικ ασχετα αν ειχε βαλει το θρυλικο "Baby Skyhook" στο Μποστον Γκαρντεν αλλα και με την πασα.
Χωρις να τον βοηθαν τα σωματικα του προσοντα ειχε τοσο υψηλο ΙQ που τον εκανε πολλες φορες στην καριερα του να ξεπερναει τον ευατο του!
Δεν νομιζω να ξαναβγει Λευκος που να τον βλεπουν οι Μαυροι "και να τους προκαλει δεος" και να ξερουν οτι θα τους αλλαξει τα φωτα.
Ενα ακομα συν ειναι οτι μιλαμε για τον μεγαλυτερο ηγετη που ειδε ποτε το μπασκετ.Ενας ορισμος ο οποιος τον εκανε να ξεπερασει στις καρδιες των Βοστωνεζων και τον ανθρωπο και τον 11 δαχτυλιδιων τον Μπιλ Ρασσελ και παρολο που εχει 3 πρωταθληματα να θεωρειται ο κορυφαιος Celtic ολων των εποχων την φανελας μιας ομαδας(της πιο ιστορικης) που εχουν φορεσει παιχτες οπως Ρασσελ,Κουζι,Χαβλισεκ,Τζοουνς,Παρις,Πολ Πιρς,Μακχειλ,Ντενις Τζονσον κ.α.
Οταν μιλαμε για Ηγετη ο Μπερντ για μενα ειναι ανωτερος και απο τον Τζορνταν και απο τον Ρασσελ(τον οποιο ο Αουερμπακχ θεωρουσε τον πιο μεγαλο νικητη και ηγετη) και απο οποιονδηποτε.Επισης τον εχω μαζι με τους Τζορνταν-Τσαμπερλαιν και τον Τζαμπαρ τους 4 βασικοτερους υποψηφιους για τον τιτλο του Κορυφαιου Παιχτη Ολων Των Εποχων! Ο Ματζικ σε αυτη την κουβεντα για τον GOAT ειναι μισο κλικ πιο πισω οπως και ο Οσκαρ Ρομπερτσον!
Ο Ματζικ ηταν η προσωποποιηση του Θεαματος ο Μπερντ ηταν η προσωποποιηση του ηγετη και της νικης.

Υποθετικα αφου ειχε και οι δυο ειχα καλο Σαπορτινγκ καστ σε μια μετρια ομαδα θα διαλεγα τον Μπερντ χωρις δευτερη σκεψη!Μπορει πιο ευκολα να νικησει με μετριους απο οτι ο Ματζικ!

ΥΓ Δεν ειμαι φαν ουτε του Μπερντ(του υποκλεινομαι ομως) ουτε του Τζαμπαρ και λατρευω τον Ματζικ και τον Big O Οσκαρ Ρομπετσον αλλα οταν κρινω παιχτες ξεχωριζω οσο μπορω το ποιος μου αρεσει απο το ποιος ειναι καλυτερος!

ΥΓ Και εγω Βullet ξαναψηφησα.....

Eνα ακομα παρασημο για τον Μπερντ που ειχα ξεχασει να προσθεσω ειναι κατι που ειπωθηκε πριν 21 χρονια.
Ηταν γνωστη σε ολους η αγαπη του Θρυλου Ρεντ Αουερμπακχ προς τον Μπιλ Ρασσελ.οπου στεκοταν και οπου βρισκοταν τονιζε οτι ο Ρασσελ ηταν ο καλυτερος παιχτης ολων των εποχων.
Μαλιστα ειχε κακοχαρακτηριστει απο καποιους γιατι υποστηριζε "το παιδι του" σε σχεση με τον Τσαμπερλαιν.Αυτος παντα ειχε το μαξηλαρακι των πρωταθληματων.
Το 1988 αυτο αλλαξε.Δεν ξερω ποσοι το ξερουν αλλα ο Αουερμπακχ ειχε πει οτι ο Λαρρυ Μπερντ ειναι ο μεγαλυτερος παιχτης στην Ιστορια των Σελτικς αλλα οχι μονο αυτο ειπε ειναι ο κορυφαιος μπασκεμποληστας ολων των εποχων!
Βεβαια μπορει να πει καποιος οτι ειναι λογικο να ειπε τον Μπερντ σε σχεση με τον Ματζικ που επαιζε στην αντιπαλη ομαδα αλλα το οτι ειπε καποιον ανωτερο απο τον πολυαγαπημενο του Ρασσελ ειναι μεγαλο παρασημο απο το στομα του κορυφαιου προπονητη ολων των εποχων.

Οπως εχω ξαναπει ο Μπερντ μπορει να σταθει πιο πολυ σε μια συγκριση για τον κορυφαιο παιχτη ολων των εποχων τον G.O.A.T μαζι με Τζορνταν,Τζαμπαρ και Τσαμπερλαιν.Ο Ματζικ,ο Ρασσελ και ο Ρομπερτσον ειναι μισο κλικ πιο πισω σε μια τετοια κουβεντα!

virgin13
kat'eme einai diskolo na sigkrinoume tetoies prosopikotites.o bird sigoura eihe kalitero sout apo ton magic.gia mena to monadiko simeio auto einai.os pros ti dimiourgia kai fantasia theoro oti einai idioi
il postino
εγω αν και δεν τους εζησα αυτους τους 2 (παιζει πολυ μεγαλο ρολο να εχεις μεγαλωσει μαζι τους και οχι να κρινεις απο ο,τι σου εχουν πει ή ο,τι εχεις δει αργοτερα σε παλιοτερους αγωνες- εχει σημασια να ξερεις και τις παραμετρους δηλαδη του παιχνιδιου που βλεπεις και που εγινε πριν χρονια) θα εδινα τη ψηφο μου στον ξανθομαλλη ασο των σελτικς.

ειναι μαγευτικο να βλεπεις καποιον που δεν ειναι γρηγορος , που δεν ειναι φουσκωμενος , που δεν πηδαει εφημεριδα να κανει αυτα τα πραγματα! οσο για τη στοφα ηγετη ,νομιζω ειναι αξεπεραστος. ειχε πει καποτε ο ιωαννιδης σε μια συνεντευξη οτι ο μπερντ ειχε κανει 356 buzzer beater και ειχε βαλει τα 303!

ο ματζικ ειχε τα σωματικα προσοντα που τον βοηθησαν τρομερα. σα ρουκι επαιξε σεντερ στους στον στ τελικο , οταν ελειπε ο τζαπαρ, με τη φιλαδελφεια και εβαλε 42π!

μπασκετικα καθαρα , παροτι ο ματζικ ηταν μαεστρος και δεξιοτεχνης , ο μπερντ ηταν καλυτερος.

αυτη ειναι η γνωμη καποιου που δεν τους εχει ζησει, το επαναλαμβανω γιατι , για μενα , εχει πολυ μεγαλη σημασια!
Air and King
Εξαιρετικο το "Magic and Bird A Courtship of Rivals"......1ωρα και 25 λεπτα απο τους 2 μεγαλους παιχτες της Δεκαετιας του 80 απο τα πρωτα τους χρονια Μιτσιγκαν Στειτ και Ιντιανα Στειτ με τους 2 να αφηγουνται στιγμες απο ολη την διαδρομη!
Air and King
QUOTE(ilpostino @ Aug 17 2009, 21:50 ) *
ο ματζικ ειχε τα σωματικα προσοντα που τον βοηθησαν τρομερα. σα ρουκι επαιξε σεντερ στους στον στ τελικο , οταν ελειπε ο τζαπαρ, με τη φιλαδελφεια και εβαλε 42π!


Εστω και μετα απο καιρο γιατι τωρα το ειδα ηθελα να πω κατι πανω στην εμφανιση του Ματζικ το 1980.Αυτη η εμφανιση πραγματικα ειναι απο τις κορυφαιες αν οχι η κορυφαια στην Ιστορια των Τελικων ειδικα αν λαβουμε υποψην οτι ο Ματζικ τοτε ηταν μονο 20 ετων!
Αυτη ομως η εμφανιση ουσιαστικα εριξε στα "αζητητα" τον Τζαμπαρ!Γιατι ο κοσμος θυμαται μονο τον 6ο Τελικο που δεν επαιξε ο Καριμ και επαιξε ο Ματζικ σεντερ και ξεχναει(ο κοσμος) η δεν γνωριζει τις εμφανισεις του Καριμ στα προηγουμενα ματς!

Επειδη εχω δει ολους τους Τελικους εδω και χρονια,ο Καριμ στα προηγουμενα παιχνιδια ηταν παρα πολυ καλος!Αν επαιζε και στο 6ο μαλλον αυτος θα εβγαινε MVP των Τελικων και οχι ο Ματζικ!
Στο 5ο ματς για παραδειγμα το τελευταιο δηλαδη που επαιξε ο Καριμ ειχε 40 ποντους και 15 ριμπαουντ οδηγοντας τους Λεικερς στο 3-2....

Πολλες φορες αυτος ο παιχτης εχει υποτιμηθει απο τον Κοσμο!
Hoff
Πολύ ωραίο θέμα το οποίο δεν έχει απάντηση στην πραγματικότητα... Δεν έχω εικόνα - live εννοώ - αλλά έχω δεί highlights καθώς επίσης και μερικούς αγώνες. Βέβαια ψήφισα, μιας και ψηφίσατε κι εσείς. Μάτζικ... Αλλά όποιος μου πεί για Μπερντ δε θα φέρω αντιρρήσεις, τουλάχιστον όχι έντονες...

Θεωρώ ότι οι συγκρίσεις είναι πολύ δύσκολο να γίνουν λόγω θέσης, λόγω εποχής, λόγω κανονισμών, λόγω ειδικών συνθηκών κατά καιρούς (μιλάω γενικά). Με βάση τα πρωταθλήματα ο Ράσελ είναι hands down, με βάση τα στατιστικά είναι ο Wilt. 30 πόντοι, 20+ ριμπάουντ μ.ο καριέρας... Μια χρονιά, 50 πόντους, 25 ριμπάουντ... Ο Όσκαρ ήταν ο μόνος που είχε μ.ο. triple double σε μία σεζόν... Άντε βγάλε άκρη μετά... Και ειδικά αυτούς τους παίκτες δεν τους λαμβάνω υπ'όψιν, όπως νομίζω και κανένας, γιατί αν το κάναμε θα ήταν μακράν οι καλύτεροι μόνο και μόνο επειδή τα numbers, που λένε και οι Αμερικάνοι, ήταν εντυπωσιακά.

Μεταξύ Magic και Bird κανονικά βγαίνει ισοπαλία. Το leadership που λέτε για τον Μάτζικ νομίζω ότι είχε να κάνει με το γεγονός ότι ήταν χαμογελαστός ενώ ο Bird ήταν σοβαρός. Αυτό σαν εικόνα παίζει μεγάλο ρόλο, βγάζει κάτι άλλο προς τα έξω. Ο Μάτζικ είχε τη βοήθεια του Τζαμπάρ, ειδικά τα πρώτα χρόνια, ωστόσο αυτό είναι λογικό καθώς ήταν μόλις 20 χρονών. Γενικότερα όμως, ήταν ο ηγέτης της ομάδας τα επόμενα χρόνια, όπως και ο Bird άλλωστε.
Τις συγκρίσεις τις κάνατε, δε χρειάζεται να επεκταθώ, εκείνο που θέλω να προσθέσω στη συζήτηση είναι μία ανάλυση των στατιστικών τους, η οποία αποδεικνύει για ποιο λόγο τους θεωρώ ένα κλικ πάνω από τον Τζόρνταν (είμαι εντελώς κόντρα στο ρεύμα όμως smiley.gif ).

Larry Bird: 24.3 points, 10.0 rebounds, 6.3 assists, 88.6% FT, 49.6% FG, 37.6% 3P.
Magic Johnson: 19.5 points, 7.2 rebounds, 11.2 assists, 84.8% FT, 52.0% FG, 30.3% 3P.

Δεν ξέρω πόσοι παίκτες είχαν 20+ πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ... Ο Bird έπαιζε και στις 2 θέσεις των φόργουορντ, ενώ φυσικά πρέπει πάντα να γίνεται λόγος για τα σωματικά προσόντα που... δεν είχε.
Δεν ξέρω πόσοι παίκτες είχαν 20 πόντους, 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ... καθώς επίσης, πόσοι play maker είχαν αυτά τα στατιστικά? Επίσης, ήταν 2.05 play maker... Πόσοι μπορούν να το κάνουν αυτό?
Αλλά το κυριότερο, μπορούσε να παίξει και στις 5 θέσεις.

Τα πρωταθλήματα που κατέκτησαν, τα MVP awards που κατέκτησαν και το πόσους συμπαίκτες τους, έκαναν πραγματικά καλύτερους...

Και κάτι ακόμα... Απέναντι σε ποιους έκαναν όλα αυτά που έκαναν, δλδ τι ομάδες είχαν να αντιμετωπίσουν, την ώρα που ο Τζόρνταν αντιμετώπιζε τους Lakers στην παρακμή τους (εν αντιθέσει με τους Celtics που είχαν να αντιμετωπίσουν το showtime), τους Blazers που είχαν μόνο τον Drexler από superstar, το Phoenix που κι αυτό είχε μόλις ένα superstar, τον Barkley, αλλά και τους Sonics (που δεν είχαν). Μόνο οι Jazz είχαν δύο και εκεί μπορείς να πείς ότι υπήρχε ένα αντίπαλο δέος (και μειονέκτημα έδρας), αλλά οι Bulls επ'ουδενί δεν αντιμετώπισαν ομάδες που να είχαν μέσα αστέρια επιπέδου Bird και Magic (Drexler, Barkley, Malone, Stockton δεν ανήκουν σ'αυτό το "κλειστό κλαμπ")... Και δεν είναι μόνο οι Celtics και οι Lakers που δεν υπήρχαν στα 90s αλλά και ομάδες όπως οι Pistons, οι Sixers (άλλο Drexler άλλο Dr J) ακόμα και οι Rockets. Μιας και γίνεται λόγος για leadership, καθώς δεν έχει σημασία μόνο το ποιους καθοδηγείς αλλά και απέναντι σε ποιους...
Air and King
QUOTE(Hoff @ Mar 13 2010, 19:40 ) *
Και κάτι ακόμα... Απέναντι σε ποιους έκαναν όλα αυτά που έκαναν, δλδ τι ομάδες είχαν να αντιμετωπίσουν, την ώρα που ο Τζόρνταν αντιμετώπιζε τους Lakers στην παρακμή τους (εν αντιθέσει με τους Celtics που είχαν να αντιμετωπίσουν το showtime), τους Blazers που είχαν μόνο τον Drexler από superstar, το Phoenix που κι αυτό είχε μόλις ένα superstar, τον Barkley, αλλά και τους Sonics (που δεν είχαν). Μόνο οι Jazz είχαν δύο και εκεί μπορείς να πείς ότι υπήρχε ένα αντίπαλο δέος (και μειονέκτημα έδρας), αλλά οι Bulls επ'ουδενί δεν αντιμετώπισαν ομάδες που να είχαν μέσα αστέρια επιπέδου Bird και Magic (Drexler, Barkley, Malone, Stockton δεν ανήκουν σ'αυτό το "κλειστό κλαμπ")... Και δεν είναι μόνο οι Celtics και οι Lakers που δεν υπήρχαν στα 90s αλλά και ομάδες όπως οι Pistons, οι Sixers (άλλο Drexler άλλο Dr J) ακόμα και οι Rockets. Μιας και γίνεται λόγος για leadership, καθώς δεν έχει σημασία μόνο το ποιους καθοδηγείς αλλά και απέναντι σε ποιους...

Συμφωνω οτι ο Τζορνταν ξεκινησε να παιρνει πρωταθληματα οταν οι Μεγαλες ομαδες των Σελτικς και των Λεικερς αρχισαν να πεφτουν και ο Ματζικ και ο Μπερντ στο 2ο πρωταθλημα του Τζορνταν και μετα ειχαν αποσυρθει αλλα και στα 2 πρωτα δεν ηταν πια τοσο ακμαιοι!(κυριως ο Μπερντ γιατι ο Ματζικ ειχε ακομα μπασκετ αλλα η ασθενεια του το εκοψε)..
Αλλα και ο Τζορνταν δεν ειχε καλους συμπαιχτες απο μικρος οπως ειχε ο Ματζικ και Μπερντ...Με τον Κορζιν δεν πηγαινε πουθενα!
Σαφως η Δεκαετια του 80 ειναι και μαλιστα για μενα αρκετα ανωτερη απο την Δεκαετια του 90 οσο αφορα ομαδες!
Ομως ο Τζορνταν απο τα 21 του μεχρι τα 28 του πριν δηλαδη παρει το πρωτο του πρωταθλημα ειχε φροντησει να δειξει οτι ηταν ενα beast και οργιαζε συνεχως!

Οι οπαδοι του Μπερντ και του Ματζικ ειχαν να λενε οτι ο Τζορνταν δεν προκειται να γινει σαν τους αλλους 2 γιατι δεν μπορει να οδηγησει το Σικαγο στο πρωταθλημα!Ατομικα ομως ηταν καλυτερος ο Τζορνταν τουλαχιστον απο το 88 και μετα και απο τους 2(σιγουρα απο τον Ματζικ απο τον Μπερντ πιο συζητησιμο)...και μετα γιγαντωνοντας το παλμαρε του για πολυ κοσμο τους ξεπερασε συνολικα σαν παιχτες!

Θα πεις οτι το μπασκετ ειναι ομαδικο αθλημα?Δεν νομιζω οτι διαφωνει καποιος!Αλλα αν ηταν ετσι τοτε ο Μπιλ Ρασσελ και ο Σαμ Τζοουνς θα ηταν ασυγκριτοι!Ατομικα δεν ηταν ουδεποτε οι καλυτεροι!Βεβαια ο Ρασσελ ηταν αμυντικα ισως ο Κορυφαιος της Ιστοριας αλλα ο Κορυφαιος Κελτης μαλλον ηταν και ειναι ο Μπερντ!

Hoff
Καταρχάς, να υπενθυμίσω ότι δε συμφωνώ με εκείνους που αποκαλούν κάποιον ως τον G.O.A.T. Ο μόνος λόγος που το έκανα είναι επειδή το έκαναν και οι υπόλοιποι, μιας και γίνεται κουβέντα δηλαδή...
Είναι πολύ δύσκολο να συγκρίνεις οποιονδήποτε, παίκτες όπως ο Wilt και ο Oscar είχαν στατιστικά που κανείς μέχρι σήμερα δεν ξαναείχε! Παραπέμπω στην αρχή του προηγούμενού μου ποστ.

Μεταξύ Magic και Jordan θα επιμείνω στον ανταγωνισμό (που δεν υπήρχε στη μία περίπτωση). Όταν γίνεται σύγκριση μεταξύ Κόμπι και Τζόρνταν και, καλώς, γίνεται λόγος για τον Σακίλ και τη βοήθεια που παρείχε στον Κόμπι (πέρα από τις προφανείς διαφορές στα στατιστικά τους), έτσι και στην περίπτωση του Air-Mike πρέπει να γίνεται λόγος για το αντίπαλον δέος που... δεν υπήρξε ποτέ!!

Καλύτερος ατομικά ο Τζόρνταν? Άλλη θέση, άλλος ρόλος... Δεν πρόκειται να κάνω κούρσα για τα 2-3ρια τον τίτλο του GOAT... Play maker ήταν ο Magic κάνοντας πράγματα που δεν έχουν επαναληφθεί ξανά... Γνώμη μου είναι ότι αυτά που έκανε δύσκολα επαναλαμβάνονται ενώ τα σωματικά προσόντα που είχε για να είναι σε θέση να μαζεύει 7 ριμπάουντ ανά αγώνα, μάλλον ήταν εις βάρος του, καθώς όπως προανέφερα, 2.05 play maker, δύσκολα βρίσκεις...
Air and King
Σαφως ειναι δυσκολο να συγκρινεις παιχτες απο διαφορετικες εποχες!Ουσιαστικα η ολη συγκριση γινεται με το τι πετυχε ο καθενας στην ERA του!
Καλως η κακως ομως για τον καθενα καποιος ειναι ο καλυτερος η εν παση περιπτωση ειναι πιο κορυφαιος!
Και ειναι μια μικρη γκαμα παιχτων που ειχα ανοιξει και Τοπικ δηλαδη oι G.O.A.T Candidates.....και αν θες στα επομενα ποστ συνεχισε το εκει!
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=9338

Ο Γουιλτ και ο "Big O" ειναι oι Greatest ever στα στατιστηκα(και ο Τζορνταν στα Πλειοφ)!Ομως σε πρωταθληματα δεν ειναι!Ο Ρομπερτσον που ειναι απο τους αγαπημενους μου παιχτες ever και τον θεωρω τον πιο ουσιαστηκο παιχτη Ολων των εποχων γιατι εκανε τα παντα σε μεγαλυτερο βαθμο απο οποιονδηποτε..Στο Σινσινατι ηταν τρομαχτικα καλος παιχτης ομως πηρε ενα πρωταθλημα και αυτο στα γεραματα με πρωτο βιολι τον Αλσιντορ(Καριμ)..με τους Μπακς!
Απο την αλλη ο Γουιλτ στο "πικ του" ηταν ο καλυτερος παιχτης της Ιστοριας..Αλλα παντα υπαρχουν (σωστα η λαθος) οι "αντιπαλοι" του,οι οπαδοι του Ρασσελ η οι οπαδοι του Τζορνταν να του λενε οτι πηρε 2 πρωταθληματα εναντι 11 η εναντι 6 και αυτα οχι την εποχη που "κακομεταχειριζοταν" σε τοσο μεγαλο βαθμο τα stats!Aν και το 67 ειχε μια απιστευτα ολοκληρωμενη χρονια!
Σαφως ομως ο Γουιλτ μπορει να θεωρηθει ο κορυφαιος ολων των εποχων!

Οσο αφορα τον Τζορνταν και τον Ματζικ το οτι επαιζαν σε αλλη θεση δεν σημαινει οτι δεν μπορουν να συγκριθουν σε παιχτικη αξια και σε καριερα-impact!

Επαναλαμβανω συμφωνω οτι ο Τζορνταν δεν ειχε ποτε στα 90s αντιπαλο δεος πως ειχε ο Τσαμπερλαιν τον Ρασσελ στα 60ς,ο Ματζικ τον Μπερντ στα 80ς η ΛεΜπρον τον Κομπι τωρα..........
Αλλα αυτο δεν εμποδιζε τον Τζορνταν στα 25 του το 1988 να παρει το MVP.....Δεν τον εμποδισε να βαλει 50 στον Μπερντ επισης το 88!ΔΕν τον εμποδισε να βαλει 49 και 63 το 1986 ασχετα αν η ομαδα του εχασε απο μια σαφως καλυτερη ομαδα που ειχε και τον καλυτερο παιχτη κατα γενικη ομολογια της εποχης τον Μπερντ(αλλωστε ειχε κανει το MV-3..Τρια σερι MVP σπουδαιο κατορθωμα.Το ειχε καταφερει και ο Γουιλτ αυτο)..Με λιγα λογια ο Τζορνταν ειχε δειξει απο νωρις την αξια του!Και βεβαια ενας οπαδος του Τζορνταν μπορει να πει οτι ο Ματζικ ειχε απο μικρος τον Καριμ.......Ο Τζορνταν πηγε σε μια ομαδα του "πεταμου" και την εκανε αυτος μεγαλη!

Οσο αφορα τον Ματζικ και το υψος του ναι δεν βρισκεις καθε μερα!Αλλα γενικοτερα το ολο περτυλιγμα(τιτλοι,βραβεια) ειναι που τον καθιστουν απο πολλους τον Κορυφαιο Πλειμεικερ ολων των εποχων!Γιατι καλιστα μπορω να σου πω οτι ο Ρομπερτσον ηταν καλυτερος παιχτης απο τον Ματζικ και ας μην ηταν θεαματικος ιδιαιτερα!Στο πικ του ηταν τρομαχτικα καλος παιχτης!

Υ.Γ Οσο αφορα τα ηγετικα που ανεφερα οτι ο Μπερντ ηταν καλυτερος απο τον Ματζικ σε συγκριση με τον ΛεΜπρον και τον Κομπι! Ο Μπερντ πηρε τρια υνεχομενα MVP δειχνοντας στον Ματζικ το ποιος ειναι κυριαρχος ασχετα αν τα πρωταθληματα δεν πηγαν ολα στους Σελτικς αυτη την τριετια!Ετσι και ο ΛεΜπρον τωρα ειναι μονο 25 ετων και θα εχει 2 MVP συνεχομενα απεναντι στον Κομπι!Συν οτι θα γινει ο 2ος στην Ιστορια που πριν συμπληρωσει τα 26 του θα εχει 2 MVP.Moνο ο Καριμ το εχει καταφερει αυτο!Δεν σημαινει οτι αν ο ΛεΜπρον δεν παρει φετος το πρωταθλημα(γιατι θα παρει και μαλιστα πολλα στην καριερα εκτιμω) δεν θα ειναι καλυτερος απο τον Κομπι!Το αν θα γινει (που θα γινει 99% πιο great απο τον Κομπι θα το δειξει η Ιστορια!)Εποχιακα ειναι ανωτερος ο ΛεΜπρον!
SlobodaN
Να καταθέσω κι εγώ την ταπεινή μου άποψη σε όσα έχω δει απο αυτούς τους 2.

Ο Μάτζικ (ο αγαπημενος μου) ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ παίχτης για τον οποίο είναι το όνειρό μου να πάω κοντά του αν θέλει ο Θεός κάποια στιγμή και να τον χαιρετήσω και να του δώσω συγχαρητήρια για όσα πέτυχε αυτό το Ιερό Τέρας εντός γηπέδου αλλά και τον αγώνα που έκανε για την ασθένεια του εκτός γηπέδου, είναι παράδειγμα προς μίμηση για όλη την ανθρωπότητα. Ο Μάτζικ ήταν Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ που ξεκινούσε και τελείωνε το παιχνίδι των Lakers απο τις αρχές του 1984 και μετά (πιο πριν αν εξαιρέσουμε το μεγάλο παιχνίδι του '80, όπως και να χε διοικούσε ο Καρίμ). Λάτρευα να τον βλέπω στον αιφνιδιασμό, λάτρευα να τον βλέπω να κάνει το ποστ και ξαφνικά να δει τυφλή πάσα με 2 χέρια πίσω απο την πλάτη, λάτρευα να δίνει εκπληκτικά buzzer είτε με τρίποντο απο την γωνία με ταμπλό απο τα 8 μέτρα είτε με το ιστορικό του hook με τους Celtics.. Θα συμφωνήσω όμως με τους προλαλήσαντες ότι είχε δίπλα του ένα τρομερό supporting cast. Πέρα απο τον Καρίμ,πόσες φορές, αμέτρητες, είχε κάνει ιστορικά παιχνίδια ο Big Game James, ο Byron Scott (υποτιμημένος αρκετά κατ εμέ, και το καταλαβαίνω τώρα που τον βλέπω), και γενικά είχε ένα βαθύτερο-πιο γεμάτο σύνολο μαζί του, Cooper,αργότερα AC Green, και την τύχη να είναι δίπλα στον Mr Armani. Είχε καλύτερες προυποθέσεις απο τον Larry ,αυτό είναι δεδομένο. Ο Βird απο την άλλη, πέρα απο τις σωματικές του αδυναμίες, δεν είχε το κατάλληλο supporting καθώς πραγματικά πέρα απο τον τεράστιο Mc Hale δεν είχε κάποιον άλλο δίπλα του. Robert Parish? Αποδείχτηκε λίγος.. όσο σκληρό κι αν ακούγεται, ειδικά στα μεγάλα παιχνίδια που χρειαζόταν κάκαλα 5 κιλά, ο Καρίμ τον κατάπιε.Και όλοι οι υπόλοιποι στο ίδιο καζάνι.. Το έβλεπες στα μάτια σου, η Βοστώνη ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ χωρίς τον μεγάλο σουτέρ της, σε κανένα σύστημα, και το εννοώ αυτό. Όσο άξιζε να πλήρωνες εισητήριο για να βλέπεις τον Μάτζικ να καλπάζει στον αιφνιδιασμό, άλλο τόσο άξιζε να βλέπεις τον Bird να "κεντάει" με την σκέψη του εντός παρκέ

Η ψήφος μου θα πάει -οριακά- στον Larry, λόγω πληρότητας ratings και βαθμού δυσκολίας συνθηκών.
Air and King
Συμφωνω με τον φιλο SlobodaN......σωστες παρατηρησεις!Αλλωστε ο Παρις σε καμια ψηφοφορια δεν μπορει με αυστηρα κριτηρια να θεωρειται Τοπ-10 Σεντερ ολων των εποχων!Ο Καριμ αντιθετα για καποιους ειναι ο G.O.A.T Σεντερ!

Ο Ματζικ ειναι σαφεστατα η τουλαχιστον για τον περισσοτερο κοσμο ο πιο fan to watch παιχτης απο τους 2(η και απο τον Τζορνταν)......
Αλλα αυτος που τρομαζε περισσοτερο ηταν ο Μπερντ!Μπορουσε να σκοραρει πανω στις πιο αντιξοες συνθηκες(πραγμα που ισως η Ιστορια εχει δει σε τετοιο βαθμο μονο απο αυτον και τον Κομπι Μπραιαντ..Αλλα ο Μπερντ ηταν και πιο πληρης παιχτης)συν την πληρωτητα που ειχε και το απαραμηλλο μπασκετικο IQ!

Απο τους 2 ειμαι φαν του Ματζικ!Αλλα οταν συγκρινω παιχτες αφηνω το ποιος μου αρεσει στην ακρη!Για αυτο και εχω ψηφησει εδω και καιρο τον Μπερντ!Οπως απο οτι βλεπω εκανε και ο φιλος Slobodan...

Xωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι θα ειναι "τρελος" καποιος που θεωρει καλυτερο τον Ματζικ!Εδω στο μεγαλυτερο μερος του μπασκετικου Πλανητη αυτο το ερωτημα δεν λυθηκε ποτε γιατι απο την μια αλλα και απο την αλλα πλευρα υπαρχει στο καθε επιχειρημα υπεροχης του ενος και καποιο αντεπειχειρημα....
vonzuchter
Απορω πως μου ξεφυγε αυτο το τοπικ!!!!!
Δυστυχως ο Θεος επελεξε να με φερει στη ζωη το 1979 οποτε τους εζησα λιγο, ειδικα τον μπερντ.
Βλεπω μπασκετ απο το 87 αλλα απο το 90-91 και μετα καταλαβαινα πιο πολλα πραγματα οταν και μεγαλωσα λιγο. Μπερντ τον ειδα στα τελευταια του και σακατη. Εχω δει ομως ολους τους τελικους της δεκαετιας του 80 σε κασσετες αρκετες φορες (μαλιστα οι τελικοι του 87 ηταν οι πρωτοι αγωνες μπασκετ που ειδα στη ζωη μου και ερωτευτηκα το αθλημα blove.gif ).
Επισης εχω δει οπως ολοι μας απειρα ντοκιμαντερ και για τους 2. Επιλεγω Μπερντ για τη μαχητικοτητα του. Αλαζονας ,Τρας Τοκερ , 100% Κλατς , επαιρνε ΠΑΝΤΑ το τελευταιο σουτ ακομα και αν ειχε 0/25 στον αγωνα. Τσαμπουκάς και ξύλο αρκετες φορες και οχι το ανοητο χαμογελο του Ματζικ. Και ταπεινη μου αποψη τη διαφορα στις 2 ομαδες την εκανε ο Τζαπαρ που ηταν καλυτερος παικτης απο τον Παρις. Αν ηταν αναποδα και ηταν ο καριμ στους σελτικς δε νομιζω να επαιρνε κανεις αλλος πρωταθλημα τη δεκαετια του 80... 7 σερι οι σελτικς στανταρ
berry
QUOTE(a bullet for your head @ May 25 2009, 02:50 ) *
Αφου ειδα οτι ''αναψαν τα αιματα'',οσον αφορα τη κουβεντα για τους Ματζικ & Μπερντ,ειπα να ανοιξω μια ψηφοφορια(υπηρχε παντως τοπικ),για το ποιον θεωρειτε μεγαλυτερο-καλυτερο παικτη,μεγαλυτερο ταλεντο με μεγαλυτερη καριερα και επιδραστικοτητα στο παιχνιδι.. smile.gif



ο ματζικ κατεμε ειναι ο καλυτερος παικτης που εχει πατησει παρκε μπασκετ και δις ις δι εντ οφ κονβερσεισον
vc15
Είμαι νέος και δεν πρόλαβα κανένα από τους δύο. Σίγουρα σπουδαίοι παίκτες και οι δύο, αλλά θα ήθελα να πω για τον Μάτζικ. Πέρα από την μπασκετική του αξία, θεωρώ ότι είναι ο σπουδαιότερος ΑΝΘΡΩΠΟΣ που ασχολήθηκε με το άθλημα. Ο χαρακτήρας του, το χαμόγελο του, η θαρραλέα στάση του απέναντι στην ασθένειά του και γενικότερα η θετική αύρα που εξέπεμπε αυτός ο άνθρωπος πιστεύω ότι μας στιγμάτισαν όλους μας, ακόμη και εμάς τους νεότερους που τα βλέπουμε στο youtube. Για αυτούς λοιπόν τους μη μπασκετικούς λόγους, όχι ότι με χαλάει το showtime, ψήφισα τον Μάτζικ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.