Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Κορυφαία Ερμηνεία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
The Warlus
Είπα να ανοίξω ένα τόπικ σχετικά με τις ερμηνείες τραγουδιών τις οποίες με βάση αυστηρώς προσωπικά κριτήρια θεωρούμε ως κορυφαίες.Θα μπορούσα να βάλω poll αλλά δεν το επιθυμώ διότι,καταρχήν το θεωρώ λίγο "ανόητο" σε τέτοιου είδους θέμα και στην συνέχεια επειδή δεν θέλω να περιορίσω τις επιλογές.
Συνεπώς θα ήθελα να ακουστούν απόψεις σχετικά με ερμηνείες,τραγουδιστές κτλ.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Από εμένα για αρχή μιας και είναι στο νοσοκομείο,από τους Rainbow,Stargazer φυσικά με τον μεγάλο Dio
Περιμένω!!
j-kidd13
Ωραιο τοπικ.... wink.gif
Λοιπον η πρωτη που παντα μου ερχεται στο μυαλο χωρις να ειναι κατ αναγκην καλυτερη απο αλλες,ειναι του Ian Gillan στο child in time.....Ανατριχιαζω....
sihainas
Δεν το κατάλαβα για να πω την αλήθεια...όταν λες ερμηνεία εννοείς γενικά κάποιο τραγούδι που κατά τη γνώμη μας ξεχωρίζει... ή εννοείς live ερμηνείες ή διασκευές τραγουδιών που ίσως κατά τη γνώμη μας είναι καλύτερες από τις αρχικές studio εκδόσεις;

Τέλος πάντων θεωρώ το 2ο ποιο ενδοιαφέρον και γι' αυτό θα απαντήσω σε αυτό... χωρίς πολύ σκέψη το πρώτο κομμάτι που μου 'ρχεται στο μυαλό είναι το Set the controls for the heart of the sun και συγκεκριμένα από το Live στην Πομπηία... προσωπικά μ'αρέσουν όλες οι εκδόσεις του συγκεκριμένου κομματιού αλλά αυτή ειδικά είναι απλά εντυπωσιακή...σε υπνωτίζει (με την καλή έννοια) ... για πες κι εσύ που είσαι "FLOYDIZED" τι νομίζεις;


Pink Floyd - Set the Controls for the Heart of the Sun - Live at Pompeii


edit.
Αν και τώρα που το σκέφτομαι μάλλον εννοούσες ερμηνεία από τραγουδιστή οπότε άκυρο το από πάνω (δεν πειράζει δείτε το βιντεάκι κακό δεν κάνει)... θα επανέλθω
Alexmei
QUOTE (J-Kas34 @ Dec 12 2009, 02:05 ) *
Είπα να ανοίξω ένα τόπικ σχετικά με τις ερμηνείες τραγουδιών τις οποίες με βάση αυστηρώς προσωπικά κριτήρια θεωρούμε ως κορυφαίες.Θα μπορούσα να βάλω poll αλλά δεν το επιθυμώ διότι,καταρχήν το θεωρώ λίγο "ανόητο" σε τέτοιου είδους θέμα και στην συνέχεια επειδή δεν θέλω να περιορίσω τις επιλογές.
Συνεπώς θα ήθελα να ακουστούν απόψεις σχετικά με ερμηνείες,τραγουδιστές κτλ.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Από εμένα για αρχή μιας και είναι στο νοσοκομείο,από τους Rainbow,Stargazer φυσικά με τον μεγάλο Dio
Περιμένω!!



Εσκισες man, απίστευτο κομμάτι το άκουγα συνέχεια πριν δύο χρόνια.

Από μένα το Llorando (Crying) είναι η Ισπανική ερμηνεία του Crying από τον Roy Orbison. Η κοπέλα (Rebekah del Rio) το τραγουδάει ακαπέλλα και... δεν υπάρχουν λόγια.

Υπάρχει στην ταινεία Mulholland Drive με την Νaomi Watts, όπου το τραγουδάει πάλι ακαπέλλα.

The Warlus
Εννοώ ερμηνεία γενικώς,είτε από live είτε ηχογραφημένη στο Studio...
Το Set The Controls For The Heart Of The Sun είναι απολύτως μαγευτικό με τον Waters να δίνει ρέστα.Και στο Carefull With That Axe Eugene αν και εκεί βγάζει κραυγές,δεν παύει για μένα όμως να είναι ανατριχιαστικό.Βέβαια και στο Saucerfull Of Secrets o Gilmour είναι ανατριχιαστικός ιδιαίτερα στην live version στην Ολλανδία αν θυμάμαι καλά το 1970...
Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι και ο W...(βλέπεις η λίστα για τους Floyd δεν έχει τελειωμό χρειάζεται τόπικ ολόκληρο) rolleyes.gif

Όσο για το Child In Time ήταν στις πρώτες μου σκέψεις αλλά είπα να μην το βάλω αρχικά...Όλο και κάποιος θα το έβαζε
gallistis
γιατους πιο ρομαντικους(και μεγαλυτερους σε ηλικια) απο εμας,το lady του μεγαλου kenny rogers.απιστευτα αισθαντικη ερμηνεια


The Warlus


Επανέρχομαι με μία από τις κορυφαίες ερμηνείες που έλαβαν χώρα ποτέ στον πλανήτη Γη...Αν όχι η κορυφαία...
Χωρίς πολλά λόγια...
Magnus92


Γενικα οτι και αν ακουσω απο αυτον τον ανθρωπο ανατριχιαζω... Αυτο ειδικα ομως μου εχει αποτυπωθει παρα πολυ εντονα...
a bullet for your head
a bullet for your head
Σ'αυτο το τοπικ λεω να ''ριξω'' Ελληνικα τραγουδια... rolleyes.gif
Μια πολυ καλη ερμηνεια του Κοτσιρα..

a bullet for your head
a bullet for your head
a bullet for your head
Η μεγαλη Μαιρη Λιντα...




Χρονια Πολλα...
gsp_5
Συμφωνώ με τον j-kidd13. Καλύτερη ερμηνεία όλων των εποχών αυτή του more-than-life- Ian Gillan Child In Time!!!

Εξίσου μεγαλειώδης ερμηνεία θεωρώ ακόμα αυτή του (λιγότερο δημοφιλή)Miljenko Matijevic (Steel Heart) στο "She's Gone"....



77.gif Ο τύπος έχει φωνή από άλλο γαλαξία!
Ο απίστευτος έλεγχος της στα ανεβάσματα και το ανυπέρβλητο συναίσθημα που βγάζει (πραγματικά, δεν έχω "ακούσει" τόσο όμορφα και "ξεκάθαρα" τα συναισθήαμτα κάποιου τραγουδιστή) πιστεύω πως θα έκαναν κάθε γυναίκα να γυρίσει πίσω(ακούστε και περιμένω εντυπώσεις!!)!
Joan Miró
Show Must Go On (Freddie Mercury)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.