Help - Search - Members - Calendar
Full Version: MUNDOBASKET ΑΝΔΡΩΝ 2006
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
kop-13
Α’ Όμιλος (οι αγώνες θα διεξαχθούν στη Σεντάι)

Αργεντινή
Βενεζουέλα
Γαλλία
Σερβία / Μαυροβούνιο
Λίβανος
Νιγηρία

Β’ Όμιλος (οι αγώνες θα διεξαχθούν στη Χιροσίμα)

Ισπανία
Παναμάς
Γερμανία
Ιαπωνία
Νέα Ζηλανδία
Ανγκόλα

Γ’ Όμιλος (οι αγώνες θα διεξαχθούν στη Χαμαμάτσου)

Λιθουανία
Βραζιλία
Ελλάδα
Τουρκία
Αυστραλία
Κατάρ


Δ’ Όμιλος (οι αγώνες θα διεξαχθούν στη Σαπόρο)

ΗΠΑ
Πουέρτο Ρίκο
Σλοβενία
Ιταλία
Κίνα
Σενεγάλη

Πώς «σταυρώνουν» τα ζευγάρια:

Φάση των «16»

1. Α1-Β4 (δηλαδή πρώτος πρώτου ομίλου με τέταρτο δευτέρου)
2. Γ2-Δ3
3. Β1-Α4
4. Δ2-Γ3
5. Γ1-Δ4
6. Α2-Β3
7. Δ1-Γ4
8. Β2-Α3

Προημιτελική φάση

9. Νικητής 1-Νικητής 2
10. Νικητής 3-Νικητής 4
11. Νικητής 5-Νικητής 6
12. Νικητής 7-Νικητής 8

Ημιτελική φάση

13. Νικητής 9-Νικητής 10
14. Νικητής 11-Νικητής 12

Τελικός

Νικητής 13-Νικητής 14


Σήμερα έγινε η κλήρωση του Mundobasket κ νομίζω πως πέφτουμε ξανά στα δύσκολα.
Τι πιστέυετε?
Warrior
Δυσκολος ειναι ο ομιλος μας,αλλα νομιζω δεν θα εχουμε προβλημα να ειμαστε
στους 4 πρωτους..
Το κακο ειναι οτι και ο ομιλος που διασταυρωνουμε στους "16" ειναι και
αυτος δυσκολος και θα ακομα και 1οι να βγουμε,θα εχουμε υπολογισιμο
αντιπαλο εκει..
dizzy_fingers
Ο μόνος όμιλος που θεωρητικά δεν είναι δύσκολος, είναι αυτός της Ιαπωνίας ( icon_joy.gif θα περάσει στη δεύτερη φάση wav.gif )...
Μην ξεχνάμε πάντως πως σε κάθε μεγάλη μπασκετική διοργάνωση πάντοτε υπάρχουν οι εκπλήξεις, οπότε κανείς δε μπορεί να κοιμάται εφυσηχασμένος.

Οι πόλεις που θα φιλοξενήσουν τους 336 παίχτες και 24 προπονητές που θα ταξιδέψουν στην πανέμορφη χώρα του Ανατέλλοντος ηλίου είναι οι εξής:

Click to view attachment

Θα σταθώ ιδιαίτερα στο κλειστό του τελικού, το Saitama Super Arena.
Αυτό είναι ένα κλειστό γήπεδο ποδοσφαίρου (χωρ. 33.000) το οποίο, όπως θα δείτε στις εικόνες, "μαζεύει" και γίνεται ένα κλειστό γήπεδο χωρητικότητας 19.000-22.500 (ανάλογα με τη χρήση...μπάσκετ, μπόξ κλπ).

Θαυμάστε:

Αυτό το κινούμενο τμήμα, ζυγίζει 15000 τόνους, έχει ύψος 41,5 μέτρα και κινείται 70 μέτρα για να δημιουργήσει χώρο.


Έτσι είναι ανοιχτό...


Έτσι είναι κλειστό...

Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Το γήπεδο όπου θα παίξει η εθνική μας στο Χάμαμάτσου, είναι αυτό:


Έχει χωρητικότητα 8000 άτομα.


Και για να μην ξεχνιόμαστε, το επίσημο site του επερχόμενου μουντομπάσκετ είναι το:
http://www.fiba2006.com
Warrior
ohmy.gif
NBAholic
Αργεντινή
Βενεζουέλα
Γαλλία
Σερβία / Μαυροβούνιο
Λίβανος
Νιγηρία


Με ποια κριτήρια σχηματίστηκε αυτός ο όμιλος; Σαφής διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στο τοπ-3 και τους υπόλοιπους. Η πρόωρη πρόβλεψή μου για τον 4ο είναι η Νιγηρία, αλλά πρώτα θα πρέπει να δούμε τα ρόστερ.

Ισπανία
Παναμάς
Γερμανία
Ιαπωνία
Νέα Ζηλανδία
Ανγκόλα


Ο πιο μέτριος όμιλος, με την Ιαπωνία να "παίζει" για 4η θέση. Ερωτηματικό ο Παναμάς, ο οποίοε μπορεί να κάνει ίσα με 2 νίκες...αν και νομίζω ότι οι κραυγές του Dizzy και των υπόλοιπων 6.999 θεατών (αν θυμάμαι σωστά τη χωρητικότητα του γηπέδου αυτού) θα επηρεάσουν θετικά το όλο κλίμα.
Αγαπημένος μου Ιάπωνας, ο Τακαχάσι, εκείνος ο μαύρος, ο Ιάπων Σων Κεμπ!

Λιθουανία
Βραζιλία
Ελλάδα
Τουρκία
Αυστραλία
Κατάρ


Νομίζω αντικειμενικά, ο δυσκολότερος όμιλος. Όποιος έρθει 5ος θα γκαντεμιάζει την τύχη του...


ΗΠΑ
Πουέρτο Ρίκο
Σλοβενία
Ιταλία
Κίνα
Σενεγάλη


Άντε γεια, Κινεζάκια...Ίσως στους Ολυμπιακούς του Πεκίνου να προκριθείτε και κανένα γύρο...Εκτός κι αν αποκτήσετε πιο νωρίς σοβαρή νοοτροπία. Εδώ κι μια δεκαετία, η Κίνα ήταν και παραμένει ο "γίγαντας που ξυπνάει". Άντε και ξημερωθήκαμε...
Με ενδιαφέρον αναμένω ήδη τη μάχη ΗΠΑ-Π.Ρίκο.
Μιας και μιλάμε για ΗΠΑ, σίγουρα εντός ομάδας οι Κόμπι Μπράιαντ, Λεμπρόν Τζέιμς, Άλεν Άιβερσον. Εκτός οι Ντάνκαν, Γκαρνέτ, ΤΜακ, ο Σακίλ το σκέφτεται, αλλά δεν το βλέπω. Α, ρε Αμερικανοί, πάλι θα έχετε τις γνωστές δικαιολογίες άμα πατώσετε ξανά...
dizzy_fingers
QUOTE
αν και νομίζω ότι οι κραυγές του Dizzy και των υπόλοιπων 6.999 θεατών (αν θυμάμαι σωστά τη χωρητικότητα του γηπέδου αυτού) θα επηρεάσουν θετικά το όλο κλίμα.


Δε θα πάω... sad.gif
Πήγα ετεροχρονισμένα φέτος, οπότε δε με κόβω να ξαναπάω, είναι και μακριά όλες οι πόλεις από την Οσάκα.
Πάντως είναι ολοφάνερο πως οι δύσκολες ομάδες δεν έπεσαν τυχαία ( rolleyes.gif ) στον όμιλο της διοργανώτριας και μεταφέρθηκαν από την κληρωτίδα στον δικό μας.

Ο Τακαχάσι παίζει ακόμα? Ε, θα έχει ωριμάσει το παιχνίδι του τότε και θα είναι πιο σοβαρός! laugh.gif

Εγώ θα είμαι με τον κοντό, τον Ταμπούσε tongue.gif (έχω και τη φανέλα του icon_joy.gif ).


Οι Αμερικάνοι κανέναν σουτέρ θα σκεφτούν επιτέλους να πάρουν ή θα συνεχίσουν τη συνταγή με τους πολλούς σταρ (όχι ότι δεν υπάρχουν και σταρ-σουτέρ...αλλά σε αυτούς να τα λέμε)?
qspock
ΑΜΑΝ!
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΤΟ ΜΩΡΕ? Πωπωωωωωω μια κληρωση.... blink.gif kill.gif

Μα καλα τι ειναι αυτοι οι 2 πρωτοι ομιλοι? Παναμάς, Ιαπωνία,
Νέα Ζηλανδία, Αγκόλα σε ΕΝΑΝ ομιλο???????????????????
Και οι αλλοι Βενεζουέλα, Λίβανος, Νιγηρία???? Σε εναν κι αυτοι? shot.gif
Για να περασουν σιγουρα οι Σερβοι και να ελπιζουν οι Ιαπωνες? Μηπως λεω? ΜΗΠΩΣ????? 45.gif

Πλακα μας κανουν? Καλα κανουν οι Αυστραλοι και διαμαρτυρονται, θα περασει δηλαδη 1000000% η Νεα Ζηλανδια στην επομενη φαση αλλα η Αυστραλια χλωμο? Δικαιο συστημα, δικαιωτατο, ΕΥΓΕ! Ωρσεεε... icon_tomato.gif

Παμε και στον ομιλο μας: Τι να πω, ευτυχως που διαλεξανε για wild card (αδικα παλι) την Τουρκια αντι καμιας Ρωσιας ή Κροατιας... Δυσκολος ειναι αλλα το χειροτερο δεν ειναι αυτο. Αντε και προκριθηκαμε με μια απο τις πρωτες 4 θεσεις. Θα πεσουμε στον Γ ομιλο με 4 δυνατοτατους αντιπαλους απο τον αλλον εξισου δυσκολο ομιλο! Πεφτουμε δηλαδη απο νωρις πανω σε USA (μακρια), Σλοβενια (μακριαααα), Ιταλια (μακρια) ή Πουερτο Ρικο? Δηλαδη να βγουμε πρωτοι να παιξουμε με το ..."ευκολο" Πουερτο Ρικο??? unsure.gif
Και οι αλλοι να εχουν να παιξουν με τις Αφρικανικες και την Ιαπωνια??? angry_red.gif

Διευθαρμενη FIBA, το εκανες παλι το ΘΑΥΜΑ σου!!!!!! icon_tomato.gif 68.gif 68.gif 68.gif

Ωραια τα κανονισαν σα τα μουτρα τους τα κανανε εκει. Σορυ Dizzy αν εχεις σαμουράι συγγενεις... 19.gif
dizzy_fingers
Γιατί, τί έχουν τα μούτρα τους? 45.gif

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ????
Go ahead, make my day ρε! shot.gif tongue.gif


QUOTE
Για να περασουν σιγουρα οι Σερβοι και να ελπιζουν οι Ιαπωνες?


Εννοείς, για να περάσουν οι Ιάπωνες και να ελπίζουν οι Σέρβοι 19.gif!!!
qspock
Ωπα? Σαμουράι ο Dizzy? laugh.gif

Να μη περασει κανενας τους ρε, τι κληρωση ειναι αυτη που τους βγαλανε? Εδω μπορει να μεινουμε κι εμεις εξω στα χιαστι... Σλοβενια, ΗΠΑ και Ιταλια μονο του χεριου μας δεν ειναι.

Α ρε Diszzy Ronin ph34r.gif τι μας κανατε! tongue.gif
dizzy_fingers
Όχι εμείς..η FIBA...εμείς απλά πληρώσαμε 65.gif...
qspock
QUOTE(dizzy_fingers @ Jan 17 2006, 05:56 AM)
Όχι εμείς..η FIBA...εμείς απλά πληρώσαμε 65.gif...
*


laugh.gif

Πληρωσανε και οι Τουρκοι για να μπουνε και δες τους τι εχουν να παθουν τωρα... Αλλος ενας διασυρμος. Τωρα τα περι προωθησης του αθληματος που ακουγεται συνεχεια οτι δηθεν τους διαλεξαν επειδη λεει ειναι οι οικοδεσποτες του επομενου μουντομπασκετ του ..2010(!) ειναι για μενα κουραφεξαλα.
Θα κανει λεει καλο στη διοργανωτρια χωρα και στο επομενο μουντομπασκετ η προωθηση του αθληματος. Για να δω εγω τι καλο θα τους κανει οταν για αλλη μια φορα θα πατωσουν οι ..αγαπημενοι μας γειτονες.

Οσο για τους Ιαπωνες? Ας ετοιμαζονται απο τωρα με σκληρη δουλεια μπας και κανουν καμια νικη. Δουλεια ομως, οχι αστεια! Ελα dizzy, κι εσυ μαζι:

wax on, wax off
wax on, wax off
...

tongue.gif
hagi
Δύσκολη κλήρωση και όντως λίγο περίεργη αλλά νομίζω ότι μπορούμε να προκριθούμε και σε καλή θέση.Υπάρχει ψυχολογία και πιστεύω ότι αν θέλουμε να θεωρούμαστε καλή ομάδα δεν πρέπει να κολλάμε πουθενά.
Απλώς θα μπορούσαμε να προχωρούσαμε λίγο πιο εύκολα σε άλλο όμιλο.
Μήπως μας φοβούντε;;;;;
dizzy_fingers
Μην αρχίζουμε με τα "εμείς και όλος ο κόσμος εναντίον μας" παιδιά...με αυτήν τη λογική, η FIBA θα μπορούσε να φοβάται τη Λιθουανία που είναι στον ίδιο όμιλο με εμάς.


QUOTE
Δουλεια ομως, οχι αστεια!


Έχεις την εντύπωση πως όταν οι Ιάπωνες δουλεύουν, μ***κίζονται όπως οι Ελληνάρες εδώ? wink.gif

up, down....left, right...
NBAholic
Well, δε νομίζω ότι το μπάσκετ είναι από τα σημεία στα οποία θα γίνουν κάποτε περίφημοι αλλά προσπαθούν να "εκπολιτιστούν" γρήγορα. Μιλάμε πάντα για το αγωνιστικό θέμα, γιατί για το οργανωτικό, ούτε κουβέντα να γίνεται-δε χορταίνω να βλέπω γήπεδα σαν αυτό που θα φιλοξενήσει τον Τελικό ή σαν το παλιότερο "Αυγο" στο Τόκιο. Φαντάζομαι ότι το ξέρετε πως ο Ζέλικο Παβλίσεβιτς και ο Τζο Μπράιαντ δουλεύουν εδώ και κάποιον καιρό εκεί, σε μια προσπάθεια να βρουν νέα ταλέντα.
dizzy_fingers
Κι εμένα πως δε με βρήκανε ολόκληρο τον Οκτώβρη που ήμουν εκεί?

Ψέμματα λες holic 33.gif..



tongue.gif
qspock
Δεν ειπε κανεις τιποτα, ενταξει καλο το να προωθηθει το αθλημα καλο το να βλεπουμε νεες χωρες να πηγαινουν καλα.
Αλλα αυτη η κληρωση ειναι απο τα αγραφα. Να πεσουμε πανω σε Ιταλια ή ΗΠΑ ή Σλοβενια και να λεμε ενταξει, πρωταθλητες Ευρωπης ειμαστε, δε θα εχουμε προβλημα ειναι κουτο. Για ποτε θα μεινει η πρωταθλητρια Ευρωπης εκτος 8δας δε θα το παρουμε χαμπαρι αν υποτιμησουμε αυτες τις ομαδες. Ακομη και το Πουερτο Ρικο που στην Ολυμπιαδα κατεβασε ομαδαρα...
Βεβαια για να παιξουμε με το θεωρητικα ευκολοτερο Πουερτο Ρικο πρεπει να βγουμε πρωτοι στον ομιλο μας, δηλαδη να περασουμε τη Λιθουανια. Η οποια αν κατεβει πληρης θα ειναι το μεγαλο φαβορι της διοργανωσης.

Ωραιοτατα... 45.gif
hagi
Όπως και να έχει θα πρέπει να παίξουμε καλά και ότι βγει.Δεν χρειάζεται να φοβόμαστε τίποτα..
Έχουμε μια καλή ομάδα και θα παλέψουμε για το καλύτερο.
magicman
Αλλωστε για να πας ψηλά, πρέπει να βγάλεις έξω τις καλές ομάδες. Αν δεν μπορούμε να κερδίσουμε Σλοβενία, Ιταλία ή Π.Ρίκο, τότε καλά θα κάνουμε να μην προχωρήσουμε. Μέχρι τοτε εχουμε πολυ καιρο, πολλά γινονται και κανεις δεν ξερει σε τι κατασταση θα παρουσιαστούν οι ομάδες (υπάρχουν και τραυματισμοί)
qspock
Δε συμφωνω. Αν ηταν ετσι τοτε να μη προχωρουσαμε και στο Βελιγραδι αφου χασαμε απο τη Σλοβενια...

Η Ιταλια ειναι η 2η ομαδα της Ολυμπιαδας, ενας διολου ευκαταυρονητος αντιπαλος απο τοσο νωρις, οσο για το Πουερτο Ρικο τα ειπα παραπανω. Για να παιξουμε με αυτο πρεπει να κερδισουμε τη Λιθουανια.

Ενταξει, νωρις ειναι για να κανουμε προβλεψεις, απλα κρινουμε οτι η κληρωση ηταν απαραδεκτη. Ακομη κι αν θεωρησουμε οτι εμεις δε μασαμε απο κανεναν αντιπαλο (αν και συνεχιζω να θεωρω τη συγκεκριμενη νοοτροπια τελειως αφελη) τι φταιει η Ιταλια η η Σλοβενια και πεφτει πανω στους πρωταθλητες Ευρωπης απο τοσο νωρις?

Η ουσια ειναι οτι ομαδες πολυ καλες θα μεινουν εκτος και δε θα προλαβουμε ουτε να τις δουμε. Οπως πχ η Κινα, με τους 2 Μινγκ-ατραξιον του μουντιαλ!

Ο πρωτος ομιλος εχει 3 ομαδες του πεταμου. Ο δευτερος 4 (!!!). Ο δικος μας ομιλος και ο τεταρτος με τον οποιο διασταυρωνομαστε εχουν απο 1 ομαδα χαμηλης δυναμικοτητας μονο!

Τι να λεμε τωρα. Πως δε μασαμε και θα σηκωσουμε την κουπα?
Μια ηττα απο Σλοβενια ή Ιταλια πλεον δε συχγωρειται οπως στο Βελιγραδι.

Γι αυτο ωρυομαι... gdi.gif
hagi
Δεν έχεις άδικο,απλώς αυτό που πρέπει να κάνει μια ομάδα είναι να κερδίζει ανεξαρτήτος αντιπάλου..Οι καλές ομάδες θα βρεθούν μπροστά σου αργά ή γρήγορα.Το θέμα είναι να τις κερδίσεις και να προχωρίσεις.Δεν θα έχει και τόση σημασία πιστεύω αν χάσουμε στον πρώτο γύρο ή στον δεύτερο..
Σίγουρα όμως είναι μια δύσκολη κλήρωση.
thrylos7
Γιατί, είστε σίγουροι ότι θα περάσει η Ιταλία ή το Πουέρτο Ρίκο κι όχι η Κίνα; Η Ιταλία αν μείνει ίδια θα έχει μεγάλο πρόβλημα να προκριθεί εκτός κι αν έχει 80% στα τρίποντα.. Για το Πουέρτο Ρίκο δε γνωρίζω κάτι ιδιαίτερο.. Το θέμα είναι να αποφύγουμε τις ΗΠΑ, τις άλλες δεν τις πολυφοβάμαι, να πω την αλήθεια δεν τις φοβάμαι καν, μόνο λίγο τη Σλοβενία, αλλά μάλλον είμαι επηρεασμένος από την πρόσφατη ήττα μας. Σίγουρα έχουμε καλύτερη ομάδα από όλους αυτούς και με τέτοια περιφέρεια δύσκολα χάνουμε.. Είχαμε 3+1, δηλαδή Διαμαντίδης, Ζήσης και Παπαλουκάς ήταν βασικότατοι και ο Σπανούλης αν και έπαιζε ήταν πιο πίσω ενώ τώρα έχει πάρει για τα καλά τα πάνω του και θα έχει κι αυτός πρωταγωνιστικό ρόλο δηλαδή θα έχουμε 4+0... Ο Χατζηβρέττας είναι σταθερή αξία..
chinaski
Ο πικουλιν τερμα ή ακομα παιζει ο σκυλος?
qspock
QUOTE(thrylos7 @ Jan 24 2006, 04:58 PM)
Γιατί, είστε σίγουροι ότι θα περάσει η Ιταλία ή το Πουέρτο Ρίκο κι όχι η Κίνα; Η Ιταλία αν μείνει ίδια θα έχει μεγάλο πρόβλημα να προκριθεί εκτός κι αν έχει 80% στα τρίποντα..

Γιατι η Ιταλια εχει ομαδαρα, και στο Βελιγραδι επεσε στην καταπληκτικη Κροατια (το ειδα) και εμεινε εκτος. Αν η Γερμανια δεν κερδιζε τη Ρωσια με το καλαθι του Νοβιτσκι στο τελος, η Ιταλια θα επεφτε πανω στην Τουρκια στα προκριματικα. Ποιος θα περνουσε αραγε... tongue.gif

QUOTE(thrylos7 @ Jan 24 2006, 04:58 PM)
Για το Πουέρτο Ρίκο δε γνωρίζω κάτι ιδιαίτερο..

Αυτοι αν κατεβασουν την ιδια ομαδα που ειχαν στην Ολυμπιαδα και εκανε πλακα την USA, ειναι ενα αξιομαχο συνολο. Αν εξαιρεσεις τις μεταξυ μας αναμετρησεις που τους κερδισαμε ανετα, ειχαν πολυ καλη παρουσια. Και λεω αν κατεβασουν γιατι το Παναμερικανικο οι NBAερς Πορτορικανοι το σνομπαρανε και τρεχανε μετα να κλεισουν Wild Card...

QUOTE(thrylos7 @ Jan 24 2006, 04:58 PM)
Το θέμα είναι να αποφύγουμε τις ΗΠΑ, τις άλλες δεν τις πολυφοβάμαι, να πω την αλήθεια δεν τις φοβάμαι καν, μόνο λίγο τη Σλοβενία, αλλά μάλλον είμαι επηρεασμένος από την πρόσφατη ήττα μας. Σίγουρα έχουμε καλύτερη ομάδα από όλους αυτούς και με τέτοια περιφέρεια δύσκολα χάνουμε..
*


Το θεμα ειναι οτι και οι USA ειναι πιθανος αντιπαλος μας απο την επομενη κιολας φαση με αυτη την κληρωση. Το να λεμε μακαρι να πεσουμε στην Ιταλια η τη Σλοβενια ειναι απαραδεκτο αλλα αυτο ειναι το αποτελεσμα της κληρωσης.

Ο,τι εγινε εγινε, ομαδαρα εχουμε, ας ελπισουμε να φορτσαρουμε απο την αρχη κι οχι απο τα προημιτελικα οπως καναμε στο Βελιγραδι...
unsure.gif
thrylos7
Διαφωνώ για την Ιταλία ότι είναι ομαδάρα.. Πιστεύω πιο πολύ ότι έγινε κάτι σαν την εθνική ποδοσφαίρου μας(όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό βέβαια).
Για το Πουέρτο Ρίκο εννοούσα ότι δεν ξέρω με ποιους θα είναι, το τι έχει κάνει και ποια ομάδα είναι τα γνωρίζω...
Όσο για τον πιθανό αντίπαλο στα χιαστί ασφαλώς και θέλουμε μία εκ των Ιταλία, Πουέρτο Ρίκο, Σλοβενία ή Κίνα γιατί πολύ απλά η άλλη ομάδα είναι οι ΗΠΑ... κάτι άκουσα για Kobe και Lebron...θα χει ενδιαφέρον!!!!!
sarounas
αυτό που νομίζω εγώ πάντως είναι ότι πάλι θα γελάμε με τους αμερικάνους του Κόμπυ, του Λεμπρόν και του Μάριον το καλοκαίρι, αν ήμουν ο Στερν θα έβαζα τους Πίστονς -που άλωστε αυσιαστικά αποτελούνται μόνο από αμερικανούς- να κατέβουν στο παγκόσμιο, σιγα μην χάναν το χρυσό, εντάξει το παραδέχομαι ότι το γνωρίζουν και μάλιστα πολύ πριν απο εμάς ότι το άθλημα είναι ομαδικό, αλλά προσπαθούν να παίξουν το παιχνίδι του μάρκετιν και την πατάνε αγωνιστικά μη έχοντας καθόλου ρολίστες στην ομάδα
thrylos7
Ας γελάμε δε με νοιάζει... Δε θα στεναχωρηθώ κι αν δεν προκριθούνε καν... Αλλά θέλω να δω μαζί Kobe και Lebron... Βάλτε και τον Iverson...
bball.gif
dizzy_fingers
Δε μασάμε.

Έχουμε τον Air Ζήση: biggrin.gif.

Πιστεύω ότι ακόμα και όλους τους αστέρες να φέρουν οι Αμερκανοί, ακόμα κι αν καταφέρουν να τους πείσουν να παίξουν ομαδικά, αν δε φέρουν σουτέρ για να μπορούν να σπάνε αυτήν την "damned european zone D" δεν πάνε πουθενά.
Αν από την άλλη φέρουν σουτέρ, αλλά όχι πολλά πρωτοκλασάτα ονόματα....τότε μπορούν να το σηκώσουν.
Όλα όμως εξαρτώνται από την προσπάθεια του Κολάντζελο και την προετοιμασία που θα γίνει.
Δείχνει να γίνεται σχετικά σοβαρή προσπάθεια παρόμοια ίσως με αυτή που προηγήθηκε της Dream Team, οπότε μένει να δούμε...
hagi
Παιδιά εγώ πιστεύω ότι ότι ομάδα και να κατεβάσουν οι Αμερικανοί πάλι δεν θα υπάρχει το μεγάλο δέος από τις άλλες ομάδες.
Νομίζω ότι πλέον παίζουν τόσοι πολλοί Ευρωπαίοι και μη στο ΝΒΑ που δεν θα φοβηθούν απέναντι τους ΝΒΑερς..
Σίγουρα θα είναι ομάδα με μεγάλους παίχτες αλλά στο γήπεδο θα φανεί αν είναι πραγματική ομάδα..
lexx
Αν φέρουμα ομάδα όπως η προηγούμενη τοτε ναι αλλά αν φέρουν τους πρωτοκλασάτους του NBA τότε μόνο δέος πιστεύω πωε θα νιώσουν.
hellenic
den pistebo oti i USA tha to sikosoun!kai an feroun megala star the tha smiksei san omada giati o kathenas kitai ta statistika!o lebron diladi i toso ekseretikos? an den kanei karfomata exei kati allo na kanei? triponto mporei na balei?den pistebo...ka afto einai to problima toy DREAm TEAM pleon kai i alles omades plisiasan poli kai den fobountai!Kali omada tha exei i argentini me ginobili,scola,omberto,sanchez,nicioni! bball.gif
dizzy_fingers
QUOTE
o lebron diladi i toso ekseretikos? an den kanei karfomata exei kati allo na kanei?


Trible doubles biggrin.gif.

Αλλά δεν έχεις άδικο στο θέμα του σουτ από τα 6,25. Κάτι πρέπει να κάνουν γι'αυτό.
Μην υποτιμάμε όμως τα αμερικανάκια...
Μέχρι το 2000 μια χαρά έπαιζαν οι αστέρες όλοι μαζί και δε βλέπω το λόγο γιατί, αν προσπαθήσουν, να μη μπορεί να ξαναγίνει.
qspock
Μην παραβλεπετε οτι και καλα να παιξουν, ο λογος που χανουν τελευταια ειναι και η ανοδος του ευρωπαικου μπασκετ.
Ο,τι και να κατεβασουν (ακομη και το Σακι tongue.gif), περιπατο δε προκειται να κανουν οπως παλια.

Παντως φανταζεστε? SHAQ VS BABY SHAQ! 42.gif
Απομακρυνθειτε! fast.gif
Warrior
Ρε παιδια συγνωμη....

Αν κατεβασουν οι Αμερικανοι οτι καλυτερο εχουν...ποιος θα τους χτυπησει
δηλαδη???

Ενταξει,εχει ανεβει το Ευρωπαικο μπασκετ,αλλα οχι τοσο..
NBAholic
QUOTE
o lebron diladi i toso ekseretikos? an den kanei karfomata exei kati allo na kanei?


Ελπίζω να μη σοβαρολογείς. Τα καρφώματα είναι από τα τελευταία πράγματα που θα θυμόταν κανείς στο Λεμπρόν. Δεν υπάρχει άλλος παίχτης στις διαστάσεις του που να μπορεί να κάνει όσα κάνει...Να παίζει 3-4 θέσεις, να ποστάρει, να ανοίγει πάσες ακριβείας, να ντριμπλάρει μπροστά από παίχτες 1,90, να συγκρούεται για ριμπάουντ με παίχτες 2,10.

Η συνύπαρξη Άιβερσον-Μπράιαντ είναι αυτή που με "προβληματίζει" κυρίως, ιδίως αν προσπαθήσουν να συνεχίσουν και με την Εθνική να συνεχίσουν τις κόντρες τους στις 40άρες! Από εκεί και πέρα, υπάρχουν τα υπόλοιπα προβλήματα που ανέφερες, το ανεπαρκές σουτ από την περιφέρεια, οι κακές εναλλαγές στην άμυνα, η ανοργανωσιά στις επιθέσεις, κτλ.

Δεν κακολογώ όσους υποστηρίζουν ότι η καλύτερη ομάδα που θα μπορούσε να κατεβεί για το παγκόσμιο είναι η Εθνική Πίστονς.
thrylos7
Γιατί θέλετε να έρθουν οι Πίστονς; Προσωπικά δε με νοιάζει καθόλου τι θέση θα βγουν οι ΗΠΑ αλλά θέλω να δω 6-7 παικταράδες(τα πρώτα ονόματα)να παίζουν και να βγάζουν θέαμα! Βέβαια και η λογική Πίστονς είναι ενδιαφέρουσα γιατί εκεί θα υπάρξει "ισότιμη κόντρα"..
NBAholic
O μόνος λογος που θέλω να έρθουν οι Πίστονς είναι γιατί πρόκειται για μια ομάδα που είναι καιρό ισχυρή και ενωμένη και κάνει τη διαφορά χωρίς να έχει superstar (για τα δεδομένα του ΝΒΑ), αλλά και γιατί δε βασίζεται καθόλου σε βοήθεια από internationals, αντίθετα από ομάδες όπως οι Σπερς και οι Μαβς--ναι, ακόμη και χωρίς τον Ντάρκο θα τα κατάφερναν! biggrin.gif

Κατά τα άλλα, θα με χαροποιούσε ιδιαίτερα να τους ρίξουν στο καναβάτσο στα πλέι οφ οι Χιτ...Αν και δεν οτ βλέπω.
qspock
QUOTE(Warrior @ Jan 30 2006, 01:25 PM)
Ρε παιδια συγνωμη....

Αν κατεβασουν οι Αμερικανοι οτι καλυτερο εχουν...ποιος θα τους χτυπησει
δηλαδη???

Ενταξει,εχει ανεβει το Ευρωπαικο μπασκετ,αλλα οχι τοσο..
*


Μα απο το 2000 (Σιδνει) εχουν να παρουν χρυσο οι ΗΠΑ! Και απο την Ατλαντα 1996 εχουν να το παρουν (σχετικα) ανετα! Γιατι αν εμπαινε το τριποντο του Γιασικεβιτσιους στην εκπνοη το 2000, ουτε τελικο θα φτανανε.
Με λιγα λογια καλη η θεωρια, καλη η διαφημιση των μεγαλων αστερων του NBA, φοβεροι παιχτες, αλλα στην πραξη, το αμερικανικο μπασκετ σε επιπεδο εθνικων ομαδων απλα δεν ειναι στην πρωτη θεση. Τα αποτελεσματα μιλουν απο μονα τους. Το μπασκετ ειναι ενα ομαδικο αθλημα, και στην Αμερικη δεν παιζουν πλεον οπως επαιζαν ο Ματζικ ο Μπερντ ακομη και ο Τζορνταν. Ακομη κι αυτοι οι παιχταρες παιζανε με μυαλο και ομαδικα. Κανενας δεν ειναι πανω απο το παιχνιδι, και αυτο πληρωνουν οι Αμερικανοι. Νομιζουν οτι τα προσοντα αρκουν για να βγαζουν πολλους Τζορνταν. Δεν αρκουν ομως αυτα...
emperor
Παιδιά ότι και να φέρουν οι Αμερικανοι εύκολα δεν θα το πάρουν.Μέσα σε δυο βδομάδες δύσκολα κάνεις ομάδα.Αν οι Αμερικάνοι είχαν μια σταθερη εθνική όπως ο υπόλοιπος κόσμος τότε δεν θα είχαν ιδιαίτερα προβλήματα.Θυμηθήτε τις δύο τελευταίες διοργανώσεις το πόσο ασύνδετοι ήταν και πως πάτωσαν ενώ είχαν και καλούς παίκτες
Απλώς είναι πολύ υπερόπτες και οι εποχές του 92 τελείωσαν.Πολλά έχουν αλλάξει από τότε
hellenic
h ameriki poli diskola tha to parei!exoun polla ebestita simia opos omadikotita,xaraktires,triponta!kai opos eipe mia fora o Duncan:fiba sucks! gia lete na to eipe?gia paizete allo stil ston NBA kai allo stil sta Pangosmia...pleon the yparxei dream team na kanei oti thelei...
thrylos7
Από sportime.gr

QUOTE
Σε τρία τουρνουά θα λάβει μέρος η Εθνική ομάδα μπάσκετ, πριν τη συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, που θα γίνει από τις 19 Αυγούστου ως τις 3 Σεπτεμβρίου στην Ιαπωνία.


Η πρωταθλήτρια Ευρώπης θα συμμετάσχει κατ' αρχάς από 21 ως 23 Ιουλίου, στο διεθνές τουρνουά του Μπόρμιο στην και θα αντιμετωπίσει τις Ιταλία, Καναδά και Σερβία.

Εν συνεχεία η Εθνικής θα λάβει μέρος στο τουρνουά "Ακρόπολις" (31 Ιουλίου-2 Αυγούστου) και θα αγωνιστεί με Κροατία, Γαλλία και Ιταλία.

Για το τέλος, ο Παναγιώτης Γιαννάκης άφησε το "2ο Stankovic Cup 2006", που θα διεξαχθεί στην πόλη  Ναντζίνγκ της Κίνας. Εκεί θα λάβουν μέρος οι Αυστραλία, Βραζιλία, Γαλλία, Γερμανία και η διοργανώτρια Κίνα.


Αν μη τι άλλο δυνατά τεστ!!!
thrylos7
Να κάτι ενδιαφέρον(sportime.gr):
QUOTE
Μέχρι τώρα παρακαλούσαν τους μεγάλους στάρ του ΝΒΑ να φορέσουν την φανέλα της εθνικής ομάδας των ΗΠΑ και εκείνοι την... σνόμπαραν. Ένας βρέθηκε, ο Άλεν Άιβερσον, να δηλώσει πως θα ήταν χαρούμενος να προσφέρει τις υπηρεσίες του στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας, και αφού τον... ευχαρίστησαν, τον απέρριψαν!


Στις 4 Ιανουαρίου ο Τζέρι Κολάντζελο ο γενικός διευθυντής της ομοσπονδίας των ΗΠΑ είχε συναντηθεί με τον παίκτη των Φιλαδέλφεια, προκειμένου να βολιδοσκοπήσει τις προθέσεις του, αναφορικά με το αν θέλει να συνεχίσει να προσφέρει τις υπηρεσίες του στην Εθνική ομάδα (είχε δώσει το παρών με τις ΗΠΑ στους Ολυμπιακούς αγώνες). «Μου αρέσει το βλέμμα του. Με κοίταξε στα μάτια και μου είπε πως θα ήταν πραγματικά τιμή του να παίξει», είχε πει μετά το ραντεβού τους ο Κολάντζελο.

Δηλώσεις ανάλογου ύφους είχε κάνει και ο Άϊβερσον. «Ήταν καλή η εμπειρία μου στους Ολυμπιακούς Αγώνες που κερδίσαμε το χάλκινο μετάλλιο. Τώρα θέλω πραγματικά να κατακτήσω το χρυσό». Ωστόσο, όπως αποδείχθηκε η Ιαπωνία και το Παγκόσμιο πρωτάθλημα... πέφτουν πολύ μακριά για τον παίκτης των 76ερς, καθώς αντί για πρόσκληση στην διοργάνωση, έλαβε μια ευχαριστήρια επιστολή που τον ενημέρωνε πως δεν συμπεριλαμβάνεται στα πλάνα!

Ο ίδιος, πάντως, δεν θέλησε να δώσει έκταση στο γεγονός και αρκέστηκε να πει: «Τους ευχαριστώ που με σκέφτηκαν. Τώρα απλά θα περάσω περισσότερο χρόνο με τα παιδιά μου το καλοκαίρι». Ο προπονητής του, Μόρις Τσικς, παραδέχθηκε: «Με ξάφνιασε αυτή η απόφαση». Οι 25 παίκτες που θα συμπεριληφθούν στην πρώτη φάση της προετοιμασίας της ομάδας για το Μουντομπάσκετ θα ανακοινωθούν την Κυριακή (05/03) μέσω του ABC από τους Κολάντζελο και Κριζέβσκι.


Tι έχετε να πείτε;
NBAholic
H μόνη αιτιολόγηση που βρίσκω προς το παρόν είναι ότι οι ΗΠΑνοί- icon_drunk.gif -θα δοκιμάσουν ΚΑΙ το μοντέλο "λίγοι σταρ και καλοί"-οποία ταπείνωσις! Δε νομίζω ότι θα λειτουργήσει αν πρωτίστως δεν αποφασίσουν να συγκροτήσουν την ομάδα κι όχι απλώς να συγκροτήσουν ομάδα (το άρθρο, όπως καταλάβατε, κάνει τη διαφορά εδώ), αλλά θα χρειαστεί λιγότερος χρόνος για να δαμαστούν τα "εγκός". Κι αυτό είναι σημαντικό για να λειτουργήσει όπως μπορεί η τρίτη προβληματικότερη αμερικανική ομάδα αυτή τη στιγμή (πρώτη, οι Νικς, φυσικά).
harris
ΕΕΕΕ...;;;

Τι περιμένετε να πω εγω τώρα...;;;

Θ-Λ-Ι-Ψ-Η

Α-Π-Ο-Γ-Ο-Η-Τ-Ε-Υ-Σ-Η

Α-Π-Ο-Γ-Ν-Ω-Σ-Η

ΚΟΛΑΝΤΖΕΛΟ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΡΑΠΤΟΡΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ.....ΑΪΝΤΕ ΓΙΔΟΒΟΣΚΕ....ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΠΑΔΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΤΣΟΜΠΑΝΗ...

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ NBDL ΠΟΛΥ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ....

Ο-Υ-Σ-Τ......
dizzy_fingers
Χάρη πολλά χωσίματα βλέπω τελευταία.
Τί έγινε ρε, συνάντησες τον Λεβέντη εκεί πάνω στη Λάρισα? laugh.gif
qspock
Τωρα μενει να δηλωσει προθυμος και το Σακι, και μετα να τον κοψουν... ugly8.gif ugly_tocktock.gif

Παντως η υποθεση με τον Αιβερσον ΒΡΩΜΑΕΙ! Εμενα μου μυριζει οτι δεν τον ηθελε ο κομπε για να ειναι αυτος το πρωτο βιολι. Δε κοβεις κυριε ετσι ενα τετοιο ονομα... Ειδικα οταν εχεις τα μαυρα σου τα χαλια τα τελευταια χρονια.

Παντως με αυτα και με αυτα, οχι μονο δε θα το παρουνε, ουτε φαβορι δε θα ειναι αυτοι που θα κατεβουν. Κι απο οτι βλεπω εχουν και ...προπονηταρα! 24.gif 68.gif

Αντε γεια, αλλη μια διαγραφομενη αποτυχια των ΗΠΑ και παμε ολοταχως για επιστροφη στις εποχες των κολεγιακων εθνικων ομαδων. Κι εκει θα εχει πλακα να δουμε με τι διαφορες θα χανουν... biggrin.gif
thrylos7
sport24.gr
QUOTE
Αναλυτικά οι παίκτες που έλαβαν την κλήση από τον Τζέρι Κολάντζελο:

Καρμέλο Αντονι (Νάγγετς), Γκίλμπερτ Αρίνας (Ουίζαρντς), Σέιν Μπατίερ (Γκρίζλις), Τσάνσεϊ Μπίλαπς (Πίστονς), Κρις Μπος (Ράπτορς), Μπρους Μπόουεν (Σπερς), Έλτον Μπραντ (Κλίπερς), Κόμπι Μπράιαντ (Λέικερς), Ντουάιτ Χάουαρντ (Μάτζικ), Τζος Χάουαρντ (Μάβερικς), ΛεΜπρον Τζέιμς (Καβαλίερς), Αντόν Τζέιμσον (Ουίζαρντς), Τζο Τζόνσον (Σανς), Ρασάντ Λιούις (Σόνικς), Σον Μάριον (Σανς), Μπραντ Μίλερ (Κινγκς), Κρις Πολ (Χόρνετς), Πολ Πιρς (Σέλτικς), Μάικλ Ρεντ (Μπακς), Λιούκ Ράιντνουρ (Σόνικς), Έιμαρ Στούνταμαϊρ (Σανς), Ντουέιν Ουέιντ.

Από την άλλη την άρνηση τους εξέφρασαν παίκτες της προηγούμενης γενιάς όπως ο Κέβιν Γκαρνέτ, ο Ζερμέν Ο'Νιλ, ο Βινς Κάρτερ, ο Ρέι Αλεν, ο Τζέισον Κιντ, ο Τρέισι ΜακΓκρέιντι, ο Ρίτσαρντ Χάμιλτον κι ο Τάισον Πρινς.

Επίσης ανοιχτή πρόταση έχει κι ο Σακίλ Ο'Νιλ, που θα αποφασίσει αργότερα.
NBAholic
Καρμέλο Αντονι: Δεν τον συνέδεσα με τις καλύτερες στιγμές της ομάδας. Υποσχέθηκε και χρυσό το 2004, θυμάστε;

Γκίλμπερτ Αρίνας: Ευπρόσδεκτος, αλλά νομίζω ότι είναι κι αυτός ολίγον τι ατομιστής. Για πόιντ γκαρντ πάντως δεν τον έχω.

Σέιν Μπατίερ: Ο απαραίτητος πλέον ρολίστας. Θα ξεχωρίσει στην άμυνα και στην πάσα.

Τσάνσεϊ Μπίλαπς: Ποτέ δε μου γέμισε το μάτι, αλλά όποιον Πίστον αποκτήσουν, καλό θα τους κάνει.

Κρις Μπος: Ανάμεικτα συναισθήματα. Μεγάλο ταλέντο, αλλά έχει την εμπειρία και την προσωπικότητα που απαιτούν κάτω απ'τα καλάθια οι Αμερικανοί;

Μπρους Μπόουεν: Απαραίτητος.

Έλτον Μπραντ: Επίσης. Περιμένουμε πολλά περισσότερα από όσα μας έδειξε στην Ιντιανάπολις.

Κόμπι Μπράιαντ: Θα παίξει. Δεν τίθεται θέμα.

Ντουάιτ Χάουαρντ: Θετικό το γεγονός ότι δεν απαιτεί την μπάλα για να είναι αποτελεσματικός.

Τζος Χάουαρντ: Μάλλον άουτσαϊντερ. Σχετικά πολυδιάστατος ψηλός, θα επιλεχθεί αν θελήσουν αρκετούς "εργάτες".

ΛεΜπρον Τζέιμς: Βλέπε 3 παίχτες πριν.

Αντόν Τζέιμσον: Μμμ, χρήσιμος σε κάθε ομάδα, αν και σχετικά ξεπερασμένος. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Τζο Τζόνσον: Δεν το βλέπω να "κάθεται" παίχτης της Ατλάντα.

Ρασάρντ Λιούις: Αθλητικός, ταλαντούχος και ασταθής. Φίφτι-φίφτι.

Σον Μάριον: Μέλος όλων των αποτυχημένων ομάδων, κι όμως πάντα σε κάνει να τον θέλεις. Είναι αυτό το fantasy glamour που διαθέτει...

Μπραντ Μίλερ: Έξυπνος ψηλός, παίζει ξύλο, δε ζητά την μπάλα. Καλή, οικονομική λύση.

Κρις Πολ: Δεδομένου ότι θα αποκτήσει και λίγη εμπειρία, πρέπει να θεωρείται πολύ πιθανός.

Πολ Πιρς: Με τους Σέλτικς είναι ηγέτης, με την εθνική ψιλο-πνίγηκε. Αλλά δε βλέπω πολλά τριάρια που να σκοράρουν εδώ.

Μάικλ Ρεντ: Προσωπική επιλογή πολλών, κι όχι άδικα. Επιτέλους, λίγο καλό περιφερειακό σουτ.

Λιούκ Ράιντνουρ: Αν δεν εκτιμηθεί η εργατικότητά του, μάλλον θα πει αντίο νωρίς.

Αμάρε Στούνταμαϊρ: Τον θεωρώ σχεδόν απαραίτητο πλέον. Είναι κτήνος.

Ντουέιν Ουέιντ: Επίσης. Τι κρίμα που δεν έχει ακόμη σουτ.

Προσωπική 12άδα:

Γουέιντ
Πολ
Μπίλαπς
Μπράιαντ
Ρεντ
Τζέιμς
Μπόουεν
Πιρς
Μάριον
Μπραντ Μίλερ
Ντ.Χάουαρντ
Αμάρε
thrylos7
Εμένα σαν λίγοι μου φαίνονται οι ψηλοί... Γιατί δε βάζεις και τον Σακ μέσα; Ποτέ δεν ξέρεις..
Επίσης νομίζω ότι ο Μπίλαπς θα μπορεί να είναι μετά το 2006.
hellenic
o Shaq den eitan sigouros an thelei na simetasxei sto Pangosmio!oute kai o Allen Iverson(mallon den ton theloun giati einai kaki diafimisei) apo ki kai pera i omada den ferni fobo kai tromo!Diladi paiktes poy paiksan Indianapolis kai Athina kai de ta kataferan...
Air Kef
O Iverson είναι κακή διαφήμηση για τον NBA;;

Μάλλον τον έφαγε ο Κόμπι που δεν γουστάρει άλλον νούμερο 1 στην ομάδα..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.