Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ερωτηση για ποια θεση στην 5αδα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
batistapao13
γεια σας...λοιπον ειμαι 15 και 1,90....στην ομαδα που παιζω ο προπονητης μου επιμενει νε με βαζει 5αρι παρολο που εχουμε ψηλοτερους παιχτες μεχρι 1,94-1,95....και εχω να ρωτησω εγω τωρα....οσες φορες τον εχω ρωτησει γιατι κανω προπονηση κα8αρα σαν πενταρι μου εχει πει οτι μονο και μονο το σωμα μου φτανει....μεχρι καποιο σημειο εχει δικιο καθως εκτοπιζω κυριολεκτικα με οποιον και αν παιζω....με αποτελεσμα με 1-2 κινησεις να μενω μονος μου κατω και να βαζω ποντους....αλλα αρκετες φορες ασυναισθητα περνω αμυντικο ριμπαουντ ξεκιναω τριπλα και κατεβαινω σαν 3αρι...βεβαια οσες φορες το εχω κανει εχω ακουσει βρισιδι αλλα τεσπα....ας φτασουμε στην ερωτηση....πως γινεται να βλεπει οτι απο τωρα παω καθαρα για 5αρι και πως ξερει οτι 9α ψηλωσω και αλλο για να μου κανει καθαρα προπονηση σαν πενταρι? rolleyes.gif
sn3
QUOTE(batistapao13 @ Mar 24 2010, 22:46 ) *
γεια σας...λοιπον ειμαι 15 και 1,90....στην ομαδα που παιζω ο προπονητης μου επιμενει νε με βαζει 5αρι παρολο που εχουμε ψηλοτερους παιχτες μεχρι 1,94-1,95....και εχω να ρωτησω εγω τωρα....οσες φορες τον εχω ρωτησει γιατι κανω προπονηση κα8αρα σαν πενταρι μου εχει πει οτι μονο και μονο το σωμα μου φτανει....μεχρι καποιο σημειο εχει δικιο καθως εκτοπιζω κυριολεκτικα με οποιον και αν παιζω....με αποτελεσμα με 1-2 κινησεις να μενω μονος μου κατω και να βαζω ποντους....αλλα αρκετες φορες ασυναισθητα περνω αμυντικο ριμπαουντ ξεκιναω τριπλα και κατεβαινω σαν 3αρι...βεβαια οσες φορες το εχω κανει εχω ακουσει βρισιδι αλλα τεσπα....ας φτασουμε στην ερωτηση....πως γινεται να βλεπει οτι απο τωρα παω καθαρα για 5αρι και πως ξερει οτι 9α ψηλωσω και αλλο για να μου κανει καθαρα προπονηση σαν πενταρι? rolleyes.gif

τεραστιο λαθος του προπονητη σου.κ εγω ετσι την πατησα κ τωρα 17 χρονων εμεινα 1.90 κ ξερω μονο κινησεις ψηλου κ ευτυχως εφτιαξα λιγο το σουτ μου γιατι στην ηλικια μου τα 5αρια ειναι 2 μετρα.τεσπα μαλλον πρεπει να του μιλησεις.η ν αλλαξεις ομαδα smiley.gif
Tapanic
Οντως θα συμφωνησω και εγω με τον sn3...και εγω περσυ επαιζα θεση 5 αλλα ειχα πολλα προβληματα οπως το οτι ημουν αρκετα αδυνατος και δεν μπορουσα να μαρκαρω πολυ καλα μεγαλωσομους παικτες!Τωρα που αλλαξαμε coach[αν και δεν τον συμπαθω αρκετα]παιζω power forward και εχω την δυνατοτητα να κανω περρισοτερα πραγματα!
sn3
γενικα οι περισσοτεροι προπονητες στις μικρες ηλικιες πασχουν σε πολλους τομεις.κοιτανε τον παιχτη μονο στην τωρινη του κατασταση κ δεν τον ετοιμαζουν για το μελλον.δεν θελει πολυ μυαλο ομως να καταλαβεις οτι ο 16χρονος που ειναι 1.90 τωρα κ θεωρειται ψηλος σε 3 χρονια αν θελει να ασχολειθει με το μπασκετ ουτε για ασσος δεν θα κανει με τετοιο υψος.επισης εχουν αδυναμια και στην ψυχολογικη στηριξη του παιχτη.σορρυ για το λιγο off topic αλλα ηθελα να τα γραψω καπου.χεχε. peace.gif
korompos#3
QUOTE(sn3 @ Apr 10 2010, 00:34 ) *
γενικα οι περισσοτεροι προπονητες στις μικρες ηλικιες πασχουν σε πολλους τομεις.κοιτανε τον παιχτη μονο στην τωρινη του κατασταση κ δεν τον ετοιμαζουν για το μελλον.δεν θελει πολυ μυαλο ομως να καταλαβεις οτι ο 16χρονος που ειναι 1.90 τωρα κ θεωρειται ψηλος σε 3 χρονια αν θελει να ασχολειθει με το μπασκετ ουτε για ασσος δεν θα κανει με τετοιο υψος.επισης εχουν αδυναμια και στην ψυχολογικη στηριξη του παιχτη.σορρυ για το λιγο off topic αλλα ηθελα να τα γραψω καπου.χεχε. peace.gif


Αυτό γίνεται επειδή οι ομάδες ενδιαφέρονται για το αποτέλεσμα και όχι για την ανάδειξη κάποιου παίχτη.
Στις περισσότερες ομάδες είναι έτσι,βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Για ποια ψυχολογική στήριξη μιλάς όταν οι προπονητές με το πρώτο λάθος αρχίζουν τα μπινελίκια ή τον περνάνε στον πάγκο?? 68.gif
COOLMAN
Εγω παιζω 5αρι και ειμαι 14 και 1,75...αστα να πανε.(Βεβαια ο πιο ψηλος στην ομαδα ειναι 1,80 και εγω ο αμεσος επομενως...)
Τεσπα,δεν πειραζει του χρονου αλλαζω coach και θα παιξω εφηβων και εχουμε 2-3 παιδια με υψος 1,90+ αρα μαλλον θα με βαλει guard ο καινουργιος coach...
Tapanic
Αρα ο κυριως παραγοντας ειναι ο coach...!Ακουστε και τα αλλο...μου ειπε να ξεκινησω βαρη απο τα 14 και εγω του απαντησα πως ειναι ακομα νωρις και ακουστε τι μου απαντησε <<φυγε αμεσως>> αλλα εγω δεν το εκανα γιατι σε 2 μηνες απο τωρα θα παρει δρομο!Εγω λεω πως το σημαντικοτερο ειναι χημεια παικτη και προπονητη! smiley.gif
sn3
QUOTE(Leuterhs @ Apr 10 2010, 14:03 ) *
Αρα ο κυριως παραγοντας ειναι ο coach...!Ακουστε και τα αλλο...μου ειπε να ξεκινησω βαρη απο τα 14 και εγω του απαντησα πως ειναι ακομα νωρις και ακουστε τι μου απαντησε <<φυγε αμεσως>> αλλα εγω δεν το εκανα γιατι σε 2 μηνες απο τωρα θα παρει δρομο!Εγω λεω πως το σημαντικοτερο ειναι χημεια παικτη και προπονητη! smiley.gif

στατικα βαρη μπορεις να κανεις.για κανεναν λογο μην κανεις με καθισματα
Tapanic
Στατικα βαρη και φυσικα κανω αλλα βλεπω και αλλα ατομα τις ηλικιας των 14-16 χρονων τα οποια εχουν τα περιθωρια να παρουν και περισσοτερο υψος και κανουν καθισματα τα οποια τους λενε οι προπονητες χωρις καν κιολασ να παρουν συμβουλες απο καποιον ειδικο γιατρο! blink.gif μιλαμε ειναι για να τρελενεσαι με αυτα που βλεπεις!
sn3
QUOTE(Leuterhs @ Apr 10 2010, 16:45 ) *
Στατικα βαρη και φυσικα κανω αλλα βλεπω και αλλα ατομα τις ηλικιας των 14-16 χρονων τα οποια εχουν τα περιθωρια να παρουν και περισσοτερο υψος και κανουν καθισματα τα οποια τους λενε οι προπονητες χωρις καν κιολασ να παρουν συμβουλες απο καποιον ειδικο γιατρο! blink.gif μιλαμε ειναι για να τρελενεσαι με αυτα που βλεπεις!

μ....κιες.χαχαχα.μην κανεις τιποτα οτι κ να σ πει ο προπονητης.δεν τους νοιαζει μη το ψαχνεις. icon_wave.gif
Tapanic
μ...κιες δεν λες τιποτα...καλα αμα τον δεις πως ειναι θα σπασεις πλακα!!!το πολυ 1.69 τον κοβω!Εγω ξερω πως δεν πρεπει να εμπιστευεσαι κανεναν μα...κα γιατι αλλιως το παιχνιδι θα το χασεις στο μελλον! shot.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.