Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Oρισμος της assist ;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
SteveNashidis
Καλησπέρα.
Εψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό στο φόρουμ είτε στο ιντερνετ να μου δίνει μια εμπεριστατωμένη απάντηση που ψάχνω.

Ποιος είναι ο ακριβής ορισμός της ασσίστ ?

Γνωρίζω ότι είναι η τελική πάσα που οδηγεί τον παίκτη που την δέχεται στο καλάθι αλλά ποιοί είναι οι ακριβή κανόνες ;
Αν ο παίκτης κάνει τρίπλα θεωρείτε ακόμα ασσίστ η τελική πάσα;
Το ίδιο ισχύει και αν ο παίκτης κάνει προσποίηση;
Αν γίνει φάουλ στο δρόμο προς το καλάθι , η τελική πάσα κατοχυρώνεται ως ασσιστ αν μπει έστω μία βολή ;
Η πάσα έξω απο τις γραμμές του γηπέδου (στην επαναφορά) μπορεί να μετατραπεί σε ασσιστ ;

Η wikipedia δεν αναφέρει κάτι συγκεκριμένο ενώ το συγκεκριμένο άρθρο παρόλο που αναρωτιέται για το ίδιο πράγμα καταλήγει ότι η ασσιστ λογίζεται ως κάτι το υποκειμενικό

http://online.wsj.com/article/SB123855027541776617.html ]
aegeansheed
Θα σου μιλήσω από την εμπειρία μου από το fantasy, που σημαίνει βλέποντας Live έναν αγώνα και μετά κοιτώντας αμέσως στο boxscore για να δω σε ποιόν γράφτηκε, αλλά μην τα πάρεις κανονικά, γιατί δεν έχω ιδέα από κανονισμούς.

Αυτό που έχω καταλάβει βλέποντας μπάσκετ τόοοοοοοοοσα χρόνια είναι ότι η ασίστ βασίζεται κατά κάποιον περίεργο τρόπο στον ποδοσφαιρικό ορισμό (πάνω στον κανονισμό για την κόκκινη κάρτα) "προφανής θέση για γκολ".

Συνεχίζοντας λοιπόν, εμπειρικά μία ασίστ, είναι μια πάσα που φέρνει τον παίκτη που τελικά σκοράρει σε θέση, που δε χρειάζεται κάποια σπουδαία επιπλέον προσωπική ενέργεια για να βάλει το καλάθι.
Το σπουδαία είναι σχετικό. Για παράδειγμα μία κατάσταση πάσας από τον παίκτη Α από την άμυνα στην επίθεση, που βγάζει τον παίκτη Β άλογο με φάτσα το καλάθι, ενώ απαιτεί από τον παίκτη Β να τρέξει (ντριμπλάρισμα, τρέξιμο κλπ) είναι ασίστ, αφού του δόθηκε έτοιμο καλάθι.

Μία πάσα τώρα που βγάζει στην baseline τον παίκτη κοντά στο καλάθι, κι ενώ δεν έχει αντίπαλο δίπλα του, αλλά αυτός καθυστερεί με αποτέλεσμα να προλάβει να τον μαρκάρει κάποιος, άσχετα ότι τελικά κάνει ένα ωραίο ποστάρισμα και fadeaway που καταλήγει με ταμπλώ στο καλάθι (το έκανα Rasheed!): ενώ κανονικά αν σούταρε και πετύχαινε το καλάθι, η πάσα σε αυτήν την περίπτωση θα μετρούσε για ασίστ, αυτήν τη φορά δε θα μετρήσει, αφού ο επιθετικός έκανε προσωπική ενέργεια.

Άλλη περίπτωση: Έχουμε για παράδειγμα τον Nash που κατεβάζει τη μπάλα και βλέπει στη γωνία τον Dudley αμαρκάριστο. Ο Dudley ξαφνικά δεν αισθάνεται άνετα, και για να του ανέβει η αυτοπεποίθηση σκάει τη μπάλα, χωρίς να κινείται (αμυντικός δεν υπάρχει κοντά σε κάθε περίπτωση), στήνεται στο ίδιο σημείο πάνω κάτω και ευστοχεί. Αυτό νομίζω θα χρεωθεί ασίστ επίσης.

Γενικά έχω καταλάβει ότι αν ο παίκτης που πετυχαίνει το καλάθι δεν χρειάζεται ένα βαθμό προσωπικής ενέργειας (effort) της τάξης του 17%, πέραν του release, τότε κατά 100% χρεώνεται ασίστ. Είμαι όμως 99% σίγουρος γι΄αυτό..

Η προσποίηση για μένα θεωρείται σημαντική προσωπική ενέργεια (χωρίς την προσποίηση ίσως να μην έμπαινε το καλάθι εννοώ), οπότε συνήθως δε μετράει για ασίστ η πάσα.

Η ασίστ από επαναφορά παραμένει ασίστ, εννοείται.

Αυτό με τις βολές κάποια στιγμή το είχα ξανακούσει, αλλά μου φαίνεται τρελόwwww
Nuntius
QUOTE (Voyager @ Jan 9 2012, 00:28 ) *
Αν ο παίκτης κάνει τρίπλα θεωρείτε ακόμα ασσίστ η τελική πάσα;


Ναι. Αν του δώσεις πάσα σε ανοιχτό διάδρομο και αυτός κάνει μια-δυο τρίπλες και μετά κάνει lay-up τότε θεωρείται ασίστ. Αν δώσεις πάσα σε έναν ψηλό σε post up situation και κάνει μια-δυο τρίπλες και μετά κάνει ένα fadeaway δεν θεωρείται ασίστ (τουλάχιστον στο NBA).

QUOTE (Voyager @ Jan 9 2012, 00:28 ) *
Το ίδιο ισχύει και αν ο παίκτης κάνει προσποίηση;


Όχι. Όταν κάνει προσποίηση ο παίκτης δημιουργεί μόνος του την επίθεση όπως και ο ψηλός στο post up του προηγούμενου παραδείγματος οπότε δεν θεωρείται ασίστ.

QUOTE (Voyager @ Jan 9 2012, 00:28 ) *
Αν γίνει φάουλ στο δρόμο προς το καλάθι , η τελική πάσα κατοχυρώνεται ως ασσιστ αν μπει έστω μία βολή ;


Στο NBA όχι. Στην Ευρωλίγκα ισχύει κάτι τέτοιο αν ο παίκτης βάλει την πρώτη βολή.

QUOTE (Voyager @ Jan 9 2012, 00:28 ) *
Η πάσα έξω απο τις γραμμές του γηπέδου (στην επαναφορά) μπορεί να μετατραπεί σε ασσιστ ;


Ναι.

ΥΓ: Όσα λέω είναι κυρίως βάσει του τι βλέπω να θεωρείται ασίστ και τι όχι στο φετινό NBA. Προφανώς, μπορεί να κάνω και λάθος. Η ασίστ είναι όντως υποκειμενική πάντως.
baskethood
Και στις τέσσερις ερωτήσεις νομίζω ότι η απάντηση είναι ναι αλλά πάντα υπάρχει και το υποκειμενικό στοιχείο όπως λέει και το link σου. Για το ΝΒΑ τουλάχιστον σίγουρα.
Στο ΝΒΑ κάθε ομάδα έχει ένα συγκεκριμένο πλήρωμα που μετράει τις ασίστ. Αυτοί μπορούν να χρησιμοποιήσουν τη δική τους κρίση καθώς ο κανονισμός τους δίνει αυτό το δικαίωμα. Δηλαδή μπορεί ένας παίκτης να δεχτεί μια πάσα, να κάνει προσποίηση και μετά να επιχειρήσει δύο ντρίμπλες, να σουτάρει και να ευστοχήσει. Σύμφωνα με την κρίση του πληρώματος στο Staples Center είναι ασίστ γιατί ο παίκτης είχε πρόθεση από την αρχή να σουτάρει, από την άλλη στο Madisson (σε παρόμοια φάση) να θεωρήσουν ότι δεν είχε αρχική πρόθεση να σουτάρει αλλά το σουτ προέκυψε μετά τις ντριμπλες , και να μην τη μετρήσουν.
Αυτά ξέρω, δεν με απασχόλησε ποτέ παραπάνω και δεν βρίσκω τον λόγο να ασχοληθώ με αυτό. Παίζει πάντως ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ρόλο το υποκειμενικό στοιχείο.
SteveNashidis
http://www.nba.com/games/20120104/SACDEN/gameinfo.html

H φαση στο 0.38 όπου ο Φερνατνεζ κανει πισω απο την πλατη πασα και ο Μιλλερ πριν τελειώσει την φάση κανει προσποίηση μέτρησε ως ασσιστ !!!

Αν ηταν στην στατιστικη υπηρεσία ο Nuntius δεν θα μετρούσε , αντίθετα αν ήταν ο Baskethood θα μετρούσε. tongue.gif ¨

Όντως πολύ υποκειμενικότητα !!!!
Υπάρχει όμως κατι επίσημο ή αφήνεται στην υποκειμενικότητα κάθε στατιστικής υπηρεσίας ?

NBAholic
QUOTE
Όντως πολύ υποκειμενικότητα !!!!
Υπάρχει όμως κατι επίσημο ή αφήνεται στην υποκειμενικότητα κάθε στατιστικής υπηρεσίας ?


Ο οποιοσδήποτε "επίσημος" κανονισμός περί ασίστ αφήνει περιθώρια υποκειμενικότητας και ο καθένας το βλέπει και λίγο διαφορετικά. Στο ΝΒΑ, έχω δει να περνούν σαν ασίστ φάσεις που εμείς δε θα συζητούσαμε καν, ιδίως 1-2 με πρωταγωνιστή τον Κρις Πολ - φαίνεται ότι οι στατιστικολόγοι των Χόρνετς (τότε) ήταν ιδιαίτερα γενναιόδωροι, το οποίο βέβαια μας κάνει να αναρωτιόμαστε: Τι θα συνέβαινε αν ο πασέρ που λέγεται Κόμπι δεν ασκούσε βέτο στους Χόρνετς κι έπαιζε σε αυτούς;

Όπως και να 'χει, είχε διεξαχθεί έρευνα από κάποια ιστοσελίδα και κατέληξαν στο ότι η κάθε ομάδα έβγαινε ευνοημένη σε ασίστ, σε ένα ποσοστό που δε θυμάμαι, αλλά πρέπει να είναι γύρω στο 10%, σε σχέση με τις εκτός έδρας αναμετρήσεις, αφού πρωτίστως εξίσωσαν τα εντός παιδιάς εύστοχα σουτ στους εντός κι εκτός έδρας αγώνες. Δηλαδή η αναλογία ασίστ/καλάθι είναι σημαντικά αυξημένη στα εντός έδρας παιχνίδια σε σχέση με τα εκτός, που θεωρητικά σημαίνει ότι οι ομάδες παίζουν πάντα πιο ατομιστικά εκτός έδρας και, φυσικά, πρακτικά, ότι οι ασίστ μετρούνται στο "περίπου".
Ginobili
QUOTE(Voyager @ Jan 9 2012, 00:48 ) *
http://www.nba.com/games/20120104/SACDEN/gameinfo.html

H φαση στο 0.38 όπου ο Φερνατνεζ κανει πισω απο την πλατη πασα και ο Μιλλερ πριν τελειώσει την φάση κανει προσποίηση μέτρησε ως ασσιστ !!!

Αυτό έλειπε να μην μετρούσε,αυτή η πάσα και στην Ευρώπη μετράει για ασσίστ
Nuntius
QUOTE (Voyager @ Jan 9 2012, 01:48 ) *
http://www.nba.com/games/20120104/SACDEN/gameinfo.html

H φαση στο 0.38 όπου ο Φερνατνεζ κανει πισω απο την πλατη πασα και ο Μιλλερ πριν τελειώσει την φάση κανει προσποίηση μέτρησε ως ασσιστ !!!


Μιας και μόλις τώρα είδα την φάση να πω πως αυτό με βάσει όσα είπα (και όσα ξέρω δηλαδή) μετράει για ασίστ κανονικότατα.

Μπορεί να έκανε προσποίηση αλλά δεν δημιούργησε χώρο μέσω αυτής και έμεινε στο σημείο που ήταν όταν πήρε την πάσα και σκόραρε.

Αυτό στο οποίο αναφερόμουν ήταν η εξής περίπτωση.

Κατεβάζει την μπάλα ο PG, πασάρει στο 2, αυτός κάνει μια προσποίηση, παίρνει 2-3 τρίπλες προς τα δεξιά και επιχειρεί ένα σουτ μέσης απόστασης.

Αυτό δεν θεωρείται ασίστ γιατί το 2 δημιούργησε δική του επίθεση με την προσποίηση και τις 2-3 τρίπλες πριν το σουτ. Αυτό οι Αμερικάνοι το ονομάζουν creating your shot off the dribble. Κάτι στο οποίο είναι εξαιρετικοί παίκτες σαν τον Durant και τον Kobe. Βέβαια, αρκετές φορές έχουν καταχωρηθεί τέτοιες ασίστ στους συμπαίκτες των Durant και Kobe οπότε go figure.

Όπως έχουν πει όλοι, είναι αρκετά υποκειμενικό. Πάντως, αυτό στο βίντεο είναι σίγουρα ασίστ και στο NBA και στην Ευρώπη.
vastravoud
Επίσης, με δεδομένη την σχετική πρεμούρα του NBA για να προκύπτουν "σπουδαίες" επιδόσεις, στην Αμερική τις χαρίζουν πολύ ευκολότερα από την Ευρώπη.

Προσωπικά θεωρώ ότι το σωστό είναι κάπου ανάμεσα.
επαθα λαστιχο
στην euroleague παντως βλεποντας το play by play σε καποια παιχνιδια μετρανε ασσιστς οταν ο παικτης κερδισει φαουλ και βαλει εστω μια βολη.εννοω οτι η ασσιστ κατοχυρωνεται στον παικτη που πασαρε πριν γινει το φαουλ.εχω δει στο ιντερνετ τον ορο "fiba assists".περα απο την υποκειμενικοτητα που λετε,υπαρχει καποιος καταγεγραμμενος διαχωρισμος στα χαρτια?
ασχετο,αλλα επισης εχω πετυχει σε αθλητικη εφημεριδα στηλη με "ασσιστς χωρις γκολ".ψψψ,οι ποδοσφαιρικοι δειχνουν τον δρομο στην ανανεωση της στατιστικης.
α και κατι αλλο.θυμαται κανεις να μου εξηγησει το συστημα αξιολογησης tendex που διαβαζα στο περιοδικο τριποντο?ηταν ευρωπαικη και μονο πατεντα?πως εβγαιναν τα ευρηματα του?
berry
σε καποιες περιπτωσεις ολοι μας λιγο πολυ το χανουμε σε καποιο σημειο με τις ασσιστ

παντως η ιδεα για χαμενες ασσιστ δεν ειναι κακη.
τι να κανει πχ ενα πολυ αξιο play maker αν εχει ξυλοκοπους συμπαικτες και δεν μπορουν να σκοραρουν με τιποτα ?


QUOTE(επαθα λαστιχο @ Jan 9 2012, 18:43 ) *
α και κατι αλλο.θυμαται κανεις να μου εξηγησει το συστημα αξιολογησης tendex που διαβαζα στο περιοδικο τριποντο?ηταν ευρωπαικη και μονο πατεντα?πως εβγαιναν τα ευρηματα του?


o galanis το χρησιμοποιει ακομα για την Α2

http://www.galanissportsdata.com/basketbal...ltotrs.asp?s=09

QUOTE
O δείκτης tendex ειναι ενας δείκτης αξιολόγησης απο τα στατιστικά του κάθε παίκτη και της ομάδας του. Αντικατοπτρίζει την απόδοση κάποιου παίκτη με βάση το σύνολο των προσπαθειών του μέσα στον αγώνα.
Υπολογίζεται με την παρακάτω φόρμουλα :
(ΠΟΝΤΟΙ) μείον (Χαμένες Βολές) μείον (Χαμένα δίποντα) + (rebounds) + (assists) + (Kλεψίματα) + (Τάπες) μείον (Λάθη) και όλο αυτο δια (Χρόνο Συμμετοχής)


http://sportsquall.blogspot.com/2008/10/tendex.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.