Help - Search - Members - Calendar
Full Version: AEK-AΠOΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > ΑΕΚ
Pierce
H Ομαδα μας θα μαιξει με τον απολλωνα για τη 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, στο Ο.Α.Κ.Α., 17/10/06,

στις 17.00 και θα το δειξει η ET-1.το ματς θα ειναι κεκλεισμενων των θυρων.Πιστευω ευκολα ή δύσκολα θα το παρουμε το ματσακι αφου ο απολλωνας δεν δειχνει την πολυ παλευει...

απο εμας δεν θα παιξει ο μαγλος μαλλον
sihainas
εγώ ξέρω ότι σας έχουμε κάνει πελάτες μας tongue.gif Μην κοιτάτε που το παιξα άσσο στο overplay παραπλανητικό είναι tongue.gif
ashton
ΟΑΚΑ 17:00 ΑΕΚ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΧΑΪΑ CLAUS
ΕΤ-1

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ : ΠΙΤΣΙΛΚΑΣ,ΤΑΝΑΤΖΗΣ,ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ
ΚΟΜΙΣΑΡΙΟΣ : ΤΑΣΟΥΛΑΣ
Warrior
Tελικα η παραδοση των τελευταιων 2 χρονων διατηρηθηκε..
Εξαιρετικος ο Απολλωνας στο ΟΑΚΑ,νικησε με 97-90 την ΑΕΚ.

Πολυ καλη δουλεια κανει ο Μπιτμαν.Εμενα μου αρεσε πολυ το μπασκετ που επαιξε ο Απολλωνας.Νομιζω
διαθετει καποιους εξαιρετικους παικτες.Κουμπουρας,Μαρκσον,Γιοσιποβιτς,Μπο
ζοβιτς με εντυπωσιασαν.

Βεβαια η ομαδα της Πατρας ειχε σημερα την τυχη να εχει εξαιρετικα ποσοστα ευστοχιας απο τα 6,25(ενω η
ΑΕΚ τραγικα απο την αλλη..).
sihainas
Δυστυχώς τον αγώνα δεν τον είδα (καταραμένα Ψηφιακά ηλεκτρονικά tongue.gif ) αλλά ομολογώ πως δεν μπορώ να πιστέψω ότι κερδίσαμε... με βλέπω να παίρνω τελικά εκείνο το φοιτητικό διαρκείας των 35 ευρώ...
thrylos7
QUOTE
με βλέπω να παίρνω τελικά εκείνο το φοιτητικό διαρκείας των 35 ευρώ...


Οπωσδήποτε! Φοβερός και τρομερός ο Απόλλων...

Καταπληκτικός ο Κουμπούρας, ενώ δείγματα μεγάλου παίκτη έδωσε ο Μάρκσον... κανείς δεν υστέρησε...

Η ΑΕΚ δεν είχε τόσο πρόβλημα στη ρακέτα όσο στην περιφέρεια... θα μπορούσε και να πάρει τη νίκη(διαφορά στα τρίποντα), αλλά ο Απόλλων τη δικαιούταν και με το παραπάνω.
dizzy_fingers
Κοιτάξτε ειρωνεία, η ομάδα που μέχρι πριν μερικούς μήνες ήταν διαλυμένη και έκανε το δυναμικό ξεκίνημα, έχασε από την ομάδα που θεωρούταν μέχρι σήμερα το μεσημέρι διαλυμένη...
Τί ακολουθεί άραγε? Αναγέννηση του Μακεδονικού? tongue.gif

Παρόλο που έχασε η ΑΕΚ, κοιτάξτε τα στατιστικά του Κόμματου:
27 πόντοι, 4/5 βολές, 10/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.
Στατιστικά ήταν σίγουρα ο κορυφαίος του αγώνα και όποιος τυχερός τον έχει στο fantasy θα τρίβει τα χέρια του τώρα.

Από την άλλη, όποιος είχε την έμπνευση να πάρει τον Στάρτσεβιτς...
ashton
Πρώτη φορά μπήκαμε στο παρκέ με τη στάμπα του φαβορί και χάσαμε πανηγυρικά με 90-97 από τον Απόλλωνα στο άδειο ΟΑΚΑ.

Το ματς χάθηκε από την άμυνα μας (την ποια ?) την αστοχία στα τρίποντα... με 0/16 ξεκινησαμε, αλλά και από την αδυναμία μας να οδηγήσουμε το ματς σε κοντρολ ρυθμό.

Tελειώσαμε με 3/21 3π ενώ ο Απόλλωνας 11/17.

με 1500 άτομα στην εξέδρα σήμερα, τα κόζια θα ήταν διαφορετικά και στα δύσκολα σημεία θα παίρναμε έξτρα ώθηση.

και μερικές φωτό :





και το τρίποντο του Κόμματου (το 17ο)


και κάτι ακόμα..
Βετούλας από τα 6μ25..
3/8 Αρη
1/7 Μαρούσι
0/4 Πανελλήνιο
0/7 με Απόλλωνα

σύνολο 4/26, και έχει ένα σερί 1/18 στα 3 τελευταία ματς..

QUOTE
Αλεξανδρής: Φεύγει ο Χολμς

17/10/2006 19:44

Ο Απόλλωνας Πάτρας πήρε το σπουδαίο διπλό, όμως, το πρόσωπο της συνέντευξης Τύπου που ακολούθησε δεν ήταν ο προπονητής της ομάδας, Ερέζ Μπίτμαν, αλλά ο Βαγγέλης Αλεξανδρής! Ο κόουτς της Ένωσης ανακοίνωσε ότι ο Ράλφι Χολμς, που αφίχθη μόλις την Δευτέρα (16/10) στην χώρα μας, αποτελεί ήδη παρελθόν!

«Ο Χολμς θα φύγει αύριο το πρωί. Ο παίκτης μας είπε ότι έχασε τον πατέρα του και επιστρέφει στις ΗΠΑ. Μετά από αυτή την εξέλιξη πάμε για άλλη λύση», είπε ο «τίγρης» και συνέχισε: «Δεν μας πιάνει πανικός. αλλά πλέον οι επιλογές μας περιορίζονται, καθώς διαθέτουμε μόλις έναν Αμερικάνο κι έναν κοινοτικό. Το βάρος πέφτει σε συγκεκριμένους παίκτες και θα πρέπει να ενισχυθούμε σε όποιους τομείς μπορούμε. Για την ενίσχυσή μας τα πάντα είναι ζήτημα συγκυριών. Θα δούμε πόσα χρήματα θα μπουν στο ταμείο από τα διαρκείας ή από τους άλλους πόρους μας και αναλόγως θα δούμε αν θα πάρουμε κάποιους άλλους παίκτες».

Αναφερόμενος στο ματς, ο Βαγγέλης Αλεξανδρής, υποστήριξε: «Ο Απόλλωνας έπαιξε καταπληκτικά σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Κέρδισε δίκαια. Έπαιξε όμορφο μπάσκετ. Εμείς ήμασταν πολύ κακοί στην άμυνα, ειδικά στα πικ εν ερολ. Αντιμετωπίσαμε πρόβλημα επικοινωνίας στον πάγκο, αλλά και στο παρκέ οπότε φυσιολογικά ήρθε η ήττα. Ξέρουμε ότι ακόμα δεν είμαστε τόσο καλή ομάδα. Συνεχίζουμε την προσπάθεια...».

Από την πλευρά του, ο ισραηλινός τεχνικός της αχαϊκής ομάδας, Ερέζ Μπίτμαν, δήλωσε: «Είμαστε ικανοποιημένοι από την νίκη και από τον τρόπο που παίξαμε. Θέλαμε να είμαστε μία ομάδα που θα παίζει καλό και ομαδικό μπάσκετ και δεν θα βασίζεται σε έναν ή δύο παίκτες μόνο. Είναι ο δεύτερος συνεχόμενος αγώνες χωρίς τον Ρέντσερ, ο Στράτσεβιτς ήρθε πριν από λίγες ημέρες, ακόμα κι έτσι, όμως, βρήκαμε τρόπο να κερδίσουμε τον αγώνα».


sportime.gr


Holmes



Αλματερός Σκοτ :-)
hellenic
Den afine na karfosei o kommatoso polio papoys...otan trexei einai san na ton biazoyn!Ta triponta mas skotosan!oi omada omos akoma den einai etimi kai opos eipe kai o Aleksandris o apollon eitan katapliktikos apo ti stigmi poy ebaze oti petouse ston aera!
kop-13
Δεν το είδα ρε γμτ το παιχνίδι αλλα 97 είναι πάρα πολλοι πόντοι!!!
Μάλλον με τις μονάδες που έχει η ΑΕΚ θα έχει πολλά προβλήματα στην άμυνα σε όλο το πρωτάθλημα...
Warrior
Eγω νομιζω πως ειναι(εκτος αυτου που λες) και θεμα φυσικης καταστασης της ΑΕΚ.Ο Απολλωνας
"ανοιξε" το ρυθμο του αγωνα,ετρεξε στον αιφνιδιασμο και ηταν λογικο να μην μπορουν να ανταπεξελθουν
οι παικτες της ΑΕΚ που δεν εχουν κανει προετοιμασια.Ισως δουμε πολλα σκαμπανευασματα απο την ΑΕΚ
φετος λογω αυτου του γεγονοτος...

Εγω επιμενω παντως οτι μου φανηκε εξαιρετικα κοντρολαρισμενη ομαδα ο Απολλωνας.Ηξερε τι ζηταγε στο
γηπεδο και εδειχνε αξιοσημειωτη ψυχραιμια κατα τη διαρκεια του αγωνα.Μου κεντρισε το ενδιαφερον και
θελω να τον ξαναδω συντομα για να εχουμε πιο ολοκληρωμενη εικονα.Για καποιους παικτες σιγουρα θα
ξανασυζητησουμε(εκτιμω) στην διαρκεια της χρονιας...

Η ΑΕΚ εξαρταται πολυ απο το σουτ εξω απο τα 6,25 απο τα 4 ματς που εχω δει(με το Μαρουσι βεβαια το ειδα
αποσπασματικα).Με Αρη και Πανελληνιο ηταν ευστοχη(οταν επρεπε τουλαχιστον) και εχασε,σημερα ηταν
πολυ αστοχη και εχασε...

Πραγματικα η αστοχια του Βετουλα ειναι εκνευριστικη..
Anaz
QUOTE
Πραγματικα η αστοχια του Βετουλα ειναι εκνευριστικη..
Πραγματι,κ προσωπικα μου δειχνει κ πολυ γερασμενος κ σε κακιστη φυσικη κατασταση!Πιο πολυ με το μυαλο κ την εμπειρια παιζει.Θα φτιαξει ομως πιστευω με τον καιρο.
Εκτος απ'τα παραπανω που αναφερατε κ συμφωνω,δηλαδη τα λαθη της αμυνας κ την αστοχια,συμφωνω με τον Warrior!!Δηλαδη εγω ειδα εναν Απολλωνα πολυ πιο δεμενο παρολο που κι αυτη ειναι νεα ομαδα κ σε πολλα σημεια εδειξε εξαιρετικα δειγματα κυριως στην επιθεση με πολυ καλη συνεργασια κ αξιοθαυμαστο passing game!! 41.gif Αν ηταν κ πιο προσεχτικοι στην αμυνα κ καλυτεροι στις επιστροφες τους.. Πραγματικα το χαρηκα πολυ κ γενικα εγινε ωραιο ματσακι..

QUOTE
27 πόντοι, 4/5 βολές, 10/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.
Στατιστικά ήταν σίγουρα ο κορυφαίος του αγώνα και όποιος τυχερός τον έχει στο fantasy θα τρίβει τα χέρια του τώρα.
Σκορ 32. Κ τωρα να τον παρετε καλα ειναι!Τα περισσοτερα συστηματα της Αεκ καταληγουν σε αυτον κ θα'ναι σιγουρα στους 3 πρωτους σκορερ του πρωταθληματος!Βαλε κ τα ριμπαουντ.. Εγω την πατησα ασχημα που τελευταια στιγμη δεν τον πηρα!Αλλα ειχα την συμβολη μου σε ομαδα φιλου μου απ'το forum που τον πηρε κι αυτον!Δεν λεω ποιος.. (θα τον καψω τον ανθρωπο) 19.gif tongue.gif

Y.Γ:Ο Μαρκσον πηδαει στο θεο!!!
sihainas
αφού είναι 30 κιλά άνθρωπος (οκ το παράκανα αλλά είναι υπερβολικά αδύνατος) tongue.gif

Πάντως εγώ έχω εμπιστοσύνη στον προπονητή μας καθώς το βιογραφικό του και μόνο λέει πολλά... μπορεί σαν πρώτος να μην έχει εμπειρία αλλά ξέρει πολλά απ' ότι φαίνεται... βέβαια με 2 παιχνίδια δεν μπορείς να κρίνεις καμία ομάδα... ούτε την ΑΕΚ ούτε τον Απόλλωνα...
apollonaras
Αυτη η ομαδα παιζει με μαγκια!!Ελα ρε Απολλωνα!!Στον επομενο αγωνα θα Ξαναπαω στο γηπεδο!!Γιατι πραγματικα αξιζουν συγχαρητηρια!! bball.gif

ΑΠΟΛΛΩΝΑΡΑ ΟΛΕ!!
nash
Αυτή η ΑΕΚ πως να παίξει άμυνα ρε παιδιά. Με Βετούλα, Κόμματο, Σκοτ... Ο μοναδικός καλός αμυντικός είναι ο Σωτήρης Νικολαϊδης. Εδώ χάνανε στο τέλος με 10 πόντους και παίζανε ζώνη γιατί δεν μπορούσαν να τρέξουν και να πιέσουν!

Ο Απόλλωνας μου έκανε πολύ θετική εντύπωση. Σοβαρή ομάδα(σε αυτό σίγουρα συνέβαλε και η παρουσία του Κουμπούρα στον άσσο) που χτύπησε την ΑΕΚ εκεί ακριβώς που πονάει, δηλαδή στην ταχύτητα. Αυτός ο Μάρκσον πολύ καλή επιλογή τελικά.

Ο Κόμματος με έσωσε στο Fantasy! Τελευταία στιγμή δεν πήρα τον Κουμπούρα ρε γαμώτο...
ashton
Kαι η κριτική

5. ΣΩΤΗΡΗΣ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ

Προσπάθησε, έτρεξε, πίεσε αλλά δεν ήταν σε καλή μέρα.

6. ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ

Δεν του βγήκαν τα σουτ (1/6 3π), δεν τα πήγε καλά και στην άμυνα.

7. ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΑΠΟΥΤΟΣ

Δεν ήταν σε καλή μέρα, αλλά και πάλι οι 12π με 4/4 2π, 4/6 1π και τα 5ρ είναι θετικός απολογισμός.

9. ΣΠΥΡΟΣ ΜΑΓΓΟΥΝΗΣ

Έπαιξε πιο πολύ από τις άλλες φορές, αλλά και πάλι η παρουσία του ήταν υποτονική

10. ΝΕΣΤΟΡΑΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Τι άλλο να έκανε το παληκάρι ; 27 πόντοι με εντυπωσιακά ποσοστά, 10 ρημπάουντ... Το κουλό είναι πως με την ομάδα να είναι αλλού γι'αλλού από τα 6μ25, αυτός σούταρε μόνο 3 φορές (βάζοντας το 1). Εκεί είναι πρόβλημα οργάνωσης και πλεϊμέϊκερ.

11. ΝΙΚΟΣ ΒΕΤΟΥΛΑΣ

Αν δεν εσπαγε τα ταμπλώ με τα τούβλα (0/7) και την εμμονή του στο τρίποντο, θα ήταν θετικός με τις 8 ασιστ. Έχει πρόβλημα φυσικής κατάστασης και δεν μπορεί να τρέξει σωστά την ομάδα.

12. ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ

Έπαιξε πρώτη φορά φέτος. Θα περίμενα να σουτάρει απ'έξω για να δώσει λύσεις στην τραγική αστοχία μας.

13. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΥΛΑΣ

Πάτησε παρκέ, προσπάθησε να παίξει λίγο άμυνα.

14. JASMIN PERKOVIC

θετικός και πάλι. Οι 17 πόντοι ας μην ξεγελάνε γιατί αρκετά μπήκαν στο τέλος όταν είχε κριθεί το αποτέλεσμα. Πάντως, για άλλη μια φορά βοήθησε αρκετά. Αν ειχε ένα συμπαραστάτη θα ήταν όλα καλύτερα.

15. BRENT SCOTT

Συνεχίζει να βελτιώνεται (0π-0ρ με Άρη, 0π-2ρ με Μαρούσι, 3π-6ρ με ΠΓΣ, 14π-6ρ χθες), αλλά ακόμα δε θυμίζει αμερικανό σέντερ. Με τους ρυθμούς που πάει ίσως στρώσει κατά τα Χριστούγεννα... Τα στατιστικά του στα σουτ είναι τραγικά έχοντας 6/19 2π και 5/10 βολές. Η φάση με το μπέρδεμα στο τρίποντο είναι για αρνητικά χάϊλάϊτς.

17. ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΙΧΑΛΟΓΛΟΥ

Δεν έπαιξε

19. ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΚΑΚΑΒΑΣ

Μπήκε και πάλι για ένα λεπτό. Ο Αλεξανδρής δείχνει να τον πιστεύει και ας ελπίσουμε να τον δικαιώσει, γιατί έχουμε πρόβλημα στην κυκλοφορία και την οργάνωση.
Alexmei
Δεν το πιστεύω και το έπαιξα άσσο στο overplay bet! biggrin.gif τουλάχιστον έπεσα στην σωστή διαφορά... Μπράβο στον Απολλωνα που με έκανε να προσέχω τώρα περισσότερο.... 41.gif
dizzy_fingers
O Mιχάλογλου τί θέση παίζει?
ashton
Τέρμα δεξιά στον πάγκο...

Forward είναι
Olorin
Κοίτα ρε τον Φανούλη... tongue.gif (τον Κουμπούρα εννοώ...)

Ήμασταν συμπαίκτες στο εφηβικό του Πανιωνίου (αν και ήταν μικρότερός μου) και στο ίδιο σχολείο και τον βλέπω συχνά (κυρίως καλοκαίρι, βέβαια) όταν κατεβαίνω στην πατρίδα (Ν.Σμύρνη) για κανά καφεδάκι στην Πλατεία (μια είναι η Πλατεία με "Π" κεφαλαίο, ειδικά για τους μπασκετικούς...)

Ειλικρινά, μέχρι πρόπερσι έλεγα ότι το παιδί δεν είχε φτάσει εκεί που περιμέναμε (καλά δεν τον πήραν τα χρόνια, 23 χρονών είναι μόνο και έχουν φτάσει να τον θεωρούν οι σχολιαστές "έμπειρο" και "βετεράνο"... blink.gif ), αν καλοσκεφτείς τις επιτυχίες που είχε με τις μικρές Εθνικές (από πολλούς ειδικούς θεωρούνταν ο καλύτερος 83άρης μετά τον Ζήση...). Να όμως που μας διαψεύδει και ειλικρινά χθες τον χάρηκα πολύ που τον είδα να πηγαίνει τόσο καλά...

Βέβαια, με ενοχλεί λιγάκι που ακούω και διαβάζω από όλους τους αδαείς ότι έμαθε μπάσκετ στην Χαλκίδα (18 χρονών πήγε το παιδί, ενώ είχε ήδη φτιάξει όνομα με μετάλλια σε Εθνικές Παίδων κι Εφήβων).

Από την άλλη, ίσως ενδόμυχα χαίρομαι, γιατί έτσι αποδεικνύεται για μια ακόμα φορά ότι ο Πανιώνιος (εκείνη την εποχή, τουλάχιστον), δεν ήταν τίποτα παραπάνω από ένα "σούπερ-μάρκετ κρεάτων" όπως λέγαμε χαριτολογώντας μεταξύ μας... Θυμάμαι εμένα με είχαν πουλήσει στον Ίκαρο Ν.Σμύρνης για 1.500.000, χωρίς καλά-καλά να με ρωτήσουν αν ενδιαφέρομαι να πάω κάπου αλλού... 68.gif

Τέλος πάντων, για να παραμείνω on-topic, η ΑΕΚ μάλλον ξεγέλασε τον κόσμο και ξεγελάστηκε και η ίδια με 1-2 καλά αποτελέσματα και συμπαθητικές εμφανίσεις και οι άνθρωποί της νόμιζαν ότι ξεπεράστηκαν τα προβλήματα...

Από την άλλη βέβαια, ο Απόλλωνας ίσως να είχε (και να έχει ακόμα) περισσότερα και σημαντικότερα προβλήματα, αλλά να που και 2/2 έχει και ωραίο μπάσκετ παίζει...

Θα δούμε... είναι πολύ νωρίς για όλους ακόμα...
dizzy_fingers
QUOTE(ashton @ Oct 18 2006, 11:34 PM) *
Τέρμα δεξιά στον πάγκο...

Forward είναι

biggrin.gif

Small η power?
Για το fantasy league ρωτάω (άρα, περιφερειακός ή ψηλός?)
ashton
Mε βάση σωματοδομή είναι small.Αλλά στην ΑΕΚ, με τις ελλείψεις στους ψηλούς, που ο Ταπούτος παίζει 4, μπορεί να παίξει και αυτός 4άρι.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.