Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μπεσικτας-Ολυμπιακος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
T.W.Is.M.
vs

Πεμπτη 28/2 20.00 Nova Sports 3

Για πρωτη φορα στη φαση αυτη εχουμε μπροστα μας ενα παιχνιδι εκτος εδρας που η νικη ειναι απαραιτητη. Ο λογος ειναι οτι απο την εδρα της Μπεσικτας εχουν περασει μεχρι στιγμης ολοι και αναμενεται να περασουν κι αλλοι. Το θετικο ειναι οτι η ομαδα αρχιζει να ανεβαζει ρυθμους και ο αντιπαλος μοιαζει απογοητευμενος εκτος απο αποκλεισμενος. Το αρνητικο ειναι οτι καποιος θα παθει τη ζημια στην Κωνσταντινουπολη και ελπιζουμε να μην ειναι ο Ολυμπιακος. Εντελως πληροφοριακα, η Μπεσικτας θα εχει και λιγοτερη ξεκουραση, αφου αυτη τη στιγμη παιζει για το πρωταθλημα με τη Φενερμπαχτσε.


Ρετρο βιντεο δεν ειναι και ευκολο να βρουμε, αλλα εχουμε τα highlights απο το παιχνιδι του πρωτου γυρου:
Reggie Miller #31
Το ματς είναι από αυτά που πρέπει να τα πάρεις οπωσδήποτε,αφού όπως φαίνεται όλος ο κόσμος περνάει από εκεί,άρα πρέπει να περάσει ότι και να γίνει,ακόμα κι αν δεν παίξεις καλά.
Και φεύγοντας τους λες αν μπορούν να σου κάνουν μια χάρη,να κάνουν σε κάποιον ζημιά!
frenchman7
Ρε παιδιά ποιος είναι αυτός που παίζει με την φανέλα του Παουελ?
Dreamerpanos
Έχουν συννενοηθεί Ολυμπιακός και Μπεσίκτας να ανεβάσουν την ψυχολογία του Πάουελ? tongue.gif
HLR CENATION
Δεν εχει μπει καλα ο ΟΛυμπιακος.

Πριντεζης και Παουελ οι καλυτεροι εως τωρα.
belalik
Πω πω .. το ματς ειναι αθλιο .. μεχρι στιγμης τουλαχιστον ...
dimit
Η ομαδα δε πειθει....
Περιορισμενων δυνατοτητων....
HLR CENATION
Ανεβηκε ο ΣΠανουλης ανεβηκε ο Παπανικολαου και μπηκε το νερο στο αυλακι.

Οι τουρκοι ανυρπακτοι.
kotzito
Ρε τον Παουελ.

Ευτυχως ανεβασαμε αποδοση στο 2ο δεκαλεπτο και κλεισαμε με μια καλη διαφορα,αν και θα μπορουσαμε να κρατησουμε λιγο καλυτερα στο τελευταιο λεπτο.
Zephyr
Αν χάσω ματς που ο Πάουελ βγει MVP, κατάρα στην Nova που είναι συνδρομητικιά!
ΥΓ. Και είχα ένα προαίσθημα ότι το έχει η κρατική σήμερα ugly_tocktock.gif
gmalamos
QUOTE(dimit @ Feb 28 2013, 20:27 ) *
Η ομαδα δε πειθει....
Περιορισμενων δυνατοτητων....



Ενω οι υπολοιπες ομαδες της euroleague μεγαθηρια ε??Αγωνιστικα παντα!!
HLR CENATION
Ο μονος ανυρπακτος ο Λο
rankin
Ο Παουελ με το μαλλί Βον Ουειφερ, κεντάει
HLR CENATION
Σπουδαιο ματς ο Σπανουλης στο μοιρασμα του παιχνιδιου..Πολυ καλοι και οι πρινεζης,παπανικολαου,Παουελ.ΑΝ και δεν βγαινει δυνατα στα ριμπαουντ.

Ο Φαλκιερ ειναι αστειος.
kotzito
Ευκολη νικη.Η ομαδα απο το 2ο δεκαλεπτο και μετα ελεγξε το ματς και το πηγε οπως ηθελε,απεναντι σε μια Μπεσικτας που ειναι μαλλον η χειροτερη ομαδα του τοπ-16.Κερδος ο Παουελ που στην επιθεση ηταν αρκετα καλος και στην αμυνα το προσπαθησε,αν και δειχνει οτι θελει πολυ δουλεια στον τομεα αυτο,οπως και οι Πρι,Παπ που ηταν απο τους κορυφαιους για 2ο συνεχομενο αγωνα και μακαρι να εχουν ξεπερασει το ντεφορμαρισμα τους.


Y.Γ. Μου φαινεται ή ο Σερμαντινι ειναι αρκετα πεσμενος τον τελευταιο μηνα;Κανει και ευκολα φαουλ οποτε αναγκαστικα παιζει λιγοτερο.Με τον Παουελ να εχει προβληματα αμυντικα(δεν μπορω να κρινω απο την σημερινη του εμφανιση για την συνεχεια),θα χρειαστει να ανεβει,γιατι ο Χαινς οσο βιονικος και αν ειναι δεν μπορει να παιζει και τα 40 λεπτα.
dimit
Το μονο θετικο οτι ο Σπανουλης φαινεται να αλλαξε νοοτροπια. Ηταν καλος στην οργανωση και το ποιρασμα.
Γενικα παντως ειμασταν κακοι στο 5-5
rankin
Αποστολή εξετελέσθη.. Πάμε τώρα για τα δυνατά παιχνίδια
Ωραιος ο Πάουελ. Σταθερά καλός ο Σλούκας. Ο Σπαν μοίρασε παιχνίδι, αλλά δείχνει ακόμα να μην είναι σε φουλ ρυθμούς.
Ο Sir Mantini αόρατος σήμερα, αλλά την αλλη βδομάδα τον θέλουμε

Γενικά η ομάδα ήταν συνεπής σήμερα.. Επαγγελματική νίκη, με επιπλέον κέρδος τον Παουελ.
Ο Περκινς θέλει χρόνο να προσαρμοστεί..
HLR CENATION
Σπανουλης 8 αψογος στο μοιρασμα του παιχνιδιου, θετικο προσημο στην αμυνα.

Λο 4 Κατα την γνωμη μου δεν αξιζει να παιζει στον Ολυμπιακο.

Παπανικολαου.8 Πολυ καλη εμφανιση.Κινδυνος -θανατος το περιφερειακο του σουτ

Πριντεζης 7 πολυ ενεργεια,βοηθησε στα ριμπαουντ

Παουελ 8 Το καλυτερο του ματς με την φανελα του Ολυμπιακου οσες φορες τον εχω δει ,θελει βελτιωση ομως στον τομεα των ριμπαουντ

MVP Σπανουλης
Magnus92
QUOTE(HLR CENATION @ Feb 28 2013, 21:36 ) *
Λο 4 Κατα την γνωμη μου δεν αξιζει να παιζει στον Ολυμπιακο.


ohmy.gif

Οχι ρε συ Χρηστο... Μην κρινεις απο ενα παιχνιδι...

Ειδικα τον τελευταιο καιρο ειναι σουπερ ο Law IV !
olympiakos
Ήτανε κακός ο Λο σήμερα ?? θα με τρελάνετε ρε ?? άλλο ματς έβλεπα ?
rankin
QUOTE(olympiakos @ Feb 28 2013, 21:51 ) *
Ήτανε κακός ο Λο σήμερα ?? θα με τρελάνετε ρε ?? άλλο ματς έβλεπα ?

Απλά δεν ηταν οσο καλός είναι συνήθως...
Φυσιολογικό νομίζω, για κάθε παίχτη, να κάνει και κάποια μέτρια/άσχημα παιχνίδια
Η κριτική στον Acie δεν νομίζω οτι έχει βάση
Johnnys
Acie Law 25λεπτα 8ποντους 4ριμπαουντ 3ασιστ 1λαθος 1ταπα και επειδη δεν βρισκουμε κατι αλλο ας κραξουμε αυτον σημερα..Ρε δεν θα σοβαρευτουμε ποτε..Μπραβο στην ομαδα πειστικη και οσο χρειαζεται καλη εμφανιση
rankin
QUOTE(Johnys @ Feb 28 2013, 22:11 ) *
Acie Law 25λεπτα 8ποντους 4ριμπαουντ 3ασιστ 1λαθος 1ταπα και επειδη δεν βρισκουμε κατι αλλο ας κραξουμε αυτον σημερα..Ρε δεν θα σοβαρευτουμε ποτε..Μπραβο στην ομαδα πειστικη και οσο χρειαζεται καλη εμφανιση

Ναι, αλλά με 1/5 δίποντα 6/6 βολές.
Ήταν λίγο άστοχος, αλλά και πάλι, δε μου λέει τίποτα. Ο Acie ειναι πολύ σημαντικός για αυτή την ομάδα. Είναι σοβαρός. Ξέρει μπάσκετ. Παίζει άμυνα.. Ε, θα κάνει και ενα μέτριο παιχνίδι! Δεν θα του πάρουμε και το κεφάλι για αυτό
olympiakos
Όλοι θα κάνουν και κακές εμφανίσεις αλλά το να διαβάζεις σχόλια του τύπου "ότι δεν αξίζει να παίζει στον Ολυμπιακό" ε ήμαρτον ρε... 68.gif
HLR CENATION
QUOTE(olympiakos @ Feb 28 2013, 23:06 ) *
Όλοι θα κάνουν και κακές εμφανίσεις αλλά το να διαβάζεις σχόλια του τύπου "ότι δεν αξίζει να παίζει στον Ολυμπιακό" ε ήμαρτον ρε... 68.gif

Φυσικα κατα την γνωμη μου δεν πρεπει να παιζει στον Ολυμπιακο?Τι να κανουμε?

Απαγορευεται να το γραψω η πρεπει να παρω και καμια ειδικη αδεια για να το πω?

Να μου ριξουν ban αμα ειναι.
SG3ptshooter
Κάτω τα χέρια απ' τον HLR.

Για ντεμπούτο Perkins σιγή βλέπω. +9, 3 fouls και 6 λεπτά δε σημαίνει κάτι. Σε τι ταχύτητα έμοιαζε να κινείται είναι η βασική απορία.
Germany96
QUOTE(rankin @ Feb 28 2013, 22:15 ) *
Ναι, αλλά με 1/5 δίποντα 6/6 βολές.
Ήταν λίγο άστοχος, αλλά και πάλι, δε μου λέει τίποτα. Ο Acie ειναι πολύ σημαντικός για αυτή την ομάδα. Είναι σοβαρός. Ξέρει μπάσκετ. Παίζει άμυνα.. Ε, θα κάνει και ενα μέτριο παιχνίδι! Δεν θα του πάρουμε και το κεφάλι για αυτό

Ο Law έχει ένα θέμα με την σταθερότητα στην απόδοση του. Το τελευταίο διάστημα όμως είναι σε εξαιρετική κατάσταση και υπό αυτό το πρίσμα, όντως η σημερινή του απόδοση δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο.

Πάντως είναι σπουδαίο εργαλείο, καταπληκτικός στην άμυνα στην μπάλα, ικανότατος στο να οδηγεί τον προσωπικό του αντίπαλο σε λάθη, ανοίγοντας αιφνιδιασμό για τον Ολυμπιακό τον οποίο μπορεί πολύ εύκολα και να κλείσει ο ίδιος. Το σκαρί του αντέχει κραδασμούς, έχει καλό ball handling και είναι πολύ αποτελεσματικός στο drive, παρ’ ότι δεν συνηθίζει να παίρνει εξεζητημένες προσπάθειες, δεν φοβάται να τελειώσει φάσεις σε κρίσιμα σημεία των αγώνων. Το σουτ τριών πόντων μπορεί να μην είναι η μεγαλύτερη δύναμή του αλλά ταιριάζει πολύ καλά με τον Σπανούλη σαν δεύτερος πόλος δημιουργίας (όταν οι αντίπαλοι βγαίνουν δυναμικά στο screen που παίρνει ο Βασίλης και σπάνε το pick&roll play, όταν παίρνει την πάσα ο Acie συνεχίζει να υπάρχει ροή στην επίθεση της ομάδας). Το δυνατό του σημείο είναι το transition game αλλά παραμένει χρήσιμος και σε set επιθέσεις και σαν πρώτος δημιουργός.

Όταν τον απέκτησε ο ΟΣΦΠ ήμουν αρκετά διστακτικός αλλά βγήκε λίρα εκατό. Η ικανότητα του στην πιεστική προσωπική άμυνα και η αποτελεσματικότητά του στο transition (που παραμένει το ισχυρότερο ατού και της φετινής ομάδας) λύνουν το παιχνίδι του Ολυμπιακού (που σε καταστάσεις 5vs5 αρκετά συχνά βραχυκυκλώνει, ανάλογα και με την φόρμα του Σπανούλη). Μακάρι ο Perkins να προσαρμοστεί και να αυξηθεί περισσότερο η περιφερειακή αμυντική ένταση της ομάδας, γιατί η άμυνα στο pick&roll με τον Josh στη ρακέτα είναι σχεδόν καμένο χαρτί (ακόμα και σήμερα που ήταν σχεδόν άχαστος, συνέδραμε αποφασιστικά στο να πιάσει season highs σε ένα σωρό στατιστικές κατηγορίες ο –εδώ συμφωνώ με τον HLR- αστείος Falker).

Ας ελπίσουμε ψυχολογικά να πάρει τα πάνω του ο Josh επιθετικά και να καλύπτει με αυτόν τον τρόπο τις άλλες αδυναμίες του και σε συνδυασμό με σποραδικές καλές άμυνες σε κάποια ταιριαστά match-up ίσως να σταματήσει να μοιάζει τόσο τραγικά εξόφθαλμα λάθος η επιλογή του για την ρακέτα της ομάδας.
HLR CENATION
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 28 2013, 23:17 ) *
Κάτω τα χέρια απ' τον HLR.

Για ντεμπούτο Perkins σιγή βλέπω. +9, 3 fouls και 6 λεπτά δε σημαίνει κάτι. Σε τι ταχύτητα έμοιαζε να κινείται είναι η βασική απορία.


Χαχα πες τα ρε φιλε γιατι θα μου στριψει...Γραφω την αποψη μου ηρεμα και ωραια,ουτε με νοιαζει τι θα κανει ο Ολυμπιακος καθως φιλος του Ηρακλη ειμαι και σαν φιλαθλος κρινω απλα και θα βγει ο αλλος να μου την πει γιατι ειπα την γνωμη.Που και μαλακια να ειπα ειναι η γνωμη ρε φιλε.Δεν ειμαι κανας ξερολας να τα ξερω ολα,μια γνωμη μεσα στις αλλες ..
rchos
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 28 2013, 23:17 ) *
Κάτω τα χέρια απ' τον HLR.

Για ντεμπούτο Perkins σιγή βλέπω. +9, 3 fouls και 6 λεπτά δε σημαίνει κάτι. Σε τι ταχύτητα έμοιαζε να κινείται είναι η βασική απορία.


Ούτε στην ταχύτητα μπορείς να κρίνεις βασικά.

Μπήκε σαν τον κλασικό ψάρακα που το κεφάλι του γυρίζει πέρα δώθε με ιλιγγιώδη ταχύτητα προσπαθώντας να καταλάβει πως κινούνται οι συμπαίχτες του.


Υ.Γ. Ο Λο μετά τον τον Λούκας Γκόρντον είναι ότι καλύτερο σε προσφορά έχουν φέρει οι Αγγελόπουλοι σε ξένο κοντό.(Ο Έντνι εξαιρείται).Μακάρι να μείνει πολλά χρόνια στην ομάδα.
kotzito
Νικησε και η Μακαμπι μεσα στην Καχα,οποτε πλεον (λογικα) η 3η θεση μοιαζει αρκετα πιθανη εως σχεδον σιγουρη,και απο εκει και περα με 2/2 με Σιενα και Μπαρτσα παμε τουλαχιστον για 2η θεση.
Razorblade Fish
QUOTE(kotzito @ Feb 28 2013, 23:29 ) *
Νικησε και η Μακαμπι μεσα στην Καχα,οποτε πλεον (λογικα) η 3η θεση μοιαζει αρκετα πιθανη εως σχεδον σιγουρη,και απο εκει και περα με 2/2 με Σιενα και Μπαρτσα παμε τουλαχιστον για 2η θεση.

Δεν βλέπω που αλλού θα χάσει η Μπαρτσελόνα(που δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα χάσει και εδώ,πόσω μάλλον με 9 πόντους),οπότε η 1η θέση θεωρώ ότι είναι ανέφικτη.Η Κάχα ξεφούσκωσε όσο απότομα φούσκωσε...
T.W.Is.M.
QUOTE(kotzito @ Feb 28 2013, 23:29 ) *
Νικησε και η Μακαμπι μεσα στην Καχα,οποτε πλεον (λογικα) η 3η θεση μοιαζει αρκετα πιθανη εως σχεδον σιγουρη,και απο εκει και περα με 2/2 με Σιενα και Μπαρτσα παμε τουλαχιστον για 2η θεση.


Ευτυχως που τα λενε κι αλλοι πια γιατι μεχρι πριν λιγες εβδομαδες "κυνηγουσαμε την 4η θεση" και ειχαμε χασει ηδη τη χρονια.
Μετανοειτε... Θα το λεω μεχρι το μουσι μου να φτασει αυτο του Simon Whitlock(τον οποιο βλεπω τωρα!) tongue.gif
Eddie.Johnson
QUOTE (Eddie.Johnson @ Feb 25 2013, 11:43 ) *
Σιγά ρε Ντόρσει...και ο Πάουελ τα κάνει αυτά smiley.gif icon_drunk.gif


QUOTE (T.W.Is.M. @ Feb 25 2013, 15:34 ) *
Αναμεσα σε Γιαο Σκολα και Αρτεστ... tongue.gif


Αγαπητέ T.W.Is.M.,η πλάκα που κάναμε μέσα στην βδομάδα για τον Πάουελ πιθανόν να έθιξε τον εγωισμό του αμερικάνου και είπε σήμερα να μας βάλει τα γυαλιά smile.gif tongue.gif

Δέν έχω να κάνω κάποια ιδιαίτερη κριτική για το παιχνίδι,περιμένω να δώ την ομάδα σε πιό δύσκολα παιχνίδια...το σημερινό ήταν προπόνηση.

Μ άρεσε φυσικά πολύ ο Πάουελ αλλα καί ο Σπανούλης,που αποφάσισε να μοιράζει το παιχνίδι και οχι να παίρνει προσπάθειες.Μακάρι να δούμε ανάλογες εμφανίσεις(καί απο τους δύο)σε δύσκολα μάτς.

ΥΓ.Ο Πέρκινς θέλει κάνα μήνα κι αυτός πιστεύω για να δείξει θετικά στοιχεία.Ακόμα φαίνεται έξω απο τα νερά του.
plo koon
Διαδικαστική νίκη από τον ΟΣΦΠ και σε κάποιες φάσεις και με στυλ. Χαρακτηριστικό της διάθεσης που (δεν) υπήρχε είναι τα 16 λάθη, όταν στα δύο προηγούμενα ματς μαζί είχαμε 14.

Το στατιστικό του αγώνα παρόλα αυτά είναι το 3/3 από τον Παπ. Επιτέλους ξεπέρασε την emo φάση και είναι πάλι μαζί μας. Πολύ θετικό είναι το γεγονός ότι δοκιμάζει πράγματα (τρίπλα, ποστ). Ακόμα και αν κάνει λάθη.

Επίσης γούσταρα τη διάθεση που έβγαλε ο Πάουελ. Προφανώς θα τον καταπιούν ομάδες καλύτερες, αλλά αν μη τη άλλο σταμάτησε να είναι σακί με πατάτες.

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεται ο Μπαρτζώκας. Συντηρεί όταν πρέπει τους παίκτες, προσπαθεί να δώσει εύρος στο ρόστερ και στις αφομοιώσεις παικτών φαίνεται πολύ μεθοδικός. Επίσης πειραματίζεται με σχήματα/πρόσωπα όταν τα παιχνίδια είναι εύκολα. Πχ. Παρατήρησα σήμερα την άμυνα στο pnr. Πρώτη φορά είδα τόσο επίμονα hedge out από το 5. Νομίζω ήταν προπόνηση εν όψει Ναβάρο/Σαρούνας αλλά δεν είμαι και ειδικός.
frenchman7
Να σταθώ κι εγώ στην αλλαγή προθέσεων του Σπαν χθες (ασιστ & καλή άμυνα), την καλή (επιθετικά) εμφάνιση Παουελ και στην επιβεβαίωση του σουτ μέσης απόστασης από τον Χαινς.

Ο Λο ήταν σε μέτρια βραδιά και φαινόταν, θεωρώ πως χθες έπρεπε να πάρει περισσότερο χρόνο ο Σλούκας, αλλά οκ λεπτομέρεια!

Πάμε τώρα να κερδίσουμε τον διαγωνισμό με τα court seats με την barca και όλα καλά! tongue.gif
Reggie Miller #31
Και επιτέλους ο Παπανικολάου άρχισε να τιμωρεί πάλι από το τρίποντο!
Έγινε punisher πάλι! smiley.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.