Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλυτερη 12αδα για την euroleague 2009 κατα την γνωμη σας
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
kobe #24
Eδω περα ας γραψουμε τους 12 παιχτες που θα περναμε στην ομαδα μας αν ειμασταν προπονητες σε ομαδα της euroleague (αν φυσικα ειχαμε και τα χρηματα για να τους αποκτησουμε). Οι παιχτες αυτοι να αγωνιζονται σε ευρωπαικα πρωταθληματα και οχι στο NBA. Ακομα οι παιχτες θα πρεπει να ειναι εν ενεργεια αθλητες και να μην εχουν σταματησει το μπασκετ
colonel gomelsky
QUOTE(kobe #24 @ Sep 18 2009, 17:02 ) *
Eδω περα ας γραψουμε τους 12 παιχτες που θα περναμε στην ομαδα μας αν ειμασταν προπονητες σε ομαδα της euroleague (αν φυσικα ειχαμε και τα χρηματα για να τους αποκτησουμε). Οι παιχτες αυτοι να αγωνιζονται σε ευρωπαικα πρωταθληματα και οχι στο NBA. Ακομα οι παιχτες θα πρεπει να ειναι εν ενεργεια αθλητες και να μην εχουν σταματησει το μπασκετ


Χμμ. Απ ότι ξέρω η Ευρωλίγκα δεν έχει περιορισμό ελλήνων, ξένων. Λοιπόν:

1)Διαμαντίδης, Γιασικεβίτσιους, Τεόντοσιτς (2,2 + 1,6 + 0,8)

2)Ναβάρο, Σπανούλης (3 + 2)

3)Σισκάουσκας, Κλέιζα (3 + 2,5)

4)Φώτσης, Ελιάχου (1,5 + ? ας πούμε 1)

5)Πέκοβιτς, Μπατίστ, Μπουρούσης (1,2 + 1,5 + 1,5)

Προπονητής: Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς (1,5)

ΥΓ. Ο Σπανούλης θα μπορεί να παίζει και στο 1. Ο Κλέιζα θα μπορεί να κατεβαίνει και στο 4. Ο Ελιάχου να βοηθάει και στο 3 και ο Μπουρούσης στο 4.

ΥΓ. 2. Χωρίς να υπολογίζουμε σπασίματα συμβολαίων, αυτή η ομάδα θα κόστιζε: 23,3 εκατομμύρια ευρώ (μόνο τα συμβόλαια)

ΥΓ2. Δεν πήρα υπόψιν μου το βάθος χρόνου και τη διάρκεια. Μόνο για τη σεζόν 2009-2010
kobe #24
1 Διαμαντιδης , Σαρας , Μακ Ινταιρ
2 Σπανουλης , Ναβαρο
3 Σισκαουσκας, Τσιλντρες
4 Ελιαχου, Κλειζα
5 Μπατιστ , Πεκοβιτς, Μπουρουσης
Razorblade Fish
1)Διαμαντιδης,Μακινταιρ,Γιασικεβιτσιους
2)Σπανουλης,Ρακοσεβιτς
3)Σισκαουσκας,Βασιλοπουλος
4)Ε. Λορμπεκ,Κλειζα,Ρεγες
5)Πεκοβιτς,Μπουρουσης

Νομιζω ευελικτο και πολυ δυνατο ροστερ,δεν ξερω αν ξεχναω καποιον

Υ.Γ. Προβληματιστικα για Ναβαρο η Ρακοσεβιτς,Κλειζα η Ναχμπαρ κα Ρεγες η Κ. Λαβρινοβιτς
Υ.Γ. 2 Οχι,Ο Βασιλοπουλος δεν ειναι αστειο....
Bonzo
Ε, είναι λίγο αστείο mellow.gif

Λίγο πολύ συμφωνώ. Αντί για Φώτσι θα βαζα Άντερσεν - Σμόντις μάλλον
Igor
Kαλυτερο θα ηταν να τοποθετηθει ενα μπατζετ, γιατι ετσι χανεται ο ελεχγος.
Με ενα συγκεκριμενο μπατζετ θα ηταν πιο ορθολογικο..
a bullet for your head
Βλεπω πανακριβες ομαδες αποτελουμενες σχεδον μονο απο ''Γκαλακτικους''.. rolleyes.gif
Αντε να φτιαξω και εγω, μια πιο ''συμβατικη'' ομαδα..(λεμε τωρα..)

-Διαμαντιδης,Μακινταιρ,Νικ Καλαθης
-Σπανουλης,Τριπκοβιτς
-Σισκαουσκας,Μασιουλις
-Βελιτσκοβιτς,Πριντεζης,Μαυροκεφαλιδης
-Σπλιτερ,Σοφο
Razorblade Fish
QUOTE(Bonzo @ Sep 19 2009, 17:00 ) *
Ε, είναι λίγο αστείο mellow.gif

Λίγο πολύ συμφωνώ. Αντί για Φώτσι θα βαζα Άντερσεν - Σμόντις μάλλον


Δεν εχω βαλει Φωτση...Για Αντερσεν δεν το συζηταω,ο καλυτερος στην Ευρωπη και πρωτη μου επιλογη,αλλα παιζει πλεον νβα οποτε ειναι εκτος λιστας...Ο Σμοντις αντιθετως αποτελει για μενα τον ορισμο του υπερεκτιμημενου παικτη,και ειδικα μετα τους τοσους τραυματισμους δεν τον εχω σε καμια μα καμια εκτιμηση...
Bonzo
Έχεις δίκιο για Άντερσεν. Υπάρχει έλλειψη σε τεσσάρια στην Ευρώπη πάντως. οι καλύτερη κατά τη γνώμη μου είναι Λόρμπεκ, Σμόντις και Κλέιζα και Ελιάου
colonel gomelsky
QUOTE(Bonzo @ Sep 19 2009, 18:45 ) *
Έχεις δίκιο για Άντερσεν. Υπάρχει έλλειψη σε τεσσάρια στην Ευρώπη πάντως. οι καλύτερη κατά τη γνώμη μου είναι Λόρμπεκ, Σμόντις και Κλέιζα και Ελιάου


Και γω σκέφτηκα τον Σμόντις, αλλά με τόσους τραυματισμούς δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει πλέον.Ο Βασιλόπουλος που κολλάει; Απεριόριστο μπάτζετ λέμε...
saniboy
1) Διαμαντιδης bball.gif Σαρας bball.gif Τεοντοσιτς

2) Σπανουλης bball.gif Ρακοσεβιτς

3) Σισκαουσκας bball.gif Ναχμπαρ bball.gif Κλειζα

4) Λορμπεκ bball.gif Φωτσης

5) Πεκοβιτς bball.gif Σπλιττερ

Razorblade Fish
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 20 2009, 12:58 ) *
Και γω σκέφτηκα τον Σμόντις, αλλά με τόσους τραυματισμούς δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει πλέον.Ο Βασιλόπουλος που κολλάει; Απεριόριστο μπάτζετ λέμε...


Ο καλυτερος αμυντικος στην Ευρωπη,μετα το Διαμαντιδη,για μενα.Μπορει να μαρκαρει αποτελεσματικα απο το 1 ως το 4 και τον θεωρω υπερπολυτιμο γραναζι σε οποιδηποτε ροστερ,για πολλους λογους.Συμφωνοι,επιθετικα του λειπουν βασικα στοιχεια(το Dribbling του(Χατζη) ειναι αξιο θαυμασμου) αλλα ειδικα σε ενα τετοιο ροστερ με το ρολο ρολιστα για μενα ταιριαζει πολυ
colonel gomelsky
QUOTE(Razorblade Fish @ Sep 20 2009, 15:53 ) *
Ο καλυτερος αμυντικος στην Ευρωπη,μετα το Διαμαντιδη,για μενα.Μπορει να μαρκαρει αποτελεσματικα απο το 1 ως το 4 και τον θεωρω υπερπολυτιμο γραναζι σε οποιδηποτε ροστερ,για πολλους λογους.Συμφωνοι,επιθετικα του λειπουν βασικα στοιχεια(το Dribbling του(Χατζη) ειναι αξιο θαυμασμου) αλλα ειδικα σε ενα τετοιο ροστερ με το ρολο ρολιστα για μενα ταιριαζει πολυ


Κοιτώντας τη δική μου 12αδα τελικά θα συμφωνήσω, καθώς από τους κοντούς που έχω βάλει μόνο Διαμαντίδης και Σπανούλης παίζουν εξαιρετική άμυνα. Ποιανού τη θέση θα πάρει στο ρόστερ είναι βέβαια ένα πρόβλημα.
Basketikoc
Διαμαντιδης,Παπαλουκας
Ναβαρο,Σπανουλης
Wafer(δεν εχω αποψη ακομα παντως για ευρωπη),Σισκαουσκας
Κλειζα,Φωτσης
Πεκοβιτς,Λορμπεκ,Μπουρουσης

Δεν βαζω 12ο γιατι δεν προκειται να επαιζε smiley.gif
colonel gomelsky
QUOTE(Basketikoc @ Sep 23 2009, 22:13 ) *
Διαμαντιδης,Παπαλουκας
Ναβαρο,Σπανουλης
Wafer(δεν εχω αποψη ακομα παντως για ευρωπη),Σισκαουσκας
Κλειζα,Φωτσης
Πεκοβιτς,Λορμπεκ,Μπουρουσης

Δεν βαζω 12ο γιατι δεν προκειται να επαιζε smiley.gif


Φαντάζομαι ότι ως φίλος του ΟΣΦΠ θα πιστεύεις ότι ο Κλέιζα είναι 4αρι. Συνολικά δηλαδή έχεις στη δωδεκάδα τέσσερα 4αρια (Κλέιζα, Μπουρούσης, Φώτσης, Λόρμπεκ). Πολλοί δεν είναι;

O Wafer είναι και 3αρι;
j-kidd13
Σαρας-ΔΔ-Μακ Ινταιρ
Ναβαρο-Σπανουλης
Σισκα-Ναχμπαρ
Κλειζα-Ελιαχου
Μπουρουσης-Μπατιστ-Πεκοβιτς
Basketikoc
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 23 2009, 22:23 ) *
Φαντάζομαι ότι ως φίλος του ΟΣΦΠ θα πιστεύεις ότι ο Κλέιζα είναι 4αρι. Συνολικά δηλαδή έχεις στη δωδεκάδα τέσσερα 4αρια (Κλέιζα, Μπουρούσης, Φώτσης, Λόρμπεκ). Πολλοί δεν είναι;

O Wafer είναι και 3αρι;


Ο Κλειζα οντως δεν ειναι καθαρο 4αρι,πιο πολυ 3αρι ειναι για να λεμε του στραβου το δικιο παρα 4αρι.αλλα για το μπασκετ που θελω να παιξω εγω( tongue.gif ) διαλεξα 2 ''4αρια'' που να εχουν το τριποντο και περα απ τον Τελεταμπις αλλο 4αρι αξιολογο με τριποντο δεν βρισκω(που να ειναι σε αυτο το επιπεδο των παικτων τουλαχιστον).Οσο για τον Ουειφερ,δεν χωρουσε στο 2 η μαλλον δεν θα εβγαζα καποιον εκ των Σπανουλη και Ναβαρο για να βαλω τον Γουειφερ(προς το παρον).Οποτε ειπα να τον βαλω στο 3 αφου και το υψος το εχει,και χτισμενος ειναι και μπορει να παιξει και φτερο ,εχει και το σουτ οποτε δεν βλεπω να υπαρχει προβλημα.
smile.gif
T.W.Is.M.
Ωρα για μια περιεργη επιλογη 12αδας με συνδυασμο σταθερων αξιων και διαισθησης:

Διαμαντιδης-Παπαλουκας-Γιασικεβιτσιους
Ουειφερ-Αλαν Αντερσον
Σισκαουσκας-Σατο
Κσιστοφ Λαβρινοβιτς-Ελιαχου
Φισερ-Λορμπεκ-Σχορτσανιτης
lamar
1. Διαμαντιδης - Ρουμπιο - Χολντεν

2. Σπανουλης - Λαγκτον

3. Βασιλοπουλος - Σατο

4. Στοουνρουκ - Κριαπα - Πιετρους

5.Μοζκοφ - Φισερ

Ελατε να μας βαλετε καλαθι, που εισαι ρε Μποζα να δεις τι ομαδαρα εφτιαξα smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
colonel gomelsky
QUOTE(lamar @ Sep 25 2009, 14:41 ) *
1. Διαμαντιδης - Ρουμπιο - Χολντεν

2. Σπανουλης - Λαγκτον

3. Βασιλοπουλος - Σατο

4. Στοουνρουκ - Κριαπα - Πιετρους

5.Μοζκοφ - Φισερ

Ελατε να μας βαλετε καλαθι, που εισαι ρε Μποζα να δεις τι ομαδαρα εφτιαξα smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif


Βάλε και Χατζηβρέττα και τα ματς θα πηγαίνουν στους 40 πόντους. Αν βάλεις 41 κέρδισες! smiley.gif
apkat
Διαμαντιδης, Τεοντοσιτς, Καλαθης

Ναβαρρο, Σπανουλης

Σισκαουσκας, Βασιλοπουλος

Κλειζα, Λαβρινοβιτς Κ.

Σοφο, Μπουρουσης, Μοζγκοφ

Γυρω στα 19 εκατομμυρια οι μισθοι αλλα το θεμα ειναι οτι απο την ομαδα του ευκολα μονο τον Μοζγκοφ μπορεις να παρεις.Οποτε δεν φτιαχνεται.
lamar
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 25 2009, 20:15 ) *
Βάλε και Χατζηβρέττα και τα ματς θα πηγαίνουν στους 40 πόντους. Αν βάλεις 41 κέρδισες! smiley.gif

Σιγουρα εχει θεση στη μυθικη!!!!!! δωδεκαδα μου αλλα λογω της απιστευτης αντιπαθειας που του εχω δεν θελω ουτε το ονομα του να πληκτρολογησω. 69.gif
colonel gomelsky
QUOTE(apkat @ Sep 25 2009, 21:01 ) *
Διαμαντιδης, Τεοντοσιτς, Καλαθης

Ναβαρρο, Σπανουλης

Σισκαουσκας, Βασιλοπουλος

Κλειζα, Λαβρινοβιτς Κ.

Σοφο, Μπουρουσης, Μοζγκοφ

Γυρω στα 19 εκατομμυρια οι μισθοι αλλα το θεμα ειναι οτι απο την ομαδα του ευκολα μονο τον Μοζγκοφ μπορεις να παρεις.Οποτε δεν φτιαχνεται.


Ε καλά, πάντα θεωρητικά μιλάμε. Εμένα μου βγήκαν 23 μύρια μόνο οι μισθοί μιας χρονιάς. Το μπάτζετ λογικά θα είναι πάνω από 40 μύρια...

Απκατ, πώς χωράει ο Καλάθης σε μιά τοπ 12αδα χωρίς οικονομικούς ή άλλους περιορισμούς; Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο; Αφήνεις έξω Σάρας, Παπαλουκά.
apkat
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 26 2009, 16:44 ) *
Ε καλά, πάντα θεωρητικά μιλάμε. Εμένα μου βγήκαν 23 μύρια μόνο οι μισθοί μιας χρονιάς. Το μπάτζετ λογικά θα είναι πάνω από 40 μύρια...

Απκατ, πώς χωράει ο Καλάθης σε μιά τοπ 12αδα χωρίς οικονομικούς ή άλλους περιορισμούς; Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο; Αφήνεις έξω Σάρας, Παπαλουκά.


Δεν φτιαχνω all star ομαδα προφανως ετσι;;Φτιαχνω μια λειτουργικη ομαδα που να μπορει να σταθει και να χτυπησει την Ευρωλιγκα του χρονου.Ε θεωρω οτι ετσι καπως πρεπει να φτιαχτει για να λειτουργησει σωστα..

Ενα πλει μεικερ μεγαλο(ΔΔ) με εναν υποψηφιο all star απο πισω του(Τεο) και εναν μικρο να δινει ανασες και να αλλαζει ρυθμο στο(Νικ).Θεωρω οτι θα λειτουργουσε καλυτερα απο μια τριπλετα Σαρας ΔΔ Παπαλουκας που μονο μεχρι να βρει αρμοδιοτητες και να μοιρασει τον χρονο θα ειχε σκοτωθει.

Στο 1 επισης μπορει να βοηθησει και ο Ναβαρο με τον Σπανουλη σε περιπτωση τραυματισμων οπως στο 2 μπορει να μεταφερθει και ο Τεοντοσιτς.Οποτε και το 2 με 2 απο τους καλυτερους σκορερ της Ευρωπης ειναι πληρες.Συν οτι αμυντικα με ΔΔ Σπανουλη Βασιλοπουλο οπως και αν ειναι η περιφερεια τα μαρκαρισματα βγαινουν και μπορεις να ριξεις σε 3 αντιπαλους σταρ 3 απο τους καλυτερους αμυντικους της Ευρωπης.

Στο 3 ο Σισκα ειναι ο καλυτερος επιθετικα παικτης στην θεση του στην Ευρωπη και διπλα του μπαινει ο καλυτερος αμυντικος στην θεση του στην Ευρωπη που μπορει να μεταφερθει και στο 4 και να μαρκαρει ανετα 1-4.

Στο 4 ο Κλειζα με τον Λαβρινοβιτς ειναι 2 απο τα καλυτερα 4 αρια της Ευρωπης.Ενα κοντο σχετικα για την θεση και ενα ψηλο.Ο Κλειζα κατεβαινει και στο 3 σε περιπτωση που χρειαστει και μαρκαρει εξαιρετικα και τις 2 θεσεις ενω στο 4 κατεβαινει και ο Μπουρουσης ενω αντιστροφα στο 5 ανεβαινει και ο Λαβρινοβιτς.

Στο 5 ηθελα να προωθησω τον Σοφο και ετσι του εβαλα διπλα Μπουρου που να μην του παιρνει πολυ χρονο μεταφερομενος και στο 4 και Μοζγκοφ για να παιρνει λιγο χρονο ως αλλαγη του χοντρου.

Τωρα αν θες μια αλλ σταρ 12αδα θα εβαζα

Παπαλουκας Διαμαντιδης Σαρας

Ναβαρο Σπανουλης

Σισκαουσκας Τσιλντρες

Κλειζα Λαβρινοβιτς (Λορμπεκ)

Πεκοβιτς Λορμπεκ Μπουρουσης (Ρεγες)
treathitch
Έτσι, για το χαβαλέ:

PG- ΜακΙντάιρ, Διαμαντίδης, Ρούμπιο
SG- Ναβάρο, Λάγκντον
SF- Σισκάουσκας, Ερμάν, Τσίλντρες
PF- Λόρμπεκ, Βέσελι
C- Σπλίτερ, Μοζγκόφ
Igor
Διαμαντιδης, Χολντεν, Τεοντοσιτς

Ναβαρο, Λανγκντον

Σισκαουσκας, Σατο

Κ. Λαβρινοβιτς, Φωτσης

Πεκοβιτς, Λορμπεκ, Γλυνιαδακης [για ειδικες καταστασεις.. tongue.gif tongue.gif ]
cartmaniac
PG-Διαμαντιδης Τεοντοσιτς, Χολντεν
SG- Ναβαρο Σπανουλης
SF- Σισκαουσκας Τσιλντρες
PF- Φωτσης Λορμπεκ
C- Πεκοβιτς Μοζγκοβ Σοφο
il postino
6 γκαρντ , ενα 3ακι και 5 ψηλους.

διαμαντιδης , σπανουλης , σαρας

λιουγ , ντομερκαντ

καρλος χιμενεθ (αυτον τον παικτη τον θεωρω ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ και απορω που δεν πηγε ποτε σε πολυ μεγαλη ομαδα)

πεκοβιτς , σοφο , μπατιστ

γλυνιαδακης , στοουνρουκ.


βασικα καταπιεστηκα για να μη χαρακτηριστω πρασινοφρουρος και καφρος , αλλα πιστευω οτι το ροστερ του παο (βασει δικης μου μπασκετικης λογικης και χωρις τραυματισμους)ειναι το ιδανικο. ειναι πληρεστατο , ποιοτικοτατο και δε χωλαινει πουθενα.


θα μπορουσα με αλλα λογια να βαλω τη 12αδα του ΠΑΟ αλλα θα ηταν προκληση.
almirosbc
QUOTE(ilpostino @ Oct 22 2009, 20:34 ) *
6 γκαρντ , ενα 3ακι και 5 ψηλους.

διαμαντιδης , σπανουλης , σαρας

λιουγ , ντομερκαντ

καρλος χιμενεθ (αυτον τον παικτη τον θεωρω ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ και απορω που δεν πηγε ποτε σε πολυ μεγαλη ομαδα)

πεκοβιτς , σοφο , μπατιστ

γλυνιαδακης , στοουνρουκ.


βασικα καταπιεστηκα για να μη χαρακτηριστω πρασινοφρουρος και καφρος , αλλα πιστευω οτι το ροστερ του παο (βασει δικης μου μπασκετικης λογικης και χωρις τραυματισμους)ειναι το ιδανικο. ειναι πληρεστατο , ποιοτικοτατο και δε χωλαινει πουθενα.


ωπα κατσε δεν νομιζω να ειναι ο γλυνιαδακης ......
il postino
QUOTE(ilpostino @ Oct 22 2009, 20:35 ) *
6 γκαρντ , ενα 3ακι και 5 ψηλους.

διαμαντιδης , σπανουλης , σαρας

λιουγ , ντομερκαντ

καρλος χιμενεθ (αυτον τον παικτη τον θεωρω ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ και απορω που δεν πηγε ποτε σε πολυ μεγαλη ομαδα)

πεκοβιτς , σοφο , μπατιστ

γλυνιαδακης , στοουνρουκ.


βασικα καταπιεστηκα για να μη χαρακτηριστω πρασινοφρουρος και καφρος , αλλα πιστευω οτι το ροστερ του παο (βασει δικης μου μπασκετικης λογικης και χωρις τραυματισμους)ειναι το ιδανικο. ειναι πληρεστατο , ποιοτικοτατο και δε χωλαινει πουθενα.


θα μπορουσα με αλλα λογια να βαλω τη 12αδα του ΠΑΟ αλλα θα ηταν προκληση.

ξεχασα ενα γκαρντ , ας βαλω τον τεοντοσιτς (δεν εχει ακριβο συμβολαιο ....ακομα)

δεν ειναι και πανακριβη η ομαδουλα μου!!!


QUOTE(almirosbc @ Oct 22 2009, 20:35 ) *
ωπα κατσε δεν νομιζω να ειναι ο γλυνιαδακης ......

what???!!!!! δε σε πιασα!
cartmaniac
Μην υποτιματε τον Γλυνιαδακη. Εχει δουλεψει οσο ελαχιστοι και με την προσπαθεια και την επιμονη του εχει καταφερει πραγματα που αλλοι με τις προοπτικες του ουτε που θα σκεφτονταν καν να επιχειρησουν. Σε οποια ομαδα και αν επαιξε δεν απογοητευσε ποτε κανεναν, παντου σταθηκε επαξια. Και σημερα δεν νομιζω οτι υπαρχει εστω και ενας ψηλος στην ευρωπη , απο ολους οσους αναφερονται παραπανω στις καλυτερες 12αδες, που θα μπορουσε να τα βγαλει ευκολα περα απεναντι του.
berry
διαμαντιδης - μακινταιρ -τζααμπερ
ναβαρο - σπανουλης (θα του φαει την θεση ο ουειφερ σε λιγους μηνες wink.gif )
σισκαουσκας - τσιλι
κλειζα - κ.λαβρινοβιτς
μπουρουσης - πεκοβιτς - φισερ

με προπονητη ρενεσες
stakis
Αν μιλαμε για την φετινη ευρωλιγκα πρεπει να πουμε καθαρα βασει αποδοσης μετα τον Σεπτεμβρη αρα ομαδα διαφορετικη απο ότι την χρονια 08-09 που ας πουμε δεν επαιζε ο κλειζα.

ποιντ-γκαρντ : ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ - ΠΑΠΑΛΟΥΚΑΣ - ΡΟΥΜΠΙΟ
σουτινγκ-γκαρντ : ΝΑΒΑΡΟ - ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗΣ
σμολ-φοργουορντ : ΣΙΣΚΑΟΥΣΚΑΣ - ΣΑΤΟ
παουερ-φοργουορντ : ΚΛΕΙΖΑ - ΒΕΛΙΤΣΚΟΒΙΤΣ
σεντερ : ΜΑΡΙΤΣ - Ν. ΛΑΒΡΙΝΟΒΙΤΣ - ΠΕΚΟΒΙΤΣ
6-0
Με κριτήριο τη φετινή απόδοση:

Μακ Ιντάιρ Παπαλουκάς Ρούμπιο
Σπανούλης Νίκολας
Μάικλ Σάτο
Κλέιζα Βελίσκοβιτς
Μάριτς Πέκοβιτς Ντ.Λαβρίνοβιτς
Green Warrior
PG: Παπαλουκάς, Διαμαντίδης, Μαιντάιρ
SG: Σπανούλης, Ναβάρο, Ρακόσεβιτς
SF: Σισκάουσκας, Σάτο
PF: Σμόντις, Λαβρίνοβιτς
C: Μπορούσης, Πέκοβιτς
Nowitzki41
PG:Διαμαντιδης/Τεοντοσιτς/Ρουμπιο
SG:Ναβαρρο/Σπανουλης
SF:Τσιλντρες/Μαικλ
PF:Κλειζα/Ε.Λορμπεκ
C:Σπλιτερ/Μπουρουσης/Πεκοβιτς

Coach:Ομπραντοβιτς
ntelakos
Λοιπον,εγω θα βαλω δυο ομαδες.....

Η πρωτη ειναι μια ALLSTAR χωρις χρηματικους περιορισμους.....
1-Διαμαντιδης-Σαρας-Ρουμπιο
2-Σπανουλης-Νικολας
3-Σισκαουσκας-Μαικλ
4-Φωτσης-Κλειζα-Τελετοβιτς
5-Πεκοβιτς-Σπλιτερ

Η δευτερη θα ειναι πιο ορθολογικη και οχι εξωπραγματικη.....
1-Διαμαντιδης-Πριτζιονι-Καλαθης
2-Σπανουλης
3-Σισκαουσκας-Βεσελι
4-Φωτσης-Κλειζα-Βελιτσκοβιτς
5-Πεκοβιτς-Μπατιστ-Μαριτς
Θαλασσοπόρος
Καλημέρα κι από μένα.

Μετά από αρκετές μέρες (λόγοι υγείας με κράτησαν μακρυά από κάθε δραστηριότητα) μπορώ κι εγώ να ποστάρω επί τέλους στο φόρουμ. Και είναι και το πρώτο μου ποστάρισμα κι όλας.

Λοιπόν, μετά και το τέλος της χθεσινής αγωνιστικής, νομίζω πως πρέπει να αναθεωρήσουμε τις απόψεις μας σε πολλά πράγματα. Και φυσικά και στην κατάρτιση της καλύτερης 12άδας.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, οι παρακάτω διεκδικούν τον τίτλο του καλύτερου στις 5 θέσεις (σε παρένθεση οι επόμενοι καλύτεροι υποψήφιοι για τη θέση):

PG: Δ. Διαμαντίδης, Θ. Παπαλουκάς, R. Rubio (Bo McCalebb)
SG: M. Teodosic, J.C. Navarro, Β. Σπανούλης, (B. Keys)
SF: R. Kaukenas, J. Childress (G. Basile, J. Garbajosa)
PF: L. Kleiza, Α. Φώτσης (E. Rorbek, Κ. Καϊμακόγλου, R. Lawrence)
C: Σ. Σχορτσιανίτης, N. Pekovic (M. Batist, Γ. Μπουρούσης, D. Lavrinovic, T. Mozgov)

Αυτή την περίοδο είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις τους καλύτερους, γιατί αυτοί κρίνονται (και θα κριθούν μέχρι το τέλος και μέχρι την κατάκτηση του τίτλου). Αλλά η επιλογή μου έχει να κάνει με την παρουσία τους, όπως αυτή εμφανίζεται αυτή την περίοδο.

Π.χ. αν μιλούσαμε για τον Ματίας Σμόντις ή τον Ε. Λόρμπεκ, ή τον Γ. Μπουρούση ή τον Μ. Μπατίστ, ή τον Δ. Διαμαντίδη ή τον Θ. Παπαλουκά κ.ο.κ. πριν ένα-δυο μήνες ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά.

Τώρα όμως, που άρχισαν τα ζόρικα και η κατάσταση αρχίζει να διαμορφώνεται, τα κριτήρια αλλάζουν.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.