Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Buducnost - Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Zoys
vs


Ο Ολυμπιακός «δοκιμάζεται» στην έδρα της Μπούντουτσνοστ για μια αναμέτρηση που εξελίχθηκε, μετά το αρνητικό σερί των ερυθρόλευκων, σε ένα παιχνίδι μεγάλης βαθμολογικής σημασίας. Οι Πειραιώτες έχουν υποστεί πέντε συνεχόμενες ήττες στο απαιτητικό πρόγραμμα των τελευταίων εβδομάδων διανύοντας το χειρότερο διάστημα τους στη φετινή κανονική περίοδο και θέλουν να βάλουν τέλος στο ντεφορμάρισμα και να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα στο Μαυροβούνιο. Η ομάδα του Jasmin Repesa που έχει ενισχυθεί ήδη με τέσσερις νέους παίκτες από την αρχή της σεζόν (Cole, Bitadze, Bell και τελευταία Williams) αποτελεί ένα σκληρό σύνολο με αρκετά μεγαλύτερη δυναμική στην έδρα της που μπορεί να βάλει δύσκολα στην ελληνική ομάδα, παρότι δεν έχει το ίδιο βαθμολογικό ενδιαφέρον με τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι με τη σειρά τους θα τα δώσουν όλα με σκοπό να μην «μπλέξουν» χειρότερα και αρχίσει να διακινδυνεύει ακόμα και η πρόκριση στην πρώτη οκτάδα.
Conan1982
QUOTE (Zoys @ Mar 8 2019, 11:41 ) *

Δεν συζητώ ότι πρέπει να κερδίσουμε.
Να μην το γρουσουζέψω αλλά κάπου πρέπει να ξεσπάσουμε, θέλω νίκη απόψε και θέλω και μεγάλη διαφορά.
Στην βαθμολογία γιατί μας δείχνουν 8ους;
Εχουμε το πλεονέκτημα και με Μακάμπι και με Μπασκόνια και με Παναθηναϊκό.
stefkorner
η Μπουντουσνοστ πανω που εδειχνε οτι στην εδρα της μπορει να κερδισει οποιονδηποτε ,εκανε δυο διαδοχικες ηττες απο Χιμκι (με 8 και χωρις Σβεντ-Γκιλ) και απο Μπαγερν (με 14) ,οπου εγω θα περιμενα ενα απο τα δυο να τα ειχε παρει !
την θεωρω πολυ πιο επικινδυνη και συγκροτημενη ,απο την τωρινη Γκραν Καναρια ,με την οποια ισοβαθμει (την οποια την εχετε πιο μετα ..)ομως εχω την αισθηση οτι καπως εχει αρχισει να αποτραβιεται πνευματικα και ενεργειακα τον τελευταιο καιρο απο ευρωλιγκα ,με μεγαλο στοχο κ προσηλωση στο πως θα ξαναπαρει την πρωτια στν αδριατικη !μεσα απο τα χερια του Τομιτς αυτη την φορα wink.gif
rankin
Ο Ολυμπιακός σήμερα οφείλει να κερδίσει.
Δε σηκώνει καν συζήτηση αυτό.
Εαν εχει σφυγμό μέσα του, ειναι υποχρεωμένος να κερδίσει.

Εαν δε τα καταφέρει, θα σημαίνει οτι η ομάδα δεν έχει πλέον σφυγμό και δεν ειναι απλά με τη πλάτη στο τοίχο, αλλά πεσμένη στο πάτωμα, λιπόθυμη και ημιθανής.
shaq7
Ε ναι αν χασουμε και σημερα παει να πει οτι το παρατησαν..Ας ελπισουμε σε ενα ξεσπασμα, να τους ριξουμε μια 30ρα να παρει παλι τα πανω της η ομαδα.
Coach Periklis
καλή η ομάδα σήμερα , μπας και πάρουν λίγη ψυχολογία και νιώσουν ακόμα αθλητές
jazz thrilos
Μικρό το δείγμα, αδύναμος ο αντίπαλος οπότε δεν μπορούμε να μιλησουμε για μινι ανάκαμψη. Αλλά τουλάχιστον μετα απο καιρό κάναμε τα βασικά του μπάσκετ και φανήκαμε γρήγοροι στο παιχνίδι μας.

Αρκετοί παίχτες θετικοί. Ξεχωρίζω τον Βενζέκοφ γιατί δεν έχει πάρει πολλές ευκαιρίες κι όμως σημερα ήταν εξαιρετικός.

Ψυχολογικα και βαθμολογικά σημαντική νίκη. Δύσκολα να χαθεί η οχτάδα πλέον. Οποτε μακάρι να αρχίσουμε να θυμίζουμε ομάδα ξανά και να ευχαριστηθούμε την υπόλοιπη σεζον με προσπάθεια για καλό μπάσκετ.
golitog7
Κερδίσαμε και αυτό είναι το σημαντικό. Αλλά μια παρατήρηση, στο 5 είμαστε πραγματικά ξεβρακωτοι. Βγαίνει ο Μιλουτινοφ και δεν έχουμε ποιον να βάλουμε. Ξέρει κανείς γιατί δεν ήταν ο σκλερος σήμερα μαζί; Είναι η μόνη μας ελπίδα έτσι όπως πάνε τα πράγματα στο 5.
basket72
QUOTE (golitog7 @ Mar 9 2019, 00:13 ) *
Κερδίσαμε και αυτό είναι το σημαντικό. Αλλά μια παρατήρηση, στο 5 είμαστε πραγματικά ξεβρακωτοι. Βγαίνει ο Μιλουτινοφ και δεν έχουμε ποιον να βάλουμε. Ξέρει κανείς γιατί δεν ήταν ο σκλερος σήμερα μαζί; Είναι η μόνη μας ελπίδα έτσι όπως πάνε τα πράγματα στο 5.



Τα είχαμε πει και πριν το ματς. cool.gif
Έχουμε άλλα 4 που λέω να τα δω άρα - θα τα πάρουμε tongue.gif και θα χτυπήσουμε την 6η θέση στο ματς στο Μεδιολάνουμ, όπου όπως έχω ξαναπεί περιμένω Γουέμπερ να δυσκολεύει τον Τζέιμς.


Ο Αγραβάνης θα μπει σιγά- σιγά και θα δώσει πραγματάκια, αλλά ως εκεί.Θα υπάρχουν ματς που θα δώσει πολλές λύσεις κι ο Λεντέι. Τον Μίλου υγιή να έχουμε και να εμπιστεύεται πιο πολύ τον Βεζένκος ο κόουτς- ο οποίος έκανε για άλλη μια φορά ωραίες δηλώσεις. Σταράτα πράγματα.
akratacity
Σημαντική νίκη, μεγάλη ανάσα. Τώρα πάμε στο Μιλάνο σαν αουτσάιντερ...cool.gif

Πρέπει να δούμε σταθερό ροτεισιον από εδώ και πέρα. Τουπαν και Βεζενκοφ πρέπει να μονιμοποιηθουν σαν μπακ απ στο 3 και το 4. Από τις δηλώσεις Μπλατ καταλαβαίνω ότι πειράματα...τελος.

Με ανεβασμένο Παπανικολάου στη συνέχεια και τους Γκος-Λεντει λίγο πιο συνεπείς, πιστεύω θα έχουμε ακόμα μεγαλύτερη ανάκαμψη.
basket72
QUOTE (akratacity @ Mar 9 2019, 02:37 ) *
Σημαντική νίκη, μεγάλη ανάσα. Τώρα πάμε στο Μιλάνο σαν αουτσάιντερ...cool.gif

Πρέπει να δούμε σταθερό ροτεισιον από εδώ και πέρα. Τουπαν και Βεζενκοφ πρέπει να μονιμοποιηθουν σαν μπακ απ στο 3 και το 4. Από τις δηλώσεις Μπλατ καταλαβαίνω ότι πειράματα...τελος.

Με ανεβασμένο Παπανικολάου στη συνέχεια και τους Γκος-Λεντει λίγο πιο συνεπείς, πιστεύω θα έχουμε ακόμα μεγαλύτερη ανάκαμψη.



Έτσι είναι.
Βλέπεις ζούμε στην Ελλάδα όπου τον ενθουσιασμό τον διαδέχεται η απογοήτευση. Κάτι σαν την αντάρα και τη βροχή. Φυσική νομοτέλεια πια...
Όπως δεν είμασταν ομάδα για την τετράδα, έτσι δεν είμαστε ομάδα για να μείνουμε εκτός 8αδας. Με τίποτε όμως.
Βάλε το δύσκολο πρόγραμμα (να δούμε και την Αρμάνι θέλω με τον γολγοθά που την περιμένει κι η οποία παίζει να με δικαιώσει όταν στα πρώτα παιχνίδια την δίνανε μέχρι και για τετράδα κι εγώ έλεγα ότι θα παλέψει πολύ για την 8η θεση...με την Μακάμπι λέω εγώ wink.gif ) βάλε την Πριζεντιάδα και την ιστορία του κυπέλλου όπου οι Αφοί παίζουν στο τερέν του Δ.Γ κι όλο την πατάνε...

Πάμε παιχνίδι- παιχνίδι. Συμφωνώ για Τουπάν και Βεζένκοφ και κλείσιμο του ροτέισον. Με 9-10 παίκτες (10ο τον Μάντζαρη, λόγω της απουσίας του... υπερπατριώτη rolleyes.gif Στρέλνιεξ) είμαστε εντάξει.
akratacity
QUOTE (basket72 @ Mar 9 2019, 02:47 ) *
Έτσι είναι.
Βλέπεις ζούμε στην Ελλάδα όπου τον ενθουσιασμό τον διαδέχεται η απογοήτευση. Κάτι σαν την αντάρα και τη βροχή. Φυσική νομοτέλεια πια...
Όπως δεν είμασταν ομάδα για την τετράδα, έτσι δεν είμαστε ομάδα για να μείνουμε εκτός 8αδας. Με τίποτε όμως.
Βάλε το δύσκολο πρόγραμμα (να δούμε και την Αρμάνι θέλω με τον γολγοθά που την περιμένει κι η οποία παίζει να με δικαιώσει όταν στα πρώτα παιχνίδια την δίνανε μέχρι και για τετράδα κι εγώ έλεγα ότι θα παλέψει πολύ για την 8η θεση...με την Μακάμπι λέω εγώ wink.gif ) βάλε την Πριζεντιάδα και την ιστορία του κυπέλλου όπου οι Αφοί παίζουν στο τερέν του Δ.Γ κι όλο την πατάνε.

Πάμε παιχνίδι- παιχνίδι. Συμφωνώ για Τουπάν και Βεζένκοφ και λιγότερο ροτέισον. Με 9-10 παίκτες (10ο τον Μάντζαρη, λόγω της απουσίας του... υπερπατριώτη rolleyes.gif Στρέλνιεξ) είμαστε εντάξει.

Θα ήταν αδύνατο να μην επηρεαστεί η ομάδα από όλη την περιρρεουσα ατμόσφαιρα. Δεν τους εχουμε μέσα σε γυάλα τους παίχτες μας. Εκτός των αγωνιστικών θεμάτων, τα εξωαγωνιστικα είχαν σημαντικό μερίδιο ευθύνης.

Νομίζω ότι εμείς, η Μιλάνο, η Μπασκόνια και η Μακαμπι είχαμε τα πάνω και τα κάτω μας μέσα στη σεζόν. Θεωρώ ότι πάνω κάτω αγωνιστικά είμαστε στο ίδιο επίπεδο με τις άλλες τρεις. Είναι τόσο ανεβασμένο το επίπεδο στη φετινή διοργάνωση που όλα θα κριθούν στο νήμα. Για μένα οποία και να μείνει εκτός από τις παραπάνω ομαδες θα είναι λίγο άδικο γτ στο μεγαλυτερο μερος της σεζόν έχουν δείξει πολύ καλή εικόνα. Εμείς λόγω νίκης σήμερα και προγράμματος έχουμε το αβαντάζ. Η Μιλάνο έχει πολύ πολύ δύσκολο πρόγραμμα, πρεπει να κανει ένα μεγάλο διπλό για να προκριθεί και να πάρει τις δύο ελληνικές εντός. Η Μπασκόνια έχει και αυτή εύκολο πρόγραμμα ενώ η Μακαμπι έχει την ψυχολογία του underdog που έχει επιστρέψει δυναμικά καλύπτοντας μεγάλη απόσταση. Για να δούμε...
Ntavelis
Επιτέλους νίκη.Μακαρι αυτό να είναι η αρχή της ανάκαμψης της ομάδας.Ο Μπλατ πρέπει επιτέλους να δώσει ξεκάθαρους ρόλους σε κάποιους παίχτες και να σταματήσει τα πειράματα.Ο Τουπαν πρέπει να είναι πίσω από τον Παπ,ο Βεζενκοφ πίσω από τον Πρι και ο Λεντει από τον Νικολα.Αυτοι οι 3 παίχτες θα πρέπει να έχουν από 11 έως 16 λεπτά συμμετοχή σε κάθε ματς.
Επίσης νομίζω ότι ο Αγραβάνης θα είναι πιο χρήσιμος από το Μπογρη για μερικά λεπτά στο 5.
basket72
QUOTE (Ntavelis @ Mar 9 2019, 10:46 ) *
Επιτέλους νίκη.Μακαρι αυτό να είναι η αρχή της ανάκαμψης της ομάδας.Ο Μπλατ πρέπει επιτέλους να δώσει ξεκάθαρους ρόλους σε κάποιους παίχτες και να σταματήσει τα πειράματα.Ο Τουπαν πρέπει να είναι πίσω από τον Παπ,ο Βεζενκοφ πίσω από τον Πρι και ο Λεντει από τον Νικολα.Αυτοι οι 3 παίχτες θα πρέπει να έχουν από 11 έως 16 λεπτά συμμετοχή σε κάθε ματς.
Επίσης νομίζω ότι ο Αγραβάνης θα είναι πιο χρήσιμος από το Μπογρη για μερικά λεπτά στο 5.



Συμφωνώ κι εγώ για Τουπάν, Βεζένκοφ αλλά και Άγρα έναντι Μπόγρη.
Και να μην συμφωνούσα πάλι τα ίδια θα έλεγα καθότι με τρομάζεις λίγο με το όνομά σου. biggrin.gif
shaq7
Ωραιο μπασκετακι παιξαμε,μπηκαν επιτελους και τα σουτ,συνεχιζουμε..Εγω παντως προτιμω να πεσουμε με την τσσκα αποτι την ρεαλ..Οχι οτι θα περασουμε καμια τους αλλα λεμε τωρα!

Αν ο Πρι παιζει οπως χτες η ομαδα ανεβαινει επιπεδο..ας ελπισουμε οτι δεν θα δουμε αλλα κακα ματς απο τον γιωργαρο.

Ο μαντζαρης χτες επαιξε καλουτσικα,εβαλε και 3 ποντους για 2ρο σερι ματς w00t.gif shot.gif .Το να βγαινει μετα ο κακιουζης και κατι αλλοι δημοσιογραφοι και να λενε οτι πρεπει να παιζει βασικος,μονο σαν ανεκδοτο μπορω να το παρω.Ειδικα οταν βριζουν τον γκος και λενε οτι δεν κανει..

Ο τρελαρας με τα ραστα μια χαρα μας εχει βγει,εχω την εντυπωση οτι παιζει καλυτερα στην επιθεση αποτι στην αμυνα μεχρι στιγμης,περιεργο..

Ο τουπαν πηρε μπρος και εκανε ενα απο εκεινα τα ματς που του μπαινουν ολα,μολις γυρισει ο στρελνιεξ καλυτερα να βγει ο τιμα απο την 6δα των ξενων.Τον τιμα ακομα και σε ματς 30 ποντων τον εβαλε 2 λεπτα στο τελος.Αν και λογικα σε κατι μερες απο τωρα τελειωνει το πρωταθλημα για μας biggrin.gif

Βεζενκοφ πολυ καλος,μας δινει ριμπαουντ και τριποντο..ειδικα αν δεν εχει απεναντι του κανα θηριο σαν τον γουιλιαμς παιζει και καλουτσικη αμυνα..πρεπει να παρει περισσοτερες ευκαιριες.

Joda
QUOTE (basket72 @ Mar 9 2019, 13:27 ) *
Συμφωνώ κι εγώ για Τουπάν, Βεζένκοφ αλλά και Άγρα έναντι Μπόγρη.
Και να μην συμφωνούσα πάλι τα ίδια θα έλεγα καθότι με τρομάζεις λίγο με το όνομά σου. biggrin.gif


Ο Αγραβανης ειναι πολυ καιρο εκτος και λογικα θα ειναι πισω σε θεμα φυσικης καταστασης εναντι του Μπογρη.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.