Help - Search - Members - Calendar
Full Version: USA - Australia
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > London 2012
sacarame
VS

Show will go on??

Τετάρτη 8 Αυγούστου, 00.15
T.W.Is.M.
Τωρα τι θελετε να πω γι αυτο? Το μονο που θα αξιζει θα ειναι η κλαψα του Καταπτυστου οταν δε θα του δινουν τα φαουλ που ζηταει. tongue.gif
Κατα τ αλλα...
captain charisma
αλλος ενας υγιεινος περιπατος για τους αμερικανους...
Nuntius
Τον Μπέϊνς τον συμπαθώ πάρα πολύ σαν παίχτη (έκανε παπάδες πέρυσι στην Α1) αλλά στον σημερινό αγώνα έχει χάσει κάτι πολύ εύκολα καλάθια.
gspara
Βαριουνται αποψε οι Αμερικανοι.Οι Αυστραλοι εχουν διαθεση να παλεψουν.Υπνος μεχρι τωρα.
Nuntius
Τραγικός ο Ιωάννου πάλι 68.gif
NBAer
QUOTE(Nuntius @ Aug 9 2012, 00:41 ) *
Τραγικός ο Ιωάννου πάλι 68.gif

Τι σου εκανε παλι? biggrin.gif

Μου τη δινει που οι διαιτητες μας χαριζουν συνεχως τα βηματα που κανουμε. Και με πρηζουν εδω 2 αντιαμερικανοι φιλοι μου. Ρε δωσε τα κ@λοβηματα! Δεν εχουμε αναγκη καμια προστασια! shot.gif
gspara
56-42 ημιχ με πιο κεφατο τον Ντερον.
Αξιεπαινοι οι Αυστραλοι με Νιουλει,Ινγκλς επιθετικα και τον Γουορθιγκτον πολυ δυνατο αμυντικα.Ο Μπεινς δεν κανει με τιποτα...
NBAer
QUOTE(gspara @ Aug 9 2012, 01:09 ) *
56-42 ημιχ με πιο κεφατο τον Ντερον.
Αξιεπαινοι οι Αυστραλοι με Νιουλει,Ινγκλς επιθετικα και τον Γουορθιγκτον πολυ δυνατο αμυντικα.Ο Μπεινς δεν κανει με τιποτα...

H 3η περιοδος θα ειναι αυτη του κλασικου παρτυ!! smiley.gif

Επιτελους ειμαστε αρκετα σοβαροτεροι στην αμυνα. Ο Μπραιαντ συνεχιζει να ειναι κακος σε αυτο το τουρνουα και να θυμιζει τον τραγικο Κομπι αυτης της χρονιας στον τομεα ποσοστα. Με τετοιους παικτες συνολικα που εχουμε βεβαια ισως να μην χρειαστουμε καν εναν καλο Κομπι για να παρουμε το χρυσο. Ισως στον τελικο με Ισπανια να ξαναχρειαστει να "παρεμβει" αν και αυτη τη φορα δεν νομιζω.
Nuntius
QUOTE (NBAer @ Aug 9 2012, 01:00 ) *
Τι σου εκανε παλι? biggrin.gif


Ζητάει συνέχεια θέαμα και γρήγορο ρυθμό. Εγώ θέλω ξύλο μπας και δούμε καμιά έκπληξη smiley.gif

QUOTE (NBAer @ Aug 9 2012, 01:00 ) *
Δεν εχουμε αναγκη καμια προστασια! shot.gif


Όταν σε κάποιους δίνεται προστασία τότε την έχουν ανάγκη wink.gif
morfi
QUOTE(Nuntius @ Aug 9 2012, 01:21 ) *
Όταν σε κάποιους δίνεται προστασία τότε την έχουν ανάγκη wink.gif

Δίνεται προστασία και δεν το ξέρω; rolleyes.gif
Nuntius
QUOTE (morfi @ Aug 9 2012, 01:24 ) *
Δίνεται προστασία και δεν το ξέρω; rolleyes.gif


Εγώ απαντάω στο σχόλιο του φίλου NBAer wink.gif
morfi
Γιατί ρε Κόμπι;
Nuntius
Πολύ soft αυτό το αντιαθλητικό, πάντως. Δεν θα το σφύριζα tongue.gif
NBAer
QUOTE(morfi @ Aug 9 2012, 01:24 ) *
Δίνεται προστασία και δεν το ξέρω; rolleyes.gif

Ε μας εχουν χαριστει πολλα βηματα αλλα δεν ειμαι εγω που το λεω προστασια. απλα βρισκουν πατημα μερικοι και μας τα χωνουν οτι εχουμε υπερ μας και τους διαιτητες. Φυσικα η αληθεια ειναι οτι αυτα δεν υπαρχουν. Δεν βλεπω εκτος απο τα βηματα καμια ευνοια υπερ μας.
Nuntius
Εδώ πάντως δεν έκανε φάουλ ο Barlow tongue.gif

Είναι λίγο αηδία βασικά αυτά τα φάουλ στην διεκδίκηση του rebound 68.gif
NBAer
QUOTE(Nuntius @ Aug 9 2012, 01:49 ) *
Εδώ πάντως δεν έκανε φάουλ ο Barlow tongue.gif

Είναι λίγο αηδία βασικά αυτά τα φάουλ στην διεκδίκηση του rebound 68.gif

αηδια ξεαηδια αμα σπρωχνει ο αλλος ειναι φαουλ. εχουμε μεγαλο πλεονεκτημα σε αθλητικοτητα οποτε αν δεν σπρωξεις χανεις το ριμπαουντ οποτε λογικα τα πολλα φαουλ των Αυστραλων.

αυτο που ηταν καθαρο ηταν τα βηματα του Αντονι στο καλαθι και φαουλ στο τελος της 3ης περιοδου.

το παιχνιδι και παλι ψιλοεξελισεται σε διαγωνισμο τριων ποντων. Με την Αμερικη εισαι σιγουρος οτι θα δεις πολλα τριποντα. ειμαστε πολυ καλοι σε αυτο οποτε γιατι οχι?
Nuntius
QUOTE (NBAer @ Aug 9 2012, 01:53 ) *
αηδια ξεαηδια αμα σπρωχνει ο αλλος ειναι φαουλ. εχουμε μεγαλο πλεονεκτημα σε αθλητικοτητα οποτε αν δεν σπρωξεις χανεις το ριμπαουντ οποτε λογικα τα πολλα φαουλ των Αυστραλων.


Και το να πηδάς πάνω από τον χώρο του άλλου όταν έχει κάνει block out φάουλ είναι αλλά τέσπα tongue.gif
NBAer
Ποια ομαδα μπορει μεσα σε μισο με ενα λεπτο να προσφερει τετοιο γρηγορο ρυθμο και να κανει τετοια σερι 10-0, 12-0 κλπ??
Μαζι με θεαμα ολα αυτα. Μονο η Αμερικη!!

Αυτοι οι αιφνιδιασμοι και οι αστραπιαιες εναλλαγες των πασεων ωστε να πραγματοποιηθουν αυτοι, ειναι προνομιο θα λεγαμε των εθνικων ομαδων της Αμερικης!! Αυτο ειναι το μπασκετ στην καλυτερη του μορφη. bball.gif
kseplenhs
πάντως οι αμερικάνοι στο μισό γήπεδο,ζήτημα είναι αν αλλάζουν τρίτη πάσα.Συνήθως κάποιος παίρνει το ρόλο του χαμάλη που θα την κατεβάσει και θα την δώσει σε κάποιον ο οποίος θα το μπουμπουνήσει χωρίς δεύτερη σκέψη.Με τέτοια διάθεση όμως και επιθετικότητα που βγάζουν στην άμυνα (ο σημαντικότερος πόντος του σιζεφσκι νομίζω),δύσκολα θα έχουν πρόβλημα με όσους και να παίξουν και για όσες φορές.

Τώρα βέβαια σκέφτομαι πως μια παραπάνω ανεπτυγμένη ομαδικότητα και κατανομή ρόλων θα ήταν εξίσου θεαματική,αλλά όταν έχεις 4 παίχτες στην 5αδα που έχουν τη δυνατότητα να σκοράρουν απο παντού ακόμα και με τα πιο ελάχιστα περιθώρια άμυνας απέναντί τους,άντε βγάλε άκρη μετά.Σε φουλ σεζόν εντάξει λογικό είναι να είχαν πρόβλημα αλλά σε ένα τουρνουά 20 ημερών,ας πάει στην άκρη και η χημεία και η ομαδικότητα και όλα τα κλισέ.Αρκεί να είναι σοβαροί και με διάθεση στην άμυνα μιας και τα κορμιά που έχουν τους κάνουν απροσπέλαστους.

Βέβαια όλα τα παραπάνω μου βγαίνουν σαν τελείως μάταιο "if what" βλέποντας τον ρόλο του chris paul πρωτίστως.Είναι τέτοια η κλάση και η οργανωτικότητά του που ακόμα και σε κανόνες fiba,νομίζω πως θα ήταν ότι πιο beast έχουμε δεί σε pg.Δλδ αν βλέπουμε τον tony parker στη γαλλία και προκαλεί θαυμασμό,η αντίστοιχη επίδραση του paul σε μια ομάδα που θα λειτουργεί ώς βασικός αξονας εκδήλωσης των επιθέσεων φαντάζομαι πως θα μας άφηνε με το στόμα ανοιχτό.
Φυσικά αυτό δεν πρόκειται να τ δούμε ποτέ όταν τον βλέπουμε να την κατεβάζει απλά,να την δινει στους κόμπι,στους ντουράντ,στους καρμέλο και στους λεμπρόν(εντάξει αυτουνού το βλέμμα ξεφεύγει λίγο απο το καλάθι και πάει προς το υπόλοιπο γήπεδο ομολογουμένως) , αυτοί να την σουτάρουν απο όπου και αν βρίσκονται και μετά απλά να γυρνάει στην άμυνα.Νομίζω πως το ίδιο θα μπορούσε να το κάνει και ο ξανθόπουλος.
Ισως όμως να είναι και το επόμενο εγχείρημα των αμερικάνων για να δείξουν την ανωτερώτητά τους.Πρώτα κατήργησαν τους ψηλούς και στις επόμενες διοργανώσεις βλέπω να κατεβαίνουν χωρίς καθαρόαιμα pg.
SG3ptshooter
[ο μοναδικός φλώρος φαν του Joe Ingles mode on]
Nαι μωρή ψυχάρα Joe Ingles! biggrin.gif
[/ο μοναδικός φλώρος φαν του Joe Ingles mode off]
Air and King
QUOTE(NBAer @ Aug 9 2012, 02:00 ) *
Ποια ομαδα μπορει μεσα σε μισο με ενα λεπτο να προσφερει τετοιο γρηγορο ρυθμο και να κανει τετοια σερι 10-0, 12-0 κλπ??
Μαζι με θεαμα ολα αυτα. Μονο η Αμερικη!!

Αυτοι οι αιφνιδιασμοι και οι αστραπιαιες εναλλαγες των πασεων ωστε να πραγματοποιηθουν αυτοι, ειναι προνομιο θα λεγαμε των εθνικων ομαδων της Αμερικης!! Αυτο ειναι το μπασκετ στην καλυτερη του μορφη. bball.gif

Ηταν απολαυση κατα διαστηματα χτες και σε αμυνα και σε επιθεση....
Ευχαριστιεσαι μπασκετ...
Anaz
Εμενα παλι δεν μου ειναι ιδιαιτερα ευχαριστο να τους βλεπω να μπουμπουνανε 40 τριποντα ανα αγωνα (και να ευστοχουν στα 20..!! huh.gif ) Δηλαδη..Ελεος.. rolleyes.gif
Οσο εντυπωσιακο θεαμα ειναι να παρακολουθεις ολο αυτο τον συνδυασμο ατομικου ταλεντου και αθλητικων προσοντων μαζεμενο, αλλο τοσο αποκρουστικο ειναι και το..2 πασες-περιφερειακο σουτ. Βεβαια εχουν τις δικαιολογιες τους, δεδομενης της στελεχωσης του ροστερ και των κλειστων αμυνων που αντιμετωπιζουν, αλλα δεν δικαιολογει ΑΥΤΟΝ τον βαθμο..

Γενικα, οι Αμερικανοι δεν υπαρχει αμφιβολια οτι ειναι η καλυτερη ομαδα, αλλα με τον τροπο που παιζουν,χωρις ψηλους, ΔΕΝ ειναι ανικητοι. Απεναντι σε ομαδα με τακτικη,προσωπικοτητα και καλους ψηλους, οταν δεν θα μπουν τα σουτ, μπορουν καλλιστα να χασουν..
Manu7
Εγώ πιστεύω ότι μονάχα οι πολύ καλοί Ισπανοί έχουν πιθανότητες απέναντι τους.Όχι αυτοί όμως που βλέπουμε τώρα.

Οι Ρώσοι στερούνται επιθετικού ταλέντου για να μπορούν επί 40 λεπτά να αμύνονται και να επιτίθενται αξιόλογα και ας έχουν τα κορμιά.

Καλά για Αργεντίνους δεν το συζητάω καν...Νομίζω παρότι είναι παιχταράδες δεν μπορούν να αντέξουν απέναντι στους Αμερικανούς παραπάνω από 30 λεπτά.
T.W.Is.M.
QUOTE(Anaz @ Aug 9 2012, 16:57 ) *
Εμενα παλι δεν μου ειναι ιδιαιτερα ευχαριστο να τους βλεπω να μπουμπουνανε 40 τριποντα ανα αγωνα (και να ευστοχουν στα 20..!! huh.gif ) Δηλαδη..Ελεος.. rolleyes.gif
Οσο εντυπωσιακο θεαμα ειναι να παρακολουθεις ολο αυτο τον συνδυασμο ατομικου ταλεντου και αθλητικων προσοντων μαζεμενο, αλλο τοσο αποκρουστικο ειναι και το..2 πασες-περιφερειακο σουτ. Βεβαια εχουν τις δικαιολογιες τους, δεδομενης της στελεχωσης του ροστερ και των κλειστων αμυνων που αντιμετωπιζουν, αλλα δεν δικαιολογει ΑΥΤΟΝ τον βαθμο..

Γενικα, οι Αμερικανοι δεν υπαρχει αμφιβολια οτι ειναι η καλυτερη ομαδα, αλλα με τον τροπο που παιζουν,χωρις ψηλους, ΔΕΝ ειναι ανικητοι. Απεναντι σε ομαδα με τακτικη,προσωπικοτητα και καλους ψηλους, οταν δεν θα μπουν τα σουτ, μπορουν καλλιστα να χασουν..


Συμφωνω. Για πρωτη φορα θεωρω το μπασκετ που παιζουν οι ΗΠΑ ασχημο! Ειναι η γρηγορη και αθλητικη βερσιον του γυρω-γυρω ολοι! Δε θα το πω run n' gun, εκτος κι αν το gun υποδηλωνει ενα μονο ειδος οπλου! smiley.gif
Θεωρω δυσκολο να χασουν, γιατι το υλικο ειναι μακραν του δευτερου καλυτερο, αλλα οσο σουταρουν 40 τριποντα ανα αγωνα θα θεωρω το μπασκετ που παιζουν ασχημο.

QUOTE(Manu7 @ Aug 9 2012, 17:06 ) *
Εγώ πιστεύω ότι μονάχα οι πολύ καλοί Ισπανοί έχουν πιθανότητες απέναντι τους.Όχι αυτοί όμως που βλέπουμε τώρα.

Οι Ρώσοι στερούνται επιθετικού ταλέντου για να μπορούν επί 40 λεπτά να αμύνονται και να επιτίθενται αξιόλογα και ας έχουν τα κορμιά.

Καλά για Αργεντίνους δεν το συζητάω καν...Νομίζω παρότι είναι παιχταράδες δεν μπορούν να αντέξουν απέναντι στους Αμερικανούς παραπάνω από 30 λεπτά.



Ξερεις ποιοι πιστευω οτι θα μπορουσαν να τους κοντραρουν? Οι Αργεντινοι που θα ειχαν τους Ομπερτο, Σαντσες, Βολκοβισκι(στην καλη τους κατασταση φυσικα). Με αλλους 3 παιχτες πρωτης γραμμης συν 1-2 ρολιστες του 5λεπτου βγαζουν το ματς με περισσοτερη ενταση στην αμυνα και ειναι εξισου αποτελεσματικοι στην επιθεση, οπου ηδη τα καταφερνουν καλα και χωρις βαθος.
NBAer
Αντι να γραφω μακροσκελεις απαντησεις για το κακο μπασκετ που λετε οτι παιζει η Αμερικη(η τωρινη), θα ρωτησω ρητορικα οτι εαν η Αμερικη παιζει κακο μπασκετ μια, τοτε ποσες φορες παιζουν οι αλλες ομαδες? biggrin.gif
Καμια 50ρια χιλιαδες. Ποιος παιζει δηλαδη καλο μπασκετ?

Το να βλεπεις γρηγορες εναλλαγες μπαλας, τον Πολ, τον Ντερον και τον Ουεστμπρουκ να παραδιδουν μαθηματα τριπλας, χειρισμου της μπαλας και ξεμαρκαρισματος, το να βλεπεις γρηγορες επιθεσεις, Καρμελο, Κομπι, Ντουραντ, Ντερον, να παραδιδουν μαθηματα πλουραλισμου επιθετικων κινησεων(οκ εδω το παρακανα, δεν το κανουν αυτο τοσο εντονα), τον Λεμπρον να παιζει τοσο ολοκληρωτικο μπασκετ λες και ειναι τελικοι ΝΒΑ, να κανουν αλλευ-ουπ συνεχως, να καρφωνουν συνεχως, ε ολα αυτα τι ειναι? Κακο μπασκετ? Δεν νομιζω.
Ειναι σουπερ καλο επιθετικο μπασκετ. Στην αμυνα ειναι αισχος γενικα, αλλά συνολικα εχουμε καλο μπασκετ.

Εξαλλου αυτο που κανει η Αμερικη συνοπτικα ειναι να διεισδυει καποιος παικτης μεσα, να γινεται νταμπλ τιμ, και να γινεται η πασα στον εξτρα παικτη και να σουταρει.
Αυτο ειναι το 2ο καλυτερο ειδος μπασκετ που μπορει να παιξει μια ομαδα. Το 1ο καλυτερο ειναι να υπαρχει συστημα και να πηγαινει η μπαλα στον ψηλο ή τελοσπαντων μεσα στην ρακετα συνεχως.
Οποτε κατα τη γνωμη μου μια χαρα επιθετικο μπασκετ παιζει η Αμερικη.

Στην αμυνα που ειναι ομαδικη δουλεια και στηριζεται μια καλη αμυνα στις αλληλοβοηθειες και σωστες συνεργασιες, παντα με απολυτη προσηλωση του καθε παικτη βεβαια, στην αμυνα λοιπον ναι η Αμερικη παιζει χαλια, εκτός απο καποιες εξαρσεις οπου γινεται συνολικα μια καλη πιεση στους αντιπαλους και εκτός απο μερικους παικτες που παιζουν συνεχως καλη αμυνα.



QUOTE
Ξερεις ποιοι πιστευω οτι θα μπορουσαν να τους κοντραρουν? Οι Αργεντινοι που θα ειχαν τους Ομπερτο, Σαντσες, Βολκοβισκι(στην καλη τους κατασταση φυσικα). Με αλλους 3 παιχτες πρωτης γραμμης συν 1-2 ρολιστες του 5λεπτου βγαζουν το ματς με περισσοτερη ενταση στην αμυνα και ειναι εξισου αποτελεσματικοι στην επιθεση, οπου ηδη τα καταφερνουν καλα και χωρις βαθος.

Αν ειναι να φερουμε και Γκαρνετ, Ντανκαν και Ουειντ τοτε. Οχι οτι θα χρειαζονταν για την περιπτωση που αναφερεις αλλά για να εχουμε και εμεις λιγο καλυτερη ευελιξια. smiley.gif

BTW περι Ομπερτο, ποτε δεν καταλαβα γιατι τον θεωρουσαν μεγαλο παικτη. Ποτε μου δεν ειδα κατι παραπανω του μετριου σε αυτον.... ohmy.gif


Anaz
Το να βλεπεις ολους αυτους τους ΠΑΙΧΤΕΣ ειναι αναμφιβολα απολαυση. Το να βλεπεις ομως την ομαδα που αποτελειται απο αυτους τους παιχτες, το μονο που εχει να αντιπαραταξει απεναντι σε οργανωμενες αμυνες να ειναι οι ατομικες προσπαθειες και τα τριποντα καταντα απογοητευτικο..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.